Loading

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?

Sumamed: giriş

Sumamed - aktif madde olan antibiyotik azitromisin olan ilacın ticari adı.

Makrolid antibakteriyel ilaç Sumamed, 1988 yılında Rusya'nın tıbbi uygulamasına geldi. İlaç anjin dahil olmak üzere bir dizi solunum yolu hastalığının tedavisinde yeterince uzun ve olumlu bir kullanım süresine sahiptir.

Vücutta biriken ve dolayısıyla uzun süreli bir etkiye sahip olan çok çeşitli etkilerin bir antibiyotiktir. İlacın 3 gün içinde minimum bir tedavisi ile, hastanın durumu ikinci günde düzelir. İlacın son alınan dozu, bakterisidal etki sağlayan oranlarda bir hafta daha iltihap odağında kalır.

Antibiyotik salınım formları:

 • 0.125 ve 0.5 g'lik tabletler;
 • kapsüller 0.25 g;
 • 5 ml başına 100 ve 200 ml'lik dozlarda bir süspansiyon yapmak için toz;
 • intravenöz damlama tozu, 500 mg - anjina ile uygulanamaz. Ayrıca, Sumamed'i 16 yaşın altındaki çocuklarda ve 25 kg'dan az olan çocukların tedavisinde intravenöz enjeksiyonlar için kullanmayın.

Sumamed: anjinada uygulama

gırtlak mukozayı infiltre eden anjin bakteri, organizmanın genel toksisiteye neden toksinler üreten zaman, 39 ° C vücut sıcaklığı ve şiddetli zayıflık artar.

Anjin içinde Sumamed hızlı ve etkili bademcikler üzerinde pürülan inflamasyon neden patojenik bakterileri yok eder.

Sumamed genellikle penisilin antibiyotikleri alerjisi varsa, anjina tedavisinde reçete edilir.

Sumamed, tedavinin tüm gidişatının sadece 3 gün olması ve ilacı günde bir kez yeteri kadar alması açısından elverişlidir.

Sumamed tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde oldukça etkilidir. anjinin tedavisinde önemli bir bileşeni, gırtlak irin ve maruz kalma bakterisidal antibiyotik sonra patojenik bakterilerin ayrışma ürünlerinin çıkarıldı sık durulama (kelimenin tam anlamıyla her saat) vardır.

Hedef antibiyotik, bu özel durumda, patojenlerin türünü belirlemek için analiz kantitatif patojenik ajanların verileri ve anti-bakteriyel preparatlara hassasiyetleri için kadar doğru olacaktır. Bunun için hasta farenksden bakteriyel kültüre doğru bir yayma geçirir.

Bu durumda, analizin sonucu 3 gün içinde bilinecektir - bu süre için tedavi olmaksızın anjina hastasının bırakılması imkansızdır. Ve anjina için ana tedavi antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır.

Streptokok enfeksiyonları ile Sumamed kullanımı pratik değildir, çünkü dozajda önemli bir artış gerekli olacaktır.

Sumamed: Dozaj ve Yönetim

Angina Sumamed ile günde bir kez alınır. Bu nedenle mide serbest olmalıdır: öğün öncesi bir hazırlığı kabul etmek - 1 saat ya da en azından birkaç saat yemekten sonra.

Doz, hastalığın yaşına ve şiddetine bağlıdır.

Yetişkinler: 1 tablet 500 mg günde bir kez. 3 günlük alım için hesaplanan anjin tedavisi için uygulanan doz 1, 5 gramdır.

İlaç aynı zamanda alınmalıdır. Çiğnemek ve eziyet tabletleri olamaz. Tabletler ve kapsüller tamamen yutulur.

Hasta ilaçları kaçırdıysa, hemen günlük Sumamed dozunu al ve 24 saat sonra ilacı al.

Sumamed: bir çocukta anjin tedavisi

Tüm yaş grupları için anjina tedavisinde Sumemeda yatış süresi 3 gündür.

 • Altı aya kadar olan çocuklar için Sumamed kontrendikedir.
 • 3 yaşına kadar olan bebekler ilacın 5 ml'lik bir dozunda 100 veya 200 mg'lık bir dozda (Sumamed forte) bir süspansiyon olarak verilir.

Doz, vücut ağırlığına bağlıdır, ortalama olarak, her bir kilogramın kilogramı için, günde 10 mg süspansiyon almanız gerekir.

Streptococcus pyogenes'in neden olduğu angina tedavisinde günlük doz 2 kat artar. Bu durumda, 3 günlük tedavi ile günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 20 mg olacaktır (tüm dozlar 2 kez arttırılır). Doktor 5 günlük resepsiyon Sumamed atarsa, o zaman çocuğun vücut ağırlığının 1 kg için bir gün 12 mg antibiyotik alır.

Sumamed tozu için talimatlar bebeğin ağırlığına bağlı olarak ilacın dozajını gösterir, ki bu da çok uygundur.

Süspansiyonun hazırlanması

Bir şişe flakonda, soğutulmuş kaynamış su ilave etmek için bir şırınga kullanın - 12 ml.

Hazırlanan çözümü sadece 5 gün boyunca kullanın. Ilacı oda sıcaklığında saklayın.

Şişeyi süspansiyonla almadan önce iyice çalkalayın.

Bebeği aldıktan sonra, süspansiyonun kalan kısmını ağızdan yıkamak için birkaç kaşık sıvı vermeniz gerekir.

Ayrıca Summere tabletler 3-12 yaş çocukların 125 mg dozajda tedavisi için uygundur. Bu durumda, çocuk için çiğneme veya öğütme tabletlerinin kullanılamayacağını dikkate almalısınız - bunlar bütünüyle yutulmalıdır. Bu nedenle, küçük çocukların bir süspansiyon vermesi daha rasyoneldir.

Sumamed tabletlerin 0.125 mg'lık dozajı da bebeğin ağırlığına bağlıdır. Aşağıda çocuklar için Sumamed 125 mg günlük dozajlar vardır.

 • 0.125 g (250 mg) 2 tablet - ağırlıkça 18-30 kg;
 • 0.125 g (375 mg) - 3 tablet 31-44 kg ağırlığında;
 • 0.125 g (500 mg) 'dan 4 tablet - 45 ve üzeri kg.

Sumamed: dysbiosis

Herhangi bir antibakteriyel ilaç gibi, Sumamed bağırsak mikroflorasını olumsuz etkiler. sağlıklı bir bağırsak mikroflorası yenilenmesi için (Bifiform, Lineks, Bifidumbacterin m. N.) ilaç almak için antibiyotiğin verilmesiyle aynı anda dysbiosis uygun önlemek için

Sumamed: kontrendikasyonlar

 • Azatromisin ve diğer makrolid preparatlarına ve Sumamed'in ek bileşenlerine ağrılı duyarlılık.
 • Böbrek ve karaciğerde ciddi rahatsızlık.
 • Emzirme.

Çocuklar için kontrendikasyonlar:

 • Tabletler ve kapsüller 500 mg - 12 yaşın altındaki çocuklar için ve 45 kg'ın altında bir ağırlıkla kontrendikedir.
 • 3 yıldan küçük çocuklarda 125 mg'lık tabletler kontrendikedir.
 • Süspansiyon altı aya kadar olan çocuklarda kontrendikedir.

Aşağıdaki koşullarda angina tedavisi için Sumamed kullanılması tavsiye edilmez:

 • myastenia gravis;
 • gebelik;
 • aritmi;
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuk.

Sumamed: uyumsuz ilaçlar

Sumamed ilaçları aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçının:

 • dihidroergotamin;
 • ergotamin;
 • digoksin;
 • terfenadin;
 • Warfarin.

Sumamed: yan etkiler

Sumamed, en az yan etkileri olan en az toksik antibakteriyel ilaçlardan biri olarak kabul edilir.

 • Gastrointestinal sistemde: iştah kaybı, bulantı, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlık belirtileri.
 • Alerjik belirtiler: Ürtiker görünümü, kızarıklık, Quincke'nin şişmesi.
 • Sinir sisteminin uyarılması: baş ağrısı, uykusuzluk ve artan anksiyete.

Hastada ilacın aşırı dozda, kusma ve ishal eşlik güçlü bir mide bulantısı vardır.
Duruşma geçici olarak kaybedilebilir - Sumamed'in kabulünün sona ermesinden sonra duruşma restore edilir.

Sumamed, çok çeşitli etkilere sahip güçlü bir antibiyotiktir, bu nedenle sadece bir doktorun reçetesi için kullanılmalıdır.

Çocuklarda anjinada Sumamed kullanımı

Angina sadece ciddi bir hastalık değildir, sonuçları için de tehlikelidir. Hızlı bir şekilde tedavi etmelisin, ama "Sumamed" antibiyotiği buna yardımcı olacak. Bu ilaç pürülan dahil olmak üzere çocuklarda her türlü anjinaya etkili bir şekilde davranır.

Sorunun şekli

"Sumamed", tabletler, kapsüller ve süspansiyon için toz şeklinde yapılır ( "Sumamed forte").

Ambalaj "Sumamed forte" toz içeren bir cam şişe, bir ölçüm kaşığı ve bir şırınga içerir. Muz, çilek ve ahududu lezzetleriyle üretilmiştir. Tabletler 125 mg ve 500 mg olarak bulunurlar, sırasıyla 6 ve 3 parça için blisterler halinde paketlenirler. 250 mg'lık kapsüller de 6 parçadan oluşan kabarcıklar halinde paketlenmiştir.

yapı

"Sumamed" in herhangi bir formdaki yapısı sadece bir aktif bileşeni içerir - bir yarı sentetik antibiyotik dihidrat azitromisin. Geçen yüzyılın 80'li yıllarında sentezlenen, tüm kıtalarda popülerlik kazandı ve ABD ve Batı ve Doğu Avrupa'da satıldı. Ülkemizde "Sumamed" markasıyla ünlendi.

Tabletler "Sumamed", ilacın etkinliğini koruyan yardımcı bileşenler - gıda katkı maddeleri ve stabilizatörler de içerir. Tozun bileşimi ayrıca doğal tatlandırıcılar, boyalar ve tatlandırıcılar içerir.

Çalışma prensibi

Azitromisin geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, çeşitli bakteriyel enfeksiyonları ve virüsleri ortadan kaldırır. Hastalığın etken maddesi ile etkileşime girdiğinde "Sumamed" hasta vücudunda enfeksiyon yayılmasını engeller zararlı mikroorganizma protein sentezini inhibe eder.

Azitromisin farklı aureus, Chlamydia, Mycoplasma eşit olarak etkili bir hareket, Streptococcus, antibiyotikler penisilin ve hücre içi patojenlere karşı dirençli mikroorganizmalar.

tanıklık

Azitromisinin özellikleri, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmasına izin verir. Bir çocuk soğuğa maruz kaldıktan sonra hasta aldığında alt dokunulmazlık nedeniyle geliştirmek bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte, soğuk sözde. Bu tür enfeksiyonların korkunç tezahürlerinden biri, pürülan dahil, anjinadır.

Angina bademciklerin bir yenilgi ile boğaz mukozasının bir iltihabıdır. Bademcikli çocuklarda, genellikle pus ortaya çıkar. Doktorlar çeşitli tiplerde boğaz ağrısı - foliküler, laküner, film ve diğerleri ayırt ederler. Bademlerin bademciklerin toplandığı yere göre farklılık gösterir.

Haemophilus influenza - boğaz ağrısı bazı durumlarda, stafilokoklar veya streptokokların neden olduğu en sık olduğu gibi "Sumamed" başarıyla herhangi bir biçimde hastalıkla baş edebilmektedir. Bütün bu patojenler azitromisin ile iyi inhibe edilir.

Hangi yaşta reçete ediyorlar?

"Sumamed forte", 6 aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için kullanılmasına izin verilir. Tabletler "Sumamed" 3 yaşından küçük çocuklara verilebilir, ancak sadece çocuğun ağırlığı 18 kg'dan fazla ise.

Bazen bir doktor 3 yaşın altındaki çocuklar için haplar veya vücut ağırlığı 18 kg'dan azsa, ancak sadece bireysel endikasyonlar için - ilacı kullanmanın yararı ondan gelen potansiyel zararı aşarsa - reçete edebilir.

Kontrendikasyonlar

Sumamed tabletleri 3 yaşın altındaki çocuklarda ve 18 kg'den küçük çocuklarda, 6 aylıktan küçük çocuklarda süspansiyon halinde kullanamazsınız. Ayrıca ilacın ana veya yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılık veya hoşgörüsüzlüğü varsa, çocuğun bu ilacını tedavi etmek imkansızdır.

Dikkatle kalp hastalığı olan çocuklarda herhangi bir formda "Sumamed" uygulayın, aritmi eğilimi var. Sumamed'i reçete etmek istiyorsa, doktorun hastalığın varlığı konusunda uyarın.

Yan etkileri

Sumamed'li çocukları tedavi ederken, ilacın formu ne olursa olsun, yan etkiler olabilir. Kullanım talimatları baş ağrısı, baş dönmesi, yetersiz uyku, iştah kaybı gibi olası yan etkileri listeler. Çocuğun küçük olması durumunda, ebeveynlerin geceleri ağlama, huzursuz uyku veya sürekli uyanmaya dikkat etmeleri gerekir. Kurdeşen de olabilir, döküntüler.

"Sumamed" uygulama pratiği, istenmeyen semptomların son derece nadir olduğunu göstermektedir. Yan etkilerden biri ortaya çıkarsa, ilacı almayı bırakıp bir doktora görünmelisiniz.

Kullanım talimatları

İlacın kullanımıyla ilgili talimatlar açıkça takip edilirse yan etki ve aşırı doz olasılığı azalır.

6 yaşından küçüklere bir süspansiyon verilir. İlacın dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Vücut ağırlığı, kg

1 doz başına süspansiyon hacmi, ml

Süspansiyon 3 gün boyunca günde bir kez alınmalıdır. İlacı aldıktan sonra, çocuğa ağızda kalan ilacı yıkamak için su veya başka bir içecek verilmelidir. "Sumamed", yemekten bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

Çocuğun yutması halinde 3 yaşından küçük çocuklara 125 mg Sumamed tabletler verilebilir.

Vücut ağırlığı

"Sumamed" tabletlerin sayısı 125 mg

Tedavinin gidişatı üç günü geçmemelidir.

aşırı doz

İlaç anjina tedavisinde yanlış kullanılmışsa, bir doz aşımı mümkündür. Kendisini yan etki semptomlarının yoğunlaşması olarak gösterir ve ilacın derhal geri çekilmesini gerektirir. Doz aşımı durumunda hemen tıbbi yardım alın ve çocuk küçükse, ambulans çağırın. Doz aşımı belirtilerinin tedavisi, reçete ve bir doktor gözetiminde yapılır. Kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, sadece çocuğun durumunu daha da kötüleştirecektir.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Azitromisin çok sayıda ilaçla etkileşime girebilen aktif bir maddedir. Doktor Sumamed ile tedaviyi düzenlerse, ebeveynlerin bebeğin yakın geçmişte aldığı veya aldıkları tüm ilaçları anlatması gerekir. Bu bilgiye dayanarak, doktor Sumamed'in uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

Ayrıca, ebeveynlerin bunu bilmesi gerekiyor Örneğin, Almagel, Rennie, Gastal ve hatta basit soda gibi antasit ilaçlar, azitromisin emilimini yavaşlatır ve ilacın etkinliğini azaltabilir. Çocuğun bu ilaçları alması gerekiyorsa, aralıklar arasında en az bir saat aralıklarla ve daha iyi - 2 saat aralıklarla yapılmalıdır.

Ayrıca antibiyotikler, vücuttan hızla emilebilen, emilim ile karışan emici maddelerle birleştirilmez.

Satış Koşulları ve Depolama

Diğer antibiyotikler gibi, "Sumamed" ve "Sumamed forte" sadece reçete ile satılmaktadır. Evde, çocuğun yanlışlıkla girmesini önlemek için ilacı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamanız gerekir. Tabletlerin raf ömrü 3 yıldır ve şişenin sızdırmaz hale getirilmesi durumunda süspansiyonun hazırlanması için toz 2 yıldır. Bitmiş süspansiyonu saklamak sadece 5 gün sürebilir.

yorumlar

"Sumamed" ve "Sumamed forte" hızlı bir şekilde anjin, hatta pürülan ile yardımcı olacaktır. Bu, bebeklere antibiyotik tedavisi yapan ebeveynlerin geri bildirimleriyle kanıtlanmıştır. Yani, çocuk 1 yıl 11 ay "Sumamed" ihmal edilmiş formda pürülan boğaz ağrısı kazandı. Doktor derhal doğru tanı koymadı ve birkaç gün için çocuk yetersiz tedavi gördü ve bebeğin durumu sürekli kötüleşti.

İlacın ilk alımından 12 saat sonra, annem iyileşmenin belirgin belirtilerini fark etti: vücut ısısı normale döndü, çocuk kaprisli olmayı bıraktı, sürekli ağladı, iyi uyudu, iyi yediler. Pürülan boğaz ağrısı ile tedaviden 3 gün sonra hiçbir iz kalmamıştır.

analogları

Azitromisin popüler bir antibiyotiktir, bu nedenle Sumamed'in çeşitli analogları vardır: "Zintromax", "Zintrolid", "Azitral", "Azirox" ve diğerleri. Terapötik etkiye göre Sumamed analogları diğer antibiyotiklerdir.

Yetişkinlerde anjinada sumamed

Anjinada sumamed: etkinlik, yan etkiler, analoglar

Bugün Sumamed Rusya'da çok popüler ve perakende satışlarda liderlerden biri. Bu nispeten yeni bir ilaçtır, 1988 yılında ülkemizde kayıtlıdır ve benzersiz farmakolojik özellikleri nedeniyle profesyoneller ve hastalar arasında tanınmıştır.

Bu antibiyotiğin diğer antibiyotiklere göre avantajı, 3-5 güne kadar çok kısa süreli kurslar kullanabilme olasılığından dolayıdır. Sumamed'in anjina kullanımı yeterince etkili ve güvenli olarak kabul edilir.

Sumamed geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, yani. Birçok bakteriye etki eder ve en yaygın patojen mikroorganizmaların çoğunun çoğu hala bize duyarlıdır (örneğin, ABD'de zaten stabildir). Böyle bir ilacın bağımsız olarak kullanılmasına izin verilmez. Genellikle doktorlar çok ciddi vakalarda reçete ederler, çünkü ilaç çok güçlüdür ve bir takım yan etkilere sahiptir.

Doktorlar, bu antibiyotiğin çocuklara atanmasında özellikle dikkatli olmalıdır. Bir çocuğa hitap edebilmek, ancak 6 ay sonra, aşırı dikkatli bir süspansiyon olarak verilebilir. Bazı doktorlar 3 yaşından küçük çocuklar için Sumamed'i önermemektedir. Antibiyotik enjeksiyon varyantı 16 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Doktor çocuklarda anjinada Sumamed olarak atandı. Ebeveynler, başvurusu sırasında çocuğa çok dikkat etmelidir. Genellikle sindirim antibiyotikli küçük çocuklarda sindirim bozuklukları görülür - ishal, kusma, ayrıca alerjik reaksiyonlar, anksiyete, kötü uyku da olabilir, burada Sumamed bir istisna değildir.

Sumamed in angina'nın farmakolojik özellikleri

İlacın kullanımı için talimatlarda bir makrolid antibiyotik azitromisin olduğunu belirtti. Azitromisine duyarlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılır.

Kullanım için diğer endikasyonlara ek olarak, bu Lor hastalıkları için etkilidir - bakteriyel farenjit, bademcik iltihabı, yani Sumina anjin tedavisi tavsiye edilir. Sadece ikinci bir ilaç olarak. Romatizmayı engellemez ve stafilokokal anjina veya penisiline alerjisi için kullanılır.

Anamnezde Sumina'nın kabulü ile ilgili geri bildirim çoğunlukla olumludur, çok etkilidir, kabulün 2. gününde pozitif dinamikler gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, çocuklarda ilaca şiddetli alerji vakaları vardır. Bu nedenle, antihistaminikler ile örtmek daha iyidir ve eğer alerjiniz varsa, ilacı iptal etmek için doktorunuza başvurun. 2-3 günde anjinada antibiyotik uygulaması ile düzelme görülmediği durumlarda ilaç iptal edilmeli ve doktor başka bir ilaç yazmalıdır.

Anjina için bir antibiyotik seçmek

Önce yetişkin veya çocuklarda boğaz ağrısı için antibiyotik reçete yapan fizikçi ilk tedavi günde difteri (Leffler sopa) bir boğaz çubukla almalıdır. hastane, bu anjin bakteri ortamının özelliklerinin kurmaya olanak sağlar (7 gün sonucu beklemek) bir sürüntü bakteriyel tohumlama alabilir, patojenik bakterilerin sayısı ve antibiyotiklere duyarlılıklarını, ama bir kural olarak, antibiyotik ampirik oldu.

Anjina, Amoksiklav veya Augumentin ile amoksisilin de oldukça etkilidir, bunlar penisilin serisinin antibiyotik ve anjinada 1 sıra ilaçtır. Etkin tedavinin önemli bileşenlerinden biri, antibiyotik tedavisine ek olarak, anjina ile boğulmaktadır. Bu mümkün olduğunca sık olarak üretilmelidir, her 3-4 saatte.

Boğaz ağrısı olan çocuklara Sumamed nasıl alınır?

Ayrıca konu hakkında da okuyun:

Bu ilacı kullanmanın rahatlığı, günde sadece bir kez alınması gerektiğidir. Tablet haline getirilmiş olan form, öğünden bağımsız olarak ve yemeklerden bir saat önce süspansiyon veya kapsüllerden alınabilir. Anjin ile, doktorun tavsiyesine göre tedavi süresi 3-5 gündür.

Altı aya kadar olan bebeklerin 17 g'de bir çözelti elde etmek için oral bir süspansiyon kullanması gerekir. Tozun 12 ml ilave edilmesi gerekir. su, hacmi 23 ml'ye getiriyor. Hazır formdaki süspansiyon 5 günden fazla saklanmamalıdır. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız.

3 yıl sonra çocuklar 125 mg tabletleri kullanabilir. Tabletlerde ilacın dozunun hesaplanması - 10 mg. çocuğun kilosunun 1 kg'ı (diğer hastalıklarla). Yetişkinler: 3-5 günde 1 tablet 500 mg günde bir kez.

Bununla birlikte, tonsilit (anjin), Streptococcus pyogenes neden olduğu farenjit, çocuklar için Sumamed dozaj artırıldığında - 20 mg / gün 3-ders, ya da 5 gün boyunca 12 mg / kg arasındadır. Toplam 60 mg / kg kurs.

Sumamed'in kontrendikasyonları

 • Makrolidlere, azitromisine veya ilacın diğer bileşenlerine aşırı duyarlılık
 • şiddetli böbrek yetmezliği
 • şiddetli karaciğer yetmezliği
 • tabletler ve kapsüller için 500 mg - 12 yaşından küçük çocuklar için (45 kg'a kadar), tabletler için 125 mg - 3 yıla kadar, süspansiyon için - 6 aya kadar
 • emzirme sırasında
 • dihidroergotamin ve ergotamin ile eşzamanlı alım

Önlemler: myastenia (otoimmün nöromüsküler hastalığı), gebelik, insan karaciğer, böbrekler, aritmiler (. Çocuklarda nedenleri sinüs aritmisi bakınız), digoksin, terfenadin, warfarin kullanımına sunuyor.

Sumamed'in yan etkileri

İlaçların istenmeyen yan etkileri nadirdir. En yaygın yan etkiler şunlardır:

 • Mide bulantısı, kusma, ishal
 • Şişkinlik, iştah kaybı, kabızlık
 • Alerjik reaksiyonlar - ürtiker, döküntü, Quincy şişmesi
 • Baş ağrısı, anksiyete, uyku bozuklukları vb.

seyrek - üreme organları ve oral mukoza

Anjin içinde Sumamed: kullanım endikasyonları

Doğru antibiyotik seçimi - boğaz ağrısının en önemli anı

Doktorlar çoğu kez anjina ile antibiyotiklerin önlenemeyeceğini kabul eder. Bu hastalık ile bağışıklığın enfeksiyonla başa çıkması zordur ve antibakteriyel ajanlar buna yardım etmek için çağrılır.

Boğazda Sumamed içebilir miyim? Nasıl doğru kullanılır? Bu ilaç çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için izinli midir? Bu makalelerin ve diğer soruların cevapları, bu makaledeki ayrıntılı incelememiz ve videolarımızda bulunabilir.

Angina daha tehlikeli

Tıpta Angina yaygın bademcikler enfeksiyonu olarak adlandırılır. Hastalık genellikle orofarinkste bulunan lenfoid dokuların iltihaplanması ile karakterize edilen ve yüksek sıcaklıkta, zehirlenme belirtileriyle şiddetli şekilde akan bakterilerden kaynaklanır.

Anjina ile yüksek ateş birkaç gün sürebilir

Genellikle bir enfeksiyon ciddi komplikasyonlara yol açabilir:

 • paratosillar apsesi - yutulurken şiddetli ağrıya neden olan ve önemli boyutta - solunum ve yeme ile ilgili sorunlara neden olan sınırlı bir irin birikmesi;
 • akut romatizmal ateş (romatizmal ateş) - kas-iskelet sistemi, iç organlar, sinir sistemi yenilgi ile oluşan ciddi bir sistemik hastalık;
 • glomerülonefrit - Fonksiyonlarının ve böbrek yetmezliğinin ihlali ile kendini gösteren böbreklerin iç yapısının iltihaplanması.

Orofarinkste enfeksiyon kan dolaşımına nüfuz edebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Bu nedenle, enfeksiyonun tedavisine mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir. Ana tedavi yöntemi antibiyotik olarak kalmaktadır: anjinayla Sumamed, 3 gün boyunca, enfeksiyonla başa çıkmak ve hastalığı yenmek için hızlı bir şekilde yardımcı olur.

Hazırlığın açıklaması

Çeşitli salım biçimleri, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilacın rahatlığını sağlar.

Sumamed, makrolid grubundan bir antibiyotiktir. Geniş bir etki spektrumunun aktif maddesi azitromisin'dir. Ürün, Hırvat ilaç firması Pliva Harvatska tarafından üretilmektedir. Angina Sumamed çeşitli şekillerde vardır.

Doktorlar Sumamed'i atadığında

Sumamed, sadece bir uzman tarafından yönlendirildiği gibi alınabilen güçlü bir antibiyotiktir. Bugüne kadar, anjin dahil olmak üzere KBB organlarının enfeksiyonlarının tedavisi için ilk satır ilaçlar penisilinler (Ampisilin, Amoksisilin, Amoksiklav).

Ancak aşağıdaki durumlarda kullanımı doğrulanır (ve hatta gerekli):

 • anjin, penisilin dirençli bakteri suşlarından kaynaklanır;
 • Hasta penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı toleranssız veya alerjiktir;
 • İlk satırın ilaçlarla tedavisi sonuç vermez: sıcaklık normale dönmez, orofarenksin iltihaplanması azalmaz.

Anjina tedavisi için bir antibiyotik seçimi bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Bu durumda, Sumamed tarafından bademcik iltihabı tedavisi hızla sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın nedenini de korur. Bakterilerde makrolid antibiyotiklere karşı direnç nadirdir.

Uygulama şekli ve önerilen dozlar

Sumamed Yetişkinler tabletlerde reçete edilir. İlaç günde bir kez alınır: bir yemekten 1 saat önce birer antibiyotik 1 tablet alın. Ertesi gün, aynı zamanda çare içmeye çalışın. Tedavinin seyri sadece 3 gündür.

Dikkat edin! Yaşlılarda Sumamed ve boğaz ağrısı - dikkatli olmak için bir bahane. Genellikle ilaç, kalp problemleri olan hastalarda ani aritmilere neden olur.

Sumamed'in hamile ve emziren kadınlara mümkün olması

Beklenen annelere anjina durumunda ilacın kullanımı mümkündür, ancak bunun faydası bebeğin potansiyel riskini aşarsa. Tedavi süresi için Laktasyonda Sumamed emzirmeyi reddetmeniz tavsiye edilir.

Çocukluk çağında anjin tedavisi

Anjina olan çocuklar için Sumamed onaylanmış ikinci bir ilaçtır. Eğer bir sebepten ötürü, çocuk penisiline uymuyorsa, çocuk doktorları sıklıkla bu ilacı reçeteler.

Sumamed'i bir süspansiyon şeklinde vermek için altı aydan üç yıla kadar bir çocuk için uygundur. Kendi ellerinizle pişirmek çok kolay: talimatları takip ederek, flakondaki tozu suyla seyreltin ve iyice çalkalayın.

Fotoğrafta Sumamed çocuk formu, bir süspansiyonun kendi kendine hazırlanması için bir tozdur

Dikkat edin! Her kullanımdan önce süspansiyonu sallayın.

Yetişkinlerde olduğu gibi, bu antibiyotik çocuklarda günde bir kez alınır. Tedavi süresi 3 gündür. Dozaj çocuğun ağırlığına göre hesaplanır (10 mg / kg). Kolaylık için tabloyu kullanın.

Kontrendikasyonlar ve istenmeyen etkiler

Sumamed'i kullanmak yasaktır:

 • ilaca bireysel hoşgörüsüzlük;
 • karaciğer yetmezliği;
 • konjenital karbonhidrat metabolizması bozuklukları;
 • Ergotamine dayalı fonların eş zamanlı yönetimi.

Dikkat edin! İlaç altı aya kadar çocuklar için kontrendikedir.

Alım sırasında yan etkiler çeşitlidir, ancak nadirdir.

En yaygın olanları şunlardır:

 • bağırsak bozuklukları (ishal, belirsiz karın ağrısı ve disbiyozun diğer semptomları);
 • alerjik reaksiyonlar (cilt kaşıntı, döküntü, dokuların şişmesi);
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

İstenmeyen etkilerden herhangi biri gelişirse, ilacı almayı bırakın ve bir doktora danışın.

Aynı etken madde ile preparatlar için, ancak diğer ilaç şirketleri tarafından izin verilir, endişe:

 • Azitral (kapsül 250 ve 500 mg);
 • Azitroks (kapsül 250 ve 500 mg, pediyatrik form 100 mg / 5 mi);
 • azitromisin;
 • Ecomed.

Diğer grupların antibiyotikler arasında, analogların alınması daha zordur, bu yüzden doktor sıklıkla "Sumamed veya Suprax: angina ile daha iyi olan" sorusunu cevaplayamaz.

Her şey hastalığın seyrinin doğasına, yardımcı sağlık sorunlarına ve ilaçların tolere edilebilirliğine bağlıdır. Bu nedenle, bazı durumlarda Sumamed daha etkilidir ve bazı durumlarda, sefalosporinler grubundan bir antibiyotik olan Supraks.

Supraks ve Sumamed karşılaştırmak zor

Vücudunda parazitler var mı?

Temizlik ve ev işleri yapmak parazitleri "almak" için çok kolaydır, çünkü özellikle evcil hayvanlarınız varsa onlarla temas kaçınılmazdır.

Vücudun parazit görünümü belirtileri olabilir:

 • sık soğuk algınlığı, soğuk algınlığı, boğaz, öksürük
 • soğukta ortaya çıkan alerjiler, gözlerin kızarıklığı
 • cilt alerjisi, kaşıntı, egzama
 • siğiller ve papillomlar
 • Baş ağrısı, iç organlarda çeşitli ağrı ve spazmlar

Sık sık rahatsızlık hissediyorsanız, sadece ihtiyacınız var vücudu temizlemek. Nasıl yapmalı, parazitolog Dr. Rykov'un önerilerini okuyun.

Sumamed'i atama kararının kapsamlı bir incelemeden sonra bir doktor tarafından alınması son derece önemlidir. Yüksek verime rağmen, ilacın hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilecek bazı yan etkileri vardır. Ancak çoğu zaman hastanın anjina ve Sumamed'i teşhis ettiği durumlar vardır - etkili tedavi için tek gerçek çözüm.

Senin için denedim

Boğaz ağrısı Sumamed: kompozisyon, eylem ve kullanım endikasyonları

Anjina sumamed bilinen bir geniş spektrumlu antibiyotiktir.

Bu oldukça güçlü bir ilaçtır, bu yüzden çok dikkatli ve sadece deneyimli bir KBB uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır.

Semptomlar açıklansa bile, ARVI, ARI ve diğer soğuk algınlığı tedavisinde bu ilacın kullanılması önerilmez.

Bu, ilacın sık kullanımının, bileşenlerinin hareketine bağımlılık yaratabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır ve daha sonra, gelecekte Sumamed'in etkisi altındaki bakterilerin ve virüslerin yok edilmesini durdurmaktadır.

Sumamed, diğer herhangi bir antibiyotik gibi. özellikle bağışıklık sisteminde tüm vücut üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bu nedenle ilaç sadece son çare olarak reçete edilir, eğer anjina tedavisinde yardımı olmadan vazgeçilmezdir.

Sumamed azitromisin (ana madde) ve diğer bazı yardımcı bileşenlerden oluşur. Ancak, azitromisin sayesinde, ilaç ana eylemini - antibakteriyel uygulamak mümkün. Bu anjinin tedavisinde esastır - çeşitli enfeksiyonlara ve bakterilerin neden olduğu hastalıkların olmadan ya da (çürük, sinüzit, vs) içinde vücut girmek için kullanılır.

Dikkati çekmeye değer

Yüksek konsantrasyonlarda Sumamed ayrıca bakterisidal bir etkiye de sahip olabilir.

Bu antibiyotiği uygulayın sadece akut tonsillit ile değil. ama aynı zamanda vücudun diğer hastalıkları, her türlü enfeksiyon ve bakteriden kaynaklanır.

Bu rahatsızlıklar şunları içerir:

Anjinadan sumamed, azalidler ve makrolid gruplarına ait bir ilaçtır. Bu, antibiyotiklerin çok işlevliliğini belirleyen şeydir.

Uzun ve başarılı bir şekilde geleneksel tıpta kullanılan, bu nedenle zaman daha da bunların çeşitli analogları ortaya çıkmasına katkıda doktorlar ve hastalar, güvenini kazanmak için. Eğer "Azitral", "Chemomycin", "Sumaclide" gibi isimlerle karşılaşırsanız, bunların aynı ilacın isimleri olduğunu biliyoruz - Sumamed.

Dikkati çekmeye değer

Antibiyotiklerin tüm olumlu özelliklerine rağmen, sağlık için çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle kendinizi böyle güçlü bir ilaca karşı koymak kesinlikle yasaktır.

Sumamed'i atamak için, hastanın muayenesinden sonra sadece otolaringolog olmalı ve ona özel analizler yapılmalıdır. Çocukların vücut özellikle antibiyotik bileşenlerin etkilerine duyarlı olduğundan, özel bakım ile, çocuklarda anjin için ilaç reçete edilmelidir.

Sumamed kullanmanın sonucu oldukça hızlı olabilir. Zaten antibiyotik tedavisinin başlangıcından itibaren ikinci günde, sağlıkta önemli gelişmeler görebilirsiniz. Bununla birlikte, ilk olumlu sonuçlar ile hissedilebilecek ve ilacın olumsuz etkisi, yan etkiler şeklinde tezahür ettirilmiştir.

Ilacın yan etkisi

Geniş bir yan etki yelpazesi ile geniş spektrumlu bir antibiyotik eylemi gerekçelendirilmiştir.

Aşağıdaki olumsuz reaksiyonlarda ifade edilen olası sonuçları dikkate alarak, quinsy'den özetlenmelidir:

 • işitme ve görme keskinliğinde azalma;
 • tat ve iştahın ihlali;
 • halsizlik, baş dönmesi;
 • bir döküntü ve kaşıntı olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar;
 • ishal (veya tam tersi - kabızlık), kusma, mide bulantısı;
 • artan anksiyete vb.

Antibiyotik Sumamed alırken önemli olan kullanım için kontrendikasyonlardır. Sonuçta, herkese değil, herkesin ilaç almasına bile izin verilmez.

Sumamed ilacı kontrendike olan belirli bir insan kategorisi vardır. Bu kategori şunları içerir:

 • Sumamed bileşenlerine artan duyarlılık;
 • hepatik ve böbrek yetmezliği olan hastalar, diğer bazı ciddi böbrek ve karaciğer hastalıkları olan kişiler;
 • emzirme döneminde kadınlar;

Anginadan bazı insanlara bazı insanların aşırı dikkatle alınması gerektiğini bilmek önemlidir:

 • hamile kadınlar;
 • aritmi olan insanlar;
 • myastenia gravis hastalığı;
 • Eşzamanlı olarak varfarin, digoksin, terfenadin kullanan hastalar.

İlaç reçete ederken, doktor hastanın organizmasının tüm bireysel özelliklerini ve antibiyotiğin kullanım talimatını değil, aynı zamanda hastanın bakteriyel farenksinin sonuçlarını da dikkate almalıdır.

Bakteriyel döken, ağız boşluğunun patojenik ortamının doğasını ve içinde yaşayan patojenlerin sayısını belirlemeyi amaçlayan özel bir prosedürdür. Ayrıca, bakteriyel farinks hastaya ilaca karşı duyarlılığının belirlenmesine yardımcı olur.

Sadece yukarıdaki önerilerin hepsini dikkate alırsanız, Sumamed antibiyotik kullanımı en etkili ve güvenli olacaktır. diğer prosedürler ve işlemler ile birlikte kullanıldığında anjin Sumamed: angina ile yapamaz antibiyotik tedavi süreci olmadan, fizyoterapi, gargara, vb Ancak... Bu nedenle, özel dikkat daima sadece ilacın farmakolojik eylem, aynı zamanda, uygulama metodu ve bunun yanında anında doz dikkat edilmelidir.

Yetişkinler ve çocuklar için anjin ile Sumamed: dozaj ve uygulama şekli

Bu ilaçla angina tedavisinin nasıl yapılacağını anlamak için talimatları okuyun. Sumamed ve yetişkinler ve çocuklar için doğrudan dozaj uygulama yöntemi farklı olacaktır. İlacın doğru yöntemini belirlemek için, hem doktorun reçetesini hem de antibiyotik salınımının şeklini dikkate almanız gerekir. Sumamed, tabletler, kapsüller içinde ve bir şurup (süspansiyon) halinde üretilir.

Boğaz ağrısı ile Sumamed sadece şurup şeklinde verilebilir, yetişkinler kapsül veya tablet alabilir.

Bir pakette Sumamed sürümünün tablet versiyonu 6 tablet içerir. Toplamda, 6 tablette azitromisin (ilacın ana bileşeni) miktarı 125 mg'dır. Sumamed'in tabletlerde başka bir şekilde ambalajlanması mümkündür - bu antibiyotik, anjina için kullanılır ve 500 mg içeren bir pakette 3 tablet üretilir. azitromisin.

Kapsül paketi, her biri 250 mg içeren 6 kapsül içerir. azitromisin dihidrat.

Sumamed çocuklar için bir süspansiyon olarak kullanılabilir. Her şişe 100 ml'dir. ilaç. Çok uzun zaman önce çocuk için verilen antibiyotiğin bir versiyonu daha var - Tozlar içinde Sumamed. Bu üretim şeklinin avantajı, tozların farklı lezzet tonlarına sahip dolgu maddeleri içermesidir. Bu, çocuklarını düzenli bir şurubu almaya alamayan ebeveynler için çok uygun bir seçenektir.

İlacını almak için, günde sadece bir kez alınmalıdır. Ancak küçük ve yetişkin hastalar için dozaj farklı olacaktır.

Anjina ile Sumamed: yetişkinler için dozaj

Bu kadar güçlü bir geniş spektrumlu antibiyotik aşırı dikkatle alınmalıdır. Bu yüzden ilacın dozajına dikkat edilir. Yetişkinlerde anjin içinde Sumamed 3 veya 5 günlük bir rota atar. Tedavi 3 gün içinde gerçekleştirilecekse, antibiyotik almak için günde bir kez 500 mg alın.

Doktor beş günlük tedaviyi seçerse, ilaç aşağıdaki şemaya göre günde 1 kez alınmalıdır:

 • 1 gün - 500 mg.
 • 2, 3, 4, 5 gün - her biri 250 mg.

Kapsül yetişkinler için Sumamed 2 adet almalıdır. (500 mg.) 3 gün boyunca günde bir kez.

Her durumda, antibiyotik tedavisinin tüm seyrinin dozu 1.5 g olmalıdır.İlaç yemeklerden tam olarak bir saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınmalıdır. Atanan yetişkinler için tabletler ve kapsüller içinde Sumamed, yaşlılar ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar, toplam vücut ağırlığı 45 kg.

Çocuklar için Sumamed nasıl alınır: anjin için ilaçların dozajı

Kural olarak, anjin çocuğu durumunda Sumamed gibi bir ilaç aşırı dikkatle atanır. Çocuklara, doktorlar hala kırılgan çocuk organizmasına zarar vermemek için tedavinin dikkat çekici bir yolunu belirler. Çocukluk çağında, Sumamed antibiyotik 5 gün içinde uygulanmalıdır. Bununla birlikte, uygun dozaj küçük hastanın vücut ağırlığına göre belirlenmelidir. Örneğin 1 kg. Ağırlık 10 mg'dır. ilaç (çocuğun 10 kg'dan fazla toplam vücut ağırlığına sahip olduğu göz önüne alınırsa).

Bu dozda antibiyotik antibiyotik tedavisinin ilk gününde alınmalıdır. Geri kalan 4 gün içinde Sumamed dozu 2 kez azaltılmalıdır. Bu ilacı olan çocukların tedavisinin seyri 3 gün olabilir. Bu durumda, her biri 10 mg alın. 10 kg. günlük ağırlık. Sumamed'in süspansiyonunu aldıktan sonra, çocuklara biraz su veriniz, böylece çocuk şurubun kalanını yutmalıdır.

Dikkati çekmeye değer

prebiyotikler (Prelaks, Lactusan m. p.) Çocuk ilacın alınması gereken probiyotikler ile Sumamed paralel aldıktan sonra dysbacteriosis vardı (d. Laktobakterin, Profibor, Lineks ve m.).

Sumamed çocuklarını altı aya kadar sürmesi tavsiye edilmez. 16 yıla kadar antibiyotik kullanmak için enjeksiyon şeklinde arzu edilmez. Genel olarak, ilacın dozu ve Sumamed tedavi süresi bir KBB uzmanı tarafından belirlenir. Ilacı uygulamak ve sadece dozajı seçmek tavsiye edilmez. Kendi kendine ilaç sağlığa çok tehlikeli olabilir.

Ilacı alırken önemlidir:

 • Ilacın aşırı dozundan kaçının.
 • Bir KBB doktoruna danışmadan Sumamed'i diğer ilaçlarla birlikte kullanmayın.

Yetişkinlerde anjinada sumamed ve çocuklar bir doktor reçetesi olmadan bir eczanede satın alınmamalıdır. Sumamed antibiyotiği olmaya da zararlı virüs ve bakterileri, aynı zamanda bağırsak mikroflorası öldürür ve sadece oldukça güçlü bir araç bağışıklık sistemini ihlal eder.

Antibiyotik tedavisinin etkisinin sağlık açısından en etkili ve güvenli olması, deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanına danışmaktır. İlacın ertelenmesi veya uygunsuz şekilde alınması ciddi sonuçlara ve komplikasyonlara neden olur. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için çeşitli ilaçlar ve antibiyotikler kullanılır. Ayrıca Amoxiclav ilacını ve Amoxiclav'ı nasıl kabul edeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Angina ile Sumamed

Bir antibiyotik tedavisi olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle anjin içinde Sumamed'i atarlar. Bu ilaç, küçük çocukların tedavisini büyük ölçüde basitleştiren bir tablet veya bir toz halinde salınır. Sumamed, bademcik iltihabına neden olan çok çeşitli patojen mikroorganizmaları etkiler. İlacın istenen etkisine sahip olmak için, doktorun katı reçetelerini takip etmek ve izin verilen dozdan fazlasını almak gerekmez. Kullanmadan önce hastaya ilaca talimatlarını okumalısınız.

Kompozisyon ve Sumamed özellikleri

Anjin içinde sumamed hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilir, çünkü 3-5 gün boyunca ilaç hastalığı tamamen iyileştirebilir. Kısa sürede vücut üzerinde güçlü bir etki, özellikle 3 yaşından küçük çocukların tedavisi durumunda haklı. İlacın bileşimi azitromisin, makrolid antibiyotik dayanmaktadır.

Anjinada sumamed, gram-negatif, gram-pozitif ve bazı anaerobik patojen gruplarını etkiler. Ayrıca, bu ilaç eritromisine direnç geliştirmiş olan bakterilere karşı mücadelede reçete edilir.

Antibiyotik uzamış etkiye sahiptir, bu nedenle maksimum giriş süresi 5 gündür. Ortalama olarak, boğaz ağrısıyla savaşmak 3 gün sürer. Kompozisyon hızla dokulara emilir ve vücut boyunca dağıtılır.

Sumamed'in anjinadan farklı şekilde salınması nedeniyle, yetişkin bir hastaya tabletler veya kapsüller biçiminde reçete edilir. Bir ilacı alan bir yetişkin için zor değilse, o zaman ilacı çocuğa almak zor olacaktır.

Özellikle bileşimin uygun şekilde kabul görmesi için, üretici Sumamed'i toz halinde geliştirdi. Bir bademcik iltihabında, boğazdaki ağrı keskin bir şekilde artar ve bu nedenle bir tabletin yutulması güçlü bir rahatsızlığa neden olabilir. Toz bu problemi çözer, çünkü su ile seyreltilir, bu da ilacın uygulanmasını büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca, bitmiş süspansiyonun hoş bir tadı ve çilek kokusu vardır.

Sumamed, anjina ile yardımcı olmadıysa, tedavi taktiklerini değiştirmeye değer. Vücut kompozisyona bağımlılık geliştirebilir, çoğu zaman bu durum ilacın uygunsuz alımı ile olur. Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin içinde Sumamed, antibiyotik bir dizi kontrendikasyonlar ve yan etkileri vardır, çünkü sıkı doz kontrolü gerektirir.

Antibiyotik almak ne zaman gereklidir?

Katılan hekim, bir hastada bakteriyel boğaz ağrısı tanıdığında, o zaman bir antibiyotik ile birlikte dağıtılamaz. Bu ilaç sadece hastalığın negatif semptomlarını azaltmaz, aynı zamanda patojeniyle de baş eder. Staphylococci ve streptococci akut bademcik iltihabına neden olabilir, ancak patojenik mikroorganizmanın türünü doğru bir şekilde saptamak için plak muayenesi gereklidir. Boğaz ağrısı sırasında, bir film ve bir sıcak bakteri olan püstüller ile kaplıdır. Enflamasyon daha güçlü, mukozada daha fazla ülser. Tüm semptomlara göre yüksek vücut ısısı bağlanır, bu nedenle bu durumda antibiyotik kullanmak zorunludur.

Anjina Sumamed ile lokal tedavi 3 gün boyunca beklenen sonucu vermediğinde atanır. Kullanım talimatları, bu antibiyotik için reçete olduğunu gösterir:

 • Bakteriyel bademcik iltihabı;
 • Bakteriyel farenjit;
 • sinüzit;
 • Orta kulak iltihabı;
 • Bakteriyel ve kronik bronşit;
 • Alveolar pnömoni.

Çocuklar için anginadan sumamed sadece bir süspansiyon şeklinde reçete edilir. Bu ilacın alımı, sabit yüksek vücut sıcaklığında topikaldir. Ayrıca, çocukların ibuprofen ve parasetamol dereceleri azaltmalıdır. Sumamed'in alımı sırasında, dysbiosis olasılığını en aza indirmek için probiyotikler alınmalıdır.

Sumamed resepsiyon ve dozaj

Yetişkinlerde pürülan anjina ile Sumamed gıda alımı ne olursa olsun, günde 1 kapsül 1 kez almak için tavsiye edilir. Bir dozda 500 mg azitromisin kullanılır. 3 günlük tedavi için ilacın toplam miktarı 1.5 g'ı geçmemelidir, eğer Sumina anjinalı çocuklarda reçete edilirse, dozaj çocuğun vücudunun ağırlığına bağlı olarak hesaplanır. 10 kg aktif madde 10 mg'dır.

6 ay boyunca bebekler için Sumamed ile boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılır. Yan etki olasılığının yüksek olması nedeniyle, anjina ile dozajı sıkı bir şekilde gözlemlenmelidir.

İlaç, hem yetişkinler hem de çocuklar için günde sadece bir kez alınır. Bir sonraki dozu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede ilacın yeni bir miktarını kullanın. Resepsiyonlar arasındaki süre 24 saattir.

Süspansiyonun hazırlanması

Süspansiyonu hazırlamak için 17 g toz ve 12 mg su karıştırılır. Su kaynatılmalı veya damıtılmalıdır. Su buzdolabında saklandıysa, o zaman oda sıcaklığına ısınması arzu edilir. Sıvı toplam hacmi 23 ml olmalıdır. Bitmiş süspansiyonun saklanması 5 günden fazla olmamalıdır. Kullanmadan önce, viyalin içeriği tortulaşmayı önlemek için dikkatlice çalkalanmalıdır. Bebeği aldıktan sonra bileşimi tamamen yutmak ve ilacın kalıntılarını boğazdan temizlemek için az miktarda su veya çay verin.

Sumamed ve kontrendikasyonların yan etkileri

Vücudun Sumamed'e olan istenmeyen reaksiyonları nadirdir, ancak ilacın etkisine dikkat etmek hala önemlidir. Doz sağlanamadığı zaman, küçük çocuklarda sağlık durumundaki aktif değişiklikler parlak bir şekilde akar. Olası yan etkiler:

 • Gastrointestinal sistem - mide bulantısı, kusma, iştah azalması, gastrit alevlenmesi, gaz, sarılık;
 • Genitoüriner küre - kandidiyaz, nefrit;
 • Kardiyovasküler sistem - kalpte ağrı, taşikardi, aritmi;
 • Sinir sistemi - baş ağrısı, baş dönmesi; uyuşukluk, yorgunluk;
 • Alerjik belirtiler - cildin kızarması, kurdeşen, vücuttaki kaşıntı, Quincke'nin şişmesi.

Vücutta böyle değişiklikler olursa, derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu tür belirtilerin sıklığını azaltmak ilacın çekilmesi hesaba katıldığında 1-2 hafta içinde olabilir.

Aşağıdaki hastalıklara sahipseniz Sumamed'i kullanamazsınız:

 1. Karaciğer yetmezliği;
 2. Böbrek yetmezliği;
 3. Vücutta karbonhidrat metabolizmasının patolojileri;
 4. Kompozisyona bireysel hoşgörüsüzlük;
 5. Makrolidlere karşı aşırı duyarlılık.

Üretici, bu antibiyotiği hamile ve emziren kadınlara aşırı dikkatle reçete etmenin gerekli olduğuna dikkat çekiyor. İlacın yararı olası riskten daha büyük ise, prosedür izin verilir, ancak doktorun sıkı gözetiminde. Antibiyotik ilaçlar anne karnındaki fetüsün gelişimini etkiler ve ayrıca anne sütüne geçer. Aritmi, karaciğer ve böbrek patolojisi durumunda Sumamed'in randevusu bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Tedavi sırasında hastanın kendi takdirine bağlı olarak dozu arttığı takdirde, yüksek bir olasılık olasılığı vardır:

 • bulantı;
 • baş dönmesi;
 • ishal;
 • Geçici işitme kaybı.

Aşırı dozdan sonra vücudun restorasyonu hızlı bir şekilde gerçekleşirse, böyle bir durumda tedavi semptomatiktir.

Sumamed veya Amoxiclav nasıl ilaç seçmeli?

Sumamed veya Amoxiclav - boğaz ağrısı tedavisi sırasında ne seçilir? Bu ilaçların belirgin bir antibiyotik etkisi vardır, bu nedenle çoğu zaman bakteriyolojik enfeksiyonun neden olduğu KBB hastalıklarının tedavisi için reçete edilir.

Sumamed, uzun süreli bir etkiye sahip olduğu için modern ve güçlü bir ilaç olarak kabul edilir. Dozu aldıktan sonra 72 saat daha dokularda birikmektedir. Amoksiklav aynı zamanda geniş bir patojenik mikroorganizmaları da etkiler, ancak böbrekler yoluyla hızla atılır, bu yüzden ilacı almak en az bir hafta tekrarlanmalıdır.

Amoxiclav alarak ortalama süre 10 gündür, Sumamed hakkında söylenemez. Sumamed'in ortalama süresi 3 gündür. Enfeksiyon akut ise, tedavi 5 güne uzatılır.

Ayrıca, bahsedilen ilaçlar aktif bir aktif bileşen ile karakterize edilir. Amoksiklav, amoksisilin (penisilin serisinden bir antibiyotik) ve klavulanik asit ve Sumamed - azitromisin (antibiyotik makrolid) bazlıdır. Amoksisilin sıklıkla, bağımlılığın ortaya çıkması nedeniyle bakteriler üzerinde olumsuz etkilerin olmaması açısından kendini gösterir. Azitromisin bu açıdan daha kararlıdır.

Daha iyi Supraks veya Sumamed nedir?

Her iki ilaç da antibiyotiktir, ancak bileşim farklıdır. Sumamed daha uygun fiyatlı kabul edilir, değerdeki fark neredeyse iki katlıdır. Aktif bileşen Sumamed azitromisin ve Supraxa sefixim trihidrattır. İkinci ilacın daha güçlü bir etkisi vardır, bu nedenle küçük çocukların tedavisi için reçete edilmesi tavsiye edilmez. Sefixim, sefalosporin serisinin üçüncü jenerasyon antibiyotiğin temsilcisi olarak kabul edilir.

Angina Supraks veya Sumamed ile neyin daha iyi olduğunu belirlemek için, hala bir doktor otolaryngologist için tavsiye gelmek gerekir. Smearın bakteriyolojik laboratuvar analizi, patojenin tam tipini belirlemeye yardımcı olacaktır. Sumamed, Supraks'tan daha uzun geri çekildi. İkinci ilaç daha hızlı işlenir, böylece verim 3-4 saat sonra ortaya çıkar. Birçok hasta için, rahatlık ve alım sıklığı önemli bir rol oynar, bu nedenle bu plana göre Sumamed kazanır.

Patojenik flora üzerindeki etki ile ilgili olarak, her iki ilaç hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif mikroorganizmaların çoğalmasını bastırır. Gıda alımından bağımsız olarak kapsül veya tablet alın.

Sumamed ile tedavinin ortalama süresi 5 gündür ve Suprax - 7 gündür. İkinci ilaç, vücut ağırlığına bağlı olarak çocuklar için hesaplanır. 1 kg ağırlığındaki ilaç 8 mg'dır. Sumamed için 10 mg azitromisin 10 kg çocuk göz kapağı için reçete edilir. Bu ilaçları alarak, sükrozun varlığı için kompozisyon dikkate alınır. Bu bileşen her iki preparatta da mevcuttur, bu nedenle bu durum diyabetik tedaviye reçete edilirken dikkate alınır.

Biseptol veya Sumamed - hangisi daha iyi?

Biseptol sülfanilamid ilaç olarak adlandırılır ve Sumamed bir antibiyotiktir. İlk ilaç, eski patojenik mikroorganizma suşlarının çoğalmasını etkilemediği için eski olarak kabul edilir. Biseptolumun ana aktif maddeleri sülfametoksazol ve trimetoprimdir. Kompozisyonu analiz eden doktorlar, bu ilacın antibiyotik olmadığını açıkça iddia ediyorlar. Antibakteriyel etkiye sahip sülfonamid gibi davranır.

Bu durumda Sumamed, hem bileşenlerin güvenliğini hem de yan etki olasılığını büyük ölçüde arttırır. Biseptol, hastanın sağlık durumunda çok sayıda negatif değişikliğe neden olabilen güçlü bir bileşime sahiptir. Bu sülfonamid ile muamele süresi ortalama olarak 7-14 gündür. Sumamed tedavisinin seyri ile karşılaştırıldığında, bu ilacı kullanmanın maksimum süresi 5 gündür. Ayrıca, Biseptol dozları arasındaki sürenin 12 saat ve Sumamed - 24 saat arasında olduğunu unutmayınız.

Sülfanilamid preparatının, sadece mide mukozasını aktif olarak etkilediğinden yemekten sonra alınmasına izin verilir. Biseptol tabletlerini aç karnına yerseniz, gastrit ve mide ülserlerinin alevlenme olasılığı dramatik şekilde artar. Yiyecek alımına bağlı kalmadan şurup, içecek kapsülleri veya Sumamed tabletleri istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak

Lokal tedavi genellikle beklenen sonucu vermezse, anjin için antibiyotikler tedavinin temeli olarak kabul edilir. Antibiyotik almak için temel kural, doza sıkı bir şekilde uyulmasıdır. Hiçbir durumda, izin verilen ilaç miktarını kendiliğinden artıramaz veya birkaç gün boyunca reçete edilen kursa devam edemezsiniz. Tedaviyi sadece bir doktora danıştıktan sonra uzatın, çünkü çok uzun süre antibiyotik alınması disbiyoza neden olabilir.

Sumamed'e gelince, bu ilaç sadece reçete ile satılmaktadır, çünkü bileşim bir dizi yan etkiye neden olabilir.

Sumamed, patojenik mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki spektrumuna sahiptir, ancak kullanımdan önce, bir kulak burun boğaz uzmanı ile teşhis edilmeye hala gerek duyulmaktadır. Antibiyotik ilaçlarla kendi kendine ilaç kabul edilemez.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında bir kadının vücudunun patojenlerin etkisine karşı savunmasız olduğu bilinmektedir, çünkü bağışıklık sistemi zayıflar. En zararsız kataral hastalıklar bile, solunum sistemi veya anjinin kronik patolojik süreçlerine dönüşebilir.

Angina - ARVI sonrası en sık görülen komplikasyon

Rospotrebnadzor'a göre, ARVI ve influenza insidansının en yüksek noktası dönem boyunca meydana geldi. Şubat-Mart 2014 arası. Son zamanlarda bu fazdan "çıktık".