Loading

Boğazın diğer hastalıklarından angina farklılıkları

En yaygın KBB hastalıkları arasında Angina, kursun şiddetinde "liderliğe" ve aynı zamanda vücutta lokal ve genel komplikasyonlar geliştirme riskine sahiptir. Çoğu zaman, bu hastalık streptokok enfeksiyonu nedeniyle ve bu bakteriler apse ve apseler arasında değişen ve romatizma ve kalp yetmezliği olan biten sorunların insan çeşitliliği tehdit mesafesindedir. Bu nedenle, angina'nın farenjit ve boğaz ve nazofarenksin diğer hastalıklarından nasıl ayırt edileceğini bilmek son derece önemlidir, çünkü tedavi ile erteleme tehlikeli sonuçlarla doludur.

Hastalığın ana özellikleri

Akut tonsillit (boğaz ağrısı), farenjit, larenjit ve akut solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla benzerdir. KBB organlarının tüm patolojileri arasında yaygın olarak çok şey vardır:

 • keskin başlangıç;
 • sadece belirli bir organın değil, etrafındaki dokuların patolojik süreçlerini de kapsar;
 • genel toksikasyon belirtilerinin varlığı.

Bununla birlikte, angina, aşağıda tartışılacak olan bir çok yönden soğuk, grip, SARS, farenjitden keskin bir şekilde farklıdır. Akut bademcik iltihabının karakteristik özelliklerini daha detaylı olarak düşünmek yararlıdır - bulaşıcı doğanın bademcik iltihabı.

Çoğu durumda bademcik iltihabı ile bademcikler etkilenir. Bu, diğer tüm hastalıklardan en önemli fark olan bu hastalığın en spesifik belirtisidir. atipik patojenlerin ve virüslere - en azından streptokok, stafilokok, pnömokok - akut tonsillit nedenleri bademcikleri bakteriyel enfeksiyonlar nüfuz içindedir.

Angina, ARVI gibi, havadaki damlacıkları, öpücüklerden, yiyeceklerden yakalayabilirsin, ama bu şekilde enfeksiyonu delmek yaygın değildir. Ancak, hipotermiden sonra, immün yetmezliğe veya dondurma tüketimine karşı kendi bakterilerinin aktivasyonundan sonra anjina gelişimi her yerdedir.

Akut tonsillit, hasta dişlerden, maksiller sinüslerden, adenoidlerden vb. Bakteriler alındıktan sonra sık görülen bir durumdur.

Anjina inkübasyon süresi 1-2 gündür. İlk olarak, bir kişinin, iltihaplı bademcik şişmiş ama daha sonra işlem yutağın boşluğuna akabilir (farenjit bademcik iltihabı takviye edilmiştir). Akut tonsillit belirtileri:

 • yüksek sıcaklık;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • zayıflık, verimlilikte bir düşüş;
 • lenfadenit; Anjinadaki lenf bezlerinin iltihaplanmasının tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Kötü nefes.

Bu belirtiler akut tonsillit - katarrinal anjinin ilk aşamasına eşlik eder. Ancak tedavi olmadığında, hastalık sonraki aşamaya akar - pürülan (lacunar ve foliküler anjina). Sık sık tekrarlayan tonsillitli pürülan süreçte olan kişilerde, hastalığın 2-3 günü gibi erken bir dönemde oluşabilir. Kolayca irinli plak, çıkarılabilir spatula - farenks denetim sırasında mavi dil anjina Laküner ile daha sonra parlak kırmızı, şişmiş bademcikler, küçük nokta ülser görülen foliküler bezleri, algılayabilir edin.

Akut tonsillit insanlar için daha tehlikeli formlarda da ortaya çıkabilir:

 • nekrotik veya ülseratif-membranöz form (tonsiller dokular ölmeye başlar ve bezlerin kendileri de yaralarla kaplıdır, kanama kusurları);
 • phlegmonous form (tüm bademciklerin pürülan erimesi oluşur, daha sıklıkla süreç tek yönlüdür);
 • apse formu (amigdala veya yakın-min-dalic fiber üzerinde büyük bir apse var).

Akut bakteriyel bademcik iltihabı gelişimini tehdit ettiği için, boğaz ağrısı ve farenjit ile diğer hastalıkların ayırt edilmesi çok önemlidir.

 • glomerulonefrit;
 • miyokardit;
 • endokardit;
 • romatizma;
 • sepsis ve benzerleri.

Buna ek olarak, diğer KBB patolojilerden hastalığın uygun farklılaşma olmaması, genellikle dysbiosis fenomenini ve enfeksiyonun dirençli formların oluşumunun neden antibiyotik kontrolsüz alımı için yol açar.

Farenjit anjinası farklılıkları

Farenjit, çoğunlukla viral bir doğaya sahip olan farinksin iltihaplandırmasıdır, ancak bazen bakteriyel olabilir. tanımdan görülebileceği gibi, hastalık anjina lokalizasyonu, enflamasyon bölgesinde çok farklı olmakla birlikte, ana problem hastalığı (tonzillofaringit) birlikte oluşabilir olmasıdır. Bu veya bu inflamatuar sürecin izole bir formu varsa, anjin ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Angina ile intoksikasyon her zaman daha ziyade banal viral farenjit ile daha belirgindir. İstisna, influenza durumunda farenjittir, ancak ikincisi, ilk günlerde farenksin iltihabına nadiren neden olur. Genellikle farenjit ile vücut ısısı 37-38.5 dereceye kadar, anjina sırasında ise 39-40 dereceye ulaşabilir.
 2. Farenjit genellikle hastanın sağlık durumu hakkında az belirgin etkisi: irinli anjina, baş ağrısı, vücut ağrıları ve sıkıntının diğer belirtileri her zaman daha güçlü olduğunda.
 3. Akut bademcik iltihabında, boğazdaki ağrı bir yanda daha belirgin olabilir, bu da özellikle sıklıkla kronik bir hastalık formunda görülür. Farenjit, tam tersine, tamamına eşit boğaz palatin kemer kapsar ve çok belirgin değil ise ne zaman ağrı -, gıdıklama boğazın arkasındaki, tahriş yanan hakim. Farenjit sırasında, ağrı sendromu ve kuruluk sabah saatlerinde daha belirgin olabilir, bu da farenkseki mukusun durgunluğundan kaynaklanır.
 4. Farenjit ilk gününden sonra kuru bir öksürük ile takviye edilebilir, daha sonra ıslak hale gelir (balgam ayrılmaya başlar), ayrıca burun akıntısı. Angina genel olarak bu semptomların eşlik ettiği nadiren görülür, ancak bazen komplikasyonlar öksürük, rinit de ortaya çıkabilir.
 5. Banal farenjit genellikle sıcak bir içeceğe olumlu tepki verir: ağrı, terleme çabucak sakinleşir. Akut bademcik iltihabı sırasında sıcak bir içecek içerseniz, ağrı kendini daha da hissettirir.

Tecrübeli bir doktor kolayca cevap verebilir, bir hastalık karakteristik görsel belirtilerden diğerinden farklıdır. Boğazın ve evin benzer bir muayenesini yapabilir, ki bu zor değildir. plak pürülan noktası "plug", ya da irinli boşluğu - Örneğin, anjin artış, ödem, hiperemi tonsiller, kendi pürülan formunda görülebilir. farenjit boğaz problemlerine biraz şişmiş, orta kızarmış, onun gelişmiş damar deseni ve yutak ağır iltihaplı arka duvarı, onu fark edilebilir şişmiş diken, iltihaplı folikülleri sırasında. Çoğu zaman boğazda, bazen irinle birlikte viskoz bir sıvı tahliye edilir. Bademcikler genellikle normal bir şekle sahiptir.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, lokal ve sistemik, yatak istirahati, zehirlenmenin geri çekilmesi de dahil olmak üzere, antibiyotik almak zorundadır. Farenjit ile, bazen daha fazla içecek, immünomodülatörler veya antiviral ilaçlar almak, durulayın, teneffüs edilmesi yeterli ve hızlı bir şekilde iyileşme ile sona erecektir.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

ARVI belirtileri virüslere neden olmakta, bu hastalık grubundan kardinal olarak bakteriyel bademcik iltihabından farklıdır. Bu nedenle, viral hastalık sıklıkla semptomatik tedavi ile kendiliğinden yok eğer, SARS anjin gelen önemli bir fark tedavi yöntemleri olduğunu ve ciddi vakalarda - antiviral ilaçlar ile, boğaz ağrısı antibiyotik gerektirir. Buna ek olarak, hafif ile SARS ve "ayaklarının üzerinde" transfer edilebilir ve anjina sıkı yatak istirahatı gereklidir.

SARS hemen her zaman, yani hasta boğazında gıdıklamak, burun akıntısı vardır, akut nazofarenjit ortaya çıkabilmektedir sırasında klinik patolojilerin açık farklılıklar, farkedilir kuru öksürük yeme hafif ağrı, tahriş, orada vardır. Vücut ısısı subfebril olabilir veya 38-38.5 dereceye ulaşır, 3-4 gün sürer ve düşer. Anjin, yukarıda belirtildiği gibi, bakteriyel enfeksiyonlar, ciddi zehirlenme, bölgesel lenfadenit tipik bademcikler, boğazda keskin ağrı, şişme, şiddetli kızarıklığa neden olur aynıdır. Kronik nazofarenjit tedavisi hakkında daha fazla

Sıklıkla angina, akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı, daha kesin olarak - komplikasyonu olarak gelişir. Bu durumda, 3-5 gün içinde, belirgin bir iyileşme yerine, hastanın vücut ısısı tekrar yükselir, akut tonsillitin tüm karakteristik semptomları birleşir. Bu durum, özellikle soğuk mevsimde kronik bademcik iltihabı veya azaltılmış bağışıklığı olanlar için tipik bir durumdur.

Anjin ve grip arasındaki fark nedir

İnfluenza ARVI grubuna aittir, ancak özellikle akut, şiddetli bir seyir ile ayırt edilir. Lokal grip semptomları nadiren anjininkilere benzemektedir: boğaz incelendiğinde, viral bir enfeksiyon durumunda kemiğin küçük bir kızarması ve farinks dışında, neredeyse hiç bir şey görülemez. Ama grip ile zehirlenme belirtileri hala "anjin" gibi görünüyor:

 • vücutta ağrıyan;
 • yüksek sıcaklık;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • yorgunluk, verim kaybı;
 • zayıflığı;
 • titreme veya ateş;
 • Hastalığın süresi 7-10 gündür.

İnfluenza virüsünün birçok suşunun ayırt edici özelliği, bronşit ve tracheitin hızlı gelişmesidir. Bu nedenle, grip hastalığının ilk günlerinden itibaren, göğüste rahatsızlık, boğazda derin terleme, öksürük arzusu vardır. Ayrıca, grip gelişmesi ile, boğaz ağrısı, bademcikler bir artış ve keskin bir hiperemi yok, ve tabii ki, viral bir enfeksiyon bezlerde irin görünümüne neden olmaz.

Grip tedavisi antibiyotiklerin kullanımı ile yapılmalıdır akut bademcik iltihabı, ve antiviral maddeler olarak değil. Burada başka bir spesifik bir özelliği yatıyor: anjina ateş gün için azalır gibi tablet sıcaklığının erken başlangıçlı, vücutta dolaşan virüslerin süresinin sonuna kadar muhafaza edilebilir hatta - iki sen antibiyotik alarak başladıktan sonra. Grip ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme tehdit boğaz ağrısı ile birlikte, bol miktarda sıvı, vücudun toksisitesini azaltmak bu enfeksiyona çünkü çok önemli olduğunda.

Soğuk algınlığı farklılıkları

Soğuk algınlığı sıklıkla yanlışlıkla ARVI olarak adlandırılır, fakat aslında, bir kişinin tüm kronik KBB hastalıklarının alevlenme semptomları varsa, bu durum hipotermi ile ilişkilidir. Bu semptomların yokluğunda bile, soğuk algınlığı semptomları sağlıklı insanlarda da görülür; örneğin, şiddetli suistimal suistimali veya rüzgârda, rüzgarlı ve nemli havalarda yürürken.

Hipoterminin semptomları, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtilerinden önemli ölçüde farklıdır, ancak, çoğu insan, bir virüs enfeksiyonu ile enfekte olduktan sonra, soğuk olduklarına ve anjina geliştiğine inanırlar. Aslında, gerçek soğuk algınlığı anjina ile karıştırmak çok zor çünkü belirtileri şöyle:

 • hafif kırgınlık;
 • Burundan akan sıvı mukus yokluğunda burun tıkanıklığı;
 • farinkste hafif bir şişme;
 • bazen - vücut sıcaklığındaki artış 37-37.5 dereceye;
 • yutmada hafif ağrı;
 • ses kısıklığı, ses kısıklığı (her zaman değil).

onların sağlığı için yeterli dikkat ve bacakları ısınmak boğaz üzerinde kompres koymak eğer Genellikle, tuz ve kabartma tozu ile antiseptik boğaz spreyleri veya boğaz durulama birkaç kez uygulamak, soğuk algınlığı semptomları genellikle birkaç gün içinde kaybolur ve - zaten sabah. Bu soğuk ve akut bademcik iltihabı arasındaki ana farktır: anjina içermeyen anjina ile hastanın durumu genellikle kötüleşir ve boğazın ısınması sadece acı verir.

Angina ve difteri nasıl ayırt edilir

Difteri'nin nedeni Leffler'in asasıyla istiladır. Bu hastalık, laringeal ödem ve boğulmaya ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabileceği için son derece tehlikelidir. Ek olarak, difteri belirtileri ilk başlarda çok sinsidir: patojenik bakteriler orofarenks içinde çoğalmaya başladıktan sonra, patoloji dışsal olarak ve semptomlara göre bir kataral anjinaya benzemektedir. Ancak 2-3 gün sonra, boğazın difteri veya difteri anjina, diğer hastalıklardan ciddi olarak farklı olacaktır:

 • Servikal lenfadenit önemli seviyelere ulaşır;
 • boğazda ve bademciklerde filmlerle kaplı sarılıklar görülür;
 • Difteri, hem de boğazın arkasına bademcikler üzerinde grimsi kaplama, yumuşak damak damaklarının Duşku, (anjin, beyaz-sarı bir kaplama bezleri, kolayca bir spatula ile temizlenebilir olan ve kanama kusur ortaya ile sona erer kaldırmak difteri girişimi) ortaya çıkar;
 • Yumuşak damak şişmesi de dahil olmak üzere boğaz çok şişmiş (normal anjina ile hiçbiri yoktur);
 • Boğaz difteri genellikle burun difteri ile desteklenir, larinks ve köprücük kemiği kadar şişmiş boyun neden olabilir.

Sadece doktor, difteri kesin tanısını belirleyerek, boğazdan alınan bir çubuk analizi sonucunda bunu doğrulayabilir, bu yüzden sağlığınızı riske atmamak ve riske atmamak, ancak bir uzmanı eve davet etmek daha iyidir.

Tonsillitten farklılıklar

Daha önce bahsedildiği gibi, anjin ve akut tonsillit eş anlamlıdır, bu nedenle aynı hastalık arasında fark olmayabilir. Ancak, bir kişide kronik bademcik iltihabı varlığında, alevlenmeleri, biraz farklı olarak ilerledikçe, birincil anjinin akut formu ile farklılaşmaktadır.

Kronik tonsillitin remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Herhangi bir hipotermi, SARS, stomatit, adenoidit alevlenmeye neden olur. Sıklıkla, anjina (bezangin bademcik iltihabı) belirtileri yaşamamış bir kişide kronik bademcik iltihabı vardır. Bununla birlikte, hastalığın bu formu ile yavaş hareket eden streptokok enfeksiyonu, eklemler, böbrekler, kalp, gerçek anjinası olan bakterilerden daha az tehlikeli değildir.

Yani, kronik bademcik iltihabı belirtileri:

 • palatine kemerlerin sürekli kızarması;
 • her zaman hafif genişlemiş bezler;
 • sık sık - kasık tıkanıklık, bezler üzerinde plak görünümü;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda boğazda zayıf ağrı;
 • kronik olarak büyümüş servikal lenf düğümleri.

Bir alevlenme ile, tüm bu semptomlar güçlenir, sıcaklık ortaya çıkar (hastada, subfebril genellikle sabit bir fenomen olabilir ve akut fazda, sıcaklık, kural olarak 37.5-38.5 dereceye ulaşır). Fakat yine de, akut bir dönemde bile kronik tonsillit, boğaz ağrısına ulaşmaz, bununla birlikte tedavisi de benzer olacaktır. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı bademcikler ve bazen de tonsillektomi düzenli olarak kızarma gösterir.

Bu nedenle, eğer boğaz ağrısı ve ateş varsa, bu boğaz ağrısının gelişmesi anlamına gelmez: yine de diğer benzer patolojiler vardır, buna rağmen ayrıntılı olarak kendi özelliklerini taşırlar.

Ve bir sonraki videoda, Dr. Komarovsky size boğaz ağrısını nasıl tanıyacağınızı söyleyecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

boğaz ağrısı

Bu nedir?

Bir hastalık olarak, anjina antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir. Terimin kendisi Latince kelimeden geliyor angere - Sıkıştırın. Orofarinkste birçok patolojik değişiklik bu hastalık ile ilişkilidir. Etiyolojide farklılık göstermelerine rağmen, ortak semptomları paylaşırlar ve anjinaya girerler.

boğaz ağrısı - lenfadenoid faringeal halkanın bileşenlerinin akut iltihabı ile karakterize edilen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın bu lokal tezahürü özellikle bademcikler ile ilgilidir.

Patogenez (ne olur)

Enflamasyonun birincil odağı orofarenksin lenfoid dokusunda meydana gelir, bademcikler streptococcus'un bir dizi antijenik yapısı ile akin lenfoid dokudan dolayı hasar görür. Mikrobiyal aktivitenin bir ürünü olan toksinler, kan dolaşımına girerek sinir ve kardiyovasküler sistemlere zarar verir. Bu nedenle, anjin, sadece orofarenks dokularına lokal hasar ile değil, aynı zamanda hastanın genel durumunda bozulma ile karakterize edilir.

Hastalığın kuluçka süresi 10-12 saat ila 2-3 gündür. yutulduğunda hastalığın akut başlangıcı, ateş, titreme ve ağrı ile karakterize edilir. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Genel kabul görmüş sınıflamaya göre, anjin üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve özel.

Birincil tonsillit, farinksin sadece lenfadenoid halkasının lezyonu bulguları olan akut enflamatuar hastalıklar olan sıradan, basit veya trivial anjini içerir.

Sekonder semptomatik anjinadır. Bu bademcikler ile yenilgi içerir kızıl ateş, difteri, Enfeksiyöz mononükleoz ve diğer akut bulaşıcı hastalıklar. İkincil bademcik iltihabı da kan hastalıklarında lezyonlar içerir - lösemi, agranülositoz ve diğerleri.

Üçüncü tip, spesifik enfeksiyonların neden olduğu hastalıkları içerir - mantar anjina, angina Simanovsky-Plaut-Vincent.

Birincil bademcik iltihabı

Primer anjin, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Çoğu zaman, hastalık çoğunlukla 35 yaşına kadar olan çocukları ve gençleri etkiler, mevsimsel epidemiler olabilir. Epidemiler şehirlerde daha sık görülür, çünkü hastalığın kaynağı enfekte bir kişidir, büyük bir popülasyon yoğunluğu hastalığın yayılmasına katkıda bulunur.

Çoğu durumda primer anjinaya neden olan virüs, A grubunun ß-hemolitik streptokokları. Ayrıca, patojenler olabilir Staphylococcus aureus veya pnömokok. Ancak hastalığın% 85'inde kesin olarak streptococci ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bu enfeksiyonların taşıyıcıları, dış çevreye, havadan, temas ve beslenme yollarının yanı sıra hava yoluyla bulaşan çok sayıda patojen salmaktadır. Streptokok grubunun, özellikle de çocuklukta bir kişinin en duyarlı olduğu yer budur.

İkincil ve spesifik anjina

İkincil angina diğer enfeksiyöz lezyonlarda eşlik eden bir hastalık olarak gelişir. Primer anjin gibi, lenfatik faringeal halkanın ya da bireysel elementlerinin, sıklıkla bademciklerin akut inflamasyondur.

Angina gibi hastalıklar ile oluşur kızamık, kızıl ateş, difteri, adenoviral ve herpetik enfeksiyon, frengi ve diğerleri. Sekonder gruba, aynı zamanda ortaya çıkan anjina grubu da dahildir. agranülositoz ve lösemi. Sekonder formda anjina semptomları ve seyri neredeyse anjinadan farklı değildir, fakat diğer hastalıkların arka planına karşı daha belirgin semptomlar ve bir ciddiyet şekli vardır.

Spesifik boğaz ağrılarına streptokoklar değil, diğer patojenler neden olur. Buna bağlı olarak, klinik tablo ve hastalığın tedavisi değişir. Bu tür hastalıklar vücudun koruyucu işlevlerindeki azalmanın, sık antibiyotik kullanımının, tükenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Mantar anjina Özellikle kronik tonsillitte antibakteriyel ilaçlarla uzun süreli tedaviden sonra, diğer hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Anjina'nın etken maddeleri, cinsin maya benzeri mantarlarıdır. Candida albicans, Çoğu durumda patolojik koklar onları birleştirir. Daha sıklıkla hastalık erken yaşta çocuklarda görülür.

Mantar kökenli anjinin semptomları çok az belirgindir. Çok zayıf zehirlenme gözlemlendiği için hastanın genel durumu pratik olarak acı çekmez. Nadir durumlarda, düşük dereceli ateş ve hafif bir baş ağrısı, bazen zayıflık hissi olabilir. Lokal semptomlar boğazda hafif bir hiperemi ve boğazda orta derecede ağrı ile sınırlıdır. Ama acı hiç olmayabilir. Az miktarda lenf düğümleri, palpasyonla birlikte, neredeyse ağrılı değildir. Bu hastalık, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı-beyaz bir kaplamanın, yanakların ve dilin mukus zarının varlığı ile karakterizedir. Baskın nokta veya adacık şeklinde dağıtılır, kolayca kaldırılır.

Ülseratif film anjina veya angina Simanovsky-Plaut-Vincent aynı zamanda spesifik bir anjinaya atıfta bulunur. Hastalığın etken maddeleri, Vincent'ın iğ şeklindeki Plaut-Vincent spiroketidir. Bağışıklık sistemi bozukluğu, hipovitaminozis, kronik zehirlenme, zayıflatılmış ve zayıflamış organizmaları yeterli koruyucu fonksiyona sahip olmayan, en sık etkilenen hastalar. Bu hastalık bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi ile karakterizedir.

İlk gün, Simanovsky-Plaut-Vincent agnine, etkilenen amygdala, grimsi-beyaz veya yeşilimsi-kirli renkte küf veya film plak oluşumu ile kendini gösterir. Çıkarıldıktan sonra tekrar bir çiçekle kaplanan bir kanama yüzeyi kalır. 4-5 gün sonra, etkilenen bölgede bir krater ülseri gelişir ve bu da kusur bırakmadan iyileşir. Ülserler, palatine kemerleri ve yumuşak damakları etkileyebilir.

Anjina'nın ana semptomları neredeyse yok. Yerel belirtiler hariç, zehirlenme, ateş belirtisi yok, sadece bölgesel bir artış var lenf düğümleri. Bir laboratuvar kanı testi sadece küçük bir nötrofilik lökositoz ortaya çıkarır.

Anjina sınıflandırması

Hasar derecesine bağlı olarak, anjin birkaç türe ayrılır. Hastalığın tanımı da, lezyonların doğasına ve dolayısıyla izole edilmesine bağlıdır. mavi dil, foliküler, lacunary ve irinli veya nekrotik boğaz ağrısı. Yaygın tezahürler de hastalığın hafif, orta ve şiddetli formlarına ayrılır. Faringoskopik resim ve bazı semptomların şiddeti, anjinin sınıflandırılmasına bağlıdır. Bazı durumlarda, hastalığın seyrinin şiddeti sınıfa bağlıdır.

Catarrhal anjina bademciklere yüzeysel hasar ile karakterize edilir. Faringoskopi ile, bademciklerin şişmesi, parlak dağınık hiperemi vardır. Hastada düşük dereceli ateş (37.0-37.5 "C), kanda küçük değişiklikler ve zayıf bir şekilde belirtilmiş zehirlenme belirtileri vardır. Hastalığın tahıl anjinaları 1-2 gün sürer, bundan sonra anjin semptomları kaybolur veya hastalık başka bir şekle dönüşür.

Lacunar Angina bademcikler alanında bademciklerin yenilgisi ile karakterizedir. Pharyngoscopy, belirgin kızarma, bademciklerin şişmesi ve lakunanın genişlemesini gösterir. Bademcikler üzerinde bademcikler bulunur. Lakunanın fibro-pürülan içeriklerinden oluşur, küçük odaklar veya bir film şeklinde olabilir. bu sarımsı beyaz kaplama Kanama izleri bırakmadan kolayca çıkarılır ve sadece sınırları aşmayan bademcikler üzerinde lokalize olur. Bu formda, catarrhal sinüs diğerlerine göre daha sık geçer.

Foliküler boğaz ağrısı "Yıldızlı gökyüzü" - epitel kapağında, foliküllerin folikülleri aracılığıyla translucence belirgin bir resmi vardır. Bu formun karakteristiği bademciklerin foliküler aparatının yenilgisidir. Muayene, bademciklerin derin bir yenilgisini ortaya çıkarır, hipertrofile, ödemli, beyazımsı-sarı küçük formasyonlar formuna sahip, takviye edilmiş foliküller ile kaplıdır.

Bir hastada foliküler ve lacunar anjina varsa daha belirgin olur. sarhoşluk, vücut ısısı 39-40 "C'ye yükselir. Bu nedenle, anjinin ana semptomları genel halsizlik, baş ağrısı, kalpte ağrı, kaslar ve eklemler ile desteklenir. Kan lökositozunda laboratuar araştırmalarında ortaya çıkan ve idrarda protein izleri, eritrositler.

Nekrotizan anjina Hastalığın diğer formlarından daha şiddetli bir seyir ve daha belirgin semptomlarla farklıdır. Hastalığın bu formu ile, faringoskopi, mukoza zarının içinde bir çiçeklenme ile kaplı bademcikler üzerindeki etkilenen alanları tespit eder. Yeşilimsi-sarı veya gri renkli düzensiz bir yüzeye sahiptir. Bu tür alanlar zorlaşır ve çıkarıldıktan sonra yüzey kanar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, bademciklerin dokularında derin kusurlar kalır. Çoğunlukla nekroz dilin üzerinde, farinksin arka duvarı ve daha fazlası üzerinde yayılır.

Anjina nekrotik formu belirtileri hastanın genel durumunu kötüleştirir, kalıcıdır ateş, sık sık kusma, konfüzyon, yüksek ateş. Laboratuvarda yapılan kan testleri, lökositozun belirgin olduğunu, lökosit formülünün sola kaymasını ve nörofili olduğunu göstermektedir. Hastalığın bu formu daha sık komplikasyonlara yol açar.

Boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığa yatkınlığın nedenleri lokal ve genel hipotermi, tozlu ve gazlı atmosfer, binaların aşırı kuruması, bağışıklığın azaltılması, vb. Olabilir. Çoğu durumda, angina sonra gelişir SARS, Solunum yolundaki epitelyumun koruyucu fonksiyonlarını azaltarak enfeksiyon yolunu açar.

Anjina teşhisi

Eğer şüpheleniyorsanız Streptococcal Angina, Klinik tabloya, faringoskopiye ve laboratuvar çalışmalarına göre doğru tanı konur. Patojeni açıklığa kavuşturmak için anjin tanısı, yani orofarenksden ekim yapan mukusun bakteriyolojik ve serolojik laboratuvar çalışmalarıdır. Tüm bu veriler hastalığın sınıfını ve etkili tedavi amacını belirlemek için gereklidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Primer boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi hafif aşamalarda ve hastalığın komplike olmayan formlarında ayaktan tedavi edilir. Hastalığın ciddi bir seyri durumunda, hasta enfeksiyöz bölümde mutlaka hastaneye yatırılır. Reçeteli ilaç tedavisi, yerel tedavi, korunma diyet, bol içki. Tedavide kullanılan başlıca ilaçlar, 5-7 gün boyunca kurs tarafından önerilen antibakteriyel ilaçlardır. Antibiyotik tedavisi fenoksimetilpenisilin veya amoksisilin klavulanik asit, sefalosporinler, makrolidler, örneğin eritromisin ve sülfonamidler de reçete edilebilir.

Boğazın lokal tedavisi, antiseptik solüsyonlar kullanılarak durulamalarla gerçekleştirilebilir. furatsilin, aynı özelliklere sahip bitkisel şifalı bitkilerin yanı sıra - papatya, calendula, St. John's wort. Ayrıca bademciklerin bu gibi ilaçlarla sulanması kameton, ingalipt, sebidin. Topikal kullanım ve fuzafunzhin kullanımı için ambazone, gramicidin ve diğerleri. Durulamalar, foliküler boğaz ağrısını ayırt eden pürülan akıntıları gidermek için etkilidir.

Tedavinin önleyici tedbirlere uyması çok önemlidir. Hastayı izole etmek gerekir, böylece enfeksiyon hasta ile temas halinde olan kişiler arasında yayılmamalıdır. Hastalığı önlemek için, organizmanın temperlenmesi, toz, duman, havadaki aşırı kuruluk gibi tahrişleri ortadan kaldırmak için tavsiye edilir. Örneğin kronik bir enfeksiyonun odaklarını ortadan kaldırmak gereklidir. diş çürümesi, sinüzit.

Tedavinin prognozuna gelince, kataral tonsillonsta, tedavi prognozu her durumda uygundur. Özellikle hızlı hastalık zamanında başlamış tedavi ile geçer. Foliküler ve lacunar anjinin tedavisi için uygun bir prognoz. Ama gelişmeye yol açabilirler kronik bademcik iltihabı. Şiddetli komplikasyonlar, herhangi bir karmaşıklıktaki transfer edilen nekrotik anjinadan kaynaklanır. Çoğu zaman bu tür komplikasyonlar romatizma ve glomerülonefrit.

Spesifik bir formun anjina tedavisi

Fungal angina, her şeyden önce, daha önce reçete edilen antibakteriyel ilaçların ortadan kaldırılmasını gerektirir. Tedavi kursları yürütmek nistatin, Levorinum bademciklerin aynı ilaçlarla yıkanmasıyla birlikte. Takviye terapisi ve vitamin B ve C, K. atandı Hastalık, uzun bir nüks ile seyreder, sık relapslar mümkündür, bu nedenle bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması tavsiye edilir.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent tedavisi lokal olarak gerçekleştirilir. Durulamalar% 0,1 çözeltilerle reçete edilir. etacridin laktat ve potasyum permanganat, bazen zayıf bir hidrojen peroksit çözeltisiyle. Ülserlerden etkilenen mukus,% 2'lik metilen mavisi veya% 1'lik borik asit çözeltisini yağlar. Uzun süreli akışla, antibakteriyel tedavi esas olarak reçete edilir. penisilinler.

Çocuklarda angina tedavisi

Her şeyden önce, ebeveynler anjinanın ciddi bir hastalık olduğunun farkına varmalıdır ve her halükarda tedavi evde uygulanamaz, çocuğun bir doktor tarafından ön muayenesi yapılmadan ve uygun ilaçların reçete edilmesine gerek kalmaz. Çocuklarda angina tedavisine başlamadan önce, bir takım testlerden geçmek için tanılama yapmak gerekir. Anjinadan şüphelenildiğinde, çocuk ağız ve burundan sürüntü alır, idrar ve kan testleri yapılır. Diğer bulaşıcı hastalıkların dışlanması önemlidir.

Uygun anjina formları ile, çocuk antibiyotik reçete edilir, çünkü bu tür bir tedavinin yokluğu sonraki komplikasyonlar açısından tehlikeli olabilir. Yani, boğaz ağrısı, kalp, karaciğer, böbreklerin işlevlerini ihlal edebilir. Çoğu zaman, doktorlar çocuklara tatsız bir tada sahip olmayan tabletler şeklinde antibiyotik almaları için reçete ederler ve bu nedenle bir çocuğun bu ilaçları vermesi kolaydır.

Doktor, hastalığın şiddeti ile yönlendirilen antibiyotiklerin atanmasını öngörür. Temel olarak, anjin tedavisinin antibiyotiklerle tedavisi beş ila yedi gün sürmektedir. Hastalığın şekli çok şiddetli ise, antibiyotik almak bazen daha uzun sürer. Kural olarak, üçüncü günde çocuğun sıcaklığı normalleşir ve hastanın genel iyiliği daha iyi olur. Ancak, anjinaları antibiyotikli çocuklarda tedavi ederken, bu tür ilaçların uygulanmasının çocuğun vücudundaki mikroflorayı önemli ölçüde bozduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak, antibiyotiklere paralel olarak, doktor, kural olarak, florayı restore eden ilaçların uygulanmasını öngörür. Boğaz ağrısı genel tedavi alerjik reaksiyonları önlemek için de ilaç alıyor suprastin, Tavegil® ve diğerleri.

Kural olarak, çocuklarda boğaz ağrısı ortak bir soğuk eşlik, bu nedenle, bebeğin durumunu hafifletmek için, aynı zamanda burun damlaları, farenks sulaması için spreyler reçete etmek için de gereklidir.

Bir anjinaya, çok miktarda içmeye sahip bir çocuk sağlamak çok önemlidir. Bu durumda, bebeğin sıcak ve ekşi meyve suları, kompostolar, soğumaları içmesi arzu edilir. Bu durumda, ideal uygun yabanmersini ve kızılcık meyvesi, kartopu çiçeği, dogrose, siyah frenk üzümü kompostosu. Sebze ve meyvelerden daha az yararlı ve taze meyve suları yok, çünkü anjina gövdesi ile vitamin rezervinin yenilenmesi gerekiyor. Ancak boğaz ağrısı için en uygun içecek, farklı meyvelerden elde edilen, ince bir jöledir. Çocuk, soda, yağ ve maden suyu, balıkların doğal et suyu, püre, sebze ilavesiyle faydalı ve ılık süt olacaktır. Bu arada, hastalığın akut döneminde gıdadan, çocuklar, kural olarak, hiç reddetme ya da çok az yiyin. Doktorların çocukları şu anda yemeye zorlamaları tavsiye edilmez - sadece bol miktarda içki içmek en iyisidir.

Ek olarak, çocuklarda anjina tedavisinin ilk ve en zorlu günlerinde, çocuklara yatak istirahatı ile uyum sağlama fırsatı sunulması arzu edilir. Çocuk aktif hale gelirse bunu başarmak en zordur. Yine de, onunla yatakta oynamak ve ona kitap okumak, ebeveynler arzulananı elde edebilecek ve iyileşme sürecini hızlandırabilecektir.

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Ayrıca, tahammülsüz bir hastalıktan kurtulmak için ek yollar olarak kullanılabilen halk ilaçları ile anjin tedavisi için birçok yöntem vardır. Çocuklarda angina tedavisi için başvurabilirsiniz. propolis, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde bile çok etkilidir. Propolis çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Yani, tamam. propolis tentürü, Propolisin sıvı halde kullanılmasına izin verir. Bu durumda, tentürü kullanarak, boğazın etkilenen yerlerini yağlayabilirsiniz. Muhtemelen, böyle bir prosedür çocuk için hoş olmayacaktır, çünkü tüm propolis biraz yanık olabilir. Ancak, anjinin evde böyle bir tedavisi çok etkili olacak ve boğaz ağrısından hızlı bir şekilde kurtulacaktır. Bir propolis tentürü yapmak için, önce 20 g propolis ile 100 g alkol karıştırın ve bu işlem öncelikle iyice ezilmelidir. Ürünün kalitatif olarak öğütülmesi için, önceden dondurulabilir ve bu şekilde bir çekiçle ezilebilir. Tentür iki hafta boyunca hazırlanırken karanlık bir yerde tutulmalıdır.

Angina'yı propolisle tedavi etmenin bir başka yolu da, çare olarak bilinen ilacın çiğnenmesidir. Yedikten sonra, propolis (yaklaşık 2 gram almak için yeterli) çiğnemek gerekir. Prosedür günde üç kez tekrarlanmalı ve propolis iyi ve gerçek ise, o zaman ağızda biraz yanacaktır. Böyle bir duyum yoksa, tedavinin etkisi olmayacaktır.

Evde boğaz ağrısı tedavisi için, limon ile tedavi de uygundur. Bunun için üç büyük limon suyu hazırlanır. Her akşam, üç gün boyunca bir bardak taze meyve suyu içmelisiniz. Bu araç iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Genellikle çocuklarda angina tedavisi için ortak iyot. İyot yardımı ile pürülan boğaz ağrısı, hastalığın kronik formunun etkili bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Bunu yapmak için pamuklu çubuk kullanmanız yeterlidir. iltihaplı bademcikler iyot.

soluk alma - Çocuklarda angina tedavisi için sık sık kullanılan bir ev ilaç. Bu işlem için, inhalasyon sıvısı ile doldurulmuş bir havza ve havza üzerinde çocuğun kafasını eğerek bir süre için kapatılması gereken bir havlu uygun olacaktır. Solunduğunda solunduğunda, nefesinizi birkaç saniye boyunca tutmak gerekir. Soluma için, papatya, adaçayı suyu yapar. Sıcak suya birkaç damla propolis de ekleyebilirsiniz. İnhalasyon sıvısının sıcak olması önemlidir. Birkaç seanstan sonra çocuk daha iyi hissedecektir.

Angina ile boğaz ağrısı tedavisi için başka bir halk ilaç elecampane bir infüzyonudur. Bu infüzyonu hazırlamak için 50 gram elecampane kökü almak, yarım litre votka dökmek ve üç gün boyunca ısrar etmek gerekir. İnfüzyonun nasıl hazırlandığı alanı, bir çay kaşığı tabanı boğazın içine dökülür, böylece sıvı her iki bezi de kaplar. Biraz öksürebilirsin, böylece infüzyon emilir. İşlemden sonra konuşmamak çok arzu edilir. Bu tür eylemler günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Boğaz ağrısı olan taze soğan suyu, günde birkaç kez bir çay kaşığı alır. Ayrıca soğan, bal ve elmadan bir lapa yapabilir ve günde birkaç kez 3 çay kaşığı alabilirsin.

Boğaz ağrısı ile boğaz ağrısının tedavisi

Ayrıca, boğaz ağrısı ile, boğazın düzenli durulanması çeşitli yollarla gösterilir. Boğazın durulanması sürecinin zaten iki yaşından itibaren çocuk için mevcut olduğuna inanılmaktadır. Tabii ki, vb eğlenceli bir oyun haline sürecini açmak için, onunla gargara, örneğin, bazı hileler uygulamak için, gargara bebek öğretmek Bu eylemin başarılı bir şekilde yerine getirilmesi için çocuğu mutlaka övmek de önemlidir.

Boğaz ağrısı ile boğaz çalkalayın, çocuk için mümkün olduğu kadar sık ​​olarak yapılabilir. Evde bir boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır gargara için en yaygın çözümleri, bu otlar decoctions (adaçayı takım elbise, okaliptüs, papatya) değil, güçlü çözüm potasyum permanganat, hidrojen peroksit, furatsilina. Buna ek olarak, bir kaynatma soğan deri (su yarım litre başına üç çay kaşığı), sarımsak özü gargara (ezilmiş sarımsak basın, oda sıcaklığında, 100 ml su ile beş saat 100 g) kullanılması önerilir. Pancar suyu da çocuğu gargara için uygundur, bir rende üzerinde pancar rendeleyin ve hangi sirke bir çorba kaşığı eklenir üzere, meyve suyu sıkmak gerekiyor. Buna ek olarak, boğazın durulanması için mükemmel bir vasıta, meyve suyunun ya da muzun infüzyonudur. Sulu Kalanchoe, su ile ikiye seyreltilmiş. Çocuklar sadece ılık su ve balla kapışmayı severler. Ayrıca, çocuğun yanlışlıkla biraz yutarsa ​​tüm bu çözümler ve et suları tehlikeli değildir.
gargara sıvı.

Boğaz ağrısı kompreslerle tedavi

kompres sadece rahatsızlığı gidermek için değil, aynı zamanda ağrıdan kurtulmak için, aynı zamanda diğer boğaz ağrısının diğer semptomlarını hızla atlatmak için de yardımcı olur. Kompresyon yapmak için birçok halk tarifleri vardır. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrı ile, kraker ve sarımsak bir kompres yapılması tavsiye edilir. Peksimet, kaynar su ile dökülmeli ve ezilmiş sarımsak kafasını ekleyiniz. Peksimet su ile emprenye edildikten sonra, kütlenin daha önce su boşaltılmış olduğu depoya aktarılır. Dolu çorap boğaza uygulanır ve ağrı geçene kadar tutulur. Böyle birkaç kompresin ardından, anjina tamamen geri döner.

Ayrıca kompres için ocaktan kül kullanılması tavsiye edilir. Önceki tarifi, kül bisküvi ile değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu tip kompresler ağrıyı çok çabuk rahatlatır.

Çocuğun boğazına her iki saatte bir yeni yapraklarla değiştirilmesi gereken lahana yaprakları uygulanabilir. Boğazın üst kısmında bir yün atkı atmanız gerekiyor. Etkisini güçlendirmek için, lahana yapraklarından boğazına bir yulaf ezmesi uygulanır.

Çocuklarda Angina

boğaz ağrısı Çocuğun farinksin bademciklerinden muzdarip olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalığın çeşitli çeşitleri vardır: boğaz ağrısı Mavi dil, foliküler, tekneli tavan, mantar, difteri.

en catarrhal anjina Hasta nispeten düşük bir sıcaklığa sahiptir, çocuk hasta ve halsiz hisseder, yuturken ağrı hissinden şikayet eder. Kataral anjina ile küçük bir enflamatuar süreç ve buna bağlı olarak lenf nodlarının hassasiyeti dikkat çeker. Kural olarak, anjina catarrhal formunun tedavisinde, antibiyotik kullanımı uygulanmaz.

en foliküler anjina ve tekneli tavan yutkunmada zorlukların yanı sıra ağrı vardır. Buna ek olarak, çocuk üşüme neden olur, başı ağrır ve sıcaklık önemli ölçüde artar. Lenf düğümleri artar, genel halsizlik hissi vardır, zehirlenme belirtileri, sırt ve eklemlerde ağrı vardır.

Çocuk hasta ise foliküler boğaz ağrısı, sonra bademcikler hemen kızarır ve artar, sarımsı beyaz renkte yuvarlak noktalar gösterirler. Beyaz kaplama Hastalığın lacunar formu olduğunda ortaya çıkar. Bu iki anjin tipi ile, bir çocuğun bir resepsiyona reçete etmesi gerekir. antibiyotikler. Bu tür ilaçların doğru tedavisi ile, birkaç gün sonra inflamasyon azalır. Boğazın bu tür şekilleri yatak istirahatı ile tedavi edilmelidir, aksi takdirde komplikasyon riski artar.

Mantar anjina Etken madde - maya benzeri bir mantarın etkisiyle oluşur. Hastalığın bu formu genellikle çok uzun ve yanlış antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişir. Hastalığın tüm semptomları, anjina lacunar formuna benzer.

Bir başka hastalık türü - difteri anjina, Bu, hastalığın en tehlikeli şekli olarak kabul edilir. Bu durumda, hastalığın nedensel ajanı - difteri bacillus. Hasta çocuk tezahürleri astım atakları, Bu nedenle hasta uzmanlar tarafından sürekli denetlenmelidir.

Anjin tedavisi için bir tedavi atarken, doktor tam olarak ne gibi bir form almalı ve tedavi kompleksi düzeltmelidir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Boğaz ağrısı komplikasyonları erken veya geç olabilir. İlk durumda, bunlar hastalık sırasında ortaya çıkan hastalıklardır, iltihapların yakın organlara yayılmasından kaynaklanır. Bu tür komplikasyonlar peritonit, sinüzit, otitis, paratonazil apsesi vb. Anjina'nın geç dönem komplikasyonları 3-4 hafta sonra ortaya çıkan, enfeksiyöz ve alerjik kökenli olan hastalıklardır. romatizmal ateş, romatizmal kardit, poststreptokokal glomerülonefrit.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Kırmızı boğaz boğaz ağrılı ya da değil

Kırmızı boğaz boğaz ağrılı ya da değil

Angina - bu, bir teşhisin kendisini aynı anda insanların% 90'ına koyması ve bağımsız olarak tedavi edilmeye başlaması. Ve bu durumda hangi paradoks gözlemlenir: eğer bir kişi gerçekten bademcik iltihabına sahipse - "zayıf" olarak tedavi edilir ve bu hastalık için gerekli olan ilaçları içmez. Ama eğer banal farenjitse - genellikle hoş olmayan sonuçlara yol açan antibiyotikler içeriz: tedavi edilen farenjit olmamak, disbakteriyoz kazanırız.

Angina'nın farenjitden nasıl farklı olduğunu, farenjitin düzgün bir şekilde nasıl tedavi edileceğini ve boğaz ağrınız varsa doktora gitmenin neden gerekli olduğunu anlamaya çalışalım.

boğaz ağrısı - Bu vücudun ortak bir hastalığıdır, sadece farinksin bademciklerini ve mukozasını etkilemez, aynı zamanda kalp, eklemler, bağ dokusu da etkileyebilir. Sorun nedir?

angina neden olan ajan organizma kana toksinler, üretebilmektedir beta hemolitik streptokok A grubunda, en sık olan doğası, kalp kas, bağ dokusu, eklem doku andıran adlandırılan antijenik yapısı olan. Bu neyi sonuçlara yol görünüyor?

Vücutta, enfeksiyonla savaşmak için tasarlanmış antikorlar geliştirilmektedir. Ancak sadece onlar, streptococcus'a zarar vermek için değil, kalp kaslarına, eklemlerin ve bağ dokusunun dokusuna kadar geliştirilmez ve bu organları yok etmeye çalışırlar. Tabii ki, bu her zaman gerçekleşmez, ancak uygunsuz tedavi ya da eksikliği ile sıklıkla görülür.

farenjit - farinksin mukoza zarının iltihaplanması. Çoğu zaman virüslerden kaynaklanır, popülasyonun% 80'inde kronik formda görülür ve hemen hemen her zaman kolayca ilerler ve komplikasyonları olmadan halk ilaçları ile tedavi edilebilir ve tedavi edilebilir.

Onları nasıl ayırt edebilirim?

Anjina ile, her zaman (nadir istisna ile) sıcaklık 38 dereceye veya daha fazla yükselir. Farenjit ile, sıcaklık normal veya 37-37.5'dir.

Angina ile, boğaz öğleden sonra daha çok acıyor. Farenjit ile, en acı anı sabah uyanıyor.

Angina ile, bir şeyler yemeye çalıştığınızda çok acı verir, içilir, her yudum dayanılmaz olur. Farenjit ile, örneğin, bir sıcak çay yudum yaparsanız daha kolay olur.

Anjina ile birlikte, şiddetli zayıflık, kas ağrısı, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi zehirlenme belirtileri daha belirgindir.

Eğer sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız boğaz ağrısı, bir doktora danışmak gereklidir. Sadece antibiyotikler streptococcus üzerinde çalışıyor! Boğaz ağrısı tedavi etmeye çalışmayın! Ve bu hastalığın bir sonucu olarak edinilmiş kalp hastalığını dışlamak için kendi iç huzurunuz için angina kardiyogramdan bir ay sonra yapın.

Semptomlar bulursanız farenjit, o zaman çok fazla endişelenmemelisin. Bir tatlı kaşığın balını ısıtmaya, birkaç damla limon suyu damlatmaya ve bir şeker gibi günde birkaç kez yavaşça çözülmeye çalışın. Burunda, eritmek için sıradan tereyağı koyarız. Boğaz, iyot ile tuz ile günde birkaç kez durulanır - bu harika bir antiseptiktir. Ayaklarımızı koyar, ahududu ile çay içer ve üç gün evde otururuz. Tüm belirtiler çok hızlı geçecek. Farenjit ile antibiyotik kullanamazsınız, çünkü viral bir doğaya sahiptir ve antibiyotik virüsler üzerinde hareket etmez, vücudunuzu boş yere işkence yapmamalısınız.

Size sağlık ve esenlik diliyorum!

En yaygın KBB hastalıkları arasında Angina, kursun şiddetinde "liderliğe" ve aynı zamanda vücutta lokal ve genel komplikasyonlar geliştirme riskine sahiptir. Çoğu zaman, bu hastalık streptokok enfeksiyonu nedeniyle ve bu bakteriler apse ve apseler arasında değişen ve romatizma ve kalp yetmezliği olan biten sorunların insan çeşitliliği tehdit mesafesindedir. Bu nedenle, angina'nın farenjit ve boğaz ve nazofarenksin diğer hastalıklarından nasıl ayırt edileceğini bilmek son derece önemlidir, çünkü tedavi ile erteleme tehlikeli sonuçlarla doludur.

Hastalığın ana özellikleri

Akut tonsillit (boğaz ağrısı), farenjit, larenjit ve akut solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla benzerdir. KBB organlarının tüm patolojileri arasında yaygın olarak çok şey vardır:

 • keskin başlangıç;
 • sadece belirli bir organın değil, etrafındaki dokuların patolojik süreçlerini de kapsar;
 • genel toksikasyon belirtilerinin varlığı.

Bununla birlikte, angina, aşağıda tartışılacak olan bir çok yönden soğuk, grip, SARS, farenjitden keskin bir şekilde farklıdır. Akut bademcik iltihabının karakteristik özelliklerini daha detaylı olarak düşünmek yararlıdır - bulaşıcı doğanın bademcik iltihabı.

Çoğu durumda bademcik iltihabı ile bademcikler etkilenir. Bu, diğer tüm hastalıklardan en önemli fark olan bu hastalığın en spesifik belirtisidir. atipik patojenlerin ve virüslere - en azından streptokok, stafilokok, pnömokok - akut tonsillit nedenleri bademcikleri bakteriyel enfeksiyonlar nüfuz içindedir.

Angina, ARVI gibi, havadaki damlacıkları, öpücüklerden, yiyeceklerden yakalayabilirsin, ama bu şekilde enfeksiyonu delmek yaygın değildir. Ancak, hipotermiden sonra, immün yetmezliğe veya dondurma tüketimine karşı kendi bakterilerinin aktivasyonundan sonra anjina gelişimi her yerdedir.

Akut tonsillit, hasta dişlerden, maksiller sinüslerden, adenoidlerden vb. Bakteriler alındıktan sonra sık görülen bir durumdur.

Anjina inkübasyon süresi 1-2 gündür. İlk olarak, bir kişinin, iltihaplı bademcik şişmiş ama daha sonra işlem yutağın boşluğuna akabilir (farenjit bademcik iltihabı takviye edilmiştir). Akut tonsillit belirtileri:

 • yüksek sıcaklık;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • zayıflık, verimlilikte bir düşüş;
 • lenfadenit; Anjinadaki lenf bezlerinin iltihaplanmasının tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Kötü nefes.

Bu belirtiler akut tonsillit - katarrinal anjinin ilk aşamasına eşlik eder. Ancak tedavi olmadığında, hastalık sonraki aşamaya akar - pürülan (lacunar ve foliküler anjina). Sık sık tekrarlayan tonsillitli pürülan süreçte olan kişilerde, hastalığın 2-3 günü gibi erken bir dönemde oluşabilir. Kolayca irinli plak, çıkarılabilir spatula - farenks denetim sırasında mavi dil anjina Laküner ile daha sonra parlak kırmızı, şişmiş bademcikler, küçük nokta ülser görülen foliküler bezleri, algılayabilir edin.

Akut tonsillit insanlar için daha tehlikeli formlarda da ortaya çıkabilir:

 • nekrotik veya ülseratif-membranöz form (tonsiller dokular ölmeye başlar ve bezlerin kendileri de yaralarla kaplıdır, kanama kusurları);
 • phlegmonous form (tüm bademciklerin pürülan erimesi oluşur, daha sıklıkla süreç tek yönlüdür);
 • apse formu (amigdala veya yakın-min-dalic fiber üzerinde büyük bir apse var).

Akut bakteriyel bademcik iltihabı gelişimini tehdit ettiği için, boğaz ağrısı ve farenjit ile diğer hastalıkların ayırt edilmesi çok önemlidir.

 • glomerulonefrit;
 • miyokardit;
 • endokardit;
 • romatizma;
 • sepsis ve benzerleri.

Buna ek olarak, diğer KBB patolojilerden hastalığın uygun farklılaşma olmaması, genellikle dysbiosis fenomenini ve enfeksiyonun dirençli formların oluşumunun neden antibiyotik kontrolsüz alımı için yol açar.

Farenjit anjinası farklılıkları

Farenjit, çoğunlukla viral bir doğaya sahip olan farinksin iltihaplandırmasıdır, ancak bazen bakteriyel olabilir. tanımdan görülebileceği gibi, hastalık anjina lokalizasyonu, enflamasyon bölgesinde çok farklı olmakla birlikte, ana problem hastalığı (tonzillofaringit) birlikte oluşabilir olmasıdır. Bu veya bu inflamatuar sürecin izole bir formu varsa, anjin ve farenjit arasındaki fark aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Angina ile intoksikasyon her zaman daha ziyade banal viral farenjit ile daha belirgindir. İstisna, influenza durumunda farenjittir, ancak ikincisi, ilk günlerde farenksin iltihabına nadiren neden olur. Genellikle farenjit ile vücut ısısı 37-38.5 dereceye kadar, anjina sırasında ise 39-40 dereceye ulaşabilir.
 2. Farenjit genellikle hastanın sağlık durumu hakkında az belirgin etkisi: irinli anjina, baş ağrısı, vücut ağrıları ve sıkıntının diğer belirtileri her zaman daha güçlü olduğunda.
 3. Akut bademcik iltihabında, boğazdaki ağrı bir yanda daha belirgin olabilir, bu da özellikle sıklıkla kronik bir hastalık formunda görülür. Farenjit, tam tersine, tamamına eşit boğaz palatin kemer kapsar ve çok belirgin değil ise ne zaman ağrı -, gıdıklama boğazın arkasındaki, tahriş yanan hakim. Farenjit sırasında, ağrı sendromu ve kuruluk sabah saatlerinde daha belirgin olabilir, bu da farenkseki mukusun durgunluğundan kaynaklanır.
 4. Farenjit ilk gününden sonra kuru bir öksürük ile takviye edilebilir, daha sonra ıslak hale gelir (balgam ayrılmaya başlar), ayrıca burun akıntısı. Angina genel olarak bu semptomların eşlik ettiği nadiren görülür, ancak bazen komplikasyonlar öksürük, rinit de ortaya çıkabilir.
 5. Banal farenjit genellikle sıcak bir içeceğe olumlu tepki verir: ağrı, terleme çabucak sakinleşir. Akut bademcik iltihabı sırasında sıcak bir içecek içerseniz, ağrı kendini daha da hissettirir.

Tecrübeli bir doktor kolayca cevap verebilir, bir hastalık karakteristik görsel belirtilerden diğerinden farklıdır. Boğazın ve evin benzer bir muayenesini yapabilir, ki bu zor değildir. plak pürülan noktası "plug", ya da irinli boşluğu - Örneğin, anjin artış, ödem, hiperemi tonsiller, kendi pürülan formunda görülebilir. farenjit boğaz problemlerine biraz şişmiş, orta kızarmış, onun gelişmiş damar deseni ve yutak ağır iltihaplı arka duvarı, onu fark edilebilir şişmiş diken, iltihaplı folikülleri sırasında. Çoğu zaman boğazda, bazen irinle birlikte viskoz bir sıvı tahliye edilir. Bademcikler genellikle normal bir şekle sahiptir.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, lokal ve sistemik, yatak istirahati, zehirlenmenin geri çekilmesi de dahil olmak üzere, antibiyotik almak zorundadır. Farenjit ile, bazen daha fazla içecek, immünomodülatörler veya antiviral ilaçlar almak, durulayın, teneffüs edilmesi yeterli ve hızlı bir şekilde iyileşme ile sona erecektir.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

ARVI belirtileri virüslere neden olmakta, bu hastalık grubundan kardinal olarak bakteriyel bademcik iltihabından farklıdır. Bu nedenle, viral hastalık sıklıkla semptomatik tedavi ile kendiliğinden yok eğer, SARS anjin gelen önemli bir fark tedavi yöntemleri olduğunu ve ciddi vakalarda - antiviral ilaçlar ile, boğaz ağrısı antibiyotik gerektirir. Buna ek olarak, hafif ile SARS ve "ayaklarının üzerinde" transfer edilebilir ve anjina sıkı yatak istirahatı gereklidir.

SARS hemen her zaman, yani hasta boğazında gıdıklamak, burun akıntısı vardır, akut nazofarenjit ortaya çıkabilmektedir sırasında klinik patolojilerin açık farklılıklar, farkedilir kuru öksürük yeme hafif ağrı, tahriş, orada vardır. Vücut ısısı subfebril olabilir veya 38-38.5 dereceye ulaşır, 3-4 gün sürer ve düşer. Anjin, yukarıda belirtildiği gibi, bakteriyel enfeksiyonlar, ciddi zehirlenme, bölgesel lenfadenit tipik bademcikler, boğazda keskin ağrı, şişme, şiddetli kızarıklığa neden olur aynıdır. Kronik nazofarenjit tedavisi hakkında daha fazla

Sıklıkla angina, akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı, daha kesin olarak - komplikasyonu olarak gelişir. Bu durumda, 3-5 gün içinde, belirgin bir iyileşme yerine, hastanın vücut ısısı tekrar yükselir, akut tonsillitin tüm karakteristik semptomları birleşir. Bu durum, özellikle soğuk mevsimde kronik bademcik iltihabı veya azaltılmış bağışıklığı olanlar için tipik bir durumdur.

Anjin ve grip arasındaki fark nedir

İnfluenza ARVI grubuna aittir, ancak özellikle akut, şiddetli bir seyir ile ayırt edilir. Lokal grip semptomları nadiren anjininkilere benzemektedir: boğaz incelendiğinde, viral bir enfeksiyon durumunda kemiğin küçük bir kızarması ve farinks dışında, neredeyse hiç bir şey görülemez. Ama grip ile zehirlenme belirtileri hala "anjin" gibi görünüyor:

 • vücutta ağrıyan;
 • yüksek sıcaklık;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • yorgunluk, verim kaybı;
 • zayıflığı;
 • titreme veya ateş;
 • Hastalığın süresi 7-10 gündür.

İnfluenza virüsünün birçok suşunun ayırt edici özelliği, bronşit ve tracheitin hızlı gelişmesidir. Bu nedenle, grip hastalığının ilk günlerinden itibaren, göğüste rahatsızlık, boğazda derin terleme, öksürük arzusu vardır. Ayrıca, grip gelişmesi ile, boğaz ağrısı, bademcikler bir artış ve keskin bir hiperemi yok, ve tabii ki, viral bir enfeksiyon bezlerde irin görünümüne neden olmaz.

Grip tedavisi antibiyotiklerin kullanımı ile yapılmalıdır akut bademcik iltihabı, ve antiviral maddeler olarak değil. Burada başka bir spesifik bir özelliği yatıyor: anjina ateş gün için azalır gibi tablet sıcaklığının erken başlangıçlı, vücutta dolaşan virüslerin süresinin sonuna kadar muhafaza edilebilir hatta - iki sen antibiyotik alarak başladıktan sonra. Grip ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme tehdit boğaz ağrısı ile birlikte, bol miktarda sıvı, vücudun toksisitesini azaltmak bu enfeksiyona çünkü çok önemli olduğunda.

Soğuk algınlığı farklılıkları

Soğuk algınlığı sıklıkla yanlışlıkla ARVI olarak adlandırılır, fakat aslında, bir kişinin tüm kronik KBB hastalıklarının alevlenme semptomları varsa, bu durum hipotermi ile ilişkilidir. Bu semptomların yokluğunda bile, soğuk algınlığı semptomları sağlıklı insanlarda da görülür; örneğin, şiddetli suistimal suistimali veya rüzgârda, rüzgarlı ve nemli havalarda yürürken.

Hipoterminin semptomları, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtilerinden önemli ölçüde farklıdır, ancak, çoğu insan, bir virüs enfeksiyonu ile enfekte olduktan sonra, soğuk olduklarına ve anjina geliştiğine inanırlar. Aslında, gerçek soğuk algınlığı anjina ile karıştırmak çok zor çünkü belirtileri şöyle:

 • hafif kırgınlık;
 • Burundan akan sıvı mukus yokluğunda burun tıkanıklığı;
 • farinkste hafif bir şişme;
 • bazen - vücut sıcaklığındaki artış 37-37.5 dereceye;
 • yutmada hafif ağrı;
 • ses kısıklığı, ses kısıklığı (her zaman değil).

onların sağlığı için yeterli dikkat ve bacakları ısınmak boğaz üzerinde kompres koymak eğer Genellikle, tuz ve kabartma tozu ile antiseptik boğaz spreyleri veya boğaz durulama birkaç kez uygulamak, soğuk algınlığı semptomları genellikle birkaç gün içinde kaybolur ve - zaten sabah. Bu soğuk ve akut bademcik iltihabı arasındaki ana farktır: anjina içermeyen anjina ile hastanın durumu genellikle kötüleşir ve boğazın ısınması sadece acı verir.

Angina ve difteri nasıl ayırt edilir

Difteri'nin nedeni Leffler'in asasıyla istiladır. Bu hastalık, laringeal ödem ve boğulmaya ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabileceği için son derece tehlikelidir. Ek olarak, difteri belirtileri ilk başlarda çok sinsidir: patojenik bakteriler orofarenks içinde çoğalmaya başladıktan sonra, patoloji dışsal olarak ve semptomlara göre bir kataral anjinaya benzemektedir. Ancak 2-3 gün sonra, boğazın difteri veya difteri anjina, diğer hastalıklardan ciddi olarak farklı olacaktır:

 • Servikal lenfadenit önemli seviyelere ulaşır;
 • boğazda ve bademciklerde filmlerle kaplı sarılıklar görülür;
 • Difteri, hem de boğazın arkasına bademcikler üzerinde grimsi kaplama, yumuşak damak damaklarının Duşku, (anjin, beyaz-sarı bir kaplama bezleri, kolayca bir spatula ile temizlenebilir olan ve kanama kusur ortaya ile sona erer kaldırmak difteri girişimi) ortaya çıkar;
 • Yumuşak damak şişmesi de dahil olmak üzere boğaz çok şişmiş (normal anjina ile hiçbiri yoktur);
 • Boğaz difteri genellikle burun difteri ile desteklenir, larinks ve köprücük kemiği kadar şişmiş boyun neden olabilir.

Sadece doktor, difteri kesin tanısını belirleyerek, boğazdan alınan bir çubuk analizi sonucunda bunu doğrulayabilir, bu yüzden sağlığınızı riske atmamak ve riske atmamak, ancak bir uzmanı eve davet etmek daha iyidir.

Tonsillitten farklılıklar

Daha önce bahsedildiği gibi, anjin ve akut tonsillit eş anlamlıdır, bu nedenle aynı hastalık arasında fark olmayabilir. Ancak, bir kişide kronik bademcik iltihabı varlığında, alevlenmeleri, biraz farklı olarak ilerledikçe, birincil anjinin akut formu ile farklılaşmaktadır.

Kronik tonsillitin remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Herhangi bir hipotermi, SARS, stomatit, adenoidit alevlenmeye neden olur. Sıklıkla, anjina (bezangin bademcik iltihabı) belirtileri yaşamamış bir kişide kronik bademcik iltihabı vardır. Bununla birlikte, hastalığın bu formu ile yavaş hareket eden streptokok enfeksiyonu, eklemler, böbrekler, kalp, gerçek anjinası olan bakterilerden daha az tehlikeli değildir.

Yani, kronik bademcik iltihabı belirtileri:

 • palatine kemerlerin sürekli kızarması;
 • her zaman hafif genişlemiş bezler;
 • sık sık - kasık tıkanıklık, bezler üzerinde plak görünümü;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda boğazda zayıf ağrı;
 • kronik olarak büyümüş servikal lenf düğümleri.

Bir alevlenme ile, tüm bu semptomlar güçlenir, sıcaklık ortaya çıkar (hastada, subfebril genellikle sabit bir fenomen olabilir ve akut fazda, sıcaklık, kural olarak 37.5-38.5 dereceye ulaşır). Fakat yine de, akut bir dönemde bile kronik tonsillit, boğaz ağrısına ulaşmaz, bununla birlikte tedavisi de benzer olacaktır. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı bademcikler ve bazen de tonsillektomi düzenli olarak kızarma gösterir.

Bu nedenle, eğer boğaz ağrısı ve ateş varsa, bu boğaz ağrısının gelişmesi anlamına gelmez: yine de diğer benzer patolojiler vardır, buna rağmen ayrıntılı olarak kendi özelliklerini taşırlar.

Ve bir sonraki videoda, Dr. Komarovsky size boğaz ağrısını nasıl tanıyacağınızı söyleyecektir.

Kırmızı boğaz, hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan birçok hastalığın bir belirtisidir. Kırmızı boğazı tedavi etmeye başlamadan önce, bu fenomenin nedenini bulmak her zaman önemlidir.

Boğaz yaygın bir ifadedir, böyle bir anatomik terim yoktur. "Boğaz ağrısı" ya da "kızarık boğaz" dediğimiz zaman, farenksin görünür kısmını, daha doğrusu orofarenks ve farinks - yani ağız boşluğunu orofarenks ile bağlayan açıklığı kastediyoruz. Çocuğun ağzına baktığımızda veya aynadaki boğazımızı gördüğümüzde tam olarak ne görürüz? Kemerli, palatine kemerler tarafından yanal olarak sınırlanan bir delik oluşturur - anterior ve posterior, arasında palatine tonsil, bu deliğin üstünde yumuşak damak ("dil") asılıdır ve aynı zamanda farinksin arka duvarını da görebilir.

Boğaz, hem gıda hem de solunan havanın vücudumuza girmesi için giriş kapısıdır. Bu yüzden Boğazın herhangi bir iltihabı genellikle hemen hissedilir: boğaz ağrısının ilk belirtisi genellikle yutulduğunda, özellikle ağrılıdır.

Kızarıklık, iltihap belirtisi olarak bilinir. Herhangi bir patojenik faktör vurduğunda, bir hücresel bağışıklık reaksiyonu meydana gelir, damar genişletici bir etkiye sahip olan iltihaplanma aracılarının salınması. Kan dolması nedeniyle mukoza zarında kızarıklık ve şişlik (kalınlaşma) görürüz.

Hangi hastalıklara boğazın kızarması eşlik ediyor?

Boğazda kızarıklığın en yaygın nedenleri şunlardır:

Farenjit, faringeal duvarların iltihaplanmasıdır. Hem bağımsız bir hastalık hem de diğer hastalıkların bir belirtisi olabilir. Farenjit nedeni genellikle hava yoluyla damlacıklar ile mukoza zarına alır bir enfeksiyondur. İnflamasyonun gelişimi için predispozan faktörler şunlardır:

 1. Vücudu alt soğutma.
 2. Tahriş edici yiyecek veya içecek (çok sıcak veya çok soğuk, baharatlı, tuzlu, ekşi vb.)
 3. Ortam havasının kirlenmesi.
 4. Sigara içmek, alkol.
 5. Burun ve paranazal sinüslerin patolojisi.
 6. Özofagus ve mide hastalıkları.
 7. Yaralanma (yanık).
 8. Alerjik yatkınlık.

Farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı. Ağrının doğası farklı olabilir - kuvvetli ("cam yutma gibi") zorlukla fark edilir. Ağrının şiddeti, ağrı duyarlılığının eşiğinde değil, boğazda kızarma derecesine bağlı değildir. Ağrı hem yemek yutma hem de “boş boğaz” (tükürüğün yutulması) ile hissedilebilir ve ikinci durumda da daha sık ortaya çıkar.
 • Boğazda rahatsızlık: kuruluk hissi, kaşınma, yumru veya yabancı cisim hissi.
 • Öksürük. Farenjit öksürüğü boğazda bir gıdıklama veya gıdıklama ile başlar, hasta boğazda "engel" kaldırmak için boğazını temizlemek için bir arzu sürdürmektedir. Öksürük çoğunlukla kuru, bazen mukus hala boğaz temizler, ancak rahatlama getirmez.
 • Kırmızı boğaz duvar: palatine ait kemiğin hiperemi, yumuşak damak, faringeal duvarlar. Bademcikler genellikle etkilenmez. Viral farenjitli çocuklarda farinks ve gökyüzünün duvarlarında küçük kırmızı noktalar olabilir.
 • Faringeal duvarların tane. Farinkste lenfoid doku foliküllerde bulunur - küçük yuvarlak formasyonlar, farinksin duvarları boyunca dağılmıştır. Enflamasyon olduğunda lenfoid doku enfeksiyonun ilk etkisini alır. Foliküller boyut olarak büyür ve küçük granüller olarak görünür hale gelir. Bazen yüzebilirler, o zaman pürülan foliküler bir farenjittir.
 • Bakteri florası eklendiğinde farinksin duvarlarında pürülan veya pürülan-fibröz plak.

Küçük bir çocuk genellikle boğaz ağrısı şikayet edemez. Bu nedenle, anksiyete, uyuşukluk, yemeyi reddetme, sıcaklık artışı gibi belirtiler olduğunda çocuğun boğazına bakmanız gerekir.

Akut farenjit neredeyse hiç izole edilmez, çoğu zaman rinit, tracheitis, bronşit ile birlikte akut solunum yolu hastalığının bir semptomu olarak ortaya çıkar.

Olguların% 80'inde, farenjit virüslerden kaynaklanır, bu nedenle teşhis edilirseniz, hemen antibiyotik almayın.

Artan sıcaklık ve şiddetli zehirlenme de izole farenjitin özelliği değildir.

Kronik farenjit çoğunlukla eşlik eden hastalıkların veya sürekli etki eden zararlı faktörlerin arka planında ortaya çıkar. Kızarıklık, alevlenme belirtilerinin azalmasından sonra bile gitmez. Sürekli kırmızı boğaz görülebilir:

 1. Ağır sigara içenler var. Tütün dumanının sürekli tahriş edici etkisi etkilenir.
 2. Gastroözofageal reflü olan hastalarda. Bu patoloji ile mide suyu özofagusa atılır, yemek borusu mukozasının inflamasyonu ve farinks oluşur.
 3. Zararlı işçilerde üretmektedir.
 4. Kronik sinüzit ve rinit olan kişilerde. İki faktör bunu etkilemektedir: ilk olarak, mukusun duvarındaki burun boşluğundan sürekli sümük akışı ve ikincisi, rahatsız edilen burun nefesleri bizi sürekli olarak ağızdan nefes almaya zorlar.
 5. Alerjik rinofarenjit ile.

Akut solunum yolu hastalığı veya grip hastalığına karşı farenjit ortaya çıkarsa, pürülan çökeller, yeterli geleneksel antiviral ve lokal tedavi eşlik etmez. Genellikle 3-5 gün semptomlar durur.

Farenjit ile lokal etkiler

Lokal tedavinin amacı, ağrıyı azaltmak, mukozayı nemlendirmek, lokal immüniteyi uyarmak, antiseptik etki yapmaktır.

Mukus boğazını etkilemenin en güvenli yolu salinedir. Eczaneden bir eczane satın alabilir veya bir ev yapabilirsiniz (1 bardak su için - tsp deniz tuzu veya tuzu). Böyle bir çözüm, boğazı her zamanki gibi durdurabilir, bir spreyden veya bir nebülizör ile sulanabilir. Bu çözeltiye birkaç damla iyot ekleyebilirsiniz.

Boğaz gargara - otlar, papatya, okaliptüs - otlar infüzyonu için uygundur.

Eczaneler, boğaz ağrısının yerel tedavisi için çok sayıda hazır ilaç satmaktadır. Size uygun bir uygulama şekli seçebilirsiniz: durulama çözeltisi, aerosol veya şekerleme. Bir veya birkaç antiseptik ajan, esansiyel yağlar, lokal anestezikler, daha az sıklıkla antibiyotik ve bakteriyel lizat içerirler. Temel hazırlıklar:

 1. Durulama çözümleri -Miramistin, Octenisept, Rotokan, Povidon-iyodin. Çözümü hazır karışımlardan kendiniz de hazırlayabilirsiniz: propolis, calendula.
 2. aerosoller - Ingalipt, Kamerun, Stopangin, Geksoral, Yoks, Proposol.
 3. Çözünme tabletleri - Sebidine, Anti-angin, Faringosept, Strepsils, Tantum Verde, Imudon.

Bütün bu ilaçlar bir süreliğine kendi başlarına kullanılabilir. Ayrı ayrı antibiyotik ve sülfonamidler - Bioparox, Grammidin, Stopangin 2A forte içeren ilaçlar adlandırmak gereklidir.

Antibiyotik içeren ilaçlar (topikal olsalar bile) doktorun randevusu olmadan boğaz iltihabı için kullanılmamalıdır. Yine de, antibiyotik reçete için sıkı göstergeler vardır.

Neden uygun kanıt olmadan antibiyotik kullanamazsınız?

Ağız ve boğazda az çok sabit sayıda bakteri bulunur. Bu normal bir mikrofloradır. Koşullu olarak patojenik bakterilerin popülasyonları birbiriyle barış içinde bir arada bulunur, bir niş tutar ve "yabancı" bakterilere yayılmaya izin vermez.

Antibiyotikler sadece patojenik değil, aynı zamanda bu "huzurlu" mikroflorayı da öldürür. Ve en zayıf türlerin ilkini ve en önemlisini öldürün, aynı antibiyotiklere karşı güçlü ve dirençli çoğalmaya devam edin. "Şartlı-patojenik" olarak adlandırıldığını, yani belirli koşullar altında hala hastalıklara neden olabileceğini unutmayalım. Ve gerçekten de bir antibiyotiğe ihtiyaç duyduğumuzda, önceki ilaç yardımcı olmayacaktır - daha güçlü birine ihtiyacınız var.

Ve hepsi aynı olduğunda antibiyotik gerekli mi? Yine de, bir doktor antibiyotik tedavisi için endikasyonları belirlemelidir. Ancak viral farenjitden ziyade bakteriyel ana semptomlar hatırlanabilir. Bu: farinks duvarlarında pürülan kaplama, vücut sıcaklığının 3 günden fazla bir süre içinde yükselmesi, submaksiller lenf nodlarında bir artış ve ağrı, kan analizindeki değişiklikler (lökositlerin sayısında artış, ESR).

Ve elbette, antibiyotiklerin basitçe gerekli olduğu hastalıklar var. İlk sırada angina.

Boğaz kızarıklığının yaygın bir nedeni: boğaz ağrısı

Angina (akut bademcik iltihabı) bademciklerde (popüler konuşmada bezler olarak adlandırılır) inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalık bulaşıcıyı ifade eder, patojenik streptokoklardan, daha az sıklıkla diğer bakterilerden kaynaklanır.

Hastalık, boğazda şiddetli ağrı ve vücudun genel zehirlenmesi (yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı) ile kendini gösterir. Klinik tablo angina catarrhal ve pürülan (foliküler ve laküner) ayırt eder ve ayrıca pürülan-nekrotik bir form vardır.

Anjina çeşitli formları belirtileri:

 • en catarrhal formu palatine bademciklerin eksprese edilen kızarıklığı (hiperemi) tanımlanır, kızarıklık ayrıca boyut olarak büyütülmüş palatine ark, yumuşak damak, amigdala uzanır. Dil kuru, beyaz kaplama ile kaplanabilir.
 • Foliküler formu daha ağır ilerler. Bademcik folikülleri, yüzeylerinde küçük apseler şeklinde bastırılır ve görünür.
 • en Lacunar Angina bademcikler üzerinde sürekli veya adacık fibröz-pürülan bir kaplama vardır. Plak bir spatula ile kolayca çıkarılır.
 • Boğaz ağrısı pürülan formları Akış zor, sıcaklık 39-40'a kadar yükselebilir, boğazda güçlü bir ağrı var, hatta ağzınızı açmak zordur. Hasta titreme, uyuşukluk, mide bulantısı, iştahsızlıktan endişeleniyor. İltihaplı ve submaksiller lenf düğümleri - artar ve ağrılı hale gelirler. Hastalık 6 ila 8 gün arasında sürebilir.
 • Angina, farenjit aksine, genellikle bir öksürük veya burun akıntısı eşlik etmez.

Angina ciddi komplikasyonlar için tehlikelidir: çevredeki paratonzillar lifin bir apsenin oluşumu ile desteklenmesi ve ayrıca uzun süreli komplikasyonlar: endokardit, miyokardit, romatizma, böbrek hastalıkları gelişimi.

Angina, sadece antibakteriyel ilaçlarla tedavi gerektiren bir hastalıktır. Angina bulaşıcıdır, bu nedenle hastanın özellikle çocuklardan izole edilmesi gereklidir. Şiddetli vakalarda, bulaşıcı bir hastanede yatış endikedir.

Farenjit ile kullanılan yukarıdaki tüm önlemlere ek olarak, kok bakterisine zararlı antibiyotikler reçete. Bu öncelikle ilaçlar penisilin grubu - Fenoksimetilpenisilin, Amoksisilin, Augmentin, Amoksiklav. Eğer bu grup hoşgörüsüz ise, sefalosporinler (Sefotaksim, Sefuroksim) veya makrolidler (Azitromisin, Sumamed) reçete edilir.

Sistemik antibiyotikler topikal ilaçlar ile birleştirilebilir. Antibiyotik tedavisinin süresi 10 güne kadardır.

Yılda birkaç kez bademcik iltihabı oluşursa ve bademciklerdeki artış devam ederse ve alevlenmeler arasındaki dönemde, burada kronik bir bademcik iltihabı söz konusu olacaktır.

Boğazın kızarması ile birlikte diğer hastalıklar

Boğazda kızarıklık, bulaşıcı bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Çocuğunuzda kırmızı bir boğaz görüyorsanız ve enfeksiyonun ortaya çıkışını biliyorsanız, dikkatli bir izleme gereklidir. Hatırlamak gerekli Boğazın ilk kez kızardığı ana enfeksiyonlar:

 • Difteri. Bu günlerde oldukça nadir bir hastalık. Bu difteri anjina resmi, belirgin zehirlenme ve ciddi komplikasyonlar ile kendini gösterir.
 • Scarlet ateşi. Hastalık farinkste iltihap ve sıcaklıkta ani bir artış ile başlar. Çok kırmızı bir boğaz gördüğünüzde, açık bir kızarıklık sınırına sahip parlak kırmızı bir gökyüzü ile de karakterizedir. Sadece birkaç gün sonra, ciltte küçük bir döküntü belirir.
 • Kızamık. Kızamık ayrıca ilk kez boğazı kızarır ve sadece 3-4 gün sonra ciltte kızarıklık olur. Kızamıkların tipik bir semptomu vardır - yanakların iç yüzeyinde hastalığın başlangıcında ortaya çıkan Filatov-Koplık (kırmızı benekle çevrili hafif lekeler) noktaları. Boğazın kızarması, farklı şekillerde lekeler şeklinde ortaya çıkar, birbiriyle birleşir - kızamık enantemi. Gelecekte, lacunar anjin gelişebilir.
 • Enfeksiyöz mononükleoz. Boğazdaki lenfoid yapıların (bademcik iltihabı, foliküler farenjit, adenoidit) iltihaplanması, karaciğer ve dalağın genişlemesi ve lenf nodlarının yaygın inflamasyonu ile kendini gösterir.

Boğazda ülserasyon ile kızarmanın bir kan hastalığının ilk belirtisi olabileceği unutulmamalıdır (akut lösemi, agranülositoz).

Erişkinlerde, genellikle şiddetli fiziksel hastalıklara sahip kişilerde, bağışıklığın zayıflaması durumunda ortaya çıkarlar. Çocuklarda, bu enfeksiyon özellikle bebeklerde oldukça sık görülür. Bu iyi bilinen bir ardıçtır - ağız ve boğazın kandidiyazı. Müköz membran beyaz, peynirli bir kaplama ile kaplanır, çıkarıldığında parlak kırmızı lekeler görülür.

Çocuğun kırmızı boğazı hala stomatit, diş çıkarma ile gözlenebilir.

Hiçbir şey sizi rahatsız etmiyorsa kırmızı boğazını tedavi etmek gerekli midir?

Çoğunlukla boğazın kırmızı olduğu, ancak boğazsız olduğu bir görüntü var, rahatsızlık yok. Yetişkinlerde, bu kronik farenjit, kronik tonsillit, gastroözofageal reflü (özofagus iltihabı) gözlenebilir.

Temel olarak, bir çocukta kırmızı boğaz sorunu deneyimsiz anneler tarafından endişe edilmektedir. Görünüşe göre çocuk sakin, oynuyor, iyi yiyor, ateş etmiyor, ama boğaz aynı kırmızı! Yoğun tedavi başlar: durulama, inhalasyon, yağlama vb.

Sadece bir "kırmızı boğaz" tedavisinin "mide tedavisi" veya "başın tedavisi" ile aynı olduğuna dikkat edilmelidir. Nedeni bulmak için doktora bakmak gereklidir, mide bağırsak sistemini incelemek için mikroflorayı incelemek için mukozadan bir smear almanız gerekebilir. Nazal solunumun yararlılığını değerlendirmek gerekir. Sıklıkla durulama ve antiseptiklerle tedavi, ağrının ve farenksin normal mikroflorasının ihlaline neden olabilir.

Video: boğaz tedavisi, ne tür gargaralık yararlıdır - Dr. Komarovsky

Patojenik mikrofloranın türüne ve semptomatolojiye göre değişen çeşitli anjina türleri vardır. Hastalık sırasında bademcik iltihabı her zaman vardır. Tedavi sadece çalışmadan sonra seçilir.

Angina altında bakterilere, virüslere, mantarlara neden olan akut bir enfeksiyöz hastalık vardır. Çoğu zaman neden, streptokok ve stafilokoktur, farenks içine daha sık olarak hasta kullanılan ev eşyaları ile düşer. Mikroplar ayrıca, örneğin aşırı soğuma veya sıcaklık rejiminde ani bir değişiklik gibi birçok başka etkinin etkisi altında aktif hale gelebilir.

Bunlar, farenks içine giren hastalığın ve çeşitli irritanların yanı sıra burun boşluğunda ve ağızda iltihaplı enflamatuar süreçlerin gelişmesine yol açarlar. Angina bağımsız bir hastalık olabilir veya diğer enfeksiyonların arka planında görülebilir.

Klinik tablo her zaman farklı olduğundan, doktor ilk muayenede anjina tipini tahmin edebilir. Normal anjinada patoloji sadece bademciklerde gelişir ve apse varlığında bademcikler etrafındaki dokular asla etkilenmez.

Bakterilerin neden olduğu normal anjinadan farklı olarak, herpes formu virüslerin gelişiminin arka planında görülür. Papüller bademciklerin dışında ortaya çıkar ve şunları etkiler:

Boğazdaki döküntü, gerçek bademcik iltihabından ana farklılıktır. Karakteristik oluşumlar, hastalığın 3-5. Gününde ortaya çıkan şeffaf veziküllerdir. Her oluşum, iltihaplı dokunun küçük bir sırtıyla çevrilidir. Kabarcıklar açıldığında, içerikler akar ve kabuklar oluşturur.

Herpes angina'yı streptococcal'dan nasıl ayırt edersiniz, videomuza bakın:

Bu formda, tüm vücutta bir karın ağrısı, bazen karın ağrısı, kusma ve ishal eşlik eder. Viral bir enfeksiyon belirtilerinden biri yaygın bir soğuk algınlığıdır. 2-3 gün sürebilir, ancak boğazdaki hastalığın gelişimi her zaman anjinadan daha az değildir. Viral bir enfeksiyonda, pus görünmüyor. Posterior duvar normal sağlıklı bir renkte iltihapsız kalabilir.

Streptococcus için ekspres test kullanılarak yapılabilir. Eğer mevcut değilse, viral bir hastalık olasılığı yüksektir.

Bakteriyel angina daha sinsidir, çünkü tedavi eksikliği ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu immünitenin ölü hücrelerinden oluşan pürülan odakların oluşumu ile karakterizedir. Bakteriyel boğaz ağrısı ile ateş antipiretik ajanlar tarafından kolayca yere indirilmez.

Boğazdaki ağrı belirgindir, dokuların şişmesi ve solunum ihlali söz konusudur. Kalbinde bir arıza olabilir. Lenfatik sistemde ağrı vardır. Eklemlerde ağrı gelişir.

İlk olarak bademcikler mantarlardan etkilenir. Yavaş yavaş yanaklara, yutaklara ve gökyüzüne yayılırlar. Bu, rahatsızlığın ayırt edici bir özelliğidir. Beyaz lekeler, pul veya süzme peynir gibidir. Büyük plak birikimi olan yerlerde, ince bir epitel tabakası ayrılır.

Enfeksiyon Candida mantarlarından kaynaklanıyorsa, plak beyaz veya bejdir. Aspergillus mantarları ile enfekte olduğunda, gölge soluk bir yeşile ulaşabilir. Bu tür boğaz ağrısı ile kulağa ağrı verir. Not edilir:

 • sıcaklıkta hafif bir artış (37.5 dereceye kadar),
 • zayıflık
 • kaslarda ağrı,
 • boğazda yanıyor.

Mantar anjinası ile öksürük ve soğuk algınlığı olmaz.

Yüksek ateş ve şiddetli boğaz ağrısı her zaman anjinin bir semptomu değildir. Bu nedenle, muayene zorunlu olduğu zaman, ayırıcı tanı yapılır.

Diphtheria, üreme sürecinde tehlikeli toksinleri salgılayan Laffer'in asamasından kaynaklanır. Boğazdan bademcikler üzerindeki bir plak ağının görünümü ile boğaz ağrısından farklıdır. Bir süre sonra, bir filme dönüşür. Yutulduğunda ağrı çok güçlü değildir, sıcaklık 38 derecedir.

Artan zehirlenme ile ilişkili çok güçlü bir ateş vardır.

, Angina aksine, sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda tüm boğazda görünür. Ciddi komplikasyon riski nedeniyle, hastalık sadece hastanede tedavi edilir.

Daha angina difteri farklıdır

Bu hastalık Epstein-Barr virüsüne neden olur. Bademciklerin mononükleoz ile enflamasyonu, benign lenfoblata'nın diğer belirtileri ile birlikte ikincil bir işarettir. Hastalık nadiren erişkinlerde gelişir. Semptomatolojinin özellikleri:

 • Çocuğun vücudunda bir döküntü belirir. Lokalizasyon için ana bölgeler mide ve sırttır.
 • Bademciklerde bir artış ve damak tabakasını etkileyen sarı bir kaplama ile bunların kapsama alanı vardır.
 • Burun köprüsünde ve kaş sırtında tümörler olabilir.

Laboratuar araştırmalarında sadece enfeksiyöz mononükleoz için karakteristik olan atipik hücreler bulunmuştur.

Dr. Komarovsky: enfeksiyöz mononükleozu anginadan ayırt etmek için şöyle diyor:

Bu hastalık ile ağrı uyanmadan sonra özellikle güçlüdür. İntoksikasyon anjinaya göre daha az belirgindir. Farenjit ile iltihaplanma süreci farenks boyunca eşit olarak dağılır ve sıcaklık 38 dereceden fazla değildir.

Boğazda bir koma hissi olabilir ve bu da kuru öksürüğe yol açar.

Diferansiyel işareti sıcak içmeye tepkidir - yanma zayıf olur, boğazda ağrı zayıflar. Anjina ile herhangi bir içecek ağrıya neden olur.

Her iki hastalık da hızla gelişir. Sempmatoloji birkaç saat içinde büyür. Sıcaklık 40 dereceye kadar. ilk grip ile öksürük, boğuk ses var. 3-4 gün içinde ıslanır. Boğaz ağrısı anginadan daha az yoğun, bezlerde plak yok. Grip ile lenf düğümleri normal kalabilir ve burun akıntısı daha mukozadır.

Grip her zaman tüm vücutta ve başın içinde acı verici hislere yol açar. Ateş ve ateşli bir rahatsızlık uzun süre dayanabilir. Sıcaklığın düşürülmesi çok zordur. Burun tıkanıklığı geçmez, gözler kırmızılaşır ve suya başlar.

Kronik bademcik iltihabı semptomatolojisi anjinaya benzer, ancak kuvvetle belirgin değildir. Ağızdan hoş olmayan bir koku var. Genel rahatsızlık her zaman vücut sıcaklığındaki artışla ilişkili değildir. Bademcikler üzerinde oluklu tıkaçlar oluşur. Ana fark burun tıkanıklığıdır. Anjin için, boğazda keskin bir ağrı, eklem ağrıları karakteristiktir. Bademcik iltihabında, bu tür belirtiler eksik veya zayıf olarak ifade edilir. Sıklıkla bununla birlikte fişler kıvrılır.

Tonsilliti bademcik iltihabından ayıran nedir

Soğukta, sıcaklık nadiren 38 derecenin üzerindedir. Burun akıntısı, öksürme ve sulanma var. Catarrhal fenomeni zayıf bir şekilde ifade edilir. Lenf düğümleri iltihaplanırsa, anjinadaki kadar ağrılı değildir.

ARVI'deki inflamatuar süreçler, farinksin herhangi bir yerinde bulunabilir. Hastalığın ana belirtisi buna bağlıdır. Ayrıca bademcikler üzerinde hiçbir plak yoktur. Sonuncusu sadece uyuşmuş ve ağrılı olabilir. Soğuk algınlığı her zaman yavaştır ve belirtiler giderek artar. Angina ile, kurs her zaman şiddetli ve yatak istirahati gerektirir.

Bu patoloji genellikle yanakları, diş etlerini, dilini, boğazını, damak tadını etkiler. Tek ama çok acı verici ülser olabilir. Anginanın aksine, stomatit için kanama karakteristiktir.

Her iki hastalık aynı anda (stomatitis angina) ortaya çıkarsa, etkilenen bölgelerin lokalizasyonunda farklılıklar bulunur. Ülser oluşumunda sıcaklık 37 dereceyi geçmez.

Tanı konulduğunda bir KBB doktoru muayene edilir. Bir spatula kullanarak bademcikleri inceler. İnceleme sırasında şunları bulabilirsiniz:

 • yaralar ve veziküller
 • genişletilmiş bademcikler,
 • bademcikler üzerinde plak, festering fişlerinin varlığı.

Daha sonra doktor bademciğe en yakın lenf düğümlerini inceler. Angina ile genişler. Genel bir kan testi, lökosit formülü sola kaymasıyla lökosit sayısında bir artış olduğunu gösterir.

Anjina tipini belirlemek için bir çalışma yapılır:

 • Bacterioscopic. Hastalığın nedensel ajanını belirlemenizi sağlar. Zincirlerde bulunan ve Gram tarafından mavi boyalı streptokokların varlığını tespit eder.
 • Bakteriyolojik. Bir çubukla al. Uygun koşullar altında mikroflora çoğalması başlar. Birkaç gün içinde anjinin gelişimine neyin yol açtığını doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.
 • Serolojik. Vücuttaki inflamatuar süreci ve otoimmün reaksiyonların varlığını ortaya çıkarır.

Viral formu incelendiğinde, smearda viral antijenin varlığını belirlemek için PCP ve ELISA yöntemi kullanılır. ayrıca atandı

ve komplikasyonları tanımlamak için kemik ve eklem radyografisi.

Boğaz ağrısı tedavisi için ilaçlara genel bakış:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır.

Klorofililpt ile boğaz ve ağız nasıl durulanır

Klorofililtil, doğal bir antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip olan doğal kaynaklı bir tıbbi üründür. Okaliptüs bazlı bir kompozisyon hazırlayın - geniş bir etki spektrumunun güçlü bir doğal anti-enflamatuar ajanı olan en popüler tıbbi bitkilerden biri.