Loading

Nasıl ayırt edilir: ARVI veya angina?

ARVI veya bademcik iltihabı? Bu hastalıklar arasındaki fark nedir? Boğazdaki acı hissi çok aşinadır. Ama boğaz farklı nedenlerden dolayı acı verebilir. Ve semptomlar öyle çok benzerdir ki, sadece bir doktor ARVI veya boğaz ağrısı tanısı koyabilir. Gerçek şu ki, bu hastalıklara neden olan sebepler farklıdır. ARVI virüslere neden olan hastalıkları ifade eder ve anjin genellikle bakteriler tarafından kışkırtır.

Boğazda iltihaplı süreçlere yol açan nedenleri bulmak için, farinksin yapısının anatomik özelliklerini dikkatli bir şekilde anlamanız gerekir.

Boğaz kas duvarları ile oluşur, burada solunum ve sindirim sistemlerinin kesiştiği yer.

Farinksin yapısı

Farinksin dokular lenfadenoid doku ile kaplıdır. Arka ve yan duvarlarda bulunan kümelerden oluşur. Büyük formasyonlar bademcikler ile temsil edilir. Bütün bu organlar vücudun bağışıklık sistemini destekleyen tek bir lenfadenoid halkadır. Parafin bademcikler orofarenksin yan duvarlarında bulunur. Lenfaddenoid halkasının önemli bir parçasıdır. Buna karşılık, palatine bademcikler, lacunas denilen 20 çöküntüden oluşur. Bademciklerin temizlenmesi için laksanlar gereklidir. Ayrıca, bademcikler vücudun bağışıklık sisteminin normal işleyişine katılırlar.

Larenkste hayati organlar, böbrekler, kalp ve diğerleri ile ilişkili birçok sinir ucu vardır. Bu nedenle, bademciklerin normal işleyişinde bir bozulma varsa, o zaman birçok iç organı etkileyen belirli bir komplikasyon riski vardır.

Boğazım neden ağrıyor?

Boğaz ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Nedeni öğrenmek için doktorunuza başvurmanızın nedeni budur. ARVI, vücudun virüslere nüfuz etmesi nedeniyle ortaya çıkar ve anjin genellikle bademciklerin bakterileri çoğalmaya başlaması nedeniyle gelişir. Başka bir problem daha var: ARVI, bakterilerin de virüs enfeksiyonuna katılmasıyla daha da karmaşıktır. Fakat anjin, bademciklerin genellikle ARVI'da meydana gelmeyen, irin oluşturduğu gerçeğiyle karakterizedir.

Teşhis için bağımsız olarak ortaya çıkmayacak. Bir doktor konsültasyonu gerektirecektir. Tanı koymak için, doktor, pürülan çökeltide bakteriler olduğu tespit edilirse, boğaz ağrısına yol açar. Bir özellik daha var. Çoğu zaman, ARVI'deki sıcaklık çok uzun değil. Doğru seçilmiş bir antibiyotiği almak yeterlidir ve 12-48 saat sonra sıcaklık düşer. Anjina ile ateş çok inatçı kalabilir. Başka bir fark var. ARVI'deki boğazdaki ağrı hissi yoğunluğu ile karakterize değildir.

Çoğu zaman, anjina ile, ağrının skar, yanma ve kuru bir his ortaya çıkar ve boğazın ağrılı olduğu hissi ortaya çıkar. Boğazdaki ağrı yoğun, yutma problemi gelişir ve ağrının lokalizasyonu sadece bir taraftadır. Viral bir enfeksiyonla, inflamatuar süreç tüm larinkse yayılır.

Angina nasıl tanımlanır

Angina'yı tanımak için, boğazınızı incelemeniz gerekir. Bu hem yetişkin hem de bir çocukta yapılabilir. Örneğin, pencerenin yakınında iyi bir ışık kaynağının bulunduğu bir yere yerleşmek en iyisidir. Ağzınızı açmanız ve elinizde bir el feneri tutmanız gerekir, o zaman arka duvarın içine bir ışık ışını yönlendirmeniz ve dilin orta kısmındaki bir çay kaşığına basmanız gerekir. İnceleme yaparken bademciklere çok dikkat etmelisiniz. Eğer bu angina ise, o zaman kırmızı olacak ve ülserleri olacak.

Bu oluşumlar küçük boyutludur ve beyaz-sarı noktaları, karabuğday tanelerinin büyüklüğünü temsil eder. Bademciklerdeki pürülan oluşumlar çok hızlı gelişir ve sonra açılır. Bu nedenle, bu an ihmal edilebilir. ARVI ise, bademcikler üzerinde hiçbir püstül yoktur, ancak farinksin arka duvarında bir eritem vardır. Bu durumda, kemerlerde kızarma da vardır, üzerlerinde bir net model belirir.

Yani, anjina ve SARS ile boğazın durumu farklı olabilir. Bu iki hastalık arasındaki farklardan biridir.

Angina daha ARVI farklıdır

Anjina ile bademciklerde iltihaplanma süreci gelişir. Boğazın çok fazla nedeni olabilir. Bazen yeterli bir banal hipotermi vardır, ancak hastalığa bir virüs neden olabilir. Boğaz bölgesinde ağrı hem boğaz ağrısının hem de ARVI'nın bir belirtisi olabilir. Düşük bağışıklık, genellikle provoke edici bir faktördür.

 1. Stafilokok.
 2. Viral enfeksiyon.
 3. Mil şeklindeki çubuk.
 4. Anaerobik olan patojenler.
 5. Pnömokok.
 6. Kandidiyaz.

Bazen angina farenjit veya akut tonsillit denir. Fakat bu, ARVI'dan anjinada tek fark değildir. Bademcik iltihabı ile hastalanma şansını arttıran faktörler vardır. Bu aşağıdakileri içerir:

 1. Söndürme havası.
 2. Vücudun genel hipotermisi.
 3. Yüksek hava sıcaklığı
 4. Düşük bağışıklık.
 5. Bademciklerin mekanik yaralanmaları.
 6. Diş çürüğü gibi diş problemleri.

Anjin ve SARS'nin aynı patojenlere sahip olabileceği ortaya çıkıyor. Ancak, amigdala etkilenir ve püstüler lezyonlar gözlenirse, boğaz ağrısıdır. Sıcaklık bazen 40 dereceye çıkar, bu da zehirlenme, kemiklerde ve eklemlerde ağrıya neden olabilir. Bu belirtilerin başka bir hastalığı var - ARVI. Fakat ateş hızla düşer ve sonra rinit ve öksürük başlar.

Angina'yı diğer SARS'lardan ayıran nedir? Çoğunlukla, bir çocuk doktoru normal bir virüs enfeksiyonu için alarak, anjini tanımıyor. O, bu durumda etkisiz olabilecek bir geleneksel terapi dersi verir. Fakat bu durumda, antibiyotik almak bir gargara ile birleştirilmelidir. Kalıcı bir sıcaklık ile karakterize olan anjina için, hangi ilaç tedavisi nakavt edilemez. Bu durum bademcikler üzerinde oluşan zamanla püstüllerin açıldığı gerçeğiyle daha da karmaşıklaşmaktadır. Bu nedenle, boğazdaki ağrı basitçe dayanılmaz hale gelir ve boğaz ağrısı pürülan olur.

Böyle bir durumu önlemek için gargara yapıp antibiyotik almalısınız. SARS'den farklı olarak, anjina komplikasyonları için tehlikeli ve ayrıca kronik bir formda geçiş olasılığı yüksektir. Antibiyotiklerin seyri bunu önlemek için tek yoldur.

ORVI'yı boğaz ağrısından ayırmak için, kan analizini devredebilmek mümkün. Farenjit ve bademcik iltihabı, lökosit formülünde bir değişiklik ile karakterize edilirken, ESR ve lökositlerin seviyesi yüksektir.

Angina ve ARVI arasındaki fark nedir?

Boğaz ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, öksürük olduğunda - bu belirtiler dizisi çoğu insan bir dönem soğuk çağırmak için alışıktır. Aslında, nazofarenksin birçok enfeksiyöz hastalığı vardır: larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, grip, akut solunum yolu enfeksiyonu, difteri ve diğerleri. Her hastalığın kendi sınıflandırması, nedenleri, komplikasyonları vardır. Patolojiler yakından ilişkili organlarda (kulak, boğaz, burun) meydana geldiği için, bunların hepsi semptom ve tedavide benzerlikler ve farklılıklar gösterir. Tüm soğuk algınlığı, en yaygın akut solunum yolu viral enfeksiyonu. Angina da oldukça yaygın bir hastalıktır. Angina anjini nasıl ayırt edilir?

Makalenin içeriği

Hastalık belirtileri

Boğaz ağrısı belirtileri

Angina'nın beş temel temel formu vardır. Semptomlar forma bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hemen hemen her tür akut bademcik iltihabı, atipik olanlar hariç, bu tür işaretlerle tanınabilir:

 • Keskin başlangıç, sürecin hızlı gelişimi, birkaç saat boyunca kelimenin tam anlamıyla;
 • belirgin sarhoşluk: ateş 40 derece ve üstü, üşüme, bol terleme, şiddetli zayıflık, akut fazda hastanın yataktan çıkmasına izin vermez;
 • Lenfadenit, başın yanlara dönmesi çok zor olduğu boynun belirgin bir şişmesi vardır;
 • Boğazda çok şiddetli ağrı, hastanın yemek yemeyi ve hatta içmeyi reddettiğini yutması çok zordur;
 • vücudun her yerinde yoğun bir ağrı;
 • Catarrhal fenomeni ya da değil, ya da zehirlenme ile karşılaştırıldığında zayıf bir şekilde ifade edilir.

ARVI belirtileri

 • sıcaklık düşük dereceli rakamlara yükselebilir, nadiren sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkar;
 • titreme, halsizlik;
 • kas, baş ağrısı;
 • Burundan bol akıntı, kuru veya ıslak öksürük, lakrimasyon. Catarrhal fenomenleri telaffuz edilir;
 • Lenfonoduslar büyüyebilir, ancak bademcik iltihabı gibi bu tür bir ağrı yoktur.

Angina ve ARVI arasındaki temel farklılıklar

Bu iki patolojik durum arasındaki fark çok büyüktür. Ancak bazı semptomlar benzer olabilir, bu yüzden bir doktoru diğerinden ayırt etme zor olacaktır.

 1. Adından da anlaşılacağı gibi, viral enfeksiyonlar 200'den fazla tür olmasına rağmen sadece virüslerden kaynaklanmaktadır. Anjina'nın nedensel ajanları mikroorganizmaların tamamıdır: bakteri, virüs, mantar, amip, spiroket, E. coli. Benzer şekilde, bademcik iltihabı mikropların simbiyozu, örneğin bakteri ve virüs, çubuk ve spiroketin etkisi altında gelişebilir. Bir başka hastalık bir virüsün neden olabilir ve daha sonra bir bakteriyel enfeksiyon katılır.
 2. ARI'deki inflamasyon, nazofarenksin herhangi bir bölgesinde lokalize olabilir ve hastalığın önde gelen semptomu da buna bağlıdır. Nazal mukoza iltihabı ile, ana belirti, boğazda bir lokalizasyon ile rinit, - boğazda lokalizasyon ile - bir boğaz ağrısı. Angina ile iltihaplanma süreci, her zaman boğazda lokalize olduğundan farklıdır. Nazofarenksin diğer bölgelerinde inflamasyonun belirtileri sekonder enfeksiyon durumunda ortaya çıkabilir.
 3. Solunum yolu enfeksiyonu ile bezlerde plak yoktur, hiperemik olabilir, ancak plaksız olabilirler. Bademcik iltihabı ile bademcikler üzerinde her zaman bir baskın vardır, farklı doğada olabilir, ancak mutlaka oluşmuştur.
 4. Bademciklerdeki iltihaplanma süreci hızla başlar, semptomatoloji çok hızlı büyür ve akut faz hızla azalır, klinik tablo açıkça belirgindir, ağır zehirlenme görülür. Akut solunum yolu hastalığının başlangıcı yavaştır, yavaş yavaş ilerleyen ve azaldığı için semptomatoloji yavaş yavaş büyür.
 5. Angina'nın seyri her zaman kaba, ağır, yatak istirahati gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonlarının semptomları düzeltilebilir, bu durumda hastalık sadece bir rahatsızlık verir. ORZ de şiddetli bir şekilde akmasına rağmen, hepsi patojene bağlıdır, ancak akut tonsillit asla hafif veya hafif semptomlarla seyretmez. Öte yandan, viral bir hastalığı kolayca tolere eden ve bir ekibi ziyaret eden bir kişi, zayıf bağışıklığı olan bir kişide menenjit, ensefalit, sepsise neden olabilen tehlikeli bir meningokokal bakterinin taşıyıcısı olabilir.
 6. Bademcik iltihabı ile boğazda her zaman çok güçlü ağrı vardır. Bu yoğun ağrılar ORZ'de mevcut değildir.
 7. Bademcik iltihabı ve burun akıntısı her zaman bağlı olmadığında, zayıf bir şekilde ifade edilebilirler. Viral enfeksiyonlar her zaman yoğun bir öksürük ve güçlü bir soğukluk ile gider.
 8. Her durumda SARS evde tedavi edilir ve uygun tedavi ve iyi bakım ile 3-7 gün geçer. Bazı angina tipleri hastaneye yatmayı gerektirmektedir, örneğin fıkralar. Tedavi süreci en az 7-14 gün sürer.
 9. Genellikle, akut respiratuar hastalıkların tedavisinde, klinik belirtiler telaffuz edilmezse, halk ilaçlarından birini yönetebilir. Anjina tedavisi, entegre bir yaklaşım, antibakteriyel ilaçların yetkin bir seçimini gerektirir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale önlenemez. Bademcik iltihabı için halk tedavisi yöntemleri ek olarak, geleneksel tedavi olmaksızın hastanın hayatını tehdit eden ciddi komplikasyonlar gelişebilir.
 10. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının komplikasyonları azdır ve zamanında yardım ile insan yaşamını tehdit etmemektedir. Anginanın sonuçları, bazılarında (boğazın şişmesi, kan enfeksiyonu, beyin apsesi) sayısızdır, acil tıbbi yardım almazsa hasta ölebilir. Bu hastalığın diğer komplikasyonlarından çoğu durumda bir kişi geçersiz hale gelir ve hayatının geri kalanı için tedavi edilir. Tabi ki istisnalar vardır, her şey çok bireyseldir, çünkü hastalığın başlangıcında virüsün insan vücudunda nasıl davrandığı ve sonuçlarının ne olacağı bilinmemektedir.

Anjin ve akut solunum yolu enfeksiyonları arasındaki ana fark anjina ile bademcikler üzerinde bir plak varlığıdır.

Evde, bezlerdeki plağın varlığı nedeniyle akut tonsilliti ARVI'den ayırt etmek mümkündür. Ancak püstüller hızla ortaya çıkar ve hızlıca kendiliğinden açılırlar (tonsil iltihabı ile birlikte tonsil iltihabı istisnadır, bu durumda cerrahi müdahale gereklidir). Bu nedenle, kendi kendine açılan apseler ihmal edilebilir. Her durumda, boğaz ağrısı ile, ayırıcı tanı yapacak ve doğru tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

ARVI'dan ayırıcı anjin belirtileri gelince

Angina, yetişkinleri ve çocukları etkileyen ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Semptomlarından korkmuyor, ancak uygunsuz tedaviden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan. İlk başta, oldukça farklı bir şekilde tedavi edilen ARVI ile karıştırılabilir. Zamanında diferansiyel teşhis, uygun tedaviyi seçmeye ve hoş olmayan sonuçlara karşı güvence vermeye izin verecektir.

Angina ve ARVI Özellikleri

Angina (akut bademcik iltihabı) - larinksin bakteri hastalıkları, palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Hastalığın nedensel ajanları en sık streptokok ve stafilokoklardır. Bedene dışarıdan, yani hava yoluyla veya temas yoluyla girerler veya her zaman vücutta yaşarlar. Kontrolsüz üreme, bu bakteriler iltihaba neden olur. Bazen viral anjina ortaya çıkabilir, ancak bağımsız bir hastalıktan ziyade genel soğuk algınlığının bir komplikasyonudur.

Tonsillit okul öncesi ve okul çağındaki çocukları daha sık etkiler, bazen yetişkinlerde olur. Birkaç formda patoloji vardır: foliküler, catarrhal, lacunar, herpes, ülseratif-nekrotik. Her durumda, tanıyı açıklığa kavuşturmayı mümkün kılan belirli belirtiler vardır. Tedavi, patojeni tahrip etmeyi ve boğazda rahatsızlığı hafifletmeyi amaçlamaktadır. Genellikle, anjina, antibakteriyel ilaçların atanmasını gerektirir.

ARVI, üst solunum yollarının tüm enfeksiyöz patolojilerini birleştiren karmaşık bir kavramdır. Bunlar farenjit, larenjit, grip, tracheitis, bronşit ve sözde soğuktur. Hepsi doğada sadece viral. Hastalık sırasında boğaz, larenks ve nazofarenks etkilenir, bazen trakea ve bronşlar üzerine düşer. Akut solunum sendromu için vücudun virüs tarafından etkilendiği zaman yavaş yavaş gelişen, parlak bir solunum semptomatolojisi ile karakterizedir.

Anjin ve soğuk nasıl ayırt edilir, kesin olarak sadece doktoru bilir. İlk önce, hastalığın yanlış tedavi edilmemesi için bağımsız bir tanı koyabilirsiniz.

Tonsillit ve ARI arasındaki önemli farklılıklar

Virüs enfeksiyonu ve bademcik iltihabı benzer başlangıç ​​belirtilerine sahiptir, çünkü bu hastalıkların çoğu zaman kafası karışmıştır, yani:

 • artan vücut ısısı (ani veya kademeli),
 • boğaz mukozasının iltihaplanması,
 • genel zehirlenme belirtileri (zayıflık, uyuşukluk, eklem ağrısı).

Hemen kendinize bir teşhis koymanız yeterli değildir ve hatta daha çok ilaç içmeye başlayın. Kesinlik yoksa, o zaman evde doktor aramak veya tam zamanlı bir randevuya gitmek daha iyidir.

Klinik resmin benzerliğine rağmen, anjina diğer tüm KBB patolojilerinden önemli ölçüde farklıdır. Çoğu durumda, herhangi bir önkoşul olmaksızın, yutmada yüksek sıcaklıklara ve boğazda şiddetli ağrıya neden olan aniden başlar. Çıplak gözle, bademciklerin nispeten temiz bir larinksin arka planına karşı belirgin bir şişmesi olacaktır. Sarımsı içerikli dolgularla hazırlanan kılcal tıkaçlar, hassas akut bademcik iltihabının önemli bir ayırt edici özelliğidir.

Diğer soğuk algınlığı rahatsızlıklarını kesin olarak ayırt edebilmek, ilk etapta klinik belirtilerle mümkün olabilmektedir.

Semptomların farkı

Grip boğaz ağrısı nasıl ayırt edilir? Grip, parlak solunum yolu bulguları - burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, mukus boğazının kızarması ile birlikte görülür. Islak öksürük beklemeyin. Fakat anjina için burun tıkanıklığı tipik değildir, hapşırma ve öksürük ağrılı bir boğaza karşı kuru olabilir.

Anjinayı gripten sıcaklıkla nasıl ayırt edebilirim? Bunu belirlemek daha zordur, çünkü her iki hastalığın akut periyodu termometre üzerinde yüksek rakamlarla karakterize edilir - özellikle çocuklarda 40-41 ° 'ye kadar. Ama bir nüans var: anjina ile, sıcaklık antibiyotik tedavisinin başlamasından hemen sonra düşer ve grip ile antibakteriyel ilaçlar sadece durumu kötüleştirecektir. Bu nedenle, bir semptom kompleksi ile farklılaşma mümkündür.

Soğuk algınlığı rahatsızlık vermeden kolay ve ölçülür. İnsanlar genellikle onu ayaklarına taşırlar. Bademcik iltihabı şiddetli ağrıya ve kötü sağlık durumuna neden olur. Hasta hiçbir şey yiyemez, ama tükürüğü bile yutmaz.

Boğaz boğazını görsel olarak da tanıyabilirsiniz. Bez şişmiş görünür ise, pürülan fişler, bezler ile, o zaman muhtemelen. Farenjit ve larenjit ile larinks ve palatal arkların arka duvarı iltihaplanır, plak yoktur.

Soğuk algınlığı iyileşmesi, hastalığın 5.-7. Gününde ortaya çıkar ve bademcik iltihabı 2 haftaya kadar sürebilir.

Farklı tedavi rejimleri

Hastalığın tedavisi doğru tanıya bağlıdır. Boğaz ağrısı antiviral ilaçlarla tedavi edilirse, o zaman iyileşme sorunu söz konusu olamaz. Aynısı, antibiyotiklerle tedavi etmeye çalıştıklarında ARVI ile olur.

Virüslerin (farenjit, larenjit, ARI) neden olduğu tüm enfeksiyonlar semptomatik tedavi gerektirir. Bu durulama otlar (Salvia, nergis) ve eczacılık çözeltiler (Rotokan, Miramistin), boğaz spreyler sulama (Orasept, Kameton), resorpsiyon pastiller (Strepsils, Faringosept), inhalasyon püskürtücü ile yapılabilir. Onların yardımıyla, vücut hızla virüsle savaşır ve kendini geri yükler. Tek istisna, bazen hastane ortamında antiviral tedavi gerektiren influenza'dır.

Akut bademcik iltihabı antibakteriyel maddeler olmaksızın yapamaz - geniş spektrumlu antibiyotikler. Sadece bakteriyel enfeksiyonu yok edebilir ve bademciği plaktan temizleyebilirler. Streptokok ve stafilokoklara karşı kanıtlanmış etkinlik Augmentin, Azitromisin, Amoksiklav, Sumamed'dir. Durulama, sulama, sıcak içecek, ağrıyı, boğazda iltihabı gidermeyi ve ateşi hafifletmeye yardımcı olur, ancak hastalığı iyileştirmez.

Reçete antibiyotikler sadece bir doktor, bu grupta ilaçların kendi kendine yönetimi ciddi komplikasyonlar ile doludur.

Çoğu durumda ARVI, özel bir tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde geçer, ancak anjinin entegre bir ilaç yaklaşımı gerektirir.

komplikasyonlar

Anjina, iyileşmeden hemen sonra veya birkaç ay sonra bile ortaya çıkabilen tehlikeli komplikasyonlardır. Özellikle tehlikeli olan tedavi edilmemiş bademcik iltihabı veya yanlış ilaç seçimi. Ciddi sonuçlar şunlardır:

 • kalp yetmezliği
 • böbreklerin patolojisi,
 • romatizma,
 • Bir apse.

Bu hastalıklar uzun bir süre kendilerini hiçbir şekilde göstermeyebilir, ancak geç aşamalarda zaten ortaya çıkar. Anjina komplikasyonları bazen sakatlığa neden olur.

ARVI genellikle tam iyileşme ile biter. Bazı durumlarda, bronşit veya zatürre gelişimi. Ancak karakteristik semptomlar (şiddetli öksürük, sıcaklık) nedeniyle gözden kaçıramazlar. Evet ve neredeyse her zaman ayakta tedavi gören bir hastaya tedavi edilirler.

Tüm soğuk algınlıkların zamanında teşhis ve tedavisi, hoş olmayan sonuçları önleyebilir.

KBB organlarının diğer hastalıklardan anjina farklılıkları

Sıklıkla hastalar, viral bir boğaz ağrısını bakteriyelden nasıl ayırt edebileceklerini sormaktadır. Bu çok basit değildir, çünkü hastalığın her iki formunun seyri neredeyse aynıdır. Viral bademcik iltihabı hızlı ve akut olabilir, bu da hastaneye yatmayı gerektirir. Bu sorunun nihai cevabı sadece bir doktor tarafından verilebilir.

Tonsillit ve bademcik iltihabı arasındaki fark nedir? Bunlar aynı hastalık için iki isim. Yalnızca Tek bir farkla kronik bademcik sadece (periyodik relaps ve eski malosimptomno) olabilir, "kronik bademcik" adı verilen bir hastalık yok. Yani, boğaz ağrısı medikal terminolojide akut bademcik iltihabıdır.

Çocuklar bazen difteri gibi bir hastalık ile hasta olurlar. Semptomlarda ve dış belirtilerde akut bademcik iltihabına çok benzer, ancak bu hastalık ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu çok tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır çünkü hızlı bir şekilde larinks ve asfiksinin şişmesine yol açabilir. Tedavi de tamamen farklıdır. Farklılaşma sadece bir doktor tarafından muayene edildikten ve farinksden bir leke alındıktan sonra yapılabilir.

Angina ve ARVI arasındaki farkın bilinmesi, kişinin kendi sağlığını korumak ve üzücü sonuçları önlemek için çok önemlidir.

ARVI'dan anjina farklılıkları

Boğazda ve yüksek ateşte başka bir ağrı ile, çoğu boğaz veya ARVI olup olmadığını düşünün. Her iki durumda da klinik belirtiler biraz benzerdir, ancak çarpıcı farklılıklar vardır. Angina haklı olarak sürecin ciddiyeti ve komplikasyon riskleri açısından lider olarak adlandırılmaktadır. Çoğu zaman hastalık streptokok veya stafilokok enfeksiyonuna neden olur. Kalbin, beynin, böbreklerin ve eklemlerin çalışmasını etkileyebilecek ciddi komplikasyonların gelişmesi ile doludur.

Bu etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için, doğru bir teşhis yapılmasına yardımcı olacak şekilde bir diferansiyel analizinin zamanında yapılması önemlidir. Kendini teşhis etme, kendini ciddi olarak incitebilirsin.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

KBB organlarından gelen hastalıklar arasında ortak bir şey vardır:

 • keskin başlangıç;
 • Patolojik süreç sadece organın kendisini değil aynı zamanda bitişik dokuları da kapsar;
 • yaygın zehirlenme belirtileri varlığı;
 • Havadaki damlacıklar tarafından bulaşma olasılığı, daha az sıklıkla yiyecek ve öpücükler yoluyla.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısı arasındaki ana farklılıkları göz önünde bulundurun:

 • ARVI 'da, etken madde virüs olmakla birlikte viral bir enfeksiyondur ve çoğu durumda anjinada bakteridir.
 • Viral enfeksiyonlar, kural olarak, ölçülü bir başlangıç ​​ile karakterize edilir: her şey bir kişinin artan yorgunluk hissi ile başlar, burun akıntısı, boğaz ağrısı vardır. Angina için tamamen farklı bir yol karakteristiktir. Keskin bir başlangıçla ayırt edilir, hasta boğazda kuvvetli bir ağrıya, tüm vücudun bir ağrısından şikayet eder, yaygın zehirlenme belirtileri vardır.
 • ARVI bademciklerinde çoğu durumda değişiklik yapılmaz, pürülan bir saldırı yoktur. Akut bademcik iltihabı için bademciklerin dokularına zarar verilir. Kırmızılaşırlar, şişer ve yüzeylerinde pürülan bir kaplama veya tıkaç bulunur.
 • Anjina ile, sıcaklık yüksek seviyelere ulaşır ve hastalık dönemi boyunca devam edebilir. Viral bir enfeksiyon için, sıcaklıkta hafif bir artış tipik olarak, genellikle otuz sekiz seviyesine kadardır ve bir kural olarak, birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.
 • Akut bademcik iltihabında bölgesel lenf nodlarında bir artış ve inflamasyon varsa, ARVI'de böyle bir değişiklik yoktur.
 • SARS'da, hastalar burun tıkanıklığı, akıntı, öksürük şikayeti çekerken, boğaz ağrısı genellikle boğaz ağrısı ile karakterizedir.
 • Viral bir enfeksiyon ile, yaklaşık üç gün sonra, semptomlar azalmaya başlar ve bir hafta içinde bir kişi kurtarır. Üç veya dört gün sonra anjina ile, zıt belirtiler sadece artar. Genellikle, hastalık iki hafta sonra tedavi edilebilir.
 • ARVI'da, antiviral ilaçların kullanılması tavsiye edilirken akut tonsillit tedavisinin temeli antibiyotiktir.
 • Viral bir enfeksiyonun komplikasyonları bir kişinin sağlığını ve yaşamını tehdit etmez ve anjinin etkileri kan zehirlenmesinin ortaya çıkmasına kadar yeterince ciddidir.
 • Angina ile, süreç bir yandan daha belirgin olabilirken, örneğin, farenjit ile, tüm boğaz, sürece dahil edilir.
 • Akut solunum yolu enfeksiyonlarında, sıcak bir içecek semptomları kızarır ve boğaz ağrısını azaltabilir, buna karşın sıcak bir içecekden sonra akut tonsillit ile ağrı sadece artabilir.

Angina ve ARVI'nın ayırıcı tanısı

Hastanın boğazının durumu, rahatsızlığın niteliği hakkında çok şey söyleyebilir:

 • bademciklerin hiperemi ve yüzeylerindeki beyaz mukusun varlığı, bakteriyel bir enfeksiyonun, yani kataral anjinin açık bir belirtisidir;
 • foliküler anjina varlığı bademciklerin karakteristik beyaz-sarı tıpalarla kızarmasıyla gösterilir;
 • filmy kaplama lacunar formunun açık bir belirtisidir; Pamuk yünü ile silmeye çalışırken, kolayca çıkarılır;
 • Viral bir enfeksiyonu olan boğaz, biraz kırmızıya dönüşebilir, ancak bademcikler normal olacaktır.

Ancak her zaman ilk bakışta her şey çok açık değildir: hasta anjinin belirgin belirtilerine ve aynı zamanda öksürüğün yanı sıra burun akıntısına da sahip olabilir. Son zamanlarda böyle bir model daha sık karşılaşılmaktadır. Bu akut solunum yolu viral enfeksiyonunun anjina tarafından komplike olduğunu ya da her şeyin başka bir şekilde meydana geldiğini düşündürmektedir.

Anjina semptomları ile SARS'dan nasıl ayırt edilir?

Başlamak için, anjin belirtileri hakkında konuşalım. Uzmanlar, semptomatolojinin her biri için farklılık gösterebilecek olan, hastalığın beş ana formunu ayırır. Angina'nın ana işaretlerini vurgulayalım:

 • akut başlangıç: patolojik süreç birkaç saat içinde, çok hızlı bir şekilde gelişir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye ulaşır;
 • titreme, ateş;
 • bol terleme;
 • güçlü zayıflık, bir kişi bile yataktan kalkamaz;
 • submandibular lenf düğümlerinin inflamasyonu ve boynun şişmesi, hastanın başını bir tarafa çevirmesi zordur;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü: Böyle bir acı ile, hasta yemek yemeyi ve hatta içmeyi reddeder;
 • tüm vücutta ağrı, kas ağrıları;
 • Catarrhal fenomenleri ya yoktur ya da hafiftir.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonu diğer bazı semptomlarla karakterizedir:

 • bir subfebril durumu vardır, nadir durumlarda sıcaklık 38'e ulaşır;
 • titreme, genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • bol rinore;
 • kuru veya ıslak öksürük;
 • sulu gözler;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi, ancak anjina ile birlikte bu tür bir acı olmaksızın.

Angina genellikle bademcik iltihabı ile karıştırılır. Kronik süreç periyodik olarak değişen remisyon ve alevlenmeler ile ortaya çıkar. Banal hipotermi nüksü tetikleyebilir. Anormal bir durum, anjinin semptomlarını yaşamamış bir insanda bazen mevcuttur. Böyle bir patolojik sürecin akut tonsillitten daha az tehlikeli olmadığını belirtmek gerekir.

Kronik bademcik iltihabı, bu semptomların ortaya çıkmasıyla karakterizedir:

 • bademcikler ve hiperemide sürekli bir artış;
 • palatine arkın yüzeyinde kazıymış tıkaçların veya plağın periyodik oluşumu;
 • Kötü nefes;
 • kronik genişlemiş lenf düğümleri;
 • yutulduğunda boğazda ağrı.

Angina influenza nasıl ayırt edilir

Yerel grip belirtileri boğaz ağrısına benzemektedir:

 • vücutta ağrıyan;
 • hipertermi;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • yorgunluk, halsizlik;
 • verimlilik kaybı;
 • titreme ve ateş;
 • Hastalığın süresi yaklaşık on gündür.

İnfluenza neden olan ajanların ayırt edici özelliği, bronşit ve tracheite neden olma yeteneğidir. Bu nedenle, hastalığın ilk günlerinde bile, hastalar göğüste rahatsızlık, boğazın derinleşmesi ve öksürük şikayetleri olabilir. Grip genellikle boğazda ağrı, bademciklerde bir artış, kızarıklık ve pürülan bir sırrı ile karakterize olduğunda.

Grip antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Antibiyotik tedavisinin başlangıcından sonra akut bademcik iltihabında, kısa bir süre sonra sıcaklıkta bir düşüş gözlenirse, bu durumda hipertermi, virüs kanda dolaştığı sürece devam edebilir.

Bu nedenle, yukarıdakilerin hepsinden yola çıkarak, medikal eğitimi olmayan bir kişinin anjini ARVI'dan ayırt etmek zor olduğu sonucuna varabiliriz. Ayırıcı tanı deneyimli bir doktora başvurursa daha iyidir. Yine de, her birimiz bazı anları açabiliriz. Angina'nın ayırt edici özellikleri, bademciklerin kızarması ve şişmesi, aynı zamanda pürülan çökellerin görünümüdür. Ek olarak, çoğu durumda, akıntılı semptomlar yoktur. Akut solunum yolu viral enfeksiyonu için bademciklerdeki değişiklikler tipik değildir. Hastalar burun akıntısı, burun tıkanıklığı, lakrimasyondan şikayetçidir.

Son zamanlarda, genellikle hastalığın karışık bir resmi var. Bu, bakteriyel enfeksiyonun virüs enfeksiyonuna katıldığını gösterir. Zamanı kaçırmamak ve tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için derhal bir doktora danışın ve bir teste tabi tutun!

Anjin ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu arasındaki fark nedir?

Boğazda ve yüksek ateşte başka bir acı ile, sen, yani SARS ya da boğaz ağrısından şikayetiniz var mı? Bu rahatsızlıkların belirtileri benzerdir, ancak aynı değildir. Belirli bir hastalık belirtileri için spesifik tanımlayın ve anjini SARS'den ayırt etmek tıbbi eğitim almadan olabilir.

ARVI'dan anjinaya özgü farklılıklar nelerdir?

Hastalıklar arasındaki temel fark patojenleridir: ARVI durumunda bu rol virüs tarafından oynatılırken, anjin (akut bademcik iltihabı) virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir. Semptomların ve hastalıkların özellikleri şöyledir:

SARS ölçülen akışı farklılaştırır: hasta hafif yorgunluk hisseder, mukozadan nazal sekresyonlara, boğazda hafif ağrıya, öksürüğe maruz kalır. Anjina semptomları ile keskin bir şekilde kendini gösterir: Hasta, yutma ve eklemlenme sırasında boğazda halsizlik, titreme, şiddetli ağrı hisseder, vücudun sarhoşluğu söz konusudur.

Anjin durumunda, iltihap her zaman kabarma, allık, plak ve pürülan tıkaçlarla kaplı bademciklerin dokusunu kapsar. ARVI'da bademcikler önemli değişimlere uğramamakta, bademcikler üzerinde plak ve apsel yoktur. İnflamatuar süreç, burun boşluğunda, boğazda veya gırtlakta lokalize olabilir.

Akut tonsillit ile hastanın vücut ısısı yüksektir (38 derece ve üstü). Hastalığın gelişimi boyunca sürer. Viral enfeksiyon ile, ilk 2-3 gün boyunca küçük bir sıcaklık (38 dereceye kadar) kalabilir, sonra düşer.

Lenf nodlarının kulak çukurundan aşağı çeneye doğru aşağı yönde genişlemiş olması anjinin bariz bir semptomudur. Bu genellikle ARVI'da gözlenmez.

Akut tonsillit durumunda, burun mukozal deşarj, tıkanıklık ve öksürük genellikle yok, sadece boğaz ağrıyor. Viral enfeksiyon her zaman bir öksürük ve güçlü bir soğuk algınlığı ile gelişir.

ARVI'da, hoş olmayan semptomlar üçüncü günde zirveye ulaşır, daha sonra hasta yavaş yavaş iyileşmeye devam eder. Yaklaşık 7 gün boyunca hastanın tam iyileşme ihtiyacı olacaktır.

Anjin için, özellikle "kendi başına" başlanırsa, 3-4 gün - çok yüksek: bademcikler üzerindeki plak miktarı artar, güçlü bir ateş vardır, hastanın genel sağlığı kötüleşir. Tedavi süreci 2 hafta kadar sürer.

ARVI tedavisi sadece halk yöntemlerinin kullanımını içerebilir. Klinik tablo telaffuz edilmezse, bu tamamen haklıdır.

Akut bademcik iltihabı ile başa çıkma sadece antibakteriyel ajanların kullanımı dahil olmak üzere kapsamlı bir yaklaşıma yardımcı olacaktır, bazen cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır.

ARVI'da görülen ve soğuk algınlığı gibi komplikasyonlar, bir kişinin hayatını tehdit etmemektedir. İhmal edilmiş anjinanın sonuçları çoktur. Bazıları sakatlığa veya hatta ölümcül bir sonuca yol açabilir (beyin apsesi, laringeal ödem, vb.).

Bir hastalık nasıl teşhis edilir?

 • ARVI veya boğaz ağrısını teşhis etmek ve belirtmek için% 100 güven ile, önce hastanın boğazının durumunu değerlendirmelisiniz;
 • Bademcikler ve palatinler açık bademcik yanı sıra bademcikler üzerinde beyaz mukus - bakteriyel enfeksiyonun belirgin belirtileri, yani, catarrhal angina;
 • Kırmızılı bademcikler üzerinde beyaz ve sarı renkli (ülser) yuvarlak oluşumlar bulursanız, vakada foliküler bir boğaz ağzı olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirsiniz;
 • Bademcikler üzerinde film tabakası genellikle bakteriyel bir enfeksiyonla oluşur - lacunar anjinası. Pamuklu çubukla çıkarmaya çalışırsanız, plak silinir;
 • ARVI, grip veya soğuk algınlığı olan bir kişide böyle bir şey bulamazsınız. Solunum viral enfeksiyonu ile boğaz hafifçe kırmızılaşabilir;
 • Sizin için bir hastalığı teşhis etmede ek “yardımcılar”, ateş, öksürük, burun akıntısı, lenf düğümlerinin şişmesi veya yokluğu ile ilgili gerçekler olacaktır.

Karmaşık hastalık

Nasıl olur da, boğaz ağrısı yüz semptomları, örneğin, burun akıntısı ekledi? Mümkün mü? Gerçekten de, angina semptomatolojisi ile rinore bir arada vakaları görmemesi gerekir. Böyle bir tandem nadir değildir - modern toplum için hastalık birkaç rahatsızlık ile karakterizedir.

Bu durumda hastalıklar rakip olarak kabul edilmez, ancak birbirlerinin bir komplikasyonu olarak kabul edilir. Örneğin, anjina ile komplike bir viral enfeksiyon veya grip. Bu gibi durumlarda, hastalıkların paralel tedavisine ihtiyaç vardır.

Kendini teşhis etmek her zaman haklı değildir, özellikle angina söz konusu olduğunda, uygun tedaviye gerek kalmadan gider. Bu nedenle, bir rahatsızlığın ilk belirtileri bulunursa, en kısa sürede bir uzmanla görüşmelisiniz.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

Boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik - nedir: tonsillit veya viral hastalık? Daha önce bunlarla karşılaşmamışsanız, tahmin etmek zor olacaktır. En yaygın soğuk algınlığı viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. İstatistikler gibi bakteri ve mikroplar, daha az sıklıkla insanları etkiler. Fakat doğru tedavi yöntemini seçmek için anjinin ARVI'den nasıl ayırt edileceğini bilmelisiniz. Emin değilseniz, şikayetleriniz ve şüphelerinizle doktorunuza danışmalısınız.

Angina ve ARVI nedir?

Tonsillit, insan vücudunda ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Faringeal bademcikler, larinksin mukoza zarından etkilendiğinde. Tonsillit, ARVI'nın aksine, iki şekilde olabilir: akut veya kronik. İkinci durumda, hastalığın semptomatolojisi bulanıklaşır, alevlenmeler süper soğutma ile gerçekleşir. Çoğunlukla hastalık bakterilerden kaynaklanır: stafilokok veya streptokoklar. Daha az sıklıkla patojen, virüsler, mantarlar haline gelir. Bademcik iltihabı tedavisi, ne çağrıldığına bağlıdır. Tıbbi muayene veya laboratuvar teşhisi ile güvenilir bir şekilde kurulabilir.

ARVI, farinks, boğaz, nazofarenks veya alt solunum yollarını etkileyen viral bir patolojidir: bronş, trakea. Solunum hastalıklarının belirtileri herkese aşinadır. İstatistikler, yılda en az bir kez, her insanın grip olduğunu veya farklı bir viral enfeksiyon geçirdiğini göstermektedir. Birçok insan boğaz ağrısını nasıl bir ARVI'den ayırt edeceğini bilmiyor.. Ama göründüğü kadar zor değil. Tıp eğitimi olmayan biri bile enfeksiyonu tahmin edebilir. Deneyimli doktorlar hakkında ne söyleyebiliriz. Doğru teşhis koymanıza yardımcı olacak sekiz temel nokta vardır. Sağlığınızı dinleyin, uygun işaretler bulun.

Semptomların gücü

Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun olağan seyri kolaydır ve ölçülür. Hasta hafif bir halsizlik hisseder, çabuk yorulur. Zayıf bir öksürük, baş ağrısı, boğazda şişme vardır. Hemen hemen her ARVI'ya burun mukozası, hapşırma, tıkanıklık eşlik eder.

Anjina ve grip belirtileri biraz benzer. Enfeksiyöz bir hastalıkta, hastanın baş ağrısı, kas ağrıları da vardır. Ancak bademcik iltihabı belirtilerinin şiddeti çok daha güçlüdür. Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun hafif seyrinden farklı olarak, angina şimşek hızına sahip bir kişiye saldırır. Enfekte belirgin bir zayıflığa sahiptir, güçlü bir ürperti, boğazda dayanılmaz bir ağrı vardır. Adam her zaman uyumak istiyor, ilgisizlik var.

İnflamasyon lokalizasyonunun yeri

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir? Sadece boğaz ağrısına bakmak yeterlidir. Viral enfeksiyon ve grip ile larinks ve posterior farryngeal duvarın mukoza zarı etkilenir: kızarır, şişer, kırmızı noktalarla kaplanabilir. Eğer iltihap nazofarenksini işgal ederse, o zaman boğazda bir yumru hissi yaratan kalın, bulanık mukusun süzülmesini tespit etmek mümkündür. Bir bademcik iltihabı tüm görünür veya farklı görünür. Enfeksiyonla enfekte olmuş bir kişide faringeal halka bademcikler ile birlikte iltihaplanır. İkincisi, büyük ölçüde şişer. Lacunas, patolojik sürecin bakteriyel doğasını gösteren beyaz kaplama ile taşmıştır.

Vücut ısısı

Sıcaklık yükseldiğinde bir kişi kendini soruyor: angina veya ARVI? Bir febril sendromuna bağlı patolojinin doğasını belirleyebilir. Akut solunum hastalığında, vücut ısısı genellikle 38-38.5 dereceye ulaşır. Yaklaşık 2-3 gün, o bu seviyede kalır, sonra düşer ve kişi onarılır. Akut formda tonsillit farklı şekilde akar. Bu patoloji ile, termometrenin seviyesi 40 derecelik bir işarete yükselebilir. Bu değer hastalık dönemi boyunca değişmeden kalır. Ateş geçtiyse, iyileşme veya enfeksiyonun kronik bir forma geçişinden bahsedebilir.

Lenf düğümleri

Çocukta anjinin SARS'den nasıl ayırt edilir?? Çok basit - lenf düğümlerinin bulunduğu yerleri hissedin: boyun, ense, aksiller boşluklar. Hafif bir SARS seyriyle, garip bir şey fark etmezsiniz. Lenfakodlar sakin, iltihaplı değildir. Anjina ile birlikte, farengeal bademcikler her zaman bir artış vardır. Çene tabanında bile hissedilebilirler. Boyunda (kulak memesinden aşağı doğru) küçük nodüller tanımlanır - bu açık bir anjina semptomudur. Boyunun arkasında ve koltuk altlarında, her zaman artmazlar, ancak çocuklar genellikle problanırlar.

Klinik belirtiler

Burun akıntısı yoksa, öksürük var mı - grip mi anjina mı? Viral bir enfeksiyonda, bir kişi her zaman burundan mukus tahliyesine sahiptir. Nazofarenksin şişmesi normal bir nefes almaz, vazokonstrüktif ilaçların kullanılmasına acil bir ihtiyaç vardır.

Grip ile öksürük genellikle balgamın hastalığın başlangıcında ayrılmasında zorluk ile nemlidir. Angina soğuk olmadan oluşur.

Öksürük varsa, nedeni boğaz tahrişidir. Kuru ve histeriktir, rahatlama getirmez.

Hastalığın süresi

Solunum hastalığı ya da grip 2-3 gün boyunca zirveye ulaşır. Bu andan itibaren, uygun bir yolla, hastalık bir düşüşte. Tam iyileşme yaklaşık bir haftadır. Angina, zirvesinin 3-4 gün içinde düştüğünden farklıdır. Şu anda, patolojinin en önemli klinik resmi bir kişide bulunur. Çocuklarda ve yetişkinlerde ortalama akut tonsillit süresi iki haftadır.

tedavi

İnfluenza, bademcik iltihabı, SARS tedavi şekline göre değişir.. Viral enfeksiyon halk ilaçları tarafından bile ortadan kaldırılabilir. Genellikle hafif hastalığı olan kişiler tarafından tedavi edilir. İnfluenza semptomatik ilaç ve antiviral tedavi kullanımını gerektirir. Anjina ile bu ilaçlar önlenemez. Kronik formu gibi akut bir bulaşıcı hastalık, entegre bir yaklaşım ve antibakteriyel ilaçların kullanılmasını gerektirir. Özellikle ağır vakalarda, anjina cerrahi yöntemlerle tedavi edilir: iltihaplı lenfoid doku çıkarılır.

tehlike

ARVI'de ortaya çıkan komplikasyonlar genellikle insana herhangi bir tehdit taşımamaktadır. Bugüne kadar bronşit, tracheitis, pnömoni başarıyla tedavi edilmiştir. Ancak boğaz ağrısından ortaya çıkabilecek komplikasyonlar oldukça tehlikelidir. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, böbrekleri, kalp sisteminin çalışmasını etkiler. Anjina'nın etkilerinin sakatlığa veya hatta ölüme neden olduğu durumlar vardır. Risk grubu, küçük çocukları, hamileleri ve yaşlıları içerir.

Karmaşık boğaz ağrısı

Ayrıca, ARVI sonrası angina başlangıcı olur. Doktorlar birbirinden bağımsız iki paralel hakkında konuşmayı tercih etmiyor, hastalıklar. Doktorlar, başka bir hastalık ile bir patolojinin komplikasyonu olduğunu söylüyor. Akut viral enfeksiyon anjina ile komplike olmuştur. Bu patoloji kendini oldukça parlak gösteriyor. Bir kişinin her iki hastalık belirtileri vardır:

 • Sıcaklık uzun sürüyor, zayıflık ve titreme var, vücudu kırar ve baş ağrır;
 • kuru ve tahriş edici öksürük balgamı zor bir ayrılık ile ıslak içine geçer;
 • burun akıntısı normal olarak nefes alamamadan muzdariptir, burun serilir, pürülanın arka kısmından aşağıya pürülan veya bulanık balçık akar;
 • iştahsızlık, boğazdaki en güçlü acıyı tamamlar, bir kişinin tükürüğü yutması zordur;
 • Hastanın boğazına bakarsanız, beyaz bir kaplama veya apsis olan hacim gevşek bademcikler içinde büyütülmüş kırmızı bir okologlotochnoe halkası görebilirsiniz.

Komplike anjina karmaşık tedavi gerektirir. Antiviral ilaçlarla birlikte bir kişinin antibiyotiğe ihtiyacı vardır. Boğaz, anestetik ve anti-inflamatuar bileşiklerin tedavisi için antiseptikler ve yumuşatıcılar da reçete edilir. Burundan pürülan bir sırrı ayırırken, burun damlaları ve vazokonstriktörler şeklinde antibiyotik kullanılması tavsiye edilir.

Karmaşık bir boğaz ağrısını kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. Yanlış seçilen tedavi çok tehlikeli olacaktır.

Makalenin sonunda

Çocukta boğazdan grip nasıl söyleneceğini bilmiyorsanız, doktora göstermeniz gerekir. Çocukluk çağında, viral bir solunum yolu enfeksiyonu seyri, yüksek ateşle birlikte oldukça şiddetlidir. Bu nedenle, ebeveynler genellikle anjina ve influenza ile karıştırılır. Eğer ikincisini antibiyotiklerle tedavi ederseniz, bunun bademcik iltihabı olduğunu düşünürseniz, o zaman kırıntıların durumu daha da kötüleşecektir.

Antimikrobiyal ilaçlar, virüslerin çoğalması ve bebeğin bağışıklığını bozmak için elverişli koşullar yaratarak, kendi yararlı mikroflorasını öldürür.

Angina ve orgi arasındaki fark nedir?

Angina veya SARS - temel farklılıklar

 1. Hastalığın patojeni. Angina, stafilokok ve streptokok şeklinde bir bakteriyel enfeksiyon tarafından kışkırtır. ARVI, havadaki damlacıklar tarafından taşınan viral bir hastalıktır.
 2. Hastalığın başlangıcı. Akut bademcik iltihabı için boğazda şiddetli ağrı ile 39 derece santigrat derecesinde keskin bir artış olur. İnfluenza, sıcaklık göstergelerinde yavaş bir artış ve nazofarenkste önemsiz derecede ağrı ile karakterizedir. Viral enfeksiyon esas olarak uzun süreli ve kalıcı hipertermiye neden olur.
 3. Balgam atılımı. Akut solunum yolu viral hastalıkları, öksürük ve burun akıntısına neden olur, bu da virüsün solunum yollarının mukoza zarında çoğalması sonucu oluşur.
 4. Yerel Belirtiler. Soğuk algınlığı olan bir kişide, doktor, üzerinde beyaz kaplama veya pürülan tıkaçlar bulunan palatine lenf düğümlerinin önemli bir ödemini kaygılandırır. Tersine, virüs enfeksiyonu sadece nazofarenksin kızarması ile eşlik eder.

Çocukta Orvie'den angina'yı ayırt etmek çok zor bir konudur çünkü çocuklarda üst solunum yollarının tüm hastalıkları akut bir şekilde ilerler ve bu da ayırıcı tanının davranışını önemli ölçüde artırır.

Tonsillit ve ARVI tedavisi özellikleri

Bireysel tedavi planı oluştururken ARVI ve angina arasındaki fark dikkate alınır. Aynı zamanda tıbbi taktikler radikal olarak farklıdır ve bu da hastalığın nedensel ajanları tarafından doğrulanmaktadır. Bir tedavi yönteminin doğru seçimi, tedavi sonucunu ve komplikasyonların yokluğunu etkiler.

Anjina lenf düğümlerinin bakteriyel iltihaplanması olarak kabul edilir. Böyle bir soğuk algınlığı tedavisinde doktor bir antibiyotik kullanmalıdır. Semptomatik tedavi (hastalığın belirli belirtilerinin ortadan kaldırılması) bademcik iltihabı, ateş düşürücü, bağışıklık uyarıcı madde ve özel antiseptiklerin spreyler, durulama ve kaşıklar şeklinde alınmasını içerir.

Bir anjina bir ARVI'dan nasıl ayırt edilir ve bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından bilinir (bkz. Kulak kliniği burun doktoru kimdir ve hastalarla ne yapar?). Tıbbi tedaviyi reçete eder ve hastayı cerrahi bir hastaneye gönderir.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun tedavisi için doktorlar geniş spektrumlu bir antiviral ilacın kullanılmasını önermektedir. İnfluenza lezyonlarının tedavisinde yardımcı araçlar olarak, doktorlar ağrı kesici, antipiretik ve antiseptik ajanlar reçete ederler.Bu tür tedavinin fiyatı, kompleks etki preparatları kullanılırsa optimal olacaktır.

Angina ve orgi tedavisinde en sık görülen hatalar

Uzmanlar, yerel prosedürler ve geleneksel tıp ile hastaların anjina tedavisine yönelik tüm girişimlerinin, kardiyovasküler ve üriner sistemlerden kaynaklanan ciddi komplikasyonların gelişmesiyle dolu olduğunu belirtiyorlar. Bu tür sonuçları önlemek için doktorlar, bakteriyel floranın sadece geniş çaplı etkilere sahip antibiyotiklerle tedavi edilmesini önermektedir.

Hastanın ana hatası, soruyu kendisinin "Soğuk algınlığı soğuktan nasıl ayırt edebileceğimiz" sorusuna cevap vermeye çalışmasıdır.

Birçok insan, anjinin spesifik tedavi olmaksızın kendi kendine geçebileceğine inanır. Bu görüş çok tehlikelidir. Antibiyotik tedavisi olmaksızın lenf nodlarının pürülan değişiklikleri sıklıkla böbreklerin ve kalbin enflamatuar lezyonlarına yol açar (bkz. Angina ve kalp: hastalığın ciddi sonuçları). Ancak karmaşık tedavinin yokluğunda hafif anjin (catarrhal tonsillitis) formları, vücudun sürekli bir enfeksiyon kaynağı olarak hizmet eden kronik evrelere gider.

Aynı zamanda, akut solunum yolu enfeksiyonlarında makul olmayan antibakteriyel madde alımı, insan vücudunun antibiyotiklerine karşı yavaş yavaş tolerans veya duyarsızlık geliştirmektedir. Ayrıca, bu tür ilaçlar için talimat, bu ilacı almanın tüm risklerini ve komplikasyonlarını gösterir.

Vücudunda parazitler var mı?

Temizlik ve ev işleri yapmak parazitleri "almak" için çok kolaydır, çünkü özellikle evcil hayvanlarınız varsa onlarla temas kaçınılmazdır.

Vücudun parazit görünümü belirtileri olabilir:

 • sık soğuk algınlığı, soğuk algınlığı, boğaz, öksürük
 • soğukta ortaya çıkan alerjiler, gözlerin kızarıklığı
 • cilt alerjisi, kaşıntı, egzama
 • siğiller ve papillomlar
 • Baş ağrısı, iç organlarda çeşitli ağrı ve spazmlar

Sık sık rahatsızlık hissediyorsanız, sadece ihtiyacınız var vücudu temizlemek. Nasıl yapmalı, parazitolog Dr. Rykov'un önerilerini okuyun.

Temel farklılıklar hastalıkların klinik tablosunda yatmaktadır. Sadece son teşhisten sonra, bir uzman tedaviye devam edebilir. Tahmin olumlu kabul edilir.

Angina ve ARVI arasındaki fark nedir?

Boğaz ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, öksürük olduğunda - bu belirtiler dizisi çoğu insan bir dönem soğuk çağırmak için alışıktır. Aslında, nazofarenksin birçok enfeksiyöz hastalığı vardır: larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, grip, akut solunum yolu enfeksiyonu, difteri ve diğerleri. Her hastalığın kendi sınıflandırması, nedenleri, komplikasyonları vardır. Patolojiler yakından ilişkili organlarda (kulak, boğaz, burun) meydana geldiği için, bunların hepsi semptom ve tedavide benzerlikler ve farklılıklar gösterir. Tüm soğuk algınlığı, en yaygın akut solunum yolu viral enfeksiyonu. Angina da oldukça yaygın bir hastalıktır. Angina anjini nasıl ayırt edilir?

Hastalık belirtileri

Boğaz ağrısı belirtileri

Angina'nın beş temel temel formu vardır. Semptomlar forma bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hemen hemen her tür akut bademcik iltihabı, atipik olanlar hariç, bu tür işaretlerle tanınabilir:

 • Keskin başlangıç, sürecin hızlı gelişimi, birkaç saat boyunca kelimenin tam anlamıyla;
 • belirgin sarhoşluk: ateş 40 derece ve üstü, üşüme, bol terleme, şiddetli zayıflık, akut fazda hastanın yataktan çıkmasına izin vermez;
 • Lenfadenit, başın yanlara dönmesi çok zor olduğu boynun belirgin bir şişmesi vardır;
 • Boğazda çok şiddetli ağrı, hastanın yemek yemeyi ve hatta içmeyi reddettiğini yutması çok zordur;
 • vücudun her yerinde yoğun bir ağrı;
 • Catarrhal fenomeni ya da değil, ya da zehirlenme ile karşılaştırıldığında zayıf bir şekilde ifade edilir.

ARVI belirtileri

 • sıcaklık düşük dereceli rakamlara yükselebilir, nadiren sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkar;
 • titreme, halsizlik;
 • kas, baş ağrısı;
 • Burundan bol akıntı, kuru veya ıslak öksürük, lakrimasyon. Catarrhal fenomenleri telaffuz edilir;
 • Lenfonoduslar büyüyebilir, ancak bademcik iltihabı gibi bu tür bir ağrı yoktur.

Angina ve ARVI arasındaki temel farklılıklar

Bu iki patolojik durum arasındaki fark çok büyüktür. Ancak bazı semptomlar benzer olabilir, bu yüzden bir doktoru diğerinden ayırt etme zor olacaktır.

 1. Adından da anlaşılacağı gibi, viral enfeksiyonlar 200'den fazla tür olmasına rağmen sadece virüslerden kaynaklanmaktadır. Anjina'nın nedensel ajanları mikroorganizmaların tamamıdır: bakteri, virüs, mantar, amip, spiroket, E. coli. Benzer şekilde, bademcik iltihabı mikropların simbiyozu, örneğin bakteri ve virüs, çubuk ve spiroketin etkisi altında gelişebilir. Bir başka hastalık bir virüsün neden olabilir ve daha sonra bir bakteriyel enfeksiyon katılır.
 2. ARI'deki inflamasyon, nazofarenksin herhangi bir bölgesinde lokalize olabilir ve hastalığın önde gelen semptomu da buna bağlıdır. Nazal mukoza iltihabı ile, ana belirti, boğazda bir lokalizasyon ile rinit, - boğazda lokalizasyon ile - bir boğaz ağrısı. Angina ile iltihaplanma süreci, her zaman boğazda lokalize olduğundan farklıdır. Nazofarenksin diğer bölgelerinde inflamasyonun belirtileri sekonder enfeksiyon durumunda ortaya çıkabilir.
 3. Solunum yolu enfeksiyonu ile bezlerde plak yoktur, hiperemik olabilir, ancak plaksız olabilirler. Bademcik iltihabı ile bademcikler üzerinde her zaman bir baskın vardır, farklı doğada olabilir, ancak mutlaka oluşmuştur.
 4. Bademciklerdeki iltihaplanma süreci hızla başlar, semptomatoloji çok hızlı büyür ve akut faz hızla azalır, klinik tablo açıkça belirgindir, ağır zehirlenme görülür. Akut solunum yolu hastalığının başlangıcı yavaştır, yavaş yavaş ilerleyen ve azaldığı için semptomatoloji yavaş yavaş büyür.
 5. Angina'nın seyri her zaman kaba, ağır, yatak istirahati gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonlarının semptomları düzeltilebilir, bu durumda hastalık sadece bir rahatsızlık verir. ORZ de şiddetli bir şekilde akmasına rağmen, hepsi patojene bağlıdır, ancak akut tonsillit asla hafif veya hafif semptomlarla seyretmez. Öte yandan, viral bir hastalığı kolayca tolere eden ve bir ekibi ziyaret eden bir kişi, zayıf bağışıklığı olan bir kişide menenjit, ensefalit, sepsise neden olabilen tehlikeli bir meningokokal bakterinin taşıyıcısı olabilir.
 6. Bademcik iltihabı ile boğazda her zaman çok güçlü ağrı vardır. Bu yoğun ağrılar ORZ'de mevcut değildir.
 7. Bademcik iltihabı ve burun akıntısı her zaman bağlı olmadığında, zayıf bir şekilde ifade edilebilirler. Viral enfeksiyonlar her zaman yoğun bir öksürük ve güçlü bir soğukluk ile gider.
 8. Her durumda SARS evde tedavi edilir ve uygun tedavi ve iyi bakım ile 3-7 gün geçer. Bazı angina tipleri hastaneye yatmayı gerektirmektedir, örneğin fıkralar. Tedavi süreci en az 7-14 gün sürer.
 9. Genellikle, akut respiratuar hastalıkların tedavisinde, klinik belirtiler telaffuz edilmezse, halk ilaçlarından birini yönetebilir. Anjina tedavisi, entegre bir yaklaşım, antibakteriyel ilaçların yetkin bir seçimini gerektirir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale önlenemez. Bademcik iltihabı için halk tedavisi yöntemleri ek olarak, geleneksel tedavi olmaksızın hastanın hayatını tehdit eden ciddi komplikasyonlar gelişebilir.
 10. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının komplikasyonları azdır ve zamanında yardım ile insan yaşamını tehdit etmemektedir. Anginanın sonuçları, bazılarında (boğazın şişmesi, kan enfeksiyonu, beyin apsesi) sayısızdır, acil tıbbi yardım almazsa hasta ölebilir. Bu hastalığın diğer komplikasyonlarından çoğu durumda bir kişi geçersiz hale gelir ve hayatının geri kalanı için tedavi edilir. Tabi ki istisnalar vardır, her şey çok bireyseldir, çünkü hastalığın başlangıcında virüsün insan vücudunda nasıl davrandığı ve sonuçlarının ne olacağı bilinmemektedir.

Anjin ve akut solunum yolu enfeksiyonları arasındaki ana fark anjina ile bademcikler üzerinde bir plak varlığıdır.

Evde, bezlerdeki plağın varlığı nedeniyle akut tonsilliti ARVI'den ayırt etmek mümkündür. Ancak püstüller hızla ortaya çıkar ve hızlıca kendiliğinden açılırlar (tonsil iltihabı ile birlikte tonsil iltihabı istisnadır, bu durumda cerrahi müdahale gereklidir). Bu nedenle, kendi kendine açılan apseler ihmal edilebilir. Her durumda, boğaz ağrısı ile, ayırıcı tanı yapacak ve doğru tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Yazar: Angelina Elena

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Angina SARS ve soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir: enfeksiyonları ile boğaz, fotoğraf

Angina anjini nasıl ayırt edilir? Bu hastalıklar çok yaygın ve çok benzer olduğu düşünüldüğünde, bu konu oldukça önemlidir.

Boğazdaki ağrı tüm insanlara aşinadır, bu kesin olarak söylenebilir. Ancak, bu devletin nedenleri oldukça fazladır.

Ve böyle bir durumun gözlemlendiği hastalıkların semptomları birbirine çok benzerdir, çünkü bir doktorun doğru bir teşhis koyması bazen çok zordur.

Bu arada, anjina genellikle bakteriyel bir kökene sahiptir ve akut solunum yolu viral enfeksiyonları viral hastalıklara işaret eder.

Boğazdaki enflamatuar süreçlerin nedenlerini anlamak için insan farenksinin nasıl düzenlendiğine dair bir fikre sahip olmanız gerekir. Bu en iyi fotoğraf tarafından gösterilir.

Boğaz kas dokusundan oluşur. Bu alanda solunum ve sindirim sistemlerinin bir geçişi vardır.

Boğaz nasıl düzenlenir

Larinksin duvarları lenfadenoid doku ile kaplıdır. Büyük formasyonlar bademcikler ile temsil edilir (fotoğrafa bakınız). Bu organlar, insan immün sistemini patojenik mikrofloranın penetrasyonundan koruyan tek bir lenfadenoid halkanın parçasıdır.

Parafin bademcikler, yan duvarlarında orofarenks içinde bulunur ve lenfadenoid halkasında da önemli bir bağlantıdır. 20 çöküntüden "lacunae" denilen palatine bademcikler vardır (resme bakın). İnsan bağışıklık sisteminin düzgün işleyişinde aktif rol oynayan bademciklerin saflaştırılması için laksanlar gereklidir.

Boğazda hayati organlar ve sistemlerle ilişkili birçok sinir ucu vardır:

Bu nedenle, bademciklerin çalışmasında bir arıza, diğer önemli organların her türlü komplikasyonunun gelişmesine yol açabilir.

Anjina ve ARVI Özellikleri

Anjina belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • vücut ısısında 38 ° C ve üzerinde artış;
 • genel halsizlik ve yorgunluk;
 • Birçok hastada lomber bölgede ağrı vardır;
 • eklem ve kasların ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • ağız kuruluğu;
 • yutulduğunda ağrı;
 • submaksiller bölgede genişlemiş lenf düğümleri.

Boğazdan gelen ağrı kulaklara ve hatta boynuna yayılabilir.

 1. Muayene sırasında doktorun, palatinin ve bademciklerin çok kırmızı, şişmiş ve mukus tabakası ile kaplandığını bulması halinde, hastanın bir kataral anjinaya sahip olması gerekir.
 2. Eğer bademcikler yeterince geniş beyazımsı-sarı noktalar görüyorlarsa (resme bakınız) - bu bir foliküler anjinadır. Yani, foliküllerde mukoza zarının altında bir lenf dokusunun takviyesi ve birikimi vardır.
 3. Eğer bademcikler üzerinde, tüm yüzeye ya da lokus lokalitesine yayılmış sarımsı bir renk tonuna sahip birkaç film baskınları varsa, doktor hastaya lacunar bademcik iltihabı tanıtır.

Lacunar anjinası ile sonuçta meydana gelen baskınların palatine bademcikleri terk etmemesi bir özelliktir. Bu nedenle özel pamuklu tomurcuk veya tamponlarla kolayca çıkarılabilirler.

Plakayı çıkardıktan sonra, palatine bademciklerin yüzeyi pembe bir renk ve pürüzsüz bir yüzey elde eder (resme bakın).

Kanama tamamen yok değildir. Bu nedenle lacunar anjin difteri ile ortaya çıkan hastalıktan ayırt edilebilir.

Neden boğaz ağrısı var?

Boğaz çeşitli nedenlerden dolayı acı verebilir. Bu yüzden doktor bu nedenleri teşhis edip belirleyene kadar tedavi edemezsiniz. ARVI, virüs vücuda nüfuz ettiğinde ortaya çıkar ve anjin genellikle bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı gelişir. Fakat bir anjin için, irin bademciklerindeki eğitim tipiktir, bu da ARVI'da gözlenmez.

Doktorun yapamadığı enfeksiyon tipini görsel olarak teşhis edin ve belirleyin. Soğuk algınlığı veya boğaz ağrısının niteliğini belirlemek için, doktor daha fazla laboratuar testi için hastanın boğazından bir çubukla almalıdır.

 • Angina akut solunum yolu viral enfeksiyonundan farklıdır, çünkü sıcaklığı oldukça inatçıdır, fakat ARVI'daki ağrı çok yoğun değildir.
 • Anjina ile ağrı, hastanın kesinlikle yiyemeyeceği veya içemeyeceği kadar güçlüdür.
 • Solunum viral enfeksiyonu ile, sıcaklık uzun sürmez. Genellikle, bir gün veya iki sıcaklık tamamen düştüğü gibi, sadece yeteri kadar benzer antibiyotik yeterlidir.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz ağrısı ağrıyor ve suratıyor. Çoğunlukla hastanın yanma hissi ve aşırı kuruluğu vardır.
 • Boğaz ağrısı ile sadece bir tarafa zarar verebilir. Bir hastada akut solunum yolu hastalığı varsa, iltihap ve ağrı, fotoğrafta olduğu gibi, larinksin tüm alanına yayılır.

Enfeksiyöz anjina soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir

İlk önce hastanın boğazını incelemeniz gerekiyor. Bunu evde bile yapabilirsin. Muayene için gereken her şey iyi bir ışık kaynağı ve bir çay kaşığıdır. Hasta ışığa yönelmelidir (bu amaçla bir el feneri kullanabilirsiniz) ve ağzınızı açın.

Bu arada, bir çay kaşığı yardımıyla ikinci kişi dilin hemen hemen ortasına kenetlenir. İnceleme sırasında özellikle bademciklere dikkat edilmelidir. Angina ile bademcikler kırmızı olacak ve üzerlerinde pürülan yaralar göreceksiniz.

Genellikle bu küçük yaralar (yaklaşık buğday tohumu ile) ve fotoğrafta olduğu gibi beyaz ve sarı noktalar şeklinde sunulur. Bademcikler üzerindeki pürülan formasyonlar oldukça hızlı bir şekilde büyürler, daha sonra hemen açıldıkları için, bu anı kolayca gözden kaçabilir.

Solunum viral enfeksiyonu ile bademciklerde bu tür apseler mevcut değildir, ancak boğaz veya daha ziyade arka duvarı kırmızıdır. Kızarıklık badem kemerlerinde görülebilir, üzerlerinde bir örgü desenini gözlemleyebilirsiniz.

Yani, soğuk boğaz ağrısı, boğazın durumu ile ayırt edilebilir. Bu arada, bu fark sadece tek değil, görsel olarak fark edilebilen ana.

Anginada iltihap odağının lokalizasyonu bademciklerde ortaya çıkar ve bu hastalığın birçok nedeni vardır.

 1. Bunların en alâmeti her zamanki hipotermidir.
 2. Bununla birlikte, hastalık viral bir doğaya sahip olabilir.
 3. Genellikle provoke edici bir faktör zayıf bağışıklıktır.

Anjina'nın nedensel ajanları aşağıdaki patojenlerdir:

 • Stafilokok.
 • Mil şeklindeki çubuk (fotoğrafa bakınız).
 • Viral enfeksiyonlar, klasik viral anjin mümkündür.
 • Anaerobik mikroplar.
 • Kandidiyaz.
 • Pnömokok.

Angina bazen akut tonsillit veya farenjit denir. Modern dünyada, boğaz ağrısı olasılığının birkaç kez artması sonucu birçok faktör vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Atmosfer çok yüklü.
 2. Taslaklara veya nemli bir odaya düzenli maruz kalma.
 3. Düşük bağışıklık.
 4. Diş problemleri, örneğin çürükler.
 5. Bademciklerin mekanik yaralanmaları.
 6. Yüksek hava sıcaklığı

Hem anjin hem de soğukun aynı sebeplere sahip olduğu ortaya çıkıyor. Fakat eğer bademciklerde püstüllerin varlığını gözlemleyebilirsiniz, bunun anlamı anjina, bazen 40'a ulaşan bir sıcaklık sorunudur. Hastalığa genellikle kemik ve eklemlerdeki ağrı hissi eşlik etmez.

Bu arada, bir solunum-viral enfeksiyonu ile, kaslar ve eklemler de hasta olabilir. Ancak, yukarıda söylendiği gibi, sıcaklık uzun bir süre devam etmez, bundan sonra hastanın akut rinit ve öksürük semptomları vardır.

Peki anjini soğuk algınlığı veya viral bir enfeksiyondan nasıl ayırt edersiniz? Terapist bile sıklıkla hatalı bir teşhis yapar ve ARVI için boğaz ağrısı alır. Bu durumda etkili olamayacağı bir solunum yolu enfeksiyonuna karşılık gelen tedaviyi reçete eder.

Anjina tedavisinde güçlükler

Anjina ile, antibakteriyel ilaçlar alımı boğazın saatlik durulama ile kombine edilmelidir. Yüksek ateşli antipiretik ilaçların yardımı ile bile yıkılması zor olabilir.

Durumun karmaşıklığı da, bademcikler üzerindeki püstüllerin sonunda açıldığı gerçeğidir, bu da hastanın keskin dayanılmaz bir acıya neden olmasına neden olur. Aynı zamanda hastalık pürülan bir aşamaya gider.

Olayların bu gelişimi ile antibiyotik tedavisi ve durulama vazgeçilmezdir. Angina akut respiratuar viral enfeksiyonun aksine ciddi komplikasyonları için tehlikelidir. Ayrıca hastalık kronik bir aşamaya gidebilir. Tüm bu sonuçlardan kaçınmanın tek yolu, antibiyotik tedavisinin rotasıdır.

Kan ve idrar analizi anjinin solunum yolu enfeksiyonundan ayırt edilmesini mümkün kılacaktır. Akut tonsillit ve farenjit, ortaya çıktıklarında lökosit formülü değişir. Anjinadaki beyaz kan hücreleri ve ESR konsantrasyonu önemli ölçüde artmaktadır.

Okuyucu, bu makaledeki videodaki anjin tedavisiyle ilgili ek bilgilerden yararlanacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar hangileridir?

Angina (akut bademcik iltihabı) en uygunsuz anda bir kişiyi etkileyen hoş olmayan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, hastanın acı, boğulma ve sıcaklıktan kurtulma umuduyla, anjina için her türlü çare maddesini sıralamak üzere ateşli bir şekilde başladığından öylesine acı vericidir.

Evde farenjit halk tedavisi gereçleri

Farenjit ile iltihaplanma süreci farinksin mukoza zarını kaplar. Çocuklarda ve yetişkinlerde patoloji semptomları, ciddi hipotermi veya soğuk gıda tüketiminden sonra ARVI, influenza ile enfeksiyon halinde ortaya çıkabilir.