Loading

Enfeksiyöz anjina soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir

Angina, çeşitli mikropların ağız boşluğunun mukoza zarına nüfuz etmesi sonucu ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalık anlamına gelir. Bu işlem sonucunda, farinks ve bademcikler alanı etkilenir. Mukoza dokuları kuvvetli şekilde kızar ve şişer. Bu durumda, yutma ve konuşma sırasında hastanın ağrılı bir şekilde güçlü bir hissi vardır.

Anjina ortaya çıktığında, etiyoloji bademcikler üzerindeki enfeksiyonun yerleşmesinde yatmaktadır. Çoğu zaman, Nadir durumlarda A grubunun aittir beta hemolitik streptokok lehine tonsillit etkeni hastalığın belirtileri Staphylococcus pnömokok, streptokok Yeşil tipi, mantar ve virüsler şeklinde diğer mikroplar olabilir neden olur. Ülseratif anjin, spiroketin veya iğ şeklindeki çubuğun solunum yoluna girmesinden kaynaklanır.

Boğaz ağrısı özellikleri

Boğazdaki acı hissi çeşitli nedenlerle kendini gösterebilir. Bu yüzden hemen bir doktora başvurmalısınız. ARVI, vücudun çeşitli virüsler tarafından saldırıya uğraması sonucu ortaya çıkar. Enfeksiyöz anjin, bademciklerin bakteriler tarafından çökeltilmesi gerçeğinden kaynaklanır. Başka bir sorun var. Catarrhal hastalıklar genellikle doğada bakteriyel olan ikincil bir enfeksiyon ile ilişkilidir. Ancak anjin tanısı bademcikler alanında plak ve irin oluşumu gibi bir belirtiye dayanmaktadır. ARVI'deki boğaz sadece kızardı ve hafifçe şişebilir.

Ne yazık ki, kendi kendine teşhis koymak imkansız. Patojeni belirlemek için, bir test yaptırmanız, analiz için bir leke ve kan vermeniz gerekir.

Ayrıca, anjina ağrı hissi çok güçlü olduğu dikkati çekiyor. Mesele bademcik ve lenf düğümlerinin büyük oranda artması ve yutma fonksiyonunda zorluklara neden olmasıdır. Boğaz ağrısı ile çeşitli döküntü ve kesecikler oluşabilir. Her şey hastalığa neden olan etkene bağlıdır.

Boğaz ağrısı tanısı

Beyin iltihabını tanımak için boğazı incelemek gerekir. Bu manipülasyonu hem yetişkin hem de çocuk için yapabilirsiniz. Her şeyden önce, bir pencerenin veya parlak ışık kaynağının yakınında oturmanız gerekir. Sonra ağzını aç ve boğazından bir el feneri parla. Muayenede bademciklere dikkat edilmelidir. Büyük ölçüde artmış ve parlak kırmızı bir renge sahiplerse, boğaz ağrısıdır. Ayrıca boğazda küçük püstüller yer alacaktır. Bu tür oluşumlar hızla açılır, böylece kaçırılabilirler. Bundan sonra bademcikler bir plak oluştururlar.

Bademcillitte burun akıntısı ve burun tıkanıklığı çok nadirdir. Fakat ARVI ile, bu belirtiler ilk belirtilere işaret eder.

Anjin ve soğuk arasındaki fark

Çoğu hasta boğaz ağrısını soğuktan nasıl ayırt edeceğiyle ilgilenir. Bu iki hastalık arasındaki fark önemlidir.

Yani, angina ve ARVI arasındaki fark nedir? Tonsillit sadece bademciklerin bölgesini etkiler. Manifest hastalığı hipotermi, yenen dondurma veya mikropların penetrasyonuna bağlı olabilir. Böyle bir işlemin sonucu olarak, hastanın boğazda kuvvetli bir ağrısı vardır, bu nedenle yutma işlevi bozulur. Sıcaklık 39-40 dereceye çıkar, titreme hissi ve ateşli bir durum vardır. Angina için yüksek oranlar kademeli olarak düşerken üç günden fazla sürebilir. Ayrıca tonsillitte servikal ve submandibuler lenf nodları artar.

 1. Catarrhal boğaz ağrısı. Bu hastalık türü en kolay olarak kabul edilir ve ilk tonsillit formlarına işaret eder. Hastalık, yutulduğunda boğazda kuvvetli bir kızarma ve ağrılı bir duygu ile karakterizedir. Sıcaklık genellikle 37.5 derecenin üzerine çıkmaz. Hasta uygun önlemleri almazsa, anjina başka bir aşamaya geçer.
 2. Foliküler anjina. Bu hastalık türüyle bademciklerin folikülleri üzerinde bir katkı oluşur. Bu durumda, farenks üzerinde sarımsı bir tonun küçük apseleri yer alacaktır. Formasyon rüptürü olduğunda, mukoza zarında pürülan birikimler oluşur. Hastada 39 derece sıcaklık artışı vardır.
 3. Lacunar Angina. Enflamatuar süreç bademciklerin lakunalarında bulunur. Bu durumda, bir depozit oluştururken, hatlardan belirli bir model oluşturulur. Oluşturulan film kolayca çıkarılır. Sıcaklıkta kırk dereceye kadar bir artış var.
 4. Phlegmonous tonsillit. Enflamasyon bademciklerin kalınlığında meydana gelir. Suppurasyon paratonziller veya intratonsillar bir apse yol açar. Boğazda acı verici duygular sıklıkla kulakta verilir. Aynı zamanda lenf düğümlerinde güçlü bir artış olur ve ses kaybolur ve bir burun alır. Keskin bir kızarıklık ve dokuların şişmesi vardır. Ve dil tarafa kaydırılır.
 5. Ülseratif anjin. Bu hastalık türü, doku nekrozuna yol açan sadece bir tarafı etkiler. Bademcikler üzerinde yeşilimsi bir renk oluşturdu. Vücut ısısı 37.5 dereceye yükselir ve lenf düğümlerinde de hafif bir artış olur. Hastanın kanı incelendiğinde hastada lökositoz bulunur.

ARVI çeşitli nedenlere maruz kaldığında ortaya çıkar.

 • Vücudun aşırı ısınması veya aşırı ısınması.
 • Hasta insanlarla sık temas.
 • Olumsuz bir durum.
 • Zayıf bağışıklık fonksiyonu.
 • Vitamin ve mineral eksikliği.
 • Virüslerin üst solunum yollarının mukozasına nüfuz etmesi.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonu ile nadiren sıcaklıkta güçlü bir artış olur ve 38 dereceye ulaşır. İki gün içinde düşer ve önceki rakamlara döner. Aynı zamanda, ARVI burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ile karakterizedir.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Deneyimli bir hekim, anjina, bulaşıcı hastalıklar ve grip bile karıştırılabilir. Hastalığın doğru bir şekilde belirlenmesi için, doktor kapsamlı bir inceleme yazmalıdır.

Boğaz ağrısını soğuktan ayırt etmek, komplikasyonlara bağlı olabilir. Bademcik iltihabının soğuktan ziyade daha ciddi sonuçlara neden olduğuna inanılmaktadır.
Aşağıdaki komplikasyonlar genellikle ARI sonrası ana komplikasyonlara yönlendirilir.

 • Lenfadenit pürüldir.
 • Mastoidit.
 • Sinüzit.
 • Fokal karakterin nefriti.
 • Apandisit.
 • Mivokarditis.
 • Pyelonefritler.
 • Glomerunefrit.
 • Romatoid artrit.
 • Pnömoni kronik bir doğadadır.
 • Kolesistit.

Ancak ARVI'de diğer komplikasyonlar gelişir.

 • Ortakulak.
 • Menenjit.
 • Ensefalit.
 • Bronşit.
 • Pnömoni.
 • Akciğerlerin iltihaplanması.
 • Sinüzit.
 • Sinüzit.

Garip göründüğü gibi, soğuk algınlığı veya grip boğaz ağrısına yol açabilir. Ve yanlış veya eksik tedavi ile akut tonsillit akut bir aşamaya geçer. Ayrıca, anjin genellikle iç organların komplikasyonlarına yol açar, ancak SARS yakın yerleşimli organları etkiler.

Enfeksiyöz anjina teşhisi

ARVI veya boğaz ağrısını tanımak için uygun bir muayene yaptırmanız gerekir. Aşağıdaki analizleri içerir.

 1. Bakteriyolojik çalışma.
 2. Sitolojik inceleme
 3. Virolojik araştırmalar.
 4. Mikolojik inceleme
 5. Serolojik inceleme
 6. Genel ve biyokimyasal analiz için kan verilmesi.
 7. Alerjiler için deri testleri yapılması.
 8. X-ışını incelemesi.
 9. Elektrokardiyografinin yapılması.
 10. Böbrek ve mesanenin ultrasonik tanısı.

Ayrıca bademcik iltihabı ve difteri, enfeksiyöz mononükleoz ve herpaginleri ayırt etmek için ayırıcı tanı koymak gereklidir. ARVI ve tonsillit, tifo, tüberküloz, kan hastalıkları, kırmızı ateş, mikoz şeklinde diğer hastalıklar ile birlikte ortaya çıkabilir.

Soğuk algınlığı ve bademcik iltihabı tedavisi

Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi çok önemlidir, çünkü bu tıbbi sürece, komplikasyonların olmamasına ve hızlı iyileşmeye bağlıdır.

ARVI sadece virüslerden kaynaklandığından, tedavi zorunlu antiviral ilaçları içerir. Hastalar sıklıkla Arbidol, Ingavirin, Kagocel atar. Bağışıklık güçlerini arttırmak ve interferon kan uzmanları Anaferon ve Ergoferona tabletler, fitiller Viferon, Grippferon veya İnterferon tabletleri şeklinde ilaçların kullanımını tavsiye etmek. Tedavi kursu süresi beş gündür.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında, aşırı durumlarda ateş düşürücülerin kullanımına başvurulur, çünkü sıcaklık genellikle 38 dereceden fazla değildir. Sıcaklık büyük ölçüde artarsa ​​Parasetamol, Ibuprofen, Aspirin veya Analgin alabilirsiniz. Çocukluk döneminde, ılık su ile silinmesi için tek çare.

Soğuklara her zaman burun akıntısı ve burun tıkanıklığı eşlik ettiği için, hastalara damla başvurmaları tavsiye edilir. Burun şişlik kaldırmak için Nazivin, Otrivin, Vibrocil şeklinde vazokonstriktif ilaçlar yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı hızlı bir şekilde kaldırmak için, Pinosol kullanabilirsiniz. Uçucu yağlardan oluşur. Nazal pasajları soda ve tuz, furatsilina ve bitkisel infüzyonların çeşitli solüsyonları ile yıkamayı unutmayın. Prosedür günde altı defaya kadar olmalıdır.

Sıklıkla catarrhal hastalığı bir öksürüğe eşlik eder. Elimine edilmesi için Ambrobe, Ascoril ve Doctor Mom formunda ilaç almak gerekir.
Akut tonsillit tedavisi soğuk algınlığından önemli ölçüde farklıdır. Vakaların% 80'inde anjina bakterilerden kaynaklandığından, antibakteriyel ajanlar reçete edilir. Antibiyotik tedavisinin süresi en az beş gündür. İyileşme durumunda ilacı bilmeden ilacın aşırı çekilmesi kesinlikle yasaktır. Bu şartlar sağlanmazsa, hasta komplikasyonlara neden olur. Genellikle Augmentin, Amoksiklav, Azitromisin ve Eritromisin şeklinde atandı antibiyotikler.

Antibakteriyel ajanların kullanımıyla birlikte, boğazı durulamak gerekir. Bu amaçla, sodo-tuz çözeltisi, furatsilin, şifalı bitkilerin infüzyonlarını kullanın. Hastalığın ilk günlerinde prosedür günde on kereye kadar yapılmalıdır.

Ayrıca antiseptik ile boğaz su gerekir. Doktor Geksoral, Tantum Verde veya Miramistin'i atayabilir. Prosedür günde dört defaya kadar yapılmalıdır.

Acı verici hisleri rahatlatmak için, emilebilir tabletleri alabilirsiniz. Birçoğu anestezi var. Anti-inflamatuar, antiseptik ve analjezik özelliklere sahiptirler. Bu Grammidin-Neo, Strepsils Plus, Faringosept içerir. Toplam tedavi süresi yedi ila on gündür.

Ancak kendi kendine ilaç verme, çünkü olumsuz sonuçlara yol açabilir. Tanıyı netleştirmek için hastalığın ilk belirtilerinde bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Öğreniyoruz: enfeksiyöz anjina

Vücuttaki enflamatuar reaksiyonların zeminine karşı, larinks ve bölgesel lenf düğümlerinin lenfoid dokusunu etkileyen çeşitli patojenlerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan anjin ortaya çıkar. Anjin, bulaşıcı ve hava yoluyla ve sindirim sistemi ile bulaşan hastalıkları ifade eder. Bu hastalığın ana patojenleri streptokok, stafilokok, pnömokok, mantarlar, virüslerdir. Doktorlar anjinin ve tüm nedenlerinin tedavisine büyük önem verirler, çünkü yanlış tedavi yaklaşımından kaynaklanan sonuçların karmaşıklığı birçok organın yenilgisini tetikleyebilir. Bu nedenle hastalıklara başlamamak çok önemlidir.

Hastalığın semptomatolojisi

Enfeksiyonun vücuda yayılmasının ana yolu, bademciklerin yüzeyindeki mukozadır - nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunan lenfoid doku formasyonları. Bu enfeksiyöz hastalık, alerjik faktörlerin varlığında tekrarlayan bir gelişim biçimine sahip olabilir.

Angina ateş, titreme ile keskin bir şekilde başlar. Genellikle hastalığın ilk belirtileri, yutulduğunda vücut ısısında ve ağrıda bir artıştır. Bakteriyel fungal anjina ile, özellikle ilk günlerde, sıcaklık gözlenmeyebilir, ancak olmasa bile, tedavi ile gecikme yapmaz. Doktorlar ateşsiz boğaz ağrısı olmadığından tam bir muayeneyi tavsiye ederler ve bu tür belirtiler daha ciddi bir hastalık veya çok zayıf bağışıklığa işaret edebilir. Angina'nın diğer viral ve enfeksiyöz hastalıklarla karıştırıldığı karakteristik semptomlar şu şekilde ortaya çıkar:

 • bademciklerin ödemi ve hiperemi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • bademcikler yüzeyinde takviye;
 • uzun süreli ateş (5-6 gün);
 • zehirlenme.

Anjin genellikle kızıl, tifo, mononükleoz, grip, gerpangina, frengi, dolaşım sistemi hastalıkları, bademcik gibi bulaşıcı hastalıklara eşlik eder. Çocuklarda ve erişkinlerde anjina bileşeni mevsimsel görünümünü ifade eder, çünkü ana sebep sıcaklık değişiklikleri, mevsimsel vitamin eksikliği ve vücudun koruyucu özelliklerinin zayıflaması gibi faktörlerdir.

Enfeksiyöz hastalıklardan birinin gelişmesi sonucu anjinin ortaya çıkması durumunda, ebeveynler tedavi prosedürlerine başlamadan önce doğru bir tanı koymalıdırlar. Sıradan angina ve enfeksiyöz formu için terapötik önlemler tamamen farklı tedavi yöntemlerine sahiptir. Bazı durumlarda hasta hastaneye yatırılır.

Çocuklarda anjina tedavisi antibiyotiklerle

Farklılaşmış bir tanı koyduktan ve enfeksiyöz anjin nedenlerini belirledikten sonra, doktorlar bulaşıcı odağın ortadan kaldırılması üzerinde çalışmaya başlar. Bu durumda, antibiyotik kullanımına öncelik verilir. Olumsuz değerlendirmelere ve olası komplikasyonların ortaya çıkmasına rağmen, bu ilaçların kullanımı en etkili tedavi yöntemidir.

Özellikle çocuklarda antibiyotik kullandığınızda, onların alımı, dozajı ve optimal kullanım süresi için kurallara uymalısınız. Yanlış ilaç seçimi, kontrolsüz kullanımı bağırsak ve bademciklerin mikroflorasının ihlaline yol açar. Sonuç olarak, hasta tedavide zorlukları olan bir mantar enfeksiyonunun gelişmesi ile karşı karşıyadır. Bu, altta yatan hastalığın seyrinin ağırlaşmasına katkıda bulunur ve bademciklerin durumuna büyük zarar verir. Unutmayın ki sağlıklı bademcikler yabancı patojenler için koruyucu bir bariyerdir. Şiddetli vakalarda, disbiyoz oluşabilir.

Ebeveynlerin, çocuğun genel durumunu iyileştirme belirtileri gördüklerinde, tedaviyi antibiyotiklerle durdurduklarında büyük bir hata yaparlar. Enfeksiyon tedavi edilmeyen kategoriye geçer ve patolojik mikroflora yavaş yavaş ilaçları oluşturan maddelere uyum sağlar, böylece hastalığın ilerlemesini ve kronik evreye geçişini provoke eder. Gelecekte, kullanılan antibiyotik türü enfeksiyöz anjina karşı güçsüz olacak, daha güçlü bir ilaçla değiştirilmesi gerekli olacaktır.

Diğer tedavi yöntemleri

Enfeksiyöz bir doğa olan anjin tedavisi için reçete edilen normlar vardır. Bunları takiben, komplikasyonlar ve yan etkiler olmaksızın kaliteli tedavi yapma fırsatı verir.

Açıkça saptanan "anjina enfeksiyöz" tanısı ile doğru tedaviyi reçete edecek çocuk doktoruyla temasa geçmek gerekir. Gerekirse, çocuk hastanenin bulaşıcı hastalık bölümünde hastaneye yatırılabilir.

Eğer evde tedavi prosedürleri uygulanırsa, ebeveynler, çocuklara antibiyotik vererek, doktor tarafından reçete edilen dozu sıkı bir şekilde takip etmeli ve ilacın kullanım kurallarını azaltmadan veya arttırmadan uyuşturucu kurallarına uymalıdır.

Başarısız olarak, çocukların yeterli miktarda sıvı kullanması gerekir; bu da, toksik maddelerin vücuttan hızla uzaklaştırılmasına ve ayrıca sentetik ilaçlar alındıktan sonra metabolik ürünlere katkıda bulunur. Çocukların daha fazla vitaminli içecek Flavigran, Vitamix, Florenta içmesi daha iyidir.

Anjina dış semptomlarını ortadan kaldırmak için iyi bir lokal ilaç ve patojenlerin çekilmesi günde birkaç kez boğazda sıcak sarkmadır. En iyisi "Esobela", "Shirline", miramistin, marigold ve papatya infüzyonlarının çözümleri. Hiçbir durumda sıcak çözümler verilmemelidir, bu da inflamatuar süreçte bir artışı tetikleyebilir.

Anjina antipiretikler ile 38 ° C'den daha fazla sıcaklığı düşürmek için yardımcı olun. Enfeksiyöz anjini ortadan kaldırmak için, özellikle pürülan formda olduğu zaman, antibiyotik içerenler en iyi vasıtalardır. Kabullerinin seyri 7 ila 10 gündür.

Dysbiosis şeklinde komplikasyonları önlemek için doktorlar bifidobakteri - lactobacterin, linex ve diğerleri ile ilaç almayı önermektedir.

Bademciklerin şişkinliğini gidermek için antihistaminler loratadin, claritin, suprastin kullanılır.

Karaciğerdeki metabolik süreçleri iyileştirmek için, ölü mikroorganizmaların deaktivasyonunu geliştirmeye yardımcı olan hepatosol almak gereklidir.

Eğer angina influenza belirtilerinden biri ise, bu durumda antibiyotikler, altta yatan hastalığın nedeni olan grip virüsü nedeni ile hareket etmediklerinden faydasız olabilirler.

Tonsillit gelişiminin özellikleri

Aktarılan enfeksiyöz anjina sonra kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalık gelişebilir. Anjina ile karşılaştırıldığında, belirgin semptomlar olmayabilir. Sadece bir süre sonra, badem lacunada birikmiş irin, pürülan tıkaçlar oluşturarak, ayrışmış mikroorganizmalar nedeniyle ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Ebeveynler sıklıkla onu ağız boşluğunun diğer problemleri ile karıştırır ve dişhekimlerine danışarak hastalığın ilk evresini tedavi etmek için gerekli zamanı kaybederler. Tonsillit gelişimin karakteristik özelliklerine sahiptir:

 1. Bademcikler üzerinde yerleşmiş mikroorganizmalar, hızlı yorgunluk, kas ve eklem ağrısına yol açan tonsilolojik zehirlenme sürecine başlar. Bazı durumlarda, buna sıcaklıkta bir artış eşlik edebilir.
 2. Soğuk bir karakterin sık görülen hastalıkları stresleri, hipotermiyi, aşırı şişmanlığı tetikleyebilir.
 3. Kronik bademcik iltihabı olan bir çocuk, sık alerjik hastalıklar geçirebilir.
 4. Bademcikleri işgal eden enfeksiyon, dolaşım sistemine girerek birçok organı etkileyebilir. Gelecekte, bu hastalık kadınlarda üreme zararı sebebi de olabilir.

Bacak iltihabının komplikasyonlara yol açmasını önlemek için, tedaviye zamanında başlanması ve tıbbi tavsiyelere göre yönlendirilmesi gerekmektedir. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde enfeksiyöz anjina tedavisinde reçete edilen bu yöntemleri kullanmak gerekir.

Böyle bir tedavi sonuç vermezse, doktorlar tonsillektomi yapmayı teklif ederler - bademciklerin giderilmesi. İlaç tedavisiyle bağışıklık kazandırıcı önlemlerin alınması tavsiye edilir - sertleştirme, vitamin alma, krema "Florenta" ile masajlar yılda 2 kez.

Boğaz ağrısı mı var, değil mi?

Angina - boğazın en yaygın hastalıklarından birinin popüler adı (bilimsel olarak - akut tonsillit). Boğazda boğaz ve kızarıklık veya bademcik iltihabı varsa, genellikle sıcaklık ve halsizlikte keskin bir artış ile kendini gösterir. Akut tonsillitin tipine ve şekline bağlı olarak, hastalık 5 ila 20 gün arasında sürebilir.

Akrabalarınızdan veya KBB meslektaşlarından biri bunu teşhis ettiyse, istem dışı sorular vardır:

 • Angina invulevrable veya değil mi?
 • Hangi yollarla bulaşırsınız?
 • Kendinizi nasıl korursunuz?
 • Boğaz ağrısı kaç gün bulaşıcıdır?

Soruyu cevaplamak için, sarkom bulaşıcıdır, ortaya çıkmasının nedenini anlamak gerekir.

Hastalığın doğası

En yaygın biçim enfeksiyöz anjina olup, nedensel ajanı streptokok veya stafilokoktur. Bu durumda, bunlar hastalığın sebebidir ve boğaz ağrısı havadaki damlacıklar da dahil olmak üzere kişiden kişiye bulaşır.

Bakteriye ek olarak, akut bademcik iltihabının sebebi, başkalarına kolayca aktarılabilen adenovirüs veya herpes virüsü gibi bir virüs olabilir. Bu durumda, anjin de bulaşıcıdır.

Bununla birlikte, anjin bulaşıcı değildir. oral kavite ve farinks kronik hastalıklar durumunda, gövde, her zaman bakteriler küçük sayılardır. Bu bakteriler bir tonsillit kötüleşmesine neden olabilir dış etkenlere (hipotermi, şiddetli stres), dramatik sayıları arttıkça, durumunda ise önemli zarar getirmez, bir organizma kendini bozar olduğunu. Bu durumda, anjina bile böyle bir öpücük olarak hasta, ile çok yakın temas ile, bulaşıcı değildir.

Nasıl iletilir?

Viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan anjin, havadaki damlacıklar, temas veya ev aletleri ile enfekte olabilir. Bununla birlikte, enfekte bir hastayla veya onunla temasa geçmek, enfekte olmanıza neden olmaz. Bu riskin dramatik olarak arttığı birtakım elverişsiz faktörler vardır:

 • vücudun hipotermisi;
 • azalmış bağışıklık;
 • şiddetli stres;
 • yanlış beslenme;
 • alerji.

Bademcik iltihabı süresi (vücuttaki enfeksiyöz ajanın ortaya çıktığı andan ilk semptomlara kadar) iki ila beş gündür. Yani, hastayla temastan 5 gün sonra, bu hastalık hakkında bir işaretiniz yoktur, o zaman vücudunuz enfeksiyonun üstesinden gelmiştir.

Bununla birlikte, enfekte olmuş kişilerle sürekli temas halinde, semptomlar neredeyse yokken antiviral veya antibiyotik ilaçları alırken bile hastalığın seyri boyunca enfekte olabilirsiniz.

Buna ek olarak, "Bulaşıcı pnömoni ya da değil" yayınını okumanızı öneririz.

Kendinizi nasıl korursunuz?

Bu bulaşıcı hastalık aynı ailenin içinde bulunduğunuz ailenizin bir üyesinde teşhis edilirse, enfeksiyondan kendinizi koruyabileceğiniz bir dizi öneri vardır:

 • Mümkünse, hasta hanehalkını hastalık dönemi için ayrı bir odaya ayırın.
 • Ona bireysel bir tabak seti, havlu ve diğer gerekli ev eşyalarını sağlayın.
 • Kullandıktan sonra bulaşıkları sterilize edin.
 • Odayı düzenli olarak havalandırın ve ıslak bir temizlik yapın.
 • Enfekte bir kişinin bakımı sırasında steril bir yüz maskesi takın.
 • Hasta ile her temastan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Bir dizi koruyucu ilaç al.

Anjina ve diğer bulaşıcı hastalıklar ile olası enfeksiyon riskini azaltmak için, bağışıklığı iyileştirmek için önleyici prosedürlerin uygulanması mümkündür ve gereklidir:

 • düzenli olarak multivitamin kompleksleri almak;
 • Daha fazla mevsimlik meyve ve sebze yiyin;
 • açık havada olmak, yaşam ve çalışma alanını havalandırmak;
 • düzenli aralıklarla vücuda fiziksel bir yük verir;
 • Sertleştirilmiş;
 • güçlü streslerden kaçının;
 • sezonunda elbise, vücudun hipotermi kaçının.

"Bronşit bulaşıcı mıdır, değil mi?" Makalesini de okumanızı tavsiye ederiz.

bulgular

Anormal cevap, anjin bulaşıcı olsun ya da olmasın, verilemez. Angina, spesifik vakaya bağlı olarak, diğerleri için hem bulaşıcı hem de tamamen güvenli olabilir. Bununla birlikte, aşırı önlem, kişinin sağlığına ilişkin ihmalden daha iyidir.

Bu nedenle, anjina ve diğer bulaşıcı hastalıkların belirtileri olan akrabalarınız veya meslektaşlarınız olduğunda, enfekte olmamaya karşı, koruyucu önlemleri alın.

Angina viral veya bulaşıcı bir hastalıktır

Angina, herkesin çocukluktan beri bildiği bir hastalıktır. Hepimizin bunun, boğazda ve ateşte şiddetli ağrıların eşlik ettiği akut bir solunum hastalığı olduğunu biliyoruz. En çok, anjina için en iyi ilaç, antibiyotiktir. Ama öyle mi? Anjina belirtileri ile karşı karşıya olan bir antibiyotik için eczane için acele eder mi?

Aslında, anjina dediğimiz şey her zaman bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanmaz. Akut bademcik iltihabı (yani, anjina genellikle tıbbi uygulamada denir) hem bakteriyel hem de viral aktiviteden kaynaklanabilir. Sıklıkla, akut tonsillite viral bir hastalık olarak adlandırılır ve anjina bakteriyeldir, ancak bu evrensel olarak kabul edilmez.

Çoğu durumda, bir akut viral enfeksiyonun (örneğin, soğuk) bir sonucu olarak bademcik iltihabı gelişir ve bir bakteriyel enfeksiyon bir komplikasyon olarak birleşir.

Daha az sıklıkla (fakat bu gibi durumlar da vardır), bademciklerdeki iltihaplanma, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir.

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüslerin hayati aktivitesini etkilemez. Bu nedenle, bazı durumlarda, anjina semptomları aktif antibiyotik tedavisine başlamak için bir mazeret değildir. Ama viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir? Makalemizde bunu okuyun.

Anginaya neden olan virüsler ve bakteriler

Viral ve bakteriyel anjina arasındaki farklılıkları açıklığa kavuşturmak için, patojenler - virüsler ve bakteriler arasında temel farkların ne olduğunu kısaca açıklayacağız.

Virüsler, son derece küçük boyutlu ve basit yapıya sahip enfeksiyöz ajanlardır. Aslında, bu insan hücresine yerleşik olan ve kendisinin binlerce kopyasını oluşturan bir DNA zinciridir. Bu durumda, insan hücresinin çalışması bozulur ve bu da bazı semptomlara neden olur. Örneğin, bademcik iltihabında, virüs bademciklerin mukoza zarındaki hücrelerde çoğalır.

Viral enfeksiyon nadiren tek başına oluşur: o nedenle, SARS soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, konjunktivit aynı anda olması ile karakterizedir vb burun mukozasında, gözler, kadar uzanır...

Virüs vücudun dokularında beslenmez, koloniler oluşturmaz. Onun görevi mümkün olduğunca çok kopya oluşturmak ve yan yana ortaya çıkan tüm hücreleri enfekte etmektir. Bu yüzden virüsler çok bulaşıcıdır, ancak insan sağlığını sadece birkaç günlüğüne bozarlar. İnsan hücresinin dışında, virüs yeniden üretemez. Ve genel olarak, insan hücresinin dışında yaşayan bir virüsü aramak oldukça zordur - tamamen aktif olmayan bir moleküldür.

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler:

adenovirüsler; parainfluenza; Coxsackie virüsü; RS virüsü; Epstein-Barr virüsü (EBV veya EBV).

Bakteriyel orijin akut tonsillit vakalarının yaklaşık üçte birine sahiptir. Bunların% 90'ında enfeksiyon patojenleri A grubu streptokoktur.

Bakteriler, virüslerin aksine, tam teşekküllü canlı organizmalardır. İnsan vücudu, onlar için bir besin ortamının rolünü oynar - vücut moleküllerini beslerler, koloniler oluştururlar, bağışıklık savunmasına ve tedaviye direnmeye çalışırlar. Bakteriler vücudun hücrelerine nüfuz etmez, ancak yüzeylerinde çoğalırlar. Virüslerden farklı olarak, vücudun sınırlı bir bölgesine yayılırlar (örneğin, bademciklerin yüzeyinde çoğalırlar ve anjinaya neden olurlar). Bunu yaparken, hücrelere zarar verirler ve vücuttan şiddetli bir koruyucu reaksiyona neden olurlar - sıcaklık artışı, irin oluşumu, vb.

Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlardan daha şiddetlidir ve daha sıklıkla komplikasyonlara yol açar. Ek olarak, bakteriler uzun süre vücutta yaşayabilir. Yani, kronik bakteriyel enfeksiyonlar yıllarca sürer.

Tonsillitin klinik tablosundaki farklılıklar

Akut bademcik iltihabının klinik tablosu, patojenin doğası hakkında biraz fikir verebilir. Hastalığın nedenlerinin belirlenmesinde, hem dış semptomlar hem de faringoskopi (boğaz muayenesi) rol oynamaktadır.

Teşhisin sağlanmasının her zaman yeterli bir muayene olmadığına dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce, bu, bakteriyel ve viral tonsillitin klinik tablosunun birçok benzerliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır:

hastalık beklenmedik şekilde akut başlar; vücut ısısı yükselir (39-40 ° C'ye kadar); boğaz ağrısı endişesi; boğazı incelerken, fark edilebilir büyütülmüş kırmızı bademcikler; Genellikle bademcikler gevşek bir kaplama ile kaplıdır.

Tablo 1 viral ve bakteriyel bademcik iltihabının klinik görüntüsünün karakteristik özelliklerini sunmaktadır.

Tablo 1. Viral ve bakteriyel akut tonsillit semptomlarının karşılaştırılması.

Hastalığın nedensel ajanını doğru bir şekilde belirlemek için bazı testlerin (öncelikle kan ve bakteriyolojik kültürün genel klinik analizi) geçilmesi gerekir. Tanı konulduğunda, epidemiyolojik tablo, enfeksiyöz hastalarla temas, kuluçka dönemi süresi vb. De dikkate alınır.

Kan analizindeki farklılıklar

Anjinatınızın viral veya bakteriyel bir hastalık olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu bir klinik kan testinden geçmektir. Bu, vücut içinde meydana gelen süreçlere ışık tutan evrensel bir analizdir. Tablo 2 viral ve bakteriyel anjinada kanın klinik analiz parametrelerindeki önemli değişiklikleri göstermektedir.

Tablo. 2 Akut tonsillit durumunda bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda kanın genel klinik analizinin göstergeleri.

Bir streptokokal anjinadan şüphelenirseniz, bir ASLO titresi olan streptococcus'a karşı antikorlar için bir kan testi yapmanız önerilir. Yükseltilmiş ASTO titresi streptokok enfeksiyonunu doğrular.

semptomlar, Epstein-Barr virüsü gövdesinin varlığını işaret ediyorsa, kapsit antijeninin (VCA, IgM ve IgG) karşı antikorlar için bir kan testi için tavsiye edilir. Ayrıca virüsünün varlığı hastanın tükürük DNA'sı mevcudiyeti ile değerlendirilebilir. Bu, PCR analizi ile belirlenebilir.

Bakteriyolojik teşhis

Viral veya bakteriyel angina arasında nasıl ayırt edilir? Bir başka kesin yöntem, boğazdan yayılan bir bakteriyolojik kültürü geçirmektir. Steril bir gazlı bez veya pamuklu çubuk, bademcikler üzerinde bir tıbbi işçi tarafından, plak toplayarak gerçekleştirilir. Daha sonra tampon taşıma ortamına daldırılır ve mikrobiyolojik bir laboratuvara verilir. Laboratuar teknisyeni tamponda bulunan bakterileri özel bir besiyerine aktarır. 3-5 gün sonra, mikrobiyolog hastanın boğazının mikroflorasında ne tür bakterilerin bulunduğunu belirleyebilecektir.

Bakteriyolojik tanı ayrıca saptanan bakterinin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemeyi sağlar. Çeşitli antibiyotiklerle besleyici ortamdaki bakteri kültürünü ekerek mikrobiyolog, antibiyotiklerin hangisinin bakterileri en etkin şekilde yok ettiği konusunda bir sonuç çıkaracaktır. Çoğu durumda, streptokoklar penisilinler ve sefalosporinlere karşı oldukça duyarlıdır; Streptococcus vakaların% 40'ında tetrasiklinlere direnç gösterir.

Bakteriyolojik analizin tartışmasız avantajı, doğruluğu ve bilgilendiricidir. Aynı zamanda, bu yöntemin önemli bir eksikliği, kısa sürede sonuç elde etmenin imkânsızlığıdır.

Angina en sık görülen akut enflamatuar boğaz hastalıklarından biridir. Angina anlayın - bu viral veya bakteriyel hastalık bir uzman için bile zor. Bu hastalıkların ayırt edici özellikleri var, ama aynı zamanda çok benzer. Doğru teşhis, doğru tedavi için anahtardır.

Bademcik iltihabının neden olduğu enfeksiyona bağlı olarak, tedavi taktikleri farklıdır. Yanlış tedavi, ağır seyreden ve çeşitli komplikasyonların nedenlerinden biridir. Bu nedenle viral anjini bakteriyel olarak doğru bir şekilde teşhis etmek ve ayırt etmek çok önemlidir.

Anjina türleri

Doğru tanı ve patojenin saptanması başlangıcı, hastada gelişen anjin tipinin tanımlanmasıdır. Bu önemlidir çünkü bazı hastalık türleri hem virüsler hem de bakteriler tarafından eşit şekilde ortaya çıkar. Bu hastalığın tamamen viral formları da vardır.

Anjina'nın klinik seyrine göre:

Mavi dil; foliküler; laküner; herpes; ülseratif filmi.

Catarrhal anjina

Bu tip anjinada, bademciklerin üst tabakalarında iltihaplanma meydana gelir ve iç kısma doğru uzanmaz ve destek olmaz. Hastalık genellikle streptokoklardan kaynaklanır ve mevsimlik bir karakterle karakterizedir.

Hastalığın seyri, kural olarak, şiddetli değildir ve iyileşme 5-7 gün içinde gerçekleşir. Ağrı, daha ağır formlardan daha az belirgindir. Vücut ısısı genellikle düşüktür, ancak belirgin bir zehirlenme yoktur. Bu türün tedavi edilmesi oldukça kolaydır.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu ciddi komplikasyonlara neden olabilen daha ciddi ve uzun süreli bir hastalıktır. Bu hastalık ile bademciklerin foliküllerinde pürülan bir iltihap vardır.

Enflamasyon belirtileri, ağrı sendromu, catarrhal formundan çok daha güçlüdür, güçlü bir zehirlenme vardır. Bu tür inflamasyon bir hastanede tedavi edilmelidir.

Foliküler anjin genellikle bakterilerden, genellikle betta-hemolitik streptokoklardan kaynaklanır. Daha sıklıkla bu hastalık, sonbahar-kış döneminde aşırı soğuma ve bağışıklık depresyonu ile bağlantılı olarak gelişir.

Lacunar Angina

Ayrıca, açık ağrı ve zehirlenme sendromları ile daha az zor değildir. Lacunar anjinası ile, sözde mantarlar, bakteri ve ölü hücrelerden oluşan sarı veya beyaz baskınlar şeklinde oluşur.

Bu bakteriler neden olur, ancak bulaşıcı hastalıkların salgınları sırasında genellikle viral patojenler tarafından.

Herpetik bademcik iltihabı

Bu doğrudan Coxsackie virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Ayrıca herpranguen denir. Hastalık yüksek bulaşıcılık ile karakterizedir ve genç yaştaki çocuklara en duyarlı olanıdır.

Hastalığın seyri oldukça ağır olabilir. Hastalık ciddi komplikasyonlarla karakterize olduğundan dikkatli tedavi gerektirir.

Ülseratif film

Vücudun şiddetli zehirlenmesi ile kendini gösteren hastalığın en şiddetli formlarından biri. Bu bademciklerin tahribatı ile belirgin bir şekilde desteklenerek, ağızdan gelen hoş olmayan bir kokuyla karakterizedir.

Bu formda, boyun apseleri ve flegmonları, böbrek, eklem ve kalp komplikasyonları oluşabilir.

Angina nedenleri

Viral anjinlerin ana patojenleri influenza ve parainfluenza virüsleri, adenovirüsler, rinovirüsler, enterovirüslerdir.

Streptokok ve stafilokokların neden olduğu bakteriyel bademcik iltihabı. Bunlar arasında hastalık genellikle betta-hemolitik streptokoklara neden olur. Bu bakteri, anjina vakalarının% 80'ine neden olur.

Etken madde vücuda iki şekilde girer: dış ve iç. Dışsal enfeksiyon ile hapşırma, öksürme ve gıda ile havalanırken, hijyen (ellerin yıkanması) göz ardı edilir.

Enfeksiyonun içsel sapmasıyla, vücuttaki diğer iltihaplanma odaklarından kan akışıyla bademciklere girer.

Risk faktörleri:

genel ve lokal hipotermi; düşük sıcaklık ile birlikte yüksek nem; yerel ve genel bağışıklığın azaltılması; çeşitli akut ve kronik bulaşıcı hastalıklar; paranazal sinüslerin enflamasyonu; konjenital yatkınlık; Enfeksiyöz alerjik inflamasyon.

Farklı virüsler ve bakteriler her zaman, bir şekilde veya vücuda girer. Fakat bu, anjinin gelişebileceği vücudun koruyucu kuvvetlerinin azaltılmasıyla gerçekleşir.

Angina belirtileri

Başlangıçta, hastanın tam olarak angina geliştiğinden emin olmanız gerekir. Sonuçta, benzer belirtileri olan ağız ve nazofarenksin birçok enflamatuar hastalığı vardır.

Bu durumda, bazı belirtiler patojenden bağımsız olarak yaygındır ve benzerdir, ve bazıları hastalıklara neden olan virüslerin veya bakterilerin daha doğru tanımlanmasını sağlar.

Boğaz ağrısı, hastaların doktora yöneldiği bariz ve belirgin semptomlardan biridir. Ağrı yutma sırasında, özellikle sert ve soğuk yiyeceklerde artar. En şiddetli durumlarda, bu bir kişinin normal şekilde yemek yemesini önler.

Boğazdaki ağrı, ilk küçük rahatsızlık şeklinde kendini gösterir ve süreç gittikçe daha fazla gelişir. Diğer durumlarda, ağrı hastalığın başlangıcında ifade edilir.

Bademciklerin ödem ve kızarıklığı iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak gelişir. Bu semptomun yayılma derecesi patojen tipine bağlıdır.

Lenf bezleri, bir çeşit filtre olarak, enfeksiyonu göz ardı eder ve bloke eder ve buna yanıt olarak kendileri iltihaplanır. Alt çene, servikal ve arka-arka lenf nodları bölgesinde lenf nodlarındaki artışın karakteristiği.

Zehirlenme belirtileri halsizlik, uyuşukluk, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, kusma şeklinde kendini gösterir. Bu semptom, inflamatuar sürecin aşamasına ve şiddetine bağlıdır.

Bazı durumlarda, vücut ısısı yüksek rakamlara ulaşmaz, ancak iltihaplı bir iltihap ile oldukça belirgin bir ateş vardır. Ayrıca, ilk günlerden itibaren sıcaklıkta keskin ve belirgin bir artış, vücudun virüslerle savaşan özel bir protein olan interferon üretme işleviyle ilgili olan viral boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Vücut ısısındaki dalgalanmalar ile doğrudan ilgili semptomlardan biri de bir ürpertidir. Ani yükselme ve sıcaklık düşüşü sırasında ortaya çıkar.

Viral bademcik iltihabı

Tipik özelliklerinden biri mevsimsel niteliktedir. Viral anjina genellikle çeşitli salgınlar sırasında görülür, en yaygın olanı mevsimsel grip salgınıdır.

Karakteristik bir fark, belirli bir lokalizasyona sahip olmamasıdır. Bakteriyel inflamasyonun aksine, viral bir hastalık durumunda sadece bademcikler iltihaplanır. Enflamasyon palatine bademciklerin ötesine, tüm boğaza, yumuşak damak ve dilin, dilin köküne kadar gider.

Viral boğaz ağrısı için daha tipik akut başlangıç ​​ve hızlı gelişme. İlk gün vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, akut ağrı, iltihap vardır, bu belirtiler viral boğaz ağrısının varlığına işaret edebilir.

Karakteristik özelliklerden biri de soğuk belirtilerin eş zamanlı görünümüdür: burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ıslak öksürük, genel halsizlik hissi, baş ağrısı.

Lachrymation konjonktivit belirtilerinden biridir. Anjina ile birlikte görünümü genellikle viral bir hastalıktan söz eder. Bu durumda, en sık görülen patojen, rinovirüsdür.

Anjina ile eşzamanlı olarak ortaya çıkan öksürük genellikle viral bir hastalık lehine konuşur. Nazofarenks ve bronşların üst bölümlerine doğru akan, öksürük merkezini tahriş eden mukusun bol olduğu gerçeği nedeniyle ortaya çıkar.

Viral boğaz ağrısı öksürük, verimsiz, kuru ve ağrılıdır. Hasta boğazda yırtılma hissi tarafından rahatsız edilir. Öksürük hastaya yardım etmez.

Pus ve bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama her zaman ayırt edici bir özellik değildir, ancak aklında hala sonuç çıkartabilirsiniz. Bademciklerin ötesine uzanan, boğazın mukozasına, gökyüzüne ve beyaz kaplama ile kaplanmış beyaz odaklar, genellikle viral yenilgi lehine konuşur.

Doğrudan virüsün neden olduğu anjina türlerinden biri herpaginadır. Bu hastalık, tipik belirtilere ek olarak, karın ve şiddetli ağrıların varlığı ile karakterize edilir ve bademcikler ve tüm gökyüzü berrak bir sıvı ile kızarık veziküller ile mayınlanır.

Bu hastalık, menenjit, ensefalit, kalp kasının iltihabı şeklinde komplikasyonlara neden olduğundan dikkatli tanı ve acil tedavi gerektirir.

Viral anjina çocuklarda

Çocuklarda viral boğaz ağrısının oluşması kendine özgü özelliklere sahiptir. Yani, büyük çocuklar genellikle uyuşuk, zayıf, uyuşukluk not edilir. Küçük çocuklar, aksine, genellikle kaprisli, huzursuz olurlar.

Çocukluk çağında, anjina, oldukça belirgin zehirlenme belirtileri ile birlikte görülür. Burundan bol miktarda mukozaya bağlı sık öksürük oluşumunun karakteristiği.

Çocuklarda daha tipik olan enterovirüs enfeksiyonu, bademcikler üzerinde, kemerler, farinks sıvıyla kabarcıklar ortaya çıkar. Patladıktan sonra, yerlerinde beyaz bir dokunuşla jazvochki görünür.

Hastalık zorlu bir komplikasyona neden olabilir - yalancı kubbe, larenks lümeninin daralmasına yol açar ve nefes almayı büyük ölçüde engeller. Bu durum acildir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Bakteriyel boğaz ağrısı

Bakteriyel boğaz ağrısı için, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, lakrimasyon gibi soğuk algınlığı semptomları karakteristik değildir. Bakteriyel iltihap genellikle lokal olarak gelişir ve hasta sadece boğazda iltihaplanma olgusundan şikayetçidir.

Bakteri hasarı ile hastalık genellikle yavaş yavaş gelişir. Viral formlardan farklı olarak, hastalığın başlangıcı bu kadar dramatik görünmez ve bozulma arttıkça karakteristik semptomlar artar.

Bakteriyel anjina genellikle lokalize olur. Bademcikleri genişledi, kızardı, ancak iltihaplanma süreci genellikle sınırlarının ötesine geçmez.

Beslenme odakları da karakteristik özelliklere sahiptir: onlar beyaz veya sarı renktedir, açık sınırları olan bir darı tanesini andırırlar. Püstüller sadece bademciklerde bulunur.

Yamalar şeklinde beyaz plak, bademcikler üzerindeki adacıklar bakteriyel bir hastalığı gösterir. Bir istisna kronik bakteriyel bademcik iltiğidir. Onun için, bademcikler üzerinde ağız boşluğuna yayılabilen karakteristik bol ve dağınık beyaz bir tortu vardır.

Bıldırcınların bakteriyel yenilgisi, öksürüğün varlığı ile karakterize edilmez, çünkü işlem, burun boşluğunu içermez ve viral bir enfeksiyonda olduğu gibi, böylesine bol bir mukus yaymaz. Bu nedenle, hasta anjina için tipik şikayetler ifade eder, ancak öksürük yoktur. Öksürme meydana gelirse, genellikle hastalığın seyrinde, komplikasyonlar şeklinde geç kalır.

tanılama

Tanı hasta şikayetleri, anamnez temelinde kurulur. Doktor hastanın enfeksiyöz hastalarla temas halinde olup olmadığını, mevsimselliği ve salgın durumu dikkate alır.

Viral ve bakteriyel anjina arasındaki farklar daha ileri tedavi için gereklidir. Angina viral veya bakteriyel kan genel analizi yardımcı olacağını anlamak için yardımcı olun. Bu durumda, belirli kan hücrelerinin sayısını arttırmak için bir doktor, hastalığın etken maddesi hakkında bir sonuç çıkarabilir. Viral bir enfeksiyon, lenfosit sayısında ve bakteriyel lökositlerde artışla karakterizedir.

Spesifik patojeni belirlemenize olanak tanıyan en doğru tanı tipi, ekim için farengeal boşluğundan sürüntü almaktır. Aynı zamanda, aynı zamanda bakterilerin farklı antibiyotiklere olan duyarlılıklarını da belirleyebilir ve bu da etkili tedaviyi yapmanızı sağlar.

Bu çalışmanın dezavantajı sonucu elde etme zamanı gelmiştir: Tanı birkaç güne kadar sürer.

Evde, eczanelerde satılan streptococcus için ekspres testini kullanabilirsiniz. Yöntem, smearin streptococcus'un varlığında rengi değiştiren özel bir sıvıya düşmesi gerçeğine dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu testin negatif sonucu diğer bakterilerin varlığını dışlamaz.

tedavi

Viral ve bakteriyel anjina tedavisi farklılıklar göstermektedir. Gecikmesi imkansızdır, çünkü çoğu zaman bu çeşitli ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel hasarı tedavi etmek için ana antibiyotikler vardır. Modern antibakteriyel ilaçların çeşitliliği oldukça büyüktür ve belirli bir çarenin seçilmesi süreci sorumludur, bu nedenle doktorun yetkinliğinde yatmaktadır.

Viral anjina ile antiviral ilaçlar reçete edilir. Hastaya zorunlu yatak istirahati ve fiziksel efordan kaçınma gösterilmektedir.

Semptomları hafifletmek için, inflamasyonu hafifleten, şişmeyi gideren ve antipiretik ve analjezik etkileri olan antihistaminikler de kullanılır.

Büyük miktarda sıvı önemlidir, bu da toksinlerin yok edilmesini hızlandırır. Vitaminleri almak için. Viral bir enfeksiyon durumunda, C vitamini yeterli dozlarda almak özellikle önemlidir.

Antiseptik ile boğaz yıkaması kullanmak zorunludur. Bunu yapmak için, hazır eczane ürünleri, bitkisel kaynatma, tuz çözeltisi, soda ile durulama yöntemi kanıtlanmış bir yöntem kullanıyoruz.

İyileşme döneminde fizyoterapötik tedavi yöntemleri kullanılır.

Sonuç

Farklı anjinin klinik bulguları kendi özelliklerine sahiptir ve birçok açıdan viral bir boğaz ağrısı ve bir bakteriyel arasında ayrım yapmak zor olduğu için çok benzerdir. Hata, yanlış tedavi ve komplikasyonlara yol açar. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi için ilk anjin semptomları ile mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu iyileşme başarısının anahtarıdır.

Angina bulaşıcı hastalık ya da değil

Enfeksiyöz anjin semptomları ve tedavisi | Boğazın viral enfeksiyonu

Bu hastalık, enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabı şeklinde kendini gösterir. Enfeksiyöz anjin, patojen tipine bağlı olarak viral veya bakteriyel olabilir. Boğazın viral enfeksiyonu sıklıkla farenjit formunda oluşur ve genellikle yutulduğunda boğazda ani ağrı ve ağrı ile başlar.

Enfeksiyöz anjin belirtileri

Her insan kendini farklı şekillerde gösterir. Hastalığın ana belirtilerinden bazıları aşağıda verilmiştir:

boyunda şişmiş lenf düğümleri

ağızdan kötü koku

Hastalık streptokok için ekspresyon testi yapılarak teşhis edilebilir. Testi yapmak için, doktor, boğazın arka yüzeyinden bir çubuk almak için pamuklu çubuk kullanacaktır. Bu test, streptococci'nin neden olduğu bir hastalığınızın olup olmadığını veya boğazın viral bir enfeksiyondur.

Boğazda viral enfeksiyon belirtileri

Farenjit ile viral bir enfeksiyonun tipik belirtileri:

boyun kenarları boyunca şişmiş lenf düğümleri (servikal lenfadenopati);

bademcikler ve boğazda beyaz lekeler (bademciklerde eksüda).

Tonsillofaringit ile ortaya çıkabilecek viral bir enfeksiyonun belirtileri :

ani boğaz ağrısı;

Döküntü, bakteriden salınan toksinlerden kaynaklanır ve mutlaka derideki enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanmaz. Bu kızarıklık aynı zamanda anjina enfeksiyonu olan çocukların yaklaşık% 10'unda ortaya çıkabilen ve genellikle yüz ve boyun bölgesinde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen kızıl ateş olarak da bilinir.

Bakteri enfeksiyöz anjina belirtileri

Streptokokların neden olduğu hastalık, boğaz iltihabı ve yakın boğaz yapıları ile ilişkili bir dizi tezahürlere sahip olabilir. Semptomlar genellikle enfeksiyondan birkaç gün sonra (1-4 gün) ortaya çıkar (inkübasyon süresi). Bunlar şunları içerir:

kırmızı şişmiş boğaz,

farenks ve bademciklerin arka duvarında beyaz noktalar, bu da irin varlığını gösterir.

Sıcaklığın varlığı ve boyun tarafında lenf düğümlerinde artış,

öksürüğün yokluğu kadar.

Tüm bu belirtiler, enfeksiyonun viral kökenli değil, bakteriyel boğaz ağrısı şüphesi neden olabilir.

Boğazda viral bir enfeksiyonun tedavisinin özellikleri

Tedavi anjinanın bir virüs veya bakteriden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bağlıdır. Hastalık streptokok bakterilerden (streptococci) kaynaklanıyorsa, doktor antibiyotik reçete edecektir. Anjina bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibiyotiklerle tedavi edildiğinde, hastalık genellikle 1 hafta içinde iyileşir. Bununla birlikte, bademcikler ve şişmiş bezlerin normal boyutuna dönmek birkaç hafta sürebilir.

Bir virüs enfeksiyonu ile, vücudunuz kendi başına savaşacaktır. Bu durumda sadece semptomatik ajanların amacı gösterilir. Enfeksiyöz anjina virüslerden kaynaklanıyorsa, hastalık zamanı hangi virüsün dahil olduğuna bağlıdır. Kural olarak, insanlar 2 hafta içinde neredeyse tamamen restore edilir.

Bazen enfeksiyöz anjin sıklıkla tekrar eder ve nefes almada zorluğa neden olabilir. Bu durumda doktor, tonsillektomi denilen bademciklerin çıkarılması için bir prosedür önerecektir.

Boğazda viral bir enfeksiyon ile evde tedavi

Çoğu durumda viral bir enfeksiyonun çeşitli hastalıkları beklenmedik bir şekilde başlar. Dramatik boğazını, gözlerde sulanma, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kusma, ishal zarar vermek sıcaklık başlar arttırır. Hastalığın ilk saatleri için gereken bazı önlemleri alın. Evde bir doktor çağırın ve tabii bir şekilde geliştirilmiş hastanın durumuna mümkün olan her şeyi. Bu hastalıkları tedavi etmek modern tıbbi araçlar olabilir ve büyükbaba yıllarında kanıtlanabilir. Hastalık halk ilaçları nasıl tedavi edilir, hemen şimdi öğrenin.

paslı karaağaç (toz) - beş gram, tarçın - beş gram. İyice karıştırın, dilin arkasına gönderin. Su ile yıkayın. İkinci uygulamadan sonra hastalık ortadan kalkacaktır. Çocuklar karışıma beş gram kırmızıbiber ekleyebilirler.

vücutta enfeksiyöz anjina semptomları ile dehidratasyon sürecini önlemek tuzun çözüm yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan benzer bir çözümü yapmak için: beş gram tuz, litre suya yirmi gram şeker.

Etkili folk çare, mükemmel Regidron yerine: litre suya yüz gram kuru üzüm, otuz dakika pişirin. Beş gram tuz, beş gram soda, yirmi gram şeker ekleyin. Yine kaynatın. İlacı sık sık, küçük yudumlarda iç. Kuru üzüm öğütülürse çözelti daha doyurulur.

on gram John of wort, iki yüz elli mililitre kaynar su için demlendi. Yetişkinler için yarım ve çocuklar için gözlük için üçüncü. Üç yaşın altındaki çocuklar tavsiye edilmez.

Kurutulmuş yaban mersini kompostosu, enfeksiyöz anjin tedavisinde suyun yerini kullanması önerilir.

ishal ile iki yaşındaki sonbahar yaprakları bir kaynatma yapmalıdır: on gram ila üç yüz mililitre. Günde beş kez on gramlık bölümler halinde içilir.

olumlu sonuç verir ve patates nişastası. Soğuk kaynamış su yüz gram ezilmiş nişasta Beş gram bir yudum içecek. kusma kesilmesinden sonra hasta su yerine, pirinç su, havuç ve elma patates, su pirinç lapası verilen püresi edilmelidir.

Eğer boğazınız rahatsızsa, durulama infüzyonu kullanın: calendula, papatya, adaçayı bitkisel infüzyonları. Yemekten önce tedaviye girilmesi tavsiye edilir.

Enfeksiyöz kökenli anjin gelişmesi nedenleri

Bir viral orijin hastalığı genellikle temas halinde veya bir virüs sıvısı ile temas halinde insandan insana yayılır. Virüsün akut bir formunu almanın en yaygın yolu enfekte bir kişiyle temas kurmaktır.

Enfekte bir kişiden hava yoluyla yakın temas halinde, streptokok enfeksiyöz anjina ile aynı şekilde alabilirsiniz. Üniversite yurtları, anaokulları, askeri tesisler, okullar gibi kapalı tesisler, hastalığın bir kişiden diğerine aktarılması için ideal koşulları sağlar. Ailenin etkilenen üyelerinden enfeksiyon riski% 40'a yakındır. Streptokokal bakterilerle enfekte olma riski, uygun antibiyotik tedavisinin başlatılmasından sonra büyük ölçüde azalır.

© Olga Vasilyeva astromeridian.ru için

Konuyla ilgili diğer makaleler:

Enfeksiyöz anjin semptomları ve hızlı ve komplikasyonları olmayan hastalıkların tedavisi

Bademcik yüzeyinin iltihaplanması, enfeksiyöz bir hastalığa neden olur.

Zararlı mikroorganizmalar farinksin lenfoid oluşumlarına girer.

İlk aşamada, palatine bademcikler iltihaplıdır.

Bu yazıda, enfeksiyöz anjinin nasıl meydana geldiğini ve hastalığın nasıl tedavi edildiğini inceleyeceğiz. Hastalığın birincil formunun ortaya çıkışı.

Birincil formda, bademciklerin iltihaplı yüzeyi hastalığın ana belirtisidir.

Patolojik bulgular sadece bademcikler bölgesinde lokalize olur. Ayırıcı: foliküler, catarrhal, lacunar ve ülseratif-membranöz formlar.

Sekonder form ortaya çıkarsa, etkilenen bezler başka bir hastalığın belirtisidir.

Hastalık neden oluşur?

Hastalığın birincil formu, vücuda maruz kalmaktan kaynaklanabilir:

 • Çeşitli virüsler. Herpes veya solunum yolu enfeksiyonları olabilir;
 • Bakteriyel (stafilokok veya streptokok);
 • Fungal oluşumlar.

Etiyolojik enfeksiyonun yayılması hasta insanlar veya bakteri taşıyıcıları olabilir. Çoğu zaman, bademcik iltihabı hava yolu ile yayılır.

Hasta kişinin kullandığı ev eşyalarından da enfekte olabilirsiniz.

Viral etiyoloji beş yaşına ulaşmamış çocuklarda baskındır. Bu yaştan sonra, bir bakteri hastalığının ortaya çıkması daha sık görülür.

Soğuk dönemde enfeksiyon olasılığı artar. En bulaşıcı herpetik formdur.

Hasta beş gün boyunca başkaları için tehlikeli olabilir.

Hastalığın klinik belirtileri

Enfeksiyöz anjina semptomları ve hastalığın tedavisi göz önüne alındığında, hastalığın olası formları ile tanışmak gereklidir.

Kuluçka döneminin süresi genellikle iki günü geçmez. Fakat bu zaman aralığının birkaç saate indirildiği durumlar vardır.

Hastalık, foliküler, lacunar, catarrhal veya ülseratif-nekrotik formda ortaya çıkabilir.

Kataral hastalık belirtileri

Catarrhal formu akut bir başlangıç ​​ile karakterizedir. İlk aşamada artan zehirlenme var.

Bu süre genellikle uzun sürmez. Üç günü geçmez:

 • Sıcaklık 38,5 dereceye çıkar;
 • Hasta genel bir zayıflık hisseder;
 • Eklemleri kırmaya başlar;
 • Bir ürperti var;
 • Adam hızla yorulur;
 • Ateşli bir durum var.

Bir süre sonra görebilirsiniz:

 • Yutma sırasında ağrı;
 • Boğaz yüzeyi parlak kırmızı olur;
 • Bezler büyük oranda artmaktadır;
 • Yüzeylerinde karakteristik bir plak vardır.

Temel olarak, catarrhal formunun nedeni viral bir enfeksiyondur.

Foliküler formun karakteristik belirtileri

Foliküler form için pürülan oluşumların varlığı ile karakterizedir. Hastalığın nedeni zararlı bakterilerdir.

Keskin bir başlangıç ​​ve daha belirgin sarhoşluk ile karakterizedir. Dört gün sürebilir.

Bir pürülan foliküler form için, aşağıdaki belirtiler karakteristiktir:

 • Artan zehirlenme;
 • Yüksek sıcaklık;
 • Baş ağrısının başlangıcı;
 • Pürülan oluşumların varlığı;
 • Beyaz kaplamanın görünüşü;
 • Foliküller çözüldükten sonra hastanın durumu iyileşir.

Hastalığın süresi on gün olabilir. Ardı ardına tedavi başlatılması tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Lacunar Angina'nın akışı

Bu form ayrıca bademciklerin yüzeyinde pürülan oluşumların varlığı ile karakterizedir. Hastalığın nedeni patojenik bakterilerdir.

Lacunar formunun klinik belirtileri en ağır olanıdır. İlk aşamada hastalık hızla gelişir.

İlk önce belirgin bir zehirlenme var. Sonra yutulduğunda acı verici duygular vardır.

Bir çocuk bir hastalık geliştirirse, iştahı kaybolabilir. Yemek yemeyi ve içmeyi reddediyor, tükürüğü yutması zor oluyor.

Hastalığın alevlenmesi varsa, bazen konvülsiyonlar vardır, hasta kusmaya başlar. Submaksiller ve servikal lenf düğümlerinin iltihabı vardır.

Palpasyonda çok fazla acı var. Sıcaklık keskin bir şekilde yükselir. İçi mukus zarında birikir. Bu lacunae lokalize edilir.

Pürülan film oluşumu oluşur. Mekanik olarak kolayca çıkarılır.

İkincil angina bulguları

Enfeksiyöz bir hastalık varlığında anjina eşlik eden bir semptomdur. Difteri tehlikeli bir bulaşıcı hastalık olarak sınıflandırılmıştır.

Bademcikler yüzeyinde enfeksiyon gri-kirli plak göründüğünde. Ayrıca bademcik alanları üzerine yayılır.

Folyo kaplamayı çıkarırken mukoza zarı hasarlıdır.

Scarlet ateşi de akut bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir. Mukoza zarının yüzeyinde küçük noktalı bir döküntü görülür.

Tularemi ile cilt, bademciklerin yüzeyi ve lenf düğümleri etkilenir. Tularemi buboes oluşur.

Enfeksiyöz mononükleoz enfeksiyonu, Epstein-Barr virüsü vücuda girdiğinde ortaya çıkar. Hemen hemen tüm lenf düğümleri büyür.

İletken teşhis

Tanı önlemleri bir bulaşıcı hastalık doktoru tarafından alınmalıdır.

Tanı, spesifik patojenin türünü belirlemeye izin veren bakteriyolojik çalışmalar temelinde yapılır.

Enfeksiyöz anjina semptomları ve hastalığın tedavisi bademcik iltihabının özelliklerine bağlı olacaktır.

Bu materyal de sizin için ilginç olacak:

Primer anjina, inflamatuar bir sürecin bulgularının varlığı ile karakterizedir. Lökositlerin sayısı kanda artar.

Sekonder tonsillit tanısı için serolojik kan testleri gereklidir.

Bulgulara dayanarak, nihai bir teşhis kurulmuştur.

Birincil hastalıkların tedavisi

Tedavi prosedürleri, ön muayeneler temelinde ilgili hekim tarafından atanır.

Hafif veya orta şiddette hastalık varsa, eşlik eden patoloji yoksa, ayakta tedavi yöntemleri kullanılır.

Hastalık şiddetli ise ya da küçük çocukların enfeksiyonu varsa, hastane koşullarında tedaviye başvururlar.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların yardımıyla vücut ısısını düşürür ve boğazdaki ağrıları giderir.

Tedavi prosedürlerini reçete ederken, hastalığın spesifik patojen tipi mutlaka dikkate alınır. Viral enfeksiyon antiviral ilaçlarla tedavi edilir.

İlaçların süresini ve dozunu belirlerken, hastalığın karakteristik belirtileri ve seyrinin koşulları dikkate alınır.

Pürülan foliküler veya lacunar anjin tedavisi için antibakteriyel prosedürler zorunludur.

Özel tıbbi ürünler ilgili doktor tarafından atanmalıdır. Antibiyotik tedavisinin süresi iki haftaya kadar çıkabilir.

Ana ilaçlara paralel olarak mikrofloranın korunmasına katkıda bulunan ilaçlar kullanılır.

Bu sizin için de yararlı olabilir:

Hastalık boyunca hasta mümkün olduğunca çok sıcak içecek tüketmelidir. Ayrı bir tencere ve vitamin almak.

Yatakta olmak için daha fazla zaman. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerin kullanımını hariç tutun.

Kurtarma işlemini hızlandırmak için, yerel prosedürleri kullanmak gereklidir:

 • Boğazınızı daha sık durulayın;
 • Bademciklerin yüzeyinin tıbbi ürünlerle sulanması;
 • Emici hapları ve şekerleri kullanın.

Önleyici tedbirlerin uygulanması.

Enfeksiyon olasılığını azaltmak için şunları yapmalısınız:

 • Kişisel hijyene dikkat edin;
 • Hasta insanlarla temastan kaçının;
 • Salgın durumunda antiviral ilaçlar kullanın;
 • Daha az sayıda insanın toplandığı yerlerde;
 • Soğuk havada giyinmek için ısıtıcı;
 • Ağız boşluğunun bir sanitasyonunu yapın.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir?

Angina, herkesin çocukluktan beri bildiği bir hastalıktır. Hepimizin bunun, boğazda ve ateşte şiddetli ağrıların eşlik ettiği akut bir solunum hastalığı olduğunu biliyoruz. En çok, anjina için en iyi ilaç, antibiyotiktir. Ama öyle mi? Anjina belirtileri ile karşı karşıya olan bir antibiyotik için eczane için acele eder mi?

Aslında, anjina dediğimiz şey her zaman bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanmaz. Akut bademcik iltihabı (yani, anjina genellikle tıbbi uygulamada denir) hem bakteriyel hem de viral aktiviteden kaynaklanabilir. Sıklıkla, akut tonsillite viral bir hastalık olarak adlandırılır ve anjina bakteriyeldir, ancak bu evrensel olarak kabul edilmez.

Çoğu durumda, bir akut viral enfeksiyonun (örneğin, soğuk) bir sonucu olarak bademcik iltihabı gelişir ve bir bakteriyel enfeksiyon bir komplikasyon olarak birleşir.

Daha az sıklıkla (fakat bu gibi durumlar da vardır), bademciklerdeki iltihaplanma, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir.

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüslerin hayati aktivitesini etkilemez. Bu nedenle, bazı durumlarda, anjina semptomları aktif antibiyotik tedavisine başlamak için bir mazeret değildir. Ama viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir? Makalemizde bunu okuyun.

Anginaya neden olan virüsler ve bakteriler

Viral ve bakteriyel anjina arasındaki farkları açıklığa kavuşturmak. Patojenler - virüsler ve bakteriler arasında hangi temel farklılıkların var olduğunu kısaca açıklayalım.

Virüsler, son derece küçük boyutlu ve basit yapıya sahip enfeksiyöz ajanlardır. Aslında, bu insan hücresine yerleşik olan ve kendisinin binlerce kopyasını oluşturan bir DNA zinciridir. Bu durumda, insan hücresinin çalışması bozulur ve bu da bazı semptomlara neden olur. Örneğin, bademcik iltihabında, virüs bademciklerin mukoza zarındaki hücrelerde çoğalır.

Viral enfeksiyon nadiren tek başına oluşur: o nedenle, SARS soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, konjunktivit aynı anda olması ile karakterizedir vb burun mukozasında, gözler, kadar uzanır...

Virüs vücudun dokularında beslenmez, koloniler oluşturmaz. Onun görevi mümkün olduğunca çok kopya oluşturmak ve yan yana ortaya çıkan tüm hücreleri enfekte etmektir. Bu yüzden virüsler çok bulaşıcıdır, ancak insan sağlığını sadece birkaç günlüğüne bozarlar. İnsan hücresinin dışında, virüs yeniden üretemez. Ve genel olarak, insan hücresinin dışında yaşayan bir virüsü aramak oldukça zordur - tamamen aktif olmayan bir moleküldür.

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler:

 • adenovirüsler;
 • parainfluenza;
 • Coxsackie virüsü;
 • RS virüsü;
 • Epstein-Barr virüsü (EBV veya EBV).

Bakteriyel orijin akut tonsillit vakalarının yaklaşık üçte birine sahiptir. Bunların% 90'ında enfeksiyon patojenleri A grubu streptokoktur.

Bakteriler, virüslerin aksine, tam teşekküllü canlı organizmalardır. İnsan vücudu, onlar için bir besin ortamının rolünü oynar - vücut moleküllerini beslerler, koloniler oluştururlar, bağışıklık savunmasına ve tedaviye direnmeye çalışırlar. Bakteriler vücudun hücrelerine nüfuz etmez, ancak yüzeylerinde çoğalırlar. Virüslerden farklı olarak, vücudun sınırlı bir bölgesine yayılırlar (örneğin, bademciklerin yüzeyinde çoğalırlar ve anjinaya neden olurlar). Bunu yaparken, hücrelere zarar verirler ve vücuttan şiddetli bir koruyucu reaksiyona neden olurlar - sıcaklık artışı, irin oluşumu, vb.

Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlardan daha şiddetlidir ve daha sıklıkla komplikasyonlara yol açar. Ek olarak, bakteriler uzun süre vücutta yaşayabilir. Yani, kronik bakteriyel enfeksiyonlar yıllarca sürer.

Tonsillitin klinik tablosundaki farklılıklar

Akut bademcik iltihabının klinik tablosu, patojenin doğası hakkında biraz fikir verebilir. Hastalığın nedenlerinin belirlenmesinde, hem dış semptomlar hem de faringoskopi (boğaz muayenesi) rol oynamaktadır.

Teşhisin sağlanmasının her zaman yeterli bir muayene olmadığına dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce, bu, bakteriyel ve viral tonsillitin klinik tablosunun birçok benzerliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır:

 • hastalık beklenmedik şekilde akut başlar;
 • vücut ısısı yükselir (39-40 ° C'ye kadar);
 • boğaz ağrısı endişesi;
 • boğazı incelerken, fark edilebilir büyütülmüş kırmızı bademcikler;
 • Genellikle bademcikler gevşek bir kaplama ile kaplıdır.

Tablo 1 viral ve bakteriyel bademcik iltihabının klinik görüntüsünün karakteristik özelliklerini sunmaktadır.

Tablo. 2 Akut tonsillit durumunda bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda kanın genel klinik analizinin göstergeleri.

Bir streptokokal anjinadan şüphelenirseniz, bir ASLO titresi olan streptococcus'a karşı antikorlar için bir kan testi yapmanız önerilir. Yükseltilmiş ASTO titresi streptokok enfeksiyonunu doğrular.

semptomlar, Epstein-Barr virüsü gövdesinin varlığını işaret ediyorsa, kapsit antijeninin (VCA, IgM ve IgG) karşı antikorlar için bir kan testi için tavsiye edilir. Ayrıca virüsünün varlığı hastanın tükürük DNA'sı mevcudiyeti ile değerlendirilebilir. Bu, PCR analizi ile belirlenebilir.

Bakteriyolojik teşhis

Viral veya bakteriyel angina arasında nasıl ayırt edilir? Bir başka kesin yöntem, boğazdan yayılan bir bakteriyolojik kültürü geçirmektir. Steril bir gazlı bez veya pamuklu çubuk, bademcikler üzerinde bir tıbbi işçi tarafından, plak toplayarak gerçekleştirilir. Daha sonra tampon taşıma ortamına daldırılır ve mikrobiyolojik bir laboratuvara verilir. Laboratuar teknisyeni tamponda bulunan bakterileri özel bir besiyerine aktarır. 3-5 gün sonra, mikrobiyolog hastanın boğazının mikroflorasında ne tür bakterilerin bulunduğunu belirleyebilecektir.

Bakteriyolojik tanı ayrıca saptanan bakterinin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemeyi sağlar. Çeşitli antibiyotiklerle besleyici ortamdaki bakteri kültürünü ekerek mikrobiyolog, antibiyotiklerin hangisinin bakterileri en etkin şekilde yok ettiği konusunda bir sonuç çıkaracaktır. Çoğu durumda, streptokoklar penisilinler ve sefalosporinlere karşı oldukça duyarlıdır; Streptococcus vakaların% 40'ında tetrasiklinlere direnç gösterir.

Bakteriyolojik analizin tartışmasız avantajı, doğruluğu ve bilgilendiricidir. Aynı zamanda, bu yöntemin önemli bir eksikliği, kısa sürede sonuç elde etmenin imkânsızlığıdır.

Yazar: Tsiklauri Oksana

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjitten tabletler

Farenjit genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan boğazın iltihaplı bir hastalığıdır. Ama bunlar tamamen farklı hastalıklardır. Bademcik iltihabı ile bademcikler iltihaplıdır. Farenjit ile birlikte iltihaplanma çok daha geniş bir alanı kaplar - farinksin tüm mukozası (ağzına açılan özofagusun üst kısmı) etkilenebilir.

Tonsillit ile Lugol: endikasyonları ve kontrendikasyonları

Birçok insan Lugol'un tadı çocukluğundan beri hatırlıyor.Daha önce, bu ilaç sıklıkla boğaz, sinüsler (sinüzit) ve ağız boşluğu hastalıkları için kullanıldı.