Loading

Anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebril'e (38 0 C'ye kadar) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farklar

Boğaz ağrısı, birçok hastalığın ortak belirtisidir. Etkili tedavi atamak için kesin tanıyı belirlemelisiniz. Tonsillit, farenjit birçok ortak belirtiye sahiptir, ancak hastalığın kaynağı farklıdır. Tam teşhisi ile semptomlardaki farklılıkları belirleyebilirsiniz. Her iki hastalık da farenksin enfeksiyöz bir iltihabıdır. Her iki patolojiyi doğru bir şekilde ayırt etmek için, bademcik iltihabı ve farenjitin ne olduğunu ayırt etmeniz gerekir.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir?

Larinksin yanı sıra iltihaplanma fenomenindeki rahatsızlık, aşağıdaki patojenlere neden olur:

 • bakteriyel mikroorganizmalar (streptokoklar, stafilokoklar);
 • her türlü virüs.

Anjina ve farenjit arasındaki fark, yeme ve nefes alma sırasında ortaya çıkan çeşitli semptomlarda görülmektedir. Yeme zorlukları bademcik iltihabı ile ortaya çıkabilir. Bademciklerin kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Ve bakteri beyaz bir kaplamaya neden olur.

Farenjit incelendiğinde farinks ve şişlik kızarması ile kendini gösterir. Ayrıca, lenf düğümlerinde bir artış ve sıcaklıkta bir artış vardır.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki fark aşağıdaki yönlerden görülebilir:

 1. Bademcik iltihabı içinde hassasiyet dengesiz olarak ortaya çıkar ve bir bez daha güçlü bir şekilde etkilenebilir. Farenjit, tek tip ağrılı duyularla karakterizedir.
 2. Sıcak bir içecek, bu hastalıktaki hoş olmayan hisleri azaltmaya yardımcı olur, ancak bademcik iltihabı ile sadece hoş olmayan duyumlara neden olur.
 3. Nadir durumlarda, anjina öksürük ile geçer ve farenjit ile en başında kendini gösterir.
 4. Anjina ile ciddi zehirlenme belirtileri vardır.

Bademcik iltihabı nedenleri

Akut veya kronik bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bademcikler çoğalır streptococcal bakterilerin neden olur. Damarlar yoluyla enfeksiyon vücuttan geçer ve kalp sisteminin yanı sıra böbrekler ve eklemlere girer.

Hastalık, adenoidleri, ağız boşluğunun ve çürüklüğünün kötü hijyeni provoke edebilir. Angina başkaları için tehlikeli bulaşıcı bir hastalıktır.

Farenjit neden oluşur?

Akut veya kronik farenjit, mukoza zarlarını etkiler. Hastalığın ana nedeni rinovirüs, herpetik virüs ve parainfluenza'dır. Ayrıca, hastalık bir mantar enfeksiyonunun etkisi altında oluşturulabilir.

Nedeni uzun süreli inflamasyon olabilir. Akut varyantın aksine kronik rahatsızlık bulaşıcı değildir. Bu hastalıkta mukozada anormallikler vardır.

Tonsillit özellikleri

Bademcik iltihabında bağışıklık sistemi zayıflar. Enflamatuar süreçten sonra zayıf antikorlar, kronik bir forma neden olabilir.

Erken dönemde bademcik iltihabı belirtilerinin belirlenmesi, zamanında tedaviye başlanmasına yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bazı faktörler şunlardır:

 1. Bezler gevşer ve kırmızıya döner.
 2. Lenf düğümleri şişer.
 3. Bademcikler artıyor.
 4. Gökyüzünün şişkinliği var.
 5. Yutulduğunda acı var.
 6. Karaciğer ve dalak boyut olarak artmaktadır.
 7. Sıcaklık yükselir.

Sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir ve vücudun bir titresi ile birlikte gelir. Ayrıca eklemlerdeki zayıflık, baş ağrısı ve ağrılardan endişe duyuyor. Hastalığın kronik formu, sıcaklıkta güçlü bir artış ve irin salınımı olmaksızın ilerler.

Farenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Ana özelliklerine dikkat edilmelidir:

 1. Boğazda percolasyon ve yumru.
 2. Öksürük, ama balgamsız.
 3. Bol terleme ve kötü sağlık.
 4. Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 5. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı yoktur.

Akut farenjit gelişmesinin bazı özellikleri de vardır. Terleme ve yanma var. Tedaviye zamanında başlamazsanız, kulaklarınızda öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklık olacaktır. Ek olarak, farinksin arka yüzünün kızarması gözlenir.

Hastalığın kronik formuyla, boğazınızdaki boğazınızı, kuruluğunuzu ve topaklarınızı temizlemek için sürekli bir ihtiyaç vardır.

Olası komplikasyonlar

Farryngitis veya angina yanlış tedavi ile ciddi sonuçlar doğurabilir. Akut tonsillit, kalpte romatizmal hasara neden olabilir. Özellikle 5-15 yaş arası çocuklar için hastalık tehlikelidir. Enflamatuar süreçten sonra enfeksiyon böbreklere geçebilir ve piyelonefrit gelişir. Artrit de gelişebilir. Anjinadaki en tehlikeli komplikasyon, üst solunum yolunun daraldığı larenksin şişkinliğidir. Nefes alması zor olabilir.

Farenjitin etkileri çok tehlikeli değildir. Tedavi edilmeyen hastalık, kronik bir forma geçer. Virüsler, tracheitis, otitis media, larenjit ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olabilir.

Angina farenjitden ayırt nedir: tanı özellikleri

Rahatsız edici - anjina veya farenjitin doğru bir şekilde tanımlanması gereklidir. Tanı doğru değilse tedavi de hatalı olacak ve zarar verecektir. Örneğin, anjina sadece halk ilaçları ile ve antibiyotik kullanmadan savaşamazsınız. Ayrıca, başka bir hastalık için güçlü ilaçlar kullanamazsınız. Bu durumda antiseptik ilaçlar etkilidir.

Romatizma ve glomerülonefrit gelişimine yol açabileceğinden, kendi kendine ilaç kullanmayın. Farenjit, alerjik reaksiyon ile gözlenir.

Akut tonsillit, hastalığın türüne bağlı olarak, pus, beyaz kaplama ve yuvarlak tüberkülozlu tıpalarla ortaya çıkar.

Doktor, aşağıdaki belirtilerle hastalığı belirler:

Farenjit, burun iltihabı ve hassasiyeti ile boğazda ve bademcik iltihabı ile birlikte rinit dışında tüm belirtiler görülür. Nazofarenks incelendiğinde, mukozanın gölgesi, bademciklerin büyüklüğü ve dokuların durumu gibi özelliklere dikkat edilir.

Foliküler şekil, yüzeydeki küçük sarı veziküller ile ayırt edilir. Kronik tonsillitte, bölgesel lenfadenit oluşabilir. Palpasyon ile lenf düğümleri ağrılı hale gelir. Semptomlar fiziksel ve duygusal aşırı yüklenme ile aktive edilir. Subcooling ayrıca bağışıklık savunmasını zayıflatabilir.

Yetişkinlerde farenjit ve bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Etkili bir terapi seçmek için farenjitin bademcik iltihabından neyin ayırt edildiğini bilmek önemlidir. Ön tanı olmadan kendi kendine tedavi, rahatsızlığı kronik bir formata çevirebilir. Tedavi yöntemleri bir çocuk doktoru, bir KBB veya bir terapist tarafından seçilmelidir.

Kronik tonsillit ve akut farenjit tedavisi için, reçeteli ilaçların kullanımı için talimatları takip etmelisiniz. Boğazın sulanması ve özel yollarla düzenli durulama yapılması gerekir. Geleneksel tıbbın kullanılması tavsiye edilir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki farkı bilmek, özel tedavi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Bademcik iltihabı tedavisi

Hastalığın akut formu ile antibakteriyel ajanlar ve antiseptikler ile tedavi edilmelidir. Durulama için, Miramistin ve Furacilin gerekli olacaktır. Anestezik kullanılır: Dr. Mom ve Lizak. Ayrıca, bademciklerin sulanması için spreyler kullanabilirsiniz: Tantum Verde ve Oracet.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ilaçlar kullanılır: Nurofen ve Panadol. Hastalığın kronik formunu tedavi etmek için immünomodülatörler kullanılarak gargara, inhaler ve immünitenin güçlendirilmesi kullanılır. Burun kızarma sadece ilaç ile değil, aynı zamanda halk ilaçları tarafından da yapılabilir. İyi bir çözüm deniz tuzu.

Farenjit tedavisi

İki hastalığın tedavi yöntemlerinde bir fark vardır. Akut dönemde, rahatsızlık aşağıdaki şekillerde tedavi edilir:

 1. Boğazı, papatya ve adaçayı içeren bir infüzyon çözeltisi ve ayrıca soda solüsyonu ile durulayın.
 2. Chlorophyllipt ve Angilex ile inhalasyon.
 3. Ağrı semptomunu ortadan kaldırmak için özel lolipoplar kullanılır.

Anti-enflamatuar ilaçlar aktif olarak kullanılmaktadır, örneğin Tonzilgon. Tedavi sırasında, odadaki havanın çok miktarda içme ve nemlendirilmesinin yanı sıra keskin, katı ve yağlı yiyecekler olmadan doğru beslenme gereklidir. Boğazın ısınması kuru kompreslerle yapılır. Kronik formda, nüksetmeye neden olan faktörleri tanımlamak için tam bir inceleme yapılır. Çoğunlukla diş etleri ve dişlerin ek tedavisi yapılır ve burun septumunun eğrisinin düzeltilmesi gerçekleştirilir.

Fizyoterapi yöntemleri

Farenjit ve anjina, fizyoterapi kullanımı ile iyi tedavi edilir. Bu, hücrelerde meydana gelen biyokimyasal süreçleri etkilemeyen güvenli bir tedavi yöntemidir. Prosedürler için özel ekipman kullanılır.

Aşağıdaki fizyoterapi yöntemleri kullanılır:

 1. Işık ışınları ile tedavi yöntemi.
 2. Donanım ısısı.
 3. Akupunktur.
 4. Lazer tedavisi
 5. Mavi lamba.
 6. Manyetik ve mekanik etkiler.

Halk ilaçlarını kullanabilir ve sadece doktorun izniyle yapabilirsiniz. Durulama ve inhalasyon için bitkisel şifreleme kullanılır. İçme bal için infüzyonlarda eklenir.

Angina ve farenjitlerde hangi farklılıklardan bağımsız olarak, koruyucu önlemleri unutma. Vitamin kompleksleri ve sağlıklı bir yaşam tarzı, ciddi rahatsızlıklarla yüzleşmek için bağışıklığı artırmaya yardımcı olacaktır. Hastalarla temasları en aza indirmek için gereklidir. Salgın hastalık dönemlerinde önleme için, burun sinüslerini yağlamak için tıbbi maske ve Oxoline merhem kullanmanız gerekir.

Boğaz ağrısı, larenjit ve farenjit bademcik iltihabı nasıl ayırt edilir: hastalık belirtileri ve lokalizasyonu, tedavi prensipleri

Bir kişinin boğazında, granüller, bademcikler şeklinde lenfoid doku birikimi vardır. Lenfoepitelyal bariyerin oluşumuna katılırlar, burada lenfositlerin doğumu ve olgunlaşması ve antikorlar oluşur ve vücut ile çevre arasındaki temas gerçekleşir.

Daha bademcik iltihabı boğaz ağrısı farklıdır

hipofiz, timus, tiroid bezi, adrenal korteks - Palatine bademcik ağızda bağışıklık sindirim oluşturulmasına dahil, fazla miktarda çıktı lenfositler hormonal organları ile yakın bağlantısı var olduğunu.

Bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir. Akut iltihap - boğaz ağrısı. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Angina da diğer bademcikler (lingual, pharyngeal, nazofaringeal) oluşur, ancak bu çok nadir bir süreçtir.

Anjina sırasında, bakteriyel flora, mantarlar, adenovirüsler, iğ şeklindeki çubuk, spiroketin neden olduğu lokal akut inflamasyon vardır. Bulaşıcı hastalıkların ve kan hastalıklarının bir tezahürü olabilir.

Aşağıdaki formlarda olur:

Tonsillit ve bademcik iltihabı belirtileri

Viral ve bakteriyel formu

Bademcik iltihabına neden olan mikrobik floranın çeşitliliği, kendine özgü klinik belirtilere sahiptir:

Tonsillit, hastalığın biçimine bağlı olarak kendi klinikine sahiptir. Anjina ve kronik tonsillit belirtileri farklıdır.

Bir fotoğrafta boğaz ağrısı viral ve bakteriyel formu nasıl ayırt edilir

semptomlar

 1. Angina düşük sıcaklık, kızarıklık, yanma, terleme, yutulduğunda ağrı, - catarrhal formu ile kendini gösterir.
 2. Yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, yutma, halsizlik, baş ağrısı ile daha kötü. Foliküllerin yüzeyindeki pürülan erüpsiyonlar, bademciklerin genişlemesi, kemerin şişmesi. Mukoza zarında erozyonlar olabilir - foliküler tonsillit.
 3. Lacunar angina benzer bir semptomatolojiye sahiptir, ancak daha şiddetlidir. Tonsil mukozasındaki adacıklar formundaki pürülan akıntı sürekli bir plağa karışabilir. Periferik lenf düğümleri artar, ağrılı hale gelir, genel durum bozulur.
 4. Herpetik anjin, bademciklerin yüzeyinde ani başlangıç, yüksek ateş, boğaz ağrısı, kabarıklık benzeri döküntülerle karakterizedir. Zehirlenme belirtileri ifade edilir. Tek taraflı bir konjonktivit var.

bademcik iltihabı

Kronik tonsillit belirtisi bademciklerin pürülan içerikleri, yaşam süresince anjinin varlığı, palatine bademciklerin karakteristik anatomik değişiklikleri olabilir. Genellikle hastalığın alevlenmeleri yılda altı kez oluşur, zayıflamış bağışıklığı olan hastalarda bezagnin formu olabilir.

 1. Bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkaçlar, palatine arkın kızarması ve ödemi, aralarındaki adezyonlar, periferik lenfadenopati, basit bir kronik bademcik iltihabı belirtisidir.
 2. Toksik-alerjik formun birinci derecesinde, periyodik subfebril durum, halsizlik, halsizlik, maluliyet, eklem ağrısı, kardiyak disfonksiyon gözlenebilir.
 3. ikinci derece bir elektrokardiyogram, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kalp büyümesi ve hassasiyet submandibuler ve servikal lenf düğümleri anterior kaydedilir subfebril içinde uzun bir vücut sıcaklığı, kardiyak aritmi, ile karakterizedir.

Farenjit farkı

Farenjit - farinks mukozal membran iltihabı, bademcik iltihabı bademcik iltihabı etkilenir. Farenjit, virüslerin neden olduğu kataral hastalıklara eşlik eder. Akut farenjitin% 70'inde görülen etken maddeleri virüs, bademcik iltihabı - bakteriyel floradır.

Faringoskopi, inflamasyonun lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar. Geri (akut formunda) boğaz mukus düşene kızarmış ile farenjit hastalarda mukoza (atrofik farenjit) incelmesi, (granüloza farenjit) granüle edilebilir.

Bademcik iltihabı olan hastaların boğazını incelerken, genişlemiş, bademciklerin pürülan çökelleri ile kaplı olduğu görülürse, dil ve palatin kemiği şişebilir. Farinksin duvarı iltihaplanmadı.

Fotoğrafta, farenjit ve angina ile boğaz

kanıt

 1. Hastalar yanma, kuruluk, boğazda boğulma endişesi taşıyor. Kulaklarda tıkanıklık, baş ağrısı, boğazda yabancı cisim hissi olabilir. Sıcaklık normaldir veya hafifçe artar.
 2. Genellikle kötü nefes, rahatsızlık, boğazda gıdıklama, yutma, yutmak zor olabilir. Uzun bir konuşma ile, "boğazını emmek" gerekli hale gelir.
 3. Farinksden sonra geçen kulakların tıkanıklığı karakteristiktir.
 4. Farenks incelendiğinde, posterior ve lateral duvarların reddened mukozası, granülasyon, inceltme, görünür, mukus, kabuklar, granülasyon, kıvamlı iltihaplı damarlar ağı olabilir.
 5. Kuru öksürüğü rahatsız edebilir.

Angina farenjit nasıl ayırt edilir, bizim videoda görmek:

Larenjit ile karıştırmamak nasıl

Larinks, farenks ve trakeaya bağlanır. Bu vücut koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevlerini yerine getirir. Mukoza zarının iltihaplanmasıyla (larenjit), üç işlevin tümü ihlal edilir.

Bademcikler lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcik iltihabında, bağışıklık ve koruyucu fonksiyon acı çeker. Bu durumda lenfosit üretimi bozulur, enfeksiyon yayılma yolunda engellerle karşılaşmaz ve lenfatik damarlar yoluyla başka organlara hızlıca girebilir.

semptomlar

 1. Catarrhal larenjit, akut ses kısıklığı, boğazda yabancı cisim hissi ve rahatsızlık ile birlikte görülür. Sıcaklık normal veya subfebril olabilir.
 2. Infiltratif larenjit ile, hastalık larinksin kasları, bağları, kıkırdaklarını etkiler. Hastalar yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı, ses eksikliğinden, genel sağlık rahatsızlığından endişe duymaktadır.
 3. Flegmonöz larenjit zordur. Hastalar boğazda şiddetli ağrı, yüksek vücut ısısı, kötü genel durum, solunum bozukluğu ile ilgili endişe duymaktadır. Flegmonöz larenjit apojeni larinksin apsesi olabilir.
 4. Yanlış groats vokal alanı altında inflamasyon ile gelişir. Mukozaya şişme yaparken zor nefes alma belirtileri görülür. Tehlike, boğazdan kaynaklanan akut stenozdur ve bu durum boğulmadan ölüme yol açabilir.
 5. Larenjit, ayrılması zor balgamlı kuru öksürük eşlik edebilir.

Komarovsky diyor ki, larenjit ve yalancı kabuğu çıkarılmış tane nasıl tanımlanır?

tanılama

Yukarıdaki hastalıklar iltihabın bir sonucuysa, belki her birinde ayrı ayrı oturmamalısınız? Hayır, bir kez daha hayır. Başarılı tedavi ve iyileşmenin anahtarı sadece doğru teşhistir.

Hastanın sorgulanması, muayenesi ve ek tetkik yöntemleri yeterli tedaviyi atama, komplikasyonları önleme ve hastalığın kronik bir forma geçişini sağlar.

KBB organlarının ayrı enflamatuar hastalıkları olarak tonsillit, farenjit, larenjit ek olarak, streptokokkal tonsillofarenjit (bademcik iltihabı) vardır. Patojenler beta-hemolitik streptokok grubu A, virüsler, mantarlar, bakteriler, klamidya olabilir.

Tanı boğazda ağrı şikayetleri, yüksek sıcaklık varlığı, bademcikler kızarıklık, farinks, dil, karakteristik ayrılabilir temelinde yapılır. Hastalığın akut başlangıcı, submandibular lenf nodlarındaki artış bu patolojinin lehine konuşur. Mikrobiyal flora üzerindeki yayılma ve faringoskopi, hastalığın patojenini ve sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi sağlar.

Enflamasyon bademciklerden larenkse yayılırsa tonsillolaringit gelişir. Hastalığın tüm semptomları larenjit ve bademcik iltihabıdır. Bu genellikle viral enfeksiyonlar için geçerlidir.

Katarrhal hastalıklar aynı zamanda pharyngolaryngitis olarak da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu ARVI, influenza, adenovirüs enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Bademcik iltihabı, farenjit, larenjitin tedavisi bakteriyel kaynaklı benzerliklere sahiptir. Viral hastalıklar semptomatik olarak tedavi edilir.

Genel bilgi

Tedavi rejimi, fiziksel ve ses yüklerini sınırlandırmayı içerir. Ev modu, orta şiddetli durumlarda - iki gün boyunca yatak istirahati. Ağır vakalarda - hastanede yatış.

Hijyenik önlemler, ayrı mutfak eşyaları hastasına, 30 dakika boyunca günde iki kez havalandırılan ayrı bir öncül, günlük ıslak temizlik ve havanın nemlendirilmesinden oluşur.

Bakteriyel inflamatuar hastalıkların ana tedavisi antibiyotiktir. Penisilinlere (Augmentin, Flemoxin, Amoxiclav), makrolidlere (Sumamed) ve sefalosporinlere (Cefotaxime, Cefurakshim) tercih edilir.

Yerel antibiyotiklerden Bioparox, Gramycidin, Chlorophyllipt kullanın. Boğazları sterilize etmek için antiseptikler kullanın:

Ancak anjina ile, antibiyotiklerin seyri 10 gün sürer ve farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir. Karmaşık formlar, bu ilaçların yedi günlük bir uygulamasını gerektirir. Akut dönemde fizyoterapötik prosedürler reçete edilmez. Her durumda, vitamin ve antihistaminikler uygulayın.

Bizim videoda boğaz ağrısı tedavisi için basit öneriler:

farklar

 • Antibiyotik reçete etmek için şartlar.
 • Fizyoterapi.
 • Farenjit ve larenjit antibiyotik olmadan tedavi edilebilir (komplike olmayan formlar).
 • Viral enfeksiyonlarda olduğu gibi larenjit ve farenjit tedavisi.
 • Mukolitikler ve beklentileri atayın.
 • Kronik larenjit ve farenjit tedavisi için boyun bölgesi, yağlı ve tıbbi inhalasyonlar, elektroforez, darsonval için UHF önerilir. Bademcik iltihabı ile bademcikler alanına UFO atar.

Bu hastalıklar için çok yaygındır. Tedavinin kendine özgü özellikleri vardır. Doğru şekilde etkileme nedenini bilmek önemlidir.

Olası komplikasyonlar

Anjina komplikasyonları arasında ilk sırada yer alan romatizma, kalp ve böbrek hasarıdır. Enfeksiyonun yayılması ile sepsis gelişebilir. Paratonzillit, zaglugal apsesi, akut lenfadenit, otitis media, parapharyngeal apse gibi komplikasyonlar olabilir. Yetersiz tedavi - hastalığın kronik bir forma geçişi.

önleme

Hastalık çok bulaşıcıdır - ev eşyaları yoluyla, havadaki damlacıklar yoluyla, hasta insanlarla yakın temasla bulaşır. Ancak mikrobiyal ajanın varlığı gelişmesi için bir ön koşul değildir.

Boğaz ağrısı nasıl yakalanmaz

görünüm

Prognoz, hastalığın biçimine, süresine ve şiddetine bağlıdır. Komplike olmayan formlar ve yeterli tedavi ile - iyileşme prognozu uygundur.

Semptomlar ve sebeplerden dolayı boğazdan farenjiti ayırt eden şey nedir?

Angina ve farenjit, nazofarenks hastalıklarıdır. Farklı olduklarını anlamak için, ne olduklarını, semptomlarının ve tehlikelerinin ne olduğunu anlamalısınız. Bazıları farenjit ve anjina arasındaki farkın anlamlı olmadığını düşünür, fakat değildir.

Angina nedir

Tonsillitin tıbbi adı tonsillittir. Palatine bademciklerinin iltihaplanması ve hiperemi ile karakterize bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademciklere ek olarak, inflamatuar süreç faringeal boşluğu etkiler. Bir komplikasyon olarak, anjin, kalbi, eklemleri, böbrekleri etkileyebilir.

nedenleri

Tonsillit aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşur:

 • hemolitik streptokoklar ile enfeksiyon;
 • İnsanların hasta bir boğaz ağrısı yedikleri gıda maddelerini kullanırken kullanın;
 • tüm vücudun hipotermisi veya ayrı bir boğaz. Bu, soğuk içmekten veya dondurma yemekten kaynaklanabilir;
 • Sigara içmek ve alkol içmek - mukus boğazlarını tahriş ederler;
 • odada temizlik eksikliği, ev tozu birikmesi;
 • Solunum sistemine zararlı zehirli maddelerin salınması ile zararlı üretim;
 • farinkste adenoid varlığı;
 • sinüzit veya diğer pürülan hastalıklar;
 • ağız boşluğunda çürükler ve hastalıklar.

Angina, hastanın diğer aile bireylerinden izolasyonunu gerektiren bulaşıcı bir hastalıktır. Havadaki damlacıklar ve ağız yoluyla bulaşır. Ev eşyalarını kullanırsan hasta birinden hasta olabilir.

Bu nedenle, genellikle her şeyi ağzına sürükleme alışkanlığı olan küçük çocuklar hastalanır. Bu nedenle, bebeklerin oyuncaklarının ve kişisel eşyalarının hijyenini izlemek çok önemlidir.

semptomlar

Bu hastalık aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • yüksek vücut ısısı, bazen 40 dereceye kadar;
 • boğaz ağrısı, normal gıda yutmak için yetersizlik;
 • boyundaki lenf düğümleri büyümüştür;
 • genel halsizlik, halsizlik, hızlı yorgunluk;
 • ilk günlerde farinksin tüm alanının kızarması;
 • bademcikler üzerinde irin toplamak başlar;
 • ağızdan hoş olmayan, putrid bir koku var.

Tonsillit basit bir soğuktan çok daha kötüdür. Çok çeşitli olabilir ve her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Ortalama olarak, bademcik iltihabı bir hafta kadardır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Koşullu olarak, bademcik iltihabı üç alt tipe ayrılır - sıradan, semptomatik ve spesifik.

Sıradan bademcik iltihabına sadece bademciklerin yenilmesi eşlik ederken, farinksin geri kalanı etkilenmez. Semptomatik veya ikincil bademcik iltihabı, difteri ve kızıl ateş gibi bu tür tehlikeli bulaşıcı hastalıkların bir sonucudur. Ayrıca löseminin bir sonucu olabilir. Spesifik anjin, örneğin, mantarlar gibi ayrı patojenlerden kaynaklanır.

Aşağıdaki bademcik iltihabı türleri vardır:

 • Kataraldan. En kolay akar, bademcikler sadece hafif hiperemiktir, vücudun reaksiyonu hafiftir, sıcaklık subfebrildir. Tedavi görürseniz, iki gün sonra hastalık geçer. Tedavinin yokluğunda - bir sonraki aşamaya geçer ve başka bir form alır.
 • Foliküler. Foliküller tarafından etkilenen, beyaz noktalar şeklinde ek formları oluştururlar. Daha sonra, foliküller açılır ve irin tüm amigdala üzerine yayılır. Fakat sınırlarının ötesinde çıkmıyor.
 • Laküner. Sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir. Pürülan şişme bademciklerin lakeside boyunca yayılır. Kolayca çıkarılır, bundan sonra ülser ve kanama olmaz.
 • Nekrotizan. Antipiretikler alırken su altında kalmayan yüksek bir sıcaklıkla yoğun şekilde akar. Kusmaya neden olabilir. Kan testlerinde, güçlü anormallikler vardır. Bademcikler alanında fibrinli kirli bir gri plak vardır. Çıkarılırsa, mukoza zarının yüzeyinde kanama görülür.

Ayrıca herpetik, difteri, flegmonöz, ülseratif-membranöz tonsilliti ayırt eder. Daha az yaygındırlar.

Kuluçka dönemi üç güne kadar kısadır. Hastalık yüksek ateş, boğaz ağrısı ve genişlemiş lenf nodları ile akut olarak başlar.

Tonsillit komplikasyonları

Akut tonsillit tedavi edilmezse, bu tür komplikasyonlar verebilir:

 • nazofarenks, sinüzit, orta kulak iltihabı, menenjit iltihaplı süreçler;
 • kalp, böbrekler, eklemlerin yenilmesi;
 • boğazda kanama;
 • apandisit;
 • apse, sepsis, flegmon ve diğerleri.

Göğüs iltihabına daima bir enfeksiyon eşlik eder. Her zaman insan vücudundaki herhangi bir organa yayılabilir ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Farenjit nedir

Farenjit posterior faringeal duvarın iltihaplanmasıdır. Akut veya kronik olabilir. Sıklıkla burun boşluğundaki iltihabın bir sonucudur. Bulaşıcı maddeler influenza virüsleri ve diğerleridir. Ayrıca kızıl, kızamıkçık ve kızamık belirtisi olabilir.

Farenjit ve belirtileri

Birkaç çeşit farenjit vardır:

 • Catarrhal, sıcaklıkta hafif bir artış, boğazda ağrı ve şişlik ve genel halsizlik;
 • granüler, küçük parlak kırmızı tüberküllerin pharynx'in arka duvarı görünümü, boğazda kuruluk ve terleme, öksürme ve mukusun sürekli tükürme ihtiyacına eşlik eder;
 • Subatrophic, farinkste kuruluk ve ağızdan hoş olmayan bir koku.

Üçüncü tür farenjit yaşlılarda daha sık görülür, sıcaklık olmadan gerçekleşebilir.

farenjit başlıca belirtileri boğaz ağrısı, ağrı ve rahatsızlık burun ve boğaz, şişmiş lenf düğümlerinde, olası düşük dereceli ateş ve öksürük olduğunu. Eğer ortaya çıkarsa, kalıcı bir karakteri vardır.

nedenleri

Farenjit aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • soğuk havanın solunması;
 • soğuk içecek;
 • tütün dumanı;
 • güçlü alkolün etkisi;
 • mikro bakteri ve virüsler;
 • ağız boşluğunda çürükler;
 • kulaklarda iltihaplanma.

Patojen türüne göre viral ve bakteriyel olarak ayrılır. Tedavi edilmezse, enfeksiyon diğer solunum organlarına yayılabilir.

Ne farenjit bademcik iltihabı ayırt eder

Tanımlardan da anlaşılacağı gibi, farenjitin anjina ile karıştırılması imkansızdır. Deneyimli bir uzman, hastanın farenjit veya anjinası olduğunu hemen görecektir.

İşte onların ayırt edici özellikleri:

 • Bademcik iltihabı bademcikler ile, onlar büyüklüğünde artar ve pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Farenjit ile bu mevcut değildir, inflamatuar süreç farinksin arka duvarında bulunur. Hiperemiktir ve tüberküller ile kaplanabilir.
 • Angina'ya yüksek ateş eşlik eder, farenjit 37.5 dereceye yükselir ve bazen hiç vermez.
 • Boğaz ağrısı sırasında, hasta özellikle öğleden sonra, boğazda şiddetli ağrı hisseder. Farenjit ile boğaz sabahları ağrıyor, gün içinde kendini hiç hatırlamayabilir.
 • Sıcak çaydan sonra, boğaz ağrısı ile birlikte farenjit görülür, yutma ile ağrı artar.

Anjinadan farenjit klinik tabloya, vücut üzerindeki etkilere ve olası komplikasyonlara göre farklılık gösterir.

Angina tehlikeli sonuçlara sahip ciddi bir hastalıktır. Farenjit, hoş olmayan bir hastalıktır, taşıması daha kolaydır, aynı zamanda tedavi gerektirir.

Ortak noktaları neler?

Çoğunlukla bu iki hastalık eşzamanlı olarak mevcuttur çünkü çok ortak noktaları vardır:

 • Lokalizasyonda tek bir yerde bulunurlar - nazofarenks içinde.
 • Aynı virüs veya bakteriden kaynaklanabilirler.
 • Aynı nedenlere de sahip olabilirler - komşu organlarda hipotermi, sigara içimi, alkol, enflamatuar süreçler.

Ancak klinik tablo farklıdır, bu yüzden farenjitden anjinadaki fark fazla çaba göstermez. Ancak, bir uzman bunu yapmalıdır.

Tonsillit ve farenjit sıklıkla insanlarda görülür ve onları ayırmak zor değildir. Bir insanda aynı virüsler neden boğaz ağrısına neden olur ve diğeri farenjit de nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Muhtemelen, nedeni vücudun bağışıklık ve bireysel özelliklerinde yatar. Ancak tanı farenjit veya anjinadır, sadece bir doktor yapabilir.

Farenjit veya anjina mı?

Boğazda ağrı ve kızarıklık, yutulduğunda hoş olmayan duyular... Bu nedir - farenjit veya boğaz ağrısı?

Bu semptomları keşfeden birçok insan bir anjina geliştirdiklerini düşünüyor. Bu durumda, çoğu hasta bağımsız olarak tedavi edilmeyi tercih eder - durulama ve boğazda ağrıdan şekerin emilmesi. Birisi 2-3 gün sonra daha kolay olurken, diğerleri ani sıcaklık, kas ve eklem ağrılarına neden olur. Bu durumda, bir doktora acil bir çağrı yapılmadan ve doğru tedavi komplikasyonların gelişmesine yakındır.

Ayrıca bakınız: Farenjit Tedavisi

Neden aynı tedavi yöntemleri bir durumda yardım eder, ancak başka bir işe yaramaz? Aslında, boğazda ağrı, iltihap ve rahatsızlık gibi belirtiler, sadece anjina değil, aynı zamanda farenjit de kendini gösterir. Eğer ikincisi ile durulama ve anti-inflamatuar aerosol yardımı ile başa çıkabilirseniz, o zaman ilk teşhisde ciddi ilaçlar olmadan yapamazsınız. Bunlar tamamen farklı hastalıklardır: onlara neden olan sebepler, tedavi şekli ve sonuçları radikal olarak farklıdır.

Bu hastalıklar nelerdir?

farenjit farinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Çoğu durumda, hastalığa virüsler (influenza, ARVI) neden olur, ancak neden bakteriyel bir enfeksiyon olabilir. Kural olarak, herhangi bir komplikasyon yoktur, fakat yanlış ve zamansız tedavi nedeniyle hastalık akuttan kronikleşebilir. Çoğu zaman üst solunum yolu hastalıkları eşlik eder.

Hastalığın akut bir formunun geliştirilmesi, lokal hipotermi (soğuk içecek ve gıda kullanımı), genel hipotermi ile desteklenir; nazofarenks, burun boşluğunda inflamatuar hastalıklar; mukus farenksinin kronik tahrişi (akut gıda, tozlu hava, tütün dumanı).

Angina (akut tonsillit) sadece faringeal mukozayı değil bademcikleri, bağ dokusunu, eklemleri ve kalbi de etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Kural olarak, hastalığın "suçlular" streptokok ve stafilokok, yani, bakterilerdir. Enfeksiyona yanıt olarak, vücut antikor üretir ve yeterli tedavi olmadığında, hastalık böbreklere, kalbe, eklemlere komplikasyonlar verir. Akut tonsillit geçirenler, bir kardiyogram yapmalısınız.

Bu hastalık bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Ayrıca patojenlerin aktivasyonuna katkıda bulunduğu için vücudun azaltılmış bağışıklık ve hipotermi rolünü oynar.

Semptomlar ne söyleyecek?

Bu hastalıkların aynı belirtileri ve semptomları kendine özgü özelliklere sahiptir.

 • Dikiş boğaz ağrısı, genellikle sabah görünür. Yutulduğunda özellikle daha kötüdür;
 • Boğaz kızarıklık;
 • Boğazda kuruluk hissi, terleme. Zor öksürük;
 • Boğazda bir yumru hissi;
 • Ağzınızı açmaya çalışırken ağrınız.

Vücut ısısı değişmeyebilir veya 37-37,5 ° C işaretine kadar yükselebilir. Boğazın mukoza zarı bir film veya pürülan sekresyonlarla kaplıdır. Hastalığın virüs veya bakterilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için ek testlere ihtiyaç duyulacaktır (genel kan testi, farinksden swab).

Angina kendini aşağıdaki belirtiler ve belirtilerle bildirir:

 • Kulaklara verilen şiddetli boğaz ağrısı. Acı verici duygular öğleden sonra şiddetlenir;
 • Bezler ve dil üzerinde sarımsı pürülan kaplama;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Baş ağrısı;
 • Vücut ısısında yüksek işaretlere (40 ° C'ye kadar) keskin bir artış, titreme;
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı.

Olası mide bulantısı, kusma (özellikle çocuklarda).

Hastalığın doğasını doğru bir şekilde belirlemek için, hasta boğazdan bir çubukla ve bir kan testi verir.

Tedaviye farklı bir yaklaşım

Akut bademcik iltihabından şüphelenilen belirtilerin tanımlanması durumunda, derhal doktora başvurunuz. Enfeksiyonu kazanmak için bir durulama yeterli değildir. Muhtemelen, doktor antibiyotik, fizyoterapi reçete edecektir. Uygun tedavi ile, belirtiler bir hafta içinde ortadan kalkmalıdır, bezler 10-12 gün kalabilir.

Hastalığın kronik bir forma geçtiği durumda, en etkili cerrahi müdahale (etkilenen bölgelerin kazıması, kısmi veya tamamen çıkarılmasıdır) bademcikler).

Viral doğanın farenjitiyle, boğaz durulamaları, koruyucu bir diyet boğazı, bol içecek, anti-inflamatuar aerosoller ile başarılı bir şekilde savaşırlar. Doktorun randevusu olmadan antibiyotik almayın: virüslere karşı hareket etmezler, ancak vücut zarar verebilir.

Antibiyotikler ve makrolidler (vilprafen), testler bakteriyi hastalığın suçluları olarak adlandırırsa gerekli olabilir.

Durulama yardımcısı olarak, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz, soda ve birkaç damla iyot solüsyonu kullanabilirsiniz; furacilin çözeltisi. Bir kez daha boğaz tahriş değil, tedavi sırasında, baharatlı yiyeceklerden, sıcak ve soğuk içecekler pes etmeyin. Alkalik içecek (gazsız maden suyu), ılık çay (yeşil, papatya, nane ile) fayda sağlayacaktır.

Angina ve farin farenjit

Angina ve farenjit genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili farenksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıklarıdır. Benzer başlangıç ​​semptomları vardır - boğazda ağrı, ani başlangıç, mukus farenksinin kızarması, zehirlenme belirtileri. Bu nedenle, bu iki hastalık genellikle karışır. Ve bu tedaviye yanlış bir yaklaşımla ve komplikasyon riskinde artışla doludur. Her iki patolojinin tezahürlerini ayırt etmek için, anjinin farenjitden neyin ayırt edildiğini bilmek gereklidir.

Hastalıkların nedeni

anjina: esas olarak patojenik bakterilerden kaynaklanır - streptokok, stafilokok ve bunların birlikleri.

farenjit: Etken madde, genellikle bir virüs (grip, rinovirüs, adenovirüs, herpes, vb.) olmasına rağmen, bakteriyel farenjit de olduğu düşünülmesine değer. Ayrıca alerjik ve travmatik olabilir.

Lokalizasyonun yeri

Boğaz ve farenjit lokalizasyonu

Klinik bulguların tezahürünün yeri, anjina ve farenjit arasındaki farktır ve bu, her bir patolojinin tanımını karakterize eder.

Anjin (veya akut tonsillit) Bademcik iltihabıdır. Bu, anjina ve farenjit arasındaki ana farktır, ayrıca diğer KBB patolojilerinden ayıran spesifik bir semptomdur. Palatin kemikleri etkilenebilir, komşu doku organlarının etkilenme olasılığı daha düşüktür.

farenjit - Bu, arka faringeal duvarın mukoza zarı, bademcik ve palatine kemerler bu yaygın iltihaplanma, bir kural olarak, dahil değildir.

Tonsillit gelişmesi sırasında bademcik iltihabı pharynx duvarına akabilir, daha sonra anjin, farenjit ile takviye edilir. Bademcikler ve farinksin bu eşzamanlı hasarı faringotokszillit olarak adlandırılır.

Enfeksiyon yolları

boğaz ağrısı Vücudun kendi bakterileri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve patolojik bir sürece neden olmaya başladığında, çoğu zaman düşük bağışıklık, hipotermi ve stres zeminine karşı başlar. Bazen havadaki bir damlacık iletimi vardır.

Farenjit ARVI anlamına gelir, ve çoğu zaman enfeksiyon, provoke edici faktörlerin arka planında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

semptomlar

boğaz ağrısı Günün ikinci yarısında, ağrılı yutma, ateş, ağır zayıflık, lenf düğümleri iltihabı, genellikle birleştirilmiş ağız kokusu sırasında artan hastalığın başlangıcı ile boğaz şiddetli ağrı ile karakterize edilir. Muayenede, parlak kırmızı rengin bademcikleri büyüklükte büyür. hastalık olarak, anjina kataral pürülan olarak geçebilir: bademcik (foliküler) halinde veya pürülan kaplama (laküner) yüzeyi üzerinde sığ ülserli. Kulakta ve çene birleşimlerinde ağrı, yutmadaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki, hasta tükürüğü yutup yiyemez ve içmeyi reddedemez. Ağrı genellikle bir yandan, özellikle kronik sürecin alevlenmesi durumunda lokalize olur.

Angina daha da tehlikeli formlara girebilir: nekroz, bademciklerin pürülan erimesi veya büyük bir apse oluşumu.

farenjit boğazda hafif ağrı ile karakterize, sabah ifade edilir. Sıcaklık subfebrile (380C'ye) yükselir, zehirlenme daha az belirgindir, bu yüzden hastanın genel durumu anjinadan daha kolaydır. Farenjit, farinksin eşit olarak ifade edilen bir acılılığı ile birlikte yaygın bir inflamasyondur. Bununla birlikte, boğazda terleme, kuruluk, boğazda yabancı bir nesnenin hissi, kuru, verimsiz öksürüğe neden olur. Farenjit de ortak bir soğuğa katılabilir. Muayene üzerine, farinks mukozası hafif şişmiş, hiperemi ılımlı, iltihaplı foliküller ile. Bademcikler, kural olarak, inflamasyondan etkilenmezler. Farenjitin farklı bir belirtisi sıcak içmeye bir tepki olabilir - genellikle daha fazla acıya tepki veren anjinin aksine, farenks zayıflamasında yanma ve ağrı ile birlikte.

Diğer organlarda komplikasyonlar ve etkiler

angina neden olan madde, çoğu zaman, bir streptokok olduğu, hastalık, genellikle böbrek hasarı, enfarktüs, bir kaynak elde etmek ve sepsisi neden olabilir.

Farenjit, inflamasyonun komşu organlara yayılması, larinks, trakea ve solunum yollarının birleştirilmesi ile karakterizedir.

tedavi

Tedaviye başlamadan önce, doktorlar genellikle boğaz ağrısı viral olabilir, aynı zamanda farenjit - bakteriyel olduğu için, patojen daha doğru tanımlamak için, smear testleri almak istenir. Ek olarak, bir enfeksiyöz ajanın saptanması, bir grup antibiyotiğin tayinini belirler.

boğaz ağrısı lokal ve sistemik, yatak istirahati, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antiseptik boğaz durulamaları, zorunlu bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

farenjit Genellikle evde tedavi edilir, halk ilaçları, durulama, semptomatik tedavi, bol içecek. Antibiyotikler ve immünomodülatörler komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar için reçete edilir.

boğaz, kızarıklık ve genel durumun bozulması ağrı herhangi formu ile tonsilit, farenjit öznel ve görsel tezahürleri ifadesi farkı rağmen bir doktora danışmalısınız. Bu durumda, tanı doğru olacak ve optimal tedavi önerilecektir, bu da komplikasyon riskinin ve kronik bir forma geçişin azaldığı anlamına gelir.

Sonbahar-kış döneminin başlangıcında, insanlar KBB organlarının iltihapları ile hasta olmaya başlıyor. Nazofarenksin herhangi bir iltihaplanmasını soğuk algılamaya alışkınız. Bu arada, boğaz ve burun birçok hastalık vardır. Bunların çoğu semptomatolojide o kadar benzerdir ki, sadece bir uzman onları ayırt edebilir.
Soğuk algınlığının ilk belirtileri görüldüğünde, doktora başvurmak neden bu kadar önemlidir? Gerçek şu ki hastalığın tedavisi, özel bilgi olmadan belirlenemeyen nedenlere bağlı olarak seçilir. Ve eğer doğru ve zamanında tedavi edemezseniz, örneğin, anjina (akut tonsillit), o zaman tüm yaşamınızın tedavi edilmesi gereken ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bademcik iltihabında çoğunlukla palatine bademcikler etkilenir. İltihap bademciklere yayılmışsa, farenjit vardır. İnflamatuar sürecin lokalizasyonu dışında anjina ve farenjit arasındaki fark nedir?

Anjin belirtileri

Akut tonsillitte, inflamasyonun ana odağı palatine bademciklerde bulunur. İkincil bir enfeksiyon birleşirse, patolojik süreç lenfoid bezlerin ötesine geçer. Angina iki nedenden ötürü en sık görülen nazofarengeal hastalıktır. İlk olarak, hastalık bulaşıcılık yüksek bir indeksine sahiptir ve enfekte bir kişiden ya da kontamine ev eşyaları yoluyla çok kolay bir şekilde enfekte olabilir. İkinci olarak, bezler, nazofarenkseki patojenik mikroflora saldıran ilk isabettir.
Hastalığın akut seyri anjina veya akut tonsillit, kronik - kronik tonsillittir. Lokalizasyon süreci, tek amigdala ve iki bezin yenilmesi ile bilateral bir yenilgi ile tek yönlüdür. 5 ana patoloji formu vardır:

Mavi dil. Laküner. Lifli (paratonzillit, intratonsillar apse). Apse. Herpetik.

en ciddi biçimi - apse, bu bademcikler, doku veya ağız boşluğu içinde bir abse arası riski yüksek bir abse gelişimi ile karakterizedir. Acil cerrahi bakım gereklidir.
fusospirochetal (nekrotizan nekrotik) formunda, sifilitik, gırtlak (submukozal gırtlak), mantar, monositik (bulaşıcı mononükleoz gibi), agranulotsitarnoy (tezahürü agranülositoz): Buna ek olarak, nadir bir atipik akut bademcik biçimleri bulunmaktadır.

Bademcikler - nazofarenkste soğuk algınlığı için en hassas organ

nedenleri

Hastalık çoğu olguda streptokok içindedir. stafilokoklar, pnömokoklar, Candida cinsine, Escherichia coli ve cılız, spirochete, yaz aylarında aktif ve soğuk boğaz ağrısına neden olur edilir Kosaka virüsü dahil olmak üzere farklı gruplarının virüslerin mantarların - Diğer durumlarda. inflamasyonu geliştirmek amacıyla belirli faktörler gerekir: hipotermi, boğaz alerjik tahriş edici, yanıklar veya boğaz hasarı, kişisel hijyen, sigara, inflamasyon sabit odak varlığında nazofarenks (kronik sinüzit ve rinit, diş çürüğü, periodontal hastalık) uyulmaması üzerine etkisi.

semptomlar

ifade zehirlenme olgulardır: inatçı ateş, titreme, ağır zayıflık, aşırı terleme, mide bulantısı, kusma, eklemler, kaslar, baş ağrısı, baş dönmesi ciddi ağrı; Lokal belirtiler: Yutulduğunda boğazda ağır ağrı, hastanın yemek yemeyi reddetmesiyle bağlantılı olarak. Mukus bademcikler ve boğazda kızarma, bademcik ve plaklarda gevşeklik, pürülan tıkanıklıklar, ağız kokusu. İkincil bir enfeksiyonun birleşmesi durumunda, öksürük ve burun akıntısı oluşur; servikal düğümlerin lenfadeniti.

tedavi

Bakteriyel anjina, antibakteriyel tedavinin reçete edilmediği virüsün aksine antibiyotiklerle tedavi edilir. Semptomatik tedavi kullanılır, gargara, inhalasyon, fizyoterapi prosedürleri zorunludur.

Zamanla tedavi edilmeyen anjinin, en sık rastlanan romatizma olan zorlu komplikasyonlar geliştirme riski çok yüksektir. Tıbbi yardım zamanında sağlamazsanız, bazı sonuçlar ölümcül bir sonuca yol açabilir. Bu sepsis (kan enfeksiyonu), menenjit, serebral apse, laringeal ödem, miyokardittir. Prensip olarak, akut tonsillitten sonra, vücudun herhangi bir organı ve sistemi zarar görebilir. Komplikasyonlar anjinadan çok daha tehlikelidir.

Glomerülonefrit, perikardit, endokardit, romatizma ve diğerleri gibi durumlar kalıcı sakatlığa yol açar.

Farenjit ayırt edici belirtileri

Farenjit, yemek borusu ve ağız boşluğu arasında bulunan lenfoid doku ve faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Sınıflandırma ve nedenleri

İşlem sırasında farenjit olur:

akut; Kronik, akut bir komplikasyon olarak gelişir.

Hastalığın nedensel ajanları, anjinadakilerle aynıdır: bir grup farklı bakteri ve virüs. Etyoloji açısından tek fark, bu viral farenjit prevalansı bakteriyelden daha yüksektir. Akut bademcik iltihabında, aksine - bakteri formu virüs biçiminden daha yaygındır. Patojenik mikroflorayı aktive etmek için, anjinle aynı faktörler gereklidir: hipotermi, mukus farenksinin alerjenlerle tahrişi.

semptomlar

zehirlenme: ateş, vücut ağrıları, zayıflık; ağrı ve boğaz ağrısı; servikal lenf düğümlerinde bir artış; güçlü bir öksürük.

tedavi

Farenjit ve boğaz ağrısı tedavisi benzerdir: hafif diyet, bol içecek, dil altında antiseptik, semptomatik tedavi, inhalasyon, sprey, gargara. Hastalığın bakteriyel yapısı durumunda geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir.

komplikasyonlar

Zamansız tedavide farenjitin sonuçları paratonil abse, tracheitis, larenjit, romatizma olabilir.

Farenjit anjinası farklılıkları

İki hastalık arasındaki ana farklılık yerel belirtilerdedir. Akrifenit, akut tonsillit gibi boğazda belirgin ağrı vermez. yutma çok şiddetli ağrı, bademcik, plak ve bademcik taşı önemli bir artış - bademcik iltihabı ana özelliği, üst solunum yollarının diğer enfeksiyon hastalıklardan ayırt edilmesini sağlar.

Farenjit için, boğazda orta derecede tolere edilen ağrı, uykudan sonra kötü olan, sıcak bir içecekle hafifletilebilen karakterizedir.

İçmenin sadece acıyı yoğunlaştırdığı, anjinle ilgili söylenemez.
Nazofarenksin bulaşıcı hastalıkları ile evde bağımsız olarak yapılamayan ayırıcı tanı gereklidir. Teşhisteki doğruluktan, boğaz ağrısı ve farenjitin zor komplikasyonlarının gelişmesini engelleyen yetkin tedaviye bağlıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gargara yapmak için klorofil kullanabilir miyim?

Klorofilong, topikal ve yutma amaçlı kullanılan bir tıbbi antimikrobiyal preparattır. Belirgin bir koku ve tadı olan yeşilimsi bir rengin şeffaf bir alkol içeren çözeltisidir.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler. Yeni nesil antibiyotikler

Tonsillit (anjina) çeşitli virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Staphylococci, streptococci, adenovirüsler, pnömokoklar ve elverişli koşulların ortaya çıkması nedeniyle diğer mikroorganizmalar bademcik iltihabına yol açar.