Loading

Angina bakteriyel bir hastalık mı yoksa viral mı?

Angina, sadece bakteriler tarafından neden olunan bir bakteriyel hastalıktır. Çoğu durumda, grup A'nın hemolitik streptokokları, bazen (vakaların yaklaşık% 10'u) - farklı stafilokok suşları ve nadiren izole edilmiş vakalarda - gonokoklar neden olur.

A grubunun hemolitik streptokokları - anjinin ana uyarıcısı

Angina virüs veya mantarlardan kaynaklanmaz, bu nedenle kesinlikle viral bir hastalık değildir.. Bir anjinin virüsü doğada mevcut değildir, doktorlar bilinmemektedir ve hiç kimsenin tanıdığı değildir. Birçok hastada bu konuda sorular ve yanlış kavramlar iki nedenden ötürü ortaya çıkar:

 1. Anjina halkında, boğazda ağrı ile ilişkili herhangi bir hastalığı aramak gelenekseldir. Bu hastalıkların çoğu viral farenjit, bademcik iltihabı ve larinjit, tıp uzmanları (genellikle büyükanneler) tarafından bilinen ve anjina denir, çünkü insanlar virüs hastalıkları olduğu konusunda yanlış görüş alırlar. Aslında, sadece akut strep boğaz-bademcik iltihabı anjina denir ve diğer tüm hastalıklar uygun doğanın farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Örneğin, viral larinjit, farinksik (farinksin mantar enfeksiyonu);

Gelişimin erken evresinde farignomikoz

Mikroskop altında kızamık yapan morbillivirus

Bugün, tüm doktorlar anjinaya sadece bakteriyel bademcik iltihabı diyorlar ve sadece nadiren bireysel viral hastalıkların eski ve alışılmış isimlerini sadece hastayla açıklamanın basitliği için kullanıyorlar. Büyük ve viral anjin gibi bir hastalık mevcut değildir - bu sadece viral farenjit ve bademcik iltihabı için bir günlük adıdır.

Komarovsky: "Angina akut bir bakteriyel hastalıktır..."

çoğu durumda olmasına rağmen, onunla tartışmak zor bir viral hastalık ve kabul etmek değmez - Aynı zamanda bir usta ve gri saçlı büyükanne torunu yetkili olarak ilan ettiğinde, hatta tıp fakültesinden o anjin mezun olduğu anlaşılmaktadır. Böyle bir sanrı tehlikeli olabilir.

Boğaz ağrısını viral bir hastalık olarak adlandırmak ne zaman tehlikelidir?

Geleneksel tıp, boğazın viral hastalıkları da dahil olmak üzere viral hastalıkların tedavisi için binlerce reçete bilir. Şimdi bu tariflerin etkili olup olmadığını anlayamayacağız, sadece tüm bu ilaçların gerçek anjinaya neden olan bakterilere karşı mücadelede kesinlikle işe yaramayacağına dikkat edeceğiz.

"Angina" dan halk tıbbı tariflerinden biri kurbağa nefes almak ve sonra serbest bırakmak...

Angina'yı gerçekten tedavi edebilen tek çareler antibiyotiktir ve sadece sistemik uygulama ile yani tabletleri içeri veya enjeksiyonla alırken.

sarımsak, bir anne ve üvey anne veya aynısafa et suyu - Tabii ki, hasta gerçekten boğaz ağrısı varsa, ancak o buna kabul etmez hiçbir antibiyotikler vardır bir virüstür ve onun halk ilaçları ile savaşmaya başlaması inanmaktadır. Bu durumda, değerli zaman israf olacak ve bademciklerde tedavi edilmeyen streptokok enfeksiyonu, apse, kan enfeksiyonu, kalp defekti ve böbrek hasarıyla sonuçlanabilir.

St. John's wort tarafından toplanan, kış için kurutma ve dondurma için hazır

Öte yandan, hastanın farenks ya da sadece bademcikler viral bir enfeksiyonu varsa ve onu bakteriyel bir enfeksiyonla karıştırır ve antibiyotik içmeye başlarsa, farinksin şiddetli fungal lezyonlarının gelişmesi oldukça olasıdır. Yine de, bağışıklık, viral bir enfeksiyon tarafından büyük ölçüde zayıflatılır ve ağızdaki mantarların gelişimini engelleyen yararlı bakteriler, bir antibiyotik tarafından yok edilir. Bu koşullar altında, mantar çok aktif olarak çoğalmaya başlar, bademcikler, farinks ve gökyüzü üzerinde beyaz bir kaplama oluşturur.

Ağız kandidiyazı

Tek tehlikeli olmayan vaka, hasta farenksin virüs enfeksiyonu ile iki kez karıştırıldığında ortaya çıkar:

 1. İlk kez - sadece anjinanın viral bir hastalık olduğuna inandığı zaman;
 2. İkinci kez - viral hastalığı anjinası çağırdığında.

Bu durumda viral hastalığı özellikle viral bir hastalık yolu ile tedavi edecektir. Bu tedavinin en azından bir sonuç vereceği gerçeği değil (çoğu antiviral ilacın pratik etkinliği henüz kanıtlanmamıştır), ancak bu yaklaşımın en azından ciddi sonuçları olmayacaktır.

Hangi viral hastalıklar anjina denmeye devam ediyor?

Bununla birlikte, tıpta "anjin" teriminin uzun tarihçesi nedeniyle, bazı viral hastalıkların, eradikasyonun son derece zor olan, iyi bilinen ve popüler isimleri tıpta sabitlenmiştir. Bilimsel makalelerde ve konferanslarda bu isimler kullanılmaz, fakat ortak konuşmada (genellikle bir hastayı tanıya açıklamak için) yaygın olarak kullanılmaya devam ederler. Örneğin:

 • Herpetik anjin, o bir herpagina, aynı zamanda herpes boğaz ağrısıdır. o bademcik sadece bir iltihap yok - anjina ederken ve boğazına arkasına yumuşak damak - bu bütün yutak ve genellikle çünkü sadece etkilenen eğer Anjin, değil. Bununla birlikte, hastalığın adı çok popülerdir ve farinksin gerçekten doğru - enterovirüs lezyonundan daha sık kullanılır;

Gökyüzünde herpeslerin kırmızı yaralar özelliği

Enfeksiyöz mononükleozda bademcik görünümü

Herpes boğazındaki herpes boğaz ağrısına göre daha az ilişki gösterir. Bu herpes virüs grubunun dışındaki bir bağırsak virüsü Coxsackie kaynaklanır ve adını boğazını ile papüller görünen çok benzer herpetik döküntü olmadığı gerçeği türetilmiştir.

Farinks ve boğazın hemen hemen tüm mantar lezyonlarına mantar anjina denir. Bu en azından "faringomikoz" ya da "tonsillomikoz" demekten daha kolaydır ve bu nedenle bu ifade birçok doktor tarafından yanlışlığını fark etmek için kullanılmaktadır.

Prensip olarak, bu terminolojik karışıklık hepsi sadece bakteriyel tonsilit boğaz ağrısı çağrılacak kullanılan dek onlarca yıl boyunca doktorların sadece bir sorun olmaya devam olurdu ve "eski muhafız" emekli olmaz. Ancak, hastalar kendileri ilacı aktif bir şekilde anlamaya çalıştıklarından ve çoğu zaman bu alandaki bilgisini bir anda gözden geçirmeye ve aktif bir şekilde tedavi etmeye çalıştıklarından, muğlak bir terim bireysel hastaları sessizce tedavi edilmelerini önler. Yanlış ve boğaz ağrısı virüsü tamamen farklı yöntemler yok edilmelidir - Yine güvenilir bir doktor antibiyotik "anjin" tanısı ve atanmış olsa bile, "sempatizanlar" Bu tedavi bu hastayı ikna edebilir. Belli bir hasta ne yapmalı ve doktorun ne tür anjinası olduğunu nasıl anlayabilir?

Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocukluğa girip kendi kendine teşhis koymanız gerekmez ve bir uzmana danışmanız gerekmez.

Doktor "anjin" kelimesini söylerken ne anlama geliyor?

Pratik olarak tüm modern doktorlar, "herpes" veya "fungal" gibi ek ekleri olmayan "angina" kelimesini söyledikleri zaman, tam olarak streptokokal bakteriyel hastalık anlamına gelir.

Eğer doktor basit bir şekilde hastaya kendi problemini açıklamak isterse, farinks Coxsackie herpes boğazının yenilgisini arayabilir, ama aynı zamanda "herpes boğaz ağrısı" diyecektir. Eğer öneki "herpes", "fungal" veya "monositik" değilse, o zaman bu bir bakteriyel hastalıktır.

Bu kuralın bir istisnası çok eski doktorlar ya da geleneksel şifacılardır. İlk olarak, viral bademcik iltihabının anjina olarak adlandırıldığı kitaplardan öğrenilen ve tedavi eden binlerce insan, genellikle virüsler ve bakteriler arasındaki genel olarak farklılıklar hakkında iyi bir anlayışa sahip değildir.

Viral grip parçacıkları, elektron mikroskobu görünümü

Hastaya yapman gereken en önemli şey iyi bir doktor bulmak ve onun talimatlarını takip etmektir. Ve büyük, doktor hastalığı - angina, akut tonsillit veya başka bir şekilde nasıl çağırır önemli değil. Bu hastalıktan doğru tedaviyi ve doğru ilaçları atar. Ve hastanın görevi bu fonları içmektir. Veya doktor bir şey yazmadıysa (viral hastalıklar durumunda normaldir) - hiçbir şey içmeyin. Ve eğer gerçekten şüpheleriniz varsa, doktora hastalığın sebebi hakkında ve doktor - patojenleri anlatan nedenlerden dolayı sorabilirsiniz. İyi bir uzman bu soruları cevaplayacaktır.

Ama yapmanız gereken şey, evde bir ayna karşısında oturmak, boğazınıza bakmak ve tahmin etmek, bir viral hastalık yansıması veya bakteriyel olarak görülebilir. Bu durumda, hata olasılığı çok yüksektir ve olası sonuçları çok ağırdır.

Viral boğaz ağrısı olan bir çocuktan nasıl şüphelenilir? Doktor-pediatrist, çocuklarda virüs bademcik iltihabı belirtileri ve 6 güvenilir tedavi yöntemi hakkında bilgi verir.

Çocuklar çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı hassastır ve hemen hemen her ebeveyn tarafından "anjin" tanısı duyulmuştur. Boğaz hastalıkları arasında özel bir yer, çocuklarda viral anjinadır, çünkü bu hastalığın doğası normal bakteriyel bademcik iltihabından farklıdır. Viral boğaz ağrısının etken maddeleri özellikle bebeğin vücudunda hareket eden virüslerdir.

Çocuklarda olağan şema ve viral bademcik iltihabından farklıdır, bu nedenle hastalığı doğru ve zamanında tanımak önemlidir. Fakat çocuklarda virüs hastalığını nasıl tanımlayabiliriz ve bakteriyel bademcik iltihabından ayırt edebilirsiniz? Ebeveynlerin bilmesi gerekenler, hastalığın tedavisinde özel dikkat gösterilmesi gerekenler, bu yazıda konuşalım.

Viral bir boğaz ağrısı nedir?

Viral boğaz ağrısı - virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır, lezyon orofaringeal mukoza, kolon ve diğer iç organları belli eder.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı nedenleri

Adenovirüsler ve enterovirüsler anjinaya neden olabilir. En yaygın forma, özellikle de enterovirüs olan herpanginaya özel önem verilir.

ECHO - Enterovirus neden anjina sıklıkla Coxsackie virüsü A grubu, nadiren virüs başka bir türüdür vakaların% 25'inde, virüs grubu B döken. Bütün bu patojenler oldukça bulaşıcıdır (bulaşıcı).

Coxsackie virüsünün özellikleri şunlardır:

 • Virüs ile enfeksiyon riski, enfeksiyöz ajanın sinir sistemini, çocuğun iç organlarını etkileme olasılığından kaynaklanır;
 • Patojenin favori bir yaşam alanı nemli bir ortam, açık su kütleleri, toprak, kanalizasyon. Yiyecek, ev eşyaları üzerinde bir virüs olması mümkündür;
 • Patojen son derece dayanıklıdır, düşük sıcaklıkların etkisi altında birkaç yıl yaşayabilir. Alkol, antibiyotik, lizol virüsü kurtaramaz;
 • Yüksek sıcaklığa karşı hassas madde ve kaynama anında anında ölür. Antiseptiklerden virüse karşı savaşmak için formalin veya kloramin içeren solüsyonlar uygundur;
 • Virüsle temas ettikten sonra tüm insanlar hasta olmaz. Zayıf bağışıklığı olan kişiler, enfeksiyonu geliştirmede en hassas olanlardır;
 • Virüsle bulaşan çoğu vaka tam iyileşme ile sonuçlanır ve olumsuz sağlık sonuçları yoktur;
 • Viral bir enfeksiyon için kuluçka dönemi 2 ila 10 gün arasında değişir.

Viral boğaz ağrısının daha az görülen nedeni adenovirüstür. Bademcikler sadece yenilgi değil, aynı zamanda konjonktivit, burun akıntısı, öksürük, ishal neden olur. Adenoviral anjina, tedavi sırasında çıkarılmış film kaplamaları ile karakterizedir.

Virüsün penetrasyon yolları

 • beslenme;

Kontamine yiyecekler, içkiler yerken, patojenin gastrointestinal sisteme girmesi mümkündür.

Virüs, enfeksiyonun taşıyıcısını hapşırma ya da öksürerek çevreye girer, bundan sonra patojen, sağlıklı bir çocuğun mukoza zarına girer.

 • temas-Ev;

Enfeksiyon taşıyıcısı ile yakın temasta, özellikle hastalığın başlangıcından itibaren ilk 5 gün içinde, virüs ev eşyaları, oyuncaklar, gereçler aracılığıyla kolayca bulaşır. Özellikle tehlikeli olan, ağız boşluğundan, farenksinden salya veya salgılarla öpüşmeler ve temaslardır.

Çoğunlukla salgınlar aynı havuzu ziyaret eden çocuklarda görülür. Çoğu zaman, hastalık rezervuarların yakınında çocukları tatile çıkarır.

Dağıtım mekanizması

Virüs nazofarenksin mukoz membranından veya ağız boşluğundan çocuğun vücuduna girer. Lenf akışıyla, enfeksiyöz ajan, dolaşım sistemi boyunca vücut boyunca aktif olarak çoğaldığı ve yayıldığı lenf düğümlerine nüfuz eder. Orofarenksin mukoz membranında, veziküller ve plakta, çok sayıda virüs konsantre edilir. Sürecin yaygınlığı durumunda, iç organlar üzerinde veziküller oluşturabilir.

Hastalık çocuklukta daha sık görülür. Bu, yeni yürümeye başlayan çocukların çok sayıda temasından, çocuk kurumlarına ziyaretlerden, önleyici tedbirlere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. 3 ila 10 yaş arası çocuklar hastalığa en fazla duyarlıdır. Yeni doğanlar ve bebekler, doğal beslenme koşulu altında, maternal antikorlar tarafından hastalıktan güvenilir şekilde korunurlar.

Yetişkinlerde viral anjina nadirdir ve bulguları silinir. Hastalık, daha önce boğaz ağrısı olmayan zayıf bağışıklık sistemi, sistemik hastalıkları olan insanları etkilemektedir.

Kişinin rahatsızlık vermesinden sonra, hastalığa neden olan virüslere karşı kararlı bir bağışıklık oluşur. Hastalık zaman geçtikten sonra tekrarlayamaz ve kronik bir formdan geçemez.

Hastalığın mevsimselliği

Çoğu durumda, virüs anjina kendini sıcak mevsimde (enterovirüs) ve sezon dışı (tipik olarak adenovirüs için) gösterir. Hastalığın salgınları genellikle patojenin özellikle aktif olduğu yaz ve sonbaharda ortaya çıkar.

Enfeksiyon kaynağı

Çocuk kurumlarına devam eden çocuklar arasında hastalık çok yaygındır. Hasta bir çocuk başkalarına hızla bulaşır, çünkü birçok enfeksiyon yolu vardır. Ek olarak, enfeksiyon kaynağı hastalığı olan bir çocuk olabilir. Virüsün taşınması sırasında patojenin izolasyonu bir ay devam eder.

Enfeksiyon faktörleri

Hastalık çok yaygın olmasına ve yüksek bulaşıcılığa sahip olmasına rağmen, virüsle karşılaşan tüm insanlar hasta değildir. Hastalık, çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu olduğunda ortaya çıkabilir.

Enfeksiyonu enfekte ederken uygun bir yanıt vermek için bağışıklığın yetersizliği, düşük immünoreaktivite, hastalığın gelişiminde ana faktördür.

Stresli durumlar, çocuğun vücudunun koruyucu kuvvetlerini önemli ölçüde azaltır. Strese, aile içindeki olumsuz ilişkilere, bebeğin yeni bir takıma, anaokuluna veya okula adaptasyonuna bağlanabilir.

Okulda aşırı iş yükü, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, hastalığın gelişme riskini artırır.

Kronik hastalıklar, metabolik bozukluklar, adenoid vejetasyonları olan ve enfeksiyöz hastalıkları olan çocukların viral bir boğaz ağrısı geçirme olasılığı daha yüksektir.

 • bağışıklığın doğuştan patolojileri.

İmmün yetmezlik, onkolojik hastalıklar ile çocuk bulaşıcı hastalıkların gelişimine açıktır.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri farklı zamanlarda ortaya çıkabilir, hepsi vücudun enfeksiyona karşı direncine bağlıdır. Genellikle ilk belirtiler, çocuğun hastalığın kaynağı ile temasından 3 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Kuluçka dönemi, bebeğin durumunda gözle görülür değişiklikler olmaksızın geçer, hiçbir şey hastalığın gelişimini göstermez.

Gizli dönemin sona ermesinden sonra, hastalığın ilk belirtileri de ortaya çıkmakta olup, bunun derecesi de bireydir. Bazı çocuklar hastalığa iyi bir şekilde tahammül edebilir ve diğerleri hastalığın ilk gününden genel durumda önemli bir bozulma hisseder.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı belirtileri bir dizi belirtileri içerir.

hipertermi

Hastalık genellikle 40 ºº'ye kadar yüksek ateş sıcaklığına sahiptir. Sıcaklık hızla artar ve olağan anti-enflamatuar ajanlarla ağır bir şekilde nakavt edilir. Hipertermi için, 2 ve daha yüksek sıcaklık artışları vardır - ilk ve üçüncü günlerde, kalan günler yüksek rakamlar olarak kalır. Semptom yaklaşık 4-5 gün sürer, daha sonra tedavinin arka planına karşı yavaş yavaş azalır.

Gökyüzünde ve bademciklerde döküntüler

Sıcaklık yükseldikten sonra 2-3 gün sonra, ağızda karakteristik bir döküntü belirir. Döküntüler kırmızımsı küçük papüllerdir. Dilin mukozasında bulunan nodüller, boğaz, bademcikler ve gökyüzünün 3 - 7 parçalık bir miktarda bulunur. Şiddetli enfeksiyonda, hastalık 20'den fazla papül içeren bol miktarda döküntü ile başlar.

Yavaş yavaş, papüllerin boyutu artar ve keseciklere dönüşür (seröz içerikli kabarcıklar). 24 ila 48 saat arasında bir süre geçtikten sonra veziküller açılır ve mukoza üzerinde kırmızı bir taç ile çevrili gri-beyaz renkte yaralar oluşur. Yaralar birbirine yakınsa, daha büyük bir kusuru birleştirip oluşturabilirler.

Oluşan ülserler çocuğa önemli ağrı getirir. Normal yemek veya içecek kırıntıları için gerçek bir test haline gelir. Çocuğun ağlaması, boğazda ağrı şikayeti, sıklıkla "koma" ve yanma hissi vardır.

Adenoviral anjinada, erüpsiyonlar palatine bademcikler üzerinde yer alan beyaz darı granülleri veya yarı saydam tortular gibi görünmektedir.

lenfadenopati

Lenfatik sistem virüsün yayılmasında önemli bir rol oynadığından, lenf düğümlerindeki artış enfeksiyonun ortaya çıkışı için çok karakteristiktir. Servikal lenf nodları değişikliklere en çok duyarlıdır, dokunduğunda yoğun, ödemli, ağrılı hale gelir.

Genel belirtiler

Çocuğun sağlık durumu bozulur, bebek halsiz, kaprisli, irritabl olur. Uyku ve iştah önemli ölçüde bozulmuş, zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Özellikle boyunda kaslarda ağrı olabilir. Sıklıkla, bebekler baş ağrısından şikayet eder, halsizlik, akıntılı semptomlar vardır - burun akıntısı, öksürük.

Sindirim bozukluğu

Gastrointestinal sistemdeki sorunlar hem genel zehirlenme hem de enterovirüs veya adenovirüsün bağırsak mukozası üzerindeki etkisi ile ilişkilidir. Çoğunlukla bulantı, kusma, iştah kaybı, muhtemelen ishal gelişmesi söz konusudur.

Vücutta döküntü

Bazı çocuklarda döküntü orofarenksin boşluğu ile sınırlı değildir, el ve ayakların derisinde elementler bulunabilir. Ellerin ve ayak tabanlarının avuçlarında daha sık lokalize döküntüler ve periferde bir kızarma halesi olan küçük kabarcıklar vardır. Genellikle döküntü 5 gün ila bir hafta sürer ve iz bırakmadan tamamen kaybolur.

Teşhis ve diferansiyel teşhis

Hastalık bir çocuk doktoru veya otorinolarynolog tarafından belirlenir, deneyimli bir uzman için, hastalığın teşhisi karmaşık değildir ve aşağıdaki yöntemleri içerir.

Doktor, kırıntıların yaşına, çocuk ekibine ziyaretlere ve hasta çocuklarla temas olasılığına dikkat eder. Bağışıklık sistemindeki kronik somatik hastalıklar ve bozukluklar da anjinin gelişme olasılığını gösterir.

Teşhisi sağlamak için uzman, bebeğin orofarenksini (boğaz) dikkatlice inceler ve belirli bir kabarcık döküntüsü veya baskın varlığına dikkat eder. Sadece orofarenksin mukoza zarında değil, aynı zamanda vücutta döküntülerin varlığında, hastalığı "el - ayak - ağız" sendromu ile ayırt etmek gerekir.

Viral anjina diğer patolojilerden ayırt edilmelidir, örneğin dilin üzerinde pamukçuk, gökyüzü, yanakların iç yüzeyi fark edilebilir beyazımsı bir kaplamadır, kabarcıklar pamukçuk ile görünmez.

Viral anjin, herpesetik stomatit ile kolayca karışır, döküntü de vezikülleri temsil eder ve hastalık sıcaklıkta bir artışla geçer. Ancak stomatit ile döküntüler çoğunlukla dil ve diş etlerinde bulunur ve bademciklere asla yayılmaz.

Adenovirüs enfeksiyonu sırasında seröz içerikli ve plaklı gömülü vesiküller, bakteriyel boğaz ağrısında pürülan akıntı ile karıştırılabilir. Ayırıcı hastalıkların lokalizasyonuna dikkat ederek hastalığı ayırt edebilir, bademcik iltihabı ile ayrılabilir bademciklerin ötesine geçmez. Ek olarak viral anjin, bakteriyel anjinaya bağlı olmayan, soğuk algınlığı ile karakterizedir.

 • laboratuvar teşhis
  • Bir klinik kan testi - beyaz kan hücrelerinde bir artış gösterecektir;
  • farinksden ekim sürüsü - başka bir mikroflorayı dışlamaya yardımcı olur;
  • Enzim immunoassay - virüsün penetrasyonuna cevaben oluşan spesifik antikorların varlığını belirlemeye yardımcı olur. Antikorlarda 4 kez artışla, "viral anjina" nın güvenli bir şekilde teşhis edilmesi mümkündür;
  • Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) - hastanın boğazındaki yıkamalarda virüsün kendisini tanımlamak için gereklidir. Bu yöntem, doğru teşhis için virüsün DNA'sının belirlenmesine yardımcı olur;
  • Spinal ponksiyon - beyin omurilik sıvısı çalışması için yapılır. Tanı sadece sinir sistemi hasarı belirtileri olan çocuklara verilir.
 • uzmanların danışmaları.

Hastalığın ciddi bir seyri ve iç organların yenilgisinden şüphe duyması durumunda, bir nörolog, ürolog, nefrolog, kardiyolog danışılması zorunludur.

Bir çocukta viral boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

 • yatak istirahati;

İyileşme sürecini hızlandırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için basit ama önemli bir yoldur.

Vücut ısısını ve anesteziyi azaltmak için parasetamol ve ibuprofen bazlı antiinflamatuar ilaçlar uygundur.

İkincil enfeksiyonun bağlanmasını önlemek için, orofarenksin, örneğin, Miramistin, Agicept, Biocide gibi boğaz, antiseptik ajanların durulanması için solüsyonlarla durulanması önerilir. Viral angina bir yaşın altındaki bir çocukta gelişirse, orofarenks iğnesi olmayan bir şırınga ile sulanmalıdır. Papatya, calendula - otların et suyu ile durulamak mümkündür.

Boğazdaki ağrı ve iltihapları gidermek için aerosoller: Inhalipt, Geksoral, Tantum Verde veya lidokain solüsyonu uygundur.

Cetrin, Fenkarol, Claritin gibi ilaçlar, alerjik reaksiyonların gelişmesini önleyecek ve anti-ödemli bir etkiye sahip olacaktır.

Orofarenksin UFO ülserlerin iyileşmesini hızlandırabilir ve iyileşme süresini kısaltabilir.

Neye ihtiyacınız yok?

 1. Hastalığı herpes virüsüne karşı antibiyotik ve ilaçlar ile tedavi edin, örneğin Asiklovir.
 2. Boğazın Lugol solüsyonu ile tedavi edilmesi, dokuya daha fazla zarar verir ve alerjik reaksiyonlara neden olur.
 3. İnhalasyonları gerçekleştirin, sıkıştırın. Bu tür tedavi yöntemleri lokal olarak kan dolaşımını arttırır, vücut ısısını arttırır, enfeksiyonun yayılmasını provoke edebilir.

komplikasyonlar

Bu enfeksiyon, virüsün sadece bebeğin orofarenksinin mukoza zarını değil, aynı zamanda sinir ve kas dokularını da etkilemesi nedeniyle tehlikelidir. En tehlikeli komplikasyon, beyin ve zarlarının menenjit ve ensefalit biçimindeki zararıdır.

Hastalığın jeneralize formunda, iç organlar piyelonefrit, miyokardit, hemorajik konjonktivit gelişmesi ile zarar görebilir. Hastalığın uzun süreli bir seyri anormal bir bağışıklık yanıtı ve romatizma sürecinin gelişmesi için ön koşulları oluşturur.

Virüs, vücudun savunmasını önemli ölçüde azaltır ve bakteriyel mikrofloranın eklenmesi için toprağı oluşturur. Bakteriler, mukoza zarının, apseler ve flegmon oluşumu ile desteklenmesine neden olurlar.

önleme

Virüsün hasta bir çocuktan yakalanma olasılığı çok yüksek olduğundan, antiepidemik önlemler önleyici bir tedbir haline gelir:

 • hasta bir çocuğun tanımlanması ve izolasyonu;
 • 14 günden az olmayan kişiler için karantinaya giriş;
 • Enfeksiyöz bebek, hastalığın ortaya çıkışından bir hafta öncesine kadar takımına geri dönebilir;
 • enfekte bir çocukla temas halinde olan çocuklara spesifik gama globülinlerinin dahil edilmesi;
 • epidemiyolojik odaklamanın dezenfeksiyonu;
 • iş ve dinlenme rejimini rasyonalize ederek vücudun koruyucu güçlerini güçlendirmek, sağlıklı beslenme, sertleştirme;
 • zorunlu günlük yürüyüşler, binaların ıslak temizlenmesi;
 • Bebeğin kişisel hijyen kurallarına uyumu, ellerin yıkanması, kişisel bakım malzemelerinin kullanılması.

Sonuç

Virüs enfeksiyonu, 5 yaşın altındaki çocuklarda yaygındır. Çocuklarda viral anjin gelişmesi bir istisna değildir.

Hastalığın karakteristik belirtileri vardır ve hastalıktan şüphelenilen ve ortaya çıkan tipik bir seyre sahip olmak hiç de zor değildir. Zorluklar, az sayıda döküntü unsuruyla veya atipik bölgelerde döküntülerin lokalizasyonunda ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, deneyimli bir uzmanın tanı ve konsültasyonunun laboratuvar yöntemleri rahatsızlığın farkına yardımcı olacaktır.

Doğru tanılamadan, uygun tedavinin atanmasına bağlıdır. Ebeveynler, rahatsızlığı anti-herpes ilaçları veya antibiyotiklerle tedavi etmenin yanlış olduğunu bilmeli, hastalığın bakım ve içme rejimine dikkat etmelisiniz. Hastalık, bebeğe çok acı verici duygular ve kaygı getirmesine rağmen, çoğu zaman hastalık iyi huyludur ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz.

Angina viral veya bakteriyel bir hastalıktır

Semptomlar ve viral boğaz ağrısı tedavisi

KBB hastalıkları arasında viral anjina en sık teşhis edilir. Larenks'in rinovirüsler, parainfluenza virüsleri, enterovirüsler veya adenovirüslerle enfekte olmasının bir sonucu olarak gelişir. Çocuklarda ve yetişkinlerde semptomları ve tedavisi oldukça farklıdır. Örneğin, çocuklar yetişkinlere göre viral boğaz ağrısına daha az toleranslıdır ve yetişkinler için genel semptomları hafifletebilecek bazı ilaçları alamazlar. Genellikle viral tip bir hastalık bakteriyel olan ile karıştırılır. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce, farenksin viral veya bakteriyel anjinaya nasıl ayrılacağını bilmeniz gerekir. Bu iki hastalık için tedavi tamamen farklıdır.

Klinik belirtiler

Boğaz ağrısı tanımak basittir. Bunu yapmak için, hastalığın kendini nasıl ortaya çıkardığını bilmelisiniz. Viral angina belirtileri aşağıdakilere sahiptir:

 • submandibular ve servikal lenf düğümlerinin artışı;
 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • boğazda nahoş acı;
 • boğazda kızarıklık;
 • yüksek sıcaklık;
 • artan yorgunluk;
 • baş ağrısı;
 • titreme.

Yetişkinlerde, vücut ısısında neredeyse hiçbir zaman kritik bir artış olmaz - maksimum 38 derece. Ancak çocuklarda bu rahatsızlık genellikle yoğun ısı ile birlikte görülür. Bu durumda antipiretik ilaçlar kullanmak etkisizdir ve sıcaklığı sadece birkaç işaretle azaltmanızı sağlar.

Viral anjina bakteriyelinden farklılıklar

Hangi angina: viral veya bakteriyel ayırt nasıl? Bu hastalıkların benzer bir belirtisi vardır, ancak bazı farklılıklar vardır. Virüslerin, bakterilere göre çok daha küçük mikroorganizmalar olduğu gerçeği ile başlamak gerekir. Bir taşıyıcıya ihtiyaç duydukları yavaş üremeleriyle ayırt edilirler. Ve bakteri hızla çoğalır ve bunun için uygun bir ortam yaratmaya hazırdır.

Semptomatik bir görüntü hakkında konuşursak, virüs hastalığı aşağıdaki belirtilerdeki bakteriyel olandan farklıdır:

 1. Boğazın viral bir lezyonu sırasında, kesin lokalizasyon alanları yoktur. Ve bakteriyel enfeksiyon ile, net lezyon odakları not edilir.
 2. Virüs aktivitesinin tepe noktası 3. günde gerçekleşir ve düşüşü, yenilgi tarihinden itibaren 10 gün sonra ortaya çıkar. Bakteriyel enfeksiyon, enfeksiyondan bir gün sonra kendini gösterir ve 4-5 gün içinde uygun tedavi ile ana semptomlar zayıflamaya başlar.
 3. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar için sıcaklık da farklıdır. İlk durumda, neredeyse hiçbir zaman 38 derecenin üzerine çıkmaz, ikinci durumda 40 derece ve daha yükseklere ulaşabilir.
 4. Viral anjin her zaman şeffaf akan mukusun öksürmesi ve balgam söktürmesiyle kendini gösterir. Bakteriyel hasar durumunda, bu belirti yoktur.
 5. Viral anjina ile boğaz ağrmaya ve şişmeye başlar, yanma hissi oluşur ve yiyecek ve içme suyunu yutmada güçlükler yaşanır. Bakteriler sadece bademcikleri etkiler, bu nedenle ağrı esas olarak sadece yemek yerken ortaya çıkar.
 6. Bu hastalıklarla baş ağrısı da farklı bir karaktere sahiptir. Boğaz virüslere çarptığında, bakteri tapınaklarda ve başın arkasında olduğunda başın önünde yer alır.

Viral anjinanın bakteriyelden ayırt edici bir belirtisi, ciltte bir döküntü görünümüdür. Ancak, bu belirti çocuklarda nadirdir.

Antibiyotiklerle tedavi

Birçok insan, antibiyotiklerin, herhangi bir hastalığı tedavi etmeye yardımcı olan en güçlü ilaçlar olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle, viral bir boğaz ağrısı olduğunda hemen onları almaya başlarlar.

Viral boğaz ağrısı için antibiyotikler işe yaramaz! Virüsler bu tür ilaçlara dirençlidir ve bu nedenle uygulamalarındaki etki en az düzeyde olacaktır!

Antibiyotikler sadece bakteriyel boğaz ağrısı söz konusu olduğunda veya yüksek ikincil enfeksiyon riski varsa bu durumlarda alınır. Önleme amacıyla antibiyotik almaya başlama, hiçbir anlam ifade etmemektedir. Viral bir enfeksiyonun uygun şekilde tedavi edilmesinden dolayı, bakteriyel bir enfeksiyon sadece izole vakalarda birleşir.

Erişkinlerde tedavi ve bu hastalığın çocukları mutlaka antiviral ilaçları içermelidir. Doktor bunları doğru bir şekilde seçmelidir.

Tedavi etmek için?

Gelişimi virüsler tarafından provoke edilen anjina, bakterilerin neden olduğu bir hastalıktan çok daha kolaydır. Ancak, onun ortaya çıkmasında, ciddi komplikasyonların gelişmesi riski olduğundan doktora başvurmak gerekir. Bunlar arasında piyelonefrit, otitis media, eklemlerin romatizması, vb. Bu nedenle, hastalığı çalıştırmak ve kendi başına geçene kadar beklemek, hiçbir durumda imkansız değildir.

Viral boğaz ağrısının tedavisi aşağıdaki aktiviteleri gerektirir:

 1. Katı yatak istirahatı. Vücudun virüslerle etkili bir şekilde başa çıkması, güç ve kaliteye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle, hastanın zihinsel olanlar da dahil olmak üzere her türlü stresi en aza indirmesi gerekir. Okullar, tam iyileşme sağlanana kadar çalışmaları ertelemelidir ve yetişkinler ne kadar önemli olursa olsun, çalışmaya katılmamalıdır.
 2. Vücudun savunmalarının restorasyonu. Virüslere karşı savaşmak için vücudun yardımınıza ihtiyacı olacak. Hastalığın zirvede olduğu anda bile, bir eczane kompleksi vitaminleri almak ve daha fazla taze meyve ve sebze yemek gereklidir. Ağır gıdalardan, boğaz ağrısını tahriş etmeyecek şekilde atılmalıdır. Bu şeker içeren gıdalar için geçerlidir. Mikroorganizmaların kopya sayısında ve hastalığın ilerlemesinde bir artış sağlar. Bolca içki içmek önemli bir rol oynar. Tüm içecekler oda sıcaklığında olmalı ve şeker ve gaz içermemelidir.
 3. Boğaz antiseptik etki solüsyonları ile durulayın. Bu, bakteriyel enfeksiyonun bağlanmasını önlemeye yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Farmasötik ürünler olarak kullanılan çözeltilerin yanı sıra çeşitli bitkilerin, örneğin papatya, adaçayı veya nane gibi süslerin hazırlanması için. İyi bir terapötik etki, bir tuz ve iyot çözeltisidir. İlaçların Klorheksidin ve Miramistin tahsis edilmelidir.
 4. Kompresyonların uygulanması. Sadece hastalık lenfadenit olmadan ortaya çıkarsa kullanın. Ağrıyı azaltmak ve iltihap ve şişmeyi ortadan kaldıran kan dolaşımını iyileştirmek için yardımları sıkıştırır. Ek olarak, kompreslerin kullanımı, toksinlerin patolojik odaktan hızlı bir şekilde alınmasını sağlar. Viral enfeksiyon ısınma kompreslerini kullanmasına izin verildiğinde.
 5. Antiviral ilaçların kullanımı. Viral boğaz ağrısının tedavisinde çok önemlidirler. Bu tür ilaçlar, patojenik mikroorganizmaların koruyucu zarının tahrip edilmesine katkıda bulundukları ve bunun sonucunda yok olduklarına neden olan maddeler içerir. Antiviral ajanların kabul edilmesi komplikasyonların gelişmesini engeller ve genel semptomatik modelde bir iyileşme sağlar.

Viral boğaz boğaz halk ilaçları tedavisi

İlaç tedavisi ve yatak istirahatına ek olarak, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi geleneksel tıbbın kullanımı ile gerçekleşebilir. Bu tedavi, altta yatan semptomların yoğunluğunda bir azalma sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bu hastalığın tedavisi için, aşağıdaki geleneksel olmayan ilaçlar kullanılabilir:

 1. Propolis. Birkaç şekilde kullanılır. Propolis'i her yemekten sonra yavaşça çiğneyebilir veya bunun için bir tentür yapabilirsiniz. Tentür eczaneden alınabilir. 20-30 damla miktarında bir bardak ılık suda seyreltilmeli ve hazırlanan solüsyon bir boğazla yıkanmalıdır. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır. Ve bağışıklık tentürünün genel olarak güçlendirilmesi için 10-15 damla içeriye girip bol su ile yıkayın.
 2. Med. Ev ilacını yapmak için kullanılır. Bunu yapmak için, 15 g bal ve tereyağını bir kapta karıştırın ve ½ çay kaşığı ekleyin. Soda. Elde edilen karışım köpük oluşumuna ısıtılır, soğutulur ve günde 2-3 kez ılık biçimde içten alınır.
 3. Votka Sıkıştır. Enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir ve boğaz ağrısını ortadan kaldırır. Gazlı bez almak, birkaç kat halinde katlamak, votka içinde nemlendirmek ve boğaz ağıza takmak gerekir. Boyunun üstünde polietilen ve sıcak bir eşarp ile sarılmalıdır. Bir kompres yapmak geceleri en iyisidir.

Çocuklarda viral boğaz boğaz halk ilaçlarının tedavisi yapılamaz. Çocuğun vücudu, yetişkinin aksine zayıf bağışıklığa sahiptir ve aynı propolis veya balın kullanımına yeterince cevap vermeyebilir. Bu nedenle, çocuklarda bu rahatsızlığın tedavisi kesinlikle doktor tavsiyelerine göre yapılmalıdır.

Dr. Komarovsky ile Viral angina:

Angina bakteriyel bir hastalık mı yoksa viral mı?

Angina, sadece bakteriler tarafından neden olunan bir bakteriyel hastalıktır. Çoğu durumda, grup A'nın hemolitik streptokokları, bazen (vakaların yaklaşık% 10'u) - farklı stafilokok suşları ve nadiren izole edilmiş vakalarda - gonokoklar neden olur.

A grubunun hemolitik streptokokları - anjinin ana uyarıcısı

Angina virüs veya mantarlardan kaynaklanmaz, bu nedenle kesinlikle viral bir hastalık değildir.. Bir anjinin virüsü doğada mevcut değildir, doktorlar bilinmemektedir ve hiç kimsenin tanıdığı değildir. Birçok hastada bu konuda sorular ve yanlış kavramlar iki nedenden ötürü ortaya çıkar:

 1. Anjina halkında, boğazda ağrı ile ilişkili herhangi bir hastalığı aramak gelenekseldir. Bu hastalıkların çoğu viral farenjit, bademcik iltihabı ve larinjit, tıp uzmanları (genellikle büyükanneler) tarafından bilinen ve anjina denir, çünkü insanlar virüs hastalıkları olduğu konusunda yanlış görüş alırlar. Aslında, sadece akut strep boğaz-bademcik iltihabı anjina denir ve diğer tüm hastalıklar uygun doğanın farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Örneğin, viral larinjit, farinksik (farinksin mantar enfeksiyonu);

Gelişimin erken evresinde farignomikoz

 • Daha önce (geçen yüzyılın ortalarına kadar), anjina ve tıbbi uygulamada virüslerin neden olduğu herhangi bir akut tonsillit denir. Daha sonra bakteri, viral ve fungal olarak ayrıldıkları anjinin sınıflandırması vardı ve doktorların belirli bir durumda, örneğin kızamık virüsünün neden olduğu viral bir hastalık olduğunu söylemeleri doktorlar için çok normaldi. Daha sonra, bu tür isimlendirme terk edilmişti, ama aynı zamanda eski ders kitapları ve hala bu zamanlarda yakalanan birçok kişi, tabiatı ne olursa olsun genellikle akut tonsillit anjinası olarak adlandırılıyor. Ve çevreyi ikna et.
 • Mikroskop altında kızamık yapan morbillivirus

  Bugün, tüm doktorlar anjinaya sadece bakteriyel bademcik iltihabı diyorlar ve sadece nadiren bireysel viral hastalıkların eski ve alışılmış isimlerini sadece hastayla açıklamanın basitliği için kullanıyorlar. Büyük ve viral anjin gibi bir hastalık mevcut değildir - bu sadece viral farenjit ve bademcik iltihabı için bir günlük adıdır.

  Komarovsky: "Angina akut bir bakteriyel hastalıktır..."

  çoğu durumda olmasına rağmen, onunla tartışmak zor bir viral hastalık ve kabul etmek değmez - Aynı zamanda bir usta ve gri saçlı büyükanne torunu yetkili olarak ilan ettiğinde, hatta tıp fakültesinden o anjin mezun olduğu anlaşılmaktadır. Böyle bir sanrı tehlikeli olabilir.

  Boğaz ağrısını viral bir hastalık olarak adlandırmak ne zaman tehlikelidir?

  Geleneksel tıp, boğazın viral hastalıkları da dahil olmak üzere viral hastalıkların tedavisi için binlerce reçete bilir. Şimdi bu tariflerin etkili olup olmadığını anlayamayacağız, sadece tüm bu ilaçların gerçek anjinaya neden olan bakterilere karşı mücadelede kesinlikle işe yaramayacağına dikkat edeceğiz.

  "Angina" dan halk tıbbı tariflerinden biri kurbağa nefes almak ve sonra serbest bırakmak...

  Angina'yı gerçekten tedavi edebilen tek çareler antibiyotiktir ve sadece sistemik uygulama ile yani tabletleri içeri veya enjeksiyonla alırken.

  sarımsak, bir anne ve üvey anne veya aynısafa et suyu - Tabii ki, hasta gerçekten boğaz ağrısı varsa, ancak o buna kabul etmez hiçbir antibiyotikler vardır bir virüstür ve onun halk ilaçları ile savaşmaya başlaması inanmaktadır. Bu durumda, değerli zaman israf olacak ve bademciklerde tedavi edilmeyen streptokok enfeksiyonu, apse, kan enfeksiyonu, kalp defekti ve böbrek hasarıyla sonuçlanabilir.

  St. John's wort tarafından toplanan, kış için kurutma ve dondurma için hazır

  Öte yandan, hastanın farenks ya da sadece bademcikler viral bir enfeksiyonu varsa ve onu bakteriyel bir enfeksiyonla karıştırır ve antibiyotik içmeye başlarsa, farinksin şiddetli fungal lezyonlarının gelişmesi oldukça olasıdır. Yine de, bağışıklık, viral bir enfeksiyon tarafından büyük ölçüde zayıflatılır ve ağızdaki mantarların gelişimini engelleyen yararlı bakteriler, bir antibiyotik tarafından yok edilir. Bu koşullar altında, mantar çok aktif olarak çoğalmaya başlar, bademcikler, farinks ve gökyüzü üzerinde beyaz bir kaplama oluşturur.

  Ağız kandidiyazı

  Tek tehlikeli olmayan vaka, hasta farenksin virüs enfeksiyonu ile iki kez karıştırıldığında ortaya çıkar:

  1. İlk kez - sadece anjinanın viral bir hastalık olduğuna inandığı zaman;
  2. İkinci kez - viral hastalığı anjinası çağırdığında.

  Bu durumda viral hastalığı özellikle viral bir hastalık yolu ile tedavi edecektir. Bu tedavinin en azından bir sonuç vereceği gerçeği değil (çoğu antiviral ilacın pratik etkinliği henüz kanıtlanmamıştır), ancak bu yaklaşımın en azından ciddi sonuçları olmayacaktır.

  Hangi viral hastalıklar anjina denmeye devam ediyor?

  Bununla birlikte, tıpta "anjin" teriminin uzun tarihçesi nedeniyle, bazı viral hastalıkların, eradikasyonun son derece zor olan, iyi bilinen ve popüler isimleri tıpta sabitlenmiştir. Bilimsel makalelerde ve konferanslarda bu isimler kullanılmaz, fakat ortak konuşmada (genellikle bir hastayı tanıya açıklamak için) yaygın olarak kullanılmaya devam ederler. Örneğin:

  • Herpetik anjin, o bir herpagina, aynı zamanda herpes boğaz ağrısıdır. o bademcik sadece bir iltihap yok - anjina ederken ve boğazına arkasına yumuşak damak - bu bütün yutak ve genellikle çünkü sadece etkilenen eğer Anjin, değil. Bununla birlikte, hastalığın adı çok popülerdir ve farinksin gerçekten doğru - enterovirüs lezyonundan daha sık kullanılır;

  Gökyüzünde herpeslerin kırmızı yaralar özelliği

 • Kızamıklı anjin. Hastalık, hastalığa bir isim vermeyi mümkün kılan, farinksin karakteristik kızarması ve iltihaplanması geliştiğinde;
 • Grippoznaya angina - sadece grip ile hasta boğaz sendromunun adı;
 • Monosit anjina, bugün daha yaygın olarak enfeksiyöz mononükleoz denir. Bu durumda hastalar anjinaya neden olan etken maddenin herpesvirüs tip 4 (Epstein-Barr virüsü) olduğunu söyleyebilirler. Adil olma uğruna, mononükleozun klinik resminin akut pürülan bademcik iltihabına çok benzediğini ve hatta doktorların bazen bu hastalıkları karıştırabildiğini görüyoruz.
 • Enfeksiyöz mononükleozda bademcik görünümü

  Herpes boğazındaki herpes boğaz ağrısına göre daha az ilişki gösterir. Bu herpes virüs grubunun dışındaki bir bağırsak virüsü Coxsackie kaynaklanır ve adını boğazını ile papüller görünen çok benzer herpetik döküntü olmadığı gerçeği türetilmiştir.

  Farinks ve boğazın hemen hemen tüm mantar lezyonlarına mantar anjina denir. Bu en azından "faringomikoz" ya da "tonsillomikoz" demekten daha kolaydır ve bu nedenle bu ifade birçok doktor tarafından yanlışlığını fark etmek için kullanılmaktadır.

  Prensip olarak, bu terminolojik karışıklık hepsi sadece bakteriyel tonsilit boğaz ağrısı çağrılacak kullanılan dek onlarca yıl boyunca doktorların sadece bir sorun olmaya devam olurdu ve "eski muhafız" emekli olmaz. Ancak, hastalar kendileri ilacı aktif bir şekilde anlamaya çalıştıklarından ve çoğu zaman bu alandaki bilgisini bir anda gözden geçirmeye ve aktif bir şekilde tedavi etmeye çalıştıklarından, muğlak bir terim bireysel hastaları sessizce tedavi edilmelerini önler. Yanlış ve boğaz ağrısı virüsü tamamen farklı yöntemler yok edilmelidir - Yine güvenilir bir doktor antibiyotik "anjin" tanısı ve atanmış olsa bile, "sempatizanlar" Bu tedavi bu hastayı ikna edebilir. Belli bir hasta ne yapmalı ve doktorun ne tür anjinası olduğunu nasıl anlayabilir?

  Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocukluğa girip kendi kendine teşhis koymanız gerekmez ve bir uzmana danışmanız gerekmez.

  Doktor "anjin" kelimesini söylerken ne anlama geliyor?

  Pratik olarak tüm modern doktorlar, "herpes" veya "fungal" gibi ek ekleri olmayan "angina" kelimesini söyledikleri zaman, tam olarak streptokokal bakteriyel hastalık anlamına gelir.

  Eğer doktor basit bir şekilde hastaya kendi problemini açıklamak isterse, farinks Coxsackie herpes boğazının yenilgisini arayabilir, ama aynı zamanda "herpes boğaz ağrısı" diyecektir. Eğer öneki "herpes", "fungal" veya "monositik" değilse, o zaman bu bir bakteriyel hastalıktır.

  Bu kuralın bir istisnası çok eski doktorlar ya da geleneksel şifacılardır. İlk olarak, viral bademcik iltihabının anjina olarak adlandırıldığı kitaplardan öğrenilen ve tedavi eden binlerce insan, genellikle virüsler ve bakteriler arasındaki genel olarak farklılıklar hakkında iyi bir anlayışa sahip değildir.

  Viral grip parçacıkları, elektron mikroskobu görünümü

  Hastaya yapman gereken en önemli şey iyi bir doktor bulmak ve onun talimatlarını takip etmektir. Ve büyük, doktor hastalığı - angina, akut tonsillit veya başka bir şekilde nasıl çağırır önemli değil. Bu hastalıktan doğru tedaviyi ve doğru ilaçları atar. Ve hastanın görevi bu fonları içmektir. Veya doktor bir şey yazmadıysa (viral hastalıklar durumunda normaldir) - hiçbir şey içmeyin. Ve eğer gerçekten şüpheleriniz varsa, doktora hastalığın sebebi hakkında ve doktor - patojenleri anlatan nedenlerden dolayı sorabilirsiniz. İyi bir uzman bu soruları cevaplayacaktır.

  Ama yapmanız gereken şey, evde bir ayna karşısında oturmak, boğazınıza bakmak ve tahmin etmek, bir viral hastalık yansıması veya bakteriyel olarak görülebilir. Bu durumda, hata olasılığı çok yüksektir ve olası sonuçları çok ağırdır.

  Ve ayrıca öğren:

  Komarovsky: "Angina herhangi bir virüsün neden olmadığı..."

  Angina'nın viral veya bakteriyel yapısı

  • Viral bademcik iltihabı nasıl oluşur?
  • Bademcik iltihabı nedenleri
  • Viral boğaz ağrısı ve tedavisi belirtileri
  • Bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısı
  • Bakteriyel hastalığın klinik resmi
  • Boğazda enfeksiyöz sürecin terapötik tedavisi

  Boğaz ağrısı, ateş, solunum yolu hastalıklarının gerçek bir arkadaşıdır. Angina viral veya bakteriyel, tedaviye başlama zamanı geldiğinde ve kendi kendine ilaç tedavisine girmediğinde, modern ilaçlar tarafından başarılı bir şekilde ortadan kaldırılır.

  Viral bademcik iltihabı nasıl oluşur?

  Enfeksiyöz ajanların neden olduğu angina tehlikeli bir hastalıktır. Palatine bademcikler adenovirüslerden, influenza patojenlerinden etkilenir. Bademciklerin boyutu artar ve keskin bir şekilde hiperemik hale gelir, çoğu zaman hastalığın etken maddesi herpes virüsüdür. Enfeksiyonun bulaşma mekanizması - solunan hava yoluyla, hasta bir kişiden, bir virüs taşıyıcısından, ev eşyalarından. Genellikle anjina karakteristik belirtileri oluşumu ile, grip benzer bir durum gelişir. Özelliği, akan tıkanıklık ve baskınlar olmaksızın akan, temiz, hafifçe kızartılmış bademciklerle burun akıntısı, öksürüğün birleşmesinden oluşur.

  İçeriğe geri dön

  Bademcik iltihabı nedenleri

  Hastalık anjina viral veya bakteriyel nerededir?

  Genellikle influenza veya ARI ile, genişlemiş bezler hastalığın bir komplikasyonuna işaret eder. Angina mononükleozda bir belirti olarak görünür, ancak bağımsız bir yönelime sahip olabilir.

  Bademciklerin viral patolojisi yüksek derecede bulaşıcılığa sahiptir. İnsan bağışıklığını zayıflatan faktörlerin etkisi nedeniyle akut viral enfeksiyonda bez enfeksiyonu vardır. Prosesin gelişiminde önemli bir rol, vücudu etkileyen alerjenler tarafından oynanır.

  Olumsuz çevresel faktörler, organlardaki fonksiyonel değişiklikler, virüslerden etkilenen amigdaladaki patolojinin tezahürüne katkıda bulunur. Viral bademcik iltihabının en önemli miktarı öksürme, konuşma, hapşırma sırasında çevreye bırakılır. Hastalığın kaynağı aşağıdaki gibi faktörlerdir:

  • çürük dişler;
  • inflamasyonun kronik odakları;
  • açık yeşil;
  • bulaşıcı ve alerjik süreçler.

  İçeriğe geri dön

  Viral boğaz ağrısı ve tedavisi belirtileri

  Viral etiyolojinin bademcik iltihabı ve bakteriyel etiyoloji arasındaki farkın önemli bir işareti, hastanın vücudunun genel zehirlenme derecesidir. Bu rahatsızlık nadiren aşağıdaki gibi belirtilerle eşlik eder:

  • yüksek sıcaklık;
  • zayıflığı;
  • titreme;
  • yutulduğunda ağrı;
  • tapınaklar ve gözbebeklerinde baş ağrısı;
  • baş dönmesi.

  Viral anjin hafif bir öksürük ve burun akıntısı ile ortaya çıkabilir. Sıcaklık keskin bir şekilde yükselir, 2-3 saat, en az 3-4 gün sürer.

  Hastalığın yerel belirtileri karakteristiktir:

  • ses kısıklığı;
  • boğaz hiperemi;
  • farinksin arkasındaki plak;
  • küçük dil ve palatine kemerler kızarıklık.

  Bezler boyut olarak büyütüldü, ancak beyaz kaplama tamamen yok. Vücudun ani virüslerle zehirlenmesi hızla gelişir. Hastalık sırasında lenf düğümleri artar ve palpasyonda orta derecede ağrılı olurlar.

  Zorlu komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için hastanın aşağıdakilere ihtiyacı vardır:

  • en kısa zamanda bir doktora danışın;
  • rejimi yatakta tutarken;
  • ılık meyve içecekleri, jöle, meyve suyu kullanmak;
  • Boğaz ağrısını düzenli olarak solüsyon veya bitki özleri ile durulayın;
  • bir doktor tarafından reçetelenmiş ilaç almayı reddetme.

  İçeriğe geri dön

  Bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısı

  Tonsillit, stafilokok, streptokok, klamidya, difteri bacilinden kaynaklanabilir.

  • zayıflamış bağışıklık nedeniyle;
  • Oral kavite veya burun (sinüzit) kronik iltihap sonrası;
  • Tahriş edici maddelerin etkisi altında (toz, alkol, nikotin).

  Angina, bu gibi tehlikeli rahatsızlıklara eşlik eder:

  Bakteriler bademciklerin mukoza zarında yaşarlar. Stres, hipotermi sonucu, daha aktif hale gelir ve hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasına neden olurlar. Doğru tedavi olmaksızın uzun süreli angina, kompanse veya dekompanse bir aşamada yer alan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

  Catarrhal tonsillitis, mukoza boğazındaki patojenin etkisiyle hafif bir şişlik oluşmasıyla birlikte anjinin en kolay şeklidir. Foliküler ve lacunar bademcik iltihabı daha şiddetli bir klinik tabloya sahiptir ve fibröz anjina bademcikler üzerinde sürekli bir çiçeklenme ile karakterizedir.

  Ülseratif nekrotik tonsillit, kötü nefeste baskın olan ölü doku odaklarını oluşturur.

  İçeriğe geri dön

  Bakteriyel hastalığın klinik resmi

  Pürülan iltihaplı formu çok sık gelişir. Foliküler anjina ile hastanın durumu orta şiddette. Bademcikler üzerinde pürülan açık sarı flakonlar vardır. Hasta şiddetli baş ağrısı, titreme, sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir, alt sırt, kaslar, eklemlerde bir ağırlık vardır. Yutma ile ağrı, hastaya önemli rahatsızlık verir: Küçük bir sıvı miktarını bile yutması zordur. Çocuklar yemek yemeyi reddederler, çünkü daha belirgin nörotoksikoz belirtileri vardır.

  Kalp kasının normal işleyişini ihlal etti: Nabız nadir görülür, kan basıncı düşer, kardiyogramda değişiklikler olur. Pürülan içerikler bademciklerin lakunalarını doldurur. Uygun tedavi olmadan korkunç komplikasyonlar vardır:

  • farinksin apsesi;
  • kranyal kavitede enfeksiyon yayılması;
  • bulaşıcı şok;
  • kanın genel enfeksiyonu.

  Lacunar anjin, romatizmal kardit veya glomerulonefrit formunda geç komplikasyonlara neden olur. Lacunar tonsillit, kanın bileşimindeki değişikliklerin görünümünü arttırır.

  Bazen anjina, sıcaklıkta hafif bir artışla kendini gösterir, ancak bakterilerin yaşamsal aktivitesinin ürünleri ile organizmanın zehirlenmesi belirtilerini keskin bir şekilde ifade eder.

  Özellikle küçük çocuklarda ciddi bakteriyel bademcik iltihabı görülür. Gerekli nitelikli tedavi olmaksızın, çocuğun şu semptomları vardır:

  • bulantı;
  • kusma;
  • ishal;
  • epigastrik bölgede ağrı;
  • konvulsif sendrom.

  Lacunar angina genellikle larenksin stenozu provoke eder. Çocuk nefes almakta zorlanıyor, havlayan bir öksürük, siyanotik bir yüz ve cilt var. Dil beyaz bir kaplamayla kaplanır, ağzından keskin, hoş olmayan bir koku not edilir. Lacunar angina'ya, hastalığın 7-10. Gününde kaybolmuş olan palatin kemikleri şişmesi eşlik eder. Larinkste güçlü bir tümör, konuşma bozukluğunun ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

  İçeriğe geri dön

  Boğazda enfeksiyöz sürecin terapötik tedavisi

  Hastalığın komplikasyonlarını önlemek ve hızlı bir iyileşme sağlamak için, doktorun tüm önerilerine uymak gerekir. Yatak istirahati, kalp ve kan damarlarındaki yükleri önleyecektir. Yiyecekler kolayca sindirilebilir ve kalorilerde yüksek olmalıdır. Kolay püresi, jöle ve süt ürünleri vücuda gerekli maddeleri sağlayacak ve sıcak içecek toksinleri kaldıracaktır. Doktor tarafından önerilen bitkisel şifalarla düzenli durulamalarla boğazdaki ağrıyı azaltın.

  Bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi, bir uzman tarafından reçete edilen antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. İlaç penisilin grubu, makrolidler, sefalosporinler II-III jenerasyon kullanın. Hipertermi ortadan kaldırmak için, doktor antipiretik ajanlar reçete.

  Hastanın ciddi bir genel durumu durumunda, tedavi bir hastanede gerçekleştirilir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez: kontrolsüz ilaç kullanımı, alerjilerin ve duyarsız mikrop soylarının ortaya çıkmasına neden olur.

  Bir çocukta pürülan anjina, doktorların hızlı ve kaliteli bakımını gerektirir. Zamansız tedavinin bir sonucu olarak, bir çocuk kronik bademcik iltihabı gelişebilir. Doktorlar lokal anestezi kullanılmasını önermektedir:

  Antialerjik ajanlar tedavide kullanılır:

  Bademciklerin iyot preparatları ile muamele edilmesi ve plağın kendi başına çıkarılması kabul edilemez çünkü bu tür manipülasyonlar, farenksin ötesinde pürülan içeriklerin yayılmasına yol açmaktadır.

  Göğüs iltihabı önlenmelidir. Her şeyden önce, ölçülü fiziksel efor, bademciklerin sertleşmesi ile vücut güçlendirilmelidir. Bir pürülan süreç, bir doktorla koordine ederek gerçekleştirilmesi gereken çok sayıda halk tedavisi metodu atarsa.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Neden boğazda pershit - bu semptomun ana nedenleri

  Bu yazıda, Persler'in boğazda niçin olduğunu, bu tatsız fenomenin neden ortaya çıktığını, hangi hastalıkların kendini gösterebileceğini ve nasıl başa çıkacağını anlatacağız.

  Mucize İyodinol - boğaz tedavisi için kullanım talimatları

  Ilaç nasıl uygulanırİlacın ana ve birincil amacı, boğaz ve bademciklerin yanı sıra, özellikle kronik formda bademcik iltihabına bitişik olan alanın tamamen yıkanmasıdır.