Loading

Aktarılan anjinin olası patolojik sonuçları

İlk bakışta, anjin tamamen zararsız bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, ateş birkaç gün, genel halsizlik - göründüğü gibi, sorun değil! Ancak, bu hastalıkta vücutta meydana gelen birçok biyokimyasal ve immünolojik süreci ele alırsak, eski görüşlerimizi büyük ölçüde tekrar gözden geçirebiliriz. Çoğu durumda, hastalığın nedeni bir dizi sinsi özelliği olan streptococcus'tur.

Komplikasyonların nedenleri

İnsan bağışıklık sistemi, antikorlar vücuda girdiğinde antikorların gelişiminin başlayacağı şekilde tasarlanır. Antikorlar, bir mikroorganizmanın antijenlerini "yok etmek" denilen proteinlerdir. Bileşiminde Streptococcus, kalp kasının antijenlerine, böbrek dokusuna, eklemlere ve diğer bazı organlara ve dokulara benzer bir antijen kompleksi içerir. Başka bir deyişle, insan bağışıklık sistemi antijenler arasındaki tüm ince farkları tanımamakta ve bazı durumlarda kendi dokularına "saldırarak" bir dizi ciddi komplikasyona yol açmaktadır.

Aktarılan hastalığın olası sonuçları

Angina sonrası tüm komplikasyonlar iki büyük gruba ayrılır: genel ve lokal. Antikorları ve antijeni içeren yaygın bir immünolojik reaksiyon dizisi ile nihayetinde kalbe, eklemlere, böbreklere zarar verir. Lokal komplikasyonlar, transfer edilen anjinadan sonra lokal değişikliklerden kaynaklanır. Kural olarak, hasta için önemli bir tehdit oluşturmazlar, ancak yine de belirli bir terapötik taktik gerektirir.

Kalp üzerinde etkisi

Anjina'nın en sık görülen komplikasyonu kalp kasına yapılan romatizmal hasardır. Romatizma ile tüm organizmanın bağ dokusu hasar görür ve çoğu durumda kalpten lokalize olur.

Kalbin yenilgisi, birçok durumda, hastaların kusurlarının ve sakatlıklarının ortaya çıkmasına yol açtığı için, aktarılan anjinin korkunç bir sonucudur. Çoğu zaman, romatizmal kalp hastalığı, 5-15 yaş arası çocuklarda görülür ve hastalık aktarıldıktan sonra gerçekleşir - neredeyse tam refahın arka planında. Kalp kasına yapılan romatizmal hasar ile birlikte iltihap - miyokardit var. Bu durumda, kalpte ağrı vardır, genel halsizlik, dispne ortaya çıkabilir. Çoğu durumda vücut ısısı normal kalır, bu da ciddi bir komplikasyon gelişmesinden şüphelenilen zamanı önler. Ancak, sürecin ilerlemesi ile, vücut ısısında bir artış, kalpte sesin görünümü, aritmi oluşumu. Bu durum damarlardaki kan pıhtılaşması ve sonraki tromboembolizm gelişmesi için tehlikelidir.

Kalbin iç kalbine romatizmal hasar oluşursa, çocuklukta da daha sık ortaya çıkan endokardit oluşur. Çocuk kanama eğilimi, şişlik, parmakların falanjı kalınlaşır, kalp yetmezliği belirtileri eklenir, yüksek vücut ısısı not edilir. Kalpteki ağrı, daha sonra, bu durumun kardiyak nedenini tanımasına izin vermeyen, biraz sonra eklenir. Sürecin ilerlemesi ile başka belirtiler de vardır.

Özellikle, romatizmal kalp hastalığının hızlı kapak defektleri oluşumu nedeniyle tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Patolojik bir durum da perikardiyal torbayı etkileyebilir. Bu gibi durumlarda perikardit hakkında konuşurlar. Perikardit kuru ve eksüdatiftir.

Kuru bir hasta, kalpte ağrı ile ilgili endişe duyduğunda, hareket, derin ilham, öksürük ile yoğunlaşır. Ayrıca rahatsız edici sıcaklık, titreme, sol tarafta ağrı yayılması. Eksüdatif perikardit, kalp torbasında aşırı sıvı nedeniyle oluşur, bu da kalbin, özofagusun ve diğer organların sıkılmasına neden olur. Acı, yutma bozukluğu, nefes darlığı eklemek mümkündür.

Böbrekler üzerindeki etkisi

Böbrekler, anjina içtikten sonra patolojilere yatkın olan ikinci en sık görülen organdır. Böbreklerdeki komplikasyonlar sıklıkla hastalıktan 1 ila 2 hafta sonra ortaya çıkan piyelonefrit ve glomerülonefriti gösterir.

angina piyelonefrit, glomerülonefrit gibi komplikasyonlara neden olabilir

Piyelonefrit ile böbrek pelvisi etkilenir. Kural olarak, iki taraflı bir işlem de mümkün olsa da, bir böbrek etkilenir. Aniden, vücut ısısı yükselir, üşüme, alt sırttaki ağrı, sık idrara çıkma isteğidir.

Glomerülonefrit, ödem, artan kan basıncı, idrarda kan varlığı ile karakterizedir.

Her iki devlet de karmaşık terapili bir hastanede yatış gerektirmektedir.

Eklemlerin lezyonu

Bademcik iltihabının sık görülen etkileri arasında, romatizmal bir bileşene sahip olan eklem hasarı, artrit de olmalıdır. Birkaç eklemin şişmesi, boyutlarında artış, harekette ağrı ve istirahat halindedir. Etkilenen eklemler üzerindeki cilt hiperemik, ödemlidir. Sıklıkla alt bacakların (diz, ayak bileği) eklemleri etkilenir ve bu da "bacaklara aktarılan anjina" ifadesi için zemin oluşturur. Romatizmal ataklarda, ellerin, dirseklerin, bilek bantlarının ve diğer eklem gruplarının küçük eklemleri de etkilenir. Diğer yaygın komplikasyonlar arasında, apandisitin yanı sıra sepsis oluşumunun (daha seyrek olmakla birlikte) çok zorlu ve tehlikeli bir patolojisi olabilir.

Lokal komplikasyonlar

Ertelenen anjina sıklıkla otitis mediaya yol açar. Kural olarak, bu durum, kataral anjinadan sonra gözlenir, ancak, hastalığın diğer formları dışlandıktan sonra otit gelişimi göz ardı edilir.

Otitis, orta kulağın iltihaplanmasıyla karakterize edilir ve timpanik membranın süreç içerisinde yer alması ile karakterizedir. Semptomatik çok tipiktir: vücut ısısı yükselir, kulakta ağrı, genel halsizlik. Şiddetli vakalarda, bu durum bir azalmaya veya işitme kaybına yol açar. Bir çok durumda, bir anjinadan sonra mastoid sürecin (mastoidit) iltihaplanması meydana gelebilir. Klinik tablo, otitis semptomlarını andırır, ancak ağrıları, aurikülün arkasında lokalizedir.

Selülozun apse ve flegmonu

Fotoğrafta paratonsillar apse

Aktarılan foliküler veya pürülan anjinadan sonra, perimendalik fiberin apse veya flegmonu ortaya çıkabilir. Asıl fark, apse, pus ile doldurulan berrak sınırlara sahip bir oyuk olmasıdır. Phlegmon, yaygın bir iltihaptır. Bu iki durumun klinik tablosu benzerdir: sıcaklık yükselir, boğazda ağrı vardır, yakın lenf düğümleri artar. Ağrı sendromu genellikle o kadar yoğundur ki, yutmayı zorlaştırır, hastaları çenelerini sıkıştırmaya zorlar. Apse ve flegmon tedavisi, pürülan içerikler için cerrahi çıktı sağlamaktır.

Larinksin kızarması

Lokal komplikasyonlar arasında laringeal ödem özellikle dikkati hak etmektedir. İlk aşamada, bazı ses değişiklikleri meydana gelir, hastalar boğazlarını temizlemek için girişimlerde bulunur, ancak bu önemli sonuçlar vermez. Daha sonra, ödem zorlaşır ve nefes almayı zorlaştırır: Birincisi, hastaların nefes alması ve sonra nefes vermesi zorlaşır. Solunum eksikliğinden kaynaklanan cilt kapakları mavimsi bir renk alır. Laringeal ödem, anjinada ölüme yol açabilecek aşırı tehlikeli bir komplikasyondur.

Phlegmonous tonsillitis sıklıkla bademciklerden kanama gelişmesine yol açabilir. Palatine bademcikleri besleyen arterler hasar gördüğünde ortaya çıkarlar. Kanama her zaman acil bakım gerektirir!

önleme

Bu tür tehlikeli ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için aşağıdaki önerileri dikkate almak önemlidir.

 • Angina, herhangi bir formu ile, normal seviyelerde bir düşüşle, ancak orofarenks tarafında bazı değişikliklerle bile, katı yatak istirahati gerektirir. Tavsiye edilen yatak istirahat süresi bir haftaya kadardır. Bir öneri ihlal edildiğinde, romatizmal kalp, eklem ve böbrek lezyonları sıklıkla oluşur.
 • Hastalığın erken ve yeterli tedavisi önemlidir. Lokal terapi, sık kullanılan durulama ve posterior farryngeal duvarın antiseptik solüsyonları, etkilenen bademciklerin yağlanması ile irrigasyonu içermelidir. Nedensel faktöre bağlı olarak uygun ilaç reçete edilir (antibiyotikler, antiviral ilaçlar).
 • Böbrekler tarafından toksinlerin giderilmesini ve ayrıca cildin terlemesiyle çok sıcak bir sıvıya ihtiyacınız vardır.
 • Transfer edilen anjinadan sonra, kısıtlayıcı rejimi gözlemlemek önemlidir: aşırı fiziksel efordan kaçının, aşırı soğuma yapmayın. Bu öneriler en az bir ay boyunca gözlemlenmelidir.
 • Bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırmak önemlidir. Bu yardım, ballı feijoa, yabani gül suyu gibi yumuşak doğal immüno-uyarıcılara sahip olabilir.
 • Ve son olarak, doktorun periyodik olarak izlenmesi ve yüksek komplikasyon riski olan organ ve sistemlerin fonksiyonel aktivitesi ile doktorunun dinamik gözlemine büyük önem verilmektedir.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: Çocuklarda çeşitleri ve profilaksi yöntemleri

Angina (akut tonsillit) orofarenks bölgesinin enfeksiyöz enflamasyonudur. Bademcikler ve farinksin arka duvarında bulunur. Çocuk 3-10 yaşlarında bademcik iltihabına sahiptir. 1 sene kadar, çocuklar anne sütünün antimikrobiyal bağışıklığını aldıkları için nadiren boğaz ağrısı geçirirler. Avientaosis, hipotermi, bağışıklığın zayıflığı nedeniyle gelişen patoloji.

Anjina'nın tüm komplikasyonları yaygın ve lokaldir. Spesifik bir çocukta gelişimleri, vücudun genel durumu, terapinin yeterliliği, eşlik eden patolojilerin varlığı / yokluğundan kaynaklanır.

Anjinin lokal etkileri

Çocuklarda anjinin en tehlikeli komplikasyonları daima lokal reaksiyonlardan gelişir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, ebeveynler çocuk boyun ve komşu yapıların durumunu izlemelidir.

 1. Submandibular lenf nodları her zaman her tür bademcik iltihabına artış gösterir. Ancak lenfatik sistemin servikal ve subklavyan bölgeleri de inflamatuar sürece dahil olabilir. Bebeğin belirli bölgelerinin takviyesi durumunda ameliyat için bekliyor.
 2. Hastalıktan sonra laringeal ödem nadir görülen bir fenomen olarak kabul edilir, ancak tonsil ödemi laringeal yuva ve ses tellerine yayılır.
 3. Akut tonsillit sonrası otit gelişimi sık görülen bir komplikasyondur. Enfeksiyon östaki tüpü boyunca yutaktan hareket ederek şiddetli öksürük sırasında kulağa girer. Otitis media, anjinin farklı aşamalarında gelişir. Bununla birlikte, kulaklara verilen acı her zaman otitin başlangıcını göstermez.
 4. Bademciklerin dokularının büyümesi, sık görülen anjinadan veya tek bir vakanın şiddetli seyrinden ortaya çıkar. Kronik tonsillit tedavisi konservatif veya cerrahidir.
 5. Abseler. Orofarenksin arkasında pürülan tıkanıklık genellikle 6 yaşından küçük bir çocukta görülür. Mediastinit iltihabının gelişmesi durumunda boynun derin kısımlarını etkiler. Pürülan içerikler iç organlar ile interkostal alana iner.
 6. Bademciklerin kanaması. Çocuğun sık sık ve güçlü bir şekilde öksürmesi durumunda, larinks patlamasına ve kanlanmasına neden olur. Bademcik iltihabı ek olarak, değişen yoğunlukta kanama olasılığı vardır.

Boğaz ağrısı ortak sonuçları

Ciddi tedavi görmemiş akut tonsillit görüldüğünde, düşmek:

Beyin hasarı

Küçük bir çocukta görülen nadir bir bademcik iltihabı komplikasyonu beynin enfeksiyonudır. Zamanla, ebeveynler bebeğin cildinin şişmesi, kısa süreli nefes darlığı, yüksek ateş, şiddetli halsizlik ve baş ağrıları nedeniyle bebeğin şikayetleri nedeniyle menenjiti tanıyabilir. Menenjitin spesifik belirtileri dudakların siyanotik sınırını içerir. Semptom tıbbi müdahale gerektirir.

Kalp patolojileri

Bir çocuk için tonsillitin sonuçları, miyokarditin erken belirtileri veya kalp kasının iltihabı ile ifade edilebilir. Hastalık uzun bir dönüş alırsa, aritmi, normal sıcaklık endekslerinin fazlalığı, organda gürültü ile karakterizedir. Kalbin romatizmal komplikasyonu vasküler defektlerle doludur. Sapma 3 - 12 ayda gelişir.

Endokardit durumunda, kalbin iç yapıları değişir. Çocuğun bedeni şişti. Üst ekstremitelerin parmaklarının falanjlarının kalınlaşması vardır. Vücudun sıcaklık koşullarının ölçülmesi, yüksek işaretler verir.

Böbrek reaksiyonları

Bademcik iltihabından 7-14 gün sonra, böbrekler çocuk hastalığa glomerül veya doku iltihabı ile cevap verebilir. 1. vakada nefrologlar 2. - piyelonefritte glomerülonefrit tanısı koyarlar. Boşaltım sistemini etkileyen bir enflamatuar süreç, yüksek sıcaklık işaretleri, sırt ağrıları, zehirlenme belirtilerine göre tanınır. En korkunç sonuçlar inflamasyonun pürülan türlere ve böbrek yetmezliğine dönüşmesidir.

Eklemler anjinadan muzdarip midir?

Anginadan sonra romatizma, kalp dokularına verilen hasarla sınırlı değildir. Eklemlerde hastalık da yansıtılır ve romatizmalarına neden olur. Eklem patolojisi belirtileri ağrılar, ateş, simetrik yerleşimli eklemlerde hasar, kızarıklık ve kemik eklemlerini örten deri dokusunun şişmesidir.

kan zehirlenmesi

Angina'nın etkileri göz önüne alındığında, tonsillit sepsisi özleyemezsiniz. Gelişim riski, catarrhal tipi de dahil olmak üzere, hastalığın ilk gününden itibaren vardır. Enfeksiyon çocuğun vücudunda kanla yayıldığında, genel sağlığı keskin bir şekilde bozulur ve bademcikler irinle doludur.

Komplikasyonları nasıl önlerim?

Gelişmesi bademcik iltihabından sonra meydana gelebilecek hastalık tehlikesine rağmen, birkaç öneri takip edilerek önlenebilir.

 1. Hastalık sırasında bebeğin aktif olmasına izin vermeyin. 7 günlük yatak istirahati tedaviyi kolaylaştıracak ve komplikasyon riskini azaltacaktır.
 2. Antibakteriyel tedaviyi göz ardı etmeyin. Hazırlıkların doktor tarafından reçete edildiği kadar günlerce kırılmasına izin verin. Durulama ve halk ilaçları sadece semptomatik tedavi olarak etkilidir. Angina'nın nedensel etkisiyle birlikte savaşmazlar.
 3. Komplikasyonların önlenmesi için, boğaz ağrısı sonrası genel kan ve idrar testleri yapın (iyileşme tarihinden 2 hafta sonra). ESR ve aşırı beyaz kan hücrelerinin hızlanması, bebeğin ultrason, EKG, biyokimyasal kan analizi vb. Aktiviteleri ile tam bir incelemesini gerektirir. İdrarda bulunan protein, böbrek problemlerinden bahseder.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Makale anjinin ana komplikasyon tiplerini, semptomlarını ve tedavi yöntemlerini anlatmaktadır.

Purulent anjina veya akut tonsillit yaygın ve tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Hasta için ciddi komplikasyonlarla doludur yaşından bağımsız olarak. Hastalığın nedenleri ve onun biçimi farklıdır. Bunları laboratuvar ortamında kurabilirsiniz. Tanının doğruluğu, tedavi yöntemlerinin seçimine ve spesifik ilaçların atanmasına bağlıdır.

Bademilliti karakterize eden semptomlar: yüksek vücut ısısı, yutulduğunda ağrı, bademcikler üzerindeki pürülan belirtiler, büyümüş lenf düğümleri, titreme, vücudun zayıflığı, öksürük. Angina'nın kendisi çok tehlikeli değil. Bu durumda, eğer tedavi etmezseniz, ciddi zararlara neden olabilir. Tıbbi prosedürlere ve yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalmak gereklidir. Ciddi sağlık tehlikeleri, tedaviyi tamamladıktan sonra (bir kaç günden bir aya kadar) önemli bir süre sonra ortaya çıkabilecek erişkinlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlara neden olur. Komplikasyonlar hem yerel hem de genel olabilir.

Lokal anjinadan komplikasyonlar

Onlarda, patojenik mikroorganizmalar, transfer edilen anjinin bir sonucu olarak hasar gören vücudun ayrı bölümlerine maruz kalır. Kural olarak, hasta için ciddi bir tehdit oluşturmazlar, ancak yine de özel bir tedavi yaklaşımı gerektirirler. Boğaz sonrası komplikasyonlar nelerdir?

 • Apseler geniş ve ağrılı pürülan abse dokulardır. Yüksek sıcaklıklar (40 ° C'ye kadar) ve çiğneme kaslarının spazmı eşlik ederler. Hastanın yiyeceği yutması, kafasını çevirmesi zordur. Kan damarlarının tahrip olma ihtimali ve sepsise neden olan bakterilerin girmesi tehlikesi. Kanama, flebit ve tromboflebit var. Apseler kendi aralarında kırılabilir ya da operatif olarak açılabilir. Bazı durumlarda bademciklerin uzaklaştırılması. En karmaşık varyant retrophaengeal apsedir. Lenf düğümlerinin varlığı nedeniyle sadece çocuklarda görülür. Solunum problemleri yaratır ve boğulmaya neden olur. Sadece ameliyatla tedavi edilir.
 • Apse. Bir apse ile çok ortak. Bununla birlikte, pürülan süreçler sadece bademciklere değil aynı zamanda tendonlara, subkütanöz yağlara, kaslara da yayılır. Semptomlar: boğazda keskin ağrılar, konuşma bozukluğu, seste bir değişiklik, ağızdan aseton kokusu, aşırı salivasyon, başın doğal olmayan konumu, ateş. Antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak cerrahi müdahale kullanılabilir.
 • Ortakulak. Tek taraflı ve iki taraflı. Tedavi boğaz tedavisi ile birlikte gerçekleştirilir. Güçlü antibiyotikler kullanılır. Kendine ilaç tedavisi kabul edilemez çünkü antimikrobiyal ajanlar yanlış uygulandığında bir kişi için tehlike yaratacaktır. Yatak istirahati gerektirir. Kanama tedavisi bir hastanede yapıldığında.
 • Bademciklerden kanama. Vazokonstriksiyon veya soğuk tedavi (kriyo-maruz kalma) ile durdurun. Operasyon genellikle endotrakeal anestezi altında yapılır (kasların gevşemesi ile derin uykuya daldırma). Evde tedavi yasaktır.
 • Larinksin ödemi. Anjina'nın en tehlikeli sonucu. Semptomlar: boğulma belirtileri, siyanotik cilt tonu, boğazda yabancı cisim hissi, yutulduğunda ağrı, yüksek ateş ile nefes alma zorluğu. Zamansız tedavi ile ölümcül bir sonuç mümkündür. Tedavi İlacı.

Anjina sonrası lokal komplikasyonların zamanında ve doğru tedavisi ile büyük bir tehlike yoktur. Hastalık hızla durur. Hastalar birkaç gün içinde iyileşir. Kendi kendine ilaç tedavisi kaçınılmalıdır, Özellikle yabancı nesneler tarafından irin çıkarmak için çalışır.

Genel veya sistemik komplikasyonlar

Boğaz ağrısı daha:

 • Kalbin komplikasyonları. Nedeni romatizmadır. İnsanlar için çok tehlikeli. En yaygın olanı kendi kendine ilaçtır. Tedavi prosedürleri uygun şekilde takip edilmezse ve preparatlar yanlış seçilirse, vücut bağ dokularının proteinlerini baskılayan antikorlar üretir. Sonuç olarak, romatizmal düğümler oluşur. Kaslar normal olarak sözleşmeyi bırakır. Kalp hastalığı oluşuyor. Tüm bunlar miyokard enfarktüsünü, trombüs oluşumunu tetikleyebilir. Semptomlar: aritmi, anjina, kalpte ağrı, sık ve aralıklı solunum, çarpıntı, bacaklarda şişme, nefes darlığı. Kardiyolojinin tedavisi. Önleme anjina tam ve kaliteli bir tedavidir.
 • Eklemlerin komplikasyonları. Ayrıca sonuç, tedavi edilen pürülan boğaz ağrısının sonuna kadar değildir. Streptococcus bakterileri vücudun düzgün çalışmasını bozar. Eklemlerin romatizması var. Ana semptomlar akut ağrı, şişlik, şişme, ateş, kuru öksürüktür. Çoğu zaman alt ekstremitelerin eklemleri (dizler, ayak bilekleri) yanı sıra dirseklerin, fırçaların ve diğerlerinin eklemleri de etkilenir.

Olumsuz sonuçların üstesinden gelmek için, boğaz ağrısını, bundan sonra, birkaç gün boyunca yatak istirahatine uymak, vücudun hipotermisine izin vermemek için iyileştirmek gerekir. Gelecekte, özel ilaçlar kullanın. İyi bir etki fizyoterapiyi getirir.

 • Boğaz ağrısı sonrası böbreklerin komplikasyonu. İki türü vardır: piyelonefrit ve glomerülonefrit. Hastalıktan birkaç gün sonra bir ay sonra ortaya çıkar. Ana tehlike, böbrek yetmezliği (glomerülonefrit ile) döneminde de dahil olmak üzere hastalıkların kronik aşamaya geçişidir. Pyelonefrit belirtileri - bel ağrısı, titreme, ateş, sık idrara çıkma. Glomerülonefrit, şişlik, idrarda kan, artmış kan basıncı ile birlikte görülür. Her iki hastalık da derhal hastaneye yatmayı ve tüm tedavi önlemlerinin cephanesini gerektirir.
 • Apandisit ile komplikasyonlar. Enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Tedavi ameliyattır.
 • Sepsis kan zehirlenmesidir. Anjina ile çok tehlikeli ortak bir komplikasyon. Hastalığın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Patojenler - pürülan boğaz ağrısı eşlik eden bakteri streptococci. Hastalık çok hızlı ilerler. Hastanın durumu saatlerce ağır olabilir. Vücutta püstüller görülür. Bedores oluşturabilir, vücut susuz. Sepsis, merkezi sinir, kardiyovasküler ve renal sistemleri etkileyebilir. Vücudun zehirlenmesi var. Sepsis sadece yoğun bakım ünitesinde sadece bir hastane ortamında tedavi edilir.
 • Streptokok zehirli şoku. Vücudun streptococcus toksinleri ile zehirlenmesinin bir sonucudur. Pürülan anjina nadiren ortaya çıkar. Ama sonuç çok ciddi. On üç vakadan 3'ünde hastalık ölümcül bir sonuçla sonuçlanır. Ölüm nedenleri şok ve solunum yetmezliğidir. Hastalık hızla ilerler. Bu nedenle erken tanı önemlidir. Ancak kural olarak, hastalığın semptomları hemen hemen başka bir seçenek bırakmadığında, hastalar gecikmeli olarak tıbbi kurumlara giderler. Ateş, böbrek ağrısı, solunum bozukluğu, deride kızarıklıktır. Tedavi yoğun bakımda gerçekleştirilir. Genellikle yapay havalandırma gerektirir. Tedavinin karmaşıklığı, tıp bilimcilerinin, bakterilerin yayılma mekanizmalarını henüz tam olarak ortaya koymamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Her bir kişi için ayrı ayrı bakteriyel toksin birikmesi.
 • Kronik bademcik iltihabı. Tamamen iyileşmemiş anjinanın doğrudan bir sonucudur. Nedeni - bademcik dokularında bulunan enfeksiyöz bakteriler. Sağlıklı bir vücutta, bağışıklık sistemi tarafından lokalize edilir. Bu nedenle, insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bir pürülan boğaz ağrısı hasta olduğunda, özellikle yanlış tedavi durumunda, hastanın bağışıklığı zayıflatılır. Bakteriler hızla gelişir ve hastalığı şiddetlendirir. Tanı, semptomlarının başlangıç ​​aşamasında basit bir boğaz ağrısı ile benzerlik göstermesi nedeniyle zordur. Karmaşık bir formda, kronik bademcik iltihabı belirtileri ayrı bir form alır. Hastalığa sürekli iltihaplı bademcikler, ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder. Hastalığın alevlenmesi istikrarlıdır ve sıklıkla tekrar eder. Başlangıç ​​aşamasında tedavi konservatif olabilir. Periyodik olarak lakunlar temizlenir, fizyoterapi prosedürleri uygulanır ve gerekli hazırlıklar yapılır. Uygun bir etki yoksa, bademcikler çıkarılır.

Anjinada komplikasyonların önlenmesi

Anjin sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz, herhangi bir doktor bilir. Pürülan anjina ile komplikasyonlar ile mücadele için ana yol antibiyotik kullanımıdır. Bakterileri yok ederler ve bu nedenle vücut dokularına zarar vermezler. Zamanında kullanımıyla (anjin başlangıcından sonraki bir haftadan daha geç olmamak kaydıyla), etki yüksek olacaktır. Hemen hemen tüm komplikasyonlardan kaçınılabilir. Burada, bir tıbbi preparatın doğru tanımı önemlidir.

Nitelikli bir uzmanın katılımı olmadan yönetilmesi imkansızdır. Kendini tedavi etmeme ilkesi baskın olmalıdır. Aynı teşhis için de geçerli. Birçok anjina türü vardır. Farenjit ile karıştırılabilir. Herhangi bir anjina için ön koşul yatak istirahatıdır. Hastalığı bacaklarınızda taşımaktan kaçınmalısınız. Hastalığın en küçük komplikasyon belirtileri - hemen bir tıbbi kuruma git. Herhangi bir gecikme geri dönüşü olmayan olumsuz süreçlere neden olabilir. Tedavi kapsamlı olmalıdır.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Angina komplikasyonları önlemek nasıl

Angina farryngis veya başka türlü anjina (akut tonsillit) üst solunum yollarının en sık görülen hastalığıdır.

Bu yaygın akut enfeksiyöz hastalığın enflamatuar süreçlerinin doğası, bademcikler olarak adlandırılan farinksin lenfadenoid dokusu ile ilişkilidir. Evde boğaz ağrısını tedavi etmek, herkesin komplikasyonları önlemek için bilmesi gerekir.

Grip sonrası, bu yaygın hastalığın görülme sıklığı dünyada ikinci sıradadır. Enfeksiyona yönelik saldırılar, 40 yaşın altındaki çocuk ve yetişkinleri etkilemektedir. Enfeksiyon, çevreye veya kendi mikroplarından dolayı ortaya çıkabilir.

İlk aşamada hastalık, farenksin lenfadenoid halkasının basit bir enflamasyonudur. Aktarılan bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ikincil evre (semptomatik) (difteri, kızıl ateş, vb.) Bademciklere ve dolaşım sistemine (kan akış sistemi) zarar verir. Spesifik aşama spesifik enfeksiyonların varlığına işaret eder.

Kızarık bir boğazınız varsa ve yuturken acı hissediyorsanız - bu angina'nın başlaması anlamına gelmez. Anjin için hangi semptomların alınabileceğini anlamanızı öneririz.

Boğaz ağrısı nedir?

Bu akut bulaşıcı hastalık, baş ağrısı, ateş, genel halsizlik, iştah azalması, palatine bademcik iltihabı eşlik etti. Bu, ikincisinin boyutunun artması, kızarması, beyaz bir kaplama oluşturması, boğazda bir yıpranma çekmesi, yutma sırasında artma anlamına gelir.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen tüm belirtiler sizin için de gözükse bile, kendiniz teşhis etmenize gerek yoktur. Bunun için doktora başvurmak en iyisidir. Gerçek şu ki, anjina semptomları difteri ve diğer eşit derecede tehlikeli hastalıklara çok benzemektedir. Ve eğer anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilirse, difteri tedavi edemezler. Bunu yapmak için antidifteri serumu kullanmak gerekir.

Hastalığı başlatamamak ve herhangi bir komplikasyon bulmamak için zamanında tıbbi yardıma başvurmak gerekir.

Angina belirtileri

Boğaz ağrısı sırasında kuluçka dönemi 24 ila 48 saat arasındadır. Hastalık daima akut başlar. Hastada titreme, genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı ve kemiklerde ağrı, yutma sırasında akut ağrı görülür. Aynı zamanda vücut ısısı 38-39 dereceye ulaşır.

İlk başta ağrı, sadece yutma sırasında fazla endişelenmez. Hastalıktan birkaç saat sonra, boğaz ağrısı daha da kötüleşir ve kalıcı hale gelir. Boğazda maksimum ağrı şiddeti ikinci günde düşer.

Ayrıca, boğaz ağrısı için hassasiyet, hacimdeki artış ve açısal maksiller düğümlerin sıkışması karakteristiktir. Bademcikler üzerinde, bir kural olarak, küçük apseler oluştururlar ve hatta bazı durumlarda pus birikimi bile olurlar.

Boğaz ağrısı nasıl kurtarılır

Doktorun reçete etmesi gereken antibiyotikler olmadan, boğaz ağrısını evde tedavi etmek zordur. Ardı ardına tedavi, komplikasyonlar şeklinde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bununla birlikte, hastalığın antibiyotiklerle tedavisi sırasında organizmanın yararlı florası yok edilir. Bu nedenle, anjin tedavisi için ilaçlara paralel olarak, florayı geri getiren ilaçların alınması önemlidir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için antibiyotik almadan önce, özellikle doktorunuz hangi tür anjina olduğunu bilmiyorsanız, tedaviyi etkisiz hale getirin.

Sıcaklık korunurken, yatak istirahatine uymak, daha fazla içmek ve sadece boğaz ağrısına zarar vermeyecek olan yiyecekleri almak için 3-5 gün boyunca tavsiye edilir. Püre, sıvı süt püresi, et suyu, sıcak süt ve diğer ürünler olabilir.

Sıvı, hasta organizmayı toksinlerden arındırır, bu nedenle boğaz ağrısı sırasında hiç çay içermeyen sıcak bir formda ahududu, limon, ıhlamur, nane, komposto ve diğer içecekler ile daha fazla çay içmelisiniz.

Tek başına durulayarak boğaz ağrısını tamamen iyileştirmenin imkânsız olduğunu hatırlamak önemlidir. Ama acıyı bir papatya, tuz veya soda solüsyonu ile çıkarabilirsin. Günümüzde eczane zincirlerinde boğaz ağrısından spreyi satın alabilirsiniz, bu da hastalığın geri çekilmesine yardımcı olacaktır.

Tedavi sırasında sıcaklığı 38 dereceye düşürmek önerilmez. Ancak sıcaklık bu işaretin üzerinde ise, kesinlikle ateş düşürücü almalısınız.

Eğer anjin belirtileri sıklıkla tekrarlanırsa, bedeni güçlendirmelisiniz. Bunu yapmak için spor yapmak, sinirlenmek, bağışıklığı güçlendirici ilaçlar almak, ancak sadece tedavi eden doktorun anlaşmasıyla.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina'nın ne kadar tehlikeli ve komplikasyonlarının ne olduğu hakkında konuşmak istiyorum. Hastalığın erken evrelerinde bile, faringeal apsesi tehlikelidir çünkü enfeksiyon, ilerlemesini sürdüreceği toraks ve kraniyal kaviteye nüfuz edebilir. Sonuç olarak, hasta, menenjit şeklinde anjinin bir komplikasyonu, vücutta mikrobiyal aktivite (enfeksiyöz-toksik şok) ve daha yaygın olarak kan zehirlenmesi olarak bilinen sepsis ürünleri ile zehirlenme riski taşır.

Daha sonraki dönemlerde, anjina ve komplikasyonları eklemlerin, beyin ve kalbin (romatizma) zarar görmesi için tehlikelidir. Ayrıca, hastalık tamamen iyileşmemişse, böbrekleri etkileyen glomerulonefrit gelişebilir.

Gördüğünüz gibi, anjinin komplikasyonları vücudun tüm organları ve sistemleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabileceğinden, hastalığın tedavisi zamanında gerekli olmaktadır. Boğaz ağrısını ne kadar çabuk tedavi edersiniz, her şey bir doktordan ne kadar çabuk yardım aldığınıza ve tüm reçetelerine ne kadar uygun bir şekilde uyduğunuza bağlı olacaktır.

Anjinin profilaksisi

Her şeyden önce, bağışıklığınıza dikkat etmelisiniz. Bunu güçlendirmek için diyete mümkün olduğunca çok taze meyve ve sebze eklenmesi önemlidir.

Enfeksiyonun vücutta gelişmeye başladığını düşünüyorsanız, derhal limonun yarısını yemeyle birlikte yemelisiniz. C vitamini ve uçucu yağlar, boğaz ağrısını en fazla etkileyebilir, yaklaşık bir saat boyunca limon tüketildikten sonra yemek tavsiye edilmez.

Muhtemelen, sağlığınızı izlemeniz, ayaklarınızı sıcak tutmanız, düzgün giyinmeniz, gergin olmanız gerekmediğini söylemek çok fazla. Ayrıca içerideki mikroorganizmaların yutulmasını önlemek, vücudunuzu hareket ettirmek ve böylece bağışıklığı arttırmak çok önemlidir. Sürekli olarak problemin gerekip gerekmediğini anlayın, o zaman anjinin evde nasıl tedavi edileceğine bakmak zorunda kalmayacaksınız.

Boğazın önlenmesinin ana kurallarını şöyle ifade edelim:

 • Genel ve ayrı hijyen. Sadece kendi havlularınızı, diş fırçalarınızı, mutfak eşyalarınızı kullanın. Hastasın, ailenin geri kalanından ayırın.
 • Doğru ye. Gıdalarda vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağların optimal oranı olmalıdır. Kış-bahar döneminde, diyette mutlaka C vitamini eklenir, çünkü bu zamanda bizim enlemimizde gıdalarda çok eksiktir.
 • Zamanında sinüzit, piyelonefrit, rinit, diş çürüğü, helmintiyazis gibi hastalıkları tedavi edin. Sıklıkla kronik bademcik iltihabı varsa, diğer tedavi taktikleri hakkında bir doktora danışın. Bezleri kısmen veya tamamen çıkarmak gerekli olabilir, fizyoterapi kronik bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde etkilidir.
 • Vücudunuzu sertleştirmek için meşgul olun. Erken yaşlardan başlayarak öfke en iyisidir. Ancak, tavlama uygulamak için asla çok geç değildir. Silme, yüzme, zıtlık silme işlemlerinde nişan alın, yazın çiğ olarak çıplak ayakla yürüyebilirsiniz. Sertleşmenin sadece şu anda hastalık yokluğunda uygun olduğunu unutmayın.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sık sık boğaz durulama kullanmayın, klima ile aşırıya kaçmayın. Çok kuru hava, ayrıca ılık hava, mukoza zarına zarar verebilir. Kendinizi sadece sıcak yiyeceklerle sınırlamayın: soğuk içecekler ve dondurma da mukozayı sertleştirir. Sadece yavaş yavaş temperleme başlayın. İmmünomodülatörlerin yardımıyla iç bağışıklık güçlendirilir. İnterferon yardımıyla humoral bağışıklığı etkin bir şekilde geliştirin. En yaygın olarak reçete edilen ilaçlar bakteriyel kökenlidir - bronkosül, ribomunil ve aynı zamanda vitamin kompleksleridir.
 • BHSA taşıyıcılarında streptokok anjinasının tekrarlanmasını önlemek için, retarpen veya bicillin gibi bir ilaçla aşılama.

Boğazların önlenmesi için önleyici tedbirler çok önemlidir. İlk önce, nüksetmeyi önlemek için bir doktora danışın. Kalıcı egzersiz ve egzersiz, sabah egzersizleri, su ile soğuk silme yardımcı olur.

hipotermiye mukoza duyarlılığını artırmak için, doktorlar lokal sertleşme tavsiye: soğuğa sıcaklığını düşürür suyla gargara. Bu durumda fizyolojik özelliklerinizi dikkate alın, tedavide sistematik olmalıdır. Güneş kremi, özellikle kışın bağışıklık ve koruyucu özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Boğaz ağrısı komplikasyonu: ne olabilir, nasıl önlenir

İlk bakışta, boğaz ağrısı gibi bir hastalık, oldukça zararsız gibi görünebilir ve kendi kendine herhangi bir sonuç bırakamaz. Yüksek vücut ısısı, boğaz ağrısı, halsizlik - bununla ilgili yanlış bir şey yok gibi görünüyor. Fakat insan vücudunda yer alan immünolojik ve biyokimyasal süreçleri düşünürseniz, zihninizi tamamen değiştirebilirsiniz. Sonuçta, hastalığın ana nedeni genellikle bir takım hoş olmayan özelliklere sahip olan streptococcus'dur. Anjina komplikasyonu oldukça ciddi olabilir, hatta bazı durumlarda yaşamı tehdit edebilir.

Erişkinlerde anjina ve komplikasyonları

Yetişkinlerde boğaz ağrısı komplikasyonları iki ana gruba ayrılabilir: yerel ve genel, böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verebilir. Lokal komplikasyonlar yerel değişikliklerden kaynaklanır. Temel olarak, hastaya büyük bir tehdit oluşturmazlar, ancak buna rağmen biraz dikkat gerektirirler.

Hastalığın lokal komplikasyonları şunlardır:

Angina: Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Enfeksiyöz bir hastalıktan sonra hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için, her şeyden önce aşağıdakileri içeren belirli kurallara uymak önemlidir:

 • yatak istirahati;
 • antibiyotiklerin seyri - 5-10 gün, ancak 3. günde iyileşirseniz terapiyi durduramazsınız;
 • patojen mikroorganizmaları ve bademciklerden pürülan bir çökeltiyi yıkamasına izin veren boğazın tıkanması;
 • katılan terapistin reçetelerine uygunluk;
 • vücuttan çeşitli toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan büyük miktarda sıvının kullanılması;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi, ılımlı fiziksel aktivite.

Anjina için antibiyotikler

Anjina ile hangi antibiyotik almalıyım? Tedavinin hekim tarafından reçete edildiğini hatırlamak önemlidir, sadece hastanın ihtiyaç duyduğu antibiyotiği reçete edebilir. Artık çok miktarda antibakteriyel ilaç üretilmekte, ancak bunların tümü tedaviye uygun olmayabilir. Buna ek olarak, bir dizi florokinol veya sefalosporin içeren güçlü bir ilaçla tedaviye başlayamazsınız, çünkü hastanın vücudunda güçlü bir bağımlılığa neden olabilir ve sinsi bir hastalığın etkili tedavisi için işe yaramaz hale gelebilir. Ek olarak, antibiyotiklerin ardından özellikle bebeklerde komplikasyonlar oluşabilir. Hastalığın çeşitli formlarında kullanılan antibakteriyel ilaçlar, gruplara ayrılabilir. Tedavi başlangıcındaki terapistler, daha az toksisiteye sahip olan ve hem streptokok hem de stafilokoklarda eşit kuvvetle hareket eden penisilin serisine bağlı antibiyotikleri tercih ederler.

Penisilin serisinin antibakteriyelleri

Bu grubun antibiyotikleri, patojenik mikropların koruyucu işlevlerini önemli ölçüde zayıflatan, bakteri hücrelerinin proteinlerinin metabolizmasını bloke eder. Penisilin serisine hangi antibiyotikler uygulanır? En popüler olanları:

Antibiyotikler: sefalosporinler

Pürülan tonsillit tedavisinde kullanılan güçlü etkili antibakteriyel ilaçlar. Sefalosporinler patojenik hücreleri yok eder ve onları daha fazla yıkıma yönlendirir. Çocukların ve yetişkinlerin tedavisinde kullanılır:

Antibakteriyel ilaçlar: makrolidler

Bademcik iltihabı için kullanılan üçüncü grup antibiyotikler. Bu tip bir ilaç, hastanın penisilin serisinin antibakteriyel ilaçlarına karşı alerjisi olması durumunda reçete edilir. Makrolidler aşağıdaki ilaçları içerir:

Son nesil antibakteriyel ilaçlar

Bademcik iltihabının tedavisinde, birçok terapist, 21. yüzyılın ilaçları olan florokinolleri kullanır. Florokinoller hızlı bağımlılığa neden olduğundan, sadece sefalosporinler ve penisilin antibiyotiklerle tedavi pozitif sonuç vermezse onları atayın.

Bunlar aşağıdaki ilaçları içerir:

Hastalık sırasında antibakteriyel ilaç kullanımı ile pozitif dinamizm hızla oluşur, ancak sadece tedavinin doğru bir şekilde seçilmesi şartıyla. Yetişkinlerde bademcik iltihabı için antibiyotikler, tablet şeklinde reçete edilir. Çocukların tedavisinde, enjeksiyona tercih edilebilir, ancak sadece hastalığın tüm belirtileri ortaya çıkar ve yeterince yüksek bir sıcaklık görülürse. Ek olarak, ana aktif bileşeni bir antibiyotik olan bir sprey formunda sunulan "Bioporox" gibi yaygın olarak kullanılan bir ilaç. Fakat aynı zamanda lokal terapi iç tedavi ile kombine edilmelidir, çünkü hastalığın etken maddesi vücudun içinde yok edilmelidir.

Antibiyotiği doğru kabul edin

Bademcik iltihabına sahip antibakteriyel ilaçlar, ancak belli bir dozda alındıklarında belirgin bir terapötik etkiye sahip olacaktır.

Antibiyotik tedavisinin en etkili olmasını sağlayan çeşitli öneriler vardır:

 • tedaviye başlamadan önce, patojen türünü tanımlamak gerekir: mikroflora üzerinde geçiş testleri;
 • Terapist tarafından reçete edilen tıbbi ürünler, terapötik etkinin başlangıcı için gerekli olan belirtilen doza göre alınır;
 • antibakteriyel ilaçlar ile tedavi en az 10 gün sürmelidir, bu durumda istisna uzun bir etki ile bir antibiyotiktir - Sumamed;
 • Hasta herhangi bir ilaca alerjisi varsa, ilgili hekime bu konuda mutlaka bilgi verilmelidir;
 • Uyuşturucuları sadece suyla iç;
 • Bir antibiyotik, yemekten bir saat sonra veya bir saat önce alınır;
 • Aynı zamanda, antibakteriyel ilaçların alınmasıyla birlikte, bağırsak mikroflorasını normalleştiren bir probiyotikler dizisi öngörülür.

Tüm bu kurallar pratikte gözlenirse, o zaman bademcik iltihabı tedavisi sadece etkili olmakla kalmayacak, aynı zamanda antibiyotiklerden sonra hoş olmayan sonuçlara da yol açmayacaktır.

Anjina ve kalp komplikasyonları

Çoğu zaman, bademcik iltihabı gibi rahatsız edici tehlikeli hastalıklar ve hatta kalbin romatizması meydana gelebilir. Enfeksiyonla mücadele sırasında ve iyileşme sırasında, antikorlar denilen, yoğun olarak izole edilmeye başlanır, bu da çoğunlukla insan vücudunda önceden tahmin edilemeyen etkilere sahip olabilir, ki bu da esas olarak özel bir bağ dokusunun oluşumunu teşvik eden proteinlerin bastırılmasında ifade edilir. Sonuç olarak, bu, daha sonra yaralara dönüşen nodüllerin oluşumuna yol açar. Sonuç olarak, kalp kapakçığının ayarlanmış çalışması başarısız olur ve yardımcılığa yol açar.

Bu tehlikeli hastalığa ek olarak, kalbe anjinin komplikasyonu, kalp kasını etkileyen inflamatuar bir süreç olan miyokardit şeklinde kendini gösterebilir. Bu rahatsızlık güçlü bir çarpıntı, dayanılmaz ağrı, kalp ritim bozukluğu, boyunda bulunan damarların şişmesi, siyanoz, alt ekstremite ödemi ve dispne ile karakterizedir.

Tüm bu komplikasyonlar bacaklarda taşınan bir hastalıktan sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bir kez daha, bademcik iltihabından sonra ciddi sonuçların ortaya çıkma riskinin ortadan kaldırılması ve ortadan kaldırılma garantisinin, ilgili hekimin tüm reçetelerine sıkı sıkıya bağlı kaldığı ve zamanında ve yetkin tedavinin olduğu bir kez daha belirtilmelidir.

Anjina: böbreklerin komplikasyonları

Böbreklerdeki anjinin olası komplikasyonları. Hastalığın tehlikeli sonuçları glomerülonefrit ve sözde piyelonefrit gibi rahatsızlıkları içerir.

Pyelonefrit - kronik aşamaya giden böbreklerin iltihabı. Böbreklerdeki bu tip bir hastalık ile, irin, mesane sekresyonları ve doku bozunma ürünleri ile dolu birkaç boşluk oluşur.

Glomerulonefrit, bilateral renal hasarın gözlendiği, bir insan için oldukça tehlikeli olan ve gelecekte böbrek yetmezliğine yol açabilen bir hastalıktır. Sonuç olarak, hasta sadece organ nakli ve hemodiyalizi kurtarabilir. Anjina, komplikasyonlar, semptomları vücut ısısında, üşüme ve ateşte güçlü bir artış olarak ifade edilir, bel ağrısı, derhal tedavi gerektiren ciddi bir hastalığı gösterir.

Çocuklarda Angina ve Komplikasyonları

Çocuklarda anjina komplikasyonları kendilerini retrofaringual apse şeklinde gösterebilir; bu, farinks ve omurganın arka kısmındaki bölgede püstüler oluşumların gelişmesiyle karakterizedir. Burada çocukların lenf düğümleri var.

Doğumdan altı yıl sonra lenf nodları kaybolur ve bu tür yetişkinlerde komplikasyonlar meydana gelemez. Ancak çocuklarda bu hastalık solunum sürecini etkiler ve sonuçta boğulmaya neden olabilir. Böyle bir sonucu önlemek için, cerrahın cerrahi müdahaleye ihtiyacı olacaktır, bu operasyon sırasında larinkste bulunan pürülan bir apse ortaya çıkar.

Komplikasyon: angina kulakları nasıl etkiler?

Boğaz ağrısı komplikasyonları neler olabilir? Bademcik iltihabına neden olan enfeksiyon, maksiller sinüslere girebilir ve hoş olmayan bir sinüzite veya sinüzite neden olabilir. Bazı durumlarda, hastalıktan sonra, orta kulak bölgesinde, büyük miktarda irin birikmesi ile karakterize edilen komplikasyonlar olabilir. Bu hastalığın otitis gibi bir adı vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci iç kulağa gidebilir - labirentit.

Tüm bunlara ek olarak, laringeal ödem oluşabilir. Bu durumda iltihaplanma submandibular, servikal lenfomalar, meninksler, tiroid bezine karşı duyarlı olabilir. Sonuç olarak, insanlar için çok tehlikeli olan bir menenjit vardır.

Antibiyotik tedavisinin tamamen kesilmesinden birkaç gün sonra, hastanın sağlığının iyileştirilmesi ile bağlantılı olarak, flegmonöz bademcik iltihabı veya paratonzilit gibi bir hastalık ortaya çıkabilir. Bunun bir sonucu olarak, hastanın durumunun keskin bir şekilde bozulması gözlenir: vücut ısısında bir artış, zaten kalıcı olan bir boğaz ağrısı, lenf düğümlerinin ağrı ve iltihabı, belirsiz ve bulanık konuşma, sürekli salivasyon. Boğazda, boynunu çevirirken şiddetli ağrıya yol açan bir apse var.

İnsan vücudunda ortaya çıkan iltihaplanma süreci, normalde uyumanıza ve yememenize izin vermeyen ciddi zehirlenmelere yol açar. Sonuç olarak, bir kişi bilincini kaybedebilir. Bu durumda, tedavi sadece bir - güçlü bir antibiyotiktir.

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Sonuç olarak

Bademcik iltihabından sonraki sonuçlar iyileşmeden birkaç hafta sonra kendilerini hissettirebilir ve bazı durumlarda çok daha erken. Bu nedenle hatırlamak önemlidir:

 • Larinksin durulamayı reddetme, rahatsızlıktan sonra bile ortadan kaybolur, çünkü bademcikler üzerindeki enfeksiyon diğer organlara gidebilir.
 • Tedavi çok ciddiye alınmalıdır: tüm terapistin talimatlarına uyun ve tam bir tedavi süreci geçirin. Unutmayın, boğaz ağrısı komplikasyonu sağlığınıza çok zararlı olabilir.
 • Hastalıktan sonra bedenin fiziksel aktivitesini ve hipotermisini dışlamak gerekir. Tekrarlanan soğuk ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Vücudun sistematik olarak beslenmesiyle güçlendirilmesi, sertleşmesi hastalığın mümkün olduğunca kolay taşınmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bademcik iltihabının hoş olmayan sonuçlarını da önler.
 • Sadece hastalık sırasında değil, aynı zamanda insan vücudunda meydana gelen herhangi bir değişikliğe cevap vermek için doğru zamanda şans sinyal alarmlarına dikkat.

Sağlığınıza her zaman özenle davranın ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Hasta ve zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmemelidir! Kendinize güvenmeyin ve bir doktorun yardımı ve antibiyotik tedavisi olmadan bademcik iltihabından kurtulmaya çalışmayın.

Benim kotumda neden küçük bir cebe ihtiyacım var? Herkes kot pantolon üzerinde küçük bir cep olduğunu biliyor, ancak birkaç kişi neden gerekli olabileceğini merak etti. Başlangıçta hr için bir yer olduğu ilginç.

Burun hangi şekli kişiliğinizi anlatabilir? Birçok uzman, burnuna bakmanın, kişinin kişiliği hakkında çok şey söyleyebileceğine inanır. Bu nedenle, ilk toplantıda, burun dikkat yabancı olduğunu unutmayın.

Asla kilisede yapmayın! Kilisede doğru şekilde davranıp davranmadığınızdan emin değilseniz, belki de, yanlış bir şekilde yapın. İşte korkunç bir liste.

Muhtemelen hiç fark etmediğiniz filmlerde affedilemez hatalar Muhtemelen, film izlemek istemeyen çok az insan var. Ancak, en iyi filmde bile izleyici tarafından fark edilebilecek hatalar vardır.

Bugün oldukça farklı Zaman sineklerine benzeyen 10 çekici yıldız çocuk, ve bir zamanlar küçük ünlüler artık tanınmayan yetişkinler oluyor. Güzel kızlar ve kızlar s'ye dönüşür.

30 yılda bakire olmak nasıl bir şey? İlginçtir ki, neredeyse orta yaşına kadar seks yapmamış kadınlar.

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Tedavi edilmeyen bir hastalığın olası sonuçları. Ne korkmak ve nasıl kaçınmak

Angina - herhangi bir çocuk-fidget ya da güçlü bir adam yatağa koymak oldukça hoş olmayan bir hastalık. Sıcaklık düştüğünde bir insanın yaşadığı rahatlama, şiddetli yatkınlık belirtileri ortadan kalkıyor, boğaz ağrıyor. Ancak, pek çok insan, tehlikenin hastalıkta değil, anjinadan sonraki komplikasyonlarda yattığını bilir. Bu, bademcik iltihabına yol açan komplikasyonlardır: bademcik iltihabının etkileri tüm tedaviden ve antibakteriyel kursun bitiminden 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir, bazıları hastalıktan iki, hatta üç hafta sonra kendini gösterir.

Anjin sonrası tüm komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir: genel ve lokal. Onların görünüşü, tedavinin doğruluğu ve güncelliğine, bağışıklık sisteminin reaktivitesine, genel sağlık durumuna ve organ ve sistemlerin belirli patolojilerinin varlığına bağlıdır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle en güçlü ve zayıf organları etkilemekte, enflamatuar süreçleri hastanın tıbbi tarihinde olması muhtemeldir. Ancak, çocuklarda ve yetişkinlerde anjina sonrası komplikasyonların etkisi tamamen beklenmedik olabilir.

Lokal komplikasyonlar: hedef - yakın organlar

Anjinadan sonra yerel sonuçlardan, daha ciddi genel reaksiyonlar başlayabilir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, boğazı ve yakındaki organların durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Kulak iltihabı

Otitis çocuklarda anjina sonrası komplikasyonların listesini açar. Östaki borusu boyunca farinksden enfeksiyon (farinks ve orta kulak bağlayan kanal) güçlü bir öksürük ile kulağa düşer. Ortalama otit, hastalığın ortasında ve iyileşme döneminde başlayabilir. Bununla birlikte, parlak bir klinik resim olan bademcik iltihabı ile kulakta acı çekmek her zaman başlangıçtaki otitin bir belirtisi değildir.

Lenf düğümleri iltihabı

Lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış, herhangi bir bademcik iltihabında görülür. Bununla birlikte lenfatik sistemdeki enflamatuar süreç servikal ve subklavyen bölgelere yayılabilir. Genellikle lenfadenit konservatif olarak tedavi edilir, ancak lenf düğümlerinin takviyesi ameliyat masasındaki cerrahın doğrudan bir yoludur.

Kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı veya bu hastalığın sık görülen vakaları, kronik tonsillit oluşumuna yol açabilir (tonsil dokusunda artış). Bademciklerin büyüme derecesine bağlı olarak, doktor konservatif veya cerrahi tedavi seçer.

Laringeal ödem

Anjinadan sonra oldukça tehlikeli bir komplikasyondur, ancak çok tehlikeli, hemen harekete geçme gerektirir. Ne zaman bademcik iltihabı formu olası değildir. Bademciklerin güçlü şişlikleri, ses tellerinin daha sonra ele geçirilmesiyle larinksin girişine yayılabilir.

Dikkat: Bu hastalık ile birlikte hızla gelişen solunum zorluğu, ödemin gırtlağa ve yaşam tehdidine yayılmasından bahseder!

Farinksin (retrofaringeal apsenin) arka duvarında bir süpürasyon noktasının ortaya çıkması, 5-6 yaşın altındaki çocuklarda gözlenir. Bu bölgedeki sadece bebeklerin lenf düğümleri vardır ve sonra ortadan kaybolur. Erişkinlerde anjinin lokal etkileri, beslenmenin, bademciklerin sınırlarını terk ederek, boynun selüloza uzandığında, paratonsillar apse ile kendini gösterebilir. Daha da zor bir komplikasyon olan mediastenitis, enflamatuar süreçte boyundaki derin bölümlerin tutulumu, irin mediastene inebilir.

Ortak komplikasyonlar: boğaz ağrısı beklenmedik bir darbe yaratır

Anginadan sonra lokal etkiler, bademcik iltihabının bir bütün olarak vücuda neden olabileceği zarara göre çok kötü değildir. Bademcik iltihabı altında olabilir:

Tehlikede kalp

Bir anjinadan sonra kalbin komplikasyonları genellikle görünür bir tedaviden 2-3 hafta sonra kendini hissettirir. Hastalık sırasında organizma, patojeni nötralize edebilen antikorlar geliştirmeye başlar. Bazen, bağ doku proteinlerini tahrip etmeye başlayarak kendi organizmalarının hücrelerini hedef alabilirler. Bu otoimmün sürece romatizma denir. Hastalık genellikle kronik tonsilliti olan hastalara eşlik eder, ancak% 10'unda romatizma hastalığın tek bir vakasından sonra ortaya çıkar. Anjin sonrası kalbin romatizmal komplikasyonu, 3 ay - 1 yıl içinde gelişen edinsel kalp kapak defektleri ile sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı, kalpte ağrı, aritmi, siyanoz ve ekstremitelerin şişkinliği sonrası ortaya çıkan nefes darlığı, miyokardit belirtileri, kalp kasının iltihaplanması şeklinde görülür. Miyokarditin şiddetli formu, sıcaklıkta artış, kalpte sesler, aritmi ile karakterizedir. Bu arka plana karşı tromboembolizm gelişebilir.

SOS: boğaz ağrısı sonrası eklem ağrıları

Romatizma kalbin bağ dokusuna zarar vermez. İkincisi, yetişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası romatizmal komplikasyonun daha az önemli bir belirtisi eklem hasarıdır.

 • şişlik, kızarıklık, eklem ağrısı eklemi;
 • büyük simetrik eklemler (diz, dirsek vb.) dalgalı bir şekilde hasarlıdır;
 • ateş.

Septik artrit
Hasarlı eklemde bakterilerin tanımlanması ile karakterize çok nadir bir komplikasyondur. Sadece hasta antibiyotiklerden bademcik iltihabına sahip olmayı reddettiğinde ortaya çıkar.

Böbrek boğazında boğaz olması korkunç mu?

Böbrekler, kalpten sonra ikinci organ olup, yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası etkilere en duyarlı olanıdır. Bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra piyelonefrit (böbrek dokusunun iltihaplanması) veya glomerülonefrit (böbreklerin glomerüllerinin iltihaplanması) başlayabilir. Bu hastalıktan sonra glomerulonefrit son derece nadirdir. Konvansiyonel antipiretik ajanlara cevap vermeyen yüksek ateş, sırt ağrısı, şiddetli zehirlenme böbreklerdeki inflamasyonun başladığını gösterebilir. En tehlikeli, hastalığın pürülan aşamaya geçişi ve böbrek yetmezliğinin gelişmesidir.

Boğaz ağrısı sonrası menenjit: nadiren, ama aptly

Çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde, nadiren paratonzil apsesi gibi lokal komplikasyonlar, kanın beyine enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Menenjit, meninks iltihabı ile karakterize, klinik olarak şiddetli zayıflık, solukluk ve cildin şişmesi, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş ile kendini gösterir. Menenjitin ayırt edici özelliği, dudak çevresindeki siyanotik sınırdır. Menenjit şüphesi doktor çağırmak için ciddi bir nedendir.

Tonsyllogic sepsis

Belki anjina sonrası yaşam için en tehlikeli sonuç. Akut sepsis hastayı ilk gününden itibaren bademcik iltihabı ile bekler, bu komplikasyon hastalığın kataral formunda bile mümkündür. Kan akışı enfeksiyonu vücudun her tarafına yayıldığında, hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir ve bademcikler neredeyse tamamen irinle ıslatılır.

Çocuklarda hastalığın komplikasyonlarının özgüllüğü

Çocuğun organizması çeşitli hastalıklara kendi yolunda tepki gösterir, bu nedenle çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar, sadece şiddette değil, aynı zamanda spesifik tezahürlerle de yetişkinlerdeki klinik tablodan büyük ölçüde farklı olabilir. Yukarıda tarif edilen otitis ve retropharyngeal apse, küçük bir organizma için anjinin tek olası etkileri değildir.

Kızılhaç ateşi

Streptokokal bademcik iltihabı seyri kızıl ateşiyle komplike olabilir. Çocukluk döneminde bile çoğu erişkin bu enfeksiyonu yaşadığından, bu komplikasyon 4-8 yıl içinde daha sık görülür. Bunun nedeni, çocukların hemolitik streptokoklara karşı henüz antikor görmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin kanaması

Çocuklarda vasküler duvarların zayıflığı, bademcik iltihabı ile kombinasyon halinde, değişen yoğunlukta kanamaya neden olabilir. Yoğunlaştırılmış öksürük sadece resmi şiddetlendirir, bu nedenle kanama tespit edilirse acil tıbbi yardım gerekir. Erişkinlerde anjinin bir komplikasyonu olarak kanama, ya yaşlılarda, damar duvarları çok kırılgan veya zayıflamış hastalarda oldukça nadirdir.

endokardit

Çocuklarda anginadan sonra kalbin romatizmal komplikasyonu genellikle kalbin iç katmanlarını etkilerken endokardittir. Yavaş yavaş, bebek şişlik geliştirir, parmakların falanjlarını kalınlaştırır, sıcaklık yüksek değerlere çıkar.

Dikkat: Çocukta endokardit ile tüm kalp yetmezliği belirtileri, kanama mümkündür. Ancak, kalpte ağrı diğer semptomlardan daha geç ortaya çıkabilir.

Hamile bir kadından bademcik iltihabı mı?

Gelecekte anneler hamilelik sırasında angina tehlikeli olup olmadığını merak eder. Hastalığın sonuçları gelecekteki çocuğu etkileyebilir mi? Bir hastalığa yakalanmış bir kadın, ne taşıdığını henüz bilmiyor olabilir. Gebeliğin ilk 4 haftasında bademcik iltihabı riski riski, normal risk düzeyini aşmamaktadır. Kadın bedeni yeniden yapılandırılmaya vakti olmadığından, antibiyotikler, fetusa zarar vermeden hastalıkla başa çıkacaktır.

Daha sonraki dönemlerde anjin hastalığı, hem kadın hem de gelecekteki bebeği için ciddi sonuçlar doğurur:

 • artan toksikoz;
 • miyokardit, glomerülonefrit riski arttı;
 • plasenta bariyeri boyunca fetüste enfeksiyon olasılığı;
 • yüksek sıcaklık nedeniyle, plasental abruption ve düşük yapma tehdidi olasıdır;
 • fetal gelişimde gecikme, organlarda malformasyon oluşumu;
 • doğumda emeğin zayıflığı.

Önemli: Gebelikte anjinin etkileri, ortaya çıkma olasılığı ve şiddeti doğrudan doğru tedaviye bağlıdır. Bir kadının zayıflamış gebeliği bademcik iltihabına en ciddi şekilde tepki verebilir: kardiyak veya böbrek yetmezliği. Ayrıca fetal malformasyon geliştirme riski vardır.

Hastalığın komplikasyonlarını nasıl önleyebiliriz?

Anjina'nın ciddi komplikasyonlarının listesi etkileyici ve paniğe neden olabilir. Ancak, tüm bu korkunç sonuçları birkaç basit kuralı izleyerek kolayca önlenebilir:

 • Güçlü vücudunuza güvenmeyin ve boğaz ağrısını taşıyın. Yatak istirahatı, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır ve hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar.
 • Anjina için antibiyotikler zorunludur! Kurs, doktorun tayin zamanından önce kesilmemelidir. Durulama ve halk yöntemleri ile tedavi tek başına yeterli olmayabilir. Bu yöntemler, etkili olmasına rağmen, hastalığın nedensel ajanı ile mücadele etmek yerine semptomatik tedavinin rolünü oynarlar.

Bol miktarda içecek genel zehirlenme belirtilerini azaltır ve vücut üzerindeki zararlı etkileri azaltır.

 • Vücudu sertleştirerek, vitamin kursları ve fiziksel egzersizlerle güçlendirmek bademcik iltihabından sonra hastalığı transfer etmeyi ve sonuçları önlemeyi kolaylaştırır.
 • Vücudunuzun sinyallerine sadece boğaz hastalıklarında değil, iyileşme döneminde de dikkat çekmek, herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde tepki verme şansı verir.
 • Kendinizi korumak için eşit olarak gerekli ve akut tonsillit ve sonrasında. Tekrarlanan soğuk algınlığı şiddetli seyretme ve yakın komplikasyonlar ile karakterize edilebilir.
 • Angina ile, yetkinliğinize güvenmemelisiniz ve antibiyotik almadan hastalıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Sadece doğru ve en önemlisi, diğer yöntemlerle birlikte zamanında reçete edilen antibakteriyel bir kurs, anjina sonrası herhangi bir komplikasyon için şans bırakmayacaktır.

  Boğaz ağrısı tedavi etmezseniz ne olabilir?

  Bademciklerin bademcik iltihabı her zaman bakterileri uyarır. Bakteriyel bademcik iltihabının tedavisi, zorunlu antibiyotik kullanımını gerektirir, aksi takdirde, aralarında bir dizi tehlikeli hastalık gelişebilir;

  1. kalp hastalığı
  2. eklemler, lenfoid ve bağ dokusu
  3. solunum yolu,
  4. gastrointestinal sistem
  5. boşaltım sistemi
  6. endokrin sistemi
  7. kulak ve gözler üzerindeki komplikasyonların yanı sıra.

  Pürülan anjina, streptokok veya stafilokoklar olmak üzere, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca, komplikasyonlar sadece sağlık için değil, genel olarak yaşam için tehlikeli olabilir.

  Angina'nın ne kadar tehlikeli olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  Kalp hastalığı

  Tehlikeli pürülan anjina nedir? Etkili tedavinin temel tehlikesi, boğaz ağrısı sonrası kalbin bir komplikasyonudur.

  Yeterli bir tedavi olmaksızın transfer edilen anjinadan sonra, kalpte komplikasyonlar gelişebilir:

  1. aritmi - kalp rahatsız bir ritim ile çalışırken bir hastalık;
  2. endokardit - kalbin iç kabuklarında meydana gelen bir inflamatuar süreç;
  3. miyokardit - miyokardın iltihaplanması.

  Anjinadan sonra kalbin komplikasyonları insanlar için ölümcül bir tehlikedir.

  Eklem, bağ ve lenfoid doku hastalıkları

  Sıklıkla, benzer alanlarda angina komplikasyonları şöyle ifade edilir:

  1. skleroderma - aşağıdaki belirtilerle karakterize olan bağ dokusu hastalığı: deri, iç organlar ve kas-iskelet sistemi hasarı (kabalaşma);
  2. anjinadan sonra romatizma - bağ dokusunun streptokoklardan, genellikle kalp, damarlar ve eklemlerden etkilendiği bir durum;
  3. sistemik lupus eritematozus (ya da Liebman-Sachs hastalığı) - bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelere karşı çalıştığı, yapılarına zarar verdiği bağ dokusu ve kan damarlarının affı.

  Eklemlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları hatırlamak, artrit hakkında konuşmak gerekir - onların yenilgi ve deformasyon. Tedavi edilmeyen anjina sonrası eklemler kırılgan ve ağrılı hale gelir, kontrolsüz çoğalmaya bağlı doku boyutlarında artış.

  Özellikle eklemler romatoid (romatoid) artriti deforme eder.

  İntravenöz boğaz ağrısı sonrası lenfatik sistem, patojenik bakterilerin bunlara girmesi nedeniyle lenf nodlarında meydana gelen bir lenfadenit olan lenfadenitten muzdariptir. Lenfadenit semptomları, antibiyotiklerin yardımıyla üretilen lenf düğümlerinin inflamasyonunun gelişmesini provoke eden bir hastalığın ortadan kaldırılmasıyla tedavi edilir. Yardımcı ajanlar olarak antiinflamatuar ilaçlar, antihistaminikler veya antiviral ajanlar paralel olarak kullanılabilir. Hastalığın ciddi gelişimi durumunda, lenf nodunun çıkarılması gerekebilir.

  Solunum sistemi

  Anjina'nın etkileri ayrıca bronş ve akciğerleri de etkileyebilir. Özellikle pnömoni, bronşit veya astım gelişimi.

  Pnömoni veya insanlarda pnömoni, akciğerlerde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Anginada bağımsız bir hastalık ve komplikasyon olarak gelişir. Tedavi ihmal edilirse ölümcül bir sonuç doğabilir.

  Bronşit şeklinde pürülan anjina komplikasyonları, bronşiyal membranda ortaya çıkan inflamatuar süreçlerdir. Güçlü bir uzun öksürük ile karakterizedir.

  Astım şeklindeki anjinadan kaynaklanan komplikasyonlar şiddetli boğulma ataklarıyla kendini gösterir. Enflamatuar sürecin meydana geldiği bölgeye bağlı olarak semptomları bronş kaynaklı veya kardiyak olabilir.

  Çocuk larenjitin ardından larenjistin görünümünü dışlamaz.

  Sindirim sistemi hastalıkları

  Gastrointestinal sistemdeki anjina sonrası olası komplikasyonlar şöyle ifade edilir:

  1. gastrit - mide mukozasının iltihaplı bir hastalığı olup, epitel dokusunun yeniden canlandırma işlevinin ihlali ve bunun ardından lifli yer değiştirmesi, mide ve sindirim sisteminin ciddi şekilde bozulmasına yol açar;
  2. kolit - patojenik mikroorganizmaların girişine bağlı olarak gelişen kolon zarlarının iltihabı;
  3. mide ve duodenumun ülseratif lezyonları - ana semptomu epigastrik bölgede hassasiyettir;
  4. duodenit - duodenumda iltihaplanma, yani mukoz membranında.

  Boşaltım sistemi

  Çocuklarda ve erişkinlerde anjina sonrası komplikasyonlar sıklıkla böbrekleri etkiler. Bu piyelonefrit ve glomerulonefrit olarak ifade edilir.

  Piyelonefrit, lomber bölgede ağrı ve yüksek ateş ile karakterize böbreklerin bakteriyel tutulumudur. Uygun tedavinin yokluğunda böbrek yetmezliğine yol açabilir.

  Glomerülonefrit - yetişkinlerde ve çocuklarda anjinin bir komplikasyonu olarak, böbreklerin yapısında glomerulusun (glomerül) bakteriyel hasarı.

  Böbreklerde anjina sonrası komplikasyonlar böbrek yetmezliğinin korkunç bir gelişmesidir - metabolik bir bozukluğa yol açan geri dönüşümsüz bir durumdur.

  Gözler ve kulaklar

  Gözler ve kulakları hangi komplikasyonlar etkileyebilir?

  Anjinanın göze komplikasyonu, konjonktivit ve aynı zamanda blefarittir.

  Konjonktivit, göz mukozasının bakteriyel iltihaplanmasıdır.

  Blefarit - altın staphylococcus aureus tarafından kışkırtılmış göz kapağı kenarlarının iltihabı. Ulaşılması zor olan iltihaplanma nedeniyle tedavi edilmesi çok uzun ve zor.

  Kulakları etkileyen pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları - bu otit ve işitme güçlüğüdür.

  Otitis, dış, orta veya iç (labirentit) olarak ayırt edilebilen, kulak iltihaplı bir hastalıktır.

  Parathonsillar apse

  Yeterli etkili prosedürlerle, bademciklerin pürülan enflamasyonu, amigdalanın yakınında büyüyen bir apse formunda bir komplikasyon oluşturabilir. Bu apseye parathonsillar apse veya paratonzillit denir. Semptomları, antibiyotik ilaçlarla iltihaplanmanın ilk aşamasında tedavi edilir, ancak apse sabit olarak büyürse, onu açmak ve temizlemek için bir operasyon gereklidir.

  Sağdaki en tehlikeli sonuç, sepsis olarak kabul edilir. Sepsis, bir mikroorganizmanın (streptococcus, staphylococcus) kanı ve tüm vücudu tarafından ölümcül bir enfeksiyondur. Tedavi hala mümkün ise, yoğun bakım ünitesinde antibiyotik, sorbentler, glukokortikosteroidler, trombosit infüzyonları, plazma, elektrolitler, reo- ve polioğluin yardımı ile gerçekleştirilir. Oksijen tedavisi ve bozulmuş iç organların düzeltilmesi de reçete edilir.

  Sonuçları Önlemek

  Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

  1. Anjina komplikasyonlarını önlemek için, öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanı için tedaviye başvurmanız ve antibiyotik tedavisinden vazgeçmeniz gerekmez. Bu, bademcik iltihabı bakteriyel bir provokatörünü yok edebilen ve yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası gelişebilecek olan insan komplikasyonlarının güvenliğini sağlayan antibiyotiklerdir.
  2. Ayrıca, akut tonsillit, antibiyotiklerin seyrinin tamamlanmadığı durumlarda bir komplikasyon verir. Streptokok enfeksiyonu genellikle 10 gün süreyle tedavi edilir, stafilokok sadece 2 haftalık bir kurstan sonra verilebilir. Bu nedenle, bu sonuçlardan kaçınmak için, doktorun önerilerini dinlemeniz ve iyileşmenin başlangıcıyla antibiyotik almayı bırakmamanız gerekir.
  3. Hastalıkların önlenmesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tabii ki, tabii ki, bağışıklık sistemini önemli ölçüde tüketebilir, bu yüzden pür bir diyette bile rasyonel ve zamanında yemek yemek önemlidir; Rasyonel beslenme imkansız ise vitamin-mineral kompleksleri almak; Sigarayı bırakmak ve alkol içmemek, ayrıca antibiyotiklerle uyuşmamak.
  4. Larenjitin etkilerinden kaçınmak, yeterli lokal tedaviye yardımcı olacaktır. Yerel antiseptikler, özellikle antibiyotik bileşenleri veya alkol içerenler ile aşırıya kaçmamak önemlidir.
  5. Hastalığın başarılı bir şekilde tamamlanmasına, sadece antibiyotik tedavisine değil aynı zamanda yatak istirahatına da güven verir. çünkü anjina ve sonuçları kas-iskelet sistemine cevap verebilmekte, tedaviyi yatay pozisyonda yapmak daha iyidir.
  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Farenjit ile resorpsiyon için tabletler ve pastiller

  Farenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Bu hastalığın semptomları, farinksin iltihabı ile ilişkilidir, bu nedenle boğazda öksürme, terleme ve rahatsızlık içerir.

  Çocuk için bir boğaz gargara - çocuklarda akut hastalıklarının etkili tedavisi

  Eğer bebeğiniz boğaz ağrısı şikayet ederse, yutulduğunda acı hisseder, öksürük soğuktur. Birçok anneler evde tedavi edilen yıllarca kanıtlanmış halk yöntemini kullanırlar - bebeğin boğazını tıkarlar.