Loading

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Bu patoloji zorunlu tedavi gerektirir, çünkü insan vücudundaki ilerlemesi çeşitli komplikasyonların gelişimini provoke edebilmektedir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, hastanın muayenesini yapacak ve evde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğini size söyleyecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Angina nedenleri

Gelişimin özellikleri ve enfeksiyon yolları

Enfeksiyonun insan vücuduna nüfuzu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 • yemek yoluyla
 • damlacıklar tarafından
 • enfeksiyon kaynağı ile yakın temas halinde

Öncelikle, anjin gelişmesi soğuk ve nemli mevsimde gözlenir, ancak bazı durumlarda insan vücudundaki bu gibi patolojilerin ilerlemesinin sonucu olabilir:

Birçok hasta, anjin görüntüsünün ana nedeninin, vücudun ciddi bir hipotermisi olduğu konusunda yanlış görüşe sahiptir. Aslında, bu sürüm oldukça doğru değil.

Patolojinin gelişimi, hemolitik streptokokların insan vücuduna alınmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ek olarak, anjinin nedensel ajanları şunlar olabilir:

 • stafilokoklar
 • diplokokki
 • Pnömokoklann
 • enterovirüsler

Anginanın önlenmesinde önemli bir rol, insan bağışıklığı ile oynanmaktadır, çünkü çok sayıda kronik hastalığın varlığı enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Organizmanın koruyucu işlevlerinin azaldığı bazı olumsuz faktörleri tanımlamak mümkündür:

 1. Havada, basınçta ve nemde keskin bir düşüş
 2. Hastanın vücudunda yetersiz besin ve vitamin alımı
 3. yüksek protein içeriği ile monoton gıda tüketimi
 4. lenfoid dokunun hipoplazisi
 5. genel hipotermi
 6. olumsuz yaşam koşulları

Etkili bir tedavi olmaması durumunda, anjina akut formunun kronik olana geçişi söz konusudur.

semptomataloji

Patojenik mikroorganizmanın penetrasyonundan ve ilk semptomatolojinin ortaya çıkışından, yaklaşık 12-48 saat geçmektedir.

Anjina spesifik semptomatolojisine ek olarak, diğer enflamatuar hastalıklarda gözlenen hastalığın ortak belirtileri vardır.

Anjinadaki karakteristik semptomlar:

 1. Boğazda şiddetli ağrı görünümü. Çoğu zaman hasta yutma sırasında rahatsız edici duyulardan ve yabancı bir cismin boğazında bir varlık hissinin ortaya çıkmasından şikayetçidir.
 2. Bademciklerin büyüklüğünde ve kızarıklıklarında artış. Bu patolojik süreç, enfeksiyonun patojenine girmenin bir sonucu olarak gelişir ve bazen hastanın kendisi boğazın iltihaplı bölümlerinin görünümünü fark eder.
 3. Artan acı ve lenf düğümlerinin büyümesi. Lenf düğümlerinin palpasyonu yapılırken, hasta güçlü ağrılı duyular yaşamaya başlar ve enfeksiyöz süreç ne kadar parlak olursa, ağrı o kadar büyük olur.

Angina'ya genel semptomların eşlik etmesi eşlik ediyor:

 • vücut ısısı yükselişi
 • titreme ortaya çıkması
 • şiddetli baş ağrıları
 • zayıflık

Her kişinin anjina semptomları kendilerini farklı şekillerde gösterebilir ve bu da hastalığın seyrinin şekline bağlıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - türleri ve tanımı

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 • Primer anjin, sadece lenfadenoid faringeal halkanın yenilmesinin klinik belirtileriyle birlikte akut inflamatuar bir hastalıktır.
 • Sekonder anjina, kandaki çeşitli patolojilerin yanı sıra enfeksiyöz bir yapının akut enfeksiyonları sonucu bademcikler üzerindeki patolojik sürecin gelişmesidir.
 • Spesifik anjina - hastalığın ilerlemesi, belirli bir enfeksiyon hastanın vücuduna girdiğinde ortaya çıkar.

Modern tıp, enflamatuar sürecin seyrinin doğasını ve bademciklerin yenilgisinin derinliğini dikkate alarak, aşağıdaki hastalık türlerini ayırt eder:

 • catarrhal - bademcikler sadece yüzeysel bir lezyon var
 • foliküler - hastalığa, başta tonsillerin foliküler aparatı olmak üzere, inflamatuar sürecin ilerlemesi eşlik eder.
 • lacunar - bu patoloji ile, bademler lakuna bölgesinde etkilenir ve bu pusun palatine bademciklerin serbest yüzeyine yayılmasıyla desteklenir.
 • nekrotizan anjina - daha belirgin bir genel ve lokal semptomlarla karakterize edilir. Çoğu zaman hastalık yaklaşık 10-14 gün sürer, ancak çocukluk döneminde bu süre daha uzun olabilir.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hastalık sırasında hasta diğerlerinden izole edilmelidir.

Hap-şeker ile tedavi

Anjina ile pastilleri: türleri ve açıklaması

Angina acil tedavi gerektiren enfeksiyöz bir patolojidir. Çoğu zaman, hastalığın ortadan kaldırılması evde yapılır, çünkü çoğu hasta bir uzmana yardım için acele etmez.

Bu seçim tamamen doğru değildir, çünkü sadece bir doktor doğru tanıyı yapabilir ve en etkili tedaviyi seçebilir. Bu nedenle, ilaç tedavisine başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir; bu da hastanın durumunun daha da kötüye gitmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Sıklıkla, boğaz ağrısı tedavisi genellikle özel pastil ve pastillerin yardımı ile yapılır.

Muamelenin şekerler yardımı ile gerçekleştirilmesi durumunda, emilmelerinin etkisi o kadar belirgin olmayacaktır. Bu, ağız içine yutulduğunda, hapların maddelerinin, oyuk boyunca düzgün bir şekilde yayılmaya başlaması ve iltihaplı odakta tam olarak lokalize olmamasından kaynaklanmaktadır.

Rezorpsiyon için pastiller formunda en etkili ilaçlar şunlardır:

 • Pharyngosept - bu ilaç yetişkin hastaları ve çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Farnigosept'in kullanımında herhangi bir kontraendikasyon yoktur, ancak ilacın bireysel bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük durumunda alınması tavsiye edilmez.
 • Septhotte - bu ilacın ana bileşenleri timol, levomenthol, okaliptüs ve nane yağıdır. Genellikle tedavi süreci 3-4 gün sürer ve ilaç her 2-3 saatte bir alınmalıdır. Septhotet kullanımının ana kontrendikasyonları şunlardır: 4 yaşın altındaki çocuklar, ilacın bireysel bileşenlerine aşırı duyarlılık, alerjik reaksiyon, doğuştan gelen fruktoza karşı toleranssızlık, vücutta yetersiz laktaz ve izomaltaz.
 • Strepfen pastilleri boğaz bölgesinde ağrıyı hafifletir. Böyle bir ilacın yardımı ile tedavi 12 yıldan itibaren yapılabilir ve genellikle kurs 3-4 gün sürer. Pastil alımı için ana kontrendikasyonlar şunlardır: gebelik süresi, mide ülseri, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, emzirme dönemi, rinit ve bronşiyal astım.

Her bireyin bedeni bireyseldir, bu yüzden aynı ilaç farklı bir etkiye neden olabilir. Bu nedenle bir uzman, bademcik iltihabı tipini dikkate alarak ilaçları reçete etmelidir.

Anjina ile spreyler

Boğaz ağrısı tedavisi - spreyler: tipleri ve kullanımları

Boğazın giderilmesi, vücuda tıbbi maddelerle fazla yüklenmeyecek olan bitki bazlı spreylerle gerçekleştirilebilir. Spreyler bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, bu nedenle catarrhal tonsilliti ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Ek olarak, bu ilaçlar pürülan boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Boğazda şiddetli ağrının eşlik ettiği akut bademcik iltihabında, antiseptik ve anapeptik içeren spreyler yardımıyla tedavi yapılması önerilir.

Aralarında en etkili olanları:

Aerosol Tantum Verde, iltihap odağı üzerinde güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle viral anjina tedavisinde kullanılabilir.

Angina hızlı bir şekilde tedavi nasıl video.

Mantar kökenli anjina ile tedavi, bu patolojilerin patojenlerine karşı aktivitesi olan aerosoller kullanılarak gerçekleştirilir, örneğin:

Tatsız yan etkilerin gelişmesini önlemek için bademcik iltihabı spreylerle tedavi etmek için dikkatli olunmalıdır.

Spreyleri 3 yaşın altındaki çocuklara ve larinksin alerjik ödemi gelişmesine yatkın olan hastalara püskürtmek tavsiye edilmez.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda spreylerin kullanılması tavsiye edilmez:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar
 • karaciğer ve böbrek patolojileri ile
 • obstrüktif bronşit olan insanlar
 • alerjik reaksiyon olasılığı

Spreylerin boğazı tamamen tedavi edemediğini anlamak, ancak sadece ağrı hastasını rahatlatmak önemlidir.

Nebulizer tarafından soluma

Angina ile Nebulizatör: inhalasyon için ilaç türleri

Bademcik iltihabı tedavisi hastanın vücudu üzerinde karmaşık bir etki yapar, bu nedenle ilaç tedavisine çeşitli yardımcı prosedürler eşlik eder.

Enfeksiyon bölgesinde yumuşak ve etkili bir etkiye sahip olan nebülizör yoluyla inhalasyon çok popüler hale gelmiştir.

Nebülizörün prensibi, aerosol haline dönüştürülen tıbbi parçacıkları püskürtmektir. Bu, bir nebulizerin çalışmasının mekanizmasında bir aerosole benzer olduğu anlamına gelir.

Çocuk ve yetişkinlerdeki inhalasyonları, eczanede satın alınabilecek özel bitkisel ilaçların yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Anjina tedavisi için şunları kullanabilirsiniz:

İyi bir etki, inhalasyonların mineral su ve bitkisel infüzyonların eklenmesiyle elde tutulmasıdır.

antibiyotikler

Hastanın pürülan anjina teşhisi konması durumunda, patolojinin tedavisi, tabletler veya kas içi enjeksiyonlar şeklinde antifungal ilaçların yardımı ile gerçekleştirilir.

Patolojinin ortadan kaldırılması çoğunlukla aşağıdakilerin yardımı ile gerçekleştirilir:

 • klindamisin
 • eritromisin
 • klaritromisin
 • klindamisin
 • penisilin

Bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında patolojinin gelişmesi ile tedavi, bu gibi antibakteriyel ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

Anjina tedavisinde antibakteriyel ilaçların alınması sadece yan etkilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacak olan doktorun gözetiminde yapılmalıdır.

Evde soluma

Halk tıbbı tavsiye

Genellikle inhalasyonlar bir nebülizör kullanılarak yapılır, ancak bazı maddelerin içinde kullanılmasına izin verilmez.

Evde, geleneksel ilaç tarifleri yardımıyla termal prosedürler gerçekleştirebilirsiniz:

 • Birkaç patatesin bir kabukta kaynatılması ve birkaç damla terebentin damla ile birlikte bir kaba düşmesi gerekir. Ortaya çıkan karışım, hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştıran 5 dakika boyunca nefes almalıdır.
 • İnhalasyon için, 500 ml sıcak su ile 20 ml propolis tentürü dökülmesi tavsiye edilir. Elde edilen sıvı piridin inhalasyonu için kullanılabilir.
 • İyi bir sonuç, kekik, papatya, calendula ve kekik otlarından hazırlanan infüzyon eklenmesi ile inhalasyon. Küçük bir kapta 20 gram kuru bir karışım karışımı dökülmeli ve 500 ml kaynar su dökülmelidir. Çözelti oda sıcaklığına kadar soğutulduktan sonra, inhalasyon için kullanılabilir.
 • Sarımsak başını doğrayın, 500 ml su ile dökün ve elde edilen karışımı bir kaynamaya getirin. Kaynatma işleminden sonra 5 gram soda ekleyin ve buharın üzerinden nefes alın.

Hızlı bir etki elde etmek için, evde soluma ile diğer tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi tavsiye edilir.

durulama

Durulama için reçeteler

Boğazın düzenli olarak durulanması, anjin gelişmesine neden olan bakterilerin kademeli ölümüne yol açar. Bu, tedavi sürecini büyük ölçüde hızlandırır ve hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Boğaz ile gargara ile yapılabilir:

 • borik asit
 • soda çözeltisi
 • Calendula Tentürleri
 • hlorofillipta
 • Rotokan
 • Stomatodina
 • miramistina

İyi bir sonuç, geleneksel tıbbın tariflerine göre hazırlanan çeşitli soğuma ve infüzyonlarla boğazın durulanmasıdır:

 • İki diş sarımsak ezin ve 200 ml kaynar su dökün. Ortaya çıkan karışımı bir saat boyunca ıslatın, daha sonra boğazı durulamak için kullanılabilir.
 • Küçük bir kapta, 5 ml elma sirkesi ve bir bardak ılık su ekleyin. Elde edilen karışım, günde birkaç kez anjin ile boğaz yıkamak için kullanılabilir.
 • Çayla temellendirilmiş bir durulama solüsyonu hazırlayabilirsiniz, sadece suyla biraraya getirin ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Boğazda ağrıyı hafifletmek ve yutmayı kolaylaştırmak için, taze limon suyunu 2: 3 oranında suyla birleştirmeniz önerilir.

Angina'nın enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle hastanın evde tedavisi sırasında akrabalarıyla olan iletişimleri sınırlandırılmalıdır.

Tedavinin doğru ve zamanında tayin edilmesi durumunda, 7-10 gün içinde tam bir iyileşme meydana gelir.

Anjina zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir patolojidir. Zamanında tedavi olmadığında, cerrahi müdahale gerektiren çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Evde anjinin hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: kanıtlanmış tarifler ve doktor tavsiyeleri

Merhaba sevgili okurlarım! Çoğunlukla çocuklar ve bazen, yetişkinler anjina ile karşı karşıyadır. Ve üzücü olmadan yaz aylarında bize saldırabilir. Paradoks, ama öyle! Bu nedenle bugün bu hastalık hakkında sizinle konuşmak istiyorum ve size evde anjinin nasıl tedavi edileceğini anlatıyorum.

Bademciklerin pürülan enflamasyonu, nazofaringeal bölgenin en yaygın hastalıklarından biridir. Boğaz duvarındaki pseudomonas aeruginosa tarafından komplike hale gelir ve 40 dereceye kadar ısıya ulaşır. Bir ateşli durum birkaç gün içinde boğaz ağrısı ile birlikte gelir. Komplikasyonları önlemek için pürülan anjini evde tedavi etmek mümkün mü?

Angina sadece hasta çocuklar değil, 40 yaşına kadar yetişkinler. Pürülan boğaz ağrısını bacaklara transfer etmeye çalışmak hastalığın ihmal edilmesine ve ciddi komplikasyonlara neden olur.

Anjina ile hastalığın nedeni

Pürülan anjinin gelişiminde ana faktörlerden biri, stafilokok veya streptokok çubuklarının yenilmesidir. Bakteri vücuduna girmiş, boğazdaki normal mikroflorayı ihlal eder. Enfeksiyon çeşitli yollarla yayılabilir:

 • doğrudan iletişim
 • paylaşılan yemeklerin veya hijyen maddelerinin kullanımı
 • hava damlası yolu
 • hipoterminin neden olduğu soğuk
 • zayıflamış bağışıklık sistemi
 • uzun stres yükü
 • kronik bademcik hastalıkları
 • Sigara içmeye yetişkinlerde sürekli alışkanlık

Çocuklar, anaokulunda, oyun alanlarındaki, okul sınıflarındaki hasta akranlarıyla temasa geçerek enfeksiyonu çabucak “kavramaktadır”.

Purulent boğaz ağrısı özellikleri ve belirtileri nasıl belirlenir?

Erişkinlerde hastalık şu şekilde karakterize edilir:

 • yutma hareketleriyle hızla artan ağrı
 • uzuvda lumbago
 • kaslarda kırıklık, baş dönmesi, baş ağrısı
 • soğukluk, ısıyı yüksek oranlara hızlı bir şekilde yükseltir
 • larinksin arka duvarının kızarıklığı
 • genişlemiş, ağrılı lenfatik submandibular düğümler
 • iştah kaybı

İlk belirtiler görüldüğünde, bir kan hücresi ile çok hızlı yayılan patolojik mikroorganizmalar olarak bir doktor çağırmak gerekir ve hastalık ilerleyecektir.

Purulent boğaz ağrısı klinik resmi

Boğazın mukoza zarı patojenik bakteriler veya virüslerden etkilenir. Patoloji, boğazın glandüler dokusunda kök alarak bademciklerin lakunalarını anında yakalar.

Serbest kalan toksinler, dolaşım sistemine ve lenfete aktif olarak girerek vücudun genel zehirlenmesine neden olur. Mukozadan çalışmaya alınan içerik streptococcus veya staphylococcus'un varlığını gösterecektir.

Bademcikler şişer, büyüklükleri artar ve seröz renk veya granüler lekelerin pürülan akıntıları görülebilir. Söküldüklerinde bademcikler üzerindeki aşınma değişiklikleri devam eder. Bir süre sonra, baskın yine oluşabilir. Pürülan oluşumların konumu, renk ve şekli, anjin tanısı olabilir:

 • katarr - boğazda karakteristik ağrıları olan nispeten hafif bir form, mukoza zarının kızarması, küçük ödem, bademcik artışı, nefes darlığı
 • foliküler - sonuç muamele edilmiş mavi dil anjin, pürülan oluşumları lemfoid dokusunun hücrelerinde pim başı boyutlandırılmamış, kulaklarına yayılan şiddetli ağrı, yutma güçlüğü
 • lacunar - beyaz pürülan yatağı, yüksek sıcaklık görünümü ile karakterize
 • flegmonous - patolojik virüslerin ve bakterilerin bez ve dolaşım sistemindeki hızlı yayılımı ile en tehlikeli ve şiddetli form; Bu formun tedavisi hastanede olmalıdır.

Hastalık tezahürünün kuluçka dönemi 1 ila 5 gündür.

Anjina teşhisi

bulaşıcı hastalıkların Dağılımı - boğazın Görsel inceleme, bademcik smear teşhis ve streptokok veya stafilokok sopalarla varlığını tespit için izin verir. Ek analizler:

 • kan örneklemesi
 • streptococcus varlığı için bakteriyolojik kültür
 • ekspres testi

Bakteriyolojik laboratuvarda ekim, enfeksiyonun etken maddesini belirleyecek ve bazı antibiyotiklere karşı savunmasızlığını belirleyecektir. Analizin tek dezavantajı, yürütme süresidir. Komplikasyon durumunda, doktor ek bir BT veya MRI reçete edebilir. Bir kan testi, pürülan boğaz ağrısının büyüyen gelişmesinden söz edecek olan M tipi yüksek antikor içeriğinin varlığını gösterecektir.

Tehlikeli anjin nedir?

Vücutta lenf ve kan ile taşınan toksinler, organlarda ciddi hasara neden olabilir. Bağ dokusu hücreleri öncelikle patolojik süreçten etkilenir. Bu durumda, eşlik eden hastalıklar gelişebilir:

 • endokardit
 • kâlp kası iltihabı
 • eklem dokusunu etkileyen romatizmal patoloji, spondiloz gelişmesi
 • Hepatitin toksik formu
 • kulak iltihabı
 • araknoid mater iltihabı
 • artrit

Üriner sistem zayıf ve savunmasız hale gelir, ortaya çıkmasını sağlar:

irinli tonsillit ve alt muamele riski altında Erişkin hastalar kasılmalar yol açabilir meningeal belirtiler, elde etmek. Daha az sıklıkla, enfeksiyon akciğer ve bronşları etkiler. Pnömoni ve bronşit sadece zayıflamış bir bağışıklık sistemi nedeniyle gelişebilir. Bu organlar pneumoniae veya Pseudomonas aeruginosa etkilenir. Çocuğun vücudunun için zor ve tehlikeli komplikasyonu kalp kasının hastalığı görülen bir durumdur.

Paratonsillar apseden sonra ortaya çıkan nadir bir komplikasyondur. Pus boynun erişilemeyen kısımlarına nüfuz eder. Bu gibi durumlarda, hastaya yalnızca cerrahi bir ameliyatla yardımcı olunacaktır.

Birkaç yıl sonra bile, tedaviye başlandığında ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Hasta, başkalarına enfeksiyon tehlikesi taşıyan bir stafilokok veya streptokok taşıyıcısı olabilir.

Etkilenen kişilerle temas halinde, aile üyeleri gazlı bez kullanmalıdır. Bakterilerin çevreye karşı özel bir direnci vardır ve bir haftaya kadar kurutulmuş balgam ile "canlı" kalırlar.

Konuyla ilgili daha fazla makale:

Boğaz ağrısı evde tedavi

Terapötik etkiler şunları içerir:

 1. boğazın douching
 2. antiviral ilaçlar ve antibiyotikler
 3. vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek

Hasta kişiyi hemen yatağa koymak, bireysel yemekler sağlamak gerekir. Sıcak kompresler kontrendikedir, virüs ve bakterilerin daha da yayılmasını sağlayabilirler.

Antibiyotiklerle ilaç tedavisi

Komplikasyonları ortadan kaldırmak için ilaçlar reçete edilir. Antibiyotikler anjin akışının zamanını azaltmaz, ancak acı verici hisleri zayıflatır:

 • Benzilpenisilin, bakteri kontrolünde geniş bir spektrum sunar. Tedavi süresi 10 gündür.
 • Bicillin 1 - kas içi enjeksiyon. Yetişkin hastalar haftada bir kez uygulanır.
 • Flemoxin - gıda alımından bağımsız olarak tabletlerde verilir. Tadına hoş bir süspansiyon şeklinde atın. Hastalığın hafif ve ılımlı seyri için reçete edilir. Kabul süreci bir haftadan az değildir.
 • Hikontsil - 12 yıl sonra tayin olun. Dozlar arasındaki aralık 8 saattir. Kas içi enjeksiyonlar 1 g için reçete edilir. günde iki kez.
 • Amoksiklav - 12 yaşından büyük hastalara önerilir, 8 saatlik bir ortalama şiddette, hastalığın şiddetli seyrinde 6 saat sürmektedir.

Antibiyotiklerle tedavi süreci bitmeden önce tamamlanmalıdır Kombine tedavi Kagocel, Linsosept alımı ile desteklenir. Tıbbi tedavi ve antibiyotik dozu sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir!

Boğazın eğlendirilmesi

Grip ile günlük tekrar tekrar tedavi edilen bir sprey, et suyu - evde enfeksiyon hastalığının etkili tedavi yöntemlerinden biri. Boğazın tedavi şırıngaları şunları içerir:

 1. mukus ve bademciklerin mikroplardan ve irinlerden temizlenmesine yardımcı olan tuzlu solüsyonla durulama
 2. çay sodası tuz çözeltisine eklenmesi ve 3-4 damla iyodin
 3. Bir furacillin solüsyonu ile günde 6-8 kez boğaz çalkalayın
 4. adaçayı, papatya, okaliptüs inhalasyonu
 5. Amigdala'nın bir spreyle tedavisi - Bioparox, Hexidine, Stopangin, Hexorol, Aqualol, Propofoldoma
 6. Komposto, çay, bitkisel kaynatma, berry meyve, maden suyu şeklinde çok miktarda içki

Tedaviye entegre bir yaklaşım vücuttan patolojik toksinleri ortadan kaldıracaktır. Aktif terapi, nefes almayı kolaylaştıracak, yutkunacak, boğazda ağrıyı ortadan kaldıracaktır.

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Evde anjinasyonu nasıl iyileştirir, halk hekimliğini anlat. Aşağıdaki tariflerle şımarmak boğaz ağrısının durumunu iyileştirir:

 • bir bardak taze sıkılmış pancar suyu% 6 sirke bir çorba kaşığı ekleyin, prosedürü günde 4-5 kez tekrarlayın
 • Aloe suyu, su ile seyreltilmiş yarım, boğazı günde birkaç kez durulama yaparken kullanın
 • 1: 1 miktarında su ile seyreltilmiş propolisin foküslü infüzyonu, 1-2 gün boyunca ağızda tutun, prosedürü günde 6 defaya kadar tekrarlayın
 • Isıtılmış ve gargara ile aynı oranlarda alınan rendelenmiş frenk soğanı, marigold çiçek, papatya ve adaçayı,
 • boğaz bölgesinde votka sıkıştırmak yarım saat
 • sıcak bir içecek zencefil, limon damla ve bal bir kaşık eklenmesi ile - titreme için bir ısınma etkisi veren bir antimikrobiyal madde
 • Çay sosu, bal ve tereyağı ile ılık süt, pürülan akıntıları yumuşatır ve yutma işlemini kolaylaştıracaktır.

Ebeveynler, enfeksiyonun sadece halk ilaçlarının kullanımıyla tedavi edilemeyeceğini bilmelidir, bu nedenle doktor tarafından reçete edilen ilacın reddedilmesi mümkün değildir.

Önleyici yöntemler

Herhangi bir enfeksiyon için yüzleşme güçlü bir bağışıklık sistemi olabilir. Bağışıklık bariyeri, patolojik mikropların organların dokularına girmesine izin vermeyecektir. Enfeksiyon ilaçlarından korunmanın iyileştirilmesine katkıda bulunur - Ekinezya, C vitamini. Çocuğun vücudunu söndürerek, rasyonel bir menü vücudu güçlendirmeye yardımcı olur.

İlkbahar ve sonbaharda, bağışıklık güçleri tükeniyor, bu yüzden onları bir vitamin ve mineral kompleksi ile güçlendirmeniz, büyük miktarlarda taze sebze, meyve ve ekşi süt ürünleri tüketmeniz gerekiyor. Oda her zaman hava nemlendirilmelidir, taslaklardan ve soğuk hava koşullarından kaçınmalısınız.

Evde boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir: durulama, inhalasyon, tıbbi bitkiler

Anjina'nın evde tedavisi, hastalığın tedavisinde önemli bir önlemdir. Geleneksel tıp yöntemleri aktif olarak kullanılmaktadır ve yatarak tedavi (durulama, inhalasyon). Seçilmiş olan fonları, özellikle çocukluk döneminde olduğu gibi, hamilelik ve emzirme döneminde de dahil olan doktorla koordine etmek son derece önemlidir.

Son zamanlarda, hem hastalar hem de bilim adamları ve araştırmacılar tarafından geleneksel tıbbın ilgisi artmıştır. Bu aşağıdaki faktörlerle açıklanabilir:

 • Doğal ürünlerde sıradan toplum üyelerinin sentezlenmeye karşı güvenlerinin artması.
 • Doğal hammaddelerin bulunabilirliği ve düşük maliyeti ve bunlardan elde edilen ürünler.
 • Bazı durumlarda, doğal antiseptik maddeler, henüz direnç geliştirmediklerinden (duyarsızlık) dolayı, endüstriyel antibiyotiklere göre mantar ve bakterilere karşı daha etkili olabilirler.

Ancak, halk ilaçları ciddi eksiklikler var:

 1. Düşük aktif madde konsantrasyonu;
 2. Yetersiz şekilde çalışılmış kompozisyon ve olası toksisite;
 3. Yüksek alerjik reaksiyon riski;
 4. En etkili halk ilaçları bile sentetik olarak güçlü etkilerle rekabet edemez.

Bu tür faktörler, çoğu durumda, anjina tedavisinin, sadece ilaç tedavisine ek bir önlem olarak tedavi edilmesine izin verir.

Daha fazla tedavi edilsin mi?

Halk hekimliğinde hammadde kaynakları arasında şunlar kullanılabilir:

 • Bitkilerin yeşil kısımları, kökleri ve çiçek salkımları. Bazı durumlarda, meyvelerin, tohumların, gövdenin yonca kısımları da oyuna girer.
 • Tatlım, propolis, arı sütü.
 • Ev kimyasalları.
 • Hayvansal kökenli ürünler.
 • Mineral, organik bileşikler.

Halk tedavisi için boğaz ağzı ham maddeden yapılır:

 1. Ağız alımı için tentürler, çaylar, meyve suları;
 2. Broths, inhalasyon için lapa preparatları;
 3. Durulama solüsyonları;
 4. Sıkıştırma, vb. Emdirme sıvısı

En iyi bilinen ve geleneksel ilaçların reçetelerini ve reçetelerini inceleyin.

Anjina karşı mücadele için ev ilaçları

Halk ve resmi tıp, tuz, soda gibi her sahibine tanıdık olan ürünleri yaygın olarak kullanır. Eylemleri, orofarenks ortamının boşluğundaki oluşumuna dayanır, patojenik bakterilerin varlığı için uygun değildir. Çoğu mikroorganizma için, asidik pH değeri optimaldir. Yukarıdaki ürünler, hidrojen indeksinin değerlerini artırarak ortamı süzdürür. Durulama ve ısınma için kullanılırlar.

Alkol bir ısınma maddesi olarak kullanılır. İçinde kullanılır, onları kompresle emdirir, hastanın vücudunu ovuşturur. Buna ek olarak, aynı zamanda güçlü bir antiseptik olan acı biber kullanılır. Öğütmede yaygın olarak kullanılır ve sirke gibi bir ev çaresini sıkıştırır. Ancak, kalıcı ve çok hoş olmayan kokusu, özellikle bir şehir dairesinde, en iyi ilaç değil yapar.

Evde, iyileşmeyi sağlamak için yeterince büyük sayıda prosedür gerçekleştirebilirsiniz. Angina ile, şifacılar aşağıdaki halk yöntemlerini uygulamak için tavsiye edilir:

 • Durulayın. Prosedür yaygın olarak kullanılmakta ve resmi tıbbın temsilcileri tarafından tavsiye edilmektedir. Temel amacı balgamı solunum yolundan çıkarmaktır. İlaveten, ilaç bileşikleri mukoza yüzeyinden patojenleri ortadan kaldırmaya, yumuşatıcı ve örtücü bir etki sağlamaya, doku onarımını teşvik etmeye yardımcı olabilir, yöntem tüm tedavi süresince günde birkaç kez uygulanmalıdır. Kullanılan yemek tarifleri arasında, soğuma, infüzyon, tuz çözeltisi, soda, esansiyel yağlar vb. Yer alır. Prosedürlerden 30 dakika önce ve odadan çıkmadan 1-2 saat önce prosedürün gerçekleştirilmesi gerekir. Durulama hemen hemen hiç kontrendikasyon yok, şiddetli inflamasyon formlarında (foliküler anjina) ve akciğerde (catarrhal) kullanılır.

Video: gargara ne tür yararlı? Doktor Komarovsky

 • Soluma. Geleneksel olarak, bir havlu ile kaplanmış buhar üzerinde taşınırlar. Bununla birlikte, özel bir nebulizatör cihazının kullanımı daha etkilidir. Kullanımı yanma riskini en aza indirir ve ilacın bademciğe daha fazla nüfuz etmesini sağlar. İnhalasyonlar, soğan ve sarımsak üzerinde nefes almak için gerçekleştirilebilir ve kuru şekilde yapılabilir. Prosedür yüksek sıcaklıkların etkisi ile birleştirildiğinde, hastalığın akut döneminde yapılmaz.
 • Isınma. Bunun yararı, inflamasyonun küçük belirtileriyle (örneğin, hastalığın catarrhal veya kronik formlarında) görülebilir. Ana, geleneksel Rus yolu bir hamamdır. Giriş yüksek tansiyonu olan kişiler için kontrendikedir, kardiyak aktivite ile ilgili sorunlar. En iyi seçenek, banyoyu şiddetli hipotermi veya uzun süre yağmura maruz kalmayan soğuk algınlığının önlenmesi olarak karı ziyaret etmektir. Kaldığınız süre boyunca, rahatsızlığınızı kontrol etmeniz gerekir, bu nedenle rahatsızlık ile, oraya yalnız gitmemek en iyisidir. Isınma sırasında, kan damarları genişler, iltihaplı odağa giden kan akışı artar ve metabolizma hızlanır. Bu bağışıklık sisteminin artan reaktivitesine katkıda bulunur, tüm semptomlar geçici olarak artabilir, daha sonra azalmaya devam eder. Aslında, ısıtma soğuk algınlığının "hızlandırıcısı" dır. Zirve yatakta beklemek daha iyidir. Zorunlu bir kural, motor aktivitenin ve banyoyu ziyaret ettikten sonra soğuğun etkilerinin dışlanmasıdır. Sağlıklı insanlarda bile daha iyi gözlemleyin.
 • Sürtünme. Özünde, bu yöntem öncekinin bir varyasyondur. Bunu hatırlamaya değer Titreme, pürülan anjinada kesinlikle kontrendikedir.. Yüksek sıcaklıkta ateş, bağışıklık sisteminin ek uyarımı vücuda zararlı olabilir. Bu durumda, anti-inflamatuar prosedürler ve araçlar daha uygundur. Sürtünme, bir ısınma çözeltisi (alkol, asetik) veya merhem kullanılarak hafif dairesel hareketlerle gerçekleştirilir. Çocukları ovuşturmadan önce bir doktor konsültasyonu gereklidir. Prosedür sırasında, cinsel organların ve kalbin bölgesine dokunmayın.
 • Sıkıştırır. Entegre cilt bütünlüğüne, alerjinin yokluğuna, vücudun normal sıcaklığına maruz kalmayın. Temel olarak, gazlı bez veya steril olmayan bandaj kullanın. Malzeme seçilen çözelti (tuzlu su veya alkol) ile ıslatılır, daha sonra bölgesel lenf düğümleri bölgesinde boyuna uygulanır. Sıvı sızıntısını önlemek için üzeri polietilen ile kaplıdır. Isınma etkisini arttırmak için, bir eşarp veya başka bir sıcak bezle kırılabilir. Sıkıştırma birkaç saat veya gece boyunca yerleştirilir.

Önemli! İlk kez, özellikle bir çocuk tedavi edilirken 4-6 saat ile sınırlı olmak daha iyidir.

Bu, kompresin altındaki cildin durumunu değerlendirir, gerekirse aktif maddelerin konsantrasyonunu ayarlar.

 • Bol içecek. Yeterli sıvı toksinlerin giderilmesini hızlandırır, Streptokokal anjina ile patojenler tarafından kan yoluyla atılır. Ayrıca, sıvı katkıda bulunur pus ve balgamı yıkamak ve hastanın durumunu hafifletmek için. Sıcak içecekler - çaylar, meyveli içecekler, et suları, maden suyu kullanılması tavsiye edilir. Gıda suyu, sıvı lapası kullanımını olumlu yönde etkiler. Onlar mukus üzerinde yatıştırıcı olarak hareket ederler, iyi emilirler, ki bu da hastalık sırasında da önemlidir.

Şifalı Otlar

Bu tür hammaddeler, açık satışta mevcut olan veya bağımsız olarak hasat edilen hazır ücretler şeklinde kullanılabilir. Eczanelerde, bizim bölgemiz için tipik olmayan bitkilerin uçucu yağlarını bulabilirsiniz - okaliptüs, aloe.

Bu ilaçların, alışkın olduğumuz anne-ve-üvey anneanne, ıhlamur ve adaçayı alerjiye neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu hatırlamaya değer.

Kendini toplama her zaman tercih edilir, çünkü bitkilerden ve bitkilerden uzakta otların ve ağaçların en uygun büyüme yerini kişisel olarak belirleyebilirsiniz. Bitkiler zararlı madde biriktirebilir, bu da kimyasal atıkların kaynağına yakın otların toplanmasını son derece istenmeyen hale getirir.

Halk hekimliğinde kullanılan floranın her temsilcisi, hasat için en uygun süreye sahiptir. Rusya'nın orta kesiminde ve erken ilkbaharda ve geç sonbaharda, anjin bağımsız ev tedavisi için bitkiler bulabilirsiniz.

Nisan-Mayıs'ta hammadde koleksiyonu

En yararlı erken bitkilerden biri ısırgan otudur. Nisan ayında, açık yeşil sürgünler maksimum fitoktit, vitamin ve organik asit konsantrasyonu içerir. Isırgan otu - herhangi bir bahçe veya bahçe arsa tipik bir sakini. Klorofil içeriği yüksek olan diğer tıbbi bitkilerden farklıdır. Bu pigmentin genel uyarıcı etkisi vardır. Isırganın batma özellikleri, yapraklarında silikon bulunmasıyla sağlanır, lenf düğümlerinin normal işleyişi ve vücudun bağışıklık savunması için gereklidir.

İlkbaharda, ilk çiçeklerden biri anne ve üvey anneleri açar. Biraz sonra, sütlü-yeşil yaprakları görünür. Bitkinin çiçekleri ve sürgünleri, mukusun sırrını seyreltebilen glikozitler (daha yüksek konsantrasyonda) içerir. Anne-ve üvey annelerin yavruları geleneksel olarak bir balgam söktürücü olarak kullanılır. Yapraklarına da dahil olan tanenler, bir enfeksiyöz ajanla enfekte olmuş olan, sluschivaniya sluschivaniya'nın üst katmanlarına rejenerasyonuna katkıda bulunur. Önemli! Bir aydan fazla bir süre anne ve üvey annenin et suyunu al, bitkilerde bulunan bazı alkaloidler hakkında yetersiz bilgi nedeniyle tavsiye edilmez.

Bahar tomurcukları da halk hekimliği tarafından kullanılan tıbbi odunsu bitkilerde şişer. Özellikle değerli olan iğne yapraklı - çam, köknar, karaçamdır. Çok sayıda doğal antibakteriyel madde içerirler, mukoza zarında bir zarflama etkisi vardır.

Yabanmersini yaprağı antiseptik özelliklere sahiptir. Sürgünler çiçeklenme öncesi, özellikle Haziran-haziran ayında toplanır. Bitkinin yeşil kısımlarında glikozitler, organik asitler, doğal bir antibiyotik arbutin vardır. Çaydaki kızılcık ve kızılcıkların kaynatma ısısını mükemmel bir şekilde susturur ve anjin içinde ana içecek olarak tavsiye edilebilir.

Yaz aylarında tıbbi bitkiler topluluğu

Rusya'nın merkezindeki çayır ve ağaçların büyük çoğunluğu, yazın çiçek açmakta ve meyve vermektedir. Aynı dönemi aktif bitki örtüsü, biyokütle birikimi izler. Haziran ile ağustos ayları arasında, boğaz ağrısını tedavi edebileceğiniz aşağıdaki bitki türlerinin toplanması önerilir:

 • Adaçayı. Tıbbi ve hindistan cevizi türleri kullanılır. Yaprakların kompozisyonu, balgam söktürücü ve antiseptik özelliklere sahip terpenler (pinene, cineole) içerir. Adaçayı yapraklarının glikozidleri ve flavonoidleri inflamasyon semptomlarını hafifletebilir.
 • Calendula officinalis (marigolds tıbbi). Çiçekleri toplanmadan önce toplayın. Staphylococci ve streptococci'ye karşı aktiviteye sahip, çoğunlukla uyarıcı anjina içeren organik bileşikler içerirler.
 • Papatya. Bitki yağ asitleri, kumarinleri, azulen içerir. Bu, soğumalarının ve uçucu yağlarının anti-enflamatuar, yatıştırıcı ve antiseptik özelliklerine neden olur. Papatya, alerjiye ve toksisitesine bağlı olarak erişkinlerde ve çocuklarda angina tedavisinde kullanılır..
 • Ihlamur rengi. C vitamini, tanenler, fitokitler içerir. Bu, antimikrobiyal ve genel uyarıcı özelliklerini belirler. Buna ek olarak, ıhlamur çiçekleri bulunan çayın mükemmel tat nitelikleri vardır ve susuzluğu mükemmel bir şekilde giderir.
 • Thymus (kekik sürünen). Tıbbi amaçlar için yapraklar, çiçekler ve odunsu olmayan saplar toplanır. Bitki, timol ve karvakrol gibi antiseptikler içerir. Bazı bakterilerin büyümesini yavaşlatırlar ve düşük toksisiteye sahiptirler. Bu onların da ilaçların bir parçası olarak kullanılmalarını sağlar. Karvakrol çalışması, bademcik iltihabına neden olabilen Staphylococcus aureus'a karşı yüksek aktivitesini göstermiştir. Yukarıdaki maddelerin içerikleriyle bitkilerin çeşitli ekstrelerinde yapılan son çalışmalar, birbirinin eylemlerini karşılıklı olarak tamamlayabilir ve geliştirebilir. Doktora tezinde (2013) Alikina E.S. yazar: "EM için (uçucu yağlar) kekik... timol ve karvakrolün sinerjik etkisinin varlığını ortaya çıkardı. Bu, kekik et suyunu, anjinin önlenmesi ve tedavisi için etkili bir araç haline getirir. Bununla birlikte, timol ve türevlerinin toksisitesi konusunun henüz tam olarak çözülmediğine dikkat çekilmelidir.
 • Karahindiba officinalis. Bitkinin suyu balgam söktürücü olarak kullanılır. Et suyu içte kullanılabilir veya durulama için kullanılabilir. Püy oluşumunun eşlik ettiği boğaz ağrısı formlarını mükemmel bir şekilde iyileştirir.

Sonbaharda hasat için bitkiler

Bu dönemde, değerli tıbbi özelliklere sahip meyveler genellikle toplanır. Bunu yapmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Kalina. Berry toplama tesisleri Ekim-Kasım aylarında ilk dondan sonra gerçekleştirilir. En değerli onların suyu. Bunu elde etmek için, meyveler kaynamış su ile kaynatılmış şekerle kaplıdır. Meyvelerin hazırlanması için, gelecekteki kullanım için kartopu kurutulur veya dondurulur. Çileklerin suyu çok sayıda vitamin içerir (C, B, A ve K grupları) ve eser elementler (fosfor, demir, manganez, çinko). Vücut üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Organik asitler enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Kalina'nın tohumları özellikle yararlıdır, ancak tadı arzu edilen kadar bırakır. 2005 yılında Kimya Bilimleri Adayı tarafından yürütülen araştırma Karimova AM gösterdi ki "mKalina'nın aspen tohumu, anti-inflamatuar etkiye sahiptir, onarıcı rejenerasyonu uyarır... ve aynı zamanda zengin bir çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır (PUFA).".
 2. Kuşburnu. Meyvelerinde C vitamini büyük miktarda, Rus Tıp Akademisi'nin verilerine göre insanların% 90'ında bir eksiklik var. Sezon dışı boşluğunu doldurmak özellikle önemlidir. Vücutta, bir antioksidan rolünün yanı sıra, bağışıklık tepkisinden sorumlu antikor üretme indükleyicisini de oynar. Yabani gül meyveleri toplamak Eylül-Ekim aylarında daha iyidir. İlk dondan sonra, içerisindeki besin konsantrasyonu azalır. Koleksiyonun kesin tarihleri ​​türlere bağlıdır, meyvenin rengi ve durumuna göre gitmeniz gerekir. Genellikle karartmanın ardından hemen koparılırlar.
 3. Hawthorn. Bitkinin meyveleri geleneksel olarak kardiyovasküler aktivite ihlalleri için kullanılır, ancak içerdiği glikozitler ve flavonoidler anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Pektin maddeleri, tahriş olmuş mukoza boğazında yatıştırıcı bir etki gösterir. Hawthorn, birçok kentsel bahçelerde ve sokaklarda yetişir, ancak erken sonbaharda kırsal alanlarda hala daha iyi. Meyveler şekerle silinir, üzerlerine reçeller pişirilir ve bir kaynatma hazırlanır. Montajdan hemen sonra en uygun şekilde bunları ham formda kullanın. Çilekleri kurutmak ve 8 yıla kadar hasat etmek mümkündür.

Arı Ürünleri

Arıların aktivitesi sonucunda elde edilen tüm bileşikler, öncelikle, antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu, 2000'li yılların başlarında ülkemizde ve yurtdışında yapılan birçok çalışmada not edildi. Bu, biyolojik olarak aktif maddeler oldukları ve enfeksiyöz ajanlara olan direnci de dahil olmak üzere vücudun genel canlılığını uyardığı anlamına gelir. Propolis ve polen en büyük antioksidan aktiviteye sahiptir.

Arı ürünlerinin önemli eksikliklerinden biri de alerjendir. Bu nedenle 2 yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisinde kullanılamazlar.

En hipoalerjenik ürün perg'dir. Antiseptik özelliklere sahip vitaminler, doymamış yağ asitleri ve fenolik bileşikleri içerir. Kataral hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için, 1-2 gram kaşığı Perga'nın dil altında çözülmesi tavsiye edilir.

Balın güçlü bir antimikrobiyal etkisi vardır. Antibakteriyel aktivitesinin spektrumunun detaylı çalışması (Ph.D. Grinevich Nadezhda Alexandrovna, 2007) gösterildi "Doğal bal arılarının patojenler üzerindeki baskıcı etkileri: Staphylococcus aureus ve Escherichia coli ". Ayrıca çok sayıda organik asit ve serbest amino asit içerir (özellikle prolin). Metabolizmayı geliştirir, mukozal onarımı destekler, antioksidanların rolünü oynarlar. Bal tek başına veya ısınma amacıyla sütle tüketilir. Durulama için de kullanılır.

Kraliyet jöle Viral orijinli vakalarda özellikle değerli olan bir immünomodülatör olarak kullanılır. Aynı zamanda, soğuk algınlığının sık görülen bir etkeni olan kokci üzerinde bakteriyostatik olarak etki eder. Önemli! Royal jelly akut inflamasyon döneminde kontrendikedir. Durulama, bal ile karıştırma, yutma için kullanılır. Günümüzde ve gün ortasındaki arı sivrisini kullanmak, sinir sistemi ve olası zorluklarla ilgili olarak sürekli olarak hareket eder.
uykuya dalmak

mumya

Çeşitli grupların ve metal oksitlerin vitaminleri dahil, organik ve mineral bileşiklerin bir karışımı olan bitkisel ve hayvansal kökenli bir ürün. Vücut üzerindeki etkisi restoratif ve yara iyileşmesidir. İlaç bulaşıcı hastalıklardan iyileşme sırasında kullanılması önerilir. Anjina sırasında kullanılmasına izin verilir. Analjezik olarak davranır, iyileşmeyi hızlandırır, mukozal onarımı, zehirlenmeyi azaltır.

İlaç tablet şeklinde satılmaktadır. Önerilen doz, yemeklerden önce günde iki kez alınan 1-2 hapdır. Bunu yapmak için ılık suda çözülürler. 25 güne kadar sürebilen ilaç kursları alın, sonra genellikle en az 10 gün ara verin.

Hamilelik sırasında ve yüksek tansiyonda anneye götürülmesi tavsiye edilmez..

Tedavi süresince alkolden vazgeçmelisiniz.

Hayvansal kökenli yağlar

Hayvansal yağlarla tedavi yöntemi uzun zamandır bilinmekte, ancak şu anda büyük popülariteye sahip değildir. Kendi adı - lipidoterapi var. Çeşitli kökenlerin anjin yağlarının tedavisinde uygulanır, ancak en etkili olanı, ayı ve porsuktur. Taşlama için ağızdan alınırlar. Ürünü süt, reçel, çaya eklemek tavsiye edilir.

Ayı yağ amino asitler, glikozitler, peptitler, B vitaminleri içerir, anti-inflamatuar ve bakterisit özelliklerini belirler. Bileşiminde bulunan yağlar, tahriş olmuş boğazı yumuşatır, ağrı semptomunu ve yanma hissini giderir.

Porsuk şişman Vücudun bağışıklık sistemini harekete geçiren ve enfeksiyonun baskılanmasında yardımcı olan A ve E vitaminlerini içerir.Yataklarına dahil olan linoleik asit de iltihap belirtilerini ortadan kaldırır - şişlik, kızarıklık, şişmiş lenf düğümleri. Önemli! Hayvansal yağlar sindirim ürünleri için ağırdır, saf halde tüketilmemelidir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan kişiler için kontrendikedirler.

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir. Çoğunlukla hastanın bir hastaneye yerleştirilmesi önerilir, ancak komplike olmayan vakalarda evde yetişkinlerde anjina tedavisi de mümkündür. Terapi prensiplerini anlamak ve ilgili doktorla eylemlerini koordine etmek önemlidir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler

Anjina enfeksiyöz bir hastalık olduğundan, tedavinin temel amacı bademcik dokularından patojen floranın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavinin ikinci görevi vücudun zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini iyileştirmektir. Bu problem setini çözmek için çeşitli yöntemler kullanılır.

Hangi ilaçlar, antibiyotikler hastalığa yardımcı olur?

İlk olarak, bademcik iltihabı antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi radikal bir adımdır, ancak gereklidir.

Diğer araçlar ve yöntemler yardımcıdır.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, antihistamin ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmek için tavsiye edilir:

Sıklıkla antibiyotiklerle uzun süreli tedavide, mantar karşıtı ilaçların gelişimi gözlenir, bunun için bir antifungal ilaç olan "Nistatin" veya "Ketonazol" reçete edilebilir.

Bağışıklık sistemini artırmak için ilaçlarla ilaç tedavisini takviye etmek de önemlidir - vitamin veya immüno-modüle edici ilaçlar.

Boğaz ağrısı için bir çare olarak durulayın

Anjina ile durulamaların amacı patojen florayı bademciklerin yüzeyinden yıkamaktır.

Bunun için antiseptik çözümler kullanılır:

 • Bir furacillin çözeltisi. 2 tablet toz haline getirildi ve 1 bardak kaynar suda çözündürüldü. Sıcak bir duruma soğutun.
 • İyotlu soda-tuz çözeltisi. 0.5 litre sıcak suda, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı soda çözün. Çözeltiye 3-4 damla iyot damlatılır.
 • Lugol'un çözümü. 1 bardak sıcak su içinde seyreltmek için 1 çay kaşığı eczane çözeltisi.
 • Bir propolis çözümü. 2 çay kaşığı alkolik kimyager çözeltisi 1 bardak ılık suda seyreltilir.
 • Bir "Chlorophyllipt" çözeltisi. 1 bardak ılık su içinde seyreltilmiş 2 çay kaşığı eczane çözeltisi.

Bademcik iltihabı ile gargara günde en az 6 kez olmalıdır. Hazırlık yeterli hacimde hazırlanmalıdır - her bir durulama için yaklaşık 0,5 litre. Her prosedür için taze bir çözüm kullanmak daha iyidir.

Boğaz için spreyler

Durulamadan sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Yıkanmış bademciklerin yüzeyine spreylenmeleri, lokal anestetik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Aşağıdaki preparatların sprey şeklinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır:

 • "Tantum Verde";
 • "Geksoral";
 • "Strepsils";
 • "Ingalipt";
 • "Lugol Sprey."

Aynı zamanda spreylerle aynı etkiye sahip olan emilim tabletlerini de kullanabilirsiniz - "Tharyngept", "Septotelet", "Strepsils."

Ne spreylerin, ne de şeker şekerlerinin bademcik iltihabı tedavi etmediğini anlamak önemlidir.

Boğaz ağrısının bazı semptomlarını yumuşatırlar ve boğazda iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar, ancak dokuya derinlemesine nüfuz eden enfeksiyonu yok etmek için sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Boğaz için sıkıştırır

Halen anjina tedavisinde hala popüler olan ısınma kompresleri, günümüzde tartışmalara neden olmaktadır. Bir yandan, yerel kan dolaşımını iyileştirir ve yutulduğunda ağrıyı hafifletir. Diğer taraftan, dolaşım sistemi yoluyla enfeksiyonun diğer organlara girmesine katkıda bulunurlar, bu da ciddi komplikasyonlara yol açar. Aynı nedenle, inhalasyon için angina önerilmez.

Aşağıdaki durumlarda sıkıştırmaları koymak kesinlikle yasaktır:

 • bademcikler üzerinde irin varlığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • serebral dolaşım bozuklukları;
 • kardiyovasküler patolojiler;
 • alerjiler ve dermatit;
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Bununla birlikte, anjinada lenfadenit - submandibular veya servikal lenf nodlarının inflamasyonu eşlik ediyorsa kompresler durumu hafifletebilir.

Bunun için, deriden iyi nüfuz eden, iltihabı anestezi eden ve hafifleten "Dimexide" ilacını kullanabilirsiniz:

 • ılık su ile "Dimexide" 1: 3 oranında seyreltin;
 • Çözelti içinde gazlı kompres sıkıştırın ve sıkın;
 • boyunun submaksiyel ve lateral yüzeylerinde kompresyon uygulayın;
 • kuru yumuşak bir bezle sabitleyin;
 • yün atkı bağlamak için.

Böyle bir kompresin bir saat içinde kalmasını sağlayın, daha sonra cilt temiz su ile temizlenmelidir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, tıbbi tedaviye tamamlayıcı birçok yardımcı madde sunabilmektedir:

 • Bal sirkesi durulama. 1 bardak sıcak su içinde çözünmesi için% 6 elma sirkesi 1 çay kaşığı. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Meşe kabuğu bir kaynatma ile durulayın. 1 çorba kaşığı hammaddeli emaye kaplarda dökün ve 0.5 litre kaynar su kaynatın. Soba üzerinde 30 dakika soyun, sıcak bir sıcaklığa ve filtreye soğutun.
 • Propolis bezelye. Durulamadan sonra, bir bezelye büyüklüğünde propolis parçalarını alın ve karakteristik bir yanma hissi ve uyuşma hissine kadar dikkatlice çiğneyin.
 • Kuru tuz sıkıştırın. Bir tavada veya bir fırında sıcak tuzu ısıtın ve bir torbaya dökün. Sıcak bir şekilde, submandibular bölgede boynu takın ve bir eşarp ile sabitleyin. Serinlene kadar devam et.

Anjina tedavisinde, gül kalçalarının soğanı, papatya ve limon rengi infüzyonu, limonlu çay çok yararlıdır ve büyük miktarlarda içilmeleri gerekir. Boğazın yumuşatılması için ılık sütle bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Anjin şekline bağlı tedavi

Tonsillitin birçok çeşidi ve karmaşık bir sınıflandırması vardır. Meydana geldiği forma bağlı olarak, tedavinin kendine özgü özellikleri olabilir.

Mavi dil

Angina'nın catarrhal formu, mukoz membranlardan yüzeysel olarak etkilendiğinde, dokuda enfeksiyonun derin bir şekilde nüfuz etmemesi nedeniyle, ışık olarak kabul edilir.

 1. Bademcikler kızarır, gevşer ve boyut olarak artar.
 2. Enflamasyon, bitişik ark ve yumuşak damakları etkiler.
 3. Sıcaklıkta 380C'ye kadar bir artış var.
 4. Yutulduğunda ağrı var, baş ağrısı.
 5. Genel bir zayıflık var.

Bademcik iltihabı formunun tedavisi olağan şemaya göre meydana gelir ve sıklıkla antibiyotiklerin reçetesi ile dağıtılır.

Ama hastalık başlarsa, daha şiddetli bir aşamaya gidebilir - lacunar anjinası.

Onu bademcikler üzerinde beyaz bir plak görünür, lacuna eksüda birikir. Sıcaklık 390C ve daha yükseklere çıkabilir. Lacunar boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, çünkü hastalık ciddi komplikasyonlarla doludur.

foliküler

Foliküler anjin, bademciklerin dokularına derin hasar ile karakterizedir. Foliküllerin iltihaplanması - tanecikleri andıran gözle görülür sarı-beyaz odaklardır. Bu form şiddetli kabul edilir ve çoğu zaman bir hastanede yerleştirme gerektirir.

 1. Lacunar anjinda olduğu gibi, sıcaklık yüksek olabilir - 390C ve üzeri.
 2. Hasta tükürük artışını artırdı.
 3. Akut ağrıları vardır, yutma çok zorlaşır.
 4. Bazen kalpte ağrı var.

Foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir, ancak bir doktorun sürekli gözetimine ihtiyacınız vardır.

Hastalığın bu formu yüksek dozda antibiyotik, kan testlerinin kontrolü ve sonraki rehabilitasyon gerektirir.

irinli

Günlük yaşamda pürülan lacunar veya foliküler anjin denir. Her iki form da takviye varlığı ile karakterizedir. Pürülan formların pürülan formlarının kendine özgü özelliği, antibiyotiklerin zorunlu kullanımıdır. Gerekirse, sadece tabletlerde değil, aynı zamanda kas içinden de reçete edilirler.

Bazı durumlarda pürülan boğaz ağrısının tedavisi özel bir prosedür gerektirir - bademciklerin mekanik olarak temizlenmesi. Durulamaların sonuç vermemesi halinde reçete edilir. Evde temizlik yapmak çok zor, belli bir beceri gerektirir. Buna ek olarak, yanlış yaparsanız, erozyon yaşayabilir veya bir apse geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, pürülan fişleri bir spatula ile hafifçe uzaklaştıran ve boğazı antiseptik olarak tedavi eden doktora doktora vermek daha iyidir.

phlegmonous

Flegmonöz formu, pürülan tonsillitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Aksi takdirde "paratonzillit" denir. Bu durumda bademciklere bitişik dokular derinden etkilenir.

Phlegmonous tonsillit hızla gelişir ve aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • 400С ve üzeri sıcaklıklarda artış;
 • güçlü ses kısıklığı ya da sesin tamamen kaybolması;
 • artan tükürük ve kötü nefes;
 • çenelerin daralması;
 • yumuşak ve sert damağın kuvvetli şişmesi;
 • Şiddetli ağrı, genel ciddi zehirlenme belirtileri.

Bir anjinin flegmon şeklini bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır.

Bu belirtiler varsa, hemen bir "ambulans" çağırmalısınız.

Ülseratif nekrotik

Ülseratif nekrotik anjin, Simanovsky'nin bademcik iltihabı olarak adlandırılan hastalığın ayrı bir şeklidir. Yukarıdakilerin hepsinden farklı olarak gelişir. Bunun sebebi, vücuda bir dış enfeksiyon bulmak değil, normal koşullar altında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan kendi fırsatçı mikroflorasını harekete geçirmektir.

Uzun süreli hastalıklar, tükenme, bağışıklık yetmezliği, kronik enfeksiyonlar sonra - genel bir bağışıklık zayıflama arka planı karşı Tonsillit Simanovsky oluşabilir.

Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • 37.50Сa kadar sıcaklık;
 • boğazda hafif ağrı;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku ile stomatit belirtileri;
 • grimsi beyaz plak ve bademcikler ülserler, daha çok bir tarafta.

Başlatılan ülseratif nekrotik tonsillit bademcik, damak, larinks ve dil nekrozuna yol açar. Yeterli tedavi sadece tam laboratuvar teşhisinden sonra mümkündür. Genellikle antibiyotik tedavisi ve ülserlerin hidrojen peroksit ile tedavisi, boğazın antiseptiklerle sulanması, bademciklerin iyotla yağlanmasıdır.

Viral

Viral bademcik iltihabı semptomatolojisi, anjina'nın kataral formuna çok benzer, ancak hastalığın etken maddesi başkadır. Bu nedenle, burada doğru teşhis önemli bir öneme sahiptir.

Angina'nın viral formları antibiyotiklerle tedavi edilmez.

Viral angina aşağıdaki enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişebilir:

 • grip;
 • adenovirüs;
 • enterovirüsler;
 • pikornavirüsler;
 • Herpes.

Viral bademcik iltihabı tedavisi antiviral ilaçların kullanımını gerektirir:

 • "Amantadin";
 • "Remandatin";
 • "Arbidol";
 • "Viferon";
 • "Ribavirin";
 • "Kagocel".

Tedavinin geri kalanı her zamanki şemaya göre yapılır. Bununla birlikte, doktorun hastalığın seyrini izlemesi önemlidir. Sıklıkla, anjin viral formu bakteriyel eki çeker.

uçuk gibi

Herpetik veya herpes boğaz ağrısı, viral bademcik iltihabının özel durumlarından biridir. Hastalık genellikle I veya II tipi herpes virüsü tarafından kışkırtır.

Bu angina formunu tedavi etmek için, antiherpetik ilaçlar kullanmanız gerekir:

 • tabletler: "Asiklovir", "Famvir";
 • rektal fitiller: "Viferon", "Panavir".

Ciddi durumlarda, doktor "Cycloferon" veya "Splenin" enjeksiyonlarını reçete edebilir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinin geri kalanı, olağan şemaya göre gerçekleşir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte, anjin, her zamanki durumdaki gibi aynı şekilde tedavi edilir. Şema standardı: antibiyotik tedavisi, durulama, lokal antiseptik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı, bol içecek, vitaminler. Tek nüans - doktor daha dikkatli bir antibiyotik seçer.

Hamilelik sırasında bir anjinada atanan veya aday gösterilmiş preparatları kabul etmekten korkmak gerekli değildir. İhmal edilen enfeksiyonun ve vücudun zehirlenmesinin sonuçları sadece gelecekteki anne için değil, aynı zamanda fetus için de çok ciddi olabilir.

Olası komplikasyonlar

Başlamış veya "tedavi edilmemiş" angina çok sayıda komplikasyonla doludur:

 • farengeal apsesi;
 • abseleri
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • larinksin ödemi;
 • miyokardit;
 • romatizma;
 • glomerülonefrit.

Bu nedenle, kolay bir catarrhal formu bile bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir. Hastalığın ağır sonuçlarından kaçınmak için, reçeteleri ve rejimi kesinlikle gözlemek gerekir. Yeterli karmaşık tedavi ve uygun rehabilitasyon, kronik bademcik iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda balgamın nedenleri nelerdir?

Boğaz içindeki mukus salgılarının birikmesi hoş olmayan bir olaydır: ağızdan gelen hoş olmayan bir kokudan muzdarip, yutma güçlüğüne maruz kalan bir kişi, kalıcı, zayıflatıcı öksürüğe dikkat çeker.

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir.