Loading

Boğaz ağrısı evde tedavi

Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız. Ayrıca, anjina tedavisinde kullanılan ilaç ve ilaçların daha ayrıntılı bir incelemesini okumanızı öneririz ve çocuk doktoru danışmanımızın ayrı bir makalesi çocuk hastalığına ayrılmıştır.

Angina nedir?

lenfoid dokudan, iki boru, iki palatine, dil ve yutak bademcikler kümeleri ile çevrili giriş boğaz - patojenlere karşı ilk kalesi. Fakat kendileri, enfeksiyöz iltihapların bir sıcak yatağı olabilirler. o şehirde sonbahar ve bahar hastalık gelişimi için koşulları yaratır - soğuk algınlığı, hipovitaminozu, çok kuru tozlu ve kirli havada uzun kalmak Genellikle bu olmuyor. Bu angina ya da daha fazla bilimsel isim "akut tonsillit" dir.

Neye benziyor?

Çoğu zaman bademcikler - palatine bademcikler etkilenir. Sınavdan sonra:

 • büyüklükte ve parlak hiperemik (catarrhal angina) büyümüş,
 • Mukus nodülleri (foliküler anjina) boyunca küçük, sarı-beyaz, yarı saydam görünürler,
 • lakuna içinde yer alan veya tüm yüzeyi (lacunar angina) kapsayabilen sarımsı film tabakası oluşur.

Angina'nın exciters

Angina ikincil olabilir (kızıl ateş, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, difteri veya sifiliz, yanı sıra kan hastalıkları ile: lösemi, agranülositoz) ve birincil.

Primer anjinaya neden olan etkenler genellikle virüsdür, vakaların bir kısmı bakteriyel ajanlarla oluşur, bunların% 80'i hemolitik streptokoklardır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut bademcik iltihabı genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçmesine rağmen, bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkili olan olgular servikal lenfadenit ve paratonzil apsesi ile komplike olabilir.

Ancak, ve yukarıda bahsedilen erken komplikasyonların yanı sıra gelip zaten iyileşme 2-3 hafta sonra gelişen, uzun vadeli yol açabilir en tatsız hemolitik streptokok - romatizmal ateş ve glomerülonefrit.

Antibiyotiklerin seyri lenfadenit ve romatizma riskini azaltır, o, alas, glomerulonefrit profilaktik değildir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Komplikasyonları önlemenin en iyi yolu anjina ile hasta olmamaktır. Vitaminleri ısıtın, sertleşsin, hava şartlarına göre giydirin, dişleri tedavi edin ve nazal septumun eğriliğini yapın, saç kremi altında oturmayın ve ısıyı dondurmayın. Özellikle soğuk mevsiminde, deniz tuzu çözeltisi, marigold veya papatyaların kaynatılması ile akşamları gargara yapmak iyidir. Hasta olan bir kişi, insanlığa olan sevgisini göstermeli ve evde oturmalıdır. Angina bulaşıcıdır!

Ne zaman tonsillit antibiyotiklerle tedavi edilir?

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüsler için çalışmıyor. Ve eğer yaklaşık 20 yıl önce, terapistler komplikasyonları önlemek için akut bademcik iltihabında her zaman penisilini atama girişiminde bulundular, daha sonra modern tıp daha ihtiyatlı davranır.

Dış belirtilerle, viral ve bakteriyel anjina arasında ayrım yapmak pratik olarak imkansızdır. Viral bir enfeksiyon durumunda, yaygın soğuk algınlığı ve konjunktivit daha yaygındır, difteri içindeki baskınlar grimsi ve kötü şekilde uzaklaştırılır, bademciklerin sınırlarının ötesine geçer. Bununla birlikte, enfeksiyon etkenini güvenilir bir şekilde kurmak için, boğazdan bulaşma üzerine bakteriyolojik bir çalışma yürütmek gerekir.

Beslenme ortamına yayma ekimi, tanı standardında ve bir tankı olan herhangi bir klinikte yer almaktadır. prensip olarak laboratuvar bunu yapmalıdır. Sorun, sonucun en az 24 saat ve daha sık 3-5 gün beklemesidir.

Bu nedenle, bu özel hastanın streptokok enfeksiyonu olup olmadığının değerlendirilmesi için kriterler.

 • Vücut ısısı 38 ° C'nin üzerinde ise (+) 1 puan.
 • Öksürük yok (+) 1 puan.
 • Servikal lenf düğümleri büyür ve ağrılıdır (+) 1 puan.
 • Bademcikler genişlemiş, parlak hiperemiktir ya da üzerlerinde baskınlar vardır (+) 1 puan.
 • Yaş 15 yıldan azdır (+) 1 puan.
 • 45 yaş üstü (-) 1 puan.

Eğer 4 ve daha fazla 5 puan alırsanız, antibiyotik hemen alınmalıdır, 2-3 ise - ekim sonuçlarını beklemeniz gerekir.

tercih edilen ilaçlar - halen penisilin türevleri ve bunların intoleransı de (Amoksisilin, Amoksiklav) - makrolidler (klaritromisin Sumamed) ya da sefalosporin (sefuroksim). hemolitik streptokok 10 gün antibiyotik ihtiyacı almaya devam - - patojen ispat edilirse sadece bu seçenek mikropları ortadan kaldırmak ve relaps ve komplikasyonlar kendinizi korumak olacaktır. Ve bu, doğru seçilmiş bir ürünle, bir veya iki gün içinde önemli bir iyileşme gerçekleşmesine rağmen.

Angina için başka ne tedavi edilir?

Angina'nın evde tedavisi için bazı öneriler:

 1. Bu teşhis ile hastaneye gönderilmez, ancak iş yerinde hastanın yapacak bir şeyleri de yoktur. Rejimin evde ve en iyisi de olmalı.
 2. Bol içecek. Mors, kompostolar, meyve suları, limonlu çay - hepsi fayda sağlayacaktır. Yemekler sıcak değil, soğuk ve yaşanmaz.
 3. Ağzı çalkalayın - mümkünse sık sık, her 1-2 saatte bir. Durulama için, tuz ve soda çözeltileri uygundur; otlar infüzyon: civanperçemi, papatya, okaliptüs, adaçayı, calendula veya hazır eczane tentürleri - Chlorophyllipt, Rotokan, Salvin; antiseptik çözeltileri: Furacilin, Gramisidin, Klorheksidin.
 4. Strepsils veya Septolete (günde 8 tabletler için) veya Faringosept Sebidin (1 tablet 4 kez), ya da Terflu Falimint (günde 10 tablet): Antiseptik ve analjezik ile şeker kullanmak mümkündür.
 5. Antipiretikler - 38.5 ° C ve üzeri sıcaklıklarda.

Kural olarak, erken komplikasyonlar önlenmiş ise, bir hafta sonra anjina geçer. Ama bunu henüz unutamazsın. İki hafta sonra ve iyileşmeden bir ay sonra, kan ve idrar testleri yapmalısınız. Her şey yolunda - harika. Kan idrarda yüksek ESR veya eritrositleri ve proteini koruyorsa, terapistin ziyareti çok istenir.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrınız varsa, bir terapiste danışın. Kronik formda hastalığın geçişinde (kronik bademcik iltihabı) KBB doktorunda tedavi edilmesi gerekir. Aynı uzman için bir anjina, örneğin, paratonzilljarnogo bir apse lokal komplikasyonların gelişiminde ele alınması gereklidir.
Video makale sürümü:

Bir anjinada bir boğazın yetişkine

En sık etkilenen palatin bademciklerine rağmen, faringeal lenfatik halka - lingual, faringeal tonsil diğer lenfoid formasyonları alanında da patolojik değişiklikler kaydedilebilmektedir.

Göğüs iltihabı zorunlu ve zamanında tedavi gerektirir - aksi halde hasta ciddi komplikasyonlarla karşı karşıya kalır.

Bir hastaya ve boğaz ağrısını doğru bir şekilde nasıl tedavi edeceğinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Angina nedir ve nasıl tedavi edilir? Angina ya da bademcik iltihabı altında bademciklerdeki enfeksiyöz ve enflamatuar süreci anlayın - genellikle vücudun zayıflamasıyla başlar ve enfeksiyonla mücadele zorlaşır. Anjini hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmek için, tüm klinik belirtilere, vücudun bireysel özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Genel bir ilaç veya boğazın anjina ile iltihaplanmasını ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı belirtileri - tedavinin başlaması için yeterli gerekçe. Dahası, biri hızlı bir sonuç elde etmek için yerel metotlara (tablet rezorpsiyonu, durulama) güvenmek zorunda olmadığı için tedavi ile geciktirilmemelidir. tedavi için çok sayıda yöntem bilerek kullanılması gerektiğini, bu lezyonun konumu sadece önemlidir (bademcik iltihabı - bademcik genellikle), fakat patojen türü (virüs, bakteri).

o akut tonsillit söz konusu olduğunda, sorunun cevabı "nasıl herkes için boğaz ağrısından kurtulmak için" sadece bu olabilir: terapi etiyotropik ilaçların düzeni zorunlu içerme ile erken tedavi ile. Yine de boğaz ağrısı hala 4 saat içinde başarısız olur tedavi: inflamatuvar süreç aşamalarında belirli mekanizmalara göre gerçekleşir ve hatta daha aynı anda vücudu zarar vermeden durdurmaya, bugün mümkün değildir. Ayrıca, aynı nedenden ötürü, 1 gün boyunca boğaz ağrısını tedavi edemez.

Bir yetişkin bir anjin nasıl tedavi edilir? Tedavinin birkaç prensibi vardır:

 1. Mod. Bu, ateş dönemi boyunca yatak istirahati, çevredeki insanlara enfeksiyon bulaşmasını önlemek için hastanın izolasyonudur.
 2. Süreklilik ve sistematik tedavi. Hastanın anjina olması durumunda kompleksi tedavi etmek gerekir. Tüm tedavi yöntemleri birbiriyle uyumlu olmalı ve ilaç kontrendikasyonları dikkate alınarak seçilir.
 3. Lokal ve sistemik tedavi. Anjina ve tedavisi her iki yöntemin bir kombinasyonunu gerektirir. Sistemik terapi genellikle antibiyotikler (tabletli veya enjektabl formda) ve lokal - lokal etkiler (lolipop, troches, sprays) ile sunulur.

Anjina ile etiyoptik (antibakteriyel) tedavi zorunludur. Altta yatan patolojinin arka planına karşı başlayabilen sadece primer değil sekonder anjinin de olduğunu anlamak önemlidir.

Akışın ilk versiyonu çok daha yaygın olmasına rağmen, boğazda agranülositoz, lösemi, tifo, tularemi ile birlikte değişiklik olasılığını dışlamak mümkün değildir. Bu nedenle, hastada anjina varsa, tedavi bireyselleştirilmelidir.

Akut tonsillit nasıl tedavi edilir ve bu hastalıkta doğru şekillenmiş bir tedavi planının sonucu nedir? Birkaç çeşit tedavi vardır:

 • etiyotropik;
 • patogenetik;
 • Semptomatik.

Terapiyi sistemik ve lokal (topikal) tedaviye bölmek de mümkündür. Anjinayı hızlı bir şekilde tedavi ettiğimizde, antibiyotikler ve antiviral ilaçlar etiyopropik tedavi çerçevesinde reçete edilir. Bakteriyel boğaz en yaygın ve çoğu durumda olduğu gibi, madde, bu patojenin (sefazolin, sefuroksim, azitromisin) kapsayan araçlar, aktivite spektrumunu seçmek için, bir beta-hemolitik streptokok olup. Herpes grubu virüsleri ile enfekte olduğunda antiviral ilaçlar (İnterferon-alfa) gereklidir.

Patojenetik ilaçlardan anjina için tedavi rejimi genellikle antihistaminler (Cetirizine, Loratadine, Chloropyramine) içerir. Semptomatik tedavi, tonsillit semptomlarını hafifleten veya ortadan kaldıran ilaçlar anlamına gelir. Klasik şikayetler yutma, ateş, baş ağrısı sırasında ağrı olduğundan, bunların kullanımı anjina için ilk yardımdır. Semptomatik ilaçlar çoğunlukla ateş düşürücü veya ateş düşürücü maddelerdir (Parasetamol, Ibuprofen). Sadece ateşi ortadan kaldırmaz, aynı zamanda ağrı sendromunun şiddetini de azaltırlar.

Ayrı bir ilaç grubu, topikal uygulama için preparatları birleştirir. Bunlar sistemik antibiyotikler yerine, ancak bunun tamamlayıcısı aksiyon, etiyotropik semptomatik ve içerdikleri için patojenik araçlarının (Anzibel, Supremumların Laure, Givalex), her iki hareket edemez:

 • lokal antiseptik (Heksetidin, Klorheksidin);
 • anti-enflamatuar bileşen (Flurbiprofen, Enoksolon);
 • ağrı kesici madde bileşeni (lidokain, benzokain).

Bu nedenle, çok sayıda ilaç kullanan gerekli yetişkin anjinin tedavi edilmesi için: antibiyotik kombine yerel araçlar, tabletler halinde ve / veya spreyler, antihistaminik, ek semptomatik maddeleri emmek için. Tüm ilaçlar, tam konsültasyondan sonra bir doktor tarafından önerilmelidir.

Boğaz ağrısını nasıl yeneceğinizi düşünerek, yerel terapinin özelliklerine dikkat etmelisiniz - bu etki doğrudan lezyon üzerine.

Bunu yapmak için şunu kullanın:

 • kombine yerel preparatlar;
 • Boğazın durulanması için araçlar.

Birleştirilmiş yerel müstahzarlar daha önceki bölümde tartışılmıştır.

Bu fonlar, boğazı angina ile tedavi etmenizi ve belirgin ödem, terleme gibi belirtilerle başa çıkmanızı sağlar.

Onların yardımı ile de, daha az belirgin hale gelir, ancak çok şiddetli ise, ek ilaçlar (örneğin, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar veya NSAID'ler - İbuprofen, Parasetamol) kullanılmalıdır.

Angina nasıl tedavi edilir? Bir yetişkin için bir kombinasyon ilacı seçmek, olası kontrendikasyonlara, salım formuna (tabletler, sprey) dikkat edin. Bazen hastalar bireysel bileşenlere duyarlıdır (mentol, lidokain) - bu tür yetişkinlerde bireysel olarak seçilmiş kompozisyona sahip ilaçlarla tedavi yapılır.

Aktif madde ile temas ne kadar uzun olursa, etki o kadar belirgin olur. Bu, tabletler ve pastiller lehine, yavaş yavaş yutulması gereken, genellikle yutma - konuşuyor, böylece ilaç uygulanırken mukoza zarını ıslatıyor. Konsantrasyonu bir süre için sabit bir seviyede tutulur ve temas yüzeyi boyunca düzgün bir dağılım sağlanır.

Boğaz durulama, terapötik rejimin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir ve durulama prosedürü olmaksızın etkili tedavi düşünülemez.

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir? Genellikle ev ilaçları kullanılır - örneğin, tuz, soda ve iyot ile çözeltiler, şifalı otlar (papatya, adaçayı) infüzyonları. Yerel antiseptikler (Heksetidin, Klorheksidin, Hidrojen peroksit) de kullanılabilir.

Durulamanın amacı, tabletlerin emilmesinde olduğu gibidir: ilaç maddesinin, etkilenen bölgenin mukoza zarının yüzeyine uygulanması. Etkinliğin karşılaştırmalı analizi, preparasyonun dağıtım parametrelerinin ve durulama sırasında etki süresinin ve spreylerin kullanımının çakıştığını belirlememize olanak sağlamıştır. Durulama ile pürülan çökeltilerin giderilmesi, özellikle eksüda bademciklerin lakunalarında derinlik biriktiğinde, sadece kısmen meydana gelir.

Boğaz ağrısı ile nasıl başa çıkılır? Terapi prensiplerini ve temel ilaçların kullanım özelliklerini bilmek, kendinize biraz harekete geçebilirsiniz. Erişkinlerde anjin, evde, uzmanların gözlemlenmesini gerektiren komplikasyonların gelişmesiyle, hastanede tedavi edilir. Angina ile ne yapmalı?

 1. Bol miktarda sıcak içecek (su, çay, komposto) sağlayın.
 2. Günde 8 ila 10 kez bir sıcak tuz çözeltisi ile gargara.
 3. Bir infüzyon veya papatya ile kaynatma ile günde 8 kez gargara.
 4. Kalendula'nın tentürünün durulanması için, gerekli miktarı ılık suda (günde 5 defaya kadar) çözdürmek için kullanın.
 5. Talimatlara göre yerel kombinasyon ürünlerini (Strepsils Intensive, Anzibel) kullanın.

Yemekten sonra ve yemek ya da sıvı yemeden en az 30 dakika önce durulayınız.

Tuzlu çözeltiler, infüzyonlar ve şifalı bitkiler ile gargara, günde 10 kez, her saatte bir yapılabilir. Kombine bileşenlerle dönüşümlü olarak sıralanabilir. Erişkin bir tedavide anjina lokal antiseptikler içerdiğinde, günde 3 ila 5 kez kullanılır.

Hastanın vücut ısısı yükseldikçe, yatak istirahatının gözlenmesi, değerler 38.5 ° C veya daha fazla olduğunda, hem tek hem de günlük dozları kontrol eden bir antipiretik (Ibuprofen, Parasetamol) alır.

Odada nem ve sıcaklığın zorunlu kontrolü (% 50-70, 19-22 ° C). Hastanın sigara içmesine, kuru aşırı ısınmasına veya tersine, çok soğuk havaya maruz kalmasına izin verilmez. Şifalı olmayan yolların da tedavi edildiğini unutmamalıyız.

Acıdan nasıl hızlı kurtulur? İlk kural: çok fazla ılık sıvı içip, rahat bir sıcaklığın nemli havasını soluyun. Semptomları azaltmak için, emilim tabletlerini, spreyleri ve durulama solüsyonlarını ağrı kesici bileşenler ile kullanabilirsiniz ve çok şiddetli bir ağrıyla birlikte bir Ibuprofen hapı alabilirsiniz. Enflamasyonu iyileştirmek gerekir ve ağrı ortadan kalkacaktır.

Tüm bu önlemler, iyileşme anına kadar geçerlidir, ancak antibiyotik tedavisinin yokluğu sadece ilk günde mümkündür. Eğer angina başlarsa, ne yapmalıyım? Boğazda ağrı kaybolmadığında veya tersine, devam eden tedaviye rağmen, hasta, etiyotropik ilaçları reçetelemek ve anjinin belirli bir durumda nasıl düzgün tedavi edileceğini açıklamak için doktor tarafından muayene edilmelidir.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, hastalığın özellikleri, kullanılan ilaçların özellikleri ve hastanın durumunun dikkatli bir şekilde araştırılması konusunda bilgi ve güven gerektirir. Bu nedenle, etkili bir terapi yöntemi bir doktor seçer. Ancak hasta sıklıkla semptomların başlangıcından sonra kendini derhal iyileşmesi gerektiğinden, şunlardan kaçınılmalıdır:

 1. Paketlenmiş "antiviral" ilaçların kullanımı (Fervex, Teraflu). Antibiyotiklere veya antiviral bileşenlere sahip değildirler; Ek olarak, ateşin makul olmayan şekilde durdurulması, bağışıklık sisteminin koruyucu yeteneklerini ortadan kaldırır. Bu nedenle, bir gün içinde boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi düşünürseniz, bu ilaçlara başvurmamalısınız.
 2. Tahriş edici maddeler. Soğuk veya sıcak içecekler, gazyağı, seyreltilmemiş sirke veya alkol. Onlar bademcik iltihabı hızla kurtulmak yardımcı olmaz, ancak kullanım sonucunda yeni bir patolojik süreç başlayabilir. Herhangi bir halk tedavisi yöntemi, ilgili hekim ile önceden tartışılmalıdır.
 3. Mekanik etki. Terapötik bir önlem olarak, bademciklerin Lugol solüsyonu ve diğer ilaçlarla yağlanması popülerliğini korumaktadır - bu yöntemin anjini hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmesine yardımcı olacağına inanılmaktadır. Ancak gerçekte sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Bıldırcınların mukoza zarına ilaç uygulamak için birçok seçenek vardır ve hepsi bir pamuklu çubukla bulanıklaşmaktan daha güvenlidir.

Tonsillit bademcikler irritanlara karşı çok hassastırlar, bu nedenle anjina tedavisi yöntemleri minimal düzeyde travmatik olmalıdır.

Çoğu durumda, hasta şiddetli ağrı yaşar ve ağrı sendromunun belirtilerini şiddetlendirmek olmamalıdır. Anjinin hızlı tedavisi, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra ve 7-10. Günde tam iyileşme sırasında önemli bir gelişmedir. Bademciklerin toparlanmasını hızlandırın ve iltihaplanma sürecinin başlamasının kesilmesi son derece zordur, çünkü sadece anjin aniden ortaya çıkan bariz semptomlar aniden ortaya çıkar ve hastalığın "gelişmemiş" periyodu önceden tahmin edilemez.

Yetişkinlerde boğaz ağrısının kendi kendine tedavisi kabul edilemez. Aynı zamanda, boğazda ağrı oluşumu her zaman akut tonsillitin varlığı anlamına gelmez. Bu nedenle, hasta hemen bir doktora danışamıyorsa, evde tedaviye başlayabilir ve bir gün sonra durumu değerlendirebilirsiniz. Şiddetli boğaz ağrısı, ağrılı baş ağrısı ve lokal ya da sistemik ağrı kesiciler, mide bulantısı, kusma kullandıktan sonra rahatlama eksikliği ile hemen tıbbi yardım alın.

İçindekiler:

 • Erişkinlerde boğaz ağrısı nedenleri
 • Yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri
 • Anjina hastalarının tedavisi
 • Erişkinlerde anjin için hangi antibiyotikler önerilir?
 • Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi
 • Angina limon nasıl tedavi edilir?
 • Boğaz ağrısı bal ve propolis ile nasıl tedavi edilir?

Aniden her zaman anjin denilen şey budur. Bir çok durumda, boğazda herhangi bir acı varsa, insanlar, doğru tanı koymaya çalışan, gerçek tanısı anlamak istemeyen, anjina denir. Angina, çoğunlukla farenjit, larenjit, soğuk ile karıştırılır. Bu gibi yanlış kavramlardan kaçınmak için, yetişkinlerde anjina semptomlarının ne olduğunu ve nasıl geliştiğini bilmek gerekir. Boğaz ağrısı belirtileri varsa, tabii ki, tedavi için öneriler almak için bir doktor görmeniz gerekir.

Erişkinlerde anjin, bir kişinin streptokokları veya stafilokokları vücuda ve bazen her ikisine girdiğinde ortaya çıkar. Tipik olarak enfeksiyon, enfeksiyonun taşıyıcısı olan bir kişiyle temas halindeyken ortaya çıkar. Buna ek olarak, boğaz ağrısı olan bir kişiden enfekte olabilirsiniz, çünkü vücudunda virülan streptokoklar 2-3 hafta daha kalır. Mukoza, patolojik bakteriyel mikroorganizmaları karşılayan ilk bariyerdir.

Bu organizmalar bademcikler üzerinde biriktiklerinde, lenfoid doku aktif nüfuz bakterilere antikorları salgılayan çalışmaya başlar. En sık sonbahar ve ilkbaharda anjin muzdarip gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, insanların zayıf bir bağışıklık sistemine ve hafif bir eksiklik hastalığı olduğu açıktır (hipotermi ve hastalarla temas açıklanmıştır). Bir zayıflamış vücudun lenfatik sistemde onlar bademcikler iltihabı (bazı durumlarda, pürülan) bozukluğuna sebep olabilir olumsuz diğer sistemlerin çalışmasını etkileyen, zararlı bakterilerle başa çıkmak için kendisi mümkün değildir.

Ana belirtiler tanımlanabilir:

 • Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü;
 • Boğaz ağrısı;
 • Baş ağrısı, iştah azalması;
 • Karın ağrısı ve kusma;
 • Yüksek sıcaklık;
 • Ateşli boğaz ağrısı;
 • Üst solunum yollarında enfeksiyon belirtileri olmaksızın artan lenf düğümleri;
 • Enfeksiyon belirtileri ile büyümüş lenf düğümleri;
 • Havalı burun ve burun akıntısı;
 • Ağızdan hoş olmayan koku.

Erişkinlerde, bademcik iltihabı düzensiz ve yetersiz beslenme ve bağışıklık sistemi bozuklukları durumunda gelişebilir.

Boğaz ağrısı belirtileri varsa, hemen bir doktora danışmalısınız. Bazı tehlikeli semptomlar:

 • Nefes darlığı;
 • Dil ve boyun ödemi;
 • Deri döküntüsü;
 • Tükürük yutma ile ilgili sorunlar;
 • Oksipital kasların rijiditesi veya ağzın açılması ile ilgili sorunlar.

Anjin hastalığına yakalanan pek çok kişinin tedavi olmaksızın yapmaları tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı nedeniyle tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemek için, sağlığın bozulmasını beklemeksizin, hastalığın tedavisine zamanında başlanmalıdır. Her şeyden önce hastanın izole edilmesi gerekir, çünkü bu hastalık çok bulaşıcıdır. Hasta evde bırakılırsa, ayrı bir yemek, bir havlu ayırması gerekir. Uyuduğu ve bulunduğu oda, genellikle havalandırmanın ve ayrıca günde iki kere ıslak temizlemenin yapılması için gereklidir. Tüm bu önlemler hastaya ve çevredeki insanlara yardımcı olabilir.

Anjina tedavisinin ana kuralı yatak istirahati ile uyuşmaktadır. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. Yatak istirahatı süresi özellikle ağır vakalarda yaklaşık 10 gün olmak üzere 4-5 günü geçmelidir. Dehidratasyon, vitaminler ve diyet gıdalarını dışlamak için hastaya sıcak bir içecek verilmelidir.

Angina ilk etapta antibiyotiklerle tedavi edilir. Günümüzün en etkili ilaçlarından, hastanın durumunda bir iyileşme sağlayabilen, şunları ayırt edebiliriz: Tetrasiklin, Bicillin, Eritromisin, Cefaleksin, Ampisilin. Oral alımına ek olarak, boğazı Hexaspree, Faringosept, Hexoral ve Orasept ile sulamak gerekir. Bu spreylerin kullanılması, kabartma tozu, furicillin, hidrojen peroksit, şifalı otlar infüzyonları - adaçayı, calendula, papatya ile ağız çalkalanması ile değiştirilmelidir. Analjezik bir etki sağlamak için Ketonal, Ibuprofen, Aspirin, Parasetamol, Panadol kullanılması önerilir.

İyileştirilmiş bağışıklığın arka planında ilaç kullanımı yapılmalıdır. Yetişkinler alerjik belirtileri azaltan vitamin B, askorbik asit, antihistaminikler reçete edilmelidir.

Vücudun diğer organlarından ve sistemlerinden herhangi bir yan etkisi olmadığında, hastanın idrar ve kan testlerini normalleştirdiği durumlarda, bir haftadan daha uzun süre normal sıcaklığını koruduğunda ve ağız boşluğunda patolojik bir komplikasyon olmadığında tedavi başarılı kabul edilecektir.

Tabii ki, antibiyotikler vücuda zarar verir. Özellikle amaçsız kullanılırsa. Her türden ilacın bağımsız olarak kullanılması özellikle antibiyotik kabul edilemez. Uluslararası çalışmalara göre, anjina hastalarının% 50'sinden fazlası, ilk rahatlamadan hemen sonra antibiyotik almaktan vazgeçmekte ve sadece% 20'si kursu sıkı bir şekilde izlemeyi sürdürmekte ve iyileşmeden önce ilacı kullanmaktadır.

Aynı zamanda, ağız boşluğunda inflamasyonun özellikle zor olduğu durumlarda, antibiyotik olmadan da yapamazsınız. Ancak, bu tür ilaçların sadece bir doktor tarafından, hastalığın şiddetine, tedavi zamanlamasına, dozajına, hasta bir yetişkinin veya çocuğun yaşına ve kilosuna dayalı olarak reçete edilmesi gerekir. Anjina için spesifik bir antibiyotik seçimi, anjinaya neden olan bakterilerin türüne ve hastanın belirli bir ilaca karşı alerjisine bağlı olacaktır. Antibiyotiklerin seyrinin süresi genellikle 7-14 gündür.

Eğer hasta penisilin tipi antibiyotiklere karşı alerjik değilse, bunların kullanılması tavsiye edilir, çünkü vücutta (Amoksiklav, Amoksisilin, Penisilin) ​​en az hasara neden olurlar. Yeni jenerasyonun (aynı Amoxiclav) antibiyotikleri en uygunudur. Ancak bazen anjinin nedensel etkisinin bu veya diğer ilaçlara dirençli olduğu görülür. Bu nedenle, 2 gün içinde sağlıkta gözle görülür bir iyileşme gözlenmezse, geniş bir etki spektrumu olan diğer antibiyotiklerin kullanılması önerilmektedir:

 • Klozit, Fromilid, Klaritromisin, Ekositrin, Clerimed, Klabaks (150-500 ruble);
 • Seftriakson (1 v, 20 ruble), Lendacin (5, 1.2-1.3 bin), Rocefin (1 fl. 500 r), Oframax (160 ruble);
 • Eritromisin (40-80 p.);
 • Sefaleksin (40-80 p.);
 • Tsiprolet, Tsifran, Sifloks (70-200 ruble);
 • Sumamed, Azizid, Azitrox, Zitrolide, Zi-Faktör (200-550 r.);
 • Amoksiklav (400 p);
 • Sefazolin (1 fl. 10-12 p).

Antibakteriyel tedavi yoksa, boğaz ağrısı nedeniyle glomerülonefrit, sinüzit, otit gibi tehlikeli komplikasyonlar gelişir. Bu hastalığın seyrini kolaylaştırmak için yeterince hızlı anjina antibiyotikler ile. Yüksek sıcaklıklarda, yutma sırasında ağrıyı azaltmak için antipiretik ve analjezik ilaçların kullanılması da tavsiye edilir.

 • Panadol;
 • Effaralgan Oopsa;
 • parasetamol;
 • Tabletlerde ibuprofen;
 • Asetilsalisilik asit.

Anginadaki sıcaklığın 38 dereceden daha az olması durumunda, bunun düşürülmesi önerilmez, çünkü bu sıcaklıkta, hastalığa neden olan virüs ve bakterilere karşı antikorların vücutta üretileceğine inanılır. Bu nedenle, koşul tolere edilebiliyorsa, sıcaklık düşürülmemelidir.

Boğaz boğaz halk ilaçları tedavisi için bazı tarifler:

 • Hastalığın ilk aşamalarında balın çiğnenmesi tavsiye edilir;
 • Karanfil çiğnemek için;
 • Calendula bir tentür ile Gargara (su ile daha iyi sulandırmak);
 • Lahana yapraklarından boğaza doğru sıkıştırın, yapraklarını her 2 saatte bir değiştirin, fuları üstüne sabitleyin;
 • Pancar suyu ile gargara;
 • Günde iki kez bir çorba kaşığı soğan suyu içirin. Boğazda gece soğan soğanlarından bir kompres yapın.

Erişkinlerde Angina, aşağıdaki halk ilacı ile iyi bir şekilde tedavi edilir: kaynar suyla haşlanmış 1 limon ve tamamen yedirin, çünkü boğaz ağzı ile iştah açıcı görünecektir. Sıcaklık düşecek ve boğazdaki ağrı geçecektir.

Başka bir benzer tarifi: Bir limondan suyu sıkın ve yıkamayıp içmeyin. 10 saat sonra tekrar ederiz. Başka bir 10 saat sonra tekrar tekrar ediyoruz. Boğazdaki ağrı tamamen geçecek ve çare sadece iki gün boyunca boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Bal ve propolis kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olacaktır. Yatmadan önce, propolisin bir kaşık ruhu ve bir kaşık baldan oluşan bir karışımı karıştırmak gerekir. Karışım yavaş yavaş rassasyvaya, küçük porsiyonlarda yenmelidir. Süre: 10 gün Sonra - bir haftalık ara ve bir daha kurs. Bu tedavi bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını engelleyecektir.

Angina bademcikleri etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta görülür, ancak bazen yetişkinler bundan muzdariptir. Uygun tedavi olmadan ciddi komplikasyonlar verebilir, bu yüzden hastalıkla nasıl başa çıkılacağını bilmek önemlidir.

Uygun bakım olmadan, anjina ciddi komplikasyonlar verebilir

Yetişkin insanların çoğu zaman hayatın çılgın ritminden dolayı bacaklarındaki boğaz hastalıklarından muzdariptir. Angina ile bu seçenek çalışmayacak. Tedavi edilmeyen hastalık çok geçmeden nüksetecektir, ancak daha karmaşık bir formda. Akut tonsillitin ilk belirtileri tıbbi yardım almalı ve hemen tedavi edilmeye başlanmalıdır. Zamanında ve doğru tedavi 10-14 gün içinde neredeyse% 100 iyileşme ve iyileşmeyi garanti eder.

Angina'nın ana nedeni, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelen zararlı mikroorganizmaların enfeksiyonudır. Bunlar virüsleri, bakterileri ve mantarları içerir. Olguların% 90'ında, amigdala bakteriyel bir enfeksiyonu etkiler. Patojene ve tezahürün biçimine bağlı olarak, anjin, 4 tipe ayrılır:

 • mavi dil
 • foliküler
 • lacunary
 • nekrotik.

Catarrhal sinüs, bademciklerin yüzeysel inflamasyonu olan hastalığın en kolay şeklidir. Bu, sezon dışı zayıflığa karşı bağışıklığa karşı ortaya çıkar. Etken madde nazofarinkste yaşayan streptokok ve stafilokoktur. Bu form ile vücudun sıcaklığı önemli ölçüde artmaz. Antibiyotik tedavisi genellikle gerekli değildir, yeterli lokal tedavi.

Foliküler form için foliküllerin pürülan inflamasyonu ile karakterizedir. Bademcikler kuvvetle şişer, açıkça görülebilir sarı plak, sıcaklık yüksektir, genel sağlık durumu ağırdır. Bu durumda antibiyotik olmadan yapamazsınız.

bademcikler foliküler şekli, büyük ölçüde şişmiş olduğunda, net bir şekilde görünen sarı kaplama, yüksek sıcaklık, ciddi genel sağlığı sorunudur.

bademcik daha derin katmanlarında - laküner anjin boşluklarının lezyonlarla karakterize edilir. Onlar irinli içerikleri, şişmiş bademcikler, ağrılı yutma ile doldurulur. Hastalık sıcaklığının hızlı bir artış, boğaz, ateş, servikal lenf düğümleri artışında güçlü bir ağrı ile çok hızlı bir şekilde oluşur.

Nekrotik bademcik iltihabı bademcik dokusunun nekrozunda kendini gösterir. Semptomatik olarak, önceki formlardan keskin bir şekilde farklıdır. Sıcaklık normal veya düşük kalır, boğaz ağrısı olmaz, güçlü iltihap yoktur ve şişmez. Boğazda rahatsızlık, kötü nefes, mukozada yeşilimsi bir kaplama, güçlü bir tükürük, boğazda yabancı bir cisim hissi ile karakterizedir. Genellikle yaşlı insanlarda nadirdir.

Ana enfeksiyöz anjinaya ek olarak, hastalığı provoke eden ek vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Hasta bir insanla uzun ve yakın temas,
 • azalmış bağışıklık,
 • vücutta düşük vitamin içeriği,
 • solunum yolu kronik hastalıkları (sinüzit, sinüzit, bademcik iltihabı),
 • vücudun hipotermisi
 • Bezlere mekanik veya kimyasal travma
 • sürekli stres, aşırı çalışma,
 • alkol için hobi, sigara içmek.

Her bireyin vücudunda belirli bir miktarda bakteri bulunur. Ancak hastalığa sadece söz konusu etkenlerin neden olduğu olumlu bir çevre yaratılırsa yol açarlar. Angina hastalığın ya da onun sinsi komplikasyonlarının derhal tedavi edilmesinden daha kolaydır. Ve bu olabilir:

 • paratonsillar apse
 • akciğerlerin enflamasyonu,
 • orta kulak iltihabı
 • romatoid artrit,
 • kronik bademcik iltihabı
 • kalp rahatsızlığı,
 • beynin iltihabı
 • glomerülonefrit,
 • kızıl ateş

Anjin sonrası komplikasyonlar, hemen görünmeyecekleri, ancak birkaç hafta veya hatta aylar içinde sinsidir. Bu tür sürprizlerden kaçınmak için tedavi şeması kesinlikle takip edilmeli ve hastalık başlatılmamalıdır. Daha sonra, sonuç riski en aza indirilecektir.

Hastalığın başlangıcını fark etmeyin, eğer anjine gelirse, bu neredeyse imkansızdır. İlk saatlerde çok agresif ve gösterişli davranır. Hiçbir şeyle karıştırılamayacak karakteristik belirtilere, aşağıdakileri ilişkilendirebilirsiniz:

 • yutulduğunda boğazda güçlü ve keskin ağrı,
 • sıcaklıkta 39-40 ° hızla yükselir, titreme, ateş,
 • palatine bademciklerde belirgin bir artış, belirgin kızarıklık,
 • Çıkarılmamış beyaz veya sarımsı plak,
 • bölgesel lenf bezlerinin ödemi,
 • baş ağrısı.

nefes darlığı eşlik ağır koşullarda, şiddetli dil ve boyun, deri döküntüsü, bilinç kaybı, ambulans çağırmak için acil bir ihtiyaç şişme

Bu belirtilerin çoğu varsa, akut tonsillitin başlangıcı hakkında konuşabiliriz. Her şeyden önce, evde bir doktor çağırmanız gerekir, böylece tanıyı doğrulayacak ve kapsamlı bir tedavi önerecektir. Çoğu durumda, anjina evde tedavi edilir. Nefes, şiddetli şişme dil ve boyun, cilt döküntüsü, bilinç kaybı darlığı eşlik ağır koşullarda, acil ihtiyaç ambulans çağırmak ve hastaneye ısrar etmek. Laringeal ödem, boğulmaya ve ölüme neden olabilir.

Bu belirtiler altında bazen başka, daha tehlikeli hastalıkların gizlendiğini bilmek de önemlidir. Difteri, mononükleoz, kızıl ateşle ilgili. Bu durumda, kesin tanı, ancak KBB doktorunun ve laboratuvar testlerinin incelenmesini içeren kapsamlı bir teşhis yapıldıktan sonra yapılabilir. Bu hastalıkların ve boğaz ağrısının tedavisi çok farklıdır, bu yüzden kendinizi bağımsız olarak reçetelemeye değmez.

Angina, tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Patojene bağlı olarak - sırasıyla virüs, bakteri, mantar - antiviral, antibakteriyel veya antihistamin tedavisi seçilir.

Yetişkinte bir anjina tedavi etmek için? Çoğu durumda, bademcik iltihabı doğada bakteriyeldir, bu yüzden antibiyotikler maalesef önlenemez. Laboratuardaki bakteri tipinin belirlenmesi uzun zaman alır ve patojen ile hemen mücadele etmek gerekir. Bu nedenle, doktora yapan doktor genellikle geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete eder.

Bunlar penisilin, tetrasiklin, amoksisilin serilerinin preparatları olabilir. Bunlar: penisilin, amoxiclav, Augmentin, seftriakson, klaritromisin, eritromisin, Summamed. Tedavinin seyri ve her birinin alım planı esas olarak farklıdır.

Antibiyotikler, şüphesiz, vücuda bir miktar zarar getirir. Ancak bakteri enfeksiyonu durumunda, diğer organlara yayılmasını önlemek için gereklidir. Onları kesinlikle doktorun talimatlarına göre alın. Reçetelenmeden önce hap almayı bırakmamalısınız. Hastalığın ana semptomları geçse bile, kurs sonuna kadar sarhoş olmalıdır. Boğaz ağrısı ile tedavi edilmez relaps ve komplikasyonlar ile doludur. Temel olarak, ilacı alma süresi 7-10 gündür.

Hastalığı içeriden etkilemeye ek olarak, daha az önemli olan semptomatik tedavi değildir. 38 derecenin üzerindeki sıcaklığa değmez, antipiretik içmek daha iyidir. Parasetamol, Panadol, Ibuprofen, Analgin'i kullanabilirsiniz. Ayrıca iltihabı rahatlatır ve boğazın acısını hafifletir.

tıkanıklığı ve iltihabı Temiz boğaz spreyler (Orasept, Geksoral, Antiangin), pastiller (Faringosept, Trachisan Valium), çözeltiler (Rotokan, Angileks, furatsillina) ile kaldırılabilir. Lokal bir antibiyotik Bioparox tarafından önerilen, catarrhal anjina boğazını sulayın.

Genellikle, doğru tedavi rejimi ile, anjina ile iyileşme hızlı ve tamamen oluşur. Ancak şiddetli ve ihmal edilmiş formlar bazen cerrahi müdahale gerektirir. bademcik kızarıklık çok büyük ise böyle aşırı bir önlem dayatılan ve konservatif tedavi başarısız, enfeksiyon derin dokuya yayılmış yutmak mümkün değildir. Çıkarma bezlerin veya lazerin çıkarılması yöntemiyle gerçekleştirilir.

Angina nasıl tedavi edilir

Angina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, daha çok bakteriyel bir doğa olduğundan, tedavi sorumlu bir şekilde tedavi edilmelidir. Hastalığın uzun süreli seyri ve semptomları göz ardı ederek, kalp, böbrek, bağışıklık sistemi ve hatta beyin üzerindeki komplikasyonlar şeklinde tehlikeli sonuçlar gelişebilir.

Angina tedavisi sadece mikropları yok etmek için değil, aynı zamanda nekrotik ve pürülan plaktan boğazı temizlemek, vücudun bağışıklık güçlerini yükseltmek ve gelecekte hastalığın nüksetmesini önlemek için kapsamlı ve yönlendirilmelidir.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Eğer doktor, ciddi olmayan anjina (bademcik iltihabı) teşhisi konulduysa, evde tedavi edilebilir. Aynı zamanda, ilgili hekimin verdiği tüm önerileri, hastanın sağlığını ve boğaz ağrısının seyrini izlemek için, belirtilen dozajda ve uygun zamanda ilacı alması kesinlikle gereklidir.

Her şeyden önce, evde tedavi gören bir hasta, bir yatak istirahati yaratmanız gerekiyor. Ayrıca, tam izolasyon gereklidir, çünkü bildiğiniz gibi, anjin, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir doktor tarafından reçete edilen anjinin önerilen ilaç tedavisine ek olarak, içme rejimine uyulması gerekmektedir. Hastalık sırasında vücutta biriken toksinlere hızla giderilir, hasta mümkün olduğunca fazla sıvı içmelidir.

Su, meyve suları, meyve suyu, çay olabilir. Yüksek ateşin ana belirtisi bademcik iltihabı olduğu için, cildin yüzeyindeki nem kuvvetli bir şekilde dışarı çıkar ve dehidrasyona yol açar. Kayıp sıvı sürekli olarak yenilenmelidir.

Evde anjina ile tedavi ne kadardır - hastalığın şekli, şekli ve şiddeti ile tıbbi önerilere uygunluğa bağlıdır. Uygun şekilde reçete edilen terapi ile, sıcaklık ikinci veya üçüncü gün için düşmeli ve hasta iştahına dönmelidir.

Yüksek ateş, zehirlenme ve sanrısal durum gibi hastalığın tehlikeli belirtileri 5 günden fazla devam ederse, evde tedaviye devam edilemez. Doktorların gözetiminde terapinin devam etmesi için hastayı hastaneye yatırmak gerekir.

Bademcik iltihabı tedavisi için hazırlıklar

Geleneksel tıbbı ile angina tedavisi nasıl - hastalığa neden olan patojen türüne bağlıdır. Sadece bir doktor, bakterinin provokatörünü laboratuvar testleri temelinde belirleyebilir (bakteri florasına ekme ve antibiyotiklere duyarlılık zorunludur).

Son zamanlarda, kanıt bulunmadığı durumlarda haksız antibiyotik kullanımı vakaları daha sık hale gelmiştir. Olgu, streptococcus varlığı analizle doğrulanmadığında viral anjina ve farenjit vakaları ile ilgilidir.

Antibakteriyel ajanların yetkisiz kullanımı, mikroorganizmaların ilaca karşı direncinde artışa neden olur ve gerçek bir bakteriyel hastalık durumunda, ilaç sadece patojen üzerinde çalışmaz. Böylece, kan akımı üzerinde çoğalmaya ve yaymaya devam ederken, antibiyotiğe dirençli bir bakteriyel ajan, ciddi bir komplikasyona neden olabilir - kalp kasının, böbreğin ve sinir sisteminin patolojileri.

Ana tavsiyeler, anginadan nasıl kurtulacaksınız, şu şekilde ses çıkar:

 • Virüs hastalığı antibiyotiklerle tedavi edilemez (viral doğanın bademcik iltihabı belirtileri arasında öksürük, ses kısıklığı, burun akıntısı, konjonktivit ve diğerleri bulunur);
 • angina streptococcal doğa iç organların komplikasyonlarını önlemek için antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmelidir;
 • tonsillit tedavisi için en uygun antibiyotik grubu penisilin grubudur - diğer varyantlar (sefalosporinler ve makrolidler) penisilin ilaçlarına karşı toleranssızlık için kullanılabilir;
 • antibakteriyel tedavinin seyri 7-10 günden az süremez, ilacın hastalığın semptomlarının azalması ile bağımsız olarak çekilmesi veya dozun azalması komplikasyonlara ve stabil bir bakteriye yol açacaktır.

Streptococcus'u olan, ancak hastalığın belirtileri olmayan hastalar, antibiyotik tedavisi için uygun değildir. Çoğu zaman, bu kişilerdeki patojenlerin sayısı başkalarına bulaşmak için yeterli değildir.

Özel durumlarda, virüs ve streptokokların bir kombinasyonu oluşur. Çoğu zaman, enfeksiyon, analizde, yani virüsde bulunmasına rağmen, streptococcus neden olmaz, bu nedenle bu durumlar da antibiyotik tedavisi gerektirmez.

Ek ilaçlar

Bakteriyel doğanın anjinini hızlı bir şekilde tedavi etmek için gerekli olan antibiyotiklere ek olarak, doktor kabul için daha fazla sayıda ilaç grubu atar:

 • Antipiretikler - ateşi azaltmak için atandı. Doktorlar genellikle 38 ° C'nin üzerinde bir seviyeye ulaşmadığı takdirde sıcaklığı düşürmemeleri için tavsiye ederler, böylece vücudun kendisi enfeksiyonla mücadele edebilir. Ama bildiğiniz gibi, bademcik iltihabı ile bu işaretler çok daha yüksektir, bu nedenle sıcaklığı düşürmek ve buna ihtiyacınız var. Bu Aspirin veya Parasetamol için kullanılır. Aspirin, komplikasyon riski (Ray's sendromu) nedeniyle endike değildir. Meme çocuklarına, süspansiyonlardan veya fitiller biçimindeki ısıdan ilaçlar verilir - Nurofen, Ibuprofen, Panadol.
 • Ağrı kesici - onlar eklemlerde ağrıları, tapınaklar ve boğaz ağrısı rahatlatmak için reçete edilir. Bu ilaçlar sadece acıyı hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tamamen uyuma, dinlenememe ve güç kazanma güçlüğü çeken bir hasta için bir fırsat sağlar.
 • Boğazın lokal tedavisi için hazırlıklar - bunlar spreyler, çözeltiler, antiseptik etkisi olan lolipoplar olabilir. Enflamasyonun etkin bir şekilde uzaklaştırılması için, iyot ve diğer dezenfektanlar temelinde bir Lugol, Iox spreyi solüsyonu verilir.

Tonsillitte inhalasyon

Soluma prosedürlerini uygulamak boğaz ağrısı tedavisinin başlamasından 2-3 gün sonra başlayabilir. Ateş, inhalasyonlar için bir kontrendikasyon olduğu için, enfeksiyonun bir azalmaya gittiğinden emin olmanız gerekir.

İnhalasyonlar için, eski yöntemi uygulayabilirsiniz - buharla tıbbı bitkilerle nefes almak veya modern yöntemi kullanmak - nebulizer. Bir nebulizer kullanarak, ilaç etkili bir şekilde boğazın mukoza zarına emilir, böylece enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı azaltmak için izin veren küçük parçacıklar halinde ayrılır. Nebulizatör için, bademcikler bakteriyel plaktan etkili bir şekilde temizleyen tuzlu su kullanılabilir.

Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek için şunları kullanabilirsiniz:

 • soda;
 • tuzlu çözelti;
 • uçucu yağlar;
 • şifalı otlar et suyu - papatya, calendula, okaliptüs.

İnhalasyon en iyi bir anti-inflamatuar etki ile bir ilaç üzerinde gerçekleştirilir. Hasta anarin ve iyot eklenerek haşlanmış patatesleri soluduğunda, anjinin hızlı tedavisi buhar inhalasyonunun yapılmasını sağlayacaktır. Bu yöntem sadece mikropları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda laringeal mukozayı dezenfekte eder.

Inhalasyon için kontrendikasyonlar:

 • larinksin mukoza zarında kanama;
 • solunum sistemi malign tümörleri;
 • artan kan basıncı;
 • yüksek sıcaklık

Buhar inhalasyonları yapmak, yanmamak için dikkatli olmanız gerekir. Prosedürlerin ders doktor ile anlaşılmalıdır, genellikle 5 ila 7 gün arasında günde 1-2 inhalasyonlar yürütülmesi tavsiye edilir.

Boğaz durulama

Boğaz daha hızlı tedavi etmek için, anjina ile ne yapmalı? Etkili bir yöntem durulamadır.

İlaçların antibakteriyel etkisine ek olarak, mukoza topikal olarak temizlenmeli, bademciklerden bakteriyel, pürülan veya nekrotik plak ortadan kaldırılmalıdır. Durulamanın bademcik iltihabı semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkabilmesi için aşağıdaki önerileri dikkate alarak doğru yapılmalıdır:

 • Durulama sırasında, çözelti tüm larinksin tamamını temizlemelidir. Bunu yapmak için başınızı eğmeli ve dilinizi öne doğru tutmalısınız.
 • Durulama için hazırlanan çözelti, sıcak veya en azından oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak bir çözelti mukoza zarını yakabilir ve soğuk sadece bademciklerin durumunu kötüleştirir.
 • Durulama en az 30 saniye olmalıdır. Biraz zaman ayırırsanız, çözüm sadece bademciklerin durulama zamanı yoktur.
 • Prosedür sırasında larynx daha iyi sulama için, "Y" sesini telaffuz edebilirsiniz.
 • Yutulması için çözüm önerilmemektedir, bu nedenle durulama sırasında solunum rejimini gözlemlemeniz gerekir.
 • Prosedür günde en az 6 kez olmalıdır.

Anjini durulama ile tedavi etme yöntemleri farklı olabilir. Doktor tarafından atanan eczane çözümlerine ek olarak, aşağıdaki uygun fiyatlı ve etkili araçlar kullanılabilir. Tuz, iyot ve kabartma tozu - Bu durulama için en yaygın reçetedir. Bir bardak ılık kaynamış su içinde listelenen malzemeleri 5 damla iyot, tsp. soda ve ch.l. tuz. İyot alerjisi olan kişilerde kontrendikedir.

Bir potasyum permanganat çözeltisi, bademciklerin dezenfekte edilmesi ve iltihaplı şişmiş mukoza zarının kurutulması için etkili bir yöntemdir. Pişirirken, yanmayı önlemek için manganez taneciklerinin tam çözünmesini izlemek gereklidir. Durulamadan sonra, 15-20 dakika sonra larinksi yağla (deniz topalak, çay ağacı veya sebze) yağlamanız gerekir.

Tuzlu taze çay - taze serpilen çay, oda sıcaklığına kadar soğutulmalı, bir çay kaşığı tuz ve gargara eklenmelidir. Yeşil çay siyah çayda daha iyidir. Limon suyu - bir meyve suyu sıkmak ve kaynamış su 2: 3 ile sulandırmak için bir çözüm yapmak için.

Bitkisel koleksiyon, enflamasyonu ve şişliği gidermeye yardımcı olacak, antiseptik bir etkiye sahip olacaktır. Anti-inflamatuar özellikleri olan herhangi bir bitki uygundur - papatya, muz, nergis, adaçayı.

Daha fazla rahatlık için, boğaz hazır, kimyacı hazırlıkları ile tedavi edilebilir. Klorofilkil, Miramistin, Lugol çözeltisi, İyodinol, Klorheksidin ve diğer çözeltiler olabilir.

Emziren annelerde bademcik iltihabı tedavisi

Hemşirelik annesiyle hasta olan Angina, özel terapi gerektiren hoş olmayan bir fenomendir. Anneyi anne sütü ile beslemek için, anneyi hastalığın semptomlarından kurtaracak ve aynı zamanda çocuğa zarar vermeyecek uygun ilaçları seçmelidir.

Eğer boğaz hastalığı derhal tespit edilirse, antibiyotik olmadan boğaz ağrısını tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Hastalığın ilk aşamasında gösterilen birkaç ilaç vardır:

 • Romazulan, yutulabilen ve gargaralanabilen bir çözümdür. Ağız ve ENT organlarının enfeksiyonlarında etkilidir. Çözüm anjin ile ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Basis - bir kimyacının papatya çiçekleri.
 • Sepptelet - emilim için pastiller, larinks ve ağız boşluğunda enflamatuar süreçlerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Ingalipt - bir sprey şeklinde bir ilaç, kendi bileşiminde sulfanilamide ve nane özü içerir.
 • Geksoral, anjinin hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan bir tıbbi spreydir. Sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda larinksin diğer enfeksiyonlarından kurtulmak için de kullanılır.
 • Pharyngosept - resorpsiyon için tabletlerde bir preparat. Emziren annelerde kullanım için güvenli ve onaylanmış.

Hastalık ilk aşamada durdurulmazsa, doktor antibiyotik tedavisine başvurabilir. İlacın seçimi patojen enfeksiyonunun tipine bağlıdır, ancak çoğu zaman emziren anneler aşağıdaki ilaçları reçete eder:

 • Makrolidler - Sumamed, Rovamycin;
 • penisilinler - Flemoxin Solutab, Amoksiklav;
 • sefalosporinler - Seftriakson, Cefazolin.

Bir doktor tarafından antibiyotik seçimi, hastalığın şekli ve ciddiyetine, belirli bir ilaç aralığına alerjik reaksiyonların varlığına veya yokluğuna ve aynı zamanda floranın antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığının bir analizine dayanır.

Cerrahi tedavi

Bir yetişkinden bademcikler kaldırılması, boğaz ağrılarını tedavi etmek için koruyucu yöntemlerden hiçbirinin olumlu bir sonuç vermemesi durumunda doktorun önerebileceği gerekli bir önlemdir.

Tonsillektomi için endikasyonlar:

 • sık sık (üç ayda bir kereden daha sık) pürülan tonsillit;
 • konservatif tedavi sonuçlarının yokluğu;
 • streptococcus'un vücutta yayılmasına bağlı olarak kalp kasının lezyonlarının gelişimi;
 • reaktif artrit;
 • böbrek sisteminin yenilmesi;
 • larinks boşluğunda apselerin oluşumu;
 • Tam olarak nefes almasına ve yutulmasına izin vermeyen bademciklerdeki dokunun büyümesi.

Cerrahi tedavi yöntemi, hastalığın şiddetine, çalışma miktarına ve hastanın genel durumuna bağlı olarak doktor tarafından seçilir. Bugüne kadar, bir yetişkinde palatine bademciklerin çıkarılmasının birkaç yaygın yolu vardır.

klasik

Bir neşter veya makas ile çıkarılması. Kaldırma işlemi tüm bademciklere tabidir ve kan elektrokoagülasyon ile durdurulur. Bu yöntem sonsuza dek anjinadan kurtulabileceğiniz en radikaldir.

Ameliyattan sonra hasta, mizaçlı bir doğanın boğazından şikayet edebilir. Eksi - bademciklerin tamamen çıkarılmasından sonra, solunum yolu enfeksiyonları - farenjit, larenjit ve diğerleri sıklıkla lokal bağışıklıktaki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Lazer kaldırma

Lokal anestezi altında, bademciklerin giderilmesine değil, aynı zamanda damarları yakmaya ve bol miktarda kan kaybına karşı koruma sağlar.

elektrokoter

Aynı zamanda bademciği kaldırır ve gemileri koterize eder. Prosedür için, mukoza zarının yanmasını önlemek için cihazın gücü doğru ayarlanmalıdır.

cryolysis

Sıvı nitrojen ile koterizasyon. Operasyondan sonra mukozada donmuş doku reddedildiği için, boğazda iyileşme döneminde dikkatli olunmalıdır. Yöntem her zaman tüm dokunun çıkarılmasına izin vermez, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir.

Daha modern kliniklerde, hastaya ultrasonik bir neşter, sıvı-plazma yöntemi, bir mikrodebroder yardımıyla bademcik çıkarılması önerilebilir. Seçim sadece doktor tavsiyelerine değil hastanın finansal imkânlarına da bağlıdır.

Angina, dikkatli tedavi gerektiren ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonları önlemek için, tedavi sırasında ilacın etkili ev ilaçlarıyla birleştirilmesi doktor tavsiyelerine uymak zorundadır. Sadece entegre bir yaklaşım, anjina tedavisinde hızlı ve olumlu bir etki sağlayacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır, bulaşıcı değildir.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır.

Daha iyi olan kronik bademcik iltihabı için hazırlıklar

Kronik tonsillit tedavisi için sadece ilaçlar değil, aynı zamanda halk yöntemleri kullanılır.Palatine bademciklerindeki kronik inflamasyon, çocuklukta en yaygın olanıdır, ancak erişkin popülasyonda görülme durumu dışlanmaz.