Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Yetişkinlerde Angina

Yetişkinler anjinadan 30-35 yaşına kadar sıkıntı çekmektedir. Bu, lenfoid dokunun yaşla ilişkili bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda, bademcik iltihabı nadirdir, silinmiş semptomlarla ortaya çıkar.

pnömokok, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, mantar, sipiriller, mikoplazma, klamidya - Bakteriyel anjin hastalığı, daha çok beta hemolitik streptokok A bulunan aralarında patojenler, Staphylococcus aureus, en azından karşı aktiviteye sahip maddeler kullanıldığında.

Beta-hemolitik streptokok en patojeniktir. Bu bakteriler, spesifik bir immün yanıtı aktive eden endotoksinleri salgılar, şunları içerir:

 • miyokarda bağlanan ve kalp hasarına neden olan antijenler;
 • Böbrekleri yok eden bağışıklık kompleksleri.

Streptokokal akut tonsillit formu glomerülonefrit, romatizmal ateş ile komplike olabilir. Komplikasyon olasılığından dolayı, bakteriyel boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi edilir ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak bir ilacı almak için en iyi ilacın hangisi olduğuna karar vermek doktora kalmıştır.

Angina belirtilerimizdeki angina semptomları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotikler reçete edildiğinde

Antibakteriyel ajanlar, ilaçlarla boğaz ağrısının konservatif tedavisinin temelidir. Hastalığın ilk gününden itibaren, streptokok anjinası olan yetişkinler için antibiyotik reçete edilir.

Bu enfeksiyöz hastalığın yetişkinlerdeki payı palatine bademciklerin tüm enfeksiyonlarının% 15'ini oluşturur. Akut bademcik iltihabının streptokokal şeklini, boğazın arka duvarından alınan bakteri mikroflorası üzerinde bir leke ile teşhis edin.

Streptokok formu, 3 yıl ve ergenlik çağındaki çocuklar için daha tipiktir (toplam vaka sayısının% 30'una kadar). Hastalık şiddetlidir, yeterli tedavinin yokluğunda, romatizma, glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlar verir.

Erişkinlerde komplikasyon olasılığı daha azdır, streptokokal formu çocuklarda olduğundan daha az görülür, ancak bu bakteriyel hastalık antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir.

Streptococcal bir akut tonsillit formunun öksürük, soğuk algınlığı yokluğunda olabileceğini varsayalım.

 • yutulduğunda akut ağrı;
 • 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar.

Genellikle bir yetişkine içmek için reçete edilen anjina ile hangi antibiyotiklerin alınması, boğazın işi durdurmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Bu sorular bazen erişkinlerde ortaya çıkmaz, çoğu zaman boğazdaki ağrıya önem vermez, bu da soda durulamalarıyla tedaviyi sınırlandırır.

Bu arada akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi almayan bir hasta, ailede ve işte bir enfeksiyon kaynağı olur.

penisilinler

Yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi sırasında penisilinler kullanılır - fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin. Bir hastanede, çoğunlukla içte, enjeksiyonlarda bir antibiyotik reçete edilir.

Akut tonsillitin streptokokal formu için tercih edilen ilaç, fenoksi-memil penisilin'dir. Tabletlerde, bu antibiyotikler yetişkinler 10 gün boyunca 0,5 g için 6 saat içinde alırlar.

Streptococcal anjinada fenoksimetilpenisilin seçimi, streptokoklara karşı yüksek antibiyotik etkinliğine sahip, ancak dar bir etki spektrumu. Dar etki spektrumu nedeniyle, ilacın normal bağırsak mikroflorası üzerinde daha az etkisi vardır.

Bu doğal penisilin dezavantajları ilaca karşı yüksek bir alerji olasılığı içerir. Bu durumda amoksisilin atar.

Bu antibiyotiğin seçimi, streptococci'ye karşı bir aktiviteye sahip olan amoksisilin vücuttan yavaşça atıldığı gerçeği ile açıklanır, bu ilacı günde 2-3 kez almak yeterlidir.

Tabletlerde sık sık Flemoxin Solutab atandı. İlaç çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir, günde 2 kez yeterince al.

Penisilinlerden anjinli yetişkinlere randevu için en iyi antibiyotiklerin listesi şunları içerir:

Yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir inflamasyon şekli, korunmuş penisilinler, ilaç amoksisilin + klavulanik asit ile tedavi edilir. Klavulanik asit, amoksisilin, midede tahribattan korur, bu da ilacın terapötik etkisini arttıran enzimlerdir.

Penisilinler sıklıkla alerjiye neden olurlar. Hastaların yaklaşık% 6'sı penisilinlere reaksiyon gösterir ve bunların yarısı sefalosporinlere çapraz reaksiyon gösterir.

makrolidler

Penisiline alerjisi olduğunda, akut tonsillit, makrolidler - azitromisin, spiramisin, roksitromisin, midekamisin, josamisin grubundan ilaçlar ile tedavi edilir.

Makrolidler, streptokokların aktivitesine ek olarak, St dahil olmak üzere stafilokoklara etki ederler. aureus, gram-negatif mikroflora, anaeroblar, spiroketler, hücre içi parazitler - klamidya, mikoplazma.

Anjinadaki bu tip antibiyotik, yetişkinlerde etkili makrolidlerin Azitromisin yanı sıra, Azitroks, Sumamed, Zitrolid analogları olan tabletlerde reçete edilir.

Bu uzun etkili ilaçlar, hastalığı ayakları üzerinde taşımak zorunda kalan yetişkinlerin tedavisi için son derece uygundur. Tedavi süresi 3 gündür, her gün 1 tablet almak için yeterlidir.

Staphylococcal anjina antibiyotikler ile eritromisin tedavisi öncelikle reçete için, makrolid grubundan ilaçlar vardır.

sefalosporinler

foliküler, laküner anjin - Bu hastalığın irinli formlarında Gram-pozitif kokoid enfeksiyonların neden olduğu ağır akan bademcik iltihabı için reçete ilaçları sefalosporin.

İlaçlar enjeksiyonlarda, tabletlerde reçete edilir. Sefalosporinler, ilacı günde iki kez girmenize ya da almanıza izin veren bir terapötik konsantrasyonda uzun süre kanda kalır.

Cefpirome, sefepim, fakat alma sonuçları, yetişkinlerde yan etkiler bilinmezlik dikkatle boğaz ağrısı için onları reçete - Yüksek verim, geniş spektrumlu sefalosporin antibiyotikleri yeni nesil var.

Erişkinlerin tedavisi için ateşi olan pürülan anjina ile güçlü antibiyotikler Sefuroksim, Sefaleksin, Seftriakson, Cyphran kullanılır.

karbapenemler

Karbapenemi antibiyotikler yaygın olarak aktiftir, ciddi hastalıklar için kullanılırlar. Karbapenemler gram-pozitif, gram-negatif mikroflora, spor oluşturucu anaeroblara karşı aktiftir.

Enjeksiyonlarda bu grubun reçeteli ilaçları, ilaç rezerv grubuna karbapanemleri içerir. Diğer grupların antibiyotik tedavisinin yokluğunda kullanılırlar, yüksek sepsis riski vardır. Bu grubun hazırlıkları - Meropenem, Imipenem.

Angina tedavisi

Akut tonsillit ile birlikte antibakteriyel ajanlarla eşzamanlı olarak şunları yaparlar:

 • antihistaminikler - loratadin, klemastin;
 • B grubu vitaminler, askorbik asit.

viral bir enfeksiyon nedeniyle mantar hastalığının şeklinde ve anjin tedavisi için antibiyotik kullanmayın, antibiyotikler yalnızca laboratuvar testleri, hastanın durumu, hastalığın dinamiklerinin ifadesine reçete.

Erişkinlerde viral anjinada antibiyotiklerle tedavi için endikasyon, mukoza boğazının kendi mikroflorasının aktive edilmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanması veya bağlanması tehdididir.

Kural olarak, orofarenksin mukoza zarına nüfuz eden virüs, bademciklerin normal mikroflorasını aktive eder, patojenik mikrofloranın çoğalmasında bir artışı tetikler.

Staphylococci, gram-negatif mikroorganizmalar primer miyokardit, kolesistokolangit, romatizma, poliartritin suçlularıdır. Bu gibi durumlarda, kendi kendine tedavi hastalığın akut formunun kronik bademcik iltihabına ve aynı zamanda kalp ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonlara geçişini tehdit eder.

Bu materyale ek olarak, boğazınızı yıkayarak anjin tedavisini okuyun.

Anjina ile hangi antibiyotik almalıyım?

Angina'nın tehlikeli bir hastalık olduğu iddiasıyla tartışmak zordur. Antibiyotik olmadan başa çıkmanın çok zor olduğu virüsler veya bakterilerden kaynaklanır. Anjin yetişkinleri almak için ne antibiyotik, doktor karar vermelidir. Sağlığa olan güvensizliklerini savunan antibakteriyel ilaçları reddetmek hatalı bir karardır. Sağlıkta belirgin bir bozulmaya, kalpte, böbreklerde, eklemlerde komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Anjinada antibiyotik, hastalığın hızlı gelişiminden ve negatif belirtilerin büyümesinden kaynaklanan bir zorunluluktur. Tabletlerin durulanması ve emilimi sadece acıyı hafifletebilir, ancak bu fonların neden yardımcı olamayacağını ortadan kaldırmaktır. Doktor antibiyotik almanız gerektiğini söylemişse, talimatlarını yerine getirmelisiniz. Bu durumda, hasta ilaçların dozajı, uygulama süresi ve çokluğunu gözlemlemelidir. Böyle bir yaklaşım hızlı ve en önemlisi tam bir iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı tehlikesi nedir?

Anestezi ile hangi antibiyotiklerin içilmesi gerektiği sorusunu doktor sorarak, hastalar antibiyotiklerle tedaviyi bırakma girişiminden vazgeçmezler. Çok tehlikeli angina nedir, ciddi tedavi gerektirir? Angina bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Patojen en sık olarak streptococcus olur. 35 yaşın altındaki her yaştan, özellikle çocuklar, gençler ve gençleri etkilemektedir. Yaşlılıkta hastalık daha az yaygındır, semptomları daha az belirgindir. Gelişiminin nedeni, kronik formda hipotermi veya bademcik iltihabıdır. Başka bir deyişle, bademcik iltihabı anjina denir. En azından bir kez bu hastalıktan muzdarip olan herkes, ana semptomlarını bilir:

 • 39-40 derece sıcaklığa yükseldi,
 • yiyecek veya su yutulduğunda boğazda karakteristik akut ağrı,
 • Genel zehirlenme belirtileri (halsizlik, uyuşukluk, eklem ağrıları),
 • servikal lenf düğümlerinde artış,
 • bademciklerin ve bazen de yumuşak damakta olan güçlü hiperemi
 • Abse bezlerinin görünümü.

Angina, hem ayrı bir hastalık hem de kızıl ateşinin ilk aşaması olabilir, difteri. Bu hastalıklarda semptomlar benzerdir, bu nedenle teşhis için doktora görünmek gerekir. Aksi takdirde, daha tehlikeli hastalıkların başlangıcını atlayabilirsiniz.

Bir antibiyotik olmadan bakteriyel mikroflora ile baş etmek çok zordur. Anjina ile hangi antibiyotik almak daha iyidir, hangi form tercih edilmelidir? Bu soruyu sadece doktor cevaplayabilir. Tavsiyelerinin doğru bir şekilde uygulanması, olumsuz sağlık sonuçları olmadan hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır.

Genel tedavi kuralları

Hastalığın bulaşıcı doğası göz önüne alındığında, hasta kişi başkalarından izole edilmelidir, yatak istirahati gösterilir. Ağır vakalarda hastaneye yatış önerilmektedir. Bir kişi evde kalırsa, mümkünse ayrı bir oda verilir. Çocuklar ve kötü sağlıkları olan insanlar tarafından ziyaret edilmemelidir. Başkalarının enfeksiyon olasılığını azaltmak için, bir hastayla uğraşırken bir bandaj giymeniz önerilir. Oda genellikle havalandırılmalı, ıslak temizlik yapılmalıdır.

Doktor "angina" teşhisi konduğunda, tedavi için anjina için hangi antibiyotiğin gerekli olacağını öngörür. Bazen insanlar eczanede reçete bulamazlar ya da bir fiyattan hoşlanmazlar. İlaçları bağımsız olarak değiştirmek imkansızdır. Bir eczacının yardımına başvurabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz. İlacın adıyla ünsüz bile her zaman benzer bileşenler içermez. Tedavide herhangi bir girişim kabul edilemez.

Antibiyotiklere ek olarak, hasta antipiretik, anti-inflamatuar, antihistaminikler reçete edilir. Sıcaklık 38.5 dereceyi geçerse antipiretikler (Ibuprofen, Parasetamol) alınır. Bu değerin altındaki sıcaklık düşmek için gerekli değildir, vücudun enfeksiyonun yok edilmesiyle başa çıktığı düşünülür.

Antihistaminikler (Clemastin, Loratadin), ilaçlara alerjik reaksiyon gelişmesini önler, şişmeyi rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, doktor, bağışıklık sistemini yükseltmek olan vitamin terapisini reçete eder. Çoğunlukla çeşitli mineraller ve vitaminler içeren C vitamini veya kompleks preparatları öneriyoruz.

Belli bir diyete uymak gerekir. Yetişkinlere keskin, kızarmış, tuzlu yiyecekler bırakmaları tavsiye edilir. Daha fazla meyve tüketmek için sıvı bulaşıklara, tahıllara, haşlanmış sebze salatalarına tercih edilmelidir. Toksinleri vücuttan çıkarmak için daha fazla sıvı içmeniz gerekir. Bu sıradan su, çay, kompostosu, meyve içecekleri, meyve suları olabilir. Bağışıklığı olumlu yönde etkileyen ve vücudu yararlı polivitaminlerle doyurtan mükemmel bir çare, kurutulmuş meyvelerden oluşmaktadır.

Bazen hastalar şaşırır: doktor anjina ile antibiyotik almak için ne dedi, ama aynı zamanda durulama, emilim tabletleri reçete. Boğaz ağrısı ile başa çıkmak için güçlü bir antibiyotik yeterli değil mi? Bir yetişkinin bir antibiyotiğe verilmesi, uzman bunu, hastalığın nedenini yok etmek amacı ile yapar - bakteri. Hastalığın semptomlarını gidermek için diğer ilaçlara ihtiyaç vardır (kuruluk, terleme, ağrı), mukozayı geri kazanın. Bu yapılmazsa, tahriş olmuş bademcikler yeni mikroplar için "verimli toprak" haline gelecektir.

Antibiyotikler arasındaki fark nedir?

Eczanede olmayan bir kişi bile, farklı antibiyotik gruplarının olduğunu bilir. Nasıl farklılıklar gösterir, doktor hangi antibiyotiğin anjin için daha iyi olduğunu nasıl belirler? Neden hamile kadınları bile içebilir ve başkaları çok fazla kontrendikasyon var? Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için penisilin grubunun bir antibiyotiği genellikle reçete edilir - Ampisilin, Amoksisilin. Onlara kontrendikasyon, öncelikle, üzerinde alerjilerin varlığıdır. Evde, kapsül veya tablet şeklinde alınabilir, hastanede genellikle enjeksiyon yapılır.

İlaçların tanımında genellikle ilacın etki spektrumu gibi bir şey vardır. Daha dar olan, mide mikroflorası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma ihtimalinin daha düşük olmasıdır. Böyle bir ilacın bir örneği, Fenoksimetilen penisilin'dir. Ancak olumlu özelliklerle birlikte, bazı dezavantajları vardır: alerji olasılığı yüksektir. Böyle bir reaksiyon tespit edilirse, Amoksisilin reçete edilir. Avantajları arasında, vücuttan gelen yavaş eliminasyon sayılabilir. Bu sayede resepsiyon sayısı azaltılabilir. Başka bir ilaç - Flemoxin Solutab - hamile kadınlarda ve çocuklarda bile kullanılabilir.

Hastanın penisiline karşı alerjisi varsa, o makrosikli reçete edilir - Azitromisin, Midekamisin, Sumamed. Streptococcus ve staphylococcus'a karşı etkilidirler, geniş bir spektrum ve uzun süreli etki ile karakterizedirler.

Şiddetli anjina formlarında, semptomların açık bir belirtisi ile birlikte sefalosporinler - Cefalexin, Cyphran, Ceftriaxone kullanın. Kandaki konsantrasyonları uzun süre devam eder, bu yüzden resepsiyon sayısını azaltın. Özenli hastalar genellikle içtikleri antibiyotiklerin "oluşumu" hakkındaki bilgilere dikkat ederler.

Yeni ilaçların belirli avantajlara sahip olduğunu varsaymak mantıklıdır. Çoğunlukla daha güvenli, etkili, çok çeşitli enfeksiyonlara karşı hareket ederler. Ve katılan doktor tarafından anjina için hangi antibiyotik reçete edilir? Bu her zaman son kuşağın ilaçları değildir. Çoğu zaman bu yeni ilaç, onun yönetiminin sonuçları, olası yan etkileri hakkında yetersiz bilgi kaynaklanmaktadır.

Bir ilaç ne kadar doğru içilir?

Herhangi bir tıbbi ürün bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Bir antibiyotik seçerken bunu hatırlamak özellikle önemlidir. Bir komşunun veya bir arkadaşın tavsiyesini kullanmak uygunsuz. Doktor reçete edildikten sonra, antibiyotik içmek için gerekli olan, tam bir ders geçmek için gereklidir. Eğer ilaç doğru şekilde reçete edilirse, o zaman üçüncü veya dördüncü günde kabartma gelir: sıcaklık azalır, ağrı, şişlik, burun akıntısı, “nefes alma” açılır. Hastanın durumu, özellikle hastalık ile karşılaştırıldığında, önemli ölçüde iyileşir.

Hastaların izin verdiği ilk hata, reçeteli ilaçları kendi başlarına içmeyi bırakmalarıdır. Bu kabul edilemez, tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. Genellikle 7-10 gündür. Resepsiyonun erken kesilmesi, belirli bir ilaca dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkmasına neden olur;

Diğer bir sık ​​yanlışlık, hekimin rızası olmaksızın ilacın değiştirilmesidir. Hastalar, örneğin, acil bir işte çalıştıklarını söyleyerek eczacıdan “daha ​​güçlü bir şey” istemektedir. Böyle bir inisiyatifden sonra, bir kişi neden kalp ya da böbreklerle sorun yaşamaya başladığına şaşırır. Anjin yetişkinleri ile almak için ne antibiyotik - doktor karar verir. Ayrıca, dozu keyfi olarak değiştiremezsiniz. Küçük bir dozda bir antibiyotik, doz aşımından daha az zarar veremez. Bakteriler direnç geliştirir, bu da ilacın değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Hastanın uzmanına gelen sorulardan biri: Herhangi bir ilaca alerjisi var mı? Bu tür bilgiler çocukluğundan korunmalıdır, ebeveyninize sormaktan çekinmeyin. Doktorun doğru antibiyotiği seçmesine yardımcı olacaktır.

Her kişi tıbbi tesislere yönelik büyük talimatlara dikkat etti. İlaçların kompozisyonu, yönelimleri, endikasyonları ve kontraendikasyonları, yan etkileri hakkında bilgi verir. Belirli bir ilacın ne zaman ve nasıl alınacağı çok detaylıdır. Bazı antibiyotikler, besin alımından (Ampicillin, Cefalexin), diğerleri - yemeklerden (Levomisetin, Oxacillin) önce, bazıları da belirli gıdalarla karıştırılamayacak şekilde tüketilebilir. Bu talimatlara uyulmalıdır. Aksi takdirde, ilaç yardım etmeyecektir ve kullanımından kaynaklanan zarar beklenen faydayı aşacaktır.

Lokal antibiyotik nedir?

Yerel antibiyotikler, etkilenen bölgede doğrudan etki gösteren ilaçlar olarak adlandırılır. Angina ile boğaz en acı yer haline gelir, bu nedenle ana faaliyetler ona yöneliktir. Enfeksiyöz hastalığın karmaşıklığı göz önüne alındığında, bunun yerel tedavi yöntemleri ile başa çıkması zordur. Sadece antibiyotik almak, belirli bir rejime bağlı kalmak, ek ilaçların kullanımı dahil olmak üzere bütüncül bir yaklaşım iyileşmeyi sağlayacaktır. Yerel antibiyotikler kullanılabilir, ancak sadece ek bir önlem olarak kullanılabilir.

En ünlü yerel antibiyotiklerden biri Bioparox'dur. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, irin görünmesinden önce, ana ilaç haline gelebilir. Anjina tedavisi için diğer antibiyotiklerle kombinasyon halinde, nadiren kullanılır, ancak bademcik iltihabı için mükemmel bir yardımcı olabilir. Bunu reçete etmek için, anjinadaki diğer antibiyotikler gibi, bir doktor yapmalıdır.

Gebelikte Antibiyotikler

Herhangi bir kişi için Angina iyi bir şey taşımamaktadır, ancak hamile bir kadın için büyük bir sorun haline gelir. Kadın annesinde aynı anda çocuğa zarar vermeden antibiyotik içmenin mümkün olup olmadığını bilmiyor mu? Hamileliğin ilk aylarında herhangi bir ilaç önerilmemektedir. Şu anda, bebeğin organları oluşur ve herhangi bir müdahale gelişimini etkileyebilir. Ana kural: önce bir doktora danışın. Doğru reçete edilen tedavi komplikasyon riskini en aza indirecektir. Hastalık tedavi edilmezse, annenin ve çocuğun sağlığına zarar, ilaçlarınkinden daha büyük olabilir.

Bir kadının durumu, hamilelik süresi, belirtilerin şiddeti göz önüne alındığında, doktor terapiyi seçer. Antibiyotiklerin içerisine dahil edilmesi istenmeyen bir durumdur, ancak bazı durumlarda bunlar olmadan yapılması imkansızdır. Bir antibiyotik almaya karar verirseniz, o zaman ilk etapta penisilinler (Amoksisilin, Amoksiklav) reçete. Bebek üzerindeki etkileri minimaldir, ayrıca büyük bir mikroorganizma grubuna karşı etkilidirler.

Sefalosporinler (Cefazolinum, Ceftriaxone) plasentaya nüfuz edebilir, ancak bebek üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bakteriler penisiline dirençli ise sefalosporinler geçer. Aşırı durumlarda kullanılan makrolipitler (Sumamed, Zitrolil), eğer önceki araçlar güçsüzyse. Hamilelik sırasında tetrasiklinler ve aminoglikozitler genellikle yasaktır.

Yan etkisi

Antibiyotikler birçok tehlikeli enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Ancak onların uygulama alanı çok sayıda olumsuz reaksiyonla sınırlıdır. Başvuru sırasında genellikle mide bulantısı meydana gelir, aşırı bir durumda döküntü ortaya çıkar, bazı organların performansında geri dönüşümsüz değişiklikler başlayabilir. Bunun nedeni, hastanın ilaç tedavisi için kuralları ihlal etmesi, tedaviyi yürüten doktorun dikkatsizliği.

Bir reaksiyon, süreçler veya tek olaylar olarak adlandırılır, bunun nedeni ilaçların kullanımından kaynaklanır. Genellikle resepsiyonun durdurulması böyle bir reaksiyonun ortadan kalkmasına yol açar. Advers reaksiyonların ortaya çıkma olasılığı organizmanın ve antibiyotiklerin kendisinin özellikleri ile ilişkilidir. Örneğin, penisilinler düşük toksik olarak kabul edilir, ancak bazı kişilerde alerjiye neden olurlar. Çoğunlukla olumsuz bir reaksiyonun nedeni, doz ve başvuru süresindeki bir artıştır.

Bir antibiyotiğin yan etkisi genellikle formundan kaynaklanır. Yani, tabletler ve kapsüller sindirim sistemi bozukluklarına neden olur - kusma, ishal, kabızlık, şişkinlik. Bunun nedeni genellikle ilacı alma kurallarının ihlalidir (yemekten önce veya sonra). Uzun süreli antibiyotik kullanımı, yararlı mikroorganizmalar öldürüldüğünde sıklıkla disbakteryoza yol açar. Bu durumda, semptomlar (kusma, ishal) tedavinin başlangıcından bir süre sonra ortaya çıkar ve sonlanmasından sonra geçmez.

Probiyotiklerin (Hilak, Lineks) alınması ile disbiyozun önlenmesine yardımcı olunur. Çoğu antibiyotiğe yanıt vermeyen bakteri suşları içerirler. Probiyotik maddenin gerekli aksiyona sahip olması için, üreticinin tavsiyelerini takip etmek ve tam bir iyileşme rotasına girmek gerekir. Dysbacteriosis önlemek için başka bir yol dar bir odak ile antibiyotik kullanmaktır. Bunun için, tedavinin başlangıcından önce, mahsulün hassasiyet için ekilmesi gereklidir. Daha sonra doktor daha makul bir seçim yapabilir. Ne yazık ki, analiz sonuçları 2-3 gün beklemek zorundadır, ki bu ciddi bir hastalık için basitçe mevcut değildir.

Bir antibiyotik alırken ortaya çıkan yaygın bir problem kandidiyazdır (pamukçuk olarak bilinir). Faydalı mikrofloranın ölümünü provoke eden aktif reprodüksiyonu mantarlara neden olur. Bu problemle başa çıkmak için antifungal ilaçların veya lokal antifungal ajanların uygulanmasına yardımcı olunacaktır.

Bazı hastalarda antibiyotikler böbreklerin ve karaciğerin işleyişini bozar. Çoğu zaman, pyelonefrit, hepatit, glomerülonefritli kişiler bu problemle karşı karşıyadır. Yan etki susuzluğun artması, idrar miktarındaki değişim ve indeksleri ile ifade edilir. Karaciğer ile ilgili sorunlar sarılık, ateş, dışkı renginde bir değişiklik (renksiz hale gelir) ve idrar (koyulaşır). En ciddi olanlar hematopoietik fonksiyon bozukluklarıdır, bunun sonucu olarak kan hücreleri tahrip olur.

Anjina için antibiyotiklere gerek yok mu?

Hastalığın viral veya fungal yapısında, antibiyotikler faydasız ve hatta zararlıdır. Viral formun tedavisi semptomatiktir. Bu, fonların boğazdaki ağrıyı hafifletmek, sıcaklığı azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiye edildiği anlamına gelir. Antiseptik ve antienflamatuar ilaçlarla daha yoğun ve yoğun bir şekilde içtiğinizden emin olun. Genellikle 5-7 gün sonra hastalık geçer. Ancak viral formun karmaşık bakteriler olduğu durumlar nadir değildir. Daha sonra doktor antibiyotikleri reçete eder.

Antibiyotiklerin reçete edilmediği başka bir anjina şekli - herpes. Özel bir virüse sebep olur. Çocuklar daha sık hastalanırlar, ancak yetişkin de enfekte olabilir. Aktarılan hastalıktan sonra kişi bağışıklık geliştirir, bu nedenle hastalığın tekrarlanma olasılığı en azdır. Dışa doğru bademciklerde görülen karakteristik yaralarla kendini gösterir. Bu, tükürüğü artırır, ağız boşluğu dayanılmaz derecede ağrılı hale gelir. Tedavi irritasyon, ödem, ağrı rahatlaması, sekonder enfeksiyonun önlenmesini amaçlamaktadır.

önleme

Anginanın spesifik profilaksisi değildir, fakat genel kurallara bağlı kalınarak hastalığı önleyebilir veya en azından olumsuz belirtileri azaltabilirsiniz. Viral bir enfeksiyondan kaçınmak için, genel hijyen gereksinimlerine uymak, kamuya yapılan ziyaretleri azaltmak için salgınlarla birlikte gereklidir.

Birçok hasta doktora soruyor, hangi ilaçlar hastalığın önlenmesine yardımcı olacak? En iyi koruma bir hap değil, bağışıklığın kalıcı olarak güçlendirilmesi olmayacaktır. Bu, doğru beslenme, vücudu mineraller ve vitaminler ile doyurma ve sigarayı bırakma konusunda yardımcı olur. Serbest zamanlar açık havada harcanmalı, yürüyüşler aktif oyunlar veya sporlarla birleştirilmelidir.

keyifsizlik ilk belirtiler vücut enfeksiyonu ile baş yardımcı olmak için zaman: mukoza tuzlu sulamak için, basit ev ilaçları (soda, otlar) ile gargara, senin C vitamini basmakalıp alımını ama gerçek artış - herhangi bir hastalık tedavisi için daha kolay ve önlenmesi için ucuzdur.

Bir anjinalı yetişkin olduğunda ne antibiyotik

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için antibiyotikler. Anjina tedavisi için etkili antibiyotiklerin listesi ve nasıl alınacağı

Anjina ile hangi antibiyotikler

Bademcik iltihabı ile ortaya çıkan bulaşıcı akut hastalık, ciddi tedavi gerektirir. Anjinli antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Tipik olarak, randevu, hastalığın seyrinin şekline ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, hastalığın türüne göre ilaçlar reçete edilir:

 • lacunar formu sefalosporinler gerektirir;
 • Pürülan boğaz ağrısı ile penisilin grubu ilaçlar reçete edilir;
 • makrolitler catarrhal anjinada etkilidir;
 • Hastalığın foliküler görünümü penisilin preparatları ile tedavi edilmelidir;
 • Streptokok formu, penisilin ilaçları ve sefalosporinler gerektirir.

Flemina ile Flemoxin Soluteba

Antibiyotik Flemoxin, akut tonsillitin tedavisinde kendini kanıtlamıştır. İlaç miden hızla emilir, böylece maksimum konsantrasyon hızla elde edilir. Hastanın durumu acil tedavi gerektiriyorsa, doktorlar anjina durumunda Flemoxin reçete ederler. Preparasyon sarı veya beyaz renkli tabletler halinde üretilir (dozaj 1000, 500, 250, 125 mg). Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır. Ortalama bir derece veya kolay bir günde, sabah ve akşamları günde 2 gr bir ilaç almak gereklidir.

Flemoxin yan etkileri:

 • alerjik bir reaksiyon;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • psödomembranöz kolit;
 • hemolitik anemi;
 • Anjioödem.
 • penisilin ilaçlarına karşı tahammülsüzlük;
 • karaciğerin ihlali.

Anginada azitromisin

Azitromisin gibi bir ilaç, çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. Streptococcus ve staphylococcus: sık sık bademcik iltihabı patojenleri ile savaşır. İlaç sindirim sisteminden hızla emilir, cilde, yumuşak dokulara, solunum sistemine mükemmel şekilde nüfuz eder. Beş gün boyunca günde sadece bir kez kullanın. İlaç tamamlandıktan sonra ilaç bir hafta boyunca çalışmaya devam eder.

Azitromisinin anjinada yan etkileri:

Angina'da Augmentin

İlaç Augmentin, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden kaynaklanan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Form sürümü: şuruplar, tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için bileşim. On iki yaşındakiler ve daha yaşlılar ve yetişkinler için, tabletleri talimatlara göre kullanın: günde 3 defa 125 mg veya 500 mg. Augmentin'i anjinden en az yedi gün boyunca kullanmanız önerilir, ancak hastalığın formu karmaşıksa, iki hafta sonra.

 • anjioödem, ödem;
 • döküntü;
 • kabızlık veya ishal;
 • fiziksel zayıflık;
 • şişkinlik,
 • uykusuzluk;
 • Yıpranma.
 • kronik böbrek hastalığı;
 • penisiline karşı alerji;
 • gebelik;
 • Sarılık.

Anjinada seftriakson

Hastalığın pürülan bir formu ile, kas içinden keratrekson preparatları uygulanır. Antibiyotik, penisilin grubundan maddelere karşı dirençli bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Günde 12 yaşın altındaki çocuklara, vücut ağırlığının kilogramı başına 20 veya 80 mg reçete edilir. Yetişkinler günde 2 g reçete edilir, nadiren bir doktor iki enjeksiyona ayrılır. Bir kalçada, günde bir ilacın en fazla gramını giremezsiniz. Tedavi bir haftadan az sürmez.

Anjinada seftriakson bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • eozinofili;
 • ciltte döküntü;
 • anafilaktik şok;
 • ateş;
 • serum hastalığı;
 • baş dönmesi;
 • bulantı;
 • mide gazı;
 • stomatit.

Angina ile Sumamed

Geniş spektrumlu antibakteriyel ilaç anjin içinde Sumamed sadece ENT uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez ARVI. Dikkatli olunca, ilacın çocuklar için sarhoş olması gerekir, çünkü bebeğin bedeni ilacın bileşenlerinin etkilerine duyarlıdır. İlacın kullanımından elde edilen sonuç, ikinci günün sonunda fark edilecektir. Ilaç içilmelidir 5 gün boyunca günde sadece bir kez (500 mg) olmalıdır.

Sumamed'in yan reaksiyonları:

Kontrendikasyonlar:

 • karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • Sumamed'in kompozisyonuna yüksek hassasiyet;
 • emzirme.

Anjina ile Macropen

Macropen ilacına verilen talimatlar, yemekten önce alınmasının, temiz su ile sıkılmasının gerektiğini kaydetti. Çözüm, aldıktan sonra iki saat başlayacaktır. Bu ilacın özelliği, penisiline dirençli mikroorganizmalara karşı anjinada etkili olmasıdır. Kural olarak, 10 gün geçmeyen, ancak 5'ten az olmayan bir süre için angina ile makropenum reçete edilir. Yetişkinler için, günde dozaj 1.6 g'dır (3 doz). Çocuk anjina, çocuğun vücudunun ağırlığına dayalı bir süspansiyon ile tedavi edilir. Doz, sadece bir doktor tarafından belirlenebilir.

 • bağırsak bozuklukları;
 • bulantı;
 • kalp ve böbrek yetmezliği;
 • baş ağrısı;
 • zayıflık.

Ilaç amoksisilin hakkında daha fazla bilgi - yetişkinler ve çocuklar için dozaj, kullanım ve kontrendikasyonlar için talimatlar.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

İlacın seçimi genellikle hastalığın seyrinin özelliklerine ve hastanın bireysel isteklerine dayanır. Bir antibiyotikli boğaz ağrısından bir sprey, tıbbi bir preparatın yerini alamaz ve bir hastalığı tamamen iyileştirebilir. Ana görevi sadece lokal semptomların ortadan kaldırılması veya boğulmasıdır: kuruluk, ağrı, yanma, boğaz şişmesi. Antifungal ve antiseptik bileşenlere sahip olan spreyler, mukus bademciklerinin dezenfekte edilmesini ve patojenik bakteriler, mantarlarla baş edebilme yeteneğine sahiptir. Boğazdan en popüler spreyler:

Anjina için kaç gün antibiyotik içmek

Birçok hasta ve özellikle küçük hastaların ebeveynleri genellikle anjinada kaç gün antibiyotik içmesi ile ilgilenir? İlacın spesifik süresi, hastalığın biçimine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olabilir. İlaç miktarı sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Kural olarak, antibiyotikler 7 ila 15 gün arasında alınır. Istisna Azitromisin, bazı ilaçlar nadiren 5 gün, 3 gün angina için kullanılır. Üç gün içinde sağlık durumu düzelmişse, antibiyotik içmeyi bırakmamalısınız, çünkü komplikasyonlar meydana gelebilir.

Anjina için antibiyotiklerin fiyatı

Bugün herhangi bir eczanede antibakteriyel ilaçlar satın alabilirsiniz. Ayrıca, bu ilaçlar ucuz bir şekilde satın alınabilir ve bir online eczanede sipariş edilebilir. En popüler antibiyotiklerin listesi:

Çocuk 5 gün boyunca ateşi vardı, halk ilaçları ve antipiretik tabletler ile çalıştı. Muayeneden sonra, doktor bana angina teşhisi koydu. Bize Sumilled tonsillit için güçlü bir antibiyotik reçete etti. Ben günde bir kez sarhoş olması gerektiğini sevdim. İyileşme, ikinci günün sonunda oldu. Beklediğimiz gibi - 5 gün içtik.

Kronik bademcik iltihabı çekiyorum. Periyodik olarak, alevlenmeler vardır. Tonsilgon N dersi iç, ama her zaman yardımcı olmaz. Güçlü bir ürperti ve sıcaklık ile antibakteriyel ilaçlar içmeye başlarım. Boğaz ağrısı için en iyi antibiyotikler Fleomoxin ve Bioparox spreyidir.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler

Angina, çoğunlukla iki mikroorganizmanın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır - stafilokok ve streptokoklar. Yani, bu hastalık bulaşıcıdır. Hastalığın şiddeti bademciklerin yenilgisinin şiddetine bağlıdır.

Yüksek sayılar, genel toksisite belirtileri, bademcik boyutundaki artıştan, yutma ile ağrı, düğümler perednesheynyh lenf ağrısı, ağrı ve şişme içindeki kabuklar püstüler görünüşüne sıcaklığındaki bir artışın eşlik ettiği zaman, akut anjin, başlayarak.

Anginada bir terim var - akut tonsillit, genellikle bu hastalık ile amigdala tipinden etkilenir:

 • lacunar angina - tüm yüzeyi kaplayan veya lakunada bulunan film sarımsı kaplamalar
 • foliküler anjina - bademcikler, amigdala-beyaz = sarı, küçük, mukoz membrandan yarı saydam görünür.
 • fusospirochetal

Viral bademcik iltihabı

farenks iltihabı ve ödem en yaygın nedeni infektsii viral grip, SARS (farklılık), ancak acı anjina Paulsen SARS irinli saldırıları veren soprofitnaya coccal florayı açar olduğunu. Viral anjina ayrıca herpetik, enteroviral, adenoviral içerir (enterovirüs enfeksiyonunun tedavisine bakınız).

Bakteriyel bademcik iltihabı

İstatistiklere göre, bakteriyel bir boğaz ağrısı, aşağıdaki bakterilerin neden olduğu: yüzde 10 - birlikte Streptococcus aureus, yüzde 10 ile - sadece aureus, yüzde 80 - hemolitik streptokok. Daha az sıklıkla, boğaz, gonore (kadınlarda) ve klamidya gibi enfeksiyonlardan etkilenir. Bu nedenle, yetişkinlerde anjina için antibiyotik reçete etmeden önce, doktor iltihaplanmanın nedenini belirlemelidir. Angina çocuklarda. Özellikle küçük, zayıflamış ve sıklıkla hasta olanlarda, foliküler boğaz ağrısı şeklinde kendini gösteren pürülan bir karaktere sahiptir. Lacunar Angina. Pozitif streptokok testi ile ve hastanın aşağıdaki semptomları varsa, doktor hemen antibiyotik reçete yazmalıdır:

 • Burun akıntısı ve öksürük yokluğu
 • Yüksek sıcaklık (38 ° C üzeri)
 • Ağrılı ve genişlemiş servikal lenf düğümleri
 • Vücutta kızarıklık olmaması (kızıl ateşinin hariç bırakılması)
 • Bademciklerdeki görünür plak, çok kırmızı ve büyütülmüş bademcikler

Mantar anjina

Böyle bir anjin, maya benzeri mantarlardan kaynaklanır, antibiyotiklerle ve diğer provoke edici faktörlerle uzun süreli tedavinin arka planına karşı, ağız boşluğunda lokal bağışıklıkta bir azalma olur. Farkı, zehirlenme belirtilerinin zayıf olması, vücut sıcaklığının yüksek olmamasıdır. Yazlık peyniri andıran cömert baskınlar, farengeal mukoza üzerinde oluşmakta, kolayca çıkarılabilmekte, iltihaplı, pürüzsüz "vernikli mukoza" ortaya çıkmaktadır. Bir mantar boğaz ağrısı ile, doktor antifungal ilaçlar reçete.

Belirli boğaz ağrısı

Ayrıca konu hakkında da okuyun:

Bazı enfeksiyöz ve viral hastalıklar ile, sekonder anjina sıklıkla görülür, zamanla boğazdaki organ ve sistemlerin yenilgisinin arka planı karşısında anjinal değişiklikler olur. Angina'ya aşağıdaki hastalıklar eşlik eder:

Anjina ile ne tür antibiyotikler?

Herkes antibiyotiklerin, özellikle kontrolsüz kullanımda vücuda zararlı olduğunu bilir. Herhangi bir ilacın bağımsız kullanımı, özellikle antibakteriyel ilaçlar kabul edilemez. Bazı çalışmalara göre, hastaların yüzde 50'sinden fazlası, hastalığın semptomları hafifledikçe, boğaz ağrısına karşı antibiyotik almayı bırakmaktadır ve tam iyileşme sağlanana kadar sadece yüzde 20'si doktor önerilerini kesinlikle yerine getirmektedir.

ağırlığı ve yaşına hesaplanmış, dozaj ve tedavi süresi, hastalığın şiddetine bağlı olarak yalnızca doktor, belirlemelidir - ağızda iltihap sert çalışır durumda aynı zamanda, anda, onlar olmadan yapamaz ve hangi boğaz ağrısı için alınan antibiyotikler, nasıl bir seyir hasta çocuk veya yetişkin. Erişkinlerde anjina için antibiyotik seçimi, anjinaya neden olan bakteriye, bazı ilaçlar için hastada alerjilerin bulunmasına bağlıdır. Antibiyotik süresi genellikle 5 ila 10 gündür (penisilinler 10 gün, makrolid 5 gün).

Anjina için hangi antibiyotik daha iyidir? Penisilin antibiyotiklere karşı alerjinin yokluğunda, bunları uygulamak en iyisidir, vücuda en az zarar verir ve streptokok enfeksiyonu için etkilidir, bu nedenle anjin için en iyi antibiyotik:

 • İlk dizinin antibiyotikleri - Penisilin, Amoksisilin, Flemoxin solutab, Amosin, Ecobol, Hiconcil. rezitentnosti bakteriler en etkili klavulanik asit ile amoksisilin, amoksisilin almak zaman - Amoksiklav, Augumentin, Flemoklav, Medoklav, Ekoklav (RUB 380-400).
 • İkinci basamak antibiyotikler azitromisin - Sumamed (5 gün boyunca çift dozda), Azitrox, Azicid, Z-factor, Zitrolide (ortalama fiyat 200-550 rub.).

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman. Ve alerjik reaksiyonlar varsa, diğer geniş spektrumlu antibiyotikler kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel tedavinin yokluğunda, bu hastalık otitis media, sinüzit, glomerulonefrit, romatizmal ateş, ensefalit, miyokardit gibi komplikasyonları ile tehdit etmektedir. pancarditis, perikardit, akut piyelonefrit, hemorajik vaskülit, vb. Yeterli anginalı erişkinlerde antibiyotikler bu hoş olmayan hastalığın seyrini kolaylaştırır. Çok yüksek bir sıcaklıkta, anestezik, antipiretik ilaçlar kullanmak da gereklidir. yutkunma sırasında ağrıyı hafifletmek, baş ağrısı, zayıflığı zehirlenmeden azaltmak:

Bununla birlikte, bilinen gerçek şu ki, anjinadaki sıcaklık 38.5 dereceden daha az ise, o zaman vücudun sıcaklığındaki artış sırasında hastalığa neden olan bakteriler ve virüslere karşı antikorlar üretildiği için onu yıkmamak en iyisidir. Bu nedenle, eğer sıcaklık tolere edilebilirse, o zaman onu vurmak arzu edilmez. Enflamasyona neden olan bakterilerin duyarlı olduğu bir antibiyot reçete edilirken, sıcaklık düşer ve iyileşme 2-3. Günde gelir.

Mevcut "süper" tıp ile - kendi kendine ilaç bu hastalıklardan kurtulmanın tek yoludur. Beklerken veya doktora giderken - öleceksiniz. Her şeyi kendimiz tanımalıyız! Okur yazar olmalıyız, çocuklara organizmanın nasıl çalıştığını ve nasıl tedavi edileceğini öğretmeliyiz. Doktorlar, onların bilgileri hakkında konuşmaya başladıkları zaman sadece aşağıya bakıyorlar ve boşuna, çünkü tedavi, hastaların ellerinin işi. Duygularınız net ve spesifik bilgilerle çarpılarak, herhangi bir doktordan en saf tedavi yöntemini seçmenize yardımcı olacaktır. Herkes tıp alanında okuryazar olsaydı, hastalığın önlenmesi sadece kendi elleriyle mümkün olduğu için hasta daha az olurdu. Gelecekte, kendi başına iyileşememe, mali iflasın değerlendirildiği şekilde değerlendirilecektir.

İyimserliğinizi memnuniyetle karşılayabiliriz, eğer hepimiz tıp ve finans bilgisine sahip olsaydık, o zaman hastalık veya ekonomik kriz olmazdı. Ancak tıp bu kadar basit bir şekilde tedavi edilemez, farklı durumlar vardır, hastalıkların farklı nedenleri vardır. Başka bir şey kolay soğuk, burada birikmiş deneyime dayanan kendi kendine ilaç semptomları hafifletebilir. En azından doktorlara gitmen gerektiğini, en azından doğru bir teşhis ve tavsiyeyi oluşturup, nasıl olmaya devam edeceğine karar vermen gerektiğini düşünüyorum.

Angina ile yapıyorum:
1) bademcikler üzerinde apseleri çıkarır veya çıkarır (sıcaklık hemen hemen aynı anda düşer)
2) Her saatte altın bıyığın tentürünü durulayım (tıpkı sıcaklık anında düştüğü gibi).
Bu arada, havalı şey! Yanıklar yayıldı, çürükler vb.
3) bir solüsyonla durulayın (su, tuz, soda, birkaç damla iyot)
Ve aspirin gibi şeyler yapabileceğime göre:
1) boğaz ağrısını hissettiğimde, banyoya girip ıslatırım. Hamamda ahududu ve 2 rasstv.v yapraklarından çay içerek aspirin tabletleri.
2) Bu yöntem 1 gece için beni tedavi etti. Pürülan boğaz ağrısı olan çocuklar bulaşıcı hastalıklara yakalandı. Ve beni bununla enfekte ettiler. Doktor gece için eve gitti ve üstüne bir çift yün bluz, birkaç yün çorap, sıcak tayt ve yün pantolon giydiğini söyledi. Bir şapka örme. Ve battaniyenin altında kalın.
Beni eve getir. Sıcaklık 40k. 175 santimetrelik bir topuz gibi giyinmiş. Demlenmiş çay ve doktorun dediği gibi, iki aspirin tableti içti ve bir battaniye ile kendini kaplamış, ahududu ile bir bardak bitkisel çay içti.
Bütün gece öldürülmüş gibi uyudum. Sabah, yatağı sıkıştırabilirsin. AMA. Sıcaklık 36.4 idi. Ve boğazım temizdi.
Ben araba sürerken yardım edeceğine inanmadım ama birkaç saatliğine yardım etti.
Bugün bu yöntemi tekrarlamak zorundayız. Birisi bunları kullanmaya karar verirse, aspirin alırken kontraendikasyonları okuyun. Ve aspirin kısılmalıdır (tüm tabletler mideyi yakabilir). Hastanın kalbi bu durumda risk almaktan daha iyidir.

Oğlumda boğaz ağrısı ve ateş vardı. Hastanede var. Letyka neredeyse yardım etmedi. Atanan veya atanan 1р / ч ve ОКСАПМ durulama / m. Taburcu edildiğinde sorumlu doktordan (bölüm başkanı) bu özel antibiyotiğin neden daha iyi bir şeyler yiyebileceğini sordu. Angina için en iyi ilacın henüz icat edilmediği cevabını verdi. AMA! Daha pahalı ilaç markalarının satış için daha kârlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, eczanelerde bulmak zor. Bu yüzden stok yapıyorum.

Yorum ekle Cevabı iptal et

Bu yazıda, yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada antibiyotik almanın özelliklerini ele alacağız.

Anjina ile antibiyotik almam gerekir mi?

Bilindiği gibi, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı), esas olarak orofarenksin mukoza zarını palatine bademcik iltihabı ile etkileyen bir akut bakteriyel enfeksiyondur.

Patojenik mikroorganizmalar (bakteriler) buna duyarlı ölümünü destekleyen ilaçların - anjina neden streptococcus ya da stafilokok bakterilerin için, bu durumda ana ilaç tedavisi zamanında ve antibiyotik bağlayıcı olmalıdır.

Boğaz Tedavi genellikle herhangi başka ciddi komplikasyonlara (soluk borusu iltihabı. Bronşit. Zatürree) gelişmesi olmaksızın, çabuk geçer, ışık ve etkili antibiyotik kullanımı hastalığın orta aşaması olarak kapsamlı ve zamanında olmalıdır.

ciddi anjina olarak tedavi genellikle hastanın enfeksiyon bakteri ve virüslerin, çeşitli karşı lokal antibiyotik enfeksiyon geniş spektrumlu ölümünü teşvik yoğun antimikrobik tedavi tahsis edilir hastanın hastaneye, bir sabit ayırma içinde gerçekleştirilir.

Antibakteriyel ajanların atanması, hastanın aşağıdaki özelliklere sahip olması durumunda, kalifiye KBB doktoru veya terapist tarafından muayene edildikten sonra mümkündür. boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • güçlü ve kalıcı boğaz ağrısı;
 • genellikle pürülan veya lacunar anjinin neden olduğu bademcikler üzerinde geniş (yerel) pürülan kaplama;
 • vücut ısısında 38-39 ° C'nin üzerinde, sürekli olarak hasta tarafından 3-4 gün tutulan önemli bir artış;
 • Lenf düğümlerinin (inguinal veya servikal) ağrı ve genişlemesi;
 • kalıcı genel halsizlik, yorgunluk veya uyuşukluk.

unutmayın: Yukarıda listelenen tüm belirtiler için, daima hastalığın şiddetine bağlı olarak gerekli antibiyotik tedavisini reçete edecek bir doktora danışmalısınız. Kategorik olarak kontrendike alımı ve boğazdan antibiyotiklerin kendi kendine reçetelenmesi, bu ciddi, istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir.

sorusuna yanıtlayan antibiyotik kullanımı zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda provoke edebilir gereklidir şiddetli hastalık, yeter tedavi karmaşık yöntemde özgün olduğu gibi ve gelecekte zorunlu olduğu için, biz güvenle ve güvenle, evet diyebiliriz boğaz ağrısı için antibiyotik almaya böyle kardiyak ve böbrek gibi çok ciddi komplikasyonlar yanı sıra diğer birçok organ ve vücut sistemlerinin geliştirilmesi.

Anjina için antibiyotikler nelerdir?

Boğazın antibiyotiklerle kompleks tedavisi için, enflamatuar hastalığa neden olan bakteriye belirli bir antibiyotik tipinin duyarlılık derecesine bağlı olarak sadece ilgili hekim tarafından seçilen birçok farklı antimikrobiyal madde kullanılabilir.
Çok çeşitli gruplar vardır, bunlar geniş bir etki spektrumunun en etkili antibakteriyel maddeleridir, bunların başlıcaları şunlardır:

 • penisilinler (amoxiclav, amoksisilin, Amoxil, penisilin, ospamoks, ampisilin, Augmentin) boğaz ağrısı neden bakteri ve virüslerin çeşitli karşı çok hassas antibiyotiklerdir. Daha sıklıkla, ilgilenen hekim her şeyden önce penisilin grubunun bir antibiyotiğini reçete eder. Antibakteriyel ilaçlar, ya iç lob için tabletler şeklinde ya da hastalığın seyrinin daha ciddi, karmaşık aşamalarında kas içi uygulama için enjeksiyonlar halinde üretilebilir. Bir tıbbi, antimikrobiyal ilacın seyri ve dozu, sadece duruma bağlı olarak ilgili hekim tarafından reçete edilirken, ortalama günlük doz yaklaşık 1 ila 2-3 r'dir. 5-7 günden az olmayan bir gün;
 • makrolidler (sumamed, eritromisin, azitromisin, klaritromisin, hemotsin, roksitromisin) bireysel intolerans durumunda, hem, ölü bakteriler veya boğaz ağrısı antibiyotik penisilin neden virüsler genellikle atanır. Bu gruptaki Tıbbi antimikrobiyaller patojenik mikroorganizmaların çok sayıda karşı imha çok yüksek doğruluk var, antibiyotikler yeterli önemli olduğunu, çok toksik değildir. Antibiyotik almak için 1-2 saat boyunca önerilir. Günde kesinlikle bir doktor tarafından reçete edilir;
 • sefalosporin (seftriakson, sefotaksim, tsefabol, tsetaklor) antibakteriyel maddeler Birçok patojenik bakteri ve virüslere karşı güçlü ve geniş bir antimikrobiyal aktivite sergileyen bulunmaktadır. Sefalosporinler, genellikle sekonder inflamatuvar süreçlerin (laringotrakitis) gelişmesiyle komplike olan orta ve şiddetli anjinin tedavisi için reçete edilir. Bu antibiyotikleri aşırı dikkatle reçete etmek gerekir, çünkü uzun süreli kabulleri sonucunda, hasta ilaca bağımlı hale gelebilir. Antibiyotiklerin alımı sadece tedaviyi yapan hekim tarafından (hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak enjeksiyon veya tabletlerde) tayin edilirken, ortalama tedavi süresi en az 5-7 gündür.

Yetişkinler için anjina için antibiyotikler

Erişkinlerde anjinin tedavisi için antibiyotik alımı, hastalığa neden olan bakterilere karşı en hassas antimikrobiyal ilacın sıkı seçilmesiyle zorunlu ve kapsamlı olmalıdır.

Hastalığın ana semptomlarının varlığı (hastanın yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, bademciklerdeki plak, genişlemiş lenf nodları) ile kapsamlı bir muayene yaptıktan sonra antibiyotiklerin uzman bir terapist veya ENT olması gerektiğine karar verin.

Elbette ve en az 5-7 gün resepsiyonunda ortalama süresi, form ve hastalığın aşamasına bağlı olarak hekim tarafından atanan anjin için gerekli antibiyotik dozu, aynı zamanda, ön-kesme ilaçları kullanmak tavsiye edilmez.

Eski bağırsak mikroflorasının restorasyonuna katkı sağlayan, spesifik biyolojik maddeler (Linex, bioyoghurt) - genel olarak antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı, bağırsak mikroflora üzerinde olumsuz bir etki (normal bağırsak bakterileri ölümüne neden olur) sahip olduğundan, o zaman probiyotiklerin paralel kullanımda, gereklidir.

Bu ilaçlar, bu grup en hassas olduğu ve patojenik bakterilerin çeşitli karşı geniş bir antimikrobiyal tayfı sergiler yana birçok hekim öncelikle, anjina antibiyotik penisilinler (amoksisilin, Amoxil) tedavi başlar.

anjin tedavisi için çok durumda, tabletler, hem antibiyotik kullanılabilir ve enjeksiyonlar, böylece ilacın enjeksiyon tabletler (dahili) oral uygulama ile karşılaştırıldığında, gastrik mukozaya daha az rahatsız edici ve daha etkilidir.

Erişkinlerde anjin için en iyi antibiyotikler

 • amoxiclav - Çok çeşitli antimikrobiyal etkileri gösteren çok etkili bir antibakteriyel ilaç. Anjina ve olası komplikasyonları (bronşit, tracheitis, inflamasyon) karmaşık tedavisinde ana ilaç olarak reçete edilebilir. İlaç, hem tablet formunda hem de şurup halinde serbest bırakılırken, katılan hekim uygulama için ilacın gerekli formunu bağımsız olarak seçer. Tedavinin ana seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır ve ortalama olarak en az 7-10 gündür;
 • bioparoks - anjinin tedavisi için en popüler ve yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerden biri. İlaç mükemmel ve geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Bir antibiyotik esas olarak ilaç maddesini iltihaplı bademcikler üzerine püskürtmek için bir inhaler formunda üretilir. Tedavinin ortalama seyri 1-2 spira 3-4 r için 5-7 gündür. günde;
 • amoksisilin - Ağız boşluğunun (boğaz ağrısı, larenjit, akut farenjit) enflamatuar süreçlerinin tedavisi için aktif olarak uygulanan geniş bir etki spektrumuna sahip yeterince güçlü ve yaygın antibiyotik. İlaç çok az yan etkilere neden olurken, çok iyi antimikrobiyal etkinlik gösterir. Amoksisilin ile ortalama tedavi süresi en az 4-6 gündür, ortalama günlük asma miktarı ise 1 tondur 1-2 p. Bir yemekten sonraki gün. İlacın seyri ve dozu, her hasta için ayrı ayrı hekim tarafından reçete edilmeli, bu durumda kendi kendine tedavi kategorik olarak kontrendikedir;
 • sumamed - Bakteriyel (pürülan, foliküler) angina tedavisinde en iyi ve en güçlü antibiyotiklerden biri. Tıbbi preparat, hem tablet formunda hem de ağız boşluğuna püskürtme için enjeksiyon olarak kullanılabilir. Antibiyotik, anjina dahil olmak üzere üst solunum yollarının çeşitli inflamatuar hastalıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç anjinaya neden olan çeşitli patojenik bakterilere karşı geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Bir ilacın tedavisi ile ortalama tedavi süresi 5-7 gündür. Ortalama günlük doz ise 2-3 r. 1-2 spreydir. günlük Bir antibiyotik almadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız;
 • eritromisin - Yetişkinlerde anjinin tedavisi için güçlü ve etkili bir antibiyotik. İlaç, çok sayıda patojenik bakteriye karşı geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna sahiptir. İlacın seyri ve dozu doktor tarafından reçete edilir ve yaklaşık 1 t. 1-2 r. Hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak 5-7 gün boyunca bir gün.

Uyarı: Yetişkinlerde boğaz ağrısının tedavisi için antibiyotik almak, ancak uzman bir doktorun zorunlu konsültasyonunun ardından, kendi kendine ilaçlama ve etkisiz bir antibiyotik seçimi hastalığın ilerleyişini önemli ölçüde karmaşıklaştırabilmek için gereklidir.

Çocuklar için anjina için antibiyotikler

kompleksindeki katılıyor Çocuk doktoru teşhisi ayrıntılı için orofaringeal ile çocuk laboratuar tohumlama çubukla tayin ve boğaz ağrısı neden bakteri veya virüs belirlemesi gerekir iken çocuğun antibiyotik için gerekli seçerek her zaman yeterince ciddiye ele alınmalıdır.

Sadece laboratuar ekimi ve elde edilen sonucu yerine getirdikten sonra, çocuk doktoru, hastalığa neden olan bakterilere (özellikle streptokok veya stafilokoklara) duyarlı olacak çocuk için gerekli antibiyotiği alabilir.

Çocuklara, yaşına, kilosuna ve ayrıca belirli bir antibakteriyel ilaca karşı akut alerjik reaksiyonun varlığına veya yokluğuna bağlı olarak antibiyotikler seçin.

Anjinaya karşı en hassas olanı penisilin serisinin antibiyotikleridir (augmentin, amoksisilin, azitromisin, amoksiklav, flemoksin), bu nedenle hastalığın tedavisi, bu ilaçların alınmasıyla başlamak için en iyisidir.

Bir antibiyotiğin seyri ve dozu, hastalığın seyrinin şiddetine ve ikincil komplikasyonların varlığına (bronşit, laringotrakitis) bağlı olarak, her çocuk için ayrı ayrı çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Ortalama olarak, günlük ilaç dozu 1 tondur 1-2 p. 5-7 gün boyunca yedikten sonra.

Ayrıca, penisilin serisinin antibiyotik özelliklerinden biri de, özellikle bağışıklığı zaten çok zayıf olan küçük çocuklarda (1-2 yaş) özellikle anjin tedavisinde çok az toksisiteye sahip olmalarıdır.

penisilin antibiyotiklere bir çocuğun alerji varlığında istenen sonuçları yanı sıra, vermeyin anjina penisilin antibiyotik tedavisinin sonuçları, katılan çocuk doktoru antibakteriyel ajanlar tedavi tercih edebilir takdirde esas kas içi enjeksiyon (sefotaksim, seftriakson, sefazolin) için, dizi tseftriaksonovogo.

Çocuklarda antibiyotiklerle anjinin sürekli tedavisinin ortalama seyri yaklaşık 5-7 gündür, bu durum hastalığın durumuna veya alevlenmesine bağlı olarak bir pediyatrist tarafından uzatılabilir.

Kendi kendini hedef almak için boğaz ağrısı antibiyotik ile tedavi kesinlikle kontrendikedir, çünkü bu sadece hastalığın alevlenmesine veya çocuğun vücudunun diğer organlarından ve sistemlerinden ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Antibiyotik almadan anjinayı tedavi edebilir miyim?

Tabii ki, birçok kişi anjina farklı halk ilaçları tedavisi yanı sıra, anti-inflamatuar ilaç başlamak, ama her zaman boğaz ağrısı akut enfeksiyöz veya bakteriyel enfeksiyon olduğunu hatırlamalıyız, tedavi pürülan içinde patojen imha vesile olur veya foliküler formu etkili antibakteriyel ajanın olmadan pratik olarak imkansızdır hastalığa neden olan bakteriler.

Çoğu zaman, antibiyotik olmadan anjina tedavisi, boğazda kuvvetli ağrı ve 38,5 - 39 ° C'den yüksek vücut sıcaklığına eşlik etmeyen hastalığın hafif seyrinde mümkündür.

Hafif bir akıntı formuna sahip anjinin tam bir tedavisi, hastalığın ilk semptomlarının gelişmesiyle birlikte bir komplekse başlamalıdır. Antibiyotik almadan anjin tedavisinin ana aşamaları şunları içermelidir:

 • Sıkı yatak istirahatine bağlılık, boğaz ağrısı sıklıkla iç organların (özellikle kalp ve böbrekler) performansına ciddi komplikasyonlar verebileceğinden;
 • yeterli miktarda sıvının düzenli kullanımı: su, komposto, meyve suyu, maden, mineral, karbonatlanmamış su (bir yetişkinin günde en az 2-2.5 litre içmesi gerekir);
 • Gıda bademciklerin zaten iltihaplı mukoza zarına zarar vermeyecek şekilde nazik ve yeterince sıvı olmalıdır. Gıda, bileşimde vücudun bağışıklığını daha da güçlendirmek için vücuda faydalı yeterli miktarda vitamin (sebze, meyve) içermelidir;
 • Çok iyi antimikrobiyal özellikler sıklıkla gargara furatsilina antiseptik çözeltiler, klorheksidin, propolis ve ortak tuz ve soda (1 st. ılık su alınır ve 1 çay kaşığı kabartma tozu 1 çay kaşığı tuz 1 + k. iyot), ve yer alır et suları, calendula, papatya, adaçayı. Antiseptiklerle karıştırmak düzenli olarak en az 5-6 r. günde;
 • antipiretiklerin alınması - asetilsalisilik asit (aspirin), panadol, nurofen, efferlangan, parasetamol, ibuprofen 38 ° C üzerinde vücut ısısında önemli bir artış ile 38 ° C'lik bir sıcaklığa kadar, sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıkta vücudun enfeksiyonla mücadele ettiği düşünülür;
 • Resepsiyon aerosol sprey (ingalipt, orasept, Joks, angileks, hepilor, bioparoks, propolis, klorofilin) ​​anjinin tedavisinde iyi antibakteriyel aktiviteye sahiptir. Aerosollerin en az 4-6 r kullanılması önerilir. orofarenksin iltihaplı mukozasında 1-2 kısa spreyleme için bir gün;
 • antibakteriyel emilebilir pastiller (Faringosept, Strepsils, streptocid, Farington, klorofilin, antiangin) tercihen her 2-3 saatte bir ilaç patojenik bakterilerin ölüm çok sayıda yol antiseptik özelliklere sahip, çözünmesi için gün boyunca düzenli olarak alınması tavsiye.;
 • Buhar inhalasyonları mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Soda (1 çay kaşığı) ve tuz (1 çay kaşığı) ilavesi ile sıcak buhar soluması en az 2-3 r. 5-7 gün boyunca günde. İnhalasyonların yapılması palatine bademcikler alanında enflamatuar sürecin çıkarılmasını hızlandırır;
 • Anti-inflamatuar terapötik etkinin büyük ölçüde artırıldığı için ayaklarınızı günlük olarak deniz suyunun sıcak su ile ıslatılması tavsiye edilir.

Antibiyotiksiz bademcik iltihabının yukarıdaki yöntemlerinin tümü için, hastanın genel sağlık durumu uzun bir süre iyileşmezse, o zaman bir doktora görünmek gereklidir.

Bu yazıda, boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotiklerin kullanılması gerektiğini bulduk.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ev koşullarında boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için mi?

Boğaz ile ilgili sorun hemen hemen herkes ile olur ve birileri periyodik olarak zulüm görür. Farklı yollardan başlarlar: Birincisi, sesin, terlemenin, genel halsizliğin ses kısıklığı vardır ve bazen boğaz hemen iltihaplıdır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Staphylococcal angina: nedenleri, belirtileri, tedavisi, hastalığın kaynaklarıMuhtemelen, pratik olarak herkes "anjin" gibi bir terim duydu, hatta onunla çarpıştı. Evet - bu boğaz ağrıyor ve "lanet" tükürüğü yutmak zordur, ama sonra - daha akut form hakkında biraz daha fazla.