Loading

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Yetişkinlerde Angina

Yetişkinler anjinadan 30-35 yaşına kadar sıkıntı çekmektedir. Bu, lenfoid dokunun yaşla ilişkili bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda, bademcik iltihabı nadirdir, silinmiş semptomlarla ortaya çıkar.

pnömokok, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, mantar, sipiriller, mikoplazma, klamidya - Bakteriyel anjin hastalığı, daha çok beta hemolitik streptokok A bulunan aralarında patojenler, Staphylococcus aureus, en azından karşı aktiviteye sahip maddeler kullanıldığında.

Beta-hemolitik streptokok en patojeniktir. Bu bakteriler, spesifik bir immün yanıtı aktive eden endotoksinleri salgılar, şunları içerir:

 • miyokarda bağlanan ve kalp hasarına neden olan antijenler;
 • Böbrekleri yok eden bağışıklık kompleksleri.

Streptokokal akut tonsillit formu glomerülonefrit, romatizmal ateş ile komplike olabilir. Komplikasyon olasılığından dolayı, bakteriyel boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi edilir ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak bir ilacı almak için en iyi ilacın hangisi olduğuna karar vermek doktora kalmıştır.

Angina belirtilerimizdeki angina semptomları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotikler reçete edildiğinde

Antibakteriyel ajanlar, ilaçlarla boğaz ağrısının konservatif tedavisinin temelidir. Hastalığın ilk gününden itibaren, streptokok anjinası olan yetişkinler için antibiyotik reçete edilir.

Bu enfeksiyöz hastalığın yetişkinlerdeki payı palatine bademciklerin tüm enfeksiyonlarının% 15'ini oluşturur. Akut bademcik iltihabının streptokokal şeklini, boğazın arka duvarından alınan bakteri mikroflorası üzerinde bir leke ile teşhis edin.

Streptokok formu, 3 yıl ve ergenlik çağındaki çocuklar için daha tipiktir (toplam vaka sayısının% 30'una kadar). Hastalık şiddetlidir, yeterli tedavinin yokluğunda, romatizma, glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlar verir.

Erişkinlerde komplikasyon olasılığı daha azdır, streptokokal formu çocuklarda olduğundan daha az görülür, ancak bu bakteriyel hastalık antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir.

Streptococcal bir akut tonsillit formunun öksürük, soğuk algınlığı yokluğunda olabileceğini varsayalım.

 • yutulduğunda akut ağrı;
 • 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar.

Genellikle bir yetişkine içmek için reçete edilen anjina ile hangi antibiyotiklerin alınması, boğazın işi durdurmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Bu sorular bazen erişkinlerde ortaya çıkmaz, çoğu zaman boğazdaki ağrıya önem vermez, bu da soda durulamalarıyla tedaviyi sınırlandırır.

Bu arada akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi almayan bir hasta, ailede ve işte bir enfeksiyon kaynağı olur.

penisilinler

Yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi sırasında penisilinler kullanılır - fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin. Bir hastanede, çoğunlukla içte, enjeksiyonlarda bir antibiyotik reçete edilir.

Akut tonsillitin streptokokal formu için tercih edilen ilaç, fenoksi-memil penisilin'dir. Tabletlerde, bu antibiyotikler yetişkinler 10 gün boyunca 0,5 g için 6 saat içinde alırlar.

Streptococcal anjinada fenoksimetilpenisilin seçimi, streptokoklara karşı yüksek antibiyotik etkinliğine sahip, ancak dar bir etki spektrumu. Dar etki spektrumu nedeniyle, ilacın normal bağırsak mikroflorası üzerinde daha az etkisi vardır.

Bu doğal penisilin dezavantajları ilaca karşı yüksek bir alerji olasılığı içerir. Bu durumda amoksisilin atar.

Bu antibiyotiğin seçimi, streptococci'ye karşı bir aktiviteye sahip olan amoksisilin vücuttan yavaşça atıldığı gerçeği ile açıklanır, bu ilacı günde 2-3 kez almak yeterlidir.

Tabletlerde sık sık Flemoxin Solutab atandı. İlaç çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir, günde 2 kez yeterince al.

Penisilinlerden anjinli yetişkinlere randevu için en iyi antibiyotiklerin listesi şunları içerir:

Yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir inflamasyon şekli, korunmuş penisilinler, ilaç amoksisilin + klavulanik asit ile tedavi edilir. Klavulanik asit, amoksisilin, midede tahribattan korur, bu da ilacın terapötik etkisini arttıran enzimlerdir.

Penisilinler sıklıkla alerjiye neden olurlar. Hastaların yaklaşık% 6'sı penisilinlere reaksiyon gösterir ve bunların yarısı sefalosporinlere çapraz reaksiyon gösterir.

makrolidler

Penisiline alerjisi olduğunda, akut tonsillit, makrolidler - azitromisin, spiramisin, roksitromisin, midekamisin, josamisin grubundan ilaçlar ile tedavi edilir.

Makrolidler, streptokokların aktivitesine ek olarak, St dahil olmak üzere stafilokoklara etki ederler. aureus, gram-negatif mikroflora, anaeroblar, spiroketler, hücre içi parazitler - klamidya, mikoplazma.

Anjinadaki bu tip antibiyotik, yetişkinlerde etkili makrolidlerin Azitromisin yanı sıra, Azitroks, Sumamed, Zitrolid analogları olan tabletlerde reçete edilir.

Bu uzun etkili ilaçlar, hastalığı ayakları üzerinde taşımak zorunda kalan yetişkinlerin tedavisi için son derece uygundur. Tedavi süresi 3 gündür, her gün 1 tablet almak için yeterlidir.

Staphylococcal anjina antibiyotikler ile eritromisin tedavisi öncelikle reçete için, makrolid grubundan ilaçlar vardır.

sefalosporinler

foliküler, laküner anjin - Bu hastalığın irinli formlarında Gram-pozitif kokoid enfeksiyonların neden olduğu ağır akan bademcik iltihabı için reçete ilaçları sefalosporin.

İlaçlar enjeksiyonlarda, tabletlerde reçete edilir. Sefalosporinler, ilacı günde iki kez girmenize ya da almanıza izin veren bir terapötik konsantrasyonda uzun süre kanda kalır.

Cefpirome, sefepim, fakat alma sonuçları, yetişkinlerde yan etkiler bilinmezlik dikkatle boğaz ağrısı için onları reçete - Yüksek verim, geniş spektrumlu sefalosporin antibiyotikleri yeni nesil var.

Erişkinlerin tedavisi için ateşi olan pürülan anjina ile güçlü antibiyotikler Sefuroksim, Sefaleksin, Seftriakson, Cyphran kullanılır.

karbapenemler

Karbapenemi antibiyotikler yaygın olarak aktiftir, ciddi hastalıklar için kullanılırlar. Karbapenemler gram-pozitif, gram-negatif mikroflora, spor oluşturucu anaeroblara karşı aktiftir.

Enjeksiyonlarda bu grubun reçeteli ilaçları, ilaç rezerv grubuna karbapanemleri içerir. Diğer grupların antibiyotik tedavisinin yokluğunda kullanılırlar, yüksek sepsis riski vardır. Bu grubun hazırlıkları - Meropenem, Imipenem.

Angina tedavisi

Akut tonsillit ile birlikte antibakteriyel ajanlarla eşzamanlı olarak şunları yaparlar:

 • antihistaminikler - loratadin, klemastin;
 • B grubu vitaminler, askorbik asit.

viral bir enfeksiyon nedeniyle mantar hastalığının şeklinde ve anjin tedavisi için antibiyotik kullanmayın, antibiyotikler yalnızca laboratuvar testleri, hastanın durumu, hastalığın dinamiklerinin ifadesine reçete.

Erişkinlerde viral anjinada antibiyotiklerle tedavi için endikasyon, mukoza boğazının kendi mikroflorasının aktive edilmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanması veya bağlanması tehdididir.

Kural olarak, orofarenksin mukoza zarına nüfuz eden virüs, bademciklerin normal mikroflorasını aktive eder, patojenik mikrofloranın çoğalmasında bir artışı tetikler.

Staphylococci, gram-negatif mikroorganizmalar primer miyokardit, kolesistokolangit, romatizma, poliartritin suçlularıdır. Bu gibi durumlarda, kendi kendine tedavi hastalığın akut formunun kronik bademcik iltihabına ve aynı zamanda kalp ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonlara geçişini tehdit eder.

Bu materyale ek olarak, boğazınızı yıkayarak anjin tedavisini okuyun.

Anjina için antibiyotikler: Seçimin gerekliliği ve ilkeleri

Angina ya da bademcik iltihabı, lenfoid ve lingual dokuya yayılabilen faringeal bademcik iltihabıdır. İnsanlık tarihinde ilk kaydedilen tonsillit vakaları çağımızın ilk yüzyılındadır.

Okumaya devam etmeden önce: Soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, bronşit veya soğuk algınlığından kurtulmak için etkili bir yöntem arıyorsanız, lütfen kontrol edin. sitenin bu bölümü Bu makaleyi okuduktan sonra. Bu bilgi birçok kişiye yardımcı oldu, size de yardımcı olmayı umuyoruz! Yani, şimdi makaleye dönüyoruz.

XIX yüzyılda, bademcik iltihabı tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi ve dikkatle incelenmeye başladı. Bunun ivme, pürülan tonsillit komplikasyonları sonucu George Washington'un erken ölümüdür.

21. yüzyılda, hiç kimse anjinadan ölmedi: antibiyotiklerin keşfi bir dizi ölüme son verdi. Bununla birlikte, tonsillit zamanında tanı ve sorumlu tedavi gerektiren ciddi bir problem olmaya devam etmektedir. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli antibakteriyel ilaçlardır.

Anjin için kullanılan antibiyotikler nelerdir ve ilaçların seçimi nedir? Terapi ne kadar sürer? Ve her neyse, anjin - tehlikeli mi? Birlikte anlayalım, ayrıntılı bir yorum.

Viral ve bakteriyel anjina: tanımlayın!

Vakaların büyük çoğunluğunda anjin, virüslerden kaynaklanır. Bunlar arasında, herpes simpleks virüsü, Epstein-Barr virüsü, sitomegalovirüsler, adenovirüsler ve diğer patojenler. Çocuklarda eksüdatif tonsillit vakalarının% 19'unda, hastalığın nedeninin Epstein-Barr virüsünde olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Tonsillit genellikle iki yaşın üzerindeki çocukları etkiler. Küçük çocuklarda, hastalığın nedeni genellikle çeşitli solunum yolu virüsleridir.

Viral anjina sadece semptomatik olarak tedavi edilir. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur ve bu nedenle, atanmazlar. Bu nedenle patojeni doğru tanımlamak çok önemlidir.

Bakteriyel bademcik iltihabı: antibiyotik olmadan tedavi edilebilir mi?

Bir anjina yaşamış birçok hasta merak ediyor: antibiyotik olmadan az kan ve tedavi ile almak mümkün mü? Cevap bademcik iltihabının kaynağına bağlıdır. Viral doğanın boğazının iltihaplanması gerçekten kendiliğinden geçer.

Bakteriyel anjin, bulaşıcı bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimiz, Candida, enterobacteria ve diğerleri gibi bazı stafilokok türleri, mantarları içeren virüsler ve şartlı patojenik mikroplarla baş edebilir.

Organizma hızla çoğalan ve çok fazla toksin salgılayan patojenik bakterilerle karşılaşırsa, en güçlü bağışıklık bile saldırıya karşı koyamaz. Bu gibi durumlarda, tek bir çıkış yolu vardır - antibakteriyel tedavi.

Bakteriler: bul ve etkisiz hale getir

Bademcik iltihabı için bir antibakteriyel madde seçimi, hastalığı tetikleyen bakterilerin tipine bağlıdır. Bir kural olarak, anjina ile ilişkili patojenik mikroorganizmaların spektrumu oldukça sınırlıdır.

Olguların% 15-30'unda anjinin nedeni bakteriyel enfeksiyonda kaplıdır. Özellikle beta-hemolitik streptokok Streptococcus pyogenes tonsiller oyun grubunun enflamatuar hastalıklarda bir streptokok, önemli bir rolü. Bu patojen, bademciklerin epitelyumunda yer alan adhezin reseptörlerine sokulur.

5 yaş çocuklarda boğaz ağrısı - tonsillit tehlikeli komplikasyonu, doku çevresindeki bademcikler akut inflamasyon eşlik eder - - fuzobakterii Fusobacterium necrophorum neden 15 yıl genellikle, A Grubu peritonsiller apse genellikle, strep ile ilişkilidir, ve kapanır.

Bununla birlikte, anjina için sadece streptokok ve fusobakteriler bilinmemektedir. Akut bademcik iltihabı ve farenjit (farenksin iltihabı) da neden olabilir:

 • mikoplazma Mycoplasma pneumoniae;
 • corynebacterium Corynebacterium diphtheriae (difteri patojenleri);
 • klamidya Chlamydia pneumoniae - nadir;
 • cinsel olarak aktif bireylerde farenjit gelişmesinden sorumlu olan gonorrhea Neisseria gonorrhea'nın nedensel ajanlarıdır.

Tekrarlayan farenjit durumunda, aerobik ve anaerobik bakteriler de dahil olmak üzere genellikle bir polimikrobiyal flora ortaya çıkar. Karışık enfeksiyonlar genellikle, streptococci, staphylococci, rezil Staphylococcus aureus'un yanı sıra hemofilik çubuklar ve diğer bakterileri içerir.

Boğaz ağrılarına karşı antibiyotikler: ne zaman başlanır?

Zaten antibiyotiklerin sadece bakteriyel orijin anjinine karşı reçete edildiğini belirtmiştik. Sorun, sıklıkla bakteriyel ve viral bademcik iltihabının klinik olarak ayırt edilemez olmasıdır. En yetkin doktor bile, bazen virüsü ve bakteriyi, özellikle de anjinin ilk aşamalarında ayırt edememektedir.

Eğer bademcik iltihabınız 1-2 gündür ve doktor daha önce antibiyotik reçete etmişse, ilaçların makul olmayan reçetesi hakkında konuşmanız için gerekçeler olabilir. Anjina bakteriyel orijinli tedavi standart protokollerine göre, bu gösterilmiştir:

- eksüda varlığı - bademciklerin küçük damarlarından sızan kanlı sıvı;

Bakteriyel angina, sıcaklıkta 39-40 dereceye keskin bir artışla karakterizedir. Ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabındaki ateşin düzeltilmesi çok zordur. Eğer konvansiyonel antipiretik ilaçlar ile sıcaklığı düşüremiyorsanız, bunun nedeni bademciklerin bakteriyel enfeksiyondur;

- Lökositoz - kandaki lökositlerin seviyesinde bir artış.

Bu tür belirtilerin ortaya çıkması, anjinanın doğada bakteriyel olduğunu ve dolayısıyla antibiyotik almanın zamanının geldiğini düşündürmektedir.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacımız var?

Hepimiz Paracetamol'un sıcaklığı düşürdüğünü ve öksürük balgamından gelen lolipopları biliyoruz. Bu ilaçların etkisini açıkça görüyoruz. Ve bize antibakteriyel ilaçlar ile tedavi ne veriyor?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önler. Eğer antibiyotik almaya başlarsanız vücut sıcaklığını 40 dereceye yükselterek kalıcı hipertermiden tamamen kaçabilirsiniz;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek. Zamanında tayin edilen etkili antibakteriyel ilaç, pürülan anjina - paratonzil apsesinde sık görülen komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir fırsattır - ve sonuç olarak, cerrahi müdahale;
 • Anjina klinik belirtilerin şiddetini azaltmak. Doğru bademcik iltihabı tedavisi, boğazda akut ağrıdan kurtulmak veya bunları önlemek için her türlü şansı verir, ki bu da hemen hemen düzeltmeye uygun değildir;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

Strep boğazında hangi antibiyotik endikedir?

Beta-hemolitik streptokok grubu A Streptococcus pyogenes ile ilişkili bademcik iltihabı durumunda, antibiyotikler basitçe gereklidir. En sık görülen streptokok anjinası için hangi antibakteriyel ajanlar tercih edilir?

Böyle durumlarda bir ilaç olarak oral yarı sentetik penisilinler kullanılır. Tablet kullanamayan hastalar için bir benzilpenisilin enjeksiyonu belirtilir.

Ek olarak, streptococcus A grubu enfeksiyonu ile etkilidir:

 • sefalosporin antibiyotikler;
 • linkozamitler.

Her ilaç grubunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yarı sentetik penisilinler

Beta-hemolitik streptococcus'un neden olduğu bakteriyel anjina için ilk ilaç olan etkili bir antibakteriyel ilaç, Amoksisilin'dir (Flemoxin).

Amoksisilin, sadece gram-pozitif değil, aynı zamanda gram-negatif florayı da kapsayan geniş bir etki spektrumunda farklılık gösterir. Yüksek biyoyararlanım, düşük toksisite ve iyi tolere edilebilirlik, diğer antibakteriyel ilaçlar arasında Amoksisilin ayırır.

Bakteriyel anjinada, amoksisilin günde üç kez 500 ila 1000 mg'lık bir dozda reçete edilir. Tedavinin optimal seyri on gündür.

Penisilinler beta-laktamaz üreten bakterilerin suşları tarafından yok edilebileceği unutulmamalıdır. Antibiyotik dirençli suşların enfeksiyonu, bademcik iltihaplanmasında büyük olasılıktır. Çocuğunuz sonbahar-kış mevsiminde ikinci kez veya daha fazla bir süre anjina hastası ise, Amoksisilin başka bir antibiyotik ile değiştirilmesi gerekir. Alternatif olarak, korunmuş penisilinler veya linkozamidler (Klindamisin) kullanılır.

Korumalı penisilin - kesinlikle tedavi!

Korunan penisilinler, bir Amoksisilin kompleksi ve beta-laktam halkasının tahribatını önleyen bir maddedir. Klavulanik asit veya bunun tuzları çoğunlukla bu tip bileşikler olarak kullanılır. Bu maddelerin sistemik bir etkisi olmadığını ve bakterisidal bir etkiye sahip olmadığını unutmayın. Klavulanatların tek işlevi, özellikle penisilinazdan beta-laktamazlara karşı antibiyotiğin korunmasıdır.

En ünlü korunmuş penisilinler arasında önemli bir yer Augmentin, Amoksiclav ve dağılabilir bir form olan Flemoclav tarafından işgal edilmiştir.

Klavulanik asit (örneğin Amoksiklav) içeren Amoksisilin kompleksleri, günde iki ila üç kez 500 ila 1000 mg'lık bir dozda foliküler ve pürülan anjin için antibakteriyel tedavi olarak reçete edilir. Tedavinin seyri yedi ila on gün sürer.

Beta-hemolitik streptokokların neden olduğu şiddetli tekrarlayan anjinada uzun süreli korunmuş penisillerin uygulanmasının tonsillektomiye bir alternatif olduğu kanısına varılmıştır. Bazen Augmentin 3-6 haftalık bir kurs bademcik kaldırmak için neredeyse mahkum kaydedebilirsiniz.

Dikkat: bulaşıcı mononükleoz!

Çocuklarda anjinin tüm semptomları varsa, penicillin antibiyotik reçete edilirken doktor özellikle dikkatli olmalıdır. Buradaki nokta, ilk aşamalarda bakteriyel anjinin klinik görünümlerinin, enfeksiyöz mononükleoz adı verilen viral bir hastalığın semptomlarından ayırt edilmesinin çok zor olmasıdır. Ve bu enfeksiyonla daha çok enfekte çocuklar.

Epstein-Barr virüsü ile ilişkili patoloji, bakteriyel boğaz ağrısının neredeyse tüm belirtilerine sahiptir. Şiddetli boğaz ağrısı, ateş, bademciklerdeki eksuda ve hatta genişlemiş lenf nodlarının görünümü - bulaşıcı mononükleozun tüm bu belirtileri bazen bakteriyel bademcik iltihabından ayırt etmek zor olabilir. Bu karışıklık nedeniyle, antibakteriyel ajanlar yanlışlıkla atanabilir.

Gerçek problemler o zaman başlıyor. Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olmadığı gerçeği - çok da kötü değil. Sonuçta, Epstein-Barr virüsü genellikle kendi başına elimine edilir, yani belirli bir süre içinde hastalık kendi kendine geçer.

Rahatsızlıklar, bir doktor ya da kendi inisiyatifiyle penisilin antibiyotikleri almaya başlayan enfeksiyöz mononükleozlu hastalar için beklemekte yatar. Olguların neredeyse% 100'ünde bu tür tedavi, tüm vücudu kaplayan kalın kırmızımsı döküntülerin ortaya çıkmasına eşlik eder. Eğer bademcik iltihabı olan bir antibiyotiğin (örneğin, Augmentin) alınmasına karşın, bol miktarda püskürüğünüz varsa, enfeksiyonun nedeni Epstein-Barr virüsüdür.

Bu durumda etkilenen hastanın eylemleri, muhtemelen antibakteriyel ilacı iptal edecek olan doktorun bilgilendirilmesi için azaltılmalıdır.

Sefalosporinler: artıları ve eksileri

Yarı sentetik penisiline alternatif olarak sefalosporin antibiyotikler kullanılır. Örneğin, hasta penisilinlere alerjisi varsa, atanmaları haklıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinde, ikincisinin sefalosporinleri, nadiren üçüncü kuşaktır. Bu ilaçlar şunları içerir:

Sefuroksim, temel olarak gram pozitif mikroorganizmalara karşı aktif olan ikinci nesil bir ilaçtır. Ceppodoksim ve sefiksim, gram negatif flora ile enfekte olduğunda daha etkilidir ve bu nedenle çok nadiren bakteriyel bademcik iltihabı ile kullanılır.

Oral sefalosporinlerin temel dezavantajlarından biri düşük biyoyararlanımdır. Bu ilaçların çoğu bağırsakta sadece% 40-60 oranında emilir. Bu nedenle, birçok doktor oral uygulama için sefalosporinleri açıkça sevmiyor.

Sefuroksim, beta-laktamaz üretenler de dahil olmak üzere birçok gram pozitif suşa karşı aktivite gösterir. Beta-hemolitik streptokokların neden olduğu erişkin hastalarda anjina ile, antibiyotik sefuroksim on gün boyunca günde iki kez 250 mg'lık bir dozda reçete edilir.

Sefuroksimin en ünlü preparatları arasında Glaxo Corporation tarafından üretilen Zinnat ve Aksef (Medochemi şirketi, Kıbrıs) bulunmaktadır.

Çocukların sefuroksim formları, kullanımdan önce çözünen kuru bir toz formunda mevcuttur. Çocuklar için sefuroksim dozu, diğer antibiyotikli çocuklarda olduğu gibi, çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Enjeksiyonlarda anjina için antibiyotikler: herhangi bir anlam var mı?

Sefalosporin antibiyotiklerin enjekte edilebilir dozaj formlarına özellikle dikkat edilecektir. Rus doktorlar özellikle parenteral antibakteriyel ilaçlar konusunda ateşlidir. Çoğunlukla ilk ilaç olarak reçete edilen bu ilaçlardır. Tedavinin resmi protokollerinde öncelikle tabletli antibiyotiklerin önerilmesi gerçeğine rağmen, doktorlarımız atamalar enjeksiyonu tüm yelpazesini kapsayacak bir çaba.

Kuşkusuz, en popüler evcil parenteral antibiyotiklerin sayısı seftriaksona aittir.

Üçüncü kuşaktan sefalosporin hazırlanması, birçok gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizma karşı aktif olan seftriakson, tabii ki boğaz ağrısı ile başa çıkacaktır. Ayrıca, beta-laktamaz üreten suşlarla enfekte olduğunda da etkilidir. Fakat anjina ile antibiyotik enjekte etmek gerekli midir?

Yabancı uzmanların ezici çoğunluğu, bademcik iltihabı için enjekte edilebilir antibiyotiklere özel bir ihtiyaç olmadığını düşünmektedir. Tabletli korumalı penisilinler ve linkozamidler tarafından yüksek bir biyoyararlanım ve geniş bir spektrum da sağlanmıştır. Foliküler ve pürülan tonsillitin yanı sıra paratonsillar apsenin tedavisinde Amoksisilin ve klavulanik asit komplekslerinin klinik olarak kanıtlanmış yüksek antibakteriyel etkinliği ve güvenliği kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, favori bir şırınga ve zil camı seti almadan önce, bir sınıf uzmanına danışın. Ve modern farmasötiklerin etkili fakat travmatik enjekte edici antibiyotiklere değerli bir alternatif sunabileceğine inanıyoruz.

Lincosamides ve bakteriyel angina: uzlaştırılamaz düşman

Linkoamidlerin korunmasız penisilinler ve sefalosporinlerde eksiklikleri yoktur. Bu nedenle, birçok durumda, bu antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısı için reçete edilir.

Birçok hasta ve hatta bazı doktorlar neredeyse hiç bir şekilde lincosamides grubunun ilaçlarıyla karşılaşmamışlardır. Ama bu onlar için bugün çoğunlukla diş hekimliği uygulamasında kullanılan eski zamana bağlı Linkomycin'e aittir.

Bakteriyel farenjit tedavisi için gösterilen en etkili linkozamidler arasında, onurlu bir yer Klindamisin tarafından işgal edilir.

Klindamisin korumalı penisilinler ile birlikte relapsing anjinada kullanılması önerilir. Antibiyotik sekillendirilmiş formu, enjekte edilebilir formun yanı sıra dokulara nüfuz eder ve bu gerçek, ilacın önemli avantajlarından biridir. Ek olarak, Klindamisin hızla ve yavaşça bölünen mikroorganizmalara karşı eşit derecede etkilidir. Bu antibiyotik özelliği ve beta-hemolitik streptokok grubu A ile enfeksiyonun neden olduğu anjinadaki yüksek etkinliği açıklar.

Klindamisin kullanımının tek kısıtlılığı, ilacın oldukça dar bir etki spektrumuna bağlıdır. Bu nedenle, atanmadan önce patojenin ayırıcı tanısını koymak daha iyidir.

Klindamisin, oral tabletler veya kapsüller formunda ve ayrıca enjeksiyon için bir çözelti olarak uygulanır. Hafif ila orta derecede anginada oral Klindamisin kullanıldığını unutmayın. Ve sadece streptococcus'un hastane suşlarının neden olduğu şiddetli relapsing tonsillit ile, bir enjeksiyon antibiyotik reçete edilir.

Tabletler veya kapsüllerdeki klindamisin, hastanın anamnezi temelinde dozlanır. Antibiyotik dozu her altı saatte bir 150 ila 400 mg arasında değişir, yani günde dört kez. Bu tür yoğun bir uygulama çokluğuna, Klindamisin oldukça kısa bir yarı ömrü neden olur. Bununla birlikte, dozlamadaki bazı rahatsızlık, yüksek derecede dirençli beta-hemolitik streptokok suşlarının neden olduğu şiddetli anjinada bile yüksek antibiyotik etkinliği ile dengelenmekten daha fazladır.

Rus eczanelerinde Klindamisin ticari isimler altında satın alınabilir:

- Dalacin, yüksek kaliteyi ve aynı fiyatı ayırt eden orijinal bir ilaçtır. Üretici - Amerikan endişesi Pfizer;

- Ürdün'de Clindacine üretildi.

Akut tonsillit karmaşık formu

Bakteriyel bademcik iltihabının ciddi bir komplikasyonu paratonsil apsesi veya flegmonöz tonsillittir. Bu durum, sadece bademciklerde değil, aynı zamanda komşu dokularda da yaygın inflamasyonun ortaya çıkması ile karakterizedir. Parathonsillar apse, amigdala'nın bir veya iki tarafından gelişebilir.

En sık görülen komplikasyon çocuklarda, gençlerde ve gençlerde kayıtlıdır. Paratonsillar apse tedavisinin temeli:

 • pürülan içeriklerin açılması ve boşaltılması;
 • antibiyotiklerin uygulanması.

Hastalığın tehdit edici ismine ve oldukça korkutucu bir resme rağmen, kızıl-kırmızı bademciklere karşı parlak ülserlerle ışıldayan paratonsillar apse, antibakteriyel tedaviye karşı hassastır. Flegmonöz anjin için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Kural olarak, patojenin yeterince ağızdan çıkarılması için, yani tabletler. Paratonsillar apsenin tedavisi için birinci basamak ajanlar olarak, aşağıdakiler kullanılır:

 • korumalı penisilinler;
 • klindamisin;
 • sefalosporinler.

Paratonsillar apsenin antibakteriyel tedavinin arka planına karşı spontan diseksiyonu nadir vakalarda, boğazın antiseptik solüsyonları ile yıkanması önerilir.

Anjina tedavisinin etkinliği büyük ölçüde antibiyotiklerin ne kadar süre içilmesi gerektiğine bağlıdır: tedavi süresi 10 günden az olmamalıdır.

Boğaz ağrısı: karışık enfeksiyonlu antibiyotikler

Vakaların büyük çoğunluğunda, bakteriyel boğaz ağrısı nedeni streptococcus'dur. Bununla birlikte, mikoplazma ve klamidya dahil olmak üzere hücre içi patojenler ile enfeksiyona bağlı olarak bademcik iltihabı gelişme olasılığı vardır. Penisilinler ve sefalosporinler hücre zarına nüfuz etmezler ve bu nedenle bu mikroorganizmalar üzerinde bakterisit etkisi yoktur.

Hücre içi bakteriler ile ilişkili anjin, terapiye özel bir yaklaşım gerektirir. Hastalık dikkatli bir şekilde teşhis edilmeli ve patojenin kendisi tanımlanmalıdır. Eğer bademcik iltihabı hücre içi enfeksiyon ile ilişkili ise, tercih edilen ilaçlar makrolid grubundan antibiyotiklerdir.

En etkili makrolidler arasında Azitromisin ve Klaritromisin bulunur.

Anjina ile alınan ve pakette sadece 3 tablet içeren ünlü antibiyotik Azitromisin'dir. İlaç uzun bir yarı ömre sahiptir, bu nedenle günde sadece bir kez kullanılabilir. Yetişkin dozu günde 500 mg'dır ve bebek çocuğun yaşına ve kilosuna göre bireysel olarak seçilmektedir. Azitromisin ile tonsillit tedavisinin seyri üç ila yedi gün arasında değişebilir.

Klaritromisin sıklıkla tonsillit için reçete edilen geniş spektrumlu bir makroliddir. Yetişkin hastalar yedi veya on gün boyunca günde 250-500 mg klaritromisin kullanımını göstermektedir. Çocukların dozu çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 7,5 mg'dır.

Etkili ilaçlar klaritromisin şunları içerir:

- Ünlü şirket Abbot tarafından üretilen Clacid;

- Slovak firması KRKA tarafından üretilen Fromomilid;

- İsrail'in klaritromisin-Teva Teva'yı ilgilendiriyor.

Kendi kendine tedavi - dur!

Bakteriyel boğaz ağrısı semptomları ortaya çıktığında, herhangi bir hasta derhal doktora başvurmalıdır. Eğer boğazda ve orta ateşte ağrı şiddetli bir şekilde kötüleştiyse - ateş, şiddetli ağrı, yutma güçlüğü, nefes darlığı - zaman harcayamazsınız. Ayrıca, bakteriyel bademcik iltihabı, havadaki damlacıklar ile bulaşabilen bir enfeksiyondur. Ve bu nedenle, bir doktora gitme ihtiyacını düşünürken, tüm aileye bulaşabilirsin. Ve doktor sadece sana değil.

Rus eczacılığının reçetesiz Rus eczanelerinde bulunmasına rağmen, şans eseri bir şansa sahip olmamalıdır. Bir antibakteriyel maddenin seçilmesinin ayrıcalığı sadece uzmanlara aittir. Boğaz ağrısı olan bu hoş olmayan hastalıktan kurtularak, kalifiye bir hekimin ve sakin bir kalbin bilgisine ve deneyimine güvenin.

Yukarıdaki makale ve okuyucular tarafından yazılan yorumlar tamamen bilgilendirici niteliktedir ve kendi kendine tedavi için çağrı yapmaz. Kendi belirtileriniz ve hastalıklarınız hakkında bir uzmana danışın. Kılavuz olarak herhangi bir ilaçla tedavi ederken, her zaman pakette bulunan talimatları ve doktorunuzun önerilerini kullanın.

Sitede yeni yayınları kaçırmamak için bunları e-posta yoluyla almak mümkündür. Abone.

Burun, boğaz, akciğer ve soğuk algınlığından kurtulmak mı istiyorsunuz? Daha sonra buradan kontrol ettiğinizden emin olun.

Belki de konuyla ilgili daha fazla makale ilginizi çekecek:

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Angina hangi antibiyotikler

İnsanlarda antibiyotik almanın zararı onların yararlı etkilerini aştığı görüşündedir. Bu böyle mi? Klinik gözlemler, boğaz ağrısı sırasında antibiyotik almanın sadece hastalığın süresini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda (en önemlisi!) Boğaz ağrısından sonra ortaya çıkan komplikasyonlardan kaçınılabileceği sonucuna varmıştır.

Genellikle, doktor test sonuçlarını aldıktan sonra bir antibiyotik kürü reçete eder. Amaçları, hastalığın etken maddesini belirlemek, buna karşı duyarlılığını veya bu tür antibiyotikleri belirlemektir. Ancak, doktorun bu ilaçları test sonuçlarını beklemeden atadığı durumlar vardır.

 • Sıcaklık 38 ° 'yi aşıyor.
 • Bademcikler, gökyüzü, larinks üzerinde plak vardır.
 • Lenf düğümleri büyütüldü.
 • Bu belirtilerle, öksürük ve burun akıntısı yoktur.

Bu belirtiler, antibiyotik reçete etmek için yeterli göstergelerdir. Genellikle terapist hastalığın ilk günlerini atar:

 • penisilin veya türevleri. Bu geniş spektrumlu ilaçlar bakteriyostatik ve bakterisidal özelliklere sahiptir. Genellikle kas içine atandı. Mükemmel emilir, boğaz ağrısının akışını kolaylaştırır.
 • amoksisilin. Penisilin grubundan alınan bu yarı sentetik antibiyotik, çoğu aerobik gram-negatif bakteriyle iyi başa çıkmaktadır.

Hastada bu ilaçlar için alerji veya yayma testi sonuçları varsa, bu ajanlara karşı duyarlı değildir, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir.

 • Klastik (klaritromisin). Antibiyotik değil, bir grup makrolid anlamına gelir. İlaç, başta dokuda olmak üzere kan serumu değil, iyi bir şekilde emilir.
 • sefaleksin. Temsilcisi sefalosporin serisi geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bakterisidaldır.
 • sumamed. Makrolidlerin grubundan Azalid. İlacın avantajı, günde birkaç kez alınmaması, ancak günde sadece bir kez olmasıdır.
 • Tsefazemin.
 • Sefalosporinler grubundan gelen ilaç genellikle enjeksiyon şeklinde verilir, bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Hastanın durumuna ve anjinalarının özelliklerine bağlı olarak, doktor, Kural, Eritromisin, Lendacin veya diğer antibiyotikler reçete edebilir.

Antibiyotiklerin yan etkileri nelerdir?

Bir doktorun randevusu olmadan, antibiyotik alamazsınız.

 • Dozajları yetersiz ise, bakteriler ilaca daha dirençli hale gelecektir: hastalığı yenmek daha zor olacaktır.
 • Aşırı doz zehirlenmeyi, zehirlenmeyi tehdit eder.
 • Yanlış seçilmiş bir antibiyotik sadece patojen üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır.

Ancak uygun şekilde seçilmiş antibiyotikler bile hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Hastaların sahip olabileceği:

 • Hazımsızlık (kabızlık, ishal, mide bulantısı): antibiyotikler bağırsak florasını bozar.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Baş dönmesi.
 • İç organların ihlali.

En düşük toksik ve dolayısıyla zararsız ilaçların penisilin grubundan ilaçlar olduğu belirtilmelidir.

Son kuşaktan sefalosporinler, ilk nesillerin aynı ilaçlardan çok daha az toksiktir.

Antibiyotik aldıktan sonra yan etkiler olmazsa:

 • Doktor, hastanın özelliklerini odaklanarak ilacı seçer.
 • Randevuda anjina tipi, patojeninin duyarlılığı somut bir preparat olarak kabul edilir.
 • Antibiyotiklerle birlikte, bağırsak florasını restore eden ve alerjik reaksiyonları önleyen ilaçlar reçete edilir.

Hatırlanması önemlidir: anjin farklıdır ve doktorun tedavi için reçete ettiği antibiyotikler patojenleri üzerinde hareket etmelidir.

Bir anjinada antibiyotik ne kadar doğru içilir?

 1. En önemli kural: anjinadaki antibiyotikler, diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, sadece bir uzmanın önerisinden sonra reçete edilen dozajlarda içilebilir.
 2. En etkili antibiyotiği seçmek için, nedensel ajanın spesifik ilaçlara duyarlılığının belirlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi test yapılmalıdır.
 3. İlaçları düzenli aralıklarla bol su ile alınız.
 4. Tedavinin seyri, doktorun belirttiği gibi, kesintisiz olarak sürmelidir.
 5. Antibiyotiklere paralel olarak, bağırsak florasını yeniden düzenleyen ilaçların alınması önerilir: Bifiform, Acipol, vb.
 6. Tedavi süresince alkolü tamamen terk etmeli ve diyete dikkatle uymalıdır.

Kataral anjina tedavisinde antibiyotikler

 • diş hekimleri. Mikroorganizmaların aktivitesi temelinde geliştirilen penisilin grubunun doğal bir antibiyotik. Hafif veya orta formda ortaya çıkan anjin tedavisinde kullanılır. Dar görüşlü bir etkiye sahiptir, ancak yan etkilere, çok istenmeyen, mide bulantısı, kusma, deri döküntüleri neden olabilir.
 • Oksatsilin. Fenoksentilpenisilin vermeyen stafilokok enfeksiyonlarını öldüren yarı sentetik penisilin. Özellikle aşırı duyarlı kişilerde farklı tiplerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, sadece seçilmiş bir dozda sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.
 • ampisilin. Önceki tüm ilaçlar gibi geniş spektrumlu penisilin grubunun antibiyotiklerine aittir. Semisyentetik ampisilin, enfeksiyona neden olan bakterilerin hücre duvarlarını yok eder. Astım, böbrek hastalığı için önerilmez.

Tüm bu antibiyotikler belirgin bir antibakteriyel (öldürücü bakteri) etkiye sahiptir, düşük toksiktir, fakat farklı stafil ve streptokok tiplerini seçici olarak etkiler. Enflamasyon odaklarına girerler. Bir uzmanın görevi, hastalığa neden olan türün doğru bir şekilde belirlenmesi ve en etkili ilacın seçilmesidir.

Penisilin grubundan farklı olarak sefalosporinler hızla ve hassas bir şekilde inflamasyon odaklarına düşer, bu yüzden bugün en çok kullanılan ilaçlardır. Bu grubun ana dezavantajı, sık kullanım ile artan alerjik reaksiyonlardır. Şiddetli formda ilerleyen katarr sinüs ile doktor şunları yazabilir:

 • tsefaloridinom, Gram-pozitif ve Gram-negatif koklar üzerindeki etkileri. Kötü bir şekilde emilir, bu nedenle çoğu zaman tablet şeklinde değil, ama enjekte olarak uygulanır.
 • sefazolin. Çok çabuk emilir, bu nedenle genellikle tablet şeklinde genellikle uzmanlar tarafından reçete edilir.

Unutulmamalıdır: herhangi bir antibiyotik almak sıkı bir gıda rejimini takip eder.

Lacunar anjina için antibiyotikler

Catarrhali anjinada olduğu gibi, hastalığa stafilokok veya streptokoklar neden olursa, hasta sefalosporin veya penisilin grubundan geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir. Ek olarak (veya bunun yerine), doktor makrolid grubundan bir antibiyotik reçete edebilir. Onların ayırt edici özelliği bakteriyostatik eylemdir. Mikroorganizmalarda ortaya çıkan protein sentezini inhibe eder, onları üreme kabiliyetinden yoksun bırakırlar. Özellikle çoğu zaman atandı:

 • klaritromisin. Semisyentetik makrolid antibiyotik, hücre içine ve hücre zarlarına yerleşmiş mikroorganizmalarda protein sentezini bozar. Çoğu strepto ve stafilokok suşlarına karşı aktiftir. Kolayca sindirilir, bakteriyel enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşır. Gebelik ve böbrek hastalığında kontrendikedir.
 • Klarbakt. Bakterilerin çoğalmasını önler. Clarbaca yan etkileri arasında - uykusuzluk, kabuslar, baş dönmesi, gıda sisteminde rahatsızlık.

Lacunar anjinası nedeni olarak adenovirus

Lacunar anjinasının nedeni bir adenovirüs olabilir. Bu, farklı serotiplere atıfta bulunabilen DNA içeren virüsün adıdır. Adenovirüslerin çoğu ARVI olarak bilinen bir hastalığa neden olurlar, ancak bazen lacunar anjinanın nedensel bir ajanı olabilirler. Bu durumda, Staphylococcal veya Streptococcal enfeksiyonu gibi, hastalar sefalosporinler grubundan geniş etki gösteren antibiyotiklerle tedavi edilir. Makrolidler veya penisilinler.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler

Foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için antibiyotikler başarısız olarak reçete edilir. Amaçları:

 • Boğaz ağrısı semptomlarının azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması.
 • Hastalığa neden olan patojenlerin yayılmasını imha etmek veya durdurmak.
 • Olası komplikasyonların profilaksisi.
 • Hastalığın süresinin azaltılması.

En etkili antibiyotiği seçmek için, boğazdan yayma testleri yapın ve ardından doğru ilacı reçete edin. Hastanın durumu şiddetli ise, o zaman 2-3 gün içinde, analiz hazırlanırken, doktor daha geniş bir etki spektrumu için bir antibiyotik reçete edebilir.

Diğer vulgar angina tiplerinde olduğu gibi, hastalara Ciprofloxacin, Amoxiclav, Doksisiklin veya penisilin, makrolidler, sefalosporinler grubundan başka ilaçlar reçete edilir.

Mantar anjina için antibiyotikler

Hastalık vücudun tamamen zayıflamasına neden olmaz. Sıcaklık yok, boğaz ağrısı yok. Sadece gökyüzünde ve bademcikler beyaz, süzme peynir benzeri, kırılgan bir plakettir. Çıkarılmasından sonra vernikli bir mukoza gibi parlak bir kırmızıya maruz kalır. Lenf düğümlerinin büyümesi neredeyse hiç fark edilmez ve ağrısızdır.

Mantarlar antibiyotiklere karşı kayıtsız oldukları için, mantar anjina tedavisinde kullanılmazlar. Temel tedavi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak (örneğin, sigarayı bırakmak, antibiyotikler, vb.), Yaşam tarzını normalize etmektir. Antifungal ilaçlar, iltihabı hafifleten spreyler: Nystatin, Geksoral, vs., önce gelir.

Flegmonöz anjina için antibiyotikler

Phlegmonous anjina üç aşamada ortaya çıkar. İlk olarak, oral mukozanın şişmesi olur, daha sonra ağrılı, gözle görülür bir infiltrasyon oluşur (kan ve lenf ile karıştırılmış ölü hücrelerden oluşan bir küme). Daha sonra bir apse gelişir. Antibiyotiklerle, durulamalarla vb. Apse bağımsız olarak açılmamış, cerrahi müdahale gösterilmiştir. Her durumda apsenin yerinde belirgin bir fistül kalır, ancak bu durum keskin bir şekilde normalleştirilir. Bununla birlikte, bazen, zorla diseksiyondan sonra, dokuların yapışması nedeniyle, hastanın durumu tekrar bozulabilir. Her durumda, hastanın bir antibiyotik tedavisi gerekir. Makrolidler veya sefalosporinlerle birlikte, doktorlar genellikle şunları atar:

 • Anti-inflamatuar ilaçlar: Nimesil, Ibuprofen, vb.
 • Antialerjik ilaçlar: Loratadin, vb.

Tüm anjina türleri tedavi edilebilir, ancak sadece tedavi doğru seçilmiş ve zamanında başlamışsa.

Anjina tedavisinde hangi antibiyotikler

Hayatında anjina ile hemen hemen herkes tanıştı. Hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Staphylococcus veya streptococci en sık neden olan ajandır. Bu bakteriler, boğazdaki mukoza zarının anında iltihaplanmasına ve doku takviyesine neden olur. Boğazın şiddetli ağrıları, yutma güçlüğü, palatine bademciklerdeki plaklar, yüksek vücut ısısı gibi semptomlar çoğu zaman boğaz ağrısı ile enfekte olurlar.

Tonsillit esas olarak havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Bu nedenle, hastalıklar zamanlarının çoğunu takımda geçiren çocuklara karşı çok savunmasızdır. Bir yetişkin bir kişi iş yerinde veya nakil sırasında yara alabilir. Herhangi bir yaşta, angina ciddi kapsamlı tedavi gerektirir. Bakteriyel bir doğa durumunda, antibiyotikler vazgeçilmezdir. Anjinde antibiyotiklerin gerekli olup olmadığını ve neyin gerekli olduğunu anlamak gerekir.

Anjinada antibiyotik almanın nüansları

Antibiyotiklerin çok fazla kontrendikasyon ve yan etki ile çok zor bir ilaç olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde yararları, zarardan önemli ölçüde daha fazladır. Çoğu durumda, akut tonsillit antibiyotik olmadan tedavi edilemez.

Aşağıdaki pozisyonlar antibiyotiklerin özelliklerine bağlanabilir.

 1. Erişkinlerde anjinadaki antibiyotikler, bu maddeye veya patojenik mikroorganizmaya zararlı bir etkisi olan aktif maddeye göre türlere ayrılır. İdeal olarak, ilaç laboratuar testleri temelinde seçilir. Patojen mikroflorayı saptamak için boğazdan bir yayma patojeni gösterecektir. Ancak sonuç uzun bir süre beklemek zorunda kalacaktır, çoğu zaman doktor birçok bakteriye karşı aktif olan geniş spektrumlu bir antibiyotiği reçete eder.
 2. Bazen daha önce gözlemlenmemiş olsa bile, ilaç üzerinde bir alerji meydana gelir. İlacı kendiniz iptal etmek ve değiştirmek kesinlikle yasaktır. Sadece ikinci bir ziyaretten sonra, ilgilenen doktor başka bir gruptan etkili bir antibiyotik seçebilir.
 3. Sıklıkla hastalar arasında antibiyotik alımının erken sonlandırılması veya planın ihlali söz konusudur. Bu tolere edilemez, çünkü semptomların kaybolmasından sonra bile hastalık hala vücutta kalabilir. Ve ilacı zamansız olarak almak, etkinliğini önemli ölçüde azaltır. Her durumda, yüksek olasılıkla, komplikasyonlar veya kronik hastalıklar olacaktır.
 4. Çocuklar için antibiyotikler genellikle yetişkinler için aynıdır. Ancak bireysel endikasyonlar üzerinde sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilebilir. Doktor, çocuğun yaşına ve boğaz ağrısının şiddetine bağlı olarak dozaj ve dozaj planını seçer. Çocukların bademcik iltihabı tedavisine zamanında başlanmamış, öngörülemeyen sonuçlarla doludur.
 5. Anjin tedavisi için ilaçlar, çeşitli formlarda mevcuttur - tabletler, kapsüller, tozlar, süspansiyonlar, şuruplar, enjeksiyonlar, damlalar, spreyler, çözeltiler. Bazı antibiyotikler aynı anda birkaç şekilde üretilir, bu da bunları bebeklere bile uygulanmasını mümkün kılar. 2 yaşın altındaki çocuklar için, 3 ila 6 yıl arası şuruplar arası kas içi enjeksiyonları kullanmak en uygun yöntemdir ve 6 yıl sonra hap verebilirsiniz. Erişkinlere genellikle tablet formları verilir ve ciddi vakalarda intravenöz enjeksiyonlar yapılır.
 6. Bir antibiyotik kullanımı her zaman diğer ilaçların kullanımı ile koordine edilmelidir. İlaçlara verilen talimatlar, hangi maddelerin azaldığını ya da tam tersine, antibiyotiğin etkisini arttırdığını ve bunların hiç alınamadıklarını göstermektedir. Hasta tarafından alınan tüm ilaçların onaylanma anı doktorla görüşülmelidir.
 7. Boğazların önlenmesi veya bağımsız bir ilaç alımı için antibiyotik atanması kesinlikle yasaktır. En az yan etkilere sahip etkili bir ilaç, sadece endikasyonlar için kalifiye bir doktor tarafından seçilebilir. Benzer bir hastalığın tedavisinde daha önce antibiyotik alınsa bile, sadece doktor yeniden atayabilir. İkinci kez kesinlikle işe yaramaz, çünkü bakteriler aktif maddeye karşı direnç geliştirdiler.

Purulent boğaz ağrısı ve antibiyotiklerle tedavisi

Angina, kendi farklı tezahürlerine sahip olan çeşitli formlarda ortaya çıkar. Buna bağlı olarak, tedavi için bir antibiyotik seçilir. Antibiyotik tedavisi genellikle pürülan anjina gerektirir.

Cerahatli bademcik - Hastalığın tıbbi sınıflandırma ve bademcikler üzerinde irinli plaketi görünen akut tonsillit her tür için genel adı değildir. Ana semptomlar pürülan hastalık seyrinin mevcut: eklem ağrıları şiddetli boğaz da tükürük yutmak önler ağrısı, vücut sıcaklığı 38-39 °, şişme ve kızarıklık, hassasiyet, submandibuler lenf düğümleri, ateş, titreme,. Antibiyotiksiz böyle bir durum tedavi edilemez.

Ampisilin, Bitsillin, Maripov, Penodil, Flemoksin, Ekobol, Pitsillin, Kliatsill - Bu bakteriler penisilin çoğalmasını durdurmak için en iyisidir. İlk alımdan sonra etkilerini gösterirler, 2-3 günlük tedavide semptomlar tamamen ortadan kalkar. Anjin için antibiyotikler ne kadar içilir? Genellikle 10 gün boyunca alınırlar. Salım formu esas olarak enjekte edilebilir, çünkü oral uygulama ile gastrik sıvı aktivitelerini büyük ölçüde azaltır.

Sefalosporin grubunun antibiyotikleri, pürülan çökeltileri hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olur. Birçok patojenik mikroorganizmaya karşı aktiftirler, bu nedenle randevu sıklığı penisiline karşı çıkmazlar. Bunlar Seftriakson, Sefaleksin, Sefamandol, Sefepim, Sefodizima, Seftolozandır. Alınan şema doktor tarafından belirlenir.

muamele edilmemiş antibiyotikler penisilin ve sefalosporin dizayn makrolidler (eritromisin, Zinerit, Eomitsin, Adimitsin) ya da tetrasiklinler (doksisiklin, tetrasiklin, Vidoktsin, Tigatsil) durumunda. Bunlar, gram-negatif ve gram-pozitif bakterilere karşı aktif olan geniş spektrumlu ilaçlardır. Iyi tolere edilirse, 7-10 gün içinde anjina tedavi.

Boğaz ağrısı çeşitleri ve antibiyotik seçimi

Yetişkinlerde ve çocuklarda hangi akut bademcik iltihabının oluştuğunu anlamaya değer. Ve en önemlisi, bu ya da bu durumda hangi antibiyotikler reçete edilir.

 • Foliküler boğaz ağrısı.

Her yaşta olur, patojenler genellikle streptokoklardır. Çoğu zaman zayıflamış bir bağışıklık sistemine veya soğuk mevsime karşı ortaya çıkar. Beyaz veya sarı pürülan içeriklerle şişen ve dolgulu olan bıldırcın foliküllerinin iltihaplanmasıyla karakterize edilir (tıkaçlar). Buna karşılık, boğazda ağrı, terleme, ağızda yabancı cisim hissi, yüksek vücut ısısı, kötü nefese neden olur. Semptomatik araçlarla kombinasyon halinde antibiyotikler yapamazlar.

Bu durumda iyi bir bakterisidal etki, makrolid grubundan geniş spektrumlu antibiyotikler tarafından sağlanır. Özellikle popüler olan yetişkinlerde anjina olan antibiyotikti - Sumamed, aktif maddesi azitromisin. Aynı zamanda günde bir kez, tercihen bir yemekten sonra uygulanır. Çocuklar ve yetişkinler için tedavi süresi 3 gündür. Yan etkiler bağırsak bozuklukları veya deri döküntüleri şeklinde tezahür edebilir. Hamile ve emziren kadınlar genellikle atanmaz.

Foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için, ampisilin, penisilin grubundan da etkili bir antibiyotik kullanabilirsiniz.

Bu anjina formu palatine bademciklerin lakunalarında enflamatuar bir süreç olarak kendini gösterir. Beslenmeye neden olan çok sayıda bakteri biriktirir. Bu durum antibiyotiklerle acil tedavi gerektirir. Yukarıda bahsedilen makrolid, sefalosporin, penisilin grubu preparatlarını içebilirsiniz. Ancak anjina için en iyi antibiyotikler amoksisilinlerdir. Lacunar Angina'ya karşı mücadelede en etkili olduklarını kanıtladılar.

Bir yetişkinde anjina ile Amoxiclav, Amoxiclav Quiktab, Flemoclav'ı alabilirsiniz. Çözülme için tabletlerin yanı sıra kapsüller formunda mevcutturlar. Düzenli aralıklarla günde 2 kez kabul edildi. Rölyef ilacı almanın ikinci gününde gelir. Ancak tedavinin seyri 5-7 günden az olmamalıdır. Çocuklar kendilerine en az bir pobochek ile çok etkili bir ilaç ilan eden Augmentin'i tavsiye etti.

Doktor antibiyotik reçete varsa, o zaman kesinlikle plana göre alınmalıdır. Tedavi edilmeyen lacunar tonsilliti hızla pnömoniye geçer. Bir ilacın yetkisiz bir şekilde atanması veya çekilmesi kalp, romatizma, kronik tonsillit ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Çocuklarda yaygın olan kolay bir akut tonsillit şeklidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda geçiş döneminde ortaya çıkar. Subcooling ve tedavi edilmemiş ARI enfeksiyona katkıda bulunur. Boğazın hafif bir acısını, terlemeyi, mukozanın kızarmasını, palatine kemiğin hiperemisini, subfebril sıcaklığını gösterir. Pürülan çökeltiler genellikle yoktur.

Bu tür bademcik iltihabına sahip antibiyotikler her zaman reçete edilmez. Muayeneden sonra doktor hala antibiyotik reçete etmeye karar verdiyse, o zaman bunları almanız gerekir. Genellikle, bunlar Ceftriaxone, Augmentin, Amoksiklav, Bactrim, Eritromisin gibi geniş spektrumlu ilaçlardır. Minör inflamasyon, Bioparox formunda lokal bir sprey ile tedavi edilebilir. 3 yıl ve yetişkin çocuklarda angina tedavisinde kullanılabilir.

Böyle bir anjin genellikle onunla hiçbir ilgisi olmayan herpes virüsü ile karıştırılır. Bu durumda nedensel ajan Korsaki virüsüdür. Dışa bakıldığında, bu çeşit anjinanın diğerlerinden ayırt edilmesi kolaydır. Sıcaklık keskin bir artışla 39-40 ° 'ye çıkar. Gökyüzünde boğaz, bademcikler ve arka duvar incelendiğinde, zamanla patlayan küçük kabarcıklar vardır.

Antibiyotikler sadece bakteriler üzerinde etkilidir, onları virüslere karşı kullanmak işe yaramaz ve hatta bazen de tehlikelidir. Bu nedenle, herpetik bademcik iltihabı antiviral tedavi gerektirir. Sadece karmaşık bir formu antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

 • Ateşsiz boğaz ağrısı.

Anjina genellikle yüksek ateş ve pürülan yatakların eşlik etmesine rağmen, sıcaklık olmayan formlar vardır. Bu genellikle catarrhal angina ile olur. Ayrıca, enfeksiyonla mücadele edemeyen zayıflamış bir organizmanın bireysel tepkisi olabilir. Bilinmesi önemlidir: anjinada sıcaklığın olmaması, tedaviyi reddetmek için bir bahane değildir.

Boğaz boğazını farenjit veya ARVI ile karıştırmamak için, hastalığın ilk belirtilerinden doktora başvurmanız gerekir. Tanı doğrulanırsa, antibiyotik olmadan, büyük olasılıkla, yapmaz. Belirli bir ilacın seçimi birçok faktöre bağlıdır. En sık olarak Ampicillinum, Amoxicillinum, Augmentin atanır.

Amoksisilin - anjina için ilk yardım

Amoksisilin, penisilinin sentetik bir analogudur. Olumsuz reaksiyonları azaltmak ve güçlü bir etki sağlamak için modern varyasyonu olarak geliştirilmiştir. Hızla tıbbi uygulamaya girmiş ve akut tonsillit dahil olmak üzere bakteriyel hastalıkları tedavi etmek için sürekli olarak atanır.

Bu alt grubun antibiyotiklerin tartışmasız avantajları şunlardır:

 • Çoğu bakteri türü üzerinde güçlü bir bakterisit etkisi,
 • yüksek biyoyararlılık ve vücut dokularının emilimi,
 • komplikasyonların gelişmesini engeller,
 • gastrointestinal sistem üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur,
 • çeşitli formlarda mevcuttur - tabletler, tozlar, kapsüller, şuruplar, enjektabl çözümler,
 • Düşük fiyat nedeniyle nüfusun tüm kategorilerine erişilebilir.

Tüm avantajlara rağmen amoksisilin, aktif maddeye karşı alerjisi olan kişilerin yanı sıra, bu ilaç mikroflorasına karşı dayanıklılıkla mücadelede uygun olmayabilir. Bu durumda, doktor başka bir tedavi grubundan bir ilaç seçmelidir.

Amoksisilin yetişkinlerde bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etki olmaması nedeniyle, genellikle bebekler de dahil olmak üzere çocuklara reçete edilir. Suda çözünen bir toz formunda uygun bir form, bebeği yaralayan enjeksiyonlardan kaçınılmasını sağlar.

Eczane ağında amoksisilin bazlı birçok ilaç vardır. Aktif maddenin konsantrasyonunda ve ek bileşenlerin sayısı farklıdır. Anjina için aşağıdaki etkili antibiyotikler yaygın olarak kullanılmıştır:

 • amoxiclav
 • Amoksiklav Quicab
 • Flemoklav
 • augmentin
 • Amoxil
 • ampioks
 • Ospamoks
 • flemoksin
 • Betaklav
 • Klamoks
 • Teraklav.

Bu ilaçların hepsi, bademcik iltihabına neden olan bakterilerin çoğunda savaşmakta iyidir. Bununla birlikte, genellikle ilaca karşı artan duyarlılık nedeniyle yan etkiler oldukça nadirdir. Randevuları ve doktor tavsiyelerinin resepsiyondaki gözlemleri 7-10 gün boyunca akut bademcik iltihabından kurtulmanızı sağlar.

Amoksisilin yüksek verimliliğinin bir dezavantajı vardır. Yaygın kullanım nedeniyle, bazı bakteriler ilaca karşı direnç kazanmıştır. Ayrıca, sık kullanımı, zararlı mikroorganizmaların ilacın etkisine dirençli olmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak, bir kişi sadece hastalığı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda da tolere iltihabı ve bademcik iltihabı reaksiyonlarına neden olur. Bu nedenle, herhangi bir patoloji için bağımsız olarak amoksisilin grubundan bir antibiyotik reçete etmek yasaktır.

Uzun ve başarısız bir antibiyotik alımı, ilacın acil bir şekilde değiştirilmesinin bir göstergesidir. Alternatif bir makrolidler (azitromisin, klaritromisin, Josamisin), sefalosporinler (seftriakson, sefazolin, Biodroksil), linkozamidler (linkomisin, klindamisin) olabilir. Bir doktora gittiğinizde, daha önce hangi antibiyotiklerin alındığını söylemeniz gerekir. Anjina'nın aynı ilaçla sık tedavisi, verimsizliğine yol açar.

Bioparox ile tonsillitin lokal tedavisi

Bakteriyel enfeksiyonla mücadelede en etkili yöntem, antibiyotiği içeri almaktır. Ancak hastalığın hafif formları ve ek bir bakterisidal ajan olarak Bioparox kullanılır. Bademciklerin sulanması için antibiyotikli boğaz ağrısından bir spreydir.

Bioparox, kit içerisinde iki püskürtücü bulunan bir sprey şişesinde mevcuttur. Çözüm, biraz hoş olmayan bir koku ve tadı ile açıktır. Aktif madde - fusafungin - mantarlar dahil olmak üzere çoğu mikroorganizmaya karşı aktiftir. Komplike olmayan boğaz ağrısının pürülan bir çökelti olmadan tedavi edilmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca pürülan formlarda ek bir yerel etki olarak kullanılır. Kronik bademcik iltihabı bademcikler için iyi bir araçtır. 3 yaşından sonra çocuklara ve anjina bir yetişkin için reçete edilir. Laringospazm riski nedeniyle erken yaşta uygulama kontrendikedir.

Bioparox, diğer herhangi bir antibiyotik gibi, istendiğinde kullanılamaz. Bir doktor tarafından atanır ve iptal edilir. Özellikle bu uyarı çocuklar ve hamile kadınlar için geçerlidir. Tedavi süreci 7 günü geçmemelidir. İlk uygulamadan önce her zaman bir duyarlılık testi yapılır. Tedavinin kontrendikasyonları Bioparox, bileşenlerin, 3 yaşın altındaki çocukların alerjilere karşı bireysel intoleransıdır.

Tedavi Bioparox aşağıdaki gibi gerçekleştirilir. Oral inhalasyon için nozul, solüsyon ile balon üzerine konur. Ağızda dikey olarak kelepçelenir, 4 enjeksiyon yapılır ve nefes birkaç saniye tutulur. Bundan sonra bir süre yutmamak önerilir. Prosedür günde 4 kez olmalıdır. 3 yaşından büyük çocuklar, taşınabilirliğe bağlı olarak, spreylerin sayısı 2 doza düşürülebilir.

İlacın kullanımı sırasında yan etkilere neden olabilir: boğaz mukozasında kuruluk, yanma, öksürük, hapşırık, göz yaşarması tat değişikliği, kötü bir tat ağız, mide bulantısı, deride kızarıklık. Genellikle inhalasyondan birkaç dakika sonra geçer. Sürekli gelişim halinde ve doktorunuza başvurmalısınız güçlendirilmesi. İlacı iptal etmeniz gerekebilir.

Çocuklarda anjina antibiyotik tedavisi

Çocuklarda anjina tedavisi için antibiyotikler aşırı dikkatle reçete edilir. Hiçbir durumda ebeveynler bir ilacı çocuklarına "atfeder" etmemelidir. Bu ciddi komplikasyonlar ve sonuçları ile doludur. Bir çocukta akut tonsillitin ilk belirtileri evde çocuk doktoru çağırmak gerektiğinde. Doktor boğazını inceleyecek, semptomatolojiyi toplayacak, ayırıcı tanıyı belirleyecek ve ancak bundan sonra antibiyotiklerin atanmasıyla karar verecektir. Çocuk anjina, difteri gibi ciddi bir hastalık ile kolayca karışır. Bu nedenle, bağımsız olarak teşhis edilmeye değer değildir.

Çoğu durumda anjina antibiyotik, bebeğin tedavi şemasına dahil edilir. Özel çocuk ilaçları yoktur, geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atfedilir. Sadece burada dozaj, tedavi rejimi ve kursun süresi farklı olabilir. Tüm bu parametreler, kapsamlı bir incelemeden sonra doktor tarafından belirlenir. Gerekirse, patojeni belirlemek için laboratuarda ekim yapılır.

Anjin tedavisi için, çocuk tüm sınıflandırma gruplarının antibiyotik kullanır. Ancak amoksisilinler çocuk doktorları arasında en popüler olanlardır. Çoğu bakteriye karşı aktiftir ve en az yan etkilere sahiptirler. Ana şey, mide mukozasını etkilememesi ve disbiyoz oluşturmamasıdır. Çoğu durumda, amoksisilin çocuk tonsillitini başarıyla tedavi eder ve bebekler tarafından iyi tolere edilir.

Bu kategoride anjina için en iyi antibiyotik Augmentin ilacıdır. Her yaş için uygun formlarda mevcuttur: 1 yıl - damlalar halinde, 2 ila 12 yıl arası - şurup veya süspansiyon hazırlanması için toz içinde, 12 yıl sonra - tabletlerde. Dozlar patojenin duyarlılığına, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak ayrı ayrı seçilir. Yani, 1 yaşın altındaki çocuklarda, tek doz 0.75-1.25 ml, 1 ila 2 yıl - 2.5 ml, 2-7 yıl - 5 ml, 7-12 yıl - 5-10 ml. Alım sıklığı küçük hastanın durumuna bağlıdır, standart - günde 3 kez. Boğaz ağrısının şiddetli seyri ilacın enjeksiyonunu gerektirir, dozu ve uygulama sıklığını arttırır (6-8 saat sonra).

Çocuklar ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlara eğilimlidirler, bu yüzden antibiyotik kullanımı tedavi eden çocuk doktorunun bakımı altında olmalıdır. Bebeğin durumunun ve yan etkilerinin bozulması, hemen bir doktora danışmak için bir işarettir.

Hamilelik ve emzirme döneminde antibiyotik almak için kurallar

Hamilelik sırasında ilaçlar aşırı dikkatle alınır. Bu ilginç dönemde Angina bir fetus ve bir kadın için ilaçlardan daha tehlikelidir. Bu nedenle, doktorunuzun gözetiminde tedavi görmeniz gerekir.

Bakteriyel bademcik iltihabı antibiyotiklerin atanmasını gerektirebilir. Gelecek annenin sağlığını ve hamilelik dönemini dikkate alarak çok dikkatli seçilmektedirler. Fetusun fetüs gelişimi ve kadının genel durumu üzerindeki olumsuz etki asgari düzeyde olmalıdır.

Gebe kadınlarda angina tedavisi için, penisilin serisinin geniş bir aksiyon yelpazesinin antibiyotiklerine izin verilir. Bunlar arasında Penisilinin kendisi ve türevleri - Amoksiklav, Amoksisilin bulunur. Çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemez ve kadınlarda ciddi yan etkilere neden olmaz.

Eğer bademcik iltihaplanmasına neden olan mikroorganizmalar penisilinlere duyarsız ise, sefalosporin grubundan preparatları deneyebilirsiniz. Bunlara birçok Ceftriaxone, Cefepime bilinmektedir. Hem enjeksiyon hem de tablet formları mevcuttur. Plasentaya nüfuz etme özelliğine sahip olmalarına rağmen, fetüse makul dozlarda herhangi bir zarar verilmez. Katılan hekim tarafından reçete edilen şemaya göre kesinlikle kabul edildi.

Şiddetli vakalarda, söz konusu antibiyotikler yardımcı olmadığında, makrolidler - Sumamed, Zitrolilum, Azitromisin - izin verilir. Bu ilaçlar çok güçlüdür, bu yüzden plasenta boyunca sızmak da dahil olmak üzere vücudun tüm dokularından geçer. Burada, randevuda belirleyici faktör, potansiyel zararın fetüse ve terapötik etkiye oranıdır.

Hemşirelik kadınları, yeni doğduklarında hamile olduklarından daha azına dikkat etmelidirler. Bu nedenle, anjina tedavisinde önlemler aynıdır. Akut tonsillite sıklıkla yüksek ateş eşlik eder, ancak bu beslenmeyi kesmek için bir neden değildir. Süt hastalık döneminde olduğu kadar sağlık döneminde de üretilir. Tedaviye zamanında başlanması ve bebeğin beslenmesi nedeniyle ertelenmemesi önemlidir. Bu durumda antibiyotikler, en az miktarda sütü içine alan en fazla korunma olarak seçilir. Bunlar amoksisilinleri ve sefalosporinleri içerir. Belirli bir ilaç bir doktor atar.

Hamilelik ve emzirme döneminde Angina korkunç ve ölümcül bir şey değildir. Ancak sadece doktorun zamanında tedavi ve uygun tedavi şartıyla.

Antibiyotiklere olası yan etkiler

Çoğu durumda, antibiyotik almak çok rahatsızlık ve komplikasyon getirmez. Eğer tedavi planına bağlıysanız, ilaçları programa dahil etmeden durdurmayı, ilaçları doğru bir şekilde seçmeyi, sonra da yan etki olmayacaktır. Ancak bireysel reaksiyonları dışlama, çünkü boğaz ağrılarına karşı antibiyotikler sıradan vitaminler değildir.

Öngörülemeyen durumlardan ve hastalıklardan kendinizi korumak için, tedaviden önce, özellikle yan etkilerle ilgili olarak, ilaca ilişkin talimatların okunması gerekir. En sık karşılaşılanlar arasında:

 • ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar (deri döküntüsü, Quincke ödemi, anafilaktik şok),
 • gastrointestinal sistemin (mide bulantısı, ishal, epigastrik ağrı) çalışmalarındaki bozukluklar,
 • kronik karaciğer ve böbrek hastalıklarının alevlenmesi,
 • bağırsak disbiyozu
 • dolaşım sistemi ve kan damarlarının patolojik süreçleri (anemi, kanama, tromboz),
 • vaginal kandidiyaz ve ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu.

Bir antibiyotiğe özel bir reaksiyonun ortaya çıkması, belirli ilaca ve bunların diğer ilaçlarla etkileşimlerine bağlıdır. Ancak sadece olası olumsuz sonuçlardan dolayı anjina tedavisinde antibiyotik almayı reddetmek imkansızdır. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı daha ciddi komplikasyonlarla doludur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillit tedavisinde doğal propolis kullanımı

Arı tutkalı olarak da adlandırılan Propolis, genellikle koyu kahverengiden zengin yeşile kadar reçineli bir yapıya ve renge sahiptir.Propolis, bal arılarının ağaçların bahar tomurcuklarından toplandığı ve enzimlerinin yardımıyla modifiye edildiği yapışkan maddelere dayanmaktadır.

Farenjit nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısı şiddetli ağrı eşlik, bu yüzden zamanında hastanın hayattan kurtulmak istiyorum. kronik seyirli eğilimli yeterli tedavisi yokluğunda, yutağın mukoza lenfoid dokuların enflamasyonu eşlik etmektedir strep boğaz, - çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın teşhis.