Loading

Anjina türleri nelerdir

Anjina tipleri oldukça fazladır, bu da etiyolojik mekanizmanın ve klinik tablonun farklı doğasını gösterir. Angina, her iki cinsiyetten insanlarda meydana gelebilecek en yaygın hastalıklardan birine güvenli bir şekilde atfedilebilir. Ne tür boğaz ağrıları vardır - bu hastalıklarla mücadele yöntemlerini belirlemede önemli bir konudur ve doğanın bilincinde olmak kendini hastalıktan korumanıza yardımcı olacaktır.

Angina akut tonsillit gibi bir patolojinin ortak adıdır. Doğal olarak, lezyonlu bu hastalık bulaşıcı bir akut enflamatuar cevap şeklinde ve yutak dokular (genellikle tonsiller) lymphadenoid. "Angina" kavramı aynı zamanda kronik bir bademcik iltihabı akut fazını içerir. Çocuk patolojisinde, anjin, dünya çapında tezahürün sıklığında lider konumdadır.

Bu tür boğaz ağrısını ayırt etmek kabul edilir:

 1. Epizodik hastalık: dış faktörlerin, genellikle hipoterminin etkisi altında bireysel otoinfeksiyon belirtileri.
 2. Epidemik yenilgi: enfekte bir kişiden enfeksiyon.
 3. Angina, kronik bademcik iltihabının bir fazı olarak.

Patolojinin etiyolojisi

Hangi tür anjinin gerçekleştiği sorusu, büyük ölçüde insan vücudundaki kökeninin etiyolojik mekanizmasına bağlıdır. Genel olarak, anjina oluşumu ile, sınıflandırma bu şekilde etiyolojik belirtiler temelinde gerçekleştirilebilir:

 1. Birincil veya basit form. Lenfadenoid glotüler halkada çeşitli faktörlerin etkisi altında inflamatuar bir reaksiyondur.
 2. İkincil veya semptomatik form. Bademcik iltihabı bulaşıcı hastalıklar (difteri, kızıl ateş, mononükleoz) veya sistemik patolojiler (lösemi, agranülositoz, aleukia) neden olur.
 3. Özel formlar. Belirli bir enfeksiyon ile enfeksiyon (Simonovsky-Plaut-Vincent's anjin, mantar enfeksiyonları).

Patojenik patojenlerin kategorileri ile, hastalığın bu tür çeşitlerini ayırt edebilir:

 1. Bakteriyel tip. Bu tip anjina en yaygın olarak kabul edilir. Çoğu durumda, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, enfeksiyonun suçlusu haline gelir ve lezyonun, yeşil streptokokların yanı sıra, altın stafilokoklarla da ortaya çıktığı sıklıkla görülür. Sıklıkla, anjina birkaç patojenik bakterinin bir kombinasyonu ile provoke edilir.
 2. Virüs tipi. Ortak patojenler: farklı tipteki adenovirüsler, herpes simpleks virüsü, enterovirüs Coxsackie. Viral hasarın karakteristik özellikleri vücut ısısında hafif bir artış ve bezlerde plağın yetersizliğidir.
 3. Mantar türü. Çoğu zaman, böyle bir anjin, maya benzeri mantar Candida tarafından kışkırtır. Bu durumda bademciklerde beyaz-sütlü bir plak oluşur.
 4. Özel şekli. Üriner film tipi anjina, çoğu zaman iğ şeklindeki bir çubukla birlikte Vincent'ın spiroketi tarafından heyecanlanır.

insan enfeksiyonu hava veya beslenme yol olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir insanda bademcikler yüzeyinde olan şartlı patojenik mikroorganizmaların sık aktivasyonunu, tezahür ederek ancak uygun koşullar hummalı faaliyeti başlar yaratmak değil unutulmamalıdır. Aşağıdaki koşullar, faktörleri tahrik ile: yerel (orofaringeal) ya da genel hipotermi, burun boşluğu ya da ağızda, burun yoluyla, solunum ile, kronik enflamatuvar reaksiyon tipi bağışıklık savunmasını, otonom sinir sisteminin bir bozulma, problem azalmıştır.

Hastalığın gelişimi

Aktif aktiviteye başlayan patojenler, lenfadenoid dokularda akut enflamatuar bir sürece neden olur, bu da hem lokal hem de sistemik bir takım karakteristik semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın formlarının çeşitliliği göz önüne alındığında, tipik veya spesifik gelişim ile yetişkinlerde ve çocuklarda birçok tip anjina tanımlanır.

Boğaz ağrısı ilerlemesi komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir. En karakteristik bu patolojileri içerir: otitis ve larenjit akut formları, laringeal ödem, servikal flegmon, okologlotochnyi apsesi, lenfadenit. Aynı zamanda hastalığın erken aşamalarında bu tür problemler mümkündür:

 • Pürülan kavitelerin oluşumu ile farengeal apseler
 • Enfeksiyonun torasik bölgeye geçişinde mediastinitin doğuşu
 • Kranial kavitede inflamasyon yayılması ile menenjit
 • Vücudun akut zehirlenmesinde toksik şok
 • Kan Sepsis

İleri evrede (gelişimin 15-30 günü), sistemik komplikasyonlar mümkündür: romatizmal tipte ateş, renal yetmezlik gelişmesi ile glomerülonefrit. Patolojinin en yaygın ve çok tehlikeli gelişimi bademciklerin etrafındaki selülozun iltihaplanmasıdır. Gelişmekte olan pürülan oluşumlar yoğun bir ağrı sendromu oluşturur, kafa hareketini zorlaştırır. Böyle bir süreç acil yatış ve muhtemelen cerrahi müdahale gerektirir.

anjina olayları bu tür formların ortak sınıflandırma: vb kataral, foliküler, laküner, fibrin,.. inceledi anjina patolojisi bir şekilde açık bir şekilde, istenen tedavi rejimi seçmek için ayırt ne zaman.

Catarrhal anjina

Anjin ortaya çıktığında, hastalığın türleri farklı olabilir, ancak catarrhal formun en yaygın ve oldukça kolay çeşitlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu tip bir patoloji, yüzey tabakasındaki bademciklerin yenilmesi ile karakterizedir. Sızma ve şişlik nedeniyle büyüklükleri biraz artabilir, ancak kanın kompozisyonunda önemli değişiklikler saptanmaz.

Ana belirtiler: yanma, kuruluk ve boğazda boğulma. Hastalık ilerledikçe, yutma hareketleri ile artan bir ağrı sendromu gelişir. Vücut sıcaklığındaki artış subfebrildir ve 37.5-37.8 ° C'yi aşmaz. Boğaz incelendiğinde, yumuşak ve sert damağın kızarması, posterior farengeal yüzeyi sabittir. Katarfalik anjina süresi 3-4 günü geçmez, hastalığın diğer formlarına geçer veya geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler tip anjinanın ilk belirtisi, 38.5-39 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışıdır. Yutularak, yavaş yavaş kulak bölgesine yayılan yoğun bir ağrı sendromu vardır. Enflamatuar süreç, bel bölgesinde baş ağrısı ve ağrı, ateşli durum, titreme, genel halsizlik ve hızlı yorgunluk ile ifade edilen, genel bir zehirlenme neden olur.

Karakteristik bir işaret servikal submandibuler lenf nodlarında bir artıştır ve parmakla bastırıldığında oldukça güçlü bir ağrı vardır.

İnceleme sırasında palatine bademcikler üzerinde, açıldıktan sonra beyazımsı plak oluşturdukları sarımsı benekli tüberküller gözlenir. Kan testinde belirgin lökositoz, eozinofili ve yükselmiş ESR kaydedilmiştir. Çocuklar bilinç bulanıklığı, ishal ve kusma ile işaretlenir. Foliküler boğaz ağrısı süresi ortalama 6-8 gündür.

Lacunar Angina

Birçok yönden, lacunar tip anjina için benzer gelişme tipiktir, ancak bu tip hastalık daha şiddetlidir. Vücut sıcaklığındaki kritik değerlere yükselme çok hızlı gerçekleşir. Yutma hareketinde güçlü acı verici duygular vardır. Faringeal dokular şişer ve bu arka plana karşı lacuna ağzında gevşek veya film yapısına sahip olabilen sütlü beyaz veya beyaz-sarı bir plak oluşur.

Bu tür filmler bademciklerin tüm yüzeyi üzerinde tek bir bütün kaplamayı birleştirebilir. Bu durumda, kanama olmadan bir spatula ile kolayca kaldırılabilir. Genel zehirlenmenin güçlü belirtileri de vardır: ateş, baş ağrısı, genel halsizlik. Sıklıkla lacunar anjinası, foliküler çeşitliliği ile eşzamanlı olarak ortaya çıkar.

Fibrinous tipi

Adı fibröz anjina, beyaz bir filmin açılmış folikülünün yerinde oluşmasından kaynaklanır, bunun temeli fibrin içeriği olan bir kan plazmasıdır. Bu patoloji bazen bu tür anjina belirtilerinin difteri tezahürü ile benzerliğinden dolayı psödodiphtheric patoloji olarak adlandırılır.

Önemli bir özellik, bezlerin sınırlarının ötesine geçme yeteneğine sahip sürekli beyaz ve sarı bir kaplamadır ve bu film, hastalığın başlamasından birkaç saat sonra oluşur.

Ana belirtiler: vücut ısısında, ateşte, şiddetli baş ağrısında ve vücudun genel zehirlenmesinin diğer belirgin belirtilerinde önemli bir artış. Sıklıkla beyin hasarının rahatsız edici belirtileri vardır.

Phlegmonous tonsillit

Angina veya intratonsillar apse fili biçimsel formu nispeten nadirdir. Bu tür bir patolojinin oluşum mekanizması, belirli bir bademcik bölgesinin pürülan erimesi süreci ile açıklanmaktadır. Çoğu zaman, lezyon bademcikler bir tarafına dokunuyor. Ana belirtiler şunlardır: kızarıklık ve yoğun yüzey ile genişletilmiş bademcikler;

 • Lenf düğümlerinde parmağınızı bastığınızda ağrı sendromu
 • Yutkunarken ve konuşurken ağrı
 • Vücut ısısı 39,5 ° C'nin üstünde
 • Vücudun genel zehirlenme belirtileri

Hasta başını zorla pozisyonda tutmaya çalışır.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik tip anjina, 5-9 yaş arası çocuklar için tipiktir. Yetişkinlerde son derece nadirdir. Enflamatuar sürecin ana suçluyu Coxsackie virüsüdür. Hastalık çok bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşır. Karakteristik bir özelliği - yumuşak damak, küçük dil bölgesinde üretilen küçük kabarcıklar kırmızı rengi, damak, bademcik ve arka yutak yüzeyi üzerinde işler. Oluşumdan 3-5 gün sonra, birbirlerinden bağımsız olarak parçalanır ve çözülürler ve mukoza zarının yüzeyi eski haline döner.

Herpetik anjin agresif bir şekilde 40 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta başlar. Bir ateşli durum, boğazda ağrı, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal var.

Ülseratif film anjina

Yazvenno-film anjina çeşidi, yukarıda belirtildiği gibi, spiroketlerin ve iğ şeklindeki rodun kombine etkisi ile üretilir. Hastalığın gelişimine, bademcik yüzeyinin nekrozu ve tek taraflı versiyon eşlik eder. Lezyonlar meydana geldiğinde, küçük ülserasyon. Karakteristik semptomlar: Yutulduğunda boğazda yabancı cisim hissi, çirkin bez gölgesinden kötü nefes, tükürükte bol miktarda salgı. Bu tür anjin çok uzun sürebilir: ortalama 8-20 gün, bazen de 2-4 ay.

Nekrotizan anjina

Nekrotik veya ülseratif-nekrotik, bir tür hastalık zayıflatılmış bir organizma veya ağız boşluğunda nekroz odaklarının varlığından kaynaklanabilir. Çoğu zaman neden uzun süreli bir diş çürüğüdür. Bu tip anjina yavaş gelişim ile karakterizedir. Süreç, sıcaklıkta hafif bir artış ve zayıf bir şekilde genel zehirlenme belirtileriyle ilerler.

Bezler sarımsı-yeşilimsi veya gri renk tonu ile mukoza zarının derinliklerine uzanan bir plak oluştururlar. Plak bileşimi fibrin içerir. Filmi çıkarırken kanama meydana gelir. Plak reddinden sonra, dokuların yüzeyinde 20 mm'ye kadar çukurlu bir dip ile çukurlar kalır. Kusma tezahürü ve bilinç bulanıklığı ile bir hastalık geliştirmek oldukça zor olabilir. Kan testi, nötrofili, lökositozu, ESR'de önemli bir artışı ortaya çıkarır.

Belirli çeşitleri

Bazı angina tipleri, sözde spesifik formlara, etiyolojik mekanizma tipik patogenezden farklıdır. Bu tür anginanın aşağıdaki ana türleri ayırt edilir:

 1. Mantar anjina. En sık görülen nedenler: kandidiyaz ve ribotriyo. Küçük çocuklarda ve sonbahar-kış döneminde hastalığın en tipik görünümü. Belirli bir özellik kıvrık kıvamda bademcikler üzerinde beyazımsı gevşek bir kaplamadır. Bu kaplama kolayca çıkarılabilir. Hastalığın süresi 6-8 gündür.
 2. Parazitik anjin tipi. En sık üretilen amip, ağız boşluğunda yaşıyor. Uygun koşullar altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanma reaksiyonunu kışkırttıkları farenksine inmeye başlarlar.
 3. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Hastalığın nedensel ajanları ağızda şartlı patojenik mikroorganizmalardır. Dokunulmazlıktaki azalma ve elverişli koşulların yaratılmasıyla, enflamatuar bir süreci kışkırtırlar.
 4. Monosit anjina. Bir kural olarak, bu tipin hastalığı mononükleozun bir sonucu haline gelir ve genişlemiş dalak ve lenf düğümlerinin arka planına karşı gelişir. En çok etkilenen çocuklar 7-12 yaşları arasındadır. Patolojinin gelişme süresi yaklaşık 8-15 gündür. Kan testinde önemli miktarda monosit bulunur.

Angina, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında çok yaygın bir hastalıktır. Herhangi bir anginanın ana tehlikesi, ciddi komplikasyonlara eğilimdir.. Ciddi sağlık sorunları riskinden kaçınmak için, hastalığı zaman içinde tanımlamak gerekir. Anjin tedavisi, türlere göre farklılaşmasını dikkate alarak gerçekleştirilir.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Angina nedir? - Hastalığın formları, semptomları ve tedavisi

Angina, farinksde ve çoğunlukla palatine bademciklerde inflamatuar değişikliklerin eşlik ettiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu patoloji temel olarak çocuklukta teşhis edilir, ancak erişkinleri bağışıklığı azalmış değildir.

Böyle bir bulaşıcı hastalığın gelişimi, çeşitli virüslerin, mantarların ve bakterilerin etkisi altında meydana gelir, bu nedenle anjinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Sonuçta, her bir patoloji türünün belli bir semptomatolojisi vardır ve kendini farklı şekillerde gösterir.

Angina - nedenleri

Anjina gelişimi çeşitli faktörlere neden olabilir

Çoğu zaman, anjina gibi böyle bir hastalığın gelişimi, bakterilerin, virüslerin ve mantarların etkisi altında meydana gelir. Ana anjina patojenleri streptokoklardır ve insan vücuduna çeşitli ev eşyaları ile girebilir.

Bazı durumlarda hastalık, her bir kişinin boğazında bulunan mikropları yutmak suretiyle gelişebilir. Aşağıdaki dış etkenlere maruz kaldıklarında aktifleşmeye başlarlar:

 • şiddetli hipotermi
 • koruyucu fonksiyonların azaltılması
 • keskin sıcaklık düşüşü

Duman, toz ve alkol şeklindeki çeşitli tahriş edici maddelerin farenksine girdiğinizde boğaz ağrısının görünümü dışlanmaz. Ek olarak, aşağıdaki nedenler hastalığa neden olabilir:

 • uygunsuz ve verimsiz beslenme
 • Vücudun ciddi aşırıya kaçması
 • elverişsiz koşullarda yaşamak
 • güneş ışığı eksikliği
 • sabit nemlilik.

Sıklıkla, angina bademciklerde kronik inflamatuar süreçlerin ilerlemesinin bir sonucudur. Ayrıca, bademcik iltihabının nedeni, ağız boşluğundaki dişleri olan hastaların bulunması ve aynı zamanda burun ve paranazal sinüslerin hastalıklarının teşhisi olabilir.

Hastalığın formları ve semptomları

Aslında, birkaç akut tonsillit tipi vardır ve bunların her biri belirli bir semptomatoloji ve seyir ile karakterize edilir.

 • En sık görülen hastalık tiplerinden biri, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda teşhis edilebilen biliyer anjinadır.
 • Hasta bir kişiden sağlıklı hava damlacıklarına aktarılır ve hastalığın semptomatolojisi ve seyri için en kolay formlardan biri olarak kabul edilir.
 • , Kırmızı, yutma güçlüğü bademcik lekeleme bir baş ağrısı, bir kuruluk duygusu ve yavaş yavaş ağrı dönüştürülmüştür boğaz, bir tickle ile birlikte vücut sıcaklığında, şiddetli zayıflık, yükselmeye: her yaştaki hastalar aşağıdaki semptomlar alabilir.

Catarrhal angina en hafif formlardan biri olarak kabul edilmesine rağmen, çeşitli komplikasyonlar geliştirme tehlikesi vardır. Bu nedenle, böyle bir hastalığı tespit ederken, bir uzmanın gözetiminde tıbbi tedaviye girmek gerekir.

 • Hastalığın yayılmasının ana kaynağı genellikle dokunduğu bir hasta veya ev eşyasıdır.
 • Çocuklar için, belirtiler daha belirgin ve bebeklerin davranışlarında sapmaların görünümü. Çocuklar, kapris, uyuşukluk, uyku ve iştah bozuklukları ile desteklenen lacunar anjinası belirtileri geliştirirler.
 • aşağıdaki belirtiler ile teşhis Tipik olarak bu tür hastalık: boğazda ağrı ortaya çıkışı, bademcikler aşırı şişme, vücut sıcaklığı artışı, zehirlenme işaretleri, bir baş bolus, mide bulantısı ve kusma, submandibuler kart, lenf nodu boyutu artışı, ağızlar eksiklikleri de görünüm görünümünü plak (sarı - beyaz renkli).

Lacunar anjin için oldukça hızlı bir gelişme ile karakterizedir ve sadece birkaç saat içinde sağlıklı bir kişi, karakteristik hastalık belirtileri görünümü ile halsiz ve kayıtsız bir hastaya dönüşür. Böyle bir hastalığın ilerlemesi, çocuklukta komplikasyonların gelişmesine yol açabilir ve en tehlikeli olanları şunlardır: konjonktivit, gastrointestinal bozukluklar, yalancı krup ve otitis.

 • Pürülan bademcik iltihabıdır ve gelişmesine, açık sarı renkteki kabarcıklar biçimindeki bademcikler eklenmesi ile eşlik edilir.
 • Bu anjin formunun ana belirtisi, vücutta zehirlenme olarak telaffuz edilir ve çok yüksek bir vücut ısısıdır, bu da çocuklukta yıkılması oldukça sorunludur.
 • Böyle bir patolojinin gelişmesinde çocuk, güçlü bir baş ağrısından ve eklemlerdeki hoş olmayan duyulardan şikayetçidir. Yutulacak bir şey istiyorsanız, yavaş yavaş kulak bölgesine yayılan dayanılmaz bir acı vardır.
 • İnsan vücudunda fibrinöz anjin gelişmesi, şiddetli ateş ve titreme başlangıcı ile başlar.
 • Buna ek olarak, hastalığın semptomatolojisi, vücudun genel halsizlik belirtileri ile artmaktadır ve zayıflık ve baş ağrısı artmaktadır.
 • Üzerinde bademciklerin yakından incelenmesinde, foliküllerin rüptürü nedeniyle oluşan beyaz renkli bir plağı fark etmek mümkündür. Bu tür patlama kesecikleri, fibrin gibi bir maddeyle kan plazması bileşikleridir.

Bu angina formunun ilerlemesinin tehlikeli bir sonucu, inflamatuar sürecin ve beyin hasarının gelişmesi olabilir.

 • Çocuklukta nadiren teşhis edilir ve çoğunlukla 30-40 yaşlarındaki hastaları etkiler.
 • Bu patoloji formunun gelişmesinin ana sebebi streptokokların vücudun hücresel boşluğuna nüfuz etmesidir, ancak bazı durumlarda hastalık bir foliküler veya kataral bademcik iltihabının sonucu olabilir.
 • anjin karakteristik görünümü aşağıdaki belirtiler için: vücut sıcaklığının yükselmesi, bir yandan ağrı oluşması, ses Husky olur ya da tamamen hoş olmayan bir koku ağız boşluğu, gökyüzü ve büyük ölçüde şişen ve kırmızı renk bademcik bir alanda kaybolur pürülan içerikli ocak oluşturulur açık sınırlar olmaksızın, açığa çıkarılması gereken.

Flegmonus boğaz ağrısı ve diğer formlar arasındaki temel fark, güçlü bir ödem ve peripetal bezin kızarması olarak kabul edilir.

 • Boğazın herpetik tipinin yayılmasının ana yolu oral fekal yoldan veya nazofaringeal boşaltım yoluyla gerçekleşir.
 • Çocuklar ve erişkinlerde hastalığın bu formu gelişmesiyle birlikte, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir: Şiddetli ağrı karında, grip benzeri bir durum gelişebilir, boğaz ağrı ve artışı, tükürük hissederek, seröz eritemli kabarcıklar boyut perednesheynye yetişen oluşur gökyüzünde ve bademcikler üzerinde lenf bezlerine.

Herpetik angina en zor ve tehlikeli olanlardan biri olarak kabul edilir, çünkü menenjit ve ensefalit şeklinde ciddi komplikasyon riski artar. Bu nedenle, bu tür boğaz ağrısı şüphesi bir uzmana yönlendirilmeli ve virolojik ve serolojik bir çalışma yürütülmesi gerektiğidir.

 • Bu tür patojenlerin etkisi altında, mili şeklindeki çubuk ve ağız boşluğunun spirochaete'si olarak gelişir.
 • Hastalığın bu formu, genellikle tüm organizmanın artan bir tükenme derecesine sahip olan hastalarda teşhis edilir.
 • Buna ek olarak, bu tür rahatsızlıklar, koruyucu işlevlerde azalma olan ve vücuda girmek için yeterli B ve C vitamini bulunmayan kişilerde gelişebilir.
 • Vücut ısısı yükselir olmadığı veya önemli ölçüde doğmuyorsa, iltihaplı bölgesel lenf düğümleri plak kükürt görülebilir ağız, bademcikler gelen ve ağızda boğazda ağrı ve artışı, tükürük, hoş olmayan koku görünür: ülser nekrotik anjina zaman bu semptomlar ortaya çıkabilir sarı bademcik nekroz ve bitişik dokuların geliştirir.

Her türlü bademcik iltihabı olan ülseratif-nekrotik form, vücut ısısının yüksek olmaması ve hastanın tatmin edici hissetmesine rağmen, en şiddetli şekilde ilerler.

Patoloji için antibiyotikler

Sadece bir doktor, hastalığın şekli ve şiddetine bağlı olarak anjinin tedavisi için etkili bir antibiyotik reçete edebilir.

Hastanın streptococcus'un neden olduğu anjina teşhisi durumunda, tedavi antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır. Anjina tedavisinin temelini oluşturan antibiyotiklerdir ve diğer tüm ilaçlar hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Antibakteriyel ilaçların yardımıyla, anjinin semptomlarını azaltmak, bakterilerin daha fazla çoğalması sürecini durdurmak ve hastanın iyileşmesini hızlandırmak mümkündür. Ek olarak, antibiyotik kullanmak, anjina sonrası ciddi olan çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Anjina ile, aşağıdaki hazırlıklar reçete edilir:

 • Penisilin grubunun antibakteriyel ilaçları vücuda en az zarar verir ve penisilin alerjisi olmadığında reçete edilir. Hamilelik ve emzirme döneminde hastalığın tedavisinde bu tür antibiyotiklerin alımı kabul edilir. Penisilin, amoksisilin ve amoksiklavın penisilin grubunun etkili ilaçları olduğu düşünülmektedir.
 • Hastanın penisiline tolerans göstermemesi durumunda boğaz ağrısı tedavisi, sefalosporin 1-3 kuşak yardımıyla gerçekleştirilir. Çoğu zaman akut tonsillitte, bu grubun aşağıdaki ilaçları reçete edilir: Sefuroksim, Trikaxon, Cefaleksin, Eritromisin, Sumamed ve Azitromisin.
 • Son derece uzmanlaşmış antibakteriyel ilaçlara, lincomycin ve klindamisin gibi aşırı durumlarda kullanılır. Kategorik olarak emzirme sırasında anjin tedavisinde bu tür antibiyotiklerin alınması kontrendikedir.

Çocuklarda veya yetişkinlerde anjinin şiddetli formda olması durumunda, enjeksiyonlar yardımıyla vücuda antibiyotik verilir.

Bioparox'un kendini kanıtladığı, yerel aksiyonlu antibakteriyel ilaçların kullanılmasıyla iyi bir etki sağlanır.

Yardımı ile, farinksin inflamatuar süreci ortadan kaldırmak ve dokunun şişmesini azaltmak mümkündür. Ek olarak, vücut üzerinde antifungal bir etkiye sahiptir ve burun boşluğundan salgı miktarını azaltmaya yardımcı olur, ancak antibiyotiklerle birlikte kullanılmalıdır.

Angina tedavisinde inhalasyon

Soluma nebulizörü - angina tedavisinde en iyi yöntemlerden biri

Genellikle boğaz ağrısı tedavisi, bir nebulizatör kullanımı ile gerçekleştirilen inhalasyonların yardımıyla gerçekleştirilir. Böyle bir patolojinin gelişmesiyle, dokuda güçlü bir iltihaplanma ve düzgünsüzlük, ayrıca patojenik mikroorganizmaların birikmesiyle birlikte çöküntülerin oluşumu vardır. Neubulizer, tıbbi maddeleri partiküllere ayırır ve bu da en erişilemez yerlere nüfuz etmelerini sağlar.

Çocuklukta solunum yolu ile antibakteriyel ilaçların kullanımı ve hormon içeren ilaçların bir uzmanla ön istişarede olması gerekir.

Eczanede inhalasyon yapmak için aşağıdaki ilaçları alabilirsiniz:

Maden suyu yardımıyla inhalasyon ile iyi bir etki sağlanır. Bu prosedür oral mukozayı iyi bir şekilde nemlendirir ve bademcik iltihabının azaltılmasına yardımcı olur.

Diğer tedaviler

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

pürülan anjin tedavisi için bir hastaya teşhis zaman antibakteriyel ajanlar ve aerosoller, spreyler ve çözeltiler gibi lokal antiseptik ilaçlar her ikisini de kullanarak gerçekleştirilir.

Ağır vakalarda, aşağıdaki maddeler tavsiye edilir:

Vücut ısısını azaltmak ve ağrı sendromu reçete antipiretik ilaçlar ve analjezikler azaltmak için.

Genellikle bu tür patolojilerin gelişimi vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile oluşur, bu nedenle tedavi immünomodülatörlerin kullanımını içerir. Onların yardımı ile, bağışıklık sisteminin işleyişini normalleştirmek ve hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür. Ayrıca diyetinizi B ve C gibi vitaminlerle doyurmanız tavsiye edilir.

Faydalı video - Boğaz ağrısı tedavisi için ilaçlar:

Pürülan boğaz ağrısı tespit edildiğinde, tedavi durulama gibi bir prosedür kullanılarak yapılmalıdır.

Boğazın yıkanması sırasında, patojenik mikroorganizmaların mukus zarından dışarıya yıkanması gerektiğini hatırlamak önemlidir, bu yüzden bunu mümkün olduğunca sık yapmak gerekir. Evde boğazını yıkarken, çözümleri kullanabilirsiniz:

Halkın hastalık tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisinde en iyi halk tavsiyesi

Geleneksel tıp, anjin gibi karmaşık bir hastalığın tedavisi için çok sayıda reçete sunar. Akut bademcik iltihabında, mikropların faringeal mukozasından yıkanması gereklidir ve bu amaçla bitkilerin infüzyonları ve dekompozitlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Aşağıdaki prosedürlerle iyi bir etki sağlanır:

 • ağız boşluğunun deniz suyu çözeltisi ile sık sık durulanması boğazda ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur
 • birkaç gün içinde hastalığın hoş olmayan belirtilerinden kurtulmak, sarımsak ile, kompresler, inhalasyonlar ve durulamalar için kullanarak olabilir
 • Gün boyunca broth kekik kullanımı sesin ses kısıklığı kurtulmak yardımcı olacaktır
 • bademcik iltihabının başlangıcında, bir limon suyu çözeltisi ile birlikte hamur ve gargara ile birlikte limon lezzetini çiğnemek tavsiye edilir
 • boğaz ağrısı ateş ve titreme eşliğinde bu durumda, bu kızılcık, limon veya ahududu ile durum sıcak çay hafifletmeye yardımcı olur

Akut tonsillit tanısı konduğunda, vücuttan biriken tüm toksinleri temizlemeye ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olacak kadar sıvı kullanmak önemlidir.

Hastalığın komplikasyonları

Boğaz ağrısı yanlış tedavi tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir

Angina, birçok komplikasyonun gelişmesine neden olabileceğinden, oldukça karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir.

Uzmanlar anjinadan sonra ortaya çıkabilecek iki komplikasyon grubunu ayırırlar: genel ve lokal.

Genel komplikasyonlar en istenmeyen olarak kabul edilir, çünkü bunlar önemli organları etkiler ve sağlığa ciddi zarar verebilir.

Akut tonsillitten sonra, hasta aşağıdaki komplikasyonları gelişebilir:

 • bozulmuş böbrek fonksiyonu
 • eklemleri ve kalbin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen romatizma gelişimi
 • böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilen pyelo- ve glomerülonefrit tanısı
 • kan enfeksiyonu, yani sepsis
 • gastrointestinal kanalın çeşitli patolojileri
 • beyinde inflamatuar süreç

Yerel iltihaplanma ilk bakışta daha az tehlikeli görünebilir, ancak onlarla birlikte daha ciddi problemlerin gelişmesi başlar. Yerel komplikasyonlara uzmanlar şunları içerir:

 • işitme organlarındaki inflamatuar sürecin gelişimi
 • artmış laringeal ödem
 • lenf düğümlerinin ciddi inflamasyonu
 • bademcikler gelen kanama
 • yakın dokularda irin birikmesi ve apse gelişimi

Böyle karmaşık bir hastalığın çeşitli formlarını anjina olarak tahsis eder ve her birine belirli bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder. Bu patolojinin, birçok komplikasyonun gelişmesini engellemeye yardımcı olan zorunlu tedavi gerektirdiğini hatırlamak önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjina tipleri etiyolojik özelliklere ve farinks ve mukoza boğaz muayenesine göre sınıflandırılır. Onlara göre tedavi reçete edilir.

Bu hastalık nedir?

Angina ile gökyüzünün iltihabı oluşur, bademcikler. Enfeksiyöz allerjik patolojilere işaret eder. Antik doktorların yazılarında anlatıldığı gibi hastalık antik dünyadan beri bilinmektedir. Şu anda, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı türde anjina vardır:

Anjina'nın mevcut başka bir sınıflandırması - hastalığa neden olan patojene bağlı olarak:

Hastalık birincil, ikincil ve spesifiktir. Birçok tür anjin, bakteriler, virüsler ve bazen mantarlar tarafından kışkırtır.

Hastalığın belirtileri

Yetişkinlerde ve çocukta hangi boğaz ağrısının olduğuna bakılmaksızın genel belirtiler vardır. Her durumda, kuluçka döneminin bitiminden sonra ortaya çıkarlar (1 ila 2 gün). Semptomlar şöyledir:

 1. Sağlık durumundaki keskin bozulma.
 2. Vücut ısısı artışı (bazı durumlarda 40 ° C'ye kadar). Bir kişi titremelerini endişelendirmeye başlar.
 3. Vücutta zehirlenme belirtileri kafada ağrı, ağrıyan kaslar ve eklemler, halsizlik.
 4. Boğazda yutkunma sırasında büyük ölçüde ağırlaşan dayanılmaz bir ağrı vardır. İkinci günde, tüm duyular maksimumlarına ulaşır.
 5. Boğazdaki ağrı nedeniyle, kişinin iştahı kötüleşir ve uyku rahatsız olur.
 6. Palpasyon sırasında, lenf düğümlerinin büyüklüğünde belirgin bir artış vardır. Her şeyden önce, submaksiller değişir.
 7. Bademcikler belirgin bir şekilde büyümüştür. Sarımsı renk tonunun nokta formasyonları ile kaplıdır. Bu semptom, foliküler anjina tipinde en belirgindir. Belki de bademciklerin örtülmesi pürülandır.
 8. Karmaşık akışla bademcik alanları erozyonlarla kaplıdır.

Tonsillit akut respiratuar hastalıktan farklıdır, çünkü yüksek sıcaklık 39 ° C'dir ve boğazda kuvvetli ağrı hissi görülür. Hasta yorgunluk geliştirir, konuşması, yiyecek çiğnemesi, yutması zordur. Bununla birlikte, ne tür bir anginanın olduğuna bağlı olarak, hastalık belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Uzmana hitap etmek acilen gerektiğinde

Bir uzmana acil tedavi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • cildin ağartılması ve siyanotik renginin görünümü;
 • Bilincin keskin engellenmesi;
 • belirgin hipotermi;
 • anüri (olası bulaşıcı ve zehirli şok);
 • kan damarlarına verilen hasar ve kan pıhtılaşmasının ihlali;
 • geniş ağız açmanın imkansızlığı (paratonzillit belirtisi);
 • bel bölgesinde ve sternumda ağrı görünümü;
 • ders sürecinde ağrı;
 • idrar renginde bir değişiklik (bu işaret böbrek hasarını gösterebilir).

Bademcik iltihabının tehlikeli semptomlarının neler olduğunu bilmek gerekir, çünkü bazen bulaşıcı bir toksik şok belirtileri çok hızlı gelişebilir. Bu durumda, insanlar sadece acil önlemleri kaydedebilir. Boğaz ağrısı sınıflandırıldığında, doktor ön muayene ve teşhis muayenesi ile ilgilenir ve ardından gerekli tedaviyi reçete eder.

Angina, tiplerinde hızlı bir artış ile ilişkili olan anjina, hemen tedavi gerektirir. Sadece doktor tarafından belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Catarrhal ve foliküler anjina bulguları

Hangi tür anjinaların geliştiğine bağlı olarak, patolojinin şekli kendi yolunda ilerler. Örneğin, catarrhal keskin başlar ve klinik aniden büyür. Vakaların büyük çoğunluğunda, bir kişi genel refahın arka planına karşı aniden bir rahatsızlık hisseder. Enflamasyonun ilk belirtilerinden biri, boğaz bölgesinde kuruluk ve şişliktir. Gelecekte, yutma sırasında buna ağrı eklenir. Zamanla kalıcı hale gelir.

Oral kavite ve farinks palatine bademciklerin klinik muayenesinde kırmızı ve şişmiş. Submandibuler lenf düğümleri büyük oranda büyümüştür. Onlara basıldığında, hasta ağrı hisseder. Çok çabuk, sıcaklık artar: hastalığın başlangıcından sadece birkaç saat sonra, 39 ° C'ye ve hatta daha yükseklere ulaşır.

Anjina catarrhal tipinin gelişmesiyle birlikte, bilinç karışıklığı olabilir. Bir kişi vücutta bir acı hisseder, titreme. Bazen migren ataklarını geliştirir.

Anjinin foliküler çeşitliliği daha ağırdır ve daha uzun sürer. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar verir. Bu boğaz ağrısının ana semptomları eklem ağrısı ve genel halsizlik belirtileridir. Bunlar, catarrhal formdan çok daha yoğun ifade edilir. Bu belirtilere eklenir:

 • şiddetli baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin keskin ağrılılığı;
 • yumuşak damak hipertrofisi;
 • kan kompozisyonunda bir değişiklik (lökositlerin sayısında bir artış);
 • idrarda eritrosit ve protein görünümü.

Görüldüğünde, sarımsı foliküllerin görünümü fark edilir. Şişebilir ve açılabilirler. Bu işlem sonucunda, ağız boşluğunda beyaz bir kaplama oluşur. Bu tip anjina sadece bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastanın sürekli klinik gözlem ihtiyacı vardır.

Lacunar ve fibrin

Böyle bir anjin, eşit derecede tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Her şeyden önce, sağlık durumunda gözle görülür bir bozulma vardır. Sıcaklık çok keskin bir şekilde yükselir ve bazen 40 ° C'ye ulaşabilir. Bu durum öncelikle çocuklar için çok tehlikelidir. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler dikkat çeker:

 • Boğaz ve boğazda çok şiddetli ağrı;
 • şiddetli yutma bozuklukları;
 • kulaktaki ağrının ışınlanması;
 • mukus boğaz ve larinkste belirgin hiperemi;
 • bademciklerin mukoza zarında beyazımsı veya sarı bir kaplamanın varlığı.

Çocuklarda böyle bir hastalığın gelişmesi ile kusma mümkündür. Görünüşü vücudun zehirlenmesi ile ilişkilidir.

Hastalığın fibröz formunun gelişimine aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ağrılı öksürük eşliğinde boğazda terleme;
 • sabit yüksek vücut ısısı;
 • Vücudun artan zehirlenmesi ile ilişkili mide bulantısı, kusma ve kabızlık;
 • sıcak bir ritim bozukluğu.

Bademciklerin yenildiği yerde ülser ve ülserler sıklıkla oluşur. Hastalık çok hızlı gelişir. Bazen şiddetli vakalarda bilinç bozulabilir. Bademcikler üzerinde yavaş yavaş komşu dokulara yayılan beyazımsı bir kaplama görünür.

Doğru tanının konulması çok önemlidir, çünkü bazen benzer belirtiler difteri olarak gelişebilir. Difteri yanlış tedavi ölüme yol açabilir.

Herpetik ve phlegmonous

Bu tür anjina gelişiminin başlangıcında, influenza veya akut solunum yolu hastalığı belirtileri vardır. Bu tür belirtilerle kendini gösterir:

 • ciddi halsizlik;
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • artan sinirlilik;
 • titreme;
 • iştahta azalma;
 • burun mukozasının iltihabı;
 • boğazda ağrı;
 • artan tükürük.

Daha sonra, bademcikler, yumuşak damak, dil ve farinksin arka yüzeyinde küçük kabarcıklar görülür. Seröz sıvı ile doldurulur ve herpes ile döküntüye benzerler. Hastalığın şiddetli seyrinde diyare, kusma eşlik eder.

Bu hastalık türü, kuluçka süresinin 7 ila 14 gün arasında değişmesi ile karakterizedir. Karakteristik sıcaklıkta keskin bir artış - bazen 40 ° C'ye kadar Kanı analiz ederken, bulanık lökopeni ve lenfositoz not edilir.

Phlegmonous tonsillitis bademciklerin yakınında bulunan selülitin akut inflamasyonudur. Sıklıkla foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonudur. Karakteristik bir tezahür, boğaz bölgesinde çok acı verici bir ağrıdır. Bir insanın bazen sıvı almayı bile reddettiği çok güçlüdür. Ses değişir: burun olur.

Böyle bir hastanın konuşması belirsizdir. Başın özel pozisyonu karakteristiktir: kişi onu öne doğru yatırır. Bazen sıvı sindirim sırasında nazofarenksine girer. TMJ'nin sözleşmesi nedeniyle, kişi normal olarak ağzını açamaz.

Hoş olmayan bir aseton kokusu ağızdan çıkar. Çok miktarda tükürük tahsis edilir, ancak bir kişinin yutması çok zor ve boyun hareketlerinde yardımcı olur. Vücudun sıcaklığı keskin ve önemli ölçüde artar - bazen 40 ° C'ye kadar

Faringoskopi ile yumuşak damakta keskin bir şişlik vardır. Amigdalada apse formları. Açıldığında, yeşilimsi irin keskin hoş olmayan bir koku ile salgılanır. Apse açıklığı normal olarak ortaya çıkarsa, o zaman iyileşir ve iyileşir, sonra bir fistül oluşur. Hastanın durumu gelişiyor. Bununla birlikte, bazen apse açmak için ameliyat müdahalesi gerekebilir.

Ülseratif nekrotik

Bu genellikle toplam tükenme arka plan üzerinde ya da ağız boşluğu içinde nekrotik varlığında gelişir. Çoğunlukla çürük dişleri olan hastalarda olur. Genellikle bir kişinin durumu tatmin edicidir, vücut ısısı genellikle subfebrildir. Ağızdan büyük miktarda tükürük salınır, hoş olmayan, keskin bir koku oluşur.

Oral kavite ve farinks incelendiğinde, gri veya yeşilimsi renk nekrozu alanları göze çarpmaktadır. Çıkarıldıktan sonra, bir kanama yüzeyi belirir. Nekroz bölgelerini yırtırken, mukozal defektler oluşur. Süreci bu tür belirtiler eşlik eder:

 • bilincin engellenmesi;
 • Vücudun artan zehirlenmesi nedeniyle kusma;
 • kandaki lökosit sayısında belirgin artış;
 • Eritrosit sedimantasyon hızındaki artış.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Böyle bir hastalık, genellikle genç yaşta veya sindirim sistemi distrofisi, kaşeksi, radyasyon rahatsızlığı nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma ile gelişir. Kural olarak, sadece bir taraf etkilenir, ancak bademciklerin ikili yenilgi vakaları da yaygındır. Genel durum genellikle sıcaklıkta hafif bir artışla tatmin edicidir.

Faringoskopi, grimsi veya sarımsı bir tonun bir filminin mukoza zarında varlığını gösterir. Bu plağın kıvamı hafiftir. Sıradan bir pamuklu çubuk kullanarak çıkarmak nispeten kolaydır. İlk aşamalarda bademciklerin yüzeyi ülser ile kaplıdır. Sığdır, ancak daha sonra derin dokular patolojik sürece dahil olur. Bazen sakız hastalığı gelişir.

Kurtarma, kural olarak 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Şiddetli vakalarda ağrılı süreci birkaç hafta geciktirmek mümkündür. Eğer pürülan bir enfeksiyon birleşirse, hastanın durumu kötüleşir, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve boğazda kuvvetli bir ağrı görülür. Bu boğaz ağrısı tipi daha uzun süreli tedavi gerektirir.

Yaygın anjin tipi ve semptomları

KBB doktorları, hastalığın seyrinin görünümü ve görüntüsü nedeniyle anjina türünü belirler. En iyi tedavi antibiyotik, durulama ve yatak istirahati alacak.

Angina, tüm yaş kategorileri için oldukça yaygın bir hastalıktır. İnsanlar çoğu kez% 60'ı çocuk olan 25-30 yaşlarına maruz kalmaktadır. Hem onlar hem de yetişkinler için hastalık tehlikeli formlar alabilir ve ciddi komplikasyonlarla doludur. Bu nedenlerden dolayı, birincil görevler doğru teşhis ve sonraki etkili tedavidir. Her durumda hastalığın kesin çeşitliliğini belirlemek önemlidir ve bu yazıda boğaz ağrısının ne tür olduğu tartışılacaktır.

tanım

"Angina" kelimesi, "sıkma", "sıkma" anlamına gelen Latince sözcüğü angere'den gelmektedir. Hastalığın klinik tablosuna her zaman bu semptomların eşlik etmemesi nedeniyle bu isim tam olarak doğru değildir. Tıpta anjin "akut bademcik iltihabı" (kelime tonsilae - bademcik) olarak adlandırılan ve ağırlıklı olarak palatin enflamasyonu ile karakterize edilen akut enfeksiyon hastalığı belirtmektedir ve bazı durumlarda, gırtlak, nazofarenks veya dil bademcik.

Zev, anjin tipine bağlı olarak

Hastalık bakteri, streptokoklar, pnömokoklar büyük çoğunluğu, ve daha az stafilokoklar neden olur. Çoğu zaman, daha önce ağız veya yutak mikroplarda pasif ve bunların aktivasyonu gibi güçlü aşırı soğumasını ya da ani sıcaklık değişiklikleri gibi dış faktörler, etkisi altında gerçekleşir. Ve ayrıca dışarıdan enfeksiyonu tanıtmak. Bazı durumlarda, kaynakları burun çürümelerinin karakteristiği olan diş çürümesi veya pürülan hastalıklar olarak hizmet edebilir.

Tüm anjina tipleri, aşağıdakileri içeren birtakım benzer semptomlara sahiptir:

 1. Sıcaklıkta artış.
 2. Boğaz veya yutma ile kendini gösteren boğaz ağrısı.
 3. Zayıflık ve halsizlik hissi.

Hastalığın gelişimi sırasında, lenf düğümlerinin boyutunda bir değişiklik olabilir, ayrıca bademciklerin kızarması ve bunlar üzerinde pürülan oluşumların görünümü olabilir. Bu ve diğer birçok semptomun, aşağıda tartışılacak olan çeşitli anjina tiplerinin karakteristik olabileceğine dikkat edilmelidir.

Aşağıdaki video, boğaz ağrısı nedenleri ve semptomları nihayet anlamak için yardımcı olacaktır:

sınıflandırma

Angina, sınıflandırmanın altında yatan özelliklere bağlı olarak türlere ayrılır. Tıp biliminde ve uygulamada ikincisi arasında en büyük uygulama IB yöntemleri ile alınmıştır. Soldatova, L.A. Lukovsky ve B.S. Başkalaşım. Bunlara dayanarak, Rus ve yabancı hekimler tarafından yapılan diğer çalışmaların yanı sıra, çeşitli türdeki anjinaları ayırt etmek gelenekseldir. Angina sınıflandırması, ikincisinin aşağıdaki özelliklerle ayrılmasını ima eder.

Oluşma zamanına bağlı olarak

 1. Birincil. İlk kez veya son benzer hastalıktan iki veya üç yıl sonra ortaya çıkarlar.
 2. Tekrarlanan. Son hastalıktan hemen sonra ortaya çıkarlar ve her 1-1.5 yılda bir tekrarlanırlar.

Hastalığın şiddeti

 1. Akciğerler.
 2. Ciddi ciddi.
 3. Ağır. Bunlar, örneğin, kusurlu anjin içerir.

Hastalığı etkileyen alanlara göre

 1. Nazofarenks.
 2. Guttural.
 3. Dil, ayrıca lingual bademciklerin anjinası olarak da bilinir.
 4. Amigdala. Bu tür genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarının veya griplerin devam etmesidir ve en yaygın olarak tıp pratiğinde yaygındır.

Her türlü

Günümüzde ENT uygulayıcıları arasında en yaygın kullanılanı, hastalığın seyrinin nedenleri ve örüntüsüne bağlı olarak anjina çeşitlerinin tanımlanması yöntemidir.

Bu videoda Doktor-lor Irina Shkolnikova size boğaz ağrısı ana türleri hakkında bilgi verecektir:

Catarrhal anjina

Bu hastalığın varlığı, havadaki damlacıklarla bulaşan veya diş çürüklerinin neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Hastalığın diğer formlarından biraz daha sık görülür ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en kolay semptomlardan biri olarak kabul edilir. Çocuklarda anjina tipleri, erişkinlerden daha şiddetli seyreden bir hastalık ile karakterize edilebilmesine rağmen, bu durumda semptomlar benzerdir.

 • yutulduğunda sürekli ağrı ve hafif bir boğazda terleme ve kuruluk hissi;
 • kural olarak, bademciklerin çift taraflı kızarması;
 • genel halsizlik.

Hastalık antibiyotiklerle, borik asit çözeltisiyle, çeşitli inhalasyonlarla tedavi edilir ve genellikle 3-4 gün sürer.

Bununla birlikte, tedavinin yokluğunda veya yetersiz kaliteyle, bu tip bademcik iltihabı daha şiddetli bir form kazanır ve larenjit olan ciddi bir komplikasyona neden olur. İkincisi, belki de her tür anjin için.

Lacunar Angina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynağı ya hastanın kendisi ya da temas ettiği nesnelerdir.

Hastalık hızla gelişir, 40 ° C'ye kadar sıcaklıklarda keskin bir artış ile başlar.

Semptomların benzerliği ile ikincisi en çok çocuklarda belirgindir. Artan vücut ısısına ek olarak, aşağıdaki belirtiler de karakteristiktir:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • bademciklerin ödemi;
 • kusma, halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı;
 • Lenf bezlerinin şişmesi ve lakuna bölgesinde sarı plak görünümü.

Hastalık 7-8 gün sürer ve güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir. Hastalık da tehlikelidir çünkü konjonktivit, akut otitis media, nöbetler ve hatta boğulma şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür anjin, önceki gibi olduğu gibi pürülan anlamına gelir. Tek fark, foliküler ve lacunar anjina ile pürülan oluşumların yeridir. İkinci durumda, bademciklerin çöküntüleri (lacunae) içinde ve eğer hastalığın foliküler formu mukoza yüzeyinde ise. Hasta, aynı zamanda hem hastalık formlarının varlığını da kurabilir. Lacunar anjinası semptomları daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkmasına rağmen, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı ayrılık şartlıdır.

Her iki boğaz ağrısı tipi için önerilen tedavi, antibiyotiklerle birlikte boğazda adaçayı soğanı veya soda-tuz çözeltisi ile durulanır. Yatak istirahatine, sıvı yiyeceklere ve büyük miktarlarda içmeye dikkat edin.

Olası komplikasyonlar peritonsiller irinli foliküllerine bir atılım olduğu apse, yanı sıra sepsis, menenjit, romatizma ve artrit sayılabilir.

Fibrinli tonsillit

Bu tür boğaz ağrısı belirtileri de lacunar ve foliküler anjina belirtilerine çok benzer.

Fibröz form, bir kural olarak, onların komplikasyonudur.

Fark, karakteristik sarı kaplamanın bademciklerin mukozası üzerinde lokalize olmaması, ancak ağız boşluğu boyunca yayılması gerçeğinde yatmaktadır. Hastalık, bir komplikasyon, iltihap ve sonraki beyin hasarının meydana gelmesi nedeniyle tehlikelidir.

Tedavi antibiyotikler, antiseptikler ve antihistaminikler (alerjiler varsa) ve ayrıca potasyum permanganat ile gerçekleştirilir.

Önerilen yatak istirahatı ve bol içki.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık, selülozun çevreleyen bademciklerine düşen piyojenik grubun (streptococcus) mikropları tarafından başlatılır. Ayrıca bir intrathonylar apse olarak bilinir ve nispeten seyrek görülür.

Bir amigdala tamamen irin ile kaplıdır

Anjina'nın üç aşaması vardır:

 1. Ödem (bademcikleri çevreleyen dokularda lokalize olan şişlik ve kızarıklık).
 2. Sızma (etkilenen hücrelerin dokuları üzerinde birikme).
 3. Abscess (suppuration).

bademcik iltihabı neden olan madde, yaz-sonbahar dönemi üzerine düşer yaygın proliferasyon ve aktivasyon süresi ile karakterize edilen sözde Coxsackie virüsü. Hastalık, hava yoluyla, biraz daha az dışkıyla (yani kirli veya kontamine olmuş gıdalar, su, el ve ev eşyaları yoluyla) bir şekilde bulaşır. Çocuklar daha sık maruz kalmaktadır. Hastalığa ateş ve ateşte çok güçlü bir artış eşlik eder (39-40 ° C'ye kadar). Hastalığın bu belirtileri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • vücudun grip benzeri durumuna benzer;
 • karın şiddetli ağrı varlığı;
 • boğazda artan tükürük ve ağrı;
 • bademciklerin ve gökyüzünün yüzeyinde pürülan vesiküllerin görünümü;
 • lenf düğümlerinin şişmesi.

Hastalık 10 ila 14 gün sürer ve antipiretik ajanlarla antihistamin ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Yatak istirahatini gözlemlemeniz ve ayrıca B ve C vitaminleri ve içecekleri bakımından zengin olan büyük miktarlarda tüketmeniz tavsiye edilir.
Bu tip anjina, menenjit ve ensefalit olabilen komplikasyonlarla doludur.

Monosit anjina

İsmi sırasında hastanın monositozu göstermesi nedeniyle ismini almıştır. Bu, bir tür beyaz kan hücresi (lökosit) olan monositlerin kanındaki bir artıştır. Dalağın artması ve konsolidasyonu, ayrıca palpasyon sırasında duyarlılık kaybı vardır.

Hastalığın nedeni açık değildir.

Bugüne kadar, en yaygın teori, bu anjina formunun etken maddesinin, havada ya da temas yöntemleriyle bulaşan Epstein-Barr virüsü olmasıdır.

Hastalıklar esas olarak 10 ila 30 yaş arası kişiler tarafından etkilenir ve sıcaklıkta ani bir artışla 40 ° C ve üzerinde başlar. Diğer semptomlar arasında boğazda ağrı, lenf düğümlerinin genişlemesi ve sıkılaşması ve bademcikler üzerinde sarı bir kaplama oluşumu yer alır.

Tedavi antibiyotik ve intravenöz askorbik asit enjeksiyonu ile ve aynı zamanda strikninin subkütan enjeksiyonu ile yapılır. Etkili tedavi için bir ön koşul, yatak istirahatine uyulmasıdır.

Alerjik anjina

Bu durum, özellikle aşırı ekolojik bir durum söz konusu olduğunda, aşırı soğuk iklime sahip bölgeler veya çok gelişmiş endüstrinin bulunduğu bölgeler arasında organizmanın morbid bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu koşullar önemlidir, ancak bademcik iltihabı veya faringeal mukozanın yüzeyi şeklinde kendini gösteren hastalığın başlaması için gerekli değildir.
Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • bademcikler ve boğaz ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğuk sesler, öksürme ve ağız kokusu.

Bu anjin tipi, ya bağımsız bir hastalık ya da eşlik eden soğuk ya da alerjik bozukluklar olarak gelişebilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından incinirler. Tedavi antibiyotikler ve fizik tedavi ile gerçekleştirilir ve sıklıkla palamin bademcikler alanında Lugol çözeltisi ile yağlama yapılır.

Hastalık, özellikle çocuklarda boğulma şeklinde komplikasyonlarla doludur.

Bu durumdan dolayı, çocuğun zaten herhangi bir dış uyarana alerjisi varsa, örneğin, yünlü veya havlulu kumaşlar, ekstra özen göstermeli ve bu maddeleri doğrudan temas alanından çıkarmalısınız. Bazı durumlarda, tedavi sonuçlarının yokluğunda ve hastanın durumunun kötüleşmesinde, cerrahi müdahale, bazen bademciklerin uzaklaştırılması gerekebilir.

Sonuç

Angina çoğu durumda tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonlar şeklinde sonuçlarla doludur ve bu nedenle doğru teşhis ve tedavinin mümkün olduğu bir uzman tarafından zorunlu gözlem yapılmasını gerektirir.

 1. Doktora hemen adres.
 2. Reçeteli ilaçların kabulü. Genellikle antibiyotik olur.
 3. Yalıtım.
 4. Yatak istirahatı.

Phil, boğaz ağrısından hemen kurtulmanıza yardımcı olacak 5 basit adımı anlatacaktır:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ülser ülser varsa ne olur?

Merhaba, sevgili okuyucular! Yüzünüzde veya bebeğinizde ağrı mı fark ettiniz? Nedir ve nasıl tedavi edilir? Bugün bu rahatsızlığı detaylı olarak ele alacağız, nedenini bulacağız ve doğru şekilde nasıl başa çıkacağımızı öğreneceğiz.

Yetişkinlerde kuru öksürük atakları

Solunum yolu çeşitli hastalıkların arka plana karşı kuru öksürük geliştirir. Bunu halk hekimliği veya ilaç endüstrisinin sunduğu şeylerle tedavi edebilirsiniz. Herkes onun için en iyisini seçer.