Loading

Boğaz ağrısı çocukta neye benziyor?

Neredeyse her bebek ağrılı olabilir. Bir anjinin bir çocukta nasıl göründüğünü bilmek, tüm ebeveynler için olmalı. Anginanın zamanında saptanması, gelecekte hastalığın tehlikeli komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Ne sebep olur?

Bademcik iltihabı anjina veya akut tonsillit denir. Çeşitli nedenler bu durumun gelişmesine yol açabilir. Çoğunlukla çocukların akut tonsillitine virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bağışıklıkta azalma ve ciddi hipotermi ile çocuk hastalığın olumsuz belirtilerini geliştirebilir.

Angina, bebeklerde neredeyse hiç oluşmaz. Bu, iki yaşından küçük çocuklarda bademciklerin anatomik yapısının özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bebekler, vücutlarını çeşitli enfeksiyonlardan koruyan çok sayıda maternal antikor alırlar. En yüksek insidansı 3 ila 10 yaş arasındadır.

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Hastalığa neden olan mikroplar, üst solunum yollarının mukoz membranlarına ve hasta bir çocuktan sağlıklı bir bademciğe düşer. Eğitim kurumlarına katılan küçük çocuklar arasında en sık görülen akut tonsillit salgınları. Daha kalabalık gruplarda, anjina kasılma riski birçok kez artar.

Hangi belirtiler tanınabilir?

Hastalığı başlangıç ​​aşamasında belirlemek çok zordur. Hastalığın spesifik belirtilerinin ortaya çıkmasından önce, çok zaman geçiyor. Viral anjin için kuluçka dönemi genellikle 3-5 gün, bakteri ile - 7 ila 10 gün arasındadır. Mantar enfeksiyonları, enfeksiyondan sadece birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Angina için karakteristiktir:

 • Boğazda şiddetli kızarıklık. Parlak kırmızı ve iltihaplı hale gelir.
 • Bademciklerde döküntü ve plak görünümü.
 • Vücut ısısını 38-40 dereceye çıkartın. 2-4 gün boyunca devam eder. Sıcaklıktaki düşüş sadece antipiretik ajanların etkisi altında gerçekleşir.
 • Bademciklerin şişmesi ve iltihabı. Parlak kırmızı olurlar, şişmişler. Bir spatula veya kaşık dokunursa, kanama artar, ayrıca ağrı sendromu da vardır.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Servikal, parotis ve oksipital süreçte yer alır. Lenf düğümleri sıkılaşır, cilde sıkı bir şekilde kaynaklanır. Ağır bir akımla, yan taraftan görebilirsiniz.
 • Bebeğin sağlığını keskin bir şekilde bozar. Çocuk daha kaprisli olur, zayıf yiyor. Bazı durumlarda, çocuklar tamamen yemeyi reddeder. Hastalığın ilk günlerinde artmış uykululuk eşlik ediyor. Çocuk neredeyse her zaman yatakta. Uyku refahı kısa vadede iyileştirir.

Çocuklarda akut tonsillit gelişmesine neden olabilecek nedenlere bağlı olarak, tüm anjina ayrılabilir:

 • bakteri;
 • viral;
 • mantar.

Her angina için semptomlar ve klinik belirtiler farklıdır. Genellikle hangi nedensel ajanın hastalığa neden olduğuna bağlıdır. Bakteriyel bademcik iltihabı çok daha fazla gelişir ve tüm olumsuz semptomlara neden olur. Viral enfeksiyonlar akut tonsillite çok daha az neden olur ve çok daha kolay akar. En uzun mantar çeşitleridir. Genellikle zayıflamış ve sıklıkla ağrılı bebeklerde görülürler.

Yaygın anjin tipi ve tedavisi

Palatin bademciklerinin glandüler dokusunun inflamatuar hastalıkları arasında, bademcik iltihabı ilk önce onurlu bir yer alır. Bu materyalde mevcut farmakolojik preparatların yardımı ile anjin tipi ve tedavisi hakkında bilgi verilmesi önerilmektedir. Başlıca belirti ve bulguları ya da bademciklere verilen hasarlar hakkında bilgi verilir.

Bu hastalıklardan biri, belki de diğerlerinden daha sık olarak, "bizi boğazdan al", bademcik iltihabı (çoğunlukla palatinler) ile kendini gösteren tanınmış bademcik iltihabıdır.

Boğaz ağrısı türleri ve hastalığın çeşitli formlarının belirtileri

Boğaz ağrısının başlangıcındaki ana belirtiler genel rahatsızlıktır; başın ağırlığı; baş ağrısı; kuruluk, persenia ve rahatsızlık, ve aynı zamanda yutma sırasında daha da kötü, boğaz boğaz; kızarıklık, bademcikler iltihabı; titreme ve ateş 38-39 ° C'ye kadar, eklemlerde topaklar olabilir. Anjina tipleri ve hastalığın çeşitli formlarının semptomları, önemsiz farklılıklar gösteren benzer bir klinik tabloya sahiptir.

Bu hastalığın önlenmesi, çevrenizdeki anjina hastalarının erken tespiti olup, tam iyileşme sağlanana kadar izole edilir ve tedavi edilir.

Angina, adenovirüs hastalıkları olarak adlandırılır, ancak esas olarak streptokoklar neden olur.

İnsanların yerleşik düşüncesinin aksine, anjin soğuk algınlığı veya soğuk su içtiği için ortaya çıkmaz. Enfeksiyon, buna neden olarak, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından kişiden kişiye bulaşır (her ne kadar hipotermi gerçekte ortaya çıkmasına neden olabilir). Çok nadir anjina, hasta tarafından yenildiyse, bulaşıklar yoluyla bulaşan bir enfeksiyondan oluşur ve daha sonra bulaşıklar, dikkatli bir tedaviye veya hastanın yediği ürünlere maruz kalmaz.

Genellikle angina enfeksiyondan 10-12 saat sonra başlar.

Geç başlatılan veya yanlış işlem retrofarengeal apsesi, otit, gırtlak ödem, akut servikal lenfadenit, flegmon boyun endo- ve miyokardit, artrit, nefrit ve hatta menenjit gelişebilir zaman.

Boğaz ağrısı ne tür ve şekilleri (fotoğraf ile)

Anjina tipleri büyük ölçüde patojenik bir etki maddesi olan patojene bağlıdır. Anjina formları geleneksel olarak tek taraflı, lokal ve iki taraflı olarak ayrılır. Aşağıda bu sayfada hastalığın klinik belirtilerini gösteren fotoğraflarda anjina türlerini görebilirsiniz.

Fotoğrafta hangi boğaz ağrısına dikkatlice bakarsanız, bademciklerdeki plağın tip ve yapısındaki farkı görebilirsiniz. Fakat sırayla, ne tür boğaz ağrısının meydana geldiğini anlayalım.

Bununla birlikte, angina angina farklıdır. Ve üç ana form ayırt edilir:

1. Catarrhal anjina

Genellikle aniden gelişir. Genel bir halsizlik var, başın içinde bir ağırlık var, boğazda hafif bir ağrı var. Yutulduğunda iltihaplı bademcikler daha da rahatsız olurlar. Boğaz kuru ve sodden hissedilir, sanki daralmış gibi görünür. Sıcaklık çok yükselmez - 37.5 ° C'ye kadar, bazen kusma meydana gelebilir.

Kataral bademcik iltihabı ile şişmiş, kızarık, mukusla kaplı, ancak farinksin mukus zarı üzerinde hiçbir plak veya bademcikler görülmez.

Düzgün yürütülen tedavi ve rejime uyum ile, kurtarma genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşir - zaten 4. günde.

Boğazın arkası ve yumuşak damak kızarırsa, daha çok grip veya farenjit sonucu olur.

2. FOLLICULAR ANGINA

Genellikle, 40 ° C veya daha yüksek seviyelere çıkabilen güçlü bir ürperti ve ani bir sıcaklık artışı ile başlar. Bir hastayı yuturken boğazda şiddetli ağrı görülür, sıklıkla paralel olarak eklemlerde ve sırtta ağrı görülür, boynun lateral yüzeyindeki lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Zayıf ve şişmiş bademciklerin yüzeyindeki ikinci veya üçüncü günlerde, çok fazla sarımsı-beyaz nokta bir maç başlığının büyüklüğüne işaret ediyor. Bunlar, bir süre sonra kendiliğinden açılan, hızlı bir şekilde yaraları iyileştiren süpüratif foliküllerdir.

Uygun tedavi ile foliküler anjinadan iyileşme genellikle 5-7. Günde gerçekleşir.

3. LAKONARY ANGIN

Daha da şiddetli belirtilerle akar - eklemlerdeki ağrının sıcaklığındaki eşit derecede güçlü bir artışa ve baş ağrılarına karşı büyük bir yoğunluğa sahiptir, bu da çoğunlukla kulaktan vazgeçer.

Bademciklerin kızarık ve şişmiş mukozası üzerinde, bademciklerin yüzey tabakalarının nekrozundan kaynaklanan pürülan çökeller düzensiz olarak oluşur. Bu durumda submandibuler lenf düğümleri büyük ölçüde artar ve keskin ağrılı hale gelir.

Lacunar Angina'nın seyri şiddetli. Semptomları tedavi ederken, genellikle 2-5. Günde kaybolur.

Tedavi: anjina ile hangi tablet ve ilaçlar içilir?

Boğazların ilaçlarla tedavisi, başlangıç ​​semptomlarının ortaya çıkmasıyla başlamalıdır, örn. Mümkün olduğunca çabuk İlk sinyallerde - boğazdaki ağrı, kızarıklık, bademcik iltihabı ve sıcaklıkta bir artış - boğazı hemen durulamak gerekir. Burada en etkili farmasötik preparatlar heksoral (heksetidin) - bunlar, boğazda etkilenen bölgeleri işlemek zorunda olan solüsyonlar ve aerosoller biçiminde mevcuttur. Ağızdan kaynatılmış su ile ön durulamadan sonra günde 3-4 kez boğaz boşluğuna püskürtülmesi gereken kötü ve inhalipt. Her durumda anjin için hangi ilaçlar gereklidir - sadece doktor anlatabilir.

Son zamanlarda, ilaç Stopangin popüler olmuştur. Günde 2-3 kez boğazın sağından ve solundan 1 kez gecikmeli solunum ile ağız boşluğuna enjekte edilir.

Ve şimdi hangi hapların anjina ile içeceği konusunda tavsiyede bulunarak hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Angina ile birlikte, "Falimint", "Neo-Angin N" veya "Strepsils" ler alabilirsiniz.

Güç modu. Angina ile, keskin baharatlar ve baharatlar, ılık vitaminli yiyecekler, bol içecek (tercihen alkali maden suyu) olmaksızın püre haline getirilen sıvıların, sigarayı dışarıda bırakmak için kullanılması önerilir!

Boğaz ağrısı boğazda neye benziyor?

Küçük çocuklar genellikle "boğaz boynuna" sahip olduklarından şikayet ederler. Ancak, boğazda ağrı - anjin olarak - bu hastalıklar soğuk algınlığı veya daha korkunç olarak konuşabilir sadece bir belirtisidir. Tıp dilinde "akut tonsillit" denir. Antibiyotiklerin zorunlu reçete gerektiren - (anjina yani), bir çocuğun sadece boğazında banal viral iltihap ve bakteriyel olmadığını tanımak için anne süre gibi?

Daha soğuktan farklıdır

Başlangıç ​​olarak, hangi doktorların genellikle ARVI dediği soğuk algınlığı sırasında, çocuğun boğazının virüslerin çoğalması nedeniyle genellikle iltihaplı hale geldiğini açıklıyoruz. Genellikle tehlikeli değildirler ve kendileri ciddi bir tedavi olmaksızın giderler - bağışıklık sistemimiz buradaki ana çalışmadır.

Fotoğraf, boğaz ağrısının nasıl göründüğünü gösterir:

Ancak anjinanın ayırt edici özelliği, genellikle bir beta-hemolitik grup A streptokokusun tehlikeli bakterilerden kaynaklanmasıdır.

Bu patojen, kalp, eklemler, akciğerler ve böbrekler üzerinde çok sayıda komplikasyon sunabileceğinden çok tehlikelidir. Araştırmacılar, doğumdan 18 yaşına kadar çocuklarda en az üçte bir angina ile ilişkili olduğunu tahmin etmişlerdir. Antibiyotik olmadan onu yenmek son derece zordur. Belki de tabiki, onlarsız, hastalık geçecek, ama akut bademcik iltihabının kronikleşmeye başlaması muhtemeldir, bu da gelecekte sürekli olarak ağırlaşacaktır. Bağlantı streptokok anjina semptomlarını açıklar.

Video, boğaz ağrısının nasıl göründüğünü anlatıyor:

Ve anginanın bir başka ayırt edici özelliği - genellikle bezler olarak adlandırdığımız bademcikleri etkiler. Farinksin her iki tarafında fasulyeye benzer bir çift formasyon. Anjina ile, genellikle şişer, lenf düğümlerinin iltihaplanması nedeniyle. Bir çocuk eşit kızarmış bütün farinks Ve eğer (genellikle geri duvarı, gökyüzü, damak kolları geliyor), o soğuk algınlığı sahip olduğu anlamına gelir.

çıkma

Üç yıla kadar, çocuklarda boğaz ağrısı nadirdir. Bu, çocuğun bademciklerinin henüz düzgün bir şekilde oluşmamış olmasıyla açıklanabilir. Ancak iltihaplanma hala devam ederse, çocuk genellikle hastanede yatmaktadır.

Fotoğrafta - boğaz ağrısı yetişkinlerde neye benziyor:

Ancak üç yaş ve üstü çocuklarda angina oldukça sık görülür:

 • soğuk, yaladı buz sarkıtları ve kar içti
 • sadece ıslak ayaklar

Ve şimdi sıcaklık 38-39, titreme, baş ağrısı ve vücudun genel sarhoşluğu nedeniyle atlama ve atlama toplam yetersizlik. Kuşkusuz, anjin, çocuklarda, ARVI bancasından çok daha fazla zorlanır - ve bu, herhangi bir anne tarafından farkedilir. Anjinada öksürük ve soğuk olmuyor.

Video boğaz ağrısı oluşumu anlatır:

Çocuğun, boğazını dikkatli bir şekilde incelemek için ebeveynlerini ağızlarını açması genellikle çok zordur. Ancak yine de başarılı iseniz, aşağıdaki belirtilere dikkat edin. Çocuk kırmızı bir boğaz ve her şeyden önce - bademciklerin kendileri vardır. Bu durumda bademcikler genişlemiş ve şişmişlerdir. Çocuğunuz hastalığı, anne ya da babası ve ciddi forma orta varsa bademcikler üzerinde irinli plaketi dikkate almak mümkün olacak - bu küçük beyaz boğazında lekeler, adalar ve hatta geniş bir film olabilir. Bu durumda, tıbbi yardım almanız gerekir.

Çocuklarda hangi formlar bulunur?

Çocuklarda angina çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir, ancak en yaygın olanı üçtür:

Bademciklerin yenilgisinin derinliklerinde farklıdırlar. Ebeveynlerin bir çocuğun anjina şeklini belirleyebilmesi olası değildir - bu bir doktorun ayrıcalığıdır, ama yine de onları bilmeniz gerekir.

 • Mavi dil - En kolayı. Bademcikler kırmızı ve şiştiler, fakat karakteristik beyaz pürülan bir kaplamaya sahip değildirler. Boğaz ağrısı, kötü sağlık ve baş ağrısı, elbette mevcut, ancak bu tür boğaz ağrısı ile, kan testlerinde bile büyük bir değişiklik yoktur. Burada evde catarrhal anjina tedavisi hakkında okuyabilirsiniz. Ayrıca catarrhal anjin nedenleri hakkında bilgi edinin.
 • Foliküler ile bademciklerde iltihaplı ve genişlemiş halde, beyaz-sarı noktaları görebilirsiniz - bunlar pürülan tıkaçlardır (pürülan). Belli bir süre sonra açılmaya başlayacak ve hastalığın şiddeti azalacak. Ama yine de antibiyotikleri iptal edemezsin. Bağlantı, foliküler boğaz ağrısının kuluçka süresini tanımlar.
 • Lacunar ile (O kelime lacuna aldığım bir isim - Bademciklerin derinliklerine gidip "koridorları" bir tür) kırmızı ve şişmiş hale bezleri, bunlar ağız kokusu ortaya eşlik edebilir irinli plak, görünür. Pus adacığı birbiriyle birleşir.

Bademcik oluşumları bademcikler üzerinde göründüğünde, bir doktor, tercihen bir kulak burun boğaz uzmanına danışın. saldırıların Farklı tipte sadece angina konuşabilir - neredeyse hepimiz difteri tarafından unutulmuş uzun zaman olabilir, yutak, enfeksiyöz mononükleoz veya kızıl hastalığı mantar enfeksiyonu.

Doktorlar böyle bir anjine spesifik olarak adlandırırlar - yani spesifik patojenlerin neden olduğu.

Başka bir tip herpes (herpes) boğaz ağrısıdır. Burada çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi hakkında okuyabilirsiniz. Bağlantı, herpesin çocuklarda boğazının ne kadar süre boğulduğunu açıklıyor. Görünüm:

Iyileşme geldiğinde

Angina'nın bir başka önemli özelliği de enfeksiyöz olmasıdır. Doğrudur, streptococci ve stafilokoklar havada yayılmazlar, fakat ortak kullanım nesneleriyle. Çocuğun anjinasından neredeyse hiç şüphelenmiyor, ona ayrı bir yemek, havlu ve diğer çocuklardan ayırmak için ayırmaya çalışıyorum.

Annenin bebek sahibi olduğundan şüphelenilen boğaz ağrısını doğrulamak veya reddetmek sadece doktor olabilir. O da doğru tedaviyi atayacak - bir antibiyotik, yerel antiseptikler, doğru beslenme ve yatak istirahatı önerecektir. Bir çocuğun vücudunda antibakteriyel terapi kullanılırken, sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlı mikroflora genellikle öldürülür, bu yüzden bağırsak florasını normalleştiren ilaçları almak genellikle gereklidir. Aksi takdirde, kandidiyaz oluşabilir - vücudun bir mantar enfeksiyonu.

İlaç doğru seçilirse, 5-7 gün sonra anjin izi olmayacak ve çocuğun durumu tabletleri almanın başlamasından 1-2 gün sonra önemli ölçüde iyileşecektir. Doğru ve zamanında tedavi edilen bademcik iltihabı komplikasyonlar vermez ve kronikleşmez.

Fotoğrafta - çocukta angina belirtileri:

Bazen çocuklarda angina sık sık oluşur ki ebeveynler bademciklerin kaldırılması hakkında düşünmeyi teklif ederler. Genellikle, bu problem bir zamanlar akut tonsillitin bir sonucudur. Bezleri çıkarmayı reddetmek buna değmez, fakat operasyona boyunu uzatmak için de. Artıları ve eksileri tartın, birkaç uzmana danışın ve tek doğru kararı verin. Her halükarda, bademciklerin insan vücudundaki rolü o kadar yüksektir ki, özel dikkatle tedavi edilmeleri gerekir. Burada anjina patojenleri hakkında okuyabilirsiniz. Burada anjina tedavisi ve önlenmesi açıklanmaktadır. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı ile gargara okuyun. Burada, ağrının havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediğini görebilirsiniz.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Yetişkinlerde Angina her zaman gerçek formunda görünmez. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Anginayı çoğunlukla larenjit, farenjit, soğuk algınlığı ile karıştırırlar. Bu yanlış anlamalardan kaçınmak için, yetişkinlerde anjina belirtilerinin neler olduğunu ve nasıl ilerlediğini bilmek gereklidir. Zaten bu belirtilerin varlığında, yeterli tedaviyi almak için doktora gitmelisiniz.

Hastalığa temel olarak stafilokok, daha az sıklıkla pnömokok veya kombine bir enfeksiyon neden olur. Bakteriler ve virüsler dışarıdan ve vücudun içinde bulunan patojenlerden gelir. Genellikle çürük dişlerde, nazofarenkste, maksiller sinüslerde yaşarlar. Onların aktivasyonu bağışıklık zayıflaması ile kolaylaştırılır: hipotermi, stres, soğuk algınlığı, çeşitli alerjenlere uzun süreli maruz kalma, hasta bir kişiyle temas.

nedenleri

En karakteristik patojenler arasında stafilokok, streptokok, pnömokok, bazı diplokokkov ve enterovirüslerin temsilcileri yer alır.

Enfeksiyon yolları:

 1. Endojen (gastroenterit, pürülan sinüzit, kronik tonsillit ve çürük olan hastalarda).
 2. Hava damlacık (en karakteristik iletim şekli).
 3. Enteral (kontamine süt ürünleri ile birlikte).
 4. Hematojen (enfekte organ ve dokulardan kan akışı ile).
 5. Yapay (nazofarenks ve burun boşluğu üzerinde cerrahi operasyonlar yaparken).

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır. Aynı zamanda, hastalığın gelişiminde önemli bir rol bademcikler ve mikrofloranın virülansı tarafından oynanır.

sınıflandırma

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kural olarak çok hızlı bir şekilde gelişir. Ana belirtiler boğazda halsizlik, kuruluk ve boğulmadır. Daha sonra boğazın şişmesi, yutulduğunda ve lenf düğümlerinde ağrı olur. Bu tür anjin, vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye, üşüme, vücuttaki ağrılara ve şiddetli migrenlere bağlı olarak karakterizedir. 3-5 gün sonra, hastalığın ana semptomları geçer ya da başka bir forma dönüşür - hepsi tedaviye bağlıdır.
 • Lacunar tonsillit. İlk semptom keskin bir sıcaklık atlamadır (40 dereceye kadar). Larinks, kas, eklem, kalpte ağrı hissi vardır. Tükürük üretimi önemli ölçüde artmaktadır. Kusma, çocuklarda zehirlenme nedeniyle oluşabilir. Bu formda, sıvılar lakunada (fibröz eksüda) birikir. Farinks ve bademciklerin mukoza yüzeyi kızarır, şişer, sarımsı adacıklar oluşur, bademcikler tıbbi bir spatula ile kolayca temizlenen beyazımsı bir kaplama ile kaplanır. Servikal lenf düğümlerinin şişmesi ve yerlerinde ağrılı duyular vardır. Bu tür anjin, 5-7 günlük bir süre boyunca devam eder. Akut dönemden sonra küçük bir sıcaklık gözlenebilir.
 • Foliküler anjin, kataralin aksine, yavaş yavaş gelişir, ancak daha az ağrılı değildir. Komplikasyonlardaki tehlikeleri: baş ağrınız olduğunda, vücut ısısı yükseldiğinde, eklemler parçalanırsa, teşhis ve tedavi önerileri için doktora başvurmanız gerekir. Bu tip anjinada çenenin altındaki lenf düğümleri büyük ölçüde incinir ve artar. Hastane ortamında tedavi edilmelidir.
 • Nekrotik anjin, lacunar ve foliküler anjinadan daha şiddetli semptomlarla ortaya çıkar. Yüksek ateş, bulantı, kusma eşlik eder. Nekrotik anjin için yapılan kan testleri belirgin lökositoz, nötrofili gösterir. Bu anjinası olan bademcikler, daha nadiren gri renkli, sarı-yeşil renkli bir dokunuşla kaplıdır. Sıklıkla, plak çıkarıldığında, mukoza kanaması, enfeksiyon dokusunun odağında olduğu gibi fibrin tarafından reddedilir. Bu reddetme sadece bademciklere değil, aynı zamanda çevredeki bölgelere de yayılabilir - kemerler, dil, farinksin arka duvarı.

Bazen anjina formları birleştirilebilir, bu da tedaviyi büyük ölçüde karmaşıklaştırır. Bir amigdala üzerinde lacunar ve diğer - foliküler tonsillit olabilir.

Boğaz ağrısı yaygın belirtileri

Anjina gelişimi ile, bir yetişkinde ana semptomlar klinik tablonun şiddetine bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık akut formu hızlı gelişim ile karakterizedir.

İlk işaretler ortaya çıkıyor:

 • hipertermi (yüksek sıcaklık), yutma fonksiyonu bozukluğu;
 • bademcikler (bezler) artışı ve iltihabı, püstüler odaklar mümkündür;
 • boğazda ani ağrı ani bir sendrom, ağrı kademeli bir artış;
 • submaksiller bölgenin lenf düğümlerinin hipertrofisi ve enflamasyonu.

Subakut formda hastalık uyuşuktur. Hafif semptomatoloji ortaya çıkar ve 1 ila 3 ay arasında değişir. Hem yetişkinler hem de çocuklar var:

 • Ağrı belirtilerinin şiddetinde değişiklikler;
 • ağız kokusu (ağzın taze kokusu değil);
 • bademciklerin hafif bir hipertrofisi (artışı);
 • tonsil nişlerinin viskoz yapısının fetid boşaltımı;
 • tadında değişiklik.

Kronik formu genellikle, evde kendilerini sessizce tedavi etmeye çalışan, tedaviyi tam iyileşmeye getirmeden, hastalığı "ayakları üzerinde" transfer eden hastalarda gelişir. Semptomlar periyodiktir - tezahür eder, sonra kaybolurlar. Aşağıdaki belirtilmiştir:

 • lenf düğümlerinin kolay şişmesi;
 • bademcikler kızarıklık küçük belirtileri, hafif bir artış;
 • Boğazda ağrı semptomlarının periyodik bir tezahürüdür.

Erişkin hastalarda ve çocuklarda hastalığın semptomatolojisi aynıdır, çünkü bulaşıcı olmasından dolayı, bir hasta aile üyesi de dahil olmak üzere tüm hanehalkı fertlerini etkileyebilir.

Angina nasıl görünüyor: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Purulent boğaz ağrısının semptomatolojisi nedir?

Angina ile bir kişi zayıflar, vücut ısısı 40 dereceye kadar yükselir, yutulması, boğazda şiddetli ağrılar, baş ağrısı ve boğaz ağrısı mümkün değildir. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Hastalık zamanında tedavi edilirse, kişi 5 gün sonra daha kolay hale gelir. Genellikle anjina yerine doktorlar ARD'yi teşhis eder, ancak sıcaklık 39 derecenin üzerindeyse, boğazın çok ağrılı olduğunu söyler. Böylece hasta içemez, yemek yiyemez, pek konuşmaz, sonra çabuk yorulur.

Eğer anjina pürülansa, lenf nodları belirgin bir şekilde artar, yumuşak damaktaki amigdala değişir ve ülserler üzerinde görünmeye başlar.

Angina ile sıcaklık ne kadar dayanır?

Angina ateşin açık bir nedenidir. Akut bulaşıcı bir hastalığın ayırt edici özelliği, sıcaklıkta keskin bir artıştır ve bu da kısa bir süre devam eder. Boğaz ağrısı - boğaz ağrısı, bademcikler üzerinde plak, genel halsizlik Görünür belirtiler. Ortalama olarak, yüksek sıcaklık 5 güne kadar sürer. Hastalığın süresi anjinaya göre değişir:

 • catarrhal - süresi 1-2 gündür;
 • foliküler - 3 - 4 gün;
 • lacunar - 4 - 5 gün;
 • Herpes boğaz ağrısı (herpangina) - 1 ila 3 gün;
 • angina Simanovsky-Plaut-Vincent - 1 - 2 gün veya sıcaklıksız geçer.

Organizmanın bireysel özelliklerine, özellikle de bağışıklığa ve virüslere genel yatkınlığa bağlı olarak endekslerdeki doğal değişimleri hesaba katmak gerekir. Farklı türdeki anjinaların, pürülan bölgelerin bulunduğu bölgede farklılaşan benzer hastalık belirtileri vardır. Bademcik iltihabındaki sıcaklığın olmaması, vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya, hastalığa karşı kendi kendine direnemediğine işaret eder.

Angina nasıl tedavi edilir?

Aşağıda, anjin tedavisinde evde görülmesi gereken bir dizi evrensel tavsiye vardır:

 • Yatak istirahatı. Boğaz ağrısının geçirilmesi sıklıkla komplikasyonların gelişmesine yol açar.
 • Bol içecek. Zehirlenmenin ve patojenlerin ve bunların hayati aktivitelerinin vücuttan atılmasını önlemek için gereklidir. Su, çay, komposto, meyve içecekleri, meyve suları içebilirsiniz. Ana şey, sıcak olması gerektiğidir.
 • Antiseptikler. Semptomatik terapi aracı olarak şiddetli ağrı durumunda boğazda ağrıdan her türlü lolipop, mantar ve aerosol kullanılır.
 • Antipiretikler. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında alınır ve hastaya dayanması zorlaşır.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın. İltihap kaynağının kaynağı olan beyaz plaktan kurtulmaya yardımcı olur. Her saat boğaz ağrısı ile boğulması önerilir.

Çoğu durumda, anjina streptokoklardan kaynaklanır, bu nedenle anjinin ana ilaçları penisilin serisinin antibiyotikleridir. Bunlardan en etkili olanı benzilpenisilin'dir. Hasta penisiline alerjisi varsa, o zaman makrolidler reçete edilebilir ("Azitromisin", "Eritromisin"). Tetrasiklinler ve sülfonamidler anjinada etkisizdir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, evde anjina gibi karmaşık bir hastalığın tedavisi için çok sayıda reçete sunmaktadır. Akut bademcik iltihabında, mikropların faringeal mukozasından yıkanması gereklidir ve bu amaçla bitkilerin infüzyonları ve dekompozitlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Aşağıdaki prosedürlerle iyi bir etki sağlanır:

 • ağız suyunun sık sık durulanması ile deniz suyunun çözülmesi boğazdaki ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Birkaç gün içinde hastalığın hoş olmayan belirtilerinden kurtulmak, sarımsak, kompres, inhalasyon ve durulama için kullanarak olabilir.
 • Gün boyunca broth oregano kullanımı ses kısıklığı kurtulmak yardımcı olacaktır.
 • bademcik iltihabının başlangıcında, limon kabuğu ile birlikte hamur ve gargara ile birlikte limon kabuğu ezmesi tavsiye edilir.
 • anjina, vücut ısısı ve titremelerinde bir artış eşlik etmesi durumunda, o zaman durumu kolaylaştırmak için kızılcık, limon veya ahududu ilavesi ile sıcak çay yardımcı olur.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, vücuttan biriken tüm toksinleri temizlemeye ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olacak kadar sıvı kullanmak önemlidir.

Gargara mı?

Bademcik iltihabının yerel tedavisi, genel eylem ilaçları almaktan daha az etkili değildir. Ağrıların giderilmesi ve bademcik iltihabının ortadan kaldırılması, çözeltiler (furacilin, Eludryl, soda + iyot + tuz), soğuma (adaçayı, calendula) ile boğulmak suretiyle kolaylaştırılır.

Gargara, 2 saat içinde en az 1 kez çalkalanmalıdır, bu işlem, farmakolojik mukozanın, patojenik mikroorganizmaların vital aktivitesinden elde edilen ürünlerden arındırılmasını sağlar, yüzeyinden pülyenin yıkanması, iltihapla savaşır.

Ayrıca anjin tedavisiyle ilgili "Canlı Sağlıklı" transferinin videosunu görebilirsiniz.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina komplikasyonları için çok tehlikelidir. Bunlardan biri, anjinin devamı olan paratonsiller apseledir. Derhal iyileşme görülüyor, ama aniden hastanın sürekli olarak artan güçlü bir boğaz ağrısı var. 2-3 gün sonra yutma imkansız hale gelir, sıcaklık artar, tükürük artar. Kısa süre sonra hastanın durumu o kadar kötüleşir ki, yumuşak damak şişmesi sonucu yutulurken, yemek nazofarenks ve burun içine girebilir. Zorluklar nefes alır. Bu durumda sadece acil hospitalizasyon ve cerrahi müdahale yardımcı olacaktır.

Başka komplikasyonlar var. Yerel ve yaygın tezahürleri vardır. Lokal akut pürülan lenfadenite aittir (lenf bezlerinin iltihabı), boyun flegmonu. Sık görülen komplikasyonlar romatizma, miyokardit, enfeksiyöz poliartrit, piyelonefrit, sepsis, menenjittir. İşte bu yüzden boğaz ağrısı her zaman kanı, idrarı iki katına çıkarmalı ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için bir elektrokardiyogram yapmalıdır.

Boğazım neden ağrıyor?

Boğaz ağrıyor. Bu ifadeyi aile ve arkadaşlardan ne sıklıkla duydunuz? Boğazdaki ağrının birçok nedeni vardır. Boğaz ağrısı ile, bir kişi bir kulak burun boğaz uzmanına, bir terapiste, bir çocuk doktoruna ve bir pratisyene döner. Boğaz ağrısı, bulaşıcı ve enfeksiyöz olmayan ajanlardan kaynaklanabilir.

Anjin ve farenjit

Boğazda en sık görülen ağrı anjina ve farenjit ile oluşur. Bademcikler ve farinksin iltihaplanma vakalarının% 70'ine kadarı, en yaygın olarak korona ve rinovirüslerin olduğu virüslerden kaynaklanır. Geriye kalan% 30 oranında bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar düşer. Bakteriler arasında% 80'e kadar A grubu beta hemolitik streptokoklar (Streptococcus pyogenes, BGSA) bulunmaktadır.

Enfeksiyon havadaki damlacıklar ile üst solunum yoluna girebilir. Kronik tonsillitte genellikle otoinfitsirovanie (enfeksiyonun yerel odaklarından kendi kendine enfeksiyon) oluşur. Genellikle angina, rinit ve sinüzit farenjit - farinksin iltihaplanması ile kombine edilir.

Burun ve paranazal sinüslerin enfeksiyonu yayıldığı zaman farenksin üst kısmı iltihaplanır. Farenksin orta kısmının iltihaplanması sıklıkla burun boşluğu, ağız ve bademcik iltihabı ile kombinasyon halinde kaydedilir.

Şek. 1. Fotoğrafta bir farenjit var. Mukus farenks hiperemiktir. İğnenin, nasal boşluktan farenksin arka duvarından aşağı doğru aktığı görülebilir.

 • Rinovirüs ve mikoplazmal enfeksiyon ile boğazdaki ağrı zayıftır.
 • Adenovirüs enfeksiyonu, grip ve streptokok enfeksiyonu ile şiddetli boğaz ağrısı
 • Bademciklerin ve farinksin yenmesiyle birlikte streptokok enfeksiyonu, yüksek sıcaklık ve zehirlenme ile oluşur.
 • Adenoviral enfeksiyon, konjunktivit olgusu ile ortaya çıkar.
 • Grip virüsü ile enfekte olduğunda, öksürük ve burun akıntısı var.
 • Herpes simpleks virüsü ile enfekte olduğunda, vesiküller ağız mukozasında ve farenksin üzerinde görünür, ağrılı ülserler oluşur.
 • Enfeksiyöz mononükleoz toksikoz ve genişlemiş lenf düğümleri ile oluşur.

Şek. 2. Fotoğrafta akut kataral anjina ve farenjit var. Lateral sırt bölgesi, yumuşak damak ve farinksin hiperemi vardır.

Şek. 3. Resimde kronik farenjit resmi. Hastalık paranazal sinüslerde ve bademciklerde bakteriyel enfeksiyonun bir arka planında ortaya çıkar. Sık görülen inflamatuar süreçlerin bir sonucu olarak, farinksin mukoza zarı hipertrofidir. Foliküller boyut olarak büyütüldü ve yüzeyin üzerinde yükseldi.

Difteri tanısı için farenks ve buruntan bir yayma ve streptokok antijeninin belirlenmesi için ekspres test, anjinin tanısı için temeldir.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı ile boğaz ağrısı. Foliküler anjin her zaman yüksek (39 ° C'ye kadar) vücut ısısı ve zehirlenme ile birlikte çok fazla akar.

Enflamasyon mukoza, folikül ve bademcik dokularının derin tabakalarını etkiler.

Boğazdaki ağrı yutma ile artar ve sıklıkla kulağa yayılır. Lenf düğümleri her zaman genişler. Palpe edildiğinde ağrı görülür. Hastalık 6 ila 8 gün sürer.

Şek. 4. Resim foliküler anjina üzerinde. Foliküller boyut olarak büyütüldü ve mukozanın yüzeyinin üzerinde yükseldi.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina (laküner) doku piyojenik bakteri ve nötrofiller, lökosit ve lenfositlerin bunların karşı harekete maruz kalma ile ilişkilidir iltihaplanma devam eder. Streptococci, lacunar anjinin gelişiminde önemli bir rol oynar. Her zaman bademcikleri hayrete düşürdü.

Pürülan anjina (lacunar) belirgin bir klinik ve semptomlarla ilerler. Öksürük yok. Bölgesel lenf düğümleri büyütüldü. Onların acıları palpasyonla belirtilmiştir. Hastalık 6-8 gün veya daha fazla sürer.

Şek. 5. Fotoğrafta pürülan anjina. Bademcikler büyümüştür. Pus ve pürülan boşluklarda tıkanır.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Genellikle kronik bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı. Kronik bademcik iltihabı, palatin bademciklerinin sürecini içeren yinelemeli bir anjin süreci ve çoğu toksik-alerjik reaksiyonun gelişmesi sonucu oluşur.

Başlangıçta, iltihap sadece bademciklerin lakuna ve kriptlerini etkiler. Zamanla, iltihaplanma süreci lakunaların ötesine geçer ve bademciklerin büyük kısmını oluşturan lenfoid dokuya uzanır.

Daha sonra, kronik iltihaplanma süreci sadece mikro-süreçlerin oluştuğu bademcik dokusunda lokalize edilir. Amigdala'nın kendisi, organın lenfoid dokusunun çoğunun yerini alan skar bağ dokusunun gelişmesi nedeniyle genişler ve gevşetilir.

Şiddetli boğaz ağrısı her zaman boğaz ağrısı komplikasyonları olan hastayı endişelendirir, iltihaplı infiltratlar yakın -mindal selülozda, daha sıklıkla üst kutbunda görülür. Hastalığın olumsuz bir şekilde gelişmesiyle, enflamatuar infiltrat bölgesinde cerrahi tedavi gerektiren bir apse oluşur.

Şek. 6. Fotoğrafta kronik bademcik iltihabı var. Soldaki amigdala büyük ölçüde büyümüştür. Bademcikler ve çevresindeki dokularda bağ dokusunun bol miktarda çoğalması. Lakeus pus ve pürülan tıkaçlarda.

Şek. 7. Fotoğrafta kronik tonsillit komplikasyonu flegmonöz anjinadır. Enflamatuar süreç lenfoid dokudan peripetal fibröz dokuya geçti.

Şek. 8. Kronik tonsillit - paratonsillar apse komplikasyonu. Top şeklindeki oluşumu (apsesi) palatal kolları ve yumuşak gökyüzünü zıt yönde değiştirir.

Adenoviral anjina

Adenoviral anjina ile boğaz ağrısı. Adenovirüs bademcik hep akut başlar ve rinit, farenjit, bronşit, pnömoni, konjunktivit, keratit neden birçok organı, yenmek için ilerler. Sıklıkla adenovirüs enfeksiyonu, farinks ve mukus gözlerini etkiler. Faringokonyunktivit adenovirüs enfeksiyonu klasik ifadesidir. Bunun ilk ve en erken belirtisi aynı zamanda, burun tıkanıklığı olduğunu, gelişmekte boğaz yaralanma belirtileri - farenjit ve tonsillit.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik boğaz ağrısı ile boğaz ağrısı. Herpetik anjin, Coxsackie virüslerinden kaynaklanır. Patojenler her yerde bulunur. Rezervuarları hasta bir insan ve hayvanlardır. Özellikle yaz ve sonbaharda birçok hastalık kayıtlıdır.

Hastalığın başlangıcı grip benzeridir. Burun akıntısı ve zehirlenme belirtileri vardır. Posterior faringeal duvarın epitelyumunun altındaki virüs ajanı, yumuşak damak, palatine ve bademcikler açık renkli bir sıvı içeren kabarcıklar ortaya çıkar. Etrafında kırmızı renk bir corolla. Zamanla, kabarcıklar patladı. Bazen veziküller lokalizasyonu ülsere ve iltihaplı hale gelir. Hastalığa boğazda şiddetli ağrı eşlik eder.

Şek. 9. Fotoğrafta herpetik bir boğaz ağrısı var. Bademcikler ve faringeal mukozada, birleşme, sonra açılma ve yaralara neden olan küçük vesiküller (püstüller) görülür.

Şek. 10. Fotoğrafta, herpes bir çocukta boğaz ağrıyor.

Mantar anjina

Şek. 11. Bir kandidiyazda bir anjina resminde.

Fungal angina ile boğaz ağrısı. Mantarlar her zaman ağızdadır. Bununla birlikte, hastalık sadece bağışıklıkta keskin bir azalma ve yetersiz antimikrobiyal tedavi durumunda gelişir. Mantar anjinası, genellikle ağız, dil ve farinks mukoza zarını enfekte olduğunda, ağız boşluğunun kandidiyazı ile gelişir. Hasta terleme, kuruluk ve şiddetli boğaz ağrısından şikayetçidir.

Ciltte ve mukozada boğaz ağrısı ve kızarıklık durumunda kızamık, kızıl kızarıklık ve kızamıkçık gibi bulaşıcı hastalıklar göz ardı edilmelidir.

Kızamık ile boğazda ağrı. Kızamık, tedavi edilemez bir viral hastalıktır. Hastalık çok yüksek vücut ısısı ve zehirlenme ile oluşur.

Deride patiler-papüler bir döküntü belirir. Ağız, solunum yolu ve gözlerin mukoza zarının iltihaplanması.

Yumuşak damak ve ağız mukozasında bakıldığında, başlangıçta küçük lekeler görülebilir, ancak daha sonra bir süzme karakteri (kızamık enantema) edinir.

Şek. 12. Kızamıktaki ağız ve yutak mukozasının lezyonu. Yumuşak damak ve ağız mukozasında, başlangıçta küçük kırmızı lekeler görülür, ancak daha sonra bir süzme karakteri (kızamık enantem) edinir.

Kızılhaç ateşi

Kırmızı ateşle boğazda ağrı. Scarlet ateşi, grup A'nın (Streptococcus pyogenes) hemolitik streptokoklarının neden olduğu akut bir hastalıktır. Scarlet ateşi olan anjin, hastalığın tipik bir semptomudur. Hastalığın başlangıcında, kataral anjina var. Zev parlak kırmızı bir renk kazanır ("parlak pharynx"), hiperemi sınırları açıktır. Soluk bir rengin ortam arka plan. Palatine bademcikler boyut olarak artar ve spatula ile kolayca çıkarılabilen grimsi-kirli filmlerle kaplıdır.

Nekrotik işlem, dokuların derinliklerine yayılabilir, ağzın alt kısmını, kemerleri ve yumuşak damak kapabilir. Angina kangren-hemorajik bir form edinebilir. Boğazda ağrı ve kötü nefes hastalığına eşlik eder.

Şek. 13. Bir resimde bir kızıl ateşte boğaz ağrısı. Hastalık ile farinks parlak kırmızı bir renk kazanır ("parlayan pharynx"). Soldaki amigdala grimsi kirli bir filmle kaplıdır.

Şek. 14. Fotoğrafta kızıl ateşli bir dil var (granül ve parlak kırmızı).

kızamıkçık

Kızamıkçık, kişiden kişiye hava yoluyla bulaşan damlacıklar yoluyla bulaşan bir viral hastalıktır. Hastalık, sırtın derisinde, kenarlarda ve geniş kenarlarda ve genişlemiş servikal lenf bezlerinde kırmızı nokta uzuvlarının ekstansör yüzeyleri ile karakterizedir. Küçük soluk pembe lekeler, farinksin mukoza zarında görülür. İnflamasyon fenomeni sakin bir şekilde ilerler, ağrı özellikle hastayı rahatsız etmez.

difteri

Difteri bulaşıcı bir hastalıktır. Her zaman, yüzey mukozasının yanı sıra ağız mukozasında ve diş etlerinin kenarı boyunca bademciklerin intoksikasyon ve iltihaplanmasıyla devam eder, grimsi beyaz renkli liflerin lifli filmleri görülür, yoğun, zorlukla giderilir.

Boğaz ağrısı, hastalığın ana belirtisidir.

Şek. 15. Difteri içinde anjina fotoğrafta.

Aftöz stomatit

Şek. 16. Fotoğrafta herpetiform aftöz stomatit.

Aftöz stomatitli boğaz ağrısı. Ağız mukozasında (afteler) yuvarlak ülserasyon, sıklıkla mide ve bağırsak hastalıklarına sahip çocuklarda oluşan ve diatezden muzdarip olan rüptüre keseciklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Erişkinlerde, bu hastalık, grip, anjina, peptik ülser, bağırsak hastalıkları ve akut enterokolit ile birlikte, sarsıntı ve inme ile ortaya çıkar.

Boğazda şiddetli ağrı, kötü nefes görünümü ve artan tükürüklenme, hastalığın temel belirtileridir.

Ağız dibinde upholmitous apse ve flegmon

Ağrının alt kısmındaki retropharyngeal apse ve flegmon ile boğaz ağrısı. Phlegmon - selülozun diffüz pürülan enflamasyonu, apse - dokularda sınırlı bir pus birikmesi.

Absorpsiyon apseleri sadece çocuklukta ortaya çıkar ve bu da lenfatik sistemin gelişmesi ile ilişkilidir.

Ağzın alt kısmında flegmonun nedenleri fraktür, boğaz ağrısı, mukoza zarı yaralanmalarıdır. Ancak en yaygın neden, hasta dişlerden yayılan bir enfeksiyondur.

Apse ve flegmon, hastanın ağzını açamadığı (trismus) ve baş ağrılı tarafa doğru eğilir.

Şek. 17. Fotoğrafta ağız boşluğunun dibindeki yaygın pürülan iltihaplanma süreci. Enfeksiyon, ağrılı dişin bölgesinden yayıldı.

Epiglotit

Şek. 18. Fotoğrafta bir çocukta epiglotit var.

Epiglotitli boğaz ağrısı. Epiglotisin enflamasyonu küçük çocuklarda daha yaygındır. Hastalığın nedeni hemofilik bir çubuktur.

Artan vücut ısısı, boğaz ağrısı, sarkma ve burun tıkanıklığı, sağır ve boğuk ses, hastalığın ana belirtileridir. Muayenede, epiglotisin ödemi ve hiperemi görülebilir.

Çocuk faringoskopi, ölüme yol açan laringospazm geliştirme olasılığı nedeniyle son derece dikkatlidir.

Mukoza tahrişi ile boğaz ağrısı

 • kuru ve sıcak hava, sigara dumanı,
 • gastro ve bronkoskopi sonrası
 • hipotermi soğuk içecekler, dondurma kullanımı ile ilişkili olduğunda,
 • sirke ve baharat kullanırken
 • vasoconstrictor topikal uygulaması ile.
içeriğe ↑

Özofagus ve mide hastalıkları ile boğaz ağrısı

Zaman özofajit, gastrit, kolesistit, gastroözofageal reflü, özofagus varisleri ve faringoözofageal divertikül hastalar genellikle farklı bir yapıda ve yoğunluk boğazda ağrı şikayet etmektedirler.

Özofagus ve mide hastalıkları ile boğaz ağrısı - özofagit, gastrit. kolesistit, gastroözofageal reflü, özofagusun varisli damarları ve faringeal özofagus divertikülü.

Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile boğaz ağrısı

Boğaz iltihabı, gonore, klamidya ve sifilizli hastalardan enfeksiyonun bulaşmasında oral ilişki sonucunda oluşur.

Şek. 19. Fotoğraf gonore içinde bir farenks lezyonu göstermektedir.

Bazı hastalıklar ile boğaz ağrısı

Boğaz ve boğaz hissi miyokard enfarktüsü, larinks, farinks, özofagus ve tiroid bezi tümörleri ile ortaya çıkabilir. Gonore'de farenksin yenilgisi genellikle asemptomatiktir. Bazen farinksin bir pürülan eksuda ile kızarması ve bölgesel lenf nodlarında bir artış kaydedilmektedir.

Vitamin eksikliği

Şek. 20. Fotoğrafta, derin çatlaklara sahip zayıf bir dil, vücutta demir eksikliği ve B3 vitamini eksikliğidir.

Boğazdaki ağrı, vitaminlerin vücudundaki bir eksiklikten kaynaklanabilir. lösemi boğaz ağrısı, demir kaybı glossite, disfaji, dudak iltihabı (ağız köşelerinde çatlaklar), tırnak distrofisi, seboreik dermatit, blefarit (göz kapaklarının iltihabı) ve konjonktivit yol açtığında. Bu semptom kompleksine "Plummer-Vinson Sendromu" denir.

 • Boğazdaki ağrı, A vitamini vücudunda bir eksiklik olduğunda ortaya çıkan mukoza zarlarının kuruluğu ile ilişkili olabilir.
 • Boğaz ağrısı ve ağızda yanma, yemek sırasında ve vitamin B2 eksikliği ile konuşma sırasında meydana gelir. Hastalığa dermatit, ağız iltihabı (ağız köşelerinde nöbetler) ve glossit eşlik eder.
 • Boğaz ağrısı C vitamini eksikliği ile ortaya çıkar. Hastalığa diş etlerinin iltihabı, ağız ve bademcik mukozası, hareket kabiliyeti ve diş kaybı eşlik eder.

Boğaz ağrır ve B12 eksikliği anemisi ile dilin içinde yanıklar vardır.

Mide (anatsidny Gastrit) vitamini vücut (dengesiz beslenme) 'de B12, malabsorbsiyonun yetersiz alımı ve artan talebi (gebelik, sedef, eksfoliyatif dermatit) ise anemi gelişmekte Bu tip.

Hastalığın ana semptomları, glossit (dilin iltihaplanması) ve faringeal mukozanın atrofisidir.

Şek. 21. Fotoğrafta, B12 eksikliği anemisi ile birlikte glossit (dilin iltihaplanması) fenomeni. Dil papillaların atrofisine bağlı parlak kırmızı laktır.

Omurga hastalıkları

Boğaz ağrısı bazen servikal omurganın osteokondrozisi, omurganın tüberkülozu, servikal radikülit ve glossopharyngeal sinirin nevraljisi ile ortaya çıkar.

Diş ve dişeti hastalıkları

(Nedeniyle protezlerin yüklenmesi sırasında kullanılan metallerin farklı türleri içinde varlığı ağızda elektrik akımlarının oluşumu) periodontit, patoloji ve kimyasal elektrik diş - boğaz ağrısı, diş ve diş eti hastalıkları ortaya çıkar.

Şek. 22. Galvanizme ait fenomenler, farklı tipteki metallerin ağızlarındaki varlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Onkolojik hastalıklar

Hastalığın erken aşamalarında, bir tümör tespit etmek zordur. Genellikle semptomlar, ARI veya boğaz ağrısının ilk belirtilerine benzerdir.

Şek. 23. Fotoğraf, boğazın malign tümörüdür. Hastalık boğazda küçük bir yara ile başlar.

Şek. 24. Fotoğraf, boğazın habis bir tümörünü göstermektedir.

Angina neye benziyor ve tehlikesi nedir?

Catarrhal anjina

Aniden ve şiddetli bir şekilde gelişir, acı verici duygular, şiddetli terleme ve boğazda basınç hissi ile başlar. Vücut ısısı kural olarak değişmez. İdrar ve kan analizleri normdan herhangi bir sapma göstermez.

Muayenede, mukoza boğazında belirgin bir kızarıklık, dokuların hafif bir şişmesi vardır. Çiçeklerle kaplı dil kuru. Hafif büyümüş lenf düğümleri. Bu, boğaz ağrısının en kolay şeklidir. 3 güne kadar hastalık süresi.

Lacunar Angina

Bu tür foliküler forma çok benzemektedir, fakat kendini daha şiddetli olarak gösterir. Bezlerde, tıbbi bir spatula ile çıkarılan gevşek bir kaplama vardır. Mukus zarar görmez, yara oluşmaz. Hastalığın süresi 7 güne kadardır.

Lifli bademcik iltihabı

Bademciklerin yüzeyinde sürekli bir tortu oluşumu, yoğun beyaz renkli bir filmdir. Plazma ve fibrin oluşur. Fotoğrafta bile itici görünüyor. Foliküller patlar, lacuna'nın bazı dokuları ölür. Eğer difteri ve fibrotik anjin fotoğraflarını karşılaştırırsanız, bu iki hastalığın ne kadar benzer olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, en tehlikeli patoloji olan difteri ortaya çıkarmak için mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir.

Lifli formun başlangıcı, yüksek sıcaklık ve bariz zehirlenme belirtileri ile akuttur. Tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.

Herpetik bademcik iltihabı

Başlangıç ​​akuttur, 40 ° C'ye yükselir, boğaz ve baş ağrısı, diyare, ishal ve kas ağrıları mümkündür. Hastanın durumu influenza semptomlarına çok benzer. Bademcik, faringeal mukozanın gökyüzü ve arka yüzeyinde seröz sıvı ile dolu küçük veziküller oluşur. Kuluçka süresi 2 hafta kadar sürebilir.

Ülseratif film anjina

Hastanın ana şikayeti yutulduğunda yabancı cisim hissidir. Vücut ısısı değişmez. Bir kan testi, beyaz kan hücrelerinde hafif bir artış gösterecektir. Bademcik dokuları nekrotiktir, ülser oluşur. Ağızda hoş olmayan, çirkin bir koku ve tükürük vardır. Uzun süreli tedavi, 3 haftaya kadar veya hatta birkaç ay sürebilir.

Boğaz ağrısı belirtileri

Yetişkinlerde, anjin belirtileri aşağıdaki belirtilerle ifade edilir:

 • İnceleme sırasında kolayca tespit edilen bademciklerin yenilgisi.
 • Boğazda açık ve şiddetli ağrı.
 • Boyun kaslarında ağrı.
 • Genellikle sıcaklıkta artış.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • Ses kısıklığı veya ses kaybı.
 • Baş ağrısı.
 • Zayıflık.
 • Iştah kaybı.
 • Zor yutma.
 • Ateş, titreme.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Kulakta ağrı var.
 • Boyundaki bezlerin şişmesi.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Küçük hastalarda, yetişkinlerde olduğu gibi, angina kolayca teşhis edilir. Artan sinirlilik, ruh hali, iştahsızlık, aşırı tükürük salgısı farkedeceksiniz. Çocuğun ağzı açıkken nefes alması daha kolaydır. Karın ağrısı şikayetleri, mide bulantısı ondan gelir.

Ebeveynlerin nefes alma zorluklarına özel dikkat göstermeleri gerekmektedir. Hemen tıbbi yardım almak gerekir, çünkü şişmiş bademcikler çocuklarda serbest nefes almayı engelleyebilir.

Hastalığın nedenleri

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olabilir. En yaygın patojen streptokok bakteri.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

 • Adenovirüsler.
 • Influenza virüsleri.
 • Epstein-Barr virüsü.
 • Parainfluenza virüsleri.
 • Enteroviruslar.
 • Herpes virüsü.

Angina her yaşta ortaya çıkabilir ve çocuklarda çok yaygındır. Okulöncesi çocuklarda ve ergenlerde hastalığın teşhisi. Streptococcus'un neden olduğu boğaz ağrısını tedavi etmezseniz, ciddi komplikasyonların olasılığı yüksektir.

Çocuklar birbirleriyle yetişkinlerden daha yakın temas halindedir. Spor bölümleriyle uğraşırlar, okulda eğitim görürler ve değişikliklerde oynarlar. Sık virüs ve bakteri saldırılarına uğrar. Bu onları özellikle anjinya neden olan mikroplara karşı savunmasız yapar.

Anjina tedavisi ve önlenmesi

Terapi kısmen hastalığın nedenine bağlı olacaktır. Onu belirlemek için, kültürü tanımlamak için boğazından bir çubukla alın.

Komplikasyon riskini azaltmak için, hastalığın ilk günlerinde katı yatak istirahati reçete edilir. Boğazını tahriş etmeyen, sıvı olmayan ve sıcak olmayan yiyeceklere yapışırlar.

Doktor anjinin nedensel ajanı haline gelen mikrop tipini dikkate alarak tedavi için ilaçları reçete eder.

 • Antibiyotikler ve antimikrobiyaller.
 • Topikal uygulama için antiseptikler (sprey, pastiller, lolipoplar).
 • Antifungal ilaçlar.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar.
 • Gargara için çözümler.
 • Antipiretik.
 • Analjezik.

Boğazın sık sık durulanması belirtilir. Antiseptik veya bitkisel soğumaların özel çözümleri olabilir.

Hastalığı önlemek için enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi (çürük, sinüzit) ile mümkündür. Bulaşıcı anjina ile, hanehalkı üyelerinin enfeksiyon riskini azaltmak için hastanın izolasyonu gereklidir. Oda genellikle havalandırılır ve ıslak temizlik yapılır. Ev eşyaları dekontamine edilir, özellikle bireysel kullanım için çatal bıçak ve tabaklar yapılır.

Anjina, sıklıkla komplikasyonlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ilk günlerinde bile doktor tavsiyesine dikkat edin ve yatak istirahatine dikkat edin. Bu sadece çocuklar için değil, yetişkinlere de uygulanır. Herhangi bir fiziksel aktivitede kontrendikedir. Hastanın bulunduğu odada havanın bol miktarda içilmesi ve nemlendirilmesine dikkat edin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın okaliptüsün uçucu yağları ile tedavi edilmesi

Okaliptüs Avustralya'dan geliyor, ancak günümüzde her yerde yetiştiriliyor - hem ılıman iklimlerde hem de sıcak kıtalarda. Bu ağacın yaprakları, tıbbi amaçlar için kullanılmasına izin veren eşsiz bir bileşime sahiptir.

Boğaz için çocuk spreyleri

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının yaygın semptomlarından biridir. Genellikle çocuklar yutulduğunda terleme, rahatsızlıktan şikayet ederler. Morbiditenin doruğu sonbahar-ilkbahar döneminde düşmektedir.