Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalığın birincil formu neden olur:

İkincil anjin formu neden olur:

 • tüberküloz;
 • kızıl ateş;
 • Enflamatuar süreçlerin ağız boşluğuna ve salgı bezlerine sık sık yayıldığı enfeksiyöz bir doğadaki diğer hastalıklar.

Bu boğaz ağrısı formunda enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişi ile temas halinde (havadaki damlacık), enfekte kişinin ve yiyeceğin kullandığı nesnelerle günlük temas halinde olabilir.

Hastalık nasıl başlar?

Sıklıkla bu hastalık keskin bir şekilde başlar. Patojen bulaşıcı mikroorganizmaların inkübasyonu 1 ila 3 gün sürer. Angina'nın tüm semptomları hızla kendini göstermeye başlar ve 2-3 saat içinde zirveye ulaşır.
Genellikle, başlangıç ​​işareti farinks ve ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlardır. Bir kişi lenf düğümlerinde bir artış hisseder, bir "gıdıklama" ve boğazda bir gıdıklama, yutma ve bademcikler com duran bazı acı.

Lacunar Angina'yı yakalayabilir miyim

Hastalık, havadan ve evsel yolla kolayca bulaşır, bu sayede kolayca alabilirsiniz.

Bir odada hasta ve sağlıklı insanlar olduğunuzda, sürekli havalandırılmalıdır. Odanın etrafını doğrayarak su sarımsaklarına bırakabilir ya da parçalarla sarın. Mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Sarımsak yerine, burun deliklerini oksolinli merhem veya damlayan influferon ile temizleyebilirsiniz.

Diğer anjina türlerinden lacunar anjininin farkı

 • Tüm semptomların tezahürü hızla gerçekleşir;
 • bademcikler üzerinde sarı-beyaz pürülan ülserler görülür;
 • bademcikler üzerindeki plak, özel bir tıbbi spatula ile kolayca çıkarılır, iz ve kan bırakmaz;
 • Diğer anjina tiplerinin aksine, ciddi bir hastalık seyri. Özellikle küçük çocuklar için;
 • çocuklarda genellikle astım atakları olur;
 • insan vücudu için tehlikeli komplikasyonlara neden olur.

Hastalığın belirtileri

 • Komple, bademcikler, sürekli terleme, genişlemiş lenf düğümleri ayakta, mükemmel hissedilir;
 • Boğaz ve ağrıdaki baskılar, bezlerin birbirlerine ve yabancı cisimlere karşı hareketleri ile ağırlaştırılır (yutma, palpasyon);
 • (Mümkünse, baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, güçlü titreme, bulantı,) zehirlenme belirtileri ateşle birlikte (38-39 derece) - Ani ateş oluşumu
 • tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı (miyalji);
 • taşikardi;
 • uykusuzluk mümkündür.

Lacunar anjininin en önemli semptomları 2-3 saat içinde bu semptomlarda çok hızlı bir artış ve yutulduğunda bademciklerin hassasiyetidir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak gerekir, çünkü lacunar anjinası olan bir kişi bulaşıcıdır.
Ana tanı yöntemi görsel muayene ve palpasyondur. Doktor boğaz ağrısı tipini belirleyemezse, tıbbi bir spatula bademcikler üzerindeki plakayı çıkarır.
Birincil muayene, tanıyı netleştirmek için hastayı KBB'ye göndermesi gereken bir doktor-terapist tarafından gerçekleştirilir.
Daha sonra analiz için bir sürüntü (tohumlama) ve bir kan testi alınır. Angina, beyaz kan hücresi sayısı, lenfositoz ve ESR'ye yanıtın hızlanması ile kendini gösterir. Lacunar anjinanın nedenini ve tedavi yöntemini tanımlamak için bakteriyolojik tohumlama ve kan testi gereklidir.

Lacunar anjin tedavisi için yöntemler

Lacunar anjina tedavisi yöntemleri ilaç ve tıbbi olmayan olarak ayrılır. Hastalığın ağır vakalarında, hasta yatarak tedavi için zehirlenir. Evde tedavi görürken, doktorunuzun tüm tavsiyelerini izlemeli ve ilaç dozunu değiştirmemelisiniz.

Ana tedavi yöntemleri

 • Rejimin gözetimi. Sağlıklı kişilerden (gazlı bez bandaj, havalandırma, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen araçları - havlu, sabun, ovma pedleri, vb) izolasyon gereklidir.

Semptomların çoğunluğu geçtiğinde akut seyrede yatak istirahatına uygunluk - yarı yatak (daha fazla dinlenme, kısa yürüyüşler).
Gıda, sıcak ve tercihen sıvı olmalıdır. Kızartılmış, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bol miktarda saf su içilir. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Sigara içmek çok tahriş olan mukozayu tahriş eder.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tedavi süreci - bir haftadan az olmamak üzere. En sık reçete edilen sefaleksin, Amoksisilin, Ampisilin;
 • içeren müstahzarlar probiyotikler Bağırsak mikroflorası ve diyare oluşumu ile ilgili problemleri önlemek için (Acipol, Bifiform, Linex, vb.);
 • analjezik ve anti-inflamatuar müstahzarlar (Ibuprofen, Ibuklin, Nimesulid);
 • ateş düşürücü (Aspirin, Parasetamol, Nurofen);
 • farenks ve genişlemiş lenf düğümleri güçlü bir ödem varsa, bazen atanır antihistaminikler (Suprastin, Diazolin);
 • damla orofarenks hastalıkları için bir bitki bileşiği ile (örneğin Tonzillon);
 • durulama En az 3 kez otlar (adaçayı, meşe kabuğu), ai, furatsilinom, soda infüze. Semptomların başlangıcında, her saat;
 • spreyler yedikten sonra boğaz ilaçları (Igalipt, Hexsaral, Cameton, Tantum Verde, vb.), günde en az 3-4 kez;
 • votka sıkıştırır, boyun bölgesinde yapmak, sıcaklık düşüşlerinden sonra tutulur;
 • fizyoterapi. Tedavi tıbbi cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik dalgalar ile iltihaplı bademcikleri etkiler. Sonuç - ödem azalır ve irin yaprakları.

Tedavinin tam yolunu tamamladıktan sonra, hastalara bağışıklığı destekleyen ilaçlar reçete edilir - immünomodülatörler (Immunal, Imudon).

Cerrahi müdahale

Hastalık kalıcı komplikasyonlarla kronik hale geldiğinde cerrahi tedavi endikedir. Lakunotomiey Hastalığın seyri sırasında hastanın durumunu şiddetli formda kolaylaştırır. İltihaplı bezlerin yüzeysel dokularında cerrahi bir neşter, pürülan akıntının ortaya çıktığı küçük bir insizyonla yapılır. Başka, daha karmaşık bir operasyon - tonsillektomi. Bezlerin çıkarılmasını içerir. Bu yöntem, hastalığın kronik bir formu ve sürekli başarısız tedavi sırasında anjin tedavisinde kullanılır.

Halk ilaçları ile tedavi

Herhangi bir halk ilaçları kullanımı sadece muhafazakar yöntemler ile birleştirilebilir. Aynı zamanda, önde gelen doktorun danışması zorunludur. Durumu hafifletmek için alınan bazı ürünlerde bulunan bileşenler, ilaçlarla uyumsuz olabilir.

Geleneksel ilaç anlamına gelir:

 1. Ahududu, limon, bal, kızılcık ve kızılcık ile siyah ve yeşil çay içmek;
 2. Sıkmak ve bal ile karıştırmak için 3 yaşındaki kırmızı parçaları. Preslenmiş suyu ekleyin. 7-10 gün boyunca günde 3-5 kez bademcik elde edilen karışımı yağlayın;
 3. Bıçağın ucundaki sitrik asit, bir bardak ılık su ile karıştırılır. Günde 3 kez durulayın;
 4. eczanede St. John's wort ve kadife çiçeği infüzyonu satın alın ya da kendiniz yapın (saksıları açın, alkolle doldurun ve karanlık bir yerde 14 gün boyunca infüze edin). Bir bardak suya 40 damla ekleyin ve her 3 saatte bir durulayın.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda enfeksiyon, vücudun derinlerine yayılabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Lacunar anjin akışının arka planında ortaya çıkabilecek bu tür komplikasyonlardan biri, akciğerlerde ve diğer iç organlarda (pnömoni, bronşit, farenjit, vb.) Inflamatuar süreçlerdir.
Hastanın gözle görülür bir iyileşmesi varsa ve daha sonra keskin ve hatta daha kötü bir bozulma parathonsillar apsenin kesin bir işaretidir. Bir gün yutkunma imkansızlaşır, tükürük artar, acı çekilmez hale gelir.
Boğaz ağrısı yol açabilecek komplikasyonlar:

Lacunar anjina önlenmesi

 • Hava için giyinme;
 • soğuk yiyecek ve sıvı tüketmeyin;
 • bağışıklığı korumak (özellikle soğuk mevsimde);
 • zamanında bir doktora gidin.

Lacunar angina'nın kronik bir forma geçmemesi için sağlığınızı sürekli olarak izlemeniz, ılımlı bir fiziksel yüke sahip olmanız ve kötü alışkanlıklar bırakmanız gerekir.

Lacunar angina: yetişkinlerde etkili tedavi prensipleri

Muhtemelen, bir kez bile bir anjini olmayan böyle bir insan yoktur. Boğazdaki ağrı, sıcaklığın yükselmesi, "öldürülen" durumun hiç şüphesiz ki ziyarete gelen anjin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu hastalık, palatine bademcikler, anjina enfeksiyöz doğası ile karakterizedir. Bakteriler boğazın içine girerek çoğalmaya başlarlar. Kuluçka dönemi geçicidir, genellikle bir gün veya sabah bir kişi boğazda "kirpi" hisseder.

Angina kavramı daha genelleştirici-kolektif, çünkü hastalığın çeşitli türleri vardır:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • lifli;
 • laküner;
 • herpes;
 • apse.

Fakat boğaz ağrısı her zaman boğaz ağrısının varlığını gösterir mi? Sonuçta, yutma ve ateşle ilgili problemlerin olduğu birçok başka hastalık vardır.

Bunu yapmak için, bu hastalığın kişiliğiyle tanışmanız, işaretlerini daha yakından tanımanız ve sonsuza dek veda için nasıl vedalaşacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Kursun özellikleri ve nedenleri

Hastalığın ilk gününde lacunar angina hastası yatağa koyar

Lacunar angina aktivitelerde en uç noktalardan biridir. Genellikle hasta bir kişi, hastalığın ilk gününde onu yatıştırır. Ancak bu süre, bağışıklığın gücüne ve virüsün kendisinin çeşitliliğine bağlıdır. Böyle bir anjinin nedeni daha sık bulaşıcıdır. Hasta bir kişi ile temas halindeyken veya paylaşılan eşyaları, bireysel eşyaları kullanırken hasta olabilirsiniz.

Angina kurnaz bir olgudur, bir kişi bacaklarının donmuş olduğunu fark etmeyebilir veya soğuk bir şey içebilir. Çoğunlukla hastalık soğuk mevsimlerde meşrubat "muhafız" hayranları. Bu sırada, vücut yıkılmış gibi görünüyor ve kişinin çok soğuk içtiğini işaret etmiyor. İçki, oda sıcaklığında olağan gözüküyor.

Bir başka favori anjin, sıcağında soğuk içecekler. Kişinin sıcaklığı yükselir, kişi içeceğin soğukluğunu yeterince değerlendiremez. Basitçe, ısıda bedenin kendisinin soğuğa ihtiyacı vardır. Ve ısıdaki vücut ısısı ne kadar yüksek olursa, ertesi sabah ağrılı bir boğazlanma şansı o kadar fazla olur.

Bazen anjinin bağımsız bir hastalık değil, ikincil bir hastalıktır. Bu otit, soğuk algınlığı, bronşit eşlik edebilir. Bazı durumlarda, otoimmün süreçteki neden, vücut "bademcikler üzerinde her zaman mevcut olan hücreleri ve onun bakterilerini" tanımaz. Bu zor bir süreçtir, çünkü dahili bir arıza ile ilişkilidir.

Ilk işaretleri

Anjina'nın ana belirtilerinden biri ve biri - sıcaklıkta keskin bir artış

Her zaman ilk işaret ertesi sabah yutulduğunda acıdır. Önce hafif bir ağrı olabilir, o zaman büyür. Lacunar anjin, pürülan bir form ve sıcaklıkta keskin bir artış ile karakterizedir. Sıcaklık değerleri genellikle sadece ilk günde yüksektir, sonraki günlerde daha az kritik işaretlere düşebilir.
Anında anjina belirtileri ve semptomları bir bütün var:

 1. zayıflığı;
 2. uyuşukluk;
 3. zehirlenme belirtileri;
 4. alt çene altında büyümüş lenf düğümleri;
 5. acı hem burun hem de kulaktan geçerek büyür;
 6. olası kusma veya mide bulantısı. Ama sabah öksürüğü ve mide bulantısı ne zaman yapılır, bu makale anlamaya yardımcı olacaktır.

Bağımsız olarak hastanın bademcik durumunu görebilirsiniz. Larenks iltihaplıdır, bademcikler yoğun, beyaz bir kaplama ile kaplıdır. Bazen plağın kendisini değil, bademciklerin her birinin üzerinde pürülan kafaları görebilirsiniz.

Nadiren baskın yaygınlaşır ve bademcikler arasındaki sınırları bulanıklaştırır, kişi sadece baskını görür. Birkaç gün içinde, bir kişi tedaviye başlarsa ortadan kaybolmaya başlar.

tanılama

Doktor, farinks ve bademciklerin durumunu, bezleri dikkatli bir şekilde inceledikten sonra, oldukça hızlı bir şekilde "lacunar angina" teşhisini koyacaktır.

Tanı insan şikayetlerine ve larinksin görsel muayenesine dayanır. Özel bir kaşık kullanarak, dil diline karşı dil basar. Bu, farenks ve bademciklerin, bademciklerin durumunu dikkatle incelemenizi sağlar. Genellikle burun ek olarak adenoidler için incelenir. Semptomların açıklığı nedeniyle, doktorların başlaması için teşhis prosedürü zor değildir.

Bu konuda ne yapacağımı yutmak için boğazımı acıtıyor, makalenin içeriğini anlamaya yardımcı oluyor.

Sol tarafta bir boğaz ağrısı ve kulak, burada maddesinde belirtilen zaman ne yapılmalı: http://prolor.ru/g/simptomy-g/bolit-uxo-gorlo-s-odnoj-storony.html

Lacunar angina difteri ile benzerdir. Bir doktor şüphelenirse, patojeni doğru bir şekilde saptamak için bir smear analizi yapar.

tedavi

Durumu nasıl kolaylaştırmak

Her şeyden önce, boğazın huzurunu vermeye çalışmalısınız. Daha az konuşmaya çalışın, larinks ve bağları zorlayın. Önemli: Herhangi bir anjina ile yatak istirahati zorunludur. Soğuk algınlığı ve grip gibi, hastalık yatmanı ve daha fazla uyumayı gerektirir. Ayrıca, durumu kolaylaştırmak için tüm koşulların bir algoritmasını gerçekleştirmek gerekir:

 • Islak temizlik ve temiz hava sağlamak;
 • Sıcaklık düştüğünde hastayı rahatsız etmeyin;
 • hastayı ılık su ve çay ile maksimal suyla;
 • bireysel yemekleri tahsis etmek;
 • Nazik bir diyet gözlemleyin.

Yiyecekler sadece oda sıcaklığında sıcak ve soğuk olmamalıdır. Boğazın içinden süzülmeyi denemeyin. Gıdalar, mukus boğazını incitmemek için çok yumuşak ve yumuşak bir şekilde pates tarzında olmalıdır. Yumuşak çorbalar ya da çorbalar varsa daha iyi.

ilaçlar

Lacunar anjin ile, geniş spektrumlu bir antibiyotik genellikle reçete edilir

Tedavi ve şema inflamasyonun nedenine bağlıdır. Kurallara göre, doktor analizi yapmalı ve ancak tedaviyi reçetelemelidir. Fakat pratikte, devreler algoritma biçiminde hazırlanmıştır, bunların içindeki preparatlar geniş bir etki spektrumuna sahip olacak şekilde seçilmiştir. Bu nedenle, antibiyotik lacunar boğaz ağrısı tedavisinde, ikinci nesil penisilin grubu preparasyonu olan Amoxiclav, reçete edilir.
Sadece hoşgörüsüzlük durumunda diğer ilaçları reçete edebilir:

 1. makrolidlerdaha sıklıkla Midikamisin'dir;
 2. sefalosporinler: Цифвтоксим, Цефалексин.

Zorunlu reçete Miramistin günde birkaç kez durulanır. Eğer değilse, boğazınızı yıkamak için iyotla değiştirebilirsiniz. Hasta bu iki durulamayı değiştirirse iyidir. Lokal tedavi, bu tür aerosollerin Bioparox olarak kullanılmasını içerir. Larinksin aşırı kurumasını iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için Stop-angin gibi özel plakaları emdirin.

Tedavi şemasında, immün uyarıcı maddeler, C ve B vitaminleri benzersiz olarak dahil edilmiştir.

Antibiyotik ile ne alacağınızı doktorunuza sormayı unutmayın. Antibiyotikler enfeksiyonları iyi tedavi eder, fakat aynı zamanda bağırsak mikroflorasını da parlaklıkla yok ederler. Bu nedenle, bazı koruyucu ilaçlar almanız gerekir. Lineks, Nystatin bir varyantı olarak, aksi takdirde bağırsakları restore etmek yıllar sürer.

Halk ilaçları

Ballı süt, lacunar anjinası olan hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır

Herhangi bir anjin halk yapısını ve infüzyonları sever. Ve lacunar formu bir istisna değildir. Bu halk ilaçları olmadan hızlı bir şekilde tedavi edilemez birkaç hastalıklardan biridir. Ayrıca kendi tedavi algoritmaları da var.
Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları herhangi bir biçimde papatyadır. Boğazınızı bir kaynatma ile durdurabilirsiniz, infüzyon içebilirsiniz. İnfüzyon basitçe hazırlanır: çim demlenir ve soğumaya kadar beklemeye bırakılır. Zevke hoş, hasta tarafından kolayca tolere edilir.

Anneanneler, çocukluğundan beri, yıllardan beri güçlerini kaybetmeyen evrensel araçlarla tedavi ettiler:

 1. ahududu ve çay ile kuş üzümü;
 2. bal ile ılık süt gecesi için, ama bal ve öksürük yağının nasıl yardımcı olabileceği süt, bu makalede belirtilmiştir.
 3. gece için kuru hardallı çoraplar;
 4. "Yıldız işareti" ile boğazınızı ovalayın (sıcaklık yoksa).

Alkol veya votkadan özel kompresler yapmak faydalıdır. Geceleri: gazlı bezleri votkada ıslatın, sera etkisi için bir parça polietilen ile birlikte uygulayın. Daha sonra büyük bir pamuklu yün parçayı takın ve sabaha kadar sızı yuvarlayın. Sabahları ısıtılmış boğazın havadan donmaması için sadece bir fular alın ve yuvarlayın.

komplikasyonlar

Kulakların iltihabı, lacunar anjinasının hoş olmayan komplikasyonlarından biridir.

Gecikmiş tedavi ikincil hastalıkların ve ciddi süreçlerin gelişmesine yol açacaktır:

 • tüm larinksin şişmesi;
 • bağların yenilmesi;
 • larenjitin;
 • kulak iltihabı;
 • böbrek hasarı;
 • sepsis.

video

Boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler hakkında daha fazlası:

Özel bir bilgi yoksa, anjinayı bağımsız olarak tedavi etmek arzu edilmez. Ancak iyi bir seçenekle, bir kişinin kendi kendine ilaç tedavisi için birkaç günü vardır ve kendi başlarına baş etmeye çalışır. Fakat keskinlik azalmazsa veya sıcaklık devam ederse, doktorunuzu aramanız gerekir. Hastalığın sadece basit ve tanıdık geldiğini unutmamalıyız. Aslında, anjinadan ölüm oranı ve komplikasyonları endişe verici derecede yüksektir.

Lacunar Angina

Lacunar Angina - Akut enflamatuar süreç baskın olarak bademciklerin lacunae yenilgisi ile karakterize edilen ve genel durum, bir boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü bir ihlali ile kendini gösteren bakteriyel etiyolojidir. Fizik muayenede bademcikler genişlemiş, hiperemik ve lakünanın ağzında pürülan eksuda görülür. Bölgesel lenf nodlarının palpasyonu ağrıya işaret ediyordu. Patojeni tanımlamak için, boğazdan gelen smearın bakteriyolojik analizi yapılır. Tedavi akut dönemde yatak istirahatine bağlı kalmak, antibiyotiklerin uygulanması, anti-enflamatuar ilaçlar, antiseptikler ile dolaşma, fizyoterapi sağlar.

Lacunar Angina

Laküner anjina - akut klinik bir şekilde primer bademcik iltihabı, süpüratif enflamatuar proses bademcikler yüzeyine sonraki transfer boşlukları geliştirir, burada. Amerikan Otorinolaringoloji Derneği, "tonsillofarenjit" tanısını kullanır ve lezyonun eş zamanlı olarak farinksin arka duvarını yakaladığını yansıtır. Rusya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde "anjin" ve "akut tonsillit" (birincil) terimleri yaygınlaşmıştır. Bu nedenle, patolojik çeşitli enfeksiyonlar (kızıl, difteri, enfeksiyöz mononükleoz gibi) ve kan bozuklukları (lösemi, agranülositoz) için eşlik eden ikinci değişikliklerden sınırlar.

Lacunar anjina nedenleri

streptokok, stafilokok, Haemophilus influenza ve diğer bakteriyel ajanlar - Bu 5 yaşından küçük çocuklarda ana etkenleri ergen ve erişkinlerde (% 80) adenovirüs, Coxsackie virüsleri, kızamık ve kızıl, vardır bir akut bulaşıcı bir hastalıktır. kontakt ev ile ve bademcik bulunmaktadır - Patojen, en azından, solunan hava ile üst solunum yolları girer. bağışıklık savunmasını azaltarak, lenfoid yutak halka oluşumu kendi boşlukları birikimini ve patolojik sürecin gelişimini patojenleri aktive edilir. vücudun savunma azaltılması arka planı, diğer doku ve organlarda (kalp, böbrekler, eklemler) için kan yoluyla streptokokkkov ve diğer bakteriler yayılabilir, yetersiz antibiyotik tedavisi miyokardit, endokardit, artrit, glomerülonefrit, çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Lacunar angina belirtileri

Klinik semptomlar, farinks ve lenfoid dokulardaki lokal değişikliklerin, genel iyilik halinin ihlali ile karakterize edilmesi ile karakterize edilir. Hastalık zehirlenme semptomlarının başlangıcı ile akut olarak başlar: titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı ile hipertermi. 2-3. Günde boğazda ağrı vardır, bu da yiyecek ve tükürük yutulduğunda daha yoğun hale gelir. Açısal ve servikal lenf nodlarındaki artış nedeniyle, ağzı açıldığında ve kafa döndüğünde ağrı görülür. Onun ağzından hoş olmayan bir koku var, konuşma belirsiz ("burun gölge"). Ağzı inceleyerek, bademciklerin kızarıklık ve şişliklerini, sarımsı beyaz içeriklerin, yüzeyleri pürülan filmlerle kaplayan, hızla bağlanan ayrı adacıklar şeklinde görebilirsiniz.

bilinç kaybı ile ateş, şiddetli baş ağrısı ile kendini göstermektedir daha belirgin zehirlenme, tekrarlanan kusma, senkop eşliğinde Anjin çocuklar, iştah, huzursuz uyku, keyifsizlik, sinirlilik azaldı. Genellikle karın ağrısı, bulantı, ishal, sindirim sistemi ihlalleri belirtileri ortaya çıkardı. boğazında rahatsızlık ilk 1-3 gün boyunca yiyecek ve su yutma ilgili şikayetler eksik olabilir.

komplikasyonlar

Yetersiz tedavi ve bağışıklığın azalması durumunda pürülan inflamasyon, paratonziller veya zag- laz apselerinin ortaya çıkmasına ve aynı zamanda paranazal sinüslere ve orta kulağa yayılmasına neden olabilir. Aynı zamanda, hipertermi devam ederse, boğazda ağrı atıyor, kulağa yayılabiliyor, ağzın açılışı da yiyecek alımında olduğu gibi zorlaşıyor. Tekrarlayan bademcik iltihabı, farinks ve çevre dokulardaki lenfoid dokudaki kronik inflamasyonun gelişmesine yol açar - kronik bademcik iltihabı, ayrıca uzak organ ve dokulara zarar verir: kalp kası, böbrekler, eklemler.

tanılama

Doğru Laküner tonsilit gözlenen klinik belirtiler yorumlamak için ve iltihap ikincil birincil ayırt etmek, değişik uzmanlık doktorlar tarafından dikkatli muayene ihtiyacı: çocuk doktoru, dahiliyeci, kulak burun boğaz, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji ve nefroloji. bademcik yüzeyini kaplayan sarımsı irin ve filmin adaların boşlukları işaretlenmiş infiltrasyonu ve bademcik şişmesi, tıkanıklık: boğaz muayenesi karakteristik laküner anjin belirtileri ortaya koymaktadır. Filmleri bir spatula ile çıkarırken, altta yatan dokulara zarar vermeden ve kanamaya neden olmadan, nispeten kolaylıkla hareket ederler.

bakteriyolojik ya da virolojik analizleri vasıtasıyla farinksten yayması içeriğini ve bademcik incelemeli kimliğini tesbit etmek. Klinik kan ve idrar işlemi (kan analizinde lökositoz ve artan eritrosit sedimentasyon oranı) aktivitesi ile belirlenen edildiği ve üriner sistem (lökositler, eritrositler, proteinin idrar nefrit) komplikasyonların varlığı Atanan. Biyokimyasal kan analizi (seviyesi C-reaktif protein değişikliği, antistreptolizin O-romatoid faktörü) sırasında komplikasyon (örneğin romatizma gibi) ortadan kaldırmak için gereklidir. üst solunum yollarının diğer hastalıklar ile gerçekleştirilen laküner angina ayırıcı tanısı, ikincil işlemler bulaşıcı doğası (farinks difteri, kızıl, mononükleoz, ve diğerleri.).

Lacunar anjina tedavisi

Hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uyulması, ciddi olgularda ve komplikasyonların varlığında hastaneye yatırılması gerekmektedir.

 • Etiyopatik tedavi. Bakteriyel etiyoloji için tedavi edici önlemlerin temeli - 8-15 gün boyunca antibakteriyel tedavi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak, yeterli dozda. Genellikle penisilinler (benzilpenisilin, amoksisilin) ​​ve sefalosporinler ve makrolidler grubundan antibiyotikler kullanılır. Sekonder anjina viral ve fungal etyolojide uygun ilaçlar (asiklovir, flukonazol, vb) kullanılır.
 • Semptomatik araçlar. kardiyovasküler sistemin bozulmuş fonksiyonu, sindirim sistemi, idrar yolları ve sinir sistemi normalize steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (aspirin, ibuprofen, diklofenak), vitaminler, immünomodülatörler ve ilaçlar tarafından atanmıştır.
 • Yerel tedavi. Antiseptiklerin, bitkisel şifalı bitkilerin yerel olarak kullanılan çözümleri. Akut semptomlar düzeldikten sonra, hastaya fizyoterapiye başvurulur.

Lokal komplikasyonların gelişmesiyle (paratonsillar apse), pürülan odak açılarak cerrahi müdahale gereklidir. Romatizmal kardit ve glomerulonefrit için terapötik önlemler, antibakteriyel ajanlar, glukokortikosteroidler ve diğer ilaçlar kullanılarak özel bir hastanede gerçekleştirilir.

Prognoz ve önleme

Ortalama tedavi süresi 8-15 gündür. Bu, tam zamanında iyileşme için yeterli zamanında tedaviyi sağlamak için yeterlidir. Erken ve geç komplikasyonların kabul edilmesi prognozu kötüleştirmekte ve uzun süreli sakatlığa yol açabilmektedir. Ana önleyici tedbirler, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı olan kişilerle temasın kısıtlanması, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, binaların havalandırılması, doğru çalışma ve dinlenme şekli, bedenin temperlenmesi, düzenli beden eğitimi ve sportur.

Lacunar angina - tedavinin başlıca nedenleri, semptomları ve taktikleri

Lacunar angina, bir iltihabı ve bazen farenksin lenfadenoid halkasının bazı bileşenlerini içeren akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle süreç palatine bademcikler içerir ve angina da farengeal, larinks. Anjina'nın nedensel ajanları çok çeşitlidir: streptokoklar, pnömokoklar, virüsler, meningokoklar, hemophilus influenzaları.

Lacunar anjin nasıl bulaşır?

Fotoğrafta lacunar tipi anjina

Hastalık, hava kaynaklı enfeksiyonların bir sonucu olarak ya da olumsuz dış koşullara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Daha sık olarak, lakunar anjin salgınları sonbahar-kış döneminde gelişir, hava sıcaklığı azaldığında, vücudun direnci azalır. Hastalığın kaynağı hasta bir kişi olabilir ve bazen günlük yaşamda kullandığı nesneler olabilir. Tipik bir anjina formu genellikle yedi ila on gün içinde iyileşir.Özellikle hapşırma sırasında öksürük atılımı artar, öksürür. Bu nedenle, büyük gruplarda nakil sırasında yüksek bir enfeksiyon olasılığı vardır.

Angina hastası olan adam bulaşıcı mı?

Lacunar anjinası bulaşıcıdır, bu nedenle uygun önleme tedbirleri gereklidir. Predispozan faktörler hava sıcaklığı, hipotermi, vücudun koruyucu işlevlerindeki düşüş, vitamin eksikliği, elverişsiz yaşam koşullarıdır.

Çoğunlukla enfeksiyon farinks ve ağız boşluğundan oluşur: çürük dişler, bademciklerin kronik iltihaplanması ve paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Oldukça sağlıklı görünen bir insan ile karakteristik semptomların sadece birkaç saat içinde ortaya çıkabileceği görülür.

Erişkinlerde semptomlar

 • Boğazda nahoş hisseler;
 • Bölgesel lenf düğümlerinin artışı, konsolidasyonu ve ağrıları;
 • Yutmadaki ağrı, boğazda bir yumru hissi;
 • Sarhoşluk belirtileri telaffuz edilir: titreme, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, ateş;
 • Sıcaklık 38-39 dereceye kadar yükselir;
 • Kandaki önemli değişiklikler. Yüksek bir lökositoz ve ESR (40-50 mm / s) vardır.

Yetişkinlerde Lacunar angina bademcikler üzerinde sarı-beyaz baskınların oluşumu ile karakterizedir. Onlar lacunae ağızlarında lokalize olurlar. Plak, bademciklerin serbest yüzeyini kaplayan birbiriyle birleşebilir. Bu saldırılar tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Ateşsiz lacunar anjina olabilir mi?

Angina'nın lacunar formu sıcaklıksız olabilir, ancak bu nadirdir

Bu nadirdir, ancak mümkündür, çünkü her bireyin bedeni bireyseldir ve enfeksiyona kendi yolunda tepki verir.

Lacunar tonsillit ve foliküler tonsillit, belirgin klinik semptomlarla ayırt edilir ve bir enfeksiyöz sürecin fazlarıdır. Boğaz ağrısının lacunar ve folikülere bölünmesi şartlıdır. Aynı hastada lacunar ve foliküler anjina olabilir.

Foliküler anjina ile bademciklerin dokularına derin bir hasar meydana gelir. Patolojik süreç folikülleri içerir - bademciklerin glandüler bileşenleri. Muayene sırasında, bir plak şeklinde küçük sarı-beyaz veziküller ile mukozadan görülebilen folikül folikülleri görülebilir.

Amigdala içindeki folikülün atılımı ile parathonsillar apse olabilir. Hastanın durumunun kötüleşmesiyle birlikte daha ciddi komplikasyonlar tehdit altındadır: flegmonöz tonsillit, sepsis, streptokok menenjit.

Çocuklarda Lacunar angina

Çocuklarda lacunar anjinin semptomları, yetişkinlerde anjinin semptomlarından biraz farklıdır. Bir çocuğun organizmasının enfeksiyonla başa çıkması özellikle zordur. Tedavide gecikmeli ve yetersiz başlangıçta, bebek mide bulantısı, karın ağrısı, kulakta radyasyon ile yutulduğunda ağrı, halsizlik, baş ağrısı, hazımsızlık, kasılmalar, astım atakları, konjonktivit görülebilir. Bu durum yaklaşık üç gün sürebilir. Çocuğun rahatsızlığı varsa, mümkün olan en kısa zamanda çocuk doktoru çağırması gerektiğini bilmek ve hatırlamak gerekir.

Lacunar veya çocukta pürülan anjina, yalancı bir kanala neden olabilir. Bu durumda, çocuk mavi cildi parlatmaya başlar, çocuk boğulmaya başlar. Bunun nedeni, hava yollarını tıkayan iltihaplı bademciklerin şişmesidir. Bu nedenle çocukluk çağında lacunar angina özel dikkat gösterilmelidir.

Çocuklarda angina tedavisi

Baskınlarda palatine bademcikler

Zorunlu antibiyotik kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, çocuğun yaşı ve ağırlığı da dikkate alınmalıdır. İlacın doğru seçilmesi için, nedensel ajanın çeşitli antibiyotik gruplarına duyarlılığı üzerine bir çalışma yapmanız gerekir. Çocuklara antibiyotik reçete etmek çok önemlidir. Yanlış tedavi, sakatlığa ve bazen de ölüme neden olabilir.

İhmal edilen bir hastalık lacunar anjinanın ciddi komplikasyonlarına yol açabilir. Bunlardan biri, ciddi beyin hasarına yol açabilen daha şiddetli bir anjina - fışkırtma biçimi olabilir. Diğer komplikasyonlar mümkündür: pnömoni, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, orta kulak akut inflamasyon, boyun flegmonu, larenjit.

Lacunar anjininin ayırıcı tanısı klinik semptomlar, bakteriyolojik inceleme, farenjiyopati ve klinik analizler temelinde kurulmuştur.

Lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Hastaya yatak istirahati verilir. Erişkinlerde lacunar anjinin tedavisi için sülfanilamid preparatları, asetilsalisilik asit kullanılır. Sıcaklığın 38 derece ve üzerine çıkması durumunda antipiretikler verilmelidir. Antihistaminiklerin (Suprastin, Diazolinum, Diphenhydramine) benimsenmesi genel durumu hafifletmeye yardımcı olacaktır - bademciklerin ödemini ortadan kaldıracak ve bu da solunum ve yutmada iyileşme sağlayacaktır.

Anjina için antibiyotikler

Tedavi kompleksi ayrıca antibiyotikleri içerir: Cephalexinum, Sumamed, Gramox, Ampisilin vb. Lacunar anjinası için antibiyotikler, hastanın durumu önemli ölçüde iyileşse bile en az 7 gündür. Antibiyotik alırken bağırsakları korumak için gereklidir. Bu durumda, Linex, antibiyotiklerin iç organların mikroflorası üzerindeki olumsuz etkisini kaldıracak yardımcı olabilir.

Soda çözeltisi, zayıf bir borik asit çözeltisi, limon suyu ile ılık su ile gargara yapabilirsiniz. Antiseptik sıvılar ile çok etkili yerel sulama - Oferet, bir furacilin çözeltisi. Daha sonra otların durulama suyu için bağlayabilirsiniz: adaçayı, meşe kabuğu, nergis, papatya. Bu bademcikler üzerinde oluşan pürülan çökeltiyi yıkamak için gereklidir.

Vücudun dehidrasyonunu önlemek için, sıvı alımına dikkat etmek önemlidir. Yemin yutulmasını kolaylaştırmak için, bozuk bir biçimde kullanılması tavsiye edilir. Lenf bezleri bölgesinde ısınma kompresleri, kuru ısı tavsiye etmek mümkündür. Eksprese lenfadenit ile birlikte, UHF akımları reçete edilir, mikrodalga tedavisi.

Hastanın durumunu gözlemleyerek kan testlerini ve idrar testlerini tekrarlamak gerekir. Tedaviden sonra EKG yapmak gereklidir. Bu olası komplikasyonların zamanında tedavisine izin verecektir.

önleme

Lacunar anjinasının önlenmesi için, enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi ve burun içinden nefes almayı zorlaştıran nedenlerin ortadan kaldırılması önemlidir.

Sorularınız

Soru: Lacunar anjinası nasıl tedavi edilir?

Lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Lacunar tonsillit, pürülan bir akış şeklidir. Lacunar anjin tedavisi için, kombine etkisi, enfeksiyonun etkin kontrolüne izin veren semptomatik, etiyotropik ve patojenik ilaçlar kullanılır. Bu durumda, anjinin nedenini etkileyen etiyoptik ilaçlar en önemlisidir - enfeksiyonun neden olan etkenleri olan patojenik mikropları yok ederler.

Lacunar anjinin etkili tedavisi

Lacunar anjinası, bademciklerin lakunalarında lakenin göründüğü, anjinin klinik bir şeklidir. Patoloji geliştikçe, plak bütün bademciği kaplar, birleştirir ve ince pürülan filmler oluşturur. Lacunar angina'nın karakteristik özelliği, bademciklerin mukoza zarına zarar vermeden pürülan filmleri çıkartabilmektir.

Çoğu durumda, catarrhal, foliküler ve lacunar anjin tek bir patolojik sürecin aşamaları olarak davranır. Hastalık birincil anjina (bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun arka planına karşı iltihaplanması) veya kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Lacunar angina en yaygın belirtileri çocukluk, ergenlik bulunur. Patoloji yetişkinlerde gelişirse, anjinin nedenleri her zaman bademciklere kronik hasarın varlığı ile ilişkilidir. 50 yıl sonra purulent lacunar tonsillit çok nadiren teşhis edilir. Hastalığın zirvesinin görüldüğü dönem Ekim-Şubat'dır.

Patolojinin nedenleri

Lacunar angina palatine, faringeal, lingual, tubal bademciklere zarar verir, ancak parafin bademciklerinde (bezler) daha çok dolu pus lacuna bulunur. Olguların% 90'ına kadar beta-hemolitik streptokoklar (grup A), daha az sıklıkla diğer bakteriler neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • hemofilik bir çubuk;
 • Klebsiella.

Buna ek olarak, anjina ilk olarak vücudun direncini zayıflatan virüsler (enterovirüsler, adenovirüsler) tarafından meydana gelebilir, bunun sonucu olarak bakteriler bademciklerin mukoza zarına aktif olarak yerleşmeye başlar.

Çocukluk çağında, vakaların% 70'i, streptococcus, staphylococcus'un bazı suşları ile ilk temastan sonra bulunur. Gelecekte, lacunar anjin, lokal bağışıklıktaki herhangi bir düşüşten sonra gelişebilir - aşırı soğutmayla, soğuk yiyecek tüketimi, içecekler, vücudun genel direncini azaltarak, ciddi bir bulaşıcı hastalıktan sonra. Bunun nedeni, bakterilerin vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarında kalmasıdır - nasofarenks, burun sinüsleri, dişler, diş etleri, bademciklere girebilirler.

Lacunar Angina'nın çocuklarda nasıl ilerlediğini bilmek ister misin? O zaman bu makaleyi okumalısın.

Ağrıyı azaltmak istiyorsanız, halk ilaçları ile pürülan boğaz tedavisi ilkelerini ve prensiplerini öğrenin. Ayrıca evde boğaz ağrısı için nasıl tedavi edileceğini öğrenin.

Ayrıca, daha sonraki dönemlerde hamilelik sırasında boğaz ağrısı anne ve gelecekteki bebeğin sağlığı için ciddi bir komplikasyon olabilir.

Genel olarak, bağışıklık sisteminin durumu, lacunar anjina gelişimi için belirleyici faktördür: güçlü bağışıklığın varlığında, patoloji daha az sıklıkla ortaya çıkar ve tedavisi daha hızlı ve daha kolaydır. Bazı sistemik hastalıklara sahip kişilerde, anjinaya yatkınlık daha yüksektir. Hastalığın başlangıcı için risk faktörleri arasında:

 • alerjik durumlar;
 • diabetes mellitus;
 • kan hastalıkları;
 • romatizma;
 • tüberküloz;
 • stres;
 • olumsuz ekoloji;
 • sigara;
 • kronik sinüzit;
 • periodontal hastalık;
 • çürük.

Bazen, lacunar anjininin nedenleri bademciklerin yaralanması ve dokularındaki direkt enfeksiyon ile ilişkilidir, örneğin, bir taş düştüğünde, bir diş parçası FGS'den sonra hasar görür.

Lacunar anjin nasıl bulaşır

Herhangi bir pürülan boğaz ağrısı bulaşıcı bir hastalıktır. Patolojinin sebebi olan enfeksiyonlar, havadaki damlacıklar yoluyla, yiyecekler, kontamine olmuş nesneler, öpücükler, çocuklarda ortak oyuncaklar vasıtasıyla iletilebilir. Kuluçka dönemi boyunca hastalığın hasta ile temas halinde olduğu zaman sağlıklı insanlara da bulaşabileceği, ancak daha sıklıkla viral anjinada ortaya çıktığı bir özelliktir.

Enfeksiyonun güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişiye bulaşmasının vakaların% 15'inden fazlasında meydana gelmeyebileceğine dikkat edilmelidir. Çoğunlukla, çocuklar ve zayıflamış insanlar enfekte olur ve lacunar anjinası vakalarının büyük çoğunluğu, kendi patojenik mikroflorasının hipotermi ve diğer risk faktörleri üzerindeki aktivasyonunun sonucudur.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

Anjina inkübasyon süresi 1-3 gündür. Tipik olarak, hastalığın ilk belirtileri ateş ve boğaz ağrısıdır. Vücut sıcaklığındaki artış, pürülan süreçlerin gelişimi ile 39-40 dereceye ulaşabilir, ancak bazı insanlarda sıcaklık, subfebril kalmaktadır. Diğer hastalık belirtileri:

 • titreme;
 • kalpte karıncalanma, taşikardi (her zaman değil);
 • eklemlerde ağrı;
 • baş ağrısı;
 • bol tükürük;
 • boğazda koma hissi;
 • mide bulantısı, kusma (çocuklarda daha yaygın);
 • çene altında lenf düğümlerinde bir artış, boyunda, basıldığında lenf düğümlerinin hassasiyeti;
 • zehirlenme belirtileri (halsizlik, yorgunluk);
 • iştahsızlık;
 • uyku bozuklukları;
 • ödem, bademcikler ve palatine kemerin kızarıklığı;
 • pür lakuna, daha sonra - pürülan plak ile doldurulur - pürülan lekelerin bademcikler üzerinde görünümü.

Vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar günde 2-3 dereceye kadar çıkabilir, ancak bazen sıcaklık yükselmesi stabildir ve ateşi azaltmak oldukça zordur.

Lacunar angina semptomlarda hızlı bir artışa neden olur ve sonrasında aynı hızla yok olmasına neden olur. Hastalığın akut fazındaki çocuklarda, semptomlar erişkinlerden daha şiddetlidir ve bazen kramplar ve boğulma onlara eklenir. Eğer lacunar anjininin evde nasıl doğru şekilde tedavi edileceğini biliyorsanız, semptomları 3-4 güne indi ve toplam süre 5-9 gündü. En uzun süren bölgesel lenfadenit 12-20 güne kadardır.

Lacunar anjina komplikasyonları

Enfeksiyon alt solunum yoluna nüfuz ederse, bronşların, akciğerlerin dokularını etkiler. Bu nedenle, hastalığın komplikasyonları arasında sıklıkla antibakteriyel tedavi ile sıkıldığında boğaz ağrısına eşlik eden bronşit ve zatürree bulunur. Patolojinin bir başka olası komplikasyonu beyin hasarı ve ölümünü tehdit eden fibröz anjinadır.

Enfeksiyon hastalığının tehlikeli sonuçları da apse, flegmon, paratonzillit, mediastinit, sepsis olabilir. Pürülan anjinada konjuge hastalıklar, olası komplikasyonlar olan nefrit, miyokardit, romatizmadır.

Lacunar anjin sonrası tam iyileşme sağlamak için, tedavi tamamlandıktan sonra kan ve idrarın genel klinik analizini iki kez geçmek ve ayrıca bir EKG yapmak önerilir. Bu eklem, kalp, böbreklerdeki yukarıdaki komplikasyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Patoloji nasıl teşhis edilir?

Genellikle tanı, hastanın muayenesi, hastalığın anamnezinin toplanması temelinde yapılır. Faringoskopi yaparken, doktor bademciklerin keskin hiperemi, şişlik ve farinks dokularının infiltrasyonu ile ilgilidir. Lacunas içinde, bir film formunda gevşek bir kaplamayı birleştirip oluşturabilen sarımsı-beyaz içerikler görselleştirilir. Lacunar angina ile plak, bezlerin ötesine geçmez. Plak kusurlarını giderirken, mukoza görünmez.

Tekrarlayan pürülan anjina ile hastanın kapsamlı ve kapsamlı bir muayenesi zorunludur. Ayrıca, laboratuar araştırmalarının ve difteri ile patolojinin farklılaşmasının zor olduğu durumlarda da gereklidir. Anjina hastasını muayene yöntemleri:

 • genel bir kan testi (ESR'de 30 mm / saate veya daha fazla, lökositoza kadar bir artış dahil olmak üzere önemli değişiklikler kaydedilmiştir);
 • ağızdan bakposev maskesi, lacunae'den;
 • Gerekirse ve anjina komplikasyonları varlığında - EKG, eklem radyografisi, idrar testleri, böbrek ultrasonu, vb.

Etkili tedavi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı ile, hastanın evde izolasyonu gösterilir. Hastalığın şiddetli seyrinin yanı sıra, küçük bir çocukta hastalığın saptanması, bulaşıcı hastalık bölümünde hastaneye yatış gerektirecektir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı ilaç tedavisi, doktorun görüşmesinden önce veya kliniğe ziyaretten önce başlatılmalıdır. Bu tür önlemleri içerir:

 1. ısınma için boyun bölgesine bandaj uygulaması, ancak ısınma (gazlı bez, pamuk-gazlı bez) için değil;
 2. Bedensel, psikolojik yükler nedeniyle bedenin daha da zayıflamasını önlemek için gerekli olan yatak istirahati sağlamak;
 3. odanın sık havalandırılması, hastanın temiz hava solumasını ve aynı zamanda binaların düzenli olarak ıslak temizlemesini sağlar.

Boğazdaki ağrılar yüzünden, çocuklar genellikle yiyecekleri tamamen reddeder ve sıkı bir yemekte ısrar etmek zorunda değildir: bu durumda, bebek bir kase kefir, bir bardak kefir sunabilir. Anjinda diyet nazik, vitaminli olmalıdır (B grubu vitaminler bakımından zengin, askorbik asit). Yemekler, haşlanmış veya buharla pişirilir, daha sonra öğütülür. Lacunar anjinası ile en iyi yemek çeşitleri - çorbalar, patates püresi, yulaf lapası.

Sütün saf formunda kötüye kullanılması gerekli değildir, çünkü bakterileri bademcikler üzerindeki enfeksiyonun daha fazla çoğalmasına katkıda bulunabilir. Sütün ardından, boğazınızı iyice durulayın. Taze sıkılmış meyve suları, gazsız et suyu, et suyu, meyve içecekleri, bitki çayları ve sadece sıcakta değil sıcakta daha çok sıvı içmelisiniz. Sıvı, dehidrasyon ve zehirlenme fenomenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Anjina için antibiyotikler

Çoğu durumda, lacunar anjin tedavisi evde gerçekleştirilir. Anjin ile hızlı ve tam iyileşme için bir ön koşul antibiyotik kullanımıdır. Kendi kendine ilaç kullanmayın ve rastgele antibiyotik almayın: bu tür bir patojeni ortadan kaldırmak için etkisiz olabilir, bu nedenle tedavi gecikecek ve komplikasyon olasılığı artacaktır.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.
Antibiyotiklerin seyrini kesintiye uğratmadan tedaviyi, evde sonlandırmak gerekir, çünkü enfeksiyon gizli formlara girebilir ve çeşitli hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Genel terapi, pürülan boğaz ağrısının tipine ve şiddetine bağlı olarak 5-10 gün olabilir, ancak 3 gün sonra doktor ilaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmeli ve gerekirse başka bir antibiyotik reçete etmelidir. Antibiyotik aldıktan sonra bifido ve lactobacilli, vücut güçlendirmek ve bağırsak mikroflorasını restore etmek için vitaminleri hazırlamak için tavsiye edilir.

Anjina için antipiretikler

Vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında, antipiretik ilaçlar alınmalıdır. Lacunar angina ile sıcaklıktan, NSAID grubundan (Nurofen, Nyz, Ibuklin) gelen ilaçlar da, aynı zamanda inflamasyonu ve boğaz ağrısı, baş ağrısını hızla azaltan yararlıdır.
Bu ilaçların süresi Parasetamol, Aspirin'den daha yüksektir ve özellikle yüksek ateşle etkinlik çok daha fazladır. Ancak, NSAİİ'lerin penisilinler ile birlikte alınırken yan etkilerinin geliştirilebileceği unutulmamalıdır, bu nedenle bu ilaç grubunun kendi kendine uygulanması da kabul edilemez. Çocuklara bu müstahzarlar, süspansiyonlar, şuruplar şeklinde verilir ve ayrıca süppozituvar formuna konur. Evde, bu tarihte anjinin etkili tedavisi ile normalize edilmelidir, çünkü sıcaklık en fazla 3-4 gün çalınır.

Antihistaminikler ve anjina

Lacunar anjinası ile antihistaminikler belirtilir. Ancak, randevu alırken dikkate alınması gereken makrolitlerle birlikte alındıklarında kardiyotoksik etkileri olabilir. Cetrin, Zirtek, Zodak, Loratadin, Kloropiramin, Clemastin gibi uyuşturucular bademciklerin ödemini azaltır, farinks, larinksin spazmını önler, nefes almayı artırır. Çocuklarda anjina gelişiminin her zaman gösterildiği gibi antihistaminikler, yanı sıra çeşitli alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde.

Lacunar anjinin lokal tedavisi

Yerel terapi, lacunar anjinası için hızlı bir tedavi için ön şarttır. Durulamalar orofarenksin dezenfekte edilmesine, hastalığın semptomlarının azaltılmasına ve ayrıca bademciklerden pürülan çökeltinin yıkanmasına yardımcı olur. Boğazın sulanması ve tabletlerin, pastillerin, pastillerin emilimi boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur, iyileştirici bileşenleri doğrudan iltihap bölgesine gönderir. Aşağıda, anjina durumunda evde kullanılan en etkili yerel ilaçlar vardır:

 • furakilin, borik asit, sodyum bikarbonat, hidrojen peroksit, manganez çözeltisi ile durulama;
 • soda, tuz, iyot ile su ile durulama;
 • şifalı otlar (papatya, adaçayı) durulama infüzyonları;
 • boğazın deniz suyuyla sulanması;
 • farinksin ilaçlarla birlikte Geksoral, Yoks, Kameton, Inhalipt, Bioparox, Tantum Verde;
 • Tharyngept, Strepsils, Lizobakt, Gramicidin gibi ilaçların emilimi.

Anjinli nebülizatör ilaçları, küçük damlalar üzerine püskürtülerek ve iltihaplanma bölgesine hızlı bir şekilde emilimi nedeniyle etkilidir.

Lacunar anjin için halk ilaçları

Evde, lacunar anjin tedavisinin antibiyotiklerle ve diğer konservatif tedavi yöntemleriyle eş zamanlı kullanımı mümkündür. İyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacak ve belirgin bir semptomatik etkiye sahip olacaktır. Lacunar pürülan boğaz ağrısı için en popüler tarifler:

 1. Tereyağı kaşığı eritin, kitle homojenliği vermek için balın bir tutamını ekleyin. Ajan, ılık bir türde, günde üç kez bir çay kaşığı içinde bir çay kaşığı çözülür.
 2. Bir bardak bal ve bir bardak sıcak su içinde elma sirkesi bir çay kaşığı eritin. Günde dört kez bir çözüm ile gargara.
 3. Pancar suyu sıkın, meyve suyu bir bardak elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin, çare sıcak ve oropharynx bir dakika için durulayın. Prosedürü günde dört kez tekrarlayın.
 4. Bir parça propolis alın, ağzınıza günde üç kez 5 dakika çiğneyin. Ayrıca, talimatlara göre suyla seyreltilmiş bir propolis tentürüyle gargara yapabilirsiniz.
 5. Nebulizatör alkali maden suyuna boşaltın, 10 dakika boyunca inhalasyonu yapın. Boğazda ağrıyı hafifletmek için günde üç kez tekrarlayın.
 6. Bir bardak siyah çay, rendelenmiş zencefil kökü ve bir limon dilimi bir çay kaşığı ekleyin. 20 dakika sonra, ılık çayı iç, sıvıyı ağzına tut.

Boğaz ağrısı cerrahi tedavisi

Eğer lacunar boğaz ağrısı sıklıkla tekrarlanırsa, yarı-cerrahi tedavi endikedir. Boşlukların açığa çıkarılması, bunların irin ve ülseratif apselerden boşaltılması amaçlanmaktadır. Diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae gibi yaygın olarak kullanılan yöntemler, ancak son yıllarda, büyük popülaritesi lazer lakotomotomi ve kriyocerrahi müdahaleler almıştır. Bademciklerin değişmiş bölgelerini buharlaştırmaya veya dondurmaya yardımcı olurlar, böylece anjinin alevlenmesini önlerler. Bu tedavi yöntemleri uygun sonuçlara yol açmazsa, bademcikler (tonsillektomi) kaldırılır.

Lacunar anjina önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı iyileştikten sonra, hasta bir terapist veya çocuk doktorundan bir ay içinde gözlenmelidir. Boğazın yeniden gelişimini önlemek için önlenmesinde ele alınmalıdır:

 • iyi yemek, meyve, sebze ve diğer takviyeli gıdalar hakkında unutma;
 • sertleşmek için;
 • fiziksel olarak aktif olmak;
 • Süper soğutmadan kaçının;
 • dişleri tedavi edin, burnun sağlığını, diş etlerini, vb.
 • ağız boşluğunun hijyenini izlemek;
 • Hasta anginaya başvurmamaya çalış.

Ve sonuç olarak Komarovsky'nin transferini izlemenizi öneririz. Angina nedir ve nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir - bu, Dr. Komarovsky ve Ukrayna Halkı Vladimir Danilets tarafından tartışılan önemli bir konudur.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Boğazda kuruluk kurtulmak nasıl

Elbette, her insanın boğazda bir kuruluk hissi vardı, herkes ne kadar nahoş olduğunu bilir. Bu semptom, farklı koşullarda ve patolojik olmaksızın görülebilir. Kuruluk geçici veya kalıcıdır, ancak çoğu durumda bu geçici bir durumdur.