Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Lacunar Angina

Lacunar Angina - Akut enflamatuar süreç baskın olarak bademciklerin lacunae yenilgisi ile karakterize edilen ve genel durum, bir boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü bir ihlali ile kendini gösteren bakteriyel etiyolojidir. Fizik muayenede bademcikler genişlemiş, hiperemik ve lakünanın ağzında pürülan eksuda görülür. Bölgesel lenf nodlarının palpasyonu ağrıya işaret ediyordu. Patojeni tanımlamak için, boğazdan gelen smearın bakteriyolojik analizi yapılır. Tedavi akut dönemde yatak istirahatine bağlı kalmak, antibiyotiklerin uygulanması, anti-enflamatuar ilaçlar, antiseptikler ile dolaşma, fizyoterapi sağlar.

Lacunar Angina

Laküner anjina - akut klinik bir şekilde primer bademcik iltihabı, süpüratif enflamatuar proses bademcikler yüzeyine sonraki transfer boşlukları geliştirir, burada. Amerikan Otorinolaringoloji Derneği, "tonsillofarenjit" tanısını kullanır ve lezyonun eş zamanlı olarak farinksin arka duvarını yakaladığını yansıtır. Rusya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde "anjin" ve "akut tonsillit" (birincil) terimleri yaygınlaşmıştır. Bu nedenle, patolojik çeşitli enfeksiyonlar (kızıl, difteri, enfeksiyöz mononükleoz gibi) ve kan bozuklukları (lösemi, agranülositoz) için eşlik eden ikinci değişikliklerden sınırlar.

Lacunar anjina nedenleri

streptokok, stafilokok, Haemophilus influenza ve diğer bakteriyel ajanlar - Bu 5 yaşından küçük çocuklarda ana etkenleri ergen ve erişkinlerde (% 80) adenovirüs, Coxsackie virüsleri, kızamık ve kızıl, vardır bir akut bulaşıcı bir hastalıktır. kontakt ev ile ve bademcik bulunmaktadır - Patojen, en azından, solunan hava ile üst solunum yolları girer. bağışıklık savunmasını azaltarak, lenfoid yutak halka oluşumu kendi boşlukları birikimini ve patolojik sürecin gelişimini patojenleri aktive edilir. vücudun savunma azaltılması arka planı, diğer doku ve organlarda (kalp, böbrekler, eklemler) için kan yoluyla streptokokkkov ve diğer bakteriler yayılabilir, yetersiz antibiyotik tedavisi miyokardit, endokardit, artrit, glomerülonefrit, çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Lacunar angina belirtileri

Klinik semptomlar, farinks ve lenfoid dokulardaki lokal değişikliklerin, genel iyilik halinin ihlali ile karakterize edilmesi ile karakterize edilir. Hastalık zehirlenme semptomlarının başlangıcı ile akut olarak başlar: titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı ile hipertermi. 2-3. Günde boğazda ağrı vardır, bu da yiyecek ve tükürük yutulduğunda daha yoğun hale gelir. Açısal ve servikal lenf nodlarındaki artış nedeniyle, ağzı açıldığında ve kafa döndüğünde ağrı görülür. Onun ağzından hoş olmayan bir koku var, konuşma belirsiz ("burun gölge"). Ağzı inceleyerek, bademciklerin kızarıklık ve şişliklerini, sarımsı beyaz içeriklerin, yüzeyleri pürülan filmlerle kaplayan, hızla bağlanan ayrı adacıklar şeklinde görebilirsiniz.

bilinç kaybı ile ateş, şiddetli baş ağrısı ile kendini göstermektedir daha belirgin zehirlenme, tekrarlanan kusma, senkop eşliğinde Anjin çocuklar, iştah, huzursuz uyku, keyifsizlik, sinirlilik azaldı. Genellikle karın ağrısı, bulantı, ishal, sindirim sistemi ihlalleri belirtileri ortaya çıkardı. boğazında rahatsızlık ilk 1-3 gün boyunca yiyecek ve su yutma ilgili şikayetler eksik olabilir.

komplikasyonlar

Yetersiz tedavi ve bağışıklığın azalması durumunda pürülan inflamasyon, paratonziller veya zag- laz apselerinin ortaya çıkmasına ve aynı zamanda paranazal sinüslere ve orta kulağa yayılmasına neden olabilir. Aynı zamanda, hipertermi devam ederse, boğazda ağrı atıyor, kulağa yayılabiliyor, ağzın açılışı da yiyecek alımında olduğu gibi zorlaşıyor. Tekrarlayan bademcik iltihabı, farinks ve çevre dokulardaki lenfoid dokudaki kronik inflamasyonun gelişmesine yol açar - kronik bademcik iltihabı, ayrıca uzak organ ve dokulara zarar verir: kalp kası, böbrekler, eklemler.

tanılama

Doğru Laküner tonsilit gözlenen klinik belirtiler yorumlamak için ve iltihap ikincil birincil ayırt etmek, değişik uzmanlık doktorlar tarafından dikkatli muayene ihtiyacı: çocuk doktoru, dahiliyeci, kulak burun boğaz, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji ve nefroloji. bademcik yüzeyini kaplayan sarımsı irin ve filmin adaların boşlukları işaretlenmiş infiltrasyonu ve bademcik şişmesi, tıkanıklık: boğaz muayenesi karakteristik laküner anjin belirtileri ortaya koymaktadır. Filmleri bir spatula ile çıkarırken, altta yatan dokulara zarar vermeden ve kanamaya neden olmadan, nispeten kolaylıkla hareket ederler.

bakteriyolojik ya da virolojik analizleri vasıtasıyla farinksten yayması içeriğini ve bademcik incelemeli kimliğini tesbit etmek. Klinik kan ve idrar işlemi (kan analizinde lökositoz ve artan eritrosit sedimentasyon oranı) aktivitesi ile belirlenen edildiği ve üriner sistem (lökositler, eritrositler, proteinin idrar nefrit) komplikasyonların varlığı Atanan. Biyokimyasal kan analizi (seviyesi C-reaktif protein değişikliği, antistreptolizin O-romatoid faktörü) sırasında komplikasyon (örneğin romatizma gibi) ortadan kaldırmak için gereklidir. üst solunum yollarının diğer hastalıklar ile gerçekleştirilen laküner angina ayırıcı tanısı, ikincil işlemler bulaşıcı doğası (farinks difteri, kızıl, mononükleoz, ve diğerleri.).

Lacunar anjina tedavisi

Hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uyulması, ciddi olgularda ve komplikasyonların varlığında hastaneye yatırılması gerekmektedir.

 • Etiyopatik tedavi. Bakteriyel etiyoloji için tedavi edici önlemlerin temeli - 8-15 gün boyunca antibakteriyel tedavi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak, yeterli dozda. Genellikle penisilinler (benzilpenisilin, amoksisilin) ​​ve sefalosporinler ve makrolidler grubundan antibiyotikler kullanılır. Sekonder anjina viral ve fungal etyolojide uygun ilaçlar (asiklovir, flukonazol, vb) kullanılır.
 • Semptomatik araçlar. kardiyovasküler sistemin bozulmuş fonksiyonu, sindirim sistemi, idrar yolları ve sinir sistemi normalize steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (aspirin, ibuprofen, diklofenak), vitaminler, immünomodülatörler ve ilaçlar tarafından atanmıştır.
 • Yerel tedavi. Antiseptiklerin, bitkisel şifalı bitkilerin yerel olarak kullanılan çözümleri. Akut semptomlar düzeldikten sonra, hastaya fizyoterapiye başvurulur.

Lokal komplikasyonların gelişmesiyle (paratonsillar apse), pürülan odak açılarak cerrahi müdahale gereklidir. Romatizmal kardit ve glomerulonefrit için terapötik önlemler, antibakteriyel ajanlar, glukokortikosteroidler ve diğer ilaçlar kullanılarak özel bir hastanede gerçekleştirilir.

Prognoz ve önleme

Ortalama tedavi süresi 8-15 gündür. Bu, tam zamanında iyileşme için yeterli zamanında tedaviyi sağlamak için yeterlidir. Erken ve geç komplikasyonların kabul edilmesi prognozu kötüleştirmekte ve uzun süreli sakatlığa yol açabilmektedir. Ana önleyici tedbirler, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı olan kişilerle temasın kısıtlanması, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, binaların havalandırılması, doğru çalışma ve dinlenme şekli, bedenin temperlenmesi, düzenli beden eğitimi ve sportur.

Yetişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı

Patotin bademcikler (bezler) - eşleşmiş lenfoid doku formasyonları, orofarinkste yer alır. Bademciklerin yüzeyi, lenfoid dokunun gövdesine geniş bir dallanma gösteren lakuna (oluklar) ile bağlanır. Amigdala'nın mukoza zarlarının toplam yüzeyi, orofarengeal duvarın alanı ile karşılaştırılabilir olan, 350 cm2'ye kadardır.

Büyük bir bademcik alanının fizyolojik fizibilitesine, mikroorganizmaların ve virüslerin, lakunada bağışıklık sistemi hücreleriyle artan bir şekilde temasa geçme olasılığı neden olmaktadır. Bademciklerdeki immünokompetan lenfositler yabancı patojenik hücreleri yakalar ve nötralize eder. Bademcik iltihabı ile vücudun zayıflaması ile, bademcik ana işlevi, bademcikler iltihabı ile baş edemez.

Lacunar angina (lacunar tonsillit) - palatine bademciklerin akciğerin akut pürülan enflamasyonu. Lacunar anjinası çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Yetişkinler için, hemen hemen her zaman, bu bir yanma enfeksiyonunun alevlenmesidir. Erişkinlerde Lacunar angina 50 yaşından önce teşhis edilir. Yaşlılıkta hastalığın olasılığı azalır. Hastalık tüm yıl boyunca teşhis edilir, Ekim'den Ocak'a kadar olan en yüksek insidansı vardır.

Lacunar angina belirtileri

Yetişkinlerde Lacunar angina, inflamasyonun akut fazında kendini gösterir. Patogenez hızla gelişir. Klinik, tam olarak, gün içinde kendini gösterir, ateşte ateşe (38-39 0 C) veya piretik (39-41 0 C) değerlere keskin bir artış eşlik eder.

Lacunar angina belirtileri gibi ortaya çıkıyor:

ateş, daha sık telaşlı (gün içinde sıcaklıkta dalgalanmalar ± 5 0 C'ye kadar), bazen remisyon tipi (vücut ısısında 2 0 C'ye yükselme ve azalmadan uzun süre bakım);

zehirlenme sendromu (halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, uykusuzluk);

ağrı sendromu (yutulduğunda ağrı, artralji - çene ekleminde ağrı, kas ağrısı - kaslarda ağrı);

yanaklar hiperemi, nazolabial üçgen soluk arka plana karşı (ikincil anjina ile, ayırıcı tanı için kullanılır);

mukoza zarının hiperemi (palatine kemerler, bademcikler, yumuşak damak);

lakuna ve bademciklerde pürülan içerikler - bir patognomonik (önde gelen) semptom;

lenfadenit - boyun ve çene bölgesel lenf düğümlerinin iltihabı;

taşikardi - artmış kalp atış hızı (kalp atış hızı) genellikle 90 atıma / dakikaya kadar;

Bakteriyolojik araştırmalarda çeşitli mikroorganizmalar ortaya çıkar:

beta hemolitik streptokok grubu A (BGCA);

Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus);

Staphylococcus haemolyticus (hemolitik stafilokok);

Bazen, bir boğazdan bir yayma ekerken, diğer mikroorganizmalar da izole edilir - lacunar anjina patojenleri. İmmünolojik yöntemler, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve diğerleri de anjina patojenleri olabilen virüsleri salgılar. Lacunar angina için en yaygın olanları şunlardır:

Lacunar anjina nedenleri

Lacunar anjin primer ve sekonder olarak ayrıldı.

Erişkinlerde birincil lacunar boğaz ağrısı ana patojenleri:

diğer mikroorganizmalar ve mantarlar;

bazı virüs türleri.

İkincil bademcik iltihabı, kızıl ateş, tüberküloz ve patolojik sürecin palatine bademcikler ve çevre dokuya uzandığı diğer enfeksiyonlarla oluşur.

Lacunar anjin, bulaşıcı bir hastalıktır. enfeksiyon şu durumlarda ortaya çıkabilir:

gıda ile beslenen;

Klinik pratikte, en sık belirtilen enfeksiyon, boğaz ağrısı olan bir kişi ile temastır.

Hastalığın predispozan faktörleri:

orofarinks ve nazofarenks iltihabı;

çürük ve periodontitis;

Lacunar anjin tanısı klinik ve epidemiyolojik çalışmalar, laboratuvar ve enstrümantal muayene verilerinin bir kompleksine dayanmaktadır.

Klinik muayene şunları içerir:

anamnez, dış muayene, periferik lenf düğümlerinin palpasyonu, deri, deri altı yağ, torakal oskültasyon;

tıbbi geçmişi tutmak;

Bir kanın (UAC) ve idrarın (OAM) genel analizi.

Bakteriyolojik araştırma bitkilerinde endikasyonlarına basil Leffler (difteri ayırıcı tanı için) ve şartlı patojenik mikroorganizmaları yapmak göre mikroflorasına tohumlama yayma (yutak altı, nazofarinjeal, boşluklar) içermektedir.

Virüslerin tespiti için immünolojik çalışma - anjina patojenleri.

Enstrümental çalışmalar arasında bir elektrokardiyogram, farenoskopi ve laringoskopi tanımı yer almaktadır.

Endikasyonlar ile ilgili diğer çalışmalar.

Lacunar anjina tedavisi

Hastalık, patogenezin şiddetine bağlı olarak. Her durumda, yatak istirahati ve sınırlı sayıda kişi gösterilir. Yemekler sıcak, püreli, keskin değil. Bol içecek gösteriliyor.

Tedavi yöntemleri, ilaçlar, foliküler boğaz ağrısı tedavisine benzer. Konservatif tedavi gösterilmiştir ve etkinin yokluğunda bademciklerde akut bir artış olması durumunda, solunum zorluğu ile bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması endikedir.

Lacunar anjinası için antibiyotikler. Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. Antibakteriyel ajanlar antibiyotikler kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. Antibiyotik reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi). Antibiyotik reçete ederken, boğaz ağrısı için yeterli tedaviyi sağlamak önemlidir.

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

Patojenin tamamen tahrip edilmesi;

Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;

Antibiyotik etkisi ve güvenliği dengesi.

Modern koşullarda, ENT enfeksiyonları için ilk tercih edilen ilaçlar penisilin serisinin antibiyotikleridir.

Bu arada, sıklıkla kullanılır:

Sefalosporinler (Aksetin, Zinnat, Supraks, sefadroksil, sefuroksim, seftriakson);

Makrolidler (Azitromisin, eritromisin, josamisin);

Florokinolonlar (Moksifloksasin ve diğerleri);

Amoksisilin ve klavülanat farmasötik kombinasyonları antibiyotik penisilin - Son yıllarda, çok sayıda klinisyen Augmentin yüksek terapötik etkinlik göstermiştir. Bu antibiyotik, birçok eşzamanlı hastalık tarafından komplike hale gelen bademcik iltihabı vakalarında gösterilmiştir.

Makalenin yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, KBB doktoru, site ayzdorov.ru için özel olarak

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotik kullanımının Özellikleri: Yetişkinlerde, yetişkin hastaların tedavisinde belirli bir ilaca ortak hoşgörüsüzlük, antibiyotikler alınan diğer ilaçlar ile kombine nasıl bilmek gerekir. Superinfeksiyon şeklinde komplikasyonlar - gelişir.

Çoğu insan genellikle anginadan muzdariptir. Olağan taslak, soğuk su veya basit dondurma bile onlara angina neden olur. "Soğuk kaynar su" denilen anjina tedavisinde çok ilginç bir yöntem vardır. İlk önce bir litre su kaynatın, ardından metal kap ile birlikte.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes karar verebilir.

Çocuklarda angina bademciklerin akut enfeksiyöz iltihaplanmasıdır. Bazen bazı iç organlarda (akciğerler, kalp, eklemler) ciddi bir komplikasyon eşlik eder. Bu tehlikeli hastalığın nedeni çeşitli patojenlerdir. Onlar için taşırlar.

Pürülan bademcik iltihabının nedeni, hemolitik gruptan bademcikli streptokokların enfeksiyonudır. Palatine bademciklere verilen birincil hasar, bu dokuların tropikliği (duyarlılığı) verilen mikroorganizmanın antijenleri ile açıklanmaktadır. Ek olarak.

Foliküler anjina (foliküler bademcik iltihabı) boğazda palatine bademciklerin foliküllerinin akut pürülan inflamasyonudur. Yetişkinlerde bademciklerde kronik inflamatuar süreçlerin alevlenmesi ya da kataral inflamasyonun devam etmesi söz konusudur. Dahil olmak üzere çeşitli formlarda bademcik iltihabı.

Lacunar Angina

Lacunar Angina Bıldırcınların tutulumu ile ortaya çıkan ve doğrudan boyunda bulunan lenf düğümlerinin patolojik sürecine karışan enfeksiyöz hastalıklara değinen bir bakteriyel etiyoloji hastalığıdır.

Akut lacunar anjin oldukça tehlikeli bakteriyel enfeksiyonlara aittir, çünkü eğer zamanında tanı konulmazsa ve özel ilaçlar kullanılmazsa, bu hastalık ciddi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalık, oldukça tipik bir semptomatolojiye işaret eden herhangi bir yaş aralığındaki bir kişiyi etkiler.

Lacunar anjinası için antibiyotikler, patolojik patojeni hemen etkileyebilecek başlıca ilaçlar olarak kabul edilir. Kişi tarafından lacunar anjinanın önlenmesi organizasyonunda çok önemli bir aşama, vücutta yer alan kronik bir enfeksiyonun ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif bir şekilde güçlendirilmesinin herhangi bir zamanının akıl sağaltımıdır.

Lacunar anjina nedenleri

Purulent lacunar anjina, bakteriyel kaynaklı infeksiyöz patolojiler grubuna aittir. en sık neden olan madde Bu nadir yeterli A grubuna ait, hemolitik streptokok çıkıntı, ancak, bununla birlikte, neden enfeksiyon stafilokoklar veya sözde karışık bitki enfeksiyon, diğer bir deyişle bazı türler etmez ve dışarı streptokoklar, stafilokoklar ve aşağıdakilerden oluşmaktadır. Gönüksü neden olan gonokokus gibi bir patojenin önceden teşhis edilmiş foliküler lacunar anjina ile bademciklerden atılım vakaları vardır. Bununla birlikte, söz konusu olgular, söz konusu patolojiye büyük benzerlikleri nedeniyle nadiren kaydedilmekte ve çoğunlukla düzensiz cinsel aktivitenin erken başlangıcı ile ilişkilendirilmektedir.

Hemolitik streptococcus A tipi enfeksiyon, genel olarak oldukça yaygın olan hava kaynaklı bir hastalıktır. Bu özellikle çocuk gruplarında ve aynı zamanda hastayla aynı anda havalandırmasız iç mekanda uzun süreli kalışlarda geçerlidir. Patojen ile kontamine olmuş gıdaların yanı sıra, kötü yıkanmış tabaklardan yemek yerken veya enfeksiyon taşıyıcısı olan çatal-bıçak kullanılarak yutulan besinler yoluyla gerçekleştirilen enfeksiyonu sindirim yolu dışında bırakılmaz. Enfekte havlular, oyuncaklar, hijyen ürünleri ile ortak kullanım sürecinde enfeksiyonun yaygın bulaşma yolu da vardır.

Foliküler laküner anjin aktif bir çok bulaşıcı ve bulaşıcı hastalıklara ilişkindir, bu hipotermi çocuk ya da yetişkin, soğuk gıda yana ya da içecek ve patojen etkileri ile ilgili olarak, özellikle daha düşük bir bağışıklık tepkisi. Bir hasta enfeksiyon olarak ve vücut içinde hastalığın varlığı hemolitik streptokok veya stafilokok periyodunun tamamı bir kaynağı olarak işlev görür, ve akut laküner anjin olup durumunda kronik hale gelir, ve her defasında madde aktivasyonu ve ortama aktif boşaltım şiddetlenmesine meydana gelmektedir.

Hemen, hemolitik streptokok, A grubu ait, genellikle uzun zincirli bulunan, sabit yuvarlak sporları, oluşturmayan bir gram-pozitif bir mikroorganizmadır. İnsan vücudunun hem cildini hem de mukoza zarlarını kapladığından, her yerde görülmesiyle karakterizedir. Hemolitik Streptokok kan agar, hemolitik aktivitesi aktif büyüme kapasitesine sahip olan, örneğin streptolizin, hemolisin, streptokinaz A ve Hiyaluronidaz gibi toksinleri üretir.

Semptomlar ve lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinası için kuluçka süresi genellikle kısadır ve sadece birkaç saat sürer, ancak bazen 2-3 günlük bir süreye ulaşabilir. Onun için herhangi bir özel klinik, genellikle hasta kişidir, hastalığın herhangi bir semptomu yaşamaz.

Purulent lacunar angina her zaman çok hızlı gelişir ve aşağıdaki tipik semptomlarla karakterizedir:

- Vücut ısısı maksimum 39 ° C'ye kadar keskin bir artış, zayıflık, titreme, kas ağrıları şeklinde eşzamanlı semptomların gelişmesi.

- Neredeyse aynı anda, hastalar özellikle tükürük, su veya yiyecek yutulduğunda boğazda şiddetli ağrı hakkında endişelenmeye başlar. Genellikle ağrı kliniğe hayali bir otit vererek kulağa yayılabilir.

- Submaksiller bölgede, boyunda, palpasyon, ağrılı ve hatta gözle görülebilen gözle görülebilen, lenf düğümlerinde artış olur.

- Bazen eşzamanlı bir semptomatoloji olarak, özellikle çocuklarda, bulantı, karın ağrısı, kusma, sık ve seyrek dışkı bir klinik var.

- Hastanın ağız boşluğunu incelerken, lacunar anjinasının tipik ve en önemli işareti hemen ortaya çıkar - bu bademcikler üzerinde bir saçmalıktır. Lacunar anjinası ile apselerin, her iki bademcik bölgesinde de kirli beyaz lekeli lekeler, biçimsiz odaklar olduğu unutulmamalıdır. Palatine ait kavisler, damak, boğazın arka duvarı purulent lacunar anjinası tanısıyla karakterizedir. Bademciklerin kendileri hacimce önemli ölçüde artar, parlak hiperemik görünürler. Ayrıca, bu tür hiperemi, palatine kemerler ile damağa yayılır, ancak farenksın arka duvarı, kural olarak, patolojik sürece dahil değildir. Dilin yüzeyinde, kirli gri bir kaplama açıkça görülebilir.

Hastalıktan sonra iyileşme veya iyileşme aşaması, boğazda ağrıda önemli bir azalma, sıcaklık tepkisinde bir azalma ve belki de halsizlik gibi zayıflık hissi ile karakterizedir. Bademciklerdeki muayenede yapılan saldırıların tespit edilmediği, hafif hiperemi sağlanabileceği düşünülmektedir. Hastalığın toplam süresi genellikle 1 haftadan 12 güne kadardır.

Foliküler laküner bademcik iltihabı gibi havasız bol mukus akıntı burun, damakta ülserler, ülser veya baskından papül oluşumu gibi semptomlarla kendini gösteren ve vücut döküntü yayılan hiç.

Komplikasyonlar laküner anjin, kardiyovasküler sistem, idrar ve eklem söz konusu olabilir, patolojik süreç olarak paratonzilyarnyh apse ve retrofarengeal perifaringeal veya orta kulak iltihabı, hem de genel olarak temsil yerel karakter, olabilir. enfeksiyonu, insan organ ve dokuların her türlü etki, vücuda yayılan, kan akışı içine alır Nadiren, ancak streptokok şok laküner bademcik iltihabı yanlış kullanılması gibi korkunç sonucu vardır.

lacunar angina: bir çocuğun fotoğrafı

Çocuklarda Lacunar angina

Çocuklarda lacunar anjina tedavisi her zaman çok akut, zor ve sıklıkla olası istenmeyen komplikasyonlar olduğu için antibakteriyel ilaçların kullanımı ile her zaman zamanında, doğru ve gerekli olmalıdır.

Çocuklarda lacunar anjina inkübasyon süresi kısadır ve sadece birkaç saat, muhtemelen bir gün. Hastalık, ilaç kullanımında bile azalması oldukça zor olan, bazen 40 ° C'ye kadar olan sıcaklıktaki hızlı yükselme ile keskin bir şekilde gelişir. Çocuk zayıflıktan şikayet eder, halsiz, kaprisli, yiyecekleri reddeder ve hatta içiyor. Pratik olarak eşzamanlı olarak sıcaklıkta boğazda güçlü bir dayanılmaz ağrı söz konusudur, bu da yiyecekler yendiğinde bile çocuklarda kendini gösterir. ağız bakıldığında bademcikler keskin hiperemi palatin kemerler ortaya ve çoğu kez boyutu büyür ve düzensiz odakları bir araya birleştirilmesi, kirli-sarı, bazen beyaz kaplı. Farinksin arka duvarı sürece dahil değildir, plak elemanları sadece bademcikler üzerinde lokalize edilir. Boyunda ve alt çenenin altında yer alan boyutta ve oldukça ağrılı lenf düğümlerinde iyi tanımlandığında palpasyon iyi tanımlanmıştır. Çocuk kural olarak bir şey yemek istemiyor, iyi uyumuyor.

Hastalık yaklaşık 8-10 gün sürer ve tedavi yeterince doğru olduğunda iyileşme ile biter.

Çocuklarda akut lacunar anjina, yetişkinlerde tezahür için biraz atipik olan semptomların gelişimi ile karakterizedir. Bunun nedeni enfeksiyonun önemli derecede şiddetidir. Çocuklar, kusma ve ishal, karın ağrısı, bazı kas gruplarında ve nadiren de olsa, bu tür klinik semptomlardan rahatsız olabilirler, ancak hareketlerin koordinasyonunu, bilinç kaybını bozabilecek olası semptomatik meninksizm. Ayrıca, erişkin popülasyondan farklı olarak, hastalığın seyrinin karakteristik bir özelliği, çocukların her iki tarafta bademcikler üzerinde büyük bir miktar irin, doku şişmesi sonucunda büyüklüğünde bir artışa sahip olmalarıdır. Bazen her bademciği farklı tiplerde anjinle yenmek mümkündür, örneğin, bir tarafta lacunar anjin gelişir ve diğerinde foliküler olur.

1 yıllık hayattan önce lacunar anjinin gelişimi nadiren görülür, çünkü bademciklerin sadece 6 aylık ömrüne daha yakın oluşması nedeniyle. Çoğunlukla, çocuklar bir okul ve bir anaokulu da dahil olmak üzere sürekli kalabalık gruplar halinde olan hastalardır.

Çocuklarda lacunar angina komplikasyonları gelecekteki sağlıkları için oldukça tehlikelidir. Çoğu zaman, daha sonra glomerulonefrit gelişmesi, kalp kasına hasar, eklemler ile böbrek lezyonları ile temsil edilir. Gelişimini önlemek için, çocuklarda lacunar boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır.

lacunar tonsillit: bir yetişkinin fotoğrafı

Yetişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı

Erişkinlerde Lacunar angina, bir çocukta hastalığın seyrine göre nispeten daha kolaydır.

Bilindiği gibi, etken maddeye yatkınlık, patolojik sürecin gelişiminin şiddeti, zehirlenme sendromunun süresi ve açılımı büyük ölçüde bir kişinin bağışıklık durumuna bağlıdır. Genellikle bir yetişkinin daha kararlı bir bağışıklığı vardır, bu nedenle, hastalığın gelişmesinden önce kuluçka süresinin süresi, genel semptomlar ve antibiyotiklerin atanmasına verilen cevap yeterince hızlıdır ve patolojik süreç hala biraz daha ilerler, ancak daha kolay olur.

Bir yetişkinin kuluçka dönemi, öncelikle bağışıklık durumuna bağlı olan 4 güne kadar uzatılabilir. Sıcaklık reaksiyonu çok keskin olmayabilir, 39-40 ° C'ye kadar, nadiren yükselir, genellikle subfebril koşullarında dengelenir. Bazen bir yetişkinin vücudu, patojen tarafından sıcaklığa göre enfeksiyona tepki vermediği zaman, teşhis vakaları vardır. Çoğu zaman böyle bir klinik tehlikelidir çünkü hasta her zamanki yaşam tarzına öncülük etmeye, çalışmaya gitmeye, tanışmaya ve diğer insanlarla iletişim kurmaya ve böylece onları aktif olarak enfekte etmeye devam edecektir.

Olası bir hastalık olan lacunar anjini düşündüren başlıca faktörler arasında hipotermi, gıdada vitamin eksikliği, bağışıklık sisteminin bozulması yer alır. Ayrıca, hastalığın işleminin, tedavi edilmemiş dişlerin ağız boşluğundaki varlığı, paranazal sinüslerde süpüratif süreçlerin gelişimi ile aktif olarak desteklendiği bulunmuştur.

Yetişkin bir hastada lacunar anjininin tipik semptomatolojisi şöyledir:

- vücut sıcaklığındaki artış ve zayıflık, baş ağrısı, iştah azalması şeklinde zehirlenme semptomlarının oluşumu ile hastalığın semptomlarının keskin bir gelişmesi;

- boğazda yutulduğunda koma hissi, yemek yerken acı;

- pürülan baskını varlığı patolojik proses arka yutak duvarı kapsayan olmadan canlı hiperemi, kızarıklık ve damak kemerli bademcik alanında tek döküldü;

- çıplak gözle, süpernümeröz lenf düğümlerinde ve submaksillerde, palpasyonda ağrılı olarak görülen bir artış;

Kural olarak, hastalık da oldukça parlak bir şekilde akar, ama yine de, çocukların yaşından farklı olarak, kliniğin şiddeti biraz zayıflar, sıcaklık artış süresi yaklaşık 2-3 gündür, iyileşme süresi de biraz daha erken gelir.

Çoğu zaman, orofarenks incelendiğinde, sadece bademciklerin lacunar tutulumunun değil, aynı zamanda foliküler olanın da varlığı olabilir.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi de mutlaka karmaşık ve sadece enfeksiyonun patojenini yok etmek için değil aynı zamanda eşlik eden semptomların tezahürünü azaltmak için de yönlendirilmelidir. Ancak, bir yetişkinde hangi tür anjina tanısı konulsa da, hastalığın ne kadar kolay ilerlediklerine bakılmaksızın lacunar anjinası için antibiyotiklerin zorunlu bir tıbbi ürün olduğunu daima hatırlamak gerekir.

Lacunar angina için erişkin popülasyonda en sık teşhis edilen komplikasyonlar şunlardır:

- Paratonsillit gelişmesi, iltihabın paratonilil liflere geçişi sırasında ortaya çıkabilir ve bu da paratonil apsesi oluşumuna neden olabilir.

- Paratonziller apse genellikle zorunlu cerrahi müdahale gerektirir, ancak çok nadiren bağımsız olarak açılabilir, vasal ve abdominal apseler de yaygındır.

- İltihaplanma süreci işitme organlarının alanına yayılırsa, otit gelişimi.

- Kalp dokusunda hasara neden olan ve sıklıkla kalp defektlerinin nedeni haline gelen romatizmal ateşin gelişimi.

- Glomerülonefrit oluşumu ile böbrek hasarı.

Eklem-motor aparatının diğer lezyonlarının yanı sıra, eklem boşluklarındaki inflamatuar süreçler.

Tam zamanında tedaviye başlanmadığı, antibiyotik almayı reddettiği ve yukarıda belirtilen komplikasyonların oluşumunun nedenlerinden biri olduğu unutulmamalıdır.

Lacunar anjina teşhisi

Çoğu durumda lacunar anjin tanısı zor değildir, çünkü hastanın muayenesi aşağıdaki tipik enfeksiyon belirtilerini gösterir:

- Her iki bademciğin parlak hiperemi, boyutlarında bir artış ve kirli sarı veya kirli beyaz rengin pürülan birikimlerinin yüzeyinde ortaya çıkar.

- Genellikle ateşli rakamların üzerinde artan sıcaklık.

- Boğazda eşzamanlı şiddetli ağrı, sadece yutulduğunda değil, tam dinlenme halinde ortaya çıkar.

- Güçlü zayıflık, iştah kaybı, vücudun her yerinde ağrıların gelişmesi.

- Ayrıca, oldukça karakteristik eşzamanlı bir özellik, boyunda bulunan lenf düğümlerinin boyutunda bir artıştır.

Hastalık sıklıkla sıcaklıkta keskin bir artış ve boğazda ani ağrı oluşumu ile yeterince hızlı ve keskin bir şekilde gelişir. Bademcikler üzerinde Scurf da semptomların başlangıcında ilk gün görülür.

Aşağıdaki laboratuvar testleri yardımcı tanı teknikleri olarak kullanılmaktadır:

- Genel kan testinin atanması, beyaz kan hücrelerinde artış, ESR'deki artış 30'a ve hatta bazen 50'lik bir değere, lökosit formülü solunda bir değişiklik gibi değişiklikleri tanımlamanıza olanak tanır.

- Biyokimyasal kan testi incelendiğinde, C-reaktif proteinte bir artış tespit edilir.

- Streptococcus'un beklenen büyümesinin teyit edildiği bir kültürel tanı yönteminin gerçekleştirilmesi, oldukça önemli bir tanısal çalışma ile doğrulanmaktadır, ancak bu teknik acil değildir, bu nedenle sadece hastalığın varlığının doğrulanması olarak hizmet edebilir.

- uygulama çalışmanın sonucu elde edilebilir çünkü hızlı bir teşhis için yöntemler, bununla birlikte, yöntem, pahalı 20 dakika yalnızca maksimum yaklaşım, ideal olarak görünüyor düşük duyarlılığa etmekte ve sonuç olarak ortaya çıkan, örnekleme analizi doğruluğuna bağlıdır Ayrıca, sadece bir onay seçeneği olarak, ana yöntem yerine, ek bir yöntem olarak kullanılabilir.

- Polimeraz Zincir Reaksiyonu prosedürü, güvenilir laboratuvar testlerini, aynı zamanda bakteriyolojik ekimi ifade eder, sonuç sadece birkaç gün sonra elde edilebilir.

Lacunar anjina tanısında önemli adımlar, yeterince büyük sayıda farklı infeksiyöz patolojiler ile ayırıcı tanıdır. Her şeyden önce, catarrhal ve foliküler gibi anjina türlerinin varlığını hatırlamalıyız. Ve tüm bu patolojiler için tedavi tekniğinin aynı olmasına rağmen, bunları ayırt edebilmeniz gerekir. Bademcikli bademcik iltihabına sahip olamaz ve foliküler ile bademcikler üzerinde toplanır, ancak temiz stoperler ile birbirinden ayrılır. Bir bademcikteki bir foliküler kargaşada meydana gelme varyantı mümkündür ve başka bir labirentte ise, nadiren yeterli miktarda karşılaşır.

Oral kavite ve bademciklerin mantar enfeksiyonu durumunda, özellikle kirli-beyaz plak, sadece ikincisinde değil, aynı zamanda dil üzerinde de, genellikle farinksin arka duvarında palatin kemerlerindedir.

ARVI ile farklılaşma durumunda, püyün bademcik bölgesinde görünmediği ve bu patolojide sıklıkla burun akıntısının ve öksürüğün meydana geldiği ve lakünjanda anjina için solunum yolunun yenilmesinin tipik olmadığı hatırlanmalıdır.

Akılda irin varlığı ile karakterizedir anjina Simanovskiy-Vincent gibi laküner anjin benzer böyle bir hastalığın olası gelişimini ayı için önemlidir, ancak tüm anda yalnızca bir bademcik, hiçbir ateş etkilenen veya subfebril ulaşır.

Kırmızı ateşte de, ağız boşluğunda hiperemi vardır, ancak sadece bademcikler ve palatine kemerle değil, aynı zamanda vücuttaki küçük nokta döküntüleri de tüm farenks'i etkiler.

difteri plak de Laküner anjina tek amigdala üzerinde lokalize edilebilir aksine, plak ve damak yok etmek mümkün, çok kötü bir spatula kaldırılır ve dahası, kanayan yüzeye geride bırakır.

Boğazda gözlenen klinik tablodaki infeksiyöz mononükleoz, lacunar anjinaya çok benzemekle birlikte, aynı zamanda, hastanın vücudundaki bölgesel lenf nodlarında bir artış ve dalak ve karaciğerde bir artış olduğunu da ortaya koymaktadır. Enfeksiyöz mononükleoz tanısında son nokta, plazma hücrelerinin yanı sıra içindeki mononüklelerin tespiti ile genel bir kan testidir.

Lacunar anjina tedavisi

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde, alınan ilaçlara ek olarak, rejim ile uyum, gıda doğru alımı dayalı genel önerileri unutmayın. Şunları içerir:

- Hastalığın yüksekliği sırasında, yani yüksek sıcaklıkta ve zayıflıkta, yatakta kalmanız ve herhangi bir fiziksel aktiviteyi dışarıda tutmanız gerekir.

- Lacunar bademcik iltihabının bulaşıcı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, aile üyeleriyle ve diğer insanlarla temas olasılığını mümkün olduğunca sınırlandırmaya çalışın.

- Bu havalandırın için gerekli olan, hasta periyodik% 70 optimum değildir, 22 ° C'yi aşan sıcaklıklara ve nem korumak deneyin ve gün boyunca nemli bir temizlik en az 2 kere yaparlar.

- Hastanın gücüne ilişkin olarak, orada da mevcut sık bölünmüş yemeklere geçiş dayanan tavsiyeler, sınır ısı, püre kıvamında şeklinde, gıda tüketimi, tuzlu baharatlı, kızartılmış ve tütsülenmiş.

Çocuklarda lacunar anjinin tedavisi, yetişkinlerde tedaviden farklı değildir. Lacunar anjinası için antibiyotikler en önemli ilaçlardır ve sadece öngörülen dozla farklı yaştaki kişilerde farklılık gösterir. Hasta yakında daha iyi olsun ve gereksiz komplikasyonlar böyle penisilinler, makrolid ve sefalosporinler gibi, mevcut önlemek için önemli olduğunu yardımcı etkili antimikrobiyal ilaçların grupları arasında. İlacın formu önemli değil, çocukların bir süspansiyon olarak vermesi tercih edilir. Kural olarak, bir antibakteriyel ilaç alma ortalama tam ders 1 haftadır. Ancak bir zaman bile önemli bir antibiyotik alımından sonra 2-3 gün iyileşme, onun alımı durumunda patojenin komple yok edilmesi için tam doz devam ve komplikasyon riskini azaltmak için gerekli olduğunu hatırlamalıyız.

Lacunar anjinasının semptomatik tedavisi özellikle çocuklarda tedavide çok önemlidir, çünkü çocuklarda hastalığın her zaman klinikte daha ağır ve parlak aktığı bilinmektedir. Antipiretiklerden parasetamol bazlı ilaçlara öncelik verilmelidir. Garnitür şeklinde önerilen, özel emilebilir pastiller ve pastiller alarak, Geksoral, Ingalipt gibi aerosollerle tedavi edilen lacunar anjininin yerel tedavisini yapmak çok önemlidir. Keskin büyütülmüş bademcikler tespit ederken, Suprastin, Fenistil, Erius gibi antihistaminikler reçete tavsiye edilir.

Boğazın durulanması, hastalığın başlangıcında, günde 2-3 kez, günde 4-5 kez olmak üzere, daha sık gerçekleştirilebilir. Bu prosedür sıcak olmayan sıcak çözeltilerin kullanılmasıyla yapılmalıdır. Çoğu zaman böyle durumlarda Furatsilin, Miramistin, Klorheksidin, meşe kabuğu, papatya veya sadece kaynamış su kaynatma kullanır. Bademciklerin yüzeyinde pusayı temizlemeye çalışamazsınız, bu amaçla boğazın yıkanması için bir prosedür vardır. Bademcikler ile her türlü manipülasyon, hastaya sadece acı getirir, epitel dokusunun iyileşme sürecini yavaşlatır ve hiçbir şekilde iyileşmeyi hızlandırmaz.

Bu hükmün uygulanması vücuttan streptokok toksinler tarafından üretilen tüm ortadan kaldırmak, insanın hızlı iyileşmeye katkıda beri laküner tonsillit tedavisinde çok önemli bir nokta, maksimum içme rejimi sağlamaktır.

Lacunar boğaz ağrısı yetişkinlerde tedavi hastanın oldukça zor veya evde hissediyorsanız, bir hastanede yapılabilir. Hasta hastası küçük bir çocuksa, tedavi ve yeterli takip için hastanenin bulaşıcı hastalık departmanına yatırılması tavsiye edilir.

Lacunar angina - hangi doktor yardımcı olacak? Bu hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiyede bulunmalısınız.

Lacunar tonsilliti: Hastalığın nedenleri ve tedavisi

Latince Angina (ango) "sıkmak" veya "boğmak" anlamına gelir. Halk yaygın olarak foliküler veya kataral anjina olarak bilinir. Philistine görünümünde - bu hastalık "kırmızı boğaz" belirtisi ile ilişkilidir, ancak bu her zaman doğru değildir, çünkü genellikle farenjit ile karıştırılır.

Angina, kendi sınıflandırmasına sahip olan karmaşık bir hastalıktır. Tartışılacak olan Lacunar Angina, çeşitlerinden biridir.

Bu nedir?

Bir doktor için, anjin soğuk algınlığının karmaşık bir seyri olarak ortaya çıkar ve akut solunum yolu viral enfeksiyonunun sonucudur (hastalıkların uluslararası sınıflandırmasına göre - ICD kodu 10). Kataral hastalıkların kadife mevsimlerinde (sonbahar-kış), toplumda boğazda sık sık ağrı şikayetleri vardır. Bu semptom neden - anjinin ana arkadaşı?

Kişinin farinksinin arkasında, lenfatik bir doku olan palatine bademcikler vardır. Onun görevi vücudun bağışıklığını korumaktır. Bademcikler aksiller veya oksipital lenf düğümlerine benzer. Bununla birlikte, dokuları, t-lenfositlerden oluşan, yukarıda listelenen düğümlerin aksine, b-lenfositlerden oluşur. Lenfositler, vücudun bağışıklığının savunucuları olan beyaz kan hücreleridir.

Bademcikler, sözde kaplı, düzensiz, ufalanabilir bir yüzeye sahiptir. boşluklar. Hastalığın ana etkisini alan onlardır. İltihapları var. Bu nedenle angina - tonsillit ikinci adı (bademcikler iltihabı). Ve bu patojenik değişikliklerden dolayı doktorun bu hastalığı teşhis edebilmesidir.

Herhangi bir anjina, kursunun üç aşamasından geçer:

 • catarrhal (iltihaplı kızarıklık);
 • pürülan (plak görünümü);
 • iyileşme (semptomların azaltılması).

Lacunar angina ikinci aşamada kendini gösterir - pürülan, ve bademciklerin lakunalarında apse oluşumu eşlik eder. Katarr ve foliküler anjina ile birlikte lacunar tip hastalığı en yaygın olanıdır.

Hastalık arka plana karşı ilerleyebilir:

 • enfeksiyöz mononükleoz;
 • kızıl ateş;
 • kızamık;
 • lösemi.

Lacunar Angina bulaşır mı?

Hastalık, havadaki damlacıklar ile bulaşır. Her şeyden önce, kronik bademcik iltihabı, Enfeksiyonun yaşadığı larinkste. Enfeksiyon hapşırma, öksürük, kullandığı nesneler aracılığıyla mümkündür.

Erişkinlerde semptomlar

Ana görsel işaret, hastanın bile kendisinin lacunar anjinası olduğunu düşünebilir - bademcikler üzerinde bir dokunuş görünümü. Bu plak rengi farklı olabilir: beyaz, gri, sarımsı ve aynı zamanda görünüm: apse (foliküler anjinada olduğu gibi) veya film. Aslında, böyle bir plak, bademciklerin yüzeyine salınan enfeksiyonla mücadelede ölen lenfositlerdir.

Hastalığın ana semptomu, çoğu hastanın boğazda, özellikle de katı yiyecekleri yuttuğunda şiddetli ağrıdan şikayet ettiği gerçeğiyle ifade edilir.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı diğer belirtileri:

 • boğazda keskin ağrı;
 • boğazda kızarıklık;
 • yutmada zorluk;
 • yüksek sıcaklık (37 ° C ila 40 ° C);
 • terleme;
 • genel halsizlik.

Lacunar angina, hem yetişkinler hem de çocuklar için tipik olan aşağıdaki objektif işaretlerle karakterizedir:

 • kızarıklık bademcikler hipertrofisi;
 • bademcikler üzerinde beyaz plak (irin) görünümü;
 • ağızdan gelen koku görünümü (bakteriyel zehirlenme nedeniyle);
 • submandibular lenf düğümlerinin şişmesi.

Bu tip anjina, foliküler ile karşılaştırıldığında daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar. Bu iki angina tipi arasındaki temel farklar, sarı plağın görünümü ve boşlukların ağızlarında apselerin oluşmasıdır. Apseler sonunda amigdalada daha büyük bir alanı kaplar.

nedenleri

Angina kışkırtabilir:

 • bakteriyel enfeksiyon (streptococcus, staphylococcus);
 • viral enfeksiyon;
 • Bazı mantar türleri.

Hastalığın başlangıcı için ön koşul genellikle hipotermi haline gelir. Soğuk su veya soğutulmuş ayakları emerek, bağışıklık düzeyini azaltarak, bakterilerin çoğalması için mükemmel bir toprak oluşturur ve iltihaplanmaya yol açar. Bu kategoriye, burun nefeslerini engelleyen ve bir kişinin ağızdan nefes almasına neden olan burun hastalıkları da söz konusu olabilir.

Bundan sonra, enfeksiyon bağışıklık bariyerinden nüfuz ederek, vücudun dokularına girer (anjina durumunda - palatine bademciklerde). Bu süreç, zehirlenme ve keskin bir başlangıç ​​ile karakterizedir.

Viral anjina, vakaların% 40'ında görülür ve apse görülmeden ortaya çıkar. Bakterinin neden olduğu hastalığa bademciklerin lakeside üzerindeki pürülan çökelek eşlik eder.

Lacunar anjin sıcaklıksız mı akıyor mu?

Angina yeterince sinsi. Hastalığın başlangıcı genellikle asemptomatiktir ve boğazda kuruluk veya rahatsızlık gibi küçük belirtiler, kötü nefes, hastayı uyarmayabilir.

Örneğin, catarrhal sinüste, enfeksiyon tonsil mukozasının yüzeyinde olduğunda ve henüz içeri girmediğinde, hastalık sıcaklık olmadan devam edebilir.

Bununla birlikte, lacunar veya foliküler anjina ile, yani, lökositler vücut dokusuna giren enfeksiyonla zaten bir mücadeleye girdiklerinde, sıcaklık hala gerçekleşir. Ve genellikle 40 ° C'lik bir işarete ulaşır.

Çocuklarda Lacunar angina

Risk grubu, azaltılmış veya henüz tam olarak oluşturulmamış bağışıklığa bağlı olarak yaşlıları ve çocukları içerir. Bununla birlikte, insandaki bademcikler sadece yaşamın ilk yarısından sonra oluşmaya başlar. Bu nedenle, ilk 6 ayda, çocuklarda hastalık teşhis edilmemiştir. Enfeksiyon riski 2-3 yıldan sonra artar.

Angina ile hasta olan çocukların çoğu ebeveynlerinden enfekte olurlar. Onlar için hastalık, öksürük ve boğaz ağrısı ile birlikte vücut ısısında (39 ° C ve üzeri) keskin bir artışla başlar. Çocuklar söz konusu olduğunda, doktorlar komplikasyonları önlemek için hastaneye yatma konusunda ısrar ederler. Çocukları tedavi etmek, yatış süresini 12 güne uzatmak önerilir.

Çocuklarda anjinin önlenmesinde doktorlar, immün sistemi uyarıcı ilaçları almayı reddetmekte ısrar ediyorlar. Onların etkisi, henüz çocuklarda güçlendirilmemiş bağışıklık sisteminin tükenmesini ve hastalığın komplikasyonunu tetikleyecektir. Çocuklarda komplikasyon riski yetişkinlere göre daha yüksektir.

komplikasyonlar

Hastalığa bakteriyel bir faktör (streptokok) neden olur ve ayrıca tedavi edilmezse, komplikasyon kazanma şansı artar. Bu gibi durumlarda, kalp kası (kusurların gelişimi), eklemler (artritin gelişimi) ile ilgili kapaklar zarar görebilir. Böbrek yetmezliği (glomerülonefrit) riski vardır.

Bu, streptokokların vücudunu oluşturan proteinlerin, doğada böbreklerde ve kalpteki vücudumuzun proteinlerine benzer olmasından kaynaklanmaktadır. Bakteriler, bu organların dokularını tıkar ve çalışmalarını bloke eder. Bunun nedeni, lenfositlerin kendi koruyucu aktivitelerini kendi vücudumuza karşı hatalı bir şekilde dağıtması riskidir.

Ayrıca, zamanla sertleşmeyen lacunar bademcik iltihabı başın içinde yer alan diğer mukoza zarlarına iltihap yaymaktadır. Bu nedenle, iltihaplanma, örneğin kulak kanalı (otit), yanı sıra üretilen irin miktarındaki artış ve apselerin oluşması riski vardır.

Nasıl tedavi edilmeli?

Angina'yı bağımsız olarak tedavi etmek kesinlikle yasaktır. Genellikle kendi kendine ilaç, semptomatik tedavinin ötesine gitmez. Lacunar veya foliküler anjina tedavisi ayaktan, yatak istirahati ve hastaneye yatış gerektirir. Hastalık, antibiyotik reçete edecek bir KBB doktoru tarafından ele alınmaktadır.

Terapi aşağıdaki tedavi biçimlerini içerir:

 • bir anti-inflamatuar;
 • bir antihistamin;
 • Yerel.

Antibiyotiklerin alınmasıyla birlikte, hoş olmayan hisleri gideren yardımcı bir terapi uygulanmaktadır. Ağrı rahatlatmak yordam yardımcı olacaktır durulama antiseptik araçlar. Onlar sayesinde bademcikler ve pürülan tortular bademciklerden çekilir, nemlendirmeleri gerçekleşir ve bu da geçici anestezi sağlar.

Hasta tarafından kabul edilen yaygın bir hata, boğazın boğazını boğazla ısıntarak veya başka bir yolla ısıyla sağlayarak boğaz ağrısını tedavi etme girişimi. Bu, hastalığın bakteriye ne sebep olduğunu hatırlayarak yapılamaz. Ve bu nedenle, ısı onu sadece el ile oynayacak ve üremesine katkıda bulunacaktır. Böyle bir önlem, antibiyotik meyvelerini verdikten sonra sadece rehabilitasyon döneminde iyidir.

Bademciklerde kritik bir artış olması ve bunun sonucunda nefes darlığı veya nekrozu durumunda, aşırı büyümüş dokuyu çıkarmak için cerrahi müdahale mümkündür.

Antibiyotik kullanımı

Lacunar anjina bir mikrobiyal iltihap olduğu için, ana tedavi yöntemi enfeksiyonun yok edilmesi olacaktır. Bunun için antibiyotikler kullanılır.

Antibiyotik kullanım amacı:

 • hastalığın belirtilerini kaldırmak için;
 • komplikasyon olasılığını azaltmak.

Lacunar angina tedavisi streptococcus'u - bakteriye neden olan bir patojeni - yok etmek için bir hedef belirler. Streptococcus antibiyotiklere çok kararsızdır.

Onları almaya başlamak için en uygun zaman, hastalıktan sonraki 9 gündür. Ancak, doktorlar enfeksiyondan sonraki ilk günden itibaren antibakteriyel tedavi uygulamakta ısrar ediyorlar. İlaç alma sürecinin 12 günlük bir kursa uzatılması önerilmektedir.

Uzman aşağıdaki antibiyotikleri atar:

 • penisilin grubu preparatları;
 • makrolidler;
 • sefalosporinler.

önleme

En iyi sigorta, soğuk algınlığı (grip) ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı aşı olacaktır. Zorunlu önleyici tedbir, boğazınızı bir fularla sararak taslaktan korumaktır.

Boğaz eşiğinde ve seyri boyunca termal ve mekanik olarak koruyucu bir diyet düzenlemek faydalı olacaktır. Filmi bademcikler üzerinde bırakan yiyecekler, bakterilerin çoğalmasını teşvik eder.

Bu nedenle, ahududu reçelinin, annelerimizin akıllarında tüm hastalıklara karşı bir çare olarak sağlam bir şekilde yerleşen, hastalığa karşı korunmada olumlu bir rol oynayacağına inanmak yanlıştır. Enfeksiyonun özellikle iyi çoğaldığı tatlı bir ortamdır. Aynı nedenden ötürü bademciklere yağlı bir film bırakan süt vermekten daha iyidir.

Sıcak çay iltihabı güçlendirmek, yüksek asitli gıdalar, baharatlı yiyecekler. Bu nedenle, bu yemeklerin reddetmesi tavsiye edilir. Ancak, bolca içecek, aksine, kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Doktorlar ayrıca vücudu kızdırmak ve spor yapmak için tavsiye eder.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina süt ile tatlı tarifleri

virüs veya bakteri, mantar nadiren (mantar anjina) - çocuk ve yetişkinlerde Anjin, veya akut bademcik daima enfeksiyon neden olur. anjina şiddetli bademcikler inflamasyon ve dil ve damak kolları çevreleyen ve neredeyse imkansız ilaçlar olmadan hastalığın tam bir tedavisi oluştuğunda.

Soğuktan Aloe

Aloe ağacı (yüzyıl) - iyi çalışılmış tıbbi özellikleri olan bir bitki.Yüzyılın yaşını şifa vermeyen yaralar için halk tedavisi olarak kullanma deneyimi, nazofarenks hastalıkları birkaç bin yaşındadır.