Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda tehlikeli lacunar anjina nedir ve nasıl tedavi edilir?

Oral kavitenin enfeksiyöz hastalıklarının en şiddetli formu çocuklarda lacunar anjinasıdır, en sık akut tonsillitin arka planına karşı gelişen ICD kodu 10'dur. Larinksin laringeal halkalarının mukus tabakasını etkileyen bademciklerdeki inflamatuar süreçlerle karakterizedir.

Hastalığın süresi on ila on dört gün arasında değişmekte olup, çocuklarda yetişkinlere göre daha akut bir şekilde sızmaktadır.

Çocuklarda Lacunar angina - hastalığın bir tanımı

Bademcikler, vücudu dış ortamdan mikropların nüfuz etmesinden koruyan bir tür bariyer işlevi görürler. İçerisinde özel kanallar - lacunae (kriptler), vücudun özelliklerine bağlı olarak, on ila on beş parça arasında olabilirler.

Mikroorganizmalar, lenf nodlarının yüzey katmanlarına yerleşirler, inflamasyona neden olurlar ve kriptlerin derin yapılarına girdiğinde, lacunar anjin gelişir. Bu duruma, açık sarı rengin kapsamlı pürülan lezyonları şeklinde şiddetli belirtiler eşlik eder. Çoğunlukla, hastalık, olgunlaşmamış bağışıklık sistemi henüz tam olarak bakteri saldırısına karşı koyamayacağı için çocukları etkiler.

Lacunar anjina, faringeal, palatal, tubal ve lingual tonsiller etkilenir ve boşluklar tamamen pus ile doldurulur. Bu, çok daha kolay ilerleyen foliküler anjindan farklıdır, çünkü hastalığın ilerlemesi ile sadece küçük pürülan oluşumlar oluşur. Pürülan lacunar bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olduğuna ve enfeksiyonun bir bebek tarafından bir hava yoluyla veya temas-ev yöntemiyle alınabileceğine inanılmaktadır.

nedenleri

Palatine bademciklerin dokularındaki inflamasyonun ana nedeni patojenik bakteriler, streptokoklar, stafilokoklar ve pnömokoklardır. Daha az enfeksiyöz ajan, Pfeiffer'ın meningokok, Klebsiella ve Haemophilus çubuklarıdır.

Enfeksiyon, enfeksiyonun taşıyıcısı ile doğrudan temas halinde veya hastaya ait şeyleri kullanırken ve ayrıca havadaki damlacıklar ile oluşur. Enflamasyon, vücut pürülan patolojilerde - stomatit, sinüzit, bademcik iltihabında - zaten var olabilir.

Hapşırırken, öksürdüğünde veya başkalarının kişisel hijyen maddelerini kullanırken, çocuklar enfeksiyonu hızla alırlar. Enfeksiyon, ortak oyuncaklarda bırakılan tükürük yoluyla oluşabilir. Ayrıca, aşağıdaki tetikleyiciler, iltihaplı iltihabın gelişmesi için ön şartlar oluşturabilir:

 • İklim koşullarında keskin bir değişim;
 • bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının azalması;
 • dengesiz beslenme ve vitamin eksikliği;
 • şiddetli hipotermi;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması;
 • kirli çevre;
 • patojenik bakterilerle kontamine olmuş ürünlerin kullanımı.

Enfeksiyon, anaokullarında ve okullarda hızla yayılır. Çocukların büyük bir konsantrasyonu, havalandırılmamış odaları, hasta bir çocukla yakın teması - tüm bu faktörler enfeksiyon riskini arttırır.

Çocuklarda Lacunar angina - belirtiler ve belirtiler

Enfeksiyöz bezlerin iltihaplanması hemen vücudun genel zehirlenmesinin arka planına karşı ciddi bir durum geliştirir ve çocuğun yaşı ne kadar küçükse, daha belirgin belirtiler ortaya çıkar. Her şey genel bir rahatsızlık ile başlar, çocuk halsizleşir, kaprisli olur, iştah kaybolur. Ebeveynler, seslerindeki değişikliklerle uyarılmalı - bu, çok kaba ve kısık hale gelir.

Çocuklarda lacunar anjininin ana belirtileri:

 • keskin bir sıcaklık 39-40 ° C'ye;
 • şiddetli baş ağrısı ve eklem ağrısı;
 • baş dönmesi, olası bayılma;
 • titreme, konvülsiyonlara dönüşür;
 • submaksiller bölgede lenf düğümlerinin genişlemesi, dokunma ağrılı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • bademciklerin boyutunda artış;
 • her iki bademciğin mukoza zarlarında pürülan sarımsı beyaz bir kaplamanın görünümü;
 • Kötü nefes;
 • dilin yüzeyinde kirli gri kaplama;
 • uyku bozuklukları.

Boğazın tedavisi ile kolayca çıkarılır, mukoza zarının yüzeyi kanamaz.

Boğazda iltihaplanma sürecini gösteren ana belirtilere ek olarak, bulantı, kusma, ishal, ishal ve karın ağrısı şeklinde diyare bozuklukları gibi belirtiler vardır.

Boğaz ve üst gökyüzü kırmızılaşır ve şişer, bu da hipoksiye ve iç organların oksijen eksikliğine neden olur. Deri siyanotik bir renk alır ve eller ve ayaklar soğuyor. Çoğunlukla tükürük salgısı başlar, çünkü çocuk şiddetli ağrı ve boğazda şişme nedeniyle yutmaz. Şiddetli durum kalpte ağrıya ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir.

Çocuklarda lacunar anjinası ile vücut ısısını antibiyotikler bile yıkmak zordur ve hızla hızla tekrar kritik değerlere yükselir. Popüler çocuk doktoru Komarovsky'nin de belirttiği gibi, bir yaşındakiler kırk derece sıcaklığa ulaşabilir ve yaşamı tehdit edebilirken, daha büyük çocuklarda bu hastalık daha kolaydır.

Semptomların görsel bir temsiline sahip olmak için, bu hastalığa adanan sitelerde ve forumlarda enfeksiyöz inflamasyonun tezahürlerinin fotoğrafları görülebilir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın nedensel ajanı ve uygun tedavinin atanmasını doğru şekilde saptamak için tanısal önlemler gereklidir. Her şeyden önce, doktor şikayetleri dinler ve hastayı resepsiyonda inceler. Ankete ve şikâyetlere dayanarak, hastalığın resmi ortaya çıkıyor - ilk işaretlerin ne kadar süreyle ortaya çıktığı, eğer tedavi zaten alınmışsa, o zaman etkinliği ne idi?

Tıbbi aletlerin yardımı ile lenf düğümlerinin palpasyonu ile enflamatuar odakların birincil muayenesi gerçekleştirilir. Bu durumda bademciklerdeki hasar derecesi, mukoza boğazı, damak ve diş etlerinin durumu belirlenir. Farryngoscopy bir çocuk doktoru veya KBB doktoru tarafından yapılır ve lacunar anjina için en bilgilendirici anket yöntemidir.

Daha fazla laboratuar testi atanır:

 • İdrar ve kanın genel analizi - inflamasyon derecesi belirlenir.
 • ESR üzerindeki kan analizi (eritrosit sedimantasyon hızı), inflamatuar sürecin ilerleyici seyrinin karakteristiği olan artan lökosit içeriğini ortaya çıkarır.
 • Bir swab örneğinin nazofarenks bakteriyolojik kültürü - enfeksiyonun etken maddesi türüdür. En etkili tedavi seçeneği için harcanır.

Hastalığın başlangıcından sonraki 10. günde, genellikle lacunar anjinada görülen kardiyovasküler sistemdeki olası komplikasyonları kontrol etmek için EKG (elektrokardiyogram) reçete edilir.

Çocuklarda lacunar anjin tedavisi

Lacunar anjina çocuklarda bir uzman gözetiminde, ağırlıklı olarak evde yürütülen antibakteriyel ilaçlara dayalı semptomatik ve lokal tedavi de dahil olmak üzere karmaşık tedavi, reçete edilir. Hastaneye yatış sadece özellikle şiddetli vakalarda önerilir.

Çocuklarda lacunar anjina için antibiyotikler belirleyici bir rol oynamaktadır, tercih edilen ilaçlar penisilindir (yarı sentetik veya inhibitör korumalı)

İkinci basamak ilaçlar makrolid antibiyotiklerdir (Azitromisin, Sumamed, Azitrox). Penisilinlere karşı toleranssızlık için reçete edilirler.

Antibiyotik tedavisinin seyri kısa süreli, tedavi süresi ve ilacın dozajı, çocuğun yaşı, semptomların şiddeti ve hastalığın diğer özellikleri dikkate alınarak doktor tarafından belirlenir. Antibiyotik seçimi büyük ölçüde hangi patojenin enfeksiyona neden olduğuna bağlıdır. Tedavinin etkinliği üç gün içinde tahmin edilir, uygun seçilmiş bir antibiyotiğin alınması hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmelidir.

Sıcaklığı azaltmak için, antipiretik ajanlar ilaveten reçete edilir - Parasetamol veya Nurofen (daha büyük çocuklar için tabletlerde) ve en genç hastalar için rektal fitiller veya süspansiyonlar şeklinde. Larenks kullanılan antihistaminiklerin ödemini kaldırmak için - Zirtek veya Tsetrin.

Hastalığın ilk günlerinde, inflamasyonun antiseptik solüsyonlarla tedavisine özel önem verilir. Her saat bir doktor tarafından önerilen bir antiseptik ile gargara yapmanız gerekir - Miramistin, Iodinol veya Chlorilipid.

Aynı amaçla, anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve dezenfekte edici etki ile spreylerin kullanılması mümkündür - Ingalipt, Geksoral veya Tantum Verde. Boğazın durulanması lacunar anjinin tedavisinde önemli bir aşamadır, çünkü bu prosedürle pürülan plak çıkarılır ve patojenik bakteriler yıkanır.

antibiyotik tedavisi probiyotikler ile yapılır sonra doğal bağırsak mikroflorası geri yüklemek için - zehirlenme ve irinli süreçleri bağışıklık sistemini zayıflatan ve onu korumalı ve güçlendirilmesi gerekmektedir olarak Linex, Laktobakterin, Bifidumbacterin vitamini tedavisinin bir ders atadı.

Çocuklarda lacunar anjininin lokal tedavisi, şifalı otlar ve sodalı ılık kaynamış su ile boğazın yıkanması anlamına gelir. Bu prosedürler, pürülan kaplamayı çıkarmaya ve akut ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Daha yaşlı çocuklara ve ergenlere, boğaz ağrısındaki tahrişleri ortadan kaldırarak çözmek için lolipop ve pastiller verilebilir.

Fizyoterapötik tedavi yöntemleri

Pürülan anjina ile fizyoterapi seansları UHF akımları veya mikrodalga terapisidir. Doktor, Tonzilor cihazıyla irin emişi gibi bir cihaz metodu sunabilir. İşlem sırasında, pürülan odakların çıkarılmasından sonra ultrason ve vakum etkilenir, iltihaplı bölge, şişkinliği azaltmaya, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antiseptiklerle yıkanır.

Tedavi sırasında vücudun toksik zehirlenmesi sırasında fiziksel aktivite ciddi kardiyak patolojilere yol açabileceğinden, yatak istirahatine uymak gerekir - endokardit ve miyokardit. Görünür iyileşmelerde bile, çocuk yatakta kalmalıdır. Ayrıca odayı havalandırmak ve hastayı sağlıklı aile bireylerinden ayırmak için günde iki kez ıslak bir temizlik yapmak da gereklidir.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Lacunar angina'nın seyrinin kronik bir formu üstlendiği durumlarda ameliyatla müdahale edilir. Doktor ameliyat için birkaç seçenek önerebilir:

Lakunotomiya. Müdahale klasik bir şekilde, bir neşter kullanılarak veya daha modern ve yumuşak bir lazer hareketi kullanılarak yapılabilir. Operasyonun özü lakunayı çevreleyen dokuların eksize edilmesidir, bu da yapışmaları için elverişli koşullar oluşturur ve irin birikmesini önler.

Tonsillektomi. En radikal yol bademcik kaldırmaktır. Sadece bu durumda uzun konservatif tedavi sonuç vermediği sürece başvurur.

Beslenme özellikleri

Zehirlenmeyi azaltmak ve yüksek sıcaklıktan dolayı dehidrasyonu önlemek için çocukların çok miktarda sıvı tüketmesi gerekir. Doğal ambalajsız meyve suları, gazsız ılık maden suyu, sıcak et suyu (tavuk ve sebze), yabani gül suyu, ahududu ve ballı bitki çayı ve yeşil çay olabilir. Küçük porsiyonlarda sık sık içmelisiniz. Bebek sütü vermek için hastalık sırasında gerekli değildir, çünkü süt bakterileri iltihaplı mukoza boğazına girebilir ve patojen mikrofloranın çoğalmasını destekleyebilir.

Beslenmeden, tuzlu, tütsülenmiş ve kızartılmış gıdaların yanı sıra mukusun tahriş olmasını sağlayan baharatlı çeşniler hariç tutulmalıdır. Gıda, püre halinde (boğazın tahriş olmuş bölgelerini incitmeyecek şekilde) yumuşak bir kıvama sahip olmalıdır.

Vücudun şiddetli zehirlenmesi ve yüksek sıcaklıkla birlikte, çocuklarda iştah yoktur, vücudun tüm gücü hastalığın direncine gider. Bu nedenle, ebeveynler, yiyecek reddinin vajanlar tarafından değil, fizyolojik bir durumdan kaynaklandığını anlamak ve anlamak istemezlerse, çocuğu şiddetle gıda almaya zorlamamalıdır.

Olası komplikasyonlar

Angina lacunar formu komplikasyonları için tehlikelidir. Erken tip komplikasyonlar şunları içerir:

Lapalanlara ek olarak pürülan lezyonlar bademciklerin arkasında bulunur ve bu da apse olur. Uygun tedavi olmadığında, enflamatuar süreç boyunda ve çenenin altında bulunan lenf düğümlerini etkiler ve daha sonra yayılır. Paratonazil apsesi - sağlık durumu için tehlikeli geliştirir.

Hastalığın başlamasından iki hafta sonra, geç komplikasyonlar meydana gelir, örneğin:

 • eklemlerin romatizması;
 • miyokardit;
 • ensefalit;
 • kalp yetmezliği.

Kandaki enfeksiyon, çocuğun hayatı için gerçek bir tehdit olan sepsis veya menenjit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir, bu nedenle burada kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez. Çocuklarda lacunar anjin tedavisi nasıl sadece bir doktor tarafından karar verilir. Nitelikli tıbbi yardım için erken tedavi, lacunar anjini hızlı ve ölümcül sonuçlara yol açmadan tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Komarovsky için halk ilaçları ve tedavisi

Birçok ebeveyn anjina tedavisinde halk ilaçları kullanmanın mümkün olup olmadığını merak ediyorlar mı? Komarovsky, bu vesileyle, erken yaştaki çocuklarda (2 yaşına kadar) geleneksel tıbbın kullanılabileceğini söylüyor çünkü bebekler için çoğu ilaç kontrendikedir. Ancak, bu tür yöntemlerin sadece ana tedaviye ek olduğunu ve çocuğun sadece doktorla görüştükten sonra kullanabileceğini anlamak önemlidir.

En popüler olanları, antiseptik ve anti-enflamatuar etki (papatya, muz, meşe kabuğu, adaçayı, calendula) ile şifalı bitkilerin soğanı ile boğaz yıkamasıdır. Durulama suyunda birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilir (alerji yoksa) veya St. John's wort veya marigold alkollü tentür (her bardakta 40 damla).

Kötü değil, birkaç damla iyot eklenir sodo-tuz çözeltisi ile durulama yardımcı olur, ancak bu araç daha hoş çocuklar için kullanmak daha iyidir, çünkü çözüm çok hoş bir tat değildir. Boyun bölgesindeki vodka ve ısınma baskıları sadece sıcaklık düştükten sonra ayarlanabilir.

Bir çocukta Lacunar angina: nedenleri, belirtileri, hastalığın seyri, tedavi

Lacunar angina, boğaz hastalığının tiplerinden biridir. Bu çeşitlilik, hastalığın normal formundan daha karmaşıktır. Küçük çocukların taşıyabilmeleri çok zor, zamanında tıbbi yardım sağlamak için doğru teşhisi koymak gerekiyor. Lacunar angina bir çocukta nasıl tedavi edilir? Belirtileri neler? Makaleyi okuduktan sonra bunu öğreneceksiniz.

Enfeksiyon ile tanışma

Solunum yolunun akut iltihabı, anjin formlarından biridir. Bu türlerin her birinin bademcikleri etkileme tarzı vardır. Kataral iltihaplanma ile bezler pürülan ülserler olmadan kırmızıdır. Bu, evde tedavi edilebilen hastalığın en basit şeklidir. Foliküler ve laküner bir form, normal bademcik iltihabından daha karmaşık olan pürülan hastalıkları ifade eder.

Foliküler inflamasyon ile, pürülan lekeler doğrudan bademcikler üzerinde görünür ve çocukta lacunar anjinası, kanalların tabanında bademcikler kökünde pürülan bir kaplama ile kendini gösterir. Hastalığın son evresinde, deride pul pul dökülme oluşur, bu da kalp, böbrek ve eklem komplikasyonlarına yol açar.

Hastalığın teşhisi

Boğaz ağrısını ortaya çıkarmadan önce, muayene olmak gerekir:

 • Artan sayıda lökosit ve nötrofil gösteren bir kan testi.
 • Enfeksiyon tipini belirlemek için boğazdan bir swab.
 • Bademcikler, ne oldukları konusunda.

Üst solunum yolunun herhangi bir hastalığı farklı görünüyor. Eğer kolay bir form ise bademcikler şişecek ve kırmızı olacaktır. Ve eğer sarı lekeleri varsa, bu anjinanın pürülan olduğu anlamına gelir. Viral bir hastalıkta burun akıntısı görülür, bazen ateş vardır, ancak hastalığın biçimine bakılmaksızın tüm anginalar neredeyse eşit olarak tedavi edilir.

Çocuklarda Lacunar angina

Lacunar Angina'nın neye benzediği budur (fotoğraf). Çocuklar bir doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Bu zorunlu bir durumdur, çünkü çocuklarda bu hastalık formu yetişkinlere göre daha karmaşık bir şekilde ilerler, bu nedenle iyileşme için azami çaba sarf etmek gerekir. En kötü şey, tüm boşluk alanlarının irinle dolmasıdır. Okul öncesi ve okul çağındaki çocukların yüzde sekseni, bu hastalığa sonbahar ve kış mevsimlerinde yatkındır.

Uzmanlara göre, yaşamın ilk yılında çocuklarda viral enfeksiyonlar mümkün değildir, çünkü bademcikler sadece ikinci yıldan itibaren büyümeye başlar. Ancak, buna rağmen, pratik lacunar angina çocukların her yaşta hasta olduğunu göstermektedir. Ebeveynlerin son derece dikkatli olmaları ve bebeğin sağlığını izlemeleri gerekmektedir.

Önleme için gereklidir:

 • bağışıklık sistemini güçlendirmek;
 • Doğru beslenmeyi sağlamak;
 • vitaminlerin zamanında alınması;
 • vücudun sertleşmesi;
 • KBB doktoruna ve dişçiye düzenli ziyaretler.

Bir çocuğu sarmak zorunda değilsiniz ve hipotermi de zararlıdır. Bir yürüyüşte bebek terlemesi ve ıslanması halinde acilen değiştirilmesi gerekiyor.

Lacunar tonsillit: belirtiler

Angina asla yavaş bir süreçte akmaz, virüs hızla çoğalır ve boğazın yeni bölümlerine çarpar. Birkaç saat sonra ateş, titreme ve diğer enfeksiyon belirtileri eşlik eden bir pürülan scurf vardır.

Çocuklarda Lacunar angina aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • bademciklerin ödemi ve birkaç kez artış;
 • damak ve palatine arkın kızarması, arka duvar sağlıklı bir durumda kalır;
 • bademcikler veya pürülan lekeler üzerinde sarı plak;
 • dil üzerinde gri plak;
 • yüksek sıcaklık;
 • kulaklara giren boğazda şiddetli ağrı;
 • nefes darlığı;
 • alt çene altında ve kulak arkası arkasındaki lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • mide bulantısı, kusma, yemeğin reddi, vücudun dehidrasyonu;
 • Çocuklarda bol miktarda tükürük salgısı vardır;
 • zayıflığı;
 • vücutta ağrı ve ağrı.

Zamanında tedaviye rağmen, bir çocukta lacunar anjin sıcaklığı iki güne kadar tutabilir.

Lacunar anjina nedenleri

Çocuklarda lacunar anjina neden olur? Tonsillit, olağan hipotermiden veya buzlu su kullanımından kaynaklanamayan enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak, buna rağmen, faaliyetlerine bulaşmayı kışkırtan taslaklar ve diğer koşullar ile hasta olabilirsiniz.

Enfeksiyon birçok şekilde ortaya çıkabilir:

 • Kapalı alanda hastayla iletişim. Enfeksiyon riski sokağa göre daha yüksektir.
 • Hasta ile ortak bir yemekten yeme.
 • Ortak hijyen maddelerinin kullanımı.

Çoğu zaman, çocuklar bağışıklık zayıfladığında sonbaharda veya kış aylarında hastalanabilirler. Vitamin eksikliği ve kışkırtıcı durumlarla birlikte lacunar anjinine aşağıdakilerle ulaşabilirsiniz:

 • taslaklar ve hipotermi;
 • soğuk havada buzlu su içmek;
 • son zamanlarda aktarılan anjina;
 • süt ürünlerine yönelik mono-diyet;
 • yorgunluk.

Ayrıca, sıcaklık olmayan bir çocukta mantar lacunar anjina var. Hastalığın bakteriyel olduğu ve bulaşıcı olmadığı durumlarda olur.

Çocuklarda Lacunar angina: Hastalığın seyri

Hastalık döneminde belirli kurallara uymanız gerekir, böylece çocuk mümkün olduğunca rahat olur. Daha sonra hastalık vücudunda ciddi komplikasyonlara neden olmaz.

 • yatak istirahatine uymak;
 • hastayı başka insanlardan ayırmak;
 • her uygulamadan sonra kaynatılması gereken ayrı bir kabı ayırmak;
 • odanın sürekli havalandırılması ve havanın neminin korunması;
 • gül kalçaları, limonlu çay, portakal ve greyfurt sulu meyve yiyin, sade su içmek;
 • kimyager vitaminleri alımı;
 • Menü rendelenmiş sebze ve sıvı çorbalardan oluşmalıdır;
 • Çocuğun istemediği durumlarda yemekten ısrar etmeyin;
 • Bebek süt ürünleri sunmaz, çünkü virüslerin ve bakterilerin çoğalması için ideal bir temel oluştururlar.

Çocuklarda, böbreklerde ve karaciğerin hastalıklarında acı çekerken, bunu istemezse hatırlamakta ve aşırı beslememeye değer.

Ateşsiz Lacunar angina

Akut bakteriyel bademcik iltihabında çocuk sıcaklığa sahip olmayacak, sadece stafilokok ve streptokok enfeksiyonları ile yükselecektir. Bu nedenle, böyle bir anjin, zamanında tedaviyi fark etmek ve başlatmak için daha zordur. Ve bebeklerden muzdariplerse, ağrısından dolayı boğazını görmek neredeyse imkansızdır.

Hastalığın tespit edilmesinin mümkün olduğu çeşitli semptomlar vardır:

 • uyuşukluk, uyuşukluk, nedensiz kaprisler;
 • yemek sırasında, zorlukla yutar, eller sallar, yiyecekleri reddeder ve başını geri fırlatır;
 • tükürük salgısını artırır;
 • lenf düğümlerinin şişmesi;
 • boğazda kırmızı şişme;
 • 39-40 derece yüksek bir sıcaklık, ama bazen değil.

Bebeklerin nadiren bakteriyel laküner bademcik iltihabına sahip oldukları tek artı. Sıcaklık olmayan çocuklarda, boğazın sadece üst kısmı virüsten etkilenir, bezler ve arka duvar sağlıklı kalır.

Bir yaşından büyük çocuklarda, anjinin semptomları, bebeklerde olduğu gibi aynı şekilde ortaya çıkar. Ancak çocuk zaten bir parmağını boğaz veya dil üzerinde gösterebilir. Çoğunlukla, ağrı bebeğe de şikayette bulunabileceği kulakta verilir. Ve eğer nasıl konuşulacağını zaten biliyorsa, o zaman onun sesini fark edeceksiniz, ki bu da tamamen ortadan kaybolabilir.

Lacunar angina nasıl tedavi edilir

Çocuklarda lacunar angina nasıl tedavi edilir? Teşhis yapması gereken bir doktora davet etmek gerekir. Bu standart prosedürler atandıktan sonra:

 • gargara;
 • antipiretikler almak;
 • yatak istirahati;
 • bebeğin bağırsaklarında mikroflorayı destekleyen probiyotiklerin kullanımı;
 • Boğaz spreylerinin kullanımı.

Bebek bir yıllığına gitmişse, doktor hastaneye yatmayı önerecektir. Ondan vazgeçmeyin, çünkü bakteriyel anjin, tıbbi personelden özel ilgi gerektirir. Tedavi zamanında başlanmazsa, sonuçlar geri döndürülemez olabilir.

Çocuklar için tehlikeli lacunar tonsillit nedir

Hastalığa gereken önemi vermezseniz veya tedavi etmezseniz, bebeğin ciddi sağlık sorunları olabilir.

 • kronik boğaz hastalığı, kalıcı soğuk algınlığı;
 • kızıl ateşin başlangıcı;
 • orta kulak iltihabı;
 • cerrahi müdahale gerektirecek bademcikler alanında büyük pürülan apseler;
 • romatizma;
 • larenjitin;
 • menenjit.

Çocuğu ciddi sonuçlara karşı uyarmak ve tedavi için zamanında önlem almak daha iyidir.

fizyoterapi

Akut bademcik iltihabı sırasında sıcak banyo yapmak, ısınma merhemleri kullanmak ve sıcak çay içmek yasaktır. Bu noktada, enflamasyonu ortadan kaldıracak antibiyotik kullanmalısınız. Ve eğer bu dönemdeki anjin sıcaksa, o zaman bademciklerin bir kopması olabilir ve irin dışarı çıkar. Bundan sonra, mutlaka mideye düşecek ve oradan da enfeksiyon tüm organlara yayılacak. Çocuklarda lacunar anjina, göz önünde bulundurduğumuz belirtiler ve tedavi, kırdı, o zaman irin tükürmek gerekir. Ama küçük bir çocuk bunu yapamaz ve bundan sonra boğaz iki kat daha hastalanır.

Bu nedenle, akut bir dönemde, oustan bademciklerin giderilmesi, bitkisel soğurma ile okşadı. Ve antibiyotik, rahatsızlığa neden olan virüsü yok edecektir. Daha kolay hale geldikten sonra, aşağıdaki prosedürler atanır:

 • inhalasyon;
 • UHF;
 • bademcikler masajı;
 • çamur tedavisi;
 • köknar saunaları;
 • egzersiz terapisi.

Lacunar anjina mücadele halk yöntemleri

Tanı "lacunar anjina" ise, çocuklarda tedavi ilaçlanmalıdır ve geleneksel tıp tarifleri - sadece yardımcı olarak. Tabii ki, küçük bir çocuk bademcikler durulamadı, ancak büyük çocuklar bu prosedürle başa çıkacak.

Bunu yapmak için şunu kullanın:

 • papatya suyu;
 • dogrose suyu;
 • soda ve tuz ilavesi ile çözelti;
 • iyot kullanarak çözelti;
 • Bir hijyen çözümü "Malavit" anlamına gelir.

Gargara mümkün olduğunca çok. Örneğin, yedikten ya da içtikten sonra ve ayrıca 1-1.5 saat arayla.

Tıbbi preparatlar

Bu hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz, lacunar angina gibi. Bakteriler muazzam bir oranda geliştiğinden ve modern bir insanın bağışıklığı kendisini koruyamadığı için zayıflamış olduğundan antibiyotiksiz çocuklarda tedavi mümkün değildir. Ancak, antibiyotiklerin bolluğuna rağmen, virüsler, modern ilaçlara karşı kendilerini savunmaya, değişmeye devam ediyor.

Üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları kullanıldığında:

 • "Amoksilin";
 • "Ampisilin";
 • "Cefazolin";
 • "Seftriakson";
 • "Eritromisin" ve diğer antibiyotikler.

Bir doktor reçetesiz hap almak yasaktır ve ayrıca son tarihten önce bunları almayı bırakmak da kabul edilemez. Genellikle, antibiyotikler 7 güne kadar nadir durumlarda 10 ila 12 gün arasında reçete edilir. 3 gün içinde herhangi bir iyileşme yoksa, antibiyotik başka bir ilaç ile değiştirilir. İlaçların dozu her zaman vücut ağırlığını dikkate alır. Bu hesaplamalar sadece ilgilenen doktor tarafından yapılmalıdır. Hiçbir durumda amatör aktivitelere giremezsiniz. Bu sağlığa ciddi zararlar verecektir.

Doktorların görüşleri

Bir antibiyotik kitlesi olmasına rağmen, çocuklarda lacunar anjinası tedavi etmek için boğazını durulamadan hızlıca çalışmaz. Boğazın sulanması hastalığa karşı mücadelede önemli bir adımdır. Eğer irin bir kısmını çıkarmazsanız, antibiyotikler yardımcı olmaz.

Ve ayrıca doktorlar tavsiye:

 • Bir organizmanın koruyucu bakımını yapmak;
 • sertleşmeye düşkün olmak;
 • geleneksel tıbbı kullanmak;
 • Yatağa bağlı kalmak;
 • antibiyotik almak için zamanında.

Sağlığın önlenmesi, çocuğun şu şekilde olması gerektiğidir:

 • burun ve boğazını tuzlu solüsyonlarla düzenli olarak yıkayın;
 • kışın aşırı soğuma yapmayın;
 • vitaminleri alarak bağışıklığı izlemek;
 • fiziksel kültür ya da terapötik jimnastik yapmak için;
 • tamamen beslenmiş;
 • Çamur banyoları ile Azak Denizi'nin deniz beldesini ziyaret edin;
 • meyve, sebze ve yeşillikleri yiyin;
 • bağışıklığı artırmak için çeşitli bitkisel özleri içerir.

Hastalık ya da hastalıkta yapılması ya da yapılmaması gerekli değildir:

 • boğaza zarar verebilecek kaba yiyecekler yiyin;
 • kırmızı renkli meyve suları kullanmak - domates, komposto;
 • yiyecekler akut, ekşi, buzlu ve sıcak olmamalıdır;
 • güçlü kahve, çay ve süt ürünleri içemezsiniz;
 • boğazını hareket ettirmek için;
 • sıcaklık sırasında sauna ziyaret etmek;
 • ateş ve titreme sırasında duş al;
 • antibiyotiklerden vazgeç.

Lacunar angina tedavisi karmaşık bir süreçtir, ancak basit kurallarla hızlı bir iyileşme garanti edilir. Ancak, doktorun tedavisini ve tavsiyelerini ihmal ederseniz sağlığınıza onarılamaz bir zarar verebilirsiniz. Bu hastalıktan muzdarip sadece çocuklar değil, yetişkinler. Ancak, yaşına rağmen, tedavi herkes için aynıdır. Hastalık çağındaki yetişkinler alkol ve sigarayı kötüye kullanmamalıdır.

Lacunar anjin nedir? Çocuklarda lacunar anjin tedavisi ve tedavisi hakkında doktor-çocuk doktoru

Angina, çocukluk çağı morbiditesinin yapısında önde gelen yerlerden birini işgal etmektedir. Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı denir, ancak, farengeal ve lingual da iltihaplı sürece dahil olabilir. Bu, genellikle iç organlardan (kalp, böbrekler) ve eklemlerden ciddi komplikasyonlara neden olan oldukça ciddi bir hastalıktır.

Lenfoid-faringeal halkanın bir elemanı olan palatine bademcikler, binlerce zararlı bakterinin yanı sıra diğer zararlı ve toksik bileşenleri de tutabilen ve filtreleyebilen güçlü bir bariyer görevi görür. Onlar uteroda oluşmaya başlarlar, fakat yeni doğan bebekte hala tam olarak gelişmezler ve fonksiyonel olarak aktif değildirler. Doğumdan sonra, bebeğin vücudu hemen birçok bakteri ve toksinle karşılaşır.

Bütün bunlar lenfoid faringeal halkanın ve yapılarının evrimini uyarır. Bebeğin yaşamının ikinci yılında palatine bademciklerin tam gelişimi oluşur. Yabancı bir ajanla buluşmak, bağışıklığı oluştururken onu etkisiz hale getiriyor. Enfeksiyon ile her çarpışmadan sonra, palatine bademcikler büyür, büyür ve daha büyük hale gelir, bu nedenle, erken ve okul öncesi çağındaki çocuklar için palatine bademciklerin hipertrofisi (genişlemesi) karakteristiktir.

En büyük miktar bademcikler 5 - 7 yıl arasındadır. Bu yaşta, boğaz ağrısı insidansında bir tepe vardır. 9 ila 10 yıl arasında çocuğun bağışıklık sistemi geliştiriliyor ve bademcikler yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Bundan sonra, çocuklar daha az sıklıkta angina alamazlar ve 16 yaşındakiler ve yetişkinler ve nadiren anginadan muzdaripler çünkü bademciklerin sadece küçük bir kısmı vardır.

Lacunar anjin nedir?

Bademciklerin yenilgisinin doğası gereği, anjin bölünür:

 1. mavi dil,
 2. lacunarity
 3. foliküler,
 4. Kombine.

Enflamatuar sürecin esas olarak bademciklerin lakazını etkilediği akış ile, anjin adı verilen bir durum.

Lacunas, bademciklerin mukoza zarından oluşan kör ceplerdir (kıvrımlar). Erken yaşta çocuklarda derindir, uzantılarla sonlanır ve ağız (çıkış delikleri) dardır. Bu yapı inflamasyonun ortaya çıkmasına ve gelişmesine katkıda bulunur.

Çocuklarda Lacunar angina genellikle bağımsız bir hastalıktır, ancak bazen sistemik bir enfeksiyöz sürecin bir işareti olarak hizmet edebilir.

Foliküler ve lacunar anjin akışta benzerdir. Her iki tip de kataraldan daha şiddetlidir. Onları birbirinden ancak lezyonun doğası ve bademcikler üzerindeki pürülan çökellerin yeri ile ayırt edebilirsiniz. Bir tarafta lacunar ve diğer foliküler anjinada bir resim olduğunda bademcikler bir yenilgi vardır.

Lacunar anjina gelişim nedenleri ve mekanizması

Bakteri sayısı, streptokoklar, stafilokoklar ve pnömokoklar, lacunar anjinin en yaygın nedenidir ve enterovirüsler virüsler arasında en önde yer almaktadır. Enfeksiyon bademciklere farklı şekilde girer.

Bademcikler 3 enfeksiyon yolu:

 1. Ekzojen, enfeksiyon dışarıdan bademcikler geldiğinde (dışarıda).
 2. Endojen, enfeksiyon zaten vücut içinde olduğunda ve bağışıklık zayıflatıldığında aktive olduğunda (kronik bademcik iltihabı, çürük dişler, sinüzit).
 3. Hematojen, kan akışının diğer enfeksiyonlardan bademcikler içine girmesiyle oluşur.

Tüm yollardan, ekzojen daha yaygındır. Bununla birlikte, enfeksiyöz ajanlar solunum sırasında bademciklerin mukoza zarına yerleşirler. Çocuk, boğaz ağrısı olan bir kişiyle konuşma ya da hapşırma sırasında havaya giren virüsleri ya da bakterileri solur. Ağız mukozasının çeşitli yaralanmaları ve alt çenesinin yaralanmaları ile bademciklerin enfekte edilmesi de mümkündür.

Hastalığın gelişiminde önemli bir rol, predispozan faktörlere verilir.

Boğaz ağrısı gelişimine predispozan faktörler:

 1. Ortam sıcaklığını, hipotermiyi genel ve yerel olarak keskin bir şekilde değiştirerek (özellikle soğukta, buzlu içeceklerde ve ürünlerde).
 2. Havadaki nem, toz ve gaz kirliliği.
 3. Güneşe maruz kalma yetersizliği, vücuda giren toksinler.
 4. İrrasyonel, uygunsuz beslenme, aşırı çalışma.
 5. KBB organlarının kronik hastalıkları.

Bu faktörler bariyerin ihlaline, bademciklerin koruyucu işlevine yol açar. Sonuç olarak, kendi mikrofloraları bile boğaz ağrısına neden olabilir.

Lacunar angina tezahürleri

Çocukluk çağında, lacunar angina hemen hemen her zaman zehirlenme belirtileri ile akar: ateş (yüksek ateş), titreme.

Çocuklar, keskin, şiddetli boğaz ağrısı ve başağrısı, genel güçsüzlük, artan tükürük salgısı ile ilgili endişe duymaktadır. Yutulduğunda ortaya çıkan keskin ağrı nedeniyle, sıklıkla kulağa giren çocuk yemek yemeyi reddeder ve tükürüğü yutmaz. Yutma ihlali sonucu tükürük ve diğer sıvı burun içine girebilir. Belirgin iltihaplanma ile, ses değişebilir veya tamamen ortadan kalkabilir ve büyük bademcikler solunum zorluğu ve hatta hastalık süresi için işitme azalmasına yol açabilir. Bazı çocuklar kalpteki ve eklemlerdeki ağrıdan şikayet edebilirler.

İncelendiğinde orofarenkseki karakteristik değişiklikler ve servikal lenf nodlarının artışı ve ağrıları ortaya çıkar.

Olagharynx'deki değişiklikler, lacunar anjina karakteristiği:

 1. Mukoza ödem ve kızarıklık.
 2. Bordürlerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplayan lacunae beyazıdır.
 3. Baskınlar bademcikler üzerinde, onların ötesine geçme, kolayca kaldırılır ve aynı noktada yeniden ortaya çıkar. Plak çıkarıldığında mukoza zedelenmez.

Lacunar angina şiddetli akar. Genellikle hastalığın belirtileri 2 ila 4 gün arasında büyür ve hızla da geçer. Baskınlar hastalığın 4.-5. gününde ortadan kaybolmaya başladı. Küçük sayıları birkaç gün daha boşluklarda bulunabilir.

Küçük çocuklarda lacunar angina'nın özellikleri

Hayatın ilk aylarının çocukları pratik olarak anjina ile hasta değildir, bu yaşta nazofarenjit hakimdir.

Göğüsler ve erken yaştaki çocuklar nadiren lacunar anjinaya sahiptir, ancak hastalanırlarsa, zehirlenme ile çok zordur. Çocuklar yaramaz, huzursuz, yemek yemeyi reddediyorlar. Sıcaklık yükselir. Artan tükürük ve yutma güçlüğü ile birlikte, solunum genellikle bozulur, konvülsiyonlar, kusma vardır. Genellikle karın ve seyreltilmiş dışkıda ağrıları vardır. Değişiklikler orofarinkste uzun süre devam eder.

Bu yaşta, palatine bademcikler gelen iltihaplanma süreci genellikle farengeal, lingual ve laringeal bademciklere kadar uzanır, yaygın inflamasyon vardır, bu nedenle hastalık çok daha zordur. Lacunar anjinalı bebekler yatarak tedavi ve tıbbi personelin sürekli gözetimine ihtiyaç duyarlar.

Lacunar anjin tanısı, şikayetler, hastalık belirtileri, orofarenks muayenesi ve bademciklerin yüzeyinden alınan smearın bakteriyel muayenesinin sonuçlarına dayanmaktadır.

Lacunar anjina tedavisi

Kendiliğinden sertleşen lacunar anjin olmamalıdır. Yetersiz ve gecikmiş tedavi genellikle ciddi ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine yol açar. Tedavi, muayene ve teşhis edildikten sonra bir çocuk doktoru veya KBB doktoru atayabilir. Erken yaştaki çocukların yanı sıra şiddetli lacunar anjini ve zehirlenme belirtileri olan çocuklar genellikle hastaneye yatırılır ve tedavi edilir. Çocuk için tehlikeli olmayan lacunar angina'nın hafif ve orta seyli, evde tedavi ve reçete yazmanıza izin verir. Çocuğun evde tedavisi, bebeğin ebeveynleri tarafından doktorun tüm tavsiyelerinin sorumluluğu ve sıkı bir şekilde uygulanmasını gerektirir.

Lacunar anjinası olan bir çocuk normal vücut ısısı normale dönene kadar yatak istirahatine atanır. Yatak istirahatine uyulmaması hastalığın seyrini kötüleştirebilir ve kalbe, böbreklere ve eklemlere zarar verebilir.

Beslenmeye özel dikkat gösterilmelidir. Yiyecekler tahriş edici ve korunmasız olmalıdır. Çocuğa püreli (püresi), ılık tipte sunulan süt-sebze, kolay asimile edilen ürünlere tercih edilir.

Zehirlenmeyi önlemek için çocuk daha fazla içmeli. Çocuğunuza sık sık sıcak bir içecek vermek önemlidir, ancak küçük porsiyonlarda. Bitkisel çaylar, mineral, daha iyi gazsız, su, asidik olmayan meyve suları, meyve içecekleri olabilir.

Lacunar angina ilaç tedavisi genel ve yerel olarak ayrılır.

Lacunar boğaz ağrısı genel tedavisi içerir:

 • antibiyotiklerin zorunlu reçete;
 • ateş için ateş düşürücülerin atanması;
 • antihistaminikler, önemli bir ödem ve bademciklerin büyüklüğünde bir artış, çocuğun nefes almasını engeller;
 • gastrointestinal sistemin mikroflorasını geri getiren ilaçlar;
 • kombine vitamin kompleksleri.

Antibiyotiklerin korunmuş penisilinler, sefalosporinler, makrolidler reçete. Ev kullanılan ağız (ağız yoluyla ağızdan alınan) antibiyotikler tedavi etmek. Hastanelerde, esas olarak parenteral (intramüsküler olarak) kullanılır. Kullanım kolaylığı için, bebeklere bir süspansiyon veya şurup şeklinde antibiyotik verilir. Dozaj, çocuğun ağırlığı ve hastalığın ciddiyeti dikkate alınarak, her biri için ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanır. Antibiyotik tedavisinin seyri 7 ila 10 gün sürer.

Antipiretikler sadece 38,5 ve üzeri bir sıcaklıkta kullanılır. Çocuklar şurup ve mumları tercih ederler (Nurofen, Cefekon). Etkisizlerse, antipiretiklerin kas içi uygulaması, litik karışım olarak adlandırılır. Bu ilaç grubu, sıcaklığın azaltılmasına ek olarak, analjezik bir etkiye de sahiptir.

Antihistaminikler, bademciklerin ve orofarenksin mukozal zarının ödemini azaltır, böylece nefes almayı kolaylaştırır. Çocuk pratiğinde en çok kullanılanlar Suprastin, Zirtek ve Fenistil'dir.

Bağırsak mikroflorası, örneğin, "Acipol" restore ilaçların kullanımı, reçete antibiyotik herkes için tavsiye edilir. Kullanımı özellikle kusma ve gevşek dışkı olan çocuklar için gereklidir. Tedavinin seyri iki haftadır.

Vitamin komplekslerinden yaşınıza göre uygun olanları kullanabilirsiniz.

Lacunar anjin yerel tedavi içerir:

 • gargara;
 • antiseptiklerle yağlama veya sulama;
 • fizyoterapi prosedürlerinin atanması.

Durulama şüphesiz lacunar anjinası dahil olmak üzere boğaz hastalıklarının lokal tedavisinin en temel yöntemidir. Çocuk nasıl gargara yapılacağını bilirse, bademciklerin baskınlardan arındırılması ve iyileşme süreci çok daha hızlı olacaktır.

Gargara mümkün olduğunca sık arzu edilir. İdeal olarak, bu her saat yapılmalıdır.

Sen gargara yapabilir misin?

Durulama için, eczane veya bağımsız olarak hazırlanmış evlerde satın alınmış, hazır antiseptik solüsyonlar kullanılır. Bademciklerin plaktan temizlenmesi, dezenfekte edici ve antienflamatuar etkiye sahiptir.

Çocuklarda hazır antiseptik çözeltilerden, "Chlorophyllipt", "Miramistin", furacilin gibi çözümler önerilir.

Evde kendi başına hazırlanabilen en popüler durulama çözeltisi, tuzlu bir çözeltidir. Oldukça basit yap. Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz eritin ve çözelti hazır. Ayrıca bu seçeneği sıklıkla kullanın: bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz ve aynı miktarda soda sulandırın.

Birçok şifalı otlar (marigold, adaçayı, papatya) durulama ve decoctions için iyi. Bu boğaz hastalıklarının tedavisi için etkili ve eski çağlardan beri bilinen mükemmel bir halk ilaçtır.

Bebeğin boğazını bir Klorofilkil veya Lugol çözeltisiyle yağlaması tercih edilir. Bunun için annenin parmağını bir parça bandajla sarması ve antiseptik ile nemlendirmesi, bebeğin boğazını yağlaması gerekiyor.

Daha büyük çocuklara sprey şeklinde antiseptik solüsyonlar reçete edilir (Ingalipt, Miramistin, Cameton).

Ayrıca antiseptikler, çoğu çocuğun ağızlarında ("Tharyngept") memnuniyetle çözdüğü tabletler şeklinde üretilir. Ayrıca durulama ile birlikte kullanılabilirler.

Lacunar anjinalı çocuklarda fizyoterapi yöntemlerinden bademcik bölgesine DUF boğazını ve UHF'yi başarıyla uygular. Kural olarak, 5-7 prosedürleri atayın. Fizyoterapi sadece sıcaklık yoksa yapılabilir. Sıcaklıktaki artış, hatta önemsiz, bir kontrendikasyondur.

Servikal düğümlerin önemli bir artış ve ağrı ile, lenf düğümleri için kuru ısı ve UHF reçete edilir. Bir doktorun randevusu olmaksızın lenf bezlerinde ısınmak ve sıkıştırmak olmamalıdır. Bazı durumlarda, termal prosedürler inflamasyonu artırabilir ve ek ödemeye neden olabilir.

Lacunar anjina komplikasyonları

Lacunar angina'nın çeşitli komplikasyonlarından olan çocuklarda:

 • Bir veya iki tarafta amigdala çevresindeki dokularda irin birikmesiyle ortaya çıkan paratonsiller ve parapharyngeal apse. Bu komplikasyon cerrahi müdahale gerektirir;
 • orta kulak iltihabı veya akut iltihabı;
 • larinks veya sahte kubbenin ödemi. Bu, boğulma ile ortaya çıkan belki de en zorlu komplikasyondur. Tehlike, durumun aniden geliştiği ve hızla ilerlediği. Bu durumda çocuğun acil tıbbi bakım ihtiyacı vardır;
 • miyokardit veya kalp kasının iltihabı, genellikle lacunar anjina streptococcus neden olduğunda ortaya çıkar;
 • piyelonefrit ve glomerülonefrit. Bu, çoğunlukla streptokokların neden olduğu şiddetli bir boğaz ağrısı sonrasında ortaya çıkan böbreklerin bir komplikasyonudur;
 • eklem ya da artrit iltihabı;
 • menenjit veya meninks iltihabı;
 • bronşit ve pnömoni (bronş ve akciğerlerin iltihabı);
 • sepsis (mikropların vücuda taşınarak kanın içine girmesi, yeni enfeksiyon odağı oluşturur).

önleme

Anjin önlenmesi oldukça basittir. Ebeveynler, çocukta lacunar anjinası riskini önemli ölçüde azaltabilecek ve aşağıdaki önlemleri gözleyebileceklerdir:

 • özellikle artmış morbidite dönemlerinde hastalarla temastan kaçınmak;
 • süper soğutma değil. Hava şartlarında bir çocuk giyin. Hipotermi riski oldukça yüksek olduğunda, özellikle bacakları ve nemli mevsimlerde, bebeğin bacaklarının her zaman kuru olduğundan emin olun;
 • Çocuk odasında en uygun koşulları sağlamak (sıcaklık, nem, düzenli havalandırma);
 • çocuğu temperleme ve bağışıklığını güçlendirmek;
 • enfeksiyonların kronik odaklarını zamanında tedavi etme (çürük dişler, paranazal sinüslerin hastalıkları);
 • Çocuğa, taze sebze ve meyvelerini içeren rasyonel beslenmesini sağlamak.

Sonuç

Lacunar angina, çok sayıda ciddi ve hatta bazı durumlarda yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Ebeveynlerin bunu bilmesi ve hastalığın nasıl geliştiğine dair bir fikre sahip olması gerekiyor. Doktorla temasa geçmeden, boğaz ağrısına benzeyen herhangi bir bulgu saptamak. Doktora gitme ihtimaliniz yoksa veya sadece bir hafta sonra resepsiyona kayıt yaptırmışsanız, evde doktoru arayın. Angina kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir ve tedavi ile geç kalmamak daha iyidir. Kuşkusuz, çocukta anjinin gelişmesine izin vermemek için ideal olan, ancak tüm önleyici tedbirlerle bile, her zaman mümkün değildir. Bu nedenle, uyanık olmak, zamanında doktoru ziyaret etmek ve tedaviye başlamak, sadece lacunar angina ile başarılı bir şekilde başa çıkmak değil, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesini de engelleyebileceksiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kulağa bir losyon nasıl yapılır

Makalenin içeriği Kulağa bir losyon nasıl yapılır Basınç nasıl indirilir Akne kurtulmak için nasıl ücretsizTekniğin avantajı, kulak üzerindeki en yaygın sıkıştırmanın lokal olarak kan dolaşımını en hızlı sürede ve iltihaplanmayı giderebilmesidir.

Evde bezlerde irin nasıl temizlenir

Makalenin içeriğiBu koşulların evde tedavisi, çoğu durumda hastalığın şiddetli olmayan bir kursa sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Doğru antibiyotik uygulaması 4-7 gün içinde iyileşmeye yol açar (anjin formuna bağlı olarak).