Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalığın birincil formu neden olur:

İkincil anjin formu neden olur:

 • tüberküloz;
 • kızıl ateş;
 • Enflamatuar süreçlerin ağız boşluğuna ve salgı bezlerine sık sık yayıldığı enfeksiyöz bir doğadaki diğer hastalıklar.

Bu boğaz ağrısı formunda enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişi ile temas halinde (havadaki damlacık), enfekte kişinin ve yiyeceğin kullandığı nesnelerle günlük temas halinde olabilir.

Hastalık nasıl başlar?

Sıklıkla bu hastalık keskin bir şekilde başlar. Patojen bulaşıcı mikroorganizmaların inkübasyonu 1 ila 3 gün sürer. Angina'nın tüm semptomları hızla kendini göstermeye başlar ve 2-3 saat içinde zirveye ulaşır.
Genellikle, başlangıç ​​işareti farinks ve ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlardır. Bir kişi lenf düğümlerinde bir artış hisseder, bir "gıdıklama" ve boğazda bir gıdıklama, yutma ve bademcikler com duran bazı acı.

Lacunar Angina'yı yakalayabilir miyim

Hastalık, havadan ve evsel yolla kolayca bulaşır, bu sayede kolayca alabilirsiniz.

Bir odada hasta ve sağlıklı insanlar olduğunuzda, sürekli havalandırılmalıdır. Odanın etrafını doğrayarak su sarımsaklarına bırakabilir ya da parçalarla sarın. Mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Sarımsak yerine, burun deliklerini oksolinli merhem veya damlayan influferon ile temizleyebilirsiniz.

Diğer anjina türlerinden lacunar anjininin farkı

 • Tüm semptomların tezahürü hızla gerçekleşir;
 • bademcikler üzerinde sarı-beyaz pürülan ülserler görülür;
 • bademcikler üzerindeki plak, özel bir tıbbi spatula ile kolayca çıkarılır, iz ve kan bırakmaz;
 • Diğer anjina tiplerinin aksine, ciddi bir hastalık seyri. Özellikle küçük çocuklar için;
 • çocuklarda genellikle astım atakları olur;
 • insan vücudu için tehlikeli komplikasyonlara neden olur.

Hastalığın belirtileri

 • Komple, bademcikler, sürekli terleme, genişlemiş lenf düğümleri ayakta, mükemmel hissedilir;
 • Boğaz ve ağrıdaki baskılar, bezlerin birbirlerine ve yabancı cisimlere karşı hareketleri ile ağırlaştırılır (yutma, palpasyon);
 • (Mümkünse, baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, güçlü titreme, bulantı,) zehirlenme belirtileri ateşle birlikte (38-39 derece) - Ani ateş oluşumu
 • tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı (miyalji);
 • taşikardi;
 • uykusuzluk mümkündür.

Lacunar anjininin en önemli semptomları 2-3 saat içinde bu semptomlarda çok hızlı bir artış ve yutulduğunda bademciklerin hassasiyetidir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak gerekir, çünkü lacunar anjinası olan bir kişi bulaşıcıdır.
Ana tanı yöntemi görsel muayene ve palpasyondur. Doktor boğaz ağrısı tipini belirleyemezse, tıbbi bir spatula bademcikler üzerindeki plakayı çıkarır.
Birincil muayene, tanıyı netleştirmek için hastayı KBB'ye göndermesi gereken bir doktor-terapist tarafından gerçekleştirilir.
Daha sonra analiz için bir sürüntü (tohumlama) ve bir kan testi alınır. Angina, beyaz kan hücresi sayısı, lenfositoz ve ESR'ye yanıtın hızlanması ile kendini gösterir. Lacunar anjinanın nedenini ve tedavi yöntemini tanımlamak için bakteriyolojik tohumlama ve kan testi gereklidir.

Lacunar anjin tedavisi için yöntemler

Lacunar anjina tedavisi yöntemleri ilaç ve tıbbi olmayan olarak ayrılır. Hastalığın ağır vakalarında, hasta yatarak tedavi için zehirlenir. Evde tedavi görürken, doktorunuzun tüm tavsiyelerini izlemeli ve ilaç dozunu değiştirmemelisiniz.

Ana tedavi yöntemleri

 • Rejimin gözetimi. Sağlıklı kişilerden (gazlı bez bandaj, havalandırma, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen araçları - havlu, sabun, ovma pedleri, vb) izolasyon gereklidir.

Semptomların çoğunluğu geçtiğinde akut seyrede yatak istirahatına uygunluk - yarı yatak (daha fazla dinlenme, kısa yürüyüşler).
Gıda, sıcak ve tercihen sıvı olmalıdır. Kızartılmış, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bol miktarda saf su içilir. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Sigara içmek çok tahriş olan mukozayu tahriş eder.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tedavi süreci - bir haftadan az olmamak üzere. En sık reçete edilen sefaleksin, Amoksisilin, Ampisilin;
 • içeren müstahzarlar probiyotikler Bağırsak mikroflorası ve diyare oluşumu ile ilgili problemleri önlemek için (Acipol, Bifiform, Linex, vb.);
 • analjezik ve anti-inflamatuar müstahzarlar (Ibuprofen, Ibuklin, Nimesulid);
 • ateş düşürücü (Aspirin, Parasetamol, Nurofen);
 • farenks ve genişlemiş lenf düğümleri güçlü bir ödem varsa, bazen atanır antihistaminikler (Suprastin, Diazolin);
 • damla orofarenks hastalıkları için bir bitki bileşiği ile (örneğin Tonzillon);
 • durulama En az 3 kez otlar (adaçayı, meşe kabuğu), ai, furatsilinom, soda infüze. Semptomların başlangıcında, her saat;
 • spreyler yedikten sonra boğaz ilaçları (Igalipt, Hexsaral, Cameton, Tantum Verde, vb.), günde en az 3-4 kez;
 • votka sıkıştırır, boyun bölgesinde yapmak, sıcaklık düşüşlerinden sonra tutulur;
 • fizyoterapi. Tedavi tıbbi cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik dalgalar ile iltihaplı bademcikleri etkiler. Sonuç - ödem azalır ve irin yaprakları.

Tedavinin tam yolunu tamamladıktan sonra, hastalara bağışıklığı destekleyen ilaçlar reçete edilir - immünomodülatörler (Immunal, Imudon).

Cerrahi müdahale

Hastalık kalıcı komplikasyonlarla kronik hale geldiğinde cerrahi tedavi endikedir. Lakunotomiey Hastalığın seyri sırasında hastanın durumunu şiddetli formda kolaylaştırır. İltihaplı bezlerin yüzeysel dokularında cerrahi bir neşter, pürülan akıntının ortaya çıktığı küçük bir insizyonla yapılır. Başka, daha karmaşık bir operasyon - tonsillektomi. Bezlerin çıkarılmasını içerir. Bu yöntem, hastalığın kronik bir formu ve sürekli başarısız tedavi sırasında anjin tedavisinde kullanılır.

Halk ilaçları ile tedavi

Herhangi bir halk ilaçları kullanımı sadece muhafazakar yöntemler ile birleştirilebilir. Aynı zamanda, önde gelen doktorun danışması zorunludur. Durumu hafifletmek için alınan bazı ürünlerde bulunan bileşenler, ilaçlarla uyumsuz olabilir.

Geleneksel ilaç anlamına gelir:

 1. Ahududu, limon, bal, kızılcık ve kızılcık ile siyah ve yeşil çay içmek;
 2. Sıkmak ve bal ile karıştırmak için 3 yaşındaki kırmızı parçaları. Preslenmiş suyu ekleyin. 7-10 gün boyunca günde 3-5 kez bademcik elde edilen karışımı yağlayın;
 3. Bıçağın ucundaki sitrik asit, bir bardak ılık su ile karıştırılır. Günde 3 kez durulayın;
 4. eczanede St. John's wort ve kadife çiçeği infüzyonu satın alın ya da kendiniz yapın (saksıları açın, alkolle doldurun ve karanlık bir yerde 14 gün boyunca infüze edin). Bir bardak suya 40 damla ekleyin ve her 3 saatte bir durulayın.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda enfeksiyon, vücudun derinlerine yayılabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Lacunar anjin akışının arka planında ortaya çıkabilecek bu tür komplikasyonlardan biri, akciğerlerde ve diğer iç organlarda (pnömoni, bronşit, farenjit, vb.) Inflamatuar süreçlerdir.
Hastanın gözle görülür bir iyileşmesi varsa ve daha sonra keskin ve hatta daha kötü bir bozulma parathonsillar apsenin kesin bir işaretidir. Bir gün yutkunma imkansızlaşır, tükürük artar, acı çekilmez hale gelir.
Boğaz ağrısı yol açabilecek komplikasyonlar:

Lacunar anjina önlenmesi

 • Hava için giyinme;
 • soğuk yiyecek ve sıvı tüketmeyin;
 • bağışıklığı korumak (özellikle soğuk mevsimde);
 • zamanında bir doktora gidin.

Lacunar angina'nın kronik bir forma geçmemesi için sağlığınızı sürekli olarak izlemeniz, ılımlı bir fiziksel yüke sahip olmanız ve kötü alışkanlıklar bırakmanız gerekir.

Lacunar anjin nedir?

İnsanlarda, palatine bademcikler bir savunma organı olarak hizmet ederler ve orofarinkste bulunurlar. Yüzeyleri dokusunun kalınlığına giren birçok çöküntü veya lakuna sahiptir, kanalların alanı sadece orofarenksin duvarı ile karşılaştırılabilir, yaklaşık 350 santimetrekaredir. Bademcikler alanı boş yere çok büyük değildir, lenfoid dokunun mikroorganizmalar ile daha fazla temas etmesi gerekir. Bu doku lacunar angina iltihabı geliştiğinde, daha sonra tartışılacaktır.

Angina nedir?

Palatine bademciklerin lakunasının kavitesinin akut lacunar anjina irin inflamasyonudur. Her yaşta, özellikle çocuklarda ve ergenlerde görülür. Bir yetişkin genellikle ağız boşluğunun kronik bir enfeksiyonuna sahiptir ve 50 yaşına kadar teşhis edilir. Daha yaşlı bir yaşta, hastalık riski azalır. Hastalık riski tüm yıl boyunca devam ediyor, ancak zirve Ekim'den Ocak'a kadar sürüyor.

nedenleri

Anjin gelişimi sadece bu şekilde meydana gelmez, bunun için birincil ya da ikincil olabilen belirli nedenler vardır. Birincil için şunları içerir:

İkincil varyant, çevreleyen dokular etkilendiğinde gelişir. Şu durumlarda oluşur:

 • kızıl ateş;
 • tüberküloz lezyon.

Enfeksiyonun meydana geldiği çeşitli yollar da vardır. Sadece üç tane var:

Dikkat edilmesi gereken nedenler arasında patolojinin gelişimine yatkın olan faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • ağız boşluğunun ve burnunun enflamatuar süreçleri;
 • diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı;
 • hipotermi;
 • sürekli yorgunluk;
 • Kötü ekoloji.

semptomlar

Lacunar anjin tedavi edilmeden önce, hastalığın tezahür edebileceği belirtileri belirlemek için gereklidir. Semptomlar çok hızlı gelişir ve 38 ila 39 ve hatta 41 derecelik bir sıcaklık artışıyla birlikte olurlar. Sıcaklık günlük 2-5 derece arasında değişmektedir.

Sarhoşluk keskin ve hızlıca büyür, bu durum incelikle gösterilir, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybolur, uyku bozulur. Tonsillit, özellikle yutma, sıkışma ve topak eklemleri, kaslar sırasında boğaz ağrısı gösterir.

Ayrıca, burun ve üst dudak soluk kalırken, anjin yanakların kızarmasıyla kendini gösterir. Ancak mukoza zarları çok parlak belirtiler verir, özellikle bademcikler, palatin yayları ve yumuşak damak alanında parlak kırmızı bir renk alırlar. Tonsil mukoza üzerinde lacunae içinde tıkayıcı denir irin bir birikimi vardır. Ek belirtiler, boyundaki ve alt çenenin altındaki genişlemiş lenf düğümleri. Kalp taşikardi olarak adlandırılan daha hızlı atmaya başlar ve dakikada veya dakikada 90 vuruştur.

Özel teşhis

Semptomların verdiği bilgilere ek olarak, tanının ilgili hekim tarafından yapılan özel çalışmalarla da doğrulanması gerekir. Bitki örtüsünde ekimin ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığının gerçekleştirildiği gösterilmiştir. Bir mikroskop altında incelenen bir inme de yapılır. Hastalığın viral doğası şüphesi varsa, bir virüs ise patojenin kurulmasına yardımcı olacak bir polimeraz zincir reaksiyonu gösterilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • sitomegalovirüs.

Kişide, hastalığın tezahür ettiği belirtileri bulmak yeterli değildir. Buna ek olarak, doktor nasıl başladığı ve ilerledikçe nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgilerle ilgilenir. İlk belirtilerin ortaya çıkış anından ve kişinin gelişimini birbirine bağladığı dönem.

Hastalığın tedavisi

Semptomların şiddeti ne olursa olsun, bir kişi hastanede yatmaktadır. Patolojiyi başarılı bir şekilde tedavi etmek için, yatak istirahati ve hasta boğaz ağrısı olan temas sayısının maksimum limiti gösterilir. O zaman, yiyecekler sıcak, silmeli ve baharatlı olmamalı, ama mümkün olduğunca içmelisiniz.

Erişkinlerde lacunar anjini tedavi etmek için kullanılan yöntemler, hastalığın diğer varyantları için aynıdır. Her şeyden önce konservatif tedaviye başlayın ve bademcikler daha büyük hale gelir ve normal nefes almayı önlerse, çıkarılması için cerrahi yapılır.

Antibakteriyel ajanlar

Bu ilaç grubu, hastalığın mikrobiyal sebebi altında kullanılır. İlk aşamada, geniş spektrumlu ilaçların kullanımı gösterilmektedir ve sülfonamidler daha az kullanılmaktadır. Antibakteriyel ilaçların yardımıyla, mikroorganizmalar tahrip edilir, ancak bakteri olmaları şartıyla. Virüsler için bu ilaç grubunun etkisi yoktur. Eğer her şey doğru seçilirse, patojenin tamamen yok edilmesi minimal yan etki ile elde edilir.

Sık kullanılan ilaçlar uyuşturuculardır:

 • sefalosporin serileri;
 • makrolidler;
 • fluorokinolonlardır.

Sıcaklığı azaltmak için

Bu ilaç grubu 38 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile gösterilir. Sıcaklığın düşük olması durumunda, vücudun enfeksiyonun kendisine direnebildiğine inanılmaktadır. Bir febrifüj olarak, bir grup steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç kullanılır. Enflamatuar süreci, boğaz ağrısını, boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Bu grubun ilaçlarını reçete etmek kabul edilemez, çünkü yan etkiler penisilinler ile kombinasyon halinde mümkündür. Ayrıca, kontrolsüz kabul koşulları altında peptik ülser geliştirme veya şiddetlendirme riski de vardır.

Çocukluk döneminde, bu ilaçlar hoş bir tada sahip bir şurup veya süspansiyon olarak kullanılır. Sıcaklık iletiminin süresi 3 ila 4 gün arasındadır, bundan sonra durum kademeli olarak normalleştirilmelidir.

Antihistaminik serilerin preparatları

Lacunar anjina formu ile, bu ilaç grubunun alımı gösterilmiştir. Makrolidler ile kombinasyon halinde, kalp üzerinde toksik etki gösterebildiklerini belirtmek gerekir. İlaçlar bademciklerin şişmesini azaltmaya yardımcı olur, farinks, gırtlak spazmı riskini azaltır, alımından sonra, solunum iyileşir. Ayrıca, bu grubun çocuklukta anjina tedavisinde ve aynı zamanda çeşitli alerjik reaksiyon tiplerine eğilimli kişilerde de kabul edildiği gösterilmiştir.

Hastalığın lokal tedavisi

Maksimum pozitif etkiyi elde etmek için, anjin ile topikal preparatlar kullanılır. Durulama yardımıyla, faringeal mukozanın dezenfeksiyonu yapılır, hastalığın semptomları azalır ve en önemlisi, bademciklerin lakunasını bloke eden pürülan tıkaçlar alınır.

Angina ile lokal tedavinin bir çeşidi olarak, emilebilen tabletlerin yanı sıra sulama yardımcıları kullanılır. Ayrıca, doktor boğaz dekontamine olacak pastil, lolipop, reçete edebilir ve tıbbi bileşenler doğrudan iltihap alanına düşecektir. Yerel bir tedavi olarak başarıyla uygulanabilecek çeşitli araçlar vardır:

 1. Bir doktor, borik asit tarafından reçete olarak furacilin çözeltileri kullanarak durulama. Mükemmel soda, hidrojen peroksit, soluk pembe manganez anjina çözeltisi mantarları ortadan kaldırmak için izin verir.
 2. Durulama, iyot ilavesiyle, suyla birlikte tuz veya soda bazında hazırlanabilir.
 3. Angina şifalı otlar, örneğin, papatya ve adaçayı ile iltihabı azaltmak için mükemmel yardım.
 4. Bademciklerin mukozal sulanmasını, eczanede serbestçe bulunabilen deniz suyu ile olumlu yönde etkiler.
 5. Ayrıca, sulama için özel ilaçlar kullanılır, doktorun takdirine bağlı olarak seçilirler.

Halk tarifleri

Geleneksel tıbbın pozitif yan etkileri kendilerini kanıtlamıştır, ancak sadece hekim ile görüştükten sonra ve ayrıca boğaz ağrısı için öngörülen tedaviye ek olarak kullanılması önerilir. İyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak çeşitli tarifler vardır.

Başlangıç ​​olarak, kremalı tereyağlı tereyağını eritmeye ve aynı miktarda bal ekleyerek, bir tutam mutfak sodası ekleyerek, karıştırarak, herşeyin düzgün bir tutarlılık kazandığı bir duruma getirmeyi deneyebilirsiniz. Ajan, ılık bir biçimde kullanılır, ağız boşluğunda günde üç kez bir çay kaşığı içinde çözülmelidir.

İkinci tarif için, bir bardak bal ve bir elma suyu sirkesi bir çay kaşığı çözünmüş bir önceden ısıtılmış suya ihtiyacınız olacaktır. Boğaz dört gün boyunca çözelti ile okşadı.

Bir bardak taze sıkılmış pancar suyu üzerine elma sirkesi bir çay kaşığı eklenir. Ürün ısıtılır ve daha sonra bir dakika orofarenks tarafından okşa- nırlar. Prosedür gün içinde dört kez tekrarlanır.

Propolis'in iyileştirici özelliklerinin uzun zamandır bilinmesi üzerine kendini pozitif yan ve anjina ile kanıtladı. Angina ile yaptığı parça günde üç kez beş dakika çiğnenmelidir.

Daha önce suyla çözünmüş olan propolise dayalı bir tentürle boğazını durulamak yararlıdır.

Nebülizatör, alkali maden suyu ile doldurulur, ardından 10 dakika boyunca bir inhalasyon yapılır. Mukoza boğazını ve bademciklerini yumuşatmak için tüm prosedür günde üç kez tekrarlanır, ağrı yavaş yavaş kaybolur.

Demlenmiş siyah çayın camına bir kaşık rendelenmiş zencefil eklenir, sadece bu bitkinin kökü tıbbi özelliklere sahiptir. Sonra bir bardağa bir dilim limon koy. 20 dakika sonra sıcak çay içmelisiniz, anjinadan olabildiğince çabuk kurtulmak için sıvının ağız boşluğunda bir süre tutulması tavsiye edilir.

Anjina ile operasyon

Lacunar veya diğer anjina formlarının sık ataklarının ortaya çıkması durumunda, cerrahi müdahale endikedir. Çeşitli varyantlarda gerçekleştirilebilir, bunların en basitleri, pürülan içeriklerden boşlukların ve lekelerin temizlenmesidir. Bu amaçla diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae kullanın.

Son yıllarda, lazerle lasping ve soğuk algınlığı tedavisi yaygınlaşmıştır. İşlemden sonra, değişmiş bölgeler dondurulur, bunun sonucunda alevlenme önlenir. Yukarıda açıklanan tüm yöntemler işe yaramadıysa, amigdala değişti, operasyon tonsillektomi olarak adlandırılır.

Anjin tanısı ve tedavi yöntemi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir, aksi takdirde ölüme kadar komplikasyon riski vardır. Hastalığın ilk şüphesi varsa, bir uzmandan yardım istemek ve ardından iyileşmek daha iyidir. Nüks önleme küçük bir önem taşımamaktadır.

Lacunar angina - fotoğraf, çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi, semptomlar ve prognoz

Hızlı sayfa gezinme

Lacunar angina, bademcik iltihabının en şiddetli formlarından biridir - hastalık hızla gelişir ve çocuklarda daha sık teşhis edilir. Lacunar anjina tedavisi zamanında ve doğru olmalıdır, aksi takdirde tehlikeli komplikasyonların gelişme riski yüksektir.

Lacunar angina - nedir bu?

Laküner bademcik iltihabı - önemli bir şişme ve bademcik kızarıklık, irin ve lenf bezlerine ait orta inflamasyon bunlara serbest akan, akut pürülan tonsilit şeklidir.

Etken maddeler daha sıklıkla hemofilik çubuk ve streptokok bakteri, daha az sıklıkla pnömokok, çeşitli virüsler, meningokoklardır.

bunların hastalık biriken irin - bademcik iltihabı, bu formun adı iltihabı bademcik boşluklar (dallanmış boşluklar) lokalize olmasından kaynaklanıyordu. Ek olarak, tubal, farengeal, lingual tonsiller etkilenebilir.

Lacunar angina bulaşıcıdır ve bulaşma yolları şöyledir:

 • havada (mikroplar öksürme, hapşırma, konuşma yoluyla bulaşır);
 • temas (çocuk oyuncakları, havlular, diğer bulaşmış şeyler aracılığıyla);
 • oral (gıda ile, enfekte ise, öpücüklerle).

2 gün 3-4 saat sürer kuluçka dönemi laküner anjin, hastanın aynı zamanda hastalığın kaynağı ve patojen virüs ise aynı yüksek enfeksiyon riski vardır.

Çocukları ve zayıflamış bağışıklığı olan insanları enfekte etmek. Provoke faktör hipotermi, çürük ve ağız boşluğunun diğer patolojileri, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, kirli hava olabilir.

 • Lacunar anjin için ICD 10'un kodu J03'dür.

Lacunar angina belirtileri (fotoğraf)

Lacunar boğaz ağrısı fotoğraf belirtileri

Lacunar angina hızla gelişir, tezahürleri akuttur ve hastalık genel zehirlenme belirtileriyle başlar:

 1. Chill ve sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir;
 2. Şiddetli zayıflık;
 3. Ağrı, kemiklerde ve kaslarda ağrı;
 4. Baş ağrısı.

lacunar boğaz fotoğrafı yakın boğaz

Kişi hızla yorulur, taşikardi ortaya çıkar, iştah kaybolur. İlk 1-2 gün içinde sıcaklığın düşmesi zor olabilir, konvulsif sendrom gelişebilir.

Lacunar Angina'nın yerel belirtileri:

 • boğazda ağrı ve kuruluk;
 • servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış, dokunaklı yumuşak ve ağrılı;
 • farinksin kızarması bölgesinde mukus;
 • Bordur bademcikler, yüzeylerinde kolayca çıkarılabilen pürülan-sarımsı beyaz kaplamalı görünür alanlardır.

Lacunar angina bademcikler tamamen veya kısmen irin ile kaplanabilir, plak altındaki mukoza zarı zarar görmez. Hastalık tek taraflı olabilir veya boğazın her iki tarafını da etkileyebilir.

Çocuklarda lacunar angina belirtileri

Çocuklarda lacunar anjininin latent dönemi birkaç saatten bir güne kadar sürer. Hastalık, hızlı bir şekilde, sıcaklıkta keskin bir artışa neden olur; bu, ilk gününde, azaltılması güçtür.

Çocuk ağrılı olur, kaprisli, yemeyi reddeder, faaliyeti önemli ölçüde azalır. Boğazda, bademcik ve palatine kemerlerin şişlik ve kızarıklıklarını incelerken, güçlü bir ağrı vardır. Çocuklarda bademcikler yetişkinlerden daha fazla iri üretiyorlar.

Çocukluk çağında lacunar anjinası bulguları daha belirgindir. Çocuklar bu hastalıktan ciddi şekilde acı çekiyorlar - boğmacadaki zehirlenme ve lokal değişiklikler semptomlarına sıklıkla ishal, karın ağrısı ekliyorlar. Karmaşık vakalarda, meningeal sendrom, hareket ve bayılma bozukluğunun bozulması ile gelişir - şiddetli kusma, baş ağrısı, servikal ve oksipital kasların sertliği.

Lezyon daha sık bilateraldir, bademciklerin hem lacunar hem de foliküler tonsilliti etkilediği görülür. Mukoza boğazındaki herpes enfeksiyonunun mikrobiyal boğaz ağrısına katıldığınızda sadece pürülan çökelleri değil, aynı zamanda kesin kanamaları da görebilirsiniz.

Hastalık 10 güne kadar sürer ve yeterli tedavi ile tam iyileşme ile biter. Bir yıl altı çocuklarda lacunar anjin nadiren teşhis edilir, çünkü bademcikler sadece 6-8 ay içinde oluşur.

Lacunar angina tedavisinde taktikleri

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde üç tipte ilaçlar kullanılır:

 1. Etiyotropik, antimikrobiyal maddelerdir (antibiyotikler ve sülfonamidler).
 2. Semptomatik - antipiretik, analjezik, antihistamin, anti-inflamatuar ilaçlar.
 3. Patojenetik - patojenleri kontrol etmek için yerel ilaçlar (durulama çözeltileri, spreyler, emilim tabletleri).

eylem iltihabı neden patojenleri yok yöneliktir, çünkü sülfonamidlerin gruptan laküner anjin antibiyotik veya antimikrobiyal ajanları ile tedavinin temelini oluşturabilir.

Şiddetli olgularda, pürülan odaklar lakunada ve anjinada derinlerde yer aldıklarında, bu genellikle tekrarlar, lakunaların cerrahi açılmasının onları pustan arındırdığı gösterilmiştir. Bunun için galvanokostik, diyatermikoagülasyon, kriyocerrahi yöntemleri kullanılmaktadır. Eğer etkisiz olursa, tonsillektomi atarlar - bademciklerin giderilmesi.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, ilaçlar

Antibiyotik tedavisinin seyri 7 ila 10 gündür. Eğer bademcik iltihabı seyrek değilse, sülfonamidler - Biseptol, Oriprim, Sulfadimetoksin, Grossetol, Sulfalen reçete edin. Şiddetli rotada antibiyotikler gösterilir - Amoksiklav, Siprofloksasin, Eritromisin, Cyphran, Sumamed. Tabletler, kapsüller veya kas içi enjeksiyonlar şeklinde kullanılırlar.

anjina laküner yetişkin lokal tedavisi, aerosoller (Kollustan, Ingalipt, Geksoral, Joks) ihtiva eden antiseptikler emme pastilleri ve pastilleri boğaz durulama ve spreyler kullanımı ile gerçekleştirilir (anjin durdurma Septolete, Trachisan, Falimint).

Antibiyotik tedavisi sırasında ve 3-4 gün sonlandırıldıktan sonra, günde 5-6 kez gargara yapmak önemlidir. Bu pus birikintilerini ortadan kaldırmak için gereklidir, çünkü ölü bakteri ve lökositlerin çürümesi ürünleri kanın içine emilir ve şiddetli zehirlenmeye yol açar. Sprey veya rezorpsiyon tabletlerini uygulamadan önce bunu yapın.

Durulama solüsyonu hazırlamak için şunları kullanabilirsiniz:

 • Propolis, Iodinol veya Microcid (200 ml su başına 30-50 damla oranında) tentür;
 • Furacilin (su bardağı başına 2 ampul);
 • Klorofilkil veya Rotokan (bir bardak suya 1 çay kaşığı).

Gazlı bez veya kaşık kullanarak bademciklerden pürülan kalıntıları temizleyemezsiniz - enfeksiyonu sağlıklı bölgelere aktarabilir veya mukozaya zarar verebilir.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde semptomatik ajanların:

 • Antipiretikler - Panadol, Aspirin, Efferalgan.
 • Baş ağrısı giderici anlamına gelir - Citramon, Analgin, Solpadein.
 • Bademcik ödemini azaltmak için antihistaminikler - Zirtek, Loratadin, Pipolphen.
 • İnflamasyonla mücadele için NSAID'ler - Ibuprofen, Indomethacin, Nimesulide.

Çocuklarda lacunar angina tedavisi, özellikleri

Çocuklarda lacunar anjina tedavisinde, enfeksiyöz ajanların yok edilmesi için antimikrobiyal ajanlar, antibiyotikler veya sülfonamidlerin kullanılması zorunludur. Bu ilaçların çocukluktaki önemi, küçük bir çocuk için patojenetik yöntemlerin (gargaralama, antiseptik pastillerin kullanımının emilimi) tam olarak kullanılmasının imkansız olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Antibiyotik tedavisine dikkatli bir şekilde yaklaşılmalı ve ilaçları kendiniz seçmeyiniz. Çocukları tedavi etmek için tüm yöntemler bir doktor tarafından yazılmalıdır:

 • Nispeten kolay bir anjina akışı ile yeterli sülfanilamid tabletleri vardır - Co-trimoksazol, Biseptolum, Sulfadimtoksin.
 • Şiddetli vakalarda sadece antibiyotikler kullanılır. Çocuklar için fon örnekleri - Sumamed, Amoxiclav, Augmentin, Ampisilin, Roxitromisin.

Mümkünse, çocuğun tedavisi için yerel yöntemleri kullanın - durulama, spreyler, emilim için pastilleri. İyileşmeyi hızlandıracak ve hastalığın seyrini kolaylaştıracaklardır.

Bu tür ilaçların küçük çocukları için, en uygun ilaçlar bir aerosol veya sprey - Kamerun, Ingalipt, Camphomen formundadır. Her 2-3 saatte bir antibiyotik tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır.

Daha büyük bir yaşta Çocuklarda lacunar anjina lokal tedavisi, her 3 saatte bir gargara olursa daha etkili olacaktır - prosedür ebeveynlerin gözetimi altında yapılmalıdır. Bu durumda, yetişkinler için aynı araçları kullanabilirsiniz - Iodinol, Rotocan, Propolis, Microcid, Chlorophyllipt, Dioxydin çözümleri.

Bu ilaçlar ciddi semptomların çekilmesinden ve bademciklerin pürülan çökeltilerin temizlenmesinden önce uygulanır. Bundan sonra otların kaynatılmasına devam edebilirsiniz - calendula, meşe kabuğu, ahududu yaprağı, civanperçemi, adaçayı, papatya.

 • Antiseptik pastiller veya pastiller kullanmak mümkün ise, o zaman Antiangin, Sepptole, Strepsils, Pharyngosept ve diğer araçlar olabilir.

Semptomların giderilmesi için antipiretik, anestetik, gerekirse antihistamin preparatları belirtilir. Lacunar angina ile sıcaklık her zaman yüksektir, bu nedenle, 38.5 ° -40 ° termometre üzerindeki sayılar konvulsif bir sendrom ve diğer komplikasyonlara neden olabildiği için azaltılmalıdır.

Bebeklerde sıcaklığı düşürmek için, daha büyük çocuklar için pastil süppozituar veya şurubu kullanabilirsiniz - pastil veya tablet. Anjina'nın bakteriyel yapısında doktorlar genellikle ibuprofen - Nurofen, Motrin çocuğuna dayanan antipiretik ajanları tercih ederler. Patojen bir virüs ise, o zaman parasetamol - Kalpol, Panadol, Cefekon D ile ilaç kullanın.

Dikkat lütfen! Çocuğun sıcaklığını düşürmek için analgin veya asetilsalisilik asit bazlı ilaçlar kullanmayın. Aspirin almak, Reye sendromunun gelişmesine yol açabilir ve tedavi edilmeden ölümcül bir sonuçla doludur.

Antihistaminikler bademciklerin şişmesini azaltmak ve yutmayı kolaylaştırmak için kullanılır. Fenestil, Suprastin, Cetirizine meme çocukları için uygundur. Dokuz yaşın üzerindeki bebekler iki yıl sonra - Claritin, Astemizol - Erius, Zirtek'i atayabilirler.

Genel öneriler:

 • Çocuğa tam huzur ve yatak istirahatı sağlayın.
 • Ona daha ılık sıvı verin - meyveleri, yabani gülün ya da kireç renginde, ahududu çayının zayıf bir et suyu. İçeceklerin sıcaklığı vücut sıcaklığına yakın olmalıdır.
 • Gıda, boğaz ağrısını tahriş etmeyecek şekilde yumuşak, silmeli, sıvı tahıllar, sebze ve meyve püreleri, sıcak et suyu olmalıdır. Gıda kuru, sert, ekşi, baharatlı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 • Çocuğu yemeğe zorlamayın, eğer yiyeceklerden geliyorsa veya onu hasta ediyorsa.

Komplikasyonlar ve prognoz

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar tonsillitin zamanında tedavisi ile prognoz olumludur - 7-10 gün sonra bir kişi hiçbir olumsuz sonuç vermeden tamamen iyileşir.

Tedaviye geç başlanırsa ve pürülan bademcik iltihabı şiddetliyse, erken komplikasyonlar larenjit, submaksiller ve servikal düğümlerin lenfadeniti, flegmon veya apse oluşumuna kadar olabilir. Enfeksiyonun kanın içine girmesiyle birlikte, menenjit ve sepsisin yanı sıra mediastinal organların enflamatuar hastalıklarının gelişmesi riski vardır.

Lacunar anjininin geç komplikasyonları olabilir:

 • kalbin inflamatuar patolojileri (miyokardit, perikardit);
 • ensefalit;
 • glomerulonefrit ve pyelonefrit akut formu (böbreklerin enflamasyonu);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatizmal ateş, kronik romatizmaya akan - bu genellikle kalp yetmezliği ve kalp kusurlarına yol açar;
 • trombositopenik purpura.

Bu tür sonuçları önlemek için zamanında tıbbi yardım alın ve kendinize ve çocuğunuzun sağlığına dikkat edin.

Yetişkinlerde Lacunar Angina ve tedavisi

Yetişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı, çocuklarda aynı hastalık ile karşılaştırıldığında çok spesifik değildir. Birçok açıdan, bu nedenle, hastalığı tedavi etmek için yöntemler ve prosedürler, tüm yaş gruplarındaki hastalar için hemen hemen aynıdır.

Ayrı ayrı, daha önce tartıştık:

Bu nedenle, şimdi, yetişkinler için tam olarak karakteristik olan lacunar anjin tedavisinin ve elbisel özelliklerinin farklı özelliklerini durduracağız.

Akış ve ilgili sıkıntıların nispi kolaylığı

Klasik olguda tipik lacunar anjinası çok zor olmasına rağmen, yetişkinlerde bazı (çok nadir) vakalarda, genel fiziksel durumda önemli bir bozulmaya neden olmaz. Bu gibi durumlarda:

 • Sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, hasta bunu fark etmeyebilir;
 • Genel halsizlik gelişir, ama çok güçlü bir şekilde ifade edilmez, kişiyi normal bir yaşam yoluna yönlendirmek için müdahale etmez.

Böyle bir durumda boğazdaki ağrı, banal "soğuk" olarak algılanır. Tabii ki, hasta bu hastalığı yeterince ciddi olarak algılamıyor, hatta doktora giderken daha az şaşkınlık duymuyor. Bu tür durumlarda, yetişkinlerde lacunar anjinin tedavisi hiç yapılmamaktadır ve yüksek olasılıklı hastalık, streptokokal bademcik iltihabının kronik formuna geçmekte ve daha sonra böbrek, kalp ve eklem hastalıklarıyla komplike hale gelmektedir.

Tekrar ediyoruz: Bu durum oldukça nadirdir. Lacunar angina anginanın en ağırıdır ve hafif formda sadece bazen ve yalnızca yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Aynı sebepten ötürü, birçok yetişkin lacunar angina'ya "ayakları üzerinde" acı çekiyor. Yanma zamanı ve çok sayıda toplantı planlandığında, evde ya da acı altında kalma ihtiyacı, herhangi bir kariyer başarısına ya da normal bir maaşın alınmasına katkıda bulunmaz. Sonuç olarak, birçok hasta antipiretik ilaçları almayı, Septephryl tabletini eritmeyi ve para kazanmaya çalışmayı tercih etmektedir. Söylemeye gerek yok, bu durumda, anjin normal tedaviden daha uzun sürecek. Ve hatta daha da öylesine, herhangi bir takımda olmak ve böyle akut bulaşıcı bir hastalık ile bazı iş toplantıları düzenlemek, sağlıklı (şimdiye kadar) çevreye karşı etik olmayan tutumun yüksekliğidir.

İkinci Dünya Savaşı'nın posterinden respiratuar hastalıklar ile kamuya açıklanamayacağı kabul edilemezlik hakkında fotoğraf

Lacunar tonsillit veya kronik tonsillit?

Yetişkinlerde, kronik tonsillit çocuklardan daha sık gelişir. Çoğu durumda, bu durum şu nedenlerden kaynaklanır: tedavi olmadığında, enfeksiyon vücutta devam eder ve bademciklerin kronik iltihaplanmasına neden olur. Ve yaş ve daha fazla bademcik iltihabı ile, bunlardan birinin hala daha karmaşık hale gelme olasılığı artmaktadır.

Kronik tonsillitin kendisi genellikle pürülan tonsillit ile karıştırılmaktadır. Bademciklerdeki çok sayıda fişle, hasta lacunar anjina olduğunu düşünebilir - bu durumda bademcikler üzerinde geniş bir alanı kapsayabilir.

Aşağıdaki fotoğrafta - bir yetişkin lacunar angina:

Burada - bademcikler içinde tıpalar ile kronik bademcik iltihabı:

Yetişkin bademcikler üzerinde irin varsa ve sıcaklık yükselirse, boğaz ağrısının olması büyük olasılıktır. Sıcaklık artmazsa, ülseratif film anjina, kronik bademcik iltihabı veya farenksin mantar enfeksiyonu gibi başka hastalıklar da olabilir.

Burada kronik bademcik iltihabının kendisinin en sık rastlanan sebepten dolayı ağırlaştırılması önemlidir; Tıbbi çevrelerde o anjina senede 1-2 kez meydana gelirse, biz endojen (içsel) eğilim faktörleri bahsediyoruz inanılmaktadır - ya bir ağır immün sistemi baskılanmış veya kronik bademcik.

Sonuç olarak sonuç: yetişkinlerde bile sıcaklık olmayan lacunar anjin sızıntı yapmaz. Ancak, çoğu zaman lacunar anjinası andıran ve çoğu durumda nedeni olan kronik bademcik iltihabını geliştirenlerdir.

Genel olarak, yetişkin tanı katılan doktora başvurulmadan kendi sağlamak için daha olasıdır. Yanlış tanı sayısının önemli ölçüde hastalığın doğru tanımlanması sayısını aşıyor ise (insanlar inanmak istiyorum daha iyi ve daha kolay yerine boğaz ağrısı yerine, SARS teşhis) olduğu açıktır etkisiz veya tedavinin devamında hatta zararlı yol açar.

Örneğin, fotoğrafta - lacunar angina ile yetişkin bir kadının boğaz:

Ve burada - Candida cinsinin mantarının neden olduğu farinksin yenilgisi:

Sonuç: sadece bir doktor yetişkin bir kişide anjin tanısı koymalıdır. Bu nedenle, eğer boğazda bir ağrı varsa, ve hatta daha fazla burun akıntısı olmadığında, hastaneye başarısız kalmalısınız.

Lacunar anjinası için hastane

Tabii ki, sadece yetişkinler ve lacunar anjinası olan aktif çalışan insanlar hasta izniyle yazılır. Bunun için, doktor tanıyı doğrulamalıdır ve hastalıktan sonra hastanın tüm tedaviyi tamamladığını belirten bir sertifika verecektir.

Yetişkinlerde lacunar anjina tedavisi genellikle 12-14 gün sürer. Bu dönemde hastanenin kendisi taburcu edilir. Bu durumda:

 1. Zaten 2-3 günlük yetkin antibiyotik terapisinde hasta büyük bir rahatlama hissediyor - sıcaklığı biraz düşüyor, halsizlik zayıflıyor, iştah görünüyor;
 2. 5-6. Günde, tüm apselerden neredeyse tamamen ayrılır, bademciklerin mukoza zarının restorasyonu başlar;
 3. 7-8. Günlerde anjina belirtileri kaybolur, ancak hasta artık semptomlara sahip olabilir - hafif yatkınlık, sindirim bozuklukları (bunlar ayrıca antibiyotik almakla da ilişkili olabilir), zayıflık;
 4. 12-15. Günlerde standart antibiyotik tedavisi sona erer. Bu andan itibaren, çalışma kapasitesi geri yüklenir.

Birçok yetişkin için yaygın bir hata, doktorun belirttiği süre öncesinde antibiyotik almayı bırakmaktır. Genellikle hasta, hastalığın 3-4. Gününde durumun farkedilir bir rahatlaması hissedildikten hemen sonra tabletleri içmeye atar. Bu durumda, hastalığa neden olan enfeksiyon kısmen baskılanır, ancak komplikasyon riski devam eder. Anjina için antibiyotik almanın temel amacı komplikasyonların gelişmesini önlemektir ve bunun için ilacın en az iki hafta - en az 7-9 gün içinde alınması gerekir.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi için araçlar

Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar anjinası da antibiyotiklerle tedavi edilir. Ve ilaçlar aynı şekilde kullanılır, ancak çoğu durumda tablet formundadır, çünkü çocukların formları - tozlar ve süspansiyonlar - genellikle daha pahalıdır.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi için tercih edilen ana antibiyotikler şunlardır:

 1. Penisilinler - En güvenli ve erişilebilir. Bunların en etkili klavulanik asit (Amoksiklav, Augmentin), ampisilin ve penisilin ve diğer bazı Bitsillin ile sulbaktam amoksisilin ile karışımı;
 2. Makrolidler - azitromisin, eritromisin, josamisin. Penisilinlerden daha sık olarak, hazımsızlık indükler;
 3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefuroksim, seftriakson.

Hasta düzenli olarak doktorun talimatlarını takip ederse, tabletlerde antibiyotik reçete etmek yeterlidir. Enjeksiyonlar ya hastanın performansı hakkında şüpheler olduğunda ya da tedavinin ana seyrinden sonra komplikasyonların bicillin profilaksisi için reçete edilir.

Bu anjina olgularının tedavisinde belli bir ihmal yetişkinler mahsustur. Birçoğu onlarca kez (çoğu durumda gerçekte anjina viral solunum yolları enfeksiyonları olarak kabul edilir olsa da) çocukluk çağında hastalık perebolevaet inanıyoruz, ve onlar için bir boğaz ağrısı korkunç değil, çünkü yürümek yoktu doktor antibiyotik yok gerekli değildir gerekiyor ve güvenli bir şekilde olabilir gargara ve pastiller ile işlemden geçirildi. Laküner bademcik belirtilerin tam şiddeti ile çalışmaz ise daha sabırlı bu düşüncede güçlendirilmiştir. Bunun bir sonucu olarak, yetişkinlerde arızalı işlem, genellikle kronik bademcik iltihabı, akut romatizmal ateş, piyelonefrit ve uzak bezlerinde biter.

Erişkin hastalar genellikle kendi tehlikelerini bildikleri zaman bile kendi hastalıklarının anlamsız tedavisini üstlenirler. Çocuk bir lacunar anjinası geliştirirse, korkmuş anne çocuk doktorunu aramaya ve daha sonra antibiyotikleri almak da dahil olmak üzere tüm emirlerini yerine getirmekten çekinmez. Çok hasta olan anne, her şeyin işe yarayacağından ve boğaz ağrısının (kabuslar bile olsa) doktorun ziyaretinde ve kaliteli antibiyotiklerin maliyetinde sorun olmayacağından emindir.

Sonuç olarak, yetişkinlerde anjina mutlaka bir doktor teşhis etmelidir. Ve hastanın kendisi, sadece ciddi yan etkilerin gelişmesi durumunda, değiştirilmeleri konusunda anlaşmaya varmak kaydıyla (ancak iptali değil) antibiyotik almaya yönelik talimatları mutlaka dikkate almalıdır.

Erişkinlerde boğaz ağrısı komplikasyonları

Yetişkinlerde tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen lacunar angina, çocuklarda olduğu gibi aynı sonuçlara yol açabilir:

 • Boğazın devamı olarak genellikle hemen gelişen apseler;
 • Otitis, hastalığın semptomları ortaya çıktığında bile başlayabilir;

Kulak iltihabı ile kulak boşluğu, otoskop ile görüntüleme

Glomerülonefrit ile böbrek tipi

Yetişkinlerde, bu komplikasyonlar, tam olarak değer tedavisinin reddedilme vakalarının daha sık olması nedeniyle, çocuklarda olduğundan çok daha sık ortaya çıkar. Ve bu komplikasyonların özellikle şiddetli olması ve sakatlık ve ölümle sonuçlanma olasılıkları daha yüksektir.

Gelişiminin ilk aşamasında boyundaki apsis

Fotoğrafta - hastalıktan sonra gelişen bir yetişkinin boynundaki bir apse:

 1. Erişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı her zaman antibiyotiklerle tedavi edilmeli ve bunlara ek olarak semptomları hafifletmek için yardımcı araçlar da kullanılabilir;
 2. Yetişkinlerde, hastalığın komplikasyonları çocuklardan daha sık gelişir. Bunun başlıca nedeni, buna karşı küçümseyici bir tutum ve tedavi için çalışma programını kesintiye uğratmak istememesidir;
 3. Yetişkinler genellikle lacunar anjinası için alabilecekleri kronik bademcik iltihabı geliştirirler.

Erişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı: belirtilerin ve tedavinin ayrıntılı bir açıklaması

Lacunar angina - Bademciklerin plak oluşturduğu hastalığın klinik formu.

hastalık belirgin semptomlarla karakterize, ve yeterli tedavi olmadığında komplikasyonlar ve ciddi ek patolojiler gelişebilir.

Lacunar anjin nedir?

Lacunar tonsillit bir esas olarak palatine bademcikler etkilenirken, akut formda akan süpüratif inflamasyon.

Hastalık en çok çocukları etkiler ve yaşla birlikte, bu hastalık formunu geliştirme olasılığı azalır.

Bu tür boğaz ağrısı, diğer türleri gibi havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Lacunar tipi anjin, hem doğrudan insandan insana hem de ev eşyaları yoluyla bulaşabilir.

Kural olarak Hastalığın tedavisi için on gün yeterlidir, ancak ihmal edilmiş veya kronik tedavi şekli daha uzun olabilir.

Lacunar angina'nın ICD 10-J03 için bir kodu vardır.

Fotoğrafta lacunar angina'nın karakteristik belirtilerini görebilirsiniz:

nedenleri

Lacunar Angina Streptococci aktivasyonunun arka planına karşı, daha az sıklıkla - stafilokok.

Bu mikroorganizmalar, ek dış faktörlerin bir sonucu olarak olumsuz bir etkiye sahip olmaya başlayan şartlı patojen mikroflora aittir:

 • hipotermi;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • mukoza zarında etkiler;
 • kötü iklim koşulları.

Hastalığın belirtileri

 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • iştahsızlık;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • kas ağrıları;
 • boğazın kızarması ve bademcikler;
 • formasyon bademcikler ve lacunae üzerinde pürülan mevduat (Bu nedenle hastalığın adı);
 • artan kalp hızı;
 • submandibular lenf düğümlerinin büyümesi.

tanılama

Hastalık aşağıdaki şekilde teşhis edilir:

 1. Doktor hastanın anamnezini toplar., Hastalığı hastaya transfer etmenin olası yollarını bulmak ve sağlıkla ilgili şikayetleri düzeltmek.
 2. Sonraki gerçekleşir Boğaz ve nazofarenks mukozasının primer dış muayenesi.
 3. Devam ediyor dolaşım sisteminin mikroskopik incelenmesi.
 4. Bir laboratuvar kan testi.

Erişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisinde En az bir hafta boyunca yatak istirahatine uymak önemlidir..

Bu ilaçlar sadece hastanın fizyolojik özelliklerine ve hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak ilgili hekim tarafından reçete edilebilir.

Temelde stafilokoklar ve streptokoklar mücadelede etkili antibiyotikler penisilin, tayin, ancak bu tür ilaçların randevu onlara alerjik reaksiyonlar yokluğunda mümkündür.

Tedavi için ilaçlar

Bu tip en yaygın ilaçlar arasında - amoksisilin, augmentin, amoxiclav, zitrolid, azitroks, sumamed ve diğerleri.

İlk üç gün boyunca, katılan hekim tedavi etkinliğini değerlendirir, pozitif dinamikleri veya eksikliklerini izlemek, Bu dönemde hastanın doktora gitmesi gerekiyor.

Bazen, bu tür ilaçların kullanımı uygun bir etkiye sahip değildir - bu gibi durumlarda, seçilen eylem mekanizmasına benzer, ancak başka bir grup antibiyotikten.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ajanlar reçete edilebilir (parasetamol veya nurofen).

Bu ilaçları almanın maksimum süresi üç gündür, bundan sonra sıcaklık düşmeli ve bu tür ilaçlara olan ihtiyaç artık olmayacaktır.

Evde ek tedavi yöntemleri

Ek olarak antihistaminikler alabilirsiniz, hangi şişkinliğin azaldığı ve solunumun kabul edildiği gibi, yutma sırasında ortaya çıkan ağrı sendromu da ortadan kalkar.

izin antiseptik ile durulama prosedürlerinin performansı - iyotinol, klorofilkil, miramistin, zayıf bir konsantrasyonda potasyum permanganat çözeltisi.

Lacunar angina tedavisi için yerel bir ilaç olarak, Verde Tantum veya Ingalipt kullanabilirsiniz.

İlaç tedavisi ile paralel olarak hastalığın lacunar formunda sık sık durulama yapılır, bu sayede bademcikler ve boğazın mukoza zarından hızlı bir şekilde bademcik çıkarılabilir, pürülan kaplama.

Bunun için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su üzerine bir çay kaşığı tuz eklenir.
  Bundan sonra, çözelti iyice karıştırılır ve günde 4-5 defa durulama için kullanılabilir.
 2. Aynı miktarda tuz yerine soda kullanabilirsiniz ve en iyi seçenek soda-tuz çözeltisi.
  Hazırlanması için, bir ürünün bir kaşığı bir bardak suya ilave edilir.
  Böyle bir çözelti ile gargara, günde 3-4 kez fazla olamaz, çünkü bu ajan mukoza boğazını kurutabilir.
 3. Çözümü hazırlamak için ayrıca kullanabilirsiniz propolis, papatya ve şifalı bitkilere dayalı diğer infüzyonlar.

Durulamalar uyanmadan hemen sonra ve yatmadan hemen önce yapılmalıdır.

Yiyecek ve içeceklerin yutulması, etkilenen bademciklere çöken çözeltinin kalıntılarını ortadan kaldırdığı için terapötik bir etkiye sahiptir.

tahminleri

Uygun tedavi ile tahminleri lacunar anjinası gelişmesi durumunda - Her ne kadar hastalık çok sık görülürse de, ciddi komplikasyonlar mümkündür..

Olası komplikasyonlar

Lacunar anjinada boğazı etkileyen inflamatuar süreçler aşağıdaki patolojilerin gelişmesine yol açabilir:

 • lenfadeniti (lenf düğümlerinin şişmesi);
 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • ateş romatizmal;
 • kalp hastalığı;
 • glomerulonefrit;
 • menenjit;
 • perikardit;
 • pankardit;
 • akut formda piyelonefrit;
 • trombositopenik purpura;
 • hemorajik vaskülit.

Hastalığın önlenmesi

Lacunar angina için önleyici tedbirler ağırlıklı olarak bağışıklığı güçlendirmek için üstlenilen eylemler.

Sokağa çıkmadan önce (özellikle soğuk mevsimde) yeni bir hastalığın ardından burun delikleri oksolin merhem ile yağlamak için arzu edilir, İkincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesini önlemek.

Mümkünse böyle kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışmalısın, sigara içmek ve içmek gibi.

Yılın herhangi bir zamanında vitamin kompleksleri almak için arzu edilir, ve diyette yararlı eser elementler bakımından zengin besinler bulunur.

Yararlı video

Bu videoda, anjin, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında her şeyi öğreneceksiniz:

Önleme koşulları altında, lacunar anjini geliştirme riski önemli ölçüde azalır.

ancak Eğer hastalık hala önlenemezse - ilk belirtilerin belirtilerine tedaviye başlamak gerekir.

Aynı zamanda, sadece ilgilenen doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılabilir ve kendi kendine ilaç ve geleneksel tıp - kabul edilemez, çünkü etkisiz ve hatta zararlı olabilirler.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde pürülan otitis media tedavisi ve semptomları

Purulent Otitis, bakteriyel bir doğaya sahip olan kulağın ciddi bir iltihaplanmasıdır. KBB patolojileri arasında yüksek prevalansı ve yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişmesi için önemli bir risk ile bağlantılı olarak, bu hastalığın tedavisi sorunu günümüzde çok günceldir.

Boğazda Staphylococcus aureus'un semptomları ve tedavisi nasıldır?

Boğazdaki Staphylococcus aureus (aureus) çoğu insanda kesinlikle normaldir.Bu bakteri hakkında konuştuğumuzda, standart bir Staphylococcus aureus normu olduğunu anlamalıyız.