Loading

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır. Bazen ev aletleri ile yapabilir ve nasıl yapılacağını - bu makalede anlatacağız.

Angina: nedenleri ve hastalık tipleri

Angina, palatine bademciklerin enfeksiyöz bir enflamasyondur

Angina bulaşıcı bir doğaya sahip olan bademciklerin iltihaplanmasıdır. Virüs en ufak bir hipotermiden dolayı ilerlemeye başlayabilir: soğuk içecekler, dondurma, hava ve diğer sebepler. Etken maddeler çeşitli bakterilere ve virüslere hizmet edebilir: stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar. Hastalık ARVI'nin arka planında ve bağımsız olarak vücutta başka bozukluklar olmadan gelişir.

Bakteriler iç mekanlara çeşitli şekillerde girebilir: hava kaynaklı, ev eşyalarından ve hipotermiye ek olarak, duygusal stres, vitamin eksikliği, tahriş edici maddeler, nazofarengeal ve hatta çürükler gelişmeye katkıda bulunabilir. Her şeyin birbirine bağlı olduğu ve bağışıklık sisteminin virüslerle baş edebildiği için sağlıklı bir kişinin boğaz ağrısı ile enfekte olma ihtimali olmadığı sonucuna varılabilir.

Sıklıkla angina, eşlik eden bir hastalık olarak ortaya çıkar ve durumu kötüleştirir, bu nedenle, özellikle de mukoza zarının iltihabı meydana gelirse, önleme tedbirleri ve herhangi bir enfeksiyonun tedavisine yönelik kapsamlı bir yaklaşım çok önemlidir.

Angina birkaç çeşittir ve hepsinin kendi özellikleri ve özellikleri vardır.

 • Lacunar tonsillit. Bu durumda, bademciklerin yenilgisi, hastalık ilerledikçe lakunadan palatal bölgeye uzanır. Bu durumda, güçlü bir ödem ve hiperemi vardır, iltihaplanma süreci kolayca kaldırılır ve kan kalmaz bademcikler üzerinde bir pürülan mevduat oluşumuna katkıda bulunur.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Biri neoplazmları gözlemleyebilir - soluk sarı renge sahip ve çapı 5 milimetreye ulaşan foliküller. Foliküller fester ve açık, ama içerik bademciklerin ötesine uzanmaz.
 • Catarrhal anjina. Birkaç gün içinde doğru tedaviyle geçen veya daha ağır olan kolay bir form. Tipik olarak bademciklere yüzeysel hasar, şişme ve infiltrasyon. Farinksin arka duvarı, sert ve yumuşak gökyüzü etkilenir. Sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir.
 • Nekrotizan anjina. Lokal semptomların belirgin genel semptomlarla şiddetlendiği hastalığın karmaşık bir formu. Bademcikler üzerinde bir plak ve mantar oluşmuş, içine derin bir şekilde girmiştir. Bir kan testi bariz bir lökositozu gösterir. Bir kişi ateş, mide bulantısı, kusma ve kafa karışıklığı yaşayabilir. Ekleme kaldırıldığında, etkilenen yüzey kanar. Nekrozdan etkilenen dokuların reddedilmesi nedeniyle dokunun kusurları yeterince derin olabilir. Hastalık farinksin, dilin, bademciklerin tüm duvarını kaplar ve içeriye uzanabilir.

Tür sınıflandırmasına ek olarak, anjin cinsi farklıdır. Sadece üç tane var:

 1. Birincil tonsillit. İltihaplanma sürecine bağlı olarak farinks halkasının hafifçe tutulumu.
 2. İkincil bademcik iltihabı. Bademciklerin yenilgisi, vücudun veya kan hastalığının dışsal bir enfeksiyonu nedeniyle oluşur.
 3. Spesifik anjina. Mantarlar gibi spesifik enfeksiyonlar nedeniyle gelişir, buna göre tedaviye tamamen farklı bir yaklaşımı vardır.

Karakteristik semptomlar ve tanı yöntemleri

Boğaz ağrısı, ateş ve bademcikler kızarıklık - boğaz ağrısı belirtileri

Çoğu zaman insanlar uzun süredir soğuk algınlığı belirtilerine benzediğinden, anjin gelişmesine dikkat etmez. Bununla birlikte, anjinin daha akut belirtileri vardır ve daha ağırdır ve özel tedavi gerektirir.

Hastalığın ana semptomları:

 • Boğaz mukozasının normal iltihaplanmasıyla daha güçlü olan akut ağrı, yutulduğunda ve rahat bir durumda gözlenebilir.
 • Enfeksiyon, yorgunluk ve halsizlik nedeniyle genel olarak bozulma.
 • Boğaz eklemleri, kaslarda ağırlık.
 • Lenf düğümlerinin iltihaplanması.
 • Boğazın kızarması, bademcikler, dil ve arka duvar iltihaplıdır, gölge parlaktır.
 • Vücut sıcaklığı, hastalığın türüne bağlı olarak, 38-39 dereceye kadar yükselebilir.
 • Bademcikler üzerindeki plak veya ülserlerin görünümü, foliküllerin oluşumu, dilin kökündeki yoğun bir baskın.

Bütün bu belirtiler, farinkste ilerleyen mikroorganizmaların neden olduğu iltihaplanmanın varlığına işaret eder. Hastalık kendini açıkça gösterir, kuluçka dönemi birkaç saatten üç güne kadar sürer. Böylece kişi bir ürperti hissedebilir, yutma ağrıları ve şişmiş lenf düğümleri olabilir.

Özellikle bu hastalıkları daha önce yaşamamışsanız, anjinayı bağımsız olarak teşhis etmek oldukça zordur. Doktor genellikle idrar, kan ve farenjektomi testleri önerir. Bu anjinin varlığını belirlemek için ana yöntemdir. Sonra patojenin doğasını belirlemek için gereklidir. Bunun için, bakteriyolojik inokülasyon ve ek kan testleri için irin kazıntıları alınabilir.

İlaç tedavisi: ilaç türleri

Boğaz ağrılarının ilaçlarla tedavisi: antibiyotikler, spreyler, aerosoller ve durulama yardımcıları

Evde, hızlı bir iyileşme için ilaç kullanabilirsiniz. Çoğu zaman bir doktor tarafından reçete edilirler, ancak kronik anjina ile normal bir durumu korumak için tedaviyi tekrarlamak mümkündür.

 • Tedavi, hastalığa neden olan virüsü yok etmeyi amaçlamalıdır. Bu antibiyotik içeren ciddi bir tedavi gerektirir. Cefaclor, Cotrimaxosol, Eritromisin alabilirsiniz. Durumu hafifletmeye ve bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olurlar.
 • Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için, topikal kullanım için aerosoller ve spreyler kullanabilirsiniz. Bioparoks, inhalipt, Faringosept ve antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkileri olan diğer hastalıklar uygundur.
 • Durulama, patojenleri olabildiğince hızlı bir şekilde çıkarmanın en iyi yoludur. Furacilin veya Miramistin gibi basit ilaçlar kullanabilirsiniz. Eczanelerde tedaviye uygun birçok ilaç vardır.

Başarılı tedavi için yatak istirahatine uymak, boğazınızı soğuk içeceklerden korumak, aynı zamanda bol miktarda sıvı içmek önemlidir.

Hızlı iyileşme vitaminler ile zenginleştirilmiş yumuşak bir diyetle kolaylaştırılacak - gerçek yardımcılar A ve C vitamini.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ile virüslerin bir kişiye saldırması olası değildir, bu nedenle bağışıklığı hızlı bir şekilde düzeltmek ve iltihabı ortadan kaldırmak için tüm yöntemleri kullanmanız gerekir. Boğaz ağrısından ayrı olarak, eşlik eden hastalıklar varsa, her bir problemi etkileyecek karmaşık tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

En iyi halk yöntemleri

Boğaz durulayın - boğaz ağrısı etkili tedavi

Anjina tedavisi için, enfeksiyonla mücadele etmeyi ve hoş olmayan semptomları gidermeyi amaçlayan halkla tedavi yöntemleri çok yardımcı olabilir.

Halk şifacılarının tavsiye ettiği ilk şey durulamadır:

 • Soda ile durulayın. Bunu yapmak için, 1 tatlı kaşığı soda bir bardak ılık kaynamış suda karıştırın, bir miktar tuz ve bir kaç damla iyot ekleyin. Bu, tam iyileşme sağlanana kadar günde birkaç kez kullanılabilen mükemmel bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ajandır.
 • Boğazınızı potasyum permanganat çözeltisiyle yıkayabilirsiniz. Patojenik mikroorganizmalar ile mükemmel şekilde savaşır ve boğazın şişmesini azaltır. Bir çay kaşığı durulama için yeterlidir, konsantrasyonu artırmak gerekli değildir. Hastalık bir gün içinde sizi bırakabilir, ancak nüksü önlemek için tedaviye en az 3-5 gün devam edilmelidir.
 • Mükemmel, ama popüler olmayan mavi iyot. Pamuklu çubukla bademciklerin yağlanması için yerel bir çare olarak kullanılabilir. Bu yöntem iltihabı gidermek ve ağrılı semptomlardan kurtulmak için en kısa sürede yardımcı olacaktır.

Bal en iyi şifacıdır. Halk hekimliğinde o kadar aktif bir şekilde kullanıldığına dair bir kaza değildir, çünkü çok yararlı bir özellik listesine sahiptir.

 • Boğaz ağrısı ile bal, yeri doldurulamaz yardım sağlayabilir. Bir% 6 lik sirke ile karıştırılabilir ve bir bardak su ile seyreltilebilir. Bu karışım 2 yudum yedikten sonra içilmesi tavsiye edilir. Bal da aloe yaprakları ile karıştırılır, çünkü bu bitki de enfeksiyonların giderilmesi için mükemmel bir yardımcıdır.
 • Başka bir tarif: bal ve tereyağı bir su banyosunda eriyerek ılık sütle karıştırılır. Bu araç, opera şarkıcıları tarafından bile ligamentleri restore etmek için kullanılır, çünkü yağ mükemmel bir şekilde yumuşatır ve mikropların gecikmesini önler. Bal, vitamin eksikliğini yeniler ve enfeksiyonu öldürür.

Evde boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Diğer halk tedavisi yöntemleri:

 • Angina ile bulaşıcı hastalıklarda, örneğin sarımsak, limon ve zencefil gibi önerilen herhangi bir ilaç da yardımcı olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudun savunmasını iyileştirmeye yardımcı olurlar.
 • Alkol sıkıştırır - bu, boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olacak kanıtlanmış bir araçtır. Gazlı bez bandaj tamamen kuruyana kadar günde birkaç kez kullanabilirsiniz ve bir gecede bırakın.

Geleneksel tıp, büyükannelerden istenebilecek anjina ile başa çıkmanın birçok daha etkili yoluna sahiptir. Ana şey incitmek değil, bu yüzden onlara bağımlı olmayın. Erken aşamalarda iyidirler. Enfeksiyon genişse ciddi ilaçlara ihtiyaç vardır. Özellikle vücut ısısı artarsa ​​bir doktora görünmek en iyisidir.

Çocuklarda angina tedavisi

Çocuklarda anjinin güvenli tedavisi

Çocuk çok küçük ise, doktora bir yürüyüş ile buna değmez. Özellikle bebeğin ateşi varsa, ambulans çağırdığınızdan emin olun. Angina daha karmaşık formlara geçmeyi ve çocuğu komplikasyonların yanı sıra kronik hastalıklarla ödüllendirmeyi de tehdit eder.

Okul çağındaki çocuklar için aşağıdaki tedavi rejimi kullanılabilir:

 • İlaç Pharyngocept Edin ve günde bir tablet çözülür. Boğazda ağrı güçlü olsa bile, yan etkileri olabilir, çünkü dozu artırmayın.
 • Durulama için, Chlorophyllipt ilacı ile kullanın. Kullanım talimatlarına göre günde üç kez bunu yapın.
 • Geksoral spreyi günde iki kez kullanabilirsiniz. Ağrıyı azaltmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur. Bu hastalık kompleksi, hastalığın semptomları artık görülmese bile yedi gün boyunca gerçekleştirilir.

Çocuğunuz üç günden uzun bir ateş varsa, bir doktora yardım etmelisiniz. Tedavi kalitatif ve karmaşık olmalıdır. Sadece böyle bir anjin çocuk için sonuç ve komplikasyon olmaksızın geçer.

Hamilelik sırasında Angina

Sadece bir doktor anjinin doğru ve güvenli tedavisini reçete edebilir

Hamilelikte, gelecekteki annenin tüm kuvvetleri bu dönemin mümkün olduğu kadar rahat ve hastalıkları önlemek için yönlendirmesi gerekir. Ne de olsa, bir kadının anjina hastası olduğu ortaya çıktıysa, öncelikle hastalığın derecesini değerlendirmelisiniz.

İlk aşamalarda, durulama ve halk ilaçları yardımı ile bağımsız olarak başa çıkabilirsiniz. Fakat hastalık hızla gelişirse, sıcaklık artar ve pürülan bir birikim oluşur, aktarılan hastalıklar fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden acilen doktora başvurmanız gerekir.

İlaç tedavisi genellikle yan etkilere sahiptir ve özellikle ilk üç aylık dönemde hamile kadınlar için tavsiye edilmez, çünkü çocuk için herhangi bir kimyasal madde tehlikeli olabilir.

Doktor, sadece olası riskleri ve tedavinin olumlu etkisinin derecesini değerlendirdikten sonra ilaçları reçete eder.

Bu nedenle hamile bir kadının temel görevi hastalıkların önlenmesidir. Vitaminler açısından zengin bir beslenmeyi desteklemeli, yeterince egzersiz yapmalı ve temiz havada daha fazla zaman harcamalıdır. Emziren anneler ilaç alabilir, ancak ilaçların içerdiği kimyasal bileşikler sütün bileşimini değiştirebileceği için, tedavi periyodu için yemlemenin durdurulması tavsiye edilir.

Bir doktora ve olası komplikasyonlara ihtiyacınız olduğunda

Anjin uygunsuz tedavi ile ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir

Doktor her durumda tedavi edilmelidir, ancak çok fazla kişi bir uzmana yapılan seyahatleri ihmal ediyor. Bu yanlış bir taktiktir, çünkü yanlış tedavi ile basit bir hastalık bile ciddi sonuçlara yol açabilir.

Aşağıdaki durumlarda uzmana başvurulmalıdır:

 • vücut ısısı yükselir
 • bademcikler üzerinde pürülan bir mevduat var
 • Ağrı ve inflamasyon çok şiddetlidir ve solunum güçlüğüne yol açabilir.
 • bir kişi ateş, kafa karışıklığı, kusma belirtileri yaşar
 • Hastalığa diğer organ ve sistemlerden gelen semptomlar eşlik eder.
 • İyileşme, kendi kendine tedaviye başladıktan sonraki üç gün içinde gerçekleşmez.

Belirleyici, ana bağışıklık sistemini güçlendirmek olan önleyici tedbirler olabilir. Mikroplar onu atladığından, sağlıklı ve güçlü bir kişi bulaşıcı hastalıklara yakalanmaz. Bu nedenle, vitamin, egzersiz ve temiz hava almanın tüm tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir.

Angina göz ardı edilmemelidir, çünkü kronik bir forma girebilir.

Sonuç olarak, bir kişi yaşamı bir hastalıkla sürekli olarak savaşmak ve yeni problemler kazanmak zorunda kalacaktır, çünkü enfeksiyon zayıf bir organizmadan söz eder.

En tehlikeli komplikasyon apsedir. Yumuşak dokuları etkileyen, doku nekrozuna ve patolojik tümörlere yol açabilen pürülan inflamatuar bir hastalıktır. Sadece cerrahi bir yöntemle tedavi edilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğaz ağrısının hızlı tedavisi için önemli kurallar

Angina - bademcikler yanı sıra tüm lenfoid faringeal halkanın iltihaplanması. Hastalık çok yaygındır ve anjini hızlı bir şekilde tedavi eder - çoğu insanın isteği, çünkü en hoş hisleri getirmez. anjin (akut tonsilit) Nedeni strep, bademcik alanı süpüratif süreçler gelişmeye başlar hangi ile bağlantılı olarak enfeksiyonların bazen diğer türleri var.

Angina özellikleri

Hastalığın belirtileri yutma sırasında boğazda baş ağrısı, yüksek ateş, şiddetli genel zehirlenme, ağrı, ve hatta istirahat. Özellikle çocukta hastalık belirtileri görülür ve genellikle bebeğin durumu yatış gerektirmektedir. hayati organlara yenilgisiyle sonuçlanan kalp, eklem, böbrek, -, hızla anjin tedavisi streptokoklar diğer vücut dokuları istila değilse bulaşıcı hastalıkların riski, sadece toksiktir. Doğru tedaviyi seçmek ve tamamen iyileşmek için, ilk patoloji belirtilerinde hemen bir doktora başvurmalısınız.

İlk gün bir çocukta ve bir yetişkinde anjina ile hemen hemen her zaman sıcaklığı arttırır, böylece cildin yüzeyi nemi hızla buharlaşmaya başlar. Bu bağlamda anjina tedavisinin önemli bir kuralı, vücuttaki sıvı dengesinin zamanında düzeltilmesidir. Bu nedenle, hastalığın en başından itibaren ilaç dışı tedavi yöntemleri şöyledir:

 1. Ahududu, asidik olmayan meyve suları, bitkisel infüzyonlar, maden suyu, vb. ile çay tüketmek, mümkün olduğunca çok;
 2. Sadece sıvı ve kolay sindirilebilir ve vitaminler bakımından zengin besinler deneyin - et suyu, sebze çorbaları, jöle, patates püresi;
 3. düzenli olarak havalandırılan bir odada olun, hava yeterince nemlendirilmiş;
 4. Hareket halinde ekstra enerji harcamamak için yatak istirahatini tutun.

İlaç kullanmadan, anjini etkili bir şekilde tedavi etmek imkansızdır. Doktorun bir terapi programı yaptığı bazı ilkeler vardır. Angina ile bu programın ana hedefleri:

 1. zehirlenme azaltmak, vücut ısısını normale;
 2. enfeksiyonla savaşmak için kendi bağışıklığınızı etkinleştirin;
 3. antibiyotik almaya başlayın ve terapi süreci en az 7-10 gün olmalıdır;
 4. Şiddetli hastalık durumunda - yerel antibiyotikler ve anti-inflamatuar ilaçlar ile destek tedavisi;
 5. Boğaz ağrısı sırasında bir çocuk için zorunlu tedavi koşulu antihistaminiklerin alınmasıdır. Yetişkinler için, bu ilaçlar farenks ve alerjik reaksiyonların şişmesi eğilimi ile reçete edilir;
 6. ilaçların, durulamaların, boğazın sulanması, vb. yerel ilaçların ve prosedürlerin tedavisini de içermelidir.

ilk gün antiseptik solüsyon ve tuz ve soda çözeltisiyle olarak daha sık gargara harcamaya şu şekildedir: başlamalıdır anjin acil hekimi hızlı tedaviyi ziyarete olanak bulunmadığından. Günde dezenfeksiyon boğaz için boğazı spreyler sulamak gerekir Üç kez - Geksoralom, Stopangin, Joks, Tantum Verde vb hastalığın ikinci gününde hastanın yaşam koşullarında hiçbir iyileşme irinli hastalıklarının patolojisi geçişi önlemek için bir uzman görmek acil ihtiyaç vardır edilir ise...

Catarrhal anjina tedavisi

bademcik akıntılı bademcik iltihabı yüzey tabakalarını kapladığında, bu yüzden irinli süreçler ortaya çıkmaz, ancak belirtiler oldukça güçlü olabilir. Genellikle bir çocuk ve bir yetişkin genellikle boğaz ağrısı olan lenf düğümlerine sahiptir. Boğazı incelerken, şişmiş, kızarık bademcikler görebilirsiniz. Birinci veya üçüncü günde tedavi olmadığında, patoloji pürülan boğaz ağrısına geçebilir.

Hızla sertleşen anjina kataral antibiyotik veya sülfonamid ile olabilir. Genellikle, tedavi evde yapılır ve sadece örneğin antibiyotiklerle yerel sulama boğaza da ilk gün bioparoks olabilir. Bundan başka, bu topikal ağrısı için antiseptik preparatlar erimesi gerekir - Grammidin, Septolete, Falimint, mümkün olduğunca sık deniz tuzu ve kabartma tozu, adaçayı infüzyonu, bir hidrojen peroksit çözeltisi, furatsilina bir çözeltisi ile boğaz durulayın.

hiçbir gelişme biri sonra varsa - Bir çocuk veya yetişkin sistemik antibiyotikler iki gün akıntılı anjin ile belirlenir. 5-7 gün sürer azitromisin, eritromisin, - Amoksisilin, Flemoksin, Flemoklav veya makrolidler - Çoğu zaman, onlar penisilin ajanları haline gelir. Zirtek ilaç, loratadin, Tavegil® - ödeme karşı, tedavi uygulanan ilaç Nurofen, Parasetamol ısı ve iltihap kaldırın. Hasta vitamin kompleksi, askorbik aside özel önem, B grubunun vitaminleri mutlaka verilir.

 1. köknar iğneler toplayın, (votka 500 ml, yaklaşık 150 g) doldurulmuş bir tuzu (- 2 kaşık yarım litre infüzyon) votka dökün. Bir gün sonra, ılık bir bardak su içinde tentür bir kaşık ekleyip 3-4 kez bir gün geçirmek için gargara.
 2. Bal ve limon suyunu (1: 1) karıştırın, antiseptik içeren tabletler gibi bir çare kaşığı üzerine ağızda çözün. Günde dört kez tekrarlayın.

Buhar soluma, sıkıştırır ve ısıtır kanının aksine bacaklar, asılı kaldığı hastalık ve hatta akut fazında ilk gün, o kesinlikle yasaktır gelmez. Bu, insan durumunun boğazdaki aktif bakteri büyümesinin arkaplanına karşı hızlı bir şekilde bozulmasını tetikleyecektir. Tedaviye doğru yaklaşımla, hastalığın belirtileri 5-8 gün arasında kaybolur.

Bir gün boyunca boğazını nasıl iyileştirebileceğini öğren. İşte sadece birkaç tarif var:

 • kompresler şeklinde anjina ile votka (pürülan hastalık kesinlikle yasak olduğu zaman);
 • Çocuklarda anginada deniz topalak yağı kullanmak özellikle yararlı olacaktır;
 • antibakteriyel ilaçlar en etkili ilaçtır. Eğer boğaz ağrıyorsa ve çocuk için anjinadan hangi antibiyotik ise, hangi antibiyotiklerin alınacağı konusunda daha fazla bilgi en yararlı ve güvenlidir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Hastanın bezlerindeki foliküler boğaz ağrısıyla, gri-sarı renkli, irin dolu foliküllerin bir eşleme kafasının büyüklüğü ile sınırlı oluşumlar görülebilir. Şiddetli şişlik nedeniyle boğaz ağrısı belirginleşir, vücut ısısı 38-39 dereceye ulaşabilir (bir çocukta - 40 dereceye kadar). Foliküler anjina ile intoksikasyon çok güçlüdür, ağrı, eklem bölgelerine yayılabilir.

Hızlı ve etkin bir şekilde foliküler anjina tedavisi sadece kataral anjinada olduğu gibi aynı tıbbi gruplardan seçilen antibiyotiklerin yardımı ile mümkündür. Patoloji çok sert ilerlerse, sefalosporinler - Sefaleksin, Suprax grubundan antibiyotikler reçete edilir veya enjekte edilebilir formda penisilinler konur. Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde diğer yöntemler:

 1. ., Tuz ve soda, borik asit, iyot ve potasyum permanganat, Rivanol, hidrojen peroksit, propolis tentür, miramistinom, klorheksidin ve benzeri d gargara.;
 2. Lugol tarafından bademcik tedavisi;
 3. Geksoral, Joks, Stopangin, Proposol tarafından boğazın sulanması;
 4. lokal hareketin antifungal ajanların uygulanması - Nystatin, Levorina (güçlü antibiyotikler alımı karşı boğaz mantar enfeksiyonu genellikle gelişir);
 5. antipiretikler ve antihistaminikler (Aspirin, Ibuprofen, Suprastin);
 6. Sıcaklığın normalleştirilmesinden sonra (hastalığın 4-6 gününe kadar), inhalasyonları gerçekleştirmek, fizyoterapi odasını ziyaret etmek yararlıdır.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde halk yöntemleri çeşitli ev ilaçları ile gargara, örneğin:

 • pancar suyu sıkın, 100 ml suyu elma sirkesi bir çorba kaşığı ekleyin, günde 5 kez gargara;
 • Bir parça propolis al, günde birkaç kez 2-3 dakika çiğneyin.

Hastalığı bir günde tedavi etmek imkansızdır: genellikle iyileşme 7-10 gün sonra ortaya çıkmaz. Foliküler boğaz ağrısı sık tekrarlaması ile, hasta bademcik kaldırmak için tavsiye edilir.

Lacunar anjina tedavisi

Lacunar anjinası seyri anjina folikülerine benzer, ancak pus lacunae pus ile doldurulur. Zaten bir veya üç gün sonra, bademcikler tamamen yüzeylerinden kolayca ayrılan bir pürülan kaplama ile kaplanabilir. Hastalık sıklıkla komplikasyonlar verir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir. Lacunar anjina ana tedavi yöntemleri:

 • antibiyotik almak;
 • antipiretikler, antihistaminikler;
 • anginypreparatov anjina bitkisel ilaçların kullanımı (Tonsilgon®) dahil bağışıklık uyarıcılar (Immudon, Lizobakt, Ribomunil), sistemik bağışıklık düzenleyici (Immunal, Poludan);
 • multivitaminlerin, mineral komplekslerinin alınması;
 • çeşitli antiseptikler ve bitkisel infüzyonlarla durulama;
 • bademciklerin Lugol tarafından yağlanması ve farinksin antiseptik spreylerle sulanması;
 • antiseptik şırıngalarla bademciklerin yıkanması;
 • Novocain abluka (şiddetli ağrı ile).

Akut semptomların giderilmesinden sonra hastalığın kronik bir forma geçişini önlemek için mikroküreler, UHF, boyunda kompresler ile tedaviye girmek gerekir.

Kronik tonsillit alevlenmeden Tonsilor aparatı ile tedavi edilir, lazer lakotomotomi yapılır veya bademcikler (tonsillektomi) gerekirse tamamen çıkarılır.

Halk tedavisi yöntemlerinden, yukarıdakilerin yanı sıra aşağıdakilerden herhangi birini uygulayabilirsiniz:

 • bir bardak suya 10 adet demleyin. karanfil, bir saat ısrar, gargara uygulanır;
 • aloe suyu sıkın, su 1: 1 ile seyreltin, orofarenks durulayın;
 • bademciklerin bir kaşık bal, bir parça deniz topalak yağı ve 5 damla çay ağacı yağı karışımı ile yağlayın.

Nekrotizan anjina ile ne yapmalı

Nekrotik anjin yüksek vücut ısısı olmadan ve tatmin edici bir hastanın durumu ile oluşabilir. Bademcikler üzerindeki boğazları incelerken, düzensiz kenarlı ülserlerin çıkarılmasından sonra, gri veya sarı bir kaplama fark edebilirsiniz. Hastalığın süresi 2-3 hafta veya daha fazla olabilir.

Genellikle bu hastalığın tedavisi bir hastanede gerçekleştirilir. Genellikle böylece gümüş nitrat, Lugol, potasyum permanganat çözeltisi ile 3-5 kez işlem gerçekleştirilir bademcik günlük sistemik antibiyotik donanımlı gereklidir. D. Ayrıca mümkün olduğu kadar hasta böylece çözelti furatsilina, Miramistin, hidrojen peroksit ve gargara gerekir. D. Bir kişi nekrotizan anjina büyük dozlarda antibiyotik enjeksiyonu gerektirir.

Hastalığın akut döneminde alınması gereken önlemler

Ağrılı semptomların ve inflamasyonun hızlı bir şekilde rahatlatılmasının ana yöntemi, sık boğaz durulamalarıdır. Bu amaçla, doktor tarafından reçete edilen antiseptikler, terapilerin halk tarifleriyle değiştirilebilecektir. Genel olarak, akut dönemde anjina tedavisi, zehirlenmenin ciddiyetine bağlı olacaktır ve şunları içerebilir:

 • Aşırı ısı ve ağrıda NSAID'ler;
 • antihistaminiklerin farenksin şişmesine ve vücudun genel duyarlılaşmasına eğilimli olması;
 • zehirlenme belirtilerini azaltmak için bol içecek;
 • boğazın sulanması veya lokal antibiyotiklerin hafif bir akrabalık sinüsü seyri ile veya daha şiddetli bir hastalık formuyla sistemik antibiyotik alınması;
 • Abseları yumuşatmak için yağ preparatları ile boğazın yağlanması, sonrasında - dikkatli bir şekilde çıkarılması.

Çocuklarda ve zayıflamış insanlarda, hastalığın akut fazında bile, parathonsillar apse gelişebilir - sirkumofrasellüler dokuda büyük bir apse olabilir. Bu durumda, apse mümkün olan en kısa sürede açılmalı, daha sonra hastanede enjeksiyon antibiyotikleri ile tedavi yapılmalıdır.

Çocuklarda tedavi özellikleri

Streptokok veya staphylococcal angina bir yaşın altındaki çocuklarda sadece hastanede tedavi edilir, çünkü bebeğin vücudunda zehirlenme dehidrasyona kadar çok ciddi olabilir. Daha büyük bir yaşta, çocuklar sadece enjeksiyon yapmak için gerekli olduğu gibi komplikasyonların gelişmesi için hastaneye yatırılır.

Herhangi bir anjina şekli ile, hatta, catarrhal, çocuk hemen antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bunlardan en etkili olanı, bir kural olarak, komplike olmayan akut tonsillit vakalarında her zaman reçete edilen Amoksisilin'dir. Eğer çocukta anjina tekrar tekrar ortaya çıkarsa, önerilen "korumalı" penisilinler Amoxiclav, Flemoclav. Penisiline karşı bir alerji, doktoru çocuğun makrolidleri veya sefalosporinlerinde antibiyotik kullanmaya zorlar. Çocuk terapisinde florokinolonlar ve tetrasiklinler uygulanmaz! Çocukluk döneminde, sülfonamidlerin ek bir alımının gerekliliği, bir kural olarak ortaya çıkmaz.

Çocukların tedaviye antihistaminik enjekte etmesi gerekmektedir. Antipiretikler, viral enfeksiyonların aksine, bebeğin tolere etmemesi şartıyla, 37.5 derecelik bir sıcaklıkta verilebilir. Çocuğun bağışıklığını iyileştirmek için C vitamini, immünomodülatörler, lokal ve genel, probiyotikler ve prebiyotikler alması önerilir.

Yerel prosedürlerden, çocuk bu işlemleri nasıl yapacağını zaten biliyorsa boğazınızı yıkamanız tavsiye edilir. Doktor gerekli gördüğü takdirde, bebek Lugol'un bezleri, bitkisel şifalarla tedavi edilir ve boğaz, yerel antiseptiklerle (sadece 3 yıl sonra) sulanır. Emilim için pastiller ve tabletler aşırı bir ilaç yükü oluşturacaktır, bu nedenle bu ilaç grubundan çocuklara sadece Immudon veya Lizobakt reçete edilir.

Ne yapmak yasak

Hastaya ciddi zarar verebilecek anjina durumunda kabul edilemez eylemlerin bir listesi vardır. Nezle ile şaka yapmamalı ve kendi başına gitmesine izin vermemelisiniz: Streptokok enfeksiyonunun komplikasyonları sıklıkla meydana gelir, bu nedenle tedavi özel dikkatle yapılmalıdır. Hastalığı işyerinde taşımak kesinlikle yasaktır: bu yüzden enfeksiyon tüm yeni bölgelerini kapsayacak şekilde vücuda daha aktif bir şekilde yayılır. Hastalık tarafından zayıflatılmış olan vücut, bakterilerle savaşmak ve toksinlerini temizlemek için çok zordur ve bu nedenle gereksiz enerji israfı kabul edilemez.

Hiçbir durumda, sistemik antibiyotik olmadan boğazdaki boğaz türlerini tedavi edemezsiniz, ayrıca hastalığın semptomları azalsa bile, oranlarını keyfi olarak düşüremezsiniz. angina ile Sigara içenler sigaranın dumanı sadece bakterilerin girişini şiddetlendirir olarak bademcikler daha derin tabakalarına, onların alışkanlığı unutmak ve boğaz ağrısı tahriş daha iyidir. Hasarlı iltihaplı bezler kolayca katı yiyecek, sıcak içecekler olabilir, bu yüzden onları reddetmek daha iyidir.

halk itibaren ilaçları akut boğaz ağrısı sırasında herhangi termal tedaviler almaları yasaktır: onlar sadece yararsız ama zararlı değildir, çabalar zehirlenme beri, sıcaklık enfeksiyon üreme oranını artıracaktır. Ayrıca anjin tedavisi sırasında "nabzını tutmak" olmalı ve bozulma ve tedavinin etkisinin eksikliği konusunda doktora bilgi vermek: en kısa sürede kurtarmak ve olası komplikasyonları önlemek için.

Ve sonuç olarak Dr. Komarovsky'nin anjinle ilişkisini görmenizi öneririz. Bu hastalık iyi bilinir, birçoğu "kişisel olarak" bilinir, fakat yine de çoğu ebeveynin ne tür bir hastalık olduğunu ve tehlikesinin ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur. Yani anjin nedir ve nasıl düzgün tedavi edilir? Bu, Dr. Komarovsky ve Ukrayna Halkı Vladimir Danilets tarafından tartışılan önemli bir konudur.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Evde anjinin hızlı tedavisi

Angina, bulaşıcı bir doğaya sahip olan bademciklerde akut enflamatuar bir süreçtir. insanların enfeksiyon kaynağı hastalandığında ya da taşıyıcılar hastalık da bademcik soğuk maddelerle ilgili genel ve acil etkisi hipotermi sebep olabilir - su, buz, soğuk hava.

Enflamatuar süreç, sonraki hastalığın tipini belirleyen birçok patolojik mikroorganizmadan kaynaklanır. En yaygın mikroplar, ev eşyalarıyla ağız içine girebilen veya enfekte olmuş bir kişiyle iletişim kurduktan sonra streptokoklardır. Bademcik bölgesinde çökelme, streptokoklar, üreme için elverişli koşulların ortaya çıkmasına kadar aktiviteyi göstermez - bu, patolojik sürecin gelişimi için rahat bir ortam olan soğuk maddeler şeklinde tahriş edici bir faktördür.

Angina belirtileri

Hastalığın ana semptomu, yutulduğunda boğaz ağrısı ve rahatsızlıktır.

Bununla birlikte, enflamatuar sürecin arka planına karşı, aşağıdaki semptomlar mevcuttur:

 • yüksek vücut ısısı (39 0 C ve üzeri);
 • Vücudun genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • palpasyonda ağrılı olan mandibular lenf düğümlerinde bir artış;
 • bademcikler üzerindeki boğaz ve püstüllerin kızarıklığının görsel tespiti.

Ana semptom olmaksızın, hastalık, hastalık ve tedavi sürecini komplike hale getiren standart bir ARVI olarak kabul edilebilir. Birkaç gün sonra püstüler oluşumlar ortaya çıkabileceğinden ve inflamatuar sürecin daha hızlı bir karaktere sahip olacağından, anjinayı dışlamak için bir doktoru görmek için semptomların ortaya çıktığı ilk günlerde gereklidir.

Anjina çeşitleri

3 ana hastalık türü vardır:

 1. Primer anjin, lenfadenoid halkanın etkilendiği en kolay patolojik durumdur.
 2. Sekonder anjina, lezyonun kapsamı ve amigdalanın etkilendiği rota bakımından orta çeşittir.
 3. Spesifik anjina - gelişimin nedeni spesifik bir virüsdür (örneğin, Simanovsky-Plaut-Vincent).

sınıflandırma

Bademcikler tarafından etkilenen bölgeye ve işlemin ciddiyetine bağlı olarak, çeşitli hastalık türleri ayırt edilir.

Catarrhal anjina

Enflamatuar süreç, amigdalayı sadece yüzeysel olarak etkiler.

Belirtiler kısıtlanmıştır:

 • vücut ısısı 38 ° C'den yüksek değil;
 • yutulduğunda boğazda ağrı veya ağrı;
 • ağız boşluğunu incelerken - badem kemerinde bir artış ve şişkinlik derecesi önemsiz derecede.

Enflamatuar süreci ve ana semptomları hedef alan karmaşık önlemleri uygularken, patoloji 2-3 gün içinde azalır. Aksi halde süreç ilerler ve bir sonraki forma geçiş gözlenir.

Lacunar Angina

Patoloji patolojisinde daha belirgin semptomatolojiye sahiptir:

 • vücut ısısı - 40 0 ​​C'ye kadar;
 • baş ağrısı;
 • Vücudun zayıflığı;
 • kaslarda ve ayrıca kalpte ağrı;
 • zehirlenme - mide bulantısı, kusma.

Süreç daha uzun sürer. Bademciklerin yüzeyi etkilenir. Görsel bir muayene, kolayca çıkarılabilen seröz-pürülan bir plak ortaya çıkardığında, kanama yaraları bırakmaz. Kan ve idrar çalışırken, her iki örnekte de protein içeriği gözlenir.

Foliküler boğaz ağrısı

Dışsal tezahürlerde, bir öncekiyle neredeyse aynıdır, ancak sınav açısından bazı farklılıklar vardır:

 • bademciklerin köklerinin yenilmesi;
 • Bir maç başı ve daha fazlası ile apselerin boyutu;
 • bademciklerin yoğunluğu gevşek ve şişmiş;
 • Foliküller otopsiye duyarlıdır, ancak pürülan lezyonlar oluşan çerçevelerin ötesine geçmez.

Fibrinli tonsillit

Ana işaret bademcikler üzerindeki grimsi-sarı renkli fibröz plaktır. Sürecin gelişimi lacunar formundan ya da bademciklerin tüm yüzeyi üzerinde bir fibröz film oluşumu ile bağımsız bir patoloji biçiminde ilerler.

Bu durumda, belirtiler patolojinin ilerlemesinin başlangıcından birkaç saat sonra kendini gösterirler:

 • vücut ısısı 40 0'a kadar;
 • bulantı;
 • kusma;
 • bedenin zehirlenmesi;
 • soğuk ter.

Bazı durumlarda, ateş aşamasında bilinç ve deliryum kaybı olur.

Phlegmonous tonsillit

Bu formun düşük bir dağılımı vardır, ancak enflamatuar sürecin son derece belirgin bir seyri vardır. Bol püstüler apse oluşumundan dolayı bademciklerin kısmi erimesi meydana gelir. Hasta, kafanın belirli bir pozisyonunu, kural olarak, mevcut süreçten zıt yönde üstlenmek zorunda kalır. Bu, yutulduğunda duyudan daha az ağrılı olmayan mandibular lenf düğümlerinde belirgin bir artışla açıklanır.

Nekrotizan anjina

Belirtilen formlardan birkaç kat daha yüksek semptomlarla karakterize edilir. Bademcikler dokuya derinlemesine nüfuz eden nekrotik plak oluşumuna uğrarlar. Pürülan içerikler çıkarıldığında, 2 cm derinliğe kadar kanama yaraları oluşur Nekrotik boğaz ağrısının seyri şiddetli zehirlenme, kusma ve bilinç kaybından kaynaklanır. Kan çalışmasında, iltihaplı içerik ile iltihaplı işlemin aktif bir fazını gösteren, kan hücrelerinde önemli bir artış gözlemlenmiştir.

Ülseratif artrit

Hastalığın gelişimi, vücudun kendi ağızlıklarında çok sayıda bulunan kendi spiroketlerine bağlıdır. Mikroorganizmalar için elverişli koşullar altında bademciklerden birinin iltihaplanması ve pürülan içerikli ülser oluşumu meydana gelir. Bir kural olarak, yaraların büyük boyutları yoktur, böylece hastanın genel durumu ağır bir yol almaz. Sıcaklık 37 ° C'nin içinde, lenf düğümleri lezyonun kenarından yükselir. Yutulduğunda, bir gariplik hissi ve boğazda yabancı bir nesnenin varlığı vardır. Süreç 3 gün kompleks tedaviden sonra durgunluğa başarılı bir şekilde devam eder.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Angina, evde sağlanan hastane tedavisi için bir tür hastalıktır. Kural olarak, kursun hafif ve ılımlı aşamalarında uygulanır, ancak, şiddetli bir patoloji formu ile bile, evde tedavi altına almak mümkündür.

Hastalığın ilk belirtileri ve ana semptom olduğunda - boğazda ağrı - evde bir yerel doktor çağırmak gerekir. Bir ateşte, mide bulantısı ve kusma - ilk yardım eşlik etti. Bir hastayı teşhis etmek için hastanın görsel muayenesini yapmak, boğaz ve bademcik durumlarını değerlendirmek ve akciğerlerin oskültasyonunu yapmak yeterlidir. Bu, anginanın ve onun formunun varlığını belirlemek için yeterlidir, bundan sonra uygun tedavi reçete edilir.

Yatak istirahati

Hastalık sırasındaki uyum için en basit nokta, hızlı bir tedaviye katkıda bulunmak, vücudun iç kuvvetlerinin hastalıkla mücadele için korunmasıdır. Yatak istirahatine uygunluk, anjina tanısı veya şüphesi olan ilk günlerden ilgili semptomlarla birlikte önerilmektedir. Hasta, günde en az 2 kez havalandırılması gereken ve bir kez ıslak temizlenmiş olan izole bir odada bulunmalıdır.

Yalıtılmış bir odada yatak istirahatine bağlı kalmanın önemli yönlerinden biri, ailenin geri kalanıyla temasının olmaması ve enfeksiyonun apartman dairesinde yayılmasının dışlanmasıdır.

Bol içecek

Angina'ya vücut ısısında artış eşlik eder, bu da ısı değişiminin ve terlemenin artmasına katkıda bulunur. Bu nedenle dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı almak gerekir.

Bu gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilir:

 • çay - yeşil veya siyah (istenirse bal veya limon dilimi ekleyebilirsiniz);
 • komposto;
 • jöle;
 • süt;
 • Gazsız Haşlanmış veya maden suyu;
 • suyu.

Sıvı soğuk olmamalıdır, çünkü hastalık için doğrudan bir kontrendikasyon söz konusudur, ancak aynı zamanda boğaz ve bademcikler için tahriş edici olan sıcak olmamalıdır. İçeceklerin sıcaklığı 30-35 0C aralığında tutulmalıdır.

İçeceği kötüye kullanmayın, çünkü bu böbrek sisteminde ek bir yük oluşturacaktır. Günde önerilen sıvının hacmi 200 ml'dir. her 10 kg için. insan vücudunun ağırlığı.

Sıcaklıkta azalma

Vücudun anjina - asılı vücut ısısının oluşumuna cevabı. Böylece, bağışıklık sistemi kendi başına enfeksiyonla baş etmeye çalışır ve sıcaklık 38,5 ° C'yi aşmazsa, müdahale edilmemelidir.

Aksi takdirde, antipiretikler almak gereklidir:

 • parasetamol;
 • aspirin;
 • mefenamik asit;
 • ibuprofen;
 • nimesulid;
 • efferalgan.

Sıcaklığa, hastanın yaşına ve anayasal özelliklerine bağlı olarak, dozaj her durumda farklılık gösterecektir. Genellikle, randevudaki doktor bu faktörleri dikkate alır ve reçete veya randevu sayfasındaki ilacın dozlarını gösterir.

Anjina için antibiyotikler

Antibiyotiklerin atanması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır, çünkü bu grubun ilaçlarının bağımsız kontrolsüz bir şekilde alınması vücuda yarar sağladığından daha fazla zarar verebilir. Antibiyotikler hem enjeksiyon hem de tablet şeklindedir, bu nedenle reçeteleme seçeneği enjeksiyon olasılığına (aile içinde paramedik veya bir klinikten bir hemşire) bağlıdır.

Tabletli formların alımı etkide farklılık göstermez:

 • penisilin grubu - amoksisilin, ampisilin, amoksiklav;
 • makrolit grubu - eritromisin;
 • sefalosporinler.

Antibiyotik seçimi, anjinaya neden olan enfeksiyonun türüne bağlıdır. Bunu yapmak için, hala uygun testleri almak için kliniği ziyaret etmeniz gerekir. Evde daha fazla tedaviye devam edilebilir.

Anginada geleneksel tıp

Standart ilaç tedavisi yöntemleri ile birlikte, daha az etkili olmayan halk tarifleri vardır. Ve onların ana avantajı, kompozisyonun tamamen doğal kökenli olmasıdır. Ve daha az önemli bir husus da, tedavinin başarılı bir sonuç üzerinde olumlu etkisi olan evde gerçekleşmesidir.

 1. Bir başlangıç ​​anjinasının ilk belirtilerinde, bir parça limonun deri ile birlikte çiğnenmesi gerekir. İşlemden sonra en az bir saat yemeyin. Limonun asit ve esans yağları, patolojik süreci aktif olarak etkiler. Gerekirse, prosedürü 2-3 gün günde 3 kez tekrarlayın.
 2. Bademsiz bir dilim limon alın ve bademciklere yakın olarak ağzınıza koyun. Limonu yoğun bir şekilde emmek gerekir, böylece asidin etkisi en az 10-15 dakika boyunca iltihaplanma sürecine devam eder. Alternatif olarak, meyve bir sitrik asit (% 30) çözeltisi ile değiştirilir ve ağız durulanır. Manipulate 3-4 gün boyunca her 2-3 saatte bir tekrarlayın.
 3. Şifalı bitkiler - papatya, çam tomurcukları, kekik, nane, okaliptüs, adaçayı. Eşit oranlarda 0.5 litre hacimde kaynar su dökülmüş ve 5 dakika kaynatılmıştır. Soğutmadan sonra gargara iki saatte bir durulama yapılmalıdır. Alternatif olarak - bu çorba, inhalasyon olarak kullanılabilir.
 4. Şifalı bitkiler - calendula, wormwood, eşit oranlarda muz. 1 çorba kaşığı. 200 ml için otlar. su 15 dakika kaynar. Sıcak bir formda, boğaz her 2 saatte bir durulanır.
 5. Pancar suyu - sebze suyu rendelenmiş, ince bir rende üzerine ovuşturulur. 1 çay kaşığı eklemek gerekir. 200 ml. suyu. Günde en az 6 kez gargara.
 6. Tuz çözeltisi - 1 çorba kaşığı. bir bardak suya. En iyi etki için, bir tutam soda ve birkaç damla iyot eklemeniz önerilir. Gargara 2 saatte.
 7. Patatesin kaynatılması - kapalı örtü altında 10-15 dakika nefes almak için bir üniforma ile kaynaklanmış patates üzerinde. Kaynatmadan boğaz ve lenf düğümlerinde bir losyon yapmanız gerekir.
 8. Yaprak çayının kaynatılması - en güçlü çay demlenir ve 1 çay kaşığı eklenir. 200 ml için tuz. Her 1.5-2 saatte bir karıştırın. Pürülan anjina formlarında kullanılması tavsiye edilir, çünkü solüsyon yeniden oluşmadan bademciklerden pürülan içeriklerin çıkarılmasında yararlı bir etkiye sahiptir.
 9. Sarımsakla inhalasyon - 1 litre kaynar su 1 diş karanfil sarımsak ve bir çay kaşığı soda gerektirir. En az günde üç kez inhalasyon yapın.
 10. Huş ağacı infüzyonu - ağacın böbrekleri ile dallar alın, kaynar su dökün ve günde 2-3 bardak içine alın. Kontrendikasyonlar - vücudun böbrek hastalığı.
 11. Süt ile solunması - köpük olmadan taze kaynatılmış süt üzerinde nefes almanız gerekir. Ses kısıklığı ile yoğun bir şekilde yardımcı olur.
 12. Söğüt kaynatma - 2 yemek kaşığı. ağacın kabuğu 500 ml'ye dökülür. su ve 15 dakika kaynatın. Boğaz her 2-3 saatte bir durulayın.
 13. Muz kabartması - 200 ml. Kaynar su 5 tane plantain yaprağı alınır (önemli değil, kuru veya taze). 30 dakika boyunca sulandırın ve her 2 saatte bir gargara yapın. Daha iyi bir terapötik etki elde etmek ve tadın yumuşatılması için bir çay kaşığı bal eklemesi tavsiye edilir.
 14. Aloe - kabın bitkinin ezilmiş yaprakları ile yarısına kadar ve boşluğun kalan kısmı şekerle doldurun. Gazlı bezleri kapatın ve üç gün boyunca ısrar edin, daha sonra şurup boşaltılır, sıkılır ve günde 3 kez yemeklerden önce içeri alınır.
 15. Böbrek tomurcukları - inhalasyon için, eczanelerde satılan standart kitlerin yanı sıra doğal ağaç tomurcukları ve iğnelerin kendileri de kullanabilirsiniz. İğnelerin bir kısmı on parça su ile dökülür ve kaynamaya getirilir. Kaynama - yarım saat, ardından 4 saat boyunca infüzyon. Et suyu filtre edilir ve günde 3-4 kez gargara yapmak için uygundur. Çam reçinelerinin anti-inflamatuar etkisi vardır ve ayrıca bronşları durgunluktan ve öksürükten korurlar.
 16. Adaçayı ve papatya - eşit oranlarda kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Oral mukozanın iltihaplı süreçlerinde olduğu gibi pürülan ve basit anjina ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Her 2-3 saatte bir gargara.
 17. Propolis - çeşitli anjina tipleri ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Özellikle taze formda. Yemekten sonra bir parça propolis yaprağını iyice çiğnemek tavsiye edilir. Ağızda manipülasyon sırasında, diş etleri ve dilinde hafif bir yanma veya hissizlik olmalıdır. Bu eski bitkinin taze ve kaliteli propolis tarafından ayırt edilir.
 18. Çivi 200 ml başına 10 çiçek. 5 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra gargara. Yutulmanın rahatlaması birçok yöntemden geçtiğinde, pürülan anjina ile özel bir etki.
 19. İyot ve manganez zayıf bir potasyum permanganat ve 10 damla iyot çözeltisinin yarım litresidir. Günde 4-5 kez iyice durulayın. Anjina ile çok etkili bir kombinasyon.
 20. Gül yaprakları - 1 çorba kaşığı. Her 2-3 saatte 200 ml su, kaynatın, serin ve gargara bitkiler. Anjina etkinliğine ek olarak, çözüm ARVI ve farenjitde de olumlu bir etkiye sahiptir.
 21. Ahududu - anjina ile ateş kaldırılması için semptomatik bir çözüm olarak önerilmektedir. Etkisi elde edilene kadar sıcak çay ile 1-2 çay kaşığı.
 22. Kireç - aynı zamanda antipiretik ve yatıştırıcı bir etki sağlayan semptomatik bir maddeyi ifade eder. Çözeltiyi hazırlamak için, 200 ml'lik bir hacimde kaynar su ile bitkinin bir çorba kaşığı dökün ve yarım saat ısrar etmelisin. Çay al, bal ilavesiyle tavsiye edilir.
 23. Soğanlar - ince doğranmış (bir kıyma makinesini kullanabilirsiniz), bir tabağa serpilir ve soğan çiftlerini 3-5 dakika teneffüs edin. Prosedür günde en az üç kez yapılmalıdır. Bitki fitoktitlerinin havadaki etkisinin en fazla on dakika olması nedeniyle, her yeni karışımın hazırlandığı belirtilmelidir.

Her halk reçetesini uygulamadan önce, doktorunuza kontraendikasyonlar ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlükleri konusunda danışmalısınız. Sadece bu durumda, boğaz ağrısının tedavisinde, ilaveten vücuda ek olarak zarar vermeden, olumlu bir etki elde etmek mümkündür.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Boğaz ağrısı bal

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

o bileşenler metabolizmayı ve toksik ürünlerin geri çekilmesini hızlandırmak, kılcal damarlar yoluyla kan akışını aktive içerdiğinden boğaz ağrısı için bal kullanımı daha kolay hastalıkla başa çıkmak için yapar. Her gün bal biraz yerseniz, bu tahrişe kaldırarak, patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan ve mukoza zarını yumuşatmak, boğaz ağrısı sarıyor. Bu ürünün farklı tıbbi içecekler ve gargara için çözümler hazırlanan sıcak çay bal birkaç kaşık ekleyebilir.

Bir su banyosu içinde PIALA olarak, kabartma tozu, bir tutam köpük görünene kadar durmadan karıştırın, tereyağı parça (yaklaşık 20 g) ve bal, yaklaşık olarak aynı miktarda eriyik. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

Aloe yaprağı suyunun 1 çorba kaşığı içinde 5 g koyu bal eritin. Yemeklerden önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Boğazın yıkanması için bal suyu hazırlanır. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (en fazla 45 C). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu çocukluktan herkese tanıdık olan anjin tedavisi için reçetedir. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Ortaya çıkan soğutulmuş et suyuna propolis tentürünü (yaklaşık 5 ml) veya limon suyu ile bal ekleyin ve her 2-3 saatte mümkün olduğunca sık boğazını durulayın.

kompres

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra plastik bir örtü ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, sıcak tabaka sudan ıslanmalı, bal ile yağlanmalı ve bu tarafı boynuna tutturulmalıdır. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Bilmek önemlidir: Yüksek sıcaklıklardaki kompresörlerin ve ayrıca sıcak içeceklerin kullanılması tehlikelidir.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml tıbbi alkolün% 40'ına kadar seyreltilir ve biraz (10 g'dan fazla olmayan) propolis, bir hafta boyunca karanlık bir yerde opak bir kaba koyun. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 damla iyodin eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

soluk alma

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

Inhalasyonlar için analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar (klorheksidin, klorofililpt, soda), uçucu yağlar ve bitkisel çaylar (papatya, calendula, kekik, okaliptüs) seçin.

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Inhalasyon için ilaçların listesi burada görmek

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil ve limon

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

sarımsak

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

2 adet sarımsak ve pirzola temizleyin, 3 çorba kaşığı bal ve zhmenyu toplanmış kuru mürver çiçekleri ekleyin, toz haline getirin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

Kabaklardan üç diş sarımsak çıkarılır, öğütülür, sarımsak ezmesini bir kaba koyun ve 1 bardak sıcak, sadece kaynatılmış süt ile doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Hidrojen Peroksit

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Angina için diğer halk ilaçları buraya bak

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Bu infüzyon anjina ile gargara yapmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

Yazının yazarı: Nina Vladimirovna Sokolova, naturopatik doktor, fitoterapötik

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır, bulaşıcı değildir.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır.