Loading

Evde boğaz ağrısı tedavisi + halk ilaçları

Angina, palatine bademcikleri etkileyen ve şiddetli boğaz ağrısı, ateş ve vücudun genel zayıflığı ile eşlik eden akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Ancak, bu hastalığın ana tehlikesi, sonuçlarında yatar - tamamen ya da profesyonelce tedavi edilmeyen anjina, kalp, akciğerler, böbrekler gibi birçok sistem ve organ için ciddi komplikasyonlar sağlayabilir. Hastalık tedavi edilmezse, lenf bezlerinin anormal genişlemesine, nefes alma zorluğuna ve ateşin eşlik etmesi ile sonuçlanabilir. Bu aşamada hastaneye yatış gerekli. Hastalık sadece yeni gelişmeye başlıyorsa ve anı kaybolmazsa, anjinayı evde tedavi etmek mümkündür - ancak sadece gözetim altında ve bir doktorun tavsiyesi altında.

Evde anjin tedavisi için temel kurallar

Angina tedavisi hem halk ilaçları hem de resmi ilaç preparatlarının yardımıyla gerçekleştirilir, ancak seçilen tedavi yöntemlerinden bağımsız olarak uyulması gereken çeşitli evrensel tavsiyeler vardır.

 • Yatak istirahatına uygunluk. Genellikle, genel zayıflık ve anjina ile yüksek ateş, tam bir yaşam sürmesine izin vermez, ancak dahası - hastalığın komplikasyonuna neden olabileceğinden, alışkanlık yapan aktivite tehlikeli olabilir.
 • Su dengesi. Anjinle bolca içilen herhangi bir şekilde yararlıdır - meyve suları, meyve içecekleri, kompostolar, limonlu ve çok sıcak çay kullanmadan kullanabilirsiniz. Yiyecek gibi tüm içkiler sıcak olmalı, ancak sıcak veya soğuk olmamalıdır - boğaz ve lenf düğümlerine daha fazla zarar verebilir.

Durulama için Miramistin çok etkili bir ilaçtır!

Halk ilaçları

Angina'nın evde tedavi edilmesi halk ilaçları olmadan olmaz. Çoğu zaman, sadece homeopati ve bazı halk tedavisi yöntemlerinin etkinliğini iyi anlayan resmi tıp doktorları tarafından kullanılır.

Bu durumda, ilaç tedavisi kombinasyonu (genellikle durulama için antibiyotik ve antiseptik ajanların bir ders) ve halk ilaçları olumlu bir sonuç verir, bu yüzden çeşitli halk ilaçları ile tablet takviyesi yapılabilir ve yapılmalıdır.

En güvenli ve etkili: durulama, inhalasyon, kompres, oral uygulama için preparatlar (tentürler)

durulama

Yukarıda bahsedilen araçlara ek olarak, hafif bir biçimde akan boğaz ağzı ile boğulmak için et suyunun hazırlanması için çeşitli tarifler vardır.

 • Kurutulmuş ve doğranmış soğan kabuğunun üç çay kaşığı iki bardak su dökün, kaynatın, birkaç saat bekletin. Ortaya çıkan et suyu filtre edilmeli ve her birkaç saatte bir boğaz ile yıkanmalıdır.
 • Üç çorba kaşığı adaçayı bir litre kaynar su döküp bir saat kadar bekletsin. Durulama durulayın. İstenirse, adaçayı içine bir kaşık dolusu papatya veya kıyılmış nane yaprağı ekleyebilirsiniz.
 • Ortak bir antibakteriyel ajan olarak da Kalanchoe suyu yardımcı olacaktır. Bu bitkinin yaprağı, bir elek veya gazlı bez suyu ile yıkanmış, doğranmış ve sıkılmış olmalıdır. Sıcak su 1: 1 oranında meyve suyuna ilave edilir, hemen durulanır.
 • Güçlü boğaz ağrısı ile pancar suyu verimli bir şekilde durulanır. Bunu yapmak için, küçük bir rende üzerinde sürmek için büyük ham pancar, oluşan meyve suyu hayatta kalmak ve ona elma sirkesi bir çorba kaşığı ekleyin. Karışım çok konsantre ise ve boğazı yakarsa, meyve suyu kaynamış su ile seyreltilebilir - yarım bardaktan daha fazla olmamalıdır.

soluk alma

Zararlı maddeleri durulamaya ek olarak, inhalasyonlar, en çok anginadan etkilenen boğaz ağrısına da yardımcı olabilir. Güçlü bir ısı olmadığında ve boğazda hala iyileşme etkisine ihtiyaç duyulduğunda, yalnızca hastalığın son aşamasında gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır.

 • Ev inhalasyonu hazırlamak için, iki çorba kaşığı kurutulmuş ve doğranmış papatya, adaçayı ve nane yaprağı alın ve karışımı bir litre ılık su ile dökün. Ortaya çıkan kütle kaynama noktasına getirilir ve 5-7 dakika kısık ateşte tutulur. Bitmiş karışım hafifçe soğumaya bırakılmalı (buharla yanmayacak şekilde) ve daha sonra başınıza bir havlu koyup 10-15 dakika kadar nefes alınız. Ağızdan nefes alın, böylece buhar boğazın etkilenen kısımlarına ulaşır.
 • 3 çorba kaşığı kuru kıyılmış St. John's wort, papatya ile kaynatın, bir litre su dökün, kaynatın, 5 dakika boyunca puf yapmasına izin verin. Elde edilen karışımda birkaç damla okaliptüs veya diğer kozalaklı esansiyel yağlar ekleyin. Ağız yoluyla 15-20 dakika boyunca ağızda nefes alın.

kompres

 • Vajka veya alkolle karıştırılmış (moonshine) kompresler submandibular alana, boyundaki hassas deriye dokunmadan uygulanmalıdır. Bir ara verdikten ve yeni bir uygulandıktan sonra kompresin birkaç saat boyunca tutulması gerekir. Bu prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Aynı zamanda kompres ve boynun üstünde ısıtıcıları koymak istenir - gazlı bez bandajla sabitleyin ve boynu bir fularla sarın.
 • Benzer bir teknikle, rendelenmiş soğanlardan bir kompres yapılır - ancak yarım saatten fazla tutulmamalıdır, aksi takdirde deri yanıkları ile doludur.
 • Geceleri, taze lahana yaprakları bir eşarp veya mendil ile boynuna sarılır. Günü geçirirseniz, broşürler her 2-3 saatte bir değiştirilmelidir.

Yutma preparatları

Boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi ayrıca tentürlerin ve diğer iç preparatların alımını da içerir. Sadece en etkili olanlarını veriyoruz.

 • Büyük bir siyah turpta, üstleri üst kısmı ile kesin ve sıvı bal doldurmak için daha büyük bir delik yapmak. Üst kısımdan çıkın, turp kapağını bir kapak olarak kapatıp gecenin sıcak bir yerde durmasını sağlarız. Bir tatlı kaşığı bal ve meyve suyundan oluşan infüzyon bir çay kaşığı üzerinde sarhoş olmalıdır. Genellikle bölümler bir gün için yeterlidir, ancak prosedür tekrarlanabilir.
 • Moğol geleneksel tıp anjin içinde kimyon tohumu kullanımını önerir. Bir bardak tanecik almalı, iki bardak su dökmeli ve elde edilen karışımı 15-20 dakika kaynatmalısın. Ayrıca, çorbaya birkaç yemek kaşığı veya başka bir güçlü alkol ekleyebilirsiniz. Ortaya çıkan et suyu kıvamı ve rengi daha çok bir kahve telvesi gibidir, bu nedenle filtrelenmelidir - tercihen bir elek veya gazlı bez ile. Ilaç kullanın bir yemek kaşığı her yarım saat-saat olmalıdır.
 • Aloe yapraklarını bırakın, öğütün ve balla karıştırın. Ürün infüze edilmelidir: en az üç gün sürer. Bundan sonra, ortaya çıkan tentür filtrelenmeli ve sonuçta meydana gelen şurubu bir çorba kaşığı günde üç kez almalıdır. Bunu yemeden önce yapmak daha iyidir.
 • Yarım litrelik bir kavanozda bal, su banyosuna koyun ve ısıtılmış bir sıvı haline getirin. 100 gram huş tomurcukları ekleyin - daha önce temizlenmiş ve eczanelerde veya pazarlarda satılıyorlar. 7-10 dakika boyunca dökülmeye bırakın, daha sonra böbrekler kaldırmak için bal elek boyunca süzün. Bir bardak su içmek için bir çay kaşığı üzerinde - hasta su içmek için su eklemek için bir araç.
 • Bal bal taraklarını çiğnemek için de yararlıdır, ancak durulamadan sonra daha iyi yapın, böylece boğazda biriken mikroplar içeride çiğnendiğinde gitmez.

Belirtileri, tehlikeleri ve boğaz ağrısı tedavisi hakkında video:

bulgular

Boğaz ağrısı halk ilaçları ile tedavi sadece güvenli değil, aynı zamanda resmi tıp tarafından onaylanmıştır. Unutulmaması gereken tek şey, böyle bir eylemin ilgili doktor ile koordine edilmesi gerektiğidir. Ve tabii ki, hiçbiri, en etkili halk ilaçları bile, hastalığın ileri evresinde reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaçların yerini alabilir. Angina, bazı önemli olumsuz sağlık etkileri olabileceğinden, hoş olmayan ve tehlikeli bir hastalıktır.

Angina, evde tedavi edilmek

Anjina, belirtiler ve tedavi

Bu hastalık bademcik iltihabı nedeniyle insanlarda görülür.

Bulaşıcı hastalık hipotermi, soğuk içecekler yüzünden başlar. Ancak, bu hastalık bulaşıcı olduğundan, bulaşır ve havalanır. Anjina'nın evde tedavisi, semptomları ve hastalığın nedenleri aşağıda tartışılacaktır.

Angina: Evde semptomlar ve tedavi

 • Baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • Lenf düğümlerinde kulak ağrısı ve ağrı;
 • 40 dereceye kadar ısıtın;
 • Boğaz ağrısı, yutması zor gıda;
 • Titreme.

Angina farklı tiplerde olabilir ve hastalığa bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri vardır.

tedavi:

Genellikle, boğaz ağrısı evde tedavi edilir. Evde boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi de çok etkilidir ve en sık kullandıkları bu tedavidir. Buna ek olarak, bu yöntem vücudu güçlendirir, kimya ile zehirlemez ve aktif olarak hastalığa karşı savaşır.

Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, her şeyden önce, hasta yatak istirahatine ve sakinleşmeye ihtiyaç duyar. Aile ve arkadaşlara bakmak, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Ancak, bu hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle, akrabalarını enfekte etmemek için, gazlı bez bandajları giymek gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, hasta ne kadar sıvı içerse, enfeksiyon o kadar hızlı olur, susuz organizma yüksek sıcaklıkla savaşır, bu yüzden daha fazla içmelisiniz. Limon, komposto, meyve suları ve meyve içecekleri ile çay önerilir. Birincisi, vücut vitaminlerle doludur, bağışıklık güçlendirir ve enfeksiyonu daha aktif olarak savaşır.

Bu ipuçları ve öneriler, boğaz ağrısını evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edeceğinin sorusunu yanıtlıyor.

Soluma ve gargara için de birçok yemek tarifi var. Sık sık anjinaya sahip olan kişi, uygun olan yöntemleri bilir, evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirir. Ancak iyileşme üç gün içinde gerçekleşmezse, hala bir uzmana başvurmanız gerekir. Karmaşık bir hastalıkta, antibiyotik içmek zorundasınız.

Pürülan anjina biraz daha tehlikelidir, komplikasyonlara neden olabilir, tedavi etmek daha zor olabilir. Boğazda iltihaplı süreçlere ek olarak, ayrıca püstüller de vardır. Streptokokların varlığı pürülan inflamasyona neden olur. Bununla birlikte, tavsiyeyle ilgili olarak, pürülan anjinin evde nasıl tedavi edileceği, daha sonra basit anjina ile hemen hemen aynıdır. Ancak daha sık tedavinin daha etkili olduğu ilaçlar reçete edilir.

Eğer hala pürülan tonsillitiniz varsa, evde tedaviye taslakların eklenmesi eşlik etmelidir. Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Angina: Ev ilaçları ile tedavi

 • Med. Bu tedavi yöntemi çok etkilidir. Bu ürün antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Püy ve ağrının öksürmesine yardımcı olur. Bal kan dolaşımını hızlandırır, toksinleri giderir ve bu da hızlı bir iyileşmeye yol açar. Bal mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatır, acı vermeden yutar, boğazı yağlar ve tahrişleri hafifletir. Çay tedavisi, tentürler, durulama solüsyonları kullanarak, tıbbi tedavi ile birlikte kullanılmalıdır.

Ancak, bu ürüne alerjisi olan insanlar olduğunu unutmamalıyız. Büyük miktarlarda kullanamazsınız. Bir yaşın altındaki çocuklar da bal ile tedaviden kaçınmalıdır.

Boğaz ağrısı tedavisinde bal karışımı:

 1. Aynı oranda su banyosunda, bal ve tereyağı eritin, biraz soda ekleyin, köpüğe kadar karıştırın. Bu karışım buzdolabında saklanmalıdır, ancak günde birkaç kez sadece ılık bir biçimde kullanılmalıdır.
 2. Aloe + 5 gram balın yapraklarından gelen meyve suyu karıştırılır ve günde üç kez bir çay kaşığı yemeden önce alınır.
 3. Ağız için durulayın. Bir kaşık bal alıp bir bardak kaynamış suda seyreltin, elma sirkesi% 6, bir çay kaşığı ekleyin. Böyle bir çözümü yedikten sonra, en fazla iki yudum bile içebilirsiniz.
 4. Ağız için başka bir durulama. Bir bardak kaynamış su için üç çorba kaşığı bal koydu. Gargara günde en az 4-5 kez.
 5. Süt ve tereyağlı bal, evde anjin tedavisi için iyi bilinen bir reçetedir. Bu çare boğazını mükemmel bir şekilde yumuşatır, vitaminleri besler. Herhangi bir soğuk algınlığı için yararlıdır.
 • Pancar. Bu sebze iltihabı ve mukozanın şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Çok miktarda vitamin ve organik asit içerir. Ayrıca, pancar eser elementler bakımından zengindir. Özellikleri, ilaçlarla paralel olarak, birkaç gün içinde anjini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

anjina ile pancar

 1. Bir bardak pancar suyu içinde, aynı oranlarda su ile seyreltilmiş% 6 sirke (bir kaşık) eklemek gerekir. Sıcak çözelti günde en az 5-7 kez gargara yapmalıdır. Havuç, soğan ve kızılcık suyu ekleyebilirsiniz. Sirke ile pancar suyu ile karıştırmak, anti-inflamatuar ve analjezik bir etki sağlar, mikroplara karşı bir mücadele vardır. Yanlışlıkla böyle bir çözümü yutuyorsanız, tehlikeli hiçbir şey olmayacaktır. Sebze sükroz, fruktoz ve glikoz açısından zengindir, uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olur, kandaki hemoglobini yükseltir, hafızayı iyileştirir, sinir sistemini yatıştırır ve sindirim sürecini iyileştirir. Yani pancar suyu çok faydalıdır ve günlük olarak küçük miktarlarda ve sadece hastalık ile sarhoş olmamalıdır.
 2. Gargara. Soğutulmuş et suyu içinde, temiz fırçalanmış pancar kaynatın, propolis bir tentür ekleyin - 5 ml. Tentür yokluğunda, limon suyu ile bal ile değiştirilebilir. Gargara mümkün olduğunca sık.
 • Propolis. Yemekten sonra küçük parçalar propolis çiğnemek için tavsiye edilir.

angina ile propolis

 1. Boğazın durulanması için bir çözüm. % 40'lık tıbbi alkolü, opak kaplarda karıştırılmış yaklaşık 10 gram propolisi seyreltin, karışımı bir hafta boyunca karanlık bir yere koyun. Propolisin daha iyi çözünmesi için her gün biraz karıştırılmalıdır. Bu tentür ayrıca eczanelerde satılmaktadır. Hazır tentürün 10 ml'si 100 ml kaynatılmış su içinde seyreltilmelidir. Bundan sonra, günde en az beş kez gargara yapabilirsiniz. Bu tentür çay veya sütü eklenebilir.
 2. Yaklaşık 10 gram erimiş tereyağı ile 10 ml propolis karıştırın. Bir öğünden yarım saat önce, bu karışımın 5 ml'sini alın.
 • Lugol / iyot. Bu ilaçları iyot tedavisinde kontrendike olan biriyle tedavi etmeyin.

Lugol anjina ile

 1. Durulama için karışım. 1 tatlı kaşığı tuz, bir bardak su ve 3-4 damla iyot. Bu, soğuk algınlığı ile uğraşmanın en yaygın yoludur. Hasta boğazda bir ağrı hissettiğinde, genellikle böyle bir karışımla durulanması gerekir. Sıklıkla, mukozayı yumuşatmak için daha fazla soda eklenir. Tuz mikropları öldürür ve iyot kurur. Ayrıca, tuz yerine, potasyum permanganat ekleyebilirsiniz, ancak bunu aşmamak için çok dikkatli olmalısınız. Durulama karışımı neredeyse hiç pembe olmamalıdır.
 2. Herhangi bir enflamasyonda boğaz tarafından yağlanan mavi iyot, antimikrobiyal ve iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 3. Lugol, gliserin, moleküler iyot ve su eklenir. Bu ilaç mukozayı yumuşatır, yutulduğunda ağrıyı azaltır.
 • Soda. Böyle bir gargara çözeltisinin hazırlanması en kolay olanıdır. Bir bardak su için, her iki saatte bir çay kaşığı soda ve gargara ekleyin. Bu çare boğazını yumuşatır, mikropları balgam çıkarma yardımıyla ortadan kaldırır.

anjina ile soda

 • Limon ve zencefil. Zencefil herhangi bir soğuk ile yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir.
 1. Zencefil zencefilli olun - iki çay kaşığı su ile doldurun ve yaklaşık 20 dakika kaynatın. Et suyu soğuduğunda bal ve limon ekleyebilirsin. Bu sadece gargara yapamazsınız, aynı zamanda çay gibi içebilirsiniz.
 2. Limon, sıcaklığın ve boğaz ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. Dilimlerle yenebilir, şekersiz serpiştirmeyiniz, çay ekleyiniz. C vitamini içerir.
 • Sarımsak. Antimikrobiyal ajanlara sahiptir. Bu üründen tıbbi karışımlar hazırlamak için birçok reçeteler var.

anjina ile sarımsak

 1. Sarımsak bir karanfil ince eziyet, şarap veya elma sirkesi ile karıştırın. Buzdolabında 10 saat bekletin, sonra biraz bal ekleyin. Ağızda küçük dozlarda çözülür.
 2. Doğranmış iki karanfil sarımsak, kuru mama çiçeklerinden 3 yemek kaşığı bal ve toz tozu ekleyin. Kaynar suyu dökün ve iki saat ısrar edin. Sonra her saat çeyrek fincandan bir kaynatma içmek için.
 3. Kıyılmış sarımsakları havuç suyuna ekleyin. Günde iki defa yarım saat yemek yemeden önce.
 4. Sarımsak yemek ya da eritmek de soğuk algınlığı ya da bunlardan kaçınmak için faydalıdır. Suyu da sıkabilir ve yarım çay kaşığı alabilirsin.
 5. Tüm ipuçlarına ek olarak, anjinin evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edileceği, günde en fazla bir kez sarımsaklı bir kaşık su içmesi en etkili yöntemdir. Angina hızla geçiyor. Kıyılmış sarımsak, sıcak kaynamış su dökülür ve yarım saat ısrar eder.
 6. Sarımsaklı üç karanfil bir bardak sıcak sütü kesin. Soğumadan önce infüze edin, küçük yudumlarda içirin.
 • Hidrojen peroksit. Birçok hastalığı tedavi etmek, yaraları dezenfekte etmek, vb. Için kullanılır.
 1. Bir bardak suya% 3 peroksit ekleyin. Bu karışım günde birkaç kez gargara. Bir peroksit dozu arttırılamaz, çünkü bir boğaz yakabilir. Bu çare, mikropları çabuk bir şekilde çıkarır, oksitler ve onları öldürür.

Anjina ile hidrojen peroksit

 • Aloe. Çoğunlukla bu bitki soğuk algınlığı için kullanılır, kremlere, sabunlara ve merhemlere eklenir. Burunlarını soğuk algınlığı ile gömüyorlar, tentürler ve ağız gargaraları hazırlıyorlar.
 1. Birkaç yapraklı aloe parçasını ezmek ve yarım bardak şekerle doldurmak, 3 gün boyunca karanlık bir yere koymak gerekir. Sonra 250 litre votka ekleyin, üç gün daha ısrar edin. Sonra süzün ve bir çay kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce alın.
 2. Bir aloe, votka ve balın suyundan kompres yapmak mümkündür.
 3. Kağıda sarılmış üç yaprak aloe, birkaç gün buzdolabında bırakılır. Daha sonra yaprakları öğütmek ve yaklaşık yarım litre su eklemeniz gerekir. Her üç saatte bir kaynatın, süzün ve gargara getirin.
 4. Kuşburnu ve aloe suyu bir kaynatma yapın ve yemeden önce alın. Vitaminler bakımından zengin iltihapları giderir.

aina anjin ile

Evde yetişkinlerde anjin tedavisi birçok seçeneğe sahiptir. Herkes kendileri için daha etkili bir tedavi seçebilir. Evde çocuklarda angina tedavisi aynı olabilir. Hatırlanması gereken tek şey çocukların büyük miktarda bal, alkol tentürü kullanmaları önerilmemesidir. Ama aynı yaştaki soda ve tuzdan durulama, farklı yaş kategorileri için en kabul edilebilir ve ilk ilaçtır.

Ayrıca, evde boğaz ağrısı nasıl tedavi tavsiyelerine göre sen kompres ve teneffüs yapabilirsiniz, ancak, yüksek sıcaklık, onlar kontrendike olduğu unutmayın. Ayrıca irinli tonsillit de, aynı zamanda ısınmayı önlemek gerektiği unutulmamalıdır.

 • Sıkıştırır. Göğüs ve boynu ısıtmak, enflamatuar süreci durdurur, kan dolaşımını iyileştirir ve boğaz ağrısını azaltır. Çocuklar sadece yatmadan önce kompresleri koymalı, bacaklar da ısınmalıdır.

Angina ile sıkıştırır

 1. Haşlanmış patateslerden. Kabuğunda demleyin, sonra yoğurun, bir damla iyot, tuz ekleyin. Alkol ekleyebilirsiniz. Sıcak göğsüne uygulanır.
 2. Alkol. Bire bir% 70 alkol ve kaynatılmış su seyreltin. Lavanta veya okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.
 3. Bal ve lahana yaprağı - inflamasyonu durdurun. Daha yumuşak hale getirmek için kaynar suya sahip lahana yaprağı, balla sürün ve boynuna koy. Bir film ve mendil ile örtün.
 • Inhalasyon ile evde angina nasıl tedavi edilir. Bu tedavi sadece normal sıcaklıkta da mümkündür. Bir inhaleri kullanabilirsiniz - bu büyük ölçüde görevi kolaylaştıracak ve büyükannelerimizin yaptığı gibi inhalasyonlar yapabilirsiniz.

Angina ile inhalasyon

Soluma, soda, bitkisel kaynatma, iyot, haşlanmış patates ile yapılabilir. Anjin, papatya, okaliptüs ve kalendula ile idealdir. Bir inhalasyon cihazının yokluğunda, sadece et suyu demlemek ve teneffüs etmek, tencerenin üzerine eğilmek ve kendinizi bir havluyla örtmek zorundasınız. Ancak, inhalasyonlar gibi bazı hastalıklarda olduğu gibi bir doktora danışmalısınız.

Evde boğaz ağrısı için halk ilaçları

antibiyotik ve diğer modern tedavi yöntemlerinin ateşli karşıtları olan insanların seçimi - Kamu para yardımı ile evde Boğaz Tedavisi.

Elbette, büyükannenin tarifleri, eczane ilaçlarından çok daha güvenlidir. Ancak çoğu zaman sinsi bir hastalık ile baş edemiyorlar, bu da hastalığın tehlikeli komplikasyonlara neden olmasına neden oluyor. Bu nedenle, uzun bir süre için sağlık durumu düzelmezse, kendi başına deneyler derhal durdurulmalıdır. Güvenilir ve etkili bir tedavi planı geliştiren bir doktora danışmalısınız.

Angina neden oluşur, belirtileri nelerdir

Angina veya akut tonsillit, bir veya birkaç palatine bademciği etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, hastalığın etken maddeleri patojenik mikroorganizmalar - streptokok ve stafilokoklardır. Daha az sıklıkla, mantar ve virüsler hastalığın sebebi haline gelir.

Patolojinin gelişimini tetikleyen faktörler şunları içerir:

 • vücudun hipotermisi;
 • antibiyotik ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • gastrointestinal sistemin kronik patolojisi;
 • Alkol bağımlılığı ve sigara içme gibi kötü alışkanlıklar;
 • zararlı üretimde çalışmak;
 • vitamin eksikliği, vb.

Yukarıdaki faktörlerin tümü zayıflamış bir bağışıklık sistemini kışkırtabilir. Savunma sistemi başarısız olduğunda, patojenik mikroorganizmalar zayıflamış organizmaya kolayca nüfuz eder ve "en zayıf bağlantıya" çarpar.

Gargara daha

Boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Çoğu hasta tarafından kullanılan ilk yöntem, ağzın durulanmasıdır. Bu, hastalığın semptomlarını hafifletmenize ve inflamasyonu ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Tıbbi çözümler, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandıran etkilenen bölgeye doğrudan düşer.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halk ilaçları genellikle kendi başlarına hazırlanır. En etkili birkaç tarif vardır:

 • Bir bardak ılık suda 4 damla iyot, 1 çay kaşığı çözülür. tuz ve kabartma tozu. Bu çözelti boğazla dikkatlice durulanır. Bu prosedür, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 4 kez önerilir.
 • Klasik hale gelmiş olan boğaz ağrısı için etkili bir diğer halk ilaçları adaçayı infüzyonu. Bunu yapmak için, herhangi bir eczanede satılan kuru yapraklar veya filtre torbaları kullanabilirsiniz. İlk seçenek seçilirse, ilacı 2 çorba kaşığı oranında yapın. l. 250 ml kaynar su için adaçayı. Aracı 30 dakika boyunca ısrar etti ve daha sonra süzüldü. Durulama için sıcak bir sıvı kullanın çünkü sıcak bir sıvı yanığa neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir. Prosedürün günde 3-4 kez yapılması tavsiye edilir.
 • Boğaz ağrısı yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavi genellikle papatya ve calendula çiçek infüzyonlarının kullanımı ile gerçekleştirilir. Bu otlar güçlü antiseptikler, hastalıkların etkili ajanlarıyla etkili bir şekilde savaşırlar. Ilaç hazırlamak için 2 çorba kaşığı demlemek gereklidir. l. kaynar su bir bardak bitkisel karışımı. Sıvı infüze edildikten ve soğutulduktan sonra süzgeçten geçirilerek filtre edilmelidir. Bu ilaç ile durulayın günde 4-5 kez yapılmalıdır. İnfüzyon ağzınızda en az bir dakika tutulmalıdır.
 • Sık sık durulama ve elma sirkesi için kullanılır. Sadece 2 çay kaşığı. 1 damla su ilave edilerek 1-2 damla iyodin eklenir. Bu karışım günde 3 kez bir boğaz ile tedavi edilir.
 • Eğer anginaya saldıracak olursanız, çoğu durumda halk ilaçlarının tedavisi otlar yardımı ile yapılır. Bir başka etkili yöntem, plantain infüzyonu ile durulamadır. Taze yaprakları kullanmak gerekli değildir, oldukça uygundur ve kurutulur. Tıbbı hazırlamak için, yarım saatlik bir sürede, bir bardak kaynar sudaki bitkinin 4 yaprağı ısrar etmek gerekir. İşlemi tekrarlayın, iyileşme tamamlanana kadar günde 3-5 kez olmalıdır.
 • Durulama için kırmızı pancar infüzyonu da uygundur. Bir rendeleyin kökünü rendelemek, kaynar su dökmek ve infüzyon için 6 saat beklemek gereklidir. Bundan sonra, boğaz ağrınızı durdurabilirsiniz.
 • Süt, bal ve tereyağından oluşan bir kokteyl sadece anjinda yararlı değildir, aynı zamanda lezzetlidir. 1 çay kaşığı hazırlanması için. bal ve tereyağı 1 bardak ısıtılmış sütü eklenir. Yataktan önce, tercihen yatakta, battaniyenin altında bir içecek içmeniz gerekir. Sadece akut bademcik iltihabı semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşmaz, aynı zamanda vücut ısısını düşürmeye de yardımcı olur.

Durulama için infüzyonlar, oldukça etkili olan bademcik iltihabına karşı halk ilaçlarıdır. Bununla birlikte, daha hızlı bir sonuç elde etmek için, bir değil, birkaç tedavi yöntemi kullanılması önerilir. Entegre bir yaklaşım iyileşmeyi hızlandıracaktır.

İnhalasyon boğazda ağrı ve iltihaplanma ile yardımcı olur mu?

Yetişkinlerde boğaz ağrısını tedavi etmek için, inhalasyon denemeye değer. Bu yöntem çocuklar için uygun değildir, çünkü larinks ve ağız mukozasının yanmasına neden olabilir. Ancak yaşlı hastalarda teknik çok iyi sonuçlar veriyor.

İnhalasyonlar çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. En basit ve en erişilebilir olanlardan biri, tıbbi buharın bir kapta sıcak bir ilaçla solunmasıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için başın geniş bir banyo havlusuyla örtülmesi tavsiye edilir.

İnhalasyon için bileşenler bağımsız olarak hazırlanabilir. Tarifler şu şekildedir:

 1. 1 bardak su içinde 1 çay kaşığı çözmeniz gerekir. soda ve tuz ve birkaç damla iyot. Bu bileşenlerin kombinasyonu, bileşimi, tıbbi özellikleriyle bilinen, deniz suyuna mümkün olduğunca yakın olan bir karışımı elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu çözelti ile inhalasyonlar hem klasik yöntemle hem de bir nebulizatör kullanılarak gerçekleştirilebilir. Yordamı yatmadan önce günde 1 kez yapın.
 2. İnhalasyonlar için bitkisel infüzyonlar da harikadır. Örneğin, ideal seçenek papatya, kadife çiçeği, kekik, meşe kabuğu ve okaliptüs karışımıdır. Tüm malzemeler eşit parçalarda karıştırılır. Sonra 2 çay kaşığı. Bu koleksiyon kaynar su ile dökülmeli ve 20 dakika ısıtılmalıdır. Bundan sonra, burnunuzu ve ağzınızı derinlemesine soluyarak, nefes almayı gerçekleştirebilirsiniz. Prosedürün süresi en az 7 dakikadır.

Teneffüs sırasında, ilaç gastrointestinal yolu atlayarak doğrudan solunum yoluna girer. Sonuç olarak, ilaçların organlar üzerindeki olumsuz etkisini önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Anjina ile bu yöntemin başka avantajları vardır. Hasarlı ve aşırı kurutulmuş mukozayı nemlendirir ve balgamı seyrelterek, atılımını hızlandırır.

Sıkıştırmaya yardımcı olan nedir

Antik halk ilaçları ile anjin tedavisi ile kompreslerin kullanımını içerir. Faydaları paha biçilemezdir: larenkse kan akışının aktivasyonu, inflamasyonun daha hızlı ortadan kaldırılmasını sağlar. Prosedürü çeşitli şekillerde gerçekleştirebilirsiniz:

 • Bez, alkol içeren içeceklerde, örneğin vodkada nemlendirilmelidir. Nemlendirilmiş malzemenin boğazın etrafına sarılması ve gıda plastik poşet veya filmle üst üste sarılması gerekir. En iyi etki için, boyun sıcak bir fularla sarılması da önerilir.
 • Boğaz ağrısı ve lahana tedavi yardımcı olur. Boğaz ağrısına birkaç tabaka uygulanmalı ve bandaj veya fular üzerine sabitlenmelidir. Bu acıyı gidermenizi sağlar.
 • Hastalıkta daha az etkili olan kil kompresidir. Bu maddenin yarısı bir bardak su ve 30 ml mevcut melisa ile karıştırılmalıdır. Alınan ağırlıktan, yaklaşık bir parmak kalınlığında bir gözleme yapmak gereklidir. Buharla ısınır ve boğazda yumuşak bir bezle sabitlenir.
 • Kil prensibi ile parafin kullanabilirsiniz. Isıtılmış malzeme ince bir gözleme haline getirilerek boğazın üzerine yerleştirilmeli ve bir bezle sabitlenmelidir. Tamamen soğuyana kadar gerekli tutun.
 • İlk bakışta tuhaf görünen geleneksel tedavi yöntemleri, genellikle çok iyi bir sonuç sağlar. Örneğin, hastalığa karşı mücadelede sıradan krakerler oldukça etkilidir. Kaynamış su ile dökülmeli ve 2 adet ezilmiş karanfil sarımsak ile karıştırılmalıdır. Bir süre sonra, sıvı boşaltılmalı ve ortaya çıkan kütle bir bezle sarılmalı ve boğaz ağzı ile birleştirilmelidir. Acı hissi hızla geçecek.

Herhangi bir ulusal tarifin büyük bir dikkatle kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Oldukça zararsız olan maddeler bile alerjik reaksiyona neden olabilir. Anjin ek olarak, rahatsız edici kaşıntılı döküntü alma riski vardır, bu yüzden dikkatli olmak en iyisidir.

Faydalı masaj özellikleri

Antik çağlardan beri mucizevi masaj özellikleri insanlar tarafından bilinmektedir. Anjina durumunda etkilidir. Bu durumda, boğaz ağrısına değil, vücudun diğer önemli noktalarına etki etmek gereklidir. Örneğin:

 • endeks ve başparmak arasındaki alanda ellerde;
 • baş parmağındaki çivi tabanında;
 • dirsek eklemi büküm ve diğer alanlarda.

Belki, ilk önce anjinin tedavisi için bu yöntemler etkisiz görünecektir. Ama teknikle başa çıkıp tekniği ustalaştırırsanız sonuç uzun sürmez.

Kronik anjina için şiddetlenmez, yoga cephaneliği egzersiz yapmak için tavsiye edilir. Boyun kaslarını güçlendirmenize, lenf düğümlerinin işleyişini normalleştirmenize ve kan akışını iyileştirmenize izin verir. Önleme için aslan pozu idealdir:

 1. Dizlerinize rahat bir şekilde oturmak, bir sandalyeye ya da doğrudan yere oturmak gereklidir.
 2. Nefes alırken, kişinin nefesini tutması gerekir. Aynı zamanda ağzınızı mümkün olduğu kadar geniş açmanız, dili öne uzatmanız ve boyun kaslarını germeniz gerekir. Bu pozisyon 3-5 saniye sabittir.
 3. Ekshalasyonda tamamen rahatlamalısınız. Egzersiz günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

Diğer etkili yöntemler

Bazen popüler yöntemlerle tedavi, fonların kullanımını içerir. Bu yöntemler, yalnızca kişinin ilacın bileşenlerine karşı alerjisi olmadığından emin olduğunda başvurulmalıdır.

Aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Bütün limon kaynar su ile haşlanmalı ve yemek yemelidir. Akut tonsillit tadı dindirir, bu yüzden narenciye neredeyse tatsız görünüyor. Bununla birlikte, tedavinin etkisi hemen hemen fark edilecektir: vücut ısısı azalacak ve boğazdaki ağrı azalacaktır.
 • Siyah turp, çocukluğundan beri neredeyse her insana bilinen bir halk ilacıdır. Kökün üst kısmı dikkatlice kesilmelidir. Sebzede küçük bir delik açmanız, balla doldurmanız, kesilmiş bir kapakla örtmeniz ve bir gün boyunca bırakmanız gerekir. Turpun tahsis ettiği meyve suyu, 1 çay kaşığı almanız gerekiyor. günlük
 • Angina ile, bilge halk tıbbı genellikle aloe kullanımını önerir. Bu şifalı bitkinin 350 gr'lık yaprakları 600 ml bal ve 350 ml güçlü bir şarapla karıştırılarak bir bulamaç haline getirilmelidir. Alınan ajan 5-6 gün boyunca sürdürülmelidir. İlacın 1 çorba kaşığı için tavsiye edilir. l. yemeklerden bir saat önce.
 • Gümüş pelerin ya da adı verilen boğaz otu, çay gibi demlenir. Bir saat boyunca sıvıyı infüze edin ve sonra günde 2 kez 1 bardak içirin.
 • Geleneksel tıbbın hayranları arasında popülerlik, süt üzerinde bitkisel kaynatma kullanır. 2 çay kaşığı içerir. kimyacının papatya çiçekleri, bir bardak süt ve biraz bal. Bu bileşenlerin günde 3 kez kaynatılması ve sıcak alınması gerekir.

Boğaz ağrısı ile basit bir kuralı hatırlamak önemlidir: en etkili halk yöntemleri bile geleneksel tedavinin yerini alamaz. Onların yardımıyla iyileşme sürecini hızlandırabilir ve hastanın durumunu hafifletebilir, ancak hastalığı tamamen ortadan kaldırmazsınız. Bu nedenle, bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, hemen bir doktora başvurmalısınız. Deneyimli bir tıp uzmanı, tanıyı doğrulayacak ve hastayı mümkün olan en kısa sürede ayağa kaldıracak etkili bir terapi programı geliştirecektir.

Evde halk ilaçları Angina tedavisi

anjin Boğaz bölgesinde çeşitli inflamatuar süreçlerle ilişkili hastalıklar denir. Angina, lokal iltihaplanmanın esas olarak palatine bademciklerini etkilediği yaygın bir akut enfeksiyöz hastalıktır. En yüksek insidans, vücudun koruyucu sistemlerinin azaldığı kış-bahar döneminde görülür. Çoğu zaman, çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu hastalıktaki en tehlikeli şey sonuçtur. Angina romatizma, miyokardit, nefrit, poliartrit gibi komplikasyonlara neden olur.

belirtiler: boğaz ağrısı; yutma güçlüğü ve ciddi vakalarda - nefes almada zorluk. Angina ile boğaz ağrısı ve baş ağrısı var. Genel halsizlik ve vücut ısısında önemli bir artış ile karakterize edilir. Ağzınızı açar ve aynayı kaldırırsanız, farinksi görebilmeniz için bademciklerin şiştiğini ve kızardığını fark edeceksiniz. Semptomlar hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.

Hastalıktan önceki aralık küçüktür ve birkaç saatten bir güne kadar değişir. Hastalık genellikle 38-39 ° C ateşle başlar. Ancak, 37.1-37.9 ° C olabilir.

Hemen yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, sıklıkla kulak verir. Sıklıkla artan tükürük. Vücudun belirgin zehirlenmesi ile bağlantılı olarak, baş ağrısı, bazen sırt ağrısı, ateş, titreme, genel halsizlik vardır. Çocuklar genellikle daha şiddetli belirtiler geliştirirler - sıcaklıkta bir artışla birlikte, kusma meydana gelir, muhtemelen bilinç karışıklığı oluşur.

Genellikle iştah bozulur, erken yaşta olan çocuklarda ishal sık görülür. önemli bir lezyon veya yumuşak damak damak bademcikler ses aralığı değişiklik keskin bir artış ile - burun gölge nasonnement, monoton görüntülenir. Hastalığın zirvesinde, kalpte ağrı görünebilir.

Neler oluyor? hastalığı (özellikle çocuklarda) anjina, genelde kuvvetli sıcaklık yükselir ve genel uyuşukluk, iştah kaybı olduğunda, boğaz ağrısı sıklıkla başağrısı ve kusma eşlik eder. Bademcikler kızarır ve şişer, beyaz lekeler ortaya çıkar. Boğazdaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki çocuğun yutması zorlaşır. Bu zamanda yemek sıvı olmalıdır. Soğuk ve hatta soğuk bir şey içemezsiniz. Hemen bir doktora başvurmalı ve çocuğun yatak istirahatine uyup uymadığından emin olmalısınız.

Bademciklerin iltihaplanması bir apseye, yani farinkste irin görüntüsüne yol açabilir. Bu durumda, hastanede tedavi gereklidir.

Anginaslar, kendileri tarafından komplikasyonlar verdikleri için çok da tehlikeli değildirler. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı romatizma veya böbrek hastalığı gibi hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

ne yapmalı? Boğaz ağrısı varsa, daha sık gargara yapmaya çalışın. Durulama için deniz suyu,% 0.9'luk bir sodyum klorür çözeltisinin yerini başarılı bir şekilde alacaktır. Kadar kötü yıkama tozu (sıcak bir bardak su içinde kabartma tozu yarım çay kaşığı), çözelti furatsilina, nergis, papatya veya adaçayı tentür durulama (bu bir 1 karışım oranında bunları yapmak mümkündür: 1: 1). Bademcik iltihabı tedavisi sırasında baharatlı yiyeceklerden kaçının, bol miktarda meyve suyu (özellikle yararlı mango suyu). Sıvı gıda almak en iyisidir: sıvı tahıllar ve çorbalar.

Anjina tedavisi, belirli bir koruyucu rejimin, lokal ve genel tedavinin uygulanmasına dayanır. Zorunlu hastalığın ilk günlerinde yatak istirahatıdır ve daha sonra - fiziksel efor sarf etmeden, hem hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesi hem de komplikasyonların önlenmesi için çok önemli olan evdir.

Hastaya ayrı mutfak eşyaları ve bakım ürünleri verilir; Çocuklara, anjinaya daha duyarlı olarak, hasta kabul edilmez.

Hastalık sadece bulaşıcı hastalıklarda bulaşıcı bölümde yapılır.

Hastaların beslenmesi tahriş edici olmayan, yumuşak, besleyici gıdalar, özellikle sebze-süt, vitaminlerden oluşmalıdır. Faydalı bol içecek. Hastalığın yerel ve genel fenomenlerinin ortadan kaldırılmasından sonra, işe başlamadan 2-3 gün önce beklemeniz gerekir. Önümüzdeki birkaç gün içinde yumuşak bir rejimin sürdürülmesi tavsiye edilir.

Anjina'nın tıbbi tedavisinin temeli antibakteriyel ilaçların, özellikle de antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Tercih penisilin ve yarı sentetik türevleri tercih edilir. Fenoksimetilpeni-tsillinu, ampisilin, oksasilin, ampiok-sous vb preparatlar oral uygulama için tahsis edilir, doz hastanın yaşına, hastanın ağırlığına, hastalığın şiddetine ve romatizma, nefrit komplikasyonların tehdit nonspesifik poliartrit, vb. 4-5 gün içinde vücut ısısı normale döner ve genel durum gelişir. Akut enfeksiyöz bir odağın güvenilir bir şekilde ortadan kaldırılması için, antibiyotik tedavisi 3-5 gün daha devam eder.

Şiddetli hastalıkta, hasta bir hastanede tedavi edilir.

Genel topikal (biraz sıcak) yıkayın uygulanan tedavinin soda çözeltisi ya da mutfak tuzuna ilave olarak Furatsilina, başına manganat potasyum hidrojen peroksit, calendula tentür, papatya suyu (200 mL su başına 1 çay kaşığı kabartma tozu ya da bir tuzu.); submandibular bölgeye bir ısınma sıkıştırmak.

Bademcik iltihabından gelen enfeksiyonun, bir apsenin oluşabileceği selüloza nüfuz etmesi durumunda tehlikeli komplikasyonlar. Bu durumda, hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Bir anjinadaki doktor, bir enfeksiyonun etken maddesini nötralize etmek için antibiyotikler veya sülfanilamid preparatlarını atar. Bunlar ampiyot, ampisilin, bactrim, sülfadimtoksin, biseptol, eritromisin ve diğerleridir.

Anjin hasta bu nedenle, açık havada olması gerekir önlemek için en azından yarım saat ve çok evde ve sokakta hem sarılmış değil her gün egzersiz, insanları temperli neredeyse hiçbir zaman.

hatırlamak

Bu hastalık, enfeksiyöz hastalıkların grubuna aittir ve romatizma gibi tehlikeli bir hastalığın da sebebi olan A grubu streptokoklardan kaynaklanır. Bademcik iltihabı sık görülürse gelişimi mümkündür. Hasta bir kişiden gelen boğaz ağrısı ile havadaki damlacıklar veya gıda yoluyla bulaşır. Vücut ısısı keskin bir şekilde 38-39 ° C'ye yükselir. Palatine bademcikler kırmızıya döner, gevşek bir kaplama ile kaplanır. Yutma, şiddetli ağrı nedeniyle neredeyse imkansız hale gelir. Submandibular, büyükbaş hayvan lenf düğümleri de büyüklüğünde artar, ağrılı hale gelir. Eğer anjina komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa ve hasta doktorun tüm önerilerini takip eder (antibiyotikleri alır, yatak istirahatına uyur, sindirilebilir yiyecek yiyor), daha sonra genellikle 2 hafta sonra iyileşir. Eğer bu gereklilikler karşılanmazsa, o zaman aptalın bademcik içinde oluşması halinde, belki de paratonil apsesi gibi anjinin hoş olmayan bir komplikasyonu olabilir. Bu durumda, evde genel tedavi yöntemleri dağıtılamaz - apsenin açılması ve boşaltılmasından oluşan acil bir cerrahi işlem gereklidir. Tabii ki, hastalığı böyle zor bir aşamaya transfer etmemek, ancak hastalığın erken döneminde vücudun enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olmak daha iyidir.

Gerçek anjin, streptokokların neden olduğu özel bir hastalıktır. Çocuğun birkaç gün boyunca ateşi var ve kendini kötü hissediyor. Baş ağrısı ve kusma sık görülür. Bademcikler güçlü bir şekilde kırmızıya döner ve şişer. Onlardan bir veya iki gün beyaz lekeler ortaya çıkar. Daha büyük çocuklar boğaz ağrısı ve yutulması zor bir şeyden şikayet edebilirler. Küçük çocuklar, boğazdaki ağrı şaşırtıcı derecede küçük bir sayıdan rahatsız olur.

Anjina ile doktora gitmelisin. Enfeksiyonun üstesinden gelen ve komplikasyonları önleyen modern araçlardan biri (en az on gün boyunca ilacı almanız gerekir) en kısa zamanda kullanmak önemlidir. Kurtarma genellikle geciktirilir. Eğer bademcikler şişmeye devam ederse, çocuk yorgun görünür veya düşük bir sıcaklığa sahip olur, hasta bir insan gibi tedavi edilir, yatakta kalır ve doktora ulaşır.

Diğer boğaz hastalıkları. Çeşitli bakteriler, değişen şiddet derecelerinde çeşitli boğaz hastalıklarına neden olur. Bütün bu hastalıkların tıbbi adı farenjittir. Soğuk algınlığın başlangıcında, birçok insan boğazda gıdıklanır. Çocuğu inceleyen doktor genellikle hastalığın tek belirtisini bulur - hafif kızarmış bir boğaz. Bir çocuk boğazda hoş olmayan bir his fark edebilir veya farkına bilebilir. Çoğu durumda, hızla geçer. Boğazın kızarıklığı ortadan kalkmadığı halde, çocuk evde kalmalıdır. Sıcaklık yükselirse veya çocuk hastalanırsa, bir doktor çağırmalısınız (sıcaklık yükselmese bile). Doktor streptokok enfeksiyonundan şüphelenirse, boğazdan bir çubukla alabilir veya komplikasyonları önlemek için etkili araçlardan birini reçete edebilir.

sınıflandırma
mavi dil, foliküler, laküner, fibrin, apse ve ülser (kangren): bir pharyngoscope belirlenir morfolojik model, anjin aşağıdaki türde sağlar. Karışık formlar gözlenir. aslında her ne kadar anjin (bu paratonzilit), - akut bademcik iltihabı, aşağıdaki komplikasyonu, klinik belirtilerin özellikleri, tedavi stratejileri, bağımsız bir biçimde izole edilebilir.

Aynı süreç, pürülan eksüdanın biriktiği lakunada gelişebilir. Bu foliküler lacunar (lacunar) angina görünümünü yol açar. Lacunar anjin gelişim süreci gelişebilir ve başka bir şekilde. Enflamatuar süreçler sarımsı farklı formlarda, boşluklar ağızlarında sarımsı beyaz veya pürülan boru saldırıları olarak algılanmaktadır bademcik (mukus, bakteriler, beyaz kan hücreleri), boşlukları birikmesine yol açar. Plak bir ya da her iki tarafta ortaya çıkarak (sürekli plak - fibrinöz anjina) birleştirilebilir, kanama yüzeyi kalmaz. Lakunar tonsilliti folikülerden çok daha sık görülür. Geçen başlangıç ​​folikül içinde irinli eksüda birikimi ve çıkış tıkanıklığı ile bağlantılı olarak giderek daha belirgin toksisite ve lokal ve sistemik komplikasyonların eğilimi görüldü zaman. Bu nedenle, bu iki anjin tipi arasında sadece formal (kantitatif) farklılıklar olduğu kanaatine katılabilir.

Geleneksel tıp önerileri: angina gargara, pancar suyu ve sirke (bir bardak meyve suyu için bir çorba kaşığı bir çorba kaşığı) karışımı ile tedavi etmek. Bir başka yararlı durulama: 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmiş Kalanchoe suyu.

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili ilaç propolis. Geceleri bir propolis parçası yanağa koydu. Hızlı propolis sadece yüksek kaliteye yardımcı olur, ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olur. Angina'yı tedavi etmek için, pembenin tırnağının büyüklüğünden bir parça propolis yedikten sonra yavaşça çiğnebilirsiniz. Bir gün için yaklaşık 5 g yemelisiniz.Eğer gerçek bir propolis ise, angina 2-3 gün içinde komplikasyon olmadan geçer.

Boğazın başlangıcında, çiğ çiğneme yavaş yavaş limon, özellikle kabuğu. Bundan sonra, bir saat için hiçbir şey yok.

Halkın Şifacı PM Kurennov Boğaz ağrısı tedavisi için garip ama hızlı bir yol önerir. Hastanın ağzına yakın büyük bir getir kurbağa ve hastanın doğrudan kurbağa üzerinde nefes almasına neden olur. Bundan kurbağa kalbi daha hızlı atmaya başlar ve hasta daha iyi olur. Sekiz ila on dakika sonra hastalık tamamen geçer ve tıp adamlarına göre, hastalık kurbağaya iki veya üç sıçrama yaptıktan sonra kurbağaya geçer "ölür".

Farsça halk doktorları bu şekilde ve boğaz ağrılarını tedavi eder.

PM Kurennov boğaz ağrısı için daha fazla tedavi sunar gazyağı.

Içinde Hastalığa kerosen ile başlayın, kalın bir emici pamuk yünü tabakasından süzün, saflaştırılmış kerosene batırın ve boğazın başında bademcik yağlayın. Çubuğun üzerindeki bir çubuk kadar yağlamak gerekir. Bu yüzden günde yarım saatte bir yağlayın. Angina hızla geçiyor.

Hastalık başlar ve bademcikler üzerinde bademcik oluşması halinde, kerosen ile tedavi etkisiz olacaktır.

Halk doktorları sıcak su karışımı ile gargara yapmak için boğaz ağrısı ile tavsiyelerde bulunurlar (3 kısım) gazyağı ile (1 kısım). Gazyağı su ile karıştırılmadığından, kullanımdan önce karıştırın.

Şifacılar ve şifacılar ayrıca gargara için bir karışım önermektedir: papatya, kadife çiçeği (marigolds), okaliptüs yaprağı. Eşit oranlarda karıştırın, doğrayın, 1 çorba kaşığı karışımı, 1.5 bardak su (kaynar su) dökün. Filtrelemek için 2 dakika kaynatmak, 30 dakika ısrar etmek. + 26 ° C'lik bir çözelti sıcaklığında durulamaya başlayın, solüsyonun sıcaklığını kademeli olarak T'de azaltın ve + 16 ° C'ye kadar 10 ° C'ye getirin. Daha sonra + 15 ° C sıcaklıkta bir ay durulayın. Bu serin durulama, boğaz ağrısını çıkarmanıza ve sertleştirmenize izin verir.

Doktor O. Morozova Angina eski Rus çare kullanmak için önerir. Boğaz üzerinde taze yaprakları lahana, yukarıdan bir paçavra koymak için. Her iki saatte bir taze olmak için yaprakları. Çok iyi iltihaplı süreçlerin gelişimini engeller.

Ayrıca gargara almayı da tavsiye ediyor tuz ile gazyağı, ama sık sık değil.

Halk tedavisi yöntemlerinin araştırmacı M. A. Libintov anjin kullanımını önerir soğan soğan. Taze hazırlanmış meyve suyu şeklinde (1 çay kaşığı günde 3 kez) içilir.

Veya soğanları bir kıyma makinesinden geçirin ve yulafı bir tabağa koyun; günde 3 kez 2-3 dakika ağızla inhalasyon. Taze bir hazırlık yapmak için 10-15 dakika gibi uçucu ilaçlar buharlaşır.

Durumu rahatlatmak ve ağrıyı azaltmak, iltihabı ortadan kaldırmak buhar banyoları. Onlar çok, bunun üzerine bir levha ile kaplı olan do - Kendini yakmamaya çalışarak bir battaniye, nefes, çift pişmiş ve patates ya da papatya çiçeği, nane yaprakları, adaçayı infüzyon vurdu.

Rus şifacı PM Kurennov boğaz ağrısı, difteri ve kırmızı ateş için bir halk ilaç sunuyor. Bu demektir ki - yüzde otuz bir çözüm sitrik asit.

Boğazını iyice durulayın. Başını sıkışmış ve hava solumasını sağlayın, böylece solüsyon ağzınızda kabarcıklar. Gün boyunca her saat durulayın. Bu çözüm, eğer ilk aşamada bu hastalıklar varsa, boğazın herhangi bir hastalığı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Böyle bir çözümün yokluğunda iki veya üç dilimi alabilirsin limon, temizlenmiş, ağızda ve bekleterek birer birer, limon dilimlemeye çalışarak boğazın yanındaydı. Dilimleri emmeli ve ardından yutmalısınız. Kabartma olana kadar bunu her saat başı yapın. Hastalığın başlangıcında etkilidir.

Sıklıkla, anjin sıcaklıkta bir artışla oluşur. Hızlı antipiretik etkisi vardır tatlım, ahududu reçeli çayı ekledi. Sıcaklığı azaltmak için şifacılara çiçek infüzyonları tavsiye edilir sarı papatya eczane ve ıhlamur, aşağıdaki gibi hazırlanır:

1 çay kaşığı papatya çiçeği veya 1 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği demlemek 1 bardak kaynar su, 30 dakika ısrar, süzün; 1/2 bardak günde 2-3 kez içilir.

Ya da eklenmiş sıcak bir içecek kızılcık, limon, kızılcık.

üfürükçü Lyudmila Kim Bir başlangıç ​​angina ile önerir:

1. Hücreyi Çiğneyin bal birkaç saat içinde. Bu ilacı denemiş olanlar, hastalığın bir el olarak alınmasını temin eder.

2. Camı ovalamak pancar, sirke bir çorba kaşığı dökün, karışımın yerleşmesine izin verin. Sonra suyu sıkın, boğazlarını durulayın ve 1-2 yemek kaşığı içirin.

3. Ampulü rende üzerinde rendeleyin soğan, suyu sıkın ve sabah ve akşam bir çorba kaşığı alın. Geceleri, boyunda rendelenmiş soğan ısınan bir kompres yapın.

4. Bir saat kadar emmek için bir dilim limon, sonra yutun. Bu ilaç hastalığın başlangıcında etkilidir.

5. Boğaz boğazını her saat başı başlattığınızda boğazınızı% 30'luk bir çözelti ile durulayın. sitrik asit.

6. Yarım bardak sıcak su için bir çay kaşığı eczanenin tentürünü alın. Yarım bardak içmek ve diğer yarısı da boğazınızı yıkamak için.

7. yardımcı olur kartopu suyu. Yarım bardak içmek gerekiyor. (Bu ilaç düşük basınç altında kontrendikedir).

Propolis tedavisi

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili ilaç propolistir (geceleri - yanakta). Derhal sadece yüksek kalitede propolise yardımcı olur, ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olur. Propolis Wax için verilen Diğer tüm durumlarda (güçlü çiçek kokusu işe yaramaz vardır. Anjin tedavisi bir tırnak propolis boyutunun bitlerini yedikten sonra çiğnemek yavaş olmalıdır için. Eğer yaklaşık 5 iyi ile yemek gerekir gün, propolis anjina komplikasyon olmadan 2 gün geçer Bu hastalıkta kalıtsaldır.

İpuçları

Sadece farinks ve ağrılı yutma kızarma, ancak bu tür bir hastalık, ısı yeterli gargara tuzlu su (su camı çay kaşığı) veya kırmızı pancar suyu (bir rende ovmak sıkılmış meyve suyu durulama) böyle değildir. Sıcaklık yükselmesi ve şişmiş bademcik başladığında, farenks (eşit parçaya) gliserol ile bir iyot karışımı ile günde bir kez yağlanması, ve sonra, (bir bardak su ile çay kaşığı hazırlanan çözelti) ve hidrojen peroksit çözeltisi gargara. İçinde günde iki kez aspirin 0.5 almak iyidir.

Şişmiş bezler ile, boynunuza bir su veya alkol sıkışması uygulayın, her dört saatte bir değiştirin. Limon yemek faydalıdır, şekerle yapabilirsiniz.

Sıcaklık yükselmeye devam eder ve bademcikler üzerinde sarımsı noktayı göründüyse - - irin ve bir doktora göremiyorum, aşağıdaki önlemler alınması gerekir; içeride iyi bir temiz mide aspirin, boğaz tuz, boraks ve soda karışımı durulayın. boğazından kan yönlendirmek için, sirke ile soğuk suya batırılmış kalın bez ile ayaklarını kaydırmak ve doku ısınmak değil sürece o kadar tutmak gereklidir. Sonra çıkarın ve bacaklarınızı kapatın. Kükürt tozunu günde bir çay kaşığı çeyrek almak, su ile yıkamak iyi olur. Burun mutlaka suyla bir boraks veya tuz çizin (çözelti).

Althayanın kökü ile gargara yapmak da iyidir. Ne zaman plak ve boğazında bir apse sempatik çare olur özellikle: sarımsak ince crumble bir ceviz boş kabuk içine koyun ve bir boğaz apsesi tarafında işaret parmağı ve elin başparmağı arasına 20 dakika bağlanır. Küçük bir sarımsak parçasını sadece bir paçavra bağlayabilirsiniz, ancak bir kabukta olduğundan daha zayıf çalışır. Bu çare kullanarak, hasta, apse kırılırsa boğulmamak için yarı oturuşta uyutmalıdır.

Genellikle anjin ile hasta ve basit bir şey bilmek yararlıdır: 5-8 dakika ağzı tamamen açık olan parlak güneşe karşı oturup her gün, gözleri kapalı. Işınlar farenksin içine nüfuz eder, hastalıklar daha az sıklaşır ve daha sonra tamamen durur. Tedavi süresi 2-3 haftadır. Güçlü anjina, az deneyimli insanlar genellikle difteri ve panik ile karıştırılır. Bu hastalıklar arasındaki fark şudur: angina sarı reçeller sadece bademcikler üzerinde görünür ve bunların net ayrımı görünürdür; Hastalık düşük ve beyaz sarı olsa da difteri aynı filmde (pelikül) çoğunlukla kirli gri renge sahip, sadece değil, aynı zamanda boğazın arkasındaki de üçgenin dilinde, farenks görünmez ve hatta burun içine nüfuz.

Eski bir Rus ilacı: boynunuza taze lahana yaprakları koyun ve atkılarınızın etrafına sarın. Yapraklar her iki saatte bir değişir. Bu yöntem, inflamatuar sürecin gelişimini geciktirmenizi sağlar.

yemek tarifleri

1. Papatya - 1 kısım, okaliptüs - 1 kısım, kadife çiçeği çiçekler, - 1 kısım.

Tüm öğütme ve iyice karıştırın. 1.5 su bardağı kaynar su için 1 yemek kaşığı. 2 dakika kaynatmak, ısrar etmek, sarılmak, 30 dakika süzmek. Günde 2 kez, sabahları ve akşamları durulayın, solüsyonu ikiye bölün. 26 ° C'lik bir çözelti ile durulamaya başlayın, günde 1 derece yavaş yavaş, 16 ° C'ye düşürün. Daha sonra bu solüsyonla ayı 15-16 ° C'de durulayın. Bu durulama, boğazın iltihaplanmasını ve sertleşmesini sağlar.

2. pancar kırmızı. Pancarları küçük bir rende ile rendeleyin. Bir bardak meyve suyu sıkın. Bir bardak kırmızı pancar suyunda 1 çorba kaşığı sirke (ancak asetik asit değil) dökün. Bu çözüm günde 5-6 kez gargara. 1 gulp yutabilirsiniz. Tamamen iyileşene kadar durulayın.

3. Sütün 0.5 litrelik bir şişesinde, yüzyılın yapraklarının yarısına kadar kesilir ve şekerle doldurulur. Boğazını gazlı bezle bağla. 3 gün ısrar edin, sonra gazlı bezle üst üste votka dökün, tekrar 3 gün ısrar edin. Gerilme, sıkma. Tatlı bir acı likör ortaya çıkaracak. Yemeklerden önce günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın. Yemeklerden önce günde 3 kez 1 tatlı kaşığı alın. Tamamen iyileşene kadar kabul edin. Bademcik iltihabı, bademcikler ve akciğer hastalıkları için kullanılır.

4. Hava (kök). Günlük küçük bir parça için günde 5-6 kez ayrılır. Ve her parçayı ağzınızda 15-20 dakika tut. Altı ay veya bu tür tekniklerin bir yıl sonra bir kişi herhangi bir anjinadan kurtulur.

5. Kalanchoe (ev bitkisi). Boğaz soğuk olduğu zaman, Kalanchoe bitkisinin suyu yarım su ile karıştırılır ve günde birkaç kez boğazları okşayar. Kalanchoe suyu burnuna soğuk bir şekilde gömülür. Kalanchoe'nin suyu su ile birlikte grip ile ikiye alınır.

Anason sıradan.

a) Bir bardak kaynar su demlemek için bir çay kaşığı meyve, 20 dakika ısrar eder. Yemekten önce 30 dakika boyunca günde 1/4 bardak 3-4 kez içilir.

Anason meyveleri çeşitli ücretlere dahildir:

b) meyve anason - 1 pay ana tabaka öksürükotu - 1 kısım mullein çiçek - 1 kısım, ebegümeci çiçek - 2 kısım, çiçek kekik - 2 kısım, hatmi kökü - 2 kısım, meyan kökü - 5 parça. Bir bardak soğuk su üzerinde ısrar etmek için bir çorba kaşığı, 2 saat sonra bir kaynamaya getirin ve soğumasından sonra, düşük ısıda 5-6 dakika kaynatın. Öksürük, trakeobronşit, bronşit için günde 4 kez 1/4 fincan sıcak et suyu içilir.

7. Sibirya yaşlı. Çiçeklerin kaynatılması angina ile boğaz, ağız kokusu ve iltihabı durulayın. 3-4 yemek kaşığı çiçek, bir bardak kaynar suyla kaynar, düşük ısıda, soğuduktan sonra beş dakika kaynatın. Ağız, boğaz ağrısı iltihabı ile durulama için uygulamak için kaynatma.

8. Karagan'ın yeleği (deve kuyruğu). Yerüstü kısmının kaynatılması gastrointestinal sistem, hemoroid, soğuk algınlığı hastalıkları ile sarhoş edilir. Ezilmiş tıbbi hammaddenin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika boyunca bir su banyosunda ısrar ederek boşaltın. Günde 3-4 kez 1 çorba kaşığı alın. Otozhno suyu, ağız ve diş etlerinin anjina, iltihaplı hastalıkları ile durulama için kullanılır.

9. Soğanlar. Taze meyve suyu 1 çay kaşığı günde 3-4 kez anjin için kullanılır.

10. Ortak bilberry. anjina ile yıkama için kullanılan kalın meyve suyu, yağlama bölümler, deri döküntüleri, ve nekrotik ülser (su miktarı 0.3 L indirgenir kadar kuru meyve 100 g kaynar su, 0.5 litre, akış) için önceden pişirilmiş.

11. Sage şifalı.

a) bademcik iltihabı, oral mukoza ve diş etleri infüzyon yaprakları durulama olarak kullanıldığı zaman (4 çay kaşığı yer 30 dakika, drenaj) kaynatılarak 2 bardak su yapmak için bırakır.

b) Adaçayı yaprakları çeşitli ücretlere dahil edilir:

bir adaçayı tıbbi bir yaprak - 3 parça, bir papatya kimyacının çiçek - 3 parça, bir büyü bir çim - 4 parça. Bir bardak kaynar su demlemek için koleksiyonun bir çay kaşığı, 30 dakika ısrar ediyorlar. Günde 5-6 kez larenjit ile gargara.

12. Menekşe kokulu. Bu, anjina, grip ve üst solunum yollarındaki mukoza zarının diğer iltihapları için mükemmel bir çare. Alkol tentürü şeklinde kullanılır. Alkolte tentür: 10 ml alkol başına 25 gram çiçek. Yemeklerden önce günde 3 kez 20-30 ml tentür uygulayın. Durulayın - bir bardak ılık su üzerine 10 ml tentür - yemeklerden sonra ve gece boyunca.

13. Limon. Boğazın başlangıcında, çiğ limonun yavaşça çiğneme, özellikle lezzet, çok yardımcı olur. Bundan sonra, bir saat boyunca, hiçbir şey yememek, bu da esansiyel yağların ve sitrik asitin boğazın iltihaplı mukozalarını etkilemesini mümkün kılar. Bu prosedür üç saat sonra tekrarlanmalıdır.

14. Alkol - 100 mi Mentol - 2.5 g, prokain - 1.5 g, anastezin - 1.5, boyun yağlı karışımın ön günde iki kez. Boynunu bir mendille veya fularla sarmak tavsiye edilir.

15. Boğazın durulanması için karışımlar.

1) Okaliptüs (yaprak) - 2 parça, keten (tohum) - 1 kısım, papatya (çiçek) - 2 parça, ıhlamur (çiçek) - iki kısım.

2) Kekik (çim) - 1 kısım, papatya (çiçek) - 2 parça, adaçayı (çimen) - 1 kısım, ebegümeci (kök, yaprak, çiçek) - 2 kısım.

3) Siyah mürver (çiçek) - 1 kısım, adaçayı (çimen) - 1 kısım, hatmi (kök, yaprak, çiçek) - 1 kısım, tatlı yonca (çiçeklerle çimen) - 0,5 kısım.

4) St. John's wort (çiçeklerle çimen) - 2 parça, keten (tohum) - 1 kısım, calendula - 2 parça, papatya - 2 parça.

Bu karışımların herhangi birinin bileşenleri öğütülmüş olup, bir karışımın bir çorba kaşığı bir porselen tabakta (200 ml) kaynar su dökmektedir. Daha sonra, 30 dakika boyunca porselen bir tabakanın altında ısrar ettikten sonra, 4-5 kez bir sıcak infüzyon ile süzün ve gargara. Son bölümler yavaşça yutulur.

Hardal tedavisi.

Sarımsak - 6 diş eti, ayçiçek yağı - 6 yemek kaşığı. kaşık, hardal tohumu tozu - 2 yemek kaşığı. kaşık.

Sarımsak dikkatlice doğrayın, hardal, yağ ve püre ekleyin.

Karışımı sandığa koyun ve eşit olarak dağıtın. Üstünü bir filmle örtün ve bir eşarp veya mendil sarın. Kompresörü 1 saat boyunca tutun, daha sonra karışımı alın ve vücudu nemli bir havluyla iyice yıkayın.

Prosedürü öksürük geçene kadar geçirin.

Toz tohumları hardal - 2 yemek kaşığı. kaşık, papatya çiçeği - 2 yemek kaşığı. kaşık, biberiye yaprağı - 1 yemek kaşığı. kaşık, su - 2.5 bardak.

Dökümü sıcak suyla toplayın ve 15 dakika ısrar edin, sonra süzün.

İnfüzyonu, su sıcaklığı 37-38 ° C olan bir banyoya ekleyin. 20 dakika boyunca bir banyo yapın. Tedavinin akışı 10-12 hamamdır.

Un - 2 yemek kaşığı. kaşık, hardal tohumu tozu - 2 yemek kaşığı. kaşık, zeytinyağı - 2 yemek kaşığı. kaşık, votka - 2 yemek kaşığı. kaşık.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve pürüzsüz olana dek ezin.

Kütlesi göğsünüze, polietilenin üst kapağına koyun ve kendinizi yünlü bir şal ile sarın. Gece için sıkıştır. Prosedür en az 3 kez yapılmalıdır.

Şarap ile tedavi

Anjina ile birlikte, kalendula, kırmızı takviye edilmiş şarapla birlikte çok iyi bir etkiye sahiptir.

gerektirir: 1/2 l kırmızı takviyeli şarap (tercihen Cahors), 20 g kuru calendula çiçeği.

Hazırlama yöntemi. Şarabı ılımlı bir ateşe koy. Kadife çiçeği çiçeklerini ekledikten sonra bir kapakla tencereyi örtün ve ara sıra karıştırarak kaynatın. Donmuş sıvı hemen ısıyı uzaklaştırır ve bir elek veya gazlı bez ile süzülür.

Uygulama yöntemi. 7-10 gün yemeklerden önce günde birkaç kez sıcak 1/2 bardak alın.

Kırmızı takviye edilmiş şarabın ve taze meyve suyunun anjin kombinasyonu ile planya yapraklarının yapraklarından elde edilmesi yararlıdır.

gerektirir: 300 g kırmızı takviye edilmiş şarap, 1/2 kg taze muz yaprağı.

Hazırlama yöntemi. Bir kıyma makinesi aracılığıyla büyük bir planya yaprağı geçirin. Ortaya çıkan kütle birkaç kat gazlı bez ile sıkıştırılır, bir süre çökeltinin yerleşmesine izin verin. Suyu ince bir elek boyunca süzün. Kırmızı şarap

düşük ısıda 50-60 ° C'ye ısıtın "S. Önceden ısıtılmış şarabın hazırlanmasıyla hazırlanan muz suyu yaprakları.

Uygulama yöntemi. Her 2-2.5 saat arasında günde 1/4 bardak içilir.Tedavi süresi - 10 gün.

Muz suyu, 20-24 saatten fazla saklanamaz, daha sonra değerli özelliklerini kaybetmeye başlar. Bu nedenle, sabahları tercihen günde bir tıbbi karışımı içmek için sıkın.

kompres

Anjina'nın ilk belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Bir sıcaklığınız yoksa, aşağıdaki kompresleri yapın.

1. gerektirir: 2-3 çorba kaşığı. l. votka, küçük bir parça gazlı bez, parşömen, pamuk yünü, bandaj, eşarp veya bir parça sıcak bez.

Hazırlama yöntemi. Bir gazlı bez parçasını vodka içinde nemlendirin ve boğaz bölgesine takın, parşömen üzerine yerleştirin, ardından pamuk yünü daha önceki iki tabakayla örtüşecek şekilde yerleştirin. Sıkışmayı bir bandajla, bir fularla veya sıcak bir bezle düzeltin.

Uygulama yöntemi. 20-30 dakika kadar yatağa gitmeden önce sıkıştırın. Çıkardıktan sonra, boynunuzu eşarp etrafına sarın. Her akşam 5-6 gün boyunca prosedürü tekrarlayın.

2. gerektirir: 2 yemek kaşığı. l. votka ve sirke, küçük bir parça gazlı bez, parşömen, pamuk yünü, bandaj, eşarp veya bir parça sıcak bez.

Hazırlama yöntemi. Sirke ile votka karıştırın ve çözelti içine bir parça gazlı bez veya malzeme ıslatın, boğaz bölgesine yerleştirin, üstüne iki parşömen yerleştirin, daha sonra iki önceki katmanları örtüşen pamuk yünü. Sıkışmayı bir bandajla, bir fularla veya sıcak bir bezle düzeltin.

Uygulama yöntemi. En fazla 15 dakika sıkıştırın. Geceleri daha iyi yapın, hemen yatağa gidin ve kendinizi iyi koruyun. Yatmadan önce 5 gün boyunca prosedürü tekrarlayın.

İyileşme tarihi

vahşi "sahil "Bir kez, Karadeniz'de dinlenirken, kocam boğaz biz tamamen bir çadır kampında bir dost şirket yaşadığını zaman ağrıyordu." - En yakın eczane ortadan otobüsle seyahat etmek altı kilometre uzaklıkta ve hatta saatlik ayak basmak zorunda belirleyin. gün hiç kimse değildi tabletochki birisi "boğazından tabletochki" olsun. bir kampanya konuda tüm ortakları tükenmiş. Ama gelmiş, genç bir çocuk (sahil 1000 kampçılar kadar her yaz değerinde boyunca Gelendzhik yakınında) komşu kamp, ​​sürpriz bize bakıyor, bitti Ben: "!.!. - ilaçların deniz - Evet orada var boğazını Cure ve o Karadeniz'in mavi-mavi işaret etti - Gel durulama" kocasının boğazın akşam boğaz değil ".

Gerçekten de, deniz suyu - boğaz hastalıkları için mükemmel bir çare, dil ve diş etlerinde iltihaplanma süreçleri. Ve boğazınız varsa, kimyacıya "boğazdan tabletler" veya antibiyotikler için acele etmeyin, evde deniz tuzu solüsyonu yapın ve durulamaya başlayın.

Bir bardak sıcak kaynamış suya bir çay kaşığı deniz tuzu, kabartma tozu bir çay kaşığı ve 4 damla tentür iyot eklenmelidir. Bu konsantrasyon yaklaşık olarak vücuttaki dokuların asitlik seviyesine karşılık gelir. Çözeltiyi iyice karıştırın ve gün boyunca her saat ağzınızı ve boğazınızı yıkayın.

• Boğaz ağrılarını tedavi etmek için bir tedavi prosedürleri kompleksi kullanılabilir.

0,7-0,8 litre su (38-39 °) büyük bir bardağa dökün ve içinde bir çay kaşığı deniz tuzu çözün. Ardından tedaviye başlayın:

• boğazını bir pişirme kabı çözeltisi ile yıkayın (bir çay kaşığı ılık bir bardak suya);

• Bundan sonra, boğazını hemen bir furacilin solüsyonuyla (eczanelerde satılan) durulayın;

• ve son olarak, boğazınızı yıkayarak ve burnunuzu deniz suyuyla durulayarak prosedürü tamamlayın.

Bu tedavi kompleksi her iki saatte bir tekrarlayın ve tam olarak ertesi gün mükemmel bir şekilde sağlıklı olacaksınız!

Yosun tedavisi

1 çay kaşığı phytolone, 1 bardak su (daha iyi filtrelenmiş).

Phytolone'u suya dökün ve 3 saat ısrar edin. Kullanmadan önce solüsyonu su banyosunda önceden ısıtın.

Gargara günde 4 kez.

Bademcikler üzerinde pürülan akıntılar yoksa, bunları bir filoyon çözeltisine (laminaria özü) batırılmış bir pamuklu çubukla yağlayabilirsiniz.

Petrol ürünleri ile muamele

1 cm3, muşamba, eşarp büyüklüğünde 4 adet parafin.

Parafin bir su banyosunda eritin, kaynatın. Daha sonra parafinin yaklaşık 60 ° C'ye soğumasını bekleyin.

Parafini, boynun derisi üzerinde toplam 1,5 cm kalınlığında birkaç katmana sürün. Üstte bir çörek koyun ve boynunu bir eşarp ile sarın. Prosedürün süresi 1 saattir.

Uçucu yağlarla işlem

3 litre su ile ateşe bir tencereye koyun su kaynama noktasına gelene kadar bekleyin ve ardından sıcaktan pan kaldırın ve bir bıçak, okaliptüs birkaç yaprak uçlarındaki selvi yağı, kabartma tozu birkaç damla ilave edilmesi gereklidir. Ardından kapağını ilk, en sıcak buharın çıkması için potadan çıkarın. Bundan sonra, tencerenin üzerine eğin ve kendinizi bir havluyla örtün. Sıcak buharda 3-4 dakika derin nefes almanız gerekir. İşlemden sonra hemen yatağa gitmesi tavsiye edilir.

Katı ve bitkisel yağlarla işleme

Deniz topalak yağı mükemmel bir iyileşme ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Deniz topalak yağıyla ıslatılmış bir pamuklu çubukla bademciklerin yağlanması tavsiye edilir. Bu yöntem bademciklerin pürülan akınları olmadığı zaman sadece catarrhal tonsillitte kullanılabilir.

Mumyaların tedavisi

0,3 g mumya dilin altına koyulur, tam çözünmesini bekleyin ve ılık süt içirin.

Taş ve minerallerle tedavi

Angina ile vücut akikleri, akuamarin ile mümkün olduğunca uzun süre giymek gerekir. Nar ayrıca etkili yardım sağlayabilir, ancak sadece gümüş bir çerçevede ise.

Kum tedavisi

2 bardak nehir kumu, muşamba, gazlı bez, eşarp.

Bir tavada kum ısıtın, bir torbaya dökün.

Boğazın üzerine gazlı bez koyun, kumun üzerine bir kum tabakası ve bir fulardan daha büyük olması gereken kum bezi üstüne koyun. Prosedür süresi 20-25 dk. Uykuya gitmeden önce kompres gece yapılmalıdır.

Çamur Tedavisi

1 bardak çamur, 30 ml nane infüzyonu, muşamba, pamuk yünü, bandaj.

Kirleri nane infüzyonuna bağlayın. Bir su banyosuna koyun ve karışımı yaklaşık 40-50 ° C'ye ısıtın.

Çamur döşenecek bir bandajla örtmek için boğaz. Bir yağlı bez ve pamuk yünü ile. Pamuk yünü tabakası, yağ bezinden biraz daha geniş olmalıdır. Tüm kompresi bir bandajla boynunuza takın. Prosedür süresi 20-25 dk. Kompresyondan sonra, boyun sıcak su ile yıkanmalı ve bir fularla sarılmalıdır, hastayı yatağa koyun.

Kil tedavi

1/2 bardak kil, 1/2 su bardağı su, 30 ml limon balsamı, gazlı bez, bandaj infüzyonu.

Gazlı bezle kil sarma ve bu düğüm ılık suya koyulur, böylece kil ıslatılır. Sonra limon balsamı infüzyonu ekleyin. Kil yumuşaklaştığı zaman, kil içeren gazlı bez sudan çıkarılmalı ve lavabonun üzerine fazla cam suya asılmalıdır.

2 cm kalınlığında kek çıtır yapmak için boğazına yapıştırın, bir bandajla bağlayın ve bir eşarp veya battaniye ile sarın. Prosedür süresi 2 saat olup, bu yöntem özellikle ciddi bir öksürükten rahatsız olduğunda bademcik iltihabı ile birlikte görülür.

hidroterapi

Hidroterapi genellikle angina olanlara uygundur. Ancak, hastalığın kendisi sırasında bunu uygulamanıza gerek yoktur, çünkü bu durum durumu daha da kötüleştirebilir.

Sertleştirme ve güçlendirici bir vücut prosedürü olarak, brotlar ve tıbbi bitkilerin infüzyonları ile sarar yapmak gereklidir. bunların hazırlanması için, böyle rezene, atkuyruğu, ahududu, kızılcık, adaçayı, papatya, nergiz ve diğerleri gibi bitkiler de kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu sarma olacak koltuk altı kişiye ulaşır böyle boyutta bir sayfa gerekir. Bu tabakanın taze pişirilmiş ısıya iyice sulanması ve vücudun etrafına sarılması gerekir. Bir battaniyeyle örtün ve 1 saat yatakta yatın. Daha sonra kağıda yayılmalı ve bir kez daha otlar ile aynı şekilde nemlendirin. Tekrar içerideki kişiyi sarın, bir battaniyeyle örtün ve bir saat daha yatağa koyun, daha sonra hastanın kuru kıyafetlere dönüşmesi ve yatağa koyması gerekir.

Arıcılık ürünleri tedavisi

Sardunya ve kipreya'dan toplanan çiçek balı, sadece boğaz ağrısını yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca antiseptik bir etkiye sahiptir. Ağızda 1 tatlı kaşığı bal almak ve yavaş yavaş, terapötik etkiyi eritmek, çözmek için gereklidir.

Bal tedavisi

1 çorba kaşığı. bal kaşığı, 1 çorba kaşığı. kaşık papatya, 250 ml kaynar su dökün. Kolit için durulama ve lavman olarak alın.

Süt ile tedavi

Bademcikler üzerindeki iyi yumuşatma etkisi ılık sütdür. Gün boyunca 1/2 bardak içilmelidir.

Meyve suları ile tedavi

Anjina ile, toksinleri vücuttan çıkarmak için mümkün olduğunca fazla sıvı içmek gerekir. Bu amaçla, havuç suları, pancarlar en uygunudur. Kızılcık ve limon suları da çok kullanışlıdır. Günde birkaç kez 1/2 bardak içilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı belirtileri: nasıl tanımak ve tedavi

Ayrı ve bağımsız bir hastalık olarak, anjin, göründüğünden daha az yaygındır. Angina'nın ortaya çıkışı için insanlar yutulduğunda acı verici bir his alırlar.

Bademcik iltihabı daha gargara

Hepimiz bir zamanlar bademcik iltihabı gibi bir hastalıkla karşılaşırız - boğazın streptokok veya stafilokokların neden olduğu enfeksiyöz enflamatuar lezyonu. Çoğu zaman lenfatik faringeal halkanın bileşenleri olan palatine bademciklerden muzdariptir.