Loading

2 ve 3 yaşlarında bir çocukta angina nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Angina, çocuklarda yaygın bir hastalıktır, ancak bunu tanımak her zaman kolay değildir. Bu makale 2-3 yıllık bir çocukta anjina belirtilerini ayırt etmeyi ve farklı durumlarda nasıl davranacağınızı öğrenmenizi sağlayacaktır. Hastaneye gitmeli miyim yoksa evde tedavi görmeli miyim ve anjin için antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

2 ve 3 yaş çocuklarda angina özellikleri

Tonsillit veya angina (Latince "ango" - "sıkmak, sıkmak, ruh) boğazın lenfoid dokusunu (bademcikler) etkileyen inflamatuar bir hastalık olarak adlandırılır. Çocuklarda bademcikler virüslere veya bakterilere karşı ilk savunma hattı olduğu için kolaylıkla enfekte veya iltihaplı hale gelirler. Ergenlik döneminde işlevleri basitleştirilmiştir, bu nedenle yetişkinlikte bademcik iltihabı vakaları daha nadirdir.

Amigdala enfekte olduğunda, aşağıdaki süreçler gerçekleşir:

 • dokuların şişmesi;
 • pürülan mukoza eksüdasının izolasyonu;
 • Vücudun zehirlenmesi.

Tüm bunların, özellikle de çocukların benzer KBB hastalıklarına katlanma olasılığı daha yüksek olduğundan, bir kişinin durumu üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ek olarak, zehirlenme sıcaklığın artmasıyla birlikte görülür ve bu durum bebek için tehlikeli olabilir.

Sıradan angina altında palatine bademcik iltihabının, en çok etkilendikleri için ima edildiği ilginçtir. Lenfatik faringeal halkanın diğer kısımları etkilenirse, iltihaplı bademciğin adı, örneğin "lingual tonsilin anjina" veya "nazofaringeal tonsil" belirtilir.

Çocuklarda angina nedenleri, boğaz ağrısı mı?

Çocuklarda tonsillit, virüs veya bakterilerle enfeksiyondan kaynaklanır:

 • grip virüsü, parainfluenza;
 • adenovirüsler;
 • herpes simpleks virüsü vb.

Anjinaya neden olan bakteriler arasında en sık görülenler stafilokoklardır. Enfeksiyon genellikle vücudun bağışıklık savunması zayıfladığında ortaya çıkar. Daha sıklıkla bu, aşırı soğutulduğunda olur. Ayrıca, zayıf bağışıklığın nedeni, yetersiz beslenme veya sistemik hastalıklar (diyabet, lösemi, HIV, vb.) Olabilir.

Angina invulevrable mi? Tonsillit oldukça bulaşıcıdır ve enfekte bir çocuktan diğer çocuklara kolayca yayılır. Bu, kontamine havanın solunması, hasta kişiye dokunarak, tek bir tabak kullanarak gerçekleşebilir. Temel olarak, bademcik iltihabı anaokulları (okullar) yanı sıra evde aile üyeleri arasında küçük çocuklar arasında yayılır.

2-3 yıl içinde bir çocukta anjina belirtileri ve belirtileri

Öncelikle bademciklerin enfeksiyonu boğazda ağrıya, vücut ısısında artışa ve boyun bölgesinde lenf düğümlerinde artışa neden olur. 2-3 yaşında bir çocukta anjinin bir başka belirtisi de, ARVI'da olduğu gibi, durumun kötüleşmesidir: zayıf, halsiz, kaprisli hale gelir. Eğer bebek nasıl konuşulacağını bilmiyorsa, onu tam olarak neyin rahatsız ettiğini söyleyemez. Bu nedenle, hastalık döneminde anne babaların özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir.

Boğazdaki ağrı, bol tükürük salgısı ve yemeğin reddi gibi belirtilerle fark edilebilir. Yutulduğunda bebek ağlayabilir. Belki de sesin ve öksürüğün ses kısıklığı görünümü, bu farinksin mukoza zarının tahrişi ile ilişkilidir.

İlginç! Çocuklarda anginadaki sıcaklık genellikle düşük olmasına rağmen 38-39 ° C'ye yükselir.

Aynı zamanda çocuğun boğazına baktığınızda, bir veya iki tarafında genişletilmiş, kırmızı tonlu bademcikler göreceksiniz. Beyaz veya sarımsı bir kaplama oluşturabilirler, daha az sıklıkla - ülserler veya kesecikler. Bezlerin şişmesi nedeniyle, bir çocuğun nefes alması zorlaşır.

K 3 yaşın altındaki çocuklarda ek anjin belirtileri şunlardır:

 • Şah içinde baş ağrısı ve ağrı;
 • burun akıntısı (rinit);
 • boğazdan kötü koku;
 • karın ağrısı, kusma ve ishal (ciddi vakalarda).

Dikkat! Durum kötüleşirse, bir ambulans çağırın!

2-3 yıldaki çocuk genellikle boğazda bademcik iltihabı belirtilerinden yoksundur. Temel olarak grip veya soğuk algınlığına çok benzer ortak belirtiler vardır. Angina'yı diğer ARI ve ARVI ile karıştırmamak için mi? En ufak bir şüphede, bir terapiste danışmalısın. Hastalığın türünü ve şiddetinin derecesini belirlemek için gerekli testleri yapacaktır.

2 - 3 yaş arası bir çocukta angina: Nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısı kim tedavi eder: bir KBB veya bir terapist? Çoğu durumda, terapist yeterli bakım sağlayabilir. Kronik tonsillit tanısı konduğunda veya bir operasyonun yapılması gerektiğinde, KBB'ye giden yön, belirli endikasyonlar için verilir.

2-3 yıl içinde bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi şu gerekliliklerle gereklidir:

 • antiviral, antibakteriyel veya anti-fungal ajanlar (hastalığın nedenine bağlı olarak);
 • semptomatik ilaçlar (ağrı kesiciler, antipiretik ilaçlar);
 • gargara, inhalasyon ve diğer halk ilaçları;
 • Belirli bir rejimi sürdürün: Daha fazla dinlenin, bol su içirin, odadaki havayı nemlendirin ve havalandırın, soğuk içeceklerden kaçının.

Son nokta, ilaçların tedavisinden daha az önemli değildir. Doğru mod hastalıkla daha hızlı başa çıkmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Çocuğun hastaneye yatırımı ne zaman gereklidir? Eğer hastalığın yüksek bir şiddeti teşhis edilirse hastaneye gitmelisiniz: çok yüksek ateş, kusma veya ishal, şiddetli baş ağrısı, boğazın şişmesi, konvülsiyonlar. Hastane daha güçlü ilaçlarla tedavi edilecek ve olası komplikasyonları belirlemek için ek testler alacaktır.

Bu arada, çocuğunuzun sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, her durumda hastaneye yatmayı isteyebilirsiniz. Sonuçta, hastane her zaman doktorların yanındadır ve gerekirse kurtarmaya gelebilir.

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması halinde (yılda> 7 kez), tonsillektomi gereklidir - bademciklerin giderilmesi için bir işlem. Diğer durumlarda, çocuklarda bademcikler kaldırıldıktan sonra, bağışıklık önemli ölçüde azaldığı için ameliyat önerilmez.

Çocuklarda 2 ve 3 yaşında anjina için antiviral ilaçlar ve antibiyotikler

Hastalığa bir virüs bulaşırsa, virüse karşı vücudun savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla bir çocukta anjin durumunda antiviral ilaçlar kullanabilirsiniz. Bunlar Aflubin, Grippferon, Influcid, Imupret gibi ilaçlar. Tabii ki, çoğu durumda iyileşme 3-5 gün içinde ve onlar olmadan gerçekleştiği gibi, özel ilaçlar olmadan yapabilirsiniz.

Önemli! Anjin ile antiviral ilaçlar virüsü yok edemez! Özellikle bu antibiyotik için değil!

Bademcik iltihabı bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibiyotikler reçete edilmelidir. Elbette bunun viral mi yoksa bakteriyel bir hastalık mı olduğunu belirlemek zor veya neredeyse imkansızdır. Bu yüzden boğazın mikroflorasına yayma yapmalısın.

Eğer böyle bir analiz yapılmazsa, şu durumlarda bir antibiyotik reçete edilebilir:

 • Çocuğun durumunun kötüleşmesi ya da tedavinin arka planı üzerinde olumlu bir etki yoktur. Bu, vücudun kendisinin enfeksiyonla başa çıkmadığını gösterir;
 • ısıyı düşürmek mümkün değildir;
 • Bakteriyel hasarın net belirtileri vardır (doktora göre).

Antibiyotiksiz çocuklarda angina'yı tedavi edebilir miyim? Viral bir doğaya sahipse ve yukarıda listelenen ağırlaştırıcı faktörler yoksa mümkündür. Böyle durumlarda bir antibiyotik kullanmıyorsanız, yüksek bir komplikasyon riski vardır. Doktor bunu en iyi anlıyor, ona güven.

2-3 yılda anjina olan çocuklarda hangi antibiyotikler kullanılır? Tipik olarak, birinci hattın antibiyotiğine "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Augmentin" veya diğer penisilinler verilir. Birçok yaygın patojen bademcik iltihabına karşı aktiftir ve en az yan etkileri vardır.

2-3 yıl içinde bir çocukta anjina için diğer antibiyotikler, eğer bebek penisilin alerjisi varsa, geçerlidir.

Ayrıca, birkaç durumda başka bir ilaç da reçete edilebilir:

 • 2-3 gün boyunca amoksisilin gelişmemesi;
 • Bakteriyel kültür penisiline tepki vermeyen bir bakteri türü gösterdi. Ardından bu bakteri ile ilişkili olarak aktif bir antibiyotik seçin.

İkinci satırın hazırlanması olarak "Azitromisin", "Zitrotsin", "Sumamed", "Cephalexim", "Cefazolin" atayabilirsiniz. Çocuklar için antibiyotikler, ağırlıkla hesaplanan doğru bir dozda verilir.

Boğaz ağrısı belirtileri rahatlatmak için anlamına gelir: spreyler, tabletler, şuruplar

Çocuğun anjinadaki ateş tüm vücuda zararlı olabilir, bu yüzden indirilmelidir. 37-37.7 ° sıcaklıkta angina febrifugal olmadan tedavi edilebilir. Sıcaklığı 38 ° ve üzerine çıkarırken, parasetamol (Panadol, Efferalgan) veya ibuprofen (Ibufen, Bofen, vb.) Ile vurulması önerilir.

Çocuklar için antipiretikler, şurup ve rektal fitiller şeklinde salınır. İlaçları parasetamol ve ibuprofen ile kombine edebilirsiniz, yani bir kez Panadol verin ve birkaç saat sonra, sıcaklık yükselirse, Nurofen'i verin.

Tabii ki, eğer bebek 38 dereceye sahipse ve normal görünüyorsa, “neşeli”, o zaman belki ilacı vermek için acele etmemelidir, böylece bağışıklık bu nedenle enfeksiyonla savaşır. Fakat 39,5-40 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorlar ateşi çabucak düşürmek için enjekte edilecek, bu gibi bir işarette ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Dikkat et, Bu analgin ve asetilsalisilik asit çocuklara kontrendikedir!

Çocuklarda angina ne kadar sıcaklık yapar? Ateş 3-4 gün içinde geçer. Tüm bu zaman çocuğa antipiretik verebilirsin. Ateş 4 günden fazla kalırsa, doktora başvurmanızı öneririz.

Antipiretikler ayrıca analjezik bir etkiye sahiptir. 3 yaşın altındaki çocuklar için başka hangi boğaz ağrısı kullanılır? Lokal terapi için spreyler ve pastiller uygundur (tabloya bakınız).

Bir anjinada boğazını 2 yaşından küçük çocuklara mı işlemek? Boğazın durulanması için özel çözümler vardır: "Pharmaseptic", "Miramistin", "Chlorophyllipt". Son iki su ile 1: 2 oranında seyreltilmelidir. Ayrıca 2 tablet "Furatsilina" ve bir bardak ılık su da yapabilirsiniz.

Bademcik iltihabı için patentli ilaçlara ek olarak, halk tıbbı kullanılır: otlar (papatya, calendula, adaçayı, St. John's wort), propolis tentür, hidrojen peroksit kaynatma. Ve bezleri yağlamak için deniz topalak yağı alın.

Durulama, ısınma, kompresleme ve anjina ile inhalasyonlar

Anginada tuz ile durulayın, boğazınızı sakinleştirmenin en iyi yoludur. Acıyı hafifletmeye ek olarak, tuzlu su enfeksiyonu öldürmeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. 1 çay kaşığı al. tuz ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Ayrıca anjinda soda ile durulama yapabilirsiniz, tarifi aynıdır.

Bir yetişkin varlığında bir çocuğa boğaz ağrısı ile gargara. İşlemi kontrol etmelisiniz ki çocuk tuzlu su içmez.

Çocuk öksürükten rahatsız olursa, günde 2-3 kez buhar inhalasyonları yapmak mümkündür. Bunu yapmak için, ılık su ile herhangi bir kap kullanın. Çocuğun üzerine eğilmeli ve bir havlu ile örtülmelidir. Buharı 10 dakika boyunca soluyun. Böylece boğazda ve burunda mukus birikintileri çıkarılır. İşlemden sonra, nefes almak daha kolay hale gelir, boğazdan ve burun mukusdan gider.

Bademcik iltihabı için diğer halk ilaçları vardır:

 1. Basil. 200 ml suya birkaç fesleğen yaprağı ekleyip 10 dakika kaynatın. Sonra süzün, suya bir kaşık bal ve limon suyu ekleyin. Bu çare çocuğa günde 2-3 kez içelim. Fesleğen, anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir. Sadece bademcik iltihabını daha çabuk iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda analjezik olarak da işlev görür.
 2. Tarçın ve zerdeçal. Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile başka bir baharat. 1 çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz. ılık suda veya çayda ve zerdeçal ile boğazın yıkanması için bir çözüm (aynı zamanda bir bardak suya 1 çay kaşığı) yapın.
 3. Nane kaynatma. Nane enfeksiyonu ile mücadele eder ve ayrıca boğazdaki mukoza zarının tahrişini yatıştırır. Bir kaynatma yapmak için 1 çorba kaşığı rulo. 200 ml kaynar su içinde nane ve birkaç dakika kaynatın. Strain, bal ekle.

Catarrhal sinüs ile boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ve iyileşmeyi hızlandıran kompresler yapabilirsiniz. Örneğin, halk tıbbı balla yağlanmış bir lahana yaprağı (daha önce kaynamış suda yıkanmış) kullanır. Selofan ve ılık bir eşarp ile zirveye yerleşti. 30 dakika bekletin.

Önemli! 3 yaşın altındaki çocuklar için alkol sıkışması kontrendikedir!

Boğaz ağrısı sonuçları ve komplikasyonları

Boğaz ağrısı için tehlikeli nedir?

 1. Çoğu zaman orta kulak, akut rinit veya sinüzitin orta kulak iltihabı şeklinde bir komplikasyon vardır. Kompleksteki bazı hastalıklar daha hoş olmayan semptomlar getirir ve tedavi etmek daha zordur.
 2. Bademciklerin ödemi, özellikle çocuklarda lenfoid dokunun daha büyük bir boyuta sahip olduğu, larenksin kısmi veya tam örtüşmesini provoke edebilir. Ani solunum durmasıyla tehdit ediyor.
 3. Uygun kontrol olmadan pürülan süreçler komşu organlara yayılarak bir apse (fıtık bademcik iltihabı) neden olabilir. Belki de meninkslere yayılır (menenjit).
 4. hem-hemolitik grup Bir streptokok, romatizmal ateş ve post-streptokokal glomerülonefrit gibi tehlikeli bir duruma neden olabilir.

Son komplikasyonlar oldukça nadirdir, ancak ebeveynlerin hala uyanık olmaları ve endişe verici semptomlarla bebeğe dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bir doktor tarafından reçete edildiği takdirde, bir antibiyotik tanıtımı ile çekmeyin.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Anjina ve diğer enfeksiyonlarla enfeksiyonu önlemek için çeşitli kurallar vardır:

 1. Çocuk sokakta geldikten sonra ellerini yıkamalıdır.
 2. Ailenizden biri hastalanırsa, bebeği hastadan uzak tutun, onlar için bir tabak, havlu gibi şeyler kullanmayın.
 3. Hipotermiden kaçının. Bunu yapmak için çocuğunuzu havaya kaldırmalı ve ona çok soğuk su vermemelisiniz. Bademcik iltihabı eğilimli olanlar, dondurma yemek için tavsiye edilir.
 4. Vitaminler ve sağlıklı gıda ile bağışıklığı güçlendirin. Bir çocukta sık görülen anjina, zayıf vücut koruması ile ilişkili olabilir.
 5. Evin temizliğine dikkat edin, çocuğun odasını havalandırın, böylece toz ve bakteri birikmez.

2 ve 3 yaş çocuklarda anjina semptomları ve tedavisi.

Anjina, palatine bademciklerde ortaya çıkan akut enflamatuar bir süreçtir. Bademcik iltihabının etken maddesi çeşitli mikroorganizmalar olabilir: streptokok, stafilokok, çeşitli virüsler, mantarlar, mikoplazma. İstatistiklere göre, çocuklar 2-3 yıl genellikle bakteriyel anjina ile hasta.

Çocuklarda boğaz ağrısı formları

Akut tonsillit dört forma ayrılır:

 1. Catarrhal anjina her türden en yaygın olanıdır. Bademcik iltihabının adı, iltihabın, mukoza zarının sadece üst tabakalarını etkilediği ve diğer türlere kıyasla daha az ağrılı semptomlar geçirdiği yönündedir.

Semptomlar: 38 dereceye kadar inatçı sıcaklık, bademcikler üzerindeki seröz filmin varlığı, dil üzerindeki plak, genişlemiş lenf düğümleri ve iştahsızlık veya azalma, oyunların reddi.

 1. Foliküler anjin, bademcik iltihabı, artması ve pürülan folikül oluşumu ile karakterizedir.

Hastalığın bu formunun aşağıdaki belirtilerden olabileceğini unutmayın: 40 derece, kusma ve bulantı, hiperemik boğaz, genişlemiş lenf düğümleri, etkilenen bademcikler üzerinde pürülan kaplamaya ulaşan sıcaklık.

 1. Lacunar Angina - Hastalığın çeşitlerinden biri. Lacunar Angina

Sarılık ve püstüllerin sadece bezlerde değil, aynı zamanda lakün bölgedeki lenf düğümünde de görülmesiyle karakterizedir. Genellikle çocuğun formsuz bağışıklığı nedeniyle bademcik iltihabı vardır.

Klinik belirtiler şunlardır: boğaz ağrısı, 39-40 dereceye kadar ateş, genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri, bademcikler üzerinde sarımsı-pürülan pürülan, bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

 1. Nekrotizan-ülserli anjina Hastalığın spesifik bir seyri ile karakterize edilir. Adı, ilk başta, yavaş yavaş pul pul dökülüp tüküren ya da yutulan ve bu yerde düzensiz kenarları olan ülserleri yaratan önemli bir kalınlık plağının oluşturulmasından kaynaklanmaktadır.

Ek olarak, hastalığın semptomları şunları içerir: servikal lenf düğümlerinde bir artış, aşırı salivasyon, ağızda yabancı cisim hissi, ağızdan hoş olmayan bir putrefaktif koku. Ana ayırt edici semptom vücut ısısı ve titreme olmamasıdır, bu yüzden hastalık için başka bir isim "sıcaklık olmadan anjin" dir.

Çocuklarda viral anjin, öksürük, burun akıntısı, kızarıklık ve bademciklerin şişmesi ile başlar. Damak mukozasında, kemerler ve bezler 0,3 mm'ye kadar küçük kabarcıklar gösterir. Birkaç gün sonra patladılar ve küçük kanama yaraları yerlerinde meydana geldi. Bu erozyonlar hızlı bir şekilde iyileşir veya takviye olmadan yeniden enfeksiyona neden olur.

Fungal anjin, kış ve sonbaharda en sık görülür. Sıcaklık 38 dereceye ulaşır, bademcikler hiperemiktir, beyaz, gevrek, sevimsiz bir plakaya sahiptirler, ki bu çok kolay çıkarılabilir. Bir hafta sonra baskını kayboldu.

Çocuklarda anjin nedenleri

Çocuklarda anjin görünümü için üç önemli sebep vardır:

 1. Enfeksiyon, çocuğun bademciklerini hasta bir kişiden alınan havadaki damlacıklar ile yakaladı.
 2. Bebeğin vücudunun bağışıklık güçlerinde hipotermi veya diğer olumsuz koşulların arka planında düşüş.
 3. Hastalığın kronik formunun alevlenmesi veya nazofarinkste başka bir inflamatuar sürecin varlığı.

Üçüncü noktadan itibaren, çocuğun boğazda veya burun akıntısında bir gıdıklama hakkındaki şikayetlerini ihmal etmenin gerekli olmadığı sonucuna varılabilir. Aksi durumda akut tonsillit ile enfeksiyon riski büyüktür.

Çocuklarda angina belirtileri

Bademcikler mikroorganizmalardan etkilendiğinde, bir veya daha fazla bakteri veya virüs türünü belirten semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Fakat her tür akut tonsillit için ortak olan belirtiler vardır:

 • Boğazda acı hissi, yutma sırasında daha da kötüdür.
 • Boğazda sebat ve rahatsızlık hissi.
 • Uykusuzluk, genel halsizlik, uyuşukluk.
 • Büyük vücut ısısı.
 • Oyunların reddi, iştahsızlık.
 • Uyku bozukluğu.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Pürülan tıkanıklık geçmesi ile öksürük.
 • Bademcikler veya küçük apseler üzerinde plak.

Çocuklarda angina tedavisi 2 yıl

Boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotiklerden, meyvenin tadıyla şurup şeklinde üretilen bir penisilin serisi tercih edilir. Bu, bir çocuğun psikolojik travmasını hariç tutmaya yardımcı olur, örneğin, sanki iğneleyici gibi. Bu set, hasta çocuklara yaş ve vücut ağırlığına bağlı olarak gerekli miktarda ilaç vermenizi sağlayan bir ölçüm kaşığı içerir. Bu gruba ait ve 2 yaş çocuklara izin verilen ilaçlar şunlardır: Augmentin, Amoksiklav ve Amoksisilin). Penisilin grubu preparatlarına alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, sefalosporinler 1 ve 2 jenerasyonları (Sefazolin) ve makrolidler (Azitromisin) şeklinde bir alternatif kullanılır.

Viral anjina ile, antiviral ilaçlar hastalığın ilk başlangıcından itibaren izin verilir. İlaçlar, tabletler (Isoprinosin), şuruplar (Orvirem) veya rektal fitiller (Kipferon, Grippferon) şeklinde verilir.

Çocuklara 2 yıl boyunca boğazın nasıl gargara yapılacağını öğretmek zordur, bu nedenle anjin tedavisi için bu yöntem çok nadiren ve daha yaşlı bir yaşta kullanılır. Çocuk hala prosedürü düzgün bir şekilde yapmayı öğrendiyse, Miramistin gerekli bir ilaç olarak kabul edilir. Boğaz boğazını sulamak için Lugol'e bir sprey şeklinde yardımcı olur.

Antipiretikler süspansiyonlar (Kalpol), şuruplar (çocuklar için Nurofen, Çocuklar için Parasetamol) veya rektal fitiller (Cefekon, Viburkol) şeklinde 3 gün boyunca kullanılmamalıdır.

Yetişkinlerde olduğu gibi, 2 yaşın altındaki çocuklarda anjina tedavisi için halk ilaçları vardır.

 • Bir nebulizer veya papatya ve adaçayı ile geleneksel bir tava ile dumanların solunması. Nefes günde en az 7 dakika olmalıdır.
 • Lahana yaprağı ile sıkıştırın. Tabaka buruşturmak ve çocuğun boynuna yün atkı ile tutturmak ve birkaç saat bekletmek gerekir. İşlemi tamamlanana kadar her gün prosedürü tekrarlayın.
 • 100 gr karıştırın deniz topalak yağı ve 50 gr. aloe suyu. Çocuğu karışıma beş gün boyunca günde üç kez içmesini sağlayın.

3 yaşında çocuklarda angina tedavisi

3 yıllık bir çocukta angina tedavisi için penisilin grubunun antibiyotikleri de kullanılır. 3 yaşında bir çocuk için ilacı kapsül ve tablet (Amoxiclav) şeklinde reçete edebilirsiniz. Diğer ilaç gruplarının, alerjinin ortaya çıkması veya ilaçların verimsizliği ile kullanılması da kabul edilebilir. Örneğin, bir grup makrolid (Sumamed). Antibiyotik çocuğa, yemekten 60 dakika önce ya da 120 dakika sonra bir süspansiyon şeklinde verilir.

Nedeni olan virüs olan anjina ile antibiyotikler yardımcı olmayacaktır. Antiviral ilaçlar zorunludur. Bunlar tabletler (Ergoferon), rektal fitiller (Kipferon), şuruplar (Cytovir) şeklinde salınır.

3 yıl içinde, çocuklar, kural olarak, nasıl gargara yapılacağını zaten biliyorlar. Antiseptik solüsyonlarla durulama anjinayı iyileştirmeye yardımcı olur: Miramistin, Ingalipt, Tantum Verde. Çoğu zaman doktorlar doğrudan patojenleri (Lugol) etkilemek için bir sprey reçete ederler.

Sıcaklık 40 dereceye ulaşabileceğinden anjinalı çocuklar için antipiretik ilaçlar gereklidir. 3-4 günden fazla ilaç kullanmayın. 3 yaşında olan çocuğa parasetamol preparatları (Efferalgan, Cefekon, Panadol) yanı sıra ibuprofen (Nurofen) reçete edilir. Antipiretik etkisini artırmak için günde 1-2 kez, bebek antihistaminleri (Fenistil) verin.

Aşağıda listelenen ilaçların bileşenlerine çocuklarda alerjik reaksiyonların yokluğunda, hastalığın semptomlarını hafifletmek için bunları kullanabilirsiniz.

 • Pancarın kaynatılması. Temizlenmeden, yıkanması ve rendelenmesi için orta ölçekli pancarlara ihtiyacınız vardır. Su dökün ve yaklaşık 60 dakika pişirin. Her 100 gr. Pancar 250 ml su kullanır. Her öğünden sonra alınan et suyu ile gargara yapılması önerilir (en az 5 kez).
 • Civanperçemi, St. John's wort, okaliptüs ve calendula topluluğu. Toplamanın 2 yemek kaşığı 0,5 litre kaynar su dökülür. Yaklaşık 5 dakika boyunca bir su banyosunda tutmak, daha sonra inhalasyonlar şeklinde bir boğaz tedavi etmek, çiftleri solumak.
 • Papatyaların kaynatılması. Boğazın teneffüs edilmesi, teneffüs edilmesi veya sulanması için kullanılabilir. 2 yemek kaşığı papatya 300 ml dik kaynar su dökün. 30 dakika beklemeye bırakın ve boğaz ağrılarını tedavi etmek için sonuçtaki suyu kullanın.

Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
 • solunum sinsityal virüsü.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • hipotermi;
 • yorgunluk;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
 • önceki viral enfeksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık.

Çocuklarda anjin çeşitleri

 • birincil - bağımsız bir hastalık;
 • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • Nekrotizan.

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

 • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
 • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
 • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

 1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
 2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
 3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
 4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
 5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
 6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

 • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
 • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
 • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
 • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
 • yaygın kan ve idrar testi.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

 • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
 • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
 • koruma modu.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

 • akut otitis media;
 • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
 • paratonsillar veya faringeal apsesi;
 • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
 • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
 • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
 • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatoid artrit;
 • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • çocuğu temperleme;
 • binaların hijyenik bakımı;
 • süper soğutmaların bastırılması;
 • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
 • rasyonel beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

3 yaşından küçük çocuklarda angina

Angina, başta boğaz ve lenfadenoid doku (palatine ve faringeal tonsiller) mukoza zarını etkileyen bir kulak burun boğaz hastalığıdır. Çocuklukta patolojinin zamanla tedavisi, edinilmiş bağışıklığın pratik olmayışından kaynaklanan sistemik komplikasyonlara neden olabilir.

Makalenin içeriği

Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) çoğu durumda bakteri, daha az sıklıkla mantar ve viral floranın arka planında ortaya çıkar.

Boğazın giderilmesi için uygun ilaçların seçimi sırasında hastanın yaşı, patojen tipi, ENT hasarının derecesi ve komplikasyonların varlığı dikkate alınır.

Çok küçük çocukların tedavisi, organizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı aşırı duyarlılığı ve ayrıca lokal tedavileri kullanamama: komplikasyon, inhalasyon, vb.

Tedavinin prensipleri

3 yaşın altındaki bir çocukta angina nasıl tedavi edilir (1, 2 ve 3 yaş arası çocuklar)? Orofarenksin mukoza zarındaki enfeksiyöz allerjik inflamasyon, patolojik süreçlerin genelleşmesiyle doludur. Patojenlere karşı bağışıklık direncinin düşük olması nedeniyle hastalık çok hızlı ilerler. Bu nedenle, kendi kendine ilaçlama genellikle sinüzit, miyokardit, piyelonefrit, romatizmal kardit ve diğer ciddi hastalıkların gelişimine yol açar.

Bademcik iltihabının tedavi prensipleri büyük ölçüde enfeksiyonun etken maddeleri tarafından belirlenir. Farklı patolojilerin tedavisi için, aşağıdaki etiyoptik ilaçlar kullanılır:

 • Foliküler ve lacunar tonsillit - antibiyotikler;
 • herpetik bademcik iltihabı - antiviral ajanlar;
 • kandidiyazis tonsillit - antimikotik ilaçlar.

Patolojinin konservatif tedavisinin şeması, palyatif ilaçları içerir, yani. semptomatik eylem. Onlar bademcik iltihabı semptomlarını hafifletir ve hastalığın lokal belirtilerinin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar:

 • analjezikler;
 • antipiretikler;
 • antihistaminler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar.

Yaşamın ilk yılında çocuk tabletleri çözemez, gargara yapamaz veya inhalasyon yapamaz. Bu nedenle, iki ila üç yıldan başlayarak akut tonsillitin karmaşık tedavisine topikal preparatlar dahil edilir.

Çocuklarda 1 yıl tedavi

1 yaşındaki bir çocukta angina nasıl tedavi edilir? Tedavi, kural olarak, enfeksiyonun hızlı ilerlemesinin neden olduğu durağan koşullarda gerçekleştirilir. Mukus farenksinin güçlü bir şekilde şişmesi, boğulma ile dolup taşan solunum sürecindeki rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Bakteriyel flora gelişimini durdurmak için sadece sistemik antibiyotik yardımı ile mümkündür. Bir yıl içinde ilaçların oral uygulaması, alerjik reaksiyon ve bağırsak sendromu riskini artırır. Bu nedenle, ilaçlar vücuda parenteral yoldan sokulur, yani. Sindirim sistemini atlayarak.

Edinilmiş bağışıklık eksikliği ile bağlantılı olarak, bir yaşındaki çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri zayıf bir şekilde ifade edilmektedir. Aşağıdaki belirtiler ENT organlarının enfeksiyonunu gösterebilir:

 1. iştahsızlık;
 2. moodiness;
 3. uyuşukluk;
 4. zayıf uyku;
 5. ağlama;
 6. nefes darlığı;
 7. artan lenf düğümleri;
 8. mukoza boğazında hiperemi.

Patolojinin optimal tedavisini belirlemek, yalnızca bir çocuk doktoru tarafından boğazdan alınan bakteriyel inokülasyon analizinin sonuçlarını aldıktan sonra tedavi edilebilir.

Hazırlıklara genel bakış

Enfeksiyöz ve alerjik inflamasyon tehlikesi vücudun zehirlenmesidir. 1 yıllık bir çocukta angina, boğaz yüzeyini kaplayan siliyer epitelin kuvvetli bir şişmesi ile karakterizedir. Kataral süreçlerin zamanından önce kesilmesi, bakteriyel floranın paranazal sinüslere yayılmasına yol açarak sinüzit ve nazofarenksin diğer patolojileriyle sonuçlanır.

Tedavi ne olmalı? Bir yaşında bir çocuk bir hapı yutmayı veya bir şekeri eritmeyi başaramaz. Bu nedenle, antibiyotikler ve sülfonamidler olmak üzere tüm patojenetik etkenler, ya kas içinden ya da süspansiyon ya da şurup biçiminde oral yolla alınırlar. Pediatride, okul öncesi çocuklarda infeksiyöz hastalıkları tedavi etmek için penisilinler veya makrolidler kullanılır. Pratik olarak mide mukozasında tahrişe neden olmaz ve yan etkilere neden olmazlar:

 • "Sumamed" - bakteriyostatik etkiye sahip makrolid antibiyotik; Akut tonsillit, orta kulak iltihabı ve lokal enfeksiyon sonrası komplikasyonların tedavisinde kullanılır;
 • "Augmentin", aerobik ve anaerobik bakterileri ve ayrıca beta-laktamaz sentezleyen patojenlerin suşlarını yok eden geniş spektrumlu bir preparattır; KBB organlarında akut ve kronik inflamasyonun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur;
 • "Amoksiklav", bileşenleri, üremelerini önleyen, mikropların protein bileşenleri ile dengeli bileşikler oluşturan bir kombinasyon tıbbıdır.

Önemli! Uyuşturucu ile aşırı dozda ishale, meteorlara ve deri döküntülerine neden olabilir.

İlaçların dozajı, çocuk doktoru ile görüşme sırasında hastanın yaşı ve ağırlığına göre belirlenir. Akut iltihaplanma aşamasında, çocuk anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar reçete edilir. Alerjik reaksiyonların olasılığını azaltmak için, rejim rektal fitiller formunda antipiretikler içerir. En etkili antipiretik ilaçlar arasında "Panadol", "Efferalgan", "Cefekon D" vb.

Çocuklarda 2 yıl tedavi

2 yıl içinde bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Bu yaşta, çocuklar boğazda rahatsızlık verici duygular, genel rahatsızlık, kas ağrısı ve zayıflıktan şikayet edebilirler. Patolojik semptomlar ortaya çıkarsa, bir çocuk doktorundan yardım almanız gerekir. Kapsamlı bir incelemeden sonra, uzman, bademcik iltihabı tipini belirleyebilir ve optimal bir tedavi planı oluşturabilir.

Metatonziller patolojileri önlemek için, hastalara genellikle bikarsin profilaksisi reçete edilir.

2 yaşındaki bir çocuğun tabletleri donduramadığı veya çözemediği anlaşılmalıdır, bu nedenle, sadece aerosoller ve spreyler topikal ilaçlar olarak reçete edilebilir. Penicillins, sefalosporinler ve makrolidler ile palatine bademcikler bakteriyel flora ortadan kaldırın. Antimikrobiyal maddeler, bakteri hücresel yapılarının oluşumunda rol alan peptidoglikanın biyosentezine müdahale eder. Bu, iltihabın gerilemesini hızlandıran daha fazla gelişmesini engeller.

Farmakoterapinin özellikleri

2 yıllık bir çocukta angina tedavisi penisilin serisinin antibakteriyel ajanlarının uygulanması ile başlar. İlaç bileşenlerinin vakalarının yaklaşık% 25'i, hastalarda alerjik reaksiyonlara neden olur; bunun sonucunda, bunların yerini makrolidler alır - en az toksik antibiyotikler. Komplike boğaz ağrısı, geniş bir etki spektrumuna sahip olan ilaçları ifade eden sefalosporinler ile tedavi edilir. İlaçların aktif maddeleri, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin çoğuna dirençlidir.

Kural olarak, bir çocukta 2 yıl anjin, bu tür ilaçların yardımı ile tedavi edilir:

 1. "Sietrolid", otitis media, pnömoni, farenjit, vb. Ile komplike olan bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılan bir bakteriyostatik etki antibiyotik-azitidir;
 2. "Azitromisin", bileşenleri patojenik mikropların reprodüktif fonksiyonunun bozulduğu, DNA ve RNA'nın replikasyonu ile karışan geniş spektrumlu bir makrolid ilaçtır;
 3. "Seftriakson", hücresel patojen yapılarının sentezini inhibe eden ve ölümlerine yol açan bir sefalosporin antibiyotiğidir; Üst ve alt solunum yollarının enfeksiyöz patolojilerinin tedavisinde kullanılır.

2 yaşındaki çocukları tedavi etmek için, sprey şeklinde yerel antiseptik ilaçları kullanabilirsiniz. Bileşenleri hızla patojenik bakterilerin yok edilmesini hızlandıran boğazın mukoza zarına emilir. Etkili ve güvenli araçlar arasında: "Geksoral", "Miramistin", "Stopangin" ve "Cameton".

Çocuk iki yıl içinde nefesini nasıl tutacağını bilemez, bu nedenle laringospazmı önlemek için aerosol uygulayıcıları bademciğe değil gökyüzüne yönlendirilmelidir.

3 yaşın altındaki çocukların tedavisi

3 yaşında bir çocukta angina nasıl tedavi edilir? Kompleks terapi, farklı farmakolojik grupların ilaçlarını içerir. 3 yaşın üzerindeki hastalar için antibakteriyel ajanlar, süspansiyonlar (tozlar) ve şuruplar biçiminde temin edilebilir. Çoğu, ilaç alımını büyük ölçüde kolaylaştıran hoş bir meyvemsi tada sahiptir.

Önemli! Yüksek toksisiteleri nedeniyle okul öncesi çağdaki çocuklara tetrasiklin grubu vermeyin.

Üç yıldan beri çocuklara, emilim için pastiller ve tabletler şeklinde topikal preparasyonlar verilebilir. Tedavi rejimi, boğazın sanitasyonu ve inhalasyon gibi fizyoterapötik prosedürleri içerir. Onların yardımı ile, iyileşme sürecini hızlandıran patolojinin lokal tezahürlerini hızla durdurmak mümkündür.

Vücudun durulama için bir çözelti olarak arttırılmış hassasiyeti ile şifalı bitkilere dayanan şifrelerin kullanılması tavsiye edilir. Eksprese antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler şunlardır:

Pürülan bir iltihabın varlığında, buhar inhalasyonlarının kullanılması kesinlikle yasaktır.

Pediatri inhalasyon 1.5 yıl hastalarda üst solunum yollarının tedavisi için kullanılabilecek bir nebulizör ile gerçekleştirilmektedir. Buhar inhalerlerinin aksine, tıbbi çözeltileri sıcak suya değil, oda sıcaklığına bir aerosol haline dönüştürürler. Bu nedenle, inhalasyondan sonra farengeal mukozaya yanma olasılığı hariç tutulmuştur.

İlaç tedavisi şemaları

Çocuklarda angina tedavisi 3 yıldır çoğunlukla evde yapılır. Komplikasyon olasılığını azaltmak için, hasta yatak istirahatini 5-7 gün boyunca kesinlikle gözlemlemelidir. Subfebril ve ateşli ateşin varlığında, çocuk meyve suları, maden suyu, yeşil çay, meyve içecekleri, kompostolar, vb. Şeklinde bol miktarda içecek verilir.

Üç yıl içinde bademcik iltihabı tedavisi için, bu tür ilaçlar kullanılabilir:

 • antibiyotikler - "Klaritromisin", "Cefotiam", "Ampioks";
 • resorpsiyon için tabletler - "Pharyngosept", "Trachsen", "Geksoral Tabs";
 • antialerjik ilaçlar - Suprastin, Eryus, Tavegil;
 • spreyler ve aerosoller - "Stopangin", "Grammidin", "Tantum Verde";
 • durulama için çözümler - Miramistin, Furacilin, Givalex;
 • antipiretikler - "Cefekon", "Effarolgan", "Parasetamol";
 • Vitaminler - "Multitabs", "Vitrum", "Aevit."

Önemli! Lokal tahriş edici etkiyi ("Lugs", "Iodinol") içeren aerosoller, günde 2 defadan fazla kullanılamaz.

Antiviral Terapi

Anjina viral etiyolojiyi tedavi etmek için antibakteriyel ilaçlar kullanamazlar. Patolojinin etken maddeleri bakteri değil, antimikrobiyal ajanların etkilerine duyarlı olmayan virüslerdir. 3 yaşında bir çocukta viral boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

KBB hastalığı sıklıkla üst solunum yollarının yenilmesi ile karakterize olan akut solunum yolu viral enfeksiyonunun arka planında ortaya çıkar. Patolojik süreçlerin provokatörleri adenovirüsler, herpetik virüs, rinovirüsler, vb. Aşağıdaki antiviral ajanlar patojenik etki ajanları olarak kullanılır:

Spesifik olmayan bağışıklığı arttırmak için, patojenik viryonları yok eden T-lenfositlerin ve fagositlerin çalışmasını aktive eden immüno-uyarıcılar kullanılır. Olumsuz reaksiyon olasılığını azaltmak koruyucu ve sentetik aromalar içermeyen ilaçlarla olabilir:

Antipiretikler sadece sıcaklık 38.5 dereceyi aşarsa kullanılabilir. Hipertermi birkaç gün içinde geçmezse, bir uzmandan yardım almak gerekir. Febril ateşi, bir bakteri enfeksiyonunun ve bademciklerde pürülan süreçlerin gelişimini gösterir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan boğaz ağrısı mı: hastalığın ortak belirtileri ve tedavisi?

Pürülan tonsillit, zararlı mikropların ve virüslerin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan tehlikeli bir hastalıktır.Enflamatuar süreç esas olarak bademcikler alanında lokalizedir.

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir.