Loading

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Çocuk boğaz ağrısı şikayet ediyor mu? Yutması ve boğazının kırmızı olması zor mu? Bunun nedeni anjina veya akut tonsillit olabilir.

Bu belirtilere ek olarak, bebeğin genel durumu kötüleşir, zayıflık ortaya çıkar, sıcaklık artar. Bu halsizlik belirtileri, akut solunum yolu viral enfeksiyonları gibi diğer hastalıkların belirtileri olabilir.

Ancak, anjin, bademciklerin artması ve kızarması ve bunun üzerinde pürülan bir tortu görünümü ile karakterizedir. Çocuğun boğazını ve damaklarını inceleyerek sadece bir doktor doğru teşhis verebilir.

Çocuklarda angina tipleri, ilk belirtiler ve semptomlar

Bebeğin sıcaklığı 38.5 dereceye, boyundaki şişmiş lenf düğümlerine yükselirse, yutulması güçtür ve karın ağrısından şikayetçi, doktora başvurmak gerekir.

Anjina nedenleri olabilir:

 1. Özellikle sonbahar veya kış aylarında azalmış bağışıklık;
 2. Mevsimsel virüs;
 3. Streptococcus bakterileri;
 4. Tahriş edici maddeler (duman, küf, toz vb.);
 5. Hasta ile iletişim (akut tonsillit, havadaki damlacıklar ile bulaşır).

Doktorlar üç ana boğaz ağını ayırt eder:

 1. Catarrhal anjina. Bu boğaz ağrısının en yaygın ve kolay şeklidir. Sıcaklığın 37-38 ° C'ye yükseltilmesi, boğazda minör ağrı, lenf düğümlerinde artış ve bademciklerin kızarması ile karakterizedir. Hastalığın bu formu 1-2 gün sürer. Fakat bir doktor görmezseniz, hastalık daha şiddetli bir şekle girebilir;
 2. Foliküler boğaz ağrısı. Bu anjina formu ile, durum keskin bir şekilde bozulur, boğaz ağrısı daha güçlüdür ve sıcaklık 40 ° C'ye yükselir. Çocuklar eklemlerinde, mide bulantısında ağrı hissedebilirler. Pürülan foliküller palatine bademcikler yüzeyinde görülebilir, lenf düğümleri büyük ölçüde genişler. Hastalık 7-8 gün sürer;
 3. Lacunar tonsillit. Bu hastalık şekliyle, irin sarı-gri bademciklerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplar. Doktor, spatulaların pürülan çökeltilerini dikkatlice çıkarabilir. Hastalığın seyri 7-8 gündür.

Angina ayrıca diğer hastalıklara, örneğin difteri, kızıl ateş, grip, mononükleoz vb.

Web sitemizin yayınında neden doğru göz seğirmesi okunabilir.

Bu makalede artan göz tansiyonu ne kadar tehlikeli olabilir.

Buradan hemoglobini hızla yükseltmenin yollarını öğreneceksiniz.

Çocuklarda anjin tedavisi

Doktor çocuğa gerekli ilaçları reçete ettikten sonra boğaz ağrısı evde tedavi. Bir doktorun tüm önerilerine uymak, yatak istirahatine uymak, vitamin kompleksleri almak önemlidir.

Catarrhal anjina

Catarrhalic tonsillitis, inflamasyon pürülan bir karakter elde edinceye kadar, tespitinden hemen sonra tedaviye başlamalıdır. Akut bademcik iltihabının teşhisini koymak sadece bir doktor olabilir, ebeveynler genellikle angina'yı ARVI veya farenjit ile karıştırırlar.

Tedavinin ilk aşamasında çocuk belirli koşulları sağlamalıdır - odada temiz hava, bol miktarda içki, yatakta kalmak.

Angina ile Suprastin, Tavegil, Claritin, Zodak gibi antihistaminikler almalısınız. Çocuğun organizmasının ilaca karşı olumsuz tepkilerini önler.

Anjina ile savaşırken, boğaz ağrısının tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Doktorlar, çocuklara ağrı kesici haplar veya emilim için pastiller, örneğin, Septotelet, Falimint, Strepsils, Lizobakt, Pharyngosept, Grammidin, Agisept, Sebedin'i önermenizi tavsiye eder.

Akut bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki, boğaz için, Ingalipt, Geksoral, Akvalor, Tantum Verde gibi spreylerle verilir.

durulama

Hızlı iyileşme için bir ön koşul, tıbbi çözümlerle uğraşmaktır:

 • furacilinin çözeltisi;
 • İyodinol çözeltisi;
 • hidrojen peroksit çözeltisi;
 • tuz, soda ve iyot;
 • Miramistin çözeltisi;
 • klorheksidin;
 • okaliptüs infüzyonu;
 • Rotokan çözeltisi;
 • şifalı otlar kaynatma - adaçayı, papatya ve calendula;
 • Chlorophyllipt;
 • Stopangin.

Eğer angina, sıcaklık olmadan kolayca geçerse, doktor, örneğin, Bioparox spreyi ve salin inhalasyonu gibi lokal etki gösteren bir antibiyotik reçete edebilir.

Halk ilaçları

Medikal tedaviye ek olarak, bir çocukta kataral anjina, tedavinin etkisini artırabilecek halk yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak bunları kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bazı ürünlerin bireysel hoşgörüsünü hesaba katmalısınız. Çocuklar için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. Pancar suyu ile durulama. Pancar rendelemek, suyu sıkmak, biraz ısınmak ve durulamak için bebek sunmak için gereklidir;
 2. Ahududu reçeli veya limon rengi ile çay. Yüksek sıcaklıklarda tavsiye edilmez. Bir bardak çay içinde birden fazla yemek kaşığı reçel ekleyin. Kireç çayı yapmak için, hammaddeleri kaynar suyla doldurun ve bir saat kadar ısrar edin;
 3. Kızılcık ve bal ile boğaz yıkayın. Bir bardak ılık su 100 ml kızılcık suyu ve bir kaşık bal ile alınır;
 4. Soğan kabuklarını durulayın. 2 kaşık soğan kabuğu ile 0,5 litre su dökün, kaynatın ve 3 - 4 saat ısıtın;
 5. Siyah bir turpta, bir bıçakla bir delik açın, iki veya üç çorba kaşığı bal dökün, kapağı kapatın, 24 saat demlensin. Bebeğe günde üç kez bir çay kaşığı verin;
 6. Aloe'nin suyunu bal ile bire bir oranında birleştirin ve bu infüzyon bebeğin bademciklerini yağlar.

Foliküler ve lacunar anjina

Bu tür boğaz ağrısı daha ağır geçer. Yüksek ateş yükseliyor, bir yıl sonra çocukların 39 ° C'den sonra düşürülmesi öneriliyor. Yenidoğan çocuklar, bir sene sonra suyla ve çocuklarla birlikte - votka ile silin. Bu yöntemler sıcaklığı azaltmaya yardımcı olmazsa, çocuk ateş düşürücülerini vermeniz gerekir.

Bu tür boğaz ağrısıyla doktorlar antibiyotik reçete ederler. Bir doktor tavsiyesi olmadan bir antibiyotik satın alamazsınız!

Akut tonsillit

Akut tonsillitte, doktorlar genellikle penisilin serilerinin antibiyotiklerini reçete ederler. Çocuklar tarafından daha etkili ve daha kolay tolere edilirler. Bunları yemeklerden bağımsız olarak alabilirsin:

 1. Flemoksin soluteba (amoksisilin);
 2. Augmentin (süspansiyon);
 3. Ekoklav;
 4. Amoxiclav.

Çocuğun penisilileri tolere etmemesi durumunda, bir dizi makrolidden antibiyotik reçete edilir:

Nadir durumlarda, alerjiler ve penisilinler ve makrolidler ile sefalosporinler atayın:

Tedavinin etkinliği uygun seçilmiş antibiyotik tedavisine bağlıdır. İlaçlar sadece doktorun belirlediği derste sarhoş olmalıdır.

Antibiyotik alırken, aynı zamanda bebek probiyotikler vermeye değer. Örneğin Hilak Forte, Beefiform, Lineks.

Şey, mutlaka vitamin kompleksleri - Centrum, Vitrum, Complivit ve diğerleri. Ve ayrıca bir sürü taze meyve.

Angina ile ne yiyip içebilirsiniz?

Akut bademcik iltihabında, çocuk bolca içmeyi gösterir. Bu nedenle, içeceklere özellikle dikkat etmelisiniz. Limon, ahududu, jöle, meyve suları, ballı ılık süt, meyve içecekleri, et suyu, kaynamış su ile bebek çayı vermek faydalı olacaktır.

Çocuğun diyetinden, kızartılmış yiyecekleri dışarıda tutmanız, tercihen yemek pişirmeniz, güveceniz ya da bir çift için yemek pişirmeniz gerekir. Doktorlar, çocuğu aşağıdaki yemeklerle beslemenizi önerir:

 1. Az yağlı çorbalar (sebze veya et);
 2. Et ve balık İyi uydurma pirzola, köfte, zil, köfte, balık pirzola, buğulama. Et ve sebze ile çeşitli güveçler yapabilirsiniz;
 3. Çeşitli tahıllar;
 4. Beyaz ekmek (ama tercihen ilk tazeliği, tercihen dün). Pişmiş pişmiş ürünler hastalık dönemi için hariç tutulmalıdır;
 5. Ryazhenka, yoğurt, kartopu;
 6. Omlet, haşlanmış yumurta;
 7. Sebzeler güveçte ya da buharda pişirilir;
 8. Elmalar, armutlar (tercihen bunları fırında pişiriniz).

Anjina komplikasyonları

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması, kronik bademcik iltihabının varlığına işaret edebilir.

Anjinadan sonra en sık görülen komplikasyonlar otitis veya kulak iltihabı, lenfadenit (lenf nodu iltihabı), laringeal ödem, mediastenit (boyunun daha derin kısımlarında irin yayılması).

boğazına çevredeki organları etkileyebilir Bu, yerel komplikasyonları. Bunların yanı sıra, bademcik iltihabı kalp (romatizmal kalp bir komplikasyonu) üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, böbrekler (piyelonefrit), beyin (menenjit), eklemler (eklem romatizması) ağrı olabilir.

iyileştikten sonra komplikasyonları önlemek için hemen bir elektrokardiyogram, toplam geçme testleri yapmak ve Laura göstermelidir.

Bir sonraki videoda - Dr. Komarovsky'den angina'nın nasıl tedavi edileceğine dair ipuçları.

Çocuklarda pürülan anjina

Çocuklarda pürülan anjina - akut tabii ile karakterize edilen bir hastalık, bir enfeksiyöz etyolojisi, hızla gelişen ve yüzeyleri pürülan kitleler üzerinde oluşumu ile patolojik sürecin bademcikler bir kitle ile genellikle oldukça şiddetli zehirlenme sendromu. Nadiren daha nadiren pnömokok streptokok, stafilokok veya - Bu bulaşıcı hastalığın ana kaynağıdır, genellikle hasta bir çocuğa ya da destek ani nedeni irinli farenjit vermektedir. Bu hastalık için sıcaklık neredeyse her zaman yeterince yükselir, azaltmak zordur.

Pürülan anjina için antibiyotikler, bu enfeksiyonda kullanılan en önemli ilaçlara aittir ve önerilen dozajlarda ağırlık ve yaş ile reçete edilmelidir. Bu enfeksiyöz patoloji ile komplikasyonlar, kural olarak, yanlış veya yetersiz tedavi ile veya çocuklarda yeterince zayıflamış immün yanıt ile gelişir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın süreci, çocuğun organizmasının, özellikle okul öncesi ve okul eğitim kurumlarına devam ederken sürekli olarak karşı karşıya olduğu zararlı mikroorganizmalara direnme yeteneğine dayanır. 3 yaş ve üstü çocuklarda en sık teşhis edilen pürülan anjina, yaklaşık 10 yaşına kadar.

bebekler irinli bademcik çok nadir gelişir olmasına rağmen, oldukça zor gerçekleşir ve onun gelişimi için ana tetikleyici faktör kötü hijyen anne, bir tedavi meme, şişe düzeltmek için başarısızlık yanı sıra bulaşıcı hastalarla doğrudan temas vardır.

en sık streptokoklar tarafından temsil edilen irinli bademcik iltihabı, nedensel maddesi, stafilokok nadiren solunum yolu ile veya sindirim sistemi yoluyla bebek tarafından yutulur. Başlangıçta, ağızda bulunan ve vücudu koruma işlevini yerine getiren bademcikler tarafından yakalanır. Zayıf bağışıklık durumunda, bademcikler enfeksiyonun etken maddesiyle baş edemez ve çocuk hastalanır. Hastalığın da alçaltılmış bağışıklık oluşumu da soğuk mevsimlerde özellikle önemlidir, toplam vücut hipotermi, katkı, el hijyeni, hem de kullanım öncesinde ürünleri, örneğin diş eti iltihabı, stomatit, diş çürük gibi ağız boşluğu içindeki bir kronik enfeksiyon lezyonların varlığı düzensizlik. Çoğu zaman bu, örneğin piyelonefrit, deri lezyonları gibi vücutta çeşitli iltihaplı iltihaplı işlemlerin varlığına katkıda bulunabilir.

Patojenler gibi yaygın nesneleri kullanarak gerçekleştirilebilir olabilir hava veya öksürük, konuşma, hapşırma, öpüşme uyguladığı aerosol, ve kolları ve temas ev iletim yöntemi içermektedir, iki temel yolu, çocuğun vücut girebilir oyuncaklar, havlular, bulaşıklar.

Çok yönlü tanı testleri, ne zaman çocuk genellikle irinli anjina meydana geldiği tespit edilmiştir hemolitik streptokok olarak patojenin etkisi. Stafilokoklar ve karışık floranın bir varyantı gibi bazı mikroorganizmalar daha az sıklıkla izole edilir. Pürülan anjina gibi tehlikeli bir bulaşıcı hastalığın olası tüm patojenleri var olabilir ve bir kişinin derisinde normaldir. Hemolitik streptokok patojenik etkisi en iyi bilinen ve zarar verici etkisi streptokinaz, hemolisin, streptolizin dikkate alınarak bunlar arasında toksin çeşitli üretme aktivitesine bağlı olarak gelişir. Bu vücutta neden olur ve özellikle çocuk için oldukça ağır tolere zehirlenmesi sendromu geliştirir.

Çocukta pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

2 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina genellikle lacunar ve foliküler gibi iki şekilde gelişebilir. angina tipik belirtileri folikül, ödem ve kolayca herhangi bir iz bırakmadan pürülan plak kaldırma olasılığı nedeniyle bademcikler boyutunda anlamlı artış açılması ile sonuçlanır, bademcik boşlukları irin laküner oluşumudur. Bademcik iltihabı ve folikül geçişle birlikte, derinlemesine bademcik lezyonlar ile karakterize edilen, ancak daha yüzeysel bulunur, bunların önemli şişme ve her iki tarafta amigdala tüm yüzeyini uyku moduna ayrı ayrı küçük prizler, olduğu gibi, aynı zamanda, bulunan pürülan plak ayrılması için yetersizlik. Nekrotik ve flegmon gibi formlar da vardır, ancak bunlar nadirdir ve irin ile dolu boşluklar olarak temsil edilir.

Çocukta 3 yıl ve diğer yaştaki çocuklarda pürülan anjina, patojenik mikroorganizma ile doğrudan enfeksiyon sürecinden 3-5 gün sonra kendini gösterir. Bununla birlikte, inkübasyon süresi, vücudun savunma mekanizmalarına doğrudan bağlı olan çok daha kısa olabilir. Çoğunlukla, birçok ebeveyn, çocuğun genellikle anjinaya neden olduğu bir andan endişe duymaktadır. Bu öncelikle bağışıklık sisteminin durumuna, bakterilerin patojenik etkilerine dayanma yeteneğine bağlıdır.

Başlangıçta, çocuklar zayıflıktan şikayet etmeye başlarlar, kaprisli, vızıltılı, yemek yemeyi reddederler, boğaz ağrısının oluşmasından şikayet ederler. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık hemen hemen eş zamanlı olarak yukarıdaki semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkar ve çok çabuk oluşur. Ateş, 39-40 ° C gibi yüksek rakamlara ulaşarak, vücutta güçlü bir ürperti, bir ağrı ile birlikte olabilir. Kural olarak, bir çocukta 2 yıldır pürülan anjina, çok gelişmiş zehirlenme sendromu ile tolere etmek çok zordur.

Dahası, bademciklerdeki boğazda oldukça kısa bir süre içinde, sık sık yeşil renkte kirlilik içeren kirli beyaz veya kirli sarı leke, hoş olmayan bir kokuya neden olur. Çoğunlukla, çocuklar tamamen yemek yemeyi reddedebilir, hatta sert içebilirler, konuşmak çok acı verici olur, bazen kulağa ağrı kesilebilir. Ağız boşluğunu incelerken, hem bademcikler hem de palatine kemerler açısından parlak hiperemi vardır, ancak posterior faringeal duvarın tutulumu yoktur. Görünüşte bademcikler ödemli, büyüklükte büyütülmüş ve pürülan bir kaplama ile kaplanmıştır. Lacunar formu ile, dökülme yaygındır, birbiriyle birleşir, ancak bademciklerin yüzeyini asla terk etmez. Foliküler formda, sadece bademcikler, pürülan birikintiden etkilenir ve plak, füzyona eğilimli olmayan ayrı tıkaçlar şeklinde görselleştirilir. Bazen bademciklerden biri, foliküler formdan ve diğer lacunardan, reçete edilen tedavi şeklinde etkilenebilir, ancak bu hiçbir şekilde etkilemez.

Çoğu zaman 3 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina, çoğunlukla boyunda, alt çene yerleşimli lenf düğümlerinde bir artış ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu semptom, boyunda şişlik olan laringeal ödem gibi zorunlu değildir. Genellikle, küçük çocuklarda hastalık, karın ağrısı, ishal, kusma gibi birkaç atipik semptomla da ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan anjina, organizmalarında, asla unutamayacağınız oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında, daha sonra gelişen piyelonefrit, stenoza larenjit, kalp krizi, miyokardit oluşumu ve daha sonra romatizma, paratonsillar apseler ile böbrek hasarı sayılabilir. Nadiren, ancak, çocuklarda sepsis vakaları gelişir.

Tıbbi uygulamada, genellikle, erken ve geç olarak, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarını izole etmek gelenekseldir. Erken komplikasyonlar hastalık döneminde ortaya çıkar ve enfeksiyöz sürecin, örneğin orta kulak iltihabı, paratonzil apsesi gibi yakın yerleşimli dokulara yayılmasıyla temsil edilir. Geç komplikasyonlar iyileşmeden sonra 3 hafta veya daha sonra ortaya çıkar ve artrit, romatizmal kalp hastalığı, böbrek hasarı gibi patolojiler tarafından temsil edilir. Çoğu zaman, vücudun komplikasyonlar biçimindeki böyle bir reaksiyonu, zamansız başlatılmış doğru tedaviyle ya da hiç yokluğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı teşhisi

virüslü ile olası bir temas kurarak, hem de tarafından laboratuvar tarafından gerçekleştirilen denetim ek yöntemler atama sırasında hastanın görsel inceleme, dikkatli tarih tarafından yürütülen Teşhis irinli anjina çocuklar.

Bir çocuğu muayene ederken, aşağıdaki belirtiler birkaç işarettir, eğer bulunursa, cerahatli boğaz ağrısı ön tanısı yapılır:

- Sıcaklığın ve belirgin sarhoşluk sendromunun keskin yükselişinin gelişmesiyle hastalığın hızlı başlangıcı;

- bademciklerin parlak hiperemi ve üzerlerinde pürülan bir kaplama oluşumu ile birlikte boğazda ani bir ağrı;

- Boyundaki genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan anjina hastalarının gelişmesiyle birlikte burun akıntısı, öksürük rahatsız edilmediği unutulmamalıdır. Patolojik süreç sadece ağız boşluğundaki bademcikleri etkiler. Her iki bademcik üzerinde pürülan çökellerin varlığı bu patoloji için zorunlu olarak kabul edilir.

En sık kullanılan laboratuvar tanı yöntemleri şunlardır:

- pürülan boğaz ağrısının gelişmesiyle, beyaz kan hücrelerinin veya lökositlerin sayısındaki bir artışın, artmış ESR'nin yanı sıra formüldeki çubukların sayısındaki bir artış ile genel kan testinin atanması;

- Bu teşhisi olan çocuk için genel bir idrar testinin, böbrek hasarı şeklinde pürülan boğaz ağrısının bir komplikasyonunu saptamak için reçete edilmesi zorunludur;

- Kanın biyokimyasal analizinde C-reaktif protein miktarında bir artış tespit edilir;

- Çocuklarda irinli farenjit teşhisi yeterince hızlı yöntemler özel olarak tasarlanmış testlerin yardımıyla hızlı tanı olarak kabul, ancak kullanımı nedeniyle düşük duyarlılık için negatif sonuç verme ihtimalinin farkında Orofarenksin sağ çit yapmak için çok önemlidir edilir;

- Pürülan boğaz ağrısının tanısında sıklıkla PCR yöntemi kullanılmamakla birlikte, yüksek hassasiyet ve doğruluk nedeniyle unutulmamalıdır, ancak çalışmanın sonucu sadece birkaç gün sonra elde edilebilir;

- kültür ekim veya orofarenks, yani bademcik yüzeyinden bez alınmasına dayanır bakteriyolojik bir yöntem, bir yöntem olup, bununla birlikte, gelişme pürülan tonsilit neden oldu, fakat, aynı zamanda bir ya da diğer antibakteriyel ilaçların duyarlılığını ortaya çıkarmak için patojenin sadece türünü belirlemek için, Aynı zamanda birkaç gün boyunca sonucu beklemeniz gerekir.

semptomlara enfeksiyonların yeterli sayıda buna benzer çünkü çocuklarda irinli tonsillit ayırıcı tanı daima iltihaplı bademcik iltihabı ile sonuçlanan zaman teşhis olmayabilir, oldukça dikkatli ve ihtiyatlı yapılmalıdır. Bu durum, aynı zamanda, sadece bir elle ve pürülan plağı bunun oluşumu ile lezyon bademcik, özelliği anjin Simanovsky Vincennes örneğin bademcikler üzerinde pürülan baskın, ortaya çıkardı hastalıklar için geçerlidir. Difteri da, yara yüzeyi bırakmadan kaldırmak için ona spatula ile aynı plak tek bademcik etkilenebilir mümkün değildir ve plak damakta yayılır. enfeksiyöz mononükleoz gibi bir hastalık, kan mononükleer hücreleri ve plazma hücrelerinin belirli bir analiz, hem de çocuklarda lenf düğümlerinin hemen hemen tüm gruplarda bir artış belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Oldukça sık irinli bademcik bademcikler bir mantar enfeksiyonu ile karışabilir, ancak orofarinksin neredeyse tüm yüzeyi hiçbir sıcaklık ve baskınlar sadece üzerlerinde bulunan, ancak olabilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan anjinin evde veya hastanede tedavisi sıklıkla patolojinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Ayrıca önemli olan çocuğun bağışıklık sisteminin genel durumu, yani herhangi bir bağışıklık yetmezliği varsa, çocuğun hastaneye yatırılması gerekir, çünkü bu gibi durumlarda komplikasyon riski çok yüksektir. Ayrıca, küçük çocuklar için durağan koşullarda boğaz ağrısı tedavisi uygulanması tavsiye edilir, yani 2 yaşında ve daha küçük bir çocukta pürülan anjina tespit edilirse, tıbbi personelin gözetiminde tedavi edilmesi en iyisidir.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi için aşağıdaki öneriler vardır:

- Özellikle yüksek sıcaklık reaksiyonu sırasında, patoloji gelişiminin ilk günlerinde yatak istirahatinin zorunlu olarak gözlenmesi;

- Yemekler yüksek kalorili, sıcak, en iyi buhar veya haşlanmış olmalı, baharatlı çeşniler eklenmeden, baharatlar, kızartılmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;

- Çocuğun özellikle yüksek sıcaklıklarda zehirlenmenin maksimum etkisini azaltmak ve dehidrasyonu önlemek için sıcak çay, komposto, yabani gül suyu gibi büyük miktarda sıvı tükettiğinden emin olun;

- Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, olası komplikasyonların tedavisi ve önlenmesi için en önemli ilaçlardan biridir;

- Ayrıca çocuğun genel sağlığını kolaylaştırmak için semptomatik tedaviyi ihmal etmek imkansızdır.

Çocuklarda pürülan anjinin tedavisinde çok önemli bir nokta, durulamaların kullanımı, boğulma için özel drajelerin kullanılmasından oluşan boğazın uygun tedavisidir. Boğazın çeşitli antiseptiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilmez, çünkü onların etkilerinin temeli, bademciklerin mukoza zarının bütünlüğünün bir ihlalidir, ki bu da iyileşme sürecini sıkılaştırır.

Durulama çözeltileri olarak, Miramistin, Iodinol, Furacilin gibi kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bitkisel hammaddelerin bir kaynatılmasıyla, örneğin papatya, calenduladan da gargara yapabilirsiniz. irinli tonsillit tedavisi için lokal ajanlar genellikle Ingalipt, Proposol, Geksoral ve diğerleri gibi bu tür spreyler kullanılır gibi, ancak, 2 yaşın altındaki çocuklar yüzünden bronkospazm olası gelişmenin bunları kullanamaz unutulmamalıdır. Bioparox gibi topikal uygulama için iyi kanıtlanmış bir ilaç. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık her zaman yüksek rakamlara ulaşmak mümkün olduğundan antipiretik ilaçlar kullanmak için gereklidir. irinli bademcik genellikle bademcikler şişlik geliştiğinde yana, böyle Parlazin, Zodak, loratadin gibi farklı antihistaminikler, atama önerilir. Tonzilgon, bitkisel bir preparat, çok iyi kanıtlanmış, damlalarda mevcuttur ve kullanımı kolaydır.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, patojen üzerinde hareket edebilecekleri için zorunlu ilaçlardır. Bir grup antibakteriyel ilaç seçerken, pürülan bademcik iltihabının en sık nedeninin streptokok olduğu bilgisinden yola çıkılmalıdır. Çoğunlukla bakteriyolojik aşılama sonuçlarını beklemek mümkün değildir, çünkü bu uzun bir süreçtir ve tedaviyi hemen reçete etmek gereklidir. Bu nedenle, sıklıkla geniş bir etki spektrumuna sahip olan antibiyotiklere ait bir grup penisiline tercih edilir. Çocukların genellikle bir süspansiyon olarak almaları tavsiye edilir. Bir grup penisilin uygulamasının imkansızlığı durumunda, makrolidler veya sefalosporin serisi antibiyotikler reçete edilir. Eşzamanlı olarak antibiyotik almakla birlikte, probiyotiklerin, bağırsak sisteminin normal mikroflorasını koruyabilen ve disbiyoz gelişimini önleyebilen ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bu ilaçlar Lineks, Bactisubtil, Lactobacterin, Bioflora içerir.

Doktor tarafından reçete edilen tedaviye tam uyumu 3-4 gün arasında, kural olarak, normal olarak normalize edilmeli, boğazdaki ağrı yavaş yavaş azalır. Hastalığın ilk semptomatolojisinin başlangıcından itibaren 8-10 gün içinde, çocuk tamamen iyileşir, ancak bu sadece doğru patojenetik tedavi sürecini geçerken olur.

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Cerahatli bademcik evde tedavi etmek yasak değildir, ancak biz oldukça bulaşıcıdır ve evler hala küçük çocuk veya hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ise, onların daha sonraki enfeksiyon ile dolu olduğunu unutmamak gerekir. Bunu önlemek için birkaç basit koşulun gözlenmesi gerekir:

- Hasta bir çocuk mutlaka ayrı bir odada, sağlıklı aile üyelerinin geri kalanından bir oda olmalıdır ve mümkün olduğu kadar onlarla iletişime geçmemeye çalışmalıdır;

- Onun için bireysel çatal bıçak takımı, yiyecek alacağı mutfak eşyaları ve havluları derhal ayırmak gerekir;

- Hastalık çeken anjinin bir çocuk olduğu oda, her gün havalandırılmalı, günde en az 2 kez nemlendirilmeli ve optimum sıcaklık ve nemin korunması gereklidir;

- Hastalık döneminde hasta çocuklarda, oyuncaklarla birlikte kullanılmamalıdır;

- Hasta bir çocuğa bakarken, sağlıklı bir kişiye maske takmanız tavsiye edilir.

- Özellikle yüksek ateşle birlikte semptomatolojinin ilk 24 saatinde, hasta yatağı ile hasta yatağının zorunlu olarak uyulması.

Tüm hastanede tedavi atanan ve evde kullanılabilir, ama biz uzun süreli ateş sırasında dehidratasyon gelişme devletin bozulması durumunda derhal tavsiye almalısınız ve mümkünse hastaneye çocuk olmak unutmamalıyız.

Genellikle pürülan boğaz ağrısı tedavisi 2 aşamaya ayrılır: patojenik ve semptomatiktir. Tedavinin patojenik aşaması, zorunlu randevu ve antibakteriyel ilaçların uygulanmasını içerir. Çocuk evde ise, hastanın yaşına bağlı olarak tablet veya süspansiyon şeklinde verilir. Kural olarak, çocuklar için 5-6 yıla kadar bu ilacın sıvı formu önerilir ve 6 yaşından büyük çocuklar ve tablet şeklinde uygulanabilir. en sık reçete penisilinler, bunlar geniş bir aktivite spektrumuna sahip olması ve pürülan bademcik iltihabı neden olabilir streptokoklar, stafilokoklar, pneumococci ve diğer mikroorganizmaların vücutta üretimini etkileyebilecek gibi. Penisilin veya almalarına izin vermez başka nedenlerle intolerans durumunda, sefalosporinler veya makrolitten kullanılması önerilir.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, sadece zararlı mikroorganizmaları etkileyebildikleri için reçete edilmelidir. Başvurularının süresi en az 5-7 gün olmalı ve çocuğun tedavi görmesi durumunda sadece ilgili hekimin bu sınırları belirlemelidir.

Semptomatik tedavi, bir çocukta pürülan anjinada ortaya çıkan tüm patolojik semptomları düzeltmeyi amaçladığı için, daha az önemli değildir. Örneğin, şurup hazırlanması Ibufen şeklinde öngörülen sıcaklık antipiretik azaltmak için. Bir çocukta pürülan anjinadaki sıcaklığın oldukça zor ve yavaş olduğu her zaman unutulmamalıdır. Ödemdeki bademciklerin giderilmesi için antihistaminikler alınması önerilir, örneğin Parlazin. Boğazın özel antiseptik çözeltilerle veya şifalı bitkilerle durulanması çok önemlidir, hatta sıradan kaynamış ılık su ile de yapmak mümkündür. Bu prosedür günde 4-5 defadan fazla tavsiye edilmez. Durulamadan sonra boğazın ilaç ile örneğin Ingalipt ya da Hexoral gibi bir sprey biçiminde işlenmesi iyidir. Bazen tedavi eden doktor, bileşimde bir antibiyotik içeren boğaz Bioparox spreyinin tedavisi için tavsiye edilebilir.

Ayrıca, çocuğa sıcak çay, meyve içecekleri, komposizyonlar şeklinde bol miktarda sıvı vermek de eşit derecede önemlidir. Çocuk reddederse onu yemeye zorlamayın. Boğazdaki ağrının düzgün bir şekilde tedavi edilmesiyle, çocuklarda bile dinlenmeye bırakılırlar, bırakacaklar ve çocuk normalde yemek yiyebileceklerdir. Bu bademcik mukoza ve epitelizasyon ihlali daha büyük tahriş katkıda gibi, hastanın pürülan bademcik iltihabı sunulan gıda, tuz ve baharatlar ilavesi olmadan, püresi veya rendelenmiş, hafif şeklinde, her zaman sıcak olduğundan emin olmak için gereklidir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin enfekte olmuş bir mikrobiyal maddeye direnmesine yardımcı olmak için, tüm olası immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Reçeteli antibiyotikler alarak, doktorun tüm önerilerine sıkı bir şekilde uyulması durumunda, tedavi mutlaka başarılı olacaktır ve çocuk hızlı bir şekilde iyileşebilecektir.

Çocuklarda boğaz ağrısı türleri ve halk ilaçları kullanarak evde hastalığın tedavisinde etkili yollar

Angina, farinksin bademciklerinin lenfoid dokusunun yenilmesiyle karakterize bir grup enfeksiyöz hastalıktır. Patoloji, patojenik bakterilerin aktif vital aktivitesinden kaynaklanır.

Çocuklar hastalığa en çok duyarlıdır. İstatistiklere göre, her altıncı çocuğun boğaz ağrısı vardı. Hastalık kurnazdır, özellikle komplikasyonları için tehlikelidir, sıcaklık azalmış olsa bile, küçük hastanın durumu normalleşmiş değildir. Genç ebeveynler hastalığın nedenlerini, savaşma yöntemlerini bilmelidir.

Enfeksiyon nedenleri ve yolları

Doktorlar üç ana boğaz ağrısını birbirinden ayırırlar: viral, mantar, bakteri, adı geçen hastalığın nedeninin spesifik patojenik mikroorganizmalar olduğu açıktır. Derinleştiğinde, çeşitli bakteriler ve virüslerin neden olduğu daha küçük hastalıklar bulabilirsiniz. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan bir kişi ile yakın temas halinde hava yoluyla bulaşır.

Güçlü bağışıklığa sahip sağlıklı bir çocuk, büyük olasılıkla, patojenik bakteriler, virüsler, patojenler vücudun içine girmeye dikkat etmeyecektir. Bu yönüyle çocuklarda anjina oluşumuna katkıda bulunan ek negatif faktörler önerilmektedir:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • fiziksel veya duygusal yorgunluk;
 • çocuğun vücudunun hipotermisi;
 • son zamanlarda bulaşıcı hastalıklar yaşadı.

Bademcik iltihabı ile, faringeal bademcikler iltihaplıdır, lenfoid dokudan oluşur, lenf düğümleridir, palatine ve farenjene ayrılırlar, çoğu durumda ilk tip iltihaplıdır. Lenf düğümleri, yabancı mikroorganizmaları yok eden ve herhangi bir hastalığın gelişmesini engelleyen bir engeldir. Çok fazla bakteri varsa, bademcikler işlevleriyle baş edebilir, iltihaplanabilir, boyut olarak belirgin bir artışa neden olabilirler.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar lenfositleri yer değiştirerek lenf nodlarını yer değiştirmeye başlar. Sorun olan organizma, mikropları öldürerek dengenin yeniden kurulmasına yardımcı olur. Süreç ortalama 3-4 gün sürmektedir. Bu dönemde bebeğe yardım etmek iyileşmeyi hızlandırır, Çocuğun bedeni üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirir.

Çocuklarda zayıf bağışıklık vardır, hemen hemen tüm enfeksiyonlar bademcik iltihabı başlangıcı ile sonlanır. Bu nedenle anjin genellikle çocuklarda görülür, yetişkinler nadiren hastalanırlar.

Çocuklarda Epstein-Barr virüsünün semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocuklarda güneş yanıklarını lekelemek ve tedavi etmekten daha mı iyidir? Cevap bu yazıda.

Karakteristik belirtiler ve semptomlar

Bir çocuğun anjina gelişmesinden şüphelenmek için bir dizi spesifik semptom olabilir:

 • iltihaplanma, kızarıklık, palatine bademciklerinin boyutunda gözle görülür bir artış;
 • çene altındaki lenf düğümlerinin genişlemesi. Bu bölgenin palpasyonuna acı verici duygular eşlik eder;
 • vücut ısısını önemli ölçüde artırır (38 dereceden az olmamak kaydıyla);
 • Bebek hızla yorulur, genel durum halsizdir;
 • çocuk yutmaya ağırır;
 • titreme, ateş;
 • baş ağrısı, bazen baş dönmesi var.

Sınıflandırma ve hastalık tipleri

İki türe ayrılan bir anjina sırasında:

 • Keskin. Farinks ve bademciklerdeki karakteristik döküntülerle karakterize edilen 3-4 gün içinde gelişir;
 • Kronik. Önceki anjin formundan farklı olarak, döküntüler ortaya çıkmaz, bademcikler orijinal görünümünü korurlar, hafifçe kızarırlar. Çocuğun vücut ısısı yükselir, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, vücudun zehirlenmesi, dışkı bozuklukları. Sıklıkla bu form, tanı ve tedaviyi daha zor hale getiren ARVI ile karıştırılır.

Genellikle basit boğaz ağrılar geliştirir, her biri belirli bir klinik tablo ile karakterize edilir, çeşitli türlere ayrılır.

Catarrhal anjina

Hastalık çok nadir görülür, kendini keskin bir şekilde gösterir: vücut ısısı hızla yükselir, ağrı, boğazda kuruluk, yanma, çocuk yutkunmaya acı verir. Palatine kemer kırmızıya döner, palatine bademcikler boyut olarak artar, kırmızımsı hale gelir, belirli bir beyaz kaplama ile kaplıdır.

Çocuğun genel halsizlik, şiddetli baş ağrısı, vücudun genel zehirlenmesi vardır. Çoğu durumda, belirtiler beş güne kadar sürer, uygun tedavi ile bebek daha hızlı iyileşir. Çocuk ne kadar genç ise, daha hoş olmayan belirtiler ortaya çıkar.

foliküler

Enfeksiyon anından semptomların tezahürüne kadar, biraz zaman geçirir: iki saatten bir güne. Foliküler boğaz ağrısı, vücut ısısında belirgin bir artışla başlar (39 santigrat dereceye kadar). Artan tükürük, yutulduğunda ağrı, kulağa rahatsızlık verebilir.

Ayrıca kusma meydana gelir, bazı çocuklar bilinç kaybına uğrayabilir. Bademcikler lenf düğümlerinin yüzeyinin üzerinde yükselen grimsi noktalar ile kaplıdır. Birkaç gün sonra, döküntüler erozyonun ardında bırakarak kendiliğinden patlar. Bu işlem, iyileşmenin başlangıcını, sıcaklıkta bir düşüşü işaret eder. Tam iyileşme yedinci günde gelir.

lakün

Yüksek vücut ısısı ile birlikte keskin bir şekilde ortaya çıkar, semptomlar önceki forma benzer, fakat çok daha güçlüdürler. Tamamen sarı bir kaplama ile kaplanmış bademcikler, kaybolmasından sonra, sıcaklık düşmez. Çene altındaki lenf düğümleri normal boyuta gitmediği sürece, vücudun zehirlenmesi, yüksek sıcaklık devam eder.

Olumlu kurs, zamanında tedavi yedi gün içinde iyileşmeye yol açar. Sekonder enfeksiyon durumunda, hastalık progresyonunun süresi önemli ölçüde artar, ek tedavi yöntemleri gereklidir.

lifli

İki angina formunun seyrinin arka planına karşı ortaya çıkar, endikasyonlar olağan hastalığın seyrinden farklı değildir. Lifli anjini diğer türlerden ayıran nedir? Bademcikler üzerinde beyazımsı plak oluşmuş, difteri tezahürü ile benzerlik belirtisi. Farklılaşma için, boğazdan bakteriyel bir yayma yapılır.

Flegmanoznaya

Bu form aynı zamanda pürülan boğaz ağrısı olarak da adlandırılır. Klinik, diğer anjin formlarına benzer, bademciklerde apselere yol açar. Hastalığın ana tehlikesi, apse kırılmasıdır, daha fazla pürülan şişlik oluşumudur.

alışılmamış

Hastalık normal ortamda tehlikeli olmayan mikroorganizmalar tarafından enfeksiyonun arka planında ortaya çıkar:

 • mantar. Bu, curdled scurf bademciklerinin görünümü, artan vücut ısısı ile karakterizedir. Uygun tedaviden yedi gün sonra geçer;
 • Viral. Çok küçük çocuklar etkilenir, kuluçka dönemi iki günden fazla sürmez. Hastalık çok bulaşıcıdır, kişiden kişiye hızla bulaşır. Çocuğun vücut ısısı hızla yükselir, ateş başlar, karın ağrıları vardır, farinks, dışkı ihlalleri vardır. Bademcikler üzerindeki kırmızı kesecikleri açtıktan sonra, küçük hastanın durumu stabilize edilir;
 • Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjinası, Ağız normal mikroflorasının neden olduğu, normal durumda olumsuz faktörlerin (kanser, bağışıklığın azaltılması), bademcik dokularının nekrozu, vücut ısısında önemli bir artış etkisi altında tehlikeli değildirler. Çocuğun ağrılı pis kokusu, şiddetli ağrıları, vücudun genel zehirlenmesi vardır;
 • Karışık. Enfeksiyon aynı anda birkaç patojen tarafından meydana gelir. Sekonder enfeksiyon, birkaç bakteri türüyle enfeksiyonun eklenmesiyle durum mümkündür. Hastalığın seyri geciktirilir, spesifik tedavi gereklidir.

Evde tedavi yöntemleri

Olguların sadece% 30'unda bademcik iltihabı, anjinin seyrini gösterir, diğerleri ise diğer rahatsızlıkları gösterir. Tıbbi bakım eksikliği komplikasyonlara yol açar, hastalığın uzun süreli seyri.

İlaç tedavisi

Evde bir çocukta angina nasıl tedavi edilir? Özel ilaç seçimi, anjina tipi ve patojenine bağlıdır. Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, patojenik bakterilerin yok edilmesi, özel aerosoller, spreyler, antipiretikler, anjin, antihistaminikler için antibiyotikler kullanır. Bir çocuğun bağımsız olarak tedavisi için ilaç seçmek yasaktır. Özel teşhis tedbirleri uygulandıktan sonra doktorun sorumluluğu budur.

Halk ilaçları ve tarifler

Çocuklarda anjina tedavisinde özel bir rol doğal ilaçlar oynamak, tıbbi ürünler bebekler için kesinlikle güvenli, hastalık klinik belirtileri ile başa çıkma, kırıntıların durumunu kolaylaştırmak için yardımcı olur.

Etkili tarifler:

 • Çocuğa küçük bir propolis veya limon parçasını iyice çiğnemesini sağlayın. Her iki ajan da antibakteriyel özelliklere sahiptir;
 • günde iki kez, bir restoratif içeceğimiz olsun: bir bardak ılık süt, bir tutam soda, bir çorba kaşığı balya bir parça tereyağı koyun;
 • bebeğin boynunu durulamak için patojenik mikroorganizma solüsyonları için mükemmel çözümler: bir papatya, nergis, St. John's wort kaynatma; çay mantarı infüzyonu; iyot damla eklenmesi ile kabartma tozu zayıf bir çözeltisi;
 • sarımsak infüzyonu. Bir bardak su üzerine, 100 gram ince kıyılmış sarımsak alın, iki saat boyunca ısrar edin, sonra süzün. İlacın 20 ml'si günde üç kez kırılır;
 • Çocuk vücudunu mükemmel şekilde güçlendirir, ilacın aloe bazlı antipiretik etkisi vardır. 300 gram aloe yaprağı alın, bir karıştırıcıda ince doğrayın, 600 ml bal, 300 gram cahor ekleyin, birkaç gün boyunca karanlık ve serin bir yere koyun. Bitmiş ürün bebeğe bir yemekten önce günde üç kez 20 ml verir;
 • suyu soğandan sıkın. Yemek yemeden önce günde iki kez bir çorba kaşığı parçalayalım. Tedavinin seyri üç günden fazla değildir;
 • Tıbbi bitkiler (papatya, okaliptüs, adaçayı) ile anjin inhalasyonu ile mükemmel yardım.

Bütün ilaçlar kırışıklıklar için güvenlidir, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya yardımcı olur. Herhangi bir halk ilaç kullanmadan önce bir doktora danışın.

Çocuklar için suprastin tabletlerin uygulama ve dozaj kurallarını öğrenin.

Bu adreste yazılan bir çocukta sistitin nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında.

Sayfada http://razvitie-malysha.com/zdorovie/immunitet/zakalivanie.html Zayıf bağışıklığı olan bir çocuğu düzgün bir şekilde nasıl sinirlendirebileceğinizi okuyun.

Önleyici tedbirler

Hastalığın gelişimini uyarın, sadece bağışıklığı sürekli olarak güçlendirebilirsiniz: sertleştirme, düzenli ağız hijyeni. Havadaki nemi gözlemleyin, mukoza zarından kuruma, kırıntıların durumunu olumsuz etkiler (bakteriler onlara daha hızlı bağlanır).

Çocuklarda angina belirtileri ve tedavisi hakkında bir sonraki video:

Çocuklarda anjin tedavisi

Angina, boğazı (bademcikler) etkileyen ve hava ve tükürük yoluyla bulaşan enfeksiyöz bir hastalıktır. Ebeveynler için anjinin evde herhangi bir yaşta mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesinin nasıl mümkün olabileceğini bilmesi yararlıdır.

Bu oldukça ciddi bir hastalıktır. Hastalığın görünümü, vücutta güçlü bir inflamatuar süreci gösterir.

Çocuklarda, Hastalık genellikle oldukça zor oluşur: güçlü vücut sıcaklığı boğazda ağrı (39-40 ° C kadar) yükselir, yutmak için acı, larenks, lenf düğümleri artış mukoz membranında enflamatuar lezyonlar karakteristik olabilir.

Çocuklarda çeşitli anjina türleri vardır:

Bu tiplerin her birinin kendine has özellikleri ve tedavi yöntemleri vardır.

Antibiyotiklerle tedavi

Çocuklarda angina tedavisi, antibiyotik kullanmadan hızlı ve etkili bir şekilde geçemez. Çoğu zaman, bu hastalığa bakteriyel veya fungal mikroflora neden olur. Bu durumda antibiyotiklerin reddedilmesi, hastalığın geciktirilmesi ve komplikasyonların ortaya çıkmasıyla doludur.

Anjina ile, sadece bir doktor antibiyotik reçete edebilir. Bir ilacı reçetelemeden önce, çocuğun boğazını muayene etmeli ve ona sağlığını sormalıdır. İlaçlar hastalık türüne göre reçete edilir.

Anjina için antibiyotikler çeşitli tiplerde olabilir:

 • yerel etki ilaçları;
 • tabletler biçiminde;
 • Enjeksiyonlar şeklinde.

Dikenli antibiyotikler hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkabilmenizi sağlar, ancak bunların kullanımı sadece bir hastanede mümkündür.

Çocuklarda boğaz ağrısı ev tedavisi için larinks etkilenen yüzeyini ele hangi öngörülen ilaçlar ve hap şeklinde ek ilaç vardır. Anjina ile, bu ilacın, hastalığın vücudun diğer bölgelerine yayılmasını ve komplikasyonlara neden olmasını önlemek için kapsamlı bir şekilde kullanılması önemlidir.

Çocuklar için tabletlerde anjinaya karşı en popüler ilaç Amoksisilin'dir. Çocuğun yaşına bağlı olarak farklı tiplerde alınabilir. Bebek penisiline antibiyotik alerjisi varsa, makrolidler kurtarmaya gelir. Bu hattın hazırlıkları küçük çocuklar için bile güvenlidir. Onlar organizma için toksik etkiler, ancak bakterileri öldürmede etkili ve vücuttan onların metabolik ürünlerini türetmek yoktur.

Vücudun hızlı iyileşmesi için antibiyotik alırken, çocuklara probiyotik ve vitaminler bir ders reçete edilir. Bu ilaçlar, bir evi tedavi ederken çocuğun durumunu iyileştirebilir ve tedavi süresince vücudun zayıflamasına izin vermez.

Boğaz ağrısı hızlı tedavi

Bal, bulaşıcı hastalıklar için en yararlı ürünlerden biridir. Çocuklarda boğaz ağrısı ile hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olur, evde aşağıdaki özellikleri nedeniyle evde tedavi hızlı ve etkilidir:

 • bal hızla iltihap ve şişliği giderir, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşır, iyileşme sürecini hızlandırır;
 • Arı incelik, tüm hoş olmayan hisleri çabucak ortadan kaldırır ve boğaz ağrısı ile savaşmaya yardımcı olur;
 • Bir çocuğun öksürüğü varsa, bal kuru öksürüğü ıslak hale getirmeye yardımcı olur ve çabuk bir şekilde balgamı çeker.

Çocuklarda anjina ile akasya, kireç, adaçayı ve yoncadan bal almak en iyisidir. Bu bitkilerin polenlerinde boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için birçok yararlı madde vardır.

Anjina ile, sadece bal yememek yeterli değildir. Tedaviyi organize etmek, boğaz duvarlarında daha uzun kalmak zorundadır. Çocuklara, pergola, arı sütü ve diğer faydalı arıcılık ürünleri içeren taze bal verilebilir. Bal kütlesi yavaş yavaş boğaz ve bademciklerin duvarlarını akacaktır. Bal maddeleri, küçük kılcal damarların çalışmasını hızla harekete geçirir ve metabolik süreçleri hızlandırır. Bu, tüm toksinleri ve enfeksiyöz florayı hızla vücuttan uzaklaştırmanızı sağlar.

Küçük çocuklara, popüler bir tıbbi incelik vermek mümkün - ballı süt. Bu içecek vitamin bakımından zengindir, çocuğu yatıştırır, ağrıyı ve uykuyu gidermeye yardımcı olur.

Taze baldan birkaç yemek kaşığı ısıtılmış sütte çözülür. Etkisini arttırmak için küçük bir parça tereyağı eklenir. Yatmadan önce böyle bir içki içmek daha iyidir.

Büyük çocuklar gargara için bir çözüm hazırlayabilir. Çocuk sıvıyı yanlışlıkla yutmuş olsa bile güvenlidir. Herhangi bir balın 2-3 yemek kaşığı bir bardak ılık su içinde çözülmelidir. Suyun sıcak, sıcak olması çok önemlidir. Bir bal çözeltisi ile gargara, çocuğun durumu hafiflene kadar günde 5 defaya kadar olabilir.

Bal tedavisi için tek kontrendikasyon alerjisi olabilir. Ayrıca, 1 yaşına kadar olan çocuklarda angina tedavisinde ürünü kullanmamak daha iyidir.

Bir yardımcı olarak boğazda sıkıştırır

Boğaz için sıkıştırır evde çocuklarda anjin kurtulmak için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, birçok kontrendikasyonları vardır ve doktorlar her zaman bunları kullanmanızı önermez. Anjinadaki kompresleri uygulamak sadece birkaç durumda olabilir:

 • Çocuk iyi hissettirir ve hastalık bir düşüşte;
 • küçük bir hastanın sıcaklığı 37 ° C'nin altındadır;
 • Anjina komplike değildir ve larinkste apseler oluşmadan ilerler.

Çocuk, yetişkinlerin kullandığı neredeyse her türlü sıkıştırmayı yapabilir. İstisna, imalatında herhangi bir alkol içeren ürünün kullanılmasıdır. Zehirli alkol bileşikleri cildin cildine hızla nüfuz edebilmekte ve zehirlenmeye neden olabilmektedir.

Kompresyonların hareketi öncelikle iltihap bölgesini ısıtmaya yönlendirilir. Isıdan, deri altı kılcal damarlar genişler, bu da kan akışının artmasına neden olur.

İşte birkaç popüler yemek tarifleri:

 • Patateslerden sıkıştır. Patatesler yaklaşık 40 dakika boyunca deri ile birlikte kaynatılır. Daha sonra homojen bir kütle elde edilene kadar soğutulur, soyulur ve çatalla yoğurulur. Ona göre, bir çay kaşığı ayçiçeği, zeytin ya da keten tohumu yağı eklemeniz gerekir. Daha büyük çocuklar için, bu iyot olabilir. Patates püresi kabul edilebilir bir sıcaklığa kadar soğuduktan sonra boğaza uygulanır ve sonra herkes bir bandaj veya havlu ile sarılır. Sıkıştırma gece boyunca bırakılabilir.
 • Lahana yaprağı ile sıkıştırın. Böyle bir araç herkes tarafından, hatta küçük bir çocuk tarafından kullanılabilir. Lahanada bulunan maddeler şişlikten kurtulur ve iltihaplanmayı azaltır. Levha boyuna uygulanmadan önce ek olarak haşlanmalı ve soğutulmalıdır. Lahana sarılı yemek filminin ve sıcak bir fuların üstünde.
 • Tuz Sıkıştırma. Bu çare boğaz dokularının yoğun ısınması için kullanılır. Sadece sıcaklık ve pürülan odakların tamamen yokluğunda kullanılabilir. Bir çocukta anjinin çok sık meydana geldiği ve hızlı önleme gerekli olduğu durumlarda tuz kompresyonu uygundur. Bir tuz sıkıştırma taşı hazırlamak için ve tercihen deniz tuzu bir fırında veya mikrodalgada ısıtılmalıdır. Daha sonra tuz birkaç kat keten kumaşa sarılır ve boynuna sabitlenir. Tuzu tamamen soğuyana kadar sıkıştırın.

durulama

Boğazla boğuşmak hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olur. Bu prosedürün yokluğunda, diğer ilaçların terapötik etkisi önemli ölçüde azalır. Düzenli durulama, bakteriyel plaktan kurtulmaya, ağrıyı azaltmaya ve şişmeyi gidermeye yardımcı olur. Böyle bir işlemin düzenli olarak yapılmasıyla, ilk aşamada çok çabuk bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Çocuklarda gargara yapmak için çeşitli kurallar vardır:

 • Çocuğun nasıl gargara yapacağı iyi değilse, ona aşağıdakileri anlatmak gerekir. Küçük bir miktar sıvı içilir, ancak yutulmaz. O zaman kafanı geriye doğru eğmeniz, dili çıkarmanız ve sesin "s" harfini telaffuz etmeniz gerekir.
 • Boğazın gargaralarını doğru bir şekilde yerine getiremeyen küçük çocuklara, larinksin tıbbi preparatlarla sık sık yağlanmasıyla değiştirilmesi daha iyidir.
 • Durulama çözeltisi, hassas larinks dokularına zarar vermemek için çok sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 • Gargara günde en az 6 kez olmalıdır.

Küçük çocuklarda yutulması halinde tehlikeli olmayan durulama solüsyonlarının kullanılması en iyisidir. Bir çocuk yanlışlıkla küçük bir sıvı yutarsa, ona zarar vermez. Kullanabilirsiniz:

 • Çilek yaban mersini infüzyonu. Yaban mersini kaynar su ile birkaç dakika dökülür, daha sonra sıvı serin ve filtre edilir. Durulamadan önce bir bardak berry infüzyonu 1 çay kaşığı eklenmesi gerekmektedir. tuz.
 • Otların Broths: pelin, kadife çiçeği, papatya, adaçayı, vb.
 • Güçlü çay demlenmesi. Sadece yeşil çay çeşitlerini herhangi bir katkı maddesi ve tat vermeden kullanabilirsiniz. Durulamadan önce, bir içecek hazırlamak ve soğutma için en az yarım saat bekletmek gerekir.

Daha büyük çocuklar soda ve tuz temelinde durulama için çözümler kullanabilir. Çok etkilidirler: Ağrıyı mükemmel bir şekilde azaltırlar, şişmeyi azaltırlar, ancak ana avantajları antiseptik özelliklerdir. Çocuğun durulanması için bir çözelti hazırlamak kolay bir şekilde bağımsız olabilir, bunun için birkaç çay kaşığı soda veya tuzu bir fincan ılık suda eritmek yeterlidir. Büyük miktarda yararlı mineral içeren prosedür için deniz tuzu kullanılması en iyisidir.

Çocuklarda angina tedavisinde modern yöntemlerden biri probiyotikler ile gargara. Yararlı bakteriler, farinks boşluğuna girerek, aktif olarak patojen mikroflora ile savaşmaya başlar.

Buna ek olarak, burun içinde probiyotikler ile damlacıkları aşılayabilirsiniz. Bu ayrıca, boğazın antibiyotiklerle tedavisi sırasında disbakteriyozun mükemmel bir şekilde önlenmesidir.

İyot bazlı ilaçlar ile tedavi

İyot - evde bile boğaz ağrısı hızla kurtulmak yardımcı olan oldukça popüler bir araçtır. Başlıca avantajı, herhangi bir bakteriyel mikroflorayı hızla yok etmesidir.

İyot anjinini iyileştirmek oldukça hızlı ve etkili olabilir, ancak bu ilacı küçük çocuklarda tedavi etmek için kullanmak büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Yanlış kullanımı yanığa ve ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

İyotun durulama için kullanıldığı birçok reçete vardır. Bunu yapmak için, ilacın birkaç damla ılık suda yetiştirilir. Bu durulama çözeltisi, zehirlenme riski nedeniyle küçük çocuklar için önerilmemektedir. Anjina iyodinin en güvenli tedavi yöntemlerinden biri iyotlu bir ağdır. Yüksek sıcaklıkta bile yapılabilir. Gece için çene altındaki alana iyot ağı uygulamak en iyisidir.

Küçük çocuklarda bile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilecek birçok iyot bazlı ilaç vardır:

 1. Lugol. Boğaz ağrısı için en popüler ilaç budur. Genellikle yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılır. Lugol boğazını durulamak veya bademciklere tedavi etmek için kullanılabilir. Küçük çocuklar için bir sprey şeklinde bir hazırlık vardır. Hastalığınızı hızlı bir şekilde yenmek için boğazınızı bir ilaç ile birkaç kez dökmek yeterlidir.
 2. Iodinol. Yerel durulama çözeltisi. İltihaplı bademcikleri yağlayabilirler.
 3. Joks. Çok hızlı bir aerosol gibi davranır. Etkilenen bölgelere ulaşmak, tüm patojenik florayı etkili bir şekilde yok eder. Küçük çocuklar için, bir sprey şeklinde kullanmak daha iyidir.

Angina'yı nasıl tedavi edebilirsin?

Hızlı bir şekilde anjina tedavisi için birçok fırsat var. Ancak, hastalığın tedavisini önemli ölçüde yavaşlatacak ve hatta komplikasyonlara yol açabilecek çeşitli nüansları da hesaba katmalıdır.

Her durumda Angina çocuğu ayakları üzerinde taşınamaz. Bu kural, küçük hastanın tatmin edici hissetmesine rağmen geçerli kalır. Sokağa çıkın ve diğer çocuklarla iletişim yasaktır. Bir süre için bilgisayarları ve aktif oyunları evde ertelemek gerekir. Çocuğun bu zamanı yatakta geçirmesi daha iyidir.

Anjina ile hastaya çok güçlü besin verilmemelidir. Kızartılmış, kurutulmuş, bazı katı meyveler ve sebzeler yutulurken sadece şiddetli ağrılara yol açmaz, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasına neden olacak larinksin ihale dokularına da zarar verebilir.

Ve en önemli kural: anjin tedavisinde, asla tıbbi bakımdan vazgeçmemelisiniz. Hastalığın herhangi bir belirtisi için, bir doktora görünmeli ve talimatlarını açıkça izlemelisiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjin sonrası kalbin en tehlikeli komplikasyonları

Boğaz ağrısı sonrası kalbin komplikasyonları - nadir olmayan bir fenomen. Angina akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır ve bununla birlikte palatine bademcikler iltihaplanmıştır.

Boğaz ağrısı gelen tabletler: biz en iyisini seçiyoruz

Boğaz tedavisi için ilaç kompleksi içinde emilme için tabletler içermelidir. Bunlar, iltihaplı hastalıkların semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır - ağrı, terleme, öksürük ve antiseptik maddelerin varlığında iltihabın ilerlemesini durdururlar.