Loading

Angina, evde tedavi edilmek

Anjina, belirtiler ve tedavi

Bu hastalık bademcik iltihabı nedeniyle insanlarda görülür.

Bulaşıcı hastalık hipotermi, soğuk içecekler yüzünden başlar. Ancak, bu hastalık bulaşıcı olduğundan, bulaşır ve havalanır. Anjina'nın evde tedavisi, semptomları ve hastalığın nedenleri aşağıda tartışılacaktır.

Angina: Evde semptomlar ve tedavi

 • Baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • Lenf düğümlerinde kulak ağrısı ve ağrı;
 • 40 dereceye kadar ısıtın;
 • Boğaz ağrısı, yutması zor gıda;
 • Titreme.

Angina farklı tiplerde olabilir ve hastalığa bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri vardır.

tedavi:

Genellikle, boğaz ağrısı evde tedavi edilir. Evde boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi de çok etkilidir ve en sık kullandıkları bu tedavidir. Buna ek olarak, bu yöntem vücudu güçlendirir, kimya ile zehirlemez ve aktif olarak hastalığa karşı savaşır.

Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, her şeyden önce, hasta yatak istirahatine ve sakinleşmeye ihtiyaç duyar. Aile ve arkadaşlara bakmak, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Ancak, bu hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle, akrabalarını enfekte etmemek için, gazlı bez bandajları giymek gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, hasta ne kadar sıvı içerse, enfeksiyon o kadar hızlı olur, susuz organizma yüksek sıcaklıkla savaşır, bu yüzden daha fazla içmelisiniz. Limon, komposto, meyve suları ve meyve içecekleri ile çay önerilir. Birincisi, vücut vitaminlerle doludur, bağışıklık güçlendirir ve enfeksiyonu daha aktif olarak savaşır.

Bu ipuçları ve öneriler, boğaz ağrısını evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edeceğinin sorusunu yanıtlıyor.

Soluma ve gargara için de birçok yemek tarifi var. Sık sık anjinaya sahip olan kişi, uygun olan yöntemleri bilir, evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirir. Ancak iyileşme üç gün içinde gerçekleşmezse, hala bir uzmana başvurmanız gerekir. Karmaşık bir hastalıkta, antibiyotik içmek zorundasınız.

Pürülan anjina biraz daha tehlikelidir, komplikasyonlara neden olabilir, tedavi etmek daha zor olabilir. Boğazda iltihaplı süreçlere ek olarak, ayrıca püstüller de vardır. Streptokokların varlığı pürülan inflamasyona neden olur. Bununla birlikte, tavsiyeyle ilgili olarak, pürülan anjinin evde nasıl tedavi edileceği, daha sonra basit anjina ile hemen hemen aynıdır. Ancak daha sık tedavinin daha etkili olduğu ilaçlar reçete edilir.

Eğer hala pürülan tonsillitiniz varsa, evde tedaviye taslakların eklenmesi eşlik etmelidir. Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Angina: Ev ilaçları ile tedavi

 • Med. Bu tedavi yöntemi çok etkilidir. Bu ürün antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Püy ve ağrının öksürmesine yardımcı olur. Bal kan dolaşımını hızlandırır, toksinleri giderir ve bu da hızlı bir iyileşmeye yol açar. Bal mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatır, acı vermeden yutar, boğazı yağlar ve tahrişleri hafifletir. Çay tedavisi, tentürler, durulama solüsyonları kullanarak, tıbbi tedavi ile birlikte kullanılmalıdır.

Ancak, bu ürüne alerjisi olan insanlar olduğunu unutmamalıyız. Büyük miktarlarda kullanamazsınız. Bir yaşın altındaki çocuklar da bal ile tedaviden kaçınmalıdır.

Boğaz ağrısı tedavisinde bal karışımı:

 1. Aynı oranda su banyosunda, bal ve tereyağı eritin, biraz soda ekleyin, köpüğe kadar karıştırın. Bu karışım buzdolabında saklanmalıdır, ancak günde birkaç kez sadece ılık bir biçimde kullanılmalıdır.
 2. Aloe + 5 gram balın yapraklarından gelen meyve suyu karıştırılır ve günde üç kez bir çay kaşığı yemeden önce alınır.
 3. Ağız için durulayın. Bir kaşık bal alıp bir bardak kaynamış suda seyreltin, elma sirkesi% 6, bir çay kaşığı ekleyin. Böyle bir çözümü yedikten sonra, en fazla iki yudum bile içebilirsiniz.
 4. Ağız için başka bir durulama. Bir bardak kaynamış su için üç çorba kaşığı bal koydu. Gargara günde en az 4-5 kez.
 5. Süt ve tereyağlı bal, evde anjin tedavisi için iyi bilinen bir reçetedir. Bu çare boğazını mükemmel bir şekilde yumuşatır, vitaminleri besler. Herhangi bir soğuk algınlığı için yararlıdır.
 • Pancar. Bu sebze iltihabı ve mukozanın şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Çok miktarda vitamin ve organik asit içerir. Ayrıca, pancar eser elementler bakımından zengindir. Özellikleri, ilaçlarla paralel olarak, birkaç gün içinde anjini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

anjina ile pancar

 1. Bir bardak pancar suyu içinde, aynı oranlarda su ile seyreltilmiş% 6 sirke (bir kaşık) eklemek gerekir. Sıcak çözelti günde en az 5-7 kez gargara yapmalıdır. Havuç, soğan ve kızılcık suyu ekleyebilirsiniz. Sirke ile pancar suyu ile karıştırmak, anti-inflamatuar ve analjezik bir etki sağlar, mikroplara karşı bir mücadele vardır. Yanlışlıkla böyle bir çözümü yutuyorsanız, tehlikeli hiçbir şey olmayacaktır. Sebze sükroz, fruktoz ve glikoz açısından zengindir, uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olur, kandaki hemoglobini yükseltir, hafızayı iyileştirir, sinir sistemini yatıştırır ve sindirim sürecini iyileştirir. Yani pancar suyu çok faydalıdır ve günlük olarak küçük miktarlarda ve sadece hastalık ile sarhoş olmamalıdır.
 2. Gargara. Soğutulmuş et suyu içinde, temiz fırçalanmış pancar kaynatın, propolis bir tentür ekleyin - 5 ml. Tentür yokluğunda, limon suyu ile bal ile değiştirilebilir. Gargara mümkün olduğunca sık.
 • Propolis. Yemekten sonra küçük parçalar propolis çiğnemek için tavsiye edilir.

angina ile propolis

 1. Boğazın durulanması için bir çözüm. % 40'lık tıbbi alkolü, opak kaplarda karıştırılmış yaklaşık 10 gram propolisi seyreltin, karışımı bir hafta boyunca karanlık bir yere koyun. Propolisin daha iyi çözünmesi için her gün biraz karıştırılmalıdır. Bu tentür ayrıca eczanelerde satılmaktadır. Hazır tentürün 10 ml'si 100 ml kaynatılmış su içinde seyreltilmelidir. Bundan sonra, günde en az beş kez gargara yapabilirsiniz. Bu tentür çay veya sütü eklenebilir.
 2. Yaklaşık 10 gram erimiş tereyağı ile 10 ml propolis karıştırın. Bir öğünden yarım saat önce, bu karışımın 5 ml'sini alın.
 • Lugol / iyot. Bu ilaçları iyot tedavisinde kontrendike olan biriyle tedavi etmeyin.

Lugol anjina ile

 1. Durulama için karışım. 1 tatlı kaşığı tuz, bir bardak su ve 3-4 damla iyot. Bu, soğuk algınlığı ile uğraşmanın en yaygın yoludur. Hasta boğazda bir ağrı hissettiğinde, genellikle böyle bir karışımla durulanması gerekir. Sıklıkla, mukozayı yumuşatmak için daha fazla soda eklenir. Tuz mikropları öldürür ve iyot kurur. Ayrıca, tuz yerine, potasyum permanganat ekleyebilirsiniz, ancak bunu aşmamak için çok dikkatli olmalısınız. Durulama karışımı neredeyse hiç pembe olmamalıdır.
 2. Herhangi bir enflamasyonda boğaz tarafından yağlanan mavi iyot, antimikrobiyal ve iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 3. Lugol, gliserin, moleküler iyot ve su eklenir. Bu ilaç mukozayı yumuşatır, yutulduğunda ağrıyı azaltır.
 • Soda. Böyle bir gargara çözeltisinin hazırlanması en kolay olanıdır. Bir bardak su için, her iki saatte bir çay kaşığı soda ve gargara ekleyin. Bu çare boğazını yumuşatır, mikropları balgam çıkarma yardımıyla ortadan kaldırır.

anjina ile soda

 • Limon ve zencefil. Zencefil herhangi bir soğuk ile yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir.
 1. Zencefil zencefilli olun - iki çay kaşığı su ile doldurun ve yaklaşık 20 dakika kaynatın. Et suyu soğuduğunda bal ve limon ekleyebilirsin. Bu sadece gargara yapamazsınız, aynı zamanda çay gibi içebilirsiniz.
 2. Limon, sıcaklığın ve boğaz ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. Dilimlerle yenebilir, şekersiz serpiştirmeyiniz, çay ekleyiniz. C vitamini içerir.
 • Sarımsak. Antimikrobiyal ajanlara sahiptir. Bu üründen tıbbi karışımlar hazırlamak için birçok reçeteler var.

anjina ile sarımsak

 1. Sarımsak bir karanfil ince eziyet, şarap veya elma sirkesi ile karıştırın. Buzdolabında 10 saat bekletin, sonra biraz bal ekleyin. Ağızda küçük dozlarda çözülür.
 2. Doğranmış iki karanfil sarımsak, kuru mama çiçeklerinden 3 yemek kaşığı bal ve toz tozu ekleyin. Kaynar suyu dökün ve iki saat ısrar edin. Sonra her saat çeyrek fincandan bir kaynatma içmek için.
 3. Kıyılmış sarımsakları havuç suyuna ekleyin. Günde iki defa yarım saat yemek yemeden önce.
 4. Sarımsak yemek ya da eritmek de soğuk algınlığı ya da bunlardan kaçınmak için faydalıdır. Suyu da sıkabilir ve yarım çay kaşığı alabilirsin.
 5. Tüm ipuçlarına ek olarak, anjinin evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edileceği, günde en fazla bir kez sarımsaklı bir kaşık su içmesi en etkili yöntemdir. Angina hızla geçiyor. Kıyılmış sarımsak, sıcak kaynamış su dökülür ve yarım saat ısrar eder.
 6. Sarımsaklı üç karanfil bir bardak sıcak sütü kesin. Soğumadan önce infüze edin, küçük yudumlarda içirin.
 • Hidrojen peroksit. Birçok hastalığı tedavi etmek, yaraları dezenfekte etmek, vb. Için kullanılır.
 1. Bir bardak suya% 3 peroksit ekleyin. Bu karışım günde birkaç kez gargara. Bir peroksit dozu arttırılamaz, çünkü bir boğaz yakabilir. Bu çare, mikropları çabuk bir şekilde çıkarır, oksitler ve onları öldürür.

Anjina ile hidrojen peroksit

 • Aloe. Çoğunlukla bu bitki soğuk algınlığı için kullanılır, kremlere, sabunlara ve merhemlere eklenir. Burunlarını soğuk algınlığı ile gömüyorlar, tentürler ve ağız gargaraları hazırlıyorlar.
 1. Birkaç yapraklı aloe parçasını ezmek ve yarım bardak şekerle doldurmak, 3 gün boyunca karanlık bir yere koymak gerekir. Sonra 250 litre votka ekleyin, üç gün daha ısrar edin. Sonra süzün ve bir çay kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce alın.
 2. Bir aloe, votka ve balın suyundan kompres yapmak mümkündür.
 3. Kağıda sarılmış üç yaprak aloe, birkaç gün buzdolabında bırakılır. Daha sonra yaprakları öğütmek ve yaklaşık yarım litre su eklemeniz gerekir. Her üç saatte bir kaynatın, süzün ve gargara getirin.
 4. Kuşburnu ve aloe suyu bir kaynatma yapın ve yemeden önce alın. Vitaminler bakımından zengin iltihapları giderir.

aina anjin ile

Evde yetişkinlerde anjin tedavisi birçok seçeneğe sahiptir. Herkes kendileri için daha etkili bir tedavi seçebilir. Evde çocuklarda angina tedavisi aynı olabilir. Hatırlanması gereken tek şey çocukların büyük miktarda bal, alkol tentürü kullanmaları önerilmemesidir. Ama aynı yaştaki soda ve tuzdan durulama, farklı yaş kategorileri için en kabul edilebilir ve ilk ilaçtır.

Ayrıca, evde boğaz ağrısı nasıl tedavi tavsiyelerine göre sen kompres ve teneffüs yapabilirsiniz, ancak, yüksek sıcaklık, onlar kontrendike olduğu unutmayın. Ayrıca irinli tonsillit de, aynı zamanda ısınmayı önlemek gerektiği unutulmamalıdır.

 • Sıkıştırır. Göğüs ve boynu ısıtmak, enflamatuar süreci durdurur, kan dolaşımını iyileştirir ve boğaz ağrısını azaltır. Çocuklar sadece yatmadan önce kompresleri koymalı, bacaklar da ısınmalıdır.

Angina ile sıkıştırır

 1. Haşlanmış patateslerden. Kabuğunda demleyin, sonra yoğurun, bir damla iyot, tuz ekleyin. Alkol ekleyebilirsiniz. Sıcak göğsüne uygulanır.
 2. Alkol. Bire bir% 70 alkol ve kaynatılmış su seyreltin. Lavanta veya okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.
 3. Bal ve lahana yaprağı - inflamasyonu durdurun. Daha yumuşak hale getirmek için kaynar suya sahip lahana yaprağı, balla sürün ve boynuna koy. Bir film ve mendil ile örtün.
 • Inhalasyon ile evde angina nasıl tedavi edilir. Bu tedavi sadece normal sıcaklıkta da mümkündür. Bir inhaleri kullanabilirsiniz - bu büyük ölçüde görevi kolaylaştıracak ve büyükannelerimizin yaptığı gibi inhalasyonlar yapabilirsiniz.

Angina ile inhalasyon

Soluma, soda, bitkisel kaynatma, iyot, haşlanmış patates ile yapılabilir. Anjin, papatya, okaliptüs ve kalendula ile idealdir. Bir inhalasyon cihazının yokluğunda, sadece et suyu demlemek ve teneffüs etmek, tencerenin üzerine eğilmek ve kendinizi bir havluyla örtmek zorundasınız. Ancak, inhalasyonlar gibi bazı hastalıklarda olduğu gibi bir doktora danışmalısınız.

Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

İçindekiler:

boğaz ağrısı Akut inflamasyon şeklindeki lokal bulgularla bulaşıcı bir hastalıktır, çoğu zaman dil ve nazofaringeal tonsillerdir.
Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından hastayla temas ederek yiyecek ve içecek yoluyla bulaşır.

Ana ve ana belirti angina boğazda, özellikle yutulduğunda güçlü ve keskin bir ağrıdır. Boğazda ağrılı bir yumru yutmanın önlenmesi hissi vardır.

Başka belirtiler de var:

 • Boyundaki lenf düğümlerinin artması ve ağrıları.
 • Bademcikler parlak kırmızıdır.
 • Bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.
 • Sıcaklık, halsizlik, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi bir artış vardır.
 • Chilliness, ısı hissine yol açar.

Anjina belirtileri genellikle enfeksiyondan iki gün sonra ortaya çıkar., difteri belirtilerine benzerler, bu nedenle doğru bir teşhis için bademciklerden bulaşmanın bakteriyolojik muayenesi yapılır.

Hastalık en sık olarak diğer mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar tarafından daha az sıklıkla streptokok veya stafilokoklardan kaynaklanır.

Evde anjin tedavisinde, aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

 • Gelecekte komplikasyonları önlemek için yatak istirahatine tutun.
 • Anjina türüne bağlı olarak antibakteriyel ilaçlar reçete etmek için bir doktor çağırın.
 • Boğazınızı en azından mümkün olduğunca sık suyla yıkayın.
 • Enfeksiyonu yaymamak için başkalarıyla iletişimi sınırlamaya çalışın.

İşte yetişkinlerde ve çocuklarda ilk anjin belirtileri için kullanılması gereken en basit halk ilaçları.

Bu ilaçların ilaçlarla kullanımı kolaydır, karmaşık bileşenler ve manipülasyon gerektirmezler.

 1. Hastalığın ilk belirtileri bal peteği çiğneme ve hatta daha iyi zabrus - balmumu kapakları, petek kesti. Propolis de çok hızlı bir şekilde yardımcı olur - bir parça propolis, bir bezelye büyüklüğünü en az 30 dakika çiğnemek için. Bunu günde 6-8 kez yapın
 2. Su ile seyreltilmiş calendula bir tentür ile gargara. Kadife tentürü eczaneye satın alınabilir
 3. Baharat karanfil çiğneyin.
 4. Bütün lahana yapraklarının boğazına sıkıştırın, fular üst üste sabitleyin, yapraklar her 2 saatte bir değişir.
 5. Şurup suyu ile karıştırın.
 6. 1 çorba kaşığı iç. l. Soğan suyu 2 kez bir gün, soğan kırışıklıklarından gece boyunca boğazını sıkıştırmak için. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 23, sayfa 26)

1-2 gün boyunca evde anjina tedavisi sağlayan en etkili halk ilaçları düşünün.

 • Patates çiçekleri.
  Bir bardak kaynar su ile kurutulmuş patates çiçek bir tutam dökün, sıcak kadar ısrar ediyorlar. Sıcak ıslatılmış infüzyon ile durulayın. Bazen acıyı tamamen durdurmak için sadece bir durulama yeterlidir. Durulamadan sonra boğazınızı yıkarsanız, bir parça tereyağı alabilirsiniz. (HLS 2004, Sayı 18, sayfa 9)
 • Propolis güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Küçük bir parça propolis, yemekten sonra yavaş yavaş çiğnemekte ve çözünmektedir. Eğer propolis ağızda ve gündüz ve gece ise. Sadece yüksek kaliteli hammaddeler yardımcı olacaktır Propolis, ağızda mukoza zarını hafifçe yakıp uyuşmaya neden olur.
  Hastalığı en başından alırsanız, daha çabuk geçecek, daha zor bir aşamaya geçmek için zamanınız olmadı.
 • Limon - mükemmel bir ev ilaç, asla unutmayacağım!
  Sabahları kadın yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, baş dönmesi vardı. O ((kaynar su) oldukça sıcak sudan daha gerekli soğuk durumuna ısınmaya olan 1 çorba kaşığı. L. 1 soda kaynar su bardağı dökün) ve daha sonra limon dilimleri ve yemiş kaynar su içinde boğaz sıcak soda çözeltisi durulandı. Ve böylece bütün gün soda ve limonla durulandı.
  Akşam tüm semptomlar giderildi, ertesi gün sağlık durumu mükemmel olmasına rağmen, önleme için limon ve soda ile prosedürleri tekrarladı. (Sağlıklı Tatiller 2008, No. 3, sayfa 9)
 • Limon ve bal.
  1 çorba kaşığı karıştırın. l. bal ve 1 çorba kaşığı. l. limon suyu. 10 dakika ağızda bekletin ve sonra küçük yudumlarda yutun. Prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 22, s. 11), (HLS 2007, No. 23, sayfa 32).
 • Sarımsak.
  Hastalığın tedavisi sarımsak olabilir: sarımsak karanfil kalın bir tabak kesmek ve mümkün olduğunca uzun süre, çiğneme, ağız, ağzında tutmak. 4-5 kez sarımsak infüzyonu ile boğazınızı yıkayabilirsiniz (2-3 ezilmiş diş macunu 1 saat ısrar etmek için bir bardak kaynayan su dökün).
 • Hastalık soğanları nasıl tedavi edilir: 1 çay kaşığı alın. Soğan suyu günde 3 kez.
  Hastalık larenjit eşlik ederse, o zaman hızlı bir şekilde boğaz tedavi ve ses soğan soğan infüzyonu ile boğaz durulama yardımcı olacaktır: 3 tsp. Bir termos 0,5 l kaynar su dökün kabuğu, 2 saat ısrar ediyorlar. Gargara 5-6 kez.
 • Köknar yağı.
  Hastalık tedavisi köknar yağına yardımcı olacaktır. Köknar yağı ile nemlendirilmiş bir tampon, bademcik yağlamak gerekir. Boyun üzerine bir kompresörün 20 dakika boyunca köknar yağı ile doldurulması ve aynı zamanda göğsün, sırtın ve bacakların üzerindeki köknar yağının ovulması gerekir.
 • Aloe.
  Aloe hızla bademcik iltihabı ve hatta kronik bademcik iltihabı kurtulabilir. Aloe üç yaşında bir yaprak dışarı sıkın meyve suyu, ve aç karnına 1-2 çay kaşığı sabah içilir. suyu. Tedavi süresi 10 gündür.
  Her sabah meyve suyu sıkmak için çok tembelseniz, başka bir seçenek var: pişirmek için şurup: Kavanozu ezilmiş aloe yaprakları ile yarısına kadar doldurun, şekerle kaplayın, 3 gün ile örtün, sonra süzün ve sıkın. Şurup yemeklerden önce 3 kez alınır. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalık daha önce gitmiş olsa bile, çeşitli komplikasyonlardan kaçınmak için kurs tamamlanmalıdır.
 • Pancar tedavisi için çeşitli yollar vardır:
  1. 1 bardak pancar suyu 1 çorba kaşığı dökün. l. % 6 sirke. Bu çözüm günde 5-6 kez gargara. 1-2 gulps yutabilirsiniz.
  2. 3 gün boyunca karanlık bir yerde durmak için, eşit miktarda pancar suyu, kızılcık suyu, bal ve votka karıştırın. 2 yemek kaşığı için içeri girin. l. Yemeklerden 4 kez 30 dakika önce.
  3. Pancar bir kaynatma hızla boğaz sertleşir. Pancar iyice yıkanmalı, su ile doldurulmalı ve yumuşatılıncaya kadar pişirilmelidir. Kaynatma soğutulur ve durulama için kullanılır.

Pancarlar, hasar görmüş bademcikleri onaracak, iltihabı rahatlatacak, mukoza zarını yenileyecek. Mukoza ve havuç suyu, Bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Evde boğaz ağrısı tedavisi ile kompresler.

 • Sabunla sıkıştır.
  Nemli gazlı bezin çamaşır sabunu ile sabunlu hale getirin ve boğazınıza bağlayın, yukarıdan ılık ve kuru bir bezle ısın, bütün gece bırakın. Çocukları tedavi ederken, sıkıştırmayı 3 saat süreyle saklayın. Bu halk ilaçlarından yararlanan önemli yatırımlar sabahları geliyor. Sabahları boynu ılık suyla yıkayın ve besleyici bir krema ile yağlayın.
 • Tuz sosu
  6 kat bir bandaj, gece boyunca tutmak, boğaz ve boyun, üst kuru kumaş tabakası 2, daha iyi bir basma atkı empoze,% 10 tuz çözeltisi nemlendirmek katlayın. Boğazdaki ağrı bir gece geçer. (Sağlıklı Tatiller 2002, No. 10, sayfa 16) (HLS 2004, No. 16, sayfa 23)
 • Bal ve hardaldan yapılmış bir ev kompresiyle 1 gün boyunca boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz.
  1 çorba kaşığı karıştırın. l. tatlım, 1 çorba kaşığı. l. kuru hardal ve 1 çorba kaşığı. l. un, bir pasta yapın ve boğazınıza, üstte polietilen ve sıcak bir fular üzerine koyun. Geceleri kompres yapın, sabah ağrılar geçecek, sıcaklık azalacaktır. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 22, sayfa 6), (HLS 2010, No. 5, sayfa 8)
 • Boğazın lahana ile sıkıştırılmış kompresyonu.
  rende üzerinde rendeleyin lahana, tülbent içinde sarın ve üst kompres kağıt üzerine oturan, boynunda kompres güçlendirmek ve bir havlu ile boyun sarın. 1-2 saat bekletin. Kompresyondan sonra ağrı hemen azalır. (Sağlıklı Tatiller 2003, Sayı 1, sayfa 20)
 • Pastırma ile sıkıştırır.
  parşömen kağıdı, yün üst, sarma mendil, atkı ya da atkı üst kapak, boğaz plakası üzerine konulabilen tuzsuz yağ ince plakalar kesilir. Bu kompres gece yapılır, ikinci gece tekrarlanır, ancak ağrı ilk kompresin ardından gider. (HLS 2006, No. 6, sayfa 30)

Inhalasyonlar ile evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir.

Boğazın çıkarılması için, pershenie, yutma güçlüğü inhalasyona yardımcı olacaktır. Yüksek sıcaklıklarda kullanılamazlar.

 1. Taze kaynatın. süt. Bu inhalasyon özellikle hastalığa larenjit eşlik ediyorsa yararlıdır - ses yok ya da kısık.
 2. soluk alma çam tomurcukları veya iğnelerin kaynatma: Yarım bardak hammadde, 1 litre kaynar su dökün, 30 dakika kaynatın. İnhalasyonla birlikte anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için, boğazınızı durulamak ve günde 3 defa 1/3 bardak içmeniz için bu çözümü kullanabilirsiniz. Bu halk ilacı inflamasyonu iyi bir şekilde giderir, bağışıklığı artırır.
 3. Üniformada kaynaklı aşırı soluma patates
 4. İnhalasyonlar için okaliptüs yağı kullanabilirsiniz (inhalasyon başına 15-20 damla); otlar infüzyonu (calendula, kekik, papatya, adaçayı).

Boğazını çalkala.

Bu hastalıkta özellikle önemlidir - mümkün olduğunca sık ve daha iyi gargara.
Durulayın mikroplar bile sadece mekanik etkisiyle bademcikler, aktif çoğalmaya izin vermez ve durular antimikrobiyal ilaçlar ve şifalı otlar kullanıldığı takdirde, hastalığın gelişimi hızla duracaktır. Durulama doktor tarafından reçete edilen eczane ürünlerinin yerini almaz, ancak ağrıyı azaltabilir ve bademcik iltihaplanmasını hafifletebilir.
Doğru şekilde gargara nasıl yapılır:

 1. Durulama çözeltisi mukus sıcaklığı için rahat olmalıdır. Hiçbir durumda soğuk veya haşlama yapmaz.
 2. Boğazınızı yıkadıktan sonra 30-40 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Evde 1 günlük halk ilaçları için anjin tedavisi.

 • Bir aslanın pozu.
  Topuğunuza oturun, ellerinizi dizlerinize koyun, omurganızı düzeltin, ağzınızı açın ve dilinizi mümkün olduğunca uzağa yapıştırın, boyun kaslarınızı zorlayın. Bu etki hızlandırılmış metabolizma, kan dolaşımı, tıkanıklık boyun bölgesinde gerilim bademcikler ortadan gerçeği ile açıklanabilir, vücut enfeksiyon daha iyi savaşır.
  Güneşin doğuşunda yüzünüzü güneşe çevirirseniz, güneşin ağızdan ısınması için aslanın konumu çok daha etkili olacaktır. Güneş bakterileri öldürür ve kızarıklık ve iltihapları giderir.
  Aslanın pozunda, yaklaşık 3 dakika bekletmeli ve bu egzersizi daha sık yapmalısınız (8-10 kez bir gün), akşamları zaten rahatlama olacak, acıyı yitirecektir.
 • Moğol ilacı.
  Ona göre, kimyon tohumu tohumu toz haline getirilmesi gerekiyor. Bu tohumların yarısı bir bardak su döküp 15 dakika kaynatın. Kahve zemini anımsatan viskoz bir karışım ortaya çıkıyor, süzülür ve sıkılır, daha sonra bir bardak su ilave edilir ve tekrar kaynatılır. Soğutulmuş bir et suyu içinde 1 çorba kaşığı ekleyin. l. konyak.
  Bu halk ilaç 1 çorba kaşığı tarafından alınır. l. kesinlikle her yarım saatte. Boğazdaki ağrı 2 saat sonra kaybolur ve 4 saat sonra tüm anjina semptomları kaybolur. 9 çorba kaşığı çıkmalı. l. suyu. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 24, sayfa 19)
 • Hidroterapi.
  1 gece boyunca bir boğazın tedavi edilmesi, aşağıdaki tedaviye yardımcı olur: dokuyu soğuk suda nemlendirin, boğazını, göğsünü takın, şalu yukarı kaldırın, yatağa gidin. Sabahtan acı var, öksürük. (HLS 2009, No. 4, sayfa 31).
  Su yerine% 10 salin solüsyonu kullanırsanız etkisi çok daha güçlü olacaktır.
 • Bir kurbağa yardımıyla halk tedavisi.
  Kurbağayı yakalayın ve ağzınızı açık olarak nefes alın. Yeterince 15 dakika yetişkin ve çocuk 8, böylece hastalık geçti. Boğaz ağrısı, sıcaklık hemen gider (HLS 2003, No. 3, sayfa 25).

Boğaz ağrısı ilaçlarla tedavi birkaç yöne gider:

 1. Hastalığın patojenleriyle savaşmak
 2. Akut semptomların geri çekilmesi: sıcaklığın düşürülmesi, iltihap ve boğaz ağrısının azaltılması.

Semptomların tedavisi ile, az ya da çok açık ve kesin, geniş listeden ilaçları kendiniz seçebilirsiniz. Burada eczacı konseyi yeterli. Ancak, hastalığın kaynağını etkileyen ilaçları bulmak için bu kaynak belirlenmelidir. Bu nedenle, bir hastayı bir doktor tarafından muayene etmek gereklidir. Anjina'nın en yaygın nedeni bakteridir. Ancak hastalığın nedensel ajanları hem virüs hem de mantar olabilir. Ve eğer kandidal boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmeye başlarsanız, bu tür "tedavinin" sonuçları, kandida mantarının hızlı bir şekilde yeniden üretilmesinin nedenlerinden sadece bir tanesi antibiyotik alımı olduğu için çok kolay bir şekilde kullanılabilir.

antibiyotikler
İşte bazı ilaçlar bakteriyel enfeksiyona karşı:

 • Antiangin. Resorpsiyon, pastiller ve sprey için tabletlerde üretilir. Aktif madde Klorheksidin (antimikrobiyal özellikler) ve Tetrakain'dir (lokal anestezik özellikler). Boğazda ağrıyı hızla iyileştirmenizi sağlar.
 • Furatselin - Eski bir kanıtlanmış araç, evde kullanmak için uygundur. Boğazın yıkanması için bir çözelti içinde ve benzer bir çözeltinin hazırlandığı tabletlerde üretilir.
 • Chlorophyllipt Okaliptüs yaprakları özü dayalı bir tıbbi ürün. Alkol tentürü şeklinde (durulama için bir bardak suya 1 çay kaşığı alın) ve bir yağ çözeltisi olarak üretilir - bademcikler yağlanır.
 • Septolete - Aynı üç formda mevcut. Antiseptik + lokal anestezik.
 • Tantum Verde. Resorpsiyon, durulama çözeltisi ve sprey için tabletlerde üretilir. Hızla ağrıyı azaltır, iltihap, mikropları ve mantarları öldürür Candida albicans.
 • Strepsils Plus. Resorpsiyon ve sprey için tabletler. Hızlı bir şekilde boğaz ağrısını iyileştirir. Ödemi kaldırır, mikrop ve mantarlara zararlı bir etkisi vardır. Bileşiminde Ledocaine analjezik bir etkiye sahiptir, Bu ilacın daha basit ve daha ucuz bir şekli vardır - Strepsils - İçinde buz ilacı yok.

Antiviral ilaçlar
en hastalığın viral doğası Doktor antiviral ilaçlar reçete edebilir: Anaferon, Ingavirin, Arbidol, Kagocel, Tamiflu, Relenza. Ancak bu ilaçlar hızlı bir şekilde teşhis edilirse ve anjina semptomları ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra tedaviye başlanırsa etkilidir.

Antifungal ilaçlar
Mantar anjinası için ilaçlar: Nistidin, Flukonazol, Miramistin (mantarlar üzerinde sadece hareket - kandidiyaz patojenler, aynı zamanda, virüs ve bakteri) Geksoral (antibakteriyel ve antifungal etki, herpes virüsüne karşı etkili olan), Tantum Verde, Strepsils

Kronik boğaz ağrısı tedavisi.

Kronik anjina, periyodik alevlenmelerle bademcikler veya bezlerin uzun süreli enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalığıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı da denir. Bunun nedeni çoğu kez hastalığın tedavi edilmemiş akut formu ve zayıf bağışıklıktır.

İlaçlar hastanın muayenesi sonrasında doktor tarafından yazılmalıdır. Ancak aynı zamanda ayrı bir makalede ele alınan halk ilaçlarını da kullanabilirsiniz:

Boğaz ağrısı komplikasyonları ve sonuçları.

Hafif bir hastalık şeklinde ortaya çıkan hafif bir hastalık bile ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, hastalık sırasında, yatak istirahatine uymak, tam bir antibiyotik içmek için gereklidir. Durulamalar ve inhalasyonlar şeklindeki halk ilaçları, hastalığın etken maddesini bozmaz, ancak sadece semptomların giderilmesine yardımcı olur - iltihaplanma, takviye ve boğaz ağrısı.

Anjina hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Angina, enflamatuvar bademcikler (bademcikler) sürecinin eşlik ettiği bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık - hoş olmayan hastalıklardan değil: Hastanın suyu yutması çok zor, yemek, nefes alması bile zor.

Genişlemiş bademcikler irin pıhtıları biriktirir, boğaz iltihaplı mukoza, kızarır. Bugün, sevgili okuyucular, biz anjina ile ilgili tüm konuları tartışacağız: başlangıç, belirtileri, evde tedavi nedenleri.

Angina nedenleri

Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) nedeni genellikle Streptococcus bakterisidir (Latin Streptococcus). Anjina oluşumuna katkıda bulunan faktörler, çok. Çoğu zaman, bademcikler nedeniyle iltihaplı olur:

 1. Hastanın zayıflamış bağışıklığı, organizmanın koruyucu kuvvetleri kuruduklarında, patojenik bakteriler içinde tam bir "konakçı" olarak bulunurlar, bu da iltihaplanmaya neden olarak dokuları etkiler;
 2. Enfeksiyonun hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılması, hava yoluyla ya da temas halindeki bir şekilde gerçekleşir. Öksürdüğünde, hapşırırken, öperken, ortak mutfak eşyaları kullanarak, havlu, mendil vb.
 3. Anjina gelişimine katkıda bulunan diğer faktörler arasında psiko-duygusal aşırı yüklenme, stres, şiddetli hipotermi, vücudun zararlı maddelerle zehirlenmesi bulunmaktadır.

Angina belirtileri

Angina'nın ilk belirtileri, soğuk algınlığı semptomlarına benzer şekilde birçok açıdan görülmektedir - grip, ARI, ARVI. Başlangıç ​​akut, hasta hafif rahatsızlıktan şikayet ediyor, boğazını sıkıyor. Bu arada, Latince'den "angina" kelimesinin tam çevirisi "sıkmak, sıkıştırmak" anlamına gelir.

Bir kerede vücut ısısı yükselir. Boğaz ağrısı gibi belirtileri görebilirsiniz:

► genel halsizlik, halsizlik;

► Boğaz ağrısı başladığında, boğazın lümeninin kapatılması nedeniyle hastanın nefes alması zordur;

► vücut ısısı 37.9'dan 39-40 dereceye çıkar;

► boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, sıvılar;

► irin birikmesi, bezlerde beyaz kaplama, püstül oluşumu;

► Hastalığın ilk günlerinde iltihaplı bademcikler parlak kırmızıya boyanır;

► Vücudun zehirlenmesi ve pürülan bir sürecin gelişimine karşı şiddetli baş ağrıları;

► titreme;

► iştah kaybı;

► Şiddetli anjinada, inflamatuar süreç ses tellerine geçerek geçici bir ses kaybına neden olur;

► vücudun derisinde bir döküntü görünümü;

Boğaz ağrısı çeşitleri

Catarrhal anjina. Bu boğaz ağrısı tipi ile bademciklerin yüzeysel bir lezyonu vardır, şişkinlik nedeniyle büyüklükleri büyümüş, parlak kırmızıdır. Vücudun intoksikasyonu önemsizdir, lenf düğümleri zaman zaman artar.

Hastanın zayıflığı, zayıflığı, vücut ısısı düşük dereceli rakamlarda (37.5 grama kadar) tutulur. Zamanında tedavi ile hasta, hastalık anından 2-3 gün sonra iyileşir. Diğer durumlarda, angina diğer tiplere geçer - foliküler veya nekrotik anjin.

Foliküler boğaz ağrısı. Başlangıç ​​akut, yüksek sıcaklık 38-40 gr. Yutmak zordur, sesin tonu değişir. Önemli ölçüde ifade edilen zehirlenme: baş ağrısı, boğazda dayanılmaz ağrı, titreme, genel halsizlik. Bazen hasta kalpte ağrıdan şikayet eder, artan tükürük salgısı.

İltihaplı bademcikler üzerinde, pürülan, çirkin, sivri sarı-yeşil renklenme oluşur. Kan testinde, beyaz kan hücrelerinin sayısı 4-9 g / l oranında 25-30 g / l'ye ulaşır. Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), 2-15 mm / saat hızında 20-30 mm / saate yükselir.

Nekrotizan anjina. İsim Yunanca nekros kelimesinden geliyor, "ölü" anlamına geliyor. Tonsil dokuların nekrotik lezyonları palatine kemiğe gidebilir. Yutma sırasında, boğazda yabancı bir cisim bulunur, ağızdan hoş olmayan bir putrefaktif koku duyulur.

Anjina'nın nedensel ajanı spiroket olup, aynı zamanda da bir zührevi hastalığa neden olur - sifiliz. Bademcikler üzerinde gri-yeşil bir kaplama olup, çıkarıldıktan sonra ülser kanaması kalır. Hastalık üç ila dört hafta ila birkaç ay arasında sürer.

Mantar anjina. Bu tür boğaz ağrısı, kural olarak, çocukları etkiler, yetişkin nüfus arasında nadir durumlar vardır. Bulaşıcı ajan - Candida mantarı. Tüm semptomlar foliküler veya kataral anjinaya benzer. Görsel olarak, bademciklerden kolayca çıkan beyazımsı-küflü bir kaplama vardır.

Anjin tipi ne olursa olsun, bir tıbbi tesiste muayene edilmeniz gerekir, teşhis konulduktan sonra doktor hastalığın kapsamlı tedavisini önerir.

Belli koşullar altında, doktor evde iken bir anjina hastası tedavi etmenizi sağlar. Tedavi, her evde bulunan tıbbi ilaçların ve halk ilaçlarının kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Anjina ile, adenoidlerin gelişimi mümkündür. Bu yazıyı okuyabilirsiniz. Başlatılan tonsillit komplike larniyatom olabilir. Paratonilisin olası gelişimi.

Yetişkinlerde evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek

Hasta bir doktor terapisti veya bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından reçete edilen ilaçları alır. Bunlar genellikle antimikrobiyal ajanlardır (antibiyotik) Ampisilin, Biseptol, Ciprolet, Seftriakson. Patojenik mikroorganizmaların büyümesini imha eder ve durdurur, hastanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

Eczane ilaçları ile birlikte, halk hekimliği, zamana göre test edilmiş etkili tariflerin kullanılmasını önerir.

Evde yetişkin bir hastada anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek nasıl? Hızlı bir iyileşme elde etmek için, aşağıdaki hijyen şartlarına uyulmalıdır:

 1. Tedavi süresince yatak istirahatini rahatsız etmeyin. Bu gereklidir çünkü yatmakta olan bir pozisyonda hasta önemsiz miktarda enerji kaybeder, vücudun tüm rezervleri enflamatuar süreçle mücadele etmeyi amaçlar;
 2. Hastalık sırasında, mukozayı kuvvetli bir şekilde tahriş eden, yanık oluşumuna kadar olan baharatların, baharatlı, asidik, tuzlu kullanımından vazgeç;
 3. Zehirlenme ürünlerini vücuttan çıkarmak için, daha fazla sıvı, esas olarak saf kaynamış su ve C vitamini içeren limon suyu ilavesiyle;
 4. Kızılcık, siyah kuş üzümü, erik, bektaşi, kiraz meyvelerinden elde edilen kissellerin kullanılması tavsiye edilir. Bu tür içecekler, zarflama özellikleri sayesinde bademciklerin iyileşmesini hızlandırır, yemek sırasında tahriş edici etkilerden korur;
 5. Gıda yumuşak olmalı, boğazı tahriş etmemelidir: et suyu, tahıllar, çaylar.

Evde yetişkin bir boğazda boğaz ağrısını tedavi etmek için, içecekler, vitamin çayları, durulama, kompresler, sıcak sarımlar, infüzyonlar, şifalı bitkiler kullanılarak alınabilir.

Evde boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile

► Her yemekten sonra, kabartma tozu içeren bir solüsyonla (1 fincan sıcak kaynamış su - 1 çay kaşığı tuz) karıştırın. Soda, lezyonun odağını yumuşatır, iltihabın iyileşmesine katkıda bulunur;

► Her saat suya eşit oranlarda çözünmüş elma sirkesi ile boğazınızı yıkayın;

► Çiçek bal ve limon karışımı uygulayın. Ağzınızda bir karışım alın, emin ya da çiğneyin. Her iki bileşen de vitaminler ve antioksidan maddeler bakımından zengindir;

► Malt'lı Broth Mullein. Otlar eşit parçalara alınır, kaynar su ile dökülür, yaklaşık 15 dakika kısık ateşte tutulur, daha sonra süzülür. Günde birkaç kez sıcak kaynatma ile gargara;

► Meyve ve / veya sebzelerden taze meyve suları alın. Vitaminler meyve sularında bulunur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu iyileştirir;

► Angina tedavisi için eski bir büyükannenin tarifi. Haşlanmış patateslerin tenceresini tencerenin üzerine soteleyin. Aktif madde - nişasta - laringeal mukozanın durumunu kolaylaştırır. Soluma beş dakika boyunca 2-3 r / gün sürdürülür.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi için boğaz için Tarifler

 1. Etkilenen bademcikler bal ve soğan karışımı ile yağlayın. Bir soğan rendeleyin, suyu sıkın, 1 çorba kaşığı ekleyin. çiçek balı, karıştırın.
 2. Bir yemekten önce her zaman kullanmak için, aloe vera suyu ve bal karışımı (her biri 1 çay kaşığı).
 3. Sarımsak karanfil ile ovuşturdu havuç yulaf taze suyu ekleyin. Yemeklerden önce günde birkaç kez alın.
 4. Bal çözeltisi ile gargara (bir litre kaynamış su için birkaç kaşık).
 5. Büyükannelerimiz için eski bir tarif. Öksürük, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, larinks iltihabı ortadan kaldırır. Bir bardak ılık tam yağlı süt içinde bir çift doğal bal kaşığı eritin. Biraz rustik tereyağı ekleyebilirsin. Gün boyunca bir ikram alın.
 6. Taze kırmızı pancar suyu veya onun suyu ile gargara. Pancar, vitaminler ve eser elementler bakımından zengindir, mukozada şişme ve iltihabı kolayca giderir ve analjezik etkiye sahiptir.
 7. Patojenik mikroflorada zararlı bir etkiye sahip olan eşsiz bir ajan. Doğal pancar suyu ile bir masa sirkesi karışımıdır. Durulamalar analjezik ve anti-enflamatuar etki sağlar.
 8. Angina ayrıca fitolacus ile tedavi edilir. Detaylar için buraya tıklayın.

Angina ile sıkıştırır

Isıtma kompresleri vücudu olumlu yönde etkiler, iyileşmeyi hızlandırır. Nazofarenkste ağrıyı hafifletir, iltihap önleyici etkiye sahiptir, iltihaplı bölgelerde kan mikrosirkülasyonunu iyileştirir.

Bununla birlikte, irin salgınının eşlik ettiği anjina tipleri için kompresler ayarlanamaz. Kompresyonlar, tiroid bezinin yeri hariç olmak üzere, göğüs bölgesi boğaz bölgesine uygulanır.

Birincisi, bir tıbbi karışım hazırlayın, sonra gazlı bez veya bir bez parçasını nemlendirin, sorunlu bölgeye koyun, bir filmle sarın, ardından bir fular (fular) ıslatın.

 1. Alkolle sıkıştır. Vücudu ısıtır, iltihaplanma sürecini hafifletir, hastanın durumunu kolaylaştırır. Komprese limon, lavanta, okaliptüs veya greyfurtun birkaç damla esansiyel yağını ekleyebilirsiniz.
 2. Kompres için patates püresi. Birkaç saat boyunda tutulabilir. Püre, bir kabuğu ile haşlanmış patateslerden yapılır. Birkaç damla tentür iyot ve 1-2 kaşık bitkisel yağ ekleyin.
 3. Ballı lahana. Bu tür bileşenlerle sıkıştırmak, iltihabı durdurur, cildi ısıtır ve ağrıyı hafifletir. Lahana yaprağı önce kaynatılmış suda birkaç saniye batırılarak yumuşatılır, daha sonra dış yüzeyine ince bir bal tabakası uygulanır. Boğazına uygulayın, yukarıdan filmi düzeltin.

Otlar üzerinde Solunum

İnhalasyonlar, boğazdaki ağrıları tedavi etmek için kullanılır, sıcaklıkta bir artış eşlik etmez. Şifalı bitkilerin kaynama noktasına getirilmesi, plakadan çıkarılması, bir kapakla kaplanması ve yaklaşık on dakika boyunca demlenmesinin sağlanmasıyla süslemeler hazırlanır.

Daha sonra, bir havluyla (veya başka bir bezle) örtülür, tavaya eğilir ve bitkisel buharı derinden soluyun. Tedavinin en iyi etkisi çiçeklerin üzerindeki soğuma ile verilir. keklikotu İskoçlar, sarı papatya eczane, okaliptüs ve nergis ilaç. Haşlanmış patatesler inhalasyon için iyi bir iyileştirici maddedir.

Boğaz ağrısı tedavisinde vitamin çayı

Çaylar, otlar, zencefil, bal ve limon ile demlenmiş, hastanın soğuk algınlığını iyileştirir, vücudu güçlendirir, ağrı sendromlarını ve iltihapları giderir.

Zencefil ile çay. Vücudu hayati enerjiyle doldurur, iltihap ve ağrıyı hafifletir. Zencefil kökü yıkayın, ince kabuğu çıkarın, rende ovun, kaynar su dökün. Israr et, sonra limon ve bal ekle.

Çilek Çayı Vitamin açısından zengindir. Taze meyveler veya dondurulmuş meyveler dik kaynar su ile dökülmez, ısrar edip istediğiniz kadar içebilirsiniz. En iyi meyveler kızılcık, erik, ahududu, kiraz, çilek vardır.

Bal ve limon ile yeşil çay. Vitaminler, antioksidanlar içerir. Birincisi, bir çay poşeti bir kupa içine konur, biraz serin, sonra birkaç çay kaşığı limon ve bir limon çemberi ekler.

sonuçlar: Şimdi, yetişkinlerde evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirmeyi öğrendiğinizi umuyoruz. Yöntemler basittir, araçlara kolayca erişilebilir ve kullanımı kolaydır. Ana şey bir hastalık başlatmak değil. Sağlıklı ol!

Video klibi "Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir"

Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Geleneksel şifacılar çeşitli hastalıklardan birçok yemek tarifleri sunmaktadır. En karmaşık rahatsızlıklardan biri anjinadır, evde tedavi ancak hızlı bir şekilde gelişimin erken bir aşamasında semptomatik tedavi başlatılırsa hızlıdır.

Solunum organları vücuttaki filtrenin işlevini yerine getirir, yüzeydeki patojenik organizmaları kısıtlar, iç organlara geçmez. Çevre sağlıklı ve aktif bir organizma için güvenlidir. Ancak virüs ve bakteri saldırısı gibi bağışıklık savunmasını azaltmak gerekiyor.

Erişkinlerde boğaz ağrısı nedenleri

Angina veya bademcik iltihabı bademciklerin yenilgisinde ifade edilir. Hastalığa virüsler, mantarlar ve bakteriler neden olabilir. Vücut ısısında artış var. Yutma ve ağız solunumu zordur, bu da beslenme ve metabolizmanın bozulmasına neden olur. Bu semptomlar sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda çocuklarda da belirtilmiştir.

Tıbbi uygulama, bademcikler dahil olmak üzere ağız boşluğundaki patojenik ortamın aktivasyonunun aşağıdaki nedenlerini tanımlar:

 • Uyku ve uyanıklık, gergin bir yaşam tarzı, düzensiz beslenme alışkanlıkları gibi rahatsızlıkların bir sonucu olarak vücudun bağışıklık sisteminde azalma.
 • Tüm organizmanın bir bütün olarak, özellikle ağız ve boğazın alt soğutulması. Yürüyüş sırasında donmuş ayaklar, çok miktarda çok soğuk dondurma iltihaplanmaya neden olabilir.
 • Kamusal alanlarda hijyen ve beslenme ile uyumsuzluk. Herhangi bir sokak kuruluşu, çeşitli bakterilerin bir yatağıdır. Bunlar stafilokok, streptokok, pnömokok, mikoplazmalar, klamidya olabilir. Bakteriyel boğaz ağrısına neden olurlar.
 • Bademcik iltihabı etkeni taşıyıcısı ile yakın iletişim. Hastalığın transferi için oral temas gerekli değildir. Enfeksiyon taşıyıcısına sahip tek bir odada olmamak yeterlidir.

Düşük sıcaklıklara karşı korunma ve direnç için, patojenik faktörleri dışlamak ve ağız boşluğunu temperlemek gereklidir. Erken çocukluğundan beri, çocuğun buzdolabından içecek vermesi gerekiyor. Yetişkin hayatta, sıcaklığın derecesinde tedrici bir azalma ile temiz su ile boğazın durulanması sırasında sertleşme ortaya çıkar. Mümkün olan en düşük sıcaklığa getirmeniz gerekiyor. Kademeli düşüş, süper soğutmadan bademciklerin güvenliğini sağlar.

Ek önleyici tedbirler:

 • ofis binalarının, sınıfların, hava değişim sınıflarının ve bakteriyel ve viral mikrofloranın hava koşullarının tek yönlü havalandırılması;
 • min. moddaki klimalar ve hava ya yukarı ya da yanlara uzanır;
 • Sezon için giyim ve ayakkabılar, soğuğa izin vermez.

Türler patojen türüne göre

Patojenik mikrofloranın türünü belirlemek, boğaz ağrısını evde nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Patojenin türüne bağlı olarak, tedavi taktikleri inşa edilir. Işaretleri ve sosyal temasları analiz ederseniz bademciklerin inflamasyon nedenini belirleyin.

Angina aşağıdaki tiplerden olabilir:

 1. Virüs. Enflamasyonun etkenleri virüslerdir: akut solunum yolu enfeksiyonu, grip, kızamık, herpes. Yetişkinlerde, patoloji yüksek sıcaklık olmadan veya 38 ° C'ye hafif bir artışla oluşabilir. Çocukların her zaman ateşi vardır. Bademcikler büyümüştür, yutulması zordur.
 2. Bakteriyel. Patojenleri bakteridir. Sıcaklık yükselir ve bademcikler sadece artmaz, aynı zamanda karakteristik bir kaplama ile kaplanır. Görünüşü bakteri türüne bağlıdır: beyaz plak, tüberozite, pul, mukus, pürülan akıntı.
 3. Fungal veya farinksik. Uzun süreli antibiyotik tedavisi ile kışkırtır. Zayıflamış bir organizmada, ağız boşluğunun organları Candida türlerinin maya benzeri mantarlarına maruz kalır. Sadece ağız boşluğundan gelen kokuyu değil, aynı zamanda tat algısını da değiştirir.

Bir hastalığın semptomlarının tanımı, bir annesinin evde bir yetişkinte nasıl hızlı tedavi edileceğini bulmayı mümkün kılar. Semptomatik sınıflandırma aşağıdaki angina tiplerini çağırır:

 • Mavi dil. Boğazda ağrı ve kuruluk, iltihaplı bademcikler. Eklemlerde ve kaslarda hafif bir rahatsızlık ve ağrı vardır.
 • Laküner. Kızarma ve rahatsızlık vermek için bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama eklenir. Kalp ve akciğerlerde ağrı.
 • Foliküler. Püyle dolu foliküller vardır. Çünkü dayanılmaz acı ve iltihaplanma sıcaklığı arttırır.
 • Ülseratif film. Bademcikler üzerinde açık yaralar vardır ve bazı alanlar ince beyaz bir filmle kaplıdır.
 • Herpetik. Boğaz ve ağız boşluğunun bir kısmı küçük sulu veziküller ile kaplıdır. Rüptür küçük yaralar oluşturduğunda.

Hızlı tedavi yöntemleri

Erken tedavi, hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır. Bu nedenle, boğaz ağrısının ilk semptomları ile tedaviye başlamak önemlidir. Evde anjinin hızlı ve etkili tedavisi, bu probleme kapsamlı bir yaklaşımla mümkündür. Patolojiyi sadece lokal olarak etkilemek değil, aynı zamanda bütün organizmayı bir bütün olarak güçlendirmek de gereklidir.

Dış etki, sulanma, durulama ve rezorpsiyon preparatları ile tedaviden oluşur. Antibakteriyel etkiye sahip bitkilerin bir çeşidi, hastalığa erken aşamalarda direnmeyi mümkün kılar. Hastalığın formu başladığında, durulama genel tedaviye bir ek olur.

Bademcik iltihabında boğaz yıkaması için birçok reçete vardır, bu da boğaz ağrısını hızla evde tedavi etmenize yardımcı olur. Tek bileşenli maddeler kullanılabilir veya etkilenen alan üzerindeki etkiyi arttırmak için birkaç bitki birleştirilebilir.

En etkili tarifler:

 1. 1 çay kaşığı al. kurutulmuş papatya çiçekleri ve kaynar su dökün. Sıcak bir havlu ya da fularla sarılmış 4-6 saat demlensin. Bir termos veya termo kupa kullanabilirsiniz. Papatya bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, laringeal ödemleri giderir, bakteri plağını çıkarır, küçük yaraları iyileştirir.
 2. Calendula officinalis çiçeklenme kaynar su dökün, 4-6 saat boyunca demlemek için izin verin. Bitki iltihabı giderir ve yaraları iyileştirir. Pürülan kaplamayı yıkar, patojen mikrofloranın ağız boşluğunu temizler.

Su banyosunda suyu pişirebilirsiniz. Bu yöntem daha az zaman alacaktır, ilacı bir kez kullanabilirsiniz. Bunun için, bir kap suya dökülmeli ve ateşe atılmalıdır. Bir diğerinde, daha küçük çaplı bir boyunda kuru otlar konulmalı ve 1 bardak sıvı ilave edilmelidir. Daha sonra ilk yemeklere yerleştirin. Daha büyük bir hacimdeki tankta su biriktikten sonra, yangından inşaatı kaldırmanız, suyu boşaltmanız ve soğutmanız gerekir. Durulamaya başlayabilirsiniz.

Kaynatma sadece durulama yapmakla kalmaz, aynı zamanda ağız ve boğazı da sulandırır. Halk hekimliğinde papatya ve calendula kullanımında uzun yıllara dayanan deneyimler, yüksek derecede etkililik göstermiştir.

Durulama çözeltilerinin hazırlanması için, soda, sıvı halde iyot, deniz tuzu, hidrojen peroksit kullanın.

Foliküler evre bademcik iltihabı başladığında, soda ve iyot ilacı çok yardımcı olur. Hazırlanması için 0.5 tsp olmalıdır. soda, sıcak su dökün, 3-5 damla iyot ekleyin. Pürülan deşarjı kalıcı olarak yıkamak için günde birkaç kez, tercihen her 2 saatte bir durulayın.

Prosedürler arasında, hasta yeni foliküler oluşumları durduracak bir tuzlu su çözeltisi ile sulanabilir.

Eğer eşlik eden semptomlar yoksa, anjinin evde tedavi edilmesi biraz zaman alacaktır. Sık durulama ve sulama enfeksiyonun gelişmesine izin vermeyecek ve bir gün içinde hastalık ile başa çıkabilecektir.

Hızlı tedavi için ilaçlar

Eczane ağı, boğaz hastalıkları için geniş bir yelpazede tedavi sunmaktadır. İlaçlar reçetesiz olarak dağıtılır, ancak doktor randevusu gereklidir. Tedavinin anjina ve taktikleri türünü belirlemek, yalnızca hastalığın tarihine ve hastanın durumuna aşina olan bir doktor olabilir.

Evde rahatsızlığı tedavi edebilecek en popüler ilaçları bilmek güvenli ve hızlıdır. Bunlar:

 • lolipoplar ve pastiller - Grammidin, Strepsils, Travesil, Doktor Anne;
 • spreyler - Kamerun, Stopangin, Bioparox, Tantum Verde;
 • tabletler - Pharyngosept, Imudon, Falimint;
 • antiviral ajanlar - Kagocel, Lavomax, Otsilokoktsinum;
 • antipiretik ilaçlar - Parasetamol, Ibuprofen, Rinza.

Talimatların incelenmesi gerekli ilacın belirlenmesine yardımcı olacak, yan etkileri ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldıracaktır. Listelenen ilaçlar reçetesiz satılır ve ortalama fiyat kategorisine bakınız. Her bir ilaca tam dozaj eklenir.

Entegre bir yaklaşım iyileşme sürecini hızlandıracak ve boğaz ağrısını evde herhangi bir komplikasyon olmaksızın nasıl tedavi edeceği konusunu ortadan kaldıracaktır. Et suyu veya tıbbi solüsyonlarla sık sık durulayın. Pastiller, spreyler ve tabletler şeklinde ilaç bağlanması gerekir. Antiviral ve immünomodülatör tedavi, vücudun iç kuvvetlerini aktive etmeye ve etkiyi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Hasta rejimi

Erken dönemde tedaviyi geciktirmemek ve tedaviye başlamamak tavsiye edilir. Ama ya anı kaçırılırsa ve enfeksiyon ilerlerse? Şiddetli inflamasyon, pürülan kaplama ve yüksek ateş ile komplike ise, anjina evde tedavi etmek ne kadar hızlı? Yatak istirahatına uygunluk, vücudun bağışıklık sistemini patojenik çevreye karşı savaşmaya yardımcı olacaktır.

Bıldırcınların yüzeyindeki bakteriler, virüsler ve mantarların yaşamı sırasında oluşan toksinleri gidermek için su tüketimini arttırmak gerekir. Düz su ve taze dondurulmuş kuru gül kalça, limon, tatlı biber, tatlı ve lahana turşusu, siyah kuşüzümü, kızılcık, kırmızı yaban mersini için yararlı bunların hazırlanması için C vitamini içeren meyve suyu, komposto ve et suları, ile ikame edilmiş olabilir.

Gıdalar proteinli besinlerle güçlendirilmelidir. Büyük bir enerji potansiyeline sahip ve iltihaplanma sürecine direnmeye yardımcı olan tavuk suyu mükemmeldir. Kolay yemek, çabuk sindirilen ve çiğneme ve yutma gıdalarında özel çaba gerektirmeyen hastalıklar zamanında iyidir.

Yemeklerin, suyun, meyve içeceklerinin sıcaklığı oda veya biraz daha yüksek olmalıdır. Yiyecek ve içecek sıcak veya soğuk olmamalıdır. Artan veya azalan sıcaklık, spazmı veya yeni pürülan oluşumları tetikleyebilir.

Angina'nın neyi tedavi edeceğini seçmek için, doktor hem halk ilaçları hem de ilaçları dikkate almalıdır. İlacı bakterinin lokalizasyonuna doğru şekilde ulaştırmak için inhaler ve nebülizatörleri kullanın. Eski form ilaçtan çiftler. Yüksek sıcaklık yoksa kullanılabilirler. Nebulizörler, maddeleri mikro damlacıklar haline dönüştürür. Isıtma olmadığı için yüksek sıcaklıkta da kullanılırlar.

Hızlı iyileşme için temel kurallar prosedürleri kaçırmamak ve genel durumu izlemek için tedavi rejimine uymaktır. Sağlık durumundaki en ufak bir bozulma durumunda, acil bakım yapılmalıdır çünkü bademcik iltihabı başka tehlikeli viral veya bakteriyel hastalıkların (grip, kızamık) bir belirtisi olabilir.

Halk tıbbı ve modern farmakoloji başarıları sayesinde, anjinin evde nasıl tedavi edileceği sorusu şimdi oldukça basit bir şekilde çözülmüştür. Ancak tedavinin başlangıcını geciktirmek, geri dönüşümsüz komplikasyonlara yol açabilir ve solunum sisteminin kronik hastalıklarını provoke edebilir. Enfeksiyonun vücuda tükürük ile yayılması tüm insan organlarını ve sistemlerini savunmasız hale getirir.

İlk boğaz ağrısı uyarılmalı ve semptomatik tedaviye başlanmalıdır. Bu evde bile hastalığın hızlı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Antiviral ve antibiyotik ilaçlarla uzun süreli tedaviye, bir kişinin doğal korumasını sağlamak için immüno-uyarıcıların kullanılması eşlik etmelidir. Ancak bu ilaçlar sadece ilgili doktor tarafından reçete edilmelidir. Boğazın giderilmesine yönelik bütüncül bir yaklaşım kronik şeklini ve uzun bir hastanede kalışını engelleyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir anjinada hidrojenin peroksit ile boğazından bir gargara harcamak mümkün mü?

Üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları çoğu insanı kulaktan dinlemez. hastaya büyük rahatsızlık veren bir karakteristik belirtisi, bu bademcik iltihabı inanılmaktadır - ağız boşluğu ve nazofarenks lenf dokusu kümeleri - solunum yolu hastalıklarında organizmanın koruma ilk seviye.

Boğazdaki tıkaçlar nasıl çıkarılır? "Temizlik" birçok şekilde yapılabilir

Yazar: Alexey Shevchenko 16 Ekim 2017 23:39 Kategori: Daha uzun süre sağlık nasıl korunur? Günün vakti, blogun Alexey Shevchenko sevgili okuyucular "Yaşamın sağlıklı yolu." Herkes, günlük ağız hijyeni olmadan sağlığın korunamamasını bilir.