Loading

Anjina tedavisi yöntemleri

1. Boğazın anjina ile kesişmesi mümkün mü?
2. Bu gibi prosedürler iyileşmeyi hızlandırmaya ve hastalığın komplikasyonlarına karşı korunmaya yardımcı olur mu?
3. Kuvarslar nasıl yapılır?
4. Doktor bu prosedürleri boğaz ağrısı olan bir hastaya reçete ederse ne olur?

İçindekiler:
1. anjina ile etkili ve güvenli durulama için 6 kural
2. Her durulama solüsyonunu nasıl hazırlamalı?
3. Prosedürlerin kendileri nasıl yürütülür?
4. Durulamaların doğru yapıldığını nasıl anlayabiliriz?

İçindekiler:
1. angina ile gargara kaç gün gerekir?
2. Boğazımı hiç durulayabilir miyim?
3. Çoğu vakada hastalar boğazda kaç gün ağrıyor?

içerik
1. Boğaz ağrısı ile ne sıklıkta gargara yapmalıyım?
2. Durulama programı nedir?
3. Genel olarak önerilenden daha sık veya daha az sıklıkta boğaz açmak mümkün mü?

1. Hangi durumlarda durulama gerekli?
2. Daha hızlı iyileşmek için durulamada anjin yardımcısı mı?
3. Anjina ile durulama mümkün değil mi?

İçindekiler:
1. Boğaz ağrısı ile gargara yapmak mümkün mü?
2. Bu işlemleri nasıl gerçekleştirebilirsiniz, ama nasıl yapamazsınız?
3. Angina ile gargara yapmak için hedefler nelerdir?

Eğer sadece böyle bir hastalık prensipte mevcut olmadığı için evde kronik anjina tedavisi imkansızdır. Bu genellikle bademcikler ve farinksin kronik fungal lezyonları, daha az sıklıkla kronik bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Bu hastalıklar tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir ve sadece evde kronik bademcik iltihabı tedavi edilmez. Bu nedenle, böyle bir hastalığı tedavi etmeden önce, her zaman nedenini belirleyebilecek bir doktora danışmalısınız.

Boğaz ağrısını evde tedavi etmek için yıllarca çalışılan bir şemaya ihtiyacınız var. Bu tedavi, hastanın durumunu normale döndürmek ve onu anjinin komplikasyonlarından korumak için 1-2 güne izin verir. Aynı zamanda, karmaşık prosedürlerin uygulanması ya da pahalı ilaçların uygulanması gerekli değildir: evde boğaz ağrısının yetkili tedavisi herhangi bir hasta için uygun maliyetlidir. Bu şema öyle görünüyor ki...

Angina'nın evde birçok şekilde tedavi edilebileceği konusunda bir görüş var. Aslında bu görüş bir efsanedir: Boğazları tedavi etmenin tek etkili, gerekli ve yeterli yolu antibiyotik almaktır. Diğer yollar ya da çok az kullanım, ya da açıkçası zararlı...

Bu kurallara uyulursa, anjin evde hızlı, güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Kırılırlarsa, hastalığın komplikasyonlarını geliştirmek oldukça olasıdır ya da tedavi tehlikeli ve pahalı olacaktır.

Anjina tedavisinde gerçekten etkili yöntemler şunlardır:

1. Tabletler veya süspansiyonlar halinde antibiyotiklerin oral uygulaması;
2. Antibiyotiklerin enjeksiyonu (genellikle hastanelerde kullanılır);
3. Jet antibiyotik infüzyonu;
4. Boğazın çeşitli anti-inflamatuar çözeltiler ve ajanlarla anestezi ile durulayın;
5. Ağrıyı azaltmak için boğazı tedavi etmenin diğer yolları.

Halk hekimliğinde de yararlı sayılır:

1. Sıkıştırır;
2. İnhalasyonlar;
3. Çeşitli antiseptik solüsyonların iltihaplı bademciklerine uygulama - parlak yeşil ("yeşil"), Lugol çözeltisi, manganez;
4. Aprazın rip ve çıkarılması.

Gerçekten hızlı, etkili ve güvenilir bir tedavi için tek bir yöntemin uygulanması yeterlidir - antibiyotiklerin kullanımı ve evde, hemen hemen her zaman yutma yoluyla alınır. Ve sadece boğaz çok fazla ağrırsa, çeşitli solüsyonlarla durulanabilir veya anestezik ilaçlarla anestezi edilebilir. Diğer tüm yöntemler, hastanın gerekliliğine inandığı ve bazılarının tamamen zararlı, tehlikeli olduğu ve kullanılmaması gerektiği kadarıyla yardımcı olur. Neden böyle olur ve hangi yöntemlerin kullanılabileceği ve kullanılması gerektiği ve hangisinin daha iyi olması gerektiği, "Boğaz ağrısı tedavisi yöntemleri" ni anlıyoruz.

© Copyright 2014-2018 AntiAngina.ru

Site materyallerini kopyalamak, yalnızca kaynağa etkin bir bağlantının gösterilmesiyle mümkündür

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir: Etkili yöntemler

Yılın herhangi bir zamanında, insan vücudu virüslere ve enfeksiyonlara karşı hassastır. Yapılan çalışmalara göre solunum yolu hastalıklarının yaklaşık% 80'ine angina eşlik ediyor. Yetişkinler çocuklardan daha az sıklıkta hastalanırlar. Bu nedenle, anjina tedavisinde en etkili yöntemleri bilmek bizim için çok önemlidir. Zayıf bağışıklık, hastalanmak yeterince kolaydır. Birkaç yudum soğuk su veya soğuk hava çıkarır. Boğazın kızarması gerçekleşir, bademcik iltihabı başlar.

Anjin. Bu hastalık hakkında ne biliyorsun?

Anjina stafilokok, streptokok ve pnömokokların neden olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Burun, larinks ve bademciklerin mukoza zarını etkiler.

2 ana tipe ayrılmıştır:

 1. Catarrhal anjinası - hastalık sıcaklık olmadan yumuşak bir formda ilerler. Antibiyotik kullanımını gerektirmez. Etkili tedavi için, halk ilaçları en iyi şekilde kullanılır.
 2. Purulent boğaz ağrısı (foliküler ve lacunar anjina) - hastalık belirgin komplikasyonlarla ilerler. Vücut ısısı yükselir, larenksin şişmesi vardır, bademcikler üzerinde pürülan döküntüler, boğazda şiddetli bir ağrı vardır. Tedavi süresince tıbbi ve halk ilaçlarını birleştirmek mantıklıdır.

Boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilir?

Anjin etkin ve hızlı bir şekilde tedavi etmek için standart bir kurtarma prosedürü gereklidir:

Yatak istirahatı. Vücudun tamamen iyileşmesi için ağır fiziksel efordan kaçınılması gerekir. Bu kuralın ihmal edilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

Bol içecek ve ılımlı yiyecek. Çok miktarda sıvı, hücreleri gereken nem ile doyurur, bu da bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Orta derecede yiyecekler vücudu besinle aşırıya kaçmayacak, ama enerjiyi geri kazanmak için daha fazla enerji verecektir.

Bir doktor veya geleneksel tıp ilaçları tarafından reçete edilen tabletlerin kullanımı. Bu paragrafın uygulanması hayati önem taşımaktadır. Hiçbir hastalık kendi kendine geçmez, mutlaka gerekli tedavidir.

Angina'nın en yaygın ev tedavi yöntemleri

 • durulama;
 • sıkıştırır;
 • inhalasyon;
 • halk ilaçları;
 • tıbbi preparatlar (antibiyotikler).

Yukarıdaki yolların her birini daha ayrıntılı olarak ele alalım. Ve böylece,

Boğaz durulama

Durulama, anjina tedavisinde en etkili ve güvenli yöntemlerden biridir. Bu durumda, ilaca vücuda girmez, ancak doğrudan hasarlı bademcikler. Boğazınızı etkili bir şekilde durulamak için çeşitli tarifler vardır.

 1. 100 ml ılık su için 15 ml calendula tentürünün seyreltilmesi gerekli olacaktır. Her iki saatte ihtiyacınız olan ilk iki günde durulayın, sonra günde 3-4 kez durulayın.
 2. İyot - tuz çözeltisi yapmak. yarım çay kaşığı tuz (2.5 g) ve sodyum (2.5 g), aynı miktarda çözünmesi için su (200 mi) içindeki bir cam Bunu yapmak için, iyice karıştırın ve iyot 7 damla ekleyin.
 3. Bazı halk şifacıları, boğaz ağrısında sıcak bir bira içmeyi öneriyor.
 4. Sarımsak infüzyonu. 100 gr ince kıyılmış sarımsak almak ve 100 ml kaynamış suya oda sıcaklığında dökmek gerekir. 6 saat bekletin. Kullanmadan önce zorlanma.
 5. Tedavi boğaz ağrısı da bal çözeltisi ile durulanabilir. Bunu yapmak için, 200 ml ılık suda 1 tatlı kaşığı bal seyreltin. 3 saatte bir durulayın.
 6. En iyi antiseptiklerden biri adaçayıdır. Çözeltiyi hazırlamak için 20 gram ezilmiş adaçayı yaprağı 400 ml kaynar suya dökülür ve 30 dakika bekletilir. Günde iki kez durulayın.
 7. Her saat başı bir durulama için infüzyon uygulandı ve aşağıdaki gibi hazırlandı: Taze veya kurutulmuş muzun 4 adet ezilmiş yaprağı 1 bardak kaynar su (200 ml) ile dökülür ve 30 dakika bekletilir.

Boğaz ağrısının durulama ile maksimum sonuç elde etmesini sağlamak için, prosedür, özellikle hastalığın başlangıcından sonraki ilk birkaç günde bir ila iki saat arasında tekrarlanmalıdır. Kursun uzunluğu hastanın bireysel durumuna bağlıdır.

kompres

Sıkıştır - boğazın üzerine yerleştirilmiş bir dolgu ile bir bandaj. Anginayı iyileştirmeye, bademciklerin şişmesine ve yutma sırasında ağrının azaltılmasına yardımcı olur.

Kompresler tarifleri

 1. Beyaz lahana yaprakları bademciklerin şişmesini gidermek için yardımcı olur. Boğaz ağrısına takılmalı ve bir yün atkı ile sarılmalıdırlar. Sıkışmayı her iki ila üç saat arasında değiştirin.
 2. Boğazın iyileşmesi de gece sıkışmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için bir avuç bisküvi, bir sarımsak başı ve bir bardak kaynar suya ihtiyacınız var. Bisküvi, kaynar su ile dökülmeli, ince kıyılmış sarımsak ekleyin. Peksimetlerin suyunu ıslatmasına izin verin, ardından kalan sıvıyı boşaltın. Karışımı bir pamuklu çorap veya kumaşa koyun ve tercihen gece boyunca boğazınıza koyun. Yanma hissi varsa, derhal derhal çıkarılmalıdır.
 3. Bir üniformalı haşlanmış patates - anjina tedavisinde vazgeçilmez bir üründür. İnhalasyon ve kompres için kullanılabilir. Bunu yapmak için, patatesleri gerdirin ve bir çorap içine koyun, sonra boğazını sarın ve bir yün atkı ile üstüne sarın.
 4. Bir boğaz ağrısı tedavisinin bir sonraki reçetesi için gerekli olan: bitkisel yağ, soğan ve yağ süzme peynir. Boğazı bitkisel yağla yağlayın. Daha sonra, kıvrılma karışımının yarısına yaklaşık 2: 1 oranında uygulayın. Boğazını yiyecek filmiyle sarın veya polietilen uygulayın, böylece hava geçmez. Sonunda sıcak bir eşarp ile sarılmış. Karışımın geri kalanı ile 30 dakika sonra prosedürü tekrarlayın.

Sıkıştırmanın maksimum etkisini elde etmek için, yatmadan önce uygulanması tercih edilir.

soluk alma

İnhalasyonlar boğazdaki mukoza zarını mükemmel şekilde nemlendirir ve iltihaplı bölgelerinin hızlı iyileşmesini sağlar.

Bu alanda en popüler tedavi yöntemi, haşlanmış patateslerin üniforması ile solunmasıdır. Sebzeli bir tencere, stabil bir yüzeye yerleştirilir, üzerinde hasta hafifçe eğilir ve başını bir havluyla kapatır. Bu nedenle, ateşli bir çiftten bir larynxin yanmaması için çok dikkatli olmak gerekir.

Ikinci yol. Anjina için daha az etkili bir tedavi, soğan-sarımsak inhalasyonu ile elde edilemez. Küçük bir rende soğan ve sarımsak rendeleyin ve rahat bir yemek koyun. 5 dakika nefes al. 3 saat sonra, prosedürü tekrarlayın. Dikkat lütfen! Kardiyovasküler sistem ihlalleri varsa, inhalasyon sarımsak olmadan yapılmalıdır.

Üçüncü yol. Uzman inhaler. Evin bir kompresör nebülizörü varsa, o zaman normal tuzlu su veya "Borjomi" maden suyu ile inhalasyon yapabilirsiniz. Pürülan boğaz ağrısı ile, inhalere ilave ilaç süspansiyonları eklemek gerekir.

Anjina tedavisinin maksimum etkisini elde etmek için, inhalasyon 4-5 saat arayla tekrarlanmalıdır. Prosedürden sonra, yaklaşık 30 dakika boyunca su içmemesi ve su içmemesi tavsiye edilir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Anneanneden anneye kadar, zaman zaman insanların viral ve bulaşıcı hastalıkları tedavi yöntemleri aktarıldı. Bugün en etkili ve yaygın araçları sağlayacağız.

Tarif numarası 1 eşit oranlarda tereyağı ve bal karıştırın, 1 yumurta sarısı ekleyin. 1 çay kaşığı her 1 ila 2 saatte bir alın. Karışım, boğazı iyi yağlar, öksürmeyi önler ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur.

Reçete numarası 2. Hastalığın anjina ile ilk aşamasında, etkili bir ev ilaç üç yıllık bir Kalanchoe. Semptomları ortadan kaldırmak için, bu bitkinin yapraklarını bir miktar periyodik olarak çiğnemek günde birkaç kez yeterlidir.

Anjina tedavisi için antibiyotikler, sadece bir doktorun kesin olarak belirtilen bir dozda atanmasından sonra, bağırsak mikroflorasını korumak için preparatlarla birlikte alınmalıdır.

Angina, etkili tedavi yöntemleriyle aşılabilecek bulaşıcı bir hastalıktır. Hamilelik sırasında ve laktasyon döneminde anjin tedavisi için yukarıda belirtilenlerin hepsine uymamak için dikkat edilmelidir. Katılan hekimin zorunlu danışmanlığı zorunludur.

Her ailede, nesilden nesile aktarılan, yaşlanma geleneği olan yaşlılık gelenekleri vardır. Fakat inhalasyon vücut için gerçekten çok faydalıdır ve solunum hastalıklarından hızlı iyileşmeye katkıda bulunur? Bu sorunun cevabı Dr. Inhalations - Dr. Komarovsky's School adlı programda Dr. Komarovsky tarafından verilmektedir.

Anjina tedavisi yöntemleri

Anjin tedavisi zamanında ve yetkin olmalı, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ama angina'yı tedavi etmeden önce, anjinanın ne olduğunu bilmelisin. Angina (akut tonsillit), farinksin lenfoid oluşumlarında inflamasyonun gelişmesiyle bulaşıcı bir hastalıktır.

Bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalık olduğundan, bu nedenle bulaşıcıdır. Enflamasyonun en yaygın lokalizasyonu palatine bademciklerdir. Bir ve her ikisi de hayran olabilir.

Ve süreç daha sonra tek taraflı veya iki taraflı. Angina mevsimselliği ile karakterizedir, özellikle anjin, sonbahar - kış döneminde yaygındır.

Çocuk gruplarında bazen kitlesel bir insidans vardır. Bu gelişmemiş bağışıklık sistemi ve daha yakın temastan kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda, enfeksiyon sadece öksürük ve hapşırma (hava yoluyla damlacık yolu) ile değil, aynı zamanda ortak oyuncaklar, ev eşyaları kullanıldığında da yayılır.

Angina neden oluşur?

Hastalığın nedeni enfeksiyonun vücuduna giriyor. Bir kişi bir hastadan veya bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcısından bulaşır.

Enfeksiyonu vücuda aldıktan sonra hastalık bir veya iki gün boyunca gelişir. İlk belirtilerin ve enfeksiyondan birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki enfeksiyöz ajanlar boğaz ağrısına yol açabilir:

En sık görülenleri streptococcus ve staphylococcus'un neden olduğu bakteriyel anjina, daha az sıklıkla pnömokok, meningokoktur.

Fungal angina mantar benzeri mantar Candida neden olur. Solunum yolu, herpes virüsü - Coxsackie çeşitli viral enfeksiyonların neden olduğu Viral bademcik iltihabı.

Çocukluk döneminde (beş yıla kadar) en yaygın viral bademcik iltihabıdır. Herpes virüsü çocuk takımında çok çabuk yayılır, hastayla temas halinde olan tüm çocuklar enfekte olabilir.

Aşağıdaki faktörler akut tonsillit gelişimine yatkındır:

 • sık bulaşıcı hastalıkların transferi;
 • Vücudun sık hipotermisi;
 • azaltılmış bağışıklık varlığı;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içecekler ve yiyecekler;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.

Hastalık tezahüratı

Angina karakteristik semptomlara ve genel özelliklere sahiptir. Yaygın semptomlar bir intoksikasyon sendromu için tipiktir:

 • Vücudun genel halsizlik;
 • hasta hızla yorulur;
 • çocuklarda kusma veya mide bulantısı olabilir;
 • vücut ısısı yükselir (bademcik iltihabının neden olduğu enfeksiyona bağlı olarak);
 • eklemlerde ağrı;
 • miyalji;
 • baş ağrısı (aynı zamanda zehirlenmenin ciddiyetine bağlıdır).

Akut tonsillitin çeşitli klinik formları vardır:

 • laküner;
 • foliküler;
 • Mavi dil;
 • fusospirochetal.

Lacunar formu, foliküler form - ayrıca pürülan denir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri:

 • en keskin başlangıç;
 • zehirli işaretlenmiş;
 • boğaz ağrısı yoğun;
 • yutulursa, ağrı kulağa verilir;
 • Submaksiller lenf nodları lezyonun kenarında veya her iki tarafta artar;
 • Lenf düğümlerine dokunduğunda şiddetli ağrıları olur;
 • boğaz kırmızıya döner;
 • bademcik şişer;
 • mukoza üzerinde 0.5 cm kadar pürülan foliküller vardır;

Folikülü açtıktan sonra hastanın durumunun düzeldiği, intoksikasyon sendromunun azaldığı belirtilmelidir.

Lacunar boğaz ağrısı belirtileri:

 • süreç foliküler anjin gibi keskin bir şekilde başlar;
 • zehirlenme belirtileri daha belirgin;
 • sıcaklık 40 dereceye ulaşabilir;
 • en güçlü boğaz ağrısı;
 • hasta yemek yemeyi veya içmeyi reddeder;
 • submandibular lenf düğümleri mutlaka genişlemiş, ağrılıdır;
 • mukus üzerinde - pus bademciklerin lakunalarında birikir, ifade edilen işlemle sürekli filmler olabilir;
 • Filmler çıkarılırsa, mukoza etkilenmeden kalır;
 • pürülan baskınların çözümünden sonra durum iyileşir.

Catarrhal boğaz ağrısı belirtileri:

 • başlangıç ​​aşamalı;
 • sıcaklık subfebrildir veya hiç bir artış yoktur;
 • değişiklikler bademciklerin üst katmanlarında bulunur;
 • boğaz kuruyor olması ile başlar;
 • sonra terleme ve ağrı var;
 • lenf düğümleri değişmez;
 • bademcikler kızarıklık, şişme;
 • pürülan baskınlar mevcut değildir;

Kataral form bademcik iltihabı, pürülandan daha kolay ilerler.

Ülseratif-membranöz form aşağıdaki semptomlara sahiptir:

  • Genel sağlık çok değişmez;
  • sıcaklık subfebril;
  • mukozanın ülserasyon alanları ile gri gri.

Mantar anjina için, aşağıdaki belirtiler normaldir:

   • genel sağlık rahatsız edilmez;
   • Hipertermi çoğunlukla yoktur;
   • plak beyazı, kıvrılmış;
   • Azaltılmış bağışıklık, sık antibiyotik kullanımı ile gelişir.

Akut tonsillitin şeklini ve etyolojisini belirleyebilir, sadece bir doktor olabilir.

Hastalığın teşhisi

Angina ile ne yapmalı? Klinik bulguların gelişmesiyle, bir doktor konsültasyonu zorunludur. Yerel doktor, pratisyen hekim, aile doktoru, enfeksiyon uzmanı, kulak burun boğaz uzmanına gidebilirsin.

Ankete dayanarak, faringoskopiden sonra doktor zaten akut tonsilliti teşhis edebilir. Her formun kendi karakteristik belirtileri olduğundan.

Enfeksiyöz ajanı belirlemek için mukoza zarından bulaşmalar ve yıkıntılar yapılır.

Antibiyotiklere duyarlılık belirlenir. Genel klinik testlerde, inflamatuar bir süreç belirtileri vardır.

Hastalığın tedavisi

Tedavi ayaktan, ağır anjina ve genç yaştaki çocuklar başta olmak üzere, yaşamın ilk yılı olan hastalara yatırılır.

Anjin tedavisi sadece bir doktor tarafından çözülür, kendi kendine tedavi kabul edilemez. Sadece bir uzman etkili bir tedaviyi reçete edebilir.

Anjina virüsü v etyolojisi nasıl tedavi edilir? Viral enfeksiyonlar için zorunlu bir koşul antiviral tedavidir. Bunun için aşağıdakiler geçerlidir:

Antiviral ilaçlar çeşitli dozaj formlarında mevcuttur.

Antiviral tedavi başlamadan önce hastanın durumu daha iyi olacaktır.

Bakteriyel etiyolojinin angina nasıl tedavi edilir? Bu durumda antibakteriyel tedavi kullanılır:

Katılan hekim tarafından ilaç seçimi, dozaj, kabul sıklığı, yatış süresi belirlenir. Kendi kendine ilaç tedavisi bir durumu kötüleştirebilir ve komplikasyonların gelişmesini ve mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı direncini geliştirebilir.

Vakaların büyük çoğunluğunda, tedavi süreci 7 ila 10 gündür. Ağrı sendromu kaldırmak ve sıcaklığı düşürmek için, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır:

Ayrıca, hipertermiyle, fiziksel soğutma etkilidir: vücudu ılık suyla veya bir su-alkol solüsyonuyla ovalayarak, büyük kaplara buz uygulayarak.

Herhangi bir form ve bademcik iltihabı ile antihistamin tedavisi kullanılır:

Antihistaminikler bademciklerin şişmesini azaltmaya yardımcı olur.

Angina mantarı genesisini tedavi etmek ne kadar çabuk? Mantar enfeksiyonu tedavisi için geçerlidir:

Plak da bir soda çözeltisi kullanılarak çıkarılabilir.

Tonsillit tedavisi için genel öneriler vardır:

   • şiddetli zehirlenme belirtileri periyodu için yatak istirahatine uyum;
   • Toksik maddelerin yok edilmesini hızlandırmak için büyük miktarda sıvı içmek;
   • odanın havalandırılması;
   • Hasta odasının dezenfektanlarla ıslak tedavisi;
   • diğerleri hasta bir aile üyesi ile temas halindeyken tek kullanımlık maskeleri giymelidir;
   • ayrı bir tabak kümesinin tahsis edilmesi;
   • Soğuk ve sıcak yiyecekleri hariç tutun.

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir?

Hızlı iyileşme sadece etiyotropik tedavinin kullanımıyla değil, aynı zamanda lokal terapi ile de kolaylaştırılır. Yerel terapi yardımı ile gerçekleştirilir:

   • durulama;
   • tabletlerin emilmesi;
   • Tıbbi preparatların çözeltileri ile boğaz tedavisi.

Boğazınızı ilaç ve geleneksel ilaçlarla yıkayabilirsiniz.

Gargara yapmak için ilaçlar:

Gargara anjinanın keşfinden sonra mümkün olan en kısa sürede başlatılabilir.

Gargara olabilir halk ilaçları:

   • calendula, adaçayı, papatya;
   • birkaç damla iyot eklenmesi ile hidrojen peroksit çözeltisi;
   • su-tuz çözeltisi;
   • bir soda çözeltisi ile;
   • fizyolojik salin;
   • deniz suyu;
   • sulu bir propolis tentür çözeltisi ile.

Bu çözümler boğazı dezenfekte eder, iltihabı ve dokuların şişmesini azaltır. Gargara, alternatif tıbbi ve halk ilaçlarına ihtiyacın var.

Boğazınızı yıkadıktan sonra en az 30 dakika boyunca yememelisiniz. Bireysel kontrendikasyonlar mutlaka dikkate alınır.

Bademcikler tıbbi aerosoller ve spreylerle tedavi edilerek bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Aşağıdaki ilaçları angina ile uygulayın:

Bu grup antiseptik tedavi, anti-inflamatuar ve analjezik sağlar.

Çoğu durumda, bademcik iltihabı iki ilaç reçete edilir, ancak bir uzman tarafından belirlenir.

Ayrıca, anjinada rezorpsiyon için tabletler ile etkili bir terapötik etki ve tedaviye sahiptir. İşte bunlardan bazıları:

Hastanın yaşı mutlaka dikkate alınmalıdır, çünkü anjinli okul öncesi çocuklar için birçok tablet kontrendikedir. Ayrıca anjin tedavisinde de uygulanır ve sıkıştırılır.

Kompresyon için su-alkol solüsyonları hazırlayın. Kompresyonlar, genişlemiş lenf düğümlerinin bulunduğu çene altındaki alana angina ile yapılır. 30 - 60 dakika boyunca günde birkaç kez kompres uygulayın.

Dimexide ile de sıkıştırma yapabilirsiniz. Çözeltinin seyreltisini gözlemlediğinizden emin olun, cildi yakabilirsiniz. Sıkıştırma 30 dakika boyunca üst üste yerleştirilir. Multiplicity - Günde 1-3 kez.

Kompresler anjin tedavisi sırasında birleştirilebilir.

Popüler yöntemlerden sarımsak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağzınızda saklanabilir ve sadece tutulur ve boğazınızı yıkamak için doğranmış sarımsak ile çözümler hazırlayın.

Ayrıca alerjilerin yokluğunda balın anjin ile çözülmesini sağlayabilirsiniz. Pancar suyu da boğaz ağrısı yerel tedavi ile gargara için uygundur.

Tamamen 1 gün boyunca boğaz ağrısını tedavi etmek imkansızdır, ancak hastalığın ilk gününden itibaren anjina tedavisi başlamış, iyileşme daha erken ortaya çıkmaktadır.

Karmaşık tedavi ve etiyotropik ve lokal (zorunlu bir boğaz ile spreyleri tedavi etmek ve tedavi etmek, tabletleri eritmek) uygulamak, boğaz ağrısının tedavisi için halk yöntemlerini uygulamak zorunludur.

Tedavi sırasında anjina'nın catarrhal formu yaklaşık 5 gündür. İyileşme yoksa, tam tersi, 4-5 gün sonra daha da kötüleşirse, bakteriyel bir enfeksiyonun veya komplikasyonların gelişiminin eklendiğini gösterir.

Boğaz ağrısının pürülan formları, hastanın uygun şekilde tedavi edilmesi koşuluyla, 1.5 ila 2 hafta süreyle kürlenir.

Hangi komplikasyonlar oluşabilir?

Geç tedavi ile, bacaklarda enfeksiyon transferi, uygun olmayan tedavi, tedavi önerilerine uyulmaması - tonsillit komplikasyonları gelişebilir.

Bu olabilir:

   • servikal lenfadenit;
   • paratonazil apsesi;
   • romatizma;
   • kalbin yenilgisi;
   • eklemlerin yenilmesi;
   • sepsis;
   • glomerülonefrit.

Bu patolojilerin gelişmesini önlemek için, tedavinin zamanlamasına ve yatak istirahatine bağlılık ilk günlerine uymalısınız. Boğaz ağrısı tedavisi sonrası, en az iki hafta boyunca ağır fiziksel efor sarf etmeyin.

Önleyici tedbirler

Anjina gelişimini önlemek için aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

  • Hasta solunum yolu enfeksiyonları ile temastan kaçının.
  • Aşırı ısınma.
  • Tüm hastalıkları tedavi etmek için zamanında.
  • Bağışıklığı güçlendirmeye yönelik tedbirleri uygulamak.
  • Kişisel hijyene dikkat edin.
  • Soğuk içecek ve yiyecek içmeyin.
  • ARVI epidemisi sırasında, önleyici dozajlarda antiviral ilaçlar almak.
  • Salgın hastalık yerlerine gitmeyin.

Bu nedenle, önerilen önlemleri takip ederek boğaz ağrısından kaçınılabilir.

Geleneksel tıp kullanımı ile anjin tedavisi yöntemleri

Angina'yı halk yöntemleriyle tedavi etmenin çeşitli yolları vardır.

En iyi sonuç için, tedaviye başlamadan önce bir doktora danışın.

Eğer antibakteriyel bir yol restoratif araç ve durulamalarla birlikte reçete edilirse, önerilerine uyulmalıdır.

Angina basit bir hastalık değildir. Yanlış tedavi, bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi sürecinde hangi kurallara uyulmalıdır.

Hastalığı halk ilaçları ve ilaçları kullanarak tedavi edebilirsiniz. Tedavide aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Yatak istirahatine sıkı bir şekilde uyulması gereklidir. Hastalığı "ayaklarınızın üzerinde" hareket ettirmek, daha sonra ciddi komplikasyonlar alabilirsiniz;
 • Belli bir diyete uymalısınız. Gıdalar boğaz ağrısını tahriş etmemeli, rahat bir sıcaklığa sahip olmalı ve proteinler ve vitaminler içermemelidir;
 • Daha fazla içmek ve vücudun su dengesini korumak gereklidir;
 • Mümkün olduğunca sık gargara;
 • Isınma prosedürlerinin iyi bir etkisi olacaktır;
 • Doktor tavsiyelerini takip edin ve gerekli ilaçları alın.

Yukarıdaki kuralları yerine getirmek için, hasta bir liste açmak ve evde biraz vakit geçirmek daha iyidir. Boğazın ilk belirtileri olduğunda, hemen tedaviye başlamalısınız.

Evde tedavi prosedürleri, durulama, sıkıştırma, inhalasyon ve soğuma ile yapılabilir.

Eğer hastalığın belirtileri birkaç gün içinde kaybolmazsa veya daha da kötüleşirse, doktora haber vermeli ve tedaviyi düzeltmelisiniz.

Bademcik iltihabı ile gargara neden gereklidir

Bu enfeksiyöz hastalığın akışı düzenli durulamalarla kolaylaştırılır. İletiminin bir sonucu olarak, iyileşme süreci hızlanır:

 • Iltihabı provoke eden pürülan çökeltilerin ve patojenik mikrofloranın çıkarılması vardır;
 • Patojenik mikroorganizmalar çıkarılır;
 • Bademcikler üzerinde bulaşıcı maddelerin yayılmasını önleyen belirli bir ortamın oluşumu;
 • Boğazdaki ağrı azalır;
 • Genel durum gelişir.

Durulama sırasında, iltihaplanma sürecini tedavi etmek daha kolaydır. Bu işlemlerden sonra komplikasyon riski azalır.

Bademcikler tedavi edilmezse, bakteriler kanın içine girebilir ve iç organlara zarar verebilir.

Boğazın iyi temizlendiğinden emin olmak için, en az 200 ml durulama için büyük hacimde çözeltinin kullanılması gerekmektedir. Gargara günde 4 kez durulanır.

Akut dönem duruncaya kadar tedavi kesilemez. Durulama çeşitli solüsyon ve decoctions ile yapılabilir.

Durulama çözeltisi kullanarak

Anjin tedavisinin yolları göz önüne alındığında, tuzlu su çözeltisi yardımı ile durulama hakkında hatırlamalısınız. Bu bileşiğin hazırlanması zor değildir. Her dairede tuz var.

Bu tarifin kullanılması hastalığın süresini azaltabilir. Çözeltiyi hazırlamak için bir çay kaşığı tuz ve bir bardak suya ihtiyacınız vardır. Ona biraz iyot ekleyebilirsiniz.

Çözelti tüketimden kısa bir süre önce hazırlanır. Sıcak olmalı, ama çok sıcak olmamalı. Bir prosedür sırasında, çözeltinin tüm hacmi kullanılır.

Bu aletin yardımıyla, mukoza zarının dezenfeksiyonu ve iyileşmesi gerçekleştirilebilir. Bileşim şişlikleri giderir ve tahrişi giderir.

Durulamadan bir süre sonra yemeyin.

Soda bileşimi

Kabartma tozu, boğaz ağrısını etkili bir şekilde tedavi etmek için yeterince sık kullanılır. Sulu bir çözelti hazırlamak için kullanılır.

Bileşimin bir anti-enflamatuar etkisi vardır. Zararlı mikroorganizmaların çoğalmasına izin vermeyen bir alkalin ortamının mukoza yüzeyinde oluşumu destekler.

Durulama solüsyonu hazırlamak için bir çay kaşığı soda ve dik kaynar suya ihtiyacınız vardır. Soda tamamen eriyene kadar camda karıştırılırlar.

Çözünme sürecinde karakteristik bir tıslama gözlenir. Durulama için, oda sıcaklığı olması gereken bileşimi kullanın.

Videodaki ayrıntılı talimatlara bakın:

Prosedürler günde en az 4 kez yapılmalıdır. Bütün çözüm bir defada kullanılır. Bu ilaç mide problemleri olan kişiler için dikkatli kullanılmalıdır.

Çay ağacı yağı uygulaması

Esansiyel yağı kullanırken, doğal dezenfeksiyon yapılır. Her türlü yüzeyi tedavi etmek ve yanıklardan korkmamak için kullanılabilir.

Yara iyileşmesi ve bakterisidal özellikleri vardır. Bununla birlikte sadece cildi değil, aynı zamanda mukoza zarlarını da tedavi edebilirsiniz.

Çözeltiyi hazırlamak için ılık su ve birkaç damla esansiyel yağ gereklidir. Kompozisyon günde birkaç kez kullanılır.

Durulamadan sonra 20 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin. Bu yöntemin hastalığın akut aşamasında kullanılması etkisiz olabilir.

Propolis alkol tentürü kullanımı

Anjinayı tedavi etmenin yollarından biri, alkol tentürüyle tedavidir. Onun yardımıyla birçok hastalık tedavi edilir. Eczanelerde satılmaktadır.

Ayrıca satın almak için arıcılar ile irtibata geçebilirsiniz. Kendinden pişirme seçeneği mümkündür.

Boğaz ağrısı tedavisinde tentür kullanmak için, bir bardak ılık su almak ve içinde bir kaşık tentürü çözmek gerekir. Gargara günde en az 3 kez olmalıdır.

Bu ilacın yardımıyla pürülan anjina bile tedavi edilir. Patojenik mikrofloranın bir baskısı ve mukoza yüzeylerinin tahrişini ortadan kaldırır. Hızlı doku rejenerasyonu gerçekleştirilir.

Diğer tarifleri uygulamak

Hastalığın hızlı tedavisi için farmasötik ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca insanların tarifleri kullanılır. Durulamalar kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 • Adaçayı kaynatma. Kuru ot, bir bardak kaynar su içinde ezilir ve çözülür;
 • Sarımsak tentürü pişirmek için, birkaç diş sarımsak alır. Küçük parçalar halinde kesilir ve ılık suyun bulunduğu bir bardağa konurlar. Kompozisyon 5 saat süreyle infüze edilmelidir. Bundan sonra, durulama için kullanılabilir;
 • Bal çözeltisi. Ilık suda çözülür ve durulama için kullanılır. Bu bileşimin yardımıyla, enflamatuar süreçler iyi bir şekilde giderilir;
 • Okaliptüsün kaynatılması. Bu bileşim ile durulayın günde en az 3 kez yapılmalıdır;
 • Elma sirkesi. Sıcak suda çözülür ve durulama için kullanılır;
 • Limon suyu veya kırmızı kuş üzümü içeren bir çözüm.

Herhangi bir araç kullanırken belirli bir etki olacaktır. Ana şey düzenli olarak durulamaktır. Bu, kurtarma işlemini hızlandıracak ve komplikasyonları önleyecektir.

Ancak bir durulama ile bademcik iltihabından kurtulmak zordur. Kompleks terapötik önlemler kullanılmalıdır.

Şifa ve otlar ile tedavi

Hastalık, decoctions ve otlar ile tedavi edilebilir. İçeri alınırlar. Anti-inflamatuar ve immünomodülatör etkileri vardır.

Bazı araçların kullanılması, ağrının giderilmesine ve vücut sıcaklığının düşürülmesine yardımcı olur. Hipertermi azaltmak için kireç çiçekleri kaynatma kullanabilirsiniz. Ayrıca bal ekler.

Ahududu çayı. Limon suyu veya kırmızı kuş üzümü içeren sıcak çay. Bal veya meyve suyu eklenmesi, ılık bir çözelti içinde yapılmalıdır.

Bu bileşim iyileştirici özellikleri daha iyi korur. Bademcik iltihaplanmasını bir bardak süt ve kuru incir ile tedavi edebilirsiniz.

Bu materyal de sizin için ilginç olacak:

Süt kaynar, incir ile doldurulur. Sütü soğuttıktan sonra içmelisiniz. Uyuşturucu gece daha iyi.

Anason tohumları. Kaynar su ile dökülür ve birkaç saat boyunca ısrar edilir. Gün boyunca, birkaç çay kaşığı tentür alınır.

Bir sonraki resepsiyonlar arasındaki aralık 30 dakikayı geçmemelidir.

Bir karanlığın yıldız işaretleri. Kaynamış su ile dökülür ve birkaç saat boyunca infüzyona bırakılır. İnfüzyon 50 ml için günde 3 kez oral yoldan alınır.

Aloe yaprakları ezilir ve bir kavanoza yerleştirilir. Şeker kavanoza dökülür. Kompozisyon bu formda 3 saat bırakılmıştır. Bitki suyu başlatır ve şeker çözülür.

Asma kavanoza dökülür ve 2 gün beklemeye bırakılır. Ortaya çıkan çözelti ağızdan 1 kaşık dolusu alınır.

rezene tohumu, Psyllium, anne-ve-üvey anne, tatlı yonca veya arnika: suyu hazırlamak için de kullanılabilir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Angina - evde tedavi. Erişkinlerde anjinin hızlı tedavisi

Angina neredeyse en yaygın bulaşıcı hastalıktır. Sıklıkla ARI ve ARVI ile karıştırılır, ancak onu listelenen hastalıklardan ayıran bilinen ve bilinen tüm belirtiler, bezlerin şişmesi ve hiperemiidir.

Bir yetişkinde boğaz ağrısının belirtileri ve semptomları (sıcaklıklı ve sıcaklıksız)

Akut bademcik iltihabının tedavisi çok zaman alır, bu nedenle anjina tedavisinin hızlı bir şekilde evde nasıl yapılacağını anlamak önemlidir.Yetişkinlerde akut tonsillit periyodu bağışıklıkla ilişkilidir.

Angina - evde tedavi. Halk ilaçları tarafından hızla iyileştirildi

Akut bademcik iltihabı "bulaşıcı" dır, çünkü enfeksiyon evsel yolla (hastanın sofra takımlarının kullanımı) ve havadan (hapşırma, burun akıntısı) bulaşabilir. Hastada hastalığın belirtileri zaten ikinci günde.

5 gün içinde karakteristik bir anamnez vardır:

 • bezlerin şişmesi ve kızarıklıkları;
 • Boğaz ağrısı kaşıntı;
 • lenf şişmesi;
 • eklem ağrıları;
 • sıcaklıkta 40 dereceye keskin bir artış.

Angina aşağıdaki ana tiplerde sınıflandırılmıştır:

Doğru tedaviyi sadece bir doktor reçete edebilir. Ancak bundan önce doğru bir anamnez koymak önemlidir. Anjin formları birbirinden farklıdır ve bunlardan hangilerinin evde tedavi edilebileceği daha fazla tartışılacaktır.

Anjin şekline bağlı olarak tedavisi

Söz konusu hastalığın farklı formları, hem ilaç preparasyonları hem de halk tariflerinden oluşan spesifik bir tedaviyi önermektedir. Hastalığın nedensel ajanını doğru olarak belirlemek için, hasta standart bir muayeneden geçmelidir.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı: semptomlar ve tedavi

Bu tip anjin, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • 38 ° C'nin üzerindeki sıcaklık;
 • ağızdan çürük kokusu;
 • boğaz ağrısı;
 • larinksin herpes virüsüne benzer şekilde küçük kırmızı veziküller ile yenilgisi.

Bilmek önemlidir! Bu tür bir anjin bir insanın hayatında bir kez hasta olabilir. Aşırı maruz kalma, vücut virüse güçlü bir bağışıklık sistemi üretir.

Herpetik tonsilliti tedavi etmek için genellikle antibiyotikler reçete edilir. Her zaman bir ders alırlar. İlaçların kabul edilmesi, semptomların geri çekilmesinden birkaç gün sonra kesilir.

Halk tarifleri arasında, aşağıda tarif edilen bitkisel çözeltiler ile durulama, bu hastalık formunda oldukça etkilidir.

Foliküler boğaz ağrısı, yetişkinlerde tedavi

Söz konusu form farinksin etkilendiği için farklıdır. Okolgothill selüloz iltihabı vardır.

belirtiler:

 • kas spazmlarının neden olduğu çiğneme ve yutmada şiddetli ağrı;
 • 38 derece üzerinde sıcaklık;
 • güçlü salivasyon;
 • ağızdan fetid kokusunun ortaya çıkması;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu formu antibiyotiklerle tedavi edin. Genellikle 1. sıradaki ilaçlar - Penisilin. Özellikle stafilokok ve streptokoklara karşı etkili olan birçok bakteriyi etkiler. Bu ilacın gidişatı 10 gün olmalıdır. Patojenin direnci ile, Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave reçete.

Purulent boğaz ağrısı: belirtileri, evde hızla tedavi

Türün özellikleri iltihaplı lacunae. Onlar sarı renkte pürülan bir dokunuşla kaplıdır.

Lacunar formunun işaretleri şunlardır:

 • 40С'a kadar sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda boğazda hoş olmayan duyumlar, kulakçıklara iletilir;
 • kabızlık da dahil olmak üzere gastrointestinal sistemden hoş olmayan duyumlar.

Aerosol preparatlarının kullanımı, Çünkü tabletlerin iltihaplı mukoza üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. Bu gruptaki ana araçlar şunlardır: Bioparox, Ingalipt, Hexsaral.

Ne olursa olsun bademcik iltihabı olabilir, evde tedavi, doğal bileşenleri içeren kimyager ürünleri ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Bu gerçek yan etki olasılığını en aza indirir. Boğazdaki acıdan kurtulmak için Tonzipret'i alabilirsiniz.

Tabletlerin bileşimi: guaiac ağacı, lakonos, kırmızı kırmızı biber özü. İlk - bezler ve boğaz iltihabı bastırır. İkincisi - B ve T lenfositlerinin aktivasyonunu arttırır. Biber etkili virüslere karşı savaşır.

Ayrıca, herhangi bir akut bademcik iltihabı tedavi edilirken, bolca içilmesi ve ağzı durulamak yararlıdır. Boğazın sulanması ve yıkanması için yaygın çözümler soda, furacilin, salin solüsyonları, adaçayı spreyleri ve papatyadır.

Dikkat edin! Sanitasyon, anjinin tedavisinde sadece yardımcı bir araçtır. Bu prosedürle bademcikler plak ve bakterilerden yıkanır. Virüslerden kurtulmak için ek önlemler gereklidir.

Angina'nın evde hızlı ve etkili tedavisi koşulsuz şartların yerine getirilmesi durumunda yapılacaktır:

 1. Yatak istirahati - Uzun bir süre boyunca, herhangi bir hastalığın bacaklarda taşınmamakta daha iyi olduğu açıktır. Herhangi bir yükleme zamanında kalp ve kalp kasının artmış bir şekilde çalışmasına neden olur.
 2. Bol içecek. Meyve suları (meyve ve sebze), çay, su kullanabilirsiniz. İçeceklerin şeker içeriği en aza indirilmiştir.
 3. Doğru beslenme. Hastalık döneminde yiyecekler sıcak ve kolay olmalıdır. Füme, kızarmış, tuzlu yiyecekler yemek yasaktır.

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı hızlı tedavi birçok yöntem vardır. Angina, insanlarda görünüşünden bağımsız olarak, aşağıdaki etkili araçlarla tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Boğazdan gazyağı (nasıl kullanılır)

Kullanılan havacılık gazyağı.

Halk teknikleri uygulama uzmanları aşağıdaki etkileri açıklamaktadır:

 • ısıtır;
 • dokuların kan akışını iyileştirir;
 • kurur;
 • Lenfatik kılcal damarlardan ve periferal lenf damarlarından lenf çıkmasını anestezi eder ve ortadan kaldırır;
 • virüsleri ve bakterileri yok eder.

Geleneksel tıp, günde 10 mililitreden fazla bir miktarda gazyağı kullanımını önermez. Vücuda ve mukozaya girdiğinde, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve böylece vücudun tüm gizli güçleri iyileşmeye "acele eder".

Dikkat! Gazyağı ile tedavi sadece ilk anjin tipi ile mümkündür. Şiddetli formlarda, zarar verebilir, çünkü oldukça zayıf bir vücut sadece iyileşme gücüne sahip değildir.

Angina ile propolis, kullanımı

Propolis, arıların yaşamının değerli bir ürünüdür. Bir çok yararlı özelliğe sahiptir:

 • güçlendirir bağışıklık;
 • iç karartıcı Sindirim sistemi ve karaciğerin organlarına zarar vermemekle birlikte enfeksiyonun etkisi;
 • yardımcı olur Hasarlı hücrelerin ve dokuların restorasyonu.

Ilacı uygulamak için çeşitli yollar vardır:

 1. Doğal bir ürün çiğnemek, 1 alımı için yeterli 3 g. Bu propolisin hafif bir yanma hissine neden olduğu akılda tutulmalıdır.
 2. Propolis yağının uygulanması. Sütte yetiştirilir. Tek doz: 1 çorba kaşığı. l. bir bardak süt için. Resepsiyonda günde 3 kez.
 3. Alkol tentürü. Anjina yüksek sıcaklıkta şiddetli bir aşamaya geçtiğinde kabul edin. Yöntem: 1 çorba kaşığı. l. Günde 3 kez.

Anjina içinde peroksit

Peroksit güçlü bir antiseptiktir, Hastalığı provoke eden zararlı mikroorganizmaların inhibitör aktivitesi. Bu nedenle, anjinayı bir hidrojen peroksit çözeltisiyle hızla tedavi etmek mümkündür. Kural olarak, sulama günde beş kez yapılır.

İlaç ilacı şu oranda seyreltilir: 1 çay kaşığı. Oda sıcaklığında bir bardak kaynamış su üzerinde% 3 çözelti. İşlemden sonra daima ağız sıcak kaynamış su ile durulanır.

Bilmek önemlidir! Anjinadaki hidrojen peroksit, enfeksiyonu tedavi etmek için her derde deva değildir. Sadece ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkilidir.

Malysheva: Boğaz ağrısı tedavisi (doktor tavsiyesi)

Tüm ulusal doktor Elena Malysheva, anjina tedavisinde evde geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemlerin bir arada bulunduğuna inanmaktadır.

Doktor her şeyden önce not eder Angina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, sağlık güvenliği standartlarına uymak gerekir. Bunun için, odanın havalandırılması için günde en az 2 kez önerir.

Ayrıca, hastalık dönemi için bir hastaya bireysel çatal bıçak takımı sağlanmalıdır. Bu tür temel kuralların gözetilmesi akrabaların enfeksiyonundan kurtulacaktır ve hastalıklı hastalığın hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bir sonraki önemli nokta asidik gıdaların tüketimidir., İçlerinde bulunan alkali, boğazda yaşayan ve hastalığa neden olan zararlı mikropları nötralize ettiği için. En yararlı E. Malysheva lahana turşusu ve kızılcık otu dikkate alır. Ayrıca, mümkün olduğunca fazla su içmek için gerekli olan miktar, günde 2 litre tavsiye edilir.

Hızlı ve etkili bir tedavi için elbette, Karmaşık terapinin yapılması gereklidir. Sadece alkali ürünleri değil, aynı zamanda ilaçları da kullanmak Her durumda bireysel olan randevu. Genellikle, angina reçete antibiyotikler ve boğaz tedavisi amaçlayan ilaçlar (ana olanlar aşağıda ele alınacaktır).

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Pediatrik ve yetişkin formları, tedavi uygulama yöntemlerinde farklılık gösterir. Göz önüne alınan hastalıklar ile mücadelede bağımsız önlemler, birincil problemi çözmeyi amaçlamalıydı - tüm belirtilere neden olan bakteri ajanının yok edilmesi.

Bu nedenle, eğer anjin, o zaman evde tedavi hızlı ve etkili bir şekilde ilaç kullanımını içerir. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerine saldırılmalıdır.

Akut bademcik iltihabında iltihaplı bezlerin tedavisine en çok dikkat edilir, çünkü bunlar enfeksiyonun odağıdır. Bu nedenle, durulama burada şifalı otlar veya özel çözümler infüzyonları ile belirtilmektedir.

Angina yetişkin (evde hızlı tedavi) ilaçlar tarafından iyi nötralize edilir. Vücudun zehirlenme belirtilerini ortadan kaldırırlar: baş ağrısı, ateş, nöbetler, sandalyenin üzüntüsü ve diğerleri. Antihistaminikler aldığınızdan emin olun. Alerjileri ortadan kaldırmaya ve iç organlarda şişmeyi gidermeye yardımcı olurlar. Halk ilaçları yardımcı araçlar olarak kullanılır.

Anjin yüksek performanslı antibiyotikler:

 • Sepptolette toplamı;
 • amoksisilin;
 • Sumamed çözünen;
 • Amoksiklav ve diğerleri.

Doktor kabul sürecini atar. İlacın alınması ortalama süre 8 gündür. İlaçları seçmeden önce, kullanım endikasyonlarını, dozları ve yan etkileri gösteren ek açıklamaları okumalısınız.

Anjina ise, o zaman evde tedavi hızlı bir şekilde sulfanilamid grubunun kullanımını gerektirir. İlaçların zararlı mikroorganizmaların yok edilmesine yönelik geniş bir etki mekanizması vardır.

Sülfonamid grubu:

Bir yetişkinin tedavisi için öngörülen döngü 10 günlük bir süredir.

Akut hastalığın seyri genellikle ağrı belirtileri gösterir. Bu durumda, analjezikler reçete: Aspirin, Analgin, Parasetamol, antipiretik ve analjezik etkileri var.

Hangi semptomların sorunlu olduğuna bağlı olarak, listeden ilacı seçin ve 7 gün boyunca sürekli kursu kullanın. Tedavi için 5 gün, sonraki önleme için 2 daha gereklidir.

Vücutta ateş ve ağrı hissi ek olarak, enfekte bademcikler ile, alerjik reaksiyonlar olasılığı vardır. Onları ortadan kaldırmanın yanı sıra, önleme için antihistaminik almak zorunludur.

Ayrıca, antihistaminikler mükemmel dokuların şişmesi kaldırılması ile başa çıkmak:

Anjin ortaya çıkarsa halk ilaçları oldukça etkilidir. Evde tedavisi, infüzyonların ve çözümlerin zorunlu kullanımı olmadan hızla düşünülemez. Benzersiz olan, bitkilerin doğal bileşenlerinin ödemi rahatlatmasıdır, bademcikler üzerinde oluşan pürülan tıkaçları çıkarmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, inflamasyon azalır.

Etkili bir durulama prosedürü için, 2 kaptan bir durulama işlemi yapılması tavsiye edilir. İlk camda,% 3 hidrojen peroksit ılık su ile seyreltilir.

İkincisi, sıcak bir bitkisel veya soda çözeltisi ile doldurulur. Hidrojen peroksit ile yapılan muamele, plağın, bakterilerin üremesi için patojenik bir ortam olan bezlerden çıkarılmasını veya azaltılmasını sağlar. Bitkisel çözelti, ağız boşluğunda tahrişi hafifletir.

Soda veya tuzlu su aşağıdaki gibi hazırlanır: bir bardak su 0.5 st seyreltilir. l. soda ve tuz. 10 damla iyot ekleyin. Ek bir antiseptik etkiye sahiptir.

Papatya veya marigold çiçeklerinden infüzyon 1 çay kaşığı hazırlanır. 1 çorba kaşığı için otlar kaynar su ile dik demlenmiş. su. Ayrıca bir dioksidin veya furatsilina ilacını da kullanabilirsiniz. 1 çorba kaşığı seyreltilmiş araçlardan birinin 2 ampul. su.

Durulama prosedürünü doğru bir şekilde yürütmek önemlidir:

 1. tuşlamak İlk camdan ağızda az miktarda sıvı.
 2. Durulayın Ağız boşluğu, başını hafifçe eğerek.
 3. tükürmek Lavabonun içine sıvı.
 4. tuşlamak ikinci camdan ağız içine sıvı.
 5. Yapmak benzer prosedür.

Tüm adımları en az 5 defa tekrarlayın. Hastalığın ilk 3 günü için durulama 2 saatte bir tekrarlanır. Bu süreden sonra, ikinci camdan durulama, nihai düzelmeye kadar devam eder.

Karmaşık tedavi ile rehabilitasyon süreci mümkündür. Mukozal enfeksiyonun yayılmasını önlemek için dezenfektan kullanımı zorunludur.

Son derece etkili antiseptikler:

İlaçlar, boğazın yıkanmasından 15 dakika sonra alınır.

Angina: Bir gün tedavi

Evde anjina tedavisinde iyi bir sonuç hızla boğaz için bir losyon verir. Temel, ısınma etkisidir. Bal ve lahana yaprağından son derece etkili manevi sıkıştırıcılar, patates.

Alkolle sıkıştırmak% 70 alkolden hazırlanır. Kaynamış su ile 1: 1 oranında karıştırılır. Bir yanmayı önlemek için birkaç damla okaliptüs veya lavanta yağı eklenir. Temiz bir bezi çözelti ile ıslatın ve boğaza uygulayın. Yukarıdan bir yün atkı sarın.

Okaliptüsün güçlü bir antiseptik özelliği vardır. Lavanta, sırayla, mukolitik ve analjezik bir etki uygulayabilir. Bununla birlikte, anjinin evde hızlı bir şekilde tedavi edilmesiyle, esansiyel yağlara karşı alerjik reaksiyon olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle kullanmadan önce alerjik bir test yapılması önerilir.

Lahana yapraklarından sıkıştırır: 1 tabaka temizlenir, su ile yumuşatılır ve bal ile bulaşır. Çözelti boynuna uygulanır ve bir yün atkı ile etrafına sarılır. Sıkıştırmanın sıklığı - günde 2 defa. Bu durumda, vücudun sıcaklığı 36 derecenin üzerinde olmamalıdır.

Hızlı iyileşme ve komplikasyonlardan kaçınma için, tedavi taktikleri geliştirmek önemlidir.

Tedavi sürecinin tamamında, iyileşme dinamiklerini ve tedavi yöntemlerinin ayarlanması sırasında izlenecek bir doktorun gözetiminde olması en iyisidir.

Angina - evde tedavi. Bu videoda hızlı tedavi:

Evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için buraya bakın:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğazını sıkıştır

Komprese - distraksiyon (gecikmeli) tedavi yöntemini ifade eden tıbbi bir pansuman. Isınma uygulamaları, etkilenen dokularda kan damarlarının refleks genişlemesini teşvik eder, bu da kan dolaşımını hızlandırır ve lenf akışını hızlandırır.

Boğaz ağrısı gelen tabletler: biz en iyisini seçiyoruz

Boğaz tedavisi için ilaç kompleksi içinde emilme için tabletler içermelidir. Bunlar, iltihaplı hastalıkların semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır - ağrı, terleme, öksürük ve antiseptik maddelerin varlığında iltihabın ilerlemesini durdururlar.