Loading

Boğaz ağrısı uzun sürmezse

Angina nedir, çoğu kişi biliyor, ve bazı insanlar buna koşacak kadar şanslı bile değiller. Olguların çoğuna tam bir tedavi eşlik eder, ancak tedaviye rağmen bademcik iltihabının devam ettiği durumlar da vardır. Neyin bağlı olduğu ve anjinin kalıcı seyrinin üstesinden nasıl gelebileceğiyle, aşağıda ele alalım.

Nedenleri ve mekanizmaları

Anjina olmayanlar, neden olduğunu ve iyileşmek için yapılması gerekenleri bulmaya çalışırlar. İkinci yönün, ilkinin mantıksal bir devamı olduğunu anlamak gerekir. Vücudun herhangi bir patolojik süreci veya işlev bozukluğu kökenine sahiptir ve bunun netleştirilmesi tıbbi bakımın önemli bir bileşenidir. Bunun ya da bu fenomenin nedenini anlamadan nitel bir tedavi bekleyemezsiniz. Ve uzun süreli bir anjina ile problemlerin kaynağı bu konuda gizli olabilir.

Vakaların büyük çoğunluğunda bademcik iltihabı beta-hemolitik streptococcus A grubundan kaynaklanır. Ancak anjinanın etken maddesi tamamen farklı mikroplar olabilir:

 • Virüsler (adeno, entero, herpes, kızamık).
 • Fuzobakterii.
 • Spiroketler.
 • Mantarlar.

Bademcikteki değişikliklerin nedeninin bazen hematolojik patolojide (lösemi, agranülositoz) gizlendiği veya immün yetmezlik (HIV enfeksiyonu dahil) ile ilişkili olduğu söylenebilir. Ve antibiyotikler her zaman gerekli değildir. Bu durumların çoğunda, genellikle etkisiz olduklarını ispatlarlar ve kabulleri sadece süreci uzatacak ve karmaşıklaştıracaktır. Bu nedenle, anjin tedavisinin ilk koşulu - nedenin açık bir açıklaması - her zaman yerine getirilmelidir. Aksi halde hastalık bir aya kadar devam edebilir.

Bademcik iltihabının nedeninin açıklanması, tüm diğer önlemleri belirleyen anjinada tıbbi bakımın önemli bir yönüdür.

semptomlar

Doğru tespit edilmiş bir teşhis, daha sonraki faaliyetlerin temelidir. Ve yarısı klinik muayene verisinden oluşmaktadır. Bu nedenle, anjinin etkisiz tedavisinin nedenini bulmak, ikinci bir tıbbi muayene ile başlar. Uzun süreli bir inflamasyon süreci hastayı uyarmalı ve onu acil bir konsültasyona gelmeye zorlamalı. İlk tedavide olduğu gibi, uzman şikayetler ve objektif semptomlar oluşturacak, ancak daha fazla dikkat gösterecektir.

Görüşme sırasında, doktor son ziyaretten bu yana semptomların nasıl değiştiğine dikkat etmekte, daha az belirgin hale gelmekte ya da tersine daha da kötüleşmektedir. Tüm aynı akut enflamasyon belirtilerini tekrar değerlendirmek gerekir:

 • Boğazda ağrı.
 • Bademcikler üzerinde döküntüler.
 • Ateş
 • Genel durum

Eğer anjin uzun bir süre dayanmazsa, kronik evre - bademcik iltihabına geçişini varsayabiliriz. Bu, lokal bağışıklığın ihlali ile burun ve orofarinkste (sinüzit, farenjit, çürükler) yavaş bir enfeksiyonla kolaylaştırılır. Sonra iltihap belirtileri arasında şunlar olacak:

 • Serserilerde piller veya tıkaçlar.
 • Palatine kemerin kenarlarının değiştirilmesi (kararlı kızarıklık, şişme, rulo benzeri kalınlaşma).
 • Bademciklerin yaylarla yapışması.

Kronik bademcik iltihabında alerjik organizma semptomları, mikrobiyal antijenlerin toksik etkisi ile ilişkilidir. Bunlar eklem, kalp ağrısı, arkadaki ağrıları içerir. Genel ihlaller ayrıca alevlenmeler dışında da kaydedilebilir.

Ancak, kronik bir forma geçişe ek olarak, semptomlar sadece korunmadığı, aynı zamanda ağırlaştırıldığı zaman başka bir seçenek vardır. Bu anjinin komplikasyonlarıyla ilgili. Şunları içerir:

 • Paratonzillit.
 • Abscesses (paratonsillar, pero ve zagrugal).
 • Servikal lenfadenit.

Çoğu zaman amigdalayı çevreleyen lif iltihabı vardır. Süreç genellikle tek taraflıdır. Tedavinin arka planı, hatta iyileşme sırasında, yine boğazdaki ağrılar ortaya çıkar, ancak tek taraflı bir yapıya sahiptirler ve çok daha şiddetlidirler, kulak ve boyunda verilirler, başını çevirerek güçlendirilebilirler (kasların tutulumu nedeniyle). Tipik olarak ağzın (trismus) eksik açılması, vücut ısısı yükselir, genel durum nispeten ağırdır. Sonra bir apse oluşur.

Reçetelenen tedaviden sonra bademcik iltihabı geçmediği zaman, komplikasyonları ve kronik bir forma geçişi önlemek için lokal işaretler ve hastanın genel durumu yeniden değerlendirilmelidir.

Ek teşhisler

Anjinası olan hastalar uzun bir süre geçmezler, takip gerekirler. Enflamasyonun doğasını tekrar tekrar değerlendirmek ve kaynağı haline gelen patojeni tanımlamak gerekir. Bunun için doktor hastayı teşhis prosedürlerine yönlendirir:

 • Kan ve idrarın genel analizi.
 • Kan biyokimyası (inflamasyon belirteçleri, immünogram).
 • Boğaz ve burundan bir yayma (mikroskopi, tohumlama, PCR).
 • Patojenlerin antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi.
 • Serolojik testler (enfeksiyonlara karşı antikorlar).
 • Pharyngoscope.

Bademciklerdeki iltihaplardan sorumlu olan mikropların laboratuar doğrulamasının önemini bir kez daha hatırlamak gerekir. Sadece sonuç alındıktan sonra hangi uyarıcının çalışacağını anlayabilirsiniz. Bu olmadan, terapinin tam başarısı için umut etmek zordur.

tedavi

Bir sonraki aşama tedavi. Ve burada hatalar, anginanın başlangıçtan bir ay sonra bile devam edebilmesi gerçeğine yol açabilir. Hem hastadan hem de doktordan gözlemlenirler. Bir uzmanın yetkinliğinden şüphe duyuyorsanız, tavsiyelerini her şeyde yerine getirmeli ve reçete edilen tedavi programından ayrılmamalısınız. Bademciklerin akut inflamasyonunun en az 10 gün boyunca antimikrobiyal ajanlarla tedavi edilmesi gerektiği bilinmektedir. Ve bazı hastalar öyle davranır ki, sadece durumun iyileşmesini fark ederek, ilaçları almayı bırak. İşte antibiyotiklerden sonra boğaz ağrısı geliyor.

Ancak antimikrobiyal tedavinin aşırı süresi de sıkıntı riskiyle doludur. Patojenik bakterilerle birlikte orofarenksin normal florasının temsilcilerinin kandidiyaza dönüştüğü unutulmamalıdır. Bademcikler yine kızarır ve beyaz bir kaplama ile kaplanırlar ve boğazdaki ağrıları geri döner. Daha sonra mantar enfeksiyonu ile savaşmalı ve vücudun doğal biyosenosunu düzeltmelisiniz.

Tedavinin etkisiz olmasının nedenlerinden biri, bakteriyolojik muayenenin sonuçlarının uzun bir süre (5-7 gün) beklemek zorunda kalmasıdır. Ancak bu dönemde hasta tedavi olmaksızın kalmamalı. Klinik protokollere göre bile, doktorlar önce geniş spektrumlu ilaçları reçeteler. Ancak bu durumda kimse mikropların hassasiyetini onlarla doğrulayamaz. Ve viral anginanın olasılığını dikkate alırsanız, tedavi beklenen sonucu vermeyebilir.

Anjina tedavisinin etkinliği çeşitli faktörlere bağlıdır: ilaçların uygun seçimi, doza uyumu ve uygulama süreleri.

muhafazakâr

Böylece, anjina tedavisi çeşitli kriterleri karşılamalıdır: zamanlama, yeterlilik ve tamlık. Bu veya diğer ilaçların amacı, teşhis sonuçları ile önceden belirlenir ve sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Ve kendine ilaç verilmesine izin verilmez. İnflamasyon kaynağı ve anjina gelişimi mekanizmaları göz önüne alındığında, bu tür preparatlar karmaşık tedavide kullanılabilir:

 • Antibiyotikler (Augmentin, Sumamed).
 • Antiviral (Laferon, Zovirax, immünoglobulinler).
 • Antifungal (Fucis, nistatin).
 • Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (Ibuprom).
 • İmmünomodülatörler (T-aktivin, Polioxidonium, Immunon, Derinat).
 • Vitaminler (C, E, B, K).

Kronik tonsillit tedavisinde lokal ve genel restoratif tedavilerin kombinasyonlarına büyük önem verilmektedir. Konservatif yöntemler arasında bademciklerin lacunae yıkanması ve Lugol çözeltisi ile daha fazla yağlama sıklıkla kullanılır. Farmakolojik olmayan yöntemler arasında, fizyoterapi (UHF tedavisi, UFO, ultrasonik aerosoller) kullanılır.

cerrahlık

Bazı durumlarda, hatta cerrahi tedaviye başvurulur. Eğer boğaz ağrısı komplikasyonların gelişmesi nedeniyle uzun bir süre geçmezse, pürülan inflamasyonun odağını ortadan kaldırmak gerekir. Ve bunu cerrahi müdahale olmadan yapmak imkansız. Sistemik antibiyotik tedavisinin bir geçmişine rağmen, bir apse açılmalıdır.

Kronik tonsillit sık alevlenmeleri ile, aynı zamanda ameliyat için endikasyonlar vardır. Bir koruyucu teknoloji - kriyoterapi (bademciklerin yüzey tabakasının donması) - veya radikal bir yöntemle (tonsillektomi) gerçekleştirilebilir. Ama belirli bir hasta için tam olarak ne iyi, doktor belirler.

Bu nedenle, anjina tedavisinin etkinliğini sağlamak için, her aşamada tıbbi bakım kurallarına sıkı sıkıya uymak gerekir. Patojenin tanımlanması ve antimikrobiyal ajanlara olan duyarlılığının belirlenmesi ile tek doğru tanının konulması, zamanında ve yeterli tedavi, hastanın başarısını ve iyileşmesini sağlayan temel faktörlerdir.

Angina neden geçmez, nedenini belirler

Angina bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, çünkü çeşitli virüsler ve bakteriler neden olur. Ortalama olarak, hastalığın süresi, tezahürünün biçimine bağlı olarak beş ila on gündür. Ama boğaz ağrısı gitmezse ne yapmalı?

Angina ve lenf düğümleri

Angina bağımsız bir hastalıktır. Ve çeşitli belirtilerle karakterizedir.

 • Boğazda kuvvetli ağrı. Aynı zamanda konuşma sırasında ve yiyecek yuturken yoğunlaşırlar.
 • Bademciklerin ve çevre dokuların kızarması.
 • Püstül ve plak görünümü.
 • Sıcaklıkta kırk derece keskin bir artış.
 • Genel durumun bozulması.
 • Vücuttaki zayıflık ve ağrıların görülmesi.
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi ve ağrıları.

Anjina olduğunda, lenf düğümlerinin inflamasyonu kaçınılmazdır. Mikroplar ağız boşluğuna girdiğinde, hemen bademciklere yerleşirler. Ancak sürecin daha da geliştirilmesi, bağışıklık fonksiyonuna bağlıdır. Eğer zayıflarsa, iltihaplanma süreci en yakın lenf düğümlerine yayılmaya başlar. Alt çene altında doğrudan farinksin yanında bulunurlar.

Anjina ile birlikte olan lenfodlar büyük ölçüde büyümüştür ve palpe edildiğinde güçlü bir ağrı hissedilir.

Anjinadaki lenf bezlerinin inflamasyonunun giderilmesi

Anjina ile bir lenf nodu ilk kez enflamasyona başlar ve daha sonra enfeksiyon ikinci tarafa geçer. Lenf düğümlerinin inflamasyonu azaltmak için, enfeksiyonu ortadan kaldırmak için gereklidir. Bu nedenle, tedavi birkaç önemli tavsiyeyi içerir.

 1. Boğaz ağrısı şeklinin belirlenmesi. Çeşitli tiplerde olabilir: bakteriyel, viral ve fungal. Eğer bademcik iltihabı bakteriyel bir karaktere sahipse, o zaman hasta geniş bir spektrumda antibiyotik almalıdır. Kabul süresi beş ila on gün arasındadır. Viral boğaz ağrısı durumunda, antiviral ilaçlar önerilir. Onları yedi güne kadar almalısın. Anjinin fungal bir formu varsa, antimikotik ilaçlar hastalığı iyileştirir. Hangi tür bademcik iltihabı ortaya çıkmazsa, bir doktora görünmelisiniz. Kendine ilaç tedavisi hastanın hayatı için tehlikeli olabilir.
 2. Semptomların giderilmesi. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için, bademciklerin ve lenf düğümlerinin şişmesi, lokal tedavinin yapılması için gereklidir. Şunları içerir:
  Günde altı ila on kez gargara. Prosedür için furatsilina, soda ve tuz, otların et suyu çözeltileri kullanın.
  antiseptik özelliklere sahip resorptif tabletlerin kullanımı. Faringosept, Lizobakt, Grammidin içerir.
  Miramistin, Hexoral, Tantum Verde şeklinde, antiseptik ajanlarla boğazın sulanması.

Hasta ateş, titreme, ateşli durum ve baş ağrısına sahipse ağrı kesici ve antipiretik ilaçlar kullanmanız gerekir. Parasetamol, Aspirin, İbuprofen, Ibuklin içerir.

 • Rejimin gözetimi. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak ve hızlı bir şekilde iyileşmek için, özel bir rejime bağlı kalmak gerekir. Şunları içerir:
  beş gün yatak istirahatı;
  büyük miktarda sıvı kullanılması;
  vitaminler bakımından zengin, dengeli beslenme;
  yumuşak yiyecek alımı, boğazı tahriş değil.
 • Anjinadaki sıcak lenf düğümleri ve onlara dokunmak hastalığın akut döneminde kesinlikle yasaktır. Bu tedavi yöntemi sadece verimsiz değil, aynı zamanda tehlikeli de olacaktır. Isındığı zaman, kan dolaşımını iyileştirir, bunun sonucu olarak enfeksiyon kanın içine nüfuz edebilir ve tüm vücuda yayılabilir.

  Angina neden uzun sürüyor?

  Birçok hasta, anjinin neden gitmediğinden şikayet ediyor. Bu süreci birkaç sebep etkileyebilir. Onlar için taşırlar.

  • Patojenin antibiyotiklere bağışıklığı. Bu durum genellikle penisilin grubuna ait fonları alırken gözlemlenir. Hasta kötüleşebilir.
  • Yanlış tanı. Kronik tonsillit için sıklıkla angina alınır. Hastalık aynı zamanda formda da karışabilir. Antibiyotiklerle tedavi, mantar veya viral anjinle yapıldıysa, işe yaramaz olurlar.
  • Antibiyotik bozukluğu. İyileşme başlangıcı olan birçok hasta, ikinci veya üçüncü günde bir antibiyotiği içmeyi bırakırlar. Bu süreç bakterilerin stabilitesine ve daha fazla çoğalmasına yol açar. Daha sonra bu arka plana karşı hasta tekrarlayan bir anjinaya sahiptir. Komplikasyonlar olabilir.
  • Doktor tavsiyelerine uyulmaması. Terapötik süreç sadece antibiyotik verilmesini değil, aynı zamanda boğazın lokal tedavisini de içerir. Hasta tavsiyeleri ihmal ederse, iyileşmeler fark edilmeyecektir.

  Tedavi etkisiz ise, o zaman hasta:

  • sıcaklık düşmeyecek;
  • boğazda acı hisseler kaybolmaz;
  • büyük ölçüde lenf düğümleri artacak;
  • devlet farkedilir derecede kötüleşir.

  Uygunsuz tanı ve hastalığın tedavisi

  Eğer antibiyotiklerden sonra bademcik iltihabı geçmezse ve giderek artan bir semptomatoloji varsa, o zaman bir doktora başvurmak ve muayeneyi tekrarlamak gerekir.
  Genellikle hastalar boğaz ağrısı ile kronik bademcik iltihabı karıştırırlar. Anjina sonrası nüks varsa, bu hastalığın kronik seyrini gösterir. Belirtilere göre, bu iki hastalık benzerdir, ancak kronik tonsillit çok daha kolay ilerler ve semptomlar çok belirgin değildir. Boğazın kronik şeklinin kırmızı olmadığını ve lenf düğümlerinin büyük oranda artmadığını belirtmek gerekir.

  Antibiyotiklerle tedavi edildiğinde hızlı bir iyileşme olur, ancak kronik tonsillit ek tedavi gerektirir.

  • Vitamin kompleksleri veya immunostimulanlar yardımıyla bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi.
  • Bademciklerin lakünlerinin yıkanması. Bu durumda, relapslardan kaçınmak için işlemin iyileşmeden sonra yapılması önerilir.
  • Hastalığın alevlenmesine neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması.

  Sonra soru ortaya çıkıyor, hata teşhis sırasında neden ortaya çıkıyor? Üç ana sebep var.

  1. Hastalığın kronik ve akut seyrinin semptomlarının benzerliği.
  2. Hastadan gelen semptomlarla ilgili yetersiz bilgi.
  3. Doktor, problemi küresel olarak daha fazla ele alma konusundaki isteksizliği.

  Bir kişinin tanı koyması ve antibiyotik reçete etmesi olur. Ve bunu boşuna yapıyor. Kendi kendine tedavi komplikasyonlara yol açar. Boğaz ağrısı karşı sadece bir kronik doğanın bademcik iltihabı değil, aynı zamanda bir kalp ve böbrek hastalığı da tezahür edebilir.

  Hasta üçüncü günde antibiyotik alımını durdurduysa, onları yeniden almak hiçbir anlam ifade etmez. Daha sonra tekrar bir uzmanı ziyaret etmeli ve ağızdan bir patoloğa ve antibiyotiklere karşı direncini almalısınız. Muayeneden sonra doktor başka bir ilaç yazacaktır. Ana tavsiye, ilacı en az yedi gün sürecek. Antibiyotikler talimatlara göre kullanılmalıdır.

  Ayrıca, anjinin süresi rejime uyuma bağlıdır. Hastalar, sıcaklığın normalleşmesiyle işe yarayabilir ya da sokağa gidebilirler. Ancak bu kesinlikle yasaktır. Herhangi bir gelişme bozulma ile değiştirilebilir. Aynı sıvı kullanımı hakkında da söylenebilir. Sadece yüksek sıcaklıklarda değil, aynı zamanda tüm iyileşme döneminde de içilmelidir. Sıcaklıkta, su dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur ve rehabilitasyon sırasında tüm zararlı maddeleri ve mikropları vücuttan temizler.

  Anjin önlenmesi

  Hasta iyileştikten sonra, nüksetmeyi önlemek için birkaç önemli kural izlenmelidir.

  1. Hijyenik önlemlere uygunluk. Her zaman ellerini yıkamalısın ve yüzünü sabunla yıkamalısın. Bir kişi genellikle anginadan muzdarip ise, o zaman özel bir antibakteriyel ajan satın almaya değer.
  2. Enfekte insanlarla temastan kaçının. Angina'nın iki ana iletim modu vardır:
   konuşma sırasında öksürme, öksürme ve hapşırma;
   oyuncaklar, tabaklar, kıyafetler ve hatta dokunma yoluyla temas-ev.
  3. Bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi. Hastanın yaşına bakılmaksızın sertleştirme prosedürlerini gerçekleştirmek gerekir. Bu, ıslak paspaslarda çıplak ayakla yürümek, silme, kontrast duş içerir. Yaz aylarında doktorlar çimen, kum ve taşlara çıplak ayakla yürümeyi öneriyorlar.
   Ayrıca, fonksiyonun güçlendirilmesi vitaminler ve mineraller içeren ilaçlardan etkilenir. Yaz aylarında bir mola verip ders almaları gerekiyor.
  4. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek. Yetişkinler sigara içmek gibi kötü bir alışkanlık bırakmalıdır. Ayrıca aktif dinlenme ve spor yapmalısınız.
  5. Dengeli beslenme. Hızlı gıdalar ve rahatlık gıdalar vazgeçmek değer. Bu yemek zararlı. Tercih besinler, sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünlerinin yanı sıra balık ve et verilir.
  6. Günlük caddede yürür.

  Kendinizi boğaz ağrısı ile tedavi etmenize gerek yoktur. Tedavi süreci sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

  Angina neden tedaviden sonra başarısız olur ve ne yapmalıyım?

  • hastalığa neden olan bakterinin başlangıç ​​direnci;
  • antibiyotiklerin kötüye kullanılması, örneğin boğazlarıyla boğuşmak veya burnuna sokmak;
  • Hastanın anjina ile tedavi ettiği doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, ancak olumlu sonuç vermediler.

  Antibiyotiklerin uzun süren anjinadan geçememesinin ikinci nedeni, bunların mantıksız bir şekilde kullanılmasıdır. Birçok hasta, bir virüs veya mantardan kaynaklanabilse de, ateş ve boğaz ağrısının bakteriyel bademcik iltihabının ilk belirtileri olduğuna inanmaktadır. Antibiyotikler burada sadece yardımcı olmayacak, aynı zamanda durumu daha da şiddetlendirecektir, bu yüzden anjin bir ay sürmezse, kendi kendine teşhis ve tedavi etmeyin.

  Viral ve fungal anjinayı bakteriyelden ayırmak aşağıdaki belirtilere yardımcı olacaktır:

  • burun akıntısı - nadiren de olsa istisnalar olmasına rağmen, ARVI'nın bir arkadaşı, ancak anjina değil;
  • bademcikler üzerinde beyaz lekeler sadece, ama dil temelinde ve yumuşak damak yay - boğazın mantar enfeksiyonu belirtisi (anjina irinli bujileri sadece bademcikler yüzeyinde ve boşlukları oluşur).

  Ve anjina'nın antibiyotiklerden sonra geçememesinin üçüncü nedeni, reçete edilen tedavinin kurallarının ihlalidir. Örneğin, hasta semptomlar ortadan kalktıktan sonra ilacı keyfi olarak geri çektiğinde (5-14 gün sonra, öngörülen ders 10-14 yerine).

  Ayrıca, hasta, ilacın antibakteriyel şekerler ile ilacın yerini alabilir, etkinin aynı olacağına inanabilir, ancak bu tür etki araçlarının emilimiyle enfeksiyöz ajan ortaya çıkmaz.

  Kuralların ihlali ile ilgili başka bir durum - bu, düzensiz bir ilaç alımıdır, hasta günde üç kez günde iki kez tablet içerdiğinde ya da iğnelerdeki ilaç yerine, içsel bir analog alımı ile değiştirir. Örneğin, bibillinler intramüsküler olarak uygulanmalıdır ve eğer Azitromisin gıda ile yutulursa, emilimi büyük ölçüde bozar.

  Ne yapmalı

  Neden anjin uzun süre dayanamaz - şimdi açık, tam bir tedavi için ne yapılacağını öğrenmek için kalır. Eylem için çeşitli seçenekler var:

  1. Patojenin türünü tanımlamak ve reçete edilen ilaca bakteri duyarlılığını belirlemek için tekrar tekrar doktora gidin.
  2. Tıbbı değiştirdikten sonra, ilacı başkaları ile değiştirmemek ve kullanım kurallarını ihlal etmemek için gerekli talimatları kesinlikle uygulayın.
  3. boğaz ağrısı hakkında kendi bilgisine sadece güvenerek, kendini tedaviye başlamayın - semptomlar boğaz ağrısı, kronik bademcik iltihabı, viral veya mantar enfeksiyonu işaret edebilir ve anlamsız antibiyotiklerle onları tedavi etmek.
  4. Tekrarlanan enfeksiyonlardan kaçınmak için bağışıklığı artırın.
  5. (4-5 günde), sıcak içecekler (su, yeşil çay, taze meyveler, süt ve soda yapılmış meyveli içecekler) ve kompresler üst üste kullanımını düzenli olarak ve gargara - başarılı bir tedavi için anahtar bütünsel bir yaklaşım olduğunu unutmayın.

  Geçmeyen anjinaya sahip bir doktora zorunlu başvuru, başarılı ve güvenli tedavinin ana şartıdır. Uzun süreli bağımsız tedavi bademcik kaybı, ciddi kalp defektleri ve kronik böbrek patolojilerine yol açabilir.

  Hasta kesinlikle düzenlemelere uygun değilse, değil kendi kendine ilaç, ilaçlar kurallarını ihlal etmediğini ve hastalığın semptomları tekrar tekrar görünür ve doktor tonsillit ısrar ve detaylı bir inceleme yapmak için istekli değildir - doktorlar değiştirmektir. Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımdan sonra tanımlanmamış nedenlere mukozal kandidiyazis, guatr ve diğer komplikasyonlar ve boyun ile gerçek nedeni düzenli sorunlar ve tanısı belirsizliğini koruyor zaman.

  Ilk doktor

  Kronik tonsillit geçmez

  Merhaba, sitemizin sevgili ziyaretçileri! Birçok insan, belirli bir zamana kadar, pratik olarak kendini hissettirmeyen kronik bademcik iltihabından muzdariptir. Ama sonra birkaç ay sürecek olan şiddetli başlıyor. Aynı zamanda, sıcaklık yoktur, ancak boğaz ağrılı ve uzun süre acı verir. Birçoğu nedeni tespit etmeye bile çalışmaz ve her şeyin kendi başına gideceğini düşünürler. Ancak bir ay sonra sadece daha da kötüye gidebilir ve en sonunda KBB doktoruna gitmelisiniz, sonunda - "kronik bademcik iltihabı". Ve sonra uzun bir tedavi başlar ve hastalar bademciklerin nerede olduğunu ve nasıl korunacağını bilirler. Sitemiz konuyu olabildiğince aydınlatmak için yaratıldı, ne tür bir hastalık - bademcik iltihabı, nasıl önleneceği ve nasıl tedavi edileceği.

  Bademcik iltihabı nedir?

  Güzel bir adı olan hoş olmayan bir hastalık - "tonsillit" - çoğu için tanıdık. Çoğu zaman, bir kez sahip olduktan sonra, bir kişi yıllarca ondan kurtulamaz. Bu hastalık nedir, nedenleri nelerdir ve tedavi edilebilir mi?

  Tonsillit bademcikler (bezler) iltihabı denir. Akut ve kronik tonsilliti ayırt eder. Akut bademcik iltihabı, ya da ortak insanlarda, anjina, bir ateş yükseldiğinde ve boğaz çok boğaz olduğu zaman çocukluktan herkes tarafından bilinen bir hastalıktır. Ayrıca, akut tonsillit belirtileri arasında ülsere, püstül ve film ile kaplı olabilir parlak kırmızı renk, genişletilmiş palatine bademcikler bulunabilir. Çocukken, muhtemelen, bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi olan bir anjina vardı.

  Kronik bademcik iltihabı daha hafif bir formda ilerler ve genellikle yılda birkaç kez ve benim durumumda çok daha uzun süre kendini hissettirmez. Kronik bademcik iltihabı olan belirtiler daha az belirgindir, bir kural olarak, biraz ve boğaz, sıcaklık zarar verebilir, hayır. Benim durumumda, belirtiler, özellikle soğuk kış havasını teneffüs ederken, boğazda artan ağrı ve çok şiddetli kuruluk ve terleme idi.

  Kronik tonsillit formları

  Kronik tonsillit Hakkında doktorlar bademcik ateşli devlet sürekli olduğu durumlarda der ama bir iki seçenek olabilir: Birinci - bademcik olarak tamamen kaybolur, ancak herhangi aşırı soğuma geçirdiği semptomları derhal geri; İkinci - neredeyse inflamasyon sadece devam sakinleştiriyor ve hasta iyi hissediyor, ama doktor bademcik kaybolmadı görür, fakat subakut aşamasına taşındı. Her iki durumda da, uzun (tercihen birkaç yıl) bir remisyonu istemek için önlemler almak gerekir.

  Tıbbi açıdan bu telafi ve kronik tonsillitin dekompanse formu. bademcikler, boğaz ağrısı ve organizmanın genel durumunda hiçbir belirtilerin hafif inflamasyon, sen tonsillit formu telafi bu durumda, yani - yalnızca Kronik tonsillit yerel belirtiler varsa bezler iltihabı kompanse eder ve eşitler, ve daha az işlevlerini yönetir.

  Sık sık bu sadece boğaz ağrısı eşlik eder ne de bademcik iltihabı, aynı zamanda akut tonsillit, çeşitli paratonzillitami (bademcik etrafında iltihaplanma) ve görünüşte onunla bağlı olmayan diğer organlara, hastalıkları varsa, tonsillit formunu dekompanse.

  Benim durumumda, bademcik iltihabı konservatif tedaviye ve korunmaya yatkın bir telafi formunda ilerler. Ve şimdi bademciklerin bağışıklık sisteminin çok önemli bir organı olduğunu fark ettim ve bu hastalığı başlatamazsınız. Maalesef, kronik bademcik iltihabının sonsuza dek tedavi edilemeyeceğini de öğrendim, ancak profilaksiyi sürekli gerçekleştirirseniz, bununla yaşamak oldukça olasıdır.

  Kronik tonsillit nedenleri

  KBB doktorları genellikle kronik bademcik iltihabının nüfusun% 100'ünü etkilediğinden şaka yapıyorlar. Bir bakıma doğru: tonlarca bakteri bademcikler üzerinde sürekli yaşıyor, sadece sağlıklı bademcikler kolaylıkla patojenlerle başa çıkıyor ve hasta güçleri yeterli değil. Hastalığın kronik aşamaya geçişinin birkaç nedeni vardır. Çoğu zaman, doktorlar aşağıdakilerden bahseder:

  1. Kronik tonsillitin ana nedeni tedavi edilmeyen tonsillittir. Unutmayın: boğazda ve ateşte titreyen acılar olur olmaz, antibiyotik alımını bitirirsiniz (ve bu hiçbir durumda yapılmamalıdır) ve hastalığın geçtiğini düşünerek çalışmak için sevinçle koştum. Evet, kısa bir süre için geri çekildi, ancak kısa bir süre için: boğaz ağrısı sonrası birkaç gün daha durulama gereği duyulur, vitaminler içilir (ve başarısız bir şekilde tam antibiyotik tedavisi, aksi takdirde tüm tedavi bir kedi ve kuyruktur), ve bağışıklığı güçlendirmek için çalışmak gerekir, aksi takdirde kronik bademcik iltihabı uzun bir süre için yoldaş olacak.

  2. İkinci neden - genellikle ne doktorlar ne de hastalara gereken önemi veren sık farenjit. Şey, boğazım birkaç gün ağrıyor - ve her şey gitti. Hatta hastane almak zorunda kalmayacak: farenjit genellikle 3-5 gün boyunca tedavi olmaksızın hemen hemen gitmektedir. Fakat zamanla durdurulamayan patolojik süreç mutlaka daha da ileriye gidecektir - sadece bir insanın bağışıklığı veya yorgunluğunun en ufak bir zayıflamasına ihtiyaç duyarsınız, böylece bakteriler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve tüm yeni bölgeleri yakalamaya başladı.

  Herhangi bir akut farenjit sonuna kadar tedavi edilmelidir! Sonuçta, kronik bademcik iltihabını tedavi etmekten çok daha kolaydır ve daha az hoş olmayan sonuçlara neden olabilir.

  3. Dişlerin ve periodontal koşulların hijyenini sağlamak için özen gösterilmelidir. Eğer bademcik iltihabınız varsa, diş hekiminize danışın ve dişlerinizi tedavi edin, diş eti hastalığına yakalanmamaya çalışın. Gerçek şu ki, ağız boşluğuna yerleşmiş olan enfeksiyon, bademciklere doğru daha fazla "gelme" şansına sahiptir.

  4. Garip ama kronik tonsillit nedenleri tamamen beklenmedik bir yerde gizlenmiş olabilecek: örneğin, kronik rinit işkence edebilir, hatta alerjik rinit tırmanan zamanlarda - şimdi ve doktorlar kronik tonsillit gelişimi hakkında konuşmaya başlıyor.

  Elveda, bademcik iltihabı!

  Kronik bademcik iltihabının başlıca nedenlerinden biri bağışıklığı azaltmaktadır. Bağışıklık sisteminin durumunu güçlendirmeden kronik bademcik iltihabı ile baş etmek çok zordur. Bu nedenle, her şeyden önce, vücudunuzu desteklemek için hastalık ile savaşacak gücü olacak şekilde gereklidir. Homeopati ve sertleşme burada mükemmel olduğunu kanıtladı. Ayrıca, bir doktor-immünolog ile iletişime geçebilir, vücudun gücünü neden kaybettiği sorusunu anlamaya yardımcı olacak ve gerekli ilaçları reçete edecektir. Bademcikleri yıkamak için bir kurs geçirmeniz gerekebilir.

  Kronik bademcik iltihabında sadece "pes etmeyin"! Uzun ve kalıcı bir seyir gösterir ve enfeksiyon daha da yayılabilir - kalp, böbrek ve diğer hayati organlarda komplikasyonlar oluşabilir. Bu durumda, bademciklerin (bademcikektomi) çıkarılmasını gerektiren dekompanse edilmiş tonsillit formundan bahsederler. Ve itiraf etmemek daha iyidir, çünkü onlar birçok hastalık için yolu kapatan kapıdır.

  Umutsuzluk etme! Her şey tamir edilebilir. Bazı tedavi türleri yardımcı olmazsa, diğerleri yardımcı olacaktır. Sadece uzun bir mücadeleye girmeli ve hastalığa karşı zaferlere inanmalısınız - o zaman mutlaka geri çekilecek!

  Kronik tonsillit tedavisi: Hangi yöntemleri uygulamak?

  Basit bir şekil telafi kronik bademcik iltihabı tedavisi lokal gerçekleştirmek için yeterli: gargara çözeltileri ve çeşitli otları (furatsilin, adaçayı, papatya, vs.), farklı spreyler kullanılarak (örneğin, Tantum verde). Ayrıca, KBB doktoru preperatlarının beni reçete oldukça iğrenç içmek, alkol buna "tonzilgon" olarak adlandırılan, ancak oldukça etkili olduğunu söylemek ve henüz belki de benim bademcik iltihabı tedavisi için onun katkısını koydu.

  Kronik bademcik iltihabı ile bademciklerin kızarması

  Ayrıca, kronik bademcik iltihabı tedavisinde bademciklerin lakuna lavajı reçete edilir. Bu prosedür farinksin yıkanmasını, enfekte olmuş pürülan tıkaçları bademciklerden temizlemeyi (güçlü bir alevlenme ile) içerir. Hastanenin koşulları prosedürü sağlar - basınç altındaki büyük bir şırıngadan, güçlü bir antibakteriyel veya dezenfektan çözeltisi lakunaya gönderilir. Bağışıklık uyarıcı veya antifungal sıvıları kullanabilirsiniz.

  Kural olarak, bademcik yıkamak için bir furacilin çözeltisi kullanılır ve ayrıca miramistin, klorheksidin, streptokok ve stafilokok bakteriyofajları kullanılır.

  Birçok klinikte, lacunların içeriğinin sadece yıkanmakla kalmayıp filtrelenebildiği özel bir ekipman bulunmaktadır. Örneğin, Tonzilor aparatında bademcikler yıkayabilirsiniz. Bu prosedürle, relaps sayısını azaltabilir, durumu iyileştirebilir ve bademciklerin boyutunu azaltabilir, ayrıca dokulardan enflamasyonu kaldırabilirsiniz.

  Fizyoterapi yöntemleri

  Kronik tonsillitin fizyoterapik tedavisi remisyon sırasında etkili bir şekilde etkileyebilir - bademcikler üzerindeki doğrudan etki nedeniyle antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi sayesinde lazer tedavisi çok etkilidir. Boğaz ve ağız boşluğunun kısa dalga UV radyasyonu da kullanılır.

  Hastalığın kaynağına etki eden bademcikleri etkileyen ultrason yöntemleri vardır, oluşan pıhtıların yapısını tahrip eder. Ultrason yardımıyla antiseptik solüsyonlarla bademciklerin sulanmasını da sağlayabilirsiniz.

  Etkili araçlar ıslak buharla solunduğunda. Ancak bir kontrendikasyon var - yüksek bir sıcaklık, bu nedenle sıcaklık ilk önce devrilmeli ve ancak o zaman soluma olmalıdır. İnhalasyonlar çeşitli şifalı otlar ile kullanılabilir - papatya, calendula, vs., klorheksidin çözeltisi, ya da sadece patates üzerinde nefes alabilirsiniz. İnhalasyon ile derin nefes almayın, çünkü bademcik iltihabı durumunda, sadece iltihaplı bademcikler etkilenmelidir.

  Farenksin şişmesini gidermek için antihistaminik tedavi uygulayabilirsiniz - bu çok uzun bir süreçtir, ancak bademciklerde azalmaya yol açar. Bu durumda, Suprastin, Tavegil, Loratadin gibi ilaçları alabilirsiniz.

  Genellikle karmaşık tedavi kullanılır ve yılda en az iki kez benzer tedavi uygulanır.

  Palatine bademcikler çıkarılması

  Toplam enfeksiyon meydana olan, bademcik (paratonzillit) çevreleyen doku iltihabı transferi durumlarda, (kronik tonsillitin dekompanse formu) yılda 2-4 kez ya da daha fazla - kronik bademcik iltihabı (bademcik) cerrahi tedavisi, akut hastalık çok sık meydana durumlarda gerçekleştirilir kan (sepsis) ve diğer organlara (kalp, böbrek) katılımı kanıtı varken.

  Cerrahi tedavi durumunda bademcikler tamamen çıkarılır veya aşırı büyümüş dokuların kısmi eksizyonu nedeniyle boyutları azalır (çocuklukta tonsillektomi daha sık yapılır). Bu durumda, kronik süreçlerin alevlenme sayısı önemli ölçüde azaltılabilir.

  bademcikler tam kaldırma böylece daha iyi öncelikle konservatif tedaviler denemek için, ciddi komplikasyonlara neden olabilir sonra çünkü, bu değmez ile acele edin. Bu özel patojen ortaya alınması ve immünostimülatör preparatları ve aktif fizyoterapi bir mesnet tarafından endike olduğu bir reçete alınan bilgilere dayanarak göz önüne alındığında, tüm yoğun şeklinde gerçekleştirilebilir ve gerekirse tekrar.

  Her durumda, hiç kimse kendi kendine ilaç, t öneriyor.. tonsillitli şaka daha pahalıdır, bu yüzden semptomların uzun süreli tezahürü boğaz ağrısı sınav yapacak bir KBB doktoru, sevk edilmelidir zorunludur ve bu temelde, uygun bir atama için senin vaka tedavisi.

  Güçlü bir inflamasyon ve bademciklerde bir artış ile, enjeksiyon tedavisi reçete edilebilir - doğrudan patojenik bakterilerin vital aktivitesini baskılayan bademcik dokusuna antibiyotik verilir.

  Lokal doku bağışıklığını arttırmak için, bademcikler antiseptik solüsyonlarla durulamaya ve ayrıca farklı bileşimlerle yağlanmaya değer, ayrıca şişlikleri azaltacak ve alevlenmelerin sayısını azaltacaktır.

  Kronik tonsillit profilaksisi

  Kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmek için, vücudu sürekli olarak uygun ilaçlarla stimüle etmelisiniz. Bir bademcik iltihabının profilaksisi olarak, sertleşme, bağışıklığı güçlendirici ilaçların (İmmünal, Imudon) yanı sıra, ılımlı fiziksel aktivite ve sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesi önerilebilir.

  Ayrıca, en azından en azından bademcik iltihabı alevlenmesinden şüpheleniyorsanız, başlamayın, boğazınızı acilen yıkayın. Birçok hasta furakilinin bir solüsyonunun etkinliğini denedi: günde 3-5 kez gargara yapmaya yetecek kadar ve birkaç gün içinde hastalığın gelişmesini engelleyebilir.

  Yani, genel olarak, kısaca bademcik iltihabı gibi bir hastalığı anlattık. Elbette çok daha fazlasını anlatabilirsin, ama bir sayfaya sığmıyor, bu yüzden tüm siteyi tematik bölümlere ayırdık, böylece sunulan tüm materyalleri okumak sizin için daha uygun olacaktır.

  Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

  Kronik tonsillit - hangi nedeniyle düşük yerel doğal koruyucu fonksiyonlara bademcikler, bir devlet periyodik olarak iltihabıdır. Bu nedenle, bademcik (bademcik) enfeksiyonu, kronik alerjik olma ve zehirlenme sabit bir odak noktasıdır. Akut vücut sıcaklığı yükselir sırasında nüks dönemleri sırasında meydana gelen belirgin kronik bademcik iltihabı belirtileri, lenf düğümleri, artan bir ağrı, boğaz ağrısı, yutma ile ağrı, ağız kokusu vardır.

  , Prostatit, vb kronik bademcik iltihabı, sinüzit, sinüzit - düşük bağışıklık arka plan ve kronik enfeksiyonun varlığına karşı, bademcik iltihabı, kronik formda olan hastalar en sonunda romatizma, piyelonefrit, adneksit (. Belirtiler ve Tedavi uterus iltihabı bakınız) gibi hastalıklardan muzdarip olabilir. - şehirlerde olumsuz ekolojik durumun, monoton himizirovannoe beslenme, stres, fazla çalışma, bolluk agresif, olumsuz bilgiler ağırlığı gibi modern metropol bir sosyal hastalık, Nüfusun bağışıklık sisteminin durumunu olumsuz yönde etkiler.

  Kronik tonsillit neden oluşur?

  boğazda iki bademcik ve diğer lenfoid dokunun ana fonksiyonu gıda, hava, su ile nazofarenks düşmek patojenlerden insan organizmasını korumaktır. Bu dokular interferon, lenfositler, gama globülin gibi koruyucu maddeler üretirler. boşluklar ve kript mukoza ve bademcik derinlemesine bağışıklık sisteminin normal halinde iltihaba neden olmadan doğal konsantrasyonları, sağ, her zaman bir patojenik olmayan ve patojenik mikroflora bulunur.

  Dışardan ya da mevcut şartlı patojenik bakterilerden gelen bakterilerin yoğun bir şekilde büyümesi durumunda, palatine tonsiller enfeksiyonu yok eder ve bu durumun normalleşmesine yol açar ve bu durum bir kişi için fark edilmez. Mikroflora dengesi aşağıda açıklanan çeşitli nedenlerden dolayı bozulduğunda, bakterilerin keskin bir şekilde büyümesi, lacunar boğaz ağrısı veya foliküler boğaz ağrısı şeklinde ortaya çıkabilecek anjina akut enflamasyona neden olabilir.

  Böyle inflamasyon uzun süren başlarsa, genellikle tekrarlayan ve zor bir süreç zayıflatır bademcikler enfeksiyona, direnç tedavi etmek, bunlar kendi güvenlik özellikleri ile baş kendini temizleyen kendileri enfeksiyon kaynağı olabilir yeteneğini kaybedebilir, sonra da kronik formu gelişemez - tonsillit. Nadir durumlarda, yaklaşık% 3, bademcik iltihabı ön akut süreç olmaksızın gelişebilir, yani anjinadan önce ortaya çıkmaz.

  Kronik bademcik iltihabı olan hastaların bademciklerinde, bakteriyel analiz neredeyse 30 patojenik bakteri ortaya koymaktadır, ancak lakunada en çok streptokok ve stafilokok vardır.

  Patojenik mikroorganizmalar çok çeşitli olduğu ve her birinin belirli antibakteriyel ajanlara karşı dirençli olabileceği için, tedavinin başlangıcından önce, antibiyotiklere duyarlılık oluşturularak, bakteri florasına analiz yapılması çok önemlidir. Rastgele antibiyotik reçete edilirken, bakteri direnciyle birlikte, tedavi etkin olmayacak ya da hiç etkili olmayacaktır, bu da iyileşme periyodunda bir artışa ve anjinin kronik bademcik iltihabına geçişine neden olacaktır.

  Kronik tonsillit gelişimini provoke eden hastalıklar:

  nazal nefes İhlali - Yerel ve genel ait bademcik Azaltma infeksiyonlara neden olabilen - poliplerin (burundaki polip, tedavi), lenf bezleri (çocuklarda lenf bezleri tedavisi), irinli sinüzit, sinüzit (antibiyotiklerle sinüzit tedavisi), septum, hem de diş çürüklerini sapmış bulaşıcı hastalıklarda bağışıklık - kızamık (. erişkinlerde kızamık belirtileri görebilirsiniz) vb kızıl, tüberküloz, özellikle ağır akış, yetersiz tedavi ya da terapi için uygun olmayan ilaçlar.. Kalıtsal yatkınlık - eğer bir aile öyküsünde yakın akrabalarda kronik tonsillit varsa.

  Kronik tonsillitin alevlenmesine neden olan olumsuz faktörler:

  Günde az miktarda tüketilen sıvı. Bir kişi, sıvının en az 2 litre su için günde içecek, hem de gereken düşük kaliteli su günlük tüketilen (yalnızca arıtılmış su, su için özel filtreler pişirme) Şiddetli veya uzun süreli hipotermi güçlü stres, sürekli psikolojik ve duygusal stres, uygun eksikliği uyku ve geri kalan, depresyon, tehlikeli ortamlarda, toz kronik yorgunluk sendromu çalışması, iş genel olumsuz çevresel obstanov gaz seviyesi Toksik maddelerden imal ucuz bir ev aletleri, kilim ve mobilya, ev aktif kullanımı - havaya zararlı maddeler yayarlar yerli düşük kaliteli ürünlerin bir yerleşim bölgesinde endüstriyel işletmelerde, araç, kimyasal ürün bolluğunun, artan radyoaktivite, bolluk - Oturduğu yerde ka kimya (klorlu maddeler, deterjanlar ve yüzey aktif maddenin yüksek bir konsantrasyonda sahip bulaşık deterjanı, ve benzeri.) alkol kötüye kullanımı ve sigara Kötü beslenme, karbonhidrat bolluk ve proteinler, tahılların, sebzelerin ve meyvelerin sınırlı tüketimi.

  Süreç, bademciklerde kronik bir form elde etmeye başladığında, ipten gelen lenfoid doku giderek daha yoğunlaşır, bağ dokusunun yerini alır, laküneyi örten izler vardır. Bu laküner fişleri yol açmaktadır - Gıda tanecikleri, tütün reçine, iltihap, bakteri oturma ve mukoza epiteli lacunae ölü, ölü hücreler hem de birikir süpüratif lezyonlar kapalı.

  Kapalı lacunae olarak, mecazi anlamda, cepler nereye korunması ve patojen mikroorganizmaların, vücuda kan akımı ile taşınan zehirli atık ürünlerin üretimi için çok elverişli koşullar yarattı birikmiş irin, hemen hemen bütün iç organları etkileyen kronik zehirlenmesine yol açar. Bu süreç yavaştır, bağışıklık mekanizmalarının genel çalışması kaybolur ve vücut sürekli bir enfeksiyona yeterince yanıt vermeyerek alerjiye neden olabilir. Ve bakterilerin kendileri (streptococcus) ciddi komplikasyonlara neden olurlar.

  Tonsillit belirtileri ve komplikasyonları

  Doğada kronik bademcik iltihabı ve iltihabın şiddeti birkaç tipe ayrılır:

  genellikle uzun süreli anjina basit kaynaklanan Basit nükseden formu - bu 2 tip olduğunu telafi basit şeklinde bademcikler uzun seyirli iltihap, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı ataklarının yani nüks olan nadir toksik-alerjik form

  Kronik bademcik basit bir şekilde, semptomlarına lokal işaretler, az sınırlı olduğunda - kenarları kemerler, artan lenf düğümleri şişme boşlukları irin pürülan fişler, bir yabancı cisim hissi, rahatsızlık yutma, ağız, ağız kokusu vardır. remisyon süreleri esnasında, semptom yoktur, ve 3 kez yılda alevlenmeler anjin meydana sırasında ateş, baş ağrısı, vücut kırgınlığı, halsizlik, uzun iyileşme süresi ile birlikte.

  1 toksik-allerjik bir şekilde - artan vücut sıcaklığı, EKG normal parametreler, eklem ağrısı, yorgunluk kalp ağrısı - bademcik iltihabı belirtileri lokal iltihabik reaksiyonlara, başka zehirlenme ve vücut sensitizasyon ortak işaretler ilave edildi. Hasta, hastalıktan sonra grip, Orvi, iyileşme daha sık görülür.

  2 Toksik-alerjik form - hastalığın bu formu ile bademcikler sürekli bir enfeksiyon kaynağı haline gelirler ve vücutta yayılma riski yüksektir. Bu nedenle, yukarıdaki belirtilerin ek olarak, kalbin eklem, karaciğer, böbrekler, işlevsel bozukluklar bozulmalar, EKG ortaya rahatsız kalp ritmi, elde edilebilir kalp hastalıkları, romatizma, artrit, idrar-jenital sistemin hastalıkları geliştirilmesi. Bir kişi sürekli halsizlik, yorgunluk, subfebril sıcaklığı yaşıyor.

  Kronik tonsillitin konservatif lokal tedavisi

  Kronik tonsillit tedavisi cerrahi ve konservatif olabilir. Doğal olarak, cerrahi müdahale, bağışıklığı ve vücudun koruyucu işlevlerini tamir edilemeyecek derecede zarar verebilecek aşırı bir ölçüdür. Uzun süreli inflamasyonda lenfoid dokunun yerini bir bağ dokusu ile değiştirdiği durumlarda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. Ve bir parathonsillar apse, toksik-alerjik formda 2 meydana geldiği durumlarda, bir otopsi gösterilir.

  Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar:

  Artan bademcikler, normal burun solunumuna veya yutmaya neden olur. Yılda 4 anginastan fazla Peritonsiller absesi Koneservativnaya tedavisi bir yıldan fazla etki göstermeden Akut romatizmal ateş epizodu veya kronik romatizmal hastalık, böbrek komplikasyonları var.

  Palatine bademcikler, bulaşıcı bir bariyer oluşturmada ve enflamatuar süreci inhibe etmede önemli bir rol oynarlar, destek ve yerel ve genel bağışıklığın bileşenlerinden biridir. Bu nedenle, kulak burun boğaz uzmanları, cerrahiye başvurmadan onları korumaya çalışırlar, bademciklerin işlevlerini çeşitli yöntem ve prosedürlerle geri yüklemeye çalışırlar.

  Kronik bir sürecin alevlenmesinin konservatif tedavisi, hastalığın formuna ve evresine bağlı olarak kapsamlı ve yeterli bir tedaviyi reçeteleyen nitelikli bir uzmandan KBB merkezinde yapılmalıdır. Modern bademcik iltihabı tedavisi çeşitli aşamalarda gerçekleştirilmektedir:

  Bademciklerin lacunalarını yıkamanın iki yolu vardır - biri bir şırınga, diğeri Tonsilor eklentisini kullanarak. İlk yöntem artık eskimiş kabul edilir, çünkü yeterince etkili değildir, şırınganın yarattığı basınç tam yıkama için yeterli değildir ve prosedür travmatik ve temastır, sıklıkla hastalarda kusma refleksine neden olur. Doktor "Tonzilor" nozulunu kullanırsa en büyük etki elde edilir. Hem yıkamada hem de tıbbi çözümlerin uygulanması için kullanılır. İlk olarak, doktor lacunae antiseptik bir çözelti ile yıkanır, o açıkça bademcikler dışarı yıkanmış olduğunu görür.

  Ultrasonik tıbbi sulama, Lugol ile tedavi

  Anormal sekresyondan temizlendikten sonra, uç ultrasonik kavitasyon etkisine bağlı olarak bir ilaç süspansiyonu yaratan ve çaba ile palatine bademciklerin submukozal tabakasına ilaç solüsyonunu veren bir ultrason ucuna değiştirilmelidir. Bir ilaç olarak,% 0.01 oranında Miramistin çözeltisi kullanılır, bu ilaç, ultrasonun etkisi altında özelliklerini kaybetmeyen bir antiseptiktir. Daha sonra, bu prosedürden sonra, doktor bademcikler Lugol çözeltisi ile tedavi edebilir (bkz. Lugol, angina).

  Lazer tedavisi seansı da iyi bir etkiye sahiptir, palatine bademciklerin doku ve mukozasının şişmesini ve iltihaplanmasını azaltır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için, lazer radyasyonu kaynağı bademciklere ve posterior faringeal duvarlara daha yakın olan ağız boşluğuna yerleştirilir.

  Vibroacoustic etkisi, UV oturumları

  Bu seanslar mikrodolaşımın normalleşmesi, bademciklerin dokularında beslenmenin iyileştirilmesi için yapılır. UV - ultraviyole irradyasyonu mikrofloranın aklanması için gerçekleştirilmiştir, bu eski zamana göre test edilen metot, ilişkisini yitirmemiştir ve oldukça etkili olarak kabul edilmektedir.

  Tanımlanan tüm yöntemler, her bir klinik vakada ayrı ayrı belirlenen sayı ve çokluğu derslerinde yürütülmelidir. Maksimum etkiyi elde etmek için, temiz yıkama suyu ortaya çıkana kadar 5 ila 10 durulama prosedürü gereklidir. Tedavinin bu süreci bademciklerin kendi kendini arındırma kabiliyetini eski haline getirebilir ve remisyon süresi önemli ölçüde uzar, relapslar daha az sıklaşır.

  Palatin bademciklerinin uzaklaştırılmasını önlemek ve tedavi kalıcı bir sonuca yol açmıştır, bu tür etkili bir tedavi yılda 2-4 kez yapılmak istenmektedir ve evde koruyucu önlemleri bağımsız olarak muhafaza etmektedir (garnitür ile bütünleşme çözümlerine bakınız).

  Son çalışmalar, kronik sinüzit, sinüzit içinde, bademcik önemli rol dengesizlik mikroflorasını nazofarenks mukozası ve koşullu patojen mikroorganizmalar patojen bakterilerin büyüme frenleyici, yararlı flora düşük miktarda çoğalmaya başlar oynar sonuca kurşun araştırmacılar var. (bkz. Sinüzitin nedenleri sinüslerin disbakteriyozunda oluşur)

  Narine (sıvı konsantre RUB 150) Trilakt (1000 ruble) Normoflorin (RUB 160-200) - önleyici ve destekleyici tedavi için bir seçenek, asidofilik lactobacillinin canlı kültürü içeren bademcik boğaz gargara preparasyonlar olabilir. Bu, nazofarenks mikroflorası dengesini normalleştirir daha doğal şifa ve daha uzun süreli iyileşme sağlanır.

  Ilaç etkili tedavi

  Sadece doğru tanı, klinik tablo, derece ve kronik bademcik iltihabı formu oluşturulduktan sonra, doktor, hastanın tedavisi taktikleri belirler, ilaç tedavisi ve yerel prosedürler bir ders reçete. İlaç tedavisi, aşağıdaki ilaç türlerinin kullanımıdır:

  Tonsillit için antibiyotikler

  ilaçlar doktor bu grup sadece kronik tonsillitin atak sırasında, antibiyotik tedavisi tercihen bakteriyel tohumlama verilerine dayanarak gerçekleştirilir belirler. İlaçların körü körüne randevu alınması, istenilen etkiyi, zaman kaybını ve durumun bozulmasına yol açmayabilir. anjina antibiyotikler doktor inflamasyonun ciddiyetine bağlı olarak, daha hafif ve güvenli vasıtasıyla kısa süreli bir ve alıcı probiyotikler (. Ayrıca Sumamed anjin bakınız) gerektiren daha uzun sürecek olan daha kuvvetli ilaçlar hem reçete edebilir. gizli akan bademcik tedavi antimikrobiyaller gösterilmeyen zaman o da ek mikroflora ve gastrointestinal sistem ve ağız boşluğunu verir, ve o zamandan beri, bağışıklık (bkz. 11 kural nasıl antibiyotik almak) bastırır.

  Atsipol, RelaLife, Narine, Primadofilus, gastrofarm, Normoflorin - agresif geniş spektrumlu antibiyotikler, hem de ilgili mide-bağırsak hastalıklarının (gastrit, kolit, geri akış, vs.) atarken probiyotik preparatlar antibiyotiklere dirençli almalıdır tedavinin başlaması ile aynı anda gerekli olan (tüm probiyotikler-BAA ve Linex analogları listesine bakınız)

  ağrı sendromu ifade edildiğinde, en İbuprofen veya Nurofen olup, semptomatik tedavi olarak ve (geri makale çekimlerinde bkz. listesi ve non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar fiyatları ağrı) kullanımı uygun değildir az ağrı ile birlikte kullanılır.

  Mukoza ödemini azaltmak için, bademciklerin ödemi, posterior farryngeal duvar, diğer ilaçların daha etkili bir şekilde emilmesinin yanı sıra desensibilize preparatların alınması gerekmektedir. Bu grup arasında son nesil ilaçların kullanılması daha iyidir, daha uzun ve uzun süreli etkilere sahiptir, sakinleştirici etkisi yoktur, daha güçlü ve daha güvenlidir. Antihistaminikler arasında en iyileri Tetrin, Parlazin, Zirtek, Lethisen, Zodak ve Telfast, Fexadine ve Fexofast'dir (Tüm Allerji İlaçları Listesi'ne bakınız). Uzun süren bir alımı olan bir hastanın bu ilaçlardan biri tarafından iyi yardım görmesi durumunda, onu başka birine değiştirmemelisiniz.

  Antiseptik topikal tedavi

  Etkili tedavi için önemli bir koşul boğazını durulama etmektir ve hazır spreyleri ve kendi özel ırk çözümleri gibi farklı çözümler kullanabilirsiniz. En uygun% 0.01, Octenisept su 1/5 ve Dioksidin (% 1 p-P, 200 ruble 10 şişeler), 1 ile seyreltilir (RUB 230-370), bir püskürtme çözeltisi olarak satılmaktadır Miramistin (250 RUB), uygulanan amp. 100 ml ılık suda seyreltilir (boğaz için tüm spreylerin listesine bakınız). Aromaterapi da olumlu bir etkisi olabilir, eğer üretim gargara ya da esansiyel yağların inhalasyon - lavanta, çay ağacı, okaliptüs, sedir.

  Oral kavitede lokal immüniteyi uyarmak için kullanılabilen ilaçlar arasında belki de sadece Imudon kullanım için endikedir, tedavi süresi 10 gündür (rezorpsiyon tablosu 4 p / gün). Bağışıklığı artırmak için doğal ürünler arasında Propolis, Pantocrinum, ginseng, papatya kullanabilirsiniz.

  Homeopatik tedavi ve halk ilaçları

  Yetenek sahibi bir pratisyen, akut enflamasyon, geleneksel tedavilerin çıkarılmasından sonra remisyon maksimize onun tavsiyelerine uygun homeopatik tedavi ve konuyu seçebilir. arkaya, adaçayı, papatya, okaliptüs yaprakları, tomurcukları söğüt, kavak, kavak ve çayır düğmesi kökü, elecampane, zencefil yosun İzlandalı kabuğu: gargara için aşağıdaki otlar kullanabilirsiniz.

  iltihap sürecinde kaynaktan ve bazı ilaçlar bu gibi bir durumda ağız kuruluğu, boğaz tırmık, ağrı, görünen bu maddelerin tek tek tolere alerjik reaksiyonlar (yokluğu) ile, kayısı, şeftali, sandor yağı kullanımı çok etkili ve güvenlidir. Düzgün sabah ve akşam birkaç damla burnuna bu yağların herhangi gömmek gerekir nazofarenks yumuşatmak için, sen damlatılması ile başını geriye atmak gerekir. boğaz azaltmak için başka bir yol ılık su ile durulama boğaz ardından seyreltilmiş ve boğaz sürece yıkayın gereken% 3 hidrojen peroksit, diğer bir deyişle% 9 ve% 6 bir çözümdür.

  Diyet tedavisi başarılı bir tedavi, herhangi sert, katı, baharatlı, kızartılmış, ekşi, tuzlu, tütsülenmiş gıda, çok soğuk veya sıcak yiyecek, zengin lezzet artırıcılar ve yapay katkı maddeleri, alkol ayrılmaz bir parçasıdır - hastanın durumunu kötüleştirir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Ne boğaz boğazından farenjiti ayırt eder

  Sonbahar-kış döneminin başlangıcında, insanlar KBB organlarının iltihapları ile hasta olmaya başlıyor. Nazofarenksin herhangi bir iltihaplanmasını soğuk algılamaya alışkınız.

  Çocuklarda anjinin sonuçları

  Anjina ile hastalık süresi genellikle 7 günü geçmez. Ek olarak, catarrhal formu oldukça kolay ilerler ve bir subfebril sıcaklığı eşlik eder. Sıklıkla, diğer akut tonsillit formları hafif seyirlidir.