Loading

Angina'da sıcaklık: ne kadar tutulur ve nasıl aşağıya çekilir?

Tonsillit (veya boğaz ağrısı) bademcikler, bakteriyel veya enfeksiyöz bir iltihaplanma olan bir bozukluktur. Ana eşlik eden semptom anjina ile yüksek ateştir (38-41 derece). Vücudun ısı dengesindeki artış bademciklerdeki formasyonlarla (abseler, plak) ilişkilidir. Bu semptomatoloji foliküler, laküner, flegmonöz ve pürülan anjina için karakteristiktir.

Geleneksel ilaç şartlı birim sıcaklığı: 37-38 derece - düşük ateş, 38-39 derece - ateş, ateşli tipi, 39-41 derece - ateş pireticheskogo tipi sıcaklık anjin 41 ve daha fazlası - giperpireticheskaya ölüme yol açabilir.

Farklı anjina tipleri, karşılık gelen yüksek sıcaklık süresine sahiptir. Catarrhal formuna bir, iki gün boyunca bir sıcaklık eşlik eder. Foliküler 3-4 gün, lacunar 4-5 gün, herpetik 2-3 gün. Vücuttaki genel durum, bademcikler üzerindeki pürülan formasyonların ve plağın çıkarılmasından sonra normalleştirilir.

Ek belirtiler

Foliküler forma, pıhtılaşmanın pürülan formasyonları eşlik eder. Lacunar formu folikül başlatıldığında ortaya çıkar. Bu şişmiş lenf düğümleri, boğaz ağrısı, genel halsizlik ve titreme ile karakterizedir. Angina flegmonöz tipi sadece bademcikler değil, bezler ve komşu doku bölgelerini de etkiler. Komplikasyonlar apseler ve hatta sepsisdir. Bazı durumlarda ameliyat gereklidir. Hasta eklemlerde ateş, nöbet, şiddetli ağrı hissedebilir.

Eğer boğaz ağrısında ateş yoksa, bu henüz bir tehdit eksikliğinin göstergesi değildir. Ek belirtiler kalır.

Başlangıçtaki aşamalarda Catarrh ve foliküler anjin, genel sağlık durumunu kötüye gitmeden gelişebilir. İğ şeklindeki bir basil içine alındığında ülseratif nekrotik anjin gelişir. Sıcaklığın olmaması da, sonuçta ciddi patolojilere yol açabilecek bağışıklık sisteminin yetersiz işleyişini gösterebilir.

Anjina ile sıcaklık aşağı nasıl

Deneyimli terapistler, termometre 38 derecenin altında olduğunda antipiretik önermezler. Bu sınır aşılırsa, Parasetamol veya Analgin tüketmeye değer. Standart soğutma yöntemleri ayrıca ıslak mendil içerebilir. Bu işlemler için su, 37 dereceden daha soğuk olmamalıdır. Sirke çözeltilerinin kullanımının hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu konusunda bir yanlış anlama vardır. Bu manipülasyonlar sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda cilt yanıklarına da neden olabilir.

Battaniyeyle örtmemeye çalışın, üşüdüğünüz gerginliğe rağmen (vücudun ısısını korumak için gerekliyse) sıcak giysiler giymeyin.

Beyaz ateş, kalifiye uzmanların müdahalesini ve antipiretik ajanların intravenöz enjeksiyonlarının yapılmasını gerektirir. angina sıcaklığı çocuklarda yetişkinlerde olduğundan daha uzun bir kullanım ömrüne, (o 38 derece ulaştığında hemen değerini azaltmak için gerekli olan) olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ile bağlantılıdır. Islak mendillere ek olarak, sıcak bir banyoda yüzebilirsiniz, ancak bu yöntemin etkinliği uzmanlar arasında birçok anlaşmazlığa sahiptir.

Bacaklarınızı süzmek, inhalasyon yapmak, kompres uygulamak ve ısınmak yasaktır. Gerekirse bol miktarda sıvı alın, gerekirse ibuprofen, aspirin (ikincisi çocuklar için uygun değildir).

Artık fenomen

Anjinadan sonraki sıcaklık, patolojinin ve hastalığın kronik formunun bir belirtisidir. Tedaviden sonra boğaz ağrısı gitmezse ve zayıflık varsa, hemen bir uzmanla görüşmek gerekir. Doktor güçlü ilaçlar, bademcikler, lokal antiseptikler, fizyoterapi prosedürleri (lazer ve UHF tedavisi) reçete edecektir.

Beş günden fazla süren anjin ile sıcaklık, ciddi komplikasyonlara yol açabilir, yani: böbrek hastalığı, artrit, miyokardit. Sağlıkta bir bozulma hissederseniz, EKG, ultrason, genel bir kan ve idrar analizi şeklinde ek teşhisi yapmanız gerekir.

önleme

Anginadaki sıcaklık, vücudun zayıflatılmış koruyucu fonksiyonlarından kaynaklanabilir. Bu problemden kaçınmak için, bağışıklığı güçlendirmek gerekir (Bağışıklığı veya Bağışıklığı al). Odayı daha sık havalandırmaya çalışın, düzenli olarak bedeninizi fiziksel olarak yükleyin, yiyin ve vitamin alın.

Alternatif Tıp

Halk şifacıları bal ile süt, ahududu ve bitkisel şifalı otlar (papatya, köpek gülü, St. John's wort) ile çay tavsiye ederiz. Saçma tariflerden kaçınmaya çalışın ve kanıtlanmamış teknikleri denemeyin. Aloe suyu burun damlaları olarak kullanılabilir ve okaliptüs inhalasyon için iyidir. Bakterilerin üremesini teşvik ettiği için boğazı balla temizlemeyin. Apse görünümü ile geleneksel tıp güçsüzdür, cerrahi müdahale bırakmaz. Bazı durumlarda, rektal fitiller kullanmak (özellikle çocuklar için) rasyoneldir.

Bir çocuğun anjina ile nasıl ateşleneceği: doktor tavsiyesi

Angina bademcikler iltihabı, lenf sistemi ve larinksin mukoza zarının zarar görmesi sırasında bulaşıcı bir hastalıktır. Patolojinin ana belirtisi yüksek ateştir. Eğer anjina bir çocuktan etkileniyorsa, ebeveynler, sıcaklığı düşürmek için en kısa zamanda ve hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için ne yapmaları gerektiğinden endişelenir.

Patolojinin çeşitleri

Şu anda bu tip akut tonsillit (boğaz ağrısı) kurulmuştur.

Lacunar angina - bademciklerin içinde pus oluşumu oluşur. Çoğu zaman, hastalığın ana nedensel ajanı streptokok enfeksiyonu. Bu tip bademcik iltihabı aşağıdaki gibi kendini gösterir:

 • kırk derece kadar yüksek bir sıcaklık (bu durumda, antipiretik ilaçlar herhangi bir etkisi olmaz)
 • boğaz bölgesinde akut ağrı
 • baş ağrısı
 • şiddetli zayıflıktan baş dönmesi
 • titreme
 • bademciklerin büyütülmesi
 • uyuşukluk

Foliküler tip - bademciklerin sadece yüzeysel bir lezyonu vardır. Bu durumda, sıcaklık çok yüksek olmayacak, maksimum 39 derecedir. Nedensel ajanlar: streptococcus, staphylococcus aureus. Semptomlar lacunar anjina ile aynıdır.

Catarrhal tonsillitis - iltihaplanma sürecinde bademciklerde hafif bir hasar vardır, sıcaklık ortalamanın üzerindedir. Özel komplikasyonlar gözlenmez, maksimum sıcaklık 38 derecedir. Bununla birlikte, hastalığın zayıf bir derecesi rahatlayabileceğiniz anlamına gelmez, tedavi bir doktor gözetiminde genel bir şemaya göre yapılmalıdır.

Pürülan anjina hastalığın son evresidir, iltihaplanma zamanında, sadece bademcikler enfekte değildir, aynı zamanda bir dizi gırtlak dokusunda da görülür. Sıcaklık, kendi başına irin çıkana kadar uzun süre yüksek tutar. Bu patoloji formu durağan koşullar altında tedavi edilir.

Hipertansif olmayan anjina benzer semptomlara sahiptir, sadece sıcaklık mevcudiyeti yoktur. Çok nadir durumlarda, 37.5'e yükselir. Patoloji çok uzun süre tedavi edilir, çünkü enfeksiyon bağışıklığı büyük ölçüde etkiler, vücut zayıflar ve enfeksiyonun kendiliğinden üstesinden gelemez.

Çocuğun her türü kendi yolunda tehlikeli, kendi kendine ilaç almak için uzun sürmez, mümkün olan en kısa sürede bebeği çocuk doktoruna göstermeniz gerekir, evde onu aramak daha iyidir.

Çocuğa bir sıcaklığı ölçmek ne kadar doğru?

Bir doktorun gelişinden önce, çocuğun sıcaklığını ölçmek daha uygun olacaktır, bunun nasıl yapılacağı konusunda üç seçenek vardır. Her şey yaşa bağlı:

 1. Üç yaş ve üstü bir çocuğa, ağzınızdaki sıcaklığı bir termometre ile ölçebilirsiniz. Bunun için termometre (elektronik) dilin altına yerleştirilir, ağız dudaklarla sıkıştırılır. Birkaç dakika sonra, termometrenin kendisi ölçümün sonunu bildirir ve skor tahtası sonucu gösterir.
 2. Bebek üç yaşında değilse, ölçüm rektumda yapılır. Yaralanmayı önlemek için, termometrenin ucunu vazelin merhemi ile ön-işleme tabi tutmanız gerekir. Bebeğin namlu üzerinde uzanması, dizleri bükmesi, kalçaları hafifçe itmesi ve termometreyi takması daha iyidir. Bebeğin üç dakika boyunca hareket etmediğinden emin olmalıyız.
 3. Daha büyük bir çocuk, her zamanki gibi bir ölçüm prosedürüne girer - koltuk altına bir termometrenin sokulması. Sıcaklık beş ila yedi dakikaya kadar ölçülür. Bu dönemde çocuk aktif olarak hareket etmemelidir.

Ambulans gelmeden önceki sıcaklık ya da doktorun kritik bir durumu önlemek için sıklıkla ölçülmesi gerekir.

Sıcaklık ne kadar sürer?

Her çocuğun sıcaklığı farklı tutulur. Bu birçok faktörden etkilenir, örneğin çocuğun ne kadar güçlü bağışıklığa sahip olduğu ve hastalığın hangi biçimine sahip olduğu. Yüksek sıcaklık genellikle iki veya üç gün sürmez, sonra yavaş yavaş düşer.

 • lacunar bir patoloji tipi varsa, o zaman yaklaşık dört ila beş gün
 • Catarrhal tonsillitis ile - bir, en fazla iki gün
 • foliküler tip ise, o zaman üç ila dört gün
 • Asemptomatik angina sıcaklıksız oluşur, ilk birkaç saat içinde 37.5'e çıkabilir

Ebeveynlerine endişelenmemesi için, hemen bu soruyu çocuğun doktoruna sormanız gerekir, kesin zamanı gösterecektir.

Hastaneye yatış belirtileri

Bazı durumlarda, bebek her zaman bir doktorun sıkı gözetiminde olacağı bir hastaneye konulmalıdır. Hastaneye yatış belirtileri:

Anjina komplikasyonları

 1. Komplikasyonların varlığı: servikal flegmon, romatizmal kardit, parapharyngeal veya paratonsillar apse.
 2. Vücudun güçlü zehirlenmesi, çocuğun zayıflamış hali. Bu tezahürün özelliği: iştahsızlık, kusma, nefes darlığı, bulantı, konvülsiyon, yüksek vücut ısısı ve uyuşukluk.
 3. Çocuğun kronik hastalıkları varsa: böbrek patolojisi, diabetes mellitus ve zayıf kan pıhtılaşması.

Hastalıkların bir yıllık altında olan tüm çocuklar, ebeveynleri ile birlikte hastaneye gitmelidir, çünkü yaşlarında dikkatli kontrol gereklidir. Eğer anjin iyi tolere edilir ve hafif derecedeyse, doktor evde tedaviye izin verebilir. Ancak doktor hastanede yatmakta ısrar ederse, tavsiyelerini takip etmek daha iyidir.

Anjina ile diyet

Tedavi sırasında çocuğun doğru şekilde beslenmesi önemlidir. Basit bir diyet var. Önemli öneriler:

 1. Yiyecekler hızla emilmelidir.
 2. Bebeğin ilk birkaç gün içinde yiyecekle sınırlı kalması gerekir, bir içecek yeterli olacaktır: su, köpek gülü, komposto, maden suyu (hala), limonlu zayıf çay.
 3. Kendimizi tatlılar, soğuk ve baharatlı yemekler, saline, marinades ve baharatlarla sınırlamalıyız.

Çocuklar hastanede olduklarında tatlı vermemelidirler. Akrabaları akrabalarını getirebilirler, ama çocuğa gereksiz bir arzuya neden olmamak için en iyi ne getireceğini önceden söylemelisiniz.

Sıcaklığı ilaçsız bir şekilde nasıl azaltır

Sıcaklık keskin bir şekilde yükselirse ve evde ilaç dolabında gerekli antipiretik ilaçlar yoksa, o zaman birkaç derece düşürmeye yardımcı olabilecek bazı yöntemler vardır:

 • Çocuğu silmek gerekir. Bunun için sıcak suda düşük havlu mendil gereklidir, sıcaklık en az otuz yedi derece olmalıdır ve bu mendil vücut kırıntıları nemlendirin.

Ahududu içmek, bacaklarını uzatmak ve inhalasyon yapmak için kontrendikedirler, bu tür manipülasyonlar sadece durumu kötüleştirir ve sıcaklığı daha da arttırır.

ateş düşürücü

İlk yardımdan sonra, tedavinin bir sonraki aşamasına gitmelisiniz. Enflamatuar sürecin ortadan kalkması, yeterli zaman geçirmesi gerekir. Enfeksiyon vücutta iken, sıcaklık düşmeyecek. Bu nedenle, çocuk antipiretikler vermek gereklidir. Yaygın antipiretik ilaçlar şunları içerir:

 1. Parasetamol, Panadol, Efferalgan ve Cefekon. Bebekler için parasetamol ile mumlar kullanmak daha iyidir, tabletlerden daha hızlı hareket ederler.
 2. Ibuprofen - Nurofen veya Ibufen bazlı müstahzarlar.
 3. Daha büyük çocuklar için doktorlar Ibuklin ve Aspirin reçete ederler, aynı anda parasetamol ve ibuprofen verebilirsiniz.
 4. Antipiretikler homeopatik preparatlar: Viburkol ve Agri, herhangi bir yaş kategorisindeki hastalar için uygundur (sıcaklık 39 dereceden fazla ise bu fonlar yardımcı olmaz).

Sıcaklığın enfeksiyonun öldürülmesine yardımcı olduğunu hatırlamak önemlidir, bu yüzden hemen yere vurmanıza gerek yoktur. Bir yaşın altındaki çocukların ateşi 38 derecenin üzerine çıktığı zaman, bir yıl sonra 38.5-39 dereceden daha erken bir zamanda vurmaları tavsiye edilir.

Talimatlara göre hareket etmek, dozu abartmamak ve her ilaçtan önce zaman aralığını gözlemlemek gerekir. Sıcaklık üç ila beş saatten daha sık yükselirse, aşırı dozun önlenmesi için preparatların değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, her ilaç dört günden fazla alınamaz.

Antiviral ilaçlar

Bir sonraki adım, özellikle adenoviral, enteroviral ve herpetik angina için gerekli ise, antiviral ilaçlar alıyor. Bakteriyel anjina ile bu ilaçlar verilmemelidir.

Viral bademcik iltihabı akan işaretlerle bakteriyelden farklıdır:

 • Parlak kırmızı bademcikler üzerine bir baskın yerine büyük bir şişme olacak
 • belki ağız ve bademcikler etrafında, içinde pürülan içeriğin bulunduğu küçük kabarcıklar oluşumu. Sıvı kırılırsa, larinkste ülserler oluşur
 • çocuk yutulduğunda keskin bir acı hisseder, kuru öksürük başlar, gözlerden gözyaşları akar, burun akıntısı vardır

Famciclovir Valasiklovir, asiklovir, Kagocel, Grippferon, Viferon, Kipferon, Orvirem, Arbidol, isoprinozin: virüs aşmak için Anjin, doktor aşağıdaki ilaçları belirler. Her çözümün, bir kerede okunması gereken kendi kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır.

Bebek çok küçükse ve bağışıklığı zayıflatırsa, aşağıdaki rektal fitiller atanır: Genferon-light ve Viferon.

Aldıktan sonra, çocuğun durumunu izlemeniz gerekir, eğer alerjik reaksiyonlar varsa, karın ağrısı veya kusma varsa, bu ilaca karşı tedaviye devam edemezsiniz.

Antibakteriyel ilaçlar

Bakteriyel boğaz ağrısı için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bakteri sayısındaki artışın nedeni, anjinin komplikasyonlarla ilerlemesine neden olan sülfonamidlerin olmamasıdır. Bu ilaçlar kas içinden veya normal şekilde uygulanabilir.

Bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan çocuk ilaçları:

Şurupda Antibiyotik

 • penisilin
 • amoksisilin
 • ampisilin
 • Flemoxin Solutab

Bu ilaçlar çeşitli şekillerde mevcuttur.

Penisilin alerjisi varsa, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Ciddi komplikasyonlar ve çok ihmal edilmiş bir durum söz konusu olduğunda, antibiyotiklerin intramüsküler olarak uygulanması önerilmektedir. Bu sadece son derece zor bir durumda yapılır. Doktor bir kerede antibiyotikleri reçete ederse, bu doğru değildir, bu profilin başka bir uzmanına danışın.

İnsanların sıcaklığı düşürme yöntemleri

Su ile durulayın veya sirke 10 yaşın altındaki çocuklara verilmelidir. Bir yaşındayken lahana yaprakları alın. En etkili olan aşağıdaki yöntemler:

 1. Papatya, nane, limon, ıhlamur, frenk üzümü bazlı çay. Bitkinin bir çay kaşığı 300 miligram kaynar suya konur. Şeker eklemeye değmez, çünkü iyileştirici özellikleri azaltır, bir kaşık bal koymanız daha iyidir.

Kurutulmuş meyvelerin kompostosu

Halk yöntemleri ikincil yöntemlerdir, bunlar eczanelerle birlikte kullanılmalıdır. Yüksek sıcaklıkta, halk tedavisi işe yaramaz olabilir.

Olası komplikasyonlar

Zamanında yardım sağlamaya başlamazsanız, bu tür komplikasyonlar oluşabilir:

 • paratonlesil apsesi (ameliyatla yok edilmiş)
 • pürülan lenfadenit
 • servikal flegmon
 • romatizmal ateş
 • piyelonefrit
 • menenjit
 • kâlp kası iltihabı
 • poliartrit
 • kan zehirlenmesi

Bütün bu hastalıklar çok ciddi ve hatta yaşamı tehdit ediyor. Tam iyileşmeden sonra birkaç kez kardiyogramdan geçmek ve hiçbir olumsuz sonuç olmadığından emin olmak için idrar ve kan analizinden geçmek önemlidir.

Profilaktik manipülasyonlar

Önleme, çocuğun bağışıklığını artıran her şeyi içerir. Her zaman sağlıklı bir diyet, öfke, egzersiz veya jimnastik izlemek önemlidir.

Ek olarak, immün sistemi uyarıcı ilaçlar ve vitaminler verilebilir.

Hastalığın ilk belirtileri varsa, hemen tedaviye başlamak önemlidir. Angina provoke yeteneğine sahip hastalıklar çalıştırmayın: çürük, burun sinüslerinin adenoidleri, boğaz iltihabı. Vücudun bakımı bebeğinizin sağlığının garantisidir!

Yani, bir çocuğun boğaz ağrısı varsa ve ateşi varsa, derhal evde bir doktor çağırmalıdır. Doktor, virüs, bakteri ve antipiretik ajanları ortadan kaldırmak için gerekli ilaçları yazacaktır, hepsi hastalık tipine ve şiddet derecesine bağlıdır. Isıyı ortadan kaldırmak için halk yöntemlerini kullanabilirsiniz, ancak sadece yardımcı olarak.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Angina'da sıcaklık - bir çocuk veya bir yetişkin ilacı ve halk ilaçları ile nasıl nakavt edilir

Boğazın, anjin ya da bademcik iltihabı olarak adlandırılan bakteriyel enfeksiyonu, yalnızca ağrılı yutma ile birlikte görülür. Bir yetişkin veya çocukta anjinadaki yüksek sıcaklık, kural olarak, enflamatuar süreç boyunca korunur. Azaltıcı önlemlerin doğruluğu büyük ölçüde genel tedavinin etkinliğine, ciddi komplikasyonların gelişmesini önleme yeteneğine bağlıdır.

Angina nedir

Enfeksiyöz süreç, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte bademciklerin yutulması ve iltihaplanması sırasında klinik uygulamada anjina denir. Bakteriyel enfeksiyona neden olan patojen tipine ve inflamasyonun lokalizasyonuna bağlı olarak, dört ana anjin tipi tanımlanmıştır - katarr, herpes, foliküler, lacunar formları. Hastalık sırasında hastanın boğaz ağrısı, mukoza zarının kızarması, bademciklerin artması ve iltihaplanması, üzerlerinde beyaz pürülan çökellerin oluşumu vardır.

Anjina ile sıcaklık nedir

Anjina tanısı olan hastanın genel refahı için güçlü zayıflık, titreme ve ateş karakteristiktir. Erişkinlerde vücut sıcaklığındaki artış ve bu hastalığa sahip çocuklarda pürülan inflamasyon ile ilişkilidir, bu nedenle yüksek sıcaklık ilk birkaç gün boyunca bir kural olarak sürer. Viral enfeksiyonların neden olduğu farklı anjina tipleri ile hastalık farklı yollarla ilerler ve hastanın vücut ısısı aşağıdaki gibi değişir:

 1. Yaklaşık 38 ° C'lik bir sıcaklığa sahip olan katarrinal anjin, hastalığın en kolay şekli olarak kabul edilir, iltihap sadece bademciklerin mukoza zarlarını içerir.
 2. Lacunar ve foliküler anjina, indekslerde 39-40 ° C'ye kadar bir artış eşlik eder.
 3. Herpes boğaz ağrısı, yaklaşık 39 ° C gibi yüksek bir sıcaklıkla karakterizedir.
 4. Flegmonöz anjina, hiperkalitik indeksler (40 ° C ve üzeri) ile birlikte foliküler veya lacunar formun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.
 5. Ülseratif nekrotik pürülan anjina, normal veya düşük dereceli sıcaklıkta (37 ° C) oluşabilir, çünkü bu hastalık formu bağışıklık sisteminin mekanizmalarının ciddi şekilde inhibe edilmesine neden olur.

Bademcik iltihabı sıcaklığı 37

Birkaç gün boyunca tutulan 37-37,5 ° C'lik sıcaklığa subfebril denir ve sıklıkla hafif boğaz ağrısına eşlik eder. Akut bademcik iltihabında, yüksek sıcaklığın olmaması, vücudun bağışıklık sisteminin ilk koruyucu bariyeri olan lokal bağışıklığın zayıflamasına işaret edebilir. Bu tür göstergelerin yok edilmesi için ya yetişkinler ya da çocuklar için gerekli değildir (çocuğun sinir sistemi hastalıklarından muzdarip olduğu veya 37 ° C'nin göstergesi bir hafta ya da daha fazla süre boyunca termometre üzerinde tutulduğu durumlar hariç).

Angina ile sıcaklık ne kadar

Anjina sırasında hipotermik reaksiyonun şiddeti (yani, sıcaklık indekslerindeki artış) farklı olabilir. Ortalama olarak, çocuklarda ve yetişkinlerde yeterli terapi ile, tedavi başladıktan üç ila dört gün sonra sıcaklık düşer. Azaltılmış bağışıklık ile, sıcaklık düşük dereceli değerlerin üzerine çıkmayabilir, şiddetli bir iltihaplanma prosesi ile, indisler 39-40 ° C ve daha yüksek seviyelere çıkabilir. Göstergelerin 7-10 gün boyunca 38 ° C'nin altına düşmemesi durumunda, tanıyı doğrulamak, tedavi rejimini gözden geçirmek gereklidir.

nedenleri

Bademcik iltihabı sırasında hipertermi, herhangi bir iltihaplanma sürecine eşlik eden, vücudun doğal bir savunma reaksiyonudur. Bademcik iltihabı içinde, bademcikler üzerinde patojenik bakteriler çoğalır, çoğu zaman takviye süreci başlar. Lokal ve genel sıcaklıkta bir artışla birlikte lökositlerin enfeksiyonla savaştığını gösterir. Antipiretik ilaçlar yardımıyla yapay hipotermi (sıcaklık indekslerinin düşürülmesi), enflamatuar sürecin seyrini yavaşlatabilir, yani organizmanın enfeksiyonla mücadelesini arttırabilir.

Bir semptom daha tehlikeli

(40 ° C üzeri) göstergeler büyük ölçüde hastanın vücudu zayıflatır Isı ateşli (38 ° C) ulaştıktan anjina, pireticheskih (39-40 ° C) ve giperpireticheskih, sağlığı bozulur, bu dehidrasyon, hızlı kalp atışı yol açabilir. Termometre sütununun (39-40 ° C ve üzeri) yükseltilmiş parametrelerinde, tüm vücut sistemleri sınırda çalışır, bu nedenle bu durumda uzun bir süre kalmak, hastayı ölümcül bir sonuçla tehdit eder. Hiperpediktik göstergeleri azaltmaya yönelik başarısız girişimlerde, ambulans çağırmak gerekir.

Sıcaklığı nasıl düşürmek

Erişkin hastalarda anjinada sıcaklığın nasıl azaltılacağı sorusunu yanıtlarken, ateş düşürücülerin bakteriyel enfeksiyonla savaşmadığını hatırlamak önemlidir. Bir antibiyotiğin paralel sistematik olarak uygulanması ve sıcaklık göstergelerini düşüren bir ilaç bu nedenle uygulanmamaktadır. Hastalığın biçimi ne olursa olsun, bademcik iltihabına sahip bir hastaya antibakteriyel bir ilaç tedavisi verilir ve tek kullanımlık bir antipiretik madde kullanımı sadece aşağıdaki durumlarda önerilmektedir:

 • yetişkinler - 39 ° C ve üstü;
 • Bir yıldan beri çocuklar - 38 ° C ve üzeri.

Antipiretik ilaçlar

Anjinası olan bir hastada şiddetli ateş vakalarında doktor bir rejim ve antipiretik ajan şeklini seçer. Analjeziklerin sistematik kullanımı, ana antibakteriyel ilaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmenizi engelleyeceğinden, buna sıkı sıkıya uymak önemlidir. Antibiyotik yeteri kadar seçildiğinde, hipotermi antipiretik kullanmadan tedavinin 3-4. Gününde başlar. Analgin (oral veya intramüsküler) uygulayan hafif formların anjiyomları ile parasetamol ve türevlerini kullanın:

 • İbuprofen. Penisilin veya sefalosporin serilerinin antibiyotikleriyle birlikte alınabilen steroidal olmayan antiinflamatuar antipiretik preparat. Ajan sindirim sistemi tarafından hızla emilir, bir saat içinde sıcaklıkta bir azalma görülür. Maksimum günlük doz çocuklar için 400 mg, yetişkinler için 800 mg'dır. İlaç birçok kontrendikasyon vardır, mide hastalıkları, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozuklukları ile alınamaz.
 • Panadol. İlaç, diğer aktif bileşenler tarafından geliştirilmiş olan parasetamole dayanmaktadır. Çözünebilir tablet formunda bulunur, solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarında hızlı bir ateş düşürücü etkiye sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi yoktur. Maksimum günlük doz 5 tablet, alım süresi - en fazla 3 gündür. Gebelikte ve yaşlılarda böbrek yetmezliği için reçete edilmez.

antibiyotikler

Antibiyotikler enfeksiyon etkeniyle mücadele ettiğinden, anjin sırasında antibiyotik ilaç tedavisi zorunludur. Sıcaklık olmadığında bile (doğrulanmış bir tanı ile) atanırlar. Bademcik iltihabında penisilin serisiyle antibiyotik tedavisi, en az bir kontraendikasyonla, geniş bir etki spektrumuyla uygulanır. Yemeklerden ve sıvılardan bağımsız olarak alınabilecek araçları seçin, tedavi rejimi ve dozajı doktor tarafından atanır:

 • Amoxiclav. Geniş etki spektrumlu penisilinler grubundan antibiyotik. Amoksisilin trihidratın antibakteriyel etkisi klavulanik asit ile güçlendirilmiştir. KBB organlarının ve üst solunum yollarının bakteriyel enflamatuar enfeksiyonları için reçete edilir. Önerilen doz, sekiz saatte bir ilacın 375 mg'ıdır. Tabletli formda, 12 yaşın altındaki çocuklar atanmaz.
 • Flemoxin çözün. Amoksisilin bazlı antibakteriyel ilaç, solunum sistemi ve nazofarenksin enfeksiyöz inflamasyonunun tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bakterisidal etkisi vardır, bakteriyel büyümeyi engeller. Günlük maksimum doz günde 1200 mg olup, tedavi seyrinin süresi hastalığın klinik tablosuna bağlı olarak 5 ila 9 gün arasında değişmektedir. Böbrek yetmezliği kontrendikedir, gastrointestinal sistemin patolojisi.

Boğaz durulama

Durulama çözeltileri formundaki antiseptikler ve ağrı kesiciler, yutulurken akut ağrının azaltılmasına ve bademciklerin lokal iltihaplanmasıyla daha çabuk başa çıkılmasına yardımcı olur. Prosedürün önemli bir işlevi, ölü bakteriyel hücreleri çıkarmaktır. Bazı bademcik iltihaplarında, immüniteyi geliştirmeye ve nazofarenkste patojenik mikrofloranın doğal baskılanması için iyi koşullar yaratmaya yardımcı olan probiyotiklerle çalkalamalar kullanılır. Bu ilaçlar Normoflorin, Trilakt, Narine içerir. Anti-inflamatuar antiseptiklerden atama:

Bir çocuğun anjina sıcaklığını nasıl düşürmek

yoldan (periferik damar hastalığı genişlemesi nedeniyle) "kırmızı ateş" fiziksel soğutma ile çocuklarda bademcik iltihabı Sıcaklık, cildin kızarıklık ve vücutta sıcaklık göstergeleri bir üniforma artış eşlik etti. Çocuk, ılık suya (37 ° C) ya da asetik çözeltiye batırılmış bir havlu ile silinmelidir. "Soluk ateş" ile (kan damarlarının daralması nedeniyle), hasta sarılır ve sıcak bir içecek verilir. Şekil 38 ° C'nin üzerindeki bir artışla, hekim tarafından seçilen antipiretik ilaç verilmelidir:

 • Parasetamol. Steroidal olmayan antipiretik ilaç Üç aylıktan itibaren çocuklar için reçete edilir, rektal fitiller, şurup ve süspansiyon şeklinde salınır. Enfeksiyöz inflamasyon sırasında ateşli durumların gelişimi sırasında kullanılır. Boğaz ağrısı sırasında yüksek bir sıcaklıktan, çocuğun ağırlığına bağlı olarak doktor tarafından günlük doz seçilir. Kontrendikasyonlar böbrek ve karaciğer hastalıklarıdır.
 • Ibuklin Junior. İlacın bileşimi parasetamol ve ibuprofen içerir, çözünür efervesan tabletler formunda mevcuttur. 30 dakika boyunca anjina herhangi bir form altında ısı kaldırır, antipiretik ve analjezik eylemleri birleştirir. Ağırlığa göre 40 kg'a kadar olan çocuklar seçilir. 40 kg'lık bir ağırlıkta, önerilen günlük doz 2 tablettir. Yemeklerden 30 dakika önce veya 2-3 saat sonra alınır.

Halk yöntemleri

Birçok uzman, halk ilaçlarını ve ilaçları birleştirerek, anjininin karmaşık terapinin yardımıyla tedavi edilmesini önermektedir. Bitkisel decoctions, immün sistemi uyarıcı infüzyonların ve doğal antiseptiklerin yutulması ile durulama. Aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. Tuz ve soda ile durulayın. Bir bardak su içinde 1 çay kaşığı çözülür. soda, 1 tatlı kaşığı tuz. Elde edilen antiseptik solüsyon ile her 2-3 saatte bir boğazınızı yıkayın.
 2. Ballı içecek. Bir bardak sıcak sütte 1 çay kaşığı çözülür. bal, 50 gr tereyağı. İçeceği günde 2-3 kez ısıtın.
 3. Meşe kabuğu ile durulayın. Meşe, adaçayı, St John's wort, mürver kabuklarından eşit oranlarda kuru hammaddeleri karıştırın. 2 çay kaşığı. 15-30 dakika kaynar suya bir bardak karıştırın. Boğazınızı her 5 saatte bir durulayın.

Boğaz sonrası sıcaklık

Anjinadan sonraki yüksek sıcaklık indeksleri, bir komplikasyonun varlığını veya kronik bir sürecin gelişimini gösterebilir, bu nedenle, tüm diğer semptomlar ortadan kalktığında sıcaklık azalmazsa, bir doktora görünmeniz gerekir. Hiperterminin nedenini doğru bir şekilde teşhis etmek ve ileri tedavi için uygun önlemleri seçmek önemlidir. Bir tedavi olarak, fizyoterapi uygulanır, elektrokardiyogram zorunludur, hastalığın ardından ana organ sistemlerinin durumunu belirlemek için böbreklerin ultrasonu kullanılır.

Bir anjinada çocukta daha düşük sıcaklıkta

Anjina olan bir çocukta sıcaklıkta azalma.
Angina dört tip olabilir: lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik. Ateş, bademciklerde pürülan bir baskın olduğunu gösteren anjinada zorunlu bir semptomdur. Anjina tipine bağlı olarak, sıcaklık 38-41C olabilir ve 5 güne kadar tutun. Bu keskin bir şekilde yükselir, yeterli tedavi ile bademcikler püskül temizledikten sonra aşağı almak ve geçmek için zor hale gelir.
38,5C'ye kadar, sıcaklık antipiretik ajanlar tarafından yok edilmez çünkü Organizmanın enfeksiyonun etken maddesi için bağışıklık yanıtıdır ve şu anda enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan antikorların aktif gelişimi gerçekleşmektedir. Bebekler 38 ° C'den düşürüldü Daha önce ateşli konvülsiyonları olan daha büyük çocuklarda, sıcaklık 38 ° C'de düşürülmelidir.

Çocuklarda hiperterminin temel prensipleri:
1. Çocuğun yeri 18-20C'den daha sıcak olmamalıdır. Çocuğunuz soğuksa, battaniyeyle örtün, böylece ısındığında kolayca açılabilir. Giyinmiş bebek kolay olmalı. Terlerse, kıyafetleri kurumaya bırakın.
2. Hava nemliliğinin gözlenmesi% 50-70. Odada düzenli olarak zemini yıkayın ve havalandırın.
3. Çocuğa bolca içki almalıdır. İdeal olarak, eğer oral rehidrat ilaçları bir içecek olarak kullanılıyorsa: Maratonik, Normogidron, Hydrovit, Orasan, Glucosolan, Regidron, Gastrolit, vs. Böyle bir çözüm evde hazırlanır. Ayrıca, üzüm çekirdeği, siyah kuş üzümü ve ahududu ile kompostolar, kompostolar uygundur. Asit ve gazlı içecekler vermeyin, boğazdaki ağrı nedeniyle, çocuk bunları almayı reddeder. Küçük bir çocuk şırıngandan sıvı (sıvı bir şekilde yanak üzerinde) dökülebilir, yetişkin bir çocukla birlikte içmesi gerektiğini kabul etmeniz gerekir. Sunulan şeyi içmek istemiyorsanız, gazları bıraktıktan sonra bir içecek bile verebilirsiniz.
4. Yatak istirahatı.
5. Antipiretik - sıcaklık 38.5C'ye ulaşırsa. Temel antipiretik ajanlar şunlardır:
1) Parasetamol - 15 mg / kg. Günün maksimum 60 mg / kg'dır.
2) İbuprofen - 10 mg / kg, Günde maksimum 30 mg / kg.
Ayrıca kullanıldı: Panadol, Nurofen, Ibuklin, Nimesulid, Kalpol, Efferalgan.
Mide kanamasını ve karaciğer hasarını önlemek için dozajı gözlemlediğinizden emin olun.
Antipiretikler sıvı halde veya erken emilim ve sonuç için mum şeklinde kullanılmalıdır.
6. Antibiyotik tedavisi
7. Soda, garnitür, klorofililpt ile gargara. Bademcikleri lugol ile silin.

Antipiretikler 39'un altındaki sıcaklığı düşürmezse, bir ambulansa gitmek önemlidir. Hastanede çocuk pnömoni için seçmelere tabi tutulur ve litik karışım enjekte edilir: analgin, papaverin, dimedrol.

Kategorik olarak yükseltilmiş vücut sıcaklığında imkansızdır:
1. Opsiyonel olarak odayı ısıtın.
2. Bebeği sirke ve alkol spreyleri ile yıkayın, tk. vücuda emilirler.
3. Bebeği soğuk suya indirin, soğuk kompresler yapın, soğuk suyla ovun, çünkü Kan damarlarının spazmı oluşabilir ve iç organlarda sıcaklığı oluşturur.
4. Çocuğa bir aspirin verin.

Yorumlar (0)

Bir çocuğun anjina ile ateşi nasıl düşürülür

Anjinadaki sıcaklık artışı patojenin toksik etkisinden kaynaklanır. Oropharynks'e giren Streptococcus veya staphylococcus, bademciklerin hücreleri üzerinde lokal bir etkiye sahiptir ve bunlarda inflamasyonun gelişmesine yol açar. Bu etki karşısında, bakterilerin yıkıcı etkisini nötralize etmek için koruyucu mekanizmalar başlatılmaktadır. Bu koruyucu mekanizmalardan biri vücut sıcaklığındaki artıştır.

Bir enfeksiyöz ajanın ortaya çıkmasına tepki olarak hiperterminin gelişimi, organizmanın patojenik bir ajan ile mücadelesinin ve yeterli immünitenin göstergesi olan pozitif bir süreçtir. Aynı zamanda, hipertermiyle mücadele tedbirleri haksızdır ve erken iyileşmeye katkıda bulunamaz. Kullanımları, sıcaklığın yükselmesi hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirdiğinde, yalnızca durumun böyle bir gelişmesiyle meydana gelebilir.

Sıcaklığı azaltma ihtiyacı

Çoğu zaman, vücut ısısını düşürmeyi amaçlayan bu tür eylemler, durumu zamanla bozulan yeni doğmuş bir çocuksa, gerekli hale gelir. Böyle bir çocuk halsizleşir, kusma, kasılma veya bilinç kaybı yaşayabilir. Sıcaklığın yükselmesi de, bebeğin cildinin keskin bir solukluğu ile birlikte gelirse, cildin ebru görünmesiyle ve eller ve ayaklar dokunulduğunda soğuduğunda da tehlikelidir. Bu işaretlerin varlığı, vasküler bileşenin sıcaklık tepkisinin gelişiminde rol oynadığını gösterir ve bir çocukta antipiretiklerin kullanımı için mutlak bir işarettir.

Farmakolojik olmayan ajanlar

Bununla birlikte, uzmanlar ilaçlara yardımcı olmaya başlamadan önce vücut ısısını azaltmak için ilaç dışı yolların kullanılmasını önermektedir. Onlar aşağıdaki gibidir:

 • Maksimum ısı transferine elverişli bir sıcaklık rejiminin oluşturulması;
 • bol içme;
 • kompreslerin kullanımı, sürtünme, ısı emisyonunun iyileştirilmesi.

Vücudun en büyük ısı çıkışı, soluma amaçlı hava daha düşük bir sıcaklığa sahipse ve vücudun önce ısınması gerekiyorsa oluşur. Bu bağlamda, odadaki sıcaklığı 18-20 derece korurken, vücut sıcaklığındaki düşüşe ulaşmak mümkündür. Patojenler sıcak ve kuru havada en iyi oldukları için, yeterli hava nemliliğini sağlamak da haklıdır. Bunu yapmak için, düzenli ıslak temizlik yapın, fabrika hava nemlendiricileri veya doğaçlama araçları (ıslak havlu, su ile lavabo) uygulayın.

Vücudun ter ile aşırı ısıyı daha başarılı bir şekilde verebilmesini sağlamak için, çocuğun giysisi, gerektiğinde kuru olana dönüştürülmesi gereken higroskopik pamuklu kumaştan oluşmalıdır. Bu durumda aşırı paketleme de gösterilmiyor. Pamuk battaniyeyle kaplı bir çocuk, çevre ile ısı alışverişine katılmaktan daha zor olacaktır. Aynı nedenden dolayı, yüksek sıcaklığa sahip çocuklar, vücutlarının önemli bir yüzeyini örten sentetik çocuk bezleri içermemelidir.

aşırı alkol terleme oluşumunu teşvik için, vücut hidrasyon, vücut sıcaklığındaki bir azalma eşlik eder.

Tavsiye edilen içecek sıcaklığı vücut ısısında, yani 35-40 derece olmalıdır.

Sıcak çay kullanımının ısı transferini gerçekleştirme yeteneği daha azdır. Bu durumda sunulan içecekler olarak, otlar, çay, komposto, süt et suyuna tercih edilir. Mukus boğazındaki tahriş edici etki kötüleşeceğinden, içecek asidik olmamalıdır.

Isı kompresleri ayrıca soğuk su ile sıkıştırılmış kompresler ve mendiller ile güçlendirilir. Su ile yarıya seyreltilmiş% 9'luk bir sirke çözeltisini sıkıştırmak için bir araç olarak kullanılması düşünülmektedir. Bununla birlikte, sirkenin cilt yüzeyinden buharlaşma verimi üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı için, çoğu uzman bu yöntemi şüphe ile tedavi etmektedir. Aynı zamanda, buharları çocuğun vücuduna çok zehirli olabilir.

Bu tıbbi olmayan ürünlerin kullanımı, 0.5-1 derecelik bir sıcaklık düşüşüne ulaşabilir. Çoğu durumda, bu azalma hastanın daha iyi hissetmesini sağlamak için yeterlidir. İlaçların kullanımı talep edilmeyebilir.

Antipiretik ilaçlar

Ne farmakolojik olmayan tedbirler gerçekleştirilirse iyileşme sağlanmadı ve hala çocuğun ateşi 38 derecenin üzerinde? Bu durumda, antipiretik ajanların kullanılması gereklidir. Böyle bir etkiye sahip ilaçlar arasında, seçim sadece etkili değil, aynı zamanda güvenli ilaçlar üzerinde de durmaktadır. Eczacılık piyasasındaki tüm antipiretik ilaçları inceleyen WHO uzmanları, çocuklarda sıcaklığın parasetamol veya ibuprofen ile yıkanmasını tavsiye eder.

Ateş düşürücü etkiye ek olarak, bu ilaçların belirgin bir analjezik özelliği vardır. Bu çok önemlidir, çünkü anjin, yutulduğunda daha kötü olan boğaz ağrısı ile birlikte, boyun, kulak, hastalığın seyrini ağırlaştırır. Benzer etki, analgin ve aspirin ile diğer popüler ilaçlara gelince, çocuklarda kullanımı ciddi yan etkilere bağlı olarak sınırlıdır.

Ateş düşürücü ajan mum, şurup, tablet, enjeksiyon şeklinde kullanılabilir. Hangi form tercih edilmeli, çocuğun yaşına, ek belirtilerin varlığına (kusma, ishal vb.), Durumun ciddiyetine bağlı olarak bireysel olarak karar vermek gereklidir. Çok erken yaşta çocuklarda kullanılmasına izin veren şuruplar son zamanlarda oldukça popülerdir. Ek olarak, etkinin hızlı gelişimi ile karakterizedirler.

Hem ilaç kullanımı ile hem de ilaç olmayan önlemlerin uygulanması ile vücut sıcaklığının azaltılması için bu yöntem sadece angina ile uygulanamaz. Scarlet ateşi, difteri, kronik bademcik iltihabına, sadece bademcik iltihabı ile değil, aynı zamanda vücut ısısının artmasıyla da eşlik edilir. Bu hastalıklarda vücut sıcaklığını azaltmaya yönelik önlemlerin uygulanması genel prensipleri de korunmuştur.

Antibiyotik tedavisi

Anjina'nın ana semptomu palatine bademciklerin iltihaplanması ve onunla ilişkili zehirlenme olgusudur. Bu durumda hastalar kötü sağlık, şiddetli halsizlik, boğaz ağrısı, iştahsızlıktan şikayet ediyorlar. Çocuklar kusma, ishal yaşayabilir. Bütün bu belirtiler çocuğun genel durumunu önemli ölçüde kötüleştirir, durumun normalleşmesini hızlandıran tıbbi önlemlerin uygulanması için bir ön koşuldur.

Anjina bakteriyel patojenlerden kaynaklandığından, tedavi önlemleri antibiyotik kullanımını içerir.

Bu ilaçların uygun bir şekilde reçete edilmesi, çocuğun durumunu iki gün iyileştirecektir.

Bu durumda, her şeyden önce, hastanın genel durumu iyileşir, vücut ısısı azalacaktır. En önemlisi, boğaz bölgesinde değişiklikler olacak. Bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan antibiyotikler iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırır. Aynı zamanda, bu ilaçların kullanımı olmadan anjinin tedavisi, böbreklere, kalbe verilen zarar gibi tehlikeli komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Antibiyotiklerle uygun tedavi olmadan, hipertermi birkaç hafta sürebilir.

Önerilen Etkinlikler

Bu nedenle, bir çocuğun anjina ve yüksek ateşi varsa ne yapması, çocuğun yaşına, durumunun şiddetine, ek semptomların varlığına bağlıdır. Bu durumda ilgili hekim aşağıdakileri tavsiye eder:

 1. Yatak istirahatine uygunluk;
 2. Çocuğun yatak odasında uygun seviyede bir sıcaklık rejimi oluşturmak;
 3. Bol sıvı kullanımı;
 4. Koruyucu beslenme beslenmesi sağlamak;
 5. Ampisilin, eritromisin, Flemoksin ve diğerleri gibi antibiyotik penisilin serilerinin atanması;
 6. Antiseptik ajanların uygulanması Ingalipt, Thiringspept, Seppteth;
 7. Boğazın tuz, soda çözeltileri veya bitkisel soğurmalarla düzenli olarak sarılması;
 8. Sıcaklığı azaltmak için, soğuk su ile kompreslerin kullanılması, vücut ovuşturarak belirtilir;
 9. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkarıldığında, antipiretik ajanların kullanılması tavsiye edilir.

Hastalığın zamanında teşhisi ile, terapötik önlemlerin doğru davranış, vücut ısısı tedavi başladıktan 2-3 gün sonra zaten azalmaya başlayacaktır. Hiperterminin daha uzun süre devam etmesi durumunda, bir uzmana yeniden başvurmak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişimini dışlamak gerekir.

Yazar: Гаевая Наталья

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

ENT> Çocuklar KBB hastalıkları> Çocuklarda anjina ile ne kadar sıcaklık, nasıl ve nasıl düşürecek?

Çocuklarda anjina ne kadar sıcaklık yapar, nasıl ve ne yıkılır?

Küçük çocuklar genellikle yetersiz oluşturulmuş bağışıklık ve çocukluktaki palatine bademciklerin özel bir yapısı nedeniyle anjina ile hastalanırlar. Çocuklarda angina farklı bir doğası olabilir, ancak her durumda bir çocuk doktorunun tavsiyesi gerektirir. Bu hastalık, anjinin her türündeki semptomların komplikasyonları ve benzerlikleri açısından tehlikelidir, bu da ayırt edilmesini güçleştirir.

Çocuklarda Angina: nedenleri ve semptomları

Angina çocuklarda yaygın bir boğaz hastalığıdır, palatine bademcikler iltihaplıdır

Anjin. veya akut tonsillit, en sık olarak streptococcus nedeniyle bir çocukta görülür. Çoğu zaman ebeveynler endişeli: "Anjinalı belirtiler tehlikeli midir?", "Çocuklarda angina ne kadar sıcaklıktadır?"

Akut bademcik iltihabı çeşitli etkilere yol açabilir, ancak kural olarak, anjina zamanında ve doğru tedavi ile komplikasyon olmaksızın ortaya çıkar.

Bakteriyel enfeksiyona ek olarak, aşağıdaki faktörler hastalığı provoke edebilir:

 • Düşük bağışıklık. Biçimlendirilmemiş veya azaltılmış bağışıklık nedeniyle, çocuklar yetişkinlerden daha sık anjinadan muzdariptir. 5 yıla kadar, bağışıklık sistemi hala savunmasızdır, bu nedenle bademcik iltihabı altı aydan küçük yaştaki çocuklara kadar çocukları etkiler.
 • Virüsler ve mantarlar. Bakterilere ek olarak, viral ve fungal enfeksiyonlar boğaz ve bademcik etkileyebilir. Viral anjina genellikle, özellikle ilk aşamada, bakteriyel semptomlarda çok farklı değildir. Anjina, SARS veya soğuk algınlığının bir komplikasyonu olabilir.
 • Başka bir hastalık. Angina başka bir organın iltihaplanması ile ortaya çıkabilir. Böylece, örneğin, uzun bir sinüzit bademcik iltihabına yol açar. otit veya hatta çürükler.
 • Hipotermi. Küçük bir çocukta soğuk algınlığı, soğuk havanın teneffüs edilmesi, soğuk içecekler veya dondurma içtikten sonra uzun süre kaldıktan sonra anjin ortaya çıkabilir.

Angina'nın çeşitli formları olabilir: catarrhal. lacunar, foliküler. Tüm formlardaki semptomlar başlangıç ​​aşamasında benzerdir, bu nedenle muayenesi olmaksızın teşhis etmek imkansızdır.

Faydalı video - Çocuklarda boğaz ağrısı belirtileri:

Angina'ya boğazda şiddetli ağrı eşlik eder. Ağrı o kadar yoğundur ki, çocuk konuşamaz, yutmaz, yiyeceği reddeder. Ayrıca, anjina ateş (sıcaklık 40 derece yükselebilir), halsizlik, vücut ağrıları, baş ağrısı eşlik eder. Güçlü bir ısı ile saçma ve karışıklık oluşabilir.

Muayenede, boğaz çok kırmızı, iltihaplı, şişmiş, püstül veya beyaz pürülan çökeltiler olabilir. Anjina pürülan plakın catarrhal formunda olmayabilir, ancak bademcikler büyük ölçüde büyümüştür.

Sıcaklık kaç gün sürer, nasıl ve ne getirilebilir?

Tedavi olmadan, sıcaklık uzun sürebilir ve hastalık kronikleşir.

Bir anjinadaki bir vücudun yükseltilmiş sıcaklığı, bir organizmanın koruyucu bir reaksiyonudur, bu nedenle doktorlar onu gereksiz yere düşürmeyi önermez. Sıcaklık yükselirse, bağışıklık sistemi aktive edilir. Anjina sırasında, sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir ve vücudun durumuna ve tedaviye bağlı olarak 2-4 gün kalabilir.

Sıcaklık daima keskin ve beklenmedik bir şekilde yükselir, ancak en fazla 3-4 gün sürer. Genellikle, ısı bakteriyel bir enfeksiyona reaksiyon gösterir. Bazı doktorlar vücut ısısını azaltmaya yardımcı olan bademciklerin iyice durulanmasını tavsiye eder.

Tedavi etmek için öncelikle anjinin kendisi gereklidir, sonra tüm semptomlar azalmaya başlar ve sıcaklık stabilize olur.

Ancak bazen çocuğun durumunu rahatlatmak ve istenmeyen sonuçları önlemek için sıcaklığı hızla düşürmeniz gerekir.

Sıcaklığı azaltmanın yolları:

 • Antipiretikler. Birçok ebeveyn antipiretik ilaçların kullanımına başvurur, ancak doktorlar sadece 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda onlara tavsiyede bulunurlar. Uzun süreli kullanım için, bu ilaçlar hesaplanmaz.
 • Bol içecek. Sıvı, toksinleri, virüsleri, bakterileri vücuttan ter ve idrarla çıkarmaya yardımcı olur, bu nedenle yüksek sıcaklıkta içilmesi mümkün olduğu kadar tavsiye edilir. Sıcak havalarda soğuk bir sıvı vermek ve sıcak olmamak tavsiye edilir.
 • Halk ilaçları. Halk ilaçları (sürtünme ve otlar) kullanımına izin verilir, ancak doktorun izni ile. Bazı ilaçlar güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir. Bebekleri tedavi etmek için özel dikkat gösterilmelidir. Alerjik reaksiyonları daha yaygındır.
 • Yatak istirahatı ve diyet. Çocuk doktorları bir çocuğu yemeğe zorlamak zorunda olmadığınızı iddia eder. Az miktarda hafif ve az yağlı yiyecekler. Böylece vücut yiyecekleri sindirmek yerine iyileşme için enerji harcayacak. Çocuk yatak istirahatine uymalı ve daha fazla dinlenmelidir.

Sıcaklık uzun sürerse, tedaviye rağmen, hastaneye yatırmayı reddetmemelisiniz. Böyle bir durum çocuğun hayatı için tehlikeli olabilir.

Çocuklarda anjinin tıbbi tedavisi

Hastalık genellikle doğada bakteriyeldir ve antibakteriyel ilaçların kullanılmasını gerektirir

Uygun ve yeterli tedavi, sadece sıcaklığı dengelemek ve diğer semptomları ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda çeşitli komplikasyonları önlemek için de yardımcı olacaktır. Tedavi bir çocuk doktoru tarafından reçete edilir.

Kontrolsüz ilaç kullanımı sadece bademcik iltihabına yardımcı olmaz, aynı zamanda çeşitli hoş olmayan sonuçlara yol açacaktır. Tedaviyi reddetmek çocuk için de tehlikeli olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi yöntemleri:

 • Antibiyotikler. Ebeveynler, yan etkiler nedeniyle çocuklara antibiyotik vermekten korkuyorlar, ancak streptokok enfeksiyonu antibakteriyel ilaçlar olmaksızın kazanılamaz. Bir doktorun izni olmadan verilemez ve kanıt olmadan iptal edilebilir. Doktor en güvenli ve en etkili antibiyotiği seçecektir. Anjina sık sık Azitromisin reçete. Suprax, Amoksisilin. Sumamed. Macrofoams. Çocuğun ishal varsa, aynı zamanda bağırsak mikroflorasını korumak için probiyotikler reçete. Elbette ilaca ve hastanın durumuna bağlı olarak 3 ila 10 gün sürebilir.
 • Ateş düşürücü ilaçlar. Nurofen, Panadol, Cefekon mumları gibi antipiretik ilaçlar kurslarda değil, gerektiğinde kullanılır. Antipiretikler günde 2-3 kez daha sık verilmemelidir. Ateşli antikorlar büyük miktarlarda üretildiğinde, bu nedenle, sıcaklığı sadece 38 dereceden daha az değilse veya daha iyisi 39 ise düşürmeniz gerekir.
 • Lokal tedavi. Gargara için çok sayıda sprey, aerosol çözeltisi var. Anjina ile lokal tedavi özel bir rol oynar. Bu ilaçlar inflamasyonun odağını etkiler, enfeksiyonun etken maddesini yok eder, bademciklerden püyleri arındırır, mukozayı nemlendirir ve dezenfekte eder. Miramistin bu tür preparatlara aittir. Lugol. hidrojen peroksit. Tantum Verde. Furatsilin. Spreyler ve durulamalar 5-7 gün boyunca günde 3-4 kez kullanılır. Lokal tedavi kullanımı ile iyileşme daha hızlıdır.
 • Dekonjestanlar. Bazı durumlarda doktor antihistaminikler reçete eder. Bademciklerin şişmesini rahatlatır ve çocuğun durumunu hafifletir. Diazolin, Tavegil, Suprastin, Zodak reçete edilebilir.

Halk tarifleri

Ballı süt - çocuklarda boğaz ağrısı için etkili bir halk ilacı

Kural olarak, boğaz ağrısına karşı halk ilaçları çoğunlukla gargaraya yöneliktir. Vücut için etkili ve güvenlidir.

Herhangi bir halk ilaçları doktor ile anlaşılmalıdır. Her şey çocuk için güvenli değildir. Ödemi şiddetlendirebilir, alerjik reaksiyona neden olabilir, mukus yakabilirler. Ayrıca, bazı halk ilaçları tarafından bir patojen yok etmek her zaman mümkün olmadığından, biri, antibiyotik almayı reddetmemelidir.

Ortak halk tarifleri:

 • Med. Bal, boğazda ağrıyı gidermek ve bağışıklığı arttırmak için evrensel ve etkili bir ilaçtır. Güçlü alerjeni olan 2 yaşın altındaki bir çocuk bal vermek için tavsiye edilmez. Alerji yoksa, ılık çay, süt veya ıslanmaya bal eklenebilir. Boğazı mükemmel bir şekilde yumuşatır ve kuru öksürük ataklarını giderir. Balın, yararlı özelliklerini yitirdiği için sıcak içeceklere koymanız tavsiye edilmez.
 • Limon. Limon çok miktarda C vitamini içerir ve bakterilerle ve virüslerle başa çıkmaya yardımcı olur, ancak anjinle limonun çözülmesi tavsiye edilmez. Bu mukoza yanmasına yol açabilir, ödemde artış olur. Sıcak çay veya suya az miktarda limon koymak en iyisidir. Bu su ile gargara yapabilirsiniz.
 • Tuz ve soda. Boğazınızı durulamanın en basit, ama etkili yolu. Bir bardak su içinde bir çay kaşığı soda ve tuz sulandırınız. Bu çözüm günde en az 4 kez gargara yapmalıdır. İltihaplanmayı giderir, bademcikleri pürülan çökellerden temizler.
 • Papatya. Çocuğa papatya alerjisi yoksa, çay ekleyebilir, bir çay kaşığı üzerinde sıcak bir infüzyon verebilir. Çocuk yeterince yaşlı ve gargara olabilir, papatya infüzyonu durulama için kullanılır.
 • Sıkıştırın. Kompresler, boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak, ancak pürülan kümeler ile dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. En basit kompres alkol, polietilen ve ılık bir fular ile emprenye edilmiş bir bandajdır. Yaklaşık 15 dakika bekletin.

Bir çocuk kızarıklık, nefes darlığı, şiddetli öksürük geliştiğinde, tedaviyi durdurun ve bir doktora danışın. Hastaneye yatırılmayı reddetmeniz önerilmez. Bazı durumlarda, halk ilaçları tehlikeli değildir, ancak etkili değildirler, bu yüzden bunları ilaçsız olarak uygulamak anlamsızdır.

Ayrıca okuyun: Bir çocukta pürülan anjina: işaretler ve etkili tedavi

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter. bizi bilgilendirmek için.

Okuyucular beğendi:

 • Akut pürülan otitis media: aşamaları, belirtileri...
 • 3 yaşında çocuklarda angina tedavisi: tipleri...
 • Çocuğun kulaktan pus: nedenleri ve...
 • Hamile kadınlarla birlikte ne...

06.28.2017 saat 09:35 | #

Oğul küçükken, pürülan boğaz ağrımız vardı. Isı yaklaşık 6 gün kaybetmedi, ne damlalık yapanlar yardım etti ne de ilaç. Doktor, aptallar ortadan kayboluncaya kadar uyumayacağını söyledi. Bir soda çözeltisi ile muamele etmek ve papatya ile durulamak, ancak çok dikkatli bir şekilde mukoza zarını yakmamak için gereklidir.

Yorum bırak

Okumanızı tavsiye ederiz:

Çocuğunuzda zalozhennosti bir burun hızlı bir şekilde tedavi etmek için ne gereklidir? Çocuk neden hırıltılıyor? Nedenleri ve olası hastalıklar Soğuk algınlığı çocuklardan Dioxydin: dozaj ve kullanım kuralları Soğuk olan bir çocuğun burnuna ne damla: uyuşturucu ve halk ilaçları

Sayfalarımız

tartışmalar

© 2015 - 2017 YourLOVE | Tüm hakları saklıdır. | İletişim | Moskova, 2-Volkonsky şeridi, 12

Bu sayfada yayınlanan tıbbi bilgiler kesinlikle kendi kendine tedavi amaçlı olarak önerilmez. Sağlığınızda olumsuz değişiklikler hissediyorsanız, bir ENT uzmanına başvurmaktan çekinmeyin. Sitemizde yayınlanan tüm makaleler bilgilendirme ve eğitimdir. Bu materyali veya parçasını sitenizde kullanırsanız, kaynağa etkin bir bağlantı gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin lazerle çıkarılması, avantajları ve dezavantajları

Bugün, klasik cerrahi operasyon yerini bademcik kaldırmak için birçok yol vardır. Büyükbabanın yöntemlerinin çok ötesine geçen otolaringoloji, bir lazer neşterini hizmete soktu.

Daha hamilelikte boğaz tedavisi mümkündür

Hamilelikten uzak insanlar, gebe kadınlardaki boğaz hastalığını tedavi etme probleminin çok abartılı olduğunu düşünebilir, çünkü boğaz çoğu insanda sık sık acı verir ve bu acıyı hafifletmek çok zor değildir.