Loading

Boğazın nasıl bulaştığının detayları - havadaki damlacıklar ve diğer yollar hakkında

Angina, sadece insandan insana bulaşan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Dondurma yaparak veya sadece dondurma yiyerek hastalanamaz, bu hastalık sadece hasta veya iyileşmiş bir kişiden enfekte olduktan sonra gelişir.

Angina çeşitli yollarla bulaşır:

 1. bakteri mikrop ağız hava kendisi teneffüs öksürme ya da bir hastadan basit konuşma ve daha sonra başka bir insan tonsil yüzeyinde biriken, balgam hapşırma havada yayılması zaman Damlacık;
 2. Temas, doğrudan fiziksel temas ile - çocuklar arasında oyun, öpücükler (ebeveynler ve çocuklar dahil), cinsel temaslar;
 3. Bytovym, genel hijyen araçları kullanırken, mutfak eşyaları.

Çocuklarda anjina, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından iletilir, ancak temas önemli olmakla birlikte, çocuklar kendileri oyunlarda, kucaklamalarda, kavgalarda sürekli vücut temaslarıyla karakterize edilirler. Çocuklar, cehalet nedeniyle, anjinin bariz semptomları olan akranlarla temastan kaçınmazlar, daha az temkinlidirler ve bu nedenle, yetişkinlerden daha sık patojenin bulaşma yollarına sahiptirler.

Yetişkinlerde, anjina esas olarak havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır. İletişim ve hanehalkı nakil yöntemleri, farklı durumlarda gerçekleşebilmelerine rağmen, daha az önemlidir.

Bunlardan, hava yolu ile alınan damlacığı ana yoldur, bu nedenle, anjina vakaların büyük çoğunluğunda bulaşır ve bununla birlikte, bu hastalığın bulaşmasının ana yönleri ve enfeksiyonu önlemenin yolları da ilişkilidir.

Yine de, kesin bir durumun kesin bir şekilde ortaya çıkması neredeyse imkansızdır. Genel olarak, bu gerekli değildir - hastalık mevcutsa, tedavi edilmeli ve nasıl göründüğünün anlaşılmaması gerekir. Anjinda enfeksiyonun bulaşma yollarının bilinmesi sadece enfeksiyondan güvenilir korunma için olmalıdır.

Hastalığın havadaki damlacık bulaşması: bunun hakkında ne bilmesi gerekiyor?

Angina, hava sıcaklığındaki damlacıklar tarafından çoğunlukla sıcak hava ile kapalı alanlarda iletilir. Tükürük ile havanın içine düşen bakterilerin mümkün olduğu kadar uzun süre içerisinde kalması ve çeşitli yüzeylerde uzun süre kalmadığı durumlar söz konusudur. Yani, kapalı sıcak odalarda enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu yerdedir.

Sıcak hava ve kapalı pencereleri olan bir odada hasta bir kişi için "buhar odası" oluşturulması, boğaz ağrısının yayılmasına doğrudan bir yoldur

Anjina - hava sıcaklığının 25 ° C'nin üstünde,% 60'ın üzerinde nem ve oda içinde hava dolaşımının olmaması için en uygun koşullar.

Aynı zamanda, hava ne kadar hareketliyse ve ne kadar soğuk olursa, mikroskobik sıvı damlalarıyla bakteriler daha hızlı çarpışır veya farklı yüzeylere yerleşirler.

Uygulama, sadece açık bir pencerenin ve odada bir çekmenin varlığının, enfeksiyon riskini birkaç kez azaltmak için yeterli olduğunu göstermektedir. Ve bu kuralın aşırı bir örneği olarak, boğaz ağrısı pratikte, özellikle düşük sıcaklıklarda, sokakta havadaki damlacıklar tarafından iletilmez.

Ayrıca, angina üçüncü taraflardan bir şekilde aktarılmaz. Onunla enfeksiyonun kaynağı hasta veya iyileşmiş bir kişidir, ondan doğrudan bakterinin bulaşması gerçekleşir.

Boğaz ağrısının bulunduğu odaya girme, kendi başına otomatik enfeksiyon anlamına gelmez. Bakteriler sağlıklı bir kişinin ağzına giremez, ya da düşerse bile, onların sayısı hastalığın gelişimi için yetersiz kalacaktır. Ek olarak, bir kişi spesifik bir bağışıklığa sahip olabilir veya hatta genel olarak bağışıklık sistemi hastalığın ilk ajanlarını baskılayacak kadar güçlü olacaktır. Ve yine de, daha uzun ve daha sık bir kişi aynı odada hasta bir kişi ile, enfeksiyon olasılığı artar.

Genel olarak, istatistiklere göre, ılıman bir iklime sahip ülkelerde anjin sıklığı, insanların zamanlarının çoğunu kapalı alanda geçirdikleri ilkbahar-kış mevsimindedir. Bu aynı zamanda hastalığın bulaşmasında hava yolunun önemini de doğrulamaktadır.

Neden bazen anjin bulaşmadığını düşünürler?

İnsanlar arasında anjinin iletilemediği, ancak vücudun hipotermisi veya bağışıklığın zayıflaması sonucu ortaya çıkabilen bir görüş vardır. Bu görüş doğru değildir, çünkü anjin, sadece ilgili enfeksiyonlarla enfeksiyondan sonra gelişebilen bir bakteriyel hastalıktır.

Aynı zamanda, bu tür görüşleri açıklamak kolaydır: genel konuşmasında, anjina, akut farenjitin neden olduğu durumlar dahil olmak üzere genellikle herhangi bir boğaz ağrısı olarak adlandırılır. Bu farenjitin nedeni hipotermi olabilir, gerçekten iletilemez, ancak bağışıklığın zayıflaması nedeniyle gelişebilir.

Ayrıca, angina genellikle burun akıntısı eşliğinde rinofarenjit ile karıştırılır. Unutmayın: gerçek bir boğaz ağrısı ile olmaz!

Bununla birlikte, böyle bir hastalığın gerçek anjina ile bir ilişkisi yoktur, tedaviye tamamen farklı yaklaşımlar gerektirir.

Benzer şekilde, bademcik iltihabı genellikle benzer bir semptomatolojiye sahip olan kronik bademcik iltihabını alevlendirir. Bu alevlenmeler, enfeksiyondan bağımsız olarak da gelişebilir: kronik bademcik iltihabında enfeksiyon, hastanın bademciklerinde sürekli olarak bulunur, ancak relaps dönemlerinin dışında, kendini ifade eden belirtiler olarak göstermez. Alevlenmeler, bağışıklığın zayıflamasına bağlı olarak, gerçek bir anjina ile hasta gibi görünmektedir, ancak gelişimleri için hastayla temasa gerek duyulmamaktadır.

Her iki durumda da, enfeksiyöz olmayan doğanın boğazında ağrıları olan durumlarda, anjina ile ilgili değildir, hatta hastalığın semptomatik olması ve buna benzeyebilir. Gerçek anjin taşıyıcıdan sağlıklı bir kişiye geçer ve başka bir şekilde yayılmaz.

Öpüşerek bulaşır mı?

Boğaz ağrısı kolay ve büyük olasılıkla bir öpücükle bulaşır. Tükürük hasta taşıyıcısı çok sayıda bakteri içerir, hatta küçük bir damla bile sağlıklı bir kişiye tam teşekküllü bir enfeksiyöz dozu taşımak için yeterlidir.

Prensipte, enfeksiyonun bulaşma açısından bakıldığında, herhangi bir öpücük, hatta zararsız maternal olanlar bile tehlikelidir. Gerçek şu ki, onlarla birlikte hava yolu ile bulaşan enfeksiyonlar yayılıyor, öpücüğün gerçek olduğu değil, hasta bir kişinin sağlıklı biriyle yakın iletişiminin olduğu gerçektir.

Boğaz ağrısı iletimi için neredeyse ideal durum

Aşıklar arasındaki dudaklarda öpüşmeler daha da risklidir, çünkü onlarla boğaz ağrısı havada ve doğrudan tükürük ile bulaşır.

Anjina cinsel yolla bulaşır mı?

Angina da cinsel yolla bulaşır, ancak çoğu durumda, bu enfeksiyon tipik cinsel yolla bulaşan hastalıkların transferinden biraz farklıdır.

Temel olarak, cinsel ilişki, hastalığın patojenleri hasta kişiden sağlıklı havaya aynı hava yolu ile veya öpücüklerle tükürük ile aktarıldığında, basit bir şekilde fiziksel yakınlık ve öksürük bolluğu nedeniyle boğaz ağrısının iletilmesini kolaylaştırır.

Doğrudan genitaller boyunca streptokok enfeksiyonu bulaşmaz. Bu kuralın istisnası atipik gonokokal anjinadır. Gonococcus'un kendisi gonore nedenidir, çoğu durumda genital organların lezyonlarına yol açar. Hasta bir gonore ile oral seks yaparken, aynı gonokokal ağız boşluğuna girer ve bademcik iltihaplanmasına yol açar, dışarıdan ve semptomatik olarak normal boğaz ağrısından neredeyse ayırt edilemez.

Bu nedenle, tipik bir cinsel yol, doktorlar tarafından anlaşıldığı gibi, angina sadece oral seks ile bulaşır. Sıradan seviyelemede enfeksiyon, patojenin hava yoluyla ve temas yollarıyla standart transferine bağlıdır.

Hasta ne kadar süreyle bulaşıcı kalır?

Hastanın bulaşıcılık döneminin uzunluğu, anjina'nın kendisiyle nasıl tedavi edildiğine bağlıdır. Hasta tedaviye başladıktan 2-3 gün sonra etkili antibiyotik aldıysa, bulaşıcı değildir ve boğaz ağzı bulaşmaz.

Antibiyotik tedavisinin yokluğunda, anjina hasta bir kişiden birkaç hafta boyunca bulaşır ve hastalığın semptomları insanlarda artık gözlenmediğinde, iyileşme sırasında bile bulaşıcılık devam eder, ancak bademciklerdeki enfeksiyon devam eder. Böyle bir süre, semptomların ortadan kalkmasından birkaç hafta sonra sürebilir ve bu enfeksiyondan, enfeksiyonun sıklıkla çeşitli gruplarda quinsy ile meydana geldiği sonucuna varılır.

Boğaz ağrısının ne kadar süre bulaştığı hakkında daha fazla bilgi için, ayrı bir makalede konuştuk.

Boğaz ağrısından kurtulmak nasıl...

Boğaz ağrısının nasıl bulaştığını bilmek, basit ve etkili önlemlerle kendinizi enfeksiyona karşı büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Bunun için yeterlidir:

 1. Hastayla teması en üst düzeye çıkarın, onunla bir odada olabildiğince az zaman geçirin;
 2. Hasta bir anjinaya dikkat etmek veya onunla iletişim kurmak gerekirse, yoğun bir pamuk-gazlı bez kullanın;
 3. Hastanın kaldığı odayı havalandırın, düzenli olarak ıslatın, sıcaklığı 19-20 ° C arasında tutun;
 4. Bir yemek ve genel olarak hasta kişisel hijyeni kullanmayın;
 5. Eğer anjina bir çocuktan etkileniyorsa, en kısa sürede doktoruna gösterilmeli ve antibiyotiklerin atanmasından hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Bu durumda, 1-2 gün sonra enfeksiyon olasılığı hemen ortadan kalkacaktır;
 6. Hastanın antibiyotiklerle, onunla direkt iletişimden gelen bir hastalığa karşı tedavi edilmediği biliniyorsa, mümkün olduğu kadar uzun süre kaçınılmalıdır.

Kuşkusuz, anjina hastası bir çocuktan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır çünkü onlar için streptokokal bakteriler yetişkinlere göre daha patojeniktir ve hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir.

Unutmayın: odadaki boğaz ağrısının bulunduğu açık bir pencere sadece kötü değil, aynı zamanda çok iyi değildir.

... ve tam tersi - başkalarına nasıl bulaşmaz

Öte yandan, anjina hastası olan bir hastanın hastalığı iletmenin tüm yolları hakkında hatırlanması ve onu önemseyen ya da onunla iletişim kurmaya zorlanan kişileri enfekte etmemesi için mümkün olan her şeyi yapması gerekir.

Yapması gereken en önemli şey, streptokok enfeksiyonunu baskılayacak olan en kısa zamanda ilaç almaya başlamak. Bu durumda, hasta birkaç gün içinde başkalarına tehlike oluşturmaya son verecektir.

Ayrıca hastalık dönemi için diğerleriyle temasları sınırlamak mümkün olduğunca mümkün olmalıdır. Angina ile çalışmaya ya da öğrenime devam edemezsiniz, hasta bir çocuğun okula gitmesine izin verilmez, ya da havadaki enfeksiyonun tüm takım boyunca rahatça geçtiği bir anaokulu.

Hastanın hastalık durumunda iletişim kurması gereken kişilerden, ağzını eliyle kaplarken ya da pamuk-gazlı bandaj giyerek uzak durmalıdır.

Bir hasta için pamuklu gazlı bez giyme ihtiyacı, sağlıklı bir insandan çok daha büyüktür. Hasta onu giyerse, tükürüğü olan bakteriler hiç havaya girmez ve boğaz ağrısı herhangi bir yolla bulaşmaz. Hasta bir bandaj giymezse, etrafındaki tüm oda tam anlamıyla bakterilerle doldurulur ve bu durum diğer insanlar için çok daha tehlikelidir.

 • Angina çoğu durumda havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, daha az sıklıkla temasla (oral seksle cinsel ilişki dahil) veya evsel yöntemlerle enfekte olur;
 • Angina her zaman hastanın enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar, vücudun hipotermisi veya zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak gelişir;
 • Boğaz ağrısı iletimi için optimal, sera koşulları - sıcak durgun hava;
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için, hasta ile oda sürekli havalandırılmalı, hava sirkülasyonu oluşturmalı ve yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklıkta tutulmalıdır;
 • Angina, öpüşerek ve cinsel ilişkiye girerek kolayca bulaşır, bu nedenle hastalık sırasında bu yakınlıktan kaçınılmalıdır. Hastanın kendisi ile mümkün olduğu kadar az iletişim kurmanız gerekir.

Bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Makalenin içeriği

Zararlı mikroflorayı vücuda sokmanın yolları

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunda

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Kuluçka dönemi

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Kronik formun iletilip iletilmediği

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Özetlemek gerekirse

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Anjin nasıl bulaşır?

Anjina palatine bademcikler iltihabı ile karakterize patolojik bir süreçtir. Anjin nasıl bulaşır? Doğrudan kişiden kişiye. Dondurma ya da dondurma yerseniz hastalanmanız imkansızdır. Hastalık sadece hasta hastadan enfeksiyon geçirdikten sonra ilerler.

Boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Patolojinin bulaşma yöntemleri

Vücudunuzu enfeksiyondan korumak için, anjinin nasıl bulaştığını bilmelisiniz. Birkaç enfeksiyon yolu tespit edildi:

 1. Havadan. Patojen mikroorganizmalar hapşırırken ya da öksürdüğünde havaya saçar, sağlıklı bir kişiyle sağlıklı bir şekilde konuşurlar. Bu bakteriler daha sonra ağız boşluğu ile hava ile solunduklarında sağlıklı bademcikler yüzeyine yerleşirler.
 2. Pim. Angina, bir öpücük ya da cinsel ilişki sırasında çocuk ile oyun sırasında iletebilir.
 3. Ev. Hastalık sağlıklı bir kişiye hijyen ürünleri ve mutfak eşyaları ile gidebilir.

hava indirme

Tonsillit, havadaki damlacıklar tarafından alınabilir. Streptococci, virüsler ve hatta mantarlar gibi bakteriler olabilir. Angina mevsimsel bir hastalıktır. Bunun nedeni, düşük sıcaklık ve nem etkisi altında, patojenik mikroorganizmaların atmosferde daha uzun olmasıdır. Yaz aylarında, anjin yakalama olasılığı hem çocuklar hem de yetişkinler için düşüktür. Kışın, boğaz ağrısı yakalama şansı birkaç kez artar.

Konuşma sırasında, enfeksiyon taşıyıcısı çevreye minimum miktarda bakteri salmaktadır. Konakçının dışındaki maksimum patojen mikroorganizma ömrü 3 aydır. Ancak enfeksiyonu enfekte ederek sadece çok nemli bir ortama düşen mikropları olabilir.

Bir kişinin hapşırma ve öksürük ne zaman çıkar, bir irinli bademcik iltihabı, onun balgam muzdarip ise, yaklaşık 10.000 patojenleri içerir. Normal nem ve sıcaklık altında bütün bu birikim başka bir odadan delici, geniş mesafelerde serbestçe hareket edebilir. Herpes anjin gelince, havadaki damlacıkları transferi benzerdir.

Neden düşme ve kış enfeksiyon sıklığı arttı? Bu gerçeği nedeniyle streptokok gelişmesi için uygun ortam olduğunu. Önemli bir rol burada aşağıdaki faktörlerden atanan çünkü: odası, öksürük ve hapşırma insanların artan sayıda soğuk, nadir airing insana yakın temas.

Bir öpücükle transfer

Angina iki kişiyi öpmek suretiyle bulaşabilir, bunlardan biri zaten enfekte. Hastanın tükürüğü, patojenik bakterilerin taşıyıcısı olacaktır. Enfeksiyonu sağlıklı bir insana aktarmak için bile az miktarda tükürük yeterli.

Bir öpücük olarak, enfeksiyonun bulaşma yolu olarak, sıradan anne olanların bile tehlikeli hale geldiğini belirtmek gerekir. Bunun nedeni, enfeksiyonun havadaki damlacıklar tarafından yayılması ve öpücüğün hasta bir kişinin sağlıklı biriyle yakın bir iletişiminin sonucu olmasıdır. Ancak sevgililer arasındaki dudaklarda bir öpücük daha tehlikeli olarak kabul edilir, çünkü enfeksiyon hava yoluyla değil doğrudan tükürük ile bulaşmaz.

Cinsel aktarım

Cinsel temas sırasında anjin iletimi gerçekleşebilir. Bu tür enfeksiyonlar geleneksel venereal patolojilerin transferinden biraz farklıdır. Kural olarak, cinsel ilişki yakınlık ve çok sayıda öpücük nedeniyle enfeksiyonun bulaşma şeklidir. Öpücükte tükürük ile aynı hava yolu veya iletim var.

Ama enfeksiyon bulaşma genital yoluyla oluşmaz. Bunun tek istisnası atipik gonokok anjina olduğunu. belsoğukluğu neden oluşturan maddesi olarak hizmet Genokokk kendisi doğrudan genital etkiler. Ağzı etkileyebilir ve bademcikler inflamatuar sürecin yol açabilir belsoğukluğu gonokok muzdarip bir kişi ile oral seks için. Bu hastalık sürecinin görünüm ve belirtilerin ise sıradan bir bademcik iltihabı benzer.

Zararlı bakterilerin cinsel yolla bulaşması sadece oral cinsiyetten oluşabilir. Geleneksel sevişme, hava yoluyla ve temas yoluyla enfeksiyonun bulaşmasını içerir.

Enfeksiyonun gıda yoluyla bulaşması

Uzun yıllar önce mantar enfeksiyonuna sebep olan yiyeceklerdi. İnek sütü ve tahıllar gibi nedenli enfeksiyon ürünleri ile enfekte olmuş patoloji ürünleri. Tüm ürünler buharla tedavi edilmelidir, böylece enfeksiyon gelişimini etkileyen tüm patojenik mikroorganizmalar ortadan kaldırılmıştır. Bu tür eylemlerin özellikle soğuk mevsimlerde yapılması tavsiye edilir.

Angina oldukça sinsi bir hastalıktır. Semptomlarla tanımak zordur, bu nedenle sadece uzman uzmanlar tanı ile baş edebilirler. Ancak enfeksiyon, temas ve havadaki damlacıklar ile bulaşır. Enfeksiyondan kaçınmak için, hasta bir kişiye başvururken çeşitli koruyucu ekipmanların kullanılması gerekir.

Anjin nasıl bulaşır?

Kesinlikle her insan boğaz ağrısı sorunuyla karşı karşıya kaldı. Virüsler ve bakteriler, çocukları ya da yetişkinleri ya da eski organizmaları boşa harcamazlar. Ama anjin nasıl bulaşır? Hastalığın bulaşma yolları nelerdir? Ve oldukça bulaşıcı hastalıkların gelişimi için ne gibi bir itici güç olabilir? Tüm bu karmaşık sorulara basit cevaplar verilebilir.

Hastalığın nedenleri

Çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu birkaç farklı tipte bademcik iltihabı vardır: mantar, viral, bakteriyel. Patojenik mikropların çoğu, cildin veya müköz membranların hava ile birlikte veya kontamine olmuş nesneler ile temasa girmesiyle vücuda girer.

İçerideki enfeksiyonu aldıktan sonra, ona anında saldıran lökositlerle tanışır. İnsan bağışıklığı zayıflatılmazsa, beyaz kan hücreleri kolayca görevleriyle baş edip yabancı ajanları ortadan kaldırır. Vücudun savunmasının zayıflamasıyla, enfeksiyon başlar.

Vücudu zayıflatacak faktörler aşağıdaki gibi olabilir:

 • uzun süreli antibakteriyel uygulama - antibiyotikler yararlı bakteriler dahil olmak üzere mikroorganizmaları yok eder;
 • ağız boşluğunun sistematik olmayan hijyeni, enflamasyona neden olan patojenik mikropların çoğalmasını teşvik eder;
 • Mekanik travma ve boğazdaki mukoza zarının yanması, bakteriler için giriş kapıları işlevi görür;
 • vücuttaki fazla şeker, mantarlar ve diğer enfeksiyonlar için mükemmel bir üreme alanıdır;
 • Stresli bir durumda uzun süre kalmak bağışıklığında bir azalmaya katkıda bulunur;
 • tükenme, kaşeksi vücudun savunmalarını azaltır;
 • Yanlış ve dengesiz beslenme gerekli vitamin ve mineral eksikliğine yol açar;
 • postoperatif dönem vücut ve bakteri ve virüslerin dış ortamdaki agresif etkilerinden korunma yeteneğini zayıflatır;
 • vücuttaki kronik hastalıklar diğer organlara uzanan kalıcı bir enfeksiyon bölgesi olarak hizmet eder;
 • metabolik rahatsızlık, vücudun tüm metabolik süreçlerini etkiler. Hayati maddelerin emiliminin bozulması ve yaşam ürünlerinin geri çekilmesi;
 • Düzenli sigara ve alkol alımı vücudun genel durumunu olumsuz yönde etkiler;
 • Bazı hormonal ilaçların uzun süreli kullanımı.

Enfeksiyon bulaşma yolları

Çocuklar okul öncesi ve okul çağındaki hastalıklara en hassas olanlardır. 15-16 yaşından büyük insanlar sık ​​sık hastalanmıyorlar. Bebeklerde, bademcik iltihabı çok nadiren teşhis edilir, çünkü annenin sütüyle bulaşan güçlü geçici bağışıklığa sahiptir. Istisna herpes ve mantar bademcik iltihabıdır.

Hastalıktan sağlıklı bir kişiye bulaşmanın çeşitli yolları vardır:

 • hava;
 • temas-Ev;
 • Sindirim.

En yaygın yol hava kaynaklı olarak kabul edilir. Taşıyıcı, normal bir konuşma sırasında, az miktarda patojenik mikrop ayırır. Streptokokların insan vücudu dışındaki en uzun süre maksimum 36 haftaya (yaklaşık 3 ay) ulaşır. Ancak sadece ıslak ortama giren bakteriler çoğalmaya başlayabilir.

En uygun durum, ARD ile sözleşmeli olan hastadır. Bademciklerinin pürülan bir çökeltisi olduğu hasta öksürme ve hapşırma sırasında yaklaşık 10.000 patojenik mikroorganizmayı serbest bırakır.

Uygun koşullar altında (nemli hava ve sıcaklık), uzun mesafelere seyahat edebilirler, yani bir odadan diğerine geçebilirler.

Herpes virüsü olan etken madde olan Angina da aynı şekilde bulaşır.

Unutmayın! Angina mevsimsel bir etkiye sahiptir. Sonbahar-kış döneminde en sık yaygın, sadece hava koşulları rol değil, aynı zamanda insanların yakın temas nedeniyle soğuk ve öksürme ve hapşırma kişilerde artış tesislerinde nadir bir havalandırmaya oynarken.

Bir iletişim-ev yolu, hasta bir kişiden enfeksiyonun doğrudan etkileşim içinde sağlıklı bir kişiye ve aynı zamanda kamusal nesnelerin yardımıyla aktarılmasıdır. Yani mantar ve viral bademcik iltihabı bulaşır. Kuru bir yüzey üzerinde bulunan Streptococcus, bulaşıcılıklarını kaybeder. Fakat eğer bakteri tükürük veya balgam ile izole edilmişse, o zaman aktivitesi uzun süre devam eder.

Çok sayıda insanın toplandığı kamu mutfak işletmelerinde en yaygın enfeksiyon olduğunu belirtmek gerekir. Sonuç olarak, ortamdaki değişikliklere karşı dirençli olacak ve sadece çocukları değil, aynı zamanda güçlü ve güçlü bağışıklığı olan yetişkinleri de etkileyecek bir tür ortaya çıkabilir.

Herpes ve mantar bademcik iltihabı havanın nemine bağlı değildir. Ancak, diğer ev eşyalarını yedikten veya kullandıktan sonra, tüm bulaşıklar ve çamaşırlar ısıl işlemden geçirilmelidir.

Sindirim yolu - enfeksiyonun bulaşması yemeklerden geçer. Bu yöntem en nadir görülen bir durumdur, ancak bir kişinin hasta bir hayvandan veya bir mantardan zarar görmüş bir gruptan sütü boğazından boğazladığı durumlar olabilir.

Bu nedenle, bu ürünleri gıda için kullanmadan önce, tüm patojenik mikropları yok etmek için 95-100 derecelik bir sıcaklıkta kaynamaya tabi tutmak gerekir. En büyük tehlike ilkbahar-sonbahar döneminde, bakterilerin gelişim koşullarının mümkün olan en yakın olanlara yakın olduğu zamandır.

Bir öpücük yakalayabilir miyim?

Tonsillit çok tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonu iletmenin birkaç yolu vardır. Ama öpücük sırasında hastadan aktarılan anjin mi? Burada net bir cevap verebilirsin - evet! Enfeksiyöz kişinin tükürüğü çok sayıda patojen içerir ve hatta enfeksiyonun bulaşmasına neden olacak kadar küçük bir damla bile yeterlidir.

Anne ve çocuğun öpücüğü gelince, görüşler farklıdır. Bazı uzmanlar, bebeğin anne ile yakın temasta bulunmasından dolayı büyük bir enfeksiyon riski taşıdığından emin olurlar. Diğerleri ise, bir annenin öpücüğünün bebeğe zarar veremeyeceğine inanmaktadır, çünkü annenin antikorları anne sütü ile birlikte bulaşır ve bebeği bakterilerden korur.

Cinsel temas yoluyla boğaz ağrısı olmak mümkün mü?

Hasta biriyle seks yaparken bademcik iltihabı ile hasta olmak oldukça basittir. Ancak enfeksiyonun bulaşması, zührevi hastalıklar ile enfeksiyondan biraz farklıdır. Temel olarak, enfeksiyon, insanlar ve çoklu öpücükler arasındaki yakın temastan kaynaklanır. Daha önce belirtildiği gibi, patojenler havadaki damlacıklar ve tükürük yoluyla bulaşır.

Gonokok, genital bölgede gonore neden olan bir mikroorganizmadır. Oral seksten, enfeksiyonun boğazın mukoza zarına ve iltihaplı bir sürecin başlangıcına yayılması mümkündür. Gonokokal tonsillitin klinik resmi, normal anjina ile hemen hemen aynıdır.

Kişi hasta ne kadar hasta?

Bir kişinin ne kadar bulaşıcı olduğu, ne tür bir tedaviye bağlı olduğuna bağlıdır. Tedavi, antibakteriyel ilaçlarla ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra başlamışsa, 3 gün boyunca bir kişi bulaşıcı değildir ve enfeksiyonun patojenini dış çevreye izole etmemektedir.

Antibakteriyel ilaçlarla tedaviye başlanmamışsa, hasta hastalığın başlangıcından birkaç hafta boyunca bulaşıcı kalır. Ayrıca, bademcik iltihabı belirtisi olmasa bile, aktarılan hastalığın son aşaması olan bakteri ve iyileşme sırasında salgılanır. En sık görülen enfeksiyon 1-2 hafta sonra büyük gruplarda anjinadır.

Bademcillit havadaki damlacıklar tarafından ve bir öpücük yoluyla mı iletiliyor?

Antik çağlardan beri onlarla ilişkili enfeksiyonlar ve hastalıklar insanlığın barış içinde yaşamalarına izin vermez. Tarih milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği hastalıkların gaddarlığıyla doludur. Bilimin gelişmesiyle, durum insanlığın lehine bir şekilde değişmiştir. Ancak enfeksiyonlar da gecikmez ve her yıl yeni ve bilinmeyen hastalıkların sayısı artar. İnsanların yakın çevrelerinde ortaya çıkan herhangi bir hastalığın bulaşıcılığından endişe duymaları şaşırtıcı değildir. Son zamanlarda yaygın olarak yayılan bu hastalıklardan biri - bademcik iltihabı. Bademcillit bulaşır mı, eğer öyleyse, hangi yollarla? Bu sorunun cevabını bilerek, önleyici tedbirleri zamanında alabilir ve bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Tonsillit - bulaşıcı mı değil mi?

İlk olarak, hastalığın etiyolojisini bulmak, tanıyı etkileyen nedenleri anlamak gerekir. Enfeksiyonların vücudumuza sızması sorumluluğu bağışıklıktır. Bağışıklık oluşumunda belirleyici rol oynayan önemli bir organ palatine bademciklerdir. Bademcik iltihabı, vücudun koruyucu bariyerindeki boşluğu kırar ve bademcik iltihabının etken maddeleri olan streptokok ve stafilokok bakterilerinin solunan havasına nüfuz etmeyi mümkün kılar.

Ancak bademcik iltihabı diğer organlardaki iltihaplanma etkisinin etkisi altında gelişebilir. Bademcik iltihabının bir başka nedeni, soğuk kalması, ağız boşluğunun mukoza zarına travma ve nazofarenks, solunum bozukluğu, kavisli septum nedeniyle bağışıklık savunmasının zayıflamasıdır. Belki de alerjik bir rinit arka planına karşı bademcik iltihabı, bu durumda hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir.

Bu tip bademcik iltihabı vardır:

 • viral;
 • kronik kompanse;
 • pürülan;
 • dekompanse kronik.

Hastalığın iki şekli vardır: akut ve kronik.

Akut bademcik iltihabı daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, angina da enfekte olabilir, yani bademcik iltihabı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynakları, bir virüs veya bir bakteriyolojik enfeksiyon taşıyıcısıyla enfekte olan kişilerdir. Kuluçka dönemi boyunca, taşıyıcılar kendilerini bilmeden, enfeksiyonu yaymaktadır.

Bademcik iltihabı, dudaktaki bir öpücük ya da hastalığın hasta kullanımı ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.

Kronik tonsillit bulaşır mı?

Daha önce tedavi edilmemiş veya ihmal edilen nazofarenks hastalığının etkisi altında, belirli koşullar altında akut bademcik iltihabı kronik bir aşamaya geçer:

 • bademciklerin sık lenfomalarla ilişkili yumuşak lenfoid dokuları kalınlaşır ve koruyucu işlevlerini kaybeder;
 • Pürülan tıkaçlar, lacunların skarlaşması ve daralması nedeniyle bademciklerde ortaya çıkar ve böylece enflamatuar süreci destekleyen patojenik mikroorganizmaların gelişmesi için elverişli koşulları muhafaza eder;
 • bademcikler büyük ölçüde artar ve vücutta enfeksiyonun sabit bir odak noktası haline gelirler, canlılığı bozarlar. Enfeksiyon yayılır ve diğer organları etkiler: böbrekler, kalp, eklemler.

Kronik bademcik iltihabı, özellikle soğuk mevsimde hastalığın periyodik relapsları ile karakterizedir.

Ayrıca okuyun:

Mutlak kesinlik ile hastalığın bu formunun etiyolojisi düşünüldüğünde, kronik bademcik iltihabının öpücüklerden veya havadaki damlacıklardan geçmediği söylenebilir. Sağlıklı ol!

Ilk doktor

Bir öpücükten boğaz ağrısı olabilir mi?

Angina, sadece insandan insana bulaşan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Dondurma yaparak veya sadece dondurma yiyerek hastalanamaz, bu hastalık sadece hasta veya iyileşmiş bir kişiden enfekte olduktan sonra gelişir.

Angina çeşitli yollarla bulaşır:

 1. bakteri mikrop ağız hava kendisi teneffüs öksürme ya da bir hastadan basit konuşma ve daha sonra başka bir insan tonsil yüzeyinde biriken, balgam hapşırma havada yayılması zaman Damlacık;
 2. Temas, doğrudan fiziksel temas ile - çocuklar arasında oyun, öpücükler (ebeveynler ve çocuklar dahil), cinsel temaslar;
 3. Bytovym, genel hijyen araçları kullanırken, mutfak eşyaları.

Çocuklarda anjina, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından iletilir, ancak temas önemli olmakla birlikte, çocuklar kendileri oyunlarda, kucaklamalarda, kavgalarda sürekli vücut temaslarıyla karakterize edilirler. Çocuklar, cehalet nedeniyle, anjinin bariz semptomları olan akranlarla temastan kaçınmazlar, daha az temkinlidirler ve bu nedenle, yetişkinlerden daha sık patojenin bulaşma yollarına sahiptirler.

Yetişkinlerde, anjina esas olarak havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır. İletişim ve hanehalkı nakil yöntemleri, farklı durumlarda gerçekleşebilmelerine rağmen, daha az önemlidir.

Bunlardan, hava yolu ile alınan damlacığı ana yoldur, bu nedenle, anjina vakaların büyük çoğunluğunda bulaşır ve bununla birlikte, bu hastalığın bulaşmasının ana yönleri ve enfeksiyonu önlemenin yolları da ilişkilidir.

Yine de, kesin bir durumun kesin bir şekilde ortaya çıkması neredeyse imkansızdır. Genel olarak, bu gerekli değildir - hastalık mevcutsa, tedavi edilmeli ve nasıl göründüğünün anlaşılmaması gerekir. Anjinda enfeksiyonun bulaşma yollarının bilinmesi sadece enfeksiyondan güvenilir korunma için olmalıdır.

Angina, hava sıcaklığındaki damlacıklar tarafından çoğunlukla sıcak hava ile kapalı alanlarda iletilir. Tükürük ile havanın içine düşen bakterilerin mümkün olduğu kadar uzun süre içerisinde kalması ve çeşitli yüzeylerde uzun süre kalmadığı durumlar söz konusudur. Yani, kapalı sıcak odalarda enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu yerdedir.

Sıcak hava ve kapalı pencereleri olan bir odada hasta bir kişi için "buhar odası" oluşturulması, boğaz ağrısının yayılmasına doğrudan bir yoldur

Anjina - hava sıcaklığının 25 ° C'nin üstünde,% 60'ın üzerinde nem ve oda içinde hava dolaşımının olmaması için en uygun koşullar.

Aynı zamanda, hava ne kadar hareketliyse ve ne kadar soğuk olursa, mikroskobik sıvı damlalarıyla bakteriler daha hızlı çarpışır veya farklı yüzeylere yerleşirler.

Uygulama, sadece açık bir pencerenin ve odada bir çekmenin varlığının, enfeksiyon riskini birkaç kez azaltmak için yeterli olduğunu göstermektedir. Ve bu kuralın aşırı bir örneği olarak, boğaz ağrısı pratikte, özellikle düşük sıcaklıklarda, sokakta havadaki damlacıklar tarafından iletilmez.

Ayrıca, angina üçüncü taraflardan bir şekilde aktarılmaz. Onunla enfeksiyonun kaynağı hasta veya iyileşmiş bir kişidir, ondan doğrudan bakterinin bulaşması gerçekleşir.

Genel olarak, istatistiklere göre, ılıman bir iklime sahip ülkelerde anjin sıklığı, insanların zamanlarının çoğunu kapalı alanda geçirdikleri ilkbahar-kış mevsimindedir. Bu aynı zamanda hastalığın bulaşmasında hava yolunun önemini de doğrulamaktadır.

İnsanlar arasında anjinin iletilemediği, ancak vücudun hipotermisi veya bağışıklığın zayıflaması sonucu ortaya çıkabilen bir görüş vardır. Bu görüş doğru değildir, çünkü anjin, sadece ilgili enfeksiyonlarla enfeksiyondan sonra gelişebilen bir bakteriyel hastalıktır.

Aynı zamanda, bu tür görüşleri açıklamak kolaydır: genel konuşmasında, anjina, akut farenjitin neden olduğu durumlar dahil olmak üzere genellikle herhangi bir boğaz ağrısı olarak adlandırılır. Bu farenjitin nedeni hipotermi olabilir, gerçekten iletilemez, ancak bağışıklığın zayıflaması nedeniyle gelişebilir.

Ayrıca, angina genellikle burun akıntısı eşliğinde rinofarenjit ile karıştırılır. Unutmayın: gerçek bir boğaz ağrısı ile olmaz!

Bununla birlikte, böyle bir hastalığın gerçek anjina ile bir ilişkisi yoktur, tedaviye tamamen farklı yaklaşımlar gerektirir.

Benzer şekilde, bademcik iltihabı genellikle benzer bir semptomatolojiye sahip olan kronik bademcik iltihabını alevlendirir. Bu alevlenmeler, enfeksiyondan bağımsız olarak da gelişebilir: kronik bademcik iltihabında enfeksiyon, hastanın bademciklerinde sürekli olarak bulunur, ancak relaps dönemlerinin dışında, kendini ifade eden belirtiler olarak göstermez. Alevlenmeler, bağışıklığın zayıflamasına bağlı olarak, gerçek bir anjina ile hasta gibi görünmektedir, ancak gelişimleri için hastayla temasa gerek duyulmamaktadır.

Her iki durumda da, enfeksiyöz olmayan doğanın boğazında ağrıları olan durumlarda, anjina ile ilgili değildir, hatta hastalığın semptomatik olması ve buna benzeyebilir. Gerçek anjin taşıyıcıdan sağlıklı bir kişiye geçer ve başka bir şekilde yayılmaz.

Boğaz ağrısı kolay ve büyük olasılıkla bir öpücükle bulaşır. Tükürük hasta taşıyıcısı çok sayıda bakteri içerir, hatta küçük bir damla bile sağlıklı bir kişiye tam teşekküllü bir enfeksiyöz dozu taşımak için yeterlidir.

Prensipte, enfeksiyonun bulaşma açısından bakıldığında, herhangi bir öpücük, hatta zararsız maternal olanlar bile tehlikelidir. Gerçek şu ki, onlarla birlikte hava yolu ile bulaşan enfeksiyonlar yayılıyor, öpücüğün gerçek olduğu değil, hasta bir kişinin sağlıklı biriyle yakın iletişiminin olduğu gerçektir.

Boğaz ağrısı iletimi için neredeyse ideal durum

Aşıklar arasındaki dudaklarda öpüşmeler daha da risklidir, çünkü onlarla boğaz ağrısı havada ve doğrudan tükürük ile bulaşır.

Angina da cinsel yolla bulaşır, ancak çoğu durumda, bu enfeksiyon tipik cinsel yolla bulaşan hastalıkların transferinden biraz farklıdır.

Temel olarak, cinsel ilişki, hastalığın patojenleri hasta kişiden sağlıklı havaya aynı hava yolu ile veya öpücüklerle tükürük ile aktarıldığında, basit bir şekilde fiziksel yakınlık ve öksürük bolluğu nedeniyle boğaz ağrısının iletilmesini kolaylaştırır.

Doğrudan genitaller boyunca streptokok enfeksiyonu bulaşmaz. Bu kuralın istisnası atipik gonokokal anjinadır. Gonococcus'un kendisi gonore nedenidir, çoğu durumda genital organların lezyonlarına yol açar. Hasta bir gonore ile oral seks yaparken, aynı gonokokal ağız boşluğuna girer ve bademcik iltihaplanmasına yol açar, dışarıdan ve semptomatik olarak normal boğaz ağrısından neredeyse ayırt edilemez.

Bu nedenle, tipik bir cinsel yol, doktorlar tarafından anlaşıldığı gibi, angina sadece oral seks ile bulaşır. Sıradan seviyelemede enfeksiyon, patojenin hava yoluyla ve temas yollarıyla standart transferine bağlıdır.

Hastanın bulaşıcılık döneminin uzunluğu, anjina'nın kendisiyle nasıl tedavi edildiğine bağlıdır. Hasta tedaviye başladıktan 2-3 gün sonra etkili antibiyotik aldıysa, bulaşıcı değildir ve boğaz ağzı bulaşmaz.

Antibiyotik tedavisinin yokluğunda, anjina hasta bir kişiden birkaç hafta boyunca bulaşır ve hastalığın semptomları insanlarda artık gözlenmediğinde, iyileşme sırasında bile bulaşıcılık devam eder, ancak bademciklerdeki enfeksiyon devam eder. Böyle bir süre, semptomların ortadan kalkmasından birkaç hafta sonra sürebilir ve bu enfeksiyondan, enfeksiyonun sıklıkla çeşitli gruplarda quinsy ile meydana geldiği sonucuna varılır.

Boğaz ağrısının ne kadar süre bulaştığı hakkında daha fazla bilgi için, ayrı bir makalede konuştuk.

Boğaz ağrısının nasıl bulaştığını bilmek, basit ve etkili önlemlerle kendinizi enfeksiyona karşı büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Bunun için yeterlidir:

 1. Hastayla teması en üst düzeye çıkarın, onunla bir odada olabildiğince az zaman geçirin;
 2. Hasta bir anjinaya dikkat etmek veya onunla iletişim kurmak gerekirse, yoğun bir pamuk-gazlı bez kullanın;
 3. Hastanın kaldığı odayı havalandırın, düzenli olarak ıslatın, sıcaklığı 19-20 ° C arasında tutun;
 4. Bir yemek ve genel olarak hasta kişisel hijyeni kullanmayın;
 5. Eğer anjina bir çocuktan etkileniyorsa, en kısa sürede doktoruna gösterilmeli ve antibiyotiklerin atanmasından hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Bu durumda, 1-2 gün sonra enfeksiyon olasılığı hemen ortadan kalkacaktır;
 6. Hastanın antibiyotiklerle, onunla direkt iletişimden gelen bir hastalığa karşı tedavi edilmediği biliniyorsa, mümkün olduğu kadar uzun süre kaçınılmalıdır.

Kuşkusuz, anjina hastası bir çocuktan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır çünkü onlar için streptokokal bakteriler yetişkinlere göre daha patojeniktir ve hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir.

Unutmayın: odadaki boğaz ağrısının bulunduğu açık bir pencere sadece kötü değil, aynı zamanda çok iyi değildir.

Öte yandan, anjina hastası olan bir hastanın hastalığı iletmenin tüm yolları hakkında hatırlanması ve onu önemseyen ya da onunla iletişim kurmaya zorlanan kişileri enfekte etmemesi için mümkün olan her şeyi yapması gerekir.

Yapması gereken en önemli şey, streptokok enfeksiyonunu baskılayacak olan en kısa zamanda ilaç almaya başlamak. Bu durumda, hasta birkaç gün içinde başkalarına tehlike oluşturmaya son verecektir.

Ayrıca hastalık dönemi için diğerleriyle temasları sınırlamak mümkün olduğunca mümkün olmalıdır. Angina ile çalışmaya ya da öğrenime devam edemezsiniz, hasta bir çocuğun okula gitmesine izin verilmez, ya da havadaki enfeksiyonun tüm takım boyunca rahatça geçtiği bir anaokulu.

Hastanın hastalık durumunda iletişim kurması gereken kişilerden, ağzını eliyle kaplarken ya da pamuk-gazlı bandaj giyerek uzak durmalıdır.

 • Angina çoğu durumda havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, daha az sıklıkla temasla (oral seksle cinsel ilişki dahil) veya evsel yöntemlerle enfekte olur;
 • Angina her zaman hastanın enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar, vücudun hipotermisi veya zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak gelişir;
 • Boğaz ağrısı iletimi için optimal, sera koşulları - sıcak durgun hava;
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için, hasta ile oda sürekli havalandırılmalı, hava sirkülasyonu oluşturmalı ve yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklıkta tutulmalıdır;
 • Angina, öpüşerek ve cinsel ilişkiye girerek kolayca bulaşır, bu nedenle hastalık sırasında bu yakınlıktan kaçınılmalıdır. Hastanın kendisi ile mümkün olduğu kadar az iletişim kurmanız gerekir.

Video: Angina nedenleri ve tedavisi hakkında detaylar

Foliküler boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Bulaşıcılık ile, hastalığın diğer formlarından farklı değildir - catarrhal ve lacunary: birçok durumda...

Angina bulaşıcıdır ve nedensel etkisinin (yeni bir organizmayı enfekte etme ve hastalığa neden olma) virülansı ve patojenitesi çok yüksektir. Özellik...

Hamile bir kadının çocuğundan boğaz ağrısı yakalamamasının en güvenilir yolu, çocuğun kendisi ile temaslarını tamamen kesmektir.

Angina, yakın globüler bölgenin iltihaplanmasının, üzerinde püy oluşumu ile meydana geldiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Angina'nın nasıl iletildiğini bulmak için, iletme yeteneğini anlamak gerekir. Genellikle virüsler, bakteriler, mantarlar neden olur. Ve zayıflatılmış bağışıklığı olan kişilerde enfeksiyon olasılığının çok daha güçlü olduğuna dikkat edilmelidir.

 • Enfeksiyon nasıl bulaşır?
 • Çocuklarda enfeksiyon yolları
 • hava indirme
 • temas
 • gündelik
 • bakteri
 • Dr. Komarovsky'nin önerileri

Boğazın en yaygın bulaşma yolu hava kaynaklıdır.

Boğaz ağrısı aşağıdaki yollarla ortaya çıkar:

 1. Enfeksiyonun insan vücuduna hava yoluyla girdiği hava damlası (örneğin, konuşma sırasında, öksürme, hapşırma sırasında).
 2. Temas, enfeksiyon, fiziksel temasla (büyük çocuk oyun grupları, öpücükler, cinsel ilişki) meydana gelebilir.
 3. Ev, ortak nesnelerin kullanılması durumunda (bulaşıklar, havlular, çeşitli hijyen araçları).
 4. Bakteriyel (gıda, su yoluyla).

Angina çocuklarda bulaşma yolu nasıl bulaşır? Çoğu zaman, bir çocuk hava ile bulaşan damlacıklar tarafından bulaşır; Çocuklar oyun sırasında çeşitli temaslarla karakterize edilir, burçlar, burada sadece enfeksiyona maruz kalanlar daha fazladır.

Bebeğin anneye “pasif” bağışıklık kazandığı 6 aydan küçük çocuklar anjinaya maruz kalmazlar. Fakat yarım yıl sonra, bağışıklık savunmaları yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve bu nedenle çocuklar enfeksiyona en duyarlı hale gelirler.

7 yıla kadar çocuklar bir kereden fazla hastalanabilirler. Bu çağda edinilmiş doğal bağışıklığı geliştirmeye başlıyorlar. Sonuç olarak, gelecekte, çocuklar bu patoloji ile çok sık hasta değildir.

Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Çoğu zaman, hastalık, hava yolu ile bir yöntemle enfekte olan bir kişiden (hapşırma, konuşma ile) bulaşabilir. Örneğin, oda sıcak ve sürekli bir hava olduğunda kapalı odalar. Bu durumda, tükürük ile havaya giren, içinde kalması ve yüzeye çıkmaması için yeterince uzun olan mikroorganizmalar. Bu kapalı odalarda, enfeksiyon ile enfeksiyon olasılığı daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Boğaz boğazının iletildiği optimum hava sıcaklığı 25 ° C,% 60 ve üzeri nem ve odanın havalandırılmamasıdır. Bir taslak varlığında, odadaki açık bir pencerede, enfeksiyon riskinin önemli ölçüde azaldığı belirtilmiştir.

Angina mevsimsel bir hastalıktır. Bunun nedeni, düşük sıcaklıklarda ve hava neminde enfeksiyonun yeterince uzun tutulmasıdır. Yazın, nakil rotaları azalır ve kış aylarında insanlar daha sık enfekte olabilirler.

Temas yolu, yani hasta ile doğrudan iletişim, pürülan anjina (viral, mantar kökenli) bulaşabilir. Streptokoklar kuru bir yüzeydeyken daha az aktiftir.

Fakat yine de, boğaz ağzı temas yoluyla iyi bir şekilde iletilir, çünkü tükürük veya başka bir sırla birlikte bırakıldığından, streptokoklar etkinliklerini uzun süre boyunca barındırırlar. İletim yöntemleri:

 1. Halkın büyük bir birikimi olan halk gıda işletmeleri, artan bir bakteri suşunun oluşumuna yol açmaktadır.
 2. Bir öpücük yoluyla bulaşan akut boğaz ağrısı? Hastalığın tükürüğünde çok sayıda bakteri bulunur, enfeksiyon için büyük bir tükürük damlası bile yoktur. Öpüşürken, boğaz ağrısı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, burada öpmek değil, hasta kişi ile yakın temas etmek tehlikelidir. Ve aşıklar arasındaki öpücüklerde riskler çok artmaktadır, çünkü Boğaz ağrısı enfeksiyon yolu, hava ve tükürük ile oluşur.
 3. Bir başka ilginç soru ise, anjin cinsel yolla bulaşır mı? Cinsel sertifikada ya da hareket halinde enfeksiyonu fiziksel afinitede ortaya çıkabilir, öper. Hastalığın tahriş edicileri ayrıca havadaki damlacıklar veya tükürük ile geçer.

Doğrudan cinsel organlar yoluyla, bademcik iltihabı iletilemez. Bir istisna, gonokokal atipik anginadır (gonokok, genellikle genital organların lezyonlarına yol açan gonorröz irritantır). Oral gonore ortaya çıkarsa, oral seks oluşur, o zaman gonococcus basit bir boğaz boğazına çok benzer olan bademcik iltihabına neden olan ağız boşluğuna girer.

Bu nedenle, anjinaya enfekte etme yöntemlerinin, kesin olarak oral cinsiyette iletildiği açıktır. Ve sıradan bir cinsel ilişki ile temas yoluyla veya havadaki damlacıklar ile enfekte olabilirsiniz.

Bazen anjina, hastaya ait olan veya dokunduğu çeşitli nesnelerden yayılabilir. Genellikle bunlar ortak kullanım öğeleridir - bulaşıklar, havlular, oyuncaklar vs.

Angina'yı besinlerle iletmek mümkün mü? Bakteriler vücuda su, gıda yoluyla girebilir. Farklı gıdalar olabilir: süt, et, balık ve bakteri ile temas halinde olan diğer ürünler. Evin boğaz ağrısı varsa, ürünleri kullanmadan önce yıkamanız gerekir.

Gıda, patojenleri yok etmek için ısıl işlem görmüş (100 ° C) olmalıdır. Enfeksiyöz enfeksiyon en aktif şekilde yayıldığında, soğuk mevsimde üretmek tercih edilir.

Aktarılan bir virüs hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oluşabilir. Ayrıca, enfeksiyon bir yetişkinden (örneğin bir ebeveyn) bir bebeğe serbestçe gidebilir. Bu nedenle, hasta ebeveynin çocuğa temas etmemesi çok önemlidir (hastalığın süresi boyunca büyükanneye gönderebilir veya ayrı bir odada hasta kişiyi izole edebilirsiniz).

Doktor E.O. Komarovsky enfeksiyonu önlemek için tavsiye eder:

 • çocuk göndermek hiçbir yerde ve onlarla iletişim kurmaya ihtiyaç vardır, sen pamuk gazlı bez bandaj kullanmalıdır;
 • hızlı bir iyileşme için en aktif ilaçları kullanın;
 • Hastanın bulunduğu odayı havalandırmak için günde birkaç kez;
 • İyileştirmenin her türlü yolu var;
 • Hastalık zamanı için, hastaya ayrı bir tabak, bir havlu verin.

Angina direkt olarak boğazın akut iltihabı ile birleştirilir. Ve yanlış veya genel olarak tedavinin yokluğunda, gelecekte komplikasyonlara yol açabilir - romatizmal ateş.

Her yıl patoloji gittikçe yaygınlaşmakta ve ciddileşmektedir, çünkü kalp kapakçıklarının yapısının bazen sadece birkaç yıl sonra görülebilen yapısının ihlallerini tetikleyebilir. Ve zamansız tedavi ile, hastalık sadece, diğer rahatsızlık verici hastalıkların çoğuna yol açacak ilk neden olabilir.

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Tonsillit bademciklerin dokularının enfeksiyöz veya viral bir lezyonu olup, boğazın bu kısmında akut veya kronik inflamasyon gelişir. Herhangi bir bademcik iltihabından muzdarip bir kişi, bezlerin bütünlüğünün tahrip edilmesiyle oluşan nişlerde oluşan bademcikler pürülan plaklarında periyodik olarak keşfeder. Hastalık bademcik iltihabı haline gelen bakteriyel mikroflora, güçlü antibakteriyel ilaçların çoğuna karşı son derece dirençli ve dirençli olduğundan, hastalık bulaşıcı olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, Staphylococcus aureus veya streptokok enfeksiyonu gibi mikroorganizmalarla bademcik dokularının enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir.

Böyle bir hastalığı bademcik iltihabı gibi yaşamış olanların çoğu, bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığını ve enfeksiyonun nasıl yayıldığını sormakta haklıdır. Aslında, hastalığın provokasyonuna neden olan enfeksiyonun kaynağı ile karşılaşan sağlıklı bir insanın bağışıklık sisteminin ve hastalık formunun şekline bağlıdır. Her halükarda, istisna olmaksızın, bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve yalnızca çevrede bakteriyel mikrofloranın yayılma şiddetinde farklılık gösterir.

boğaz büyük ölçüde ondan sonra da tabii bir aşamaya doğrudan etkilenen insanların açık ise, bademcik patojen parazitik aşırı miktarda bulunmaktadır. Kronik bademcik enfeksiyonu aktivitede periyodik tırmandığı kışkırtır, sadece hastanın bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kendi nüfusunun üyelerinin istikrarlı sayıda tutmayı azalır ve tüm patojenik etkinliği hedeflenmiştir. kesinlikle bulaşıcı, ama yeterli değil hastalığın kronik formda muzdarip insanlar Staphylococcus aureus veya bademcik dokusu içinde yaşayan patojenin başka türlü, çevredeki kitle enfeksiyona neden olma.

Ağır hipotermiye bağlı anjina, grip, kırmızı ateş veya üst solunum yollarında yaygın inflamasyon gibi akut enfeksiyon hastalığına yakalanmış hastaların% 35'inde bademcik iltihabı meydana gelir. Enfeksiyonun ya da virüsün tamamen iyileşmediği ve hastanın bezlerinde kalmasının bir sonucu olarak gelişir. Bu durumda, etraftaki insanlar için tehlike vardır ve bu, bakterilerin havadaki damlacıklar yoluyla sağlıklı insanlara aktarılabildiği gerçeğinden oluşur. Aynı zamanda, enfekte bir kişi bademcik iltihabı ile hasta olabilir ve enfeksiyon diğer bazı organların iltihaplanma sürecini tetikleyecektir. Viral veya bakteriyel bademcik iltihabına sahip bir hastaya ayrı gereçler, sofra takımları, havlu ve hijyen araçları tahsis edilmesi önerilir.

En tehlikeli ve enfeksiyöz bademcik iltihabıdır. Hastalık, bademciklerin epitelyal dokularının yüzey tabakasının ödemi ile ilişkili bir akut enflamatuar sürecin gelişimi ile karakterize edilir. Bezlerin yüzeyinde beyazımsı bir tabaka oluşmuştur ve bademciklerin içinde hoş olmayan bir kokuya sahip olan ve salgı bezlerinin yüzeyinden periyodik olarak ayrılan ve ağız boşluğuna giren yoğun takviye oluşmuştur. Böyle bir hastayla temasın, patojenik mikroorganizmalarla enfekte olmaması ve bu hastalığın kurbanı haline gelmemesi tavsiye edilmez.

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, bademcik iltihabının ana tehlikesi, enfeksiyondan sonra, rahatsızlığın tedavi edilmesi çok zordur, hastanın bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak, akuttan kronik olana veya tam tersine değişme eğilimindedir.

Bazı durumlarda, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için doktorlar, cerrahi eksizyon yoluyla tonsillektomi şeklinde radikal tedavi yöntemlerine başvurmak zorundadırlar.

Göğüs iltihabı, enfeksiyöz veya viral doğanın diğer herhangi bir hastalığı gibi, belirli bir derecede bulaşıcılığa sahiptir ve bakteriyel mikrofloran için uygun koşullar mevcudiyetinde, hasta bir kişiden sağlıklı bir enfeksiyona geçiş meydana gelir. Bu patolojik süreç aşağıdaki klinik durumlarda ortaya çıkar.

Hastalığın enfeksiyon taşıyıcısından sağlıklı bir kişiye geçmesi için bu mekanizma, hastanın akut bir bakteri veya viral bademcik iltihabına sahip olması durumunda mümkündür. mikroskobik tükürük tanecikleri, ve onunla ve ağızda isabet bulaşıcı patojen, ve yeni ortama mikroorganizma adaptasyon süreci başladı, böylece, sen hasta ile konuşmak için tek ihtiyacımız yakalamak için.

Bakterilerin kantitatif popülasyonu geliştikçe ve arttıkça, bademcik iltihabının ilk belirtileri ve bademciklerdeki yavaş inflamasyonun başlangıcı ile karakterize edilen, hastalığın gelişiminin bir sonraki aşaması ortaya çıkar. Havadaki damlacıkların diğer formları için bademcik iltihabı enfeksiyonu olası değildir.

Öpüşme sırasında, enfekte kişi ile henüz tonsillit problemi ile karşılaşmamış bir kişi arasında tükürük değişimi olur. Çok fazla miktarda bakteriyel mikroflora ağız boşluğuna nüfuz ettiğinden, bir öpücük yoluyla enfekte olmak daha kolaydır. Bu durumda zayıflamış ve az aktif mikroorganizmalarla provoke edilen kronik bademcik iltihabı bile sağlıklı bir insana bulaşabilir ve bademcik dokularında iltihabın gelişmesine neden olabilir.

Cinsel eşler korunmasız cinsel ilişkiye sahip olsalar ve doğum kontrolünü kullanmasalar bile, bademcik iltihabı ile enfekte olmak imkansızdır. Mesele şu ki, bu hastalığın ayırt edici özelliği yerel tezahürüdür. Enflamasyon, sadece bezlerin dokularında ve kısmen de epitelyumun çevresel yüzeyinde meydana gelir ve artık olmaz. Bu nedenle, cinsel ilişki sırasında, bademcik iltihabının başlangıcını provoke eden bakteriyel bir mikroflora hiçbir şekilde ortaklardan birinin vücuduna nüfuz edemez.

Böylesi bir hastalık olan bademcik iltihabının varlığında, tezahürü ve gelişim aşamasından bağımsız olarak, kontrasepsiyon engelleyici araçların kullanımı olmadan oral seks kullanımı kontrendikedir. Sınırlamalar bu penis mukoza zarına bakterilerin girişini meydana patojenlerin fazla ihtiva eden tükürük ile enfekte ağız boşluğu, teması sırasında aslında haklı.

Erkeklerde, enfeksiyon mesaneye, prostat bezine ve hatta böbrek dokularına ulaşabilmek için idrar yoluna ve duvarları boyunca nüfuz edebilir. Bu, kronik piyelonefrit, prostatit, sistit, üretrit gibi tehlikeli ve ciddi tedavi edilebilir hastalıkların gelişimini tehdit etmektedir. Kadınlarda, uzantılardaki inflamatuar süreçler mümkündür. Ayrıca tehdit altında tüm genitoüriner sistemdir. Bu nedenle, cinsel partnerlerden biri bademcik iltihabı hasta ise, o zaman oral seks reddetmek veya prezervatif kullanmak gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Paratonziller apsesi - nedenleri, belirtileri, cerrahi tedavisi ve ilaç tedavisi

Pürülan akut enflamasyon - peritonsiller abse boğaz - okolomindalinnuyu lif Bulaşıcı bakterilerin (stafilokoklar, streptokoklar) nüfuz etmesi sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.