Loading

Ülseratif nekrotik boğaz ağrısı özellikleri

Nekrotik angina (veya Simanovsky-Plaut-Vincent) bademciklerin nadir görülen akut iltihaplarından biridir. Bu angina, bademciklerin çok az rahatsız olduğu genel durumdan kaynaklanan derin hasarda diğerlerinden farklıdır.

Hastalığın semptomları ilk kez, Rusya'daki KBB'nin kurucusu olan bir Rus doktor tarafından açıklandı. Simanovsky. simbiyotik bademcikler inflamasyona neden iğ çubuk ve spiroketlerine - Birkaç yıl sonra Fransız doktorlar C. Plaut ve A. Vesanto patojenler nekrotik anjin belirledi.

nedenleri

Fusiform çubuk Vincent-Plaut ve her zamanki gibi ağızdan spiroket (Vincent pallidum) insan normal mukoza mikroflora normal yaşarlar ve fırsatçı organizma grubudur.

Sadece belirli predispozan faktörler ile aktif olarak çoğalırlar ve inflamatuar bir sürece neden olurlar..

Angina Simanovsky şu durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Fiziksel tükenme.
 • Zayıflamış vücut uzun hastalığı.
 • Hipovitaminoz.
 • Sindirim sistemi distrofisi (özellikle diyette protein ve amino asit eksikliğine karşı).
 • Diş çürümesi ile belirgin diş çürümesinin varlığı.
 • Orofarinksin kronik enfeksiyonları.

Daha sık olmamakla birlikte, Simanowski-Plaut-Vincent anjinasının varlığı, spesifik bir hastanın problemidir, ancak sporadik salgınlar, sosyal şaşkınlık dönemlerinde ve aynı zamanda dünyanın işlevsiz bölgelerinde ortaya çıkar.

Bu boğaz ağrısının ana semptomları

Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina ile hastanın iyiliği genellikle normal kalır veya biraz rahatsız edilir. Daha çok boğazda rahatsızlık ve ağızdan hoş olmayan bir putrefaktif koku kokusu, hastanın doktorun tedavisinin nedeni de budur.

Çok nadiren, Simanovski'nin anjina bir ürperti ve vücut ısısında 37-38 dereceye yükselme ile başlar. Bir süre sonra, angina yutma, yabancı cisim hissi, tek taraflı lenfadenit gibi bir rahatsızlık olarak kendini gösterir. Palpasyon ile lenf düğümleri hafif ağrılı hale gelir.

Nekrotik anjin, bir amigdala'nın yenilgisiyle kendini gösterir, daha az sıklıkla boğazda bilateral iltihaplanma süreci vardır.

Enflamasyon komşu dokulara geçebilir ve palatine ark, yumuşak damak, mukus yanak, farinks duvarlarını etkileyebilir. Sıklıkla angina stomatit ile ilişkilidir.

Simanovski'nin anjinasıyla birlikte amigdala'nın kendisi büyük oranda artmıştır, hiperemiktir, grimsi-sarı kokan bir plakla kaplıdır. Plak, bir spatula ile kolayca çıkarılabilir, düzensiz kenarlar, gevşek bir taban ve orta derecede kanama duvarları ile ülserleşir. Ülserasyon, amigdalanın komşu dokularına gidebilir.

Angina'nın nekrotik formu, baskınların, ülserlerin ve nekroz alanlarının oluşması ile bademciklerin çok ciddi bir yenilgisi ile, hastanın genel durumunun tatmin edici olmasından dolayı kayda değerdir.

Genel ve lokal semptomların şiddeti arasındaki bu çelişki, bu enfeksiyonun oral kavite ve farinksin diğer hastalıkları ile ayırıcı tanısının temeli olarak hizmet eder. Anjina Symanovski-Plaut-Vincent belirtileri genellikle 2-3 hafta içinde gerçekleşir.

Klinik enfeksiyonun birleşmesi durumunda klinik tablo değişir, zehirlenme belirtileri belirginleşir, boğazda keskin bir ağrı olur, hastanın durumu kötüleşir, komplikasyon riski artar. Bu hastalar mutlaka hastaneye yatırılmalıdır.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent: Belirtileri ve Tedavisi

Ayrıca nekrotizan veya fusospirochetal anjina denilen Vincent'ın anjina, ağız ve boğaz mukozası etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır.

Ülseratif nekrotik boğaz ağrısı salgını Finlandiya'da 1888 yılına kadar kaydedildi. Bu hastalığın belirtileri ve seyrinin ayrıntılı bir açıklaması 1890'da, yazar NP Simanovsky idi. Bu hastalığa neden olan ajan uzun zamandır bilinmemektedir ve sadece 1898'de Fransız doktor K. Plaut ve meslektaşı H. Vincent tarafından keşfedilmiştir. Bu nedenle, hastalığın çalışmasında yer alan bilim adamlarının onuruna üçlü bir isim - Simanovsky-Plaut-Vincent vardır.

Ülseratif-pleous boğaz ağrısı uyarıcıları

Ülseratif plethoranın etken maddesi spiyle şeklindeki basil (B. fusiformis) ve spiroketler (Spirochaeta buccalis) 'dir. Bu mikroorganizmalar ağız boşluğunun saprofitleri olarak kabul edilir ve bağışıklık, alkolizm ve ağız boşluğunun yetersiz hijyeni ile belirli koşullar altında patojenik kabiliyetlerini gösterir.

Çoğu kez, aşağıda belirtileri görülebilen Vincent-Plaut anjinası zayıflamış ve tükenmiş kişilerde görülür.

Ayrıca nekrotizan veya fusospirochetal anjina denilen İnsanlar Simanovsky-Plaut-Vincent, ağız ve boğaz mukozası etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır.

Bazen anjina sporadik olarak ortaya çıkar ve doğada epidemiktir. Hastalığın gelişiminin, ağız boşluğu, paradontitis, diş eti iltihabı ve iğ şeklindeki çubuğun bitki örtüsünü ve çoğalmasını destekleyen diğer hastalıklarda çürük dişlerin varlığına bağlı olduğu durumlar vardır.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent'in belirtileri

Vakaların büyük çoğunluğunda, hastanın sağlık durumu tatmin edici kalır ve genel durum neredeyse normaldir. Ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku ve artan tükürük salgısı gibi Vincent'ın anjin semptomlarının ortaya çıkması çoğu zaman hastaların bir doktora başvurma nedenidir.

Komplike olmayan olgularda vücut ısısı normal aralıkta kalır ve sadece bazen soğuk algınlığı görünümü ile 38.5 ° C'ye ulaşır. Bu durum hastalığın salgın salgınları için tipiktir. Bu durumda, hastanın kanında zayıf ve hafif ifade edilen lökositoz tespit edilebilir. Daha sonra, yiyecek yutulduğunda ağrı oluşur, lenf düğümleri büyüklükte artar ve palpasyonda ağrılı hale gelir.

Faringoskopi yapılırken bademcikler ve eşlik eden stomatitlerden biri sıklıkla tespit edilir. İltihaplı amigdala büyüklüğünde artar ve kanama yaralarının bulunduğu gevşek sarımsı gri-gri renkli bir plakayla kaplanır. Bademciklere ek olarak, bu ülserasyon, orofarenks, mukus yanakları ve diş etinin diğer kısımlarını etkileyebilir.

Karmaşık olmayan bir şekilde, hastalık 3 haftaya kadar sürer. Eğer coccus enfeksiyonu işlemi birleştirirse, klinik tablo dramatik olarak değişir, yutulduğunda ciddi bir ağrı olur, hastanın vücut ısısı belirgin şekilde artar. Genellikle hastalığın komplikasyonu olan hastaların hastaneye yatırılmasını ve karantinaya yerleştirilmesini gerektirir.

Ülseratif-plevral tonsillitin doğru tedavisi ile komplikasyonlar çok nadirdir. batan önlemek oluşursa, ayarlamak için bu nedenle ilgili sakızlar imha, delik sert yüzey bademcik nekroz ve, örneğin, boğaz ve ağız geniş nekrotik lezyon doku farklı ağır bunları gereklidir. Bu nekrotik imha erozif kanamaya neden olabilir.

Ülseratif-plevral boğaz ağrısının ilaç ve vitamin terapisi ile tedavisi

Tanı, mevcut klinik tablo ve bakteriyolojik inceleme sonucu elde edilen sonuçlar temelinde yapılır. Bir bademcikten uzak bir baskın veya bir ülserden sıyrılarak, iğ şeklindeki çubuklar ve spiroketler çok sayıda bulunur. Simanovsky-Plaut-Vincent'ın angina, boğaz, tüberküloz, sifiliz ve amigdalanın malign tümörü ile diferansiye edilir.

Vincent-Plaut'un anjina tedavisi, ağız boşluğunun potasyum permanganat, hidrojen peroksit çözeltileri ile durulanması ve ayrıca ülserlerin tozunun wasarsol tozu ile tozlanmasıdır. Etkiden 2-3 gün sonra gözlenmezse, 40 000 - 50 000 birim arası intramüsküler bir penisilin preparatı reçete edilir. Ayrıca 1 ml'de 50.000 ünite penisilin solüsyonu ile odakları yağlamak için reçete edilir.

Buna ek olarak, hastaya vitamin terapisi gösterilir, bu nedenle, nikotinik asit 0.1 g için reçete edilir. Günde 2 defa riboflavin 0,005 gr. 0.25 gram 3 kez ve askorbik asit. Günde 2 kez.

Angina Simanovsky-Vincent

Vincent'ın angina'sı ya da başka bir deyişle, Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina bademciklerin dokularındaki iltihaplanma süreciyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Yeterince uzun adı olduğunu tahmin etmek zor değil, bu hastalık dikkatle inceleyen ve bulaşıcı hastalıkların ortak bir sayısından izole edilen bilim adamlarının onuruna alındı.

Semptomlardaki farklılık ve hastalığa neden olan özel sebeplerden ötürü, Angina Simanovsky-Vincent gibi bir hastalık gibi belirli bir terimin izolasyonu. Bu yazının diğer, daha yaygın ve bilinen boğaz ağrısı formlarından farkı tam olarak bu makalede ele alınacaktır.

Hastalığın nedenleri

Angina Simanovsky-Vincent, diğer bir tür anjin gibi, gelişimin bir nedeni olarak, bir mikroorganizma-patojene sahiptir. Daha doğrusu, bir değil. Ülseratif bademcik iltihabının nedenlerindeki ana sapma, iki bakterinin, anjinin gelişmesini provoke eden patojenler olmasıdır. Bu bakteriler şunları içerir: ağız şekilli mili ve spirokete.

Gerisi, senaryo değişmez. Bakteriler, taşıyıcıları ile temas ederek vücuda hava veya gıda yoluyla girerler. Bu bakterilerin neden bu kadar karmaşık bir hastalığa dönüştüğünün nedenleri:

 • aynı tipteki diğer hastalıkların, kemoterapinin veya güçlü ilaçların kullanılmasının bir sonucu olarak vücudun enfeksiyonlara karşı direncinde bir azalma;
 • bağışıklığın zayıflaması, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişinin ihlali;
 • düzensiz, yetersiz beslenme;
 • vitamin eksikliği;
 • Tamamen iyileşmemiş diş ve ağız boşluğu hastalıklarının varlığı (çürük, stomatit, vb.);
 • Zararlı alışkanlıkların varlığı (alkol bağımlılığı, uyuşturucuya bağımlılık, sigara içme);
 • yüksek stres ve günlük aşırı çalışma (ahlaki ve fiziksel).

Hastalığın gelişim belirtileri

Simanovsky-Vincent'ın anjininin kuluçka dönemi, normal anjinadan daha uzun olabilir ve 7-8 gün olabilir. Hastalığın süresi de daha büyük olacaktır. Genellikle 7-14 gün. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, boğaz ağrısı süresi 30 güne kadar olabilir. Bu nedenle, bu hastalığın ilk belirtilerinde, doğru teşhis ve acil tedavi randevusu için doktorlarla temasa geçmek gereklidir.

Ülser bademcik iltihabının belirgin bir özelliği de risk altındaki hastaların nispeten tanımlanmış bir çemberidir. Bu risk grubu, esas olarak, 18 ila 35 yaş arasındaki insanlığın erkek yarısının temsilcileridir. Hastalar arasındaki bu kısıtlama ve hastalığın nedenleri Vincent'ın anjinini oldukça nadir yapar.

Böyle bir hastalığın belirtileri, Simanovsky-Vincent'ın anjinası olarak, hastalığın biçimine bağlı olarak birbirinden farklıdır. Hastalığın üç ana belirtisi vardır: hafif, orta ve şiddetli. Ana farkları bademciklerin yok oluş derecesini ve hastanın vücut ısısındaki artış derecesini içerir.

Hafif Vincent's angina belirtileri

Ülser bademcik iltihabı gibi bu tür enfeksiyöz hastalıkların hafif formunda, anjinaya göre farenjit ile daha benzer belirtiler vardır. Bu özellik hastalığı daha da sinsice yapar. Vincent'ın anjininin hafif şekli, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • sıcaklıkta hafif ve kısa bir artış (genellikle vücut ısısı bozulma olana kadar normal sınırlar içinde tutulabilir);
 • Yutulduğunda boğazda akut ağrı yoktur, hastanın hissi terleme ve kuruluk gibi daha fazladır;
 • Enflamasyon ve kızarıklık sadece bademciklerin yüzeyinde lokalize olur ve daha fazla yayılmaz;
 • Servikal lenf nodları pratik olarak boyutlarını artırmaz ve palpasyonu ile ağrısızdır.

Orta derecede hastalık belirtileri

Simanovsky-Vincent'ın anjinası olarak adlandırılan hastalığın tezahürünün ortalama şiddeti ile, hastalığın belirtileri bademcik iltihabı gibidir, ancak yine de dikkat ve sorumlu tutum gerektirir. Bu formun başlıca ayırt edici belirtileri şunlardır:

 • hastanın vücut sıcaklığındaki artış 37.5-38 ° C'ye ve bu noktada göstergelerin sabitlenmesine;
 • Boğazdaki ağrı daha belirgin hale gelir, yiyecek ve sıvıları yutmasıyla artar, ancak önemli rahatsızlığa neden olmaz;
 • palatine bademcikler incelendiğinde, yüzeyde belirgin bir kızarıklık ve şişme vardır.
 • bademciklerin mukoza dokularının yüzeyi grimsi beyaz renkli lekelerle kaplıdır.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent şiddetli bir formu belirtileri

Hastalığın bu formunu aktardığınızda, hasta en kötüsüdür. Bu, anjina Simanovsky-Vincent'ın şiddetli formudur ve en hızlı şekilde komplikasyonlara dönüşür. Bu formun belirtileri şunlardır:

 • hastanın vücut ısısı 39 ° C'de işarete ulaşır (bazen kesişir);
 • iltihaplanma ve mukoza zarının kızarıklık bademcik alanı ile sınırlı ve hızlı bir şekilde ağız yayılır değildir (sakızlar, yumuşak ve sert yüzey), yutağın arka duvarı, larinks;
 • bademciklerin yüzeyinde oluşan ülserler, zamanla ve gökyüzünde, sadece mukoza dokularını değil, aynı zamanda bağ, kas, vasküler de etkiler.

Vincent'ın anjinalarının genel belirtileri

Hastalığın her bir formunun karakteristik özelliklerine ek olarak, hepsinin ortak belirtileri vardır. Şu şekilde tezahür ederler:

 • sıcaklık artışı;
 • artmış palatine bademcikler ve servikal lenf düğümleri;
 • ağızdan sağlıksız koku;
 • artan tükürük;
 • ülser ve plak, grimsi-yeşil renkteki bademcikler üzerinde, zamanla kendi kendini dölleme yeteneğine sahip.

tedavi

Bu hastalığın tedavisi olarak geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır. Sıklıkla, intramusküler penisilin, nikotinik asit enjeksiyonları önerilir. Ülser yüzeylerin gliserin içindeki% 10 novarsenol solüsyonu ile tedavi edilmesi için prosedürlerin yapılması gerekir. Ayrıca, zayıf dezenfektanlarla (hidrojen peroksit, manganez çözeltisi, vb.) Durulama gereklidir.

Ve en önemlisi, herhangi bir boğaz ağrısı tedavisinde, doktorların talimatlarını izleyin:

 • yatak istirahati;
 • yumuşak yiyecekler;
 • bol içki.

Ancak hatırlanması gereken en önemli şey, bir doktora zamanında erişim ile hastalığınızdan çok çabuk kurtulabilmenizdir. Hiçbir durumda hastalığın kendi kendine ilaç almasına izin vermeyin ve kendi kendine ilaç almayın.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Platin-Vincent'ın anjina

Plague-Vincent'ın anjinası, belirgin bir grimsi beyaz akıntının bademciklerinin formasyonu ile karakterizedir.
Bu angina'yı difteri olarak ayırt etmek, ancak Vincent'ın iğ şeklindeki çubuklarını ortaya koyan farinksden mukus ya da plağın bakteriyolojik bir çalışmasının yardımıyla mümkündür.
Bu boğaz ağrısının enfeksiyonu, temaslı bir kişidir (hasta bir kişiden).

Bazı durumlarda Vincent'ın anjinadaki genel fenomenler ihmal edilebilir ve bazen tam tersine çok önemlidir.
Anginanın hasta şikayetleri ve farenks muayenesi temelinde kolayca tanınması. Bu angina formunu difteri olarak ayırt etmek daha zordur, ancak burada sorun boğaz boşluğundan gelen smearın bakteriyolojik olarak incelenmesiyle çözülmektedir.
Boğazın doğrudan muayenesi, tanı için değerli destek noktaları ortaya koymaktadır. Yani, foliküler anjina ile, beyaz baskınlar, kural olarak, sadece bademcikler üzerinde görülür.

Difteri ile birlikte, neredeyse hastalığın başlangıcından itibaren beyaz ataklar palatine kemerler üzerinde ve dil üzerinde bulunur.
Foliküler anjina ile lakün deliğinde pürülan tıkaçlar görülür.
Lenf bezleri difteri içinde diğer anjina formlarından daha fazla etkilenir. En yüksek sıcaklığa pürülan kokların neden olduğu bademcik iltihabı neden olur.
Aramanın keskin bir şekilde kızarması, kızıl ateş hakkında şüphe uyandırmalıdır.

Nekrotik anjin, hematopoietik aparat (lösemi) hastalığına işaret etmelidir.
Mümkün olduğu durumlarda, her bir anjina vakasında, boğazdan bulaşma üzerine bakteriyolojik bir çalışma yürütmek gerekir.

Angina plasenta vincent

Plo-Vincent Plento-ülserli veba (Plaut-Vincent'a) spirali ve iğ şeklindeki rodun simbiyozundan kaynaklanan bademciklerin film ülseri hastalığıdır. Bu hastalık genellikle bir subakut akıma sahiptir ve düşük sıcaklık ve halsizlik hissi ile başlar. Bademcikler üzerinde, biraz difteri andıran grimsi bindirmeler görülür. Bademcikler üzerinde kısa bir süre sonra, bazı durumlarda önemli bir değere ulaşan ülserler oluşur. Bu aşamada, Vincent'ın anjinası bazen sifilitik boğaz enfeksiyonundan ayırt etmek zordur.

Bazı durumlarda süreç ağız mukozasına kadar uzanır. Bölgesel lenf bezleri, kural olarak, palpasyon yaparken genişler ve duyarlıdır. Çoğu durumda, hastalık birkaç gün sürer ve iyileşme ile biter, ancak bazen uzun bir karakter alır ve hatta farinks dokularının kısmi bir nekrozuna yol açabilir.

Vincent'ın anjinini tanıma Sıklıkla ciddi zorluklar gösterir, çünkü onu boğazın difterit ve sifilitik lezyonlarından ayırmak her zaman mümkün değildir. Bu gibi durumlarda boğazın yayılmasının ve kanın serolojik reaksiyonunun bakteriyolojik incelemesine başvurulmalıdır. Tedavisi. Antiseptik durulama,% 5 kromik asit çözeltisi veya iyot tentürü ile ülserlerin yağlanması. Çocuklarda, ülserin yüzeyini pudra şekeri ile serpmek veya% 50 çözelti ile yağlamak, bu da çevreyi değiştirerek patojenlerin ömrünü bozar.

Şiddetli durumlarda, Novarsenol intravenöz infüzyonu ve hatta ülserli bir yüzey ile toz haline getiriyorlar. Quinsy (peritonsiller apse) en sık akut tonsillit bir komplikasyonudur ve bariz bir çare sonra geçen remisyon ve hatta bir kaç gün anında başlar. Başlangıç ​​quinsy çok çabuk hastaya yemek ve uyku için fırsat mahrum bir kuvvet haline geliyor sıcaklıktaki hafif bir artış ve yutma ağrı ortaya çıkması ile karakterizedir. Aynı zamanda, farenksin karşılık gelen yarısının kızarması ve şişmesi, dilin ödemi ve amigdala'nın orta hatta kademeli olarak kayması işaretlenir. ilgili tarafın submandibuler bölgesinde nedeniyle lenf bezlerinin abse ocak boğaz ve iltihaba çok acı şişme görüntülenir. Bazı durumlarda, şiddetli ağrı ile bağlantılı olarak, ağız açılma olasılığı dışlanır ve mevcut trismus fenomeni gelişir.

Kanlı boğaz ağrısının temeli Daha sonra pürülan füzyona uğrayan selülozun etrafındaki amigdalanın iltihaplanmasıdır. Oluşan apse, sıklıkla ön arktan veya amigdala kriptlerinden biri aracılığıyla kendiliğinden açılır. Süreç ortalama 4 ila 7 gün sürer ve genellikle tam iyileşme ile biter. Kanama, komplikasyonların komşu organlara yayılımı ve septik fenomenin gelişimi gibi komplikasyonlar oldukça nadirdir.

Flegmonöz anjinada kanama kendiliğinden olabilir veya flegmonun ameliyat diseksiyonu sonucu olabilir. İkinci durumda, eğer müdahale teknik farklılıkları göz ardı edilirse, dış karotis arterin herhangi bir dalından ve hatta anormal konumu durumunda atardamardan kanama meydana gelir. Spontan kanama, flegmonöz sürecin parapharyngeal boşluğa yayılmasının ve burada bulunan kan damarlarının artmış artrozunun sonucudur. Kanamanın kaynağı o zaman karotis arterlerden biri olabilir. Kanamanın kalbinde yalancı anevrizma oluşumu yatıyor. Bu gibi durumlar bir dizi yazar (Preobrazhensky, Trutnev, Belitsky, Smirnov) tarafından tanımlanmıştır. Hızlı tromboz nedeniyle venöz damarlar genellikle kanama yapmaz.

Sık görülenlerden biri flegmonöz anjina ile komplikasyonlar larenksin bir ödemidür, ancak neredeyse hiçbir zaman tehdit edici fenomenlere neden olmaz ve kural olarak, flegmon açıldıktan sonra çok hızlı bir şekilde geçer.

boğaz ağrısı

Anjin halkasının Pirogov birincil lezyon ile, lymphadenoid faringeal cihazı enfeksiyon ve alerjik hastalıklar ile ilişkili - Heinrich Wilhelm Gottfried von Waldeyer-Hartz, ve en önemlisi - bademcik. Hastalık okul öncesi ve okul çağındaki çocukları ve yetişkinleri (daha seyrek olarak) 35-40 yıla kadar etkiler. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde morbiditede belirgin mevsimsel artışlar vardır. Anjin allerjenler solunum organları maruz tozlu hava, iklim koşulları olumsuz etkisi ile ilişkili sanayi, büyük şehirlerde muzdarip olasılığı 1.5-2 kat, bağışıklık düşer ve yutak doğal mikrobiyota, izotropik lenfoid aparat ile temas halindedir.

Anginas akut nonspesifik (vulgar)

Etiyoloji ve patogenez. Patojenik flora ile enfeksiyon iki şekilde oluşur - eksojen ve endojen. İlk rota hava kaynaklı ve besleyici enfeksiyonu içerir. Hava yoluyla enfeksiyon ile, büyük gruplarda anjina insidansı "yerel salgın" dır. Beslenme yolu enfekte olmuş gıdaların, özellikle de streptokokal meme hastalığından muzdarip ineklerden elde edilen süt ile mümkündür.

K etiyolojik faktörler Candida'nın Streptococcus, Staphylococcus, pneumococcus ve maya benzeri mantarları. Anjina oluşumunda önemli rol, anaerobik enfeksiyon, adenovirüsler, influenza virüsleri ve diğer patojenler ile simbiyoz oynar. Endojen yoldaki enfeksiyon kaynağı burun ve paranazal sinüslerinin pürülan hastalıkları olabilir.

Içinde patogenez anjin, lokal ve toplam vücut hipotermi, hipertermi, zararlı kimyasal maddeler ve toz, atmosferik, düşürülmüş reaktivitesi, hipovitaminosis bazen mekanik travma (örneğin, enjeksiyon balık kemik) damak bademcikler gibi faktörleri hazırlayıcı önemli bir rol oynamaktadır.

Catarrhal anjina

Mavi dil veya eritemli, boğaz ağrısı genellikle doğada mevsimsel ve iklimsel faktörlere, vitamin eksikliği keskin mevsimsel değişiklikler ve kışın uzun süreli güneşe maruz eksikliği sonucunda aktif hale banal farenks Mikrobiyota, olan kökeni borçludur.

Patolojik değişiklikler Yerel hiperemi ve bademcik (işlem her zaman tersine çevrilebilir) küçük yerel infiltrasyonu oluşumu mukozasında ödem, epitel dökülmesi bademcikler serbest yüzeyi ve kript (boşluklar) hem de takviye zaman akıntılı anjin gösterdi.

semptomlar. Subjektif semptomlar baş ağrısı, titreme, subfebril veya artmış vücut ısısı, boğazda kuruluk ve yutmada artan ağrı ile karakterizedir. Çocuklar nöbet, faringeal tonsilin sekonder inflamasyonu, oksiputta ağrı ve meningizm yaşayabilirler. Erken bademcikler lokalize hastalığı, ama daha sonra enflamatuar süreç öncelikle farenks ve yutak bademcik yan destekleri, tüm lymphadenoid halkaya uzanabilir.

Klinik kurs. Hastalığın başlangıcı aniden olur. Yutulurken ağrı artar ve 2-3 gün içinde maksimum seviyeye ulaşır. Hipertemi ve bademciklerin şişkinliği hastalığın ilk 2-3 günlerinde belirgin olmakta, 5. güne kadar azalmakta ve yok olmakta, sadece 10-14 gün boyunca kemerin bölgesinde kalmaktadır.

Çocuklarda vücut ısısındaki artış 7 gün veya daha fazla sürebilir ve bu da yakın bir komplikasyona işaret edebilir. Hastalığın 2-3. Gününde üşüme oluşması her zaman ciddi sepsis ve hatta genel sepsis oluşumunu gösteren ciddi bir semptomdur.

Catarrhal anjinin hafif formundaki kan kompozisyonundaki değişiklikler çok az hatta normun üst sınırında bile olabilir. Bununla birlikte, klinik tablo ifade edildiğinde, bunlar önemlidir: ılımlı bir nötrofil ile 12 000 - 14 000'e kadar lökositoz ve sola kayma; Bununla birlikte, bazı ciddi olarak (toksik) oluşturan mavi dil anjina lökositoz altında olgular agranülositoz mevcut ya da belirgin bir lökopeni olmayabilir (eozinofillerin kaybolması ve yeniden ortaya çıkma iyileşme eğilimi gösterir): ESR -, 10-12 mm / s.

komplikasyonlar catarrhal anjinada peritonil bölgelerdeki ve uzak mesafeli pürülan süreçler görülebilir. Genellikle çocuklarda görülür. Stridor, laringeal kasların spazmıyla ortaya çıkan yanlış bir tahıl olabilir.

Catarrhal anjinin en sık görülen komplikasyonu nefrittir. Genellikle şiddetli anjinadan sonra, hem hastalığın yüksekliğinde hem de bundan birkaç hafta sonra ortaya çıkabilen albüminüri görülür.

Tanı ve ayırıcı tanı. Doğrudan tanı anamnez, epidemiyolojik veriler ve tarif edilen klinik tabloya dayanır. Catarrhal anjina farklıdır kaba farenjit, Faringeal mukozanın diffüz hiperemi, özellikle posterior duvarı ile karakterize olan ve aynı zamanda iltihaplı granüllerin saçılması tespit edilir. İlk aşamada farinksin hiperemi peritonsiller apse sürecin tek taraflılığı ve hızla gelişen klinik tablo ile karakterizedir. Kızılhaç ateşi catarrhal çeşitli özelliklerden farklıdır. bademcik mukoza kapsayan yoğun morumsu kırmızı renk ile karakterize kızıl genellikle tespit enanthema ilk aşamasında yan yükseltileri, yumuşak damak ve küçük dil kabuk. kaba akıntılı anjin aksine, bu tıkanıklık dağınık değildir ve palatin perdelerin düzeyinde, aniden, neredeyse doğrusallık biter. Kural olarak, kızıl anjina akıntılı anjin görülmez kusma nöbetleri eşlik eder.

Catarrhal tonsillitis farklılaştırılmalıdır sifilitik enantem, sifilizin ikinci aşamasında ortaya çıkan; sonuncusu mukoza toplam hiperemi ve karakteristik lamellar formasyonların varlığı ile karakterizedir (Şekil 1, 4). Boğazın hiperemi mononükleoz catarrhal anjin, poliadenitin yokluğunda farklıdır.

Şek. 1. Çeşitli faringeal hastalıklarla boğazın endoskopik görüntüsü: 1 - gangrenöz anjina (ülseratif-nekrotik anjin); 2 - palatine tonsillerin (ülseratif tüberküloz tonsillit) tüberküloz lezyonları; 3 - Doğru palatine tonsilin şansı; 4 - farinksin sekonder sifilizi; 5 - sağ palatine tonsil sifilitik ölçekler

Foliküler ve lacunar anjina

Bu formlar, başlangıcı genellikle koroner anjina olarak işlev gören tek bir enfeksiyöz sürecin iki aşamasıdır. Etiyolojik faktör streptokok enfeksiyonu (hemolitik streptokok tipi) bir veya patojenik streptokok tipi Içinde, bir kural olarak, bir beslenme menşei). Sıklıkla, bu boğaz ağrısı türleri streptococcus tipi enfeksiyon sonucu oluşur D (Enterokoklar).

Patolojik değişiklikler belirgin bir karaktere sahiptir: bademcik, bazen mikro-süreçlere karışan geniş infiltratlar, folik asit folikülleri üretir. Önemli değişiklikler, lökositlerin ve fibrinin lümeninde büyük bir tahsisatın neden olduğu bütünlüğün ihlali olan kript (lacunae) 'a maruz kaldı. İkincisi, lacuna yüzeyini, lagunalanın lagdalanın yüzeyinde bırakan ve lacunar anjininin çıkarılmasını belirleyen bir fibröz film ile kaplıdır (Şekil 2, 1).

Şek. 2. Çeşitli faringeal hastalıklarla boğazın endoskopik görüntüsü: 1 - lacunar anjina; 2 - difteri ile difteri (boğaz difteri); 3 - Simanovsky'nin anjinası - Plo - Vincent; 4 - herpetik bademcik iltihabı; 5 - pharyngokeratosis

Klinik kurs Streptokokal foliküler ve lacunar anjin çeşitli klinik formlarda ortaya çıkabilir.

Tipik formu baş dönmesi, sersemlik, konvülsiyonlar, meningismus yaşayabilir çocuklarda titreme, yüksek vücut sıcaklığında (39-40 ° C) ve genel bir durumda bir keskin bozulma, bel ağrısı ve gastroknemius kas görünümünde bir süratle oluşması ile karakterize edilir. Boğazda keskin hiperemi ve farinksin infiltrasyonu, palatine bademciklerin şişmesi vardır. Foliküler anjina ile, yüzeylerinde etkilenen foliküller üzerinde küçük sarımsı-beyaz veziküller görülür. Füzyon, onlar grimsi beyazımsı kolayca çıkarılabilir fibröz plak oluştururlar. Bölgesel lenf düğümleri genişlemiş ve ağrılıdır.

Ağır formu Ani bir başlangıç ​​ile karakterize edilen, yukarıda tarif edilen semptomlarda yıldırım hızında artış. folikül hasarının Bu formda, hastalığın 2. gününde hızlı grimsi-sarı plak sonuçlanan yaygın olduğu bademcikler tüm yüzeyini kaplayan ve bunun ötesine geçer. Yumuşak damak ve dil keskin hiperemik ve şişmiş. Bol miktarda tükürük ve yutma hareketi, acı verici ağrıya neden olur. Hastalığın yüksek zamanında hasta çoğu kez, soporous bir duruma düşer Övgüler ve çocukların uzuvlar, kasılmalar, opistotonos ve bazen fenomen meningismus istemsiz hareketler var. Kalp sesleri idrarda, boğuk, incecik darbe, hızlı solunum hızlı, sığ, dudaklar, eller ve ayaklar siyanozdur - Protein.

Hastalık yaklaşık 10 gün sürmektedir, ancak sıklıkla hastalığın torpilleştiği uzamış ve tekrarlayan formlar vardır. Bu formlar genellikle etkisiz tedavi ve flora yüksek virulanslarının yeterince zamanında gözlenmektedir, antibiyotiklere karşı yüksek direnç, bağışıklık zayıflamış.

Angina Simanovsky - Plauta - Vincent

etiyoloji. Hastalık neden mil şeklindeki çubuk (Siz, Fusiformis) oral kavite (Spirochaeta buccalis) her zamanki spirochaete ile simbiyozda.

Kütle, flaş fusospirochetal anjin SP Botkin 1888 gözlenmiştir ve daha sonra bu hastalığın klinik epidemiyolojisi Botkin N. (1890) 'de anlatıldığı. 1898'de Fransız doktor Plaut (Plaut) ve bir süre sonra meslektaşı Vincent (Vincent) bu hastalığın karakteristik bir etkenini keşfetti.

Hastalık, gıda ürünlerinde özellikle protein ve amino asit eksikliği olduğunda, daha önceki hastalıklar tarafından tüketilen ve zayıflamış olan insanlarda, hipovitaminozis, sindirim sistemi distrofisinde sık görülür.

Klinik resim. Hastalığın başlangıcındaki hastanın genel durumu neredeyse normaldir. Çoğunlukla kötü nefesi ve sarkmasıyla ilgili şikayeti ile doktora gider. Daha sonra, ağrı yutma ve palpasyonda ağrılı olan bölgesel lenf düğümlerinde artış olur.

Faringoskopi ile, bir amigdala'nın en sık görülen lezyonları (Şekil 2'ye bakınız), 3) ve eşlik eden stomatit. Bademcik büyütülmüş, hiperemik, sarımsı gri, kolay çıkarılabilir bir kaplama ile kaplanmıştır. Altında, grimsi-sarı bir alt ve dokunma yumuşak, düzensiz kenarları ile hafif bir kanama ülseri bulunur. Tipik durumlarda, farenksde (baskınlar, ülserler, nekroz) belirgin yıkıcı değişiklikler ve hastanın nispeten hafif bir genel durumu arasında bir orantısızlık vardır. Komplike olmayan seyrinde, hastalığın süresi 2-3 haftayı geçmez.

komplikasyonlar Bu nadir olmakla birlikte, varsa, geniş nekrotik, ağız boşluğu ve yutak imha (sert damak perforasyonu, sakız imha, geniş nekroz bademcik) ile daha ciddi. Bu lezyonlar erozyona neden olabilir.

tanı Klinik tablo ve ülser tabanından uzak baskınlarda veya kazıntılarda ağız boşluğunun çok sayıda iğ şeklindeki çubuk ve spiroketinin bulunduğu bakteriyolojik çalışmanın sonuçları temelinde kurulmuştur. Bununla birlikte, fusospirochete simbiyozunun bazen diğer farengeal hastalıklarda, örneğin, parçalayıcı kanserli amigdala ile birlikte bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayırıcı tanı amigdala difeniti, farenks, sifiliz, tüberküloz ve malign tümör ile harcamak.

tedavi: Ağrının, hidrojen peroksit, potasyum permanganat çözeltileri ile durulanması, ülser yüzeyinin wasarsol tozu ile tozlanması. Etkinin yokluğunda penisilin ve nikotinik asit reçete edilir.

Yanal farenjit

Lateral farenjit (angina pharyngis lateralis), farinksin lateral oluklarının akut inflamasyondur. Genellikle arka faringeal duvarın (angina pharyngis granulosa) lenfadenoid granüllerinin inflamasyonu ile kombine edilir. Faringoskopi ile yanal sırtlar genişlemiş, hiperemik, kolayca çıkarılabilen yalancı bir filmle kaplanabilir. Klinik tablo, catarrhal anjina bölgelerine benzemektedir.

tedavi: Sülfonamidler, antiseptik durulama, klinik resminin şiddetine bağlı olarak 3-5 gün yatak istirahati.

Akut basit adenoidit

Akut basit adenoidit veya retinasal anjina, - erken çocukluk döneminde ve yaşamın ilk yıllarında sıklıkla görülen adenoid bitki örtüsü iltihabıdır. Akut veya subakut tekrarlayan uzun süreli adenoidit vardır.

Hastalık aniden vücut sıcaklığının 40-41 ° C'ye yükselmesiyle başlar, sıklıkla konvulsif sendrom, larinks spazmı, sık solunum, taşikardi ve aritmi eşlik eder. Hasta bebek, burun solunumu olmaması nedeniyle beslenmeyi reddeder. Faringoskopi ile farenin arka duvarından püyün dışarı akışı belirlenir. Bölgesel lenf düğümleri palpasyonda büyür ve ağrılıdır. Yüksek vücut ısısı 3 ila 5 gün devam eder.

K komplikasyonlar VDP'nin akut iltihaplanması (laringotrakitis), bronkopnömoni, akut otitis media, parapharyngeal apseler ve flegmon, bu da çok temkinli yaklaşımı sağlar.

tedavi Bebekler öncelikle nazal solunumun iyileşmesine yönlendirilmelidir. Bir çocuk doktorunun gözetimi altında ajanları güçlendiren, antibiyotik reçete. Uzamış adenoidit ile, bazen bir arka plana karşı sıcak bir dönemde ve daha sonra yoğun antibiyotik tedavisi ile bir adenotomi yapılır. Ayrıca toksik sendrom durumunda veya kulak komplikasyonları ile etkisiz tedavide adenoidlerin uzaklaştırılması önerilir.

HIV enfeksiyonunda anjin

o farenks ve lymphadenoid oluşumların mukozasında bolca ot gibi sözde fırsatçı enfeksiyonların hızlı bir gelişme yaşanmıştır olduğu bağışıklık yetmezliği nedeniyle ikincil hastalık ile ilişkili olduğunda anjin Bu tür kaba enflamasyon olarak kabul edilmelidir. banal piyojenik enfeksiyon VAR yenilgi yanı sıra AİDS mantarlar, Pneumocystis, herpes ve diğer virüsler neden olabilir.

tedavi Yoğun immünomodülatör tedavi, karmaşık vücut ve vücudun genel direncini arttıran ilaçlar, HIV enfeksiyonuna karşı aktif antiviral ilaçlar ile komplike. HIV enfekte hastalar için özel tıbbi merkezlerde tedavi yapılır.

görünüm. Diğer tedavi yöntemleri ile birlikte erken başlatılan spesifik tedavi ile, ileri aşamalarla, nispeten olumludur - belirsizdir.

Anjina'nın pürülan komplikasyonları

Bu komplikasyonlar mahallede, uzaktan ve ortak olarak yerel olarak ayrılır. Yerel komplikasyonlar Mahallesi'nde çıkan komplikasyonların Mahallesi'nde komplikasyonları ile birlikte, bir kural olarak, nekroz yalnız lymphadenoid oluşumları ile karakterize olan ve en sık akut larenjit, laringeal ödem, apse boyun parafaringealny apse, akut servikal lenfadenit, tükürük bezlerinde (tükrük bezi iltihabı) yenilgisini. mesafe komplikasyonlar artrit ve artroz, orşit, kolesistit, menenjit, nefrit, endokardit ve diğerleri bulunmaktadır. Yaygın komplikasyonlar toksik merkezi sinir sistemi ve kalp-damar sistemi bozuklukları ile sendromu, hem de postanginoznoy septisemi oluşabilir. Özellikle kişilerde angina Nispeten sık komplikasyonları, zayıflamış ve HIV enfeksiyonu, irinli süreçleri Mahallesi'nde meydana gelen edilmektedir.

Phlegmonous tonsillit

Phlegmonous tonsillit veya akut paratonsillit, foliküler veya lacunar anjinadan sonra birincil veya sekonder 1 ila 3 gün sonra ortaya çıkan peripermarsinoma selülitinin akut bir iltihaplanmasıdır. Vakaların büyük çoğunluğunda, süreç tek yönlüdür. Çoğu zaman, flegmonöz anjin, 15-40 yaşlarında, daha az sıklıkla, 15 yaşın altında ve çok nadiren, 6 yaşından küçük olanlarda görülür.

Etiyoloji ve patogenez. bir etiyolojik faktördür mindalikovoy pseudocapsule bütünlüğünün ihlal derin paratonsillar iltihaplı bademcik boşluklara doku nüfuz en yaygın piyojenik bakteri, Streptococcus, olduğu gibi. Hastalığın üç şekli vardır: edematik, infiltratif ve abseler. İlk iki aşamada sona eren olası ve abortif peritonsillit formları.

Peritonsiller inflamasyonun lokalizasyonu farklı olabilir (Şekil 3).

Şek. 3. Peritonsillar apse çeşitli lokalizasyonu: a - apse üst anterior lokalizasyonu; b - apse medial lokalizasyonu; c - apse posterior lokalizasyonu; 1 - amygdala'nın üst kutbu; 2 - amygdala'nın derin (yanal) kesitler; 3 - amygdala'nın arka bölgesi

Semptomlar ve klinik seyir. Boğazda keskin spontan tek taraflı ağrı ile karakterize edilir, bu da hastayı yemeyi ve içmeyi reddetmeye zorlar. Ses burun, konuşma - belirsiz olur; Hastaya başını öne doğru eğim ve apse doğru zorlama pozisyonu verir. Yumuşak damak parezi nedeniyle, sıvı gıda, yutmaya çalışırken, nazofarenksine girer. oluşur temporomandibular eklem kontraktürü apse tarafında, ağzın açılmasını engeller. Ağızdan, aseton kokusunun katkısıyla hoş olmayan bir koku var, bol miktarda tükürük var. Vücut ısısı 40 ° C'ye yükselir, orta şiddette genel durum, şiddetli baş ağrısı, şiddetli halsizlik, güçsüzlük, eklemlerde ağrı, göğüs kemiğinin arkasında, bölgesel lenf bezleri keskin bir şekilde genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır.

5-7. Günde, çoğunlukla dagdalanın üst kutbunun üzerinde, yumuşak damakta belirgin bir çıkıntı ortaya çıkar. Faringoskopi ile keskin hiperemi ve yumuşak damak şişmesi kaydedildi. Amigdala orta hatta ve aşağı doğru yer değiştirmiştir. Gelişmekte olan apsenin bulunduğu bölgede, orofarinkse doğru uzanan keskin ağrılı bir infiltrasyon tanımlanmıştır. Bu infiltratın üst kısmında olgun bir apse ile mukus zarı ve apsenin duvarı inceltilir ve püy beyaz sarı bir nokta olarak görünür. Apse veya cerrahi açıklığın spontan diseksiyonu sonrası hastanın durumu düzelir, ancak ertesi gün pus apsede tekrar birikir ve hastalığın tüm bulguları devam eder. Kesiğin kenarlarının seyreltilmesi, irin çıkarılması ve apse boşluğunun bir antiseptik ile yıkanması, yine ağrının kaybolmasına, ağzın serbest açılmasına ve genel durumun iyileştirilmesine neden olur.

komplikasyonlar: Kavernöz sinüs trombozu, bademcikler veya parafaringealnom alanı parafaringealny apse uzanan yuvalar besleyen kan damarlarından kanamanın gerçekleşmesine arrozionnoe.

Anjina tanısı ve ayırıcı tanısı. Tipik haliyle, kaba bademcik iltihabı ve quinsy herhangi bir biçimde teşhis zor değildir, ancak lymphadenoid boğaz halkada inflamatuar değişikliklerin meydana gelmesi, her zaman, hastalığın bir sıradan formunun göstergesi değildir. Eğer boğazında iltihap var ise, bunlar diğer bulaşıcı hastalıkların görünen, kızıl hastalığı, difteri, kızamık, grip, nezle, akut TTP, akut farenjit ve boğazdaki değişikliklerle öncelikle ayırt edilmelidir. Klinik pratikte, lakunar anjinayı, özellikle de drenaj yaparken, boğazın lokalize difteri ile ayırmak gereklidir.

Anjinlerin tedavisi. Tedavi kaba anjina genellikle enfeksiyon kontrolünün belirli kurallara tabi evde yürütülür (ayrı çocuk hastaya erişim dışında ekran veya yatak odası, bireysel yemekleri ve tuvaleti, sağlıklı aile üyeleri ile temas sınırına çit). reçete yatak istirahati ilk günlerinde, bol sıvı (meyve suları, limon, süt, alkali maden suyu, kızılcık suyu, ev yapımı çay), vitaminler ve proteinler (et suyu) ve karbonhidrat gıdalarda rasyonel zengin içecek. zaman kardiyovasküler hastalık, hasta ziyaretleri belirtileri hekim, bağırsak fonksiyonunu izleyin.

sülfonamid içinde öngörülen belirgin zehirlenmesi olmadan daha az ciddi anjin olarak (sulfalen-meglumin ve ark ko-trimoksazol, norsulfazol, streptocid, sulfadimetoksin, sülfadimidin,.). tercih edilen ilaçlar ambazone, Faringosept, heksetidin, ingalipt ve ark. fonlar, topikal ve sistemik aksiyon vardır. hastalık ilave antibiyotikler penisilin, tetrasiklin, florokinolin, sefalosporinler, vb romatizma ve antibiyotikler ile birlikte mevcut böbrek hastalığı olan hastalar, ilk günden itibaren sülfonamidler orta anjin ve ağır günde 0.5 g asetilsalisilik asit 3-4 kez reçete edildiğinde ve bol miktarda içki ile günde 4 kez askorbik asit 0.1-0.3 g.

Peritonsillar apse tedavisinde konservatif "yarı-cerrahi" ve cerrahi olarak alt gruplara ayrıldı.

Konservatif tedavi (orta şiddette anjina ile olduğu gibi), sadece hastalığın başlangıcında olumlu bir etki sağlayabilir. Çoğu durumda, inflamatuar sürecin gelişimini etkilemez ve sadece apse olgunlaşmasını uzatır. İnflamasyonun önlenmesi, "sıcak" dönemde apsenin olgunlaşması veya hatta apse-tonsillektomi denen aşamadan önce bile infiltratın önleyici açılmasıyla kolaylaştırılabilir.

Apsenin diseksiyon alanının belirlenmesinin zor olduğu durumlarda, lokalizasyon yönünde tanısal bir ponksiyon yapılır.

Peritonsiller apse delinmesi: uygulama anestezi; tahmin edilen lokalizasyonu apse istikametinde son alt molar gelen bir miktar yukarı doğru ve içeri doğru bir noktada şırınga vkoly uzun ve kalın iğne. irin, apse açılış alınır ve kendisi delinme veya inflamatuvar sürecin regresyon katkıda veya sonradan ortaya çıkarma veya kendiliğinden açılması absesini olgunlaşma hızlandırır çünkü muhafazakar fon akışı beklemeleri vermezse.

Peritonsillar apsenin yarı cerrahi açılması künt açılımından oluşur (Şekil 4).

Şek. 4. Supramaxel fossada peritonlar apsenin künt bir yolla açılması

Anestezi uygulaması ve infiltrasyon yüzeysel, apse boşluğuna girmeden. Overmand fossada, dokuların direncini aşarak, apse boşluğuna nüfuz etmeye çalışırken, örneğin 1-1.5 cm derinliğe kadar nazal koronkang kapalı bir formda girin. Bundan sonra, kök çubukları, ön kamı amigdaladan ayırmaya çalışan 2-3 yukarı, arka ve aşağı doğru hareketlerle üretilir ve üretilir. Apse başarılı bir şekilde açılırsa, içeriği hemen ağız boşluğuna dökülür. Pürülan kitlelerin yutulmaması veya solunum sistemine girmemesi sağlanmalıdır. Bunun için, irin izole edildiğinde, hastanın başı öne ve aşağı doğru eğilir.

Apseyi açtıktan sonra hastaya çeşitli antiseptik solüsyonlar veya şifalı bitkiler (faren, adaçayı, St. John's wort, nane) ile farenksin durulanması reçete edilir. Apse boşluğunun, kör kanül kullanılarak antiseptiklerle yıkanması da mümkündür. Ertesi gün veya ikide, manipülasyon tekrarlanır (önceden anestezi olmadan).

Peritonsillar apsenin cerrahi tedavisi oturma pozisyonunda harcamak. Asistan hastanın başını hastanın arkasına sabitler. Bıçağı bir yapıştırıcı sıva ile sarılmış sivri uçlu bir uç kullanın, böylece ucu 1-1.5 cm kadar serbest kalır (aletin daha derin girmesini önler). Lanset, apse en büyük çıkıntısının (Şekil 5, a) yerine veya dil tabanından son alt molar (b) 'ye çizilen çizginin orta noktasına karşılık gelen noktaya delinir.

Şek. 5. kesmelerle Otopsi peritonsiller abse (Kaynak: Atlas işlevsel KBB / Ed VS Poghosova M., 1994.): ve - Konumları mukoza insizyon belirlenmesi; b - mukozanın en büyük çıkıntı yerinde kesilmesi; c - daha derin dokuların künt bir şekilde tabakalanması; d - posterior paratonsillar apse açıklığında çizgi kesilmiş; Oklar kesim çizgisini gösterir

Skalpelin apse boşluğuna nüfuz etmesinden sonra, insizyon anterior palatal ark boyunca 2-2.5 cm aşağıya doğru arttırılır. Daha sonra, apse boşluğuna derin bir delme aletiyle (b) batın deliğinden püy elde edilen yere doğru nüfuz eder. Enstrümanın dalları büyütüldü ve başarılı bir operasyonla, kesimin hemen dışında kanın karışmasıyla kalın, kremsi, kötü kokulu bir irin ortaya çıkar. işlemin bu aşaması anestezi rağmen son derece acı, fakat 2-3 dakika sonra, hasta, önemli bir rahatlama, spontan ağrı yok, ağız tam olarak neredeyse açılmak başlar oluşur ve 30-40 dakika sonra vücut sıcaklığı düşük dereceli düşer ve 2- 3 saat normalize edilir. Genellikle sonraki gece boyunca insizyonun kenarları birbirine yapıştırılır ve ertesi gün ağrının sabahları ağrılar ve ağzı açma zorluğu tekrar ortaya çıkar. Bu nedenle, yara kenarları tekrar yetiştirilir. Bu prosedür gece tekrarlanmalıdır. çalkalama suları ve 7 gün sülfanilamid hazırlanması ve antibiyotik için çeşitli antiseptik çözeltiler apse sıcak (36-37 ° C) olabilir, hasta açtıktan sonra. Komplikasyon yokluğunda tam iyileşme genellikle apse diseksiyonu sonrası 10. güne gelir.

Apse tonsillektomi, operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilirse, önemli morbidite ile ilişkilidir, ancak proksimal-delımik boşlukta irin varlığı amigdala salgılanmasını kolaylaştırır.

tanıklık Abse-tonsillektomi: 1) peritonsillar apse ile komplike tekrarlanan anjina; 2) perimondalic apsenin uzun süreli seyri; 3) septisemi geliştirme; 4) apse diseksiyonu sonrası yakın mandelik bölgeden kanama. İkinci durumda, özel elastik (yumuşak) damar kıskacı kelepçe geçici ligatürü dış karotid arter almak tavsiye bademcikler çıkarmadan önce ve operasyonun en kritik aşamalarında kanama şiddetine göre değişir. Kanama kabının yarasına pansuman yapıldıktan sonra, kelepçe serbest bırakılır ve ameliyat lobusu kanama açısından kontrol edilir.

komplikasyonlar. Mahallede ve diğer anjina formlarında olduğu gibi uzaktan da olabilirler. Hastalığın ortasında kabartma genel durumu ve mandibula açı ile şişme ortaya ilerleyici bir bozulma absesini açmadan ağız ve ağrı ortaya çıkarılması gelirse, bu perifaringeal uzayda irin bir atılım gösterir.

Kulak Burun Boğaz. VI Babiak, M.I. Govorun, Ya.A. Nakatis, A.N. Paschinin

Angina Simanovsky-Planeta-Vincent nadir görülen ancak oldukça tehlikeli bir enfeksiyöz hastalıktır.

Orofarinkste inflamasyonun nedeni, bakterilerin odak kümeleri, her türlü virüs ve mantardır. Angina'nın patojen tipi, dağılım alanı ve gelişim derecesi ile sınıflandırılması, her özel durumda en etkili tedaviyi seçmeye ve istenmeyen sonuçları önlemeye yardımcı olur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Hastalığın eş anlamlıları: Ülseratif-nekrotik anjin, ülseratif-membranöz tonsillit.

Bu form şu anda salgınlara yol açmamaktadır ve izole vakalarda bulunur.
Vincent'ın spiroketinin ülserli bademcik iltihabı, iğ şeklindeki Plaut-Vincent çubuklarıyla birleştirildi.

Bununla birlikte, doğal bir mikrofloranın bileşenleri, güçlü bir organizmada, kendi başlarına tehlikeli değildirler. Bağışıklık sisteminin koruyucu mekanizmalarının sadece önemli ölçüde zayıflaması, aşırı üremelerine yol açabilir ve hastalığa neden olabilir.

Anjina Simanovsky-Plaut-Vincent'in yaygın streptokokal formlarının aksine, akut ağrı semptomları ve sıcaklıkta önemli bir artış eşlik etmez.

Nekrotik süreçler (dokuların nekrozu) tek taraflı bir yapıya sahip olup, esas olarak sadece bezlerden birini etkilemektedir. Uygun tedaviye sahip olmayan ülserler, daha derinlere inebilir, hatta kemik dokusunu etkileyebilir.

Viral anjin, pürülan akıntı olmaksızın oluşur ve mantar enfeksiyonları mukus orofarenksine zarar vermez.

Angina Symanovski-Planeta-Vincent'in özellikleri

Hastalığın nedenleri

 • Bağışıklık mekanizmalarının kuvvetli zayıflaması.
 • Kronik hastalıklar.
 • Bağışıklık sisteminin patolojileri.

Sağlıksız koşullar, yukarıdaki nedenlerin her birini şiddetlendirir.

 1. Yanlış - membranöz form, bezler üzerinde ince bir kaplama görünümü ile karakterizedir. Stafilokok enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir.
 2. Ülser form, kirli sarı bir kaplama ile kaplanmış ülser oluşumların bezlerinden birinin görünümü ile kendini gösterir.

Provoke edici faktörler, risk grubu

Olumsuz sosyal ve iklimsel şartlarda yaşayan nüfus kategorileri en çok enfeksiyon riski altındadır.

Buna ek olarak, vücudun zayıflaması kışkırtır:

 • Küçük enfeksiyöz odaklar (çürük, periodontal hastalık, rinit, stomatit).
 • Tükenmesi.
 • Beriberi.
 • Kemoterapi tedavisi.
 • Kronik yorgunluk sendromu.
 • Stres durumu.
 • Paraziter enfeksiyonlar.
 • Diabetes mellitus.
 • Antibiyotiklerle uzun süreli tedavi.
 • Sigara.
 • Kan hastalıkları.
 • Radyoaktif ışınlama.
 • Toksinler ile sık temas.

Anjina'nın nedenleri ve semptomları hakkında, bizim videolarımızda daha fazla:

Belirtiler ve belirtiler

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent kademeli olarak ve çoğu kez fark edilmeden bile gelişir. Gelişim süresi 7-8 gündür. Görsel muayenede, etkilenen bez üzerinde kirli bir sarı kaplama vardır, bu kolayca çıkarılabilir ve bademcik dokularında ülser görmenizi sağlar.

Yetişkinlerde

 • Boğazdaki ağrı ilk aşamada zayıf bir şekilde ifade edilir.
 • Yutulduğunda farinkste yabancı bir nesne vardır.
 • Sıcaklık normal kalır, nadiren 37.5 ° 'nin üzerinde yükselir.
 • Bezler alanında görünüm.
 • Submaksiller lenf düğümü, inflamasyonun yanından büyütüldü.
 • Güçlü ağrılı hislerin ülserine bağlanma neden olmaz.
 • Ağrılı bir koku geliyor.
 • Tükürük bezlerinin salgılanmasının aşırı bir sekresyonu vardır.

Fotoğrafta görsel muayene ile nekrotik boğaz ağrısı olan orofarenks

çocuklar

 • Küçük hastalarda bakteriyel hastalıklar daha akut olarak ortaya çıkabilir.
 • Mide ve bağırsak çalışmalarında anormallikler olabilir.
 • Bebeklerde uzun süre ağrılı, boğazda hoş olmayan duyumların neden olduğu, sıcaklıkta artışa ve uyku bozukluğuna yol açar.
 • İştah kötüleşir.

tanılama

İlk muayenede, aşağıdaki bilgiler doktor için önemlidir:

 • Semptomların başlama zamanı.
 • Kullanılan ilaçların isimleri.
 • Son zamanlarda hastalıklar acı çekiyordu.
 • Kronik rahatsızlıkların varlığı.

Daha sonra boğazın tam bir muayenesi yapılır, submaksiller lenf nodlarının durumu değerlendirilir, kalp ve akciğerler dinlenir.

İlk aşamalarda, birçok angina tipi aynı semptomatolojiye sahiptir, bu nedenle bir ana muayene sonrasında, uzman bir uzman mutlaka hastayı aşağıdaki prosedürlere gönderecektir:

 • Boğazdan alınan bir çubuk, muayenenin en önemli aşamasıdır. Sadece yardımı ile patojen tipini ve karışık enfeksiyonların varlığını doğru olarak belirlemek mümkündür.
 • Bu tip anjin için yapılan bir kan testi, beyaz kan hücrelerinde bir artış ve artmış eritrosit sedimentasyon (ESR) oranını göstermektedir.

Gerekirse, patojenlere karşı bağışıklık yanıtları değerlendirilir ve bir antibiyotik (hastalığın başladığı durumlarda ve etkili bir antibiyotik grubu gerekli olduğunda) yapılır.

Farklı türde angina görsel belirtileri

tedavi

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent nadiren de olsa ciddi bir hastalıktır. Kural olarak, streptokokal bademcik iltihabından daha uzun tedavi edilir, ancak uygulamanın erken aşamalarında antibiyotikler istenmemektedir. Bu, antibiyotik almanın vücutta sabit bir patojenik mikroflora yaratması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, ki bu birincil enfeksiyonu birleştirmiş, tedaviyi önemli ölçüde zorlaştırmaktadır.

ilaç

İlk lokal tedavi ülseratif oluşumların tedavisine indirgenir. Bu amaçlar için, aşağıdakiler kullanılır:

 • Manganez çözümü.
 • Gümüş nitrat (solüsyon veya merhem şeklinde).
 • Furatsilin.
 • Potasyum klorür.
 • Hidrojen peroksit (çözelti).
 • Novarsenol Gliserin çözümü.
 • Klorofililtrenin tentürü.
 • Lugol'un çözümü.

İyileştirmelerin yokluğunda, antibiyotikler reçete edilir:

Çocuklar ve hamile kadınlar Bioparox, Fusafungin, Gramicidin reçete edilir.

Insanların anlamı

Boğazın yıkanması sırasında, ilacın seçilmemesi, prosedürlerin sıklığı ve düzenliliği daha önemlidir. Durulamalar arasındaki aralar yarım saat ila iki saat arasındadır.
Durulama solüsyonları:

 • Sodalı tuz (su bardağı başına bir çay kaşığı eşit oranda).
 • Sarımsak infüzyonu.
 • Bir süzülmüş et suyu pancar.
 • Deniz suyu.
 • Balın eklenmesiyle pancar ve kızılcıkların ruhsal infüzyonu.
 • Muz yapraklarının infüzyonu.
 • Seyreltilmiş elma sirkesi.
 • Limon suyu
 • Yeşil çay
 • Marigold, papatya ve St. John's wort'un kuvvetli bir karışımı.

fizyoterapi

 • Kuru sıcaklığın etkisi (ultraviyole ve lazer kullanıldığında).
 • Ultrason ile dalga hareketi.
 • Manyetik terapi.

Bu prosedürlerin amacı bademcik ve lenf düğümlerine kan verilmesinin yeniden başlamasıdır. Ayrıca ödemlerin kaldırılmasına ve zararlı mikroorganizmaların azaltılmasına da katkıda bulunurlar.

Tedavinin akışı 10 - 12 prosedürdür. Sağlık için tamamen güvenlidirler.

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

 • Gelecekte anneler, fizyoterapi, inhalasyonlar ve diğer termal etkiler kontrendikedir.
 • Sıcaklık yükseldiğinde, aspirin alamazsınız, kanama riskini artırır.
 • Çok bileşenli bitkisel döküntü koleksiyonlarına dikkatle müdahale edilmelidir, bireysel doğal bileşenlere alerjik reaksiyonlar oluşabilir.
 • Gebe kadınların tedavisi, sürekli tıbbi gözetim altında bir bulaşıcı hastalık hastanesinde gerçekleştirilir. Ek sınavlar atayın.
 • Doktor antibiyotik reçete ederse, ders bağımsız olarak kesilemez veya dozu aşamaz. Modern ilaçlar gelecekteki bir çocuk için nekrotik anjinanın neden olabileceği komplikasyonlardan daha az tehlikelidir.
 • Dikkatli kişisel hijyen ile karışık enfeksiyon riski azalacaktır.

Tehlikeli hastalıktan olası komplikasyonlar

Başlatılan ülserli membranöz tonsillit formları aşağıdaki patolojilere neden olabilir:

Karışık bakteri formları kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarını tetikler.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar hakkında videomuzu izleyin:

Bir hastayla iletişim kurarken önleme ve önlemler

Angina Simanovsky - Plaut - Vincent şartlı bulaşıcı olmayan hastalıkları ifade eder. Bununla birlikte, temasta zayıf bağışıklığa sahip kişiler önlem almalıdır:

 • Gazlı bez sargı bezi giyiyor.
 • Ellerin düzenli yıkanması.
 • Hasta kişi tarafından kullanılan günlük nesnelerin dezenfeksiyonu.

Hastaneden taburcu olduktan sonra, her gün evi temizlemek ve odayı günde birkaç kez havalandırmak gereklidir.

görünüm

2 - 4 hafta boyunca nekrotik angina tedavisi.

Kursun şiddeti eşzamanlı hastalıklara ve gelişim aşamasına bağlıdır. İlk aşamalarda antibiyotiksiz bir tedavi mümkündür, ancak ihmal edilen aşamalar tedaviye iyi yanıt vermez ve birtakım olumsuz sonuçlara neden olur.

Bu hastalığın kendi kendine tedavisi ile ilgilenilemez. Hastanede kalmak gerekli.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: Erişkinlerde semptomlar ve sonuçlar

Bir kişi anjinanın zararsız bir hastalık olduğunu düşünürse, bu kişi çok yanlıştır. Anjina komplikasyonları çok ciddi bir sonuç verir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır.