Loading

Ülseratif film anjina

Makalenin içeriği

İlk olarak, hastanın ateşi olmayabilir (streptokokal anjina en önemli semptomlardan biri iken) ve ikinci olarak, bir tonsil genellikle etkilenir. Ek olarak, dışarıdan etkilenen amigdala, birçok tonsillit için olağan soğuk algınlığından farklıdır.

Böyle anormal bir anjina şekli ile karşı karşıya, panik yapmayın - zamanında müdahale ile, iyi tedavi edilebilir. Bu hastalık hakkında her şeyi anlatacağız - semptomları nelerdir, bu durumun tehlikesi nedir ve en önemlisi - hastalığın üstesinden gelmek için hangi önlemler alınmalıdır.

Ülseratif-membranöz tonsillit belirtileri

Hangi belirtiler kişinin ülseratif pletik angina geliştirdiğini gösterir? Birincisi, bu hastalık 2 formda olabilir - ülseratif ve yanlış yazılmış (ismine yansıyan). Amigdala yüzeyinde yanlış şekilli bir form ortaya çıktığında, difteri ile boğazın bir lezyonunu anımsatan bir film gibi görünür. Bu nedenle plevral tonsillit bazen difteri olarak da adlandırılır. Ülseratif bir formda, amigdala gevşek, kirli beyaz bir kaplama ile kaplı bir ülser görünümündedir.

Gerisi, her iki formda da Vincent'ın anjina (ülser ve membranöz) benzer tezahürlere sahiptir:

 • yutulurken, çiğnendiğinde, ılımlı (daha az şiddetli ağrı);
 • normal veya subfebril vücut sıcaklığına yükseltilmiş (36.6C ila 37-37.5 C);
 • bademciklerden birinin ödemi;
 • etkilenen bademciklerin yüzeyindeki ülserler, gri bir taban ve eşit bir kenar ile yuvarlanır;
 • bir dokunuş kirli beyaz veya sarımsı gevşek tutarlılık kaplı ülserler (difteroidnoy formu plak de yoğun film gibi görünüyor, ama bir pamuklu çubuk ile dokunulduğunda kolayca kaldırılır);
 • Ülserlerin yüzeyine dokunmak çok acı verici değildir;
 • ihmal edilmiş vakalarda, ülser ve plak gökyüzü, sakız, paratonsillar alana yayılır;
 • etkilenen bademcikteki anterior lenf nodlarının artışı ve ağrıları;
 • Kötü nefes;
 • artan tükürük;
 • hastanın tatmin edici genel durumu.

Ülseratif-membranöz bademcik iltihabının karakteristik özellikleri - bir amigdala'nın yenilgisi, yüzeylerindeki malign ülserlerin varlığı, normal vücut ısısı - en büyük tanısal değere sahiptir.

Hastalığın nedenleri ve patojenleri

Ülseratif plörit gelişmesine hangi mikroorganizmalar neden olur? Ülser oluşumunun, iki bakteri - iğ şeklindeki Plaut-Vincent çubuğu ve Vincent spirochaeta'nın etkileşmesinden kaynaklandığı bilinmektedir. Her iki mikroorganizmanın da sağlıklı kişilerin ağız boşluğunun mikroflorasında küçük miktarlarda yaşayabilmesi ilginçtir. Ama neden bir hastalık geliştirmiyorlar?

Angina Simanovsky-Vincent, gelişmesinde olduğu gibi, dış faktörlerin daha büyük bir rol oynadığı, ancak içsel olanları - bağışıklık sisteminin durumu, direnç, üst solunum yolu mikroflorasının bileşimi ve diğerleri gibi nadir bir hastalıktır. Bu yüzden bu hastalık hiçbir zaman salgın ve hatta yerel enfeksiyon salgınlarına neden olmaz.

Sağlıklı bir kişinin organizması ülser-membranöz tonsillit patojenleri alırsa, bağışıklık sistemi hastalığın semptomlarının gelişmesine izin vermez.

Aşağıdakiler Vincent'ın anjinası için risk faktörleridir:

 • stomatit;
 • çürük dişlerin varlığı;
 • kronik üst solunum yolu enfeksiyonları;
 • şiddetli hastalıkların (grip, streptokok anjina, difteri ve diğerleri) transferinden sonra iyileşme süresi;
 • radyasyon hastalığı;
 • azalmış bağışıklık, incl. bağışıklık eksikliği;
 • vitamin eksikliği, yetersiz beslenme;
 • bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların alınması.

Ülseratif film bademcik iltihabının semptomlarının gelişimi, vücudun bağışıklık sisteminin ihlali hakkında bir işarettir. Bir uzmana danışmak gerekir.

Vincent'ın anjina tehlikeli midir?

Bir bütün olarak ülseratif film bademcik iltihabı, sağlık durumunu ve normal yaşamsal aktiviteyi bozmadığı halde, acil tedavi gerektirir. İleri vakalarda ülserler yanakların, dilin, boğazın iç yüzeyine yayılır. Nekrotik süreç derinleşebilir, bunun sonucu olarak mukoza periosteuma iner.

Çoğu durumda, ülseratif pilili anjina iyi tedavi edilebilir. Ayrıca, iyileşme için ortalama bir akış durumunda, yerel terapi yeterlidir - gargara, etkilenen bademciğin ilaçlarla vb. Sulanması. İstisnai durumlarda antibiyotikler endikedir.

Bulaşıcılığa gelince, ülseratif-membranöz bademcik iltihabı bir halsizlik olarak kabul edilir.

cılız almanın gerçeği Plaut-Vincent yapışır ve Vincent hastalık yapmaz çoğu durumda ağız boşluğunda spiroketlerine çünkü enfekte olma olasılığı hastayla temas ettiği zaman, düşüktür.

Bununla birlikte, hastaya ayrı bir yemek, havlu vb. Verilmesi tavsiye edilir. Hastalığın gelişimi bağışıklığın önemli bir rol durumunu oynadığı için, zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler bir hastada semptomların tamamen ortadan kalkana kadar, anjin Vincent muzdarip bir kişiyle temas sınırlamak gerekir.

Yerel tedavi

Ülseratif-plevral tonsillit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilmelidir. Terapide, lokal tedaviye çok dikkat edilir. Böylece hasta atanabilir:

 • amigdala'nın% 10 gümüş nitrat çözeltisi ile işlenmesi;
 • % 10'luk bakır sülfat çözeltisi ile durulayın;
 • gliserol üzerinde% 10 novarsenol çözeltisi ile yağlama;
 • Lugol çözeltisi ile yağlama;
 • bir hidrojen peroksit çözeltisi ile gargara (her bardak su için 2 yemek kaşığı);
 • % 0.1 potasyum permanganat ile durulayın.

Durulama, her yemekten sonra ve yatmadan önce günde birkaç kez yapılabilir. Durulandıktan sonra, genellikle bir antiseptik uygulanır. Sprey formunda antiseptik kullanmak daha uygun ve güvenlidir. İlaç bir merhem şeklinde ise, bunları uygularken önlem alınmalıdır.

Tüylü merhem sürün, enfeksiyonun derinleşmesine neden olmamak için iltihaplı dokulara zarar vermemeye özen göstererek dikkatlice yapılmalıdır.

Doktorun önerileri gözlenirse, ülseratif plevral anjin 7-10 gün içinde ortaya çıkar. Semptomlar ortadan kalkmazsa, doktor genel bir antibiyotik reçete eder.

Antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Siman kırlangıç ​​kuyruğu anjinası genellikle lokal tedavi için uygundur, ancak enfeksiyon uzarsa antibakteriyel ilaçların reçetesi gereklidir. Ayrıca mukozal nekroz, veya derin yumuşak doku katmanları etkileyen komşu bölgelere yayılmış yaralar durumunda reçete antibiyotik bir kurs.

Patojenler en yaygın antibiyotik gruplarına - penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler - oldukça duyarlıdır. yaygın Amoksisilin kullanılan penisilinlerin grubu, çiçek ve ark kaynaktan. penisiline alerji eğilimi de tayin makrolidleri gösterir (klaritromisin ve diğ.), ya da sefalosporin (sefazolin, sefaleksin, vs.). Doktor en uygun antibiyotiği seçecek, dozu, tedavi sıklığını ve tedavi süresini hesaplayacaktır. Bu randevuları sıkı bir şekilde takip etmek gereklidir - bu, tedavinin başarısını ve gelecekte komplikasyonların bulunmadığını belirleyecektir.

Uygulama sıklığının ihlali, dozaj veya tedavi süresi, bakterilerde antibiyotik direncinin gelişmesine neden olabilir.

Siman plasentasının anjinaları, antibiyotiklerle hızlı bir şekilde kenetlenir - hasta, tedavinin ikinci üç gününde zaten önemli bir gelişme olduğunu fark eder. Hastalığın nüksünü ve direnç gelişmesini önlemek için, ilacın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra 3-5 gün devam etmelidir.

Bağışıklığı güçlendirmenin rolü

Bağışıklığın genel olarak güçlendirilmesi hem ülseratif-membranöz tonsillitin önlenmesinde hem de tedavisinde önemli bir rol oynar.

Diyet, özel ilgiyi hak ediyor. Vitamin eksikliğinin Simina anjinası gelişme riskini önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir; özellikle, bu C vitamini enfeksiyonlara karşı direncini arttırır, çünkü, inflamasyonu azaltarak, iyileşme sürecini hızlandırmak olan vitamin C önemli bir rol eksikliği oynar. Bu vitamin, çeşitli meyve ve bitkilerde büyük miktarlarda bulunur. Onlar turunçgiller, kuş üzümü, ahududu, lahana (lahana, karnabahar, brokoli, vb) açısından zengindir, Domates, elma ve bitki kökenli diğer ürünler. Tedavi sırasında, iltihaplı mukozayı tahriş etmeyecek şekilde hafif asidik olmayan meyvelere tercih vermelisiniz.

Ayrıca önemli olan bitkisel yağların, hayvansal ve bitkisel proteinlerin (süzme peynir, fasülye, et, balık, yumurta vb.) Vücuda sürekli olarak alınmasıdır.

Çevresel faktörler - nem ve hava saflığı, sıcaklık vb. Gibi büyük bir rol de oynar. Ülseratif plethoranın sıklıkla olumsuz koşullarda yaşayan veya çalışan kişilerde geliştiği bilinmektedir.

Ülseratif pilili anjina, bağışıklık sisteminin genel anormalliğini gösteren lokal bir patolojidir. Vücudun zayıfladığı ve genel iyileşme gerektirdiği bir işarettir.

Angina Simanovsky-Planeta-Vincent nadir görülen ancak oldukça tehlikeli bir enfeksiyöz hastalıktır.

Orofarinkste inflamasyonun nedeni, bakterilerin odak kümeleri, her türlü virüs ve mantardır. Angina'nın patojen tipi, dağılım alanı ve gelişim derecesi ile sınıflandırılması, her özel durumda en etkili tedaviyi seçmeye ve istenmeyen sonuçları önlemeye yardımcı olur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Hastalığın eş anlamlıları: Ülseratif-nekrotik anjin, ülseratif-membranöz tonsillit.

Bu form şu anda salgınlara yol açmamaktadır ve izole vakalarda bulunur.
Vincent'ın spiroketinin ülserli bademcik iltihabı, iğ şeklindeki Plaut-Vincent çubuklarıyla birleştirildi.

Bununla birlikte, doğal bir mikrofloranın bileşenleri, güçlü bir organizmada, kendi başlarına tehlikeli değildirler. Bağışıklık sisteminin koruyucu mekanizmalarının sadece önemli ölçüde zayıflaması, aşırı üremelerine yol açabilir ve hastalığa neden olabilir.

Anjina Simanovsky-Plaut-Vincent'in yaygın streptokokal formlarının aksine, akut ağrı semptomları ve sıcaklıkta önemli bir artış eşlik etmez.

Nekrotik süreçler (dokuların nekrozu) tek taraflı bir yapıya sahip olup, esas olarak sadece bezlerden birini etkilemektedir. Uygun tedaviye sahip olmayan ülserler, daha derinlere inebilir, hatta kemik dokusunu etkileyebilir.

Viral anjin, pürülan akıntı olmaksızın oluşur ve mantar enfeksiyonları mukus orofarenksine zarar vermez.

Angina Symanovski-Planeta-Vincent'in özellikleri

Hastalığın nedenleri

 • Bağışıklık mekanizmalarının kuvvetli zayıflaması.
 • Kronik hastalıklar.
 • Bağışıklık sisteminin patolojileri.

Sağlıksız koşullar, yukarıdaki nedenlerin her birini şiddetlendirir.

 1. Yanlış - membranöz form, bezler üzerinde ince bir kaplama görünümü ile karakterizedir. Stafilokok enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir.
 2. Ülser form, kirli sarı bir kaplama ile kaplanmış ülser oluşumların bezlerinden birinin görünümü ile kendini gösterir.

Provoke edici faktörler, risk grubu

Olumsuz sosyal ve iklimsel şartlarda yaşayan nüfus kategorileri en çok enfeksiyon riski altındadır.

Buna ek olarak, vücudun zayıflaması kışkırtır:

 • Küçük enfeksiyöz odaklar (çürük, periodontal hastalık, rinit, stomatit).
 • Tükenmesi.
 • Beriberi.
 • Kemoterapi tedavisi.
 • Kronik yorgunluk sendromu.
 • Stres durumu.
 • Paraziter enfeksiyonlar.
 • Diabetes mellitus.
 • Antibiyotiklerle uzun süreli tedavi.
 • Sigara.
 • Kan hastalıkları.
 • Radyoaktif ışınlama.
 • Toksinler ile sık temas.

Anjina'nın nedenleri ve semptomları hakkında, bizim videolarımızda daha fazla:

Belirtiler ve belirtiler

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent kademeli olarak ve çoğu kez fark edilmeden bile gelişir. Gelişim süresi 7-8 gündür. Görsel muayenede, etkilenen bez üzerinde kirli bir sarı kaplama vardır, bu kolayca çıkarılabilir ve bademcik dokularında ülser görmenizi sağlar.

Yetişkinlerde

 • Boğazdaki ağrı ilk aşamada zayıf bir şekilde ifade edilir.
 • Yutulduğunda farinkste yabancı bir nesne vardır.
 • Sıcaklık normal kalır, nadiren 37.5 ° 'nin üzerinde yükselir.
 • Bezler alanında görünüm.
 • Submaksiller lenf düğümü, inflamasyonun yanından büyütüldü.
 • Güçlü ağrılı hislerin ülserine bağlanma neden olmaz.
 • Ağrılı bir koku geliyor.
 • Tükürük bezlerinin salgılanmasının aşırı bir sekresyonu vardır.

Fotoğrafta görsel muayene ile nekrotik boğaz ağrısı olan orofarenks

çocuklar

 • Küçük hastalarda bakteriyel hastalıklar daha akut olarak ortaya çıkabilir.
 • Mide ve bağırsak çalışmalarında anormallikler olabilir.
 • Bebeklerde uzun süre ağrılı, boğazda hoş olmayan duyumların neden olduğu, sıcaklıkta artışa ve uyku bozukluğuna yol açar.
 • İştah kötüleşir.

tanılama

İlk muayenede, aşağıdaki bilgiler doktor için önemlidir:

 • Semptomların başlama zamanı.
 • Kullanılan ilaçların isimleri.
 • Son zamanlarda hastalıklar acı çekiyordu.
 • Kronik rahatsızlıkların varlığı.

Daha sonra boğazın tam bir muayenesi yapılır, submaksiller lenf nodlarının durumu değerlendirilir, kalp ve akciğerler dinlenir.

İlk aşamalarda, birçok angina tipi aynı semptomatolojiye sahiptir, bu nedenle bir ana muayene sonrasında, uzman bir uzman mutlaka hastayı aşağıdaki prosedürlere gönderecektir:

 • Boğazdan alınan bir çubuk, muayenenin en önemli aşamasıdır. Sadece yardımı ile patojen tipini ve karışık enfeksiyonların varlığını doğru olarak belirlemek mümkündür.
 • Bu tip anjin için yapılan bir kan testi, beyaz kan hücrelerinde bir artış ve artmış eritrosit sedimentasyon (ESR) oranını göstermektedir.

Gerekirse, patojenlere karşı bağışıklık yanıtları değerlendirilir ve bir antibiyotik (hastalığın başladığı durumlarda ve etkili bir antibiyotik grubu gerekli olduğunda) yapılır.

Farklı türde angina görsel belirtileri

tedavi

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent nadiren de olsa ciddi bir hastalıktır. Kural olarak, streptokokal bademcik iltihabından daha uzun tedavi edilir, ancak uygulamanın erken aşamalarında antibiyotikler istenmemektedir. Bu, antibiyotik almanın vücutta sabit bir patojenik mikroflora yaratması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, ki bu birincil enfeksiyonu birleştirmiş, tedaviyi önemli ölçüde zorlaştırmaktadır.

ilaç

İlk lokal tedavi ülseratif oluşumların tedavisine indirgenir. Bu amaçlar için, aşağıdakiler kullanılır:

 • Manganez çözümü.
 • Gümüş nitrat (solüsyon veya merhem şeklinde).
 • Furatsilin.
 • Potasyum klorür.
 • Hidrojen peroksit (çözelti).
 • Novarsenol Gliserin çözümü.
 • Klorofililtrenin tentürü.
 • Lugol'un çözümü.

İyileştirmelerin yokluğunda, antibiyotikler reçete edilir:

Çocuklar ve hamile kadınlar Bioparox, Fusafungin, Gramicidin reçete edilir.

Insanların anlamı

Boğazın yıkanması sırasında, ilacın seçilmemesi, prosedürlerin sıklığı ve düzenliliği daha önemlidir. Durulamalar arasındaki aralar yarım saat ila iki saat arasındadır.
Durulama solüsyonları:

 • Sodalı tuz (su bardağı başına bir çay kaşığı eşit oranda).
 • Sarımsak infüzyonu.
 • Bir süzülmüş et suyu pancar.
 • Deniz suyu.
 • Balın eklenmesiyle pancar ve kızılcıkların ruhsal infüzyonu.
 • Muz yapraklarının infüzyonu.
 • Seyreltilmiş elma sirkesi.
 • Limon suyu
 • Yeşil çay
 • Marigold, papatya ve St. John's wort'un kuvvetli bir karışımı.

fizyoterapi

 • Kuru sıcaklığın etkisi (ultraviyole ve lazer kullanıldığında).
 • Ultrason ile dalga hareketi.
 • Manyetik terapi.

Bu prosedürlerin amacı bademcik ve lenf düğümlerine kan verilmesinin yeniden başlamasıdır. Ayrıca ödemlerin kaldırılmasına ve zararlı mikroorganizmaların azaltılmasına da katkıda bulunurlar.

Tedavinin akışı 10 - 12 prosedürdür. Sağlık için tamamen güvenlidirler.

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

 • Gelecekte anneler, fizyoterapi, inhalasyonlar ve diğer termal etkiler kontrendikedir.
 • Sıcaklık yükseldiğinde, aspirin alamazsınız, kanama riskini artırır.
 • Çok bileşenli bitkisel döküntü koleksiyonlarına dikkatle müdahale edilmelidir, bireysel doğal bileşenlere alerjik reaksiyonlar oluşabilir.
 • Gebe kadınların tedavisi, sürekli tıbbi gözetim altında bir bulaşıcı hastalık hastanesinde gerçekleştirilir. Ek sınavlar atayın.
 • Doktor antibiyotik reçete ederse, ders bağımsız olarak kesilemez veya dozu aşamaz. Modern ilaçlar gelecekteki bir çocuk için nekrotik anjinanın neden olabileceği komplikasyonlardan daha az tehlikelidir.
 • Dikkatli kişisel hijyen ile karışık enfeksiyon riski azalacaktır.

Tehlikeli hastalıktan olası komplikasyonlar

Başlatılan ülserli membranöz tonsillit formları aşağıdaki patolojilere neden olabilir:

Karışık bakteri formları kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarını tetikler.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar hakkında videomuzu izleyin:

Bir hastayla iletişim kurarken önleme ve önlemler

Angina Simanovsky - Plaut - Vincent şartlı bulaşıcı olmayan hastalıkları ifade eder. Bununla birlikte, temasta zayıf bağışıklığa sahip kişiler önlem almalıdır:

 • Gazlı bez sargı bezi giyiyor.
 • Ellerin düzenli yıkanması.
 • Hasta kişi tarafından kullanılan günlük nesnelerin dezenfeksiyonu.

Hastaneden taburcu olduktan sonra, her gün evi temizlemek ve odayı günde birkaç kez havalandırmak gereklidir.

görünüm

2 - 4 hafta boyunca nekrotik angina tedavisi.

Kursun şiddeti eşzamanlı hastalıklara ve gelişim aşamasına bağlıdır. İlk aşamalarda antibiyotiksiz bir tedavi mümkündür, ancak ihmal edilen aşamalar tedaviye iyi yanıt vermez ve birtakım olumsuz sonuçlara neden olur.

Bu hastalığın kendi kendine tedavisi ile ilgilenilemez. Hastanede kalmak gerekli.

Teşhis ve tedavi angina Simanovsky-Vincent nasıl

Angina Simanovsky-Vincent, bademciklerin akut iltihaplanması şeklinde kendini ortaya çıkaran nadir bir bademcik iltihabıdır.

Neden bu denir

Belli doktorların isimlerini taşıyan hastalıklar, genellikle hastalığın nadir bir formunun bazı seçkin uzmanlar tarafından ayrıntılı olarak açıklandığı durumlarda ortaya çıkar. Bu kişinin, süregelen patolojik süreçlerin özgüllüğünü kanıtlayabildiği ve hastalığın bulaşıcı veya paraziter olması durumunda hastalığın nedensel etkisini belirleyebildiği zaman, doktor isminin atanması gerçekleşir.

Angina (bademcik iltihabı) bademciklerde iltihaplanma sürecinin lokalizasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Bu tip patolojik süreçlerde, tezahürlerinin çok çeşitli biçimlerini beklemeye gerek yoktur.

Ancak, birçok seçeneğe sahip boğaz ağrısıdır. Çoğu zaman anjina catarrhal, lacunar ve foliküler, daha az sıklıkla ülseratif-nekrotik vardır. Bu tür hastalıklar arasındaki fark, inflamatuar sürecin yoğunluğunun yanı sıra patolojik süreçlerin odaklarının spesifik lokalizasyonudur.

Böyle bir anjinin belirtileri ilk olarak Rusya'dan bir kulak burun boğaz uzmanı olan Nikolai Petrovich Simanovsky tarafından tanımlandı. Araştırmalarının ardından Fransız doktor Plaut ve Vincent gitti. Ülseratif-membranöz anjina olarak da bilinen bu hastalığın patojenlerini bulmuş ve izole etmişlerdir. Böyle bir anjinanın etken maddesi Vincent-Plaut'un asası olarak adlandırıldı.

Bu patojen hemen hemen tüm insanlarda bulunur, ancak sadece belirli koşullar altında kendini gösterir. Vincent-Plaut'un asası aktif olarak çoğalmaya başladığında, boğazdaki enflamatuar süreçler daha aktif hale gelir.

Bu hastalığın nedenleri

Hastalığın nedenleri şöyledir:

 1. Oral kavite, nazofarenks, üst solunum yolu, vb lokalize kronik enfeksiyonların alevlenmesi, Angina Vincent-Simanovsky, kronik otitis ve sinüzitin bir arka planına karşı bile gelişebilir. Ana şey, yakındaki bademciklerin çoğalmaya ve aktif olarak yerleşmeye başlayan uygun patojenlerdir.
 2. Kötü beslenmeden dolayı vücudun tükenmesi ve genel zayıflaması, sürekli fazla çalışma, sindirim sistemi hastalıkları.
 3. Zaman, genellikle kronik hastalıkları, kötü beslenme ve sağlıksız yaşam tarzı bir dizi varlığının bir sonucu olan bağışıklık sistemi zayıflamış bir kişi.
 4. Beriberi. Çoğu zaman, Vincent anjini askorbik asit eksikliğinin bir arka planı ortaya çıkar ve B vitamini, özellikle iyot minerallerin büyük bir rol eksikliği, aynı zamanda, yokluğunun ya da protein ve çeşitli amino asitleri eksikliği oynar.
 5. Diş hastalıkları. Tabii ki, diş hastalıkları bulaşıcı hastalıklar olarak sınıflandırılmamakla birlikte, çürük dişler mikroorganizmaların bir deposu, tüm form ve türlerden bademcik iltihabi ajanlarıdır.

Genellikle psödomembranöz anjina kitle enfeksiyon doğası değildir. hasta ile temas halinde olan bir sağlıklı bir insan patojen belli bir kısmını alabilir, ancak yeterince yüksek bir bağışıklık de, o bademcik iltihabı şeklini hasta olabilir. Çoğu durumda, peptik anjina - bireysel bir hastalıktır. Masif sadece insanların olumsuz sağlık koşulları kalabalık yaşamak durumunda satın alınabilir.

Bu hastalık şekli nasıl kendini gösterir?

Boğaz ağrısı yavaş yavaş gelişir. Çoğu durumda, öncelikle, kişinin iyiliği herhangi bir patoloji belirtisi olmaksızın oldukça normal görünmektedir. Ancak, tüm hastalıklar bu şekilde başlar. Sonra kişinin sağlığı olur:

 1. İlk olarak, boğazda belli bir rahatsızlık görülür. Örneğin, belirli bir putrefaktif koku ağızdan yayılmaya başlar, artan salivasyon vardır. Bu yaklaşan hastalığın ilk ve ana belirtisidir. Bu belirtilerin ortaya çıkması, doktora gitmenin ciddi bir nedenidir. Sorun, böyle bir anjinada, normalde bademcik iltihabı semptomlarının her zaman ortaya çıkmamasıdır. Çoğu zaman, ilk aşamada ülseratif-membranöz anjina ateş eşlik etmez.
 2. Yüksek ateş ve titreme, boğazdaki ilk hoş olmayan hisseden birkaç gün sonra ortaya çıkar.
 3. Vücut ısısını yükselttikten sonra yeni belirtiler beklenmelidir. tıkalı gıda duygusu ile yutma sırasında şiddetli bir ağrı var.

Ancak, tüm bu belirtiler herhangi bir anjinin belirtisi olabilir. Angina'da belirli ayırt edici özellikler vardır:

 1. Bu hastalık genellikle sadece bir amigdalayı etkiler. Bilateral inflamasyon son derece nadirdir.
 2. Enflamasyon genellikle palatine kemiği, yumuşak damak, yanak ve yutak mukozasını etkilemez. İnflamatuar süreç sadece komşu dokular üzerinde uzanır.
 3. Böyle angina bademcik ile büyük ölçüde mutlaka büyük ölçüde artırılabilir. Bu hoş olmayan grimsi sarı kaplama kokulu mevcut olacaktır. Böyle plak Uzmanları spatula adı verilen özel bir tıbbi alet kullanılarak çıkarıldı.
 4. Bu boğaz ağrısı ülseratif-pilili adı verilen hiçbir şey için değildir. Bir doktorun tedavisinde bademcik üzerinde dövme genellikle ortadan kaldırır. Düzensiz kenarları olan ülserlerden sonra gevşek bir taban ve kanama duvarları açılır. Bu, bu belirli bademcik iltihabının başka bir belirtisidir.

Bu hastalık 3 kişi tarafından tanımlanmış ve çalışılmıştır. Adları, nihai teşhis adına boş yere mevcut değildir. Gerçek şu ki, ayrıntılı bir muayenenin yokluğunda, bu hastalık boğazın diğer hastalıkları ile kolayca karıştırılabilir. Bazen çocuklarda böyle bir anjina difteri ile karıştırılır. Yetersiz tanının nedeni bademcikler üzerindeki bir filmin varlığıdır. Bununla birlikte, difteri ile, anjinada karakteristik bir ağrı yoktur.

Hastalığın sonuçları

Bu hastalığın en büyük sorunu, artan sıcaklık ve şiddetli ağrı olmadan akarsa, bu durumun bir hastalık olarak görülmemesidir. Bir kişi genellikle bir doktora danışmaz, bacağındaki olayı, boğazının her zamanki durulanmasıyla bile rahatsız etmeden rahatsız eder.

Bu kadar anlamsız bir tutum, bir kişinin vücuduna olan dikkatsizliğinin bir sonucudur. Sonuçta, insanlar genellikle bazı ciddi semptomlar (yüksek ateş, ateş, akut ağrı) için tedavi edilmeye başlanır.

Bu koşullarda, diğer bulaşıcı hastalıklar Simanovsky'nin anjinası temelinde de ortaya çıkabilir. Ayrıca, bir enfeksiyon enfeksiyonu varsa, hastanın genel durumu keskin bir şekilde bozulur, sıcaklık artar, bademcik iltihabı belirtileri çok net olarak ortaya çıkar. Bu durumda, bir ambulans çağırmak ve hastanede bir kişi koymak gerekir.

Hastalığın bu formunun tedavisi

Bu hastalık, hastayı incelerken iyi teşhis edilir. Karakteristik bir özellik, bir filmin varlığıdır ve çıkarıldığında, yaralar. Tanı, boğaz ve buruntan alınan swabların laboratuvar analiziyle doğrulanır. Genellikle böyle bir anjinası olan hastalar bir hastaneye yerleştirilir.

Bu tür anjinleri aşağıdaki gibi tedavi edin:

 1. Her şeyden önce, özel bir diyet reçete edilir. Bu iyi beslenmiş insan sağlamak için değil boğaz yiyecek travmatik etkisini en aza indirmek için gereklidir. Protein besinlerini mümkün olduğunca tüketmek tavsiye edilir. Peynir (yumuşak dereceli), şişman et, başta dana, süzme peynir, karaciğer yemek gerekir. Özellikle bir çok C vitamini içeren meyve yemelisiniz (limon, yaban mersini ve kızılcık suyu, likör, meyve suyu ve jöle, siyah frenk üzümü gül).
 2. Böyle bir hastanın yiyeceği daima sıcak, yani sadece soğuk değil, aynı zamanda sıcak yiyecekler hariç tutulmalıdır. Keskin ve baharatlı yiyecekler hasta adamın menülerindendir.
 3. Etkilenen amigdala çeşitli dezenfektanlarla tedavi edilir. Bunlar arasında iyot tentürü, gümüş nitrat çözeltisi, bakır sülfat, potasyum klorür çözeltisi bulunur.
 4. iyileşme hasta tamamlamak için her zaman bitkisel karışımların (papatya, Sarı kantaron), hidrojen peroksit, soda çözeltiler, deniz tuzu, potasyum permanganat gargara gerekir.
 5. Lokal tedavinin zayıf bir etkisi ile Novarsenol reçete edilir. Bu ilacın spirochaetos, tripanosomes, spirillos'a karşı antibakteriyel etkisi vardır. Novarsenol 0.10 ila hastalığı, hastanın yaşı, cinsiyeti ve vücut durumuna bağlı olarak 0.60 g arasında değişen dozlarda sadece damardan vücuda enjekte edilir. Bu preparasyonun bir çözeltisi kullanımdan hemen önce hazırlanır. İstenen doz, oda sıcaklığında 5-6 ml damıtılmış su içinde çözülmelidir. Toz formundaki ilaç, tamamen çözünene kadar suda iyice karıştırılmalıdır (sıvı tamamen şeffaf hale gelmelidir). Çözülmeden hemen sonra, Novarsenol yavaş yavaş, yaklaşık 2 dakika, intravenöz olarak enjekte edilir.
 6. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hala oldukça unutulmuş yollar var. Bu konsantre (% 60) şeker şurubu kullanımıdır. Bu tatlı ilaç etkilenen bölgelere bulaşır. Böyle bir şurup, patojenler yaşayamaz.

Burada açıklanan tüm terapötik eylemler aynı anda yapılmalıdır. Enjeksiyonlar durulamayı engelleyemez. Yağlama işlemini iyot veya bakır vitriol ile şeker şurubu ile işlemden geçirebilirsiniz, çünkü etki mekanizması ve terapötik özellik aynıdır. Bununla birlikte, tüm yöntemleri kullanmak, bunları bir sırayla değiştirmek daha iyidir.

Böyle aktif bir tedavi ile, ülserli film anjina kimyasal yanma ile komplike olabilir. Boğazın enflamasyonlu dokuları patojen mikroorganizmaların sürekli yıkıcı aktivitesini tecrübe eder. Dezenfektanlarla tedavi bu tahribatı yoğunlaştırabilir. Sonuç olarak, kişi zaten tedavinin sonuçlarını tedavi etmek zorunda kalacak.

Angina Simanovsky-Vincent

Vincent'ın angina'sı ya da başka bir deyişle, Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina bademciklerin dokularındaki iltihaplanma süreciyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Yeterince uzun adı olduğunu tahmin etmek zor değil, bu hastalık dikkatle inceleyen ve bulaşıcı hastalıkların ortak bir sayısından izole edilen bilim adamlarının onuruna alındı.

Semptomlardaki farklılık ve hastalığa neden olan özel sebeplerden ötürü, Angina Simanovsky-Vincent gibi bir hastalık gibi belirli bir terimin izolasyonu. Bu yazının diğer, daha yaygın ve bilinen boğaz ağrısı formlarından farkı tam olarak bu makalede ele alınacaktır.

Hastalığın nedenleri

Angina Simanovsky-Vincent, diğer bir tür anjin gibi, gelişimin bir nedeni olarak, bir mikroorganizma-patojene sahiptir. Daha doğrusu, bir değil. Ülseratif bademcik iltihabının nedenlerindeki ana sapma, iki bakterinin, anjinin gelişmesini provoke eden patojenler olmasıdır. Bu bakteriler şunları içerir: ağız şekilli mili ve spirokete.

Gerisi, senaryo değişmez. Bakteriler, taşıyıcıları ile temas ederek vücuda hava veya gıda yoluyla girerler. Bu bakterilerin neden bu kadar karmaşık bir hastalığa dönüştüğünün nedenleri:

 • aynı tipteki diğer hastalıkların, kemoterapinin veya güçlü ilaçların kullanılmasının bir sonucu olarak vücudun enfeksiyonlara karşı direncinde bir azalma;
 • bağışıklığın zayıflaması, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişinin ihlali;
 • düzensiz, yetersiz beslenme;
 • vitamin eksikliği;
 • Tamamen iyileşmemiş diş ve ağız boşluğu hastalıklarının varlığı (çürük, stomatit, vb.);
 • Zararlı alışkanlıkların varlığı (alkol bağımlılığı, uyuşturucuya bağımlılık, sigara içme);
 • yüksek stres ve günlük aşırı çalışma (ahlaki ve fiziksel).

Hastalığın gelişim belirtileri

Simanovsky-Vincent'ın anjininin kuluçka dönemi, normal anjinadan daha uzun olabilir ve 7-8 gün olabilir. Hastalığın süresi de daha büyük olacaktır. Genellikle 7-14 gün. Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, boğaz ağrısı süresi 30 güne kadar olabilir. Bu nedenle, bu hastalığın ilk belirtilerinde, doğru teşhis ve acil tedavi randevusu için doktorlarla temasa geçmek gereklidir.

Ülser bademcik iltihabının belirgin bir özelliği de risk altındaki hastaların nispeten tanımlanmış bir çemberidir. Bu risk grubu, esas olarak, 18 ila 35 yaş arasındaki insanlığın erkek yarısının temsilcileridir. Hastalar arasındaki bu kısıtlama ve hastalığın nedenleri Vincent'ın anjinini oldukça nadir yapar.

Böyle bir hastalığın belirtileri, Simanovsky-Vincent'ın anjinası olarak, hastalığın biçimine bağlı olarak birbirinden farklıdır. Hastalığın üç ana belirtisi vardır: hafif, orta ve şiddetli. Ana farkları bademciklerin yok oluş derecesini ve hastanın vücut ısısındaki artış derecesini içerir.

Hafif Vincent's angina belirtileri

Ülser bademcik iltihabı gibi bu tür enfeksiyöz hastalıkların hafif formunda, anjinaya göre farenjit ile daha benzer belirtiler vardır. Bu özellik hastalığı daha da sinsice yapar. Vincent'ın anjininin hafif şekli, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • sıcaklıkta hafif ve kısa bir artış (genellikle vücut ısısı bozulma olana kadar normal sınırlar içinde tutulabilir);
 • Yutulduğunda boğazda akut ağrı yoktur, hastanın hissi terleme ve kuruluk gibi daha fazladır;
 • Enflamasyon ve kızarıklık sadece bademciklerin yüzeyinde lokalize olur ve daha fazla yayılmaz;
 • Servikal lenf nodları pratik olarak boyutlarını artırmaz ve palpasyonu ile ağrısızdır.

Orta derecede hastalık belirtileri

Simanovsky-Vincent'ın anjinası olarak adlandırılan hastalığın tezahürünün ortalama şiddeti ile, hastalığın belirtileri bademcik iltihabı gibidir, ancak yine de dikkat ve sorumlu tutum gerektirir. Bu formun başlıca ayırt edici belirtileri şunlardır:

 • hastanın vücut sıcaklığındaki artış 37.5-38 ° C'ye ve bu noktada göstergelerin sabitlenmesine;
 • Boğazdaki ağrı daha belirgin hale gelir, yiyecek ve sıvıları yutmasıyla artar, ancak önemli rahatsızlığa neden olmaz;
 • palatine bademcikler incelendiğinde, yüzeyde belirgin bir kızarıklık ve şişme vardır.
 • bademciklerin mukoza dokularının yüzeyi grimsi beyaz renkli lekelerle kaplıdır.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent şiddetli bir formu belirtileri

Hastalığın bu formunu aktardığınızda, hasta en kötüsüdür. Bu, anjina Simanovsky-Vincent'ın şiddetli formudur ve en hızlı şekilde komplikasyonlara dönüşür. Bu formun belirtileri şunlardır:

 • hastanın vücut ısısı 39 ° C'de işarete ulaşır (bazen kesişir);
 • iltihaplanma ve mukoza zarının kızarıklık bademcik alanı ile sınırlı ve hızlı bir şekilde ağız yayılır değildir (sakızlar, yumuşak ve sert yüzey), yutağın arka duvarı, larinks;
 • bademciklerin yüzeyinde oluşan ülserler, zamanla ve gökyüzünde, sadece mukoza dokularını değil, aynı zamanda bağ, kas, vasküler de etkiler.

Vincent'ın anjinalarının genel belirtileri

Hastalığın her bir formunun karakteristik özelliklerine ek olarak, hepsinin ortak belirtileri vardır. Şu şekilde tezahür ederler:

 • sıcaklık artışı;
 • artmış palatine bademcikler ve servikal lenf düğümleri;
 • ağızdan sağlıksız koku;
 • artan tükürük;
 • ülser ve plak, grimsi-yeşil renkteki bademcikler üzerinde, zamanla kendi kendini dölleme yeteneğine sahip.

tedavi

Bu hastalığın tedavisi olarak geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır. Sıklıkla, intramusküler penisilin, nikotinik asit enjeksiyonları önerilir. Ülser yüzeylerin gliserin içindeki% 10 novarsenol solüsyonu ile tedavi edilmesi için prosedürlerin yapılması gerekir. Ayrıca, zayıf dezenfektanlarla (hidrojen peroksit, manganez çözeltisi, vb.) Durulama gereklidir.

Ve en önemlisi, herhangi bir boğaz ağrısı tedavisinde, doktorların talimatlarını izleyin:

 • yatak istirahati;
 • yumuşak yiyecekler;
 • bol içki.

Ancak hatırlanması gereken en önemli şey, bir doktora zamanında erişim ile hastalığınızdan çok çabuk kurtulabilmenizdir. Hiçbir durumda hastalığın kendi kendine ilaç almasına izin vermeyin ve kendi kendine ilaç almayın.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent, bademciklerin ülseratif nekrotik lezyonlarının meydana geldiği çok nadir bir hastalıktır. İlk kez patoloji, 1890 yılında N. P. Simanovsky tarafından, yerli otorinolaringolojinin kurucusu olarak tanımlandı. Birkaç yıl sonra, Plaut ve H. Vincent bu hastalığın nedensel ajanlarını belirleyebildiler. Simbiyozda birleşmiş olan iğ şeklindeki bir çubuk ve spirochaeta olduğu ortaya çıktı.

Hastalık bağımsız olarak ilerleyebilir ve aynı mikroorganizmaların neden olduğu Vincent stomatitine eşlik edebilir. Genellikle boğaz ağrısı gibi antibiyotiklerle tedavi edilir.

Vincent'ın anjininin gelişimi ve nedenleri

Ülseratif nekrotik anjina oluşur palatine bademciklerin pürülan yenilgi. Bir taraf ve her ikisi de etkilenebilir, ancak çok daha az sıklıkla. Hastalığın nedensel ajanı iki saprofitin simbiyozudur: iğ şeklindeki çubuk ve spiroket Vincent. Bir süre sonra, streptokok ve stafilokoklar enfeksiyon sürecine dahil olurlar.

Aşağıdaki eşlik eden faktörler ülseratif nekrotik tonsillit gelişimine katkıda bulunur:

 • ağır hastalıklardan sonra vücudun zayıflaması;
 • bağırsak enfeksiyonları;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • vitamin eksikliği;
 • kaşeksi, distrofi, vücudun besin yokluğu.

Hastalık sadece tükenmiş ve zayıflamış insanları etkilemez, aynı zamanda radyasyon hastalığı, lösemi ve onkolojik hastalıklardan da muzdariptir. Nekrotik tonsillit ve ülseratif stomatit Genellikle ağız boşluğunun durumu için uygun bakım eksikliği nedeniyle gelişir.

Eğer nekrotik bademcik iltihabı tedavi edilmezse, o zaman hastalık, nazofarenksin tüm kısımlarını patolojik sürece dahil ederek ilerlemeye başlar: mukus yanakları, diş etleri ve farinks ve aynı zamanda faringeal kemerler. Ülseratif-plevral bademcik iltihabı bulaşıcı olmayan hastalık olarak sınıflandırılır, çünkü hasta bir enfeksiyondan çok nadiren oluşur. Şu anda, sadece bu hastalığın izole vakaları tanımlanmıştır.

Klinik resim

Angina Simanovsky genellikle ülseratif ve difteri (yanlış-pilili) formda oluşur. Hastalık ile başlar yutma sırasında hafif rahatsızlık. Bademcik iltihabının gelişmesi ve sekonder stafilokok veya streptokok enfeksiyonu eklendikten sonra hastanın akut ağrıları vardır, boğazda yabancı bir cisim varmış gibi hissetmeye başlar. Ağızda bir çatlak kokusu görülür ve genel durum belirgin şekilde bozulur.

Oedemal, kirli gri, beyaz-sarı kaplama veya sarı renk tonlu siyah bir film ile kaplanmaya başlar, altında yaralar vardır. Filmleri kolayca pamuklu çubukla temizledikleri için kolayca tespit edilirler. Eğer kendi başına atılırsa, açılırlar düzensiz kenarları ile ülser kanaması. Bir süre sonra, ülser yüzey epitelleşmeye başlar.

Angina Simanovsky Vincent'a sıklıkla sıcaklıkta düşük dereceli bir değere kadar bir artış eşlik ediyor. Aşağıdaki karakteristik semptomlar ortaya çıkabilir:

 • artan tükürük;
 • bir (bazen iki) bademcik hiperemi;
 • titreme;
 • ılımlı lökositoz ve ESR'de bir artış;
 • Akut zehirlenme belirtileri olabilir.

Uygun tedavi sayesinde tüm belirtiler ortadan kaldırılır. Bir kişi birkaç hafta içinde iyileşir. Nekrotik tonsillit iyileşmezse, relapslar mümkündür.

Olası komplikasyonlar

Gibi belirtilerle karşılaşırsanız adenopati, şiddetli boğaz ağrısı, kötü nefes, o zaman piyojenik enfeksiyonun ekini gösterir. Hastalık çok uzun sürerse, yüzeyel ülserler daha derine inmeye başlar, krater oluşturur ve bademciklerin ötesine geçmeye başlar.

Dilin bir apse, diş etleri, selülit yıkımını, yanaklar ve boğaz dokularının, sepsis, kanama, sert damak delinmesi ait bademcikler, nekroz ve yıkım nekrozu önlemek için derhal derhal doktora başvurun ve tedavi başlamalıdır. Bu tehlikeli komplikasyonlar kaçınarak şansını arttırır.

tedavi

Vincent'ın anjina tedavisi hastanede harcamak bir doktor gözetiminde. Lokal terapi kullanımı için:

 • furatsilin;
 • % 3 hidrojen peroksit çözeltisi;
 • gümüş nitrat;
 • potasyum permanganat;
 • potasyum klorür;
 • iyot tentürü.

Etkilenen bölgeler günde birkaç kez tedavi edilir. Tedavinin etkisi gözlenmezse, semptomlar kaybolmaz ve nekrotik anjin ilerler, doktor genellikle intramüsküler antibiyotik verilmesini önerir, en sık penisilin. Ayrıca ağız boşluğuna dikkat etmek, genellikle enfeksiyon kaynağı haline gelen diş çürümesini tedavi etmek, onarıcı tedavi uygulamak ve vitamin almak gerekir.

Ek olarak, hasta diyet ve yatak istirahatine uymalıdır. Diyet mutlaka proteinler ve vitaminler açısından zengin olmalıdır. Hastanın daha fazla vitaminli içecek ve meyve suyu içmesi gerekir. Boğazın tedavisine yardımcı olan bir çok halk ilacı vardır, ancak bir doktor tarafından koordine edilmelidir. Hastalık tekrarlamaya devam ederse ve tedavi istenen etkiyi yaratmazsa, doktor bademcik ameliyatına, yani palatine bademciklerin giderilmesine ihtiyaç duyabilir.

Antibiyotik kullanımı

Angina Vincent nadiren ama çok ciddi hastalık. Genellikle tedavisi antibiyotiklerle yapılır. dikkate alınan Azalitler (vs klaritromisin, azitromisin, eritromisin,), sefalosporinler (sefaleksin, sefazolin ve diğ.) ve penisilinler (amoksisilin, vb.) oldukça etkili. onlar yan etkileri yoktur ve çocukları tedavi etmek için kullanılabilir, çünkü Azalitler en çok tercih edilenlerdir.

Diyetin özellikleri

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent ile sadece tedavi değil, aynı zamanda özel bir diyete bağlılık gerektirir. Hastalığın ana semptomları boğaz ağrısı ve ülseratif nekrotik oluşumlar olduğundan, tüm yiyecekler yumuşak bir kıvama ve rahat bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Gazlı içecekler, kahve, güçlü çay, alkol, baharat, baharat, asit, tuz gibi agresif bileşenleri içermemelidir.

Ayrıca diyet ihtiyaçları proteinler ve vitaminler ile zenginleştirin. Ülseratif-plevral boğaz ağrısı ile, aşağıdaki ürünler tavsiye edilir:

 • bitkisel soğurucular;
 • rendelenmiş çorbalar ve tahıllar;
 • pişmiş veya haşlanmış meyve ve sebzeler;
 • meyve ve sebze püreleri;
 • et ürünleri (en iyi kızarmış);
 • yumurtalar, peynirler;
 • yoğurt, ryazhenka, krema;
 • tereyağı, süzme peynir.

Bir hasta bir diyeti ihmal ederse, bu genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açan iyileşme sürecini geciktirebilir.

önleme

Angina Simanovsky-Vincent ihtiyacı önlenmesi için bağışıklık durumunu izlemek ve eksiksiz bir ağız bakımı yapın, düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin, diğer hastalıklara derhal davranın. Doğru yemeli, sağlıklı bir yaşam tarzına ve çeşitli diyetlerden kaçınmalısın.

Böylece, eğer angina Simanovsky-Plaut-Vincent gibi bir hastalık varsa, o zaman tedavi edilmelidir. Bu patoloji, zamanında tedavi olmadığında komplikasyonları için tehlikelidir. Bu nedenle, hastalığın daha fazla yayılmasını ve komplikasyonunu önlemek için daima bir doktora başvurmalısınız.

Angina Simanovsky - Plauta - Vincent

Farmakoloji alanındaki son gelişmelere ve en son tedavi yöntemlerine rağmen, günümüzde nadir görülen ancak tehlikeli bir hastalık olan ülseratif-nekrotik tonsillit veya Simanovsky-Plaint-Vincent anjinadır. Hastalık neden böyle bir isim var? 19. yüzyılın sonunda hastalık ilk olarak doktor NP Simanovsky tarafından belirlendi ve dokuz yıl sonra K.Plaut ve H.Vensen hastalığın etkenini belirledi. Soruna katılan uzmanların onuruna, hastalık ve üçlü bir isim aldı.

Ayrıca kısaltılmış bir isim var - Vincent'ın anjinası. Kulak burun boğaz uzmanı hastalığı tanımlamışsa - endişelenme: Ciddiyete rağmen, bizim zamanımızda hastalık tedavi edilebilir. Ana şey semptomları, nedenleri ve tedavi yollarını bilmek.

Ülseratif nekrotizan anjina nedir

İnsan vücudunda yüzlerce bakteri türü bir arada bulunur. Onların varlığı, organizmanın bir veya daha fazla ihtiyacından kaynaklanır ve sadece anormal bölünme süreci, insanlar için tehlikelidir. Ülseratif nekrotik tonsillit, bademciklerin filmlerle kaplandığı ve doku nekrozu sürecinin başladığı, atipik ve nadir bir bademcik iltihabıdır. Bu süreç, Vücudun içinde bulunan ve normal şartlarda zarar vermeyen Vincent'ın spiroketleri ile birleşerek Plaut-Vincent'ın asamasından kaynaklanır.

Vincent'ın anjina sıcaklığı ve açıkça ifade edilen bir ağrı sendromu için dikkate değerdir, bu nedenle ilk belirtilerle kesin tanısı zordur, çünkü benzer semptomlar genel olarak anjin için tipiktir.

Nekroz çoğunlukla bademciklerden birini etkiler. Ağrı verici duyumlar, örneğin "stafilokokal enfeksiyon" gibi süreçten sonra ortaya çıkar. Daha sonra amigdala şişer, kirli gri filmler görünür ve bunlar bir gazlı bez ile kolayca çıkarılabilir ve küçük kanama ülserleri açığa çıkar.

Vincent'ın anjina yanlış tedaviye atanan zamanında teşhis veya değilse, inflamasyon yakındaki yumuşak dokulara geçer - yanaklar, boğaz, diş etleri - ve nekrotik belirtiler kemiğe derinleşti. Bu aşağıda gösterilmiştir fotoğraf olan anjina Simanovskiy-Vincent, inanılmaktadır - bulaşıcı değildir, bugün hasta ile temas yoluyla enfeksiyon hastalığının birçok vaka doğruladı.

Görünüm nedenleri

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent, gelişiminin öncelikle hastanın vücudunun bireysel özelliklerinden ve son - dış faktörlerden etkilendiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle hastalık, genel bir salgın, fokal salgınlar ve kişisel temaslarla enfeksiyonlar ile karakterize değildir (hastalığa neden olan bakteriler viral değildir). Her insanın vücudunda yaşıyorlar, ancak bazı insanlar hastalığı göstermiyor ve diğerleri yaşamlarında birkaç kez acı çekiyorlar.

Bakteriyi atipik aktiviteye indükleyen ve hastalığın gelişimine katkıda bulunan nedenler şunlardır:

 • Hastalıklara karşı daha az direnç (sıklıkla hastalık radyasyon hastalığının, kemoterapinin, HIV enfeksiyonlarının seyrinin arka planında kendini gösterir);
 • Vitaminlerin, özellikle B ve C grubunun eksikliği;
 • Bağışıklıkta genetik anormallikler;
 • Kronik olan bulaşıcı hastalıklar;
 • Ağız hijyene yetersiz dikkat;
 • Diş ve diş eti hastalıkları (periodontitis, çürük, stomatit);
 • Vücut ve distrofi tükenmesi;
 • Stres ve kronik yorgunluk durumunda kalın;
 • Kötü beslenme;

Sebeplerden de görülebileceği gibi, Vincent'ın anjinasına olan eğilim, nüfusun büyük ölçüde sosyal dezavantajlı kategorileridir. Buna ek olarak, Vincent angina bazı bağımlılık veya özelliklere sahip kişilerde daha hızlı gelişir:

 • Sigara içen büyük deneyim;
 • Diabetes mellitus hastalığı;
 • Antibiyotiklerle ertelenmiş tedavi;
 • Toksik maddeler ile düzenli etkileşim;
 • Bağışıklığı azaltan ilaçlar almak.

Angina Simanovsky Vincent belirtileri

Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjinası iki şekilde gelişir:

 • Ülseratif (bademcikler üzerinde gri bir çiçekle kaplı kanama ülserleri vardır)
 • Sahte film (klinik tablo, bademciklerin de filmlerle kaplandığı difteri ile benzerdir).

Hastalığın başlangıç ​​evresinde boğazda sıcaklık ve ağrı olmaması, onu teşhis etmeyi zorlaştırır. Bu tür klinik belirtileri tespit ederken dikkatli olun:

 • Yerken, yutkunmayı zorlaştıran bir şeyin hissi vardır;
 • Ağızdan Putrid kokusu;
 • Kalıcı mantıksız tükürük;
 • Çene altındaki lenf düğümü enfekte olmuş bademcikten büyütüldü;

Muayene sırasında böyle anormallikler teşhis edilirse, Vincent anjinasının semptomları bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından doğrulanır:

 • Hiperemik bir veya her iki bademcikler;
 • Yüzeylerinde, plak veya film izleri görülür, baskın kolayca ayrılır, ülserler bulunur; Bazı durumlarda, ülserler yanağında, dil üzerinde bulunur;
 • Hasta ateşten şikayet etmez;
 • Bir lökosit ve ESR orta düzeyde kanın genel veya ortak analizinde;

hoş olmayan bir koku ve atipik salivation - Hasta doktora gitmez kiminle pratik gösterdiği, anjina Vincent iki ana özellikleri şöyle. Bu süre içindeki sıcaklık, rahatsızlığa neden olmayan subfebril bölgelerinde tutulur. eklemleri ve ateş ağrıyan eşliğinde 38-39 derece, sıcaklık arttırın, bu bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bu dönemde, boğazda bir ağrı var, sadece yutma, bademcikler üzerinde dokunma ve ağrılı ülseratif lezyonlar en büyümüş lenf nodları derin olur ve kapsamlı kan testi beyaz kan hücrelerinin yüksek seviyesini gösterir. Hastalık bu aşamada teşhis edilmezse, ciddi sonuçlarla ciddi hastalık geçiş riski vardır.

Çocuklarda anjina Vincent belirtilerine ek olarak şunları içerebilir:

 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları;
 • Azalmış iştah;
 • Yenidoğanda sık görülen bir bulgu, boğazda ağrılı bir sendromla ilişkili uzun bir nedensiz ağlama ve uyku problemleridir.

Hastalığın semptomatolojisi difteri ve kızıl ateşine çok benzediğinden, kulak burun boğaz uzmanı Vincent'ın anjinini ancak farinksden mikroflora bakteriyolojik aşılamadan sonra teşhis eder.

Olası komplikasyonlar

Tehlikeli olan Simanovsky-Vincent'ın anjinidir? Hastalığın tedavisi acil, doğru ve zorunlu olmalıdır, çünkü bu hastalıktaki komplikasyonlar hastalığın kendisinden daha tehlikelidir:

 • Diş etlerinin ve üst gökyüzünün yapısının tahrip edilmesi;
 • Apseler, flegmon ve kan enfeksiyonları;
 • Yanakların, dilin ve boğazın epitelinde lezyonların yayılması ile nekrotik dekompozisyona bağlı bademciklerin ölümü;
 • Zehirli zehirlenme;
 • İç organların komplikasyonları (karaciğer, böbrek) sık görülür;

Tedavi yöntemleri

Vincent'ın anjina nadir bir hastalık olmasına rağmen, tedavisi karmaşık ve karmaşıktır. özelliği, hastalığın tedavi antibiyotik kullanımını gerektirir, ancak erken aşamalarında kabul edilemez: hastalığının başlıca semptomları için yeni bir antibiyotik bileşeni birleştirme, yukarıda belirtildiği gibi, yeterli - çok daha zor ve tedavi. antibiyotik tedavisi zararlı olmadığı zaman hastalık anı semptomlarını tanımlamak için: Orada doktorun misyon yatıyor. Bu nedenle, antibiyotik öncesi dönem bu yöndeki ilaç tedavisine adanmıştır:

 • Oral kavitenin filmlerden ve plaktan tedavisi;
 • Nekroz ve erozyon odaklarının ortadan kaldırılması;

İlk durumda, en uygun olan durulamalardır, bileşenleri şunlardır:

 • % 10 bakır sülfat çözeltisi;
 • % 0.1 potasyum permanganat çözeltisi;
 • % 10 gümüş nitrat çözeltisi;
 • Bir hidrojen peroksit çözeltisi;
 • furatsilin;
 • Klorofilkil esaslı bir çözüm.

Terapi, öğleden sonra ve her zaman geceleri en az 3 kez yapılır.

Nekrozun giderilmesi, bir antiseptik merhem veya özel bir sprey bademciklerine doğru bir şekilde uygulanarak gerçekleştirilir. Bir antiseptik olarak Lugol ve Novarsenol çözümünü başarıyla kullandı. Lezyonun komşu bölgelere yayılmasını önlemek için iltihaplı bademciklere ilaç uygularken dikkatli olun.

Doğru seçilmiş tedavi, 10 gün içinde hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Ancak negatif belirtilerin korunması durumunda, antibiyotik kullanımına başvurunuz. Ayrıca, ilerleyici nekroz durumunda, ağız boşluğunun bitişik bölgelerini ve derin mukozal hasarı etkiler. En etkili antibiyotikler sefalosporin (Sefaleksin) ve penisilin serileridir (Amoskitsillin). İkincisi - kalıcı makrolidler (Eritromisin) kalıcı duyarlılık durumunda. Antibiyotiklerin kullanımı üçüncü günde hastanın durumunda önemli bir iyileşmeye katkıda bulunur, ancak hastanın durumuna ve tıbbi amacına bağlı olarak tedavi 5-7 güne kadar devam ettirilmelidir.

Eş zamanlı olarak medikal tedavi, ultrason ve dalga tedavisi, UHF ve lazer tedavisi başarıyla uygulanmaktadır. Tüm bu prosedürler bademciklerin hiperemisini azaltmak ve ağız boşluğundaki patojenik mikropların sayısını azaltmak için koruyucu bir şekilde tasarlanmıştır.

Geleneksel tıp yardımcı olmak

Vincent'ın anjininin tedavisi için, tıbbi bitkilerin vücudu üzerindeki yararlı etkilere dayanan birkaç tavsiye vardır. Püs bademciğinden temizle aloe yardımı ile yapılabilir: bunun için yaprak bitkisinin bir kısmı iğnelerden temizlenir, yıkanır ve tüm gece boyunca etkilenen bademciğin yakınında yanaktan ayrılır. Böyle basit bir prosedür 5 gün gibi kısa bir sürede mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ahududu dallarının et suyu, tuz çözeltisi, sarımsak suyu, pancar suyu gibi et suyundaki durulama ile iyi bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Bitkisel şifalı otlar (adaçayı, papatya) ve arıcılık ürünleri (propolis, bal) kullanılarak inhalasyonlar kullanılarak iyi bir terapötik etki elde edilebilir.

Gebelik sırasında Vincent'ın anjina tedavisinde bir dizi özellik vardır:

 • Hastanın kabul edilemez termal etkisi (inhalasyon, fizyoterapi);
 • Et suyu bileşenlerine alerjik reaksiyonları önlemek için durulama sırasında otlar şifa kullanılması tavsiye edilmez;
 • Antibiyotik kullanımı, ilgili hekim tarafından açıkça düzenlenir ve hiçbir şekilde kendi başına durmaz; Bugüne kadar, antibiyotik kullanımının yan etkileri, Vincent'ın anjinadan kaynaklanan olası komplikasyonlardan daha zayıftır;
 • Bioparox ve Gramicidin antiseptik ilaçlar olarak reçete edilir.

Listelenen yöntemler işe yaramazsa, kulak burun boğaz uzmanı bademciklerin kaldırılmasını atar.

Hastalığın önlenmesi

Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina viral bir hastalık olmadığı için, önleme aşağıdaki noktalara indirgenmiştir:

 • Düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin ve derhal ağız boşluğunu ortadan kaldırın: çürük ve periodontitis sıklıkla enfeksiyonun sıcak yatakları haline gelir;
 • Vitamin ve mikro elementlerden zengin gıdalar yemek;
 • Sigaradan kurtulun;
 • Temiz havada günde en az 2 saat kalınız;
 • Bağışıklık güçlendirmek.

Son nokta, kendi içinde zayıflamış bir bağışıklığın kanıtı olan Vincent'ın anginası ile bağlantılı olarak her şeyden önemlidir. Bu amaçla, turunçgillerin kullanımından olumlu bir etki uzun zamandır fark edilmiştir. Gerçek şu ki, C vitamini açısından zengindir, bu da vücudun enfeksiyonlara karşı direncini güçlendirir, yaraları daha hızlı iyileştirmeye ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Ama portakal ve limonlara ek olarak, köpek-gül, deniz topalak, brokoli'de daha fazla C vitamini bulunur. Boğazda açık yaraların varlığı nedeniyle hastalığın alevlenmesi sırasında asidik meyveler kullanılması önerilmez.

Angina Vincent nadir ve karmaşık bir hastalıktır, ancak 4 haftada ülseratif nekrotik tonsilliti tedavi edebilirsiniz. İlaç tedavisine çok uygundur ve fizyoterapi ve bağışıklığın genel güçlendirilmesi ile birlikte komplikasyon olmaksızın gider. Asıl mesele, bir uzmana zaman geçirmek ve kendi kendini ilacı tamamen ortadan kaldırmaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenks kandidiyazı: işaretler, tanı ve tedavi

Kandidiyaz bir hastalıktır, bunun sonucunda larinksin mukoza zarları Candida mantarlarından etkilenir. Çoğu zaman bu hastalık, küçük çocukların veya yaşlıların larinksini etkiler.

Bir çocukta yeşil sümük problemini çözmek için sekiz yol

Burun akıntısı her zaman bela getirir. Özellikle de bebekte ortaya çıktıysa. Rinit uykuya, iştahın kötüleşmesine müdahale eder, çocuk çabucak yorulur, çoğu zaman kaprislidir.