Loading

Angina ve pnömoni aynı zamanda

Sıklıkla, kendimizle ilgili rahatsızlıklarımızla ilgilenmeyi, bir uzmanla istişarede zaman ve enerji harcamayı istememeyi ve doktorların ofisleri altında kuyrukları beklemek ve test yapmak için vakit kaybetmenin acımasız olduğunu gerekçe göstermeyi arzu ederiz. Aynı zamanda, eş zamanlı olarak tanılayıcılar, eczacılar ve terapistler olarak hareket ediyoruz. Sağlığınıza bu tutum haklı mı? Hangisi daha iyidir: Vücudunuzu dinlemek veya bir doktora danışmak için mi? Herkes bu sorulara cevap verir. Ancak, böyle bir sorumluluk üstlenmenin sadece tehlikeli değil, kabul edilemez olduğu durumlar vardır. Bunlar bir çocuğun hastalandığı durumlar.

Hastalık akciğerlerde pürülan süreçlerin hızlı bir şekilde gelişmesi ile karakterizedir, ancak bazen radyografik inceleme ile doğrulanabilen belirgin değişiklikler olmaksızın gerçekleşir. Büyük odak ve küçük odak pnömoni, segmental ve polysegmentary, apse ve apse içermeyen odakları ayırt etmek kabul edilir.

Çocuklarda ve yenidoğanlarda stafilokokal pnömoninin epidemiyolojisi

Enfeksiyonun kaynağı, bir kişinin staphylococcus herhangi bir formu olan taşıyıcı veya hastadır. En tehlikeli olanları üst solunum yolları olan hastalar, çünkü öksürdüğünde, enfekte olmuş mukus ve balgam damlacıkları ile çevreye stafilokok salgılarlar.

Enfeksiyona en duyarlı:

 • yenidoğan çocuklar;
 • ileri yaştaki insanlar;
 • yakın zamanda düşük bağışıklıkla operasyon geçiren insanlar;
 • Yakın zamanda viral pnömoni geçiren hastalar.

Küçük çocuklarda, hastalığın nedeni sadece bakteriler değil, aynı zamanda virüs - influenza, parainfluenza, PC virüsü de olabilir.

Bebeklerde pulmoner inflamatuar sürecin tedavisi karmaşıktır, ancak patolojinin zamanında saptanması ile prognoz uygundur.

Pnömoni 3 aylık bir çocukta nasıl oluyor?

3 aylık bir çocukta, aşağıdaki tiplerde zatürre oluşabilir:

 1. Küçük odak - 1-3 aylıkken görülür. Röntgenogramda bu gibi odaklar tahıllara benziyor. Patolojinin röntgen görüntüsü, yakın mesafede bulunan birkaç küçük odakların varlığı ile karakterize edilir;
 2. Segmental inflamasyon - birkaç segmentte lokalize ve aynı anda birkaç bronşide inflamatuar değişiklikleri karakterize eder. Bu tip bir yaşında bir bebekte görülür ve yüksek bir komplikasyon olasılığı olan ciddi bir seyre sahiptir;
 3. Krupiyal - süreç her iki akciğeri de etkiler. Azaltılmış bağışıklık ile 3-6 ay çocuklarda görülür. Yüksek solunum yetmezliği olasılığı vardır;
 4. Geçiş reklamı - 3 aylık çocuklarda nadiren görülür. Virüsler tarafından kışkırtır.

Çocuklarda pnömoni sırasında 3-4 ay arasında sınıflandırılır:

 • Akut (süre 3-6 hafta);
 • Uzun süreli (6 haftadan fazla süre).

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina ile, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi için karmaşık bir tedavi önerilmektedir. Bu durumda ana terapi olarak, genel ve yerel eylem araçları gösterilir. Bunlardan ilki: antipiretik, anti-enflamatuar ilaçlar, ikincisi - emilim, spreyler, boğazda ağrıyı hafifletme, ağız ve boğazın durulanması için tasarlanmış antiseptik çözeltiler.

Boğazda şiddetli ağrı ve bademcik iltihabında yüksek sıcaklık ile Parasetamol, Panadol, vb. Gibi analjezikler alabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmadan önce, talimatlarını dikkatle okumalısınız ya da daha iyisi- bir doktora danışmalısınız. Uzun süreli kullanımları mide bulantısı, vücudun güçsüzlüğü, ishal, baş dönmesi, nöbet gibi yan etkilere neden olabilir. Benzer belirtilerin ortaya çıkması durumunda, tedaviyi durdurmak ve gerekirse ilk yardım uzmanına hitap etmek gereklidir.

Böyle bir hastalığın semptomları, stomatit anjinası olarak, iki hastalığın tezahürünün belirtilerinin birleşimidir. Yani, bu çeşitli angina belirtileri şunlardır:

 • bademcikler ve ağız boşluğu iltihabı (dil, dudak);
 • dudak ve dil üzerinde yaraların oluşumu, bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar;
 • sıcaklıkta 38-40 ° C'ye kadar artış;
 • yemek sırasında rahatsızlık, dil ve boğaz ağrısı ile kendini gösterdi;
 • sinirlilik ve yorgunluk.

Tedavi yöntemi

Öksürmeye gerek yoktur, çünkü bu bir refleks koruyucu mekanizmadır ve ana hastalıktır. Anjina ile bakteriyemik tanısı doğrulandıktan sonra antibiyotik reçete edilir. Semptomatik rahatlama için antipiretik, duyarsızlaştırma, antiseptik ve analjezik ajanlar reçete edilir.

Anjina eşlik eden viral rinit nedeniyle bir öksürük eşlik ediyorsa, o zaman burun akıntısı tedavi etmek için gereklidir.

Anjin ve stomatit ile ağızları düzenli olarak sterilize etmek önemlidir, durulamalar çok iyi yardımcı olur. Bir doktor tarafından reçete edilen bitki veya ilaçların infüzyonlarını durulama sırasında, ağızda ve boğazda patojenik mikroplar yok edilir ve yıkanır. Bu, diş etleri ve mukozanın durumunu iyileştirir. Diş etlerinde yaralar ve iltihap odakları varsa, daha hızlı iyileşir. Herhangi bir nedenden dolayı durulama yapamıyorsanız, özel spreyler kullanabilirsiniz. Zamanla, tedavi başladı hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Bir kez daha, "Halk ilaçları ile pnömoni tedavisi" makalesini okumanızı tavsiye ederim.

Strelka111 yazdı: Bu gibi şeyler nedir? Pnömoni? Anjin?. Daha önce ağrılı ya da başka bir şey tedavi edilmedi?

Pnömoni şüphesi varsa, X-ışınları gereklidir. Her şey doktorunuzun niteliklerine bağlıdır. Kazara olan bir doktorla şanslı değildik - zatürre dinledi. Onun yanında bir ipucu bile böyle bir şüphenin olmamasıydı. 3 gün kaybettik - ihtiyaç duyulan şeyi tedavi etmediler. Ama bizim bölge çocuk doktorumuz bir keresinde "kötü" hırıltıyı açıkça duydu ve X-ray'a yolladı.

Doktorunuz iyi dinlerse ve zatürree şüphesi yoksa, endişelenemezsiniz.

1) orbital - pus apselerinin birikmesi ve yörüngenin flegmonlarının bir araya gelmesiyle oluşur, irin baskısına bağlı olarak göz küresinin patolojik değişiklikleri, görme kaybına kadar
2) intrakranial - beyinde apse, rinogenik menenjit, hangi zamansız ise, ölüme yol açar.
3) Kavernöz sinüsün trombozu, bunun sonucunda enfeksiyon hızla meydana gelir ve sepsise yol açar.

Sinüzitin klinik resmi

Sinüzitin klinik tablosu, hangi sinüsün inflamatuar süreçte bulunduğuna bağlı olarak biraz farklı olacaktır. En yaygın hastalıkları düşünün.

Sinüzit belirtileri (maksiller sinüs iltihabı):

• ağrı, maksiller sinüs bölgesinde (malar kemik, siyatik bölge) bir ağırlık hissi
• baş ağrısı
• Burun tıkanıklığı, burun solunumu
• buruntan ayrılabilir sıvı, berrak, daha geç viskoz, sarımsı-yeşil renkli ve hoş olmayan bir koku.
• Genel sağlık zayıf, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükseldi

Önit belirtileri (frontal sinüs iltihabı):

• Alnında açıkça yerleşen şiddetli ağrı
• baş ağrısı
• Alın bölgesinde (sinüslerin izdüşümünde) bir şişme vardır, genellikle üst göz kapağına yayılır.
• Burun akıntısı pürüldir.
• nefes darlığı
• zayıflık, ateş

Kafes labirentinin iltihap belirtileri:

• Burun arkasındaki bölgede şiddetli bastırma ağrısı, burun köprüsü
• Aynı işaretler kalır - burun nefes, zor bir doğa, baş ağrısı, ateş burun ayrılmış

Sfenoidit belirtileri (sfenoid sinüs iltihabı):

• Ayırıcı işaret - boyun boynunda, başın derinliğinde, genellikle yörüngede, taçta, tapınaklarda ağrı
• Pratik olarak burun akıntısı yoktur.
• Vücut ısısı artabilir

Neden boğazın iltihaplanmasını zamanında tedavi etmek gerekir?

Anjina komplikasyonları tehlikelidir ve hastanın sağlığı için ciddi sonuçlara yol açar. Şiddetli durumlar, ilgilenen hekim tarafından gözlem yapılmasını gerektirir ve bazen de bir kişinin iyilik halinin bozulmasına yol açarak acil bir şekilde hastaneye yatırılması gerekir. Klinik semptomlar, yaygın enfeksiyonların belirtileri ile kolaylıkla karışabilir. Enfeksiyondan sonra başlatılan koşullar, antibiyotiklerle tedavi edilen zamandan daha fazla zarar verecektir.

Larinksin kızarmasıyla mücadelede tipik zorluklar

Erişkinlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar sıklıkla yanlış veya gecikmiş tedaviye bağlı olarak ortaya çıkar. Akut durumların nedenleri iç organlarda, kronik hastalıklarda, enfeksiyonlarda, travmada iltihap olabilir. Tonsillit, bademciklerin kıvrımlarında yiyecek artıkları birikmelerinin oluşumunda gelişir ve sonuçta klinik semptomların ortaya çıkmasına neden olur: larenksin kızarması, boğaz şişmesi, dil ve gökyüzünde bir plak oluşumu.

Sağlıklı bir yaşam tarzının temel kurallarını izlerseniz, boğaz ağrısı ve semptomlarından sonra komplikasyon basit tedavi yöntemleri ile önlenebilir. İnsanlar çoğu zaman boğazdaki iltihaplara karşı tedavinin yasak temelini ihlal ederler:

 • Sigara ve alkol tamamen hariç tutulur. Tütün dumanı ve etanol molekülleri, laringeal mukoza için sonradan iyi olmaz. Biberle yapılan muamele, şaraptan en iyi şekilde kaçınılabilir - bunun yararı yoktur ve pratik örnekler ile zarar kanıtlanır.
 • Vücudun su-vitamini dengesi gözlenmez. Gün içinde, hastalardan 3 litreden fazla temiz sıvı içmesi gerekir. Ayrıca, taze meyvelerden gelen meyveleri ve meyveleri sıcak bir biçimde kullanmanız tavsiye edilir.
 • Hastalık "ayaklarının üzerine" aktarılırsa, anjinin kendisi ve sonuçları sıklıkla vücudun ağır koşullarına yol açar. Kişi fiziksel olarak çalışmaya devam ediyor, trene biniyor, caddede yürüyor. Tüm inflamatuar dönem, yakın kişilerin gözetiminde yatakta geçirilmelidir.
 • Eğer larinksin takviyesini temizlemezseniz, hasta, akciğerlerin ve mide içine yemek borusu boyunca akan bir enfeksiyondan sağlık durumunun kötüleşmesini bekler. Mantar, plak, antiviral ve antibakteriyel maddeye batırılmış çalkalama veya pamuklu çubukla çözelti ile derhal çıkarılmalıdır.
 • Antibiyotikler bir iç enfeksiyonu öldürmenin tek yolu haline gelir. Fakat anjina ve semptomları, ilaçlarla yapılan bir tedaviden sonra yok olmaz. Bir sünger alır, vücudu sıcağından siler, sıkıştırır. Çoğu zaman insanlar listelenen yöntemlerden birini seçerler.

Anjina tedavisinin karmaşıklığı ve tezahürleri, enflamatuar sürecin şiddetli seyrinde yatmaktadır. Diğer hastalıklarla karıştırılmaması için laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre halsizlik nedeninin belirlenmesi önerilmektedir. Kırmızı boğaz, kimyasallarla zehirlendikten, enfeksiyonlarla enfekte olduktan sonra, rotavirüs yayılmasının sonucu olur. Her durumda, bağışıklık restorasyonuna yaklaşımları, tespit edilen tedavi rejimleri yardımıyla belirtiler kaldırılır.

Solunum sistemi iltihabı türleri

Tehlikeli anjinin ne olduğunu anlamak için, hangi türlerin tezahürleri olduğunu anlamanız gerekir. Enfeksiyonun veya virüsün kaynağına bağlı olarak doktorlar tedavinin ana aşamalarını seçerler. Bakterilerin, hastalığın lokal semptomları olarak adlandırılan insan larenksi üzerindeki doğrudan etkisini ve bir iç inflamatuar sürecin sonucunu ayırt etmek gerekir. İkinci durumda, genellikle semptomları karıştırın ve kendi sebepleri için inşa edilmiş terapi yapmaya başlayın. Bu sadece durumu kötüleştiriyor.

Streptokok veya foliküler anjin yaygındır. Doktorlar genellikle hastalığın sınıflandırmasına devam etmekten çekinmez ve dış belirtilere göre ilaç reçete etmezler. Her türlü boğaz ağrısı konvansiyonel şemalarla iyi tedavi edilir, ancak gereksiz yere rahatsızlık nedeni hakkında bilgi alınmaz. Bu tür önlemler hoş olmayan bir durumun tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olacak ve önleyici tedavi uygulayacaktır.

Herpes formu gibi viral bir enfeksiyon ile, tamamen kurtulmak zor olacaktır. Ancak, kan testlerinden elde edilen bilgiler, gelecekteki yaşamınızı kronik bir hastalığa göre ayarlamaya yardımcı olacaktır. Çocukta iltihap bulunursa, kırmızı boğaz kızıl ya da kızamık gibi rahatsızlıklarla gözlenir. Bu nedenle, kendi tedavinizi yürütmek tehlikelidir, anjinada komplikasyonlara neden olur.

İleri hastalık sonuçları

Angina'nın etkileri vücut üzerindeki etki alanına göre bölünmüştür:

 • Doğrudan bademcikler veya gırtlakta.
 • Vücutta bakteriyel yayılmanın bir sonucu olarak iç organlarda görülen rahatsızlık belirtileri.

İlk grup şunları içerir:

 • Paratonzillit.
 • Üst solunum organlarının apse: Parafarengial veya retrofaringealny.

İkinci grup şunları içerir:

Her bir komplikasyonun belirtileri farklıdır. Hasta bir kişinin basit bir gözlemi, şiddetli koşulların başlangıcı hakkında anlaşılabilir ve zamanında ona yardım edebilir. Boğaz ağrısını tedavi etmek, ilk belirtilerinde başlar ve sonuçları tedaviye göre ayarlamayı unutmaz.

Komplikasyonları tedavi etmezseniz, hatta bir sakatlık alabilirsiniz. Bu nedenle, çocuklara ve yaşlılara gelince, hastalığın olası tüm olumsuz sonuçlarını sağlamak için kliniğe doktora başvururlar.

Uyuşmazlıkları göz önüne alındığında ilaçlar tek tek seçilmektedir.

Anjin akışının yumuşak formunda bile, öngörülemeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlar renal piyelonefrit içerir. Uzun bir hastanede kalmaya yol açan oldukça tehlikeli bir komplikasyon. Vücudun yetmezliği, bakterilerin etkisi altında, vücudun her tarafından lenfatik sistem tarafından boğazdan taşınan virüsler tarafından büyür.

Amigdala'nın pürülan lokal iltihabının tanımı

İşte hastalığın tipik sonuçları, anjin sonrası komplikasyonlar nelerdir. Bademciklerin takviyesi, çoğunlukla, dokuların derin katmanlarına nüfuz ederek gerçekleşir. Bu durum, bademcik iltihabının karmaşık bir formu olarak, paratonzillit olarak adlandırılmaktadır.

Her iki taraftan da nadiren etkilenir, bu nedenle bademciklerden birinde şişlik oluşur. İnflamasyon belirtileri aşağıdaki gibi gözlenir:

 • gırtlak lümeninin düzensiz bir şekilde daralması, bu da yemesi zorlaştırır;
 • ağrı ve şişlik, tükürüğü bile yutmayı önler;
 • boyun palpe edildiğinde, hasta istemsiz bir ağrı çığlığı yapar;
 • yüksek sıcaklık yanmaz;
 • şişmiş boyun başını çevirmeyi önler, rahatsızlık bir gövdenin hareketsiz pozisyonunda görülür;
 • yanlış lokalizasyon ile ağrı veren gözlenen, kulak whine diş kırmak;
 • semptomlar 3 gün sonra yoğunlaşır, apse olarak adlandırılan ciddi bir komplikasyon vardır.

Gelişen anjinin paratonzillit ile etkilerinin son aşaması, mukoza zarının altında pürülan odaklanma gelişmesiyle ortaya çıkar.

Zamanında güçlü antibiyotiklerle tedaviye başlamak önemlidir. Antibakteriyel ilaçlar toksik bileşeni, böbrekleri ve karaciğeri temizleme işlevlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, vücut günde yeterli su ile beslenir.

Kulak burun boğaz uzmanları, boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyeceklerini daha iyi bilirler. Tedavi, bir kişinin hastalığının evresine göre reçete edilir. Şişlik bir damlalık ile temizlemek için gereklidir, ağrı ve boğazda bir yumru hafifletir. Ayrıca, koşul, kanın sıvı ile doymasıyla kolaylaştırılır. Aynı zamanda vitaminler, antipiretik ajanlar eklenir. Toksik maddelerin konsantrasyonunu azaltır.

Bıldırcınların iç bölgelerini bir neşter ile açarak geniş çaplı bir takviye operasyonel bir şekilde önlenmelidir. Apse sabit relapslarını gözlemlerken, etkilenen dokunun bakteriyel içerikler ile birlikte uzaklaştırılması, bir sonraki zararlı mikroorganizma büyümesini dışlamak için takip edecektir.

Apse paratonzillita (boğaz ağrısı) bir sonucu olan seçkin parafarengialny olduğunu. Sadece amigdala iltihap değil, bakteriyel ortam kas dokusu, lenf düğümleri yakalar. İkincisi boyunca tüm organizmanın tüm vücudu bağlayan kanallar boyunca enfeksiyonu başlar.

Abscess retrofaringealny larengeal bölgede farklılaşır - phauseal dokuda pus oluşur. Bir çocuğun organizması böyle bir komplikasyona yatkındır. Bu, boğazın yumuşak dokusu ile hala şekillendirici gövdeye bağlıdır.

İnflamasyonda uzak lezyon tipleri

Komplikasyonlar boğaz ağrısından uzak olabilir. Akut anjinanın sonucu romatizmadır, yetişkinlerde ve yaşlılarda daha yaygındır. Kalp kası çeker - hastalığa romatizmal kardit denir. Acı bir durumun belirtileri şunlardır:

 • Vücudun genel halsizlik;
 • Fiziksel egzersizler yaparken hızlı yorgunluk, yürürken dispne ortaya çıkar;
 • Boğaz ve boğaz ağrısının kızarıklığının ortadan kalkmasından sonra kararlı yüksek sıcaklık;
 • kalbin bölgesinde sertlik ve ağrı görülür;
 • dışsal manifestasyonlar olur: kırık yüz taklit, hassas hareketleri gerçekleştirmek zordur - yazmak, sinir gerginliği büyür.

Boğaz ağrısı varsa, bir komplikasyon gelmek zorundadır. Derecesi birçok faktöre bağlı olacaktır: bağışıklık durumu, bir kişinin yaşı, beslenme. Bu nedenle, boğaz ağrısının sık görülen sonuçları, eklemlerde ağrı, kemiklerin kırılması, böbreklerin bozulması nedeniyle lumbar bölgedeki kırıklıktır. Angina, zamanla kanın seyreltilmesiyle önlenebilen, kadınlarda tromboz gelişimini tetikler.

Akut anjin, bacakların, yüzün, vücudun diğer bölümlerinin ödem gelişmesine yol açar. Hastalık glomerülonefrit, ek yardım olmaksızın birkaç gün sonra ortaya çıkan sık görülen bir komplikasyondur. Bununla birlikte, bu günlük yaşamda rahatsız edici koşullar getirir. Vücuttaki artan protein nedeniyle kan basıncını arttırır, bu kişiden zayıf hisseder, bir baş ağrısıdır.

Glomerülonefrit tanısı, idrar ve kan analizi ile gerçekleştirilir. Birincisinde, artan protein konsantrasyonları bulunurken, ikincisi eritrositlerin seviyesi değişir. Anjinadan sonra böbreğin komplikasyonu hala antibiyotiklerin yan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Belirtiler, ilacın ana maddesi vücuttan salınana kadar devam eder.

Anjina sonucu artrit - eklem hastalığı gelişir. Dizler alanında, dirsekler güçlü bir şişlik vardır. Sıklıkla, hastalar kollarını esneme veya esneme sırasında akut ağrıdan şikayet ederler. Enflamasyon bölgesi ısınır ve bu da palpasyonla belirlenebilir. Yerel anti-enflamatuar ilaçlar ile elde edilen komplikasyonu çıkarın: merhemler, jeller, enjeksiyonlar. Nadiren iç boşluğun temizlenmesi için etkin bir yöntemdir.

Sepsisin nedeni anjinadır, erişkinlerde ortaya çıkan sonuçlar, pürülan bir yapının ciddi bir komplikasyonuyla ifade edilir. Böyle bir hastalık, takviyenin kanala girmesi nedeniyle oluşur. En çok tahmin edilemeyen yerlerde kalan enfeksiyon, tüm vücutta dolaşmaya başlar.

Hastanın olabilmesi için, vücudun genel bir arıtılması gerekir. İnflamasyonu antibiyotiklerle tedavi etmek için hastanede bir damlalık. Çalışan vakalar genellikle ölümle sonuçlanır.

Diğer hastalıkların gelişimi nasıl önlenir?

Angina'nın tamamen iyileşmesi gerekiyor. Sonuçlar kaçınılmaz olarak vücutlarına dikkatsiz olan kişilerde ortaya çıkar. Yüksek vücut ısısı periyodunda bacaklarda tutarak, kalp her şeyden önce acı çeker. Zayıf hale gelir, telafisi mümkün olmayan verim kaybı olabilir.

Sağlığı korumak için, aşağıdaki provoke edici faktörleri ve eylemleri önlemek için boğaz ağrısı sırasında tavsiye edilir:

 • Hasta bir kişi ile yakın temas halinde harcamayın.
 • Vücudu soğuk havalardan koruyun, kızar. Yaz aylarında bile bir organizmanın indirgenmiş koruyucu işlevi olan insanlarda bir anjin vardır.
 • Bağışıklık düzeyini takip edin: vitaminleri alın, serpiştirmeyle birlikte tatlı bir topuz yerine meyve seçin. Füme ürünler, karbonhidratlar bakımından zengin yağlı yiyecekler hariç tutmaya çalışır.
 • Fiziksel stresin, ilgilenen hekimle kararlaştırılması önerilir. Herkes halterde işe yaramaz.
 • Alerjenle kararlaştırıldığı şekilde alerjenleri hariç tutun. Angina genellikle burundaki kalıcı soğuk yüzünden provoke edilir. Ayrıca gıda, kimyasallar veya kirli havaya olumsuz bir tepki olarak ortaya çıkar.

Anjina ile reçete edilen tedaviye sıkı sıkıya bağlı. Tedavi süresince sadece sıcak içecekler ve yiyecekler tüketilir. Dondurma ve alkol yasaklı maddeler listesinde yer almaktadır. Durulama, larinkste bakterilerle savaşmanın ana yöntemidir. İç enfeksiyon antibiyotiklerle öldürülür, daha düşük dozlarda önleme sırasında da kullanılır.

Vücut zayıflayana kadar, anjina ile mücadelede kendi tedbirleri tetiklenir. Çoğu zaman insanlar evde iltihapla baş edemediklerini bulurlar. Boğazda ağrının uyumasına izin vermeyin, yemek yiyin, yatakta terapi yapın. Bu tür durumlar acil tıbbi yardım gerektirir. Tedavi hastanede devam edecek.

Düzenli olarak tarifleri ile vücudu desteklemek için tavsiye edilir. İçinde maddeler vardır: bal, sarımsak, soğan, otlar. Bunlar sonbahar-kış döneminde her masada boğaz ağrısına karşı ana maddelerdir. Aç karnına, bal ve zeytinyağı bir kaşık karışımı içerken, önemli bir mikro besin oluşturun. Bu ürün hem lezzetli hem de kullanışlı.

Eğer anjinin önlenmesini dövüşün diğer pozitif varyantlarıyla birleştirmek için ortaya çıkarsa, etki sadece artacaktır. Böylece banyodaki periyodik yürüyüş, solunum sistemi fizyoterapi prosedürleri ve atletizm nedeniyle bağışıklık korunur. Sağlık-hijyenik normları ve sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarını gözlemlemek için, o zaman beden kendi güçleri tarafından herhangi bir enfeksiyonla başa çıkacaktır.

Zatürree sonrası anjina. Septic boğaz ağrısı. Sindirim sistemi toksik aleukia.

Septic boğaz ağrısı Akut, yüksek ateş, hemorajik döküntü, boğazdan kanama, burun, diş etleri ve nekrotik boğaz ağrısı. Bu hastalığın son işareti aslen yanlış adı "septik angina" verildi.

Etiyoloji ve patogenez. Modern kavramlara göre, alimenter-toxic aleukia, belirli bir etiyolojiye sahip özel bir agranülositoz tipidir. Genellikle, hastalığın nedeninin, kışla kışı tahılların (darı, buğday, çavdar, vb.) Kullanımı sonucu gelişen gıda toksikozu olduğuna inanılmaktadır. Hastalığın bu formu, çoğunlukla kırsal nüfus arasında bulunur. Ana etiyolojik faktör şu anda, kışkırtılmış tahıllarda bulunan ve deneyde agranülositozun tipik bir resmine neden olan kumarin benzeri bir toksin olarak kabul edilmektedir. Ayrıca düşünülebilir o septik anjin patogenezi çeşitli faktörlerden özetlenebilir etkisi etkiler de: aşırı-soğuk tahıl alanlarında, şımarık yiyerek) zehirlenme toksin; b) avitaminosis C ve B; c) sekonder enfeksiyon. Son dönemde hastalık septik hale gelir.

En tipik besin-toksik aleukia agranülositoz gelişimi, boğazın nekrotik lezyonları ve trombositopoezisin ihlali ile kemik iliğinin tahrip edilmesidir.

Aleukia'nın seyri ve semptomları.

Dört aşama vardır hastalığın seyri. İlk aşama toksinin (3-9 gün) direk etkisidir. Zehirli tahılların kullanımından hemen sonra akut stomatit fenomeni ile karakterizedir. Bunun için gastrit ve enterit semptomları çok yakında birleşir. Bu süre boyunca, hastayı incelerken, ağız mukozası, diş eti iltihabı, stomatitin keskin bir hiperemi olduğunu söyleyebiliriz. İlk 1-4 günde lökositlerin sayısı biraz azalır, nötropeni ve trombopeni not edilir. İkinci aşama lökopiktir. Bu sürenin süresi 2 ila 8 hafta ve hatta 4 aya kadardır. Hastalar halsizlik, halsizlik, kognisyon, çarpıntıdan şikayet ediyorlar. Öğrenciler genişlemiştir. Deri hemorajileri not edilir. Ağız boşluğunda değişiklikler korunur. Dinamik kan testi ile löko-eritro trombopoeziste ilerleyen depresyon saptanmakta ve granülosit miktarı azalmaktadır. 1 mm3 kandaki lökositler yaklaşık 2000-3000'dir. Üçüncü aşama, hastalığın başlangıcından 2-3 hafta sonra tedavi olmadığında gözlenen belirgin klinik fenomenlerin (anjinal hemorajik) aşamasıdır. Genellikle ağız ve boğaz (nekrotik anjin için), kanama meydana, purpura bir görünümünde, nekroz hızlı bir gelişme ile karakterize edilir. Sıcaklık büyük rakamlara ulaşır. Hastanın genel durumu keskin bir şekilde bozulur. Hastalık genel epidemik fenomenlerin arka planında ortaya çıkar. Kanda keskin değişiklikler vardır: lökositlerin sayısı azalır ve 1 mm3'te birkaç yüze ulaşır, periferik kandaki granüler lökositler nispi lenfositozla hemen hemen hiç yoktur (% 80-90). Trombosit sayısı 1 mm3 veya daha az olan 50.000'e düşer; ROE hızlanır. Dördüncü aşama iyileşme evresi ve olası komplikasyonlardır (10-14 gün). Başarılı bir tedavi durumda sıcaklık, lökosit sayısı, nekrotik hemorajik ve septik fenomenlerin kaybolma artış azalması ile karakterize edilir. Ancak, kukuleta, daha yavaş yavaş normalleşir: trombopoezi, örneğin, 4-6 ay içinde restore edilir.

Komplikasyonların en yaygın odak noktası zatürree ve yüksek lökositoz ile ortaya çıkan çeşitli takviyeler (flegmon, lenfadenit, tromboflebit). Farklı bir orijinli nekrotizan anjina olasılığı için ayırıcı tanı hatırlanmalıdır.

görünüm kanın resmine ve vücudun genel durumuna bağlıdır. Hastalığın ilk evrelerinde, kışı yapılan tahılların gıdadan dışlanması ve yüksek kalorili ve güçlendirilmiş yiyeceklere geçişi daha cesaret verici bir durumdur.

Aleukia tedavisi.

Tedavinin ilk ölçüsü Kışla yapılan tahıl yemenin katı bir yasağıdır. Akut gıda zehirlenmesinin ilk fenomeninde, mideyi sıcak kaynamış suyla yıkamak ve bir müshil (tercihen tuz) vermek gereklidir. Günlük oruçtan sonra, tahriş edici olmayan yiyecekler reçete edilir (çorba, et suyu, et suyu, kissel, beyaz peksimet); zehirlenme fenomeninde, askorbik asit ile glukozun intravenöz sokulması gösterilmiştir.

Ikinci aşamada nedeniyle tekrar macun veya sıvı formda, tahriş edici olmayan gıda belirlemek ağız boşluğu içinde oluşan nekrotik prosesler için protein, yağlar, karbonhidratlar ve vitaminler açısından zengin ve üçüncü gıda belirler. Kan vitaminler yüksek dozlarda tatbik transfüzyon (en az 5 kez 1 günden 100- 150 mL) uygulanması önerilir: askorbik (günde 0.2-0.3 g) ve nikotinik asit (0.06 g 0,03- gün). Anjinal ve septik aşamada penisilin kullanılır (günde 600.000-800.000 ünite).

Hemorajik fenomen ile günde 30-40 mg ve diğer hemostatik ajanlar için vitamin K (vikasol) reçete. Ağız boşluğuna dikkat etmek için dikkatli olunmalıdır.

önleme kalitesiz tahılların geri çekilmesi ve yerine kullanılabilmesidir. Bir hastalık meydana geldiğinde, hafif lökopeni olan tüm kişiler kaydedilmeli ve ciddi lökopeni olan kişiler hastaneye yatırılmalıdır.
Şu anda, bu hastalık meydana gelmez.

"Angina ve angina komplikasyonları" konusunun içeriği:
1. Angina agranülositik. Agranülosit anjina belirtileri, tanı ve tedavisi.
2. Septik boğaz ağrısı. Sindirim sistemi toksik aleukia.
3. Lösemide anginosis. Lösemi ile boğaz ağrısı belirtileri.
4. Panmyelophthisis'te anjina. Simanovsky-Plaut-Vincent ülseratif film anjina veya angina.
5. Anjina komplikasyonları. Çocuklarda anjinin en sık görülen komplikasyonları.
6. Anjinin profilaksisi. Çocuklarda anjinin önlenmesi için ana önlemler.
7. Paratonlesiller apsesi. Medial apse.
8. Paratonsillar apsenin patolojik anatomisi. Paratonsillar apse çeşitleri.
9. Paratonsillar apsenin işaret ve kliniği. Paratonsillar apsesinin seyri.
10. Paratonsillar apse tanısı. Parathonsillar apse tanısı.

Boğaz ağrısı tedavi etmezseniz ne olabilir?

Bademciklerin bademcik iltihabı her zaman bakterileri uyarır. Bakteriyel bademcik iltihabının tedavisi, zorunlu antibiyotik kullanımını gerektirir, aksi takdirde, aralarında bir dizi tehlikeli hastalık gelişebilir;

 1. kalp hastalığı
 2. eklemler, lenfoid ve bağ dokusu
 3. solunum yolu,
 4. gastrointestinal sistem
 5. boşaltım sistemi
 6. endokrin sistemi
 7. kulak ve gözler üzerindeki komplikasyonların yanı sıra.

Pürülan anjina, streptokok veya stafilokoklar olmak üzere, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca, komplikasyonlar sadece sağlık için değil, genel olarak yaşam için tehlikeli olabilir.

Angina'nın ne kadar tehlikeli olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Kalp hastalığı

Tehlikeli pürülan anjina nedir? Etkili tedavinin temel tehlikesi, boğaz ağrısı sonrası kalbin bir komplikasyonudur.

Yeterli bir tedavi olmaksızın transfer edilen anjinadan sonra, kalpte komplikasyonlar gelişebilir:

 1. aritmi - kalp rahatsız bir ritim ile çalışırken bir hastalık;
 2. endokardit - kalbin iç kabuklarında meydana gelen bir inflamatuar süreç;
 3. miyokardit - miyokardın iltihaplanması.

Anjinadan sonra kalbin komplikasyonları insanlar için ölümcül bir tehlikedir.

Eklem, bağ ve lenfoid doku hastalıkları

Sıklıkla, benzer alanlarda angina komplikasyonları şöyle ifade edilir:

 1. skleroderma - aşağıdaki belirtilerle karakterize olan bağ dokusu hastalığı: deri, iç organlar ve kas-iskelet sistemi hasarı (kabalaşma);
 2. anjinadan sonra romatizma - bağ dokusunun streptokoklardan, genellikle kalp, damarlar ve eklemlerden etkilendiği bir durum;
 3. sistemik lupus eritematozus (ya da Liebman-Sachs hastalığı) - bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelere karşı çalıştığı, yapılarına zarar verdiği bağ dokusu ve kan damarlarının affı.

Eklemlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları hatırlamak, artrit hakkında konuşmak gerekir - onların yenilgi ve deformasyon. Tedavi edilmeyen anjina sonrası eklemler kırılgan ve ağrılı hale gelir, kontrolsüz çoğalmaya bağlı doku boyutlarında artış.

Özellikle eklemler romatoid (romatoid) artriti deforme eder.

İntravenöz boğaz ağrısı sonrası lenfatik sistem, patojenik bakterilerin bunlara girmesi nedeniyle lenf nodlarında meydana gelen bir lenfadenit olan lenfadenitten muzdariptir. Lenfadenit semptomları, antibiyotiklerin yardımıyla üretilen lenf düğümlerinin inflamasyonunun gelişmesini provoke eden bir hastalığın ortadan kaldırılmasıyla tedavi edilir. Yardımcı ajanlar olarak antiinflamatuar ilaçlar, antihistaminikler veya antiviral ajanlar paralel olarak kullanılabilir. Hastalığın ciddi gelişimi durumunda, lenf nodunun çıkarılması gerekebilir.

Solunum sistemi

Anjina'nın etkileri ayrıca bronş ve akciğerleri de etkileyebilir. Özellikle pnömoni, bronşit veya astım gelişimi.

Pnömoni veya insanlarda pnömoni, akciğerlerde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Anginada bağımsız bir hastalık ve komplikasyon olarak gelişir. Tedavi ihmal edilirse ölümcül bir sonuç doğabilir.

Bronşit şeklinde pürülan anjina komplikasyonları, bronşiyal membranda ortaya çıkan inflamatuar süreçlerdir. Güçlü bir uzun öksürük ile karakterizedir.

Astım şeklindeki anjinadan kaynaklanan komplikasyonlar şiddetli boğulma ataklarıyla kendini gösterir. Enflamatuar sürecin meydana geldiği bölgeye bağlı olarak semptomları bronş kaynaklı veya kardiyak olabilir.

Çocuk larenjitin ardından larenjistin görünümünü dışlamaz.

Sindirim sistemi hastalıkları

Gastrointestinal sistemdeki anjina sonrası olası komplikasyonlar şöyle ifade edilir:

 1. gastrit - mide mukozasının iltihaplı bir hastalığı olup, epitel dokusunun yeniden canlandırma işlevinin ihlali ve bunun ardından lifli yer değiştirmesi, mide ve sindirim sisteminin ciddi şekilde bozulmasına yol açar;
 2. kolit - patojenik mikroorganizmaların girişine bağlı olarak gelişen kolon zarlarının iltihabı;
 3. mide ve duodenumun ülseratif lezyonları - ana semptomu epigastrik bölgede hassasiyettir;
 4. duodenit - duodenumda iltihaplanma, yani mukoz membranında.

Boşaltım sistemi

Çocuklarda ve erişkinlerde anjina sonrası komplikasyonlar sıklıkla böbrekleri etkiler. Bu piyelonefrit ve glomerulonefrit olarak ifade edilir.

Piyelonefrit, lomber bölgede ağrı ve yüksek ateş ile karakterize böbreklerin bakteriyel tutulumudur. Uygun tedavinin yokluğunda böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Glomerülonefrit - yetişkinlerde ve çocuklarda anjinin bir komplikasyonu olarak, böbreklerin yapısında glomerulusun (glomerül) bakteriyel hasarı.

Böbreklerde anjina sonrası komplikasyonlar böbrek yetmezliğinin korkunç bir gelişmesidir - metabolik bir bozukluğa yol açan geri dönüşümsüz bir durumdur.

Gözler ve kulaklar

Gözler ve kulakları hangi komplikasyonlar etkileyebilir?

Anjinanın göze komplikasyonu, konjonktivit ve aynı zamanda blefarittir.

Konjonktivit, göz mukozasının bakteriyel iltihaplanmasıdır.

Blefarit - altın staphylococcus aureus tarafından kışkırtılmış göz kapağı kenarlarının iltihabı. Ulaşılması zor olan iltihaplanma nedeniyle tedavi edilmesi çok uzun ve zor.

Kulakları etkileyen pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları - bu otit ve işitme güçlüğüdür.

Otitis, dış, orta veya iç (labirentit) olarak ayırt edilebilen, kulak iltihaplı bir hastalıktır.

Parathonsillar apse

Yeterli etkili prosedürlerle, bademciklerin pürülan enflamasyonu, amigdalanın yakınında büyüyen bir apse formunda bir komplikasyon oluşturabilir. Bu apseye parathonsillar apse veya paratonzillit denir. Semptomları, antibiyotik ilaçlarla iltihaplanmanın ilk aşamasında tedavi edilir, ancak apse sabit olarak büyürse, onu açmak ve temizlemek için bir operasyon gereklidir.

kan zehirlenmesi

Sağdaki en tehlikeli sonuç, sepsis olarak kabul edilir. Sepsis, bir mikroorganizmanın (streptococcus, staphylococcus) kanı ve tüm vücudu tarafından ölümcül bir enfeksiyondur. Tedavi hala mümkün ise, yoğun bakım ünitesinde antibiyotik, sorbentler, glukokortikosteroidler, trombosit infüzyonları, plazma, elektrolitler, reo- ve polioğluin yardımı ile gerçekleştirilir. Oksijen tedavisi ve bozulmuş iç organların düzeltilmesi de reçete edilir.

Sonuçları Önlemek

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

 1. Anjina komplikasyonlarını önlemek için, öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanı için tedaviye başvurmanız ve antibiyotik tedavisinden vazgeçmeniz gerekmez. Bu, bademcik iltihabı bakteriyel bir provokatörünü yok edebilen ve yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası gelişebilecek olan insan komplikasyonlarının güvenliğini sağlayan antibiyotiklerdir.
 2. Ayrıca, akut tonsillit, antibiyotiklerin seyrinin tamamlanmadığı durumlarda bir komplikasyon verir. Streptokok enfeksiyonu genellikle 10 gün süreyle tedavi edilir, stafilokok sadece 2 haftalık bir kurstan sonra verilebilir. Bu nedenle, bu sonuçlardan kaçınmak için, doktorun önerilerini dinlemeniz ve iyileşmenin başlangıcıyla antibiyotik almayı bırakmamanız gerekir.
 3. Hastalıkların önlenmesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tabii ki, tabii ki, bağışıklık sistemini önemli ölçüde tüketebilir, bu yüzden pür bir diyette bile rasyonel ve zamanında yemek yemek önemlidir; Rasyonel beslenme imkansız ise vitamin-mineral kompleksleri almak; Sigarayı bırakmak ve alkol içmemek, ayrıca antibiyotiklerle uyuşmamak.
 4. Larenjitin etkilerinden kaçınmak, yeterli lokal tedaviye yardımcı olacaktır. Yerel antiseptikler, özellikle antibiyotik bileşenleri veya alkol içerenler ile aşırıya kaçmamak önemlidir.
 5. Hastalığın başarılı bir şekilde tamamlanmasına, sadece antibiyotik tedavisine değil aynı zamanda yatak istirahatına da güven verir. çünkü anjina ve sonuçları kas-iskelet sistemine cevap verebilmekte, tedaviyi yatay pozisyonda yapmak daha iyidir.

Pnömoni sonrası angina

Boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Çoğu zaman insanlar anjin sonrası komplikasyonların tehlikeli olabileceğini düşünür, ancak yaşamın temposu hastalığa karşı bir önyargı oluşturur. Bir kişi, boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları beraberinde getirir ve hastalığı "bacaklarda" bir kez daha aktarır.

Angina gibi bu tür sinsi bir enfeksiyöz hastalık sadece semptomlarıyla değil, aynı zamanda olası sonuçlarla da hoşnutsuzdur. Nadir durumlarda boğaz ağrısı olan hasta bir hastalık izni alır, daha çok tıbbı içmek ve işyerine gitmek zorundadır. Bu tür eylemler, hastalığın sonuçlarıyla doludur ve hayatının geri kalanında hastalığın sağlığını etkiler.

Angina hakkında gerekli bilgiler

Angina belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, insanların büyük bir kısmının bu hastalığın gökteki bademcik iltihabı ile karakterize olduğunu ve yüksek ateş ve boğaz ağrısı eşlik ettiğini anlıyoruz. Sadece herkes, çocuklarda veya yetişkinlerde ortaya çıkan anjinin ciddi komplikasyonlara neden olabileceğini fark etmez.

Bir anjina ortaya çıktığında, hasta normal olarak yutamaz, iştahını kaybeder, vücut ısısı yükselir, genel halsizlik ve zehirlenme yaşar. Ve, eğer hastalığı iyileştirmemek için, özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olan kişilerde oldukça ciddi sonuçlar doğuracaktır. Bu, tam bir iyileşme yanılsamasıyla bile olabilir.

Bununla birlikte, hastalığın zamanında teşhis edilmesi ve uygun tedavi ile hastalık, vücut için herhangi bir sonuç olmaksızın ortadan kaldırılır. Sadece hafif bir hastalık durumunda çalışan işçi sınıfı, riniteyi bozmamaya çalışır ve ilacı içtikten sonra işe gider. Bu, anjinayı bilmeyen insanların böbrekleri, karaciğeri öldürebilmeleri, kronik bademcik iltihabına neden olabildikleri, bir dizi kalp rahatsızlığı, romatizma ve diğer hastalıkları kışkırtır. Bu hastalık nedeniyle pastel rejime ve tedavi eden doktorun önerilerine uyulmasını gerektirir. Ödemi ve boğaz ağrısını gidermek için antiseptik ve durulama ve inhalasyonlar kullanmak mümkündür, ancak doktor tarafından reçete edilen ilaçlar hastalığın tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Angina kalbe ve eklemlere ne gibi zarar verir?

Sıklıkla anjinin komplikasyonları organ patolojilerine neden olur ve kalp bir istisna değildir. Komplikasyonların sonucu, kalbin romatizması veya hatta yardımcısı olabilir. Çoğu zaman bu, antikorlar proteinlerini yok ettiğinde, bağ dokusu düzensizleştiğinde olur. Romatizmanın ortaya çıkması nedeniyle, vanaların çalışması kararsız hale gelir ve kalp hastalığı gelişir.

Ayrıca, angina inflamasyon ve kalp hasarı (miyokardit) gelişmesi nedeniyle tehlikelidir. Miyokardit belirtileri, aritmi, kalpte ağrı, boyunda damarlarda artış, bacaklarda şişme ve nefes darlığı ile karakterizedir.

Yukarıdaki tüm komplikasyonlar birkaç hafta önce "bacaklarda" anginadan sonra ortaya çıkabilir.

Romatizma hem kalp kapakçıklarında hem de bağ dokularında ortaya çıkabilir. Boğazların eklemlerdeki etkisi, kalp kapakçıkları ile aynıdır. Romatizma, beta hemolitik streptokokların kan içerisine sindirilmesine bağlı olarak gelişir.

Eklemlerin romatizması, akut ağrı, şişlik, etkilenen eklem bölgesinde ciltte kızarıklık ve bazen yüksek ateş ile karakterizedir. Bazen bazı eklemlerin üzerindeki semptomlar, diğerlerinin üzerinde, dalga benzeri bir yenilgi nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, hasta sadece ilaçlı ilaçlar değil, aynı zamanda fizyoterapi seanslarıdır.

Angina diğer organları nasıl etkiler

Aktarılan hastalık, piyelonefrit ve glomerülonefrit gibi böbrek hastalıklarını provoke edebilir.

Piyelonefrit, üre, irin ve doku çürümesi ürünleri ile dolu, vücuttaki boşluklar ile renal iltihap, pürülan yıkıcı - böbrek iltihabıdır.

Glomerülonefritin ortaya çıkışı böbrek yetmezliğine ve acil medikal tedaviye ve muhtemelen böbrek transplantasyonuna neden olur. Pyelonefrit ve glomerulonefrit, lomber bölgede artmış vücut ısısı ve ağrılı duyumlar ile eşlik eder.

Hasta antibiyotik tedavisini tamamlamamış veya semptomların yokluğu nedeniyle devam etmediğinde, birkaç gün sonra hastalık paratonzillit şeklinde geri dönebilir. Bu süre boyunca, hasta, normal anjinadan farklı olarak, sadece yutulduğunda değil, kalıcı olan yüksek sıcaklık ve boğaz ağrısından endişe duymaktadır.

Angina larinksin şişmesini, maksiller sinüslerde enfeksiyondan sonra sinüzit veya sinüzit gelişimini tetikleyebilir.

Ayrıca, bu hastalık orta kulak veya labirentitin orta kulak iltihabının gelişmesine katkıda bulunabilir. Lenf nodları, tiroid bezi veya beyin zarları iltihaplandığında, daha tehlikeli bir komplikasyon olan menenjit gelişmesidir. Lenf düğümlerinin iltihaplanması, hastanın şiddetli ağrı nedeniyle boynu hareket ettirmesi zorlaşır ve zehirlenme iştahsızlık, uykusuzluk ve hatta bilinç kaybına yol açar.

Çocuklar için komplikasyonlar daha tehlikeli

Retrophaengeal apse, çocuklarda anjinin çok tehlikeli komplikasyonlarından biridir. Bu hastalık, vertebral bölgede ve arka faringeal bölümün bir apsesi ile karakterizedir. Bu aralıkta, küçük çocuklarda normal fizyolojik değişiklikler nedeniyle altı yıla kadar ortadan kaldırılan lenf düğümleri bulunur. Bu hastalık tehlikelidir çünkü boğulmaya neden olan solunum fonksiyonlarının ihlali anlamına gelir. Bu lenf nodlarının kayboluşundaki fizyolojik değişiklikler nedeniyle, erişkinlerde bu tür komplikasyonların ortaya çıkması söz konusu değildir. Hastalığın boğulmasına neden olmasını önlemek için bazen pürülan apseyi açmak için acil bir operasyon gereklidir.

Ayrıca, çocuklarda angina gecikmesi ya da eksik tedavisi kalp hastalığının gelişmesine yol açabilir. Komplikasyonları önlemek veya komplikasyon riskini en aza indirmek için, çocuklar ve yetişkinler aşağıdaki koruyucu önlemleri almalıdır:

 1. Boğazdaki ağrı ortadan kaldırıldıktan sonra, durulamaların hala bademciklerin enfeksiyondan temizlenmesi ve kanın organların geri kalan kısmına yayılmasını engellemeye devam etmesi gerekir.
 2. İyileştikten sonra tekrar hastalanmamak çok önemlidir. Bunun nedeni, soğuk havalarda yürümekten ve büyük gıdalarda soğuk yiyeceklerin kullanılmasından kaçınmaktır.

Kalite tedavisinin uygulanması ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılması için yatak istirahatine uyulması ve sadece doktor tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Çocuklarda Angina - tedavi, belirtiler, işaretler, fotoğraf


Anjin - akut enfeksiyon hastalığı, bademcik (farinks, dil, damak ve boru) iltihabı vardır. Sıradan mikroorganizmalar - streptokoklar, stafilokoklar, nadiren diğer patojenik bakteriler ve virüsler (pnömokok, adenovirüs, Frengi, mantar florası) yayılma için elverişli bir ortam olduğunda - hipotermi, viral enfeksiyon, kötü beslenme, fazla çalışma, anjin etkeni çocukta vardır, tedavi olan bağlıdır enfeksiyöz ajanın türü, enflamatuar sürecin şiddeti, hem de çocuğun yaşı. Bir çocukta angina tedavisinde nasıl - bu makale.

Çocuklarda anjin nedenleri

sonbahar-kış sezonunda çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biri - bir boğaz ağrısı. Bir çocuk yemek veya şehir dışında nadiren açık havada değil, çok faydalı ürünler yiyor yoksa, aktif fiziksel eğitimin düşkün değildir, soğuk durumdaki bir çocuk için bağışıklık sistemi ve herhangi hipotermi için büyük bir stres, soğuk, dondurma veya soğuk içecek soğuk ayaklar - daha kesin olarak bademcik boşlukları, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını yol açar. Yani, bu durumda provoke faktörler şunlardır:

 • Çocuğun yerel bağışıklığını zayıflatması, yani bademciklerin bariyer işleviyle başa çıkmamasıdır - aşırı çalışma, irrasyonel, yetersiz beslenme
 • viral enfeksiyonları transfer - SARS, influenza, parainfluenza
 • angina gelişimi için başka bir seçenek, örneğin, çocuk sinüzit veya sinüzit, otit, çürük veya adenoidler varsa, başka bir organda bir iltihap kaynağı olarak hizmet edebilir.
 • Genel veya lokal hipotermi, düşük sıcaklık veya soğuk içecek ve yiyecek uzun süre çocuğu bulma yani

Dahası, bir hasta ile yakın temas içinde bir çocuk havadaki damlacıkları tarafından bulaşmış olabilir, ortak bir yemekler veya enfekte gıdalar yoluyla, öksürük ve hapşırma yoluyla dışarıdan nüfuz yani bakteriler (bkz. Gıda çocuklarda belirtileri zehirlenme).

Uygun olmayan tedavisi kronik bademcik iltihabı yol açabilir ve uyarıcı anjin olabilir - Streptococcus dönüş alerji, romatoid artrit, böbrek hastalığı, kan damarları, kupa olarak 100 den fazla farklı tehlikeli hastalıklar kışkırtır içinde. En kısa sürede çocuk uyarı işaretleri başlar başlamaz, hemen bir doktora danışmalısınız ve sadece kırmızı boğazın halk ilaçları tedavisi güvenmeyin.

Çocuğun hastaneye yatırımı ne zaman gereklidir?

 • Eşzamanlı hastalıklar - böbrek yetmezliği, diyabet, kan pıhtılaşması, vb.
 • Komplike anjina - flegmon boynu, apseler, romatizmal kardit.
 • Şiddetli çocuklarda zehirlenme - konfüzyon, solunum yetmezliği, ateş düşürücü ateş, kusma ve mide bulantısı, kramp vurmaya değil.
 • anjina çocuklar bir yıl altında, birçok doktor kuvvetle hastanede tedavi önerilmektedir, ancak karmaşık olmayan boğaz ağrısı iyi evinde tedavi edildiğinde (çocuk sessiz bir ortamda, hastane enfeksiyonu katılma olasılığı yoktur, evde).

Çocuklarda angina tipleri ve semptomları

Bademciklerin ne kadar derinlemesine iltihaplandığına bağlı olarak, çocuğun tıpta birkaç çeşit anjina vardır:

 • catarrhal angina (bugün için anjina olarak kabul edilmez, akut bir farenjittir)
 • lacunar boğaz
 • foliküler boğaz ağrısı
 • fusospirochetal

Ayrıca sınıflandırılmıştır:

 • Genel anksiyete ile anjinalı angina - angina ve faringeal halka dokuların lezyonlarının bulguları
 • İkincil anjina - kızıl, difteri, çocuklarda bulaşıcı mononükleoz, vb yanı sıra kan hastalıkları - -. Agronülositoz, lösemi ve diğer bazı akut bulaşıcı hastalıkların bir arka planı ortaya çıkar.
 • Spesifik anjina - fungal lezyonlar, spirochaeta.

Patojene bağlı olarak, inflamatuar süreç şu şekilde sınıflandırılır:

 • bakteriyel (difteri, streptokok)
 • mantar
 • viral (enterovirüs, herpetik, adenoviral)

Ama her durumda ana belirtisidir - çocuk keskin zayıflar ise boğazda bir ağrı yutma, ret yemeye, hatta su, yüksek vücut ısısı, kusma yaşayabilirler, o bir baş ağrısı vardı, yaramaz, 40C 38 ila olabilir arttırılabilir ve şiddetli zehirlenmeden diyare. Ankette - parlakça dağınık farinks kızarıklık, küpe ödemi, bademcikler. Plağın çıkarılmasından sonra bir dizi anjina (kandidiyazis, difteri) ile, erozyona uğramış yüzeyler açılır.

Ağrıya ek olarak, çocuklarda anginada sıcaklık, servikal ve submandibuler lenf nodları artar (bunları kompres ve diğer prosedürlerle ısıtmak imkansızdır). Anjinadaki enflamatuar süreç her zaman ses tellerini etkiler, bu nedenle çocukta bir sesin görünümü de anjinin bir semptomudur. Genellikle bu hastalık bir hafta ya da 10 günden fazla sürmez, başarılı tedavi, doğru tanıya ve zamanında antibiyotik tedavisine bağlıdır. Bu nedenle, doktor ilk olarak çocukta hangi anjinin olduğunu belirler ve sadece tedaviyi reçete eder.

Kendi olarak çirmiş emin olun difteri, çabuk boyun, şişme larinks ve Boğulma darlığı neden olabilir zehirli formundan bir bakteriyel boğaz ağrısı ayırt etmek mümkün değildir, çocuk zehirlenme ve kalp yetmezliği gelişmesi ile kalp kasının olası iltihaplanma ölebilir.

Çocuklarda catarrhal sinüs tedavisi


Katale anjinası ile çocuk genellikle 38-39 ° C'lik bir sıcaklığa sahiptir, çocuk kaygısız hale gelir, halsiz, yutkunırken ağrı hisseder, mide bulantısı. Enflamatuar süreç, böyle bir anjina ile lenf düğümlerinin hassasiyeti şiddetli değildir ve çoğu zaman bu tür anjin akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya influenzadan sonra ortaya çıkar.

Çocuklarda catarrhal sinüs tedavisinde ana durum, küçük çocuklarda çeşitli istirahatler ile yatak istirahati, bol sıcak içecek, sık durulama veya boğaz tedavisidir. Yeterli antibiyotik tedavisi ile akut bademcik iltihabı 7-10 gün sürer.

Çocuklarda foliküler ve lacunar anjina tedavisi

Çocuklarda angina Bu formlar ateşle birlikte olarak, vücut ısısı 40C üstünde olabilir, oldukça ağır ortaya çıkar. Foliküler bademcik bir ayırt edici özelliği bademcikler sarı püstül kaplı olduğu bir "yıldızlı gökyüzü" oluşturma gibi (3 mm folikülleri) ve zaman laküner anjin - bademcik lob arasındaki boşluklara, beyaz-sarı pürülan çiçek açar.

Hem ve hem de diğer anjin tedavisi aynıdır. Ana şey, anjin patojeni ile başa çıkmaya yardımcı olmayan bir antibiyotik seçmektir. En iyi seçenek, bakterilerin belirli bir antibiyotiğe duyarlılığını belirleyecek olan bakteri kültürüne bulaşmadır.

burun yutak gelen ve BL bir karalama alarak, difteri tanısı için Leffler çubuğu (tedavi sonrası ilk gün). Ama klinikler bugün böyle bir birinci basamak antibiyotik tarafından atanan olasılığı, olmadığı için - penisilin (ampisilin, flemoksin), ikinci sıra - makrolitten (sumamed, Hemomitsin, azitromisin). Tercih penisilin 10 günlük kurs romatizma tehdit streptokok, betagemolitichesky öldürür olarak penisilin bir dizi verilir ve aminoglikozidler streptokoklar yaşayamaz ve boğaz ağrısı sonrası romatizmal ateş yok garanti etmiyoruz.

Genellikle, bebeğin anjina 1-3 yaşında ise, bir çocuk doktorunun gözetiminde bir hastanede tedavi önerilir. Ama bugün gerekli değildir - özenli, sevecen anne evde bebek için en iyi bakımı sağlamak ve ailenin mali durumuna göre belirlenir doktor kontrolü - her zaman ev ödemeli çocuk doktoru ve randevu ve enjeksiyon ihtiyacını çağırabilir - med.sestru.

Ancak, çocuğun ciddi bir durumu ve eşlik eden hastalıkların varlığı durumunda, karar doktor ve ebeveynler tarafından hastane lehine yapılır. Pürülan anjinin bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle, daha büyük çocuklar evde başka hastalardan izole edilmek kaydıyla ayakta tedavi yapabilirler.

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Çocuğun hemen iyileşmesi için, tedavi eden çocuk doktorunun tüm önerileri açıkça takip edilmelidir. Boğaz ağrısı tedavisi, bol miktarda içme rejimi, antibiyotik verilmesi, antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, gargara, vitamin tedavisi ve eubiyotiklerden oluşur.

Önemli! Isınma prosedürleri yok: kompresler, sıcak buhar inhalasyonları, ısınma kremleri ve merhem boynunda - pürülan anjina ile kabul edilemez!

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

Çocuklarda anjinin tedavisindeki yönlerden biri, daha büyük çocukların korkutulması ve küçük çocukların spreyleri ve aerosolleri ile tedavi edilmesidir. Ancak, bu sadece yan yollardan biridir, çünkü ana tedavi antibakteriyel ilaçların uygulanmasıdır. Boğazın durulama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için, daha fazla makaleye ve angina ile nasıl gargaralanacağına bakın.

Önemli! Aynı ilaçları arka arkaya birkaç kez kullanmayın, kısa bir süre önce bir çocukta Pharyngocept verdiyseniz, bir sonraki sefer Ingalipt, Lugol sprey veya başka bir ilaç kullanın.

 • Farklı eczaneler tarafından hazırlanabilir gargara (3 yıl sonra çocuklar tarafından kullanılan) spreyler izole edilebilir gibi anlamına gelir - Lugol Geksoral Tantum Burun (slaboeffektivny) Ingallipt, Geksasprey (6 yıl sonra) sprey.
 • Ve ayrıca çözümler -% 0.01 Miramistin çözeltisi, hidrojen peroksit - 2 yemek kaşığı. Bir bardak su, bir potasyum permanganat zayıf bir çözüm, bir bardak su içinde 2 tablet furatsilina çözülür, Iodinol (1 bardak ılık su için 1 yemek kaşığı) bir çözüm.
 • İyi dezenfekte bitki et suları otlar - adaçayı, papatya, kadife çiçeği veya hazır harçlar iyot Of bu otlar Ingafitol, Evkarom, Rotokan ve basit tuz ve kabartma tozu çözümü ve birkaç damla (0.5 çay kaşığı.).
 • Ancak birçok yağlayıcı, mukoza zarının koruyucu tabakasının hasar görmesinden dolayı antiseptikler ile yağlayıcı bademcikler önermez, bu da pürülan boğaz ağrısı ile durumu kötüleştirir.
 • Angina olan daha büyük çocuklarda, resorpsiyon tabletleri ve şekerler kullanabilirsiniz - Tharyngept, Stopangin, Strepsils (5 yıl sonra), Hexoral Tabs, Grammidin.

3 yaşından küçük çocuklara boğaz ağrısı için yerel ilaçlar - ne düşünülmelidir?

 • Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar için kontrendike olduğu, ancak çözümlerin çoğunluğunun kompozisyonu nedeniyle enjeksiyon sırasında nefeslerini tutacak bir genç çocuğun yetersizlik onların kullanımını sınırlamak, çocuklar için güvenli olduğunu laringospazma tehlikesi olduğunu. Bu nedenle bebekler sprey emziği ile kabul edildi ve 3 yıla kadar çocukların yanağından jeti doğrudan değil, boğazında, çözüm hala bademcikler tükürükle düşecek edilebilir.
 • Çocuğunuza 2 yaşından itibaren gargara yapmasını öğretin.
 • (Yabancı cisim asfiksi ve resüsitasyon elbette bir riski olduğu için, ya da 5 yıl) o 3 yıla kadar çocuklar için bunları kullanmak en iyisidir böylece Ayrıca, küçük çocuklar uzun, ağız emilebilir tableti tutamazlar.

Boğaz ağrısı için yerel ilaçlar kullanırken başka ne bilmeliyim?

 • Boğaz ağrısı için herhangi bir çare için talimatları okuyun, sadece yaş önerilerine ve bir çocuk doktorunun tavsiyelerine göre uyuşturucu kullanın.
 • Bazı (yakında üretimden kaldırılacak Bioparox) ilaçlar, şifalı otlar ve herhangi bir ilaç, bebeklerde alerjik reaksiyona neden her ilacın üzerinde bebeğin tepkisini izleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir lokal tedavi öğünler sonrasında yapılmalıdır ve oral tedavi sıklığı her 3 saatte bir olmalıdır, lokal prosedürden yarım saat sonra yiyemezsiniz, hatta içemezsiniz, aksi takdirde tedavide bir nokta yoktur.
 • Şiddetli tahriş edici mukus ilaçları - Lugol, Iodinol bebekler ve çocuklar için 1 yıldan fazla olmamak üzere ağız boşluğu ile tedavi etmek için bir yıl sonra kullanılmamalıdır.
 • Genellikle, anjina ile lokal terapi için, farklı eylemlerin 1-2 ajanı, ilacın vücuda aşırı yüklenmemesi ve etkililiğini yeterince değerlendirmemesi için seçilir.

ateş düşürücü

bakteriyel tonsilit henüz çocuğun sıcaklığındaki irinli baskınlar kırpılmış etmemişse çok yüksek ve sadece birkaç saat boyunca ateş düşürücü cızırtı, ancak 2-3 gün etkili antibiyotik alırken bunun azaltılmalıdır. Bu nedenle, bu fonların alınması 3 günden fazla olmamalıdır. Süspansiyonda Parasetamol, Kalpol, Panadol (cepler ve mumlar), Efferalgan ve Ibuprofen (Ibufen, Nurofen) yaygın olarak kullanılmaktadır. Gençler anjina ile ateşi azaltmak için Ibuklin (tablodaki parasetamol + ibuprofen) verebilirler.

Fiyatlar ve dozajları olan ilaçların ayrıntılı bir açıklaması için, makalemize çocuklar için tüm ateş düşürücü ajanların listesine bakınız.

Sıcaklığı ne zaman indirmeliyim?

 • Sıcaklık 38 ° C daha yüksektir yalnızca anjin patojenler karşı antikorların ateş maksimum üretimi sırasında olduğu gibi yüksek sıcaklık alımı Antipiretikler anda, gösterir, vücut patojenik bakterilerle bağımsız başa çalışır ve çocuk sessizce az 38,5S acı çekerse döverim değil, bu arzu edilir.
 • Bebeklerde kusmayı eşlik edebilir böyle bir yüksek ateş olarak 38 ° C, zaten sıcaklığını vurmaya tavsiye edilir, bir rektal fitil (Tsefekon, Efferalgan, Nurofen) kullanmak daha iyidir.
 • Yıl boyunca çocukların sıcaklığı düşürmek için 39C'den sonra daha iyidir.
 • Bir çocuğun ateşi daha yüksek sıcaklıkta daha erken olduğunda, onu 37.5'e düşür.

o sıcaklığı düşürmek mümkün değilse ilaçlar geleneksel yöntemleri kullanabilirsiniz. Sadece çocuğu soyunmaya ve (bir yıl sonra) nemli bir havlu, büyük bir çocuk ile silin suyla seyreltilmiş, votka silinebilir, ve her zaman, özellikle bitki salisilatlarla, bol sıvı (siyah frenk üzümü, yaban mersini, ahududu, kiraz) terlemeyi arttırır ve azaltmaya yardımcı olduğunu hatırlamalıyız Çocuğun durumunu önemli ölçüde hafifletebilen sıcaklık 0.5 ° C'dir.

Bir antibiyotik seçmek

Çocuklarda anjina için hangi antibiyotik daha iyidir? Anjina için bir antibiyotik seçerken, penisilinler her zaman streptokok enfeksiyonlarında en etkili olduklarından ve çocuklar tarafından kolayca tolere edildiklerinden ve bunların kullanımı gıda alımına bağlı olmadığından penisilinlere tercih ederler. Bir doktor tavsiyesi olmadan kendi başına antibiyotik veremezsiniz.

 • Birinci basamak ilaçlar - Amoksisilin (Flemoxin solute)
 • Kronik bademcik iltihabı ve klavulanik asit ile Amoksisilin öngörülen patojen direnci olarak - Amoksiklav (. RUB bulamaç 120-300), Augmentin (140 -250 sürtme susp.) 'dir Ekoklav (susp RUB 170-280.). bilinen bir bitki dirençli penisilinler, klavuanovoy asit ile amoksisilin bir antibiyotik 2 satırlarla gösterilen zaman.
 • Çocuğunuz penisilin antibiyotiklere alerjisi, makrolidlerin kullanımını, azitromisin varsa - Sumamed (çift dozda 240- 400 ruble) Azitroks (. 170 -300 ruble) Hemomitsin (süspansiyon 140 ruble), midekamisin - Macropen (260-320 ruble).
 • Bu ilaçlar ne zaman penisilinler ve makrolidler alternatif olarak kabul edilir çünkü Sefalosporinler aşırı durumlarda reçete. Bunlar arasında:
  • Cefalexin (süspansiyon 60 ruble)
  • Sefuroksim - Zinnat (300 ruble) Cefurus (100 ruble), Aksetin (100 ruble)
  • Cefixim - Suprax (500 ruble), Panzef (400 ruble)

Antibiyotik tedavisinin seyri 10 gün olmalıdır. Azitromisin (Sumamed) için 5 gün yeterlidir, çünkü uzun süreli bir etkiye sahiptir, ancak boğaz ağrısında sumamed dozu artar. Antibiyotik etkinliğinin değerlendirilmesi 3 gün boyunca gerçekleştirilir (genel duruma, sıcaklığa ve baskınların durumuna göre). Çocuğun daha iyi olduğu, sıcaklığın düştüğü, baskınların - streptococcus'un hayatta kaldığı ve avenjilerin (romatoakardit) bıraktığı tedaviyi azaltamazsınız.

 • Anjina için lokal antibiyotik. Doktor gerekli ve topikal antibiyotikler gördüğü takdirde, ilacın Bioparox kullanmak mümkündür, anjin bir sprey solunum antibiyotik fusafungin olup. Ancak bu ilaç içerideki antibiyotik alımının yerini almaz.
 • (. Tablo ve şurup) - bakteriyel tonsillit (streptokoklar, pnömokoklar) antimikrobiyal ilaçlar için reçete doktor Eğer böyle Biseptol, Bactrim olarak sülfonamidler, sen pediatrik pratikte sülfonamidler Biseptol için bugüne kadar uygulanmamış bilmeli (bkz. Biseptol - son yıllarda bir antibiyotik ya da değil) ve diğer sülfonamidler, bakterilerin% 50 direnç tespit ?.

Antihistaminikler, vitaminler, bitki özleri

 • antihistaminikler

Anjina (2 yıldan eski çocuk için) şurup içinde Tsetrin antihistaminikler almak ile, Suprastin, şurup içinde peritol, nymphomax, Zodak, Fenistil (. Alerji için ilaç listesine bakınız) çocuk sahibi olmak önemlidir.

Pek çok doktor, vitamin B, C vitamini alarak tavsiye vitamini kompleksleri kullanabilirsiniz - Centrum, Multitabs, özellikle çocuklar için, vitamin kompleksleri ile ilgili güncel, Ama Alfabe (BAA) vb zirveye çıkacak onları gelişme riskini artırır gelmesinden bu yana, kesin değildir. ve iyi beslenme çocuğun yeterli vitamin alerjik reaksiyonlar, yemekle geliyor (. - zarar veya fayda vitamini tabletleri bakınız).

o Viferon, Kipferon ama doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır - diğer anti-viral ajanlar ve immünostimülatörler kullanımı ile ilgili olarak, çocuklarda kullanımları (. SARS ve grip sırasında antiviral bakınız), en güvenli çok dikkatli davranılmalıdır.

Antibiyotik tedavisi ile, kesinlikle eubiyotiklerin tedavisine eklemelisiniz. makalemizde çocuklar için tüm probiyotikler hakkında çok detaya - Linex probiyotikler listesini ve neden diyet takviyeleri kullanılması tercih edilmez ve bu tür Atsipol, Linex, Bifidumbacterin Forte Laktobakterin, Biobakton, Bifiliz, atsilakt, Bifiform olarak uyuşturucu analogları.

Phytopreparation Tonzylgon'u damlalar halinde kullanabilirsiniz, bebekler günde 5 kez 5 damla alsın, okul öncesi çağındaki çocuklar 10 damla. Bu üst solunum yollarının hastalıklarında antienflamatuar etkiye sahip birleşik bir bitkisel preparattır. Meşe, uçucu yağlar, papatya flavonoidleri, civanperçemi tanenler içerir, bu nedenle boğazın mukoza zarının şişmesini azaltır.

Olası komplikasyonlar hakkında

Angina, yetersiz ya da gecikmiş tedavi ile, çocuğun organizmasının zayıf bağışıklık tepkisi, vücudun genitoüriner, kardiyovasküler, kemik, sinir sistemi hastalıklarının gelişmesi için bir tetikleyici mekanizma haline gelebilir, zorlu bir enfeksiyöz hastalıktır.

Bu nedenle, iyileşmenin ardından, EKG'nin genel testlerini geçmesi ve herhangi bir aşı ve Mantoux reaksiyonundan bir ay boyunca reddetmesi önemlidir. Çocukta nefes darlığı, şişlik, eklemlerde veya göğüste ağrı varsa - hemen bir doktora danışın. Bir çocukta sık görülen anjin, kronik bademcik iltihabının bir belirtisidir, KBB doktoruna yapılan itiraz alevlenmelerin doğru şekilde önlenmesine yardımcı olacaktır.

Hastalık sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar:

 • larenjit, çocukta akut otitis
 • apse veya flegmon ile bölgesel lenfadenit
 • menenjit veya sepsis gelişmesi ile kan dolaşımında enfeksiyon
 • Enfeksiyöz süreçte mediastinal organların tutulumu

Aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar:

 • Akut romatizmal ateş (kalp eklemleri ve kalp yetmezliği gelişimi ile birlikte kronik romatizmal hastalığın sonucu ile birlikte büyük eklem, ateş, kardit, korea artriti)
 • Ensefalit - merkezi sinir sisteminin romatizmal lezyonu
 • Kardiyak patolojiler: pancarditis, miyokardit, perikardit
 • Hemorajik vaskülit
 • Trombositopenik purpura
 • Akut piyelonefrit, glomerülonefrit

Çocuklar pnömoniden sonra nasıl iyileşir?

Çocuklarda pnömoniden sonra rehabilitasyon oldukça karmaşık ve uzun bir süreçtir. Pnömoni veya akciğer dokusunun akut iltihabı - yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın sadece kritik aşaması değil, aynı zamanda sonuçları ve olası nüksleri de tehlikelidir.

Uygulama, zamanında tedavi ve doğru doktor randevularıyla birlikte, enflamasyonun odak şeklinin 10-12 gün içinde yok olduğunu göstermektedir. Ama tam iyileşme hakkında konuşmak için çok erken. Tedavi edilmeyen bir akciğer iltihabı ciddi komplikasyonlarla doludur.

Kök nedeni için bak!

Pnömoni bir enfeksiyondur. Bu neden olabilir:

 • bakteriler (pnömokok, streptokok, bağırsak ve Pseudomonas aeruginosa grupları);
 • virüsler (herpes, grip, adenovirüsler);
 • fungal patojenler (kandidis ve aspergiller).

Enfeksiyonun çocuğun vücuduna girme şekli genellikle ağız boşluğu ve üst solunum yoludur. Kan akışı olan diğer iç organlardaki inflamatuar süreçlerde, aynı zamanda akciğerlere de girebilir.

Hastalığın nüksetmesini önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için, çocuğun neden hasta olduğunu bulmak önemlidir. Bağışıklık azaltılabilir, okul öncesi ve okul çocuklarında enfeksiyon odakları, üst solunum yolu (bronşit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı) kronik hastalıklar.

Suçlu, olumsuz bir ortam olabilir: Çocuğun çoğu zaman yaşadığı veya geçirdiği gazlı bir sanayi bölgesi. Dairede temizlik sıklığını ve kalitesini değerlendirmek gerekir. Odayı daha sık havalandırma ihtiyacını düşünmek ilkeldir.

Denetim altında yıl

Günümüzde çocuklarda inflamatuar akciğer hastalıkları hastanelerde tedavi edilmektedir. Tipik olarak, çocuk kontrol röntgeninden bir ay sonra taburcu edilir.

Her durumda, hasta bir yıl içinde bir çocuk doktoru veya pulmonolog ile kayıtlı olmalıdır. Vücudun tam rehabilitasyonu için yaklaşık olarak aynı zaman gerekli olacaktır.

Taburcu olduktan sonraki ilk ayda, antibiyotik almak ve bronkodilatörler ve ekspektoranlar almak ve bağırsak mikroflorasını düzeltmek için hazırlıkları tamamlarlar. Katılan doktor, çocuk için en iyi diyet konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. Enflamasyondan sonraki dönemde, özellikle solunum yollarının mukoza zarlarının iyileşmesinde yardımcı olacak A vitamini gereklidir. Bu nedenle menü şu şekilde olmalıdır: kayısı, havuç, yumurta sarısı, karaciğer, brokoli.

Tahıllarda (pirinç, buğday, yulaf ezmesi) fındık, çikolata, hindi, kuzu ve ördek oldukça büyük miktarda çinko içerir. İnflamasyon veya akciğerlere zarar vermesi durumunda solunum yollarının hücrelerinin bütünlüğünü sağlayabildiği tespit edilmiştir.

Çocuğun yeterince su içtiğinden emin olun. Su, akciğerlerde biriken mukusu incelmeye yardımcı olur. Bu, expanstarlığı kolaylaştırır.

Kurtarma periyodunun görevleri

Ebeveynler, çok fazla zaman ve çaba gerektiren çeşitli etkinliklerin bir kompleksinin yapılma amacını bilmeli ve anlamalıdır. Kompleks aşağıdaki görevleri içerir:

 • Akciğere kan akışını ve lenf dolaşımını uyaran iltihaplı akıntıların emilimini hızlandırmak için komplikasyonları ve nüksetmeleri önlemek için gereklidir;
 • bronşektazi gelişimini önlemek için bir tedbir, balgam ayrılmasını izlemek için emin olun;
 • Solunum kaslarını eğitmek, solunum ritmini düzeltmek için gereklidir;
 • vücudun tüm sistemlerini güçlendirmek ve desteklemek zorundadır;
 • fizyoterapik tedaviyi yürütmek önemlidir.

Hasta sıcaklığı normalleştirdiğinde, fizyoterapi kursuna başlayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi, anti-enflamatuar, bakteriyostatik, immün uyarıcı etkinliği kanıtlamıştır.
Çocuklarda pnömoni sonrası rehabilitasyonda fizyoterapi zorunludur. Ama bazı ebeveynler ona karşı çok tedbirlidir. Bakın ana fizyoterapi türleri nelerdir?

 1. UHF - ultra frekansın bir elektrik alanı ile tedavi yöntemi. Uzun süre ve çok başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bugünün çocuklarının anneleri çocukluklarını ve ısınmayı denen şeyleri hatırlayabilirler: doku torbalarında iki tabak. UHF anti-inflamatuar etkiye sahiptir, balgam deşarjını artırır, bağışıklığı artırır. Çocukluk ve ergenlik döneminde UHF tedavisinin kullanımında neredeyse hiç kontrendikasyon yoktur.
 2. UV - ultraviyole ışıması. On yıllar boyunca, çeşitli patolojilerin virüsleri, bakterileri ve enflamatuar süreçleriyle mücadele etmek için kullanılmıştır. Makul dozlarda UFO zararsızdır.
 3. Inductothermy. Eylem ilkesi alternatif bir manyetik alana dayanmaktadır. Bu prosedür uygulandığında, çocuk sıcak hisseder.
 4. Lazer tedavisi Akciğer dokusunda mikrosirkülasyonu arttırır, bronşların düz kaslarının spazmı azaltır, akciğerlerdeki kan akışının yoğunlaşması nedeniyle antibiyotiklerin etkisini artırır.
 5. Elektroforez, vücuttaki doğru akım ve ilacın (Ribonükleaz, Streptomisin, Tripsin) etkilerini birleştirir. Kontrendikasyonlar: hastalığın akut formu, dermatit.
 6. Soluma. Solunan maddelerin fiziksel durumuna bağlı olarak, inhalasyonlar kuru, nemli, yağlı olabilir. Bu prosedür özellikle uygundur çünkü bir doktorun gerekli önerilerini aldıktan sonra, evde gerçekleştirilebilir.

Şimdi ev inhalerleri var - nebülizörler. İlacı dağılan parçacıklar üzerine püskürtüyorlar. İkincisi, solunum sisteminin (bronşlar ve bronşiyoller) derin bölümlerine ulaşabilir. Alerjik reaksiyonlar için kontrendikasyonlar inhalasyon.

Modern, ancak hala nadir görülen rehabilitasyon önlemlerine, mağaraların yapay mikro iklimini yeniden yaratmaya dayanan speleoterapi ve haloterapiye bağlanabilir.

Terapötik ve solunum jimnastiği

Pnömoni ile bronşlar hipostatik (konjestif) fenomene yol açan ve bunun sonucu olarak solunum yetmezliği ve sonraki komplikasyonlar olan bir sır ile doldurulur. Bu problem ile özel bir egzersiz programı ile başa çıkmak için yardımcı olur. Şimdi, çocuklar için de dahil olmak üzere yazarın tedavi ve profilaktik kompleksleri vardır. Fizyoterapi egzersizleri gruplarındaki sınıflar, hastaneler ve polikliniklerde doktorlar tarafından yürütülmektedir. Her durumda, çocuğunuzu gözlemleyen bir doktordan alabileceğiniz özel tavsiyeler.

Fiziksel eğitim, hastanın sıcaklığı normale döndüğünde başlar.

En basit egzersiz karından arkaya bir taraftan diğerine dönüyor. Enflamatuar süreç hoş olmayan, hatta acı veren duyumlara neden olur. Çocuk içgüdüsel olarak daha az acı veren bir tarafa döner. Anne bir tarafta uyumadığından emin olmalı, aksi takdirde yapışkan süreçlerin gelişmesine yol açabilir.

Solunum (solunum) jimnastiği. Basit ama etkili bir egzersiz: Ellerinizi karnınıza koyun ve en az 15 kez derin nefes alın. Bu ve doktor egzersizleri tarafından reçete diğer bir yetişkin eşliğinde yapılmalıdır önemlidir! Bazen hobi ve kontrolsüz aktiviteler mide bulantısına, baş dönmesine ve hatta baygınlığa neden olur.

Daha sonra, iyileşme süreci normal ise, açık havada düzenli olarak yürümelisiniz. Çam ormanı, deniz kıyısı, okaliptüs korusu - yürüyüşler için idealdir.

Masajın faydaları hakkında

Akciğerlerin iltihapları öksürük atakları ile ilişkilidir. Aynı zamanda, toraks kas sistemi sıkılaşır. Şikayetler, özellikle anaokul çağındaki küçük çocuklarda göğsünde ve karnında her şeyin incinmesi sık görülür. Bu nedenle, masajın ana amaçlarından biri: gerginliği hafifletmek, kasları gevşetmek.

Ancak bebeklerin masajı her zaman endikedir, çünkü akciğerlerin drenaj sistemini yeniden kurmanıza izin verir: öksürüğü ve balgam sökmeyi kolaylaştırmak için.

Bir uzmana masaj yaptırmak daha iyidir.

Yukarıdakilerin tümü - pnömoniden sonra bir çocuğun rehabilitasyonu için sadece ana önlemler. Ebeveynlerin bir çocuk doktorunun önerilerini dikkatle dinlemesi gerekir, anlayamadıkları şeyleri sormaktan çekinmeyiniz.

Çocuğun günlük gözlemlerini (sıcaklık, uyku, iştah) kaydetmek için bir not defteri başlatın, ilaç aldıklarını not edin. Bu not defterini doktora götürün. Hastanın durumunun detaylı kayıtları ona faydalı olacaktır.

Bir pnömoni aşısına ihtiyacım var mı?

Bugün için, Rusya Federasyonu'ndaki çocukların aşılanması için zatürreye karşı aşılama zorunludur. Yaşamı tehdit eden ve sağlığı tehdit eden pnömokok enfeksiyonlarının yayılmasını önlemek için 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren rutin aşılar listesine dahil edildi. Sıklıkla ölüme neden olan en ciddi akciğer hastalıklarından biri, pnömokokların neden olduğu pnömonidir. Solunum sisteminin bu enflamasyonu, inkübasyon döneminde 1 ila 3 gün arasında hızla gelişir ve enfeksiyonun kaynağı, hastalığın belirtilerine sahip olmayabilir. Enfeksiyon havadaki damlacıklar tarafından bulaşır ve eğer akciğerlere girerse, diğer hastalıkların gelişebileceği (hangi organın enfekte olduğuna bağlı olarak) olsa da pnömoniye neden olur.

Pnömokok, menenjitten sorumlu olabilir, kalbin iç zarının iltihaplanması, otit, sepsis (kanın iltihabı) vakaları mümkündür.

Pnömokok enfeksiyonu nedeniyle pnömoni için yeterli bir tedavi şeması henüz geliştirilmemiştir. Hastalığın nedensel ajanları sürekli gelişir ve antibakteriyel tedaviye dirençli hale gelir. Hastalık çok hızlı gelişir, bu nedenle ciddi solunum yetmezliği nedeniyle hastanın ölümü mümkündür. Doktorlar, bu durumdan sadece bir çıkış yolu olduğundan eminler: nüfusun zamanında aşılanması.

Pnömokok kaynaklı pnömoni riski olan gruplar

Enfeksiyona en hassas olanlar 2 yıla kadar küçük çocuklar, özellikle zayıflamış veya preterm olanlardır. Ve daha genç olan bebek, pnömokok enfeksiyonu için daha tehlikeli, çünkü bağışıklığı henüz iyileşmedi. İkinci risk grubu yaşlıları kapsamaktadır (60 yaşından itibaren). Bazen tüm aile pnömokokal pnömoniye yakalanabilir: önce çocuk hastalanır, sonra büyükanne (büyükbaba) enfekte olur ve sonra ebeveynlerin rahatsızlığı mümkündür. Kimse bu sinsi hastalığa karşı bağışık değildir.

Aşağıdaki kategorilerdeki çocuklara pnömoni aşısının uygulanması şiddetle önerilir:

 • prematüre bebekler;
 • Yapay beslenmeye transfer edilen çocuklar;
 • resüsitasyon yapılan çocuklar;
 • anaokuluna giden çocuklar;
 • büyük ailelerden çocuklar;
 • Gelişiminde geride kalan, herhangi bir nörolojik bozukluğu olan zayıflamış çocuklar;
 • diyabetli çocuklar;
 • kalp hastalığı, kronik böbrek hastalığı ve solunum sistemi olan çocuklar;
 • İmmün yetmezliği olan çocuklar belirtir.

Ayrıca, bazı yetişkin kategorilerine tıbbi bir tesise gitmeleri ve pnömokok enfeksiyonuna karşı aşı yaptırmaları tavsiye edilir. Özellikle buna ihtiyaç var:

 1. Diabetes mellituslu hastalar.
 2. Kronik sigara içenler, alkol bağımlıları.
 3. 60 yaş üstü insanlar.
 4. Zayıf bağışıklığı olan insanlar.
 5. Kronik kardiyovasküler hastalıklar ve pulmoner hastalar.

Pnömoni için aşı tipleri

Rusya'daki en yaygın aşı tipleri üç versiyon halinde sunulmaktadır:

 1. Toz ilacı ACT-Hib.
 2. Kas içi enjeksiyon Prevenar için süspansiyon.
 3. İlaç Pnevmo 23.

Aşı bebeğe 3 ayda ilk verildiğinde, o zaman - 4,5 ayda - daha sonra - altı ayda ve son aşılama 1.5 yıl içinde yapılır.

Rusya Federasyonu'ndaki en yaygın olanı Prevenar aşısıydı. 2 aylıktan itibaren çocuklara da verilebilir. Aşılamanın bir sonucu olarak, çocuklar enfeksiyonun etken maddesi ile etkileşimin özellikle tehlikeli olduğu bir zamanda, yaşamın ilk yıllarında streptokok enfeksiyonundan bağışıklık koruması alırlar. Aşı, tüberküloza karşı aşılama dışında, diğer aşılarla eş zamanlı olarak yerleştirilebilir. Bebek, pnömokok ile enfekte olursa, aşılamaya rağmen, hastalık komplikasyonlar ve sağlık sonuçları olmaksızın daha kolay akar.

İlaç Pnevmo 23 çocuk sadece 2 yaşına yerleştirilebilir, dezavantaj ise çocuğun en tehlikeli yaşam dönemlerinde enfeksiyona karşı savunmasız olmasıdır. Ancak yetişkin hastalar için, bu aşı mümkün olduğu kadar uygundur, çünkü ilaç bir kez yerleştirilir, kursa girmeye ihtiyaç duymaz ve aynı zamanda 5 yıl boyunca enfeksiyona karşı bağışıklık oluşturur. Bu aşının kullanımı için bir başka önemli gösterge, eğer bir kişi zaten pnömoniye sahipse, bu aşılama için bir kontrendikasyon değildir, ancak hastalığın nüksetmesinin önlenmesi olacaktır.

Avrupa'nın çoğunda bu aşı tescillidir. Doktorların ambalajından dolayı kullanmaları çok uygundur: İlaç zaten tek kullanımlık bir şırıngaya yerleştirilmiştir, herhangi bir yaş kategorisi için aşı dozu 0.5 ml'dir.

Toz ACT-Hib, 3 aylık çocuklar için uygundur. Diğer aşılarla karşılaştırıldığında, bu ilacın çok büyük bir artığı vardır: sadece pnömoniye karşı değil, aynı zamanda diğer çeşitli hastalıklardan da bir bağışıklık savunması oluşturur. Bu aşı çocuğu menenjit, zatürre ve eklemlerden, sepsislerden korur.

Aşıların programı çocuğun yaşına bağlıdır.

6 aylıktan küçük bir çocuğa 1-2 ay aralıklarla 3 enjeksiyon yapılır ve bir yıl sonra (ilacın üçüncü enjeksiyonundan sonra). Bebek yılda 6 ay ise, ayda sadece 2 enjeksiyon yapılır. Son aşılama çocuğa 1.5 yıl içinde verilir. Bir ila beş yaş arası çocuklar kalıcı bir bağışıklık oluşturmak için bir aşıya sahip olmak için yeterlidir.

Aşılara reaksiyon ve olası komplikasyonlar

Pnömokok aşısına karşı verilen cevap, vücudun aşılama standart yanıtından farklı değildir. 2-3 gün içinde bir enjeksiyondan sonra, özellikle çocuklarda dikkat çeken aşağıdaki semptomlar görülebilir:

 1. Enjeksiyon yerinde hafif bir yoğunlaşma olabilir, kızarıklık, çocuk bu yeri tarar ve acıdan şikayet edebilir.
 2. Bazen vücut ısısında hafif bir artış mümkündür.
 3. Çocuk iştahını kaybedebilir, aniden kaprisli olmaya başlar, güçteki düşüşten, uyuşukluktan ya da tersine, uykuya dalma ile artan uyarılabilirlik ve zorluklardan şikayet edebilir.

Aşıya verilen reaksiyonun tüm bu belirtileri basitçe beklemeli, sağlığa zararlı değildir ve 24 saat içinde kendiliğinden geçer. Sıcaklıktaki artış son derece nadirdir (istatistiklere göre, 100 kişiden 1 çocuk).

38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklık artışıyla, antipiretik ilaçlar alınabilir, bu da ilacın etkinliğini etkilemez. Bebeğin kötü bir ruh haliyle, sinirlilik görünümü çocuğu çok aktif aktivitelerden korumak, onu sakinleştirmek ve birkaç saatliğine bir gün uykusunu düzenlemeye çalışmak için önemlidir.

Yukarıdaki belirtiler 24 saatten fazla devam ederse ve çocuğun durumu kötüleşirse, doktorunuza danışmalısınız.

Aşılama kontrendikasyonları

Pnömoniye karşı aşı, vücut tarafından mükemmel bir şekilde tolere edilir ve çok az kontraendikasyona sahiptir. Doktorlar, aşılama süresini ancak aşılama için daha elverişli bir durum ortaya çıkana kadar daha sonra erteleyebilirler. Kontrendikasyonlar şunlardır:

 1. Ilacın bileşenlerinden birine alerjik intoleransı. Çok nadiren ortaya çıkar ve sonraki aşılama sürecinin iptali için bir temel olarak hizmet eder.
 2. ARI ve influenza.
 3. Akut dönemde kronik hastalık.
 4. Çocuğun vücut ısısı 37 ° C'nin üzerindedir.

Aşılama sonrası olası komplikasyonlar

Aşıların ilk enjeksiyonundan önce, doktorlar her zaman bebeğin kapsamlı bir muayenesini yaparlar, kronik hastalıkların seyrini izlerler, sıcaklığı ölçerler (yükseltilmemelidir), ebeveynleri küçük hastanın durumu ve olası alerjik reaksiyonlar hakkında dikkatli bir şekilde sorgulayın.

Bu nedenle, aşılamadan sonra ortaya çıkan komplikasyonlar son derece nadirdir, hata ya tıbbi normlara uymama ya da bebekte aşının ciddi bir alerjik reaksiyonudur.

 1. Bağışıklık sisteminin aşının bileşenlerine akut reaksiyonu (ani tıbbi müdahale gerektiren ve hastanın hayatı için tehlikeli olan Quincke ödemi).
 2. Kronik hastalıkların seyrinin bozulması.
 3. Çocuğun akut enfeksiyonu ile bozulması.

Bunlar aşılamadan sonra ortaya çıkabilecek en korkunç sonuçlardır. Bununla birlikte, son derece nadirdir ve çoğu, aşılamaya karşı kontrendikasyonlar göz önüne alındığında önlenebilir.

Zatürree sonrası kalan etkiler neler olabilir?

Enflamasyon oldukça yaygın bir hastalıktır. Zatürree sonrası kalan etkiler göz ardı edilemez, çünkü sadece sağlığa değil hastanın hayatına da ciddi bir tehlike oluşturabilirler.

Hayatlarında, neredeyse her insan bu hoş olmayan rahatsızlığı deneyimlemek için talihsizlik yaşadı. Modern tıp pnömoni ile mücadele kapsamlı bir cephanelik var. Tam iyileşmenin başarısı, bu hastalığın zamanında tespiti ve uygun tedavisine bağlıdır. Tam bir tedavi sürecine girmek çok önemlidir. Bir kişi önemli bir rahatlama hissettikten sonra duramazsınız. Bu sadece hastanın iyileştiği bir işarettir. Aslında, patojeni tamamen bastırmak çok zaman ve çaba gerektirir.

Pnömoni türleri

Pnömoniye, çeşitli tipteki enfeksiyonların penetrasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan pnömoni denir. Bu hastalık çeşitli şekillerde kendini gösterir.

Aşağıdaki tiplere göre sınıflandırılmıştır:

 1. Tipik bir görünüm. Bu durumda, bir kişi göğüste şiddetli ağrı yaşar. Sürekli balgam çıkışıyla birlikte sürekli bir öksürüğe maruz kalır. Isı birkaç hafta sürebilir. Hastanın genel sağlığı büyük ölçüde kötüleşir. Çabucak yorulur, nefes darlığı çeker. Bu durumlarda hastaya yatak istirahati verilir. En şiddetli vakalarda hastaneye yatış yapılır.
 2. Atipik görünüş Sıklıkla bu hastalık, uygun bir soğuk algınlığı değil, soğuk algınlığı ile karıştırılır. Bunun nedeni, benzer bir pnömoni şekline refahta hafif bir bozulma ve sıcaklıkta hafif bir artış eşlik etmesidir. Öksürük ağrısız ve hafiftir. Bu gibi durumlarda, hasta kural olarak bir doktora başvurmaz. Bu dikkatsizliğin sonuçları farklıdır. Güçlü bağışıklığa sahip insanlar çok fazla sonuç vermeden rahatsızlık çeker. Yaşlılıkta, yetersiz beslenen veya kötü alışkanlıklara sahip bireyler, riskleri ciddiye alırlar. Pulmoner ödem veya tüberküloz olasılığı yüksektir.

Hastalığın ilk belirtilerinde doktorlara başvurulması önerilir. Tedavi ne kadar erken başlarsa, hastalığın sonuçları o kadar az olur.

Pnömoninin Nedenleri ve Tanısı

Pnömoni nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 1. Kötü alışkanlıklar. Hem sigara içme hem de içki içkisi, zatürrelerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Alkolden çıkan duman ve buharlar, solunum yollarının mukoza zarını tahriş eder, sürekli olarak tahrip eder.
 2. Komşu sistem ve organları etkileyen, zincir reaksiyonuna neden olan iç organların iltihaplanması.
 3. Elde edilen yaralar veya şiddetli morluklar. Dokuların mekanik tahribatı iltihaplanmaya ve eklemeye neden olabilir.
 4. Hareketsiz bir yaşam tarzı. Vücudu statik bir pozisyonda (özellikle yalan) bulmak akciğerlerde durgunluğa ve balgam birikmesine yol açar.
 5. Uzamış bronşit. Enflamasyon akciğer dokusuna ulaşana kadar azalabilir.
 6. Kronik pürülan hastalıkların varlığı. Özellikle tehlikeli olan kronik sinüzittir. Solunum yolundan akarak, salgılar, yolların tüm uzunluğu boyunca en güçlü enflamasyona neden olabilir.

Özellikle sık sık, zatürre olan insanlar yaşlılıktan muzdarip. Altmış yıl sonra bağışıklıkları ciddi şekilde zayıflar ve enfeksiyona karşı koyamazlar.

Patojenlerin akciğerlere alınmasının yollarından biri, hasta bir zatürre ile temastır.

Kamusal alanda, ulaşımda veya hastanede olabilir. Tanı için radyografi yapılır, hasta bir stetoskop ile muayene edilir ve kan testi yapılır. Hastaların ve antibiyotiklerin durumunu hafifleten ilaçların tedavisi için kullanılır. Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlı olarak, üç haftaya kadar olabilir. Sonuçların en üzücü olabileceği için kesintiye izin verilmez. Ancak en kalitatif tedavi bile hastalığın sonuç vermeden geçeceğini garanti etmez. Artık fenomenler çok farklı olabilir.

Pnömoni sonuçları

Akciğerler oldukça hassas bir organdır. Pnömoni gibi ciddi bir hastalık onlar için iz bırakmadan geçemez. Artık fenomenler şunlar olabilir:

 1. Bakteriyemi. Kandaki patojenik mikroorganizmaların bolluğu ile karakterizedir. Bu aşırı zor komplikasyon hastanın ölümüne yol açabilir. Dolaşım sistemi boyunca yayılan bakteriler ve virüsler neredeyse tüm organları etkiler. Aynı anda birkaç rahatsızlığa karşı vücut buna dayanamaz. Tedavi güçlü antibiyotikler kullanılarak sabit koşullar altında yapılabilir.
 2. Akciğerlerdeki izler. Bu, vücudun yabancı cisimlere tepkisinin doğal bir tezahürüdür. Böylece, bağışıklık sistemi patojenlerin yayılmasını sınırlar. Düzgün yürütülen rehabilitasyon ani zamanla ortadan kaybolur. Kural olarak, sağlığa yönelik tehditleri temsil etmezler. Kalıcı öksürüğe neden olan durumlarda, adezyonların emilmesini hedefleyen özel ilaçlar kullanılır.
 3. Plörezili. Bu komplikasyon, plevrada mukus salgılarının birikmesinden kaynaklanır. Şiddetli inflamasyona ve desteğe neden olabilir. Sonuç, akciğerleri mukus ile doldurabilir. Antibiyotikler ve mukus dışarı pompalama, bu tür sonuçları ortadan kaldırmak için kullanılır.
 4. Endokardit. Kalp iltihaplı akciğerlerin hemen yakınında olduğundan, ilk etapta bundan muzdariptir. Kalbin dış kabuğu, daha sonra iç ve onun bileşen parçaları, önce ortaya çıkar.
 5. Siyanoz. Bu komplikasyonla birlikte, pulmoner dokudan oksijeni absorbe etmeyi zorlaştıran artmış mukus sekresyonu gözlenir. Sonuç olarak, mavi dudaklar, parmaklar ve hızlı soluma ile birlikte oksijen açlığı vardır.
 6. Solunum yetmezliği. Bu, pnömoninin en tehlikeli komplikasyonudur. Bu durumda, solunum kasları sözleşme yapma yeteneğini kaybeder. Hasta suni solunum cihazı ile acilen hastaneye kaldırılır.

Ancak tedaviden sonra bile uzun bir rehabilitasyon kursu gereklidir. Kural olarak, hastalara uzmanlık ile sanatoryum tedavisi ve periyodik muayene verilir. Önleme küçük bir öneme sahip değildir.

Pnömoni önlenmesi

Birkaç basit kural gözlemleyerek, zatürre olarak böyle tehlikeli bir hastalığı unutabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız var:

 1. Mobil bir yaşam tarzına öncülük etmek. Solunum kaslarının eğitimi, hastalık durumunda başarısızlıklarını önleyecektir. Akciğerlerin havalandırılması, tüm balgam ve mukusu onlardan temizleyecektir.
 2. Her yıl deniz tatillerini gezebilirsiniz. Deniz havası ve su bağışıklığı güçlendirir ve bir yıl boyunca sağlık rezervini verir.
 3. Kötü alışkanlıkları reddedin. Bu, vücudun çeşitli hastalıkların tüm patojenlerine karşı direncini önemli ölçüde artıracaktır.
 4. Solunum yolu, diş ve cilt ile ilişkili kronik pürülan hastalıkları tedavi edin.
 5. Doğru yemek yer. Metabolizmayı geliştirecek ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendiren her zaman vitamin ve ilaçları alın.
 7. Akciğerlerin tam genişlemesini destekleyen özel bir solunum jimnastiği yapın.

Hastalık, her şeye rağmen, bir kişiye çarptıysa, o zaman sonuna kadar iyileştirilmelidir. Sadece bu şekilde, birincil hastalıktan çok daha tehlikeli olabilen ciddi komplikasyonlardan kaçınılabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina tedavisinde daha iyi

Angina (bademcik iltihabı) - hastalık oldukça karmaşıktır, bunun yanında larinksin diğer iltihaplarından bağımsız olarak ayırt edilmesi kolay değildir. Doğru bir teşhis koymak için, bir doktor görmeniz gerekir, bakteriyel flora üzerinde bir faringeal swab dahil olmak üzere gerekli testleri yapın.

Boğazda gazoz gibi tıslama

YENİ MESAJ OLUŞTURUN.Ama siz yetkisiz bir kullanıcısınız.Daha önce kaydolduysanız, o zaman "giriş yapın" (sitenin sağ üst tarafındaki giriş formu). Eğer ilk kez buradaysan, o zaman kayıt ol.