Loading

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - enfeksiyöz alerjik süreç, çoğunlukla farenks lenfoid halkayı etkileyen lokal değişiklikler, palatine bademcikler. yutma anjina boğazda ateş, obscheintoksikatsionnym sendromu, ağrı ile karakterize edilir, artan ve ağrılı servikal lenf düğümleri. Muayenede bademcik ve palatine kemiğin hiperemi ve hipertrofisi, bazen de pürülan çökeller ortaya çıkar. Angina, boğazdan farengoskopi ve bakteriyolojik ekim temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Anjina ile lokal tedavi endikedir (gargara, lavaj, ilaçlarla bademcik tedavisi), antibiyotik tedavisi, fizyoterapi.

boğaz ağrısı

Angina, bir veya daha fazla faringeal halkanın bademcik iltihabı ile birlikte gelen bir akut enfeksiyöz hastalık grubudur. Kural olarak, palatine bademcikler etkilenir. Daha az sıklıkla, nazofaringeal, laringeal veya lingual bademciklerde inflamasyon gelişir. Patojenler bademciklerin dokusuna dışarıdan (ekzojen enfeksiyon) veya içeriden (endojen enfeksiyon) nüfuz ederler. İnsandan insana, anjin, hava yoluyla veya beslenme yoluyla beslenir. Endojen enfeksiyon olduğunda, mikroplar çürük dişlerden, adneksal sinüslerden (sinüzit ile) veya burun boşluğundan bademciklere girer. Bağışıklık zayıflaması ile birlikte, anjin, ağız ve yutak mukozasında sürekli olarak bulunan bakteriler ve virüslerden kaynaklanabilir.

Anjina sınıflandırması

Kulak burun boğazında üç tür anjin vardır:

  • Birincil angina (diğer isimler - sıradan, basit veya olağan anjina). Bakteriyel doğanın akut inflamatuar hastalığı. Genel enfeksiyonun karakteristik özellikleri ve faringeal halkanın lenfoid dokusunun yenilmesi semptomları.
  • Sekonder anjina (semptomatik anjin). Başka bir hastalığın tezahürlerinden biridir. bademcik lezyonlar bazı akut enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı mononükleoz, difteri, kızıl), kan hastalığı (lösemi, septik anjina, agranülositoz) eşlik edebilir.
  • Spesifik anjina. Hastalığa belirli bir enfeksiyöz ajan (mantar, spiroket, vb.) Neden olur.

Birincil anjina

nedenleri

tüm birincil anjin yaklaşık% 85 Diğer durumlarda ß-hemolitik streptokok grubu A. neden etkeni pnömokok, Staphylococcus aureus veya karışık flora çıkıntı yapar. Primer anjina, SARS sonrası en sık ikincidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda gelişir. Özellikle 35 yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinleri etkiler. Genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bazen endojen enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişir. genel olarak artmış bir yerel aşırı soğutulmuş, düşük bağışıklık, hipovitaminosis, nazal solunum bozukluğu olan anjinin oluşma olasılığı, SARS uğradıktan sonra havanın kuruluğu artmıştır.

Boğazın yaygın semptomları mikrobik ürünlerin kan içerisine girmesinden kaynaklanır. Mikrobiyal toksinler, kardiyovasküler ve sinir sistemindeki toksik hasara neden olabilir, glomerülonefrit ve romatizmanın gelişmesine neden olur. Strep boğazının sık tekrarlamasıyla komplikasyon riski artmaktadır.

sınıflandırma

Hafif, orta ve şiddetli anjin - derinlik ve lenfoid doku lezyonu faringeal halkasının karakterine bağlı olarak şiddetine bağlı olarak, mavi dil, laküner, foliküler ve primer nekrotik anjin salgılar.

semptomlar

Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Yutulduğunda bölgesel lenf nodlarını arttırarak hipertermi, titreme, ağrılı bir akut başlangıç ​​ile karakterizedir.

Kataral anjinada, subfebril durum gözlenir, orta derecede genel zehirlenme, kan testlerinden inflamasyonun belirsiz belirtileri. Faringoskopi ile posterior faringeal duvarın diffüz parlak hiperemi ile sert ve yumuşak bir damak ortaya çıkar. Catarrhal angina 1-2 gün sürer. Sonuç bir iyileşme veya başka bir anjinaya (foliküler veya catarrhal) geçiş olabilir.

Foliküler ve lacunar anjin daha belirgin bir zehirlenme ile karakterizedir. Hastalar başağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrı, kaslar ve kalp bölgesinden şikayet ediyor. Hipertermi 39-40C'ye kadar not edilir. Genel kan analizinde, lökositoz sola kayma ile belirlenir. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Lacunar anjinası olan hastanın faringoskopik muayenesinde belirgin hiperemi, lakunanın genişlemesi, ödem ve bademcik infiltrasyonu ortaya çıkar. Pürülan baskın, lakunun ötesine yayılır ve bademciğin yüzeyinde gevşek bir kaplama oluşturur. Plak bir film veya bireysel küçük odakları, amigdalanın ötesine uzanmaz, kolayca çıkarılır. Plak çıkarıldığında, bademcik dokusu kanamaz.

pharyngoscope üzerinde bademcik bademcikler ve belirgin şişlik hipertrofisi saptanan zaman resmi "yıldızlı gökyüzü" (çoğul beyaz sarı Festering folikülleri) sözde. folikülün spontan açılma Bademciklerin taşmadığından irinli plak oluştuğu zaman.

Nekrotizan anjina şiddetli zehirlenme ile karakterizedir. Kalıcı ateş, karışıklık, tekrarlanan kusma vardır. Kan testlerinde keskin bir sol kayma, nötrofilya, ESR'de belirgin bir artış ile belirgin lökositoz saptandı. Faringoskopi ile düzensiz, donuk, çukurlu bir yüzeye sahip yoğun gri veya yeşilimsi sarı bir plak görülür. Plak çıkarıldığında bademcik dokusu akar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, 1-2 cm çapında düzensiz şekildeki doku defektleri kalır.Nekrozu amigdalanın ötesine, farinksin, dilin ve kemerlerin arka duvarına yaymak mümkündür.

komplikasyonlar

Erken anjin komplikasyonlar iltihabı hastalığının yakından organlar ve dokular üzerinde aralıklı çoğalma sırasında ortaya çıkar (kulak iltihabı, bölgesel lenf düğümleri, sinüzit, peritonsiller apse, peritonzillit lenfadenit).

Anjina enfeksiyöz allerjik genezinin (glomerülonefrit, romatizmal kardit, artiküler romatizma) daha sonraki komplikasyonları, hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir.

tanılama

Tanı, hastalığın semptomlarına ve farenogoskopi verilerine dayanır. Enfeksiyöz ajanın yapısını doğrulamak için bademciklerden mukusun bakteriyolojik olarak incelenmesi ve kanın serolojik muayenesi yapılır.

tedavi

Tedavi, bir kural olarak, ayakta tedavi edilir. Şiddetli anjina formu ile hastaneye yatma endikedir. Hastalar tutumlu diyet, aşırı alkol, antibiyotikler (sefalosporinler, makrolidler, sülfonamidler) reçete. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Lokal ambazone fusafungin, gramicidin, otlar ve antiseptik solüsyonlar, sulama bademcik klorheksidin, norsulfazola, streptotsidom ait kaynatma durulayın uyguladı.

Belirli boğaz ağrısı

Kandidiyazis (fungal) tonsillit.

Candida albicans cinsinin maya benzeri mantarlarından kaynaklanır. Son yıllarda, glukokortikoidlerin ve antibiyotiklerin yaygın kullanımının neden olduğu kandidal boğaz ağrısı insidansında bir artış olmuştur. Fungal angina, bir kural olarak, uzun bir antibiyotik tedavisi sonrasında başka bir hastalığın arka planına karşı gelişir.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Faringoskopik muayenede, bademcikler üzerinde spot beyaz veya sarımsı bindirmeler, bazen yanak ve dilin mukoza zarına yayılır. Baskın kolayca kaldırıldı.

Tanı, mikolojik muayenenin sonuçlarıyla doğrulanır. Tedavi antibiyotiklerin kaldırılmasından, antifungal ilaçların atanmasından, restoratif tedaviden, nilstatin ve levorin solüsyonlarıyla bademciklerin yıkanmasından oluşur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (ülseratif-membranöz anjina).

Kronik intoksikasyonlar, tükenme, hipovitaminozis, immün yetmezlikler ile gelişir. Sözlü kavitenin saprofitik florasının temsilcileri tarafından çağrıldı - Vincent bir simbiyoz spirochete ve Plaut-Vincent bir sopa bulunan.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Genellikle bir amigdala etkilenir. Yüzey yüzeyinde ülserler oluşur, koyu yeşil kokulu, gri-yeşil bir kaplama ile kaplanır. Plakayı çıkarırken, bademcik kanlar. Nekrotik bölgenin reddedilmesinden sonra, bir defekt oluşturmadan iyileşen derin bir ülser oluşur.

Tanı, bakteriyolojik incelemenin sonuçlarıyla doğrulanır. Genel restoratif tedavi var. Etkilenen bölgeler borik asit veya metilen mavisi çözeltisi ile lekelenir, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ve hidrojen peroksit ile durulanır. Derin nekroz ve uzun süreli seyir ile antibiyotik tedavisi endikedir.

boğaz ağrısı

Angina - bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu oldukça yaygın bir enfeksiyöz hastalık olan ve karakteristik özelliği palatine bademciklerin yenilmesidir. Ayrıca, inflamatuar süreç nazofaringeal, laringeal ve lingual bademcikler içinde gelişebilir; Daha sonra sırasıyla angina, nazofaringeal, laringeal veya lingual olacaktır. Enfeksiyon hem kendi mikroplarıyla hem de dışarıdan oluşur ve iki şekilde oluşur: gıda ve hava yoluyla. Bununla birlikte, sıklıkla iç enfeksiyon farenks veya ağız boşluğundan (çürük dişler, bademciklerin kronik iltihaplanması vb.) Meydana gelir.

Anjin nedenleri

Çoğu durumda, daha önce sahip olduğu başlıca ev eşyaları ile boğaz içine düşmek streptokok, stafilokok, ve pnömokoka neden olduğu boğaz ağrısı hastalığı, (kirli tabaklar, vb), anjin ile Hasta bir insanı memnun. Aynı zamanda, hastalığın ortaya çıkması, sistematik boğaz (toz, duman vs.) ve hastalıklar nazofarinks varlığında içine giren çeşitli tahriş edici maddelere katkıda bulunabilir (vb lenf bezleri ve.) 'De, kırık burun nefes. burun boşluğunda meydana gelen pürülan enflamatuar süreçler, sinüs (sinüzit, vb) ve ağızdan (çürüme dişler) oldukça sık angina oluşumuna yol almaktadır.

Anjina oluşumunun belirleyici faktörleri genel veya lokal hipotermi, zihinsel aşırı yüklenme, aşırı çalışma, bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar, vücudun duyarlılaşması, beriberi

Angina Belirtileri

- Yutulduğunda ve yutulduğunda akut boğaz ağrısı

- Zayıflık ve genel halsizlik

- Lenf düğümlerinin büyütülmesi

- Eklemlerde artrit

- Vücut ısısını 38 * - 39 * C'ye artırın

- Hastalık gelişiminin ilk günlerinde yumuşak damak, bademcikler, dil ve palatine kemerler parlak kırmızı renkte boyanır.

- Doğrudan bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi için küçük alanlar olabilir.

Kuluçka süresinin süresi on saat ila üç gündür. Hastalık her zaman keskin bir şekilde başlar: bir ürperti, genel vücut ısısı yükselir, yutulduğunda karakteristik ağrı görülür, ağrılı hale gelir ve bölgesel lenf düğümleri artar.

Ana angina semptomları genel soğuk algınlığına oldukça benzerdir, ancak boğazda boğazda ağrı daha keskin, akıntı daha uzundur ve daha ağırdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina birincil, ikincil ve spesifik olabilir.

Birincil. Sadece farenksin lenfadenoid halkasının etkilendiği akut inflamatuar hastalık.

İkincil. (. Benzerleri difteri mononükleoz, difteri, kızıl ve) Tonsiller akut enfeksiyöz hastalıklara etkilenen, yanı sıra kan sistemi (lösemi, sindirim - ilişkin toksik aleukia, agranülositoz, vs.) hastalıklardır.

Özgül. Provoke edici faktör spesifik bir enfeksiyondur (Simanovsky fungal angina veya angina - Plaut - Vincent)

Boğaz ağrısı çeşitleri

Bademcikler zarar derinliği ve doğasına bağlı olarak, anjin, lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik ayrılır

Lacunar Angina

Bademcik bölgesinde, bademcikler yüzeyine pürülan plağın yayılmasıyla birlikte bademcikler etkilenir. Faringoskopi yapılırken bademciklerin infiltrasyonu ve ödemi, belirgin hiperemi ve lakün genişlemesi görülür. Bademciklerin yüzeyindeki lifli - pürülan sarımsı - beyaz içerikler, bir kanama kusuru bırakmadan kolayca çıkarılabilen bir film veya küçük odaklar şeklinde gevşek bir kaplama oluştururlar.

Foliküler boğaz ağrısı

Öncelikle bademciklerin foliküler aparatını etkiler. Bu durumda bademcikler ödemli ve hipertrofidir, epitel kapağında supin foliküller (çap olarak beş milimetreye kadar olan soluk sarımsı oluşumlar) görülür. Geliştirilmiş foliküller açılır, böylece bademciklerin ötesine uzanmayan pürülan bir kaplama oluşturulur.

Catarrhal anjina

Bademciklerin yüzeysel hasarları ile karakterizedir. Vücut ısısı 37 * -38 ° C'ye yükselir, kan değişiklikleri minör veya tamamen yoktur. Tonsiller, infiltrasyon ve şişme nedeniyle artar. Faringoskopi sırasında, sert ve yumuşak damağı ve farinksin arka duvarını tutan parlak bir dağınık hiperemi vardır. Hastalık bir ila iki gün sürer, bundan sonra farinks abatta enflamatuar tezahürler veya anjin başka bir forma akar (foliküler veya laküner).

Nekrotizan anjina

Bu form, diğer formlardan daha belirgin yerel ve genel tezahürlerle karakterizedir (sürekli belirgin ateş, konfüzyon, tekrarlayan kusma, vb.). Kan testlerinde ESR, nötrofil, lökositozda belirgin bir artış vardır. Bademciklerin etkilenen dokuları, müköz membranın derinliklerine inen, donuk, düzensiz bir yüzeye sahip gri veya yeşilimsi sarı bir kaplamayı kaplar. Fibrin ile emprenye olması nedeniyle, genellikle yeterli etkilenen alanlar yoğunlaşır ve çıkarıldıklarında yüzey kanar. Ayrıca, nekrotik alanların reddedilmesi nedeniyle yeterince derin, düzensiz şekilli doku defektleri (çapı iki santimetreye kadar) oluşur.
Nekroz bademciklerin ötesine yayılabilir: farinksin arka kısmı, dil ve kemerler

tanılama

Faringoskopi şüpheli anjina için ana tanı aracıdır. Ayrıca, genel semptomatik görüntü, hastanın şikayetleri ve hastalığın geçmişi de dikkate alınmaktadır.

Ayrıca angina ile difteri, kızamık, kırmızı ateş, üst solunum yolu akut nezle ve akut kan hastalıkları ayırt etmek de gereklidir. Bunu yapmak için, şüphe durumunda, ilave teşhis prosedürleri gerçekleştirilir: teşhis ponksiyonu, bademciklerdeki plağın bakteriyolojik analizi, ek kan testleri, vb.

Angina tedavisi

Çoğu durumda, ayaktan anjin tedavisi ise ancak şiddetli vakalarda - Hasta hastaneye bulaşıcı departmanı taşıdı. vitaminler B ve C açısından zengin bir ışık diyet, Atfedilen, bol sıvı içmek emin olun. anjin tedavisi için temel klavulanik asit, penisilin, sefalosporin (Zinat, sefaklor, vs.), makrolidler (azitromisin, eritromisin) ve sülfonamidler ile amoksisilin kullanımını içerir antibiyotik tedavisi (kotrimoksazol ve diğerleri.). Topikal tedavi kullanılan bioparoks (fuzafunzhin) Faringosept için, (vb nergis, papatya,) otlar decoctions durulama, Tonsiller sulama (ingalipt, kameton, sebidin vs.), bir antiseptik durulama çözeltileri (furatsilin, nitrofuralom C) gramisidin.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Angina nedir?

Angina damak, lingual ve nazofarenks tonsillerin akut inflamasyonudur. Çoğu zaman, palatine bademcikler iltihaplıdır. Angina akut enfeksiyöz ve alerjik hastalıkları ifade eder. Hastalık sırasında palatine bademcikler iltihaplıdır, bir kural olarak, anjinin nedensel ajanı, hemolitik grup A streptokokudur.

Boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz boğazının enfeksiyonu, havadaki damlacıklar yoluyla, yiyecek ve içecek yoluyla ve ayrıca hasta bir kişiyle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Angina en sık soğuk, yağışlı mevsimde (ilkbahar, sonbahar) gelişir, bu hipoterminin veya difteri, grip, kızıl ateş, boğmaca, ve bazı durumlarda - kan hastalıkları gibi hastalıkların tezahürlerinin bir sonucu olabilir.

Bununla birlikte, anjinanın ana sebebi olan hipotermiyi düşünerek yanılıyorsunuz. Anjina nedeni çoğunlukla (vakaların% 90'ında) hemolitik streptokoktur. Bu nedenle, bakteri taşıyıcısı olan sağlıklı bir kişiden havadaki damlacıklar ile enfekte olabilirsiniz. Başka bir bulaşma yolu iletişimdir (kirli bulaşıklar yoluyla). Örneğin, bir inek, çiğ bir hasta mastitisinden çiğ süt içiyorsanız, yemek yoluyla enfekte olabilirsiniz. Ve bazen bir kişi kendini enfekte eder. Bu gibi durumlarda, anjin, kronik bademcik iltihabı, rinit, sinüzit, hasta dişler, vücuttaki diğer kalıcı enfeksiyon odaklarının bir sonucu olabilir. Olumsuz koşullar nedeniyle durum karmaşıktır: hipotermi, azalmış bağışıklık, alerjik organizma.

Angina belirtileri

Genellikle 24-48 saat olan inkübasyon periyodu bittikten sonra angina semptomları ortaya çıkar.

Anjina ana belirtileri şunlardır:

Angina'nın akut bir başlangıcı vardır. Kişide, tam sağlığın arka planında, sağlık durumu keskin bir şekilde kötüleşir.

Vücut ısısı yükselir, titreme meydana gelir. Termometre üzerindeki işaret 40 dereceye kadar çıkabilir.

Baş ağrısı, ağrıyan eklemler, genel halsizlik ile zehirlenme belirtileri vardır.

Boğaz çok acıyor, ağrılar yutma sürecinde yoğunlaşıyor. İkinci günde ağrı duyumları zirveye ulaşır ve sürekli olarak mevcuttur.

İştah kötüleşirse, uyku çeker.

Lenf düğümleri büyüklükte artar, palpasyonda ağrılı hale gelir. Her şeyden önce, submandibular düğümler acı çeker.

Bademcik şişer, büyüklüğünde artış, sarı rengin nokta oluşumlarını görselleştirebilirler. Boyutları 2-3 mm'dir. Bu resim foliküler anjina için tipiktir. Lacunar angina bademcikler ile düzensiz şeklin kapalı alanlar şeklinde pürülan kaplama ile kaplıdır.

Hastalık şiddetli ise, o zaman bademcikler üzerinde koyu gri bir renge sahip nekroz alanları oluşur. Ölü doku reddedilir, 10 mm'lik hatalı alanlarla değiştirilir.

Paratonzillit ve paratonziller apseye gelince, bu durumlar anjina komplikasyonları olarak gelişir. İlk olarak, bademcikler (paratonzillit) çevreleyen dokular iltihaplı hale gelir, daha sonra püy (parathonsillar apse) etkisi altında erir. Boğazdan 2-3 gün sonra yapılan benzer komplikasyonlar vardır. Kişi boğazda ciddi tek taraflı ağrı şikayeti başlar, vücut ısısı keskin bir şekilde artar, tükürük artar. Bir insan, kafasını iltihapın lokalize olduğu yöne doğru eğer. Böylece, hasarlı dokulardaki stresi azaltmak için çabalar.

Muayene sırasında, önemli bir asimetri fark edilir. Lezyonun kenarındaki bademcik büyüklüğünde büyütüldü ve merkeze kaydırıldı, dil bir yana itildi, yumuşak damak şişti.

Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa tıbbi yardım istemeniz gerekir:

Cildin karalanması, mavimsi bir gölgenin görünümü;

Uyarımın inhibisyona değişmesi;

Vücut sıcaklığında keskin düşüş;

İdrar tahliyesi hacminin azalması (enfeksiyöz toksik şok belirtisi);

Konvülsiyonların görünümü, bilinç kaybı (sinir sisteminin iltihaplanması sürecine dahil olma);

Kanamaların görünümü (kan damarlarına zarar, kan pıhtılaşma süreçlerinde ihlaller);

Solunum güçlüğü, ağzın açılmaması, boğazda ağrı yoğunluğunun artması (paratonzilit);

Hava eksikliği hissi, alt sırttaki matrağın acısı, sternumun arkasında, yanda, mesanenin boşaltılması sırasında ağrı, idrar renginde bir değişiklik (böbreklere ve kalbe verilen hasar).

Vücut ısısının 5 veya daha fazla gün sürmesi durumunda, tedavi rejimi değiştirilmeli, çünkü bu durum verimsizliğini gösterir.

En önemli semptomlar anjinadır, akut solunum yolu hastalığı değildir, hızlı yükselme ve vücut sıcaklığının 39 derece içinde tutulması, boğazda akut hoş olmayan ağrıların ortaya çıkmasıdır. Yemek, içmek ve hatta konuşmak acı veriyor. Daha sonra hasta şiddetli yorgunluk ataklarına başlar, halsizlik, eklemlerde kırılmaya başlar. Zaten hastalığın bu ilk belirtileri varsa, hemen yerel doktorunuza başvurmalısınız.

Eğer muayenenizden sonra doktor lenf nodlarının genişlemesini ve bademcikler, yumuşak damak, göksel kemer ve dilin rengindeki değişiklikleri belirlerse, gerekli tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda bademcikler, apse veya küçük iltihap birikimi alanları oluşturabilirler.

Birçok kişi soğuk algınlığı semptomları ile anjinin ilk semptomlarını karıştırır, ancak pratikte görüldüğü gibi, anjinaya dayanması daha zordur. Boğazdaki ağrı bir haftadan fazla sürerse ve sadece yoğunlaşırsa, bu durumda soğuk algınlığı söz konusu olamaz. Bu gibi durumlarda, hedefe yönelik tedaviye zamanında başlanması ve hastalığa başlamaması çok önemlidir.

Ciddiyete ve anginanın özgül niteliğine bağlı olarak her zaman farklı şekillerde akar. Belirtiler arasında türe göre ayrım yapmak yaygındır:

Katarreli anjina genellikle çok hızlı ve akut olarak gelişir. Çoğu durumda, bir kişi boğazda aniden, halsizlik, kuruluk ve terleme hastalanır. İlk hoş olmayan hislerden sonra, hasta yutulduğunda boğazda şişlik ve ağrı hisseder. Görsel muayenede palatine bademcikler kızarık ve şişmiş gibi görünmekte ve submandibular lenfatik bezlerde boyunda palpasyon genellikle çok fazla ağrıya neden olmaktadır. Kural olarak, yutma ile ağrı artar. Birkaç saat sonra vücut ısısı 39 dereceye ulaşır. Anjinaya şiddetli üşüme ve heyecan verici ağrı eşlik eder, migren sanrılar tarafından provoke edilir.

Foliküler anjin daha uzun ve daha ciddi bir hastalıktır. Genellikle çok ciddi komplikasyonlar verir. Ana belirtiler ayrıca baş ağrısı, ateş, eklem ağrısı ve genel halsizliktir. Tüm semptomlar, kataral anjinadan çok daha belirgindir. Birçok hastada ağız boşluğunda tükürük içeriği önemli ölçüde artmaktadır. Foliküler boğaz ağrısı sadece sürekli tıbbi gözetim altında bir hastanede tedavi edilmelidir. (Foliküler boğaz ağrısının nedenleri, semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için)

Lacunar angina, daha az ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Vücudun genel durumunda belirgin bir bozulma eşlik eder. Çocuklarda sıcaklık artışı 40 dereceye ulaşabilir. Baş ağrılarına ek olarak, hoş olmayan duyular yutmalara ve sıvılara neden olur. Çoğu zaman, boğazda ağrı kulaklara verilir. Mukus bademcikler kuvvetle şişer ve kızarır. Lacunas hastaları, yırtık hücreler ve bakteriler ağırlıklı oluşan, anjina beyaz veya sarımsı kaplamalar için tipik olarak oluşturulur. Muayenede, palatine kemerlerin şişmesi ve kızarıklığı her zaman fark edilir. (Lacunar angina kullanıcısının detayları)

Ortalama olarak, anjina yaklaşık iki hafta sürer, çocuklarda - biraz daha uzun. Angina çok bulaşıcıdır, bu nedenle hastanın izolasyonu zorunludur.

Bademcikleri mi kesmeliyim? Anjina'nın ciddi komplikasyonları nelerdir? Bu sorular terapist Alla Protasova tarafından cevaplandırılacak:

Boğaz ağrısı formları

Anjina catarrhal, lacunar ve foliküler çeşitli formları vardır:

Katarr sinüs ile hasta hafif bir boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, mide yanması hissinden şikayetçidir.

Foliküler anjinin daha şiddetli bir seyri vardır: yutma, şiddetli genel halsizlik, eklem ağrısı. Vücut ısısı 40 ° C'ye çıkabilir. Lenfatik submandibular düğümler genişlemiş, basıldığında ağrılıdır. Bademcikler genişlemiş, çok kırmızı, yüzeylerinde tek püstül görebilirsiniz.

Lacunar angina da ciddi bir seyre sahiptir. Hastalık yutulduğunda çok yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı ile başlar. Çocuklar kusma ve mide rahatsızlığı yaşayabilir. Palatine bademcikler büyüklükte büyümüştür. Mukoza görünür bireysel pürülan şeritler.

Ayrıca, anjin primer, sekonder ve spesifik olarak ayrılır:

Birincil anjina

Birçok anjin tipi vardır, bunlardan biri birincildir. Primer anjina, boğaz dokusunu etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, streptococci tarafından provoke edilen primer anjina, vücut ısısında, bademcikler ve lenf bezlerinin iltihaplanmalarında, acı verici duyularda kendini gösterir.

Primer anjinin ana tehlikesi, hastanın vücudundaki otoimmün sürecin ortaya çıkma olasılığının yüksek olmasıdır. Bu komplikasyon genellikle yeterli anti-streptokokal tedavinin yokluğunda ortaya çıkar. Hasta böbreklere ve kalbe zarar veren glomerülonefrit ve romatizma geliştirebilir.

Olguların% 90'ında anjinin nedensel ajanı beta-hemolitik streptokoktur. Olguların% 8'inde, enflamasyon, Staphylococcus aureus (stafilokok ve streptokokların kombine bir enfeksiyonu) ile tetiklenir. Hemofilik çubuk, pnömokok veya corynebacteria gibi bu tür mikroorganizmalar nadiren anjinadan kaynaklanır.

Enfeksiyon taşıyıcısı olan hasta bir kişiden anjinle bulaşabilirsin. Özellikle tehlikeli bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerdir.

Hava yolu, anjina ile infeste edildi. Enfeksiyon salgınları, insanlar birbirleriyle yakın temas halindeyken, genellikle tutarlı gruplarda görülür. Bununla birlikte, sağlıklı bir insan stafilokok ile döllenmiş gıdaları tüketdiğinde, enfeksiyonun bulaşma yolu dışlanmaz.

Boğaz ağrısı olan bir kişi ile her temasın mutlaka enfeksiyona yol açmayacağını belirtmek gerekir. Bu nedenle, bademciklerin yerel bağışıklığında ihlaller olduğunda riskler ortaya çıkar. Diğer provoke edici faktörler şunlardır: hipotermi, stres, aşırı çalışma, vb.

Baskın olarak bademcikler halinde streptococci çoğaltın. Bademcik ve boğaz arka duvar silindirlerin dil tarafı enfeksiyon işlemi daha az rol oynar. Bakteri, bademciklerin dokusuna düştükten sonra koruyucu bariyerin üstesinden gelir, içeri girer ve orada aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu sürece iltihaplanmaya neden olan toksik maddelerin salınması eşlik eder. Bölgesel lenf düğümlerinin etkilenmesi olasıdır. kanda (septisemi) içine mümkün olan en yakın yerleştirilmiş dokuya bakterilerin yayılmasını (peritonsiller apse, paratonzillit) ve hatta penetrasyon birlikte, çoğu durumda, bademcikler, lenf, enfeksiyon süreci sınırlıdır düğümler. kan yoluyla bakteriler kan damarlarını, böbrekler, karaciğer, kalp ve diğer organları etkileyen, vücuda yayılmış olarak Sepsis, hayatı tehdit insani bir durum.

Kalp kası, septik enfeksiyon olmadan bile anjina ile boğuşabilir, çünkü bademcikler sinir yollarıyla bağlanır. Bu nedenle, bademciklerin işindeki herhangi bir ihlal kalbin hatalı çalışmasına neden olur.

Vücudun bağışıklık sistemi her zaman boğaz ağrısına yeterince cevap vermez. Bağışıklık, böbrekler üzerinde, kalbin dokuları üzerinde yerleşmiş ve onları yok etmeye başlayan, yabancı ajanları algılayan bağışıklık kompleksleriyle enfeksiyonla savaşır. Böylece otoimmün ateş gelişir. Bir tetikleyici olarak hizmet etmek, zamansız olarak tedaviye başlayabilir, kişinin romatizmal hastalıklara yatkınlığı, yanlış seçilmiş bir tedavi rejimi. Eğer anjin her yıl veya yılda birkaç kez gelişirse, tekrarlanır.

Angina birkaç çeşittir:

Bademcik folikülleri takviyesi ile foliküler;

Catarrhal, iltihaplı süreçte sadece bademciklerin mukoza zarını içerir;

Lacunar, bademciklerin dokusunda pürülan foliküllerin bir atılımı ile;

Nekrotik, bademciklerin dokularının ölümüyle.

İkincil bademcik iltihabı

İkincil angina, boğaz dokusunun diğer organ veya organ sistemlerine bulaşıcı veya enfeksiyöz olmayan hasarların arka planına karşı iltihaplanmasıdır.

Boğazda anjinal değişiklikler eşlik eden hastalıklar:

boğaz ağrısı

Bu nedir?

Bir hastalık olarak, anjina antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir. Terimin kendisi Latince kelimeden geliyor angere - Sıkıştırın. Orofarinkste birçok patolojik değişiklik bu hastalık ile ilişkilidir. Etiyolojide farklılık göstermelerine rağmen, ortak semptomları paylaşırlar ve anjinaya girerler.

boğaz ağrısı - lenfadenoid faringeal halkanın bileşenlerinin akut iltihabı ile karakterize edilen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın bu lokal tezahürü özellikle bademcikler ile ilgilidir.

Patogenez (ne olur)

Enflamasyonun birincil odağı orofarenksin lenfoid dokusunda meydana gelir, bademcikler streptococcus'un bir dizi antijenik yapısı ile akin lenfoid dokudan dolayı hasar görür. Mikrobiyal aktivitenin bir ürünü olan toksinler, kan dolaşımına girerek sinir ve kardiyovasküler sistemlere zarar verir. Bu nedenle, anjin, sadece orofarenks dokularına lokal hasar ile değil, aynı zamanda hastanın genel durumunda bozulma ile karakterize edilir.

Hastalığın kuluçka süresi 10-12 saat ila 2-3 gündür. yutulduğunda hastalığın akut başlangıcı, ateş, titreme ve ağrı ile karakterize edilir. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Genel kabul görmüş sınıflamaya göre, anjin üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve özel.

Birincil tonsillit, farinksin sadece lenfadenoid halkasının lezyonu bulguları olan akut enflamatuar hastalıklar olan sıradan, basit veya trivial anjini içerir.

Sekonder semptomatik anjinadır. Bu bademcikler ile yenilgi içerir kızıl ateş, difteri, Enfeksiyöz mononükleoz ve diğer akut bulaşıcı hastalıklar. İkincil bademcik iltihabı da kan hastalıklarında lezyonlar içerir - lösemi, agranülositoz ve diğerleri.

Üçüncü tip, spesifik enfeksiyonların neden olduğu hastalıkları içerir - mantar anjina, angina Simanovsky-Plaut-Vincent.

Birincil bademcik iltihabı

Primer anjin, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Çoğu zaman, hastalık çoğunlukla 35 yaşına kadar olan çocukları ve gençleri etkiler, mevsimsel epidemiler olabilir. Epidemiler şehirlerde daha sık görülür, çünkü hastalığın kaynağı enfekte bir kişidir, büyük bir popülasyon yoğunluğu hastalığın yayılmasına katkıda bulunur.

Çoğu durumda primer anjinaya neden olan virüs, A grubunun ß-hemolitik streptokokları. Ayrıca, patojenler olabilir Staphylococcus aureus veya pnömokok. Ancak hastalığın% 85'inde kesin olarak streptococci ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bu enfeksiyonların taşıyıcıları, dış çevreye, havadan, temas ve beslenme yollarının yanı sıra hava yoluyla bulaşan çok sayıda patojen salmaktadır. Streptokok grubunun, özellikle de çocuklukta bir kişinin en duyarlı olduğu yer budur.

İkincil ve spesifik anjina

İkincil angina diğer enfeksiyöz lezyonlarda eşlik eden bir hastalık olarak gelişir. Primer anjin gibi, lenfatik faringeal halkanın ya da bireysel elementlerinin, sıklıkla bademciklerin akut inflamasyondur.

Angina gibi hastalıklar ile oluşur kızamık, kızıl ateş, difteri, adenoviral ve herpetik enfeksiyon, frengi ve diğerleri. Sekonder gruba, aynı zamanda ortaya çıkan anjina grubu da dahildir. agranülositoz ve lösemi. Sekonder formda anjina semptomları ve seyri neredeyse anjinadan farklı değildir, fakat diğer hastalıkların arka planına karşı daha belirgin semptomlar ve bir ciddiyet şekli vardır.

Spesifik boğaz ağrılarına streptokoklar değil, diğer patojenler neden olur. Buna bağlı olarak, klinik tablo ve hastalığın tedavisi değişir. Bu tür hastalıklar vücudun koruyucu işlevlerindeki azalmanın, sık antibiyotik kullanımının, tükenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Mantar anjina Özellikle kronik tonsillitte antibakteriyel ilaçlarla uzun süreli tedaviden sonra, diğer hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Anjina'nın etken maddeleri, cinsin maya benzeri mantarlarıdır. Candida albicans, Çoğu durumda patolojik koklar onları birleştirir. Daha sıklıkla hastalık erken yaşta çocuklarda görülür.

Mantar kökenli anjinin semptomları çok az belirgindir. Çok zayıf zehirlenme gözlemlendiği için hastanın genel durumu pratik olarak acı çekmez. Nadir durumlarda, düşük dereceli ateş ve hafif bir baş ağrısı, bazen zayıflık hissi olabilir. Lokal semptomlar boğazda hafif bir hiperemi ve boğazda orta derecede ağrı ile sınırlıdır. Ama acı hiç olmayabilir. Az miktarda lenf düğümleri, palpasyonla birlikte, neredeyse ağrılı değildir. Bu hastalık, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı-beyaz bir kaplamanın, yanakların ve dilin mukus zarının varlığı ile karakterizedir. Baskın nokta veya adacık şeklinde dağıtılır, kolayca kaldırılır.

Ülseratif film anjina veya angina Simanovsky-Plaut-Vincent aynı zamanda spesifik bir anjinaya atıfta bulunur. Hastalığın etken maddeleri, Vincent'ın iğ şeklindeki Plaut-Vincent spiroketidir. Bağışıklık sistemi bozukluğu, hipovitaminozis, kronik zehirlenme, zayıflatılmış ve zayıflamış organizmaları yeterli koruyucu fonksiyona sahip olmayan, en sık etkilenen hastalar. Bu hastalık bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi ile karakterizedir.

İlk gün, Simanovsky-Plaut-Vincent agnine, etkilenen amygdala, grimsi-beyaz veya yeşilimsi-kirli renkte küf veya film plak oluşumu ile kendini gösterir. Çıkarıldıktan sonra tekrar bir çiçekle kaplanan bir kanama yüzeyi kalır. 4-5 gün sonra, etkilenen bölgede bir krater ülseri gelişir ve bu da kusur bırakmadan iyileşir. Ülserler, palatine kemerleri ve yumuşak damakları etkileyebilir.

Anjina'nın ana semptomları neredeyse yok. Yerel belirtiler hariç, zehirlenme, ateş belirtisi yok, sadece bölgesel bir artış var lenf düğümleri. Bir laboratuvar kanı testi sadece küçük bir nötrofilik lökositoz ortaya çıkarır.

Anjina sınıflandırması

Hasar derecesine bağlı olarak, anjin birkaç türe ayrılır. Hastalığın tanımı da, lezyonların doğasına ve dolayısıyla izole edilmesine bağlıdır. mavi dil, foliküler, lacunary ve irinli veya nekrotik boğaz ağrısı. Yaygın tezahürler de hastalığın hafif, orta ve şiddetli formlarına ayrılır. Faringoskopik resim ve bazı semptomların şiddeti, anjinin sınıflandırılmasına bağlıdır. Bazı durumlarda, hastalığın seyrinin şiddeti sınıfa bağlıdır.

Catarrhal anjina bademciklere yüzeysel hasar ile karakterize edilir. Faringoskopi ile, bademciklerin şişmesi, parlak dağınık hiperemi vardır. Hastada düşük dereceli ateş (37.0-37.5 "C), kanda küçük değişiklikler ve zayıf bir şekilde belirtilmiş zehirlenme belirtileri vardır. Hastalığın tahıl anjinaları 1-2 gün sürer, bundan sonra anjin semptomları kaybolur veya hastalık başka bir şekle dönüşür.

Lacunar Angina bademcikler alanında bademciklerin yenilgisi ile karakterizedir. Pharyngoscopy, belirgin kızarma, bademciklerin şişmesi ve lakunanın genişlemesini gösterir. Bademcikler üzerinde bademcikler bulunur. Lakunanın fibro-pürülan içeriklerinden oluşur, küçük odaklar veya bir film şeklinde olabilir. bu sarımsı beyaz kaplama Kanama izleri bırakmadan kolayca çıkarılır ve sadece sınırları aşmayan bademcikler üzerinde lokalize olur. Bu formda, catarrhal sinüs diğerlerine göre daha sık geçer.

Foliküler boğaz ağrısı "Yıldızlı gökyüzü" - epitel kapağında, foliküllerin folikülleri aracılığıyla translucence belirgin bir resmi vardır. Bu formun karakteristiği bademciklerin foliküler aparatının yenilgisidir. Muayene, bademciklerin derin bir yenilgisini ortaya çıkarır, hipertrofile, ödemli, beyazımsı-sarı küçük formasyonlar formuna sahip, takviye edilmiş foliküller ile kaplıdır.

Bir hastada foliküler ve lacunar anjina varsa daha belirgin olur. sarhoşluk, vücut ısısı 39-40 "C'ye yükselir. Bu nedenle, anjinin ana semptomları genel halsizlik, baş ağrısı, kalpte ağrı, kaslar ve eklemler ile desteklenir. Kan lökositozunda laboratuar araştırmalarında ortaya çıkan ve idrarda protein izleri, eritrositler.

Nekrotizan anjina Hastalığın diğer formlarından daha şiddetli bir seyir ve daha belirgin semptomlarla farklıdır. Hastalığın bu formu ile, faringoskopi, mukoza zarının içinde bir çiçeklenme ile kaplı bademcikler üzerindeki etkilenen alanları tespit eder. Yeşilimsi-sarı veya gri renkli düzensiz bir yüzeye sahiptir. Bu tür alanlar zorlaşır ve çıkarıldıktan sonra yüzey kanar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, bademciklerin dokularında derin kusurlar kalır. Çoğunlukla nekroz dilin üzerinde, farinksin arka duvarı ve daha fazlası üzerinde yayılır.

Anjina nekrotik formu belirtileri hastanın genel durumunu kötüleştirir, kalıcıdır ateş, sık sık kusma, konfüzyon, yüksek ateş. Laboratuvarda yapılan kan testleri, lökositozun belirgin olduğunu, lökosit formülünün sola kaymasını ve nörofili olduğunu göstermektedir. Hastalığın bu formu daha sık komplikasyonlara yol açar.

Boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığa yatkınlığın nedenleri lokal ve genel hipotermi, tozlu ve gazlı atmosfer, binaların aşırı kuruması, bağışıklığın azaltılması, vb. Olabilir. Çoğu durumda, angina sonra gelişir SARS, Solunum yolundaki epitelyumun koruyucu fonksiyonlarını azaltarak enfeksiyon yolunu açar.

Anjina teşhisi

Eğer şüpheleniyorsanız Streptococcal Angina, Klinik tabloya, faringoskopiye ve laboratuvar çalışmalarına göre doğru tanı konur. Patojeni açıklığa kavuşturmak için anjin tanısı, yani orofarenksden ekim yapan mukusun bakteriyolojik ve serolojik laboratuvar çalışmalarıdır. Tüm bu veriler hastalığın sınıfını ve etkili tedavi amacını belirlemek için gereklidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Primer boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi hafif aşamalarda ve hastalığın komplike olmayan formlarında ayaktan tedavi edilir. Hastalığın ciddi bir seyri durumunda, hasta enfeksiyöz bölümde mutlaka hastaneye yatırılır. Reçeteli ilaç tedavisi, yerel tedavi, korunma diyet, bol içki. Tedavide kullanılan başlıca ilaçlar, 5-7 gün boyunca kurs tarafından önerilen antibakteriyel ilaçlardır. Antibiyotik tedavisi fenoksimetilpenisilin veya amoksisilin klavulanik asit, sefalosporinler, makrolidler, örneğin eritromisin ve sülfonamidler de reçete edilebilir.

Boğazın lokal tedavisi, antiseptik solüsyonlar kullanılarak durulamalarla gerçekleştirilebilir. furatsilin, aynı özelliklere sahip bitkisel şifalı bitkilerin yanı sıra - papatya, calendula, St. John's wort. Ayrıca bademciklerin bu gibi ilaçlarla sulanması kameton, ingalipt, sebidin. Topikal kullanım ve fuzafunzhin kullanımı için ambazone, gramicidin ve diğerleri. Durulamalar, foliküler boğaz ağrısını ayırt eden pürülan akıntıları gidermek için etkilidir.

Tedavinin önleyici tedbirlere uyması çok önemlidir. Hastayı izole etmek gerekir, böylece enfeksiyon hasta ile temas halinde olan kişiler arasında yayılmamalıdır. Hastalığı önlemek için, organizmanın temperlenmesi, toz, duman, havadaki aşırı kuruluk gibi tahrişleri ortadan kaldırmak için tavsiye edilir. Örneğin kronik bir enfeksiyonun odaklarını ortadan kaldırmak gereklidir. diş çürümesi, sinüzit.

Tedavinin prognozuna gelince, kataral tonsillonsta, tedavi prognozu her durumda uygundur. Özellikle hızlı hastalık zamanında başlamış tedavi ile geçer. Foliküler ve lacunar anjinin tedavisi için uygun bir prognoz. Ama gelişmeye yol açabilirler kronik bademcik iltihabı. Şiddetli komplikasyonlar, herhangi bir karmaşıklıktaki transfer edilen nekrotik anjinadan kaynaklanır. Çoğu zaman bu tür komplikasyonlar romatizma ve glomerülonefrit.

Spesifik bir formun anjina tedavisi

Fungal angina, her şeyden önce, daha önce reçete edilen antibakteriyel ilaçların ortadan kaldırılmasını gerektirir. Tedavi kursları yürütmek nistatin, Levorinum bademciklerin aynı ilaçlarla yıkanmasıyla birlikte. Takviye terapisi ve vitamin B ve C, K. atandı Hastalık, uzun bir nüks ile seyreder, sık relapslar mümkündür, bu nedenle bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması tavsiye edilir.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent tedavisi lokal olarak gerçekleştirilir. Durulamalar% 0,1 çözeltilerle reçete edilir. etacridin laktat ve potasyum permanganat, bazen zayıf bir hidrojen peroksit çözeltisiyle. Ülserlerden etkilenen mukus,% 2'lik metilen mavisi veya% 1'lik borik asit çözeltisini yağlar. Uzun süreli akışla, antibakteriyel tedavi esas olarak reçete edilir. penisilinler.

Çocuklarda angina tedavisi

Her şeyden önce, ebeveynler anjinanın ciddi bir hastalık olduğunun farkına varmalıdır ve her halükarda tedavi evde uygulanamaz, çocuğun bir doktor tarafından ön muayenesi yapılmadan ve uygun ilaçların reçete edilmesine gerek kalmaz. Çocuklarda angina tedavisine başlamadan önce, bir takım testlerden geçmek için tanılama yapmak gerekir. Anjinadan şüphelenildiğinde, çocuk ağız ve burundan sürüntü alır, idrar ve kan testleri yapılır. Diğer bulaşıcı hastalıkların dışlanması önemlidir.

Uygun anjina formları ile, çocuk antibiyotik reçete edilir, çünkü bu tür bir tedavinin yokluğu sonraki komplikasyonlar açısından tehlikeli olabilir. Yani, boğaz ağrısı, kalp, karaciğer, böbreklerin işlevlerini ihlal edebilir. Çoğu zaman, doktorlar çocuklara tatsız bir tada sahip olmayan tabletler şeklinde antibiyotik almaları için reçete ederler ve bu nedenle bir çocuğun bu ilaçları vermesi kolaydır.

Doktor, hastalığın şiddeti ile yönlendirilen antibiyotiklerin atanmasını öngörür. Temel olarak, anjin tedavisinin antibiyotiklerle tedavisi beş ila yedi gün sürmektedir. Hastalığın şekli çok şiddetli ise, antibiyotik almak bazen daha uzun sürer. Kural olarak, üçüncü günde çocuğun sıcaklığı normalleşir ve hastanın genel iyiliği daha iyi olur. Ancak, anjinaları antibiyotikli çocuklarda tedavi ederken, bu tür ilaçların uygulanmasının çocuğun vücudundaki mikroflorayı önemli ölçüde bozduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak, antibiyotiklere paralel olarak, doktor, kural olarak, florayı restore eden ilaçların uygulanmasını öngörür. Boğaz ağrısı genel tedavi alerjik reaksiyonları önlemek için de ilaç alıyor suprastin, Tavegil® ve diğerleri.

Kural olarak, çocuklarda boğaz ağrısı ortak bir soğuk eşlik, bu nedenle, bebeğin durumunu hafifletmek için, aynı zamanda burun damlaları, farenks sulaması için spreyler reçete etmek için de gereklidir.

Bir anjinaya, çok miktarda içmeye sahip bir çocuk sağlamak çok önemlidir. Bu durumda, bebeğin sıcak ve ekşi meyve suları, kompostolar, soğumaları içmesi arzu edilir. Bu durumda, ideal uygun yabanmersini ve kızılcık meyvesi, kartopu çiçeği, dogrose, siyah frenk üzümü kompostosu. Sebze ve meyvelerden daha az yararlı ve taze meyve suları yok, çünkü anjina gövdesi ile vitamin rezervinin yenilenmesi gerekiyor. Ancak boğaz ağrısı için en uygun içecek, farklı meyvelerden elde edilen, ince bir jöledir. Çocuk, soda, yağ ve maden suyu, balıkların doğal et suyu, püre, sebze ilavesiyle faydalı ve ılık süt olacaktır. Bu arada, hastalığın akut döneminde gıdadan, çocuklar, kural olarak, hiç reddetme ya da çok az yiyin. Doktorların çocukları şu anda yemeye zorlamaları tavsiye edilmez - sadece bol miktarda içki içmek en iyisidir.

Ek olarak, çocuklarda anjina tedavisinin ilk ve en zorlu günlerinde, çocuklara yatak istirahatı ile uyum sağlama fırsatı sunulması arzu edilir. Çocuk aktif hale gelirse bunu başarmak en zordur. Yine de, onunla yatakta oynamak ve ona kitap okumak, ebeveynler arzulananı elde edebilecek ve iyileşme sürecini hızlandırabilecektir.

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Ayrıca, tahammülsüz bir hastalıktan kurtulmak için ek yollar olarak kullanılabilen halk ilaçları ile anjin tedavisi için birçok yöntem vardır. Çocuklarda angina tedavisi için başvurabilirsiniz. propolis, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde bile çok etkilidir. Propolis çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Yani, tamam. propolis tentürü, Propolisin sıvı halde kullanılmasına izin verir. Bu durumda, tentürü kullanarak, boğazın etkilenen yerlerini yağlayabilirsiniz. Muhtemelen, böyle bir prosedür çocuk için hoş olmayacaktır, çünkü tüm propolis biraz yanık olabilir. Ancak, anjinin evde böyle bir tedavisi çok etkili olacak ve boğaz ağrısından hızlı bir şekilde kurtulacaktır. Bir propolis tentürü yapmak için, önce 20 g propolis ile 100 g alkol karıştırın ve bu işlem öncelikle iyice ezilmelidir. Ürünün kalitatif olarak öğütülmesi için, önceden dondurulabilir ve bu şekilde bir çekiçle ezilebilir. Tentür iki hafta boyunca hazırlanırken karanlık bir yerde tutulmalıdır.

Angina'yı propolisle tedavi etmenin bir başka yolu da, çare olarak bilinen ilacın çiğnenmesidir. Yedikten sonra, propolis (yaklaşık 2 gram almak için yeterli) çiğnemek gerekir. Prosedür günde üç kez tekrarlanmalı ve propolis iyi ve gerçek ise, o zaman ağızda biraz yanacaktır. Böyle bir duyum yoksa, tedavinin etkisi olmayacaktır.

Evde boğaz ağrısı tedavisi için, limon ile tedavi de uygundur. Bunun için üç büyük limon suyu hazırlanır. Her akşam, üç gün boyunca bir bardak taze meyve suyu içmelisiniz. Bu araç iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Genellikle çocuklarda angina tedavisi için ortak iyot. İyot yardımı ile pürülan boğaz ağrısı, hastalığın kronik formunun etkili bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Bunu yapmak için pamuklu çubuk kullanmanız yeterlidir. iltihaplı bademcikler iyot.

soluk alma - Çocuklarda angina tedavisi için sık sık kullanılan bir ev ilaç. Bu işlem için, inhalasyon sıvısı ile doldurulmuş bir havza ve havza üzerinde çocuğun kafasını eğerek bir süre için kapatılması gereken bir havlu uygun olacaktır. Solunduğunda solunduğunda, nefesinizi birkaç saniye boyunca tutmak gerekir. Soluma için, papatya, adaçayı suyu yapar. Sıcak suya birkaç damla propolis de ekleyebilirsiniz. İnhalasyon sıvısının sıcak olması önemlidir. Birkaç seanstan sonra çocuk daha iyi hissedecektir.

Angina ile boğaz ağrısı tedavisi için başka bir halk ilaç elecampane bir infüzyonudur. Bu infüzyonu hazırlamak için 50 gram elecampane kökü almak, yarım litre votka dökmek ve üç gün boyunca ısrar etmek gerekir. İnfüzyonun nasıl hazırlandığı alanı, bir çay kaşığı tabanı boğazın içine dökülür, böylece sıvı her iki bezi de kaplar. Biraz öksürebilirsin, böylece infüzyon emilir. İşlemden sonra konuşmamak çok arzu edilir. Bu tür eylemler günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Boğaz ağrısı olan taze soğan suyu, günde birkaç kez bir çay kaşığı alır. Ayrıca soğan, bal ve elmadan bir lapa yapabilir ve günde birkaç kez 3 çay kaşığı alabilirsin.

Boğaz ağrısı ile boğaz ağrısının tedavisi

Ayrıca, boğaz ağrısı ile, boğazın düzenli durulanması çeşitli yollarla gösterilir. Boğazın durulanması sürecinin zaten iki yaşından itibaren çocuk için mevcut olduğuna inanılmaktadır. Tabii ki, vb eğlenceli bir oyun haline sürecini açmak için, onunla gargara, örneğin, bazı hileler uygulamak için, gargara bebek öğretmek Bu eylemin başarılı bir şekilde yerine getirilmesi için çocuğu mutlaka övmek de önemlidir.

Boğaz ağrısı ile boğaz çalkalayın, çocuk için mümkün olduğu kadar sık ​​olarak yapılabilir. Evde bir boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır gargara için en yaygın çözümleri, bu otlar decoctions (adaçayı takım elbise, okaliptüs, papatya) değil, güçlü çözüm potasyum permanganat, hidrojen peroksit, furatsilina. Buna ek olarak, bir kaynatma soğan deri (su yarım litre başına üç çay kaşığı), sarımsak özü gargara (ezilmiş sarımsak basın, oda sıcaklığında, 100 ml su ile beş saat 100 g) kullanılması önerilir. Pancar suyu da çocuğu gargara için uygundur, bir rende üzerinde pancar rendeleyin ve hangi sirke bir çorba kaşığı eklenir üzere, meyve suyu sıkmak gerekiyor. Buna ek olarak, boğazın durulanması için mükemmel bir vasıta, meyve suyunun ya da muzun infüzyonudur. Sulu Kalanchoe, su ile ikiye seyreltilmiş. Çocuklar sadece ılık su ve balla kapışmayı severler. Ayrıca, çocuğun yanlışlıkla biraz yutarsa ​​tüm bu çözümler ve et suları tehlikeli değildir.
gargara sıvı.

Boğaz ağrısı kompreslerle tedavi

kompres sadece rahatsızlığı gidermek için değil, aynı zamanda ağrıdan kurtulmak için, aynı zamanda diğer boğaz ağrısının diğer semptomlarını hızla atlatmak için de yardımcı olur. Kompresyon yapmak için birçok halk tarifleri vardır. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrı ile, kraker ve sarımsak bir kompres yapılması tavsiye edilir. Peksimet, kaynar su ile dökülmeli ve ezilmiş sarımsak kafasını ekleyiniz. Peksimet su ile emprenye edildikten sonra, kütlenin daha önce su boşaltılmış olduğu depoya aktarılır. Dolu çorap boğaza uygulanır ve ağrı geçene kadar tutulur. Böyle birkaç kompresin ardından, anjina tamamen geri döner.

Ayrıca kompres için ocaktan kül kullanılması tavsiye edilir. Önceki tarifi, kül bisküvi ile değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu tip kompresler ağrıyı çok çabuk rahatlatır.

Çocuğun boğazına her iki saatte bir yeni yapraklarla değiştirilmesi gereken lahana yaprakları uygulanabilir. Boğazın üst kısmında bir yün atkı atmanız gerekiyor. Etkisini güçlendirmek için, lahana yapraklarından boğazına bir yulaf ezmesi uygulanır.

Çocuklarda Angina

boğaz ağrısı Çocuğun farinksin bademciklerinden muzdarip olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalığın çeşitli çeşitleri vardır: boğaz ağrısı Mavi dil, foliküler, tekneli tavan, mantar, difteri.

en catarrhal anjina Hasta nispeten düşük bir sıcaklığa sahiptir, çocuk hasta ve halsiz hisseder, yuturken ağrı hissinden şikayet eder. Kataral anjina ile küçük bir enflamatuar süreç ve buna bağlı olarak lenf nodlarının hassasiyeti dikkat çeker. Kural olarak, anjina catarrhal formunun tedavisinde, antibiyotik kullanımı uygulanmaz.

en foliküler anjina ve tekneli tavan yutkunmada zorlukların yanı sıra ağrı vardır. Buna ek olarak, çocuk üşüme neden olur, başı ağrır ve sıcaklık önemli ölçüde artar. Lenf düğümleri artar, genel halsizlik hissi vardır, zehirlenme belirtileri, sırt ve eklemlerde ağrı vardır.

Çocuk hasta ise foliküler boğaz ağrısı, sonra bademcikler hemen kızarır ve artar, sarımsı beyaz renkte yuvarlak noktalar gösterirler. Beyaz kaplama Hastalığın lacunar formu olduğunda ortaya çıkar. Bu iki anjin tipi ile, bir çocuğun bir resepsiyona reçete etmesi gerekir. antibiyotikler. Bu tür ilaçların doğru tedavisi ile, birkaç gün sonra inflamasyon azalır. Boğazın bu tür şekilleri yatak istirahatı ile tedavi edilmelidir, aksi takdirde komplikasyon riski artar.

Mantar anjina Etken madde - maya benzeri bir mantarın etkisiyle oluşur. Hastalığın bu formu genellikle çok uzun ve yanlış antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişir. Hastalığın tüm semptomları, anjina lacunar formuna benzer.

Bir başka hastalık türü - difteri anjina, Bu, hastalığın en tehlikeli şekli olarak kabul edilir. Bu durumda, hastalığın nedensel ajanı - difteri bacillus. Hasta çocuk tezahürleri astım atakları, Bu nedenle hasta uzmanlar tarafından sürekli denetlenmelidir.

Anjin tedavisi için bir tedavi atarken, doktor tam olarak ne gibi bir form almalı ve tedavi kompleksi düzeltmelidir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Boğaz ağrısı komplikasyonları erken veya geç olabilir. İlk durumda, bunlar hastalık sırasında ortaya çıkan hastalıklardır, iltihapların yakın organlara yayılmasından kaynaklanır. Bu tür komplikasyonlar peritonit, sinüzit, otitis, paratonazil apsesi vb. Anjina'nın geç dönem komplikasyonları 3-4 hafta sonra ortaya çıkan, enfeksiyöz ve alerjik kökenli olan hastalıklardır. romatizmal ateş, romatizmal kardit, poststreptokokal glomerülonefrit.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit ile boğaz durulayın

Eğer farenjitiniz varsa, her zaman boğazınızı yıkamanız tavsiye edilir, çünkü bu, en etkili tedavi yöntemlerinden biridir, çünkü özel çaba veya harcama gerektirmez, oldukça etkilidir.

Eğer boğaz ağrıyorsa, yetişkinler ve çocuklar için ağrı için en iyi, ucuz ve etkili ilaçlar hangileridir?

Her yetişkinin yaşadığı yaşamda en az bir kez boğazda iltihaplanma süreci. Boğaz ağrısına neden olan sebeplere bakılmaksızın, hastalar ucuz ancak etkili olan ve yan etki vermeyecek şekilde tedavi için ilaç arıyorlar.