Loading

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir. Bu hastalıktan muzdarip olmayan pek çok insan şu soruyla ilgilenmektedir: boğaz ağrısı bulaşıcı mıdır? Pratikte, farklı patojenlerin neden olduğu birçok çeşidi vardır. Bu nedenle, hastalığın nasıl bulaştığını bilmek önemlidir.

Angina nedenleri

Anjinaya neden olan birçok faktör vardır. Bazıları çok zararsızdır, ancak diğerleri son derece tehlikeli kabul edilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın gelişmesinin ana nedenleri aşağıdaki gibidir.

 1. Mikropların penetrasyonu. Çoğunlukla larinksin mukoza zarı, streptokok ve stafilokok şeklinde bakterileri etkiler. Ayrıca, hastalığın kaynağı viral ve fungal bir enfeksiyon olabilir. Örneğin, herpes ağrısına alışılmadık bir Coxsackie virüsü neden olur ve hastalığın fungal türü Candida türlerinin mantarlarının katılımı olmadan geçmez.
 2. Sonuç olarak ortaya çıkan bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması:
  zayıf ekoloji;
  hipotermi veya vücudun aşırı ısınması;
  keskin sıcaklık düşüşü;
  beriberiye giden dengesiz beslenme;
  alerjik reaksiyonlar;
  ağız boşluğunun mukoza zarlarının mekanik yaralanması;
  pürülan bir yaranın oluşumu;
  akut tipte hastalıkların oluşumu;
  kan hastalıkları.

Boğaz ağrısını başka birine iletme yolları

Çoğu insan, anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediğini ve bunu nasıl alabileceğinizi merak eder.
Hastalığa en hassas olanlar okul öncesi ve okul çağındaki çocuklardır. İstatistiklere göre, anjinli yetişkinler daha az acı çekiyor. Torasik boğaz, anneden bulaşan geçici bağışıklık varlığı nedeniyle atlanır. Ancak bazı durumlarda hastalık, on iki aylık olanları, suni beslenmeyle doğan çocukları etkileyebilir.

Virüsün bulaşmasının birkaç yolu vardır.

 • Hava damlası yöntemi. Bu tip bulaşma en yaygın olarak kabul edilir. Konuşurken, hapşırırken, öksürdüğünde veya öperken bir hastadan enfekte olabilirsiniz. Genellikle boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaştığı için anaokullarında veya okullarda bulaşıcı hastalıkların salgınları vardır. Mükemmel önleme, hijyen önlemlerinin alınması ve bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi olacaktır. Hastanın bulunduğu odada, günlük ıslak temizlik ve odayı havalandırmanız gerekir.
 • Iletişim yöntemi. Enfeksiyon, ortak şeyler ve gereçler kullanıldığında temas sırasında kişiden kişiye bulaşır. Anjin hastalığından muzdarip olanlar geçici olarak kendi kişisel hijyen ve eşyaları için kendi setlerine sahip olmalıdır. Yatakların mümkün olduğunca sık değiştirilmesi tavsiye edilir. Dezenfektanların kullanımı ile günlük temizlik yapılmalıdır.
 • Beslenme yolu. Enfeksiyonun vücuda girmesi enfekte olmuş yiyecekler yoluyla gerçekleşir. Genellikle ısıl işlem görmemiş olan yemeklerde mikroplar gizlenir. Tehlikeli, süt ve et yemekleri, bu yüzden riskli ve şüpheli kuruluşlarda yemek etmeyin.
 • Kendinden enfeksiyon. Bu yöntem, vücutta uzun bir uyku virüsü ile karakterizedir. Bir insanın diş problemleri, bademcik iltihabı veya sinüzit şeklinde kronik hastalığı varsa bu durumlarda boğaz ağrısı olabilir. Bağışıklık işlevi zayıfladığı anda, bakteriler yoğunlaşmaya başlar.

Boğazın cinsel yolla bulaşıp iletilmediğini anlamak da faydalıdır. Cinsel ilişki sırasında enfeksiyonun imkansız olduğu, çünkü tüm patojenlerin farinkste yaşadığı konusunda kesin bir görüş vardır. Ama hiç kimse oral seks hakkında konuşmuyor. Bakteriler veya virüsler genital bölgelere sakin bir şekilde yerleşebilir ve vajinal seks vücudun içine girebilir ve kesinlikle başka hastalıklara neden olabilir. Ancak hastalığın zamanında, hastaya katı bir yatak istirahati olması gerektiğinden, cinsel ilişkiden vazgeçilmesi tavsiye edilir. Aşırı durumlarda, prezervatif şeklinde kontrasepsiyon engelleyici yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı tipleri ve bulaşma yolları


Bir anjinanın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, hastalığın hangi formlarının bulunduğunu bilmeniz gerekir. Buraya dahil et.

 1. Purulent boğaz ağrısı. Bu hastalık türü en rahatsız edici ve tedavi edilmesi zor olarak kabul edilir. Soru net bir cevap verilmişse, pürülan anjina bulaşıcıdır. Bu tip boğaz ve bademcikler üzerinde sarımsı bir kaplama oluşumu ile karakterizedir. Pürülan boğaz ağrısı ilk beş gün içinde akut bir dönem olduğunda bulaşıcıdır.
  Pürülan anjina nasıl bulaşır? Aktarım yolları, herhangi bir hastalık türü ile aynıdır. Hava damlası ve temas yolu ile iletilir. Hasta bir kişiye yakın hastalığa yakalanmaktan kaçınmak için, bir maske takmanız ve kesinlikle kişisel şeyler kullanmanız gerekir.
 2. Lacunar Angina. Bir tür pürülan boğaz ağrısı anlamına gelir. Bademcik içerikli bademcikler tübüllerini doldurarak karakterize edilmiştir. Uygun önlemler alındığı takdirde tedavi edilmesi yeterince kolaydır.
 3. Foliküler anjina. Tedavi başlandıysa, lacunar formu hızla foliküler forma geçer. Pürülan sivilce bademciklerin folikülleri üzerinde bulunur. Kan damarları yüzeye yakındır. Sonuç olarak, kan dolaşımı artar ve enfeksiyonun vücut boyunca yayılma olasılığı artar.
  Foliküler boğaz ağrısı mıdır? Bu tip anjin sadece bulaşıcı değildir, aynı zamanda komplikasyonlar açısından da bir tehlikedir. Foliküler anjina ateş, ateş ve şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir. Komplikasyonlar kulağa ve nazofarengeal bölgeye gidebilir.
 4. Reflü boğaz ağrısı. Pürülan boğaz ağrısının en tehlikeli türü olarak kabul edilir. Pürülan deşarj tamamen bademcikler kapsar. Böyle bir boğaz ağrısı sadece hasta bir kişiyle yakın temas yoluyla bulaşmaz. Hapşırırken veya öksürdüğünde, virüsler nesnelerin üzerine yerleşir. Hava ılık ve kuru ise, aktif olarak çoğalırlar ve odada bulunan kişiye geçer. Böyle bir durum acil yatış ve cerrahi müdahale gerektirir.
 5. Catarrhal boğaz ağrısı. Hastalığın bu formu en kolay şeklidir. Bu tip bir boğaz ağrısı olabilir mi? Hasta biriyle konuşma sırasında, hapşırma veya öksürme ile mümkündür. Genellikle sıcaklıkta güçlü bir artış olmadan oluşur.
 6. Viral anjin. Bu hastalık virüslerden kaynaklanır. Sempmatoloji, kataral tipine benzerdir. Ancak çoğu zaman enfeksiyon kışın gerçekleşir. Havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Boğazın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için doktora başvurmalısınız. Transfer yöntemleriyle ilgili ayrıntılı olarak konuşacak ve diğer insanlara bulaşmaması için hangi önlemlerin alınması gerektiğini açıklayacaktır.

Başka bir soru, boğaz ağrısının kaç gündür. Bu hastalık çok bulaşıcı olarak kabul edilir ve enfeksiyon ilk günden beşinci güne kadar ortaya çıkabilir. Bir hastayla iletişim kurarken, yüksek olasılıklı bir anjina alabilirsiniz. Bu odadaki sıcak ve kuru hava ile kolaylaştırılabilir.

Eğer anjinanın bir kişiden nasıl geçtiğini anlarsanız, o zaman gerekli ve hastalığa karşı önlemleri bilir. Üç ila yedi gün sürebilen tüm akut dönemde boğaz ağrısı olabileceğine inanılmaktadır.

Boğazın bulaşıcı türü, türüne güvenerek nasıl belirlenebilir. Örneğin, catarrhal ve lacunar formu hastalığın en kolay tezahürüdür, bu nedenle enfeksiyon ilk iki günde ortaya çıkar. Diğer durumlarda, boğaz ağrısının bulaşıcı olduğu süre, tedavinin ne kadar erken başladığına bağlı olacaktır. Zamanında antibiyotik uygulaması ile hastalık ile enfeksiyon üç güne indirilir.

Çocukluk çağında Angina: ihtiyati tedbirler

Genellikle, on yaşın altındaki çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu nedenle, virüs çocuktan çocuğa ve elbette bir yetişkinden kolaylıkla bulaşabilir. Çocuklarda boğaz ağrısı ile enfeksiyon olasılığı, ebeveyninin hasta olması durumunda yükselir, çünkü aynı odada olması gerekir.

Doğal olarak, bir çocuğu enfeksiyona maruz bırakmamak için en iyi yol başka bir dairede olmaktır. Ama ya böyle bir olasılık yoksa? Angina nasıl yakalanamaz? Kendinizi mikroplardan korumak için birkaç öneride bulunmanız gerekir.

 • Bir gazlı bez sarın.
 • Odayı olabildiğince sık havalandırın ve havayı da nemlendirin.
 • Oxolin merhem, propolis tentürü veya interferon şeklinde yerel koruma kullanın.
 • Elleri düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.
 • Nadiren hasta bir kişiyle nasıl temas kurabilirim.
 • Kişisel eşyalarını al.

Foliküler veya balgam boğaz ağrısı ile enfekte olmamak için, şifalı otlar veya soda-tuz çözeltileri infüzyonları ile önleyici ağız durulama yapmak gereklidir. Enfeksiyonun bağışıklık fonksiyonunun ciddi şekilde zayıfladığı bir organizmada geliştiğini unutmayın. Bu tür önleyici tedbirler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılmalıdır.

Boğaz ağrısı iletim yöntemleri

En yaygın hastalık türü, dilin her iki tarafında ve yumuşak damakta bulunan palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Tüm pürülan anjina vakalarının% 50'sinden fazlası streptokok, daha az sıklıkla stafilokok veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Hastalığın nedenleri

Anjinaya neden olan faktörler hakkında birçok yanlış anlama vardır. Bazıları aptal ve zararsızdır, ancak oldukça tehlikeli bir durum vardır, bu da içler acısı bir sonuca yol açabilir. Bu nedenle, herhangi bir soru için doktorlara danışmanız ve sadece tıbbi referans kitaplarında ve ansiklopedilerde ek bilgi aramanız tavsiye edilir. konu üzerine Kuru bilimsel makale "Nasıl anjin olduğu" nerede benzer bir dergi ve bloglardan sıkıcı, ama çocuk sağlığı söz konusu olunca fark eder?

mikroplar


Vücutta patojenik mikropların varlığı, anjina oluşumu için ana durumdur.
Çoğu zaman rollerinde bakteriler ya da daha çok söz konusu streptokok ve stafilokok vardır.

Ayrıca, hastalığın kaynağı virüsler ve mantarlar olabilir. Örneğin, uçuk anjin oluştuğunda enfeksiyonu, özellikle coxsackievirüs ve mantar - çıkmış mantar cinsinin Candida (aft nedenleri süreli). Daha sıklıkla bu çeşitler çocukları, genellikle de yetişkinleri etkiler.

Vücudun zayıflaması

İkinci zorunlu durum, vücudun savunmasının zayıflamasıdır. Bu aşağıdaki nedenlerle olabilir:

 • tozlu veya kirli hava,
 • yerel veya genel soğutma,
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler,
 • dengesiz beslenme (beriberi, protein "açlık"),
 • alerji,
 • mekanik travma (balık kemiğinden bir çizik),
 • pürülan bir yara,
 • diğer akut hastalıklar (difteri, kızamık, kızıl ateş vb.),
 • kan hastalıkları.

Nasıl iletilir

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar hastalığa karşı en savunmasızdır. Yetişkinler daha az hastalanırlar. Bebekler, her zaman boğaz ağrısı tarafından önlenir, çünkü anneden geçici olarak bağışıklığı vardır. İstisnalar herpes ve mantar anjinadır.

Angina'nın ana ajanı A grubu streptokoktur.Bu bakterinin taşıyıcısı hem hasta hem de sağlıklı kişiler olabilir. Bir hostta streptococcus'un ömrü baharda 1 ay ve sonbaharda 2'ye kadar sürebilir.

Havadaki damlacıklar

Pürülan bademcik iltihabının havadaki damlacıklar tarafından diğer çeşitlere göre daha iyi iletildiği yönünde bir görüş vardır. Bu başka bir yanlış anlamadır. Enfeksiyonun yayılması her halükarda esas olarak havadaki damlacıklar tarafından iletilir. Sadece streptokokları değil, aynı zamanda virüsleri ve aynı zamanda mantarları da ilgilendirir.

Angina'nın mevsimsel bir hastalık olduğu iyi bilinmektedir. Nedeni, düşük sıcaklık ve nem koşullarında, enfeksiyonun daha uzun süre aktif kalmasıdır. Yaz aylarında, enfeksiyon olasılığı en düşük ve yetişkinler ve çocuklar için eşittir. Kışın, enfekte olma şansı birkaç kez artar.

Sakin bir konuşmayla, taşıyıcı çevreye az miktarda streptokok salgılar. Streptococcus'un ev sahibi vücudunun dışındaki maksimum ömrü 3 aya ulaşır, ancak sadece oldukça nemli bir ortama düşen mikroplar enfeksiyona bulaşabilir.

Tamamen ARVI geliştiren bir kişi gibi gereksinimleri karşılar. Bir kişinin pürülan anjinası varsa, hapşırma ve öksürme ile salınan balgamında yaklaşık 10,000 patojen vardır. Yeterli nem ve sıcaklık koşullarında, bu kümeler bir odadan diğerine büyük mesafelere hareket edebilir. Herpes boğaz ağrısı aynı şekilde yayılır.

Sonbahar-kış döneminde artan enfeksiyon sıklığı, sadece streptokoklar için elverişli hava koşullarından kaynaklanmaz. Aşağıdaki faktörler önemli bir rol oynamaktadır: soğuk algınlığı, hapşırma ve öksürük sayısındaki artış ve mekânların nadir hava dolaşımı nedeniyle insanlar arasında daha yakın temas.

temas

Bir temas biçiminde, yani hasta ile doğrudan etkileşim yoluyla ve aynı zamanda ortak ev eşyaları yoluyla, fungal ve viral orijinli pürülan anjina bulaşır. Streptokok kuru bir yüzeyde aktivitelerini kaybeder.

Bununla birlikte, hastalık temas yoluyla başarılı bir şekilde iletilir, çünkü tükürük veya başka sekresyonlarla serbest bırakıldığında, streptokoklar konakçının dışında uzun süre aktif kalabilir.

Bu özellikle kamu gıda işletmeleri için geçerlidir. İnsanların büyük kümeleri, standart olandan önemli ölçüde daha sert olan ve sadece çocukları değil, güçlü bağışıklığı olan yetişkinleri de etkileyen gelişmiş bir bakteri suşunun yaratılmasına katkıda bulunur.

Mantar ve herpes çeşitleri neme daha az bağımlıdır. Her halükarda, hasta tarafından kullanılan gereçler ve diğer ev eşyaları bir sonraki kullanımdan önce kaynatılmalıdır.

Sindirim (gıda yoluyla)

Geçmişte, sütün hasta ineklerden ve aynı zamanda mantarla enfekte olmuş tahıllardan tüketildiği durumlarda hastalığın salgın vakaları vardır.

Bütün gıdalar, patojenlerin tamamen yok edilmesi için ısıl işlemden geçirilmelidir (100 C). Özellikle soğuk mevsimlerde, enfeksiyonun yayılımı en aktif olduğunda.

Kendinizi nasıl korursunuz

Angina enfeksiyonu, hem yetişkinler hem de çocuklar için hoş olmayan bir beklentidir. Cinsiyet veya kökeni ne olursa olsun, bu hastalık çok bulaşıcıdır. Oluşum sıklığına göre sadece grip için ikinci sıradadır. Bu nedenle, hasta bir insanla ilgilenirken tüm hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymak ve özellikle sonbahar-kış döneminde kişinin kendi sağlığını unutmamak gerekir.

Komarovsky, diğer hastalıkların streptokokal anjinin ana nedensel etkenine nasıl yol açtığına ve onun nasıl aktarıldığına bağlı olarak, programında ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Boğaz ağrısının bulaşma yolları ve kendini hastalıktan nasıl koruyacakları

Angina, faringeal halkayı oluşturan bademciklerin hızla gelişen bir enflamasyonudur. En az bir kez bu hastalığın hayatında neredeyse her insan bir araya geldi: vücut ısısı aniden arttı, boğaz ağrısı vardı, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi vardı. Boğaz incelendiğinde, şişmiş, kızarmış palatine bademcikler görülür, sıklıkla pürülan bir depozit veya küçük kesecikler bulunur. Bir anjina hasta adamı, hastalığın gelişimini tetikleyen, anjinin nasıl bulaştığı ve enfeksiyondan korunabileceği için, nasıl enfekte olabileceği ile ilgilenir.

Bu soruları yanıtlamak için, bu hastalık için hangi aktarım yollarının bulunduğunu öğrenmek gerekir. Angina veya akut tonsillit - bulaşıcı bir hastalıktır, çoğu durumda streptokok, stafilokok ve diğer bazı bakteriler neden olur. Böylece, bakteri vücuda girmezse, hastalık gelişmeyecektir.

Fekal-oral ve aerosol: hastalık aktarımının iki ana mekanizması vardır. Fekal-oral mekanizma, temas ve gıda iletim kanalları ve hava damlası yoluyla aerosol mekanizmasının yardımıyla gerçekleştirilir.

Genellikle endojen enfeksiyon, yani, kendi kendine enfeksiyon var. Ek olarak, akut bademcik iltihabının gelişmesi için, provoke edici faktörlerin ek eylemi gerektirir. Angina'nın antropojenik enfeksiyonlara işaret ettiği, yani kaynağının sadece bir kişi olduğu anlaşılmalıdır.

Havadaki damlacık iletimi

Hastalığın hava yoluyla bulaşan bulaşma ile bulaşması durumunda, hasta bir hastayla temas halinde enfeksiyon meydana gelir. Bu, boğaz ağrısı ile enfekte olmak için en sık ve en hızlı yoldur. Öksürme, çığlık atma, konuşma ya da hapşırma sırasında hastanın bademciklerinin mukoza zarında çoğayan mikroorganizmalar, solunan havaya girer. Orada bir aerosol oluştururlar ve ayrıca havada asılı kalan toz parçacıklarına yerleşirler. Mikrobiyal içeriğe sahip parçacıklar, enfeksiyon kaynağından 3 metreye kadar bir mesafeye kadar uzanır. Sağlıklı bir insan tarafından solunduğunda mikroplar, solunum yollarının mukoza zarının yüzeyine yerleşirler. Palatine bademcikler - bu tür enfeksiyon yolunda ilk koruyucu bariyer. Bir kişinin provoke edici faktörleri varsa, mikroplar akut tonsillite, yani anjinaya neden olur.

Havadaki damlacıkların boğazını yakalamaması için aynı odada kalmayı hasta bir kişi ile sınırlamak gerekir. Bu önlenemezse, tıbbi bir maske koymak ve her iki saatte bir değiştirmek gerekir. Hastanın bulunduğu oda daha sık havalandırılmalıdır. Evsel dezenfektanlarla günlük ıslak temizlik yararlıdır. Havadaki mikropların sayısını azaltın hava temizleyicileri kullanabilir.

İletişim aktarma yolu

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar hastanın bademciklerinin mukoza zarında çoğalır. Buradan farklı nesnelerin yüzeyine (örneğin kaşıklar veya diğer bulaşıklar, diş fırçası) gelebilirler. Bu nesneler sağlıklı bir kişi tarafından kullanılıyorsa, mikroplar ağzına ve oradan bademciklerin yüzeyine girecektir.

Bir anjina ile enfekte olabilir ve bir hastayla, örneğin bir öpücükle direk temasta bulunabilirsiniz. Bazı durumlarda, hastalığın kaynağı, sadece patojenlerin taşıyıcısı olan herhangi bir semptomu yaşamaz. Ancak, başka bir kişinin vücuduna girerlerse, bu mikroplar yoğun olarak çoğalmaya başlayabilir.

Temasla bulaşmayı önlemek için kişisel hijyen kurallarına uymalısınız. Hastalık dönemi için, bir kişinin kendi yemekleri olması gerekir, özellikle de evde çocuk varsa, dezenfektanların kullanımıyla daha iyi yıkanmalıdır. Elbette, başkasının diş fırçasını ve diğer kişisel bakım ürünlerini kullanamazsınız. Tanıdık olmayan insanlarla yakın temastan kaçınmanız tavsiye edilir.

Gıda transfer yolu

Bu hastalığın seyrek bulaşma yoludur. Bunu uygulamak için, patojenik mikroorganizmaların çoğaldığı gıdaları yemelisiniz. Süt ve bunların yanı sıra yumurta ve yumurta tozu da olabilir. Böylece, "risk grubunda" esas olarak şekerlemelerdir.

Gıda kaynaklı enfeksiyon ile ilişkili hastalık, salgın bir salgın ile karakterize edilir, yani aynı ürünü kullanan birkaç kişi aynı anda hastalanır. Birçok durumda, bu kolektiflerde (askeri birim, sanatoryum, okul sınıfı vb.) Oluşur. Bu tür vakalar her zaman kapsamlı bir epidemiyolojik kontrol gerektirir ve enfeksiyon kaynağını belirler.

Gıda yoluyla anjin çekmekten kaçınmak için, kaliteleri hakkında emin değilseniz protein kreması veya süt ürünleri içeren bulaşıkları yememelisiniz.

Endojen enfeksiyon

Oldukça yaygın olan bademciklerin yüzeyinde ve anjinaya neden olabilen mikropların ağız boşluğunda sürekli varoluşudur. Bu durumda, kronik enfeksiyonun sözde sıcak yatağı oluşur. Bademcikler üzerinde, kronik bademcik iltihabına neden olabilir. Bakteriler, çürük odaklarda ve aynı zamanda burun sinüslerinde kronik sinüs veya frontalit ile bulunur. Ek olarak provoke edici faktörlerin vücuda etkisi, bu mikroplar aktif olarak çoğalır ve hastalığa neden olur.

Hastalıktan kaçınmak için, üst solunum yollarının ve ağız boşluğunun iltihaplanma sürecini zamanında ve doğru bir şekilde tedavi etmek gerekir.

Angina'yı kışkırtan faktörler

Sağlıklı bir organizma, anjin gelişmeden bademcikler üzerinde sürekli olarak bulunan mikrop ve virüslerle baş eder. Hastalık sadece ek uyarıcı faktörler kişi üzerinde hareket ettiğinde ortaya çıkar.

Hastalığın en sık nedeni akut stres reaksiyonudur. Bağışıklık sistemini geçici olarak baskı altına alma özelliğine sahip olan hormonların kanı ile birlikte salınırlar. Aynı zamanda bademciklerde mikrodolaşım bozukluğuna yol açan kılcal damarların en küçük damarlarının tonlarının ihlali söz konusudur. Bu durum hipotermiden kaynaklanmaktadır.

Sigara içmek, alkol almak, tozlu bir yerde kalmak bademcik dokusunun mekanik tahriş olmasına ve hastalığa daha duyarlı olmasına neden olur. Hastalığın ve bağışıklık yetmezliğinin gelişimini destekler. Ağır kronik hastalıklarda, hamilelikte ve ayrıca çocukluk döneminde, bağışıklık savunma mekanizmalarının henüz tam olarak oluşmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Provoke edici faktörlerin kombinasyonu, hastalığın doğrudan nedeni (mikroplar) ve enfeksiyonun bulaşma yolu akut tonsillitin tipik bir klinik tablosunun gelişmesine yol açar.

Angina'nın nasıl bulaştığını düşünün

Angina oldukça yaygın bir hastalıktır ve bu hastalığın görülme sıklığı soğuk mevsimde artabilir. Bu, sadece insan bağışıklık sisteminin enfeksiyöz ajanlarla savaşmak için değil, aynı zamanda bu patolojinin yeterince yüksek derecede enfeksiyöz olmasıyla da tetiklenir.

Çocuklarda ve erişkinlerde anjinin nasıl iletildiğini bilmek, enfeksiyonu önlemek ve uygun koruyucu önlemleri almak mümkündür.

Boğaz ağrısı iletim yöntemleri

Angina bulaşıcı bir patoloji olarak bulaşır.

Bu hastalığın çeşitli yolları vardır, yani:

 1. Havadan. Çoğu patoloji, bakteriyel ve viral doğasına bağlı olmayan hava kaynaklı yöntemle tam olarak bulaşır. Bu iletim yolu, öksürme, hapşırma ile temas ettiğinde enfeksiyonu içerir.
 2. İletişim-Ev. Bu durumda enfeksiyon enfekte kişi ile doğrudan temas sonucu bulaşır. Bu basit bir dokunma teması, hasta ile aynı maddelerin kullanımı, ayrıca bir öpücük yoluyla bademcik iltihabı bulaşabilir.
 3. Sindirim. Bademcik iltihabı ile enfekte olmak, stafilokok veya diğer patojenlerin yüzeyindeki ürünlerin kullanımı ile olabilir.
 4. Autoinfitsirovanie. Çoğunlukla patojen mikroorganizmalar bademciklerin derinliklerinde ve yüzeyinde yaşarlar ve bağışıklık fonksiyonlarında azalma ile birlikte bademcik iltihabının ilerlemesine neden olabilirler.
 5. Cinsel yol. Boğazın bir öpücük yoluyla iletilip iletilmediği sorusuna verilen cevap açıkça olumludur. Ancak sıklıkla hastalarda, anjinin cinsel yolla bulaşıp iletilmediği sorulur. Buna bir olumlu cevap sadece bir durumda mümkündür: eğer gonore ile seyreden bir kişiyle sözlü temas varsa. Bu durumda, oldukça nadir görülen bir hastalık olan atipik bir gonokokal anjin iletilir.

Böylece, anjin iletimi yolları farklı olabilir. Bu nedenle, enfekte kişilerle iletişim kurmanız gerektiğinde dikkatli olmalısınız: maskeleri ve diğer önlemleri kullanın.

Anjininin enfeksiyözlüğü

Boğazın iletilip iletilmediği sorusuna verilen cevap kesin olarak doğrudur. Angina, yüksek enfeksiyözlüğünü belirleyen akut bir enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Patoloji, hastadan, yukarıda sıralanan sağlıklı yollara oldukça kolay bir şekilde aktarılır. Hastalığın tehlikesi, görünüşünü provoke eden enfeksiyöz ajan tipine göre belirlenir.

Viral bademcik iltihabı, plak oluşumu olmaksızın bademcik iltihabı şeklinde kendini gösterir. Bu patoloji grip, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz için tipiktir. Bu tip bir bademcik iltihabının iletilip iletilmediği sorusuna verilen cevap, oldukça olumludur. Enfeksiyon hastalığın akut periyodu boyunca bulaşabilir.

Bakteriyel orijinli bir angina, çoğu zaman streptococcus tarafından tetiklenir. Boğazda keskin bir ağrı, boğazda tıkanıklık ve plak oluşumu gösterir. Bu durumda angina nasıl bulaşır? En sık görülen hava damlacıkları ve bir temas-ev enfeksiyon yolu.

Fungal menşeli bademcik iltihabı, bademciklerin yüzeyinde beyaz bir küflenme kaplaması ile karakterize edilir. Fungal etiyoloji bademcik iltihabı nasıl bulaşır?

Burada enfeksiyonun iletişim-ev yolu daha yaygındır. Ancak, fırsatçı Candida mantar birçok insanın mukoz balataları canlı dikkati çekiyor, bu yüzden, viral veya bakteriyel daha mantar angina bulaşıcı oldukça düşük.

Kaba ile enfeksiyon olasılığını etkileyen faktörler

Anjina ile enfekte olmuş bir kişi ile her zaman temas halinde değil, bu hastalık ile enfeksiyon olasılığı vardır. Bu, hastalığın gelişimine yol açabilecek patojenik faktörlere olan farklı duyarlılıktan kaynaklanmaktadır.

Enfekte bir kişi ile temasta anjin nedenleri arasında, not edilmelidir:

 • vücudun hipotermisi;
 • bağışıklık sisteminin işlevselliğinin azalması;
 • diğer hastalıkların ilerlemesi.

Havadaki - O anjin yaygınlığı nedeniyle kolayca çoğunlukla mümkün yollarla çoğunluğu tarafından kabul bulaşıcı ajanların yüksek bir nüfus yoğunluğu her zaman yüksektir ayrıca büyük yerleşim yerlerinde yaşayanlar arasında dikkati çekiyor. Bu hastalık için risk altındaki gruplarda büyük gruplar vardır - anaokulları, okul öğrencileri, üretim atölyeleri çalışanları ve diğer sosyal kategoriler.

Boğaz ağrısı oldukça hızlı bir şekilde bulaşır, bu nedenle bu patoloji için önleyici tedbirler hakkında bilgi sahibi olmak ve özellikle soğuk mevsimde hastalığın alevlenmesi sırasında bunları gözlemlemek gerekir.

Anjina önlenmesi için öneriler

Angina'nın hangi yolla bulaştığını bilmek, onunla enfeksiyon olasılığını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bunun için, aşağıdakiler dahil olmak üzere belirli önleyici tedbirler takip edilmelidir:

 1. Evde ve hastanede enfekte bir aile üyesinin izolasyonu.
 2. Kişisel mutfak eşyaları, hijyen ürünleri, nevresim kullanımı.
 3. Kullanılan yemeklerin ve diğer öğelerin sterilizasyonu.
 4. Düzenli temizlik ve binaların havalandırması.
 5. Hasta bakımı ve diğer gerekli temaslarda maskelerin kullanımı (fiyatı düşük ve faydaları açıktır).
 6. Hastalığın yayılması sırasında boğazın profilaktik durulanması.
 7. Vitamin-mineral komplekslerinin talimatlara göre kabul edilmesi.
 8. Fiziksel eğitim.
 9. Sertleşme.
 10. Sıcak dış giyim, şapka, ayakkabı giyiyor.
 11. Boğaz ağrısından geleneksel yemek tariflerinin kullanılması, örneğin, zencefil veya limon çayı gibi kendinizi pişirebileceğiniz temeldir.

Bu makaledeki fotoğraf ve video, anjin bulaşma yolları ve bu hastalığı önleme yolları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Enfeksiyonun önlenmesi hastalığın tedavisinden daha kolaydır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler almak önemlidir ve daha sonra vücut enfeksiyondan korkmaz.

Boğaz ağrısının yolları ve yöntemleri

Makalenin içeriği

Anjin nasıl bulaşabilir?

Anjina'nın hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabileceği çeşitli yollar vardır. Bazıları daha sık görülürken, diğerleri oldukça nadirdir. Viral boğaz ağrısı tipi en hızlı ve kolay bir şekilde yayılır.

Boğaz ağrısı yaygın bulaşma yolları:

hava indirme. En yaygın yollardan biri. Birçok durumda, hastalığın gerçek doğasından tamamen bağımsız olarak, angina sosyal temaslarla yayılır. Hava bu dönemde, değişen sürekli kararsız ve ne zaman Tepe Akademi insanlar genellikle öksürür ve hapşırma ve bu hastalığın yayılmasına yol açar, kışın ve mevsimler arasındaki kaydedildi. Bir öpücük ya da çatal bıçak takımı ve mutfak eşyalarının ortak kullanımı sırasında en yakın kişiden de enfeksiyon alabilirsiniz.

beslenme. Hastalıklar staphylococci ile enfekte olmuş gıdalar yiyerek alınabilir. Angina çok bulaşıcı ve kolay yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Sağlıklı insanların ortamında bir hasta varsa, tüm ürünler tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Boğaz ağrısı nakil yöntemleri nadir:

Fekal-oral. köklü ve güçlü bağışıklığa sahip Bu durumda, soğuk dondurma veya yenen geleneksel kar, boğaz ağrısı birkaç porsiyon yeme, kazanmak unutmayın emin olun. Burada sadece hoş olmayan, haftalık soğuk algınlığı garanti edilir.

otoenfeksiyon. En kısa sürede herhangi bir vücut aşırı soğutulmuş olarak, stres çok alır, ya da aksi takdirde tüm bağışıklığın azalması provoke sırayla akut ve boğaz ağrısına neden olur bademcikler her zaman bulunur ve bunlar derhal ve geri dönülmez daha aktif hale başlar zararlı bakteriler,.

Romatizmal ateş - akut komplikasyonlara neden olabilir gelecekte terapi kullanmak yanlış tedavi edilmediği veya eğer Anjin doğrudan boğazın akut inflamasyon ile ilgilidir.

Hastalık her yıl daha yaygınlaşmakta ve kalp kapakçığının yapısında patolojilere neden olabilmesi açısından da ciddi bir hal almaktadır. Bu tür ihlaller derhal tespit edilemez, ancak sadece birkaç yıl sonra. Doğru tedavi zamanında yapılmazsa, anjina sadece çok sayıda rahatsızlık verici hastalığa neden olacak ilk faktör olacaktır.

Havadaki damlacık iletimi

Birçok insan bunu düşünür: normal bir anjina almak için hastayla yakın ve uzun süreli temas kurmanız gerekir. Örneğin, mutlaka dudaklarında bir öpücük veya aynı kupadan gelen sarhoş çay olmalıdır. Aslında, akut anjin, havadaki damlacıklar tarafından yayılır - bu, normal konuşma sırasında bile enfeksiyonun yayılabileceği anlamına gelir.

 • herhangi bir hastayla öpmek yasaktır;
 • biri aynı yemekleri anjin hastaları, havlular, mendiller ve hatta yastık kılıflarıyla birlikte kullanamaz;
 • Biriniz anjinle hasta ise, onu diğerlerinden ayırmanız tavsiye edilir. Hastayı başka bir odada düzenleyin, ayrı bir çatal kaşık, havlu temin edin;
 • Boğaz ağrısı şüphesi varsa, hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek için bir doktor çağırmalısınız, bu genellikle difteri ile karıştırılabilir.

Boğazın havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediği

Angina oldukça yaygın bir hastalık olmasına rağmen, uzman olmayanların diğer hastalıklardan ayırt edilmesi zordur, özellikle de sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılır. Enfeksiyonun yolları hakkında birçok soru var. Herkes anjinanın havada bulunan damlacıklar tarafından bulaşıp bulaşmadığını ve genel olarak bulaşıcı olup olmadığını bilmiyor.

Bu hastalığın bulaşma yollarını bilmek son derece önemlidir. Düzgün davranarak, hastalanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Boğaz ağrısı iletim yolları

Angina insandan insana nasıl bulaşır? Farklı yollar var: bazıları son derece yaygın, diğerleri nispeten az.

Genellikle insanlar sık ​​sık öksürdüğü ve hapşırdığı zaman kış mevsiminde ve mevsimde en yüksek insidansı ortaya çıkar. Bunun nedeni, boğaz ağrısının havadaki damlacıklar tarafından iletilmesidir. Bir öpücükle ya da genel kişisel bakım ürünlerini kullanarak sevilen bir kişiden enfekte olabilirsiniz.

Sindirim yolu enfeksiyonu, enfeksiyonun vücuda gıda ile girmesini öneriyor. Bu nedenle, tüm ürünler kullanımdan önce iyice yıkanmalıdır. Oldukça yaygın olan bir şey, eğer soğuk bir şey yerseniz, bir kişi kesinlikle boğaz ağrısını kaybedecektir. Dondurmada, bu hastalığın patojenleri yer almamaktadır. Eğer birkaç porsiyondan sonra bile boğaz bölgesinde hoş olmayan ve endişe verici duygular varsa, bu anjina değil, hipoterminin sonucudur.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, genellikle kendilerini göstermeden kesinlikle sağlıklı olmak da dahil olmak üzere, her insanın bademciklerinde yaşarlar. Ancak herhangi bir provoke edici faktör varsa, o zaman patojenik mikroflora aktive olur, sonuç olarak bademcik iltihaplı hale gelir - anjin gelişir.

Özellikle sık görülen, pürülan anjinin nasıl bulaştığı sorusudur, çünkü hastalığın bu özel formu genellikle hastalar ve akrabaları için en büyük endişeye neden olur. Başlangıç ​​olarak, tıbbi ders kitaplarının bu terimi yoktur. Konuşma dilinde bademcikler üzerinde pürülan bir depozit varlığında kullanılır.

Bu fenomen lacunar ve foliküler anjina ile ortaya çıkar. Bu durumda, formlar arası bölünme, eşzamanlı olarak gelişebileceğinden, oldukça koşulludur. Sözde pürülan anjina ile enfeksiyon, yukarıda açıklanan şekillerde ortaya çıkar.

İnsidansı ne etkiler?

Çocuklarda ve erişkinlerde sosyal temaslarda anjina bulaştığı için, hasta bir kişiyle iletişim kuran herkesin de hastalanması gerekir. Bununla birlikte, pratikte, bazı nedenlerden dolayı, bazıları enfekte olur, diğerleri yoktur. Bu, tüm insanlarda dokunulmazlık gücünün farklı olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır.

Hastalığın etken maddeleri vücuda girdiğinde, hemen harekete geçemezler, ancak provoke edici bir faktörün başlangıcından sonra. Zayıf bağışıklığı olan bir kişi dış etkenlere daha eğilimlidir. Sonuç olarak, çok hızlı bir şekilde hastalanır, güçlü bir bağışıklık sistemi olan kişiler direnir.

Zirve insidansı geleneksel olarak, hava koşullarında kararsızlık ile karakterize edilen sezon dışı mevsimde ortaya çıkar. Şu anda, insanlar genellikle hava için değil, her zamanki olayın sonucu olarak soğuk bir caddeden sıcak bir odaya geçerken ve tam tersi sıcaklık koşullarında keskin bir değişiklik olduğunu düşünürler. Bu dengesiz koşullar virüsler ve bakteriler için elverişlidir.

Bazı faktörler, bağışıklığın felakete yol açtığı gerçeğine katkıda bulunur. Bunlar arasında:

 • kronik uyku eksikliği;
 • sıkı diyetler;
 • sık stres.

Ayrıca, başka bir rahatsızlıktan muzdarip olursa boğaz ağrısı alma olasılığı artar. Bunun nedeni, zaten geliştirilmiş olan hastalıkla savaşmak ve dış çevreden enfekte olmak için vücudun çok zor olmasıdır. Çoğu anjina vakası, solunum sistemi problemi olan kişilerde görülür.

Angina belirtileri

Bademcikler, farenksin arkasında bulunan lenfadenoid dokudan gelen büyümedir. Bunlar bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, yani organizmanın enfeksiyonlarla savaşmasında önemli bir rol oynarlar. Bakterilerin, virüslerin veya mantarların etkisi altında bademcikler iltihaplanır, yani akut bademcik iltihabı oluşur.

Angina'nın bulaşma yolları ne olursa olsun, tüm vakalardaki semptomlar benzerdir. Genellikle aşağıdaki fenomenler gözlemlenir:

 • sıcaklıkta artış (bakteri anjina ile, viral olandan daha önemlidir);
 • boğaz ağrısı;
 • iltihaplı bademcikler ve beyaz plak alanında kızarıklık (akut bademcik iltihabı kaynaklı);
 • ses kaybı;
 • zayıflık ve sakatlık.

Bazen karın ağrıları vardır ve soğuk algınlığı için, viral kökenli akut tonsillit için tipiktir. Hastalığın pürülan formlarına submandibular lenf düğümlerindeki artış ve bölgelerindeki ağrı eşlik eder.

Hastalığın başlangıcından sonra, tarif edilen semptomlar hastayı 2 ila 5 gün arasında rahatsız eder, ardından tedavi doğru ise geçer. Yeterli terapinin yokluğunda, hastalık komplikasyonlara neden olabilir.

Anjinin profilaksisi

Anjin, transmisyon yolları ve provoke edici faktörler gibi bir hastalıktan ötürü etkili koruyucu önlemler alınabileceği için. Doğada sistemik olmalı ve şunları içermelidir:

 • kişisel hijyen kurallarına uygunluk;
 • genel hijyen önlemleri;
 • dengeli beslenme;
 • kronik enfeksiyonların odaklarının zamanında tedavisi;
 • sertleştirme prosedürleri.

Kişisel hijyen gözetimi, mutfak eşyaları ve herhangi bir tuvalet malzemesinin bireysel kullanımına indirgenmiştir. Boğaz ağrısı olan hasta aile bireylerinden izole edilir, tek tek tabaklar, bir fincan, vb.

Bir organizmayı erken başlamak, yani çocukluktan başlamak daha iyidir, ancak yetişkinlikte başlayabilirsiniz. En popüler yöntemler, yalpalama, duş, zıtlık, kontrast duştur. Listelenen prosedürlere geçmeden önce güvenilir bir doktora danışmalısınız. Herhangi bir formda sertleşme asla hastalığın akut döneminde başlamamalıdır.

Hastalığın tedavisi için 127 doktor bulundu: Angina

Anjin nasıl bulaşır? Hastalığın muhtemel bulaşma yolları

Her birimizin boğaz ağrısı var. Eğer ailenin, o kadar uygunsuz bir şekilde ortaya çıkan problemle ilgilenecek bir sağlık çalışanı varsa. Ve yardım edecek kimse yoksa? Sebebini nasıl anlayabilirim? Boğaz ağrısı ile enfeksiyon yolları nelerdir? Kendime yardım etmek ve başkalarını hastalıktan korumak için ne yapmalıyım?

Neden böyle deniyor? Latince, "ango", boğulma, sıkma anlamına gelir. Hastalık difteri boğaz başlangıcı banal anjin üzerindeki tezahürüne çok benzer olduğundan, muhtemelen eski zamanlarda bu isim boğaz ağrısı ile karakterize, difteri boğazına gelişir. Bir bademcik çağırmak daha doğru olsa Şimdi anjin adı, bademcikler iltihaplı sürecin gelişiminde kullanılır.

Tonsilit - hastalığı enfeksiyöz alerjik doğası, streptokoklar hariç çoğunlukla neden ve enflamatuar bademcik değişiklikler, zehirlenme, ateş, genellikle yüksek, hem de lokal lenf nodu değişiklikler ile karakterize edilir.

Yasal sorular var: bademcikler nerede? Nasıl görünüyorlar ve çalışıyorlar?

Toplamda, Pirogov'un faringeal halkasında - sekiz bademcik. Bunlardan ikisi eşleştirilmiş - palatine ve trompet, ve dört eşleştirilmemiş, bir - faringeal ve üç dilde. İlk koruyucu bariyer olan lenfoid doku birikimini, mikroorganizmaların ağız boşluğuna, burnuna ve boğazına "organizmanın koruyucusu" birikimini temsil ederler. ENT'nin cephaneliğinde bulunan özel alet kullanılmadan sadece palatine bademcikler düşünülebilir. Bunlar bademleri andıran boyut ve şekildeki formasyonlara benziyorlar. Bununla birlikte, bademciklerin boyutu ve şekli değişkendir, bazen 25-27 mm'lik bir çapa ulaşırlar. Yaşla birlikte, bademciklerin boyutu yavaş yavaş azalmaya başlar, bu da lenfoid dokunun küçültülmesi (tersine gelişme, miktar azalması) ve bağ dokusunun değiştirilmesi ile ilişkilidir. Bu, çocukluk, ergenlik ve ergenlik döneminde bademcik iltihabı insidansının yüksek olduğunu açıklamaktadır (tüm vakaların% 75'i).

Altta yatan hastalığın semptomlarından biri olan bademcik iltihabının aşağıdaki patolojilerle oluştuğu spesifik bademcik iltihabı:

 • lösemi;
 • mononükleoz (Filatov hastalığı);
 • boğaz difteri;
 • frengi
 • ikincil immün yetmezliğin (HIV) bir tezahürü olarak orofaringeal kandidiyaz;
 • tularemi;
 • enterovirüs enfeksiyonu;
 • agranülositoz.

Hastalığın nedenleri üzerinde duralım

Çeşitli stafilokoklar - - vakaların yaklaşık% 17, dört, beş takım sıradan bademcik iltihabı olarak, bademcikler, patolojik sürecin neden B-hemolitik streptokok neden ikinci durum. Ayrıca, "suçlu" cılız sopa, meningokok Klebsiella haline gelebilir. Bununla birlikte, bademcikler üzerindeki patolojik sürecin gelişimindeki rolleri ihmal edilebilir düzeydedir.

İletim mekanizması, hasta ile etrafındakiler arasındaki bağlantıdır.

Nasıl bulaşan anjina - topikal bir sorun, bebeklerin sağlığı için korkan ilk etapta rahatsız edici. Ana iletim mekanizması hava kaynaklı. Enfeksiyonun kaynağı bademcik iltihabı veya sağlıklı bir mikrobiyal bubbler olan bir hastadır. Ve transferde ana rol, özellikle kapalı kolektif olarak adlandırılan bir hasta kişi tarafından oynanır: kışla, askeri birimler, yatılı okullar ve çocuk evleri. Konuşma ve öksürük sırasında tükürük ve salgının damlacıkları ile orofarinksden dış ortama salınan çok sayıda mikroorganizma ile açıklanır.

"Sağlıklı bakvidelitel" kavramı - akraba. Belirli koşullar altında: derin soğutma, stres, aşırı sigara, dokular ve bademcik (diş eti iltihabı, çürük) çevre organlara enflamatuvar süreçler, diğer mikroflora şekilde prolifere olmaya başlar daha önce dengede orofarinks insanda bulunan bağışıklık sistemi ve patojen bir başarısızlık, orada, faringeal halkanın lenfoid oluşumlarında enflamasyonu provoke etmek. Bu, otoinfeksiyon - bademcik iltihabı ile kendi kendine enfeksiyon.

süt, kek ve yumurta veya yumurta tozu içeren yemekleri gibi yiyecekler, stafilokoklar için mükemmel bir zemin ıslahı, bu nedenle anjina bu mikroorganizmanın gıda, kirlenmeyi yedikten sonra hasta olabilir. Bu ürünler yönetmelik şartlarına karşılık gelmez onların hazırlanması, depolanması veya satış personeli ile kirlenmiş olabilir Toplumsal besinler özellikle ilgili iletim vardır.

Angina öpüşerek bulaştı mı? Evet. Bu nedenle, akrabaların enfeksiyonuna karşı korunmak için, hastayı başka bir odada izole etmek ve yatağı bir ekran ile ayırmak mümkün değilse gereklidir. Ayrıca, hastalık zamanı için ona bireysel havlu ve bulaşıklar verin. Bu aktiviteler, özellikle de çocuklar olmak üzere sağlıklı aile üyelerinin yararına gereklidir.

Boğaz ağrısı sinyal semptomları karakteristik:

1. Yutma hareketleri sırasında ağırlaşan boğaz ağrısı.

2. Vücut ısısında ateşli rakamlara doğru artış - ve daha ağır bademcik iltihabı, sıcaklık eğrisinin daha yüksek olması.

3. Zehirlenme belirtileri: kas ve eklem ağrısı, halsizlik, bulantı, iştahsızlık, frontotemporal bölgede baş ağrısı.

Tanı bir doktor tarafından yapılır

Bademcik iltihabının benzerliği göz önüne alındığında, diğer hastalıkların semptomlarının yanı sıra, teşhis doktor tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, bademcik iltihabı belirtileri olan tüm hastalar KBB doktoru ve bulaşıcı hastalıklar uzmanının muayenesine tabi tutulur. Difteri corynebacteria üzerinde bir ürün yapmak da gereklidir. Bu, teşhis sürecinin aşamalarından biridir.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak için aşağıdaki sınavlar da önemlidir:

 • genelleştirilmiş bir kan testi;
 • Wassermann'ın reaksiyonu, yetişkinlerde Vincent'ın spiroketinin neden olduğu spesifik anjin nedeniyle oral seks yoluyla bulaşabilir;
 • idrar tahlili toplamı;
 • elektrokardiyogram;
 • ağızdan ve nazofarenksden mikroflora ekim ve antibiyotiklere duyarlılığı.

Streptococcal genesis bademcik iltihabının teşhisi için yeni bir progresif yöntem, Streptatest testi ile tonsil bademciklerinin mikroflorasının incelenmesidir.

Ek muayene yöntemleri gereklidir: Eğer bir tonsillit semptomu olan bir doktor mononükleozdan şüphelenirse, ELISA yöntemini kullanarak MI markörlerinin serolojik çalışmalarını reçete edecektir:

- Erken antijene karşı IgM ve IgG (EA);

- kapsid antijeni (VCA);

- nükleer antijen (EBNA).

Gerekirse, VEB genomunun saptanması için bir PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testi. Mononükleoz, akut bademcik iltihabı gibi, sıklıkla çocukları etkileyen bir enfeksiyöz hastalıktır ve çocuklarda yakın temasta bir damla ile bulaşır.

Doğru davranın - iyileşme sözü

Tedavi bir doktorun rehberliğinde ve tercihen bir enfeksiyöz hastanede yapılmalıdır (özellikle küçük çocuklar için). Boğaz ağrısı hava ile bulaştığı için, hastayı ayrı bir kutuda izole etmek gerekir. Eğer bir mikrobik genezinin bademcik iltihabı ve ön tanısı, Streptatest ekspres yöntemi ile pozitif sonuç verdi ise - antibiyotiklerin atanması - zorunludur! Genellikle antibakteriyel tedavinin seyri 7-10 gün sürer. Amacı, streptococcus'un tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

 • Antiseptik topikal, genellikle emilme için tabletler şeklinde alın.
 • Oropharynx'i klorofililpt alkol, furicillin, soda yiyeceği solüsyonlarıyla durulayın.
 • Orofarinksin mukoza zarını antimikrobiyal ve ağrı kesici ilaçlar içeren spreylerle sulamak.
 • Yeterli miktarlarda sıvı alımı - kompostosu, alkali maden suyu, çeşitli meyve suları.
 • Fitoterapi.
 • Homeopatik preparatlar.

Bir hastanede bademcik iltihabı tedavisi ihtiyacı erken ve uzak olmak üzere çok sayıda komplikasyon ile ilişkilidir. Erken komplikasyonlardan en yaygın olanı submandibular lenfadenit, paratonzillit, paratonsillar apselerdir.

Ani bir sıçrama sıcaklık reaksiyonun tüm not edilmişse Uzun vadeli komplikasyonları, hastalığın başlangıcından 5-6 gün sonra olarak ve sözde 'sahte iyileşme' arka planı idrar analizi, elektrokardiyogram, Revmoproby değişiklikleri gelişebilir.

Bademcillitin korkunç komplikasyonları:

 • bulaşıcı alerjik miyokardit;
 • glomerulonefrit;
 • akut romatizmal atak;
 • poliartrit;
 • holetsistoholangit.

Hasta hastaneye yattıktan bir haftadan daha kısa bir süre sonra taburcu edilmez, çünkü hasta daha erken taburcu edilirse - bu durum anneyi hane halkına vermeye devam edecektir. Hastanın iyileşmesinden sonra, doktor, 30 gün içinde yerel doktorun dispanser gözetiminde olmasını tavsiye eder. Bu süre zarfında ayrıca, immüno-düzeltme özelliklerine, vitaminlere ve adaptojenlere sahip olan ilaçların alınması ve ayrıca hipotermi ve hastalık bulaşıcı hastalıklarla temastan kaçınılması önerilmektedir. Tekrar boğaz ağrısına yakalanmamak çok önemlidir!

Anjin nasıl bulaşır?

Angina'nın nasıl bulaştığını anlamak için ne tür bir hastalık olduğunu anlamalısınız. Angina nazofarenksin bademciklerini etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Enfeksiyonun ana patojenleri, onlar için elverişli koşullar varsa aktive edilen bakteriler, mantarlar ve virüslerdir.

Semptomoloji nasıl görünür?

Angina soğuk algınlığı ile karıştırılabilir, ancak daha zor olması ve semptomatolojinin daha belirgin olması. Uzmanlar, bademcik iltihabının üst solunum yolunun en yaygın hastalığı olduğunu ve çoğu zaman çocuklardan muzdarip olduğunu söylüyorlar. Bu belirtilere yardımcı olacağı rahatsızlığı tanır:

 • yüksek sıcaklık;
 • genel halsizlik hissi;
 • vücutta ağrıyan;
 • iştahsızlık;
 • uyuşukluk;
 • boğaz ağrısı, yutulduğunda incinmiş iltihaplı bademcikler, hissi;
 • bademcikler üzerinde kızarıklık ve püstüllerin varlığı;
 • Boğazda Zulüm;
 • burun akıntısı;
 • dil üzerinde beyaz kaplamanın varlığı;
 • baş ağrısı;
 • ses kaybı;
 • Kötü nefes;
 • ağız ve boğaz ağzı.

Normal bir soğuk algınlığından ayırt edici bir özellik olan anjin, bademciklerin normal bir şekilde yutulmasını engelleyen güçlü bir iltihaplanmadır. Aynı zamanda hastalığın süresi daha uzundur, hastalığın süresi organizmanın özelliklerine bağlıdır. Doktorlar, ortalama bademcik iltihabı zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edildiğinde 5 ila 7 gün arasında sürdüğünü söylüyor.

Hastalığın ilk belirtileri görülürse, acil önlemler alınmalıdır. Ardı ardına tedavi, hastalığın bağışıklık sisteminin zayıfladığı her zaman kendini gösterecek olan kronik bir duruma doğru taşmasını tehdit ediyor. Buna ek olarak, anjinin sonuna kadar tedavi edilmeyen böbrek ve kalp gibi organların çalışmasını etkileyen birçok başka hastalığa neden olabilir.

Hastalığın nedenleri

Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve üst solunum yollarını enfeksiyonlardan korumak için tasarlanmıştır, ancak başarısız olursa, önemli bir sorun kaynağı olabilirler. Mikroplar, farinks içine girerek, uzun bir süre orada kalabilirler, uygun bir anı beklerler. Hastalığın ana nedeni bağışıklığın zayıflamasıdır. Ancak hastalığın gelişimi için, bunların arasında şunlar vardır:

 • hipotermi;
 • stres;
 • son zamanlarda hastalıklar acı;
 • tamamen iyileşmemiş soğuk;
 • ağız boşluğundaki kronik enflamatuar süreçlerin alevlenmesi;
 • beriberi;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • bademcikler travması;
 • kirli çevre;
 • yıkanmamış ürünlerin gıdalarda kullanılması;
 • uyku eksikliği.

Bazıları, bir hastayla doğrudan temas halinde bile, kendilerini hasta etmediklerini fark ettiler. Ve tüm bunların bedeni, virüs saldırılarına daha dayanıklı olduğu için. Her şeyden önce, anjina, ani sıcaklık değişikliklerine, yani hipotermiye uyum sağlayamayanlarda görülür.

Bademcik iltihabı alma riskini azaltmak için sağlığınızı izlemeniz, vücudunuzu kızdırmanız ve uykuya daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Bilim adamları, uyumaya zaman ayırmayanların çoğu zaman soğuk hastalıklardan muzdarip olduklarını buldular.

Boğaz ağrısı iletim yöntemleri

Doktorlar çoğu zaman hastaların anjin iletilip iletilmediğini sormaktadır. Tabii ki evet. Bu bulaşıcı bir hastalıktır, bu yüzden hasta kişinin toplumdan izole edilmesi gerekir. Çoğu zaman, bu sinsi hastalık okul öncesi ve okul çağındaki çocukları etkiler. Yetişkinler böyle bir soruna nadiren başvururlar.

Enfekte olabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

 1. Boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaşır. Ve bu yöntem en yaygın ve en tehlikeli olanıdır, çünkü sağlıklı bir insan enfekte olduğundan şüphelenmeyebilir. Anjina aktivitesi için en uygun faktörler soğuk ve nemlidir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde, hastalığın aktivitesi için en uygun ortam vardır ve kış aylarında hastalanma olasılığı 2-3 kat artar.

Bu şekilde enfekte olmuş bir hastadan bu şekilde enfekte olmak, bir konuşma sırasında mümkündür, çünkü o anda, solunduğunda sağlıklı bir kişinin boğazına giren hava ile birlikte ağızdan az miktarda bakteri salınır. Ve öksürürken ya da hapşırdığınızda, bakteri sayısı artar ve birkaç bine ulaşır. Ve eğer onlar için elverişli koşullar varsa, uzun mesafeleri havada gezebilir ve birkaç ay boyunca aktif kalabilirler. Bu tür bilgilerle, boğazın havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediği gibi bir soru olmamalıdır.

 • Temas yöntemi, hasta kişinin daha önce yaptığı ev eşyalarının ortak kullanımı yoluyla enfeksiyon anlamına gelir. Bu özellikle aynı ailenin üyeleridir. Böyle bir durumda, mutfak eşyaları ve diğer ürünlerin bir sonraki kullanımdan önce dezenfekte edilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.
  Muhtemelen, büyük olasılıkla, bulaşıcı hastalık bulaşacak genel yerler, kamu kantinler ve çok sayıda insanın biriktirdiği binalar. Bağışıklığın zayıfladığını biliyorsanız, kendinizi enfeksiyondan korumak için bu tür yerlerden kaçınmaya çalışmalısınız.
  3. Sindirim sistemi enfeksiyonu, bakterilerle temas eden yiyecek veya su yerken ortaya çıkabilir. Yemekten önce, tüm yiyecekleri ve ellerinizi sabunla iyice yıkamanızı öneririz.
 • Çocuk organizmasının mikrobiyal ataklara en duyarlı olduğu bilinmektedir, bu nedenle anneyi çocuğun korunması için çocuklara nasıl iletildiğini bilmeniz gerekir. Çocuklarda sık görülen bademcik iltihabı hastalığı birbiriyle yakın temasla açıklanmaktadır. Anaokulundaki çocuklar, bakterilerin alabileceği ortak oyuncaklara sahipken, çocuklar henüz enfekte olmanın kolay olmadığını anlamıyorlar. Sağlıklı bebeklerin bulunduğu grupta en az bir hasta varsa, diğerleri yakında ondan etkilenecektir. Ve ortaya çıkarmak için, çocuk hasta ya da değil, aynı anda her zaman mümkün değildir.
 • Vücut enfeksiyondan nasıl korunur

  Doktorlar, enfeksiyonun alevlenme periyodunu ve vücudu temperlenmesini tavsiye eder. Vücudu hastalıktan korumak için temel kurallara sıkı sıkıya uymanız gerekir, bunlar arasında şunlar bulunur:

  1. ağız boşluğunun temizliğinin korunması;
  2. yemekten önce elleri yıkamak;
  3. ürünlerin dikkatli yıkanması;
  4. vücudun sertleşmesi;
  5. vitaminlerle zenginleştirilmiş dengeli bir diyet;
  6. tesislerin düzenli olarak ıslak temizlenmesi ve sık sık havalandırılması;
  7. uyumak ve dinlenmek için yeterli zaman vermek;
  8. ağırlaştırılmış hastalıkların zamanında tedavisi.

  İlk belirtilerle, bir üst kulak burun boğaz hastalığına yakalanan bir uzman olan bir kulak burun boğaz uzmanı ile bir konsültasyon için kayıt yaptırmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. Kapsamlı bir incelemeden sonra gerekli tedaviyi teşhis edip reçete edecektir. Doktor önerilerine sıkı sıkıya bağlılık, hızlı bir iyileşme ve komplikasyonların yokluğunu sağlayacaktır.

  Angina tehlikeli bir hastalıktır. Bununla birlikte, boğaz ağrısının hava yoluyla mı yoksa başka bir şekilde mi iletilmesi önemli değildir, bir uzmanın sıkı gözetimi altında tedavi edilmelidir. Yanlış bir yaklaşım ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden, bağımsız tedaviye başvurulması tavsiye edilmez. Sağlığınıza dikkat edin, üzerinde deneyler yapmayın, ancak zamanında yardım sağlamayı öğrenin.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

  Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

  Çocuklarda akut stenoza laringotrakit

  Çocuklarda larenotrakit iltihabı veya çağrıldığı gibi sahte krup, Tıbbi uygulamada sıklıkla bulunur. Bu hastalık, özellikle 6 ay ila 5 yaş arasındaki çocuklarda, özellikle ekolojik devletin çok müreffeh olmadığı büyük sanayi kentlerinde yaşayanlarda görülür.