Loading

Aktarılan anjinin olası patolojik sonuçları

İlk bakışta, anjin tamamen zararsız bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, ateş birkaç gün, genel halsizlik - göründüğü gibi, sorun değil! Ancak, bu hastalıkta vücutta meydana gelen birçok biyokimyasal ve immünolojik süreci ele alırsak, eski görüşlerimizi büyük ölçüde tekrar gözden geçirebiliriz. Çoğu durumda, hastalığın nedeni bir dizi sinsi özelliği olan streptococcus'tur.

Komplikasyonların nedenleri

İnsan bağışıklık sistemi, antikorlar vücuda girdiğinde antikorların gelişiminin başlayacağı şekilde tasarlanır. Antikorlar, bir mikroorganizmanın antijenlerini "yok etmek" denilen proteinlerdir. Bileşiminde Streptococcus, kalp kasının antijenlerine, böbrek dokusuna, eklemlere ve diğer bazı organlara ve dokulara benzer bir antijen kompleksi içerir. Başka bir deyişle, insan bağışıklık sistemi antijenler arasındaki tüm ince farkları tanımamakta ve bazı durumlarda kendi dokularına "saldırarak" bir dizi ciddi komplikasyona yol açmaktadır.

Aktarılan hastalığın olası sonuçları

Angina sonrası tüm komplikasyonlar iki büyük gruba ayrılır: genel ve lokal. Antikorları ve antijeni içeren yaygın bir immünolojik reaksiyon dizisi ile nihayetinde kalbe, eklemlere, böbreklere zarar verir. Lokal komplikasyonlar, transfer edilen anjinadan sonra lokal değişikliklerden kaynaklanır. Kural olarak, hasta için önemli bir tehdit oluşturmazlar, ancak yine de belirli bir terapötik taktik gerektirir.

Kalp üzerinde etkisi

Anjina'nın en sık görülen komplikasyonu kalp kasına yapılan romatizmal hasardır. Romatizma ile tüm organizmanın bağ dokusu hasar görür ve çoğu durumda kalpten lokalize olur.

Kalbin yenilgisi, birçok durumda, hastaların kusurlarının ve sakatlıklarının ortaya çıkmasına yol açtığı için, aktarılan anjinin korkunç bir sonucudur. Çoğu zaman, romatizmal kalp hastalığı, 5-15 yaş arası çocuklarda görülür ve hastalık aktarıldıktan sonra gerçekleşir - neredeyse tam refahın arka planında. Kalp kasına yapılan romatizmal hasar ile birlikte iltihap - miyokardit var. Bu durumda, kalpte ağrı vardır, genel halsizlik, dispne ortaya çıkabilir. Çoğu durumda vücut ısısı normal kalır, bu da ciddi bir komplikasyon gelişmesinden şüphelenilen zamanı önler. Ancak, sürecin ilerlemesi ile, vücut ısısında bir artış, kalpte sesin görünümü, aritmi oluşumu. Bu durum damarlardaki kan pıhtılaşması ve sonraki tromboembolizm gelişmesi için tehlikelidir.

Kalbin iç kalbine romatizmal hasar oluşursa, çocuklukta da daha sık ortaya çıkan endokardit oluşur. Çocuk kanama eğilimi, şişlik, parmakların falanjı kalınlaşır, kalp yetmezliği belirtileri eklenir, yüksek vücut ısısı not edilir. Kalpteki ağrı, daha sonra, bu durumun kardiyak nedenini tanımasına izin vermeyen, biraz sonra eklenir. Sürecin ilerlemesi ile başka belirtiler de vardır.

Özellikle, romatizmal kalp hastalığının hızlı kapak defektleri oluşumu nedeniyle tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Patolojik bir durum da perikardiyal torbayı etkileyebilir. Bu gibi durumlarda perikardit hakkında konuşurlar. Perikardit kuru ve eksüdatiftir.

Kuru bir hasta, kalpte ağrı ile ilgili endişe duyduğunda, hareket, derin ilham, öksürük ile yoğunlaşır. Ayrıca rahatsız edici sıcaklık, titreme, sol tarafta ağrı yayılması. Eksüdatif perikardit, kalp torbasında aşırı sıvı nedeniyle oluşur, bu da kalbin, özofagusun ve diğer organların sıkılmasına neden olur. Acı, yutma bozukluğu, nefes darlığı eklemek mümkündür.

Böbrekler üzerindeki etkisi

Böbrekler, anjina içtikten sonra patolojilere yatkın olan ikinci en sık görülen organdır. Böbreklerdeki komplikasyonlar sıklıkla hastalıktan 1 ila 2 hafta sonra ortaya çıkan piyelonefrit ve glomerülonefriti gösterir.

angina piyelonefrit, glomerülonefrit gibi komplikasyonlara neden olabilir

Piyelonefrit ile böbrek pelvisi etkilenir. Kural olarak, iki taraflı bir işlem de mümkün olsa da, bir böbrek etkilenir. Aniden, vücut ısısı yükselir, üşüme, alt sırttaki ağrı, sık idrara çıkma isteğidir.

Glomerülonefrit, ödem, artan kan basıncı, idrarda kan varlığı ile karakterizedir.

Her iki devlet de karmaşık terapili bir hastanede yatış gerektirmektedir.

Eklemlerin lezyonu

Bademcik iltihabının sık görülen etkileri arasında, romatizmal bir bileşene sahip olan eklem hasarı, artrit de olmalıdır. Birkaç eklemin şişmesi, boyutlarında artış, harekette ağrı ve istirahat halindedir. Etkilenen eklemler üzerindeki cilt hiperemik, ödemlidir. Sıklıkla alt bacakların (diz, ayak bileği) eklemleri etkilenir ve bu da "bacaklara aktarılan anjina" ifadesi için zemin oluşturur. Romatizmal ataklarda, ellerin, dirseklerin, bilek bantlarının ve diğer eklem gruplarının küçük eklemleri de etkilenir. Diğer yaygın komplikasyonlar arasında, apandisitin yanı sıra sepsis oluşumunun (daha seyrek olmakla birlikte) çok zorlu ve tehlikeli bir patolojisi olabilir.

Lokal komplikasyonlar

Ertelenen anjina sıklıkla otitis mediaya yol açar. Kural olarak, bu durum, kataral anjinadan sonra gözlenir, ancak, hastalığın diğer formları dışlandıktan sonra otit gelişimi göz ardı edilir.

Otitis, orta kulağın iltihaplanmasıyla karakterize edilir ve timpanik membranın süreç içerisinde yer alması ile karakterizedir. Semptomatik çok tipiktir: vücut ısısı yükselir, kulakta ağrı, genel halsizlik. Şiddetli vakalarda, bu durum bir azalmaya veya işitme kaybına yol açar. Bir çok durumda, bir anjinadan sonra mastoid sürecin (mastoidit) iltihaplanması meydana gelebilir. Klinik tablo, otitis semptomlarını andırır, ancak ağrıları, aurikülün arkasında lokalizedir.

Selülozun apse ve flegmonu

Fotoğrafta paratonsillar apse

Aktarılan foliküler veya pürülan anjinadan sonra, perimendalik fiberin apse veya flegmonu ortaya çıkabilir. Asıl fark, apse, pus ile doldurulan berrak sınırlara sahip bir oyuk olmasıdır. Phlegmon, yaygın bir iltihaptır. Bu iki durumun klinik tablosu benzerdir: sıcaklık yükselir, boğazda ağrı vardır, yakın lenf düğümleri artar. Ağrı sendromu genellikle o kadar yoğundur ki, yutmayı zorlaştırır, hastaları çenelerini sıkıştırmaya zorlar. Apse ve flegmon tedavisi, pürülan içerikler için cerrahi çıktı sağlamaktır.

Larinksin kızarması

Lokal komplikasyonlar arasında laringeal ödem özellikle dikkati hak etmektedir. İlk aşamada, bazı ses değişiklikleri meydana gelir, hastalar boğazlarını temizlemek için girişimlerde bulunur, ancak bu önemli sonuçlar vermez. Daha sonra, ödem zorlaşır ve nefes almayı zorlaştırır: Birincisi, hastaların nefes alması ve sonra nefes vermesi zorlaşır. Solunum eksikliğinden kaynaklanan cilt kapakları mavimsi bir renk alır. Laringeal ödem, anjinada ölüme yol açabilecek aşırı tehlikeli bir komplikasyondur.

Phlegmonous tonsillitis sıklıkla bademciklerden kanama gelişmesine yol açabilir. Palatine bademcikleri besleyen arterler hasar gördüğünde ortaya çıkarlar. Kanama her zaman acil bakım gerektirir!

önleme

Bu tür tehlikeli ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için aşağıdaki önerileri dikkate almak önemlidir.

 • Angina, herhangi bir formu ile, normal seviyelerde bir düşüşle, ancak orofarenks tarafında bazı değişikliklerle bile, katı yatak istirahati gerektirir. Tavsiye edilen yatak istirahat süresi bir haftaya kadardır. Bir öneri ihlal edildiğinde, romatizmal kalp, eklem ve böbrek lezyonları sıklıkla oluşur.
 • Hastalığın erken ve yeterli tedavisi önemlidir. Lokal terapi, sık kullanılan durulama ve posterior farryngeal duvarın antiseptik solüsyonları, etkilenen bademciklerin yağlanması ile irrigasyonu içermelidir. Nedensel faktöre bağlı olarak uygun ilaç reçete edilir (antibiyotikler, antiviral ilaçlar).
 • Böbrekler tarafından toksinlerin giderilmesini ve ayrıca cildin terlemesiyle çok sıcak bir sıvıya ihtiyacınız vardır.
 • Transfer edilen anjinadan sonra, kısıtlayıcı rejimi gözlemlemek önemlidir: aşırı fiziksel efordan kaçının, aşırı soğuma yapmayın. Bu öneriler en az bir ay boyunca gözlemlenmelidir.
 • Bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırmak önemlidir. Bu yardım, ballı feijoa, yabani gül suyu gibi yumuşak doğal immüno-uyarıcılara sahip olabilir.
 • Ve son olarak, doktorun periyodik olarak izlenmesi ve yüksek komplikasyon riski olan organ ve sistemlerin fonksiyonel aktivitesi ile doktorunun dinamik gözlemine büyük önem verilmektedir.

Doktora kayıt: +7 (499) 519-32-84

Hastanın zamanında tıbbi yardım istememesi durumunda, anjina genellikle iki büyük kategoriye ayrılan ciddi komplikasyonlarla karşı karşıya kalır - yaygın komplikasyonlar ve yerel. Sık görülen komplikasyonlar, insanın iç organlarının çalışmasına olumsuz etki edenleri içerir. Lokal komplikasyonlar sınırlı bir alanda kendini gösterir, onlarla daha kolay başa çıkabilir, ancak boğaz ağrısı geçiren hastaya da büyük rahatsızlık verir.

Ortak komplikasyonlar

romatizma - anjinadan sonra vücudun uzak yenilgisi. Romatizma ile insan vücudunda bağ dokusunun iltihabı vardır. Ve eğer bazı yerlerde insan vücudu bu tip dokuların iltihabı ile başa çıkabilirse, o zaman kalp ve eklemler en savunmasızdır. Valium kapakçıkları romatizmal ateşte etkilenir ve belirli bir süre içinde hastayı ve hatta ölümcül bir sonucu geçersizleştirebilir. Çoğu zaman, anjina sonrası oluşan komplikasyonların romatizmal bileşeni beş ila onbeş yaş çocuklarda mevcuttur, ancak erişkinlerde görülebilir. Genellikle, anjina geçtikten sonra, hastalar birkaç ay sonra, genellikle romatizmal atak olarak adlandırılan sağlıkta bir bozulma hissederler. Bu semptomlara karşı ateşli koşullar, eklemlerdeki ağrılar, hacimlerinde artış (eklemler şişer gibi daha da kayda değer hale gelir). Yüzünde ve tüm vücutta döküntü olabilir, bazı durumlarda hastalar nöbet geçirir.

Kalp kası etkilenirse (kâlp kası iltihabı), sonra hastalar kalpteki acıdan, genel halsizlikten, nefes darlığından şikayet ediyorlar. Sıcaklık genellikle normaldir, ancak bazen subfebril görülür. Bu nedenle, hastalığın başlangıcı sıklıkla gözden kaçar ve küçük ve geçme sapmaları için kalp ağrısı kesilir. Bununla birlikte, sürecin ilerlemesi ile, kalp boyutunda hafifçe artar, iletkenlik ve ritim bozulur - bu da azaltılabilir (bradikardi) veya daha sık (taşikardi). Miyokarditli hastaları dinlerken, doktorlar kalp seslerinde, dış seslerin algılanmasında, kalp sesinin, sistolik üfürümün, dörtnal ritimin sağırlığında bir değişiklik olduğunu not ederler. Bu işlev bozukluğu, damarlar boyunca daha fazla kan akışıyla iletilecek ve tromboembolizmi - arteriyel lümenlerin kapanmasını ve diğer organlardaki dokuların nekrozunu provoke edecek olan kan pıhtılarının ortaya çıkmasıyla tehdit etmektedir.

Kalbin iç astarı etkilendiğinde, hastalar gelişir endokardit. Hastaların üçte birinde kendini bekletmez ve ilk semptomlar iki ila üç hafta sonra verilir. endokardit günü, falankslarda (sözde "baget") kalınlaşmasına şişme, (iç ve dış), döküntü, kalp yetmezliği, ateşli koşulu (genellikle sıcaklığı yüksek seviyelere atlar ve sonra remisyon durumunu geliyor) kanama işaret ediyor. Kalp ağrısı hissi, kural olarak, sürecin gelişmesi sırasında daha sonra katılmak. Doğada, yoğunlukta, sürelerde farklıdırlar. Eğer hastalık zaman içinde fark edilmezse, böbreklere, beyine başka komplikasyonlar verilir. Kalp yetmezliği ile birlikte, bu anormallikler birkaç ay içinde ölüme neden olabilir. Hastalık kronik bir formda geçerse, birkaç yıl içinde belirgin bir bozulma meydana gelebilir.

Perikardiyum kesesi - perikardın iltihaplanması ile - böyle bir komplikasyon var kâlp zarı iltihabı. Perikardit kuru ve eksüdatiftir (yani, kalp torbasına efüzyon olmadan ve efüzyonla).

 • Kuru perikarditli hastalarla sol tarafa ışınlanan kalp ağrıları not edilir. Genellikle, ağrı, göğüs pozisyonuna bastığında veya vücudun pozisyonunda bir değişiklikle artar. Hastalarda sıcaklık yükselir, titreme meydana gelir, genel halsizlik, öksürük kuru, sternumdaki ağrı daha da kötüleşir.
 • Eksüdatif perikardit ile, ağrının niteliği biraz farklıdır ve kalbin içindeki sıvının basıncıyla ilişkilidir. Normal olarak, böyle bir sıvı mevcuttur, fakat hacmi küçüktür, fakat perikarda sıvı miktarında bir artışla, kalbin sıkışmasıyla ilgili duygular vardır (doğrudan basınç ve dolaşım bozuklukları nedeniyle). Hasta ekstremitelerin, yüzün, boynun şişlikli olduğunu bildirir. Konuşmak zorlaşır, kuru bir öksürük, “havlayan” larengini sıkarak, ses değişebilir, yutma işlevi bozulur. Hastalar huzursuz, kolayca uyarılabilir, depresyondadırlar, sıklıkla ölüm korkusuyla işkence görürler.

Renal lezyonlar. Angina böbrekler üzerinde ağır bir yük verir ve bazı durumlarda bu alandaki sorunları doğrudan kışkırtır. böbrek doku spesifik bir protein ile etkileşerek enfeksiyonla mücadele için sağlıklı bir insanın vücudunda oluşturulur, bu antikorlar, olumsuz böbrekleri etkilemektedir bileşikleri oluşturmak üzere bir gerçektir. Manifest disfonksiyonu yeterince hızlı olabilir - glomerulonefrit veya piyelonefrit formunda birkaç hafta sonra.

 • Semptomatik glomerulonefrit oldukça belirleyicidir, bu nedenle hastalığı gözden kaçırmazsınız. Hastalar şişlik, basınç artışı, baş ağrısı şikayetleri ve genel güçsüzlük gelişir. İdrar rengini değiştirir. Tıbbi bir tesise zamanında erişim ile glomerülonefrit tedavi edilir, ancak tam iyileşme sağlanana kadar boşaltım fonksiyonu kesinlikle doktorlar tarafından kontrol edildiği için hastanede kalış süresi altı aya kadar sürebilir. Takip eden hastalarda, her yıl bir hasta muayenesi yapılacak tıbbi tedavi olmak üzere bir dispanser hesabı haline gelmek gerekir.
 • Enfeksiyon renal pelvise girerse, hastaları piyelonefrit - böbrek pelvisinin iltihaplanması tetiklenebilir. Böbrek veya mesanede taş gibi olumsuz faktörler, yani vücuttan normal idrar atılımını önleyen her şey varsa, durum hızla ve daha fazla gelişir. Semptomlar alt sırt ağrısı, sık idrara çıkma dürtüsü, vücut ısısında artış şeklinde kendini gösterir. Pyelonefrit tedavisi, doktor gözetiminde bir hastanede yapılmalıdır.

Apandisit. Apandisit oldukça sık (bazı raporlara göre - vakaların çeyreğinde) akut anjina ile birlikte gider. Doktorlar, ekin, enfeksiyonla mücadele etmek için kendi yolunda başladığını ve darbenin kendisine karıştığını öne sürmektedir. Bununla birlikte, enfeksiyonla tamamen baş etmemekle birlikte, apandisit kendiliğinden etkilenir ve akut apandisit gelişir.

Sepsis. Anginanın en ciddi komplikasyonu sepsis - kanın enfeksiyonu. Remisyon aşamasında da dahil olmak üzere herhangi bir aşamada ortaya çıkabilir. Hastalarda vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir, solunum artar, basınç artar, dispne. Lenf düğümleri keskin bir şekilde genişlemiş ve ağrılıdır, apseler çeşitli organlarda görülür. Bu durumda yoğun bakım ünitesinde erken yatış ve büyük ölçekli antiseptik önlemlerin başlaması gerekmektedir.

Lokal komplikasyonlar

 • apse Hem akut hem de kronik anjinada meydana gelen yakın periendal dokuda pürülan kavitelerin oluşumu ile karakterizedir. Hastalar apse - boğaz ağrısı, zehirlenme, ateş ve belirgin seviyelerde karakteristik belirtilerle karşılaşırlar. Bölgesel lenf düğümleri ağrılı, şişmiş, bu yüzden ağzını açmak zor olabilir, sesleri de telaffuz etmek de bozuk. Hastaların başlarını, apselenin oluştuğu yöne doğru eğmeleri farkedilir. Bu durumda hasta çalışır - apse açın, boşluğu boşaltın, antibakteriyel ajanlar (sefaleksin, ampisilin) ​​reçete edin. İşlemden sonra, özel durulamalarla (klorofililpt, furacillin) sık sık durulama yapılır.
 • Flegmonu. Açık bir sınırlaması olmayan yumuşak dokuların pürülan inflamasyonu flegmon olarak adlandırılır. Dokular pürülan içerikle emprenye edilmiş gibi görünmektedir, süreçte kaslar, tendonlar, lifler yer almaktadır. Dışa doğru görünür şişlik, boyun şişirilir, cilt kırmızılaşır, dokunma ağrılıdır, vücut ısısı yükselir, güçlü bir zayıflık, bir baş ağrısı vardır. İlk dönemde konservatif olarak flegmon tedavisi yapılır, eğer hastalık ilerlerse, flegmon otopsiye tabidir.
 • kulak iltihabı. Akut otitis, patojenik mikroorganizmalar timpanik zarı, orta kulağı veya mastoid süreci etkilediğinde ortaya çıkar. Bu durumda, eksüdanm birikmiş o kırılır ve kulağın dışarı akmasını irin tetikler böyle bir güçle kulak zarına bir süre baskısı sonrasında. Eğer pusun serbest çıkışı olmazsa, süreç adezyonların oluşmasına ve işitme kaybına neden olabilir. Semptomatoloji açık - Hastalar diş, tapınak, işitilebilirlik kötü olur verilebilir kulakta keskin bozulma, halsizlik ve ateş, ağrı, dikkat, kulakları sürekli gürültü oluşabilir. Kan testi, vücutta inflamatuar bir sürecin varlığını gösteren artmış eritrosit sedimentasyon hızı gösterir. Tedavinin taktikleri lezyonun kapsamı ile belirlenir, çoğu zaman, gerekirse, cerrahi müdahale, bir antibiyotik seyri reçete edilir.
 • Laringeal ödem. Laringeal ödem, ölüme yol açabilecek ciddi bir komplikasyondur. İlk aşamada, hastanın sesinde değişiklikleri hissedebiliyorum, o havlayan ses croaks gibi, hastalar öksürük deneyin, ama bu rahatlama getirmiyor ve boğazın tahriş sadece ödem artar hale gelir. Solunum zordur, bir süre sonra, zor ve ekshalasyon. Oksijen eksikliği nedeniyle, hastaların cilt rengi mavimsi, siyanotik hale gelir. Hastalar paniğe, ölüm korkusuna, boğulmaya eğilimlidir. Dışarıdan, boğazın şiştiğini görebiliyorsunuz, sonra şişlik trakeaya gidiyor. Bu durumda, acil tıbbi bakım gereklidir, çünkü hastalar boğulmadan ölebilirler.
 • Bademcikler gelen kanama bademcik ülserlerinin oluşması durumunda ortaya çıkar. Böyle bir kanama durumunda, hasta, eğer büyükse damarların ligasyonu yapılacaksa ve damarlar küçükse diatermiyo-pıhtılaşmayı hemen hastaneye götürmelidir. Anestezi altında gerçekleştirilir.

Angina, bundan sonra ortaya çıkan komplikasyonlar gibi, doğrudan bademcik iltihabı tarafından tehlikeli değildir. Komplikasyonları önlemek için, anjin mümkün olduğu kadar erken tanınmalı ve yeterli tedaviye başlanmalıdır. Çoğu durumda, sonraki komplikasyonlara neden olan tedavi edilmemiş anjinadır. Bu nedenle, boğaz ağrısı tedavisinde, halk yöntemleriyle kendi kendine ilaç vermek gerekli değildir, ancak etkili ilaçlar reçete ve kurtarma sürecini kontrol edecek bir doktor tarafından gözetim.

+7 (499) 519-32-84 numaralı telefondan bir doktor randevusu için tek merkez.

Anjina sonrası komplikasyonlar nelerdir?

Angina sonrası komplikasyonlar genel ve lokal olmak üzere 2 büyük gruba ayrılır.

Birincisi hastalığı geçirmiş olan kişinin iç organlarının işleyişini olumsuz yönde etkileyen koşulları ve ikincisinin de vücudun sınırlı bir bölgesinde hareket etmesini içerir.

Lokal komplikasyonlar ile baş etmek daha kolaydır, ancak hasta ve onlardan rahatsızlık hissederler.

Bir doktorun tavsiyelerine uyulmaması nedeniyle dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü bademcik iltihabının (bu bir başka patoloji adıdır) sonuçları ve komplikasyonları ortaya çıkar.

Angina daha tehlikeli

Birçok kişi anginayı ciddi olmayan bir hastalık olarak kabul eder: Sıcaklığı ilaçlarla yıkayabilirsiniz ve boğazdaki ağrı ve vücuttaki güçsüzlük devam edebilir.

Fakat bu insanlar yanılıyorlar: Patolojinin belirtileri hastayı rahatsız etmeyebilir, ancak bademcik iltihabı için olası sonuçlar sağlık açısından oldukça tehlikelidir.

Anjina komplikasyonları farklı olabilir - yakın -mindal selülozda gelişen bir apseden kardiyovasküler sistem ve diğer organların patolojilerine kadar.

Neden komplikasyonlar var?

Anjina'nın nedensel ajanları stafilokok ve streptokoklardır. İnsan vücuduna nüfuz ederek, tüm organları koruyan bir bağışıklık sistemi ile karşılaşırlar.

Bağışıklık, yabancı bakterilerin antijenlerini yok etmek için tasarlanmış antikorlar üretmeye başlar.

Fakat streptokok ve stafilokokların yapıları, birçok insan organının hücrelerine benzer antijenlere sahiptir: kalp, karaciğer, eklem vb.

Bağışıklık sistemi her zaman hangi antijenin organizma için kendi olduğunu ve bir uzaylı olduğunu söyleyemez. Diğer insanların antijenleriyle savaşırken, kendi kendilerine ait bir süreç söz konusudur.

Anginadan sonraki komplikasyonlar, herhangi bir formda yer alırlar, genellikle nazofarenks - apse ve dokularda, lokal ağrılarda, boğazda şişme, kulakta ağrı vb. Yerlerde lokal değişiklikler şeklinde kendini gösterirler.

İnsan yaşamı için bir tehdit oluşturmasalar da, tedavi edilmeleri gerekir. Bir kişinin iç organlarını etkileyen daha tehlikeli sonuçlar yaygındır.

Erişkinlerde ve çocuklarda anjina komplikasyonlarının nedenleri şöyledir:

 • tıbbi bir kurumda zamansız tedavi;
 • yanlış seçilmiş tedavi kursu;
 • antibakteriyel ilaçların kötüye kullanılması;
 • Farmakolojik ilaçların kullanımı olmadan sadece halk yöntemleri tedavi;
 • Hastanın tamamen tıbbi tedaviye tabi tutulmasını reddetmesi.

Organ komplikasyonları

Boğaz sonrası komplikasyonlar iyileşmeden birkaç gün ya da hafta sonra gelişmeye başlar ve kişi daha iyi hisseder.

Hastalık kalp, böbrek, eklem, beyin işlerini olumsuz etkileyebilir. Göğüs iltihabı insanlardaki tüm vücuda zarar verebilir, bu da sepsise (kanın ortak bir enfeksiyonu) neden olur.

Anjinadan sonra kalbin komplikasyonları genellikle iyileşmeden 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. 3 ila 40 yaş arası hastalar, tonsillit sonrası gelişen kalp hastalığına karşı daha duyarlıdır.

Patolojinin geliştiğini anlamak için, aşağıdaki semptomlarda mümkündür:

 • Kalpteki ağrı ve sesler, düzenli olarak ortaya çıkar;
 • nefes darlığı, fiziksel zorlama ile artan;
 • el ve ayakların şişmesi;
 • cildin renginde değişiklik (solgunluk ve siyanoz);
 • Düşük çalışma kapasitesi, aşırı terleme, sabit zayıflık;
 • artan sıcaklık ve artan kalp hızı.

Bunlar kalpteki romatizmal değişikliklerin belirtileridir. Eklem romatizmasına yol açabilirler. Tromboembolizm gelişmesini önlemek için tedavi gereklidir.

Eklemlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda artrit şeklinde ortaya çıkar. Hastalığın gelişimi aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • Eklemler boyutlarını arttırır, bulundukları yerlerde şişlik oluşur;
 • sadece hareket anında değil, aynı zamanda sakin bir durumda da ağrı;
 • eklemlerin artikülasyonları üzerinde cildin şişlik ve kızarıklık.

Çoğu zaman, bacak eklemleri yaralanır - dizler ve ayak bilekleri. Ancak ellerde bulunan küçük eklemler de bademcik iltihabından muzdarip olabilir.

Glomerulonefrit veya piyelonefrit şeklinde anjina sonrası böbreklerin komplikasyonları tedavi bitiminden 1-2 hafta sonra ortaya çıkabilir.

Pyelonefrit, renal pelvisin bir lezyondur. Enflamasyon iki böbrekte gelişebilir.

Bir kişi aşağıdaki semptomları deneyimliyor:

 • yüksek vücut ısısı;
 • Lomber omurgada ağrı;
 • tuvalete gitmek için sık sık dürtü.

Glomerülonefrit ile kan basıncı yükselir. Ve bu ve diğer hastalık bir hastanede tedavi gerektirir.

Bademcik iltihabının en ciddi komplikasyonu, hastanın hemen hastaneye yatırılmasını ve antiseptik önlemlerin alınmasını gerektiren sepsistir.

patoloji yüksek bir sıcaklığa hızlı nefes alıp verme, hipertansiyon, nefes darlığı, lenf düğümlerinde bir artış, ülser oluşumu ortaya çıkar.

Diğer komplikasyonlar

Boğaz ağrılarından kaynaklanan lokal komplikasyonlar hasta için tehlike oluşturmaz, ancak tedavi edilmeleri gerekir.

En sık görülen komplikasyonlar arasında apseler vardır. Peripetal selülozda ortaya çıkarlar.

Apse, boğaz ağrısı, ateşe neden olur. Hastalarda şişmiş ve ağrılı lenf düğümleri görülür.

Ayrıca hastanın ağzını açması ve konuşması zordur. Başını, absenin oluştuğu yöne doğru eğmeye çalışır. Hasta ameliyat edilir, ardından antibakteriyel önlemler alınır.

Geçirilen bademcik iltihabından kaynaklanan bir başka hastalık ise flegmondur. Bu pürülan inflamasyonda apseden farklıdır, açık bir kısıtlama olmaksızın yumuşak dokularda yayılır.

Dışa doğru şişlik, boyunun şişmesi, cildin kızarıklığı, ağrı ile ifade edilir. Bu patoloji ile sıcaklık yükselir, bir zayıflık vardır.

Flegmon gelişimin ilk aşamasında ise, tedavi konservatif olabilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte, flegmon otopsiye tabidir.

Bir anjinadan sonra, otitis meydana gelebilir. Timpanik membran veya orta kulak bölgesine giren patojenik mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Oluşan irin zar üzerinde baskı yapmaya başlar, içinden kırılır ve kulaktan dışarı akar. Kişinin sıcaklığı yükselir, kulakta keskin bir ağrı vardır, dişlere ya da tapınağa verilir.

Doktor antibiyotik tedavisi önerir. Bazen cerrahi müdahale gereklidir.

Angina, örneğin, larinksin şişmesi gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir. Bu hastalık bazen ölümcül bir sonuçla sonuçlanır. Patolojinin ilk belirtisi seste bir değişikliktir.

Hasta boğazını temizlemeye çalışır, ancak hiçbir rahatlama yoktur. Yavaş yavaş, nefes alma ile ilgili sorunlar başlar: önce, nefes almak zorlaşır ve sonra nefes verin.

Hasta ölüm korkusunu yaşıyor. Oksijen eksikliği nedeniyle cilt rengi değişir. Bir hastanede acil tedavi gereklidir.

etkileri

Akut anjin formunda kronik bademcik iltihabı olabilir. Hasta tıbbi yardım istemezse, kendi başına patolojiyle baş etmeye çalışırsa olur.

Zaman tedaviye başlamazsa Romatizmal değişiklikleri, yetişkinlerde ve çocuklarda tonsillit bir komplikasyonudur, kalp hastalıkları ve ileri sakatlık yol açabilir.

Boğaz ağrısını tolere edemezsiniz. Tonsillit ile, zamanında tıbbi yardım arıyorsanız sonuçları önlenebilir.

Tedavi yöntemleri

Eğer yetkili bir tedavi kursu seçmek için doktora başvurursanız, boğaz ağrısının herhangi bir sonucu önlenebilir.

Tedavi evde yapılır. Sadece 1 yaş altı ve ağır patolojisi olan hastalar hastaneye yatırıldı.

Patoloji formuna bağlı olarak antiviral veya antibakteriyel ilaçlar reçete edilir.

Ağrıyı ve daha düşük sıcaklığını azaltmak için, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. Tedavinin seyri 7 ila 10 gün sürer.

Çoğu zaman, hasta tedavi yöntemlerine dönüş yapar - çeşitli infüzyonlar ve et suları, ısınma vb.

Bu yöntemleri kullanabilirsiniz, ancak bademcik iltihabı sonrası komplikasyonlar kişiyi rahatsız etmiyorsa, tüm prosedürler doktorla koordine edilmelidir.

Angina çok tehlikeli bir hastalıktır. Sonuçlarından kaçınmak her zaman mümkün değildir. Bu durumda, anjinin bir komplikasyonu olan başka bir hastalık için bir tedavi vardır.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı, sonunda tedavi edilmeyen akut anjinanın bir sonucudur.

Hayati tehlike arz eden ve sağlıkla ilgili komplikasyonlardan kaçınmak için, bir doktorun gözetiminde tonsillit tedavisi yapılır. Patolojiden kurtulmanın aşağıdaki yolları kullanılır:

 • ilaç tedavisi;
 • fizyoterapi;
 • halk tarifleri;
 • cerrahi müdahale.

Tedavi yöntemini seçen doktor, hastanın vücudunun bireysel özellikleri üzerinde bademcik iltihabı formuna ve aşamasına dayanır.

İlaç tedavisi, ilaçların kullanımını içerir: antiviral, antibakteriyel, antihistaminikler.

Doktor bağışıklığı güçlendiren ilaçları reçete eder. Antiseptik solüsyonların kullanımı ile boğazın durulanması için reçete edilir.

Fizyoterapötik prosedürler remisyon aşamasında gerçekleştirilir. Çeşitli yöntemler kullanılır :. Elektroforez, lazer, UV ışınlama vb hekim hastanın vücudunda ne bağlı prosedürü seçer.

Halk tarifleri, enflamatuar süreçleri azaltmaya yardımcı olur, ancak tamamen onlarla baş edemez, bu nedenle sadece ek prosedürler olarak kullanılırlar.

Konservatif tedaviye yardımcı olmadığı durumlarda cerrahi tedavi önerilmektedir. Operasyon, patolojisi yılda 4 defaya kadar şiddetlenen hastalar için de endikedir.

Cerrahi müdahale olmaksızın gelişebilir ve komplikasyon gelişemez: böbrekler, kalp ve diğer organların yenilgisiyle.

Komplikasyonların önlenmesi

Anjin sonrası komplikasyonları önlemek çok zor değildir - hastalığın erken evrelerinde iken bir doktora görünmek için zamana ihtiyacınız vardır.

Doktor tavsiyelerini takip edin: yatak istirahatine uymak ve reçeteli ilaçları almak.

İyileştikten sonra durumunuzu izlemek de gereklidir. Anjina'nın bir komplikasyonu olabilen hastalığın ilk semptomlarında, yardım için tıbbi kuruma başvurulması gerekir.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Angina nedir?

Angina damak, lingual ve nazofarenks tonsillerin akut inflamasyonudur. Çoğu zaman, palatine bademcikler iltihaplıdır. Angina akut enfeksiyöz ve alerjik hastalıkları ifade eder. Hastalık sırasında palatine bademcikler iltihaplıdır, bir kural olarak, anjinin nedensel ajanı, hemolitik grup A streptokokudur.

Boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz boğazının enfeksiyonu, havadaki damlacıklar yoluyla, yiyecek ve içecek yoluyla ve ayrıca hasta bir kişiyle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Angina en sık soğuk, yağışlı mevsimde (ilkbahar, sonbahar) gelişir, bu hipoterminin veya difteri, grip, kızıl ateş, boğmaca, ve bazı durumlarda - kan hastalıkları gibi hastalıkların tezahürlerinin bir sonucu olabilir.

Bununla birlikte, anjinanın ana sebebi olan hipotermiyi düşünerek yanılıyorsunuz. Anjina nedeni çoğunlukla (vakaların% 90'ında) hemolitik streptokoktur. Bu nedenle, bakteri taşıyıcısı olan sağlıklı bir kişiden havadaki damlacıklar ile enfekte olabilirsiniz. Başka bir bulaşma yolu iletişimdir (kirli bulaşıklar yoluyla). Örneğin, bir inek, çiğ bir hasta mastitisinden çiğ süt içiyorsanız, yemek yoluyla enfekte olabilirsiniz. Ve bazen bir kişi kendini enfekte eder. Bu gibi durumlarda, anjin, kronik bademcik iltihabı, rinit, sinüzit, hasta dişler, vücuttaki diğer kalıcı enfeksiyon odaklarının bir sonucu olabilir. Olumsuz koşullar nedeniyle durum karmaşıktır: hipotermi, azalmış bağışıklık, alerjik organizma.

Angina belirtileri

Genellikle 24-48 saat olan inkübasyon periyodu bittikten sonra angina semptomları ortaya çıkar.

Anjina ana belirtileri şunlardır:

Angina'nın akut bir başlangıcı vardır. Kişide, tam sağlığın arka planında, sağlık durumu keskin bir şekilde kötüleşir.

Vücut ısısı yükselir, titreme meydana gelir. Termometre üzerindeki işaret 40 dereceye kadar çıkabilir.

Baş ağrısı, ağrıyan eklemler, genel halsizlik ile zehirlenme belirtileri vardır.

Boğaz çok acıyor, ağrılar yutma sürecinde yoğunlaşıyor. İkinci günde ağrı duyumları zirveye ulaşır ve sürekli olarak mevcuttur.

İştah kötüleşirse, uyku çeker.

Lenf düğümleri büyüklükte artar, palpasyonda ağrılı hale gelir. Her şeyden önce, submandibular düğümler acı çeker.

Bademcik şişer, büyüklüğünde artış, sarı rengin nokta oluşumlarını görselleştirebilirler. Boyutları 2-3 mm'dir. Bu resim foliküler anjina için tipiktir. Lacunar angina bademcikler ile düzensiz şeklin kapalı alanlar şeklinde pürülan kaplama ile kaplıdır.

Hastalık şiddetli ise, o zaman bademcikler üzerinde koyu gri bir renge sahip nekroz alanları oluşur. Ölü doku reddedilir, 10 mm'lik hatalı alanlarla değiştirilir.

Paratonzillit ve paratonziller apseye gelince, bu durumlar anjina komplikasyonları olarak gelişir. İlk olarak, bademcikler (paratonzillit) çevreleyen dokular iltihaplı hale gelir, daha sonra püy (parathonsillar apse) etkisi altında erir. Boğazdan 2-3 gün sonra yapılan benzer komplikasyonlar vardır. Kişi boğazda ciddi tek taraflı ağrı şikayeti başlar, vücut ısısı keskin bir şekilde artar, tükürük artar. Bir insan, kafasını iltihapın lokalize olduğu yöne doğru eğer. Böylece, hasarlı dokulardaki stresi azaltmak için çabalar.

Muayene sırasında, önemli bir asimetri fark edilir. Lezyonun kenarındaki bademcik büyüklüğünde büyütüldü ve merkeze kaydırıldı, dil bir yana itildi, yumuşak damak şişti.

Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa tıbbi yardım istemeniz gerekir:

Cildin karalanması, mavimsi bir gölgenin görünümü;

Uyarımın inhibisyona değişmesi;

Vücut sıcaklığında keskin düşüş;

İdrar tahliyesi hacminin azalması (enfeksiyöz toksik şok belirtisi);

Konvülsiyonların görünümü, bilinç kaybı (sinir sisteminin iltihaplanması sürecine dahil olma);

Kanamaların görünümü (kan damarlarına zarar, kan pıhtılaşma süreçlerinde ihlaller);

Solunum güçlüğü, ağzın açılmaması, boğazda ağrı yoğunluğunun artması (paratonzilit);

Hava eksikliği hissi, alt sırttaki matrağın acısı, sternumun arkasında, yanda, mesanenin boşaltılması sırasında ağrı, idrar renginde bir değişiklik (böbreklere ve kalbe verilen hasar).

Vücut ısısının 5 veya daha fazla gün sürmesi durumunda, tedavi rejimi değiştirilmeli, çünkü bu durum verimsizliğini gösterir.

En önemli semptomlar anjinadır, akut solunum yolu hastalığı değildir, hızlı yükselme ve vücut sıcaklığının 39 derece içinde tutulması, boğazda akut hoş olmayan ağrıların ortaya çıkmasıdır. Yemek, içmek ve hatta konuşmak acı veriyor. Daha sonra hasta şiddetli yorgunluk ataklarına başlar, halsizlik, eklemlerde kırılmaya başlar. Zaten hastalığın bu ilk belirtileri varsa, hemen yerel doktorunuza başvurmalısınız.

Eğer muayenenizden sonra doktor lenf nodlarının genişlemesini ve bademcikler, yumuşak damak, göksel kemer ve dilin rengindeki değişiklikleri belirlerse, gerekli tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda bademcikler, apse veya küçük iltihap birikimi alanları oluşturabilirler.

Birçok kişi soğuk algınlığı semptomları ile anjinin ilk semptomlarını karıştırır, ancak pratikte görüldüğü gibi, anjinaya dayanması daha zordur. Boğazdaki ağrı bir haftadan fazla sürerse ve sadece yoğunlaşırsa, bu durumda soğuk algınlığı söz konusu olamaz. Bu gibi durumlarda, hedefe yönelik tedaviye zamanında başlanması ve hastalığa başlamaması çok önemlidir.

Ciddiyete ve anginanın özgül niteliğine bağlı olarak her zaman farklı şekillerde akar. Belirtiler arasında türe göre ayrım yapmak yaygındır:

Katarreli anjina genellikle çok hızlı ve akut olarak gelişir. Çoğu durumda, bir kişi boğazda aniden, halsizlik, kuruluk ve terleme hastalanır. İlk hoş olmayan hislerden sonra, hasta yutulduğunda boğazda şişlik ve ağrı hisseder. Görsel muayenede palatine bademcikler kızarık ve şişmiş gibi görünmekte ve submandibular lenfatik bezlerde boyunda palpasyon genellikle çok fazla ağrıya neden olmaktadır. Kural olarak, yutma ile ağrı artar. Birkaç saat sonra vücut ısısı 39 dereceye ulaşır. Anjinaya şiddetli üşüme ve heyecan verici ağrı eşlik eder, migren sanrılar tarafından provoke edilir.

Foliküler anjin daha uzun ve daha ciddi bir hastalıktır. Genellikle çok ciddi komplikasyonlar verir. Ana belirtiler ayrıca baş ağrısı, ateş, eklem ağrısı ve genel halsizliktir. Tüm semptomlar, kataral anjinadan çok daha belirgindir. Birçok hastada ağız boşluğunda tükürük içeriği önemli ölçüde artmaktadır. Foliküler boğaz ağrısı sadece sürekli tıbbi gözetim altında bir hastanede tedavi edilmelidir. (Foliküler boğaz ağrısının nedenleri, semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için)

Lacunar angina, daha az ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Vücudun genel durumunda belirgin bir bozulma eşlik eder. Çocuklarda sıcaklık artışı 40 dereceye ulaşabilir. Baş ağrılarına ek olarak, hoş olmayan duyular yutmalara ve sıvılara neden olur. Çoğu zaman, boğazda ağrı kulaklara verilir. Mukus bademcikler kuvvetle şişer ve kızarır. Lacunas hastaları, yırtık hücreler ve bakteriler ağırlıklı oluşan, anjina beyaz veya sarımsı kaplamalar için tipik olarak oluşturulur. Muayenede, palatine kemerlerin şişmesi ve kızarıklığı her zaman fark edilir. (Lacunar angina kullanıcısının detayları)

Ortalama olarak, anjina yaklaşık iki hafta sürer, çocuklarda - biraz daha uzun. Angina çok bulaşıcıdır, bu nedenle hastanın izolasyonu zorunludur.

Bademcikleri mi kesmeliyim? Anjina'nın ciddi komplikasyonları nelerdir? Bu sorular terapist Alla Protasova tarafından cevaplandırılacak:

Boğaz ağrısı formları

Anjina catarrhal, lacunar ve foliküler çeşitli formları vardır:

Katarr sinüs ile hasta hafif bir boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, mide yanması hissinden şikayetçidir.

Foliküler anjinin daha şiddetli bir seyri vardır: yutma, şiddetli genel halsizlik, eklem ağrısı. Vücut ısısı 40 ° C'ye çıkabilir. Lenfatik submandibular düğümler genişlemiş, basıldığında ağrılıdır. Bademcikler genişlemiş, çok kırmızı, yüzeylerinde tek püstül görebilirsiniz.

Lacunar angina da ciddi bir seyre sahiptir. Hastalık yutulduğunda çok yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı ile başlar. Çocuklar kusma ve mide rahatsızlığı yaşayabilir. Palatine bademcikler büyüklükte büyümüştür. Mukoza görünür bireysel pürülan şeritler.

Ayrıca, anjin primer, sekonder ve spesifik olarak ayrılır:

Birincil anjina

Birçok anjin tipi vardır, bunlardan biri birincildir. Primer anjina, boğaz dokusunu etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, streptococci tarafından provoke edilen primer anjina, vücut ısısında, bademcikler ve lenf bezlerinin iltihaplanmalarında, acı verici duyularda kendini gösterir.

Primer anjinin ana tehlikesi, hastanın vücudundaki otoimmün sürecin ortaya çıkma olasılığının yüksek olmasıdır. Bu komplikasyon genellikle yeterli anti-streptokokal tedavinin yokluğunda ortaya çıkar. Hasta böbreklere ve kalbe zarar veren glomerülonefrit ve romatizma geliştirebilir.

Olguların% 90'ında anjinin nedensel ajanı beta-hemolitik streptokoktur. Olguların% 8'inde, enflamasyon, Staphylococcus aureus (stafilokok ve streptokokların kombine bir enfeksiyonu) ile tetiklenir. Hemofilik çubuk, pnömokok veya corynebacteria gibi bu tür mikroorganizmalar nadiren anjinadan kaynaklanır.

Enfeksiyon taşıyıcısı olan hasta bir kişiden anjinle bulaşabilirsin. Özellikle tehlikeli bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerdir.

Hava yolu, anjina ile infeste edildi. Enfeksiyon salgınları, insanlar birbirleriyle yakın temas halindeyken, genellikle tutarlı gruplarda görülür. Bununla birlikte, sağlıklı bir insan stafilokok ile döllenmiş gıdaları tüketdiğinde, enfeksiyonun bulaşma yolu dışlanmaz.

Boğaz ağrısı olan bir kişi ile her temasın mutlaka enfeksiyona yol açmayacağını belirtmek gerekir. Bu nedenle, bademciklerin yerel bağışıklığında ihlaller olduğunda riskler ortaya çıkar. Diğer provoke edici faktörler şunlardır: hipotermi, stres, aşırı çalışma, vb.

Baskın olarak bademcikler halinde streptococci çoğaltın. Bademcik ve boğaz arka duvar silindirlerin dil tarafı enfeksiyon işlemi daha az rol oynar. Bakteri, bademciklerin dokusuna düştükten sonra koruyucu bariyerin üstesinden gelir, içeri girer ve orada aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu sürece iltihaplanmaya neden olan toksik maddelerin salınması eşlik eder. Bölgesel lenf düğümlerinin etkilenmesi olasıdır. kanda (septisemi) içine mümkün olan en yakın yerleştirilmiş dokuya bakterilerin yayılmasını (peritonsiller apse, paratonzillit) ve hatta penetrasyon birlikte, çoğu durumda, bademcikler, lenf, enfeksiyon süreci sınırlıdır düğümler. kan yoluyla bakteriler kan damarlarını, böbrekler, karaciğer, kalp ve diğer organları etkileyen, vücuda yayılmış olarak Sepsis, hayatı tehdit insani bir durum.

Kalp kası, septik enfeksiyon olmadan bile anjina ile boğuşabilir, çünkü bademcikler sinir yollarıyla bağlanır. Bu nedenle, bademciklerin işindeki herhangi bir ihlal kalbin hatalı çalışmasına neden olur.

Vücudun bağışıklık sistemi her zaman boğaz ağrısına yeterince cevap vermez. Bağışıklık, böbrekler üzerinde, kalbin dokuları üzerinde yerleşmiş ve onları yok etmeye başlayan, yabancı ajanları algılayan bağışıklık kompleksleriyle enfeksiyonla savaşır. Böylece otoimmün ateş gelişir. Bir tetikleyici olarak hizmet etmek, zamansız olarak tedaviye başlayabilir, kişinin romatizmal hastalıklara yatkınlığı, yanlış seçilmiş bir tedavi rejimi. Eğer anjin her yıl veya yılda birkaç kez gelişirse, tekrarlanır.

Angina birkaç çeşittir:

Bademcik folikülleri takviyesi ile foliküler;

Catarrhal, iltihaplı süreçte sadece bademciklerin mukoza zarını içerir;

Lacunar, bademciklerin dokusunda pürülan foliküllerin bir atılımı ile;

Nekrotik, bademciklerin dokularının ölümüyle.

İkincil bademcik iltihabı

İkincil angina, boğaz dokusunun diğer organ veya organ sistemlerine bulaşıcı veya enfeksiyöz olmayan hasarların arka planına karşı iltihaplanmasıdır.

Boğazda anjinal değişiklikler eşlik eden hastalıklar:

Anjin. Tedavi, komplikasyonlar ve önleme

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinin tıbbi tedavisi

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Anjina için reçete edilen ilk ilaçtır. Etki mekanizması, hasar ve ölüme yol açan bakterilerin hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezinin inhibisyonuna bağlıdır.

 • 500 mg içeride - günde 3 defa, yemeklerden en az 60 dakika önce. Tedavi süresi 10 - 14 gündür.
 • yemeklerden önce 0,5 ila 1 saat arasında;
 • 1 yıldan 6 yıla kadar - 0.015-0.03 g / kg;
 • 6 ila 12 yıl - 0,01 - 0,02 g / kg;
 • 12 yıldan fazla - 0.5 - 1g;
 • günlük doz 4 ila 6 resepsiyona ayrılmıştır;
 • tedavi süresi 10-14 gündür.

İlaç da penisilin grubuna aittir, ancak ek bir bileşen içerir (klavulanik asit). Bu asit, antibiyotiği penisilinazların etkisinden korur (penisilin yok eden enzimlerBazı bakteri türleri tarafından üretilmiştir.

 • 250 - 500 mg arasında günde 3 kez.
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 40 mg / kg / gün 2 ila 3 kabul;
 • 12 yıldan fazla - günde 3 kez 250 - 500 mg.

Bakteriye nüfuz eden bu ilaç, hücre bölünmesi ve yaşam sürecini bozan belirli hücre içi bileşenleri engeller.

 • 10-14 gün boyunca her 12 saatte 250-500 mg.
 • Bir yetişkin olarak 12 yıl sonra atandı.
 • İçe, günde 500 mg, 3 ila 5 gün.
 • yemeklerden bir saat önce;
 • 3 ila 5 gün boyunca günde 5 ila 10 mg / kg / gün 1 kez.

Bakteri hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezini inhibe eder.

 • 8 saatte bir 750-1000 mg intravenöz veya intramüsküler olarak.
 • intravenöz veya intramüsküler olarak;
 • Yenidoğan ve 3 aylıktan küçük çocuklar - 30 g / kg / gün;
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 30 - 100 mg / kg / gün;
 • Günlük dozu 2 ila 3 enjeksiyona böl.

Yetişkin semptomlarında boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Tedavi edilmeyen bir hastalığın olası sonuçları. Ne korkmak ve nasıl kaçınmak

Angina - herhangi bir çocuk-fidget ya da güçlü bir adam yatağa koymak oldukça hoş olmayan bir hastalık. Sıcaklık düştüğünde bir insanın yaşadığı rahatlama, şiddetli yatkınlık belirtileri ortadan kalkıyor, boğaz ağrıyor. Ancak, pek çok insan, tehlikenin hastalıkta değil, anjinadan sonraki komplikasyonlarda yattığını bilir. Bu, bademcik iltihabına yol açan komplikasyonlardır: bademcik iltihabının etkileri tüm tedaviden ve antibakteriyel kursun bitiminden 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir, bazıları hastalıktan iki, hatta üç hafta sonra kendini gösterir.

Anjin sonrası tüm komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir: genel ve lokal. Onların görünüşü, tedavinin doğruluğu ve güncelliğine, bağışıklık sisteminin reaktivitesine, genel sağlık durumuna ve organ ve sistemlerin belirli patolojilerinin varlığına bağlıdır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle en güçlü ve zayıf organları etkilemekte, enflamatuar süreçleri hastanın tıbbi tarihinde olması muhtemeldir. Ancak, çocuklarda ve yetişkinlerde anjina sonrası komplikasyonların etkisi tamamen beklenmedik olabilir.

Lokal komplikasyonlar: hedef - yakın organlar

Anjinadan sonra yerel sonuçlardan, daha ciddi genel reaksiyonlar başlayabilir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, boğazı ve yakındaki organların durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Kulak iltihabı

Otitis çocuklarda anjina sonrası komplikasyonların listesini açar. Östaki borusu boyunca farinksden enfeksiyon (farinks ve orta kulak bağlayan kanal) güçlü bir öksürük ile kulağa düşer. Ortalama otit, hastalığın ortasında ve iyileşme döneminde başlayabilir. Bununla birlikte, parlak bir klinik resim olan bademcik iltihabı ile kulakta acı çekmek her zaman başlangıçtaki otitin bir belirtisi değildir.

Lenf düğümleri iltihabı

Lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış, herhangi bir bademcik iltihabında görülür. Bununla birlikte lenfatik sistemdeki enflamatuar süreç servikal ve subklavyen bölgelere yayılabilir. Genellikle lenfadenit konservatif olarak tedavi edilir, ancak lenf düğümlerinin takviyesi ameliyat masasındaki cerrahın doğrudan bir yoludur.

Kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı veya bu hastalığın sık görülen vakaları, kronik tonsillit oluşumuna yol açabilir (tonsil dokusunda artış). Bademciklerin büyüme derecesine bağlı olarak, doktor konservatif veya cerrahi tedavi seçer.

Laringeal ödem

Anjinadan sonra oldukça tehlikeli bir komplikasyondur, ancak çok tehlikeli, hemen harekete geçme gerektirir. Ne zaman bademcik iltihabı formu olası değildir. Bademciklerin güçlü şişlikleri, ses tellerinin daha sonra ele geçirilmesiyle larinksin girişine yayılabilir.

Dikkat: Bu hastalık ile birlikte hızla gelişen solunum zorluğu, ödemin gırtlağa ve yaşam tehdidine yayılmasından bahseder!

Farinksin (retrofaringeal apsenin) arka duvarında bir süpürasyon noktasının ortaya çıkması, 5-6 yaşın altındaki çocuklarda gözlenir. Bu bölgedeki sadece bebeklerin lenf düğümleri vardır ve sonra ortadan kaybolur. Erişkinlerde anjinin lokal etkileri, beslenmenin, bademciklerin sınırlarını terk ederek, boynun selüloza uzandığında, paratonsillar apse ile kendini gösterebilir. Daha da zor bir komplikasyon olan mediastenitis, enflamatuar süreçte boyundaki derin bölümlerin tutulumu, irin mediastene inebilir.

Ortak komplikasyonlar: boğaz ağrısı beklenmedik bir darbe yaratır

Anginadan sonra lokal etkiler, bademcik iltihabının bir bütün olarak vücuda neden olabileceği zarara göre çok kötü değildir. Bademcik iltihabı altında olabilir:

Tehlikede kalp

Bir anjinadan sonra kalbin komplikasyonları genellikle görünür bir tedaviden 2-3 hafta sonra kendini hissettirir. Hastalık sırasında organizma, patojeni nötralize edebilen antikorlar geliştirmeye başlar. Bazen, bağ doku proteinlerini tahrip etmeye başlayarak kendi organizmalarının hücrelerini hedef alabilirler. Bu otoimmün sürece romatizma denir. Hastalık genellikle kronik tonsilliti olan hastalara eşlik eder, ancak% 10'unda romatizma hastalığın tek bir vakasından sonra ortaya çıkar. Anjin sonrası kalbin romatizmal komplikasyonu, 3 ay - 1 yıl içinde gelişen edinsel kalp kapak defektleri ile sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı, kalpte ağrı, aritmi, siyanoz ve ekstremitelerin şişkinliği sonrası ortaya çıkan nefes darlığı, miyokardit belirtileri, kalp kasının iltihaplanması şeklinde görülür. Miyokarditin şiddetli formu, sıcaklıkta artış, kalpte sesler, aritmi ile karakterizedir. Bu arka plana karşı tromboembolizm gelişebilir.

SOS: boğaz ağrısı sonrası eklem ağrıları

Romatizma kalbin bağ dokusuna zarar vermez. İkincisi, yetişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası romatizmal komplikasyonun daha az önemli bir belirtisi eklem hasarıdır.

 • şişlik, kızarıklık, eklem ağrısı eklemi;
 • büyük simetrik eklemler (diz, dirsek vb.) dalgalı bir şekilde hasarlıdır;
 • ateş.

Septik artrit
Hasarlı eklemde bakterilerin tanımlanması ile karakterize çok nadir bir komplikasyondur. Sadece hasta antibiyotiklerden bademcik iltihabına sahip olmayı reddettiğinde ortaya çıkar.

Böbrek boğazında boğaz olması korkunç mu?

Böbrekler, kalpten sonra ikinci organ olup, yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası etkilere en duyarlı olanıdır. Bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra piyelonefrit (böbrek dokusunun iltihaplanması) veya glomerülonefrit (böbreklerin glomerüllerinin iltihaplanması) başlayabilir. Bu hastalıktan sonra glomerulonefrit son derece nadirdir. Konvansiyonel antipiretik ajanlara cevap vermeyen yüksek ateş, sırt ağrısı, şiddetli zehirlenme böbreklerdeki inflamasyonun başladığını gösterebilir. En tehlikeli, hastalığın pürülan aşamaya geçişi ve böbrek yetmezliğinin gelişmesidir.

Boğaz ağrısı sonrası menenjit: nadiren, ama aptly

Çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde, nadiren paratonzil apsesi gibi lokal komplikasyonlar, kanın beyine enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Menenjit, meninks iltihabı ile karakterize, klinik olarak şiddetli zayıflık, solukluk ve cildin şişmesi, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş ile kendini gösterir. Menenjitin ayırt edici özelliği, dudak çevresindeki siyanotik sınırdır. Menenjit şüphesi doktor çağırmak için ciddi bir nedendir.

Tonsyllogic sepsis

Belki anjina sonrası yaşam için en tehlikeli sonuç. Akut sepsis hastayı ilk gününden itibaren bademcik iltihabı ile bekler, bu komplikasyon hastalığın kataral formunda bile mümkündür. Kan akışı enfeksiyonu vücudun her tarafına yayıldığında, hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir ve bademcikler neredeyse tamamen irinle ıslatılır.

Çocuklarda hastalığın komplikasyonlarının özgüllüğü

Çocuğun organizması çeşitli hastalıklara kendi yolunda tepki gösterir, bu nedenle çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar, sadece şiddette değil, aynı zamanda spesifik tezahürlerle de yetişkinlerdeki klinik tablodan büyük ölçüde farklı olabilir. Yukarıda tarif edilen otitis ve retropharyngeal apse, küçük bir organizma için anjinin tek olası etkileri değildir.

Kızılhaç ateşi

Streptokokal bademcik iltihabı seyri kızıl ateşiyle komplike olabilir. Çocukluk döneminde bile çoğu erişkin bu enfeksiyonu yaşadığından, bu komplikasyon 4-8 yıl içinde daha sık görülür. Bunun nedeni, çocukların hemolitik streptokoklara karşı henüz antikor görmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin kanaması

Çocuklarda vasküler duvarların zayıflığı, bademcik iltihabı ile kombinasyon halinde, değişen yoğunlukta kanamaya neden olabilir. Yoğunlaştırılmış öksürük sadece resmi şiddetlendirir, bu nedenle kanama tespit edilirse acil tıbbi yardım gerekir. Erişkinlerde anjinin bir komplikasyonu olarak kanama, ya yaşlılarda, damar duvarları çok kırılgan veya zayıflamış hastalarda oldukça nadirdir.

endokardit

Çocuklarda anginadan sonra kalbin romatizmal komplikasyonu genellikle kalbin iç katmanlarını etkilerken endokardittir. Yavaş yavaş, bebek şişlik geliştirir, parmakların falanjlarını kalınlaştırır, sıcaklık yüksek değerlere çıkar.

Dikkat: Çocukta endokardit ile tüm kalp yetmezliği belirtileri, kanama mümkündür. Ancak, kalpte ağrı diğer semptomlardan daha geç ortaya çıkabilir.

Hamile bir kadından bademcik iltihabı mı?

Gelecekte anneler hamilelik sırasında angina tehlikeli olup olmadığını merak eder. Hastalığın sonuçları gelecekteki çocuğu etkileyebilir mi? Bir hastalığa yakalanmış bir kadın, ne taşıdığını henüz bilmiyor olabilir. Gebeliğin ilk 4 haftasında bademcik iltihabı riski riski, normal risk düzeyini aşmamaktadır. Kadın bedeni yeniden yapılandırılmaya vakti olmadığından, antibiyotikler, fetusa zarar vermeden hastalıkla başa çıkacaktır.

Daha sonraki dönemlerde anjin hastalığı, hem kadın hem de gelecekteki bebeği için ciddi sonuçlar doğurur:

 • artan toksikoz;
 • miyokardit, glomerülonefrit riski arttı;
 • plasenta bariyeri boyunca fetüste enfeksiyon olasılığı;
 • yüksek sıcaklık nedeniyle, plasental abruption ve düşük yapma tehdidi olasıdır;
 • fetal gelişimde gecikme, organlarda malformasyon oluşumu;
 • doğumda emeğin zayıflığı.

Önemli: Gebelikte anjinin etkileri, ortaya çıkma olasılığı ve şiddeti doğrudan doğru tedaviye bağlıdır. Bir kadının zayıflamış gebeliği bademcik iltihabına en ciddi şekilde tepki verebilir: kardiyak veya böbrek yetmezliği. Ayrıca fetal malformasyon geliştirme riski vardır.

Hastalığın komplikasyonlarını nasıl önleyebiliriz?

Anjina'nın ciddi komplikasyonlarının listesi etkileyici ve paniğe neden olabilir. Ancak, tüm bu korkunç sonuçları birkaç basit kuralı izleyerek kolayca önlenebilir:

 • Güçlü vücudunuza güvenmeyin ve boğaz ağrısını taşıyın. Yatak istirahatı, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır ve hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar.
 • Anjina için antibiyotikler zorunludur! Kurs, doktorun tayin zamanından önce kesilmemelidir. Durulama ve halk yöntemleri ile tedavi tek başına yeterli olmayabilir. Bu yöntemler, etkili olmasına rağmen, hastalığın nedensel ajanı ile mücadele etmek yerine semptomatik tedavinin rolünü oynarlar.

Bol miktarda içecek genel zehirlenme belirtilerini azaltır ve vücut üzerindeki zararlı etkileri azaltır.

 • Vücudu sertleştirerek, vitamin kursları ve fiziksel egzersizlerle güçlendirmek bademcik iltihabından sonra hastalığı transfer etmeyi ve sonuçları önlemeyi kolaylaştırır.
 • Vücudunuzun sinyallerine sadece boğaz hastalıklarında değil, iyileşme döneminde de dikkat çekmek, herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde tepki verme şansı verir.
 • Kendinizi korumak için eşit olarak gerekli ve akut tonsillit ve sonrasında. Tekrarlanan soğuk algınlığı şiddetli seyretme ve yakın komplikasyonlar ile karakterize edilebilir.
 • Angina ile, yetkinliğinize güvenmemelisiniz ve antibiyotik almadan hastalıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Sadece doğru ve en önemlisi, diğer yöntemlerle birlikte zamanında reçete edilen antibakteriyel bir kurs, anjina sonrası herhangi bir komplikasyon için şans bırakmayacaktır.

  Anjina sonrası komplikasyonların nedenleri

  Angina denilen tehlikeli hastalık nedir? Hastaların yardım için uzmana başvurmadığı durumlarda, boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar ortaya çıkar. Yaygın ve yereldir. Genel komplikasyonlar insan organlarının performansını etkileyebilir. Yerel halk, kendilerini sınırlı alanlarda gösterenleri içerir. Bu tür komplikasyonlarla mücadele etmek çok daha kolaydır, ancak aynı zamanda anjinadan muzdarip olan insanlara önemli rahatsızlık verebilmektedir.

  Çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar

  Çocukta boğaz ağrısı sonrası ne gibi komplikasyonlar olabilir? Çocukluk çağındaki hastalarda bu hastalığı tedavi etmek için zaman alınmazsa, aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Romatizma en yaygın ve tehlikeli sonuçlardan biridir. Patojenlerin kalbe veya eklemlere girişi nedeniyle oluşur.

  1. Kalp romatizması - her yaştan çocuklar için büyük bir tehlikedir. Görünümü önlemek için, semptomların tezahürü tamamlandıktan sonra bile, tedavi sırasında vücut üzerinde herhangi bir stres kaldırmak gerekir.
  2. Eklemlerin romatizması çocukluktaki kemiklerin ve eklemlerin büyümesi ve oluşumu nedeniyle çok tehlikelidir. Bu nedenle, ağır yüklere dayanamazlar. Romatizmanın eklemler üzerindeki etkisi, artrit, artroz, büyük eklemlerin deforme olması (diz eklemleri gibi) gibi başka hastalıklara da neden olabilir ve aynı zamanda omurgadaki patolojilerin ortaya çıkmasıyla da ilişkilidir.

  Önemli! Böbrekleri etkileyen zararlı etkiler, iltihaplanmaya yol açan iltihapların ortaya çıkmasıdır. Genellikle lomber bölgede akut ağrı eşlik ediyor.

  Menenjit çocuklarda çoğu vakada ortaya çıkan spesifik bir komplikasyondur. Tedavi edilmesi zor olan beyin zarının iltihaplanması sırasında ortaya çıkar ve aynı zamanda öldürücü bir sonuca kadar katastrofik sonuçlara neden olur.

  1. Çocuklarda bu hastalığa karşı bağışıklık eksikliği nedeniyle kızıl ateş tehlikelidir.
  2. Abse - omurganın yanında bulunan lenf düğümlerinde inflamasyon ve eksüyonun görünümü. Akciğere hava akışını engelleyebilir. Sonuç olarak, çocuğun nefes almak için hiçbir şeyi olmayacak ve boğulacak. Ek olarak, duvarlarının yırtılması da olabilir. Bu kan zehirlenmesine yol açacaktır.
  3. Kanama - bebeğin bademcikleri çok ince duvarlara sahiptir. Hastalığın hemen hemen her türlü formu, onlara ciddi zararlar verebilir. Beslenme derecesine bağlı olarak, kanama şiddetli veya zayıf olabilir. Boğazda ağrı ve öksürük eşlik eder.
  4. Kronik boğaz ağrısı genellikle ortaya çıkar: bademciklerin büyüklüğünde artış, inatçı öksürüğün ortaya çıkışı ve boğazda bitmeyen gıdıklanma, geçici veya kalıcı destek, sütlü veya sarımsı bir plağın bir dilinin oluşumu. Hafif bir hipotermi ile hastalık daha da kötüleşebilir.

  Erişkinlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

  Yetişkinler çoğunlukla çocuklarla aynı komplikasyonlardan muzdariptir, ancak başka komplikasyonlar da vardır:

  Genellikle hastalığın geçmesinden sonra iki ila üç hafta sonra ortaya çıkar. Hastalık sırasında, vücut patojenleri nötralize eden antikorlar üretir. Bazen kendi organlarına zarar verirler, bağ dokularının proteinlerini öldürürler. Bu otoimmün fenomen başka bir adı var - romatizma. Bu patoloji, sıklıkla kronik bir bademcik iltihabı olan hastaları etkiler.

  Önemli! Bazı durumlarda kardiyak romatizma, bir yıl kadar gelişimsel bir süreye sahip olan edinilmiş kalp kapak defektini gerektirir.

  Kalpteki ağrı oluşumu, kalbin ritminin ihlali, ekstremitelerde ödemin mavi bir renk ile görülmesi ve sık sık nefes darlığı - bu belirtiler miyokardiyum - miyokarditte iltihabın başladığını gösterir. Bu hastalığın şiddetli aşaması, yüksek ateş ve aritmi görünümü ile karakterizedir. Son sonuç tromboembolizm başlangıcıdır.

  Kulak üzerinde etkisi

  Çoğu zaman yatak istirahati, hipotermi veya tedavinin erken sonlandırılması ihlalinden kaynaklanır. Bademciklerin şişmesi var, boğazda ve kulaklarda acı verici duygular var, vücut ısısı yükseliyor. Birkaç gün içinde hastanın sağlık durumu düzelmezse, bir cerrahi operasyona atanır.

  Diz eklemlerinde

  Nadir durumlarda romatizma şeklinde ortaya çıkar, semptomlar şunlardır: ateş, baş ağrısı, kötü sağlık, titreme hissi, eklemlerde ağrı, harekete müdahale. Hastalığın semptomları birkaç hafta içinde kendini gösterir. Bir süre sonra, ağrıda azalma, şişmede azalma ve harekete yardımcı olur. Bu komplikasyonun tedavisinde, romatizma veya fizyoterapi prosedürlerini kontrol etmek için preparatlar kullanılır.

  Bir pürülan boğaz ağrısı sonrası tehlikeler

  Enfeksiyon gelişiminin ilk aşamalarında bastırıldığında, hastalığın yayılmasının devam etmesi durur. Aksi halde, patojenik bakteriler diğer dokulara ve organlara yayılır. Bu, tam tedavinin başlangıcına bağlı olan çeşitli derecelerde hastalıklara neden olur.

  Bilmeniz gereken: streptokok veya stafilokokal enfeksiyonların organlarının lezyonlarının tam dizisini kimse bilmiyor.

  Sonuçlar yavaş yavaş gelişir ve kronikleşir, ancak o kadar çabuk gerçekleşebilir ki, yoğun bakımda bile hasta kişiyi kurtarmak için önlem almak imkansızdır. Bu nedenle tedaviyi ertelememelisiniz.

  En tehlikeli türler aşağıdaki olumsuz sonuçlardır:

  1. Streptokokal şok - bazı durumlarda resüsitatörler tarafından hastayı kurtarmanın imkansız hale gelmesi bu kadar hızlı yayılır.
  2. Akut romatizmal ateş - romatizma adı verilen doktorlarda bir hastalık. Kalbi, eklemleri ve cildi etkileyebilir.

  Böyle bir etkinin sonucu olarak, gelişme gerçekleşir:

  • romatizmal kalp hastalığı - yavaş yavaş artan ve yoğunlaşan, kalpte bir ağrı hissi ile birlikte. Sonuç kalp hastalığının gelişmesidir;
  • kore - beynin içine enfeksiyonun penetrasyonu ile ilişkili bir sinir krizi;
  • poliartrit - vücudun eklem bölümlerinin iltihaplanması.

  Herpes boğaz ağrısı tehlikesi nedir?

  Bu tip bir patolojinin tedavisi zamanında ve doğruysa, herpes boğazının komplikasyonları ortaya çıkmaz. Ancak uygun olmayan tedavi ya da tam olarak iyileşmemiş bir hastada, insan sağlığı için büyük bir tehlike oluşturan çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

  Genellikle, herpes boğaz ağrısı bakteriyel veya mantar virüsü ile birlikte, çeşitli enfeksiyonların bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkar.

  Hastalığın sonuçlarından nasıl kaçınılır?

  Boğaz ağrısı olumsuz komplikasyonların gelişmesini önlemek için aşağıdaki önerilere uyulmasına yardımcı olacaktır:

  1. Hastalığın herhangi bir formunda, tam iyileşme sağlanana kadar katı yatak istirahati takip edilmelidir.
  2. Tedavinin başlangıcı zamanında ve doğru olmalıdır. Her gün, herhangi bir antiseptik ile durulamak ve boğazlamak ve ayrıca etkilenen bademcikleri yağlamak kesinlikle gereklidir.
  3. Bol sıvı tüketin (sadece ılık).
  4. Tam iyileşmeden sonra, vücudu aşırı fiziksel efor veya hipotermiye maruz bırakmak istenmez.

  Bu ipuçları birçok tehlikeli rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

  Anjin sonrası komplikasyonlar nelerdir ve nasıl önlenir?

  Angina en sık görülen enfeksiyöz hastalıklara işaret eder, bunun başlıca belirtisi bademcik iltihabıdır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda anjin sonrası komplikasyonlar çok ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

  Angina sinsi bir hastalık olarak kabul edilir, çünkü yankıları birkaç hafta sonra ortaya çıkar, tam iyileşme gösterir. Hastalığın birçok çalışan hafif formları ayakları üzerinde taşınır, bu nedenle vücutlarına zararlı olduklarından ve boğaz ağrısı nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonların tehlikesine maruz kaldıklarından habersizdirler. Kronik bademcik iltihabı olarak tezahür eden komşu organlar, böbrekler, karaciğerden etkilenen lezyonlar, kalbe ve diğer organlara yansır.

  Komplikasyonları önlemek için, anjina ile yatak istirahatine dayanması ve doktorun önerdiği her şeyi takip etmesi gerekir.

  Ortaya çıkan sonuçlar genel ve yerel (yerel) olarak ayrılmıştır. Onların tezahürleri tedaviye bağlıdır. Genellikle anjina sonrası komplikasyonlar, daha fazla yaralanmış organlar tarafından etkilenir.

  Lokal komplikasyonlar

  Komşu organlara yayılan komplikasyonları yerel olarak taşımak:

  Kulak iltihabı

  Otitis çocuklarda bademcik iltihabının (bademcik iltihabı) en sık görülen komplikasyonudur. Öksürdüğü zaman hastalığa neden olan bakteriler, kulak kepçesini orta kulağa bağlayan östaki borusu boyunca kulağa girer. Otitis hem hastalık sırasında hem de sonrasında başlar.

  Lenf düğümleri iltihabı

  Submandibular lenf nodlarının boyutu her zaman bademcik iltihabının tüm belirtileriyle artar. Bununla birlikte, inflamasyon subklavyan ve servikal bölgelerin lenf düğümlerini etkileyebilir. Elde edilen lenfadentit genellikle konservatif olarak tedavi edilir. Ancak düğümlerin takviyesi durumunda cerrahi operasyona başvurulur.

  Laringeal ödem

  Anjina sonrası bu komplikasyon nadirdir, ancak çok tehlikelidir ve acil önlemler gerektirir. Bademciklerin ilerleyici ödemi larinks ve vokal kordlara gidebilir.

  Önemli! Solunumda keskin bir tezahür zorluğu, laringeal ödemin ana belirtisidir. Hastanın hayatı için tehlike oluşturur.

  Kronik bademcik iltihabı

  Kalıcı boğaz ağrısı, bademciklerdeki bir artışla birlikte kronik bir bademcik iltihabı oluşumunu tetikler. Bademcik dokusunun büyümesinin derecesine bağlı olarak, ilaç veya cerrahi tedavi yöntemleri seçilir.

  Hastalığın şiddetli seyri bazen bir apse oluşmasına yol açar.

  1. Paratonzillit. Bademcik iltihabının en sık görülen komplikasyonudur. İnflamatuar süreç bademciklerin etrafındaki dokularda gelişir. Kafa hareket ettiğinde, ağzı açarken acı verici duygular ortaya çıkar. Şiddetli boğaz ağrısı yutmayı zorlaştırır. Bademcik şişer ve 3-4 gün sonra şişlik bir apseye dönüşür - mukoza zarının altında irin birikmesi. Tedavi antibiyotiklerle yapılır. Özellikle zor durumlarda, cerrahi müdahaleye başvururlar.
  2. Parapharyngeal (okolohlotochny) apsesi. Çok ciddi ve tehlikeli bir durum. Okolothril boşluğunun dokularında püy oluşumu vardır. Paratonzilitin arka planına karşı gelişir. Bir tarafta keskin bir ağrı var. Hasta ağzın açılmasıyla ilgili problemleri vardır. Enflamasyon, boyun, lenf düğümlerinin kaslarını etkiler. Belki de irin komşu damar ve sinirlerin bölgesine girmesi. Anında (2-3 saat içinde) işlem endikedir ve antibiyotikler reçete edilir.
  3. Retrophaengeal (faringofaringeal) abse. Posterior farryngeal duvarın dokularının takviyesi. Temel olarak, çocukların bir hastalığıdır. Semptomlar: mukoza zarının şişmesi, yutulduğunda ağrı, nefes almak zorlaşabilir. Bu durumda, antibiyotiklerin atanması ile acil bir işlem belirtilir.

  Ortak komplikasyonlar

  Anjinadan kaynaklanan lokal komplikasyonlar, tüm vücuda zarar veren genel olarak korkunç görünmemektedir. Etkisi altında:

  Kalbin komplikasyonları

  Romatizma ve kalp hastalıkları, çoğu zaman, aktarılan anjina ile ortaya çıkan komplikasyonlar değildir. Hastalığın seyrinde, antikorlar, zaman zaman organizmanın kendisine karşı dönüşen insanda üretilmeye başlar. Bağ doku üreten proteinleri öldürürler. Bu otoimmün sürece romatizma denir.

  Bağ dokusu rahatsızlıklarında romatoid nodüller oluşur, bunlar daha sonra cicatrize olur ve kalp kapakçığının başarısızlığına katkıda bulunurlar. Sonuç kalp hastalığıdır. 3-12 ay kurdu.

  Romatizmaya ek olarak, tonsillitten sonra, miyokardit oluşabilir. Bu kalp kasının iltihaplanmasıdır.

  Kişi görünür:

  • nefes darlığı;
  • kalp hızı artar;
  • boyunda damarlar şişer;
  • şişmiş bacaklar;
  • cilt maviye döner.

  Komplikasyon belirtileri, boğaz ağrısı sonrası 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

  Bir doktora danışmak ve zamanında tedaviye başlamak çok önemlidir.

  Çocuklarda, otoimmün bir süreç kalbin içindeki dokular etkilendiğinde endokardite neden olabilir. Sıcaklık, şişlik ve kalp yetmezliğinin belirtileri yükselir.

  Eklemlerin lezyonu

  Romatizma, kalp kapakçıklarının ve eklemlerin oluştuğu bağ dokusuna zarar veren bir hastalıktır. Bu nedenle, kalple birlikte, yetişkinlerde anjinadaki komplikasyonların etkisi altında ve çocuklar eklem alırlar.

  Romatizma gelişimi ile:

  • sıcaklık yükselir;
  • bir ürperti belirir;
  • eklemler acıyor.

  Acı dolaşıyor. Eklemlerin şişmesi, kızarıklıkları, ağrılı hareketleri vardır. Bu durum birkaç hafta sürebilir, sonra tüm belirtiler kaybolur. Bazen eklemlerin hava koşullarındaki değişimlere duyarlılığı artar.

  Romatizma ilacı ile tedavi fizyoterapi prosedürlerinin benimsenmesi ile birleştirildi.

  Böbreklerin komplikasyonları

  Anjinadan iyileşmeden 1-2 hafta sonra, böbreklerdeki iltihaplanma görülebilir - piyelonefrit (böbrek dokusunun iltihaplanması) veya glomerülonefrit (böbrek glomerüllerinin iltihaplanması).

  Hasta gözlemlenir:

  • standart antipiretik ilaçlar tarafından çıkarılmayan sıcaklık artışı;
  • sırt böbrek bölgesinde incinmeye başlar;
  • şiddetli zehirlenme.

  Pürülan formu başladığında tehlikelidir. Bu böbrek yetmezliğine neden olabilir.

  Beyin üzerindeki komplikasyonlar

  Bazen, ciddi şekilde tükenmiş bağışıklığa sahip çocuklarda ve yetişkinlerde, paratonez apsesi gibi lokal komplikasyonlar, kanla enfeksiyonun beyne girdiği bir kaynak haline gelebilir.

  Menenjit geliştirir - beyin zarlarının iltihabı. Hastalık, zayıflık ile sıcaklıkta bir artışla başlar. Hastalığın ayırt edici bir belirtisi dudakların yakınında siyanotik bir kenardır.

  Bir menenjit şüphesi olduğu anda, bir uzmana acilen başvurmanız gerekir.

  Pürülan boğaz ağrısından ve herhangi bir pürülan hastalıktan sonra ortaya çıkan en ciddi komplikasyon. Ne zaman sepsis, patojenik ortam kan akışına girer ve organın ortasına vurmak, vücut boyunca yayılır.

  • zayıflığı;
  • halsizlik;
  • sürekli yüksek sıcaklık.

  Bazen bu komplikasyonu tanımlamak çok zordur.

  Septik tanı alan hastalar, yüksek dozda antibiyotik almak ve hastaneye yatırmak için gereklidir. Ancak çoğu zaman tahminler elverişsizdir.

  Çocuklarda tonsillit komplikasyonlarının özgüllüğü

  Çocuk organizmasının hastalıklara tepkisi yetişkinlerinkinden farklıdır. Özel işaretlerini gösterebilirler.

  Yukarıda anjina ile tarif edilen komplikasyonlara ek olarak, çocuklar, bu hastalığın nedensel ajanı olan streptococcus'a karşı henüz antikor geliştirmemiş olduklarından, kızıl hastalığa yakalanabilirler.

  Çocuklarda, bademciklerde kanama şeklinde anjina sonrası komplikasyonlar görülebilir.

  Onlarda çok ince damar duvarları ve bademcik iltihabı bazen kanayan bir kanamaya neden olur. Eğer oluşursa, hemen doktora başvurmalısınız.

  Anjina ile komplikasyonları nasıl önleyebilirim?

  Geçiş anjinası sonrası bir komplikasyon olarak ortaya çıkan hastalıkların listesi korkutur ve sizi düşünür.

  Ancak, hoş olmayan sonuçları önlemek için, çeşitli kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir:

  1. Güçlü bir vücut bekleyemez ve hastalığınızı ayaklarınızda tutamazsınız. Anjina yatak istirahati tedavisinde reçete edilir.
  2. Doktor tarafından reçete edilen tam bir antibiyotik almak zorunludur. Sağlığınızdaki en ufak bir iyileşme ile ilaç almayı bırakamazsınız.
  3. Gargara tam iyileşene kadar, patojenleri yıkayarak, diğer organlara dağılmamaları için gereklidir.
  4. Aktarılan hastalıktan sonra zayıflamış organizmayı fiziksel yüklerle hemen yüklemek imkansızdır.
  5. Temper ve vitamin kompleksleri almak emin olun.

  İyileştikten sonra, soğuk, sıcak giysiler giymemeye, soğuk su içmemeye ve boğazınıza dikkat etmemeye çalışın. Vücudunuza dikkat ve dikkat edin ve size minnettar olacaktır.

  Konuyla ilgili makaleler:

  Grip sonrası hangi komplikasyonlar oluşur? Eklemlerdeki grip sonrası hangi komplikasyonlar oluşabilir? Dikenlerde anjin için antibiyotikler. Hangileri yardımcı olacak? Pürülan boğaz ağrısında hangi antibiyotikler yardımcı olabilir?

  Yorum ekle Cevabı iptal et

  Kaynaktaki tüm makaleler mezunlar ve uygulamalı doktorlar tarafından yazılmıştır. Ancak, tüm bunlar için, onlar tamamen tanıdık. Hastalığın belirtileri durumunda, bir doktora danışmalısınız.

  hastalık

  [yönerge işlenirken bir hata oluştu]

  Aktif bir link koymadan materyalleri kopyalamak yasaktır. Site haritası

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil kandidiyazın nedenleri ve semptomları

  Ağızda bulunan beyaz kıvrılmış film, pamukçuk gelişimini gösterir. Yetişkin bir çocukta bademciklerin kandidiyazı ve bir aday mantarın ağız boşluğuna girmesi nedeniyle ortaya çıkar.

  Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

  Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.