Loading

Çocuk yüksek ateşli bir pürülan anjinaya sahiptir.

Anjinadaki sıcaklık artışı patojenin toksik etkisinden kaynaklanır. Oropharynks'e giren Streptococcus veya staphylococcus, bademciklerin hücreleri üzerinde lokal bir etkiye sahiptir ve bunlarda inflamasyonun gelişmesine yol açar. Bu etki karşısında, bakterilerin yıkıcı etkisini nötralize etmek için koruyucu mekanizmalar başlatılmaktadır. Bu koruyucu mekanizmalardan biri vücut sıcaklığındaki artıştır.

Makalenin içeriği

Bir enfeksiyöz ajanın ortaya çıkmasına tepki olarak hiperterminin gelişimi, organizmanın patojenik bir ajan ile mücadelesinin ve yeterli immünitenin göstergesi olan pozitif bir süreçtir. Aynı zamanda, hipertermiyle mücadele tedbirleri haksızdır ve erken iyileşmeye katkıda bulunamaz. Kullanımları, sıcaklığın yükselmesi hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirdiğinde, yalnızca durumun böyle bir gelişmesiyle meydana gelebilir.

Sıcaklığı azaltma ihtiyacı

Çoğu zaman, vücut ısısını düşürmeyi amaçlayan bu tür eylemler, durumu zamanla bozulan yeni doğmuş bir çocuksa, gerekli hale gelir. Böyle bir çocuk halsizleşir, kusma, kasılma veya bilinç kaybı yaşayabilir. Sıcaklığın yükselmesi de, bebeğin cildinin keskin bir solukluğu ile birlikte gelirse, cildin ebru görünmesiyle ve eller ve ayaklar dokunulduğunda soğuduğunda da tehlikelidir. Bu işaretlerin varlığı, vasküler bileşenin sıcaklık tepkisinin gelişiminde rol oynadığını gösterir ve bir çocukta antipiretiklerin kullanımı için mutlak bir işarettir.

Farmakolojik olmayan ajanlar

Bununla birlikte, uzmanlar ilaçlara yardımcı olmaya başlamadan önce vücut ısısını azaltmak için ilaç dışı yolların kullanılmasını önermektedir. Onlar aşağıdaki gibidir:

 • Maksimum ısı transferine elverişli bir sıcaklık rejiminin oluşturulması;
 • bol içme;
 • kompreslerin kullanımı, sürtünme, ısı emisyonunun iyileştirilmesi.

Vücudun en büyük ısı çıkışı, soluma amaçlı hava daha düşük bir sıcaklığa sahipse ve vücudun önce ısınması gerekiyorsa oluşur. Bu bağlamda, odadaki sıcaklığı 18-20 derece korurken, vücut sıcaklığındaki düşüşe ulaşmak mümkündür. Patojenler sıcak ve kuru havada en iyi oldukları için, yeterli hava nemliliğini sağlamak da haklıdır. Bunu yapmak için, düzenli ıslak temizlik yapın, fabrika hava nemlendiricileri veya doğaçlama araçları (ıslak havlu, su ile lavabo) uygulayın.

Vücudun ter ile aşırı ısıyı daha başarılı bir şekilde verebilmesini sağlamak için, çocuğun giysisi, gerektiğinde kuru olana dönüştürülmesi gereken higroskopik pamuklu kumaştan oluşmalıdır. Bu durumda aşırı paketleme de gösterilmiyor. Pamuk battaniyeyle kaplı bir çocuk, çevre ile ısı alışverişine katılmaktan daha zor olacaktır. Aynı nedenden dolayı, yüksek sıcaklığa sahip çocuklar, vücutlarının önemli bir yüzeyini örten sentetik çocuk bezleri içermemelidir.

aşırı alkol terleme oluşumunu teşvik için, vücut hidrasyon, vücut sıcaklığındaki bir azalma eşlik eder.

Tavsiye edilen içecek sıcaklığı vücut ısısında, yani 35-40 derece olmalıdır.

Sıcak çay kullanımının ısı transferini gerçekleştirme yeteneği daha azdır. Bu durumda sunulan içecekler olarak, otlar, çay, komposto, süt et suyuna tercih edilir. Mukus boğazındaki tahriş edici etki kötüleşeceğinden, içecek asidik olmamalıdır.

Isı kompresleri ayrıca soğuk su ile sıkıştırılmış kompresler ve mendiller ile güçlendirilir. Su ile yarıya seyreltilmiş% 9'luk bir sirke çözeltisini sıkıştırmak için bir araç olarak kullanılması düşünülmektedir. Bununla birlikte, sirkenin cilt yüzeyinden buharlaşma verimi üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı için, çoğu uzman bu yöntemi şüphe ile tedavi etmektedir. Aynı zamanda, buharları çocuğun vücuduna çok zehirli olabilir.

Bu tıbbi olmayan ürünlerin kullanımı, 0.5-1 derecelik bir sıcaklık düşüşüne ulaşabilir. Çoğu durumda, bu azalma hastanın daha iyi hissetmesini sağlamak için yeterlidir. İlaçların kullanımı talep edilmeyebilir.

Antipiretik ilaçlar

Ne farmakolojik olmayan tedbirler gerçekleştirilirse iyileşme sağlanmadı ve hala çocuğun ateşi 38 derecenin üzerinde? Bu durumda, antipiretik ajanların kullanılması gereklidir. Böyle bir etkiye sahip ilaçlar arasında, seçim sadece etkili değil, aynı zamanda güvenli ilaçlar üzerinde de durmaktadır. Eczacılık piyasasındaki tüm antipiretik ilaçları inceleyen WHO uzmanları, çocuklarda sıcaklığın parasetamol veya ibuprofen ile yıkanmasını tavsiye eder.

Ateş düşürücü etkiye ek olarak, bu ilaçların belirgin bir analjezik özelliği vardır. Bu çok önemlidir, çünkü anjin, yutulduğunda daha kötü olan boğaz ağrısı ile birlikte, boyun, kulak, hastalığın seyrini ağırlaştırır. Benzer etki, analgin ve aspirin ile diğer popüler ilaçlara gelince, çocuklarda kullanımı ciddi yan etkilere bağlı olarak sınırlıdır.

Ateş düşürücü ajan mum, şurup, tablet, enjeksiyon şeklinde kullanılabilir. Hangi form tercih edilmeli, çocuğun yaşına, ek belirtilerin varlığına (kusma, ishal vb.), Durumun ciddiyetine bağlı olarak bireysel olarak karar vermek gereklidir. Çok erken yaşta çocuklarda kullanılmasına izin veren şuruplar son zamanlarda oldukça popülerdir. Ek olarak, etkinin hızlı gelişimi ile karakterizedirler.

Hem ilaç kullanımı ile hem de ilaç olmayan önlemlerin uygulanması ile vücut sıcaklığının azaltılması için bu yöntem sadece angina ile uygulanamaz. Scarlet ateşi, difteri, kronik bademcik iltihabına, sadece bademcik iltihabı ile değil, aynı zamanda vücut ısısının artmasıyla da eşlik edilir. Bu hastalıklarda vücut sıcaklığını azaltmaya yönelik önlemlerin uygulanması genel prensipleri de korunmuştur.

Antibiyotik tedavisi

Anjina'nın ana semptomu palatine bademciklerin iltihaplanması ve onunla ilişkili zehirlenme olgusudur. Bu durumda hastalar kötü sağlık, şiddetli halsizlik, boğaz ağrısı, iştahsızlıktan şikayet ediyorlar. Çocuklar kusma, ishal yaşayabilir. Bütün bu belirtiler çocuğun genel durumunu önemli ölçüde kötüleştirir, durumun normalleşmesini hızlandıran tıbbi önlemlerin uygulanması için bir ön koşuldur.

Anjina bakteriyel patojenlerden kaynaklandığından, tedavi önlemleri antibiyotik kullanımını içerir.

Bu ilaçların uygun bir şekilde reçete edilmesi, çocuğun durumunu iki gün iyileştirecektir.

Bu durumda, her şeyden önce, hastanın genel durumu iyileşir, vücut ısısı azalacaktır. En önemlisi, boğaz bölgesinde değişiklikler olacak. Bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan antibiyotikler iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırır. Aynı zamanda, bu ilaçların kullanımı olmadan anjinin tedavisi, böbreklere, kalbe verilen zarar gibi tehlikeli komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Antibiyotiklerle uygun tedavi olmadan, hipertermi birkaç hafta sürebilir.

Önerilen Etkinlikler

Bu nedenle, bir çocuğun anjina ve yüksek ateşi varsa ne yapması, çocuğun yaşına, durumunun şiddetine, ek semptomların varlığına bağlıdır. Bu durumda ilgili hekim aşağıdakileri tavsiye eder:

 1. Yatak istirahatine uygunluk;
 2. Çocuğun yatak odasında uygun seviyede bir sıcaklık rejimi oluşturmak;
 3. Bol sıvı kullanımı;
 4. Koruyucu beslenme beslenmesi sağlamak;
 5. Ampisilin, eritromisin, Flemoksin ve diğerleri gibi antibiyotik penisilin serilerinin atanması;
 6. Antiseptik ajanların uygulanması Ingalipt, Thiringspept, Seppteth;
 7. Boğazın tuz, soda çözeltileri veya bitkisel soğurmalarla düzenli olarak sarılması;
 8. Sıcaklığı azaltmak için, soğuk su ile kompreslerin kullanılması, vücut ovuşturarak belirtilir;
 9. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkarıldığında, antipiretik ajanların kullanılması tavsiye edilir.

Hastalığın zamanında teşhisi ile, terapötik önlemlerin doğru davranış, vücut ısısı tedavi başladıktan 2-3 gün sonra zaten azalmaya başlayacaktır. Hiperterminin daha uzun süre devam etmesi durumunda, bir uzmana yeniden başvurmak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişimini dışlamak gerekir.

Anjina olan çocuklarda sıcaklık: ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Angina (akut tonsillit) başlıca belirtisi bademcik iltihabı olan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık çocuklar arasında yaygındır, bu nedenle semptomları fark edebilmek ve tedaviyi zamanında başlatabilmek için bu patolojinin özelliklerini bilmek her ebeveynin görevidir.

Çocuklarda anginada vücut sıcaklığının endikasyonları - önemli bir semptomdur, çünkü bademcik iltihabının türüne yardımcı olur ve ayrıca bağışıklık sisteminin hastalığın üstesinden gelmek için çalışmasını gösterir. Çocukta sıcaklık olmayan anjina, endişe verici bir işaret olabileceği gibi, hastalığı tanımak için zamanı engelleyen bir faktör olabilir.

Çocuklarda anjinin sebepleri ve belirtileri

Hastalığın nedenlerinden biri hipotermi olduğundan, bademcik iltihabı insidansı sonbahar ve kış aylarında artma eğilimindedir. Süper soğutma olduğunda, mikroorganizmaların üreme ve yaşam aktivitesi için rahat koşullar yaratılır. Hava koşullarına ek olarak, süper yiyecek ve içecekler süper soğutma için kullanılır. Ayrıca, provoke edici faktörler bağışıklığı azaltmaktadır, vitamin eksikliği.

Angina temel olarak üç grup patojen tarafından kışkırtır:

 1. virüsler (rhino ve adenovirüs, herpes virüsü, enterovirüs, influenza virüsü);
 2. bakteri (grup A streptokok);
 3. Mantarlar (azaltılmış bağışıklık ve mikroflora bozukluklarının bir arka planına karşı ikincil bir enfeksiyon olarak eklenir).

Nadiren tonsillit diğer mikroorganizmalara neden olur.

Çocuklarda angina farklı tiplerde olabilir: catarrhal, lacunar, ülseratif-membranöz, foliküler (Farklı hastalık türleri hakkında daha fazla bilgi burada okuyun). Hastalığın biçimi ne olursa olsun, aşağıdaki belirtiler çocukluk dönemi anjinası için tipiktir:

 • Ağrı veya boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • şişlik ve hiperemi (kan acele gelen kızarıklık) bademcikler;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi, palpasyonla ağrıları;
 • Kötü nefes;
 • zayıflığı;
 • bademcikler üzerindeki hastalığın pürülan formlarıyla (genellikle palatine) beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Plak tonları bademcik iltihabına bağlı olarak değişir.

Sıcaklık neden bademcik iltihabında yükseliyor

Ortalama olarak, anjinaya sahip bir çocuktaki sıcaklık ateşe (38-39 derece) yükselir. Hekimler bademcik iltihabında iki ana ısı nedenini ayırt ederler: iltihaplanma süreci artı toksinlerin etkisi (mikropların ömrü ürünleri).

İnflamatuar sürecin nedeni hem zararlı mikroorganizmalar hem de normal durumdaki mukoza zarında yaşayan koşullu patojenik olarak çoğaltılabilir.

Hastalığın başlangıcında, bademciklerin epitel bariyeri, toksinleri çoğalmaya ve salmaya başlayan patojenlerden geçer. Yüksek düzeyde toksik elemanlar, bağışıklığın koruyucu bir reaksiyonunu kışkırtır. Bağışıklık sisteminin özel hücreleri (lökositler), iltihabın bir aracı olan bir sitokin IL-1 (interlökin) üretir. Lökositlerin mikropları etkisiz hale getirdiği fagositoz sürecinde salınır. Oluşan maddeler termoregülasyondan sorumlu beyin merkezini etkiler. Bu reaksiyon dizisi, mikroorganizmaların çoğalması ve yaşam aktivitesi için elverişsiz koşullar oluşturan yüksek bir vücut sıcaklığına neden olur.

Çocuğun sıcaklığı ile anjin özellikleri

Çocukta sıcaklığın ölçülmesi, normun yaşla birlikte değiştiği unutulmamalıdır ve sonuçlar çıkarılmadan önce bu durum anjinada dikkate alınmalıdır.

 • yenidoğanda norm 36.8 derecedir;
 • 6 ay ila 3 yaş arası çocuklarda - 37.4 derece;
 • Altı yaşındaki bir çocuk - 37 derece.

Çocuklarda anjinada subfebril sıcaklığı

Subfebril (veya ateşe yakın), termometrenin 37'den 38 dereceye kadar olan değerleridir. Yaş özellikleri göz önüne alındığında, altı yaşın altındaki çocuklar bu tür hipertermiye (aşırı ısınma) dayanmak bir yetişkinden daha kolaydır.

Kural olarak, düşük dereceli ateş, bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkar ve aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • bademciklerin ve gökyüzünün kızarması;
 • halsizlik, halsizlik;
 • Enflamasyon bademcikler üzerinde lokalizedir ve yakın dokulara uzanmaz.

Bu sıcaklık ortalama 2-3 gün, en fazla 5 gün sürer.

Çocuk bademcik iltihabı ile yüksek sıcaklık

Çocukta anginada yüksek sıcaklık kavramı 38-40 derecelik değerleri içerir.

Aşağıdaki hastalık türlerine ısı eşlik eder:

 • lacunar (bademcikler üzerindeki genel semptomlara ek olarak, tıbbi bir spatula ile kolaylıkla dokudan ayrılan pürülan çökeller oluşur);
 • fibröz (bu formun bir özelliği, dokulara sıkı bir şekilde yapışan ve çıkarılması güç olan pürülan bir kaplamadır);
 • flegmonous (akut paratonsillit): bir kural olarak, bir bademcik iltihap ve artar, parlak kırmızı bir renk kazanır;
 • foliküler anjin - bademcik (pürülan tıkaçlar) üzerinde lokalize beyaz pürülan noktaları ile karakterize, yaygın bir bademcik iltihabı.

Termometrenin yüksek değerleri ortalama 5 gün tutulur, ancak flegmon gibi bir hastalık şekliyle ateş apsesi açılıncaya kadar azalmaz.

Çocuk için anjin ile birlikte 39 derecenin üzerindeki sıcaklık kritik olabilir ve sağlığa zarar verebilir. Özellikle, konvülsiyonlar başlayabilir. Bu nedenle, gösterge 38,5 değerini aşar aşmaz, ısı devrilir.

Boğaz ağrısı sonrası sıcaklık ne kadar sürer?

Bademcik iltihabının tedavisinden sonra yaygın bir durum, birkaç gün boyunca subfebril sıcaklığın (37-38 derece) varlığıdır - sözde sıcaklık kuyruğu. Bu endişe yaratmamalıdır, özellikle de bu değerler norm olan küçük bir çocuksa. Sıcaklık 5-7 günden fazla sürerse, hemen bir doktora danışın. Aksi halde, bebek hastalığın kronik bir formunu alma riskini taşır.

Görünür iyileşme sonrası sıcaklık nedenleri:

 • bademcik iltihabı tedavi edilmedi (yatak istirahatine ve boğazın tedavisine devam etmeniz gerekir);
 • Bunlar ilaçlara maruziyetin etkileridir;
 • zayıflamış bir bağışıklık sistemine karşı hipertermi;
 • bademcik iltihabı komplikasyonları;
 • bademcikler üzerinde artık pürülan tıkanıklık.

Bu durumda çocuğun anjina sıcaklığı olmadan akar

Çocuklarda Angina, aşağıdaki durumlarda sıcaklıkta bir artış olmadan kendini gösterir:

 1. Bağışıklık sisteminin çalışmasında patolojiler.
 2. Mükemmel bağışıklık ile: vücut hızla iltihap sürecini durdurur. Bununla birlikte, bazı patojenlerle, mükemmel bağışıklıkla bile, sıcaklık yükselmelidir.
 3. Uyuşuk bademcik iltihabı belirtileri ortaya çıktı. Böyle bir hastalık seyrinde, yüksek bir komplikasyon olasılığı ve kronik bir forma geçiş vardır.
 4. Patojen altın streptococcus olduğu bademcik iltihabı formu ile.
 5. Bir mantar enfeksiyonu katıldı.
 6. Eğer kronik anjinin bir tezahürü ise.

Çocuklarda anjina teşhisi

Çocuğun semptomlarını tanımak kolay değildir, özellikle de hastalığa ateş eşlik etmiyorsa. Hastalığın karakteristik belirtileri tespit edilirse, derhal doktora gitmeli veya hastalığın şeklini saptamaya, patojeni tanımlamaya, hazırlanmaya ve yetkin bir tedaviye başlamak için onu evinize çağırmalısınız.

Keskin bir bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız, aşağıdaki teşhis prosedürlerinden geçmeniz gerekir.

Birincisi, doktorun üzerinde olduğu bir kulak burun boğaz uzmanıyla yapılan bir muayene:

 • Hastalığın anamnezini toplar (çocuk ve ebeveynlerle görüşerek);
 • lenf düğümlerini inceler ve hisseder;
 • faringoskopi geçirecek (bir tıbbi spatula yardımıyla boğazını inceleyecektir).

İkincisi laboratuar teşhisidir:

 • inflamasyon, anemi, vb. belirtileri için genel bir analiz için kan bağışında bulunun;
 • Hastalığın nedensel ajanını tanımlamak için bir parça plakı bakteriyolojik kültür üzerinde mukozadan çıkartın;
 • Difteri hariç tutmak için boğaz ve burun boşluğundan bir leke yapın.

Çocuklarda angina tedavisi

Bir çocuğun ateşi olan bir boğaz ağrısı varsa, o zaman gerekli olan ilk şey yatak istirahatı ve bol miktarda ılık içecek. Bitkisel ve dut çayları, meyve kalçaları, kızılcıklar, kuş üzümü, ahududu, hatta sadece saf su.

Hasta, temiz ve nemli havaya sahip bir odada + 18-20 santigrat derece sıcaklıkta tutulmalıdır.

Doktor reçetesine göre, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini ortadan kaldırmak için ilaç verilmelidir. Bu terapi, antibiyotikler (ancak anjin, virüsler tarafından değil, bakterilerden kaynaklanıyorsa), ağrı kesiciler, anti-enflamatuar, antiseptik ve diğer ilaçları içerebilir. Tedavi antiseptik aksiyonun durulanması ve bir pürülan yatağın çıkarılması ile desteklenir.

Isıyı azaltmaya ihtiyaç varsa, antipiretik bir madde uygun ibuprofen veya parasetamol olduğu için. Dozaj çocuğun yaşına kesinlikle uymalıdır. Bazen ilaçlar işe yaramıyor; eczanelerde taklit var.

Bir anjinada bir sıcaklık düşürmek gerekli olup olmadığı

37-38 derecelik bir ateş, vücudun hastalıkla mücadele ettiğini gösterir, bu yüzden müdahale etmeye gerek yoktur.

38.5 gramlık sıcaklıklarda, termometrenin düşürülmesi gereklidir, çünkü bu gibi kritik değerlerde semptomlar, mide bulantısı, kusma, eklemlerde şiddetli ağrılar, üşüme, baş ağrısı, kas spazmları ile desteklenebilir. Yeni belirtiler çocuğun durumunu kötüleştirebilir, çünkü bağışıklık hastalığa karşı mücadele ile zayıflatılır.

Bebeğin nörolojik hastalıkları, karaciğer, böbrekler, konvülziyon sorunları yaşadığı durumlarda, sıcaklık zaten 37,5 dereceden düşürüldü.

önleme

Aşağıda bademcik iltihabı ve komplikasyon riskini azaltacak öneriler bulunmaktadır:

 • Anjinli insanlarla temasın giderilmesi.
 • Artan bağışıklık, vitaminlerin tüketimi (özellikle soğuk mevsimde). Bağışıklık aynı zamanda sertleşerek ve spor yaparak da eğitilir. Ayrıca, sağlıklı bir günlük rutini gözlemlemek, aşırı stres ve stresten kaçınmak, bilgisayar başında aşırı oturması da önerilir.
 • Soğuk algınlığında, C, B1 vitaminli takviyeler alınır.
 • Ağız hijyeni, diş hekimine düzenli ziyaretler.
 • Hipoterminin önlenmesi. Soğukta kalma süresini en aza indirgemek, sıcak mevsimlerde bile soğuk yiyecek ve içecekleri yemeniz.

Bebek anjina ve yüksek ateş varsa

Çocukta Angina

Angina, bademciklerde iltihaplanma sürecinin eşlik ettiği akut bir enfeksiyöz süreçtir. Streptokok, stafilokokal enfeksiyon, çeşitli virüsler ve bakteriler, uygun şartlar oluşursa, hastalığa neden olabilir. Bu gibi predispozan faktörler şunlar olabilir: hipotermi, kötü beslenme, stres, aşırı çalışma.

Çoğu zaman, çocuklar soğuk mevsimde hastalanırlar, ancak yaz aylarında hastalanabilirsiniz. Bazı ebeveynler belki daha boğazını düşünerek Hastalık büyük bir anlaşma vermeyin ve geçecek, ancak bu gerekli unutma etmek olmadığını boğaz ağrısı - boğaz ağrısı ve ciddi bir bulaşıcı bir süreçtir ve boğaz ağrısı sonuçları oldukça ağır olabilir - - bu değil kalp, eklemler ve böbrekler komplikasyonları.

Angina (akut bademcik iltihabı) - bu boğazda kolay banal ağrı değil, oldukça tehlikeli mikroorganizmalara neden olur, vücudun savunmaları ise büyük ölçüde zayıflar.

Çocuklarda angina, aşağıdaki faktörlere dikkat ederek tedavi edilir: enfeksiyöz ajan tipi, patolojik sürecin şiddeti, yaş. Tedavi hakkında konuşmadan önce, hastalığın gerçek nedenlerini anlamak önemlidir.

nedenleri

Bir çocuğun iyi beslenmemesi durumunda, egzersiz yapmaz, açık havada çok az şey vardır, soğuk bağışıklık sistemi için bir stres provoke olabilir. Bu durumda, normal hipotermi ve soğuk patojenik mikroorganizmaların aktivasyonu için bir katalizör görevi görebilir.

Yani, nedenleri aşağıdaki olabilir:

 • aşırı şişmanlık, yetersiz beslenme. Bu faktörler bağışıklık sistemini zayıflatır ve bademcikler - bağışıklık sisteminin organları - bariyer işlevleriyle baş edemezler;
 • viral hastalıklar;
 • enfeksiyonun kronik odakları: çürük, adenoidit, sinüzit, vb.
 • uzamış hipotermi.

Anjin çocuklara nasıl bulaşır? Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir.


Öksürme, hapşırma, yemek gereçleri - tüm bunlar bir enfeksiyon kaynağı olabilir

Az sayıda insan anjinanın genellikle çocuklarda, daha az sıklıkla erişkinlerde ve çok nadiren yaşlılarda göründüğünü düşünür. Virüsler ve bakteriler zayıflamış organizmayı etkiler ve çocukların bağışıklığı hala oluşum aşamasındadır ve bu nedenle zararlı mikropları yeterince itemez.

Sık anjina tehlikeli midir? Tehlike, uygunsuz tedavinin, hastalığın sık alevlenmelerin meydana geleceği kronik bir forma geçişine yol açabilmesidir. Kronik form çok daha zor tedavi edilir. alerji, romatoid artrit ve damar hastalıkları, kalp ve böbrekler: - Hastalığın sık patojen - gibi çeşitli hastalıkların bir provokatör olduğu nedeniyle streptokok enfeksiyonu gerçeğine çocuklarda tonsillit komplikasyonlar.

Hastaneye yatırılmalı mıyım?

Bir çocukta anjina ile hastaneye yatış, aşağıdaki durumlarda endikedir:

 • özellikle eşlik eden hastalıkların varlığı, diabetes mellitus, böbrek yetmezliği, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları;
 • Gelişen komplikasyonlar, örneğin apse, flegmon veya romatizmal kalp hastalığı;
 • ifade edilen zehirlenme süreçleri: antipiretikler, bulantı, kusma, solunum depresyonu, konfüzyon, nöbetlerin ortaya çıkması durumunda bile akan çocuklarda anginada sıcaklık;
 • bir yıla kadar çocuklar. Genel olarak, uzmanlar küçük çocukların bir hastanede tedavi edilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, eğer boğaz ağrısının komplikasyonsuz formları söz konusu ise, tabii ki, bir hastane enfeksiyonuna katılmamak için evde tedavi edilmesi daha iyidir.

Hastalık türleri

Angina nedir? Enflamatuar sürecin derinliğine bağlı olarak, aşağıdaki hastalık türleri ayırt edilir:

Mantar anjina belirtileri

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fusospirochetal.

Eğer patojen türüne göre ayırt etmek gerekirse, anjin bölünür:

Başka bir hastalık aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • Birincil. Süreç, zehirlenme ve doku hasarının belirgin belirtileriyle devam eder;
 • İkincil. Diğer bulaşıcı süreçlerin arka planında oluşur;
 • Belirli. Mantar lezyonu olarak ortaya çıkar.

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor? Kural olarak, hastalık aniden başlar. Hastalığın semptomları, anjinin çeşitliliğine bağlı olarak değişebilir. Yine de, hastalığın nasıl ilerlediğine dair genel belirtileri ayırmak mümkündür:

 • büyüklükteki bezlerde artış ve kızarıklık;
 • baş ağrısı;
 • güçlü zayıflık, ilgisizlik;
 • farinksin hiperemi;
 • Boğaz, sürekli bir öksürük artar ve provoke eder.

Foliküler ve lacunar anjin, aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile karakterizedir:

 • bademcikler üzerinde foliküler tip ile beyazımsı-sarı renkte pirinç anımsatan püstüller oluşur ve bir lacunar ile pürülan kaplama görülebilir;
 • titreme, ateş;
 • eklemlerde ve sırtta ağrı;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri.


Tedaviye başlamadan önce, önce anjinin tipini belirlemek önemlidir

Boğaz ağrısı şüphesi varsa ne yapmalı

Doktora başvurman gereken ilk şey. Onu gelmesini beklerken, bebeği yerleştirmelisin. Birçok insan, hastalıkları ayaklarının üstünde tolere ettiğinde en ciddi hata yapar. Bazı ebeveynler hala tıbbi yardım ile acele etmiyorlar, hastalığın kendi başlarına üstesinden gelebileceklerine inanıyorlar. Yine de, bir hastalığın semptomları üçüncü günde gitmezse, hemen yardım istemeniz gerekir. Belki de özel bir kuruma gitmeliyiz.

Anjina ARVI nasıl ayırt edilir

Başlamak için, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtilerini düşünün:

 • sıklıkla burun akıntısı ve öksürük eşlik eder;
 • muhtemelen, ateş, baş ağrısı, boğazda kızarıklık ve yutulduğunda ağrı görünümü;
 • neredeyse hiç karnında bir ağrı yoktur.

SARS ile karşılaştırıldığında boğaz ağrısı belirtileri:

 • hemen hemen her zaman karın ağrısı, baş ağrısı, ateş ve boğazda hiperemi vardır;
 • öksürük son derece nadir görülür;
 • burun akıntısı - neredeyse hiç.


Anjin tanısı bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Tabii ki, parlak bir kırmızı boğaz ve bademcikler üzerinde belirli bir dokunuş, anjinin belirgin belirtileridir, ama yine de diğer hastalıklarda olabilirler, bu yüzden kendi kendine ilaç vermemek daha iyidir. Farenjit ve bademcik iltihabı, diferansiyel analizin yapıldığı en yaygın patolojik süreçlerdir. Dahası, anjina ayrı bir hastalık olarak ilerleyemez, ancak daha ciddi bir patolojinin bir komplikasyonu olabilir, bu nedenle kendini teşhis sadece değerli zamanlardan çalınabilir.

Önleyici tedbirler

Angina daha sonra onunla savaşmaktan daha kolay uyarılır. Ancak çocukluktaki hastalığı önlemek için yetişkinlere göre çok daha zordur.

Hastalığın önlenmesi aşağıdaki gibidir:

 • çocuk muayenesi. Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle çocukların özellikle yoğun konsantrasyonlardaki yerlerde düzenli muayenenin yapılması yararlıdır;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulması. Bu, ellerin temel olarak yıkanması ve kişisel eşyalarının kullanımını içerir. Çocuğa bu kuralların yerine getirilmesinin tehdit altında olduğunu açıklamak önemlidir;
 • ıslak temizlik ve odanın havalandırılması;
 • Çocuğunuzla temas halinde olan biri hasta ise, o zaman bir çocuğa bir hafta boyunca limon ve balla sıcak bir çay verebilir ve ılık sütle değiştirebilirsiniz;
 • bulaşıcı çocukların izolasyonu;
 • vitamin tedavisi;
 • vücudun sertleşmesi;
 • soda, tuz durulama ve ayrıca tıbbi bitkiler temelinde.

Çocuklarda boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine dair ayrıntılar burada bulunabilir.

Yenidoğan hakkında konuşursak, o zaman garip bir şekilde, iyi bir önleyici tedbir bir ağlamadır. Gerçek şu ki yüksek sesle çığlıklar ses tellerini mükemmel şekilde eğitiyor. Ayrıca, bebeği yıkadığınız suyun sıcaklığını kademeli olarak azaltabilirsiniz.


Emzirme, boğaz ağrısının iyi bir şekilde önlenmesidir

Önleme aracı olarak geleneksel tıp

Boğazın önlenmesi için geleneksel ilaç kullanılabilir. Esas olan, ilacı doğru bir şekilde hazırlamak ve düzenli prosedürleri uygulamaktır:

 • durulayın. Prosedür için, bir çözelti hazırlanır: saf doğal su, tuz ve iyot. Durulama bir ay boyunca yapılmalı ve otuz gün ara vermelidir. Aynı çözüm durulama ve burun yapabilir;
 • bademciklerin yağlanması. Aloe ve balın yarısını almak gerekir. Üç hafta boyunca ortaya çıkan yulaf, bezleri yağlamak gerekir;
 • bal ile gül kalça yapılmış bitki çayı.

Boğaz ağrısı olan bir döküntü olabilir mi?

Normal bir boğazda boğaz oluşmaz. Eğer ortaya çıkmışsa, muhtemelen boğaz ağrısına ek olarak, hala herhangi bir hastalık varsa, doktora hitap etmek gerekir. Boğaz ağrısı ve döküntü, çeşitli hastalıklara işaret edebilir, yani:

Döküntülerin ortaya çıkmasının gerçek nedenlerini bulmak için bir doktora danışmak ve gerekli testleri yapmak gerekir.


Anjina ile döküntü ilaç kullanımından kaynaklanabilir

Kırmızı ateşte anjina karakteristik belirtileri şunlardır:

 • yutulduğunda ağrı;
 • farinks, bademcikler, dil, yumuşak damak arka duvarının kızarması;
 • bölgesel lenf düğümlerinde artış, ağrılı ve yoğun hale gelir;
 • yaklaşık beşinci günde, dil kaplanır, kuru olur ve grimsi beyaz bir renk alır ve yaklaşık olarak ikinci haftada kıpkırmızı olur.

Ayrıca, herpetik bir boğaz ağrısı ile döküntü görülebilir. Hemen sıcaklık yükselir ve bademciklerde patlar ve yaralar oluşturan kabarcıklar görülür. Genellikle, yanaklar ve dudakların içinde döküntüler ortaya çıkar. Hastalığın teşhis edilmesi zor olmasına rağmen, oldukça basit bir şekilde tedavi edilir. Tedavi süreci, antiviral ilaçların yanı sıra diğer boğaz ağrısında kullanılan tüm önlemleri içerir: durulama, bol içme, vb.

Ayrıca okuyun:
Antibiyotikler grubundan anjina gelen tabletler
Çocuklarda akut tonsillit tedavisi

Ebeveynler için faydalı ipuçları

Ebeveynler bazı önemli kuralları unutmamalıdır:

 • "Angina" tanısı sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır;
 • anjina, antibiyotiklerle tedavi edilir. Ve antibiyotik tedavisi baştan sona kadar yapılmalıdır. Kurs kesintiye uğrarsa ilaca direnç gelişebilir. Tedaviye başlamadan önce, patojenlerin duyarlılığını gösterecek bir bakteriyolojik kültürün yapılması gereklidir;
 • Sadece anjina durulamayan tedavi, sadece hastalığın belirtilerini hafifletebilirler.

Anjina tedavisi yöntemleri

Hızlı bir iyileşme için tüm tıbbi önerilere uyulmalıdır. Sorunun tedavisi kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır:

 • bol içme;
 • antipiretik ve antihistaminiklerin yanı sıra antibakteriyel ajanların alınması;
 • doğal mikroflorayı geri kazanmaya yardımcı olacak probiyotikler almak;
 • bol içme;
 • gargara;
 • vitamin tedavisi.

Tedavi süreci, boğaz ağrısına bağlı olarak devam eder:

 • Catarrhal tonsillitin doğru tedavisi genellikle bir hafta sürer;
 • Foliküler anjin genellikle on gün sonra çekilir, ancak bir ay içinde koruyucu bir rejimin sürdürülmesine devam edilmesi önemlidir;
 • lacunar anjin genellikle iki ila dört hafta sürer.

Durulama olarak, kabartma tozu ve sofra tuzu kullanabilirsiniz. Bir soda çözeltisi hazırlamak için, bir çay kaşığı soda alın ve bir bardak su içinde seyreltin. Bir tuz çözeltisi hazırlamak için, yarım litre doğal su için bir çay kaşığı tuz yeterlidir. Çocuğunuza iki yıl sonra boğazınızı yıkamasını öğretebilirsiniz.


Her birkaç saatte bir boğazını kızdır.

İyi dezenfekte edici özellikler, bu tür şifalı bitkiler tarafından ele geçirilmiştir:

Yerel araçları kullanırken, bazı şeyler dikkate alınmalıdır:

 1. Spreyler üç yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir. İlacın enjeksiyonu sırasında çocuğun nefesini tutması gerekir, ancak bunu nasıl yapacağını bilmediğinden laringospazm oluşabilir. Bu durumda, jet, farenkse değil, yanağa doğru yönlendirilir ve bebeklerin tedavisinde kukla, bir ilaçla tedavi edilir.
 2. Bazı ilaçlar alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle bebeğin reaksiyonunu yakından izlemeniz gerekir.
 3. Kullanmadan önce talimatları incelediğinizden emin olun ve ilaçları yaş ve doktor tavsiyelerine göre kullanın.

Bademciklerin çıkarılması aşağıdaki durumlarda reçete edilebilir:

 • ciddi komplikasyonların gelişimi;
 • Normal tam solunumu engelleyen böyle bir boyuta artış;
 • Alevlenme yılda dört kereden fazla ortaya çıkarsa ve antibiyotik tedavisini gerektirirse.

Pürülan boğaz ağrısıyla, ısınma prosedürleri, örneğin, kompresler, buhar inhalasyonları, boyundaki ısınma kremleri vb. Gibi işlemleri yapamazsınız. Bu gibi prosedürler sadece sorunu kötüleştirecektir.

Yani, çocuklarda anjina, genellikle bağışıklık sisteminin işleyişi ile ilişkili olan ciddi bir hastalıktır. Hastalık tehlikeli patojenlere neden olur, bu nedenle hastalık gecikme gerektirmez, aksi takdirde ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Kural olarak, antibiyotikler vazgeçilmezdir. İlk kaygı belirtileriniz varsa, bir uzmana başvurun, muayeneye devam edin ve iyileşme süreci çok daha hızlı olacaktır.

Bir çocuğun anjina ile ateşi nasıl düşürülür

Anjinadaki sıcaklık artışı patojenin toksik etkisinden kaynaklanır. Oropharynks'e giren Streptococcus veya staphylococcus, bademciklerin hücreleri üzerinde lokal bir etkiye sahiptir ve bunlarda inflamasyonun gelişmesine yol açar. Bu etki karşısında, bakterilerin yıkıcı etkisini nötralize etmek için koruyucu mekanizmalar başlatılmaktadır. Bu koruyucu mekanizmalardan biri vücut sıcaklığındaki artıştır.

Bir enfeksiyöz ajanın ortaya çıkmasına tepki olarak hiperterminin gelişimi, organizmanın patojenik bir ajan ile mücadelesinin ve yeterli immünitenin göstergesi olan pozitif bir süreçtir. Aynı zamanda, hipertermiyle mücadele tedbirleri haksızdır ve erken iyileşmeye katkıda bulunamaz. Kullanımları, sıcaklığın yükselmesi hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirdiğinde, yalnızca durumun böyle bir gelişmesiyle meydana gelebilir.

Sıcaklığı azaltma ihtiyacı

Çoğu zaman, vücut ısısını düşürmeyi amaçlayan bu tür eylemler, durumu zamanla bozulan yeni doğmuş bir çocuksa, gerekli hale gelir. Böyle bir çocuk halsizleşir, kusma, kasılma veya bilinç kaybı yaşayabilir. Sıcaklığın yükselmesi de, bebeğin cildinin keskin bir solukluğu ile birlikte gelirse, cildin ebru görünmesiyle ve eller ve ayaklar dokunulduğunda soğuduğunda da tehlikelidir. Bu işaretlerin varlığı, vasküler bileşenin sıcaklık tepkisinin gelişiminde rol oynadığını gösterir ve bir çocukta antipiretiklerin kullanımı için mutlak bir işarettir.

Farmakolojik olmayan ajanlar

Bununla birlikte, uzmanlar ilaçlara yardımcı olmaya başlamadan önce vücut ısısını azaltmak için ilaç dışı yolların kullanılmasını önermektedir. Onlar aşağıdaki gibidir:

 • Maksimum ısı transferine elverişli bir sıcaklık rejiminin oluşturulması;
 • bol içme;
 • kompreslerin kullanımı, sürtünme, ısı emisyonunun iyileştirilmesi.

Vücudun en büyük ısı çıkışı, soluma amaçlı hava daha düşük bir sıcaklığa sahipse ve vücudun önce ısınması gerekiyorsa oluşur. Bu bağlamda, odadaki sıcaklığı 18-20 derece korurken, vücut sıcaklığındaki düşüşe ulaşmak mümkündür. Patojenler sıcak ve kuru havada en iyi oldukları için, yeterli hava nemliliğini sağlamak da haklıdır. Bunu yapmak için, düzenli ıslak temizlik yapın, fabrika hava nemlendiricileri veya doğaçlama araçları (ıslak havlu, su ile lavabo) uygulayın.

Vücudun ter ile aşırı ısıyı daha başarılı bir şekilde verebilmesini sağlamak için, çocuğun giysisi, gerektiğinde kuru olana dönüştürülmesi gereken higroskopik pamuklu kumaştan oluşmalıdır. Bu durumda aşırı paketleme de gösterilmiyor. Pamuk battaniyeyle kaplı bir çocuk, çevre ile ısı alışverişine katılmaktan daha zor olacaktır. Aynı nedenden dolayı, yüksek sıcaklığa sahip çocuklar, vücutlarının önemli bir yüzeyini örten sentetik çocuk bezleri içermemelidir.

aşırı alkol terleme oluşumunu teşvik için, vücut hidrasyon, vücut sıcaklığındaki bir azalma eşlik eder.

Tavsiye edilen içecek sıcaklığı vücut ısısında, yani 35-40 derece olmalıdır.

Sıcak çay kullanımının ısı transferini gerçekleştirme yeteneği daha azdır. Bu durumda sunulan içecekler olarak, otlar, çay, komposto, süt et suyuna tercih edilir. Mukus boğazındaki tahriş edici etki kötüleşeceğinden, içecek asidik olmamalıdır.

Isı kompresleri ayrıca soğuk su ile sıkıştırılmış kompresler ve mendiller ile güçlendirilir. Su ile yarıya seyreltilmiş% 9'luk bir sirke çözeltisini sıkıştırmak için bir araç olarak kullanılması düşünülmektedir. Bununla birlikte, sirkenin cilt yüzeyinden buharlaşma verimi üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı için, çoğu uzman bu yöntemi şüphe ile tedavi etmektedir. Aynı zamanda, buharları çocuğun vücuduna çok zehirli olabilir.

Bu tıbbi olmayan ürünlerin kullanımı, 0.5-1 derecelik bir sıcaklık düşüşüne ulaşabilir. Çoğu durumda, bu azalma hastanın daha iyi hissetmesini sağlamak için yeterlidir. İlaçların kullanımı talep edilmeyebilir.

Antipiretik ilaçlar

Ne farmakolojik olmayan tedbirler gerçekleştirilirse iyileşme sağlanmadı ve hala çocuğun ateşi 38 derecenin üzerinde? Bu durumda, antipiretik ajanların kullanılması gereklidir. Böyle bir etkiye sahip ilaçlar arasında, seçim sadece etkili değil, aynı zamanda güvenli ilaçlar üzerinde de durmaktadır. Eczacılık piyasasındaki tüm antipiretik ilaçları inceleyen WHO uzmanları, çocuklarda sıcaklığın parasetamol veya ibuprofen ile yıkanmasını tavsiye eder.

Ateş düşürücü etkiye ek olarak, bu ilaçların belirgin bir analjezik özelliği vardır. Bu çok önemlidir, çünkü anjin, yutulduğunda daha kötü olan boğaz ağrısı ile birlikte, boyun, kulak, hastalığın seyrini ağırlaştırır. Benzer etki, analgin ve aspirin ile diğer popüler ilaçlara gelince, çocuklarda kullanımı ciddi yan etkilere bağlı olarak sınırlıdır.

Ateş düşürücü ajan mum, şurup, tablet, enjeksiyon şeklinde kullanılabilir. Hangi form tercih edilmeli, çocuğun yaşına, ek belirtilerin varlığına (kusma, ishal vb.), Durumun ciddiyetine bağlı olarak bireysel olarak karar vermek gereklidir. Çok erken yaşta çocuklarda kullanılmasına izin veren şuruplar son zamanlarda oldukça popülerdir. Ek olarak, etkinin hızlı gelişimi ile karakterizedirler.

Hem ilaç kullanımı ile hem de ilaç olmayan önlemlerin uygulanması ile vücut sıcaklığının azaltılması için bu yöntem sadece angina ile uygulanamaz. Scarlet ateşi, difteri, kronik bademcik iltihabına, sadece bademcik iltihabı ile değil, aynı zamanda vücut ısısının artmasıyla da eşlik edilir. Bu hastalıklarda vücut sıcaklığını azaltmaya yönelik önlemlerin uygulanması genel prensipleri de korunmuştur.

Antibiyotik tedavisi

Anjina'nın ana semptomu palatine bademciklerin iltihaplanması ve onunla ilişkili zehirlenme olgusudur. Bu durumda hastalar kötü sağlık, şiddetli halsizlik, boğaz ağrısı, iştahsızlıktan şikayet ediyorlar. Çocuklar kusma, ishal yaşayabilir. Bütün bu belirtiler çocuğun genel durumunu önemli ölçüde kötüleştirir, durumun normalleşmesini hızlandıran tıbbi önlemlerin uygulanması için bir ön koşuldur.

Anjina bakteriyel patojenlerden kaynaklandığından, tedavi önlemleri antibiyotik kullanımını içerir.

Bu ilaçların uygun bir şekilde reçete edilmesi, çocuğun durumunu iki gün iyileştirecektir.

Bu durumda, her şeyden önce, hastanın genel durumu iyileşir, vücut ısısı azalacaktır. En önemlisi, boğaz bölgesinde değişiklikler olacak. Bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan antibiyotikler iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırır. Aynı zamanda, bu ilaçların kullanımı olmadan anjinin tedavisi, böbreklere, kalbe verilen zarar gibi tehlikeli komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Antibiyotiklerle uygun tedavi olmadan, hipertermi birkaç hafta sürebilir.

Önerilen Etkinlikler

Bu nedenle, bir çocuğun anjina ve yüksek ateşi varsa ne yapması, çocuğun yaşına, durumunun şiddetine, ek semptomların varlığına bağlıdır. Bu durumda ilgili hekim aşağıdakileri tavsiye eder:

 1. Yatak istirahatine uygunluk;
 2. Çocuğun yatak odasında uygun seviyede bir sıcaklık rejimi oluşturmak;
 3. Bol sıvı kullanımı;
 4. Koruyucu beslenme beslenmesi sağlamak;
 5. Ampisilin, eritromisin, Flemoksin ve diğerleri gibi antibiyotik penisilin serilerinin atanması;
 6. Antiseptik ajanların uygulanması Ingalipt, Thiringspept, Seppteth;
 7. Boğazın tuz, soda çözeltileri veya bitkisel soğurmalarla düzenli olarak sarılması;
 8. Sıcaklığı azaltmak için, soğuk su ile kompreslerin kullanılması, vücut ovuşturarak belirtilir;
 9. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkarıldığında, antipiretik ajanların kullanılması tavsiye edilir.

Hastalığın zamanında teşhisi ile, terapötik önlemlerin doğru davranış, vücut ısısı tedavi başladıktan 2-3 gün sonra zaten azalmaya başlayacaktır. Hiperterminin daha uzun süre devam etmesi durumunda, bir uzmana yeniden başvurmak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişimini dışlamak gerekir.

Yazar: Гаевая Наталья

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Doktor Komarovsky hakkında angina

Yerel durulama ve boğaz sulaması tedavi hızını ve iyileşme zamanını etkilemez.. Eugene Olegovich vurgulamaktadır. Bununla birlikte, ağrıyı hafifletir ve yutma işlemini kolaylaştırır. Angina için bağımsız bir tedavi olarak, bu tür yöntemler uygun değildir, tüm bu prosedürler, bir doktor tarafından reçete edilen bir antibiyotiğin alınmasına karşı daha iyi gerçekleştirilir.

Boğazınızı bir papatya ile temizleyebilir ve ürünü hazırlamak için adaçayı toplayabilirsiniz. Her durumda, doktora vurgu yapar, sıvının sıcaklık rejimine uymak önemlidir. Soğuk durulama kullanılmayacaktır, sıcak olanlar iltihaplanmaya zarar verebilir ve yoğunlaşabilir. Çalkalama için kaynatma veya infüzyonun optimum sıcaklığı 50 derecedir. Komarovsky bademciklerdeki titreşen hareketler lenfoid dokunun iyileşmesini yavaşlattığından, çok sık gargara yapmamalarını önermektedir, ancak her yemekten sonra çocuk yarar sağlayacaktır.

Ebeveynler sık ​​sık Evgenie Olegovich'ten, hidrojen peroksitli bir boğazdan bir anjina garnitür ile harmanlanmasının mümkün olup olmadığını soruyorlar. Komarovsky, bu etkili antiseptikin kendi içinde dışsaldan başka bir şekilde kullanılmaması gerektiğine inanır. Bu nedenle, bu gibi durulamalar uygun değildir. Ama "Miramistin" ya da bir furatsilina çözümü - lütfen.

Komarovsky yanı sıra durulama göre rezorpsiyon ( "Faringosept", "Septolete" ve diğerleri.) Için ilaçların çok sayıdaki isimler, ağrının azaltılması üzerinde sadece ihmal edilebilir bir etkiye sahip, ancak hiçbir durumda bir şekilde, boğaz ağrısı tedavisi için bağımsız ayrı bir yol olarak kabul edilemez Bu televizyon ve radyoda reklamlarda sunulmaktadır.

Çocuğu tedavi sırasında şiddetle beslemek için gerekli değildir.. Kendinizi yemeni isterse, yiyeceklerin boğaz ağrısını tahriş etmediğinden, çok sıcak, soğuk, baharatlı veya ekşi ve çok sıkı olmadığından emin olmalısınız. Komarovsky'ye göre ideal seçenek, patates püresi ve et suyu, haşlanmış yulaf lapası, haşlanmış yumuşak sebzeler.

İçme ılık olmalı (sıcak değil!) ve bol. Oda sıcaklığında gazsız maden suyu, çay, kuru meyvelerden gelen komposto, sıradan içme suyu, bir filtreden geçirilerek süzülür.

Angina'nın tedaviden daha kolay önlenmesi, diyor Evgeny Komarovsky. Bu tehlikeli bulaşıcı hastalıktan korunmanıza yardımcı olacak birkaç basit kuralı bilmenizi önerir:

 • Sokaktan döndükten sonra, çocuk ellerini her zaman sabun ve suyla yıkamalıdır. Özel bir antibakteriyel sabun kullanabilirsiniz, ancak normal bebek yapacak.
 • Çocuğunuzun soğuk tezgahlara, kayalara, bordürlere ve ıslak kumlara oturmasına izin vermeyin. Bu sürekli olarak anjina gelişmesi olasılığını arttıran hipotermiye yol açar.
 • Çocuğun her zaman mevsime göre giyildiğinden ve ayakkabılarının nemi atmadığından emin olun. Islak ayaklar da hipotermi için emin bir yoldur.
 • Evde boğaz ağrısı olan biri varsa, çocuk onunla temasa geçmemeli, 2 metreye kadar bir mesafeye yaklaşmalı, bir yemekten içmeli ya da yemek yemeli, bir oyuncakla oynamalıdır. Özellikle anne adayı annesinin doğumundan sonra, bağışıklığı azalmış anabilimde, annenin bebeği olduğunda mesafeyi korumak zordur. Eğer geçici olarak ailenin diğer üyelerine yardım ederse ve bebeği sütle beslerseniz daha iyi olur.
 • Bu mümkün değilse, anne bir gazlı bez maske takmalı, her temastan önce ellerinizi iyice yıkayın, öpüşmekten kaçının.
 • Sokakta bir çıkış yolu varsa ve orada soğuk ve nemli, bir yürüyüş yapmadan önce bebeğinizi biraz boyun masajı yapabilirsiniz, kan dolaşımını artıracak, gırtlağa kan akışını artıracak, boğaz ağrısı riskini azaltacaktır.
 • Çocuğunuzun boğaz ağrısı varsa veya böyle bir şüpheniz varsa, doktorun ofisinin önünde oturmakta olan diğer çocukların istem dışı bir enfeksiyon kaynağından kaçınmak için onu kliniğe götürmemelisiniz. Boğazın bulaşıcı olduğunu unutmayın. Çocuk doktorunun evi aramasını kullanmak daha iyidir.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde bezlerde irin nasıl temizlenir

Makalenin içeriğiBu koşulların evde tedavisi, çoğu durumda hastalığın şiddetli olmayan bir kursa sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Doğru antibiyotik uygulaması 4-7 gün içinde iyileşmeye yol açar (anjin formuna bağlı olarak).

Larenjit ve etkili antibiyotik tedavisi belirtileri

Larenjit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilen üst solunum yollarının yaygın bir hastalığıdır. Larenjit ile boğaz mukozası iltihaplanma sürecine girer.