Loading

Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
 • solunum sinsityal virüsü.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • hipotermi;
 • yorgunluk;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
 • önceki viral enfeksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık.

Çocuklarda anjin çeşitleri

 • birincil - bağımsız bir hastalık;
 • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • Nekrotizan.

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

 • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
 • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
 • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

 1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
 2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
 3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
 4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
 5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
 6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

 • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
 • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
 • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
 • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
 • yaygın kan ve idrar testi.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

 • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
 • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
 • koruma modu.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

 • akut otitis media;
 • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
 • paratonsillar veya faringeal apsesi;
 • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
 • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
 • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
 • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatoid artrit;
 • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • çocuğu temperleme;
 • binaların hijyenik bakımı;
 • süper soğutmaların bastırılması;
 • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
 • rasyonel beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

2 ve 3 yaşlarında bir çocukta angina nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Angina, çocuklarda yaygın bir hastalıktır, ancak bunu tanımak her zaman kolay değildir. Bu makale 2-3 yıllık bir çocukta anjina belirtilerini ayırt etmeyi ve farklı durumlarda nasıl davranacağınızı öğrenmenizi sağlayacaktır. Hastaneye gitmeli miyim yoksa evde tedavi görmeli miyim ve anjin için antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

2 ve 3 yaş çocuklarda angina özellikleri

Tonsillit veya angina (Latince "ango" - "sıkmak, sıkmak, ruh) boğazın lenfoid dokusunu (bademcikler) etkileyen inflamatuar bir hastalık olarak adlandırılır. Çocuklarda bademcikler virüslere veya bakterilere karşı ilk savunma hattı olduğu için kolaylıkla enfekte veya iltihaplı hale gelirler. Ergenlik döneminde işlevleri basitleştirilmiştir, bu nedenle yetişkinlikte bademcik iltihabı vakaları daha nadirdir.

Amigdala enfekte olduğunda, aşağıdaki süreçler gerçekleşir:

 • dokuların şişmesi;
 • pürülan mukoza eksüdasının izolasyonu;
 • Vücudun zehirlenmesi.

Tüm bunların, özellikle de çocukların benzer KBB hastalıklarına katlanma olasılığı daha yüksek olduğundan, bir kişinin durumu üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ek olarak, zehirlenme sıcaklığın artmasıyla birlikte görülür ve bu durum bebek için tehlikeli olabilir.

Sıradan angina altında palatine bademcik iltihabının, en çok etkilendikleri için ima edildiği ilginçtir. Lenfatik faringeal halkanın diğer kısımları etkilenirse, iltihaplı bademciğin adı, örneğin "lingual tonsilin anjina" veya "nazofaringeal tonsil" belirtilir.

Çocuklarda angina nedenleri, boğaz ağrısı mı?

Çocuklarda tonsillit, virüs veya bakterilerle enfeksiyondan kaynaklanır:

 • grip virüsü, parainfluenza;
 • adenovirüsler;
 • herpes simpleks virüsü vb.

Anjinaya neden olan bakteriler arasında en sık görülenler stafilokoklardır. Enfeksiyon genellikle vücudun bağışıklık savunması zayıfladığında ortaya çıkar. Daha sıklıkla bu, aşırı soğutulduğunda olur. Ayrıca, zayıf bağışıklığın nedeni, yetersiz beslenme veya sistemik hastalıklar (diyabet, lösemi, HIV, vb.) Olabilir.

Angina invulevrable mi? Tonsillit oldukça bulaşıcıdır ve enfekte bir çocuktan diğer çocuklara kolayca yayılır. Bu, kontamine havanın solunması, hasta kişiye dokunarak, tek bir tabak kullanarak gerçekleşebilir. Temel olarak, bademcik iltihabı anaokulları (okullar) yanı sıra evde aile üyeleri arasında küçük çocuklar arasında yayılır.

2-3 yıl içinde bir çocukta anjina belirtileri ve belirtileri

Öncelikle bademciklerin enfeksiyonu boğazda ağrıya, vücut ısısında artışa ve boyun bölgesinde lenf düğümlerinde artışa neden olur. 2-3 yaşında bir çocukta anjinin bir başka belirtisi de, ARVI'da olduğu gibi, durumun kötüleşmesidir: zayıf, halsiz, kaprisli hale gelir. Eğer bebek nasıl konuşulacağını bilmiyorsa, onu tam olarak neyin rahatsız ettiğini söyleyemez. Bu nedenle, hastalık döneminde anne babaların özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir.

Boğazdaki ağrı, bol tükürük salgısı ve yemeğin reddi gibi belirtilerle fark edilebilir. Yutulduğunda bebek ağlayabilir. Belki de sesin ve öksürüğün ses kısıklığı görünümü, bu farinksin mukoza zarının tahrişi ile ilişkilidir.

İlginç! Çocuklarda anginadaki sıcaklık genellikle düşük olmasına rağmen 38-39 ° C'ye yükselir.

Aynı zamanda çocuğun boğazına baktığınızda, bir veya iki tarafında genişletilmiş, kırmızı tonlu bademcikler göreceksiniz. Beyaz veya sarımsı bir kaplama oluşturabilirler, daha az sıklıkla - ülserler veya kesecikler. Bezlerin şişmesi nedeniyle, bir çocuğun nefes alması zorlaşır.

K 3 yaşın altındaki çocuklarda ek anjin belirtileri şunlardır:

 • Şah içinde baş ağrısı ve ağrı;
 • burun akıntısı (rinit);
 • boğazdan kötü koku;
 • karın ağrısı, kusma ve ishal (ciddi vakalarda).

Dikkat! Durum kötüleşirse, bir ambulans çağırın!

2-3 yıldaki çocuk genellikle boğazda bademcik iltihabı belirtilerinden yoksundur. Temel olarak grip veya soğuk algınlığına çok benzer ortak belirtiler vardır. Angina'yı diğer ARI ve ARVI ile karıştırmamak için mi? En ufak bir şüphede, bir terapiste danışmalısın. Hastalığın türünü ve şiddetinin derecesini belirlemek için gerekli testleri yapacaktır.

2 - 3 yaş arası bir çocukta angina: Nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısı kim tedavi eder: bir KBB veya bir terapist? Çoğu durumda, terapist yeterli bakım sağlayabilir. Kronik tonsillit tanısı konduğunda veya bir operasyonun yapılması gerektiğinde, KBB'ye giden yön, belirli endikasyonlar için verilir.

2-3 yıl içinde bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi şu gerekliliklerle gereklidir:

 • antiviral, antibakteriyel veya anti-fungal ajanlar (hastalığın nedenine bağlı olarak);
 • semptomatik ilaçlar (ağrı kesiciler, antipiretik ilaçlar);
 • gargara, inhalasyon ve diğer halk ilaçları;
 • Belirli bir rejimi sürdürün: Daha fazla dinlenin, bol su içirin, odadaki havayı nemlendirin ve havalandırın, soğuk içeceklerden kaçının.

Son nokta, ilaçların tedavisinden daha az önemli değildir. Doğru mod hastalıkla daha hızlı başa çıkmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Çocuğun hastaneye yatırımı ne zaman gereklidir? Eğer hastalığın yüksek bir şiddeti teşhis edilirse hastaneye gitmelisiniz: çok yüksek ateş, kusma veya ishal, şiddetli baş ağrısı, boğazın şişmesi, konvülsiyonlar. Hastane daha güçlü ilaçlarla tedavi edilecek ve olası komplikasyonları belirlemek için ek testler alacaktır.

Bu arada, çocuğunuzun sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, her durumda hastaneye yatmayı isteyebilirsiniz. Sonuçta, hastane her zaman doktorların yanındadır ve gerekirse kurtarmaya gelebilir.

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması halinde (yılda> 7 kez), tonsillektomi gereklidir - bademciklerin giderilmesi için bir işlem. Diğer durumlarda, çocuklarda bademcikler kaldırıldıktan sonra, bağışıklık önemli ölçüde azaldığı için ameliyat önerilmez.

Çocuklarda 2 ve 3 yaşında anjina için antiviral ilaçlar ve antibiyotikler

Hastalığa bir virüs bulaşırsa, virüse karşı vücudun savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla bir çocukta anjin durumunda antiviral ilaçlar kullanabilirsiniz. Bunlar Aflubin, Grippferon, Influcid, Imupret gibi ilaçlar. Tabii ki, çoğu durumda iyileşme 3-5 gün içinde ve onlar olmadan gerçekleştiği gibi, özel ilaçlar olmadan yapabilirsiniz.

Önemli! Anjin ile antiviral ilaçlar virüsü yok edemez! Özellikle bu antibiyotik için değil!

Bademcik iltihabı bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibiyotikler reçete edilmelidir. Elbette bunun viral mi yoksa bakteriyel bir hastalık mı olduğunu belirlemek zor veya neredeyse imkansızdır. Bu yüzden boğazın mikroflorasına yayma yapmalısın.

Eğer böyle bir analiz yapılmazsa, şu durumlarda bir antibiyotik reçete edilebilir:

 • Çocuğun durumunun kötüleşmesi ya da tedavinin arka planı üzerinde olumlu bir etki yoktur. Bu, vücudun kendisinin enfeksiyonla başa çıkmadığını gösterir;
 • ısıyı düşürmek mümkün değildir;
 • Bakteriyel hasarın net belirtileri vardır (doktora göre).

Antibiyotiksiz çocuklarda angina'yı tedavi edebilir miyim? Viral bir doğaya sahipse ve yukarıda listelenen ağırlaştırıcı faktörler yoksa mümkündür. Böyle durumlarda bir antibiyotik kullanmıyorsanız, yüksek bir komplikasyon riski vardır. Doktor bunu en iyi anlıyor, ona güven.

2-3 yılda anjina olan çocuklarda hangi antibiyotikler kullanılır? Tipik olarak, birinci hattın antibiyotiğine "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Augmentin" veya diğer penisilinler verilir. Birçok yaygın patojen bademcik iltihabına karşı aktiftir ve en az yan etkileri vardır.

2-3 yıl içinde bir çocukta anjina için diğer antibiyotikler, eğer bebek penisilin alerjisi varsa, geçerlidir.

Ayrıca, birkaç durumda başka bir ilaç da reçete edilebilir:

 • 2-3 gün boyunca amoksisilin gelişmemesi;
 • Bakteriyel kültür penisiline tepki vermeyen bir bakteri türü gösterdi. Ardından bu bakteri ile ilişkili olarak aktif bir antibiyotik seçin.

İkinci satırın hazırlanması olarak "Azitromisin", "Zitrotsin", "Sumamed", "Cephalexim", "Cefazolin" atayabilirsiniz. Çocuklar için antibiyotikler, ağırlıkla hesaplanan doğru bir dozda verilir.

Boğaz ağrısı belirtileri rahatlatmak için anlamına gelir: spreyler, tabletler, şuruplar

Çocuğun anjinadaki ateş tüm vücuda zararlı olabilir, bu yüzden indirilmelidir. 37-37.7 ° sıcaklıkta angina febrifugal olmadan tedavi edilebilir. Sıcaklığı 38 ° ve üzerine çıkarırken, parasetamol (Panadol, Efferalgan) veya ibuprofen (Ibufen, Bofen, vb.) Ile vurulması önerilir.

Çocuklar için antipiretikler, şurup ve rektal fitiller şeklinde salınır. İlaçları parasetamol ve ibuprofen ile kombine edebilirsiniz, yani bir kez Panadol verin ve birkaç saat sonra, sıcaklık yükselirse, Nurofen'i verin.

Tabii ki, eğer bebek 38 dereceye sahipse ve normal görünüyorsa, “neşeli”, o zaman belki ilacı vermek için acele etmemelidir, böylece bağışıklık bu nedenle enfeksiyonla savaşır. Fakat 39,5-40 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorlar ateşi çabucak düşürmek için enjekte edilecek, bu gibi bir işarette ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Dikkat et, Bu analgin ve asetilsalisilik asit çocuklara kontrendikedir!

Çocuklarda angina ne kadar sıcaklık yapar? Ateş 3-4 gün içinde geçer. Tüm bu zaman çocuğa antipiretik verebilirsin. Ateş 4 günden fazla kalırsa, doktora başvurmanızı öneririz.

Antipiretikler ayrıca analjezik bir etkiye sahiptir. 3 yaşın altındaki çocuklar için başka hangi boğaz ağrısı kullanılır? Lokal terapi için spreyler ve pastiller uygundur (tabloya bakınız).

Bir anjinada boğazını 2 yaşından küçük çocuklara mı işlemek? Boğazın durulanması için özel çözümler vardır: "Pharmaseptic", "Miramistin", "Chlorophyllipt". Son iki su ile 1: 2 oranında seyreltilmelidir. Ayrıca 2 tablet "Furatsilina" ve bir bardak ılık su da yapabilirsiniz.

Bademcik iltihabı için patentli ilaçlara ek olarak, halk tıbbı kullanılır: otlar (papatya, calendula, adaçayı, St. John's wort), propolis tentür, hidrojen peroksit kaynatma. Ve bezleri yağlamak için deniz topalak yağı alın.

Durulama, ısınma, kompresleme ve anjina ile inhalasyonlar

Anginada tuz ile durulayın, boğazınızı sakinleştirmenin en iyi yoludur. Acıyı hafifletmeye ek olarak, tuzlu su enfeksiyonu öldürmeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. 1 çay kaşığı al. tuz ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Ayrıca anjinda soda ile durulama yapabilirsiniz, tarifi aynıdır.

Bir yetişkin varlığında bir çocuğa boğaz ağrısı ile gargara. İşlemi kontrol etmelisiniz ki çocuk tuzlu su içmez.

Çocuk öksürükten rahatsız olursa, günde 2-3 kez buhar inhalasyonları yapmak mümkündür. Bunu yapmak için, ılık su ile herhangi bir kap kullanın. Çocuğun üzerine eğilmeli ve bir havlu ile örtülmelidir. Buharı 10 dakika boyunca soluyun. Böylece boğazda ve burunda mukus birikintileri çıkarılır. İşlemden sonra, nefes almak daha kolay hale gelir, boğazdan ve burun mukusdan gider.

Bademcik iltihabı için diğer halk ilaçları vardır:

 1. Basil. 200 ml suya birkaç fesleğen yaprağı ekleyip 10 dakika kaynatın. Sonra süzün, suya bir kaşık bal ve limon suyu ekleyin. Bu çare çocuğa günde 2-3 kez içelim. Fesleğen, anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir. Sadece bademcik iltihabını daha çabuk iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda analjezik olarak da işlev görür.
 2. Tarçın ve zerdeçal. Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile başka bir baharat. 1 çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz. ılık suda veya çayda ve zerdeçal ile boğazın yıkanması için bir çözüm (aynı zamanda bir bardak suya 1 çay kaşığı) yapın.
 3. Nane kaynatma. Nane enfeksiyonu ile mücadele eder ve ayrıca boğazdaki mukoza zarının tahrişini yatıştırır. Bir kaynatma yapmak için 1 çorba kaşığı rulo. 200 ml kaynar su içinde nane ve birkaç dakika kaynatın. Strain, bal ekle.

Catarrhal sinüs ile boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ve iyileşmeyi hızlandıran kompresler yapabilirsiniz. Örneğin, halk tıbbı balla yağlanmış bir lahana yaprağı (daha önce kaynamış suda yıkanmış) kullanır. Selofan ve ılık bir eşarp ile zirveye yerleşti. 30 dakika bekletin.

Önemli! 3 yaşın altındaki çocuklar için alkol sıkışması kontrendikedir!

Boğaz ağrısı sonuçları ve komplikasyonları

Boğaz ağrısı için tehlikeli nedir?

 1. Çoğu zaman orta kulak, akut rinit veya sinüzitin orta kulak iltihabı şeklinde bir komplikasyon vardır. Kompleksteki bazı hastalıklar daha hoş olmayan semptomlar getirir ve tedavi etmek daha zordur.
 2. Bademciklerin ödemi, özellikle çocuklarda lenfoid dokunun daha büyük bir boyuta sahip olduğu, larenksin kısmi veya tam örtüşmesini provoke edebilir. Ani solunum durmasıyla tehdit ediyor.
 3. Uygun kontrol olmadan pürülan süreçler komşu organlara yayılarak bir apse (fıtık bademcik iltihabı) neden olabilir. Belki de meninkslere yayılır (menenjit).
 4. hem-hemolitik grup Bir streptokok, romatizmal ateş ve post-streptokokal glomerülonefrit gibi tehlikeli bir duruma neden olabilir.

Son komplikasyonlar oldukça nadirdir, ancak ebeveynlerin hala uyanık olmaları ve endişe verici semptomlarla bebeğe dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bir doktor tarafından reçete edildiği takdirde, bir antibiyotik tanıtımı ile çekmeyin.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Anjina ve diğer enfeksiyonlarla enfeksiyonu önlemek için çeşitli kurallar vardır:

 1. Çocuk sokakta geldikten sonra ellerini yıkamalıdır.
 2. Ailenizden biri hastalanırsa, bebeği hastadan uzak tutun, onlar için bir tabak, havlu gibi şeyler kullanmayın.
 3. Hipotermiden kaçının. Bunu yapmak için çocuğunuzu havaya kaldırmalı ve ona çok soğuk su vermemelisiniz. Bademcik iltihabı eğilimli olanlar, dondurma yemek için tavsiye edilir.
 4. Vitaminler ve sağlıklı gıda ile bağışıklığı güçlendirin. Bir çocukta sık görülen anjina, zayıf vücut koruması ile ilişkili olabilir.
 5. Evin temizliğine dikkat edin, çocuğun odasını havalandırın, böylece toz ve bakteri birikmez.

2 yaşında bir çocukta Angina tedavi nasıl

2-3 yaşlarındaki küçük çocuklar sıklıkla soğuk algınlığı hastalığına yakalanırlar. Anaokulunda hasta çocuklarla iletişim kurmak, düşük düzeyde bir bağışıklık ve bilerek kendi sağlığına dikkat çekememek, çocukların kış, ilkbahar ve sonbaharda solunum hastalıklarını kolayca yakalayabilmelerine katkıda bulunur.

Aslında basit bir soğuk, ilk bakışta göründüğünden daha fazla tehlike arz eder. Uygun tedavi eksikliği ve yatak istirahatinin reddi komplikasyonlarla doludur. Solunum yolu hastalıklarının en sık görülen komplikasyonu anjinadır, veya - tıp dilinde - tonsillittir.

Çocuklar neden boğaz ağrısı geçirir?

Tonsillit (tonsilla - tonsil kelimesinden) veya angina bademciklerin enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalığıdır. Kural olarak, solunum yolu enfeksiyonu vücudun savunmasını zayıflattığı zaman harekete geçmeye başlar.

Azaltılmış bağışıklık, bir çocuğun diğer çocuklarla iletişiminin sonucu olabilir. Erken yaşlarda, kirli bir oyuncağı kemiremeyeceğinizi ya da zaten hasta bir yoldaş ile bir bardaktan içmemelisiniz. Böyle ayrılık sözleri ebeveynler tarafından verilir ve onları da takip etmek zorundadırlar.

Çocuğun toplam kontrol bölgesini terk ettiği anaokulunda veya oyun alanındayken, temas eden çocuklar arasında bir enfeksiyon değişimi söz konusudur.

Grip ışığı formu ya da sadece burun tıkanıklığı ebeveynleri uyaramaz. Patolojik durumun bağımsız olarak geçeceği umudu ve bazılarının, vücuda enfeksiyöz bir ajana karşı kendi mücadelesini vermek için gerekli olan popüler görüşü, anjina gibi komplikasyonlara neden olur.

Bazı durumlarda, virüs enfeksiyonunun ciddi bir hipotermiden sonra veya kronik yorgunluk döneminde harekete geçmesi mümkündür.

Bu gibi durumlar bağışıklık seviyesinde keskin bir düşüşe katkıda bulunur ve bademciklerde iltihaplanma süreci vardır.

Soru şu ki, bu durumda, bulaşıcı ajan nerede alınır? Koruyucu kuvvetler tarafından bastırılmış uzun bir süre vücutta olabilir. Uygun koşullar mevcudiyetinde, virüs aktif aşamaya geçer ve çocuğun karşılık gelen semptomları vardır.

Çocuklarda hangi tür anjina tıbbi uygulamada bulunur?

Angina çocuklarda 2-3 yaşında çeşitli şekillerde ortaya çıkar:

 • Mavi dil
 • lakün
 • foliküler
 • Uçuk.

Benzer şekilde, hastalık ortaya çıkabilir birincil, veya ikincil türler.

 1. Birincil anjina bağımsız bir süreç olarak ortaya çıkar ve faringeal mukozanın dokularının lezyonlarına ve zehirlenmelere neden olur.
 2. İkincil bademcik iltihabıbazı akut enfeksiyöz hastalıklara (difteri, kızıl ötesi veya mononükleoz) eşlik eder.

Çocuklarda catarrhal sinüsün özellikleri

Semptomlar aniden ortaya çıkar ve kuvvetle belirgindir.

Semptomlarda kademeli artış:

 • Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı
 • Yutulduğunda boğazda hafif ağrı
 • Düşük sıcaklıktan 39 dereceye kadar vücut ısısında artış
 • Hastalığın tüm süresi boyunca çocuk vücudun genel bir zayıflığı, kas ve eklemlerde ağrı hisseder.

Objektif muayene, palatine kemerin boyutunda, kızarıklığında ve şişmesinde bademcikler görmenizi sağlar.

Kataral anjina formunun bir özelliği, inflamasyon semptomlarının bademcikler ve orofarenksin mukoza zarı ile sınırlı olmasıdır.

Catarrhal anjin bazen normal vücut sıcaklığında meydana gelir, ancak bu hastalığı daha az tehlikeli hale getirmez.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı özellikleri

 • Vücut sıcaklığı 38 santigrat derece üzerinde
 • Oral kavitede kuruyana kadar öksürük eklenir.
 • Artan zayıflık hissi, zehirlenme belirtilerinin varlığı
 • İshal, kusma, iştahsızlık
 • Dinlenme sırasında kalp hızında bir artış olabilir
 • Artan bölgesel lenf düğümleri
 • Bir millet tohumu büyüklüğünde, bademciklerde foliküllerin oluşumu, mukoz membranın yüzeyinin üzerinde yükselir ve gri-sarı bir renge sahiptir.

Foliküler bademcik iltihabının kolayca teşhis edilebileceği, belirgin semptomlarla yönlendirildiği düşünülmektedir. Ancak kesin tanı koymak için dikkatli olunmalıdır. Foliküler anjinin semptomları, bir uzmanın bilinçsiz hatalarının nedeni olarak hizmet edebilen mononükleozunkilere benzerdir.

Çocuklarda lacunar angina özellikleri

 • Yutma hareketine eşlik eden ifade edilen ağrı
 • Bölgesel lenf düğümlerinin artışı, ağrı ve sıkışması
 • Baş ağrısı, titreme, ateş
 • Yüksek vücut sıcaklığı (yaklaşık 38-39 derece)
 • Kan testlerinde yüksek düzeyde lökositoz ve ESR bulunur.

Lacunar tipi anjin, kriptin irinle doldurulması ile karakterizedir. Yavaş yavaş pürülan içerik bademciklerin yüzeyinde ortaya çıkar ve geniş alanları ele geçirir.

Ağız boşluğunu incelerken, açıkça görülebilir, hiperemik bademcikler üzerinde püy izleri görülmektedir.

Bir çocuğun vücudu için, anjinin semptomlarına neden olan bir enfeksiyonla savaşmak için yeterince zor. Gerekli tedaviyi geciktirirse, küçük bir hasta yuturken, kulak, baş ağrısı ve karın rahatsızlığı, halsizlik, bulantı ve kusma, konvülsiyonlar ve hatta konjunktivit verilen ağrıya sahip olabilir.

Bazı durumlarda, lacunar anjin yanlış bir krup belirtileri görünümüne neden olur:

 • Cildin siyanoz
 • Şişmiş bademcikler hava yollarını tıkadığı için bebeğin boğulmaya başlaması gerçeğine kadar hava eksikliği.

Bu tür rahatsızlık belirtilerinin varlığı, bulaşıcı bir hastanede acil yatışa gereksinim olduğunu göstermektedir. Yukarıdaki belirtiler çocuğun hayatı için tehlikeli olabilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı özellikleri

Herpes boğazına herpes virüsü neden olur. Bu tip hastalık, küçük çocuklarda oldukça yaygındır ve sıcaklıkta ani bir artışla başlar.

Bademciklerin mukus yüzeyinde küçük kırmızı papüller (vesiküller) görülür. Bir süre sonra papüller açılır ve ülserlere dönüşür.

Palpasyondaki bölgesel lenf düğümleri ağrılı ve büyümüştür. Bir çocuğu yuturken, acıdan rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Bazen sindirim bozukluğu belirtileri, semptom buketine katılır. Bir bebek iştah, mide bulantısı, kusma ve ishal ataklarının kaybından muzdarip olabilir.

Bu tür anjin, antiviral ilaçlar, antipiretik ve antihistaminikler ile tedavi edilir.

Gelişim mekanizması ve hastalığın seyri

Çocuk vücuduna anjina patojenlerinin girmesi, mukozadan geçer. Dış etkilere karşı daha savunmasızdır ve enfeksiyöz ajan yüzey tabakasından doğrudan bademciklere enjekte edilir.

Anjina ani bir başlangıç ​​geçirir, ardından semptomlarda hızlı bir artış olur. Birkaç gün sonra klinik belirtilerin şiddeti azalır, hastalık olduğu gibi iyileşir.

Koşulların uygun bir şekilde bir araya gelmesi ve zamanında teşhis ve tedavi olması durumunda, bebek bir hafta içinde iyileşir.

Ne yazık ki, hastalık şiddetli biçimde ilerleyebilir ve uzun bir karaktere sahip olabilir.

Etkisiz folk yöntemlerinin tercih edilmesi veya çocuklarda yeterli tedavi ihtiyacının göz ardı edilmesi, komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Çocuklarda anjina teşhisi

Tanı, araştırma, inceleme, objektif inceleme ve laboratuvar çalışmalarının sonuçlarına göre yapılır.

Tanıyı, benzer semptomları olan tüm hastalıklar hariç tutulmak suretiyle gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Tedavinin prensipleri

2-3 yaşında küçük bir çocuk tamamen ebeveynlere bağımlıdır. O hala ne ve nasıl acıttığını açıklayamaz, ama genellikle ağlar ve zayıf sağlık nedeniyle kaprisli olur.

Şımarık bir karakter veya mantıksız kaprisler için bebeğin durumunu yazmak gerekli değildir. Küçük bir kişinin ağzının kapsamlı bir muayenesini yapın ya da bir bölge çocuk doktorundan yardım alın.

Bu durumda, kendi kendine ilaç kabul edilemez. Bazı ebeveynler, çocuklara ve akrabalarına tavsiyede bulunmayı tercih ederler.

Oldukça büyük oranda anne ve babaların antibiyotiklere karşı mantıksız önyargıları vardır. Kendileri, bir bebeğin randevusunu keyfi olarak ayarlamalarına izin verir, bebeği “zarar” eden ilaçlardan çıkarırlar. Aslında, problem için bu yaklaşım işe yaramıyorsa, o zaman çocuğunuzun sağlığı için tehlikeli olabilir.

Bir doktordan yardım almaya ne kadar çabuk başvurursanız ve tüm tavsiyelerini uygulamaya başlarsanız, daha başarılı bir şekilde tedavi ve rehabilitasyon süreci devam eder.

İlaç tedavisi hakkında daha fazla bilgi

Antiviral etkisi olan ilaçlar ve geniş spektrumlu antibiyotikler, tabletler veya spreyler şeklinde reçete edilebilir.

Spreyler ve tabletler bireysel avantajlara sahiptir, bu nedenle sadece bunlardan birini kullanmayın. Tabletler vücudun genel durumunun arka planına karşı hareket ederler, kan akışından ve diğer vücut dokularından virüsleri ve bakterileri yok ederler.

Spreyler, ilaç püskürtülürken doğrudan iltihap odağı haline geldiği zaman yerel bir etkiye sahiptir. Bademciklerin arıtılmasından sonra, işlem sonrası yemek ya da içmek için tavsiye edilmez.

Tedavi planı multivitaminlerin bir yolunu içermelidir, ancak doktor tavsiyesi üzerine ayrı bir C vitamini, A, P ve B vitamini alımı mümkündür.

Bağışıklığın restorasyon sürecine girmesi şiddetle tavsiye edilir. Ancak uygun bir immün sistemi uyarıcı bir uzman tarafından atanmalıdır.

Anjina lokal tedavisi, spreylerin kullanımıyla sınırlı değildir. Bitkisel şifalı bitkilerin veya özel çözümlerin durulanması da çocuğun durumunu kolaylaştırır ve iltihaplı fenomenin ortadan kaldırılması sürecini hızlandırır.

Yatak istirahatine uyum, hızlı bir şekilde iyileşme ve komplikasyonların önlenmesi için bir ön koşuldur.

Belki de 2-3 yaşında bir çocuk tüm gün yatakta yatmak istemez, özellikle daha iyi hissediyorsa. Ona bunun gerekli olduğunu açıklamak önemlidir.

Çocuğun hastalığı bacaklarında taşımasına izin verilirse, iyileşme süreci önemli ölçüde gecikebilir. Ek olarak, durumun bozulması ve komplikasyon belirtilerinin eklenmesi meydana gelebilir.

Hastalığın süresi ve tedavi süreci anjinin tipine bağlıdır. Catarrhal formu on gün içinde tamamen iyileşir. Foliküler ve lacunar boğaz ağrısı, sağlığın yeniden sağlanması için en az üç hafta gerektirir.

Geçersiz ebeveyn eylemi

Hiçbir durumda mümkün değil:

 • Boyundaki kompresleri ısıtıyor. Soğuk kompresler de önerilmez, ancak sıcak olanlar özellikle tehlikelidir. Isıya maruz kalmadan bademcik bölgesinde ödem, hava yollarının kapanmasına neden olabilir.
 • Çocuğu beslemeye zorla. Belki de yutulduğunda veya iştahı yokken akut acı çekiyor. Çocuk yemeklerinin orijinal tasarımıyla ilgilenmeye çalışabilir veya yumuşakça ikna edebilir, ancak yapamazsınız.
 • Bademcikleri çeşitli antibakteriyel solüsyonlarla (örneğin Lugol çözeltisi) yağlayın. Çok uzun zaman önce, bu tür eylemler aktif bir şekilde uygulanmıştı, ancak şu anda uzmanlar, mekanik etkinin mukoza zarına ve bakterilere kolayca zarar verebileceği sonucuna vardılar.

Çocuklarda anjinin olası komplikasyonları

Çoğu zaman, çeşitli nedenlerden kaynaklanan komplikasyonlar ortaya çıkar.:

 • Uygun tedavi eksikliği
 • Tedavi anjina semptomları kötüleştikten sonra başladı
 • Doktor tavsiyelerine uyulmaması
 • Yetkisiz tedavi planı düzeltmesi

Nedenlerin listesi oldukça uzun olabilir, ancak listelenen seçenekler uygulamada daha sık karşılaşılır.

 • Sürecin kronizasyonu. Kronik bademcik iltihabı tedaviye ya da çocuğun tam iyileşmesine kadar tedavinin sistematik olarak kesilmesinin bir sonucudur. Kronik aşamaya geçişten sonra, anjina sıklıkla tekrar eder.

Kronik bir hastalık tipinin tedavisi çok daha fazla zaman ve çaba gerektirir, bu nedenle akut bir durum sırasında tam bir tedavi sürecine girmelisiniz.

 • Romatizmal artrit, kronik tonsillitin bir arka planında ortaya çıkar. Çocukluktaki eklemlerin yenilmesi, sakatlığa neden olabilir, bu nedenle hastalığın tedavisine çok dikkat etmeli ve mümkün olduğunca erken ortadan kaldırmalısınız.
 • Bademciklerin takviyesi, bağışıklık sistemi depresif bir durumda olduğunda veya HIV enfeksiyonu öyküsü varsa mümkündür. Bu durum, organların ve organ sistemlerinin ek muayenesinin yapılmasının gerekli olduğuna işaret etmektedir.
 • Lakullerin pürülan içeriklerinin bademciklerin kalınlığına dönüşmesi durumunda flegmon ve apseler oluşabilir. Bademcillitin flegmon'a transformasyonu veya transformasyonu maksillofasiyal cerrahi bölümünde acil yatış gerektirmektedir. Çocuğun durumu önemli ölçüde kötüleşebilir, ancak gerekli yardımı kısa sürede sağlarken, yaşamı tehdit etmemelidir.

Komplikasyonlar çocuğun sağlığı ve sağlığı için potansiyel bir tehlike taşır, ancak panik yapmayın. Profesyonel doktorlardan yardım almalı ve tavsiyelerini tam olarak yerine getirmeli ve gerekli şartları yerine getirmeli, böylece çocuğunuzun sağlığı mümkün olan en kısa sürede geri yüklenmelidir.

Çocuklarda tonsillit profilaksisi

Önleyici tedbirler oldukça basittir:

 • Hasta çocuklarla fiziksel temasın dışlanması ve oyuncaklarının kullanılmasının yasaklanması.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı ile bağışıklığı destekleyin, ilkbahar ve sonbaharda egzersiz yapın ve vitamin terapisi kurslarından geçin.
 • Evde hazırlanan sağlıklı beslenmeyi ve mümkün olduğu kadar çok sebze ve meyveyi diyetle birlikte içeren menüye uygunluk.

Bir çocukta angina 2 yıl: nasıl tedavi edilir?

Çocuğun boğaz ağrısına başladığı zaman birçok ebeveyn anjinadan bahseder. Bununla birlikte, angina angina farklıdır. Kızarmış boğaz her zaman doktorlar tarafından teşhis edilmez, bu hastalık nasıldır, çocuk ARI veya ARVI tanısı konur ve tam olarak viral bir enfeksiyon olarak tedavi edilir. Bu arada, gerçek anjina ile, durumundan çok daha karmaşıktır, belirtilerinden başlayarak tedavi yöntemleriyle sona ermektedir.

Tabii ki, bu hastalıkla hiç karşılaşmamak daha iyidir. Fakat eğer bebeğiniz anjina hastasıysa, onu soğuk algınlığıyla nasıl ayırt edeceğinizi ve 2 yaşında bir çocuğun annesini nasıl tedavi edeceğini bilmek daha iyidir. Bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Angina nedir

Tıbbi uygulamada, anjin bademcik iltihabı ve akut bademcik iltihabı gelişmesi olarak anlaşılır. Bademcikler çocuğun boğazının lateral ve posterior bölgelerinde mukoza dokusu birikimidir, bu da vücuda giren enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu da iddia edilebilir.

Virüsün vücuduna girerse, solunum organlarından geçmesine izin vermeyen bademciklere yerleşir ve iltihaplanmaya neden olur. Bu bağlamda, yutulduğunda şişebilir, şişebilir, boyutlarını artırabilir, boğaz ağrısı, kızarıklık, acı verici hissi olabilir.

Bu anı özlüyor ve boğazın viral enfeksiyonu için tedaviye başlamıyorsanız, hastalık bakteriyel bir şekle dönüşüyor ve bademciklerde bakteriyel enfeksiyon gelişmeye başlıyor. Ve bu tür bir hastalık zaten tedaviye farklı bir yaklaşım gerektiriyor.

Tüm vakaların% 15'inde bademcik iltihabının gelişiminin, viral periyodu atlayarak doğrudan bakteriyel forma girebileceği doğrudur.

Her halükarda, bir çocukta anjina tedavisine başlamadan önce, hastalığın nedenlerini ve enfeksiyonun nedensel etkeni bulmak gerekir. Aksi halde, tedavi verimsiz olacak ve çeşitli komplikasyonları beraberinde getirecektir.

Çocuklarda anjin nedenleri

Angina ya da bademcik iltihabı, viral ya da bakteriyel doğanın bir enfeksiyonundan kaynaklanır; bunun yayılması, sağlıklı bir çocukta hasta bir çocuktan hava yoluyla alınan damlacıklar tarafından gerçekleştirilir.

Bir süredir hasta bebekle temas halinde kalmak yeterli, böylece enfeksiyon sağlıklı çocukların bedenine giriyor. Bu nedenle, anaokullarında çocuklarda, özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi varsa, bulaşıcı hastalıklar görülür.

Enfeksiyonun iletilmesi hapşırma, öksürük ve iletişim yoluyla gerçekleştirilebilir. Ek olarak, bakteriler ve virüsler, hasta insanlardan öpücüklerin yanı sıra enfekte kişinin yemeklerinin genel kullanımı yoluyla sağlıklı bir çocuğun vücuduna girer.

Eğer ailenizde anjina olan bir kişi varsa, yedikleri tabakları genel olarak ayrı tutup, ailenin geri kalanından keyif alınız.

Soğuk algınlığı ve viral hastalıklar dizisinde hastalık olarak Angina ayrı bir yer alır. yanlışlıkla böyle "rinit", "boğaz ağrısı" ve diğer seti ve boğaz ağrısı gibi farklı tanı bir dizi, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gelir Kural olarak.

Bazen bir bakteri enfeksiyonu bademcik iltihabının başlangıcını tetikleyebilir, hastalığın neden olan ajanı genellikle streptokok enfeksiyonu olur.

tedavi edilmediği veya yanlış çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı, böyle kızıl otitis media, romatizmal ateş, ve diğerleri gibi çeşitli komplikasyonlara, olası riskleri tedavi edin. Neyse ki, bakteriyel boğaz ağrısı 2 yaşından küçük çocuklar daha sık ARI ve ASE şeklinde olduğunu çok nadirdir.

Bir çocukta angina nasıl tanımlanır?

Ortaya çıktığında, çocuklarda boğaz ağrısı viral ve bakteriyel olabilir.

Viral boğaz ağrısı ile Çocuk boğaz ağrısı, yutma güçlüğü yakınır. Muayenede, gevşek bademcikler, boğazın mukoza zarının kırmızı bir gölgesini bulabilirsiniz.

Bebek yavaş yavaş sıcaklığı 38 ila 39 derece artırıyor. Burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı, buruntan temiz veya bulutlu ışıklı bir mukus akıntısı vardır.

Bu semptomların arka planı karşısında, çocuğun baş ağrısı, halsizlik, genel halsizlik olabilir. Sıcaklığın artmasıyla birlikte, tek seferlik kusma, iştah kaybı mümkündür.

Çocuğun 38 derecenin altındaki sıcaklığı düşürmek için tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıkta enfeksiyona karşı antikorlar vücutta üretilmeye başlar.

38.6 ve üstü derecelerde, çocuklara panadol, ibuprofen ve diğer antipiretikler verebilirsiniz. Bu ilaçların viral enfeksiyon ile etkinliği yüksektir ve sıcaklığı 4-6 saatte düşürmeyi mümkün kılar.
Hastalığın nedeni - bakteriyel enfeksiyon, Böyle boğaz ağrısı belirtileri biraz farklı görünüyor.

Çocuk, yutkunma sırasında boğaz ağrısı ve ağrıdan da şikayet edebilir. Bu nedenle yemek yemeyi reddedebiliriz. Çocuk azalır veya iştah tamamen kaybolur.

Vücut ısısı yüksek vücut ısısı, kusma, ishal ve vücudun diğer zehirlenme belirtilerine karşı, 39-40 dereceye kadar yükselir.

Çocuk halsiz, zayıf, uykulu olur. Başı ağrıyor, fotofobi gözleniyor.

Bakteriyel boğaz ağrısının ana özelliği, soğuk algınlığı olmamasıdır. Burun tıkanıklığı, hastalığın başlangıcından 1-3 gün sonra ortaya çıkabilir, muhtemelen burundan ayrılan, sarımsı veya yeşilimsi renkte viskoz bir nane. Ancak hastalığın ilk günlerinde rinit yoktur.

Bademcikler üzerindeki boğazda, tek veya çoklu püstüller görülür. Bakteriyel enfeksiyon için antipiretiklerin kullanımı etkisizdir. Sıcaklık maksimum bir saat kadar düşecek ve kritik seviyelere yükselecektir. Bakteriyel boğaz ağrısı ile antibakteriyel tedaviye başlanmalıdır.

Çocuklarda anjina teşhisi

Çocukta angina tanısı koymak için evde bir doktor çağırmanız gerekir. Doktor çocuğu muayene edecek, vücut ısısını kontrol edecek, semptomları değerlendirecektir. Genellikle deneyimli bir hekim, hastalıktan ne tür bir enfeksiyona yol açtığını veya hangi formda (viral veya bakteriyel) anjin bulunduğunu görsel olarak belirleyebilir.

Daha doğru bir teşhis için, dış muayenede doktorun şüpheleri varsa, test yapmak için bebeği size gönderebilir.

Genel veya ayrıntılı bir kan testi, kandaki lökosit sayısının, eritrosit sedimantasyonunun ve diğer göstergelerin oranının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Streptokok testinin yapılması, sadece bakteriyel boğaz ağrısının teşhisine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda olası enfeksiyöz mononükleoz gibi komplikasyonları da önleyecektir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Daha önce de belirtildiği gibi, farklı anjina tipleri farklı şekilde tedavi edilir.

Viral ağrılı boğazları tedavi etmek için, bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etme yöntemleri veya tam tersi yoktur. Bu kurallara uymuyorsanız, tedavi etkisiz kalacaktır ve komplikasyon riski artacaktır.

Viral boğaz ağrısı (veya bademcik iltihabı ile viral enfeksiyon) tedavisi

Angina viral doğanın tedavisi, vücuttaki virüslerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla çocuk Gryprinosin veya Novirin gibi antiviral ilaçlar reçete edilir.

Boğaz, enfeksiyonu temizleyen özel aerosollerle tedavi edilmelidir. Bol miktarda içecek göstererek, burun mukozasını Aquamaris, Nosoli veya sıradan bir fizyolojik solüsyon ile yıkayın. Ayrıca, çocuk reçete vitaminler, immunostimulants.

Bir çocuğun boğaz ağrısı ve sümük ağrısı varsa, viral bir hastalık ile uğraşıyoruz, çünkü antibiyotik almaya gerek yoktur.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ajanlar kullanılmasına izin verilir, ancak sıcaklığı 38.6 derecenin altına düşürmek tavsiye edilmez. Bu sıcaklıkta, bağışıklık sistemi vücutta aktifleşmeye başlar, enfeksiyonla mücadele eden antikorların gelişimi başlar.

Çocuğunuza uygun bir "seçim" yapmazsanız, enfeksiyon tekrarlanan kendi kendine enfeksiyonu ve komplikasyonların gelişimini provoke ederek vücutta yeterince uzun süre için yanmaya devam edecektir.

Bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi

Çocuklarda bakteriyel anjinada, tedavi, hastalığa neden olan bakterileri yok etmeyi amaçlamalıdır. Bunu yapmak için, sadece streptokok testinin sonucuna ihtiyacınız var. Esas alındığında, doktor hangi antibiyotiklerin hastalığa neden olan bakterilere duyarlı olduğunu belirleyecektir.

Antibakteriyel enfeksiyonların tedavisi antibakteriyel ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. 2 yaşlarındaki çocuklar için bir süspansiyon şeklinde taburcu edilirler.

Antibiyotik tedavisinin seyri 3 ila 7 gündür ve anjinin formuna ve karmaşıklığına bağlıdır. Antibakteriyel ilaçları alırken, çocuğun bağırsaklarının mikroflorasını rahatsız etmemek için paralel probiyotik uygulaması gereklidir. 24 saatlik antibiyotik tedavisinden sonra belirgin düzelme gözlenir, sıcaklık, kural olarak 2-3 gün tedaviye düşer.

2 yaşındaki bir çocuğun anjina tedavisinin karmaşıklığı, onu gargara yapmak zor olmasıdır. Bu nedenle, bademcikler 3-4 saatte bir antiseptik solüsyon ile tedavi edilmelidir.

Yüksek ateş antipiretikler tarafından azaltılır. Parasetamol ve türevleri dozunun ayarlanması gerekir için, çocuklar için ve sıcaklığın azaltılması değil durumunda yetişkinler için örneğin asetik sarar, ahududu, kireç, kuşburnu içme decoctions olarak alım antipiretikler halk ile değişmelidir.

Çocuğun (veya bir yetişkinin) boğaz ağrısı varsa, ancak burun kuru kalırsa, o zaman gerçek bir bakteriyel boğaz ağrısı ile uğraşıyoruz ve bu durumda mümkün olan en kısa zamanda bir doktor çağırmak gerekir. Boğaz ağrısını sadece antibakteriyel ajanlarla tedavi etmeniz gerekir, ancak çocuğunuzun her durumda ne tür yardımların yapılacağını sadece belirtebilirsiniz.

antibakteriyel bademcik çocukların tedavisinde de organizma enfeksiyon toksisite ve atılımını azaltmak için ılık içme (et suları, meyve içecekler, meyve içecekleri, gazsız maden suyu) bol gerekir. Ayrıca vitaminleri (taze meyve ve sebzeler dahil), immünostimülanları ve diğer bakım terapilerini de alabilirsiniz.

Çocuklarda anjina komplikasyonları

Anjina komplikasyonları, hastalık sırasında vücudun dehidratasyonu ve diğer organ ve sistemlerin virüsünün yenmesiyle ilişkili olabilir. Örneğin, anjin, KBB organlarına (otitis, sinüzit, sinüzit, bronşit, vb.) Komplikasyonlar verir.

Yüksek ateş ve enfeksiyonun doğal yollarla ortadan kaldırılması böbreklerde (streptokokal glomerülonefrit), kalp ve kan damarlarında (romatizmal ateş) komplikasyonlara neden olabilir. Bezlerin şişmesi çocukta uyku bozukluklarına ve iltihaplı bademciklerle ilişkili diğer sorunlara neden olan nefes darlığına neden olabilir.

Reklam genellikle boğaz ağrısı tabletlerinin tedavisi için sunuyor. Doktorlar bunu yapmayı yasaklamaktadır, çünkü ağız boşluğunda emilim amaçlı tüm ilaçlar anjinin yardımcı tedavisi için (ve bu tür ilaçlara yönelik talimatlarda belirtilmiştir) amaçlanmıştır. Ve ana tedavi yöntemi antibiyotik kullanımıdır.

Sonuçlandırmak yerine

Çocukta anjinin tedavisi ne kadar basit olursa olsun, 2 yaşındadır, hastalığı önlemeye çalışmak daha iyidir. Bu, genç bir çocuktan güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşumuyla mümkündür.

Günlük temiz hava, aktif bir yaşam tarzı, odada havanın nemlendirilmesi, rejime bağlılık ve doğru beslenme, sağlıklı bir bebeğin vazgeçilmez özellikleridir. Ayrıca, ebeveynlerin önleyici tedbirleri takip etmeleri ve sevdikleri için tehlikeli bir enfeksiyon kaynağı haline gelmemeleri önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi ettim

Arkadaşlar, iyi günler! Bugünkü yazı evde kronik bademcik iltihabı tedavisine adanmıştır. Arkhangelsk'ten Olga, bu hastalığı tedavi etme deneyimini paylaştı.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.