Loading

Erken gebelikte Angina

Soğuk algınlığı döneminde solunum yolu enfeksiyonlarının sayısı artar. Hamilelik sırasında angina tedavisi, birçok ilaç, özellikle de antibiyotiklerin kontrendikedir. Gelecekte anneler, tedavi sürecine büyük bir rol yatak istirahati, bol içme ve halk ilaçları kullanımı ile oynanır.

Rahatsızlık belirtileri ortaya çıktığında, tıbbi yardım almanız gerekir. Yüksek ateş, enfeksiyon, zehirlenme, gebelik döneminde çok tehlikelidir, bu nedenle herhangi bir şekilde kendi kendine ilaç vermemelisiniz.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina, palatine bademciklerin (bademciklerin) etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Stroptokoklar vakaların yaklaşık% 90'ından sorumludur.

Anjina birkaç ana türü vardır:

 • Mavi dilHastalığın en kolay varyantıdır. Sıcaklık subfebril'e yükselir, amigdala kırmızıya döner ve biraz şişer. Lokal anti-enflamatuar ve antiseptik ajanların kullanılması etkilidir.
 • foliküler- bademciklerin beyazımsı-sarımsı oluşumlar göründüğü bir form, sıcaklık 38 ° C ve üzerine yükselir.
 • lakün- Boğaz ağrısı, sıcaklıkta keskin bir artış ile başlar. Bademcikler üzerinde - sarımsı beyaz filmler. Salivasyon yükselir, bazen kusmayı kışkırtır.
 • uçuk gibi- farinksin arka duvarı, bademciklerin, gökyüzünün ülserasyona eğilimli döküntülerle kaplı olduğu bir form. Sıcaklık yüksektir, sıklıkla karın bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma atakları vardır.

Erken tedavi

Erken gebelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi, yatak ve içme rejimi, halk ilaçları kullanımı gözetilmesine dayanmaktadır. İlaçlar bir doktor tarafından ve sadece acil durumlarda reçete edilmelidir.

Gebeliğin 6 haftasına kadar, kadının bağışıklığı eski rejimde çalışır, çünkü bedenin henüz çocuğun yatağına uyum sağlama zamanı yoktu. Bu nedenle, anjin nispeten kolay tolere edilir. İlk ayın sonunda koruyucu fonksiyonlarda doğal bir azalma olur. Bu gelişmekte olan fetusun anne hücreleri tarafından reddedilmemesini sağlamak için gereklidir. Ancak aynı zamanda, bulaşıcı hastalıklar geliştirme riski de artmaktadır.

ilaçlar

Erken dönemde hamilelik sırasında angina ilaç tedavisi aşağıdaki ilaçları içerir:

 • Antibiyotikler. Bu gruptaki ilaçların çoğu, özellikle ilk trimesterde, gebelikte kesinlikle kontrendikedir. Ancak anjinin etkileri daha da tehdit edici olabilir. En güvenli antibiyotikler penisilindir: Flemslav, Amoksilav, Ampisilin. Fetal gelişiminde anormalliklere neden olmazlar, ancak birçok bakteri, etkilerine karşı direnç geliştirmiştir. Ayrıca, doktor minimal miktarlarda kan (Bioparox) girer topikal preparatlar, reçete. Eğer bu antibiyotikler etkisiz kalıyorsa, sefalosporinler reçete edilir: Sefaleksin, Sefuroksim. Plasentadan geçerler, ancak teratojenik etkileri yoktur.
 • Parasetamole dayalı antipiretik ilaçlar: Panadol, Cefekon.
 • Yerel eylemin antiseptik preparatları. Uygulama pastiller (Faringosept, Septolete), spreyler (Klorheksidin, anti-anjina), (Furatsilinom) durulama için çözümler.

Hamilelik sırasında herhangi bir ilacın sadece bir doktora danışıldıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir: ilacı reçete ederek, kullanımından kaynaklanan potansiyel riskleri değerlendirecektir.

Halk yöntemleri

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile erken aşamada özellikle önemlidir. İlaçlarla karşılaştırıldığında, daha güvenlidirler, ancak bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldıramazlar. Bu nedenle, bu tür iki tedaviyi birleştirmek gereklidir.

Bademcik iltihabı mücadele için aşağıdaki yöntemler yaygın olarak bilinir:

 • Bal ve limonlu çay. Taze bir içecek hazırlayın, 1 çay kaşığı için karıştırın. Bal ve limon suyu, rahat bir sıcaklığa soğutun. Sıcak çay ağrıyı ve iltihabı artırır.
 • Zencefilli içecek Kök zencefil ince doğrayın ve kaynar su dökün. Birkaç dakika bekleyin, 1 çay kaşığı ekleyin. limon suyu, tatmak için bal. Yüksek sıcaklıkta alın.
 • Fesleğen kaynağı. 20 öğütmek ve bir bardak kaynar su dökmek için bırakır. 3-5 dakika pişirin, rahatlayın ve rahat bir sıcaklığa soğutun. Et suyu küçük sipsler halinde oral olarak alınabilir veya günde birkaç kez durulanabilir.
 • Tuzlu çözelti. 0,5 litre kaynatılmış soğuk su içinde 1 çay kaşığı karıştırın. tuz (tercihen deniz). Çözülmemiş parçacıklar yerleşene kadar bekleyin, üst kısmı yavaşça süzün. Gargara ve gargara günde 4-5 kez.

Daha sonraki bir tarihte tedavi

Gebeliğin geç dönemlerde anjina tedavisi geç dönemde olduğu gibi genellikle aynıdır, ancak izin verilen ilaçların listesi hafifçe büyümüştür. Hastalık sırasında, sağlık durumunun normalleştiği görünse bile, yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamak gerekir. Isıda bol miktarda içecek, barış ve ayak iyileşmesi için önemli şartlardır.

ilaçlar

Son dönemlerde boğaz ağrısı tedavisi birkaç uyuşturucu grubunun yardımıyla gerçekleştirilir:

 • Antibiyotikler. Gelişmekte olan fetüs üzerindeki etkileri riski erken dönemlerinde daha şimdiden azdır - oluşturan organlar sona erdi plasenta kısmen zararlı maddelerin girmesini önler. Hekim, penisilin (amfisilin, amoksisilin, Flemoklav), sefalosporinler (Supraks, sefaleksin) ya da makrolidler (azitromisin, Rovamycinum, eritromisin) reçete edebilir. Lokal antibiyotikler (Bioparox) da kullanılır.
 • Antipiretikler, etken madde olan parasetamol (Perfalgan, Panadol).
 • Topikal antiseptikler - haplar ve pastiller (Faringosept Valium), spreyler (Hlorgeskidin, Ingalipt) (Stomatidin, Hlorgeskidin) durulama.

Halk yöntemleri

Gebeliğin geç evrelerinde boğaz ağrılarının halk ilaçları ile tedavisi hala etkilidir.

Bu bir kaynatma ile gargara ve onları içine yutmaya dayanmaktadır:

 • Bitkisel kaynatma. Koleksiyonu hazırlamak için 10 gram meşe kabuğu, 2 gram calendula çiçeği, 5 gram kekik ve 3 gram limon çiçeği karıştırılmalıdır. 1 çorba kaşığı. l. otlar kaynar su ile bir bardağa ekleyin ve 2 saat ısrar edin. Profile. Böyle bir kaynatma ile gargara, günde 3-5 kez olabilir.
 • Ayr marş bir kaynatma. 1 çay kaşığı. doğranmış kök soğuk su (200 ml) dökün, 3 saat ısrar ediyor. Kaynatıldıktan ve 5 dakika piştikten sonra, 0,5 tsp ekleyin. bal. Soğutulduktan ve süzüldükten sonra günde 3 kez durulayın.
 • Kepek suyu. 2 litre suda, 400 gram kepek (herhangi), serin ve gerinim kaynatmak gerekir. Biraz bal ekle. Günde birkaç kez küçük yudum içebilirsiniz.
 • Muzafferlerin kaynatılması. Öğütmek için on yaprak, bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar ediyor. Tadı geliştirmek için bal ekleyin. Durulama boğaz her 2-3 saatte bir yapılabilir.
 • Köknar yağı. Sıkıştırma, bademciklerin (sürüntü ile nemlendirilmiş) tedavi edilmesi, bacakların, sırtın ve göğsün sürtünmesi için kullanılabilir. Yağı kullanmadan önce, duyarlılığı test etmeniz gerekir: dirseğin iç kısmına küçük bir miktar uygulayın ve 12 saat sonra cilt durumunu değerlendirin.
 • Limon Derisi Meyveleri temizle. Cildi 3-4 parçadan soyun, 10-15 dakika boyunca ağzınızda tutun. Prosedür her saat tekrarlanabilir. Kontrendikasyon - midenin artan asitliği.

Gebelikte anjina düşük veya erken doğum da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle yetkin ve zamanında tedaviye ihtiyacınız vardır. Yatak ve içme rejimine uyum, ilaç kullanımı ve halk ilaçları içerir.

Hamilelik sırasında pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilir. Bu grubun ilaçları sadece bir doktorun reçetesinde kullanılabilir, bunların bir kısmı fetusun gelişimini ve gebelik sürecini etkileyebilir.

Yazar: Olga Khanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Erken gebelikte Angina

Hamileliğin 9 aylık bir kadını için sadece hoş bir duygu değil. Herhangi bir, hatta bu dönemde oldukça kolay bir hastalık bile bir kaygı ve stres kaynağı haline gelir. İlk üç aylık dönemde hamilelik sırasında bir çok endişe anjinadır.

Bu özel dönemde ne olduysa, esas olan panik yapmamak. İlk trimesterde hamilelik sırasında anjini tedavi etmekten, fetüse zarar vermemek için, anlamak gerekir.

Angina nasıl tanımlanır

Tedavinin yeterli olması için, hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi gereklidir. Boğazdaki ağrı farklı patolojilerle ortaya çıkar, soğuk algınlığı veya çok ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Anjin tanısı aşağıdaki belirtilere yardımcı olacaktır:

 • sıcaklıkta 40 dereceye kadar ani bir artış;
 • Boğazda kademeli artış ile akut ağrı;
 • yiyecek veya içecek yutmaya çalışırken şiddetli ağrı;
 • parlak kırmızı bademcikler, bazen beyazımsı bir çiçek açar;
 • çok güçlü titreme;
 • genel halsizlik vücuttaki bir ağrı hissi ile birleştirilir;
 • alt çene altındaki lenf düğümlerine dokunduğunuzda acı veren duyular;
 • iştahsızlık, bazen de gıdaya karşı isteksizlik.

Eğer bu tür olaylar erken gebelikte ortaya çıkarsa, hemen bir uzmandan yardım almalısınız. Bu özel dönemde kendi kendine tedavi son derece tehlikelidir.

Hamileliğin ilk haftalarında Angina

Bazen bir kadın hastalığa tolerans gösterir, henüz hamile olduğunu bilemez, bu, ilk andan itibaren 2-4 hafta içinde oluşur. Bu durumda, her zamanki gibi davranır: bir doktor arar, reçete ettiği antibiyotikleri alır, durulanır ve iyileşir. Daha sonra durumu hakkında bilgi sahibi olur ve hamileliğin erken aşamalarında anjina olduğunu ve bunun fetus için potansiyel olarak tehlikeli olan tedavinin sonuçlarını anladığını anlar. Kadın, antibiyotik ve diğer ilaçlar gelecekteki çocuğa zarar vermezse endişelenmeye başlar.

Bu durumda, korku için bir sebep yoktur: Böyle bir zamanda, gelecekteki annenin bağışıklığı, gebeliğe başlamadan önce yeniden örgütlenmeye ve çalışmasına zaman yoktur. Angina'nın tolere edilmesi nispeten kolaydır ve ilaçlar bebeğe zarar vermeden anneye tedavi eder.

Gebeliğin altıncı haftasından sonra Angina

Bu süre zarfında yanlış tedavi, fetüse zarar verebilir. Hamileliğin ilk üç ayında Angina'nın bu gibi sonuçları olabilir:

 • artan toksikoz;
 • enfeksiyonun fetüse geçmesi;
 • hipertermiye bağlı plasental abruption;
 • gelecekteki çocuk organlarının oluşumunda gecikme;
 • düşük yapma tehdidi.

Hastalık pürülan bir forma girerse özellikle tehlikelidir. Aynı zamanda, bakteriler vücuda kanla yayılır ve sarhoş olurlar. Sonuç olarak, hamilelikte kesinti veya solma tehdidi vardır.

Hamileliğin ilk üç ayında boğaz ağrısı tedavisi

Fetal gebelik sırasında bu hastalığın tedavisi üç temel ilkeye dayanmaktadır: entegre bir yaklaşım, nazik yöntemler ve fetüse zarar verebilecek ilaçların dışlanması. Erken evrelerde hamile kadınlarda anjina olduğunda, doktor sadece gelecekteki çocuk üzerindeki etkisi en aza indirgenmiş olan antibiyotikleri reçete eder. Plasenta ve fetusu etkilemeden sadece kadın vücudunu etkiler. Genellikle atanmış klaritromisin, sumamed, sefazolin, sefepim, rovamisin.

İlk trimesterde hamilelik sırasında angina tedavisi aspirin kullanılmadan yapılmalıdır. Kürtajı provoke edebilir veya fetal yumurtadaki malformasyonların sebebi olabilir. Parasetamol bazlı ilaçlar daha güvenlidir.

Erken yaşta hamilelik sırasında bir anjina varsa, halk tedavisi yöntemleri çok dikkatli kullanılmalıdır. Bu özel dönemde birçok bitki tehlikeli.

Bademcik iltihabı ile, geleneksel olarak cömert bir içecek önerilir, ancak hamilelik sırasında sık sıvı kullanımı ekstremitelerin şişmesine neden olabilir. Neyse ki, ilk trimesterde bu fenomen nadiren görülür. Limonlu çay, kireç veya papatya ince bir kaynatın, çay, kaynamış su ahududu reçeli, çeşitli meyve içecekler, bal ile süt ile seyreltilmiş çay içebilirsiniz. İçecekler sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır.

Tam iyileşmeden önce yatakta hamile kalmak daha iyidir. Açlıktan ölmemelisiniz, ancak sadece dilerseniz yemek tavsiye edilir.

Hastalığın tedavisi için 127 doktor bulundu: Angina

Hamilelik sırasında anjinin riski nedir ve nasıl tedavi edilir?

Herhangi bir anjin boğazda keskin bir inflamatuar süreç ile karakterizedir. Yanlış tedavi tehlikelidir çünkü enfeksiyon kafatasına ve göğsüne kolayca nüfuz ederek en tehlikeli komplikasyonlara neden olur. Gebelikte anjin, herhangi bir kataral hastalık gibi, fetusun gelişimine karşı bir tehdit oluşturamaz.

Bu hastalık gelecekteki çocuğa tamir edilemez zarar verebilir. Bu nedenle, sadece hamilelik sırasında anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmek değil, aynı zamanda bunu önlemek için tüm çabaları yönlendirmek önemlidir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjina'nın nedensel ajanları çeşitli patojenik mikroorganizmalar olabilir, bu nedenle bu hastalık çeşitli tiplerde sınıflandırılır:

 1. Bakteriyel bademcik iltihabı. En sık görülür. Streptokoklara, adenovirüslere, stafilokoklara ve enterovirüslere neden olur.
 2. Catarrhal anjina. Bu hastalık türü, etkilenen bademcikler ve yüksek vücut ısısı alanında belirgin bir enflamatuar süreç ile karakterize edilir.
 3. Hamilelik sırasında pürülan boğaz ağrısı yaygındır. Çeşitli formlarda ilerler.

Pürülan boğaz ağrısı çeşitleri:

 • Foliküler boğaz ağrısı - Hamilelik sırasında genellikle hafif bir kurs ile karakterizedir. Temel farkı püstüllerin görünümüdür (etkilenen bademciklerde beyaz noktalar).
 • Lacunar tonsillit. Ana belirtisi bademcikler üzerinde sarımsı bir film.
 • Nekrotizan anjina - pürülanın en ağırı, arka planında olduğu gibi bademciklerin dokularının nekrozudur. Genellikle kızıl ateş ile birlikte görülür.

semptomlar

Gelecekte anne boğazda acı çekiyorsa, bu anjinle hasta olduğu anlamına gelmez. Aynı semptom aynı zamanda angina ile karşılaştırıldığında daha fazla lobi ilerleyen ARVI da yaygındır. Gerçek şu ki, boğaz ağrısı o kadar sinsi ve boğazın diğer patolojilerine benzer, sadece bir enfeksiyon hastalığının bu teşhisi kesin bir şekilde yerine getirebileceğidir.

Angina kirli eller ya da havadaki damlacıklar yoluyla bulaşan ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Bu yüzden gelecek annelerin risk almaları ve bir kez daha enfeksiyonlarla temasa geçmeleri, aşırı miktarda insan birikiminde olmaları önerilmemektedir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı belirtileri:

 • ısı, vücut ısısında keskin bir artış 40 °;
 • boğazda şiddetli ağrı, bazen normal konuşma, yeme ve içme ile müdahale;
 • lenf düğümlerinin patolojik artışı ve ağrıları;
 • halsizlik, iştah kaybı;
 • burun sesi.

Hamileliğin erken veya geç dönemlerinde herhangi bir boğaz ağrısı belirtisi varsa, derhal doktora başvurmak önemlidir. Kendini teşhis edemez ve kendiniz tedavi kendiniz reçete edebilirsiniz.

Hamilelik sırasında anjina tehlikesi nedir?

Hamileliğin ilk üç ayında anjina çok tehlikelidir. Bu hastalık, plasenta normal oluşumunu ve doğmamış çocukta hayati organların yerleşmesini önleyebilir. Ayrıca, hamileliğin ilk haftalarında bademcik iltihabı, tüm açlığın oksijen açmasını ve zehirlenmesini tetikler. Bu, hamileliğin kendiliğinden kesilmesi, doğmamış bir bebeğin intrauterin ölümü ile solması ile doludur. Bu nedenle, hamileliğin başlangıcında angina tedavisi için bir doktor olmalı, gelecekte fetüsün gelişimini yakından izlemek için gereklidir.

Hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde, angina da fetusu olumsuz yönde etkileyebilir. Annenin vücut ısısı yükseldiğinde, çocuk zehirlenme, besin ve oksijen eksikliği muzdarip başlar. Daha sonraki dönemlerde hamilelik sırasında boğaz ağrısı iç organ ve sistemlerin gelişiminde bozulmaya yol açar.

38 ° C'nin üzerindeki sıcaklığın, doğmamış çocuğun zihinsel yeteneklerini ve sinir sistemini en iyi şekilde etkilemediği kanıtlanmıştır. Ek olarak, yüksek sıcaklıklar plasentayı olumsuz etkiler, bazen reddedilmesine neden olur, bu da düşük yapma veya erken doğum başlangıcına yol açabilir.

Tanı ve tedavi

Tanıdan önce, doktor hastayı inceler, sorgular, hastalığın belirtilerini ve belirtilerini ortaya çıkarır. İltihaplı bademcik dokularından alınan malzemeyle ilgili bir laboratuvar çalışması yaptığınızdan emin olun. Bu, sonraki ilaç tedavisinin seçimi için önemli olan enfeksiyonun etken maddesini belirlemek için gereklidir.

Hamilelikte anjina tedavisi daha mı? Çoğu durumda, doktor antibiyotik reçete eder. Modern antibakteriyel ajanlar daha yumuşak bir etkiye sahip ve fetüse zarar vermez çünkü bu ilaçların Korkarım zaten gebeliğin üçüncü trimester geldi, özellikle, şu anda gerek yoktur. Çoğu zaman, Amoksisilin bir antibiyotik olarak davranır.

Ayrıca antibiyotikler, gebelik sırasında anjin genellikle anti-iltihabik ve antiseptik preparatları tahsis: yerel bir etkiye sahip Neo Angina, Anjina Hel anti anjin ve bulaşıcı süreci ile ilgili rahatsızlık verici semptomların bir hızla ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır.

Ama ilaç tedavisi olmadan hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavi nasıl? Doktor mümkün olduğunu bulursa, halk yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Antimikrobiyal aktiviteye sahip olan çok etkili bir durulama ve zararsızdır, :. adaçayı, nergis, papatya, vb furacilin Boğaz bu çözümler kaynatma dayanarak saatlik durulama önerilir.

Bu not, ve inhalasyon, ancak annelerin dikkatli olmak gerekir bekleyen edilmelidir. Soluma kadınların refahını etkileyebilir, bu nedenle zayıflık ve baş dönmesi görünümü bu prosedürleri reddetme ve bu tür tedavi başka şekillerde yerel etkilerini tercih daha iyidir. papatya, nane ve diğerleri - iyi dayanıklılık, okaliptüs, çam ve bitkisel kaynatma gül vahşi uçucu yağlar ile teneffüs tavsiye ile.

Daha hızlı ve sağlıklı beslenmeye yardımcı olacaktır. Vitaminler ve eser elementler, vücudun enfeksiyöz süreçle daha etkin bir şekilde baş etmesine yardımcı olur. Ana şey - ürünleri boğaz ağrısı mukoza zarını tahriş, ekşi ve tuzlu tadı ile terk etmek.

Boğaz ağrısı sırasında bol miktarda içecek, zehirlenme semptomlarını azaltmaya, toksinleri gidermeye, ateş sonrası sıvı kaybını geri kazanmaya yardımcı olur. Limon suyu ekleyerek daha iyi ılık su veya çay içirin. Morse’u reddetmek daha iyidir.

Hamilelik sırasında angina tedavisi, kadının hangi terim olursa olsun, çok önemlidir. Bu hastalık sırasında vücudun herhangi bir kişide ciddi şekilde zayıflaması ve bu durumun ciddi ciddi sonuçları vardır. Bu nedenle, anjin tedavisi, özellikle bir pozisyonda olduğunda, bir doktorun sıkı gözetimi altında önemlidir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Hamilelik sırasında anjinin etkileri nelerdir?

Yanlış tedavi edilmiş veya tedavi edilmemiş enfeksiyonlar aşağıdaki komplikasyonların listesini vermektedir:

 • menenjit;
 • sepsis;
 • bademcikler ve diğer dokularda pürülan kavitelerin oluşumu;
 • romatizma;
 • pnömoni;
 • miyokart enflamasyonu;
 • piyelonefrit, glomerülonefrit.

Hamilelik sırasında anjinin sonuçları, anneden bir enfeksiyona ya da hipoksiden muzdarip bir fetüsün, hastalığın ciddi bir seyrinin arka planına zarar vermesi açısından tehlikelidir. Bütün bunlar, doğmamış çocuğun ölümüne yol açabilir.

İşte bir fetus için hamilelikte tehlikeli tonsillit nedir:

 • Vücudun genel zehirlenmesi;
 • rahim dolaşımındaki patolojik değişiklikler;
 • plasentanın erken ayrılması;
 • Gelişimde fetal gecikme;
 • oksijen açlığı.

önleme

Gebelik erken ve geç aşamalarında anjin önlenmesi için, bir kadın aşağıdaki önerileri takip etmelidir:

 • mümkünse, özellikle artan grip ve ARVI insidansı sırasında kitle tıkanıklığı yerlerine gitmeyin;
 • Belli ki hasta kişilerle temastan kaçının (mutlaka boğaz ağrısı değil, soğuk algınlığı);
 • Genellikle evinizi havalandırın ve haftada en az 3 kez ıslak bir temizlik yapın;
 • evdeki havayı dezenfekte etmek için köknar, çam, okaliptüs, çay ağacı, portakal gibi uçucu yağları kullanın;
 • Özel cihazlar yardımıyla havayı nemlendirin;
 • Hamile anneler için tasarlanmış multivitaminler almak.

Hamilelik sırasında bir anjina ve nasıl tedavi edilirse ne yapmalı? Bu sorular sadece bir doktor tarafından cevaplanabilir, çünkü gelecekteki annelerde kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi yasaklanmıştır. Hastalığın ilk semptomları göründüğünde, doktora başvurmalı ve hiçbir durumda bacaklarınızda bir hastalık çekmeyeceksiniz.

Yazar: Olga Rogozhkina, doktor,
özellikle Mama66.com için

İlk üç aylık dönemde gebelikte angina

Erken gebelik, fetus için özel bir dönem ile karakterizedir. Organların döşenmesinin ilk aylarında, gelişimlerinin başlangıcıdır. Dış faktörlerden veya hamile bir kadının vücudundan herhangi bir olumsuz etki, ciddi bozukluklara, intrauterin anomalilerin gelişmesine yol açabilir.

9 aylık bir kadının vücudu, enfeksiyöz ajanların etkilerine maruz kalmaktadır, bu da bağışıklık sisteminin koruyucu işlevlerindeki azalmaya bağlı olmaktadır. Bu bakımdan sağlığınıza daha dikkatli olmanız, düzenli olarak tıbbi muayeneden geçmeniz gerekir.

Makalenin içeriği

Boğazın gebeliğin seyrinde etkisi

Patolojik sürecin prevalansına bağlı olarak, hamilelik sırasında angina aşağıdaki gibi olabilir:

 • lokal (sınırlı) enfeksiyöz odak, patojen ve etkisi sadece bademciklerin dokusunda lokalize olduğunda;
 • yaygın işlem, çevredeki dokuların yenilmesi, apse oluşumu ile yapıların, örneğin yumuşak damak, dil, arka faringeal duvar, bölgesel lenf düğümleri;
 • toksik form, patojenlerin genel kan dolaşımına nüfuz ettiğinde enfeksiyonun genelleştirilmesiyle ortaya çıkar, böylelikle uzak organların, örneğin, böbrek, eklem, miyokardın hastalıklarının gelişmesine neden olur. Bu form sadece hamile kadına değil, aynı zamanda fetusa (spontan abortus) de hayatı tehdit eden bir enfeksiyöz zehirli şoka yol açar.

Yerel bir enfeksiyöz süreç durumunda, doğmamış çocuğun durumu zarar görmez, çünkü kadınların bağışıklığı, hastalığı sınırlı bir biçimde tutabilmekte ve patojenlerin yayılmasını önleyebilmektedir.

Erken tanı ve yetkin tedavi, gebeliğin erken döneminde anjinada komplikasyonların oluşmasını önler.

Angina ne zaman istenmeyen sonuçlara yol açar?

İlk üç aylık dönemde, doğmamış çocuğun gelişim ve sağlığını belirleyen fetal organlar döşenir. Hangi durumlarda bademcik iltihabından korkmalısınız?

 • Hastalık yanlış teşhis edilirse, terapötik taktikleri de etkisizdir. Hastalığın virüs kökenini, örneğin ARVI'yi kurmuş olan bir kadın, bakteriyel patojenleri hiç etkilemeyen antiviral ilaçlar almaya başlar. Sonuç olarak, streptococcus çoğalmaya devam eder, bademcik iltihabı ilerler, enfeksiyöz sürecin genellemesi gerçekleşir.
 • Yanlış tedavi yaklaşımı. Antibakteriyel preparatların kullanımının catarrhal formunda, lokal antiseptik kullanımının erken başlaması durumunda kaçınmak mümkündür. Hastalığın ilerlemesi ile antibakteriyel ajanların alımını gerektiren foliküler, lacunar anjinası gelişir. Antibiyotik tedavisi olmadan, patojen kan dolaşımına nüfuz eder, vücut boyunca yayılır.
 • Tehlikeli tıbbi preparatların alımı. Erken gebelikte, fetal organlar oluşur. Doğmamış çocuk üzerinde toksik etkisi olan antibakteriyel ajanların kullanımı konjenital anomaliler riskini artırır. Bazı antibiyotik grupları plasenta bariyerine nüfuz ederek organ ve sistemlerin döşenmesini engeller.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Boğaz sonrası gebe kadınlarda neden komplikasyonlar gelişir? Bağışıklık sisteminin işleyişi, enfeksiyöz patojenlerin, solunum yolundan vücuda nüfuz ettiğinde antikorların sentezinden oluşur. Antikorlar, kandaki yabancı antijenlerin dolaşımına tepki olarak üretilen spesifik proteinlerdir. Onların görevi, antijenlerle antikorların etkileşimi yoluyla enfeksiyonu yok etmektir.

Enfeksiyöz süreci genelleştirirken, streptococcus genel kan dolaşımına girdiğinde, bağışıklık sistemi antikorları sentezler. Bununla birlikte, streptococcus'un yapısında, kalp kası, eklemler, böbrek ve diğer dokulardaki antijenlere benzer bir antijen kompleksine sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Sonuç olarak, bağışıklık, yabancı bir nesne olarak kendi dokularına tepki vermeye başlar.

Gebeliğin ilk haftalarında proteinlerine karşı antikorların gelişimi organ hasarına, ciddi komplikasyonlara yol açar. Bütün istenmeyen sonuçlar alt gruplara ayrılabilir.

Antikorların antijenlerle temasının neden olduğu bir tepkimenin başlatılmasından dolayı genel komplikasyonlar gelişir, bunun sonucu olarak miyokardiyum, böbrek ve eklem lezyonu teşhisi konur.

 1. Romatizmal miyokart hasarı en sık görülen komplikasyondur. Bağışıklık sistemi ile bağ dokusuna karşı antikorların gelişimine bağlı olarak romatizmal ateş gelişimi gözlenmiştir. Kalp kasının yenilgisi, valvüler kalp defektlerinin oluşumuna yol açar ki bu ciddi bir komplikasyondur. Miyokardiyal inflamasyon ile miyokardit teşhisi konur. Kadınlar, göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik gibi konularda endişelenmeye başlarken, sıcaklık normal sınırlar içinde kalır. İnflamasyonun ilerlemesiyle birlikte kalp üfürümleri acelelenir, ritim bozuklukları oluşur ve hipertermi kaydedilir. Buna karşılık, aritmiler tromboembolik komplikasyon riskini artırır. İç kalp zarı hasar gördüğünde, anjina pektorisin yokluğu nedeniyle başlangıç ​​aşamasında kurulamayan endokardit oluşur. Semptomatik olarak, hastalık hipertermi, dispne, parmakların falanjlarının kalınlaşmasında kendini gösterir. Enflamatuar süreç kalbin dış kabuğuna yayıldığında, perikardit gelişir. Perikarditin kuru görünümü angina pektoris tarafından tezahür ettirilir, ki bu da dönüşlerle güçlendirilir, derin ilham, solda ışınlar. Eksüdatif formda, perikardiyal boşlukta kalbin sıkışmasına yol açan bir sıvı birikmesi vardır. Klinik belirtilerden, nefes darlığı, kalp bölgesinde ağrı, yutma ihlali tanımlamak için gereklidir. Bu komplikasyonların ilerlemesi ile birlikte kalp yetmezliği gelişir.
 2. Tedavisi etkin olmayan transfer edilen tonsillitten 1-2 hafta sonra böbrek hasarı riski artmaktadır. Sıklıkla ikinci en sık görülen komplikasyon tipi olarak kaydedilen piyelonefrit, glomerülonefrit gelişir. Semptomatik piyelonefrit, yüksek ateş, titreme, bel bölgesinde ağrı, diskoik bozukluklar (sık idrara çıkma) ile kendini gösterir. İdrar testlerinde, artan sayıda bakteri, lökosit kaydedilir. Glomerülonefrit ile bir kadın hipertansiyon, şişme ve idrarda kan görünümünden endişe duymaktadır. İdrar testlerinde mikrohematüri, proteinüri (artmış protein seviyesi) tespit edilir.
 3. Boğaz ağrısının başlangıcındaki süre atlanırsa eklem hasarı mümkündür. Artrit, dokuların şişmesi, hareket sırasında ağrılı duyular, eklemler üzerindeki derinin kızarıklığı ve hareket kısıtlaması nedeniyle eklem hacminde bir artış ile kendini gösterir. Genellikle bacakların birkaç eklemi etkilenir (diz, ayak bileği). Romatizmal ataklar durumunda, üst ekstremitelerin büyük, küçük eklemleri ve diğer lokalizasyon (migrasyon poliartriti) etkilenir.
 4. Sepsis daha az yaygındır, ama hatırlanmalıdır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları, ciddi malformasyonların gelişmesiyle birlikte, fetüsün hipoksisini uyarır. Ayrıca intrauterin ölüm, fetal asfiksi, spontan abortus riskini artırır.

Yerel komplikasyonlar, tüm organizmanın zarar görmesinden daha kolay başa çıkabilen lokal değişiklikler ile temsil edilir.

 • Otitis sıklıkla transfer edilen bademcik iltihabı formundan sonra görülür, ancak orta kulağın diğer hastalık formlarında iltihaplanması mümkündür. Semptomatik otitis subfebril hipertermi, ağrı, genel halsizlik gösterir. Patolojinin ilerlemesi ile işitme, toplam kayıp noktasına indirgenir. Ayrıca mastoidit gelişmesi mastoid sürecinin bölgesinde bir inflamatuar odak olduğunda da mümkündür. Bu durumda, kulağın arkasında ağrı lokalizedir.
 • Apse, foliküler, lacunar anjin, sonra bademcik etrafındaki dokuya yayılır laferar anjin sonra flegmon fiber kaydedilir. Apse bir purulent komponent ile diffüz inflamasyon iken, apse bir boşluk olarak temsil edilen purulent inflamasyonun açık sınırları ile karakterizedir. Klinik olarak, ateşli ateş, boğazda yoğun ağrı, yakın yerleşimli lenf nodlarının ağrısındaki artışa bağlı olarak patolojiden şüphelenebilir. Şiddetli ağrı nedeniyle yutma zorlaşır, iştah azalır.
 • Tehlikeli bir komplikasyon laringeal ödemdir. Arttıkça ses değişir, öksürük görülür, ama kadın boğazını temizleyemez. Yavaş yavaş, nefes almada zorluk (ilk inhalasyon, soluk verme), endişe, nefes darlığını ifade etti. Cilt mavimsi olur. Şu anda, fetus ciddi bir oksijen eksikliği yaşar, hipoksiden muzdariptir. Zamanında yardım olmadan, hem hamilelik hem de fetüste mortalite riski artar.
 • Kanama kuskus boğaz ağrısı arka planı gelişir. Bu, bademcikleri besleyen kan damarlarına verilen zararı, pürülan füzyon ile oluşur. Kalifiye tıbbi bakım olmadan, kanama durdurulamaz.

Antibakteriyel ajanların yan etkileri

Kataral formun ilk üç ayında anjin, antibiyotik reçete edilmeden tedavi edilebilir. Ancak, kadının durumu için doktorun sıkı bir şekilde izlenmesi, gelecekteki çocuğun gerekli. Tedavinin hızlı başlangıcı, tüm doktor önerilerine uyulması, hastalığın ilerlemesini önlemeye izin verir.

Diğer bademcik iltihabı formları antibiyotik tedavisi gerektirir. Yanlış ilaç seçimi, fetüsün ciddi sonuçlarına yol açar. Hamilelik sırasında hangi antibakteriyel ilaçların alınmasına izin verildiğini analiz edeceğiz.

antibiyotik grubu güvenli penisilinler (Amoksiklav, Augmentin), sefalosporinler (sefepim, seftriakson), makrolidler (Sumamed) içerir. Bu ilaçlar, doktor tarafından enfeksiyöz ajanlarla savaşmak için terapötik bir dozda reçete edilir. İlaçlar fetüse zarar vermez ve bu nedenle obstetrik için yaygın olarak kullanılır.

Yasaklanmış ilaçlar şunları içerir:

 • işitme organları, böbrekler üzerinde olumsuz bir etkiye bağlı aminoglikozidler;
 • Metronidazol (anjina erken gebelikte yasaklandığında);
 • sülfonamidler sarılığa neden olur;
 • tetrasiklinler dişlerin, kemik yapılarının anormalliklerinin gelişimine katkıda bulunur;
 • fluorokinolonlar eklemlerin kıkırdaklı dokusunun anormalliğine yol açar;
 • Klindamisin fetüsün karaciğerinde birikebilir.

Fetusun birçok yan etkisi Gentamisin, Kloramfenikol, bu yüzden de gebelik boyunca kontrendikedir. Kullanımları mutasyonlara yol açar.

Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Erken evrelerde hamilelik ve boğaz ağrısı gözlendiğinde, sonuçlar çok şiddetli olabilir, bu nedenle doktorla zamanında temas kurmak gerekir. Tonsillit sonrası komplikasyonları önlemek için ne gereklidir?

 • Sıkı yatak istirahati (en az bir hafta) şüpheli anjinle, bolca ılık içecekle, diyetle yapılan yemeklerin dışında keskin, yağlı, sert yiyecekler, yemekler.
 • Antibakteriyel preparatlar.
 • Antiseptik solüsyonlarla (Chlorophyllipt, Miramistin, Furacilin) ​​ve bitki çözümleriyle (Rotokan) karıştırmak. Bitkisel infüzyonları kullanırken, bazı bitkilerin hormonal arka planı, spontan abortus ile doludur uterusun tonunu etkilediğini hatırlamak gerekir.
 • Parasetamol bazlı antipiretikler. Aspirinli ilaçlar yasaktır.
 • Multivitamin kompleksleri, meyveler, yabani gül suyu.

Son olarak, komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir uzman tarafından düzenli dinamik gözlem yapılmasına izin verilecektir. Özellikle önemli olan, sıkı laboratuar kontrolü, fetüsün ultrason muayenesi ve gerekirse diğer teşhis yöntemleri kullanılarak yapılır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları

Böyle bir sinsi hastalık, ek olarak bir komplikasyona neden olur - bademcik iltihabı bilinen SARS, ARD ile kolayca karışır. İlk belirtilerin olay çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları olumlu etkisi olabilir kapsamlı tedavi başlar çocuğun sağlığının bozulmasını önlemek için, gereklidir.

Boğaz için sıkıştırır: tarifler ve kurallar

Geleneksel tıp, semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler sunar. Boğaz için sıkıştırır, enflamatuar ve enfeksiyöz patolojilerde durumun hafifletilmesi için kanıtlanmış bir yöntemdir.