Loading

Çocuklarda Angina: belirtileri ve tedavisi

Anjin, ancak başka akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır, bademcik esas olarak lokalize inflamasyon ile karakterize edilen akut bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Patojenler bakteriler, virüsler ve mantarlar olabilir, ancak çoğu durumda β-hemolitik streptokok olup. Çocukların Enfeksiyon hasta çocuk veya yetişkin ile temas havadan ve daha az ev olduğunu. çocuk grupları katılıyor 3 ve 6 yaş arası çocuklar, hastalığın ortaya çıkmasına En eğilimli.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Palatine bademciklerdeki inflamasyonun doğasına bağlı olarak, çocuklar çeşitli anjina formlarını ayırt edebilir:

 1. Mavi dil. Nispeten hafif bir seyir, bademciklere yüzeysel hasar, kızarıklık ve şişlik ile karakterizedir ve bunlar yukarıdan şeffaf mukusla kaplıdır.
 2. Laküner. Kendini bademciklerin lakunalarındaki formasyon biçiminde ve yüzeyinde sarımsı beyaz pürülan bir çökelti olarak gösterir.
 3. Foliküler. Bu boyutta palatine bademciklerdeki bir artış, 3 mm çapa kadar sarı veya beyaz pürülan tıkaçların yüzeylerindeki formasyona eşlik eder.
 4. Fibrinöz. Bademciklerin tüm yüzeyinin görünümü ile ve bazen de filmlerde şeklinde fibrinöz plak beyazımsı-sarı renkte ötesinde nitelendirilen çoğu durumda laküner veya foliküler tonsillit bir sonucudur.
 5. Ülseratif ve zaröz. ülseri yüzey bırakarak, eşlik bademcik gevşetilmesi ve onları grimsi sarı plaka oluşturmak gri dipli güçlü bitkinlik, bağışıklık eksikliği, vitamin B ve C eksikliği altında gelişen

En sık görülenler, lacunar ve foliküler anjina ile birlikte genellikle catarrranın devamlılığı olan ilk üç formdur.

difteri, kızıl hastalığı, mononükleoz, lösemi, agranülositoz (ikincil): Çocuklarda Boğaz ağrısı başka hastalıkların bir sonucu ya da komplikasyon bağımsız hastalığı (primer) olarak ortaya veya olabilmektedir. Patojene bağlı olarak, anjin, bakteriyel, viral, fungal olarak ayrılır.

Çocuklarda en sık görülen anjina patojenleri streptococcus ve staphylococcus aureus'dur. Aynı zamanda, streptococcus'un neden olduğu hastalıkların payı tüm klinik vakaların yaklaşık% 80'ini oluşturur.

Viral boğaz ağrısı etkeni Coxsackie ve ECHO virüsleri ve herpes virüs ailesi (sitomegalovirüs, herpes simpleks visrus, Epshtenya-Barr virüsü), adenovirüsler ve diğerleri olabilir. Hastalığa, bu anjinin herpetik olarak adlandırıldığı, basit herpes ile blisterlere benzeyen, erüpsiyon bademciklerindeki görünüm eşlik eder.

Mantar anjinada, Streptococci veya staphylococci ile Candida veya Leptotryx cinsi bademciklerin bir hasarı vardır.

nedenleri

Çocuklarda boğaz ağrısı enfeksiyonu, hasta bir çocuk ya da yetişkin ile havadaki damlacıklar ile temas ettikten sonra, yiyecek, içecek ve ev eşyaları (bulaşıklar, havlular, oyuncaklar) ile ortaya çıkar. Hasta bir kişi, hastalığın ilk günlerinden ve tam iyileşmeden başkalarına bulaşıcıdır. Aşağıdaki faktörlere bağlı olarak çocuğun vücuduna girdiğinde bademcikler üzerindeki patojen mikrofloranın gelişimine ve çoğalmasına katkıda bulunun:

 • hipotermi;
 • soğuk içecek ve ürünlerin kullanımı;
 • Mevcut veya yeni hastalıkların arka planına karşı bağışıklığı azalttı;
 • kronik yorgunluk;
 • burun solukluğu ihlali eşliğinde nazofarenks hastalığı;
 • Kötü beslenme.

6 aya kadar olan çocuklarda hastalık meydana gelmez, 6 ila 12 aylık çocuklarda anjin görünümü mümkün olmakla birlikte çok nadir görülür. Bu, palatine bademciklerin gelişiminin ve foliküllerinin farklılaşmasının sadece altı aylıkken başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Buna göre, bademcikler yoksa, iltihap oluşmaz.

Bazı çocuklarda bademcikler hipertrofidir, sıklıkla iltihaplıdır ve kronik bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı denir. Bu durumda, herhangi bir ek enfeksiyon, soğuk algınlığı, hipotermi, stres belirtileri boğaz ağrısı belirtileri benzer, onun alevlenmesine neden olur, ancak böyle bir boğaz ağrısı bir hastalık olarak enfeksiyon oluştuğunda, değil. Küçük miktarlarda bademciklerde sürekli olarak bulunan patojen mikrofloranın gelişimi için olumlu faktörlerin etkisi altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanmaya neden olur.

semptomlar

Çocuklarda angina ile, aşağıdaki belirtiler aniden ortaya çıkar:

 • geleneksel çocuk antipiretik ilaçlar için çok zor olan 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • Yakındaki lenf düğümlerinin palpasyonu olduğunda boyut ve hassasiyette artış;
 • boğazda şiddetli keskin ağrı, ağrılı zor yutma;
 • boğazda kuruluk, terleme ve sıkışma hissi;
 • kısık ses;
 • genel halsizlik, bulantı, iştah kaybı, yemeyi reddetme;
 • eklemlerde, kaslarda ve kalpte ağrı;
 • baş ağrısı;
 • kaprislik, kaygı, şaşkınlık (çok küçük çocuklarda).

Şiddetleri, hastalığın seyrinin özgül formuna ve şiddetine bağlıdır.

De bir boğaz ağrısı ve çocuklarda boğaz ağrısı diğer belirtiler kutlamak hangi zamanki anjin SARS, temel fark öksürük eksikliği, burun akıntısı, titreme, yüksek ateş, hastalığın ani başlangıçlı, bademcikler üzerinde lezyonların varlığı, şişmiş lenf düğümleri vardır.

tanılama

Bir bebeğin anjininden şüphelenirseniz, doktorunuzu göstermeniz gerekir. Bu durumda kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Doktor anamnezi toplamalı, ebeveynlerin şikayetlerini dinlemeli, farinks ve boğaz muayenesini yapmalı, bademciklerin durumunu değerlendirmeli ve ek muayeneler yapmalıdır.

Hastalığın nedenini saptamak için, çocuk, saptanan bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemek için genel bir kan testi, idrar ve boğazda bakteriyolojik ekim (bademcikler ve posterior farryngeal duvardan) yapılır. Genel kan testinde bakteri anjina görüldüğünde:

 • artan lökosit içeriği;
 • bıçak nötrofillerinin sayısında bir artış;
 • olgunlaşmamış nötrofil formlarının (metamyelositler ve miyelositler) içeriğinde artış;
 • lenfositlerin yüzdesinde azalma;
 • yüksek ESR oranları (40-50 mm / saate kadar).

İdrarda protein ve tek kırmızı kan hücrelerinin izleri bulunur.

Hastalık bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genel kan testinde normdan aşağıdaki sapmalar gözlemlenir:

 • artmış lenfosit sayısı;
 • monosit konsantrasyonunda hafif bir artış;
 • nötrofil sayısında azalma;
 • artmış ESR.

Anjina ile ayırıcı tanı koymak önemlidir, çünkü semptomları için tipik olarak difteri ve enfeksiyöz mononükleozda gözlenir. Angina aksine, difteri ek olarak kalp, böbrek, sinir sistemi ve enfeksiyöz mononükleoz etkiler, tüm lenf düğümleri, karaciğer ve dalak lezyonlarında bir artış vardır.

Video: Çocuklarda ve yetişkinlerde Angina. Nasıl tedavi edilir

Çocuklarda angina tedavisi

Bir çocuğun boğaz ağrısı olduğundan şüpheleniliyorsa, ebeveynler önce evde bir doktor çağırmalı veya bir çocuk polikliniğine gitmelidir. Bu hastalığın tedavisi, hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak hem bir hastanede hem de evde gerçekleştirilebilir. Bir yaşın altındaki çocuklar genellikle hemen hastaneye kaldırılır.

Viral etiyolojinin hastalığı genellikle streptokok veya diğer bakterilerin neden olduğu hızdan daha hızlı ve kolaydır. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli, oral veya enjeksiyon formunda antibiyotiktir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde semptomatiktir, ancak buna ek olarak, antiviral ve immünmodülatör ilaçlar bazen reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir ve aşağıdaki ilaçları içerir:

 • doğrudan patojen (antibiyotikler, antiviral veya antifungal ajanlar) ile savaşmaya yönelik ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • antihistaminler;
 • yerel antiseptikler.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, zehirlenmeyi azaltmak, sıvı kaybını yüksek sıcaklıkta yenilemek ve dehidrasyonu önlemek için çocuğa bol miktarda sıcak bir içecek (zayıf çay, komposto, gazsız sıradan veya maden suyu) vermek gerekir. Hastanın bulunduğu odada günlük ıslak temizlik yapmalısınız ve genellikle havalandırın.

Hastalığın ilk günlerinde şiddetli koşullarda, çocukların yatak istirahati tutulmalıdır. Hasta bir çocuğa ayrı bir yemek, hijyen ürünü verilmeli ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için diğer çocuklardan izole edilmelidir. İltihaplı mukus bademciklerine daha fazla zarar vermemek için bebeğinizi sıcak doğranmış bir gıda sıvısı veya yarı sıvı kıvamı (patates püresi, çorba, gevrek, et suyu) ile daha iyi besleyin. Bu bakış açısıyla, çocuk akut, ekşi, tuzlu yiyecekler, gazlı içecekler, sıcak çay sunmamalıdır.

Genellikle angina tedavisinin başlamasından 3-4 gün sonra, çocuğun durumu önemli ölçüde artar, boğazda ağrı daha az yoğunlaşır, sıcaklık yüksek değerlere yükselmez. Komplikasyon yokluğunda tam iyileşme 7-10 gün içinde ortaya çıkar.

Antibakteriyel ilaçlar

Antibiyotikler, bakteriyel boğaz ağrısının tedavisinde ana unsurdur. Ayrıca, çocukta anjinin karakteristik semptomlarının ortaya çıkmasının başlangıcından itibaren ikinci veya üçüncü günde alımına başlamanın daha etkili olduğu tespit edilmiştir, çünkü bu, vücudun gelecek için patojene karşı belirli bir bağışıklık oluşturabilmesini sağlayacaktır. Ancak, çocuğun durumu şiddetli ise, tedavi hemen başlamalıdır.

Streptococcus'un neden olduğu anjinada, enjeksiyon çözeltilerinin hazırlanması için tabletler, süspansiyonlar veya toz formunda mevcut olan antibiyotikler kullanılır. Belli bir preparatın seçimi ve kullanıldığı yol, doktorun tek görevidir. Anjina olan çocuklar aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 • Klavulanik asit ile kombinasyon halinde penisilinler (flemoksin, ampisilin) ​​ve amoksisilin içeren gruptan amoksisilin (amoksiklav, augmentin, ekoklav);
 • makrolid grubundan azitromisin (sumamed, azitromisin, azitroks, kemomisin) ve midecamisin (makrofaj);
 • sefuroksim (cefurus, zinnat, aksetin), seefixime (suprax, panceph) ve sefalosporin grubundan diğer antibiyotikler.

Çocuğun durumu düzeldikten sonra antibiyotik almayı bırakmamak çok önemlidir, ancak çoğu ilaç için 7-10 gün olan tam bir tedavi sürecinden geçmelidir. Aksi halde, çocuğun anjinadan sonra ciddi komplikasyonlara yol açma ihtimali artar, çünkü hastalığın etkeni tamamen yok edilmez ve tedaviye direnç kazanır.

Reçetelenen antibiyotiği aldıktan sonra 3 gün sonra terapötik bir etkinin olmaması, yerine koyulmasının bir göstergesidir.

Dysbacteriosis'i antibiyotiklere paralel olarak önlemek için ve bir süre sonra çocuklarına probiyotik verilir. Bu ilaçlar, linex, bifidumbacterin, bifiform, lactobacterin içerir.

Yerel tedavi

Anjinli çocukların lokal tedavisi antiseptik bir etkiye sahiptir, yutmayı, iltihabı ve boğaz ağrısını azaltmayı kolaylaştırır, fakat iyileşmenin zamanlamasını etkilemez. Çocuğun yaşı ve kontrendikasyonları göz önüne alındığında doktor için bir ilaç seçin. Tedavi, boğazın durulanması, tabletlerin veya pastillerin emilmesi, boğazın bir spreyle muamele edilmesini içerebilir. Günde 3-5 kez yemeklerden sonra izleyin. Yerel bir boğaz tedavisinden sonra en az 30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin.

Durulama için kullanabilirsiniz:

 • furacilin çözeltisi (her bardak su için 2 tablet);
 • % 0.01 myramistin çözeltisi;
 • iyot çözeltisi (her bardak su için 1 çorba kaşığı);
 • stomatidin;
 • Bitkisel dues (ingafitol, eukar) ve ekstraktlardan (rotokan, klorofililpt) gelen talimatlara göre hazırlanan çözeltiler.

Spreyler, 3 yaşından büyük çocuklar için kullanılır, çünkü erken yaşta çocuklar, larinks kaslarının refleks kontraksiyonu ile doludur, ilacı enjekte ederken henüz nefeslerini tutamazlar. Boğazın laringospazmı önlemek için bir spreyle tedavi edilmesi durumunda, ilacın jetini doğrudan boğaza değil, yanağa yönlendirmek daha iyidir. Bu gruptaki anjinalı çocuklardan en sık kullanılanları inhalipt, heksoral sprey, lugol spreyi, tantum verde, orasept reçete edilir.

Anjina ile resorpsiyon için tabletlerden farryngosept, hexoral sekmeler, lysobactum, grammidin, strepsils, stopangin uygulanır.

gargara ve tablet çözülür edemiyoruz çok küçük çocuklar için, topikal tedavi yukarıda sıralanan durulama batırılmış tampon kullanarak irinli bademcikler ile plağı kaldırarak, oluşabilir. Bu prosedürü yerine getirmek için, annenin pamuğu işaret parmağıyla döndürmeli, ilaç içinde nemlendirmeli ve mukus boğazını onunla silmeli. Bu prosedürü düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağımıza ve bunu yapmaya değip değmediğine ilişkin olarak, bir doktora danışmak daha iyidir.

ateş düşürücü

Parasetamol (efferalgan, Panadol, kalpol) veya ibuprofen göre şurup şeklinde çocuk antipiretik kullanım için izin verilen öngörülen sıcaklığı azaltmak için (Nurofen, ibufen). anjin, yüksek sıcaklıkta karakteristik kusma eşlik edebilir olduğu göz önüne alındığında, rektal fitiller (tsefekon, efferalgan Nurofen) şeklinde kullanmak tercih edilir.

antihistaminikler

Antibiyotik alan arka plana karşı alerjik reaksiyonları önlemek için, birçok doktor antihistaminik kompleks terapisinde çocuklara reçete. Çoğu zaman şurup (cetrine, erius, zodak, peritol) veya damla (fenistil, zirtek) şeklinde tüketilirler.

Halk ilaçları ile tedavi

Boğaz ağrısı tedavisinde halk ilaçları, antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi olan şifalı otlar infüzyon ile boğaz durulama kullanılır. Bunlar papatya, calendula, adaçayı, okaliptüs, St. John's wort içerir. Ayrıca durulama için ½ tsp'den hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. tuz ve soda, 200 ml su ve birkaç damla iyot.

Üst solunum yolu hastalıklarının çoğu için etkili bir halk ilacı, bal ve tereyağı ekleyerek ılık sütdür. Bu içecek mukus boğazını yumuşatır ve ağrıyı hafifletir.

Bir çocuk için geleneksel anjin tedavisi yöntemlerinin kullanımı, bu hastalık için bazı prosedürler kesinlikle kontrendike olduğundan, bir doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır. Her şeyden önce buhar inhalasyonları ve ısınma kompresleri ile ilgilidir.

Video: Anjina belirtileri ve tedavisi Çocuk Pediyatçısı Komarovsky EO

komplikasyonlar

Zamanında doğru tedavi olmadığında, anjin çocuk için üzücü sonuçlar doğurabilir. Bunun nedeni çoğu durumda hastalığın etken maddesi olan streptococcus'un kalbi, böbrekleri ve eklemleri etkilemesidir. Sonuç olarak, birkaç ay veya yıl sonra, aşağıdaki şiddetli kronik hastalıklar bir çocukta gelişebilir:

 • romatoid artrit;
 • glomerulonefrit;
 • romatizmal endokardit ve miyokardit;
 • menenjit;
 • sepsis;
 • nekrotizan fasiit;
 • romatizmal kore.

Şu anda, streptococcus'a karşı etkili antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu tür komplikasyonlar oldukça nadirdir. Aktarılan anjinadan sonra bunların zamanında saptanması için, doktorun bir ay boyunca izlenmesi ve tetkiklerin (EKG, genel kan ve idrar analizi) yapılması gerekir.

Anjina ile, hastalık sırasında hemen ortaya çıkan lokal ve lokal komplikasyon riski vardır. Bunlar şunları içerir:

 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • akciğer iltihabı;
 • paratonsillar apsesi.

Video: Boğaz ağrısı komplikasyonları

önleme

Anjinayı önlemenin en güvenilir yöntemi, çocuğun enfekte çocuklarla veya yetişkinlerle teması, kişisel hijyen kurallarına dikkatle uyulmasıdır. Buna ek olarak, ebeveynler dengeli bir diyet, sertleşme, günün rejimini gözlemleme, tam uyku, egzersiz, sık açık hava yürüyüşleri içeren çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için erken önlemler almalıdır.

Angina yılından önce bir çocuğunuz var, nasıl tedavi edilir?

Angina nedir, muhtemelen hemen hemen herkes bilir. Bu, palatine bademciklerin iltihaplandığı çok hoş olmayan bir durum. Çoğu insan bunu ergenlik ya da ergenlik döneminde görmektedir. Ancak hastalık bir yaşında bir çocukta bile gelişebilir. Ne ortaya çıktığı, ne ortaya çıktığı ve bebeğin nasıl tedavi edileceğinden dolayı - doktordan daha iyi anlaşılmalıdır.

Nedenleri ve mekanizmaları

Banal angina'nın ortaya çıkmasında temel rol beta-hemolitik streptokoklara aittir. Olguların% 60-80'inde saptanır. Ancak akut tonsillitin nedeni başka patojenler (bakteri, virüs, mantar) olabilir. Ayrıca, bademcikler genellikle yaygın bulaşıcı hastalıklar tarafından etkilenir. Böyle vakalar, çocuklarda, nadir ateş, kızamık, mononükleoz veya difteri ile olduğu gibi nadir değildir.

Çocuğun bir yıl öncesindeki enfeksiyonu, çoğu zaman patojenlerin dışarıdan nüfuz etmesi halinde havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir - hasta bir kişiden. Özellikle prematüre olmak üzere bebeğin koruyucu mekanizmalarının kusurlu olmasından dolayı anjina gelişiminde önemli bir rol oynar. Vücudun reaktivitesindeki azalma, inflamasyona neden olan saprofitik veya patojen floranın bademciklerinde aktivasyon için başlangıç ​​faktörü olur. Bu ayrıca aşağıdaki faktörlerle de kolaylaştırılmaktadır:

 • Ortam havasının sıcaklığı ve nemindeki keskin dalgalanmalar.
 • Çocuğun lenfatik-hiperplastik yapısı.
 • Beslenme bozuklukları.
 • Olumsuz yaşam koşulları.

Bu nedenle, anjina oluşumu için, patojenin kendisinin varlığı yeterli değildir. Patojenlerin büyümesi ve çoğalması için verimli bir zemin oluşturan yerel ve genel bağışıklığı bastırmak gerekir. Ve bir yıla kadar olan çocuklarda immünolojik süreçlerin fizyolojik bir eksikliği vardır.

sınıflandırma

Bir yaşın altındaki çocuklarda, daha yaşlı yaşlarda olduğu gibi, anjin çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Streptococci'nin neden olduğu bademciklerin tipik bir akut iltihabı, çeşitli biçimlere sahiptir:

İzole ülseratif-nekrotik anjina (Simanovsky-Vincent), herpetik, fungal ve flegmonöz (intratonsillar apse). Bademcikler tekrar etkilenebilir: yukarıda belirtilen "çocukluk çağı" enfeksiyonlarının veya kan hastalıklarının (agranülositoz, lösemi) arka planı.

Çocuklarda ve yetişkinlerde akut bademcik iltihabı bademcikler ve kökenlerdeki değişikliklerin doğası ile sınıflandırılmaktadır.

semptomlar

Bir çocuğa bir yıl kadar olan anjina teşhisi, bebeğin durumu hakkında şikayette bulunamaması nedeniyle zorlaşır. Ebeveynler ve doktor, nesnel gerekçelerle boğazda iltihaplı değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmalılar. Hastalık, bir kural olarak, aniden gelişir. Bebeklerin genel belirtileri arasında, dikkat edilmelidir:

 • Yüksek ateş (40 dereceye kadar).
 • Beslemenin reddi.
 • Kusma ve ishal.
 • Kaprisellik ve ağlama.
 • Anksiyete.
 • Konvülsiyon.

Bu işaretler büyük oranda birçok vücut sistemindeki fonksiyonel değişikliklerden kaynaklanır. Örneğin, termoregülasyonun kusurlu olması yüksek ateşi destekler ve sinir dokusunun fizyolojik hipereksitabilitesi nöbetlere yol açar. Zehirlenme aynı zamanda sindirim sistemini de etkiler - genç hastalarda kusma ve ishal sık görülür. Daha şiddetli tezahürler olabilir: Menenmizm ve bilinç bozukluğu şeklinde.

Yerel anjin bulguları, büyük çocuk ve yetişkinlerden farklı değildir. Katarr enflamasyonu ile karakterize edilen kızarıklık ve bademciklerin şişmesi, mukoza zarının altında enjekte edilen damarlar görülür. Böyle bir resim ARVI'daki değişikliklere benzeyebilir, ancak farinksin arka duvarı sürece dahil olmayacaktır. Viral bir enfeksiyonun başka bir özelliği yoktur (özellikle soğuk algınlığı).

Bir yaşın altındaki çocuklarda foliküler anjina, bir spatula ile çıkarılmamış bezlerdeki pürülan lekelerin ortaya çıkmasıyla eşlik eder. Bir lacunar formasyonu, bademcik dokusunun tüm yüzeyleri üzerinde baskınların daha fazla yayılması ile lenfoid dokunun çöküntülerinde nekrotik kitlelerin birikmesi ile karakterizedir (süreç temelde iki-taraflıdır). Herhangi bir anjina ile bölgesel lenf nodları artar ve ağrılı hale gelir: açısal ve submandibuler, servikal.

komplikasyonlar

Çocuklarda anjinin zaman zaman saptanması tehlikeli komplikasyonlara yol açar: hem yakın gelecekte hem de birkaç ay veya yıl sonra. Akut inflamatuar süreç, paratonzillit ve faringeal apselere yol açan daha derin dokulara nüfuz edebilir ve nüfuz edebilir. Bu otit, bronşit ve hatta zatürre gelişimi yakınında yatan diğer organlara yayılabilir. Ve genel bir doğanın komplikasyonları aşağıdaki koşulları içerir:

Bunlar, diğer vücut sistemlerinde patojenin toksik-alerjik etkisiyle ilişkilidir ve daha yaşlı bir yaşta ortaya çıkar. Sonra bebeklerde olası bir anjina hakkında, çok az insan hatırlar.

Ek teşhisler

Yıllara kadar olan çocuklarda anjina spesifik olmayan bir şekilde gelişebildiğinden, ek yöntemler tanıda özel bir rol oynamaktadır. Laboratuar yöntemleri hastalığın nedenini tanımlamaya yardımcı olur. Çocuğun genel bir kan testi alınır, sonuçları bakteriyel veya viral bir süreci gösterir. Daha ileri mikroskopi ve materyalin ekimi ile bir farinks sürüsü, patojenin kendisini tanımlar.

Anjinada yapılan laboratuar testleri, çocuklarda bademcik iltihabının nedeninin ortaya çıkmasının imkansız olduğu bir tanı unsurudur.

tedavi

Çocuklarda anjina ile tedavi kapsamlı olmalıdır. Bu, patojeni etkileyen ajanların, patojenik etki mekanizmalarının ve hastalığın semptomlarının kullanıldığı anlamına gelir. Bu, olumlu bir sonuç elde etmenin ve komplikasyon riskini önlemenin tek yoludur. Tedavi rejimi, yeterli miktarda sıvının kullanımını içerir: anne sütü veya ek içecek. Oda, keskin değişiklikler ve taslaklar olmadan en uygun sıcaklık ve nem rejimi ile korunur.

Çocuğun küçük yaşına rağmen, antibiyotikler hala vazgeçilmezdir. Streptokok anjina ile penisilin ilaçları (Augmentin, Flemoxin) veya makrolidler (Sumamed) kullanılır. Kompleks, intestinal dysbiosis (Linex, Acilact) gelişimini engelleyen probiyotiklerin kullanılmasını önerir. 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda, özellikle konvulsif hazırlıklı çocuklarda antipiretik ajanlar reçete edilir (Panadol, Nurofen). Spermlerde antiseptikler, bebeklerde durulama ve pastil çözeltileri kullanılmaz, bu da erken yaşın özelliklerinden kaynaklanır. Kullanılabilecek tek şey, bademciklerin bir ilaçla nemlendirilmiş bir gazlı bez ile yağlanmasıdır (örneğin, Lugol çözeltisi). Ve vücudun koruyucu kuvvetlerini arttırmak için sıklıkla damlalar halinde (Nasoferon) interferon kullanılır.

Bebeklerde angina, mümkün olduğu kadar çabuk çözülmesi gereken oldukça ciddi bir sorundur. Bu nedenle, ilk belirtilerle doktora başvurmanız gerekir. Muayene ve ek araştırmalardan sonra hastalıkla baş edebilecek ve komplikasyonları önleyebilecek bir tedavi önerecektir.

Bir yaşın altındaki çocuklarda boğaz ağrısı tehlikesi

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina en tehlikeli hastalıklardan biridir. Angina, bağışıklık sadece oluşmakta olduğu için çocuğun vücudunun henüz başa çıkamadığı stafilokok, adenovirüs veya streptococcus - zararlı mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Bu yaştaki çocuklarda herhangi bir hastalık teşhis etmek zordur, çünkü bebek ne ve nerede acıtdığını henüz söyleyemez. Ebeveynlerin bir yıl altındaki çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi için yapmaları gereken ilk şey bir doktor çağırmaktır. Onun bekleyişinde, tüm semptomları sakin bir şekilde analiz etmeniz ve daha sonra çocuk doktoru hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Yıl öncesi çocuklarda angina belirleyen bazı belirtiler şunlardır:

 • Çocuğun vücut ısısı 39-40 dereceye çıkar;
 • sıcaklık, konvülziyon ve kusma zemininde oluşabilir;
 • çocuk yemek yemeyi ve içmeyi reddeder;
 • bebek anksiyete gösterir, sürekli ağlar;
 • gevşek tabureler;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Şişlik ve bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ve bademcik irinli plak üzerinde ortaya çıkan - küçük çocuklarda bu ve diğer belirtiler daha az yaygındır ve genellikle çocuk doktoru bulur.

1 yaşında ve 2 yaşında bir çocukta Angina

Angina, havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bademciklerin yüzeyinde, bir mikrop veya virüs hapşırma, öksürme ve hastayla konuşarak içine girebilir. 1 yıl içinde bir çocukta Angina kirli oyuncaklar, meme uçları, bulaşıklar, eller yüzünden ortaya çıkar.

Bir sene altında angina çocukları diş çıkarma sırasında hastalanabilir. Bu sırada, çocuğun bağışıklığı azaltılırken, çocuklar herşeyi ağzına sokup çeker. 2 yaşındaki bir çocuğun anjina için risk faktörleri, dişlere, akut ve kronik rinit, hastalığa karşı fizyolojik bir eğilimdir (örneğin bademciklerin gevşek yapısı).

En tehlikeli olarak kabul edilen 2 yaşındaki bir çocukta angina, viral bir boğaz ağrısına yol açar. Bu hastalıkta, larenks ilk inceleme gökyüzü parlak kırmızı kabarcıklar kaplanmış dil ve kızarmış bademcikler kenarında ortaya çıkaracaktır. Çoğu durumda vücut ısısı 40 dereceye çıkar.

Yaşına rağmen, küçük çocuklarda anjini karmaşık bir şekilde modern ilaçların kullanımı ile tedavi etmek gerekir. Bir çocuğun hastanede kalması, bir doktorun sürekli gözetimi altındadır.

Lacunar veya pürülan anjina ile, patojenler streptococcus ve bu hastalığın belirtileri biraz farklı olacaktır. Arka gökyüzü ve bademcikler şişer ve beyaz vesiküller ile serpilir. Lacunar angina, bir dizi ciddi komplikasyona sahip olduğu için mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmelidir.

Bademcikler parlak kırmızı ve kirli gri veya kirli beyaz bir kaplama gösterdiğinde, bu difteri veya mononükleozun ilk belirtisi olabilir. Bunlar sadece bir hastanede tedavi edilen çok ciddi hastalıklardır. Doğru tanı koymak ve angina difteri ayırt etmek için sadece uzman olabilir.

Çocuklarda angina tedavisi bir yıla kadar ve erken yaşta tedavi

Çocuklarda anjina tedavisi bir yıla kadar antibakteriyel ajanları içerir. Çocuklara penisilin grubu ilaçlar veya makrolitler (çocukta penisilin alerjisi varsa) reçete edilir. Çoğu zaman penisililerden doktorlar Amoxiclav veya Amoxicillin'i, makrolidlerden - Sumamed veya onun analoglarını atarlar.

Sıcaklık 38 dereceye veya daha yüksek bir seviyeye yükseltildiğinde, çocuğa mum veya şurup şeklinde ateş düşürücü maddeler verilir - Nurofen, Parasetamol, Efferalgan, Kalpol, Analdim. Ek bir araç olarak bitki bileşenleri temelinde oluşturulan ilaç Tonzipret kullanılır. Bademcikler üzerindeki enfeksiyondan kurtulmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Böyle erken bir yaşta resorpsiyon için tabletler reçete edilmez. Etkili ilaçlardan biri, pamuklu çubukla bademciklere uygulanan Hexoral'dır.

Toksisiteyi ve dehidrasyonu azaltmak ve en hızlı toparlanmayı sağlamak için, çocuk mümkün olduğu kadar sıvı içmelidir (çay, su, meyve suları, anne sütü, süt formülleri).

Bir çocuğun 3 yaşında anjina tedavisinde en önemli prosedür gargara. Durulama solüsyonu toplamak için bir şırınga kullanın. Çocuğun nasıl gargara yapılacağını bilmemesi durumunda, bebeği nazikçe yüzüne, yüzüne doğru bastırıp lavabonun üzerine eğmeniz gerekir. Ağzın iç köşesine yaslanarak çocuğun ağzına bir durulama solüsyonu olan bir şırınga enjekte edilir. Daha büyük çocuklar bu prosedürü kendi başlarına gerçekleştirebilecekler. 3 yıl içinde bir çocukta angina tedavisinde durulama için birkaç yemek tarifleri:

 • ezilmiş yaprakları muz veya adaçayı (2 yemek kaşığı) 200 ml suda emaye bir fincan demlemek ve 30 dakika ısrar, 1: 1 oranında ılık su ile seyreltmek için çözüm;
 • Ballı su (balın alerjisi yoksa): 100 ml ılık su içinde bir çorba kaşığı bal üretilir;
 • Kalanchoe suyunun sulu bir çözeltisi (eczanede satılan);
 • Tuz-iyodin-soda çözeltisi: Bir bardak ılık suda, 0,5 çay kaşığı tuz, 0,5 çay kaşığı soda ve 4-5 damla iyodin üretilir.

Çok etkili, interferon ve antiseptik bitkilerin sulu ekstreleri ile ultrasonik inhalasyonlardır. İnhalasyonlar için bir çözümün kendi başına hazırlanmasına gerek yoktur - bunu bir eczanede satın alabilirsiniz.

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina bağımsız olarak tedavi edilmez. Sıcaklık ve şiddetli semptomlar olmadan çalışsa bile, tedavi edilmeyen bir hastalığın komplikasyonları çok ciddi olabilir - kalp veya böbrekler bile acı çekebilirler. Bu nedenle, angina tedavisi sadece deneyimli bir doktorun gözetimi altında olmalıdır.

Boğaz ağrısı ile ilgili en ufak bir şüpheniz varsa, hemen çocuğunuzu muayene edecek ve doğru tanı koyabilecek olan çocuk doktorunuzu arayın. Gerekirse, idrar ve kan analizi için bir yön yazacak, daha fazla laboratuar testi için bademciklerden bir yayma yapacak ve hastalığın şiddetini belirleyecektir.

Ebeveynlerin tedavisinde tüm önerileri takip etmeli ve doktor tarafından yazılan tüm prosedürleri yapmalıdır. Tedavinin kendi kendini bırakması, çocuğun refahının iyileşmesiyle bile, nüksetmeye yol açabilir. Bu nedenle, tıbbi prosedürleri durdurmak ve ilaç almak sadece smear ve uygun testler yapıldıktan sonra, doktor ile kabul edilebilir.

görünüm

Eğer boğaz ağrısını zamanında tedavi edemiyorsanız ya da geç doktora başvurmuyorsanız, çocukluk çağındaki bir hastalıktan sonraki komplikasyonlar çok ciddi olabilir. Erken komplikasyonlar orta pürülan otitis media ve pnömoni içerir. Geç komplikasyonlar çok daha ciddi: bunlar eklem romatizması, impetigo, orta kulak iltihabı, piyelonefrit, romatizmal vasküler ve kalp hasarı gibi hastalıklardır.

Bebeklerde anjin

Çocuklarda anjina (bademcik iltihabı) insidansı% 6'dır ve bu oran yetişkinlere göre% 2 daha fazladır. Çoğu 3 yaşından büyüktür, ancak bir yıl boyunca bebeklerde enfeksiyon vakaları vardır. Hastalığı nasıl tanır ve bu bebeklere nasıl davranılır? Cevabı bu makalede bulacaksınız.

Bebeklerde anjin veya akut tonsillit

Tonsillit, bakterilerin veya bir virüsün neden olduğu enfeksiyonlara bağlı olarak bademciklerin dokusunun iltihaplanmasıdır. Bademcikler, boğazın sol ve sağ dorsal tarafında bulunurlar. Bu organlar lenfoid dokudan oluşurlar, üst solunum sistemini burun ve ağızdan geçen patojenlerden korurlar. Bu işlev onları enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.

Çocuklarda bademcikler özellikle önemlidir. Hayatın ilk 10 yılında, bağışıklık savunmasının çoğunu üstlenirler. Yetişkinlerde, bademciklerin işlevi çok belirgin değildir, bu nedenle nadiren anjinadan muzdariptirler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda bademcik iltihabının başlamasına katkıda bulunan bir diğer faktör de bademciklerin ve nazofarenksin az gelişmiş olmasıdır. Örneğin, palatine bademcikler sadece 2 yıl, geri kalanı - 6-7 yıl için oluşturulur.

İlginç bir gerçek! Genellikle çocuklarda akut tonsillit izole edilmez, ancak rinit veya farenjit ile kombine edilir.

Küçük çocuklarda vücut yapısı biraz farklıdır. Daha az boğaz ve bademcikler var - dahası, bu nedenle güçlü bir iltihaplanma, bir nefes tıkanıklığı tetikleyebilir. Ek olarak, boğaz, burun ve beyin arasındaki mesafe yetişkinlere göre daha azdır. Bu, kafatasına yayılan enfeksiyon riskini artırır.

Bir yaşın altındaki çocuklarda boğaz ağrısı çeşitleri

Çocuklarda en yaygın anjina türleri arasında:

 1. Catarrhal anjina. Bu tür, semptomların en hafif şiddeti ve bademciklerin ılımlı iltihabı ile karakterizedir.
 2. Lacunar ve foliküler. Böyle anjina formları daha çok bakteriler tarafından kışkırtır. Ağır inflamasyon, bademciklerin farklı bölgelerinde püy oluşumu ve insanın genel durumunun bozulması eşlik eder. Bezlerde pürülan bir kaplama ile nokta veya geniş alanlar görebilirsiniz.
 3. Lifli. Bu tip bademcik iltihabı, öncekilerden bile daha kötüdür. Bu durumda irin plakası bademciklere bitişik ağız kenarlarına yayılır.
 4. Mantar anjina (farengomikoz). Ayırt edici özellik - beyazımsı, bademcikler üzerinde kıvrılmış bindirmeleri, 5-7 gün içinde yok olur. Yerçekimi derecesi hafif. Maya benzeri mantarlar, özellikle soğuk mevsimde, azaltılmış bağışıklık ya da dysbacteriosis bir arka plana karşı enfekte olduğunda, farenjiyozis oluşur.
 5. Herpetik (influenza, adenovirus veya Coxsackie virüsü ile oluşur). Aşağıdaki belirtilerle fark edilebilir: faringeal mukozanın hiperemi, ağızdaki kırmızı veziküllerin varlığı. Ciddiyet ortalamasıdır.
 6. Nazofaringeal tonsilin anjina. Adenoid dokunun proliferasyonu ile ilişkilidir. Genel durumun önemli ölçüde bozulması, genellikle akut rinit, farenjit ve orta kulak iltihabı ile birlikte görülür. Nazofaringeal tonsil keskin bir şekilde şişirilir ve iltihaplanma sıklıkla faringeal duvarlara geçer.

Bademillit tipini doğrulukla ayırt etmek, analizler temelinde sadece bir uzman olabilir. Her biri için tedaviye kendi yaklaşımınıza ihtiyacınız var.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin nedenleri

Çocuklukta, virüs genellikle anjinaya neden olur: grip, adenovirüs, koronavirüs, rinovirüs, vb. Hastalardan havadaki damlacıklar ile alınabilirler.

Ayrıca akut tonsillite bakterilerden kaynaklanır. Çoğunlukla grup A'nın streptokok bakterileridir, fakat başka türde cocci (pnömokok, stafilokok) vardır. Nadir durumlarda, çocuklarda anjinin nedeni boğmaca, sifilizdir. Boğazda kirli ellerden, kirli su veya yiyeceklerden geçerler.

Enfeksiyon genellikle azaltılmış bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkar. Çocuklarda o kadar zayıf ki, ama özellikle bir organizmanın aşırı soğutulmasında ve ayrıca vitamin ve diğer yararlı maddelerin yokluğunda kötüleşir.

Anjina belirtileri ve belirtileri, bir yaşın altındaki çocuklarda hastalığın seyri

Bir sene kadar çocuklarda angina belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı. Çünkü bebeği yiyeceği ve suyu reddedebilir ve onu beslemeye çalıştığınızda - ağlamaya başlar;
 • ateş. Bir yaşın altındaki çocuklarda anjinin ilk belirtisi olabilir. Çoğu zaman, sıcaklık 38 ° 'nin üzerine çıkar;
 • öksürük. Bu tezahür, boğazda tahriş ile ilişkilidir. Öksürük sırasında ağrı daha da yoğunlaşır;
 • boyun ve çene üzerinde lenf düğümlerinde artış. Kural olarak, çocuklarda lenf düğümlerinin reaksiyonu erişkinlerden daha belirgindir;
 • aşırı salivasyon;
 • bakteri aktivitesinin bir sonucu olan ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • Kulaklarda ağrı. Boğazdan gelen ağrı bazen çocuğun parmaklarına dokunabildiği için kulaklara;
 • Soğuk algınlığı çocuklukta sık görülen anjina arkadaşıdır;
 • karın ve yüzünde kırmızı bir döküntü. A grubu streptococcus'u enfekte ederken ortaya çıkar, deride kızarıklıklara ek olarak, dil üzerinde kırmızı bir renk ortaya çıkar ve ülserler gelişir.

Çocuklarda angina erişkinlerden daha şiddetlidir. Genel durumun bozulması lokal semptomlar üzerinde hüküm sürmektedir, bu nedenle hastalık tanınmamaktadır.

Çocuklarda angina ne kadar sıcaklık yapar? Sıcaklık yaklaşık 4-5 gün normalize edilir.

Yüksek sıcaklıkta, bebeklerde anjin belirtileri karın ağrısı, kusma, ishal, konvülsiyon ve karışıklığı içerir.

Bir çocukta yıl öncesi anjin nasıl belirlenir?

Ağzınızı açar ve içine bakarsanız bir çocukta akut tonsillit belirtileri görebilirsiniz. Bademcik ya da her ikisi de kırmızı ve şişmiş görünür, ama yanal silindirler daha fazla şişer. Bezlerin yüzeyinde genellikle ince, beyaz veya sarımsı bir kaplama bulunur. Boyunu araştırırken, genişlemiş lenf düğümleri bulunur.

Önemli! Bademcikler üzerindeki sarı, beyaz, gri plağın (veya tekil noktaların) varlığı daha ciddi bir anjinaya işaret eder.

Bağımsız olarak doğru bir teşhis yapamazsınız. Bir doktora görünmek en iyisidir. Sadece boğazını değil, aynı zamanda burun boşluğunu ve çocuğun kulaklarını da muayene edecektir. Ek olarak, doktor mikroflora bulaşır ve kan ve idrar testleri yapar. Yayma, hastalığa neden olan bakteri veya virüsü belirlemek için laboratuvara gönderilir. Bademcik iltihabının nedenini bilmek yeterli tedaviyi reçete edebilir ve gereksiz ilaçların kullanılmasını önleyebilir.

Önemli! Anjinalı çocukların kanda önemli bir reaksiyonu vardır: ESR 30-40 mm / s, nötrofilik lökositoz, eozinofili ve idrarda protein.

Bebeklerde anjinin özel teşhisi, hastalığın ciddiyetinin belirlenmesine yardımcı olur ve evde tedavi ya da hastaneye yatma ihtiyacı olup olmadığını söyler.

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisi

Çocuklarda anjina tedavisi bir yıla kadar hastalığın nedenine bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyon ile, doktor hedef bakterileri ortadan kaldıran antibiyotikler reçete edecektir. Viral bademcik iltihabı durumunda, özel ilaçlar gerekli değildir, vücut bağımsız olarak iyileşebilir.

Bebeğinize antiviral ilaç verebilir, örneğin, Aflubin'i düşürür. Özellikle, virüsleri yok edemez, ama Aflubin vücudun savunmasını artırır, onları virüsle savaşmaya yönlendirir. Ayrıca, bu ilaç zehirlenme etkilerini azaltır: titreme, ateş, ağrı, halsizlik ve vücuttaki uyuşma.

Aflubin, bebeklerde ve büyük çocuklarda anjina ve üst solunum yollarının diğer hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılabilir.

Önemli! Semptomlara göre hastalığın tipi tespit etmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle mikroflorada bir leke gereklidir.

Bademcik iltihabının mantar formu B, C ve K vitaminleri ile birlikte tedavi edilmelidir. Şiddetli vakalarda antifungal ajanlar ("Itrakonazol") reçete edilebilir.

Genç bir çocukta angina: semptomların tedavisi

Antibiyotiklere ek olarak, ağrı ve semptomların yoğunluğunu (öksürük, ağrı, ateş vb.) Hafifletmek için ilaçlar reçete edilir. Pastiller ve spreyler bebekler kontrendikedir, onlar da gargara yapamazlar. Bu nedenle, bir yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisi, damla veya şurup şeklinde özel preparatları içermelidir. Durulama yerine, bebeğin boğazını ve ağzını antiseptik içine batırılmış pamuk yünü ile tedavi etmek mümkündür: "Chlorophyllipt", "Miramistin", "Furacilin". Ürünü biraz su ile seyreltmek arzu edilir.

Bebeklerde angina tedavisi için bu bitkisel preparatlar gösterilmiştir:

 • "Tonsilgon H" oral damla şeklinde. Çim karahindiba, atkuyruğu, papatya, alta çiçekleri, civanperçemi, meşe kabuğu içerir. Antiviral, bakterisit, antitusif ve anti-inflamatuar etkileri vardır ve ayrıca ödemleri azaltır, lokal immüniteyi artırır ve dokuların yenilenmesini hızlandırır;
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan şurup "Poteseptil". 6 haftadan yeni doğanlara izin verilir;
 • "Tonzilotren" tabletleri. Genellikle çözülmeleri gerekir, fakat bizim durumumuzda başka bir yol uygundur: tableti birkaç dakika suda bekletin ve sonra çocuğun diline sürün. "Tonzilotren", çocukların anjina belirtileri ile iyi başa çıkmaktadır: ağrı, iltihaplanma ve şişlik. Ayrıca, bu homeopatik ilaç lokal bağışıklığı arttırır. Tonzilotren'in bir çocukta 1 yılda anjin için kullanılabildiğini, ancak bazen doktorların küçük bir çocuk tarafından yarım tablete reçete yazdığını lütfen unutmayın.

Çocuklarda anjinada yüksek sıcaklık çok tehlikelidir, bu yüzden devrilmeli. Yüksek sıcaklık 38 ° C veya daha fazla demektir. Bebekler için ateş ve acı için en iyi çare Ibuprofen'dir. Parasetamol ve asetilsalisilik asit ile karşılaştırıldığında ibuprofen, daha az yan etki ile birlikte daha yüksek etki ve etki süresi (6-8 saat) içerir.

Angina ne kadar sürer? Genellikle tonsillit 3-4 gün içinde çözülür, ancak bazen iki haftaya kadar devam edebilir.

Bir çocuğu daha iyi hissetmek için neler yapabilirsiniz?

 1. Ona bol miktarda su veya başka bir sıvı verin. Sıcak bir içecek boğazda tahrişi giderir ve sıvı kanın hareketi de dahil olmak üzere vücuttaki süreçleri hızlandırır. Bu enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olur;
 2. Nemlendiriciyi aç. Bebeklerde normal anjin tedavisi için Dr. Komarovsky, her şeyden önce nem ve hava sıcaklığını gözlemlemesini önerir. Bebekler, hastalıklı bezler üzerinde bir aşındırıcı etkiye sahip olduğu için kuru havaya duyarlıdır. Normal nem seviyeleri boğaz ağrısından rahatlama sağlar;

Bir tonsillektomi ne yapmalı? Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, ancak çocuk yılda yılda 7 tondan fazla bademcik iltihabı geçirdiğinde uygulanır. Bu yaşta tonsillektomi son derece istenmeyen bir durumdur, çünkü yetişkinlerin aksine bademcikler bebekler için çok önemlidir.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin için antibiyotikler

Antibiyotiklerin zamanında uygulanması yüksek ateşle ilişkili hastalığın komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur. Bu ilaçlar, verildikten 2-3 gün sonra ağrı ve ateşi ortadan kaldırır. Antibiyotik olmadan boğaz ağrısı tedavi sadece viral inflamasyon ile mümkündür.

Bebeklerde anjina için en etkili ve güvenli antibiyotik penisilindir (şurup şeklinde "Amoksisilin", "Augmentin"). Bazı durumlarda, sefalosporinler ("Sefuroksim", "Zinnat") kullanabilirsiniz. Akut inflamasyonda penisilin ilaçları ile tedavi süresi 10 gündür.

Makrolidlerin ("Azitromisin", "Zitrolid") antibiyotikleri daha fazla yan etkiye sahiptir, bu nedenle sadece çocuk penisilin alerjisi varsa reçete edilir. Aynı zamanda makrolidlerde, daha kısa tedavi süresi 3-5 gündür. Bu süre boyunca amoksisilin ile aynı sonuçları elde edebilirler.

Ayrıca internet sitemizde "Hamile kadınlarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?" Makalesini okuyun.

1 yaş altı çocuklarda anginada geleneksel tedavi ve beslenme

İlaçlara yardım etmek için halk, doğal ilaçlar kullanabilirsiniz. Bir yılın altındaki çocuklarda angina'nın geleneksel tedavisi dikkatle seçilmelidir. Çocuğunuz üzerinde deneme yapmayın!

Bezleri tedavi etmenin bir yolu olarak, otlar (papatya, adaçayı, civanperçemi, vb.) Bir kaynatma alabilir. Bir yıl boyunca çocuklar için deniz topalak yağı, bal, aloe suyu kullanmak için izin verilir.

Sıcak kompresler ile, çok fazla zarar verebileceğinden, karmakarışık olmamak daha iyidir. Ama ayrıca lahana yapraklarından "soğuk" sıkışmalar da vardır: gerekli büyüklükteki yaprakları kesmek, onları dövmek. Lahanayı boğaza takın ve birkaç saat boyunca her şeyi bir eşarpla sarın. Lahana, anti-inflamatuar bir etkiye sahip olmalıdır.

Çocuğun sarımsağı koklamasına izin verin. Zararlı bir enfeksiyonu yok etmek için bu sebzeyi bir beşiğe yayın.

Bilinen tüm buhar inhalasyonları, boğazda ve burunda mukus birikintilerini "buharlaştırabilir", öksürük ve burun akıntısını kolaylaştırır. Ayrıca, bu prosedürler tahrişi rahatlatır ve bir çeşit analjezik etkiye sahiptir. İnhalasyonları sadece 1 yaşında veya daha büyük bir çocukta anjina tedavisi için uygulayabilir ve bazen yapılması zordur, çünkü bir çocuk kendi yararına ne olduğunu açıklayamaz. Bir tencerenin üzerindeki buharı solumak yerine, sadece bebeği sıcak bir banyoda yıkayın. Suya şifalı otlar ekleyebilirsiniz. Etki standart inhalasyonlardan daha kötü olmayacaktır.

Bir çocukta anjina durumunda ateşi düşürmek için ilaç çalışmaya başlarken, silme işlemini gerçekleştirin. Yumuşak, sentetik olmayan bir kumaş ve oda sıcaklığında su (soğuk değil!) Bir flep hazırlayın. Bebeğini 2-5 dakika boyunca sildikten sonra hafif giysiler giy.

Bir yıla kadar olan çocuklarda anjin için beslenme, daha önce de söylendiği gibi, bolca bir içecekten oluşmalıdır. Genellikle bir çocuğu göğse sığdırır, su verir ve daha büyük çocuklar çay ikram edebilir. Tamamlayıcı gıdaları daha önce piyasaya sürmüş olan çocuğu beslemek için, sıvı formda ağırlıklı olarak sebze yemine ihtiyacınız vardır.

Bebeklerde tonsillit komplikasyonları ve sonuçları

Angina'nın çocuklarda bir yıldan kısa süren etkileri çok şiddetli olabilir.

Olası komplikasyonlar arasında:

 • Obstrüktif uyku apnesi: genişlemiş bademcikler nefes almayı engeller. En nihayetinde bu, örneğin bir rüyada nefes almayı durduran karmaşık bir duruma yol açabilir.
 • Peritonsiller apse: Enfeksiyon bademciklerden çevreleyen dokuya yayılır, bu da bir apse oluşumuna yol açar.
 • Otitis: bakteri östaki borusu boyunca orta kulağa girebilir. Otitis tamamen yeni bir dizi komplikasyona yol açar.
 • Romatizmal ateş: Grup A streptokok ile uzun süreli enfeksiyonla birlikte, vücudun çeşitli organlarının inflamasyonu gelişebilir.
 • Post-streptokokal glomerülonefrit: streptococcus böbreğe girerse, iltihaplanma gelişir ve buna bağlı olarak işlev görür.
 • Seröz menenjit (meninks iltihabı).

Bebeklerde anjina komplikasyonları genellikle antibiyotiksiz tedavi girişimi ve şartın iyileştirilmesinden hemen sonra öngörülen kursun sona ermesi durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle, bir doktorun tavsiyesini dinlemek her zaman daha iyidir ve eğer bunu veya ilacı reçete ederse, bunu sonuna kadar içmeniz gerekir.

Önemli! Bir yaşın altındaki çocuklarda boğaz ağrısı, boğaz veya dilin şiddetli şişmesi, nefes darlığı, 39 derecenin üzerinde bir sıcaklık, kusma, ishal gibi semptomlara neden olursa, derhal bir ambulans çağırın!

Tonsillitin korkunç sonuçları olabilir, ama neyse ki bunu önlemek için basit yollar vardır.

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Bebeklerde anjinin önlenmesi için bazı ipuçları:

 1. Ailenin içinde biri anjina ile hasta ise, o zaman çocuğun girmesine izin verilmemelidir. Aynı şey yabancılar için de geçerli. Enfekte bir kişide zayıf bir öksürük bile çocukta tam ölçekli tonsillite neden olmak için yeterlidir.
 2. Eğer enfekte iseniz, bir maske takın ve bebeğinize veya kişisel eşyalarına dokunmadan önce ellerinizi bir dezenfektan sabunla yıkayın.
 3. Evi temiz tut. Bakteriler ev tozunda bulunur ve bu çoğunlukla yetişkinlere zararsız olmasına rağmen, küçük bir çocuk enfekte olabilir. Ayrıca, çocuk oyuncakları, şişeleri ve bulaşıkları periyodik olarak yıkayın.
 4. Çocuğunuzun ellerini yıkayın. Bilindiği gibi, çocuklar ellerini sürekli olarak ağızlarına sürükler ve onlarla birlikte bakteriler ağza girebilir.

Bu temel hijyen ve bakım kuralları, bebeklerde bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin: hasta bir bebeğin bakımı ve medikal tedavi için kurallar

Palatine bademciklerinin bademcik iltihabı çocuklukta oldukça sık görülür.

Bir yıldan kısa çocuklarda angina daha az sıklıkla teşhis edilir, ancak hastalığın seyri oldukça ağırdır.

Çocuğun teşhisi, çocuğun şikayette bulunamaması ve semptomatolojinin hızla ilerlemesi ile zorlaştırılmaktadır.

Boğaz ağrısı belirtileri görürseniz, ciddi komplikasyonları önlemek için her zaman tıbbi yardım almalısınız. Anjina gelişimini tetikleyen ana faktörler.

Bebeklerin çocuklarında bağışıklık tam olarak oluşmaz ve zayıf korumalı bir organizma kolayca virüsleri ve bakterileri yakalayabilir.

Bu çocuklarda bademcikler yeterince gelişmemiştir ve bu nedenle enfeksiyon bu bölgeye hızla girmektedir. Bebeklerde anjinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Streptococcus ve Staphylococcus bakterileri;
 • Herpes virüsü, pnömokok ve adenovirüs;
 • Mantar candida;
 • Bağışıklık genel zayıflama;
 • hipotermi;
 • Hasta biriyle iletişim kurun.

Ayrıca, bu hastalığın ortaya çıkması için temel bir önceki viral enfeksiyon, yetersiz beslenme ve bebekte sertleşme eksikliği olarak hizmet edebilir.

Bebekte hastalığın gelişimine belli bir semptomatoloji eşlik eder.

Bebeklerde angina belirtileri

Hastalığın ana belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 • Boğazda keskin bir ağrı, bu da beslenme başarısızlığına neden olur;
 • Dil ve bademcikler üzerinde bir baskının görülmesi;
 • Artan vücut ısısı;
 • Halsiz ve uykulu durum;
 • Bağırsak bozukluğu, bulantı ve kusma;
 • Sesin sertliği;
 • Çocuğun sürekli ağlaması.

Ayrıca, semptomatoloji anjinin formuna bağlı olarak ayrı tezahürleri olabilir.

Hastalığın çeşitleri

Çocukluk döneminde, bu tür anjina türleri ortaya çıkabilir: catarrhal, pürülan foliküler ve lacunar ve herpes.

Catarrhal formu Hastalık, boğazda kuruluk ve yanma, yutmada ağrı, bademciklerdeki kızarıklık ve şişlik, lenf düğümlerinde artış ile karakterizedir.

Pürülan foliküler ve lacunar görünümü sıcaklıkta önemli bir artış, farinkste şiddetli ağrı, mukoza ve bademciklerin kızarması, bademcikler üzerindeki püstüler döküntüler ile karakterizedir.

Lacunar çeşidi pürülan akıntının bademciklerin kanallarına ve ceplerine yayıldığı daha külfetli bir formdur.

Herpetik bademcik iltihabı baş ağrısı, kas dokularında ağrı, boğazda ve karında ağrı, kusma şeklinde kendini gösterir.

Ayrıca herpes virüsü dil, gökyüzü ve bezlerde kırmızı vezikül oluşumuna neden olur.

Hastalığın herhangi bir şekli tıbbi muayene ve uygun tedavi gerektirir.

Tanı bildirimi

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina çalışmaları temelinde teşhis edilir.

Tanı için aşağıdaki önlemler uygulanır:

 • Oral kavite ve lenf düğümlerinin dış muayenesi;
 • Genel kan testi;
 • Ilaçlara patojen ve duyarlılık belirlemek için farinks gelen Bakposev.

Sınavlardan sonra, doktor hastanede bebekler için önerilen tıbbi tedaviyi reçete eder.

Sadece komplike olmayan anjina formunun evde tedavi edilmesine izin verilir.

Hasta bir bebeğin bakımı için kurallar

Çocuğun hızlı iyileşmesi için, belirtilen tedaviye ek olarak bu kurallara uymak gerekir.

Bir korunma rejimini gözlemleyin ve enfeksiyonu önlemek için hastanın diğer çocuklarla iletişimini sınırlayın.

Temiz havada düzenli yürüyüşler yapın. Sıcaklığı normalleştirdikten sonra su prosedürlerini yapın.

Tedavi sırasında, bolca kuru üzüm, kuru meyve kompostosu, su ve anne sütü kullanarak bebeği ayıklayın.

Çocuğun isteği üzerine taze sıvı gıdaları beslemek. Düzenli oda havalandırma ve ıslak temizlik.

Doktorun reçetelerine uygunluk ve basit öneriler, tedavide olumlu sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Terapötik terapi

Çocuklarda anjinin bir yıla kadar tedavi edilmesi, tedavi sürecinin ayrı bir şemasının kullanıldığı hastalık tipine bağlıdır.

Hastalığın herpes ve viral formu antibakteriyel tedavi gerektirmez. Üç gün boyunca bebeğin bağışıklığı, kendisinin virüsüne karşı antikor üretir ve böylece hastalığın nedenini ortadan kaldırır.

Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak için antihistaminikler reçete edilir.

Anjina bakteriyel etiyolojisi sadece antibiyotik yardımı ile tedavi edilir.

Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için penisilin serisinin antibakteriyel ilaçları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Toksik etki minimal iken, bu tür ilaçlar bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Bu ilaçlar arasında Amoksiklav, Amoksisilin, Flukloxacillin bulunur.

Bu ilaçlar özellikle kan ve vücut dokularına hızlı emilim ve penetrasyon sayesinde çocuklar için uygundur.

Hastalığın şiddetli seyrinde, komplikasyonlara yatkınlık veya penisilin grubu ilaçlara karşı toleranssızlık durumunda, tedavi için başka tipte antibiyotikler kullanılır.

Seftriakson, Azithotromisin gibi. Bu ilaçlar ayrıca düşük toksisiteye ve etkili etkiye sahiptir.

Tedavi sırasında, sıcaklığı düşürmek için Parasetamol veya Ibuprofen bazlı ilaçlar kullanılır.

Bir antibiyotik küründen sonra streptokok enfeksiyonuna karşı önleyici tedbirler için Bicillin 1 veya 5'in intramusküler enjeksiyonu önerilir.

Bağırsak mikroflorasını antibakteriyel ajanların etkilerinden geri kazanmak için Linex veya Hilak forte kullanın.

Tedaviden sonraki ilk yedi gün, bebek her gün bir çocuk doktoru tarafından muayene edilir ve iki hafta sonra kan ve idrar testi yapılır ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için bir elektrokardiyogram yapılır.

Olası olumsuz sonuçlar

Angina, uygunsuz ve zamansız tedavinin çocuğun vücudunun kardiyovasküler, kemik, sinir ve genitoüriner sisteminde komplikasyonlara yol açabileceği tehlikeli bir hastalıktır.

Videoyu izlemek için önerilir:

İyileştikten sonra, genel testleri geçmeniz ve bir kardiyogram yapmanız önerilir. Ayrıca, bir ay için planlanmış aşılardan vazgeçilmelidir.

Şişlik olduğunda, eklemlerde ve göğüste ağrı olduğunda, bir uzmana danışmak acildir. Komplikasyonlar bu tür patolojileri içerir:

 • Akut otitis ve larenjit formu;
 • Larinksin şişmesi;
 • Boyunda lenfadenit;
 • menenjit;
 • Romatizmal hastalıklar;
 • Piyelonefrit, glomerülonefrit.

Zamanla, tıbbi tedaviye başlandı ve doktorun tüm reçetelerine uyulması, bu tür olumsuz sonuçların gelişmesini engelleyecektir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için etkili kürler

Angina veya akut bademcik iltihabı - öncelikle palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir doğaya sahip olan enflamatuar bir hastalıktır. Gelişiminin temelinde patojenik mikroplar olduğundan, tedavi öncelikle patojenlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Ebeveynler için ipuçları: bir çocuk Lugol boğaz nasıl smear

Lugol - farenks iltihabi hastalıkların karmaşık tedavisi için reçete etkili ilaçlardan biri. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilecek ucuz bir antiseptiktir.