Loading

Angina yılından önce bir çocuğunuz var, nasıl tedavi edilir?

Angina nedir, muhtemelen hemen hemen herkes bilir. Bu, palatine bademciklerin iltihaplandığı çok hoş olmayan bir durum. Çoğu insan bunu ergenlik ya da ergenlik döneminde görmektedir. Ancak hastalık bir yaşında bir çocukta bile gelişebilir. Ne ortaya çıktığı, ne ortaya çıktığı ve bebeğin nasıl tedavi edileceğinden dolayı - doktordan daha iyi anlaşılmalıdır.

Nedenleri ve mekanizmaları

Banal angina'nın ortaya çıkmasında temel rol beta-hemolitik streptokoklara aittir. Olguların% 60-80'inde saptanır. Ancak akut tonsillitin nedeni başka patojenler (bakteri, virüs, mantar) olabilir. Ayrıca, bademcikler genellikle yaygın bulaşıcı hastalıklar tarafından etkilenir. Böyle vakalar, çocuklarda, nadir ateş, kızamık, mononükleoz veya difteri ile olduğu gibi nadir değildir.

Çocuğun bir yıl öncesindeki enfeksiyonu, çoğu zaman patojenlerin dışarıdan nüfuz etmesi halinde havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir - hasta bir kişiden. Özellikle prematüre olmak üzere bebeğin koruyucu mekanizmalarının kusurlu olmasından dolayı anjina gelişiminde önemli bir rol oynar. Vücudun reaktivitesindeki azalma, inflamasyona neden olan saprofitik veya patojen floranın bademciklerinde aktivasyon için başlangıç ​​faktörü olur. Bu ayrıca aşağıdaki faktörlerle de kolaylaştırılmaktadır:

 • Ortam havasının sıcaklığı ve nemindeki keskin dalgalanmalar.
 • Çocuğun lenfatik-hiperplastik yapısı.
 • Beslenme bozuklukları.
 • Olumsuz yaşam koşulları.

Bu nedenle, anjina oluşumu için, patojenin kendisinin varlığı yeterli değildir. Patojenlerin büyümesi ve çoğalması için verimli bir zemin oluşturan yerel ve genel bağışıklığı bastırmak gerekir. Ve bir yıla kadar olan çocuklarda immünolojik süreçlerin fizyolojik bir eksikliği vardır.

sınıflandırma

Bir yaşın altındaki çocuklarda, daha yaşlı yaşlarda olduğu gibi, anjin çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Streptococci'nin neden olduğu bademciklerin tipik bir akut iltihabı, çeşitli biçimlere sahiptir:

İzole ülseratif-nekrotik anjina (Simanovsky-Vincent), herpetik, fungal ve flegmonöz (intratonsillar apse). Bademcikler tekrar etkilenebilir: yukarıda belirtilen "çocukluk çağı" enfeksiyonlarının veya kan hastalıklarının (agranülositoz, lösemi) arka planı.

Çocuklarda ve yetişkinlerde akut bademcik iltihabı bademcikler ve kökenlerdeki değişikliklerin doğası ile sınıflandırılmaktadır.

semptomlar

Bir çocuğa bir yıl kadar olan anjina teşhisi, bebeğin durumu hakkında şikayette bulunamaması nedeniyle zorlaşır. Ebeveynler ve doktor, nesnel gerekçelerle boğazda iltihaplı değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmalılar. Hastalık, bir kural olarak, aniden gelişir. Bebeklerin genel belirtileri arasında, dikkat edilmelidir:

 • Yüksek ateş (40 dereceye kadar).
 • Beslemenin reddi.
 • Kusma ve ishal.
 • Kaprisellik ve ağlama.
 • Anksiyete.
 • Konvülsiyon.

Bu işaretler büyük oranda birçok vücut sistemindeki fonksiyonel değişikliklerden kaynaklanır. Örneğin, termoregülasyonun kusurlu olması yüksek ateşi destekler ve sinir dokusunun fizyolojik hipereksitabilitesi nöbetlere yol açar. Zehirlenme aynı zamanda sindirim sistemini de etkiler - genç hastalarda kusma ve ishal sık görülür. Daha şiddetli tezahürler olabilir: Menenmizm ve bilinç bozukluğu şeklinde.

Yerel anjin bulguları, büyük çocuk ve yetişkinlerden farklı değildir. Katarr enflamasyonu ile karakterize edilen kızarıklık ve bademciklerin şişmesi, mukoza zarının altında enjekte edilen damarlar görülür. Böyle bir resim ARVI'daki değişikliklere benzeyebilir, ancak farinksin arka duvarı sürece dahil olmayacaktır. Viral bir enfeksiyonun başka bir özelliği yoktur (özellikle soğuk algınlığı).

Bir yaşın altındaki çocuklarda foliküler anjina, bir spatula ile çıkarılmamış bezlerdeki pürülan lekelerin ortaya çıkmasıyla eşlik eder. Bir lacunar formasyonu, bademcik dokusunun tüm yüzeyleri üzerinde baskınların daha fazla yayılması ile lenfoid dokunun çöküntülerinde nekrotik kitlelerin birikmesi ile karakterizedir (süreç temelde iki-taraflıdır). Herhangi bir anjina ile bölgesel lenf nodları artar ve ağrılı hale gelir: açısal ve submandibuler, servikal.

komplikasyonlar

Çocuklarda anjinin zaman zaman saptanması tehlikeli komplikasyonlara yol açar: hem yakın gelecekte hem de birkaç ay veya yıl sonra. Akut inflamatuar süreç, paratonzillit ve faringeal apselere yol açan daha derin dokulara nüfuz edebilir ve nüfuz edebilir. Bu otit, bronşit ve hatta zatürre gelişimi yakınında yatan diğer organlara yayılabilir. Ve genel bir doğanın komplikasyonları aşağıdaki koşulları içerir:

Bunlar, diğer vücut sistemlerinde patojenin toksik-alerjik etkisiyle ilişkilidir ve daha yaşlı bir yaşta ortaya çıkar. Sonra bebeklerde olası bir anjina hakkında, çok az insan hatırlar.

Ek teşhisler

Yıllara kadar olan çocuklarda anjina spesifik olmayan bir şekilde gelişebildiğinden, ek yöntemler tanıda özel bir rol oynamaktadır. Laboratuar yöntemleri hastalığın nedenini tanımlamaya yardımcı olur. Çocuğun genel bir kan testi alınır, sonuçları bakteriyel veya viral bir süreci gösterir. Daha ileri mikroskopi ve materyalin ekimi ile bir farinks sürüsü, patojenin kendisini tanımlar.

Anjinada yapılan laboratuar testleri, çocuklarda bademcik iltihabının nedeninin ortaya çıkmasının imkansız olduğu bir tanı unsurudur.

tedavi

Çocuklarda anjina ile tedavi kapsamlı olmalıdır. Bu, patojeni etkileyen ajanların, patojenik etki mekanizmalarının ve hastalığın semptomlarının kullanıldığı anlamına gelir. Bu, olumlu bir sonuç elde etmenin ve komplikasyon riskini önlemenin tek yoludur. Tedavi rejimi, yeterli miktarda sıvının kullanımını içerir: anne sütü veya ek içecek. Oda, keskin değişiklikler ve taslaklar olmadan en uygun sıcaklık ve nem rejimi ile korunur.

Çocuğun küçük yaşına rağmen, antibiyotikler hala vazgeçilmezdir. Streptokok anjina ile penisilin ilaçları (Augmentin, Flemoxin) veya makrolidler (Sumamed) kullanılır. Kompleks, intestinal dysbiosis (Linex, Acilact) gelişimini engelleyen probiyotiklerin kullanılmasını önerir. 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda, özellikle konvulsif hazırlıklı çocuklarda antipiretik ajanlar reçete edilir (Panadol, Nurofen). Spermlerde antiseptikler, bebeklerde durulama ve pastil çözeltileri kullanılmaz, bu da erken yaşın özelliklerinden kaynaklanır. Kullanılabilecek tek şey, bademciklerin bir ilaçla nemlendirilmiş bir gazlı bez ile yağlanmasıdır (örneğin, Lugol çözeltisi). Ve vücudun koruyucu kuvvetlerini arttırmak için sıklıkla damlalar halinde (Nasoferon) interferon kullanılır.

Bebeklerde angina, mümkün olduğu kadar çabuk çözülmesi gereken oldukça ciddi bir sorundur. Bu nedenle, ilk belirtilerle doktora başvurmanız gerekir. Muayene ve ek araştırmalardan sonra hastalıkla baş edebilecek ve komplikasyonları önleyebilecek bir tedavi önerecektir.

Bir yaşın altındaki çocuklarda boğaz ağrısı tehlikesi

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina en tehlikeli hastalıklardan biridir. Angina, bağışıklık sadece oluşmakta olduğu için çocuğun vücudunun henüz başa çıkamadığı stafilokok, adenovirüs veya streptococcus - zararlı mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Bu yaştaki çocuklarda herhangi bir hastalık teşhis etmek zordur, çünkü bebek ne ve nerede acıtdığını henüz söyleyemez. Ebeveynlerin bir yıl altındaki çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi için yapmaları gereken ilk şey bir doktor çağırmaktır. Onun bekleyişinde, tüm semptomları sakin bir şekilde analiz etmeniz ve daha sonra çocuk doktoru hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Yıl öncesi çocuklarda angina belirleyen bazı belirtiler şunlardır:

 • Çocuğun vücut ısısı 39-40 dereceye çıkar;
 • sıcaklık, konvülziyon ve kusma zemininde oluşabilir;
 • çocuk yemek yemeyi ve içmeyi reddeder;
 • bebek anksiyete gösterir, sürekli ağlar;
 • gevşek tabureler;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Şişlik ve bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ve bademcik irinli plak üzerinde ortaya çıkan - küçük çocuklarda bu ve diğer belirtiler daha az yaygındır ve genellikle çocuk doktoru bulur.

1 yaşında ve 2 yaşında bir çocukta Angina

Angina, havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bademciklerin yüzeyinde, bir mikrop veya virüs hapşırma, öksürme ve hastayla konuşarak içine girebilir. 1 yıl içinde bir çocukta Angina kirli oyuncaklar, meme uçları, bulaşıklar, eller yüzünden ortaya çıkar.

Bir sene altında angina çocukları diş çıkarma sırasında hastalanabilir. Bu sırada, çocuğun bağışıklığı azaltılırken, çocuklar herşeyi ağzına sokup çeker. 2 yaşındaki bir çocuğun anjina için risk faktörleri, dişlere, akut ve kronik rinit, hastalığa karşı fizyolojik bir eğilimdir (örneğin bademciklerin gevşek yapısı).

En tehlikeli olarak kabul edilen 2 yaşındaki bir çocukta angina, viral bir boğaz ağrısına yol açar. Bu hastalıkta, larenks ilk inceleme gökyüzü parlak kırmızı kabarcıklar kaplanmış dil ve kızarmış bademcikler kenarında ortaya çıkaracaktır. Çoğu durumda vücut ısısı 40 dereceye çıkar.

Yaşına rağmen, küçük çocuklarda anjini karmaşık bir şekilde modern ilaçların kullanımı ile tedavi etmek gerekir. Bir çocuğun hastanede kalması, bir doktorun sürekli gözetimi altındadır.

Lacunar veya pürülan anjina ile, patojenler streptococcus ve bu hastalığın belirtileri biraz farklı olacaktır. Arka gökyüzü ve bademcikler şişer ve beyaz vesiküller ile serpilir. Lacunar angina, bir dizi ciddi komplikasyona sahip olduğu için mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmelidir.

Bademcikler parlak kırmızı ve kirli gri veya kirli beyaz bir kaplama gösterdiğinde, bu difteri veya mononükleozun ilk belirtisi olabilir. Bunlar sadece bir hastanede tedavi edilen çok ciddi hastalıklardır. Doğru tanı koymak ve angina difteri ayırt etmek için sadece uzman olabilir.

Çocuklarda angina tedavisi bir yıla kadar ve erken yaşta tedavi

Çocuklarda anjina tedavisi bir yıla kadar antibakteriyel ajanları içerir. Çocuklara penisilin grubu ilaçlar veya makrolitler (çocukta penisilin alerjisi varsa) reçete edilir. Çoğu zaman penisililerden doktorlar Amoxiclav veya Amoxicillin'i, makrolidlerden - Sumamed veya onun analoglarını atarlar.

Sıcaklık 38 dereceye veya daha yüksek bir seviyeye yükseltildiğinde, çocuğa mum veya şurup şeklinde ateş düşürücü maddeler verilir - Nurofen, Parasetamol, Efferalgan, Kalpol, Analdim. Ek bir araç olarak bitki bileşenleri temelinde oluşturulan ilaç Tonzipret kullanılır. Bademcikler üzerindeki enfeksiyondan kurtulmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Böyle erken bir yaşta resorpsiyon için tabletler reçete edilmez. Etkili ilaçlardan biri, pamuklu çubukla bademciklere uygulanan Hexoral'dır.

Toksisiteyi ve dehidrasyonu azaltmak ve en hızlı toparlanmayı sağlamak için, çocuk mümkün olduğu kadar sıvı içmelidir (çay, su, meyve suları, anne sütü, süt formülleri).

Bir çocuğun 3 yaşında anjina tedavisinde en önemli prosedür gargara. Durulama solüsyonu toplamak için bir şırınga kullanın. Çocuğun nasıl gargara yapılacağını bilmemesi durumunda, bebeği nazikçe yüzüne, yüzüne doğru bastırıp lavabonun üzerine eğmeniz gerekir. Ağzın iç köşesine yaslanarak çocuğun ağzına bir durulama solüsyonu olan bir şırınga enjekte edilir. Daha büyük çocuklar bu prosedürü kendi başlarına gerçekleştirebilecekler. 3 yıl içinde bir çocukta angina tedavisinde durulama için birkaç yemek tarifleri:

 • ezilmiş yaprakları muz veya adaçayı (2 yemek kaşığı) 200 ml suda emaye bir fincan demlemek ve 30 dakika ısrar, 1: 1 oranında ılık su ile seyreltmek için çözüm;
 • Ballı su (balın alerjisi yoksa): 100 ml ılık su içinde bir çorba kaşığı bal üretilir;
 • Kalanchoe suyunun sulu bir çözeltisi (eczanede satılan);
 • Tuz-iyodin-soda çözeltisi: Bir bardak ılık suda, 0,5 çay kaşığı tuz, 0,5 çay kaşığı soda ve 4-5 damla iyodin üretilir.

Çok etkili, interferon ve antiseptik bitkilerin sulu ekstreleri ile ultrasonik inhalasyonlardır. İnhalasyonlar için bir çözümün kendi başına hazırlanmasına gerek yoktur - bunu bir eczanede satın alabilirsiniz.

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina bağımsız olarak tedavi edilmez. Sıcaklık ve şiddetli semptomlar olmadan çalışsa bile, tedavi edilmeyen bir hastalığın komplikasyonları çok ciddi olabilir - kalp veya böbrekler bile acı çekebilirler. Bu nedenle, angina tedavisi sadece deneyimli bir doktorun gözetimi altında olmalıdır.

Boğaz ağrısı ile ilgili en ufak bir şüpheniz varsa, hemen çocuğunuzu muayene edecek ve doğru tanı koyabilecek olan çocuk doktorunuzu arayın. Gerekirse, idrar ve kan analizi için bir yön yazacak, daha fazla laboratuar testi için bademciklerden bir yayma yapacak ve hastalığın şiddetini belirleyecektir.

Ebeveynlerin tedavisinde tüm önerileri takip etmeli ve doktor tarafından yazılan tüm prosedürleri yapmalıdır. Tedavinin kendi kendini bırakması, çocuğun refahının iyileşmesiyle bile, nüksetmeye yol açabilir. Bu nedenle, tıbbi prosedürleri durdurmak ve ilaç almak sadece smear ve uygun testler yapıldıktan sonra, doktor ile kabul edilebilir.

görünüm

Eğer boğaz ağrısını zamanında tedavi edemiyorsanız ya da geç doktora başvurmuyorsanız, çocukluk çağındaki bir hastalıktan sonraki komplikasyonlar çok ciddi olabilir. Erken komplikasyonlar orta pürülan otitis media ve pnömoni içerir. Geç komplikasyonlar çok daha ciddi: bunlar eklem romatizması, impetigo, orta kulak iltihabı, piyelonefrit, romatizmal vasküler ve kalp hasarı gibi hastalıklardır.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin: hasta bir bebeğin bakımı ve medikal tedavi için kurallar

Palatine bademciklerinin bademcik iltihabı çocuklukta oldukça sık görülür.

Bir yıldan kısa çocuklarda angina daha az sıklıkla teşhis edilir, ancak hastalığın seyri oldukça ağırdır.

Çocuğun teşhisi, çocuğun şikayette bulunamaması ve semptomatolojinin hızla ilerlemesi ile zorlaştırılmaktadır.

Boğaz ağrısı belirtileri görürseniz, ciddi komplikasyonları önlemek için her zaman tıbbi yardım almalısınız. Anjina gelişimini tetikleyen ana faktörler.

Bebeklerin çocuklarında bağışıklık tam olarak oluşmaz ve zayıf korumalı bir organizma kolayca virüsleri ve bakterileri yakalayabilir.

Bu çocuklarda bademcikler yeterince gelişmemiştir ve bu nedenle enfeksiyon bu bölgeye hızla girmektedir. Bebeklerde anjinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Streptococcus ve Staphylococcus bakterileri;
 • Herpes virüsü, pnömokok ve adenovirüs;
 • Mantar candida;
 • Bağışıklık genel zayıflama;
 • hipotermi;
 • Hasta biriyle iletişim kurun.

Ayrıca, bu hastalığın ortaya çıkması için temel bir önceki viral enfeksiyon, yetersiz beslenme ve bebekte sertleşme eksikliği olarak hizmet edebilir.

Bebekte hastalığın gelişimine belli bir semptomatoloji eşlik eder.

Bebeklerde angina belirtileri

Hastalığın ana belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 • Boğazda keskin bir ağrı, bu da beslenme başarısızlığına neden olur;
 • Dil ve bademcikler üzerinde bir baskının görülmesi;
 • Artan vücut ısısı;
 • Halsiz ve uykulu durum;
 • Bağırsak bozukluğu, bulantı ve kusma;
 • Sesin sertliği;
 • Çocuğun sürekli ağlaması.

Ayrıca, semptomatoloji anjinin formuna bağlı olarak ayrı tezahürleri olabilir.

Hastalığın çeşitleri

Çocukluk döneminde, bu tür anjina türleri ortaya çıkabilir: catarrhal, pürülan foliküler ve lacunar ve herpes.

Catarrhal formu Hastalık, boğazda kuruluk ve yanma, yutmada ağrı, bademciklerdeki kızarıklık ve şişlik, lenf düğümlerinde artış ile karakterizedir.

Pürülan foliküler ve lacunar görünümü sıcaklıkta önemli bir artış, farinkste şiddetli ağrı, mukoza ve bademciklerin kızarması, bademcikler üzerindeki püstüler döküntüler ile karakterizedir.

Lacunar çeşidi pürülan akıntının bademciklerin kanallarına ve ceplerine yayıldığı daha külfetli bir formdur.

Herpetik bademcik iltihabı baş ağrısı, kas dokularında ağrı, boğazda ve karında ağrı, kusma şeklinde kendini gösterir.

Ayrıca herpes virüsü dil, gökyüzü ve bezlerde kırmızı vezikül oluşumuna neden olur.

Hastalığın herhangi bir şekli tıbbi muayene ve uygun tedavi gerektirir.

Tanı bildirimi

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina çalışmaları temelinde teşhis edilir.

Tanı için aşağıdaki önlemler uygulanır:

 • Oral kavite ve lenf düğümlerinin dış muayenesi;
 • Genel kan testi;
 • Ilaçlara patojen ve duyarlılık belirlemek için farinks gelen Bakposev.

Sınavlardan sonra, doktor hastanede bebekler için önerilen tıbbi tedaviyi reçete eder.

Sadece komplike olmayan anjina formunun evde tedavi edilmesine izin verilir.

Hasta bir bebeğin bakımı için kurallar

Çocuğun hızlı iyileşmesi için, belirtilen tedaviye ek olarak bu kurallara uymak gerekir.

Bir korunma rejimini gözlemleyin ve enfeksiyonu önlemek için hastanın diğer çocuklarla iletişimini sınırlayın.

Temiz havada düzenli yürüyüşler yapın. Sıcaklığı normalleştirdikten sonra su prosedürlerini yapın.

Tedavi sırasında, bolca kuru üzüm, kuru meyve kompostosu, su ve anne sütü kullanarak bebeği ayıklayın.

Çocuğun isteği üzerine taze sıvı gıdaları beslemek. Düzenli oda havalandırma ve ıslak temizlik.

Doktorun reçetelerine uygunluk ve basit öneriler, tedavide olumlu sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Terapötik terapi

Çocuklarda anjinin bir yıla kadar tedavi edilmesi, tedavi sürecinin ayrı bir şemasının kullanıldığı hastalık tipine bağlıdır.

Hastalığın herpes ve viral formu antibakteriyel tedavi gerektirmez. Üç gün boyunca bebeğin bağışıklığı, kendisinin virüsüne karşı antikor üretir ve böylece hastalığın nedenini ortadan kaldırır.

Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak için antihistaminikler reçete edilir.

Anjina bakteriyel etiyolojisi sadece antibiyotik yardımı ile tedavi edilir.

Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için penisilin serisinin antibakteriyel ilaçları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Toksik etki minimal iken, bu tür ilaçlar bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Bu ilaçlar arasında Amoksiklav, Amoksisilin, Flukloxacillin bulunur.

Bu ilaçlar özellikle kan ve vücut dokularına hızlı emilim ve penetrasyon sayesinde çocuklar için uygundur.

Hastalığın şiddetli seyrinde, komplikasyonlara yatkınlık veya penisilin grubu ilaçlara karşı toleranssızlık durumunda, tedavi için başka tipte antibiyotikler kullanılır.

Seftriakson, Azithotromisin gibi. Bu ilaçlar ayrıca düşük toksisiteye ve etkili etkiye sahiptir.

Tedavi sırasında, sıcaklığı düşürmek için Parasetamol veya Ibuprofen bazlı ilaçlar kullanılır.

Bir antibiyotik küründen sonra streptokok enfeksiyonuna karşı önleyici tedbirler için Bicillin 1 veya 5'in intramusküler enjeksiyonu önerilir.

Bağırsak mikroflorasını antibakteriyel ajanların etkilerinden geri kazanmak için Linex veya Hilak forte kullanın.

Tedaviden sonraki ilk yedi gün, bebek her gün bir çocuk doktoru tarafından muayene edilir ve iki hafta sonra kan ve idrar testi yapılır ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için bir elektrokardiyogram yapılır.

Olası olumsuz sonuçlar

Angina, uygunsuz ve zamansız tedavinin çocuğun vücudunun kardiyovasküler, kemik, sinir ve genitoüriner sisteminde komplikasyonlara yol açabileceği tehlikeli bir hastalıktır.

Videoyu izlemek için önerilir:

İyileştikten sonra, genel testleri geçmeniz ve bir kardiyogram yapmanız önerilir. Ayrıca, bir ay için planlanmış aşılardan vazgeçilmelidir.

Şişlik olduğunda, eklemlerde ve göğüste ağrı olduğunda, bir uzmana danışmak acildir. Komplikasyonlar bu tür patolojileri içerir:

 • Akut otitis ve larenjit formu;
 • Larinksin şişmesi;
 • Boyunda lenfadenit;
 • menenjit;
 • Romatizmal hastalıklar;
 • Piyelonefrit, glomerülonefrit.

Zamanla, tıbbi tedaviye başlandı ve doktorun tüm reçetelerine uyulması, bu tür olumsuz sonuçların gelişmesini engelleyecektir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
 • solunum sinsityal virüsü.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • hipotermi;
 • yorgunluk;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
 • önceki viral enfeksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık.

Çocuklarda anjin çeşitleri

 • birincil - bağımsız bir hastalık;
 • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • Nekrotizan.

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

 • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
 • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
 • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

 1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
 2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
 3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
 4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
 5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
 6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

 • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
 • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
 • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
 • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
 • yaygın kan ve idrar testi.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

 • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
 • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
 • koruma modu.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

 • akut otitis media;
 • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
 • paratonsillar veya faringeal apsesi;
 • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
 • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
 • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
 • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatoid artrit;
 • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • çocuğu temperleme;
 • binaların hijyenik bakımı;
 • süper soğutmaların bastırılması;
 • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
 • rasyonel beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

Bir yıl kadar bir çocukta Angina

Günümüzde, çeşitli infantil bademcik iltihabı ayırt edilmektedir: lacunar, foliküler, ülseratif ve catarrhal. Ayrıca bademcik iltihabı birincil ve ikincil formunu ayırt eder. Bir yaşın altındaki çocuklarda bu hastalık nadirdir, ancak çok tehlikelidir.

Yaşamın ilk aylarında, bebek çocuğun anneden aldığı immünoglobülinlerle çalışır. O zaman kendi bağışıklık sisteminiz aktive edilir. İlk olarak, on iki aya ulaşmadan önce, kötü çalışıyor. Bu nedenle, çocuk organizması enfeksiyonlarla kötü şekilde başa çıkmaktadır.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın ana belirtisi, yutulduğunda ortaya çıkan boğazdaki ağrıdır. Çocuk yemek yemeyi reddediyor, hatta su içmek istemiyor. Vücut ısısı 38-40 ° C'ye yükseldi. Çocuğa uyuyor, zayıflıyor, başı ağrıyor, ishal oluyor ve sıklıkla kusma oluyor.

İncelendiğinde, bağırsakların ve bademciklerin ödemi ve aynı zamanda farinksin belirgin bir şekilde kızarması gözlenir. İnflamatuar süreç aynı zamanda ses tellerine de yansır, bu yüzden de boğuk ses anjinanın bir işareti olur. Kural olarak, hastalık bir hafta boyunca ilerler. Başarılı tedavi, tanıya ve ayrıca antibiyotiklerle zamanında tedaviye bağlıdır. Bu nedenle, öncelikle doktor, çocuğun anjina tipini belirler ve daha sonra optimal tedavi rejimini atar. Toksik etkileri ve gırtlak boyun ve boğulma ve stenozun şişmesine neden olur hastalık difteri bakteriyel formu, ayrı olarak hastalık, bağımsız bir şekilde, sadece yetkili doktor için tedavi edilemez anlaşılmalıdır.

Tedavi özellikleri

Bebek telaşlıysa, yemek istemiyorsa ve anjinaya sahipse, doktorlar antibiyotik tedavisi önerir. Bu, komplikasyon riskini en aza indirir. Bu tür tedavi semptomların süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Kural olarak, Penisilin reçete. Etkin, ucuz ve en önemli güvenli ilaçtır. On gün boyunca tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde reçete edilir.

Bazen bir yaşın altındaki çocuklar Amoksisilin reçete edilir. Sıvı formda salınır, çünkü çocukların böyle bir ilacı yutması daha kolaydır. 24 saat sonra antibiyotik kullanıldıktan sonra çocuk artık bulaşıcı değildir.

Bir yıla kadar olan çocuklar kural olarak bademcik kaybetmezler. Sonuçta, üst solunum yollarındaki enfeksiyonu önlemekle sorumludurlar. Ancak solunum zor olduğunda, doktorlar bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını tavsiye ediyorlar. Operasyondan sonra yaralar yeterince çabuk iyileşir ve çocuk önemli bir rahatlama hisseder. Bununla birlikte, böyle bir yöntem kardinal olarak kabul edilir.

Tedavinin temel ilkelerinden biri, çocuk tarafından günde tüketilen yeterli miktarda sıvıdır. Sıvı boğazı nemlendirmeye izin verir. Bu, bebeğe hastalığın dışavurumlarından geçici bir rahatlama sağlar. Sıcak bir sıvı boğazda ağrı ile iyi çalışır. Bir şişe süt veya süt karışımı biraz ısıtılmalıdır. Çocuk sınırsız sayıda gün boyunca sıvı sunulmaktadır. Soğuk sıvılar benzer duyumlar sağlar. Aynı zamanda boğazı rahatlatırlar. Ana şey sıvı alımını arttırmaktır. Bu, çocuklarda dehidrasyonu önleyecektir. Limon suyu ve bal ile sıcak çay kullanabilirsiniz.

Hava nemlendiricisinin kullanılması da önemlidir. Bebeğindeki boğaz tahrişini azaltacaktır. Bu çocuğun daha iyi uyumasına izin verecektir. Nemlendirici bakteri ve küf oluşma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, su günlük olarak değiştirilmelidir. Cihaz ve filtrenin sistematik olarak temizlenmesi gerekir.

Ayrıca angina inhalasyonları ile bir nebulizatör tarafından kullanılır. Böyle bir cihaz, bir sıvı ilacı çocuğun nefes aldığı hafif bir sise dönüştürmenize izin verir. Bir yıla kadar çocuklarda angina tedavisinde yardımcı olur. Başlangıçta, ekipmanı tayin edilen pulmonolog olarak hazırlamak gerekir. Daha sonra - tüm aksesuarların ve tüplerin temiz olduğundan, ilacın ilgili miktarının bardağa eklendiğinden emin olun. Daha sonra, püskürtücü elektrik prizinin yanında ve rahat bir koltukta kurulur. Bir sonraki aşamada çocuğu alıp ona en sevdiği oyuncağı ver. Yürüteç, püskürtücü açılmadan önce dizlerinin üzerine konur ve aparatı incelemek, maskeye dokunmak için fırsat verir. Ardından, nebülizörü açın ve maskeyi çocuğun burnu ve ağzına hafifçe yatırın. Bebeğin, az bir ses tonuyla konuşmak için güvence alınması gerekiyor. Çocuğun dikkatini bir oyuncağa veya bir kitaba çevirmek önemlidir. Maske preparasyondaki ilaç bitene kadar saklanmalıdır.

Bazı çocuklar kompresörün gürültüsünü sevmezler. Bazen inhalasyon ile onları korkutuyor. Bu gibi durumlarda, altına katlanmış kalın bir havlu yerleştirerek makinenin sesi zayıflatılmalıdır. Başka bir seçenek, bir ultrasonik nebülizatör kullanımı olacaktır. Genel olarak, inhalasyon prosedürü yaklaşık on dakika sürer. Patates kullanmak için izin verilir. İyice yıkanmalı ve az miktarda su ile dökülmelidir. Sonra kaynatın, tarçın yağı ekleyin. Bundan sonra, bebeğin başını eğmesi gerekiyor. Su ısıtıcıya yaslanmalı, böylece buhar yüzüne gidecek. Çocuk, on beş dakika boyunca nazikçe burun ve ağızla inhale etmelidir. Ondan sonra onu uyuturlar. Yatakta olmak için, o soğumadı, bir içecek bir vitamin kokteyl veya sıcak çay vermek daha iyidir.

Bugüne kadar, modern pediatri, on iki aya kadar çocuklarda anjinin hızlı ve kalitatif tedavisine katkıda bulunan çeşitli ilaçlara sahiptir. Ancak, her ebeveyn için ana kural, yerel doktor tarafından verilen tavsiyelere kayıtsız şartsız bağlı kalmalıdır. Hiçbir durumda reçete edilen ilaçların dozajını bağımsız olarak azaltmak kabul edilemez.

Tedavi süresi, belirlenen zamandan önce kesilirse, orofarenkste ilaçlara dirençli bir mikrop oluşabilir. Tekrarlanan, daha ciddi enfeksiyonlarla doludur. Doktorlar tıbbi tedavi ile birlikte evde yapılan ek önlemleri tavsiye etmektedir. Ancak, ayrı ayrı seçilirler.

Bebeklerde anjin

Çocuklarda anjina (bademcik iltihabı) insidansı% 6'dır ve bu oran yetişkinlere göre% 2 daha fazladır. Çoğu 3 yaşından büyüktür, ancak bir yıl boyunca bebeklerde enfeksiyon vakaları vardır. Hastalığı nasıl tanır ve bu bebeklere nasıl davranılır? Cevabı bu makalede bulacaksınız.

Bebeklerde anjin veya akut tonsillit

Tonsillit, bakterilerin veya bir virüsün neden olduğu enfeksiyonlara bağlı olarak bademciklerin dokusunun iltihaplanmasıdır. Bademcikler, boğazın sol ve sağ dorsal tarafında bulunurlar. Bu organlar lenfoid dokudan oluşurlar, üst solunum sistemini burun ve ağızdan geçen patojenlerden korurlar. Bu işlev onları enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.

Çocuklarda bademcikler özellikle önemlidir. Hayatın ilk 10 yılında, bağışıklık savunmasının çoğunu üstlenirler. Yetişkinlerde, bademciklerin işlevi çok belirgin değildir, bu nedenle nadiren anjinadan muzdariptirler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda bademcik iltihabının başlamasına katkıda bulunan bir diğer faktör de bademciklerin ve nazofarenksin az gelişmiş olmasıdır. Örneğin, palatine bademcikler sadece 2 yıl, geri kalanı - 6-7 yıl için oluşturulur.

İlginç bir gerçek! Genellikle çocuklarda akut tonsillit izole edilmez, ancak rinit veya farenjit ile kombine edilir.

Küçük çocuklarda vücut yapısı biraz farklıdır. Daha az boğaz ve bademcikler var - dahası, bu nedenle güçlü bir iltihaplanma, bir nefes tıkanıklığı tetikleyebilir. Ek olarak, boğaz, burun ve beyin arasındaki mesafe yetişkinlere göre daha azdır. Bu, kafatasına yayılan enfeksiyon riskini artırır.

Bir yaşın altındaki çocuklarda boğaz ağrısı çeşitleri

Çocuklarda en yaygın anjina türleri arasında:

 1. Catarrhal anjina. Bu tür, semptomların en hafif şiddeti ve bademciklerin ılımlı iltihabı ile karakterizedir.
 2. Lacunar ve foliküler. Böyle anjina formları daha çok bakteriler tarafından kışkırtır. Ağır inflamasyon, bademciklerin farklı bölgelerinde püy oluşumu ve insanın genel durumunun bozulması eşlik eder. Bezlerde pürülan bir kaplama ile nokta veya geniş alanlar görebilirsiniz.
 3. Lifli. Bu tip bademcik iltihabı, öncekilerden bile daha kötüdür. Bu durumda irin plakası bademciklere bitişik ağız kenarlarına yayılır.
 4. Mantar anjina (farengomikoz). Ayırt edici özellik - beyazımsı, bademcikler üzerinde kıvrılmış bindirmeleri, 5-7 gün içinde yok olur. Yerçekimi derecesi hafif. Maya benzeri mantarlar, özellikle soğuk mevsimde, azaltılmış bağışıklık ya da dysbacteriosis bir arka plana karşı enfekte olduğunda, farenjiyozis oluşur.
 5. Herpetik (influenza, adenovirus veya Coxsackie virüsü ile oluşur). Aşağıdaki belirtilerle fark edilebilir: faringeal mukozanın hiperemi, ağızdaki kırmızı veziküllerin varlığı. Ciddiyet ortalamasıdır.
 6. Nazofaringeal tonsilin anjina. Adenoid dokunun proliferasyonu ile ilişkilidir. Genel durumun önemli ölçüde bozulması, genellikle akut rinit, farenjit ve orta kulak iltihabı ile birlikte görülür. Nazofaringeal tonsil keskin bir şekilde şişirilir ve iltihaplanma sıklıkla faringeal duvarlara geçer.

Bademillit tipini doğrulukla ayırt etmek, analizler temelinde sadece bir uzman olabilir. Her biri için tedaviye kendi yaklaşımınıza ihtiyacınız var.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin nedenleri

Çocuklukta, virüs genellikle anjinaya neden olur: grip, adenovirüs, koronavirüs, rinovirüs, vb. Hastalardan havadaki damlacıklar ile alınabilirler.

Ayrıca akut tonsillite bakterilerden kaynaklanır. Çoğunlukla grup A'nın streptokok bakterileridir, fakat başka türde cocci (pnömokok, stafilokok) vardır. Nadir durumlarda, çocuklarda anjinin nedeni boğmaca, sifilizdir. Boğazda kirli ellerden, kirli su veya yiyeceklerden geçerler.

Enfeksiyon genellikle azaltılmış bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkar. Çocuklarda o kadar zayıf ki, ama özellikle bir organizmanın aşırı soğutulmasında ve ayrıca vitamin ve diğer yararlı maddelerin yokluğunda kötüleşir.

Anjina belirtileri ve belirtileri, bir yaşın altındaki çocuklarda hastalığın seyri

Bir sene kadar çocuklarda angina belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı. Çünkü bebeği yiyeceği ve suyu reddedebilir ve onu beslemeye çalıştığınızda - ağlamaya başlar;
 • ateş. Bir yaşın altındaki çocuklarda anjinin ilk belirtisi olabilir. Çoğu zaman, sıcaklık 38 ° 'nin üzerine çıkar;
 • öksürük. Bu tezahür, boğazda tahriş ile ilişkilidir. Öksürük sırasında ağrı daha da yoğunlaşır;
 • boyun ve çene üzerinde lenf düğümlerinde artış. Kural olarak, çocuklarda lenf düğümlerinin reaksiyonu erişkinlerden daha belirgindir;
 • aşırı salivasyon;
 • bakteri aktivitesinin bir sonucu olan ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • Kulaklarda ağrı. Boğazdan gelen ağrı bazen çocuğun parmaklarına dokunabildiği için kulaklara;
 • Soğuk algınlığı çocuklukta sık görülen anjina arkadaşıdır;
 • karın ve yüzünde kırmızı bir döküntü. A grubu streptococcus'u enfekte ederken ortaya çıkar, deride kızarıklıklara ek olarak, dil üzerinde kırmızı bir renk ortaya çıkar ve ülserler gelişir.

Çocuklarda angina erişkinlerden daha şiddetlidir. Genel durumun bozulması lokal semptomlar üzerinde hüküm sürmektedir, bu nedenle hastalık tanınmamaktadır.

Çocuklarda angina ne kadar sıcaklık yapar? Sıcaklık yaklaşık 4-5 gün normalize edilir.

Yüksek sıcaklıkta, bebeklerde anjin belirtileri karın ağrısı, kusma, ishal, konvülsiyon ve karışıklığı içerir.

Bir çocukta yıl öncesi anjin nasıl belirlenir?

Ağzınızı açar ve içine bakarsanız bir çocukta akut tonsillit belirtileri görebilirsiniz. Bademcik ya da her ikisi de kırmızı ve şişmiş görünür, ama yanal silindirler daha fazla şişer. Bezlerin yüzeyinde genellikle ince, beyaz veya sarımsı bir kaplama bulunur. Boyunu araştırırken, genişlemiş lenf düğümleri bulunur.

Önemli! Bademcikler üzerindeki sarı, beyaz, gri plağın (veya tekil noktaların) varlığı daha ciddi bir anjinaya işaret eder.

Bağımsız olarak doğru bir teşhis yapamazsınız. Bir doktora görünmek en iyisidir. Sadece boğazını değil, aynı zamanda burun boşluğunu ve çocuğun kulaklarını da muayene edecektir. Ek olarak, doktor mikroflora bulaşır ve kan ve idrar testleri yapar. Yayma, hastalığa neden olan bakteri veya virüsü belirlemek için laboratuvara gönderilir. Bademcik iltihabının nedenini bilmek yeterli tedaviyi reçete edebilir ve gereksiz ilaçların kullanılmasını önleyebilir.

Önemli! Anjinalı çocukların kanda önemli bir reaksiyonu vardır: ESR 30-40 mm / s, nötrofilik lökositoz, eozinofili ve idrarda protein.

Bebeklerde anjinin özel teşhisi, hastalığın ciddiyetinin belirlenmesine yardımcı olur ve evde tedavi ya da hastaneye yatma ihtiyacı olup olmadığını söyler.

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisi

Çocuklarda anjina tedavisi bir yıla kadar hastalığın nedenine bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyon ile, doktor hedef bakterileri ortadan kaldıran antibiyotikler reçete edecektir. Viral bademcik iltihabı durumunda, özel ilaçlar gerekli değildir, vücut bağımsız olarak iyileşebilir.

Bebeğinize antiviral ilaç verebilir, örneğin, Aflubin'i düşürür. Özellikle, virüsleri yok edemez, ama Aflubin vücudun savunmasını artırır, onları virüsle savaşmaya yönlendirir. Ayrıca, bu ilaç zehirlenme etkilerini azaltır: titreme, ateş, ağrı, halsizlik ve vücuttaki uyuşma.

Aflubin, bebeklerde ve büyük çocuklarda anjina ve üst solunum yollarının diğer hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılabilir.

Önemli! Semptomlara göre hastalığın tipi tespit etmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle mikroflorada bir leke gereklidir.

Bademcik iltihabının mantar formu B, C ve K vitaminleri ile birlikte tedavi edilmelidir. Şiddetli vakalarda antifungal ajanlar ("Itrakonazol") reçete edilebilir.

Genç bir çocukta angina: semptomların tedavisi

Antibiyotiklere ek olarak, ağrı ve semptomların yoğunluğunu (öksürük, ağrı, ateş vb.) Hafifletmek için ilaçlar reçete edilir. Pastiller ve spreyler bebekler kontrendikedir, onlar da gargara yapamazlar. Bu nedenle, bir yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisi, damla veya şurup şeklinde özel preparatları içermelidir. Durulama yerine, bebeğin boğazını ve ağzını antiseptik içine batırılmış pamuk yünü ile tedavi etmek mümkündür: "Chlorophyllipt", "Miramistin", "Furacilin". Ürünü biraz su ile seyreltmek arzu edilir.

Bebeklerde angina tedavisi için bu bitkisel preparatlar gösterilmiştir:

 • "Tonsilgon H" oral damla şeklinde. Çim karahindiba, atkuyruğu, papatya, alta çiçekleri, civanperçemi, meşe kabuğu içerir. Antiviral, bakterisit, antitusif ve anti-inflamatuar etkileri vardır ve ayrıca ödemleri azaltır, lokal immüniteyi artırır ve dokuların yenilenmesini hızlandırır;
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi olan şurup "Poteseptil". 6 haftadan yeni doğanlara izin verilir;
 • "Tonzilotren" tabletleri. Genellikle çözülmeleri gerekir, fakat bizim durumumuzda başka bir yol uygundur: tableti birkaç dakika suda bekletin ve sonra çocuğun diline sürün. "Tonzilotren", çocukların anjina belirtileri ile iyi başa çıkmaktadır: ağrı, iltihaplanma ve şişlik. Ayrıca, bu homeopatik ilaç lokal bağışıklığı arttırır. Tonzilotren'in bir çocukta 1 yılda anjin için kullanılabildiğini, ancak bazen doktorların küçük bir çocuk tarafından yarım tablete reçete yazdığını lütfen unutmayın.

Çocuklarda anjinada yüksek sıcaklık çok tehlikelidir, bu yüzden devrilmeli. Yüksek sıcaklık 38 ° C veya daha fazla demektir. Bebekler için ateş ve acı için en iyi çare Ibuprofen'dir. Parasetamol ve asetilsalisilik asit ile karşılaştırıldığında ibuprofen, daha az yan etki ile birlikte daha yüksek etki ve etki süresi (6-8 saat) içerir.

Angina ne kadar sürer? Genellikle tonsillit 3-4 gün içinde çözülür, ancak bazen iki haftaya kadar devam edebilir.

Bir çocuğu daha iyi hissetmek için neler yapabilirsiniz?

 1. Ona bol miktarda su veya başka bir sıvı verin. Sıcak bir içecek boğazda tahrişi giderir ve sıvı kanın hareketi de dahil olmak üzere vücuttaki süreçleri hızlandırır. Bu enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olur;
 2. Nemlendiriciyi aç. Bebeklerde normal anjin tedavisi için Dr. Komarovsky, her şeyden önce nem ve hava sıcaklığını gözlemlemesini önerir. Bebekler, hastalıklı bezler üzerinde bir aşındırıcı etkiye sahip olduğu için kuru havaya duyarlıdır. Normal nem seviyeleri boğaz ağrısından rahatlama sağlar;

Bir tonsillektomi ne yapmalı? Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, ancak çocuk yılda yılda 7 tondan fazla bademcik iltihabı geçirdiğinde uygulanır. Bu yaşta tonsillektomi son derece istenmeyen bir durumdur, çünkü yetişkinlerin aksine bademcikler bebekler için çok önemlidir.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin için antibiyotikler

Antibiyotiklerin zamanında uygulanması yüksek ateşle ilişkili hastalığın komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur. Bu ilaçlar, verildikten 2-3 gün sonra ağrı ve ateşi ortadan kaldırır. Antibiyotik olmadan boğaz ağrısı tedavi sadece viral inflamasyon ile mümkündür.

Bebeklerde anjina için en etkili ve güvenli antibiyotik penisilindir (şurup şeklinde "Amoksisilin", "Augmentin"). Bazı durumlarda, sefalosporinler ("Sefuroksim", "Zinnat") kullanabilirsiniz. Akut inflamasyonda penisilin ilaçları ile tedavi süresi 10 gündür.

Makrolidlerin ("Azitromisin", "Zitrolid") antibiyotikleri daha fazla yan etkiye sahiptir, bu nedenle sadece çocuk penisilin alerjisi varsa reçete edilir. Aynı zamanda makrolidlerde, daha kısa tedavi süresi 3-5 gündür. Bu süre boyunca amoksisilin ile aynı sonuçları elde edebilirler.

Ayrıca internet sitemizde "Hamile kadınlarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?" Makalesini okuyun.

1 yaş altı çocuklarda anginada geleneksel tedavi ve beslenme

İlaçlara yardım etmek için halk, doğal ilaçlar kullanabilirsiniz. Bir yılın altındaki çocuklarda angina'nın geleneksel tedavisi dikkatle seçilmelidir. Çocuğunuz üzerinde deneme yapmayın!

Bezleri tedavi etmenin bir yolu olarak, otlar (papatya, adaçayı, civanperçemi, vb.) Bir kaynatma alabilir. Bir yıl boyunca çocuklar için deniz topalak yağı, bal, aloe suyu kullanmak için izin verilir.

Sıcak kompresler ile, çok fazla zarar verebileceğinden, karmakarışık olmamak daha iyidir. Ama ayrıca lahana yapraklarından "soğuk" sıkışmalar da vardır: gerekli büyüklükteki yaprakları kesmek, onları dövmek. Lahanayı boğaza takın ve birkaç saat boyunca her şeyi bir eşarpla sarın. Lahana, anti-inflamatuar bir etkiye sahip olmalıdır.

Çocuğun sarımsağı koklamasına izin verin. Zararlı bir enfeksiyonu yok etmek için bu sebzeyi bir beşiğe yayın.

Bilinen tüm buhar inhalasyonları, boğazda ve burunda mukus birikintilerini "buharlaştırabilir", öksürük ve burun akıntısını kolaylaştırır. Ayrıca, bu prosedürler tahrişi rahatlatır ve bir çeşit analjezik etkiye sahiptir. İnhalasyonları sadece 1 yaşında veya daha büyük bir çocukta anjina tedavisi için uygulayabilir ve bazen yapılması zordur, çünkü bir çocuk kendi yararına ne olduğunu açıklayamaz. Bir tencerenin üzerindeki buharı solumak yerine, sadece bebeği sıcak bir banyoda yıkayın. Suya şifalı otlar ekleyebilirsiniz. Etki standart inhalasyonlardan daha kötü olmayacaktır.

Bir çocukta anjina durumunda ateşi düşürmek için ilaç çalışmaya başlarken, silme işlemini gerçekleştirin. Yumuşak, sentetik olmayan bir kumaş ve oda sıcaklığında su (soğuk değil!) Bir flep hazırlayın. Bebeğini 2-5 dakika boyunca sildikten sonra hafif giysiler giy.

Bir yıla kadar olan çocuklarda anjin için beslenme, daha önce de söylendiği gibi, bolca bir içecekten oluşmalıdır. Genellikle bir çocuğu göğse sığdırır, su verir ve daha büyük çocuklar çay ikram edebilir. Tamamlayıcı gıdaları daha önce piyasaya sürmüş olan çocuğu beslemek için, sıvı formda ağırlıklı olarak sebze yemine ihtiyacınız vardır.

Bebeklerde tonsillit komplikasyonları ve sonuçları

Angina'nın çocuklarda bir yıldan kısa süren etkileri çok şiddetli olabilir.

Olası komplikasyonlar arasında:

 • Obstrüktif uyku apnesi: genişlemiş bademcikler nefes almayı engeller. En nihayetinde bu, örneğin bir rüyada nefes almayı durduran karmaşık bir duruma yol açabilir.
 • Peritonsiller apse: Enfeksiyon bademciklerden çevreleyen dokuya yayılır, bu da bir apse oluşumuna yol açar.
 • Otitis: bakteri östaki borusu boyunca orta kulağa girebilir. Otitis tamamen yeni bir dizi komplikasyona yol açar.
 • Romatizmal ateş: Grup A streptokok ile uzun süreli enfeksiyonla birlikte, vücudun çeşitli organlarının inflamasyonu gelişebilir.
 • Post-streptokokal glomerülonefrit: streptococcus böbreğe girerse, iltihaplanma gelişir ve buna bağlı olarak işlev görür.
 • Seröz menenjit (meninks iltihabı).

Bebeklerde anjina komplikasyonları genellikle antibiyotiksiz tedavi girişimi ve şartın iyileştirilmesinden hemen sonra öngörülen kursun sona ermesi durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle, bir doktorun tavsiyesini dinlemek her zaman daha iyidir ve eğer bunu veya ilacı reçete ederse, bunu sonuna kadar içmeniz gerekir.

Önemli! Bir yaşın altındaki çocuklarda boğaz ağrısı, boğaz veya dilin şiddetli şişmesi, nefes darlığı, 39 derecenin üzerinde bir sıcaklık, kusma, ishal gibi semptomlara neden olursa, derhal bir ambulans çağırın!

Tonsillitin korkunç sonuçları olabilir, ama neyse ki bunu önlemek için basit yollar vardır.

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Bebeklerde anjinin önlenmesi için bazı ipuçları:

 1. Ailenin içinde biri anjina ile hasta ise, o zaman çocuğun girmesine izin verilmemelidir. Aynı şey yabancılar için de geçerli. Enfekte bir kişide zayıf bir öksürük bile çocukta tam ölçekli tonsillite neden olmak için yeterlidir.
 2. Eğer enfekte iseniz, bir maske takın ve bebeğinize veya kişisel eşyalarına dokunmadan önce ellerinizi bir dezenfektan sabunla yıkayın.
 3. Evi temiz tut. Bakteriler ev tozunda bulunur ve bu çoğunlukla yetişkinlere zararsız olmasına rağmen, küçük bir çocuk enfekte olabilir. Ayrıca, çocuk oyuncakları, şişeleri ve bulaşıkları periyodik olarak yıkayın.
 4. Çocuğunuzun ellerini yıkayın. Bilindiği gibi, çocuklar ellerini sürekli olarak ağızlarına sürükler ve onlarla birlikte bakteriler ağza girebilir.

Bu temel hijyen ve bakım kuralları, bebeklerde bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve erişkinlerde viral boğaz ağrısının tedavisi, nedenleri ve semptomları

Genellikle anjina enfeksiyon sonucu oluşur. Modern zamanlarda, hastalık daha sık görülür. Hastalık on-on bir çocuğa kadar kendini gösterir.

Hamilelik sırasında boğaz için ne tür ilaçlar yapılabilir?

Hamilelik, sadece kendi sağlığı için değil, aynı zamanda gelecekteki çocuğunun sağlığı için de sorumlu olduğu zaman kadının vücudunun bir durumudur.