Loading

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Çocuk boğaz ağrısı şikayet ediyor mu? Yutması ve boğazının kırmızı olması zor mu? Bunun nedeni anjina veya akut tonsillit olabilir.

Bu belirtilere ek olarak, bebeğin genel durumu kötüleşir, zayıflık ortaya çıkar, sıcaklık artar. Bu halsizlik belirtileri, akut solunum yolu viral enfeksiyonları gibi diğer hastalıkların belirtileri olabilir.

Ancak, anjin, bademciklerin artması ve kızarması ve bunun üzerinde pürülan bir tortu görünümü ile karakterizedir. Çocuğun boğazını ve damaklarını inceleyerek sadece bir doktor doğru teşhis verebilir.

Çocuklarda angina tipleri, ilk belirtiler ve semptomlar

Bebeğin sıcaklığı 38.5 dereceye, boyundaki şişmiş lenf düğümlerine yükselirse, yutulması güçtür ve karın ağrısından şikayetçi, doktora başvurmak gerekir.

Anjina nedenleri olabilir:

 1. Özellikle sonbahar veya kış aylarında azalmış bağışıklık;
 2. Mevsimsel virüs;
 3. Streptococcus bakterileri;
 4. Tahriş edici maddeler (duman, küf, toz vb.);
 5. Hasta ile iletişim (akut tonsillit, havadaki damlacıklar ile bulaşır).

Doktorlar üç ana boğaz ağını ayırt eder:

 1. Catarrhal anjina. Bu boğaz ağrısının en yaygın ve kolay şeklidir. Sıcaklığın 37-38 ° C'ye yükseltilmesi, boğazda minör ağrı, lenf düğümlerinde artış ve bademciklerin kızarması ile karakterizedir. Hastalığın bu formu 1-2 gün sürer. Fakat bir doktor görmezseniz, hastalık daha şiddetli bir şekle girebilir;
 2. Foliküler boğaz ağrısı. Bu anjina formu ile, durum keskin bir şekilde bozulur, boğaz ağrısı daha güçlüdür ve sıcaklık 40 ° C'ye yükselir. Çocuklar eklemlerinde, mide bulantısında ağrı hissedebilirler. Pürülan foliküller palatine bademcikler yüzeyinde görülebilir, lenf düğümleri büyük ölçüde genişler. Hastalık 7-8 gün sürer;
 3. Lacunar tonsillit. Bu hastalık şekliyle, irin sarı-gri bademciklerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplar. Doktor, spatulaların pürülan çökeltilerini dikkatlice çıkarabilir. Hastalığın seyri 7-8 gündür.

Angina ayrıca diğer hastalıklara, örneğin difteri, kızıl ateş, grip, mononükleoz vb.

Web sitemizin yayınında neden doğru göz seğirmesi okunabilir.

Bu makalede artan göz tansiyonu ne kadar tehlikeli olabilir.

Buradan hemoglobini hızla yükseltmenin yollarını öğreneceksiniz.

Çocuklarda anjin tedavisi

Doktor çocuğa gerekli ilaçları reçete ettikten sonra boğaz ağrısı evde tedavi. Bir doktorun tüm önerilerine uymak, yatak istirahatine uymak, vitamin kompleksleri almak önemlidir.

Catarrhal anjina

Catarrhalic tonsillitis, inflamasyon pürülan bir karakter elde edinceye kadar, tespitinden hemen sonra tedaviye başlamalıdır. Akut bademcik iltihabının teşhisini koymak sadece bir doktor olabilir, ebeveynler genellikle angina'yı ARVI veya farenjit ile karıştırırlar.

Tedavinin ilk aşamasında çocuk belirli koşulları sağlamalıdır - odada temiz hava, bol miktarda içki, yatakta kalmak.

Angina ile Suprastin, Tavegil, Claritin, Zodak gibi antihistaminikler almalısınız. Çocuğun organizmasının ilaca karşı olumsuz tepkilerini önler.

Anjina ile savaşırken, boğaz ağrısının tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Doktorlar, çocuklara ağrı kesici haplar veya emilim için pastiller, örneğin, Septotelet, Falimint, Strepsils, Lizobakt, Pharyngosept, Grammidin, Agisept, Sebedin'i önermenizi tavsiye eder.

Akut bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki, boğaz için, Ingalipt, Geksoral, Akvalor, Tantum Verde gibi spreylerle verilir.

durulama

Hızlı iyileşme için bir ön koşul, tıbbi çözümlerle uğraşmaktır:

 • furacilinin çözeltisi;
 • İyodinol çözeltisi;
 • hidrojen peroksit çözeltisi;
 • tuz, soda ve iyot;
 • Miramistin çözeltisi;
 • klorheksidin;
 • okaliptüs infüzyonu;
 • Rotokan çözeltisi;
 • şifalı otlar kaynatma - adaçayı, papatya ve calendula;
 • Chlorophyllipt;
 • Stopangin.

Eğer angina, sıcaklık olmadan kolayca geçerse, doktor, örneğin, Bioparox spreyi ve salin inhalasyonu gibi lokal etki gösteren bir antibiyotik reçete edebilir.

Halk ilaçları

Medikal tedaviye ek olarak, bir çocukta kataral anjina, tedavinin etkisini artırabilecek halk yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak bunları kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bazı ürünlerin bireysel hoşgörüsünü hesaba katmalısınız. Çocuklar için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. Pancar suyu ile durulama. Pancar rendelemek, suyu sıkmak, biraz ısınmak ve durulamak için bebek sunmak için gereklidir;
 2. Ahududu reçeli veya limon rengi ile çay. Yüksek sıcaklıklarda tavsiye edilmez. Bir bardak çay içinde birden fazla yemek kaşığı reçel ekleyin. Kireç çayı yapmak için, hammaddeleri kaynar suyla doldurun ve bir saat kadar ısrar edin;
 3. Kızılcık ve bal ile boğaz yıkayın. Bir bardak ılık su 100 ml kızılcık suyu ve bir kaşık bal ile alınır;
 4. Soğan kabuklarını durulayın. 2 kaşık soğan kabuğu ile 0,5 litre su dökün, kaynatın ve 3 - 4 saat ısıtın;
 5. Siyah bir turpta, bir bıçakla bir delik açın, iki veya üç çorba kaşığı bal dökün, kapağı kapatın, 24 saat demlensin. Bebeğe günde üç kez bir çay kaşığı verin;
 6. Aloe'nin suyunu bal ile bire bir oranında birleştirin ve bu infüzyon bebeğin bademciklerini yağlar.

Foliküler ve lacunar anjina

Bu tür boğaz ağrısı daha ağır geçer. Yüksek ateş yükseliyor, bir yıl sonra çocukların 39 ° C'den sonra düşürülmesi öneriliyor. Yenidoğan çocuklar, bir sene sonra suyla ve çocuklarla birlikte - votka ile silin. Bu yöntemler sıcaklığı azaltmaya yardımcı olmazsa, çocuk ateş düşürücülerini vermeniz gerekir.

Bu tür boğaz ağrısıyla doktorlar antibiyotik reçete ederler. Bir doktor tavsiyesi olmadan bir antibiyotik satın alamazsınız!

Akut tonsillit

Akut tonsillitte, doktorlar genellikle penisilin serilerinin antibiyotiklerini reçete ederler. Çocuklar tarafından daha etkili ve daha kolay tolere edilirler. Bunları yemeklerden bağımsız olarak alabilirsin:

 1. Flemoksin soluteba (amoksisilin);
 2. Augmentin (süspansiyon);
 3. Ekoklav;
 4. Amoxiclav.

Çocuğun penisilileri tolere etmemesi durumunda, bir dizi makrolidden antibiyotik reçete edilir:

Nadir durumlarda, alerjiler ve penisilinler ve makrolidler ile sefalosporinler atayın:

Tedavinin etkinliği uygun seçilmiş antibiyotik tedavisine bağlıdır. İlaçlar sadece doktorun belirlediği derste sarhoş olmalıdır.

Antibiyotik alırken, aynı zamanda bebek probiyotikler vermeye değer. Örneğin Hilak Forte, Beefiform, Lineks.

Şey, mutlaka vitamin kompleksleri - Centrum, Vitrum, Complivit ve diğerleri. Ve ayrıca bir sürü taze meyve.

Angina ile ne yiyip içebilirsiniz?

Akut bademcik iltihabında, çocuk bolca içmeyi gösterir. Bu nedenle, içeceklere özellikle dikkat etmelisiniz. Limon, ahududu, jöle, meyve suları, ballı ılık süt, meyve içecekleri, et suyu, kaynamış su ile bebek çayı vermek faydalı olacaktır.

Çocuğun diyetinden, kızartılmış yiyecekleri dışarıda tutmanız, tercihen yemek pişirmeniz, güveceniz ya da bir çift için yemek pişirmeniz gerekir. Doktorlar, çocuğu aşağıdaki yemeklerle beslemenizi önerir:

 1. Az yağlı çorbalar (sebze veya et);
 2. Et ve balık İyi uydurma pirzola, köfte, zil, köfte, balık pirzola, buğulama. Et ve sebze ile çeşitli güveçler yapabilirsiniz;
 3. Çeşitli tahıllar;
 4. Beyaz ekmek (ama tercihen ilk tazeliği, tercihen dün). Pişmiş pişmiş ürünler hastalık dönemi için hariç tutulmalıdır;
 5. Ryazhenka, yoğurt, kartopu;
 6. Omlet, haşlanmış yumurta;
 7. Sebzeler güveçte ya da buharda pişirilir;
 8. Elmalar, armutlar (tercihen bunları fırında pişiriniz).

Anjina komplikasyonları

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması, kronik bademcik iltihabının varlığına işaret edebilir.

Anjinadan sonra en sık görülen komplikasyonlar otitis veya kulak iltihabı, lenfadenit (lenf nodu iltihabı), laringeal ödem, mediastenit (boyunun daha derin kısımlarında irin yayılması).

boğazına çevredeki organları etkileyebilir Bu, yerel komplikasyonları. Bunların yanı sıra, bademcik iltihabı kalp (romatizmal kalp bir komplikasyonu) üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, böbrekler (piyelonefrit), beyin (menenjit), eklemler (eklem romatizması) ağrı olabilir.

iyileştikten sonra komplikasyonları önlemek için hemen bir elektrokardiyogram, toplam geçme testleri yapmak ve Laura göstermelidir.

Bir sonraki videoda - Dr. Komarovsky'den angina'nın nasıl tedavi edileceğine dair ipuçları.

Bir çocukta anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Angina (akut tonsillit) bademcik iltihabı ve yüzeylerinde püstül oluşumu ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Apsenin şekline ve lokasyonuna ve patojenin kaynağına bağlı olarak, boğaz ağrısı foliküler, laküner, kataral, herpetik, vb. Olabilir. Angina yakın bir temastan sonra hasta bir kişiden enfekte olabilir - bu birincil anjinadır. Sekonder anjin, altta yatan hastalığa bağlı olarak bademcikler üzerindeki iltihaplı bölgelerin görünümüdür - kırmızı ateş, difteri, mononükleoz vb. Hasta biriyle temas olmasaydı ve hastalık gelişirse, iltihaplanma odağı vücudun içindeydi. Bu, kronik bademcik iltihabı, çürük - hastalık patojeni ağızda olduğunda geçerlidir. Anjina'nın etken maddeleri bakteri, virüs, mantar olabilir. Bu nedenle, doğru bir teşhis için bir doktor görmek çok önemlidir, böylece tedavi noktaya benzer. Bugün anjina görüntüsünün belirtilerini ve nedenlerini anlamaya çalışacağız ve ayrıca hastalığın ilaç tedavisi ve halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini öğreneceğiz.

Angina nasıl ortaya çıkıyor

Çocuklarda hastalığın seyrinin özelliği olan belirtilerden bazıları aşağıdadır.

 1. Anjina'nın ilk belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Ve eğer basit kızarıklıkta hafif bir his varsa, pürülan boğaz ağrısıyla, çocuk dayanılmaz acı hisseder, yutması, yemek yemesi, içmesi ve konuşması zordur. Hastalıklı bademciklerin ağız boşluğunun diğer kısımlarıyla herhangi bir teması ciddi rahatsızlık getirir.
 2. Genellikle, anjinin vücut ısısında bir artış eşlik eder. Ve artış önemlidir - pürülan boğaz ağrısı için 39 derece üzerinde bir sıcaklık ile karakterizedir.
 3. Çocuğun genel durumu kötüleşir, eklemleri kırılır, uyuyor, ağlar, halsizlik, uyumaya izin vermez. Boğazdaki ağrı nedeniyle, çocuk yemek yemeyi reddeder ve sürekli bir içecek ister (en azından bir şekilde boğazdaki ağrıyı yatıştırır).
 4. Muayene üzerine, anjin kolayca teşhis edilir, çünkü bademcikler üzerinde beyaz püstüller görülebilir, mukoza zarı çiçek ile kaplıdır. Palatine kemerler ve dil iltihaplı süreç nedeniyle genellikle parlak kırmızıdır.
 5. Boğazda inflamasyonun arka planı karşısında, çocuk tükürük olabilir, bu özellikle yaşamın ilk yılının çocuklarında fark edilir.

Genellikle angina yaklaşık bir hafta sürer (akut dönem). Sıklıkla, boğaz ağrısı boğazda akut ağrı dışında sakinleşmesi zor olan ve aynı zamanda çok yüksek ateşle soğuk algınlığına benzerdir. Ve böyle bir sıcaklığı düşürmek çok zordur ve eğer ortaya çıkarsa, etki dayanıklı değildir - yine birkaç saat sonra tekrar yükselir. Bu nedenle, bir doktora danıştıktan sonra anjinin tedavi edilmesi çok önemlidir. Genel olarak, üç yaşın altındaki küçük çocuklar anjinin hastane tedavisini göstermektedir. Ancak, uygun bakım ve yeterli tıbbi bakım ile, anjina evde tedavi edilebilir. Fakat bu hastalık nereden geliyor?

Angina nedenleri

Boğaz ağrısı genellikle streptokoklardan kaynaklandığından, bulaşıklar, havlular, kişisel hijyen ürünleri gibi ortak ev eşyaları ile hastalanabilirsiniz. Hasta bir kişiden hava almak çok kolaydır - hapşırdığı zaman, en küçük parçacıklar ağzın mukoza zarına ve sağlıklı bir kişinin burnuna düşer. Kuru ve sıcak havaya sahip odalarda enfeksiyon riski birkaç kat artar. Bu nedenle, bu tür hastalıkları önlemek için, odadaki hava mümkün olduğunca sık havalandırılmalı, özellikle de anaokulunda bir grup çocuk ise. Hasta bir kişi izole edilmelidir - ona ayrı bir yemek seti, havlu vb. Veriniz.

Boğazın iç kaynakları kronik bademcik iltihabı, kronik sinüzit seyri ve diğer sinüs iltihaplarıdır. Ayrıca, tedavi edilmemiş çürük varsa - bu bir streptokok enfeksiyonu kaynağı olabilir. Bir süreliğine gelişmeyebilir, ancak bağışıklığın azalmasıyla daha aktif hale gelebilir.

Boğaz ağrısı tedavisinde tıbbi tedavi

Angina tıp eğitimi olmaksızın bağımsız olarak tedavi edilebilen basit bir ARVI değildir. Özellikle çocuk hasta rolünü oynadığında. Angina bir doktor tarafından tedavi edilmelidir - kendi kendine ilaç çocukta hastalığın uzun ve ağrılı bir seyri ile doludur. İşte anjinin tıbbi tedavisi için ana talimatlar.

 1. Antibakteriyel tedavi. Anjin için gereken ilk şey antibiyotiklerdir. Amoksisilin, Augmentin, seftriakson, sefuroksim, Sumamed, amoxiclav - çocuğunuzun bireysel özelliklerine bağlı olarak doktor yardımcı olacak bir antibiyotik seçin. Sadece bir antibiyotik, pürülan enflamasyonu baskılayabilir. Hastalığın ciddi seyrinde, sadece antibiyotiklerle yapılan iç tedavi değil, aynı zamanda KBB'de boğazın dış tedavisi de yapılır. Benzer prosedürlerde, bir antibiyotik de kullanılır.
 2. Antibiyotiklerle birlikte, antibiyotiklerle bastırılan bağırsak mikroflorasını düzeltmenize yardımcı olacak probiyotikler almak çok önemlidir. Bunlar Narin, Lakto- ve Bifidobakteriler, Hilak Forte, Bifiform, Lineks vb.
 3. Eğer anjin bir mantardan kaynaklanıyorsa, antifungal ilaçlara ihtiyacınız vardır - Fucis, Nystatin, vs.
 4. Özellikle bebek küçük ve gargara olamazsa, boğaz yerel antiseptikler ile sulamak için gereklidir. Bunlar arasında Tantum Verde, Chlorophyllipt, Hexoral, Ingallipt vardır. Sadece mukozayı dezenfekte etmek ve tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda anestetik bir etki bırakırlar - çocuk en azından normal olarak yiyebilir.
 5. Çocuk iki yaşından büyükse ve hapları eritebilirse, ona şifalı pastiller verebilir - Dr. Mom, Strepsils, Sepptelet, Grammitidin. İlaçların bebeğin yaşına uyması önemlidir.
 6. Kural olarak, boğaz ağrısı olan bir çocuğun ateşi vardır. Bu nedenle, bebek ateş düşürücü ilaçlar vermek gereklidir - Ibuphen, Parasetamol, Nurofen, Ibuklin, vb. Antibiyotik hemen harekete geçmeye başlar, ancak ilacı kullanmaya başladıktan hemen sonra 1-3 gün sonra. Tüm bu günlerde sıcaklığı düşürmek ve hastalığın geri çekilmeye başlaması için beklemek gerekir.
 7. Bununla birlikte, hastanın boğazdan şişmeyi ve yutmayı kolaylaştıracak antihistaminikler alması gerekir. Zirtek, Fenistil, Zodak kabul edilebilir bir dozda alınmalıdır.

Bununla birlikte, çocuk genellikle askorbik reçete edilir. C vitamini, hastalığa karşı vücudun korunmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, sadece bir tabletten değil, aynı zamanda meyvelerden ve meyvelerden de bir vitamin elde edilebilir. C vitamininin çoğu kivi, limon, deniz topalak, kırmızı ve siyah frenk üzümüdür.

İlaç kompleksi ile birlikte çocuklara yatak istirahati sağlamak çok önemlidir. Çocuğun aktif olması durumunda, onu çizgi filmlerle eğlendirmek, çizim yapmak ya da bulmacaları toplamak zorundasınız. Bir süreliğine hareketli oyunlardan vazgeçmek gerekiyor. Viral boğaz ağrısıyla günde çok daha fazla sıvı içmeniz gerekir. Anjina tedavisi karmaşık bir ölçektir ve iyileşme için ana koşullardan biri gargaralıktır.

Boğaz ağrısı karşı boğaz durulayın

Çocukta anjinin hızlı tedavisi için en etkili araçlardan biri durulamadır. "Angina'nın durulanması gerekiyor" ifadesinin kullanıldığı hiçbir şey için değil. Bu, ilaçların lokal etkilerinin anında ağrıyı hafiflettiği, patojenik bakterileri mukozadan çıkardığı, hastalığın gelişimini önlediği anlamına gelir. anti-bakteriyel bileşimler kullanılabilir durulamak için -. Miramistin, Chlorophillipt vb şimdi ve burada yakalanan boğaz ağrısı, ardından deniz suyu ile durulandı edilebilirse - Sıcak su tuzu, kabartma tozu ve iyot bir bardak içinde çözülür. Şifalı bitkilerin şifalı bitki özleri ile gargara yapmak çok etkilidir. Papatya mukoza yatıştırmaya, nergis yüzey hipericum şişme ve kızarıklık, nane anaesthetises azaltır dezenfekte eder. Durulamaların etkili olması için, en az üç saatte bir yapılmalıdır. Her saat gargara yaparsanız, ertesi gün sağlığınızda kayda değer bir iyileşme fark edebilirsiniz.

Bebek küçükse ve gargara yapamazsa, mukoza zarını sulamanız gerekir. Bunu yapmak için, iğneyi olmayan bir şırınga alın ve gargara olabilecek bir tıbbi çözelti ile doldurun. Güçlü su jeti bademcikler. Çocuğun çözümü tükettiğinden ve yutmamasından emin olun. İşlem bir yemekten sonra gerçekleştirilemez, aksi halde kompozisyonun dilin arkasına alınması kusmayı kışkırtabilir. İşlemden sonra yarım saat yemek yiyemezsiniz. Bebek bir meme ucu emerse, bundan faydalanabilirsiniz - ilacı meme üzerinde damlatmanız gerekir.

Boğaz ağrısı tedavisinde faydalı ipuçları

Antipiretikler aldıktan sonra bile anjin ile sıcaklığın düşmediği görülür. Bu durumda, pürülan plakları hafifçe kazıyarak ve mukozayı dezenfektanlarla tedavi etmek gereklidir. Parmağını veya temiz bir çubuğu sarın (bir parça steril bandaj). Tuzlu suda nemlendirebilirsiniz. Bademcik plakları bademciklerden yavaşça temizleyin. Bundan sonra, Liugol ile temizlemek ve nemlendirmek için bandaj değiştirin. Tonsil mukozayı tedavi edin. Bu, tekrarlanan apseler oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Bu işlemden sonra, sıcaklık hemen aşağı inecektir. Ama püstüllerin yemek borusuna girmesine izin vermemeye çalışın - bebek onları tükürmelidir.

Çocuğu istemezse yemeye zorlamayın. Şu anda vücudun tüm kuvvetleri hastalıkla savaşmayı hedefler ve yiyecekleri sindirmek önemli miktarda enerji gerektirir. Ancak bir çocuğa bir içecek vermeyi unutmayın - yüksek sıcaklıkta, vücuttan çok miktarda sıvı kaybeder. Çocuk yemek istemiyorsa, ona en azından bir çorba verin - sıvı yiyecekler yiyecek verecektir, ancak boğazda acı verici duyumlar vermeyecektir.

Angina, hoş olmayan sonuçlara dönüşebilen ciddi bir hastalıktır. boğaz ağrısı tedavi veya yapmak değilse yanlış, böyle otitis media, lenfadenit, menenjit, sepsis, romatizma, artrit, kalp hastalığı, ensefalit ve piyelonefriti komplikasyonlar olabilir. Ve son komplikasyonlar aylar hatta yıllar içinde ortaya çıkabilir. Bu durumda, birkaç kişi bu hastalıkların - basit, ilk bakışta, boğaz ağrısının bir sonucu olduğu gerçeğini düşünmektedir.

Anjina gelişimini önlemek için aşağıdaki önlemler alınmalıdır. Hasta insanlar ile temastan kaçının - özellikle grip mevsiminde ve soğuk algınlığı sırasında. Bu önlenemezse (biri evden hastalanırsa) - hasta ailenin sağlıklı üyelerini enfekte etmemek için maske takmalıdır. Ağızda enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmak - kronik sinüzit ve bademcik iltihabı tedavi, çürükler kurtulmak. Hijyen kurallarına uymak çok önemlidir - yemek yedikten ve toplu taşıma araçlarından sonra ellerinizi yıkayın, kendi havlu ve tabaklarınızı hazırlayın. Ayrıca bağışıklığı da unutmamalısınız - çünkü hastalık sadece vücut tekrar savaşmazsa saldırır. Çocuğa doğru ve dengeli beslenme, öfke, hava şartlarında elbise giyme, temiz havada daha fazla zaman geçirme, egzersiz yapma ve doğada yürüyüş yapma. C vitamini ile daha fazla içecek içmek - dogrose kaynatma, limonlu çay, ahududu ve bal. Ve sonra bebeğinize hiçbir anjin korkunç!

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık çocuklar, adolesanlar ve yaşlılar arasında görülür. Angina nasıl tedavi edilir?

Anjina nedenleri ve belirtileri

Angina, yaygın olarak görülen bir hastalıktır; bu bulgu, farinksin mukoza zarının iltihabıdır.

Patojenler - hemolitik streptokok grubu A, stafilokoklar, vb. Patojenik mikroorganizmalar vücuda iki şekilde girebilir: çevre ve iç odaklardan.

Boğaz ağrısı gelişimini provoke eden ana faktörler:

 • Vücudu alt soğutma.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalıklar.
 • Beriberi.
 • Nazofarenks hastalıkları.
 • Ağız hastalıkları.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Anjinin ilk semptomları, patojenlerin vücuduna girdikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Hasta vücut ısısında, üşüme, başağrısı, halsizlikte bir artışa sahiptir.

Boğaz ağrımsı kötüleşmeye başlar, hasta yutulduğunda acı verici hislerle karşılaşır. Bu arka plana karşı iştah kötüleşir ve uyku rahatsız olur. Ayrıca lenf düğümleri artar ve palpasyon kaydedilir.

Bademcikler üzerinde küçük sarı noktalar veya pürülanlar bulabilirsiniz. Hemen aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurun:

 • Vücut ısısında keskin bir düşüş.
 • Cildin solması.
 • Boğazda yoğun ağrı.
 • Nöbetlerin görülmesi.
 • İdrar hacmini azaltmak ve rengini değiştirmek.
 • Hava eksikliği.
 • Yan kısımda, sternumun arkasında veya sırtın alt kısmında ağrı.

Yukarıdaki tehlikeli semptomlar gözlenirse, bir ambulans ekibini aramalı veya derhal doktorunuzu aramalısınız.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjin formu ve hastalığın ciddiyetini belirledikten sonra tedavi reçete edilir.

Kurs ve semptomlarda farklı olan çeşitli anjina türleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kolay bir akım ile karakterizedir. Bu form yumuşak damak iltihabı yokluğu ile karakterizedir. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve iç tarafa uzanmaz.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Bu, catarrhal formun bir uzantısıdır. Sadece mukoza değil, aynı zamanda folikülleri de etkiler. İltihaplı hale gelirler ve bir irin birikmesi vardır. Incelendiğinde, epitel boyunca görünen sarı veziküller bulabilirsiniz. Boyutları yaklaşık 1-3 mm'dir.
 • Lacunar tonsillit. Sarı-beyaz kaplama girintilerde yer alırken, palatine bademciklerin lakunalarının iltihabı ile karakterizedir. Foliküler formun aksine, lacunar angina daha şiddetli ilerler.
 • Fibrinoid tonsillit. Bu form, etkilenen alanda beyazımsı-sarı bir filmin oluşumu ile karakterize edilir. Bu lacunar anjina bir sonucudur ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedir.
 • Herpetik bademcik iltihabı. Herpetik doğanın boğazında döküntüler vardır, ancak herpes enfeksiyonu ile ilgisi yoktur. Hastalığa enterovirüs neden olur.

Angina invulevrable mi?

Göğüs iltihabı bulaşıcı hastalıklar anlamına gelir ve oldukça bulaşıcıdır. Anjina patojenleri hastadan sağlıklı bir kişiye çeşitli yollarla bulaşabilir: hava ve temas.

Çok sayıda patojen bir konuşma sırasında, hapşırma, öksürme sırasında serbest bırakılır. Enfeksiyon taşıyıcısı ile aynı odada kalış sırasındaki enfeksiyon olasılığı yüksektir.

Enfeksiyözlük derecesi, patojen tipine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır.

Daha az ölçüde, anjin temas ile bulaşır. Bakteriler bulaşıkları, çatal bıçak takımı, oyuncak, yemek vb.

Mantar anjina daha az derecede bulaşıcılığa sahiptir. Mantar pek çok insanın mukoza zarında yaşar, bu yüzden immün baskılama zayıfladığında kendilerini hissettirir. En büyük tehlike bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

İlaç tedavisinin prensipleri

Tedavi anjin formuna ve çocuğun genel sağlığına bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir.

Anjina tedavisi ile enfeksiyonla mücadele ve semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Tedavi genellikle ayaktan tedavi edilir, ancak ciddi anjina durumunda, hasta hastaneye yatırılır. boğaz ağrısı, tıkanıklık, spreyler ve pastilleri :. Bioparox, Geksoral, Tantum Verde, Septolete, Strepsils vb Bu ilaçların kullanılarak plak oluşumu vücut üzerinde yerel bir etkiye sahip olmadığını belirtiler azaltmak için.

Bir furacilin, borik asit, sodyum bikarbonat çözeltisi ile durulamak yararlıdır. Yüksek sıcaklıkta antienflamatuar etki ile antipiretik ilaçlar alın: Parasetamol, Panadol, vb.

Antihistaminiklerin alımını reçete edebilir: Suprastin, Loratadin, Claritin, vb. Bu ilaçlar genel tedavi rejimine dahil edilir. Tahriş olmuş bir boğazın semptomlarını azaltırlar. 5 günden fazla kullanılmazlar.

Boğaz ağrısı antibiyotik kullanmadan tedavi edilmez.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalıdır. Diğer aile üyeleriyle iletişimi dışlamak önemlidir. Bunu yapmak için, hastaya ayrı bir tabak, havlu ve başka şeyler tahsis edin.

Ne zaman antibiyotik kullanmak

Olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, doktor reçetesi olmayan bir antibiyotik seçmek kesinlikle yasaktır.

Anjina genellikle hemolitik streptokok veya stafilokoktan kaynaklanır, bu nedenle patojenlerden kurtulmak için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Angina'nın doğada viral, bakteriyel ve fungal olabileceği ve bakteriyel anjina için antibiyotik kullanımının önerilebileceği unutulmamalıdır.

Bir antibiyotiği doğru şekilde seçmek için, bakteriyel enfeksiyonun ilaca duyarlılığı belirlenir.

kullanılan çocuk penisilinler ve makrolidler :. amoxil, Flemoksil Soljutab, Augmentin, Sumamed, Duratsef vb anjin tedavisi için dozaj formu bulamaç şeklinde olan çocuklar için seçilir ve tabletler halinde yetişkinler için olan. Bir antibakteriyel ilaç tayin ederken, doktor hastalığın şiddetini, hastanın ağırlığını ve yaşını, bakteri türünü dikkate alır. 7-10 gün boyunca antibiyotik alırlar.

2 gün içinde herhangi bir iyileşme gözlenmezse, bu, etken maddenin bu tip antibiyotiğe dirençli olduğunu gösterir.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Bu durumda, doktor ilacı değiştirmeye karar verir. Patojenik mikroorganizmaların bir kısmı tekrar çoğalır gibi, belirtilerin kaybolması sonrasında bile antibiyotik almayı bırakın.

Antibakteriyel ilaçlar doğal mikrofloraya baskı yapar, bu nedenle tedavinin bitiminden sonra probiyotik kullanımı önerilir. Anjin tedavisi antibakteriyel ilaçlar kullanmıyorsa, otitis, sinüzit, glomerülonefrit, ensefalit vb. Gibi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Inhalasyon nebulizatörünün iletimi

Bir nebülizör ile inhalasyon, çocuklarda angina tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir

Şifa inhalasyonları, anjinin semptomlarını tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Bu yöntem bademciklerin iltihaplı kısımları üzerinde lokal bir etkiye sahiptir.

Angina için ilaçları, tıbbi et suyu, tuzlu su, Klorofililpt, Miramistin, Furacilin, Dioksidin vb.

Randevu alarak, doktor antibiyotik kullandı - Gentamycin, Fluimutsil, vb İltihabı ortadan kaldırmak ve mukoza zarını nemlendirmek için sıradan maden suyu kullanabilirsiniz.

İşlem yemekten sonra 1.5 saat sonra yapılmalıdır. Solunduğunda, bir saat kadar yememelisiniz. İşlemin süresi çocuğun yaşına bağlı olarak 2 ila 10 dakika arasında olmalıdır.

Çocuklar için prosedür, mukoza zarını yakmamak için dikkatle yapılmalıdır.

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta, ilaçlara karşı alerjik reaksiyon, anjinin pürülan şekli, kalp ve akciğerlerin bazı hastalıklarında gerçekleştirilmez.

Angina ile artan sıcaklık: nasıl aşağı çekmek

Çoğu zaman, boğaz ağrıları için tedavi başlangıcından birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.

Angina'ya daima yüksek ateş eşlik eder. Bu, vücudun patojenlerin girişine verdiği tepkidir. Katarreli anjina ile sıcaklık 38 dereceye yükselir ve lacunar ve foliküler formlar ile 40 dereceye kadar bir artış kaydedilebilir.

Subfebril sıcaklığı (38 dereceye kadar) yıkmak için gerekli değildir ve endeks yükselirse, hastaya antipiretik bir ajan vermek zorunludur.

 • Paracetamol ile sıcaklığı azaltabilirsiniz. Bu ilaç çeşitli dozaj formlarında ve diğer ticari isimler altında mevcuttur: Piranol, Panadol, Adol ve diğerleri.
 • Çocuğa sıcaklığı düşürmek için şurup ve mum (Ibuprofen, Ibufen, Cefekon, Efferalgan, vb.) Verilmesi tavsiye edilir.

Antipiretik, tedavinin temeli değildir ve sadece sıcaklık yükseldiğinde sistematik olarak alınır. Ayrıca hastaya cömert bir içecek verilmelidir. Dogrose, kızılcık suyu ve diğer içeceklerin et suyunun kullanılması yararlıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Çocuklarda angina tedavisi için en iyi halk tarifleri

Anjina'nın geleneksel olmayan tedavi yöntemleri semptomların ortaya çıkışını azaltır, ancak patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaz. İlaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır, daha sonra hasta değişiklik üzerinde daha hızlı gidecek.

Boğaz ağrısı tedavisi için popüler halk tarifleri:

 • Propolis. Rutubeti bir propoliste ıslatın ve bademcikleri günde birkaç kez yağlayın.
 • Sarımsak. Bir parça kavanozu elde edinceye kadar birkaç diş sarımsak, kabuk ve öğütme yapın. Sonra bir bardak süt ekleyin, kaynatın ve soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde birkaç kez alın.
 • Limonlu bal. Bir bardak içinde doğal bal dökün ve ona 1/2 bardak limon suyu ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve her saatte bir çay kaşığı için kullanın.
 • Incir ile süt. Küçük bir tencereye bir bardak süt dökün, kaynatın ve birkaç kuru incir yaprağı ekleyin. Sonra serin ve iç ve meyveleri ye.
 • Aloe'nun tentürü. Bir kaç aloe yaprağı alın, öğütün ve kavanoza koyun. Şekerle uykuya dalmak ve beklemek için, meyve suyu başlayacak. Bundan sonra votkayı dökün ve 2-3 gün bekletin. Günde 3 kez bir kaşıkla aç karnına alın.
 • İçeride, tatlı yonca, papatya, dereotu tohumları, okaliptüs bir kaynatma kullanılması tavsiye edilir. Mukus boğazını tahriş etmeyecek şekilde tıbbi etleri sıcak bir biçimde kullanmayın.
 • Anjina ayak banyolarında etkilidir. İyi bir sonuç elde etmek için suya 2 çorba kaşığı kuru hardal ekleyebilirsiniz. İşlemden sonra, sıcak çorap giyiniz. Sıcak banyoları yüksek sıcaklıkta ve hastalığın pürülan bir şekle geçmesi yasaktır.

Anjina ile sıkıştırır: olabilir ya da değil

Votka kompres - anjinada en etkili kompreslerden biri

Kompreslerin anjina tedavisinde güvenli bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Ağrıyı hafifletmeye ve boğaz ağrısının semptomlarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Ancak, bademcikler üzerinde hiçbir ülser olmadığı zaman, kompresin sadece hastalığın gelişiminin başlangıcında uygulandığı unutulmamalıdır. Isınma kompresleri pürülan anjina, fronküloz, ateş, kalp hastalığı, dermatit ile yapılamaz. Bu durumda, diğer kompres tiplerini kullanmanız önerilir.

Anjinada en sık görülen kompresler:

 • Lahana yaprağı Bu, ağrı rahatlaması için çok etkili bir ilaçtır. Lahana yaprağını her 2-3 saatte bir boğazına uygulamak ve bir fularla sabitlemek gerekir. Ayrıca lahanadan da bir turta yapabilir ve boğaz bölgesine koyabilirsiniz.
 • Votka Sıkıştır. Gazlı bez alın, birkaç katman yapın ve votka ile nemlendirin. Daha sonra boğaza takın ve gıda filmi ile kaplayın. Bir eşarp ile top. 6-7 saat bekleyin. Votka yerine, seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.
 • Patates Sıkıştırması. Birkaç patates al, kaynat ve bir püre yap. Sonra bir kaşık dolusu yağsız yağ ve birkaç damla iyot ekleyin. Ortaya çıkan karışım yumuşak bir beze konur ve boğaza konur.
 • Tuzlu çözelti. Bir bardak suya, 2 yemek kaşığı tuz sulandırın, gazlı bezleri nemlendirin ve boğaz bölgesine koyun.
 • Pancarlı kompres. Pancar kaynatın ve rendeleyin. Elde edilen kütle, bir filmle sarılmış, boğaz üzerine konulan, 2-3 tabaka gazlı bez arasında dağıtılır. Bir eşarp ile top.

Çocuklar için sıkıştırmalar sadece 3 yıl içinde yerleştirilebilir. Ön çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

Nasıl ve nasıl gargara

Anjina ile, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde en iyi etkiyi elde etmek için gargara yapılması önerilir. Şifalı otlar veya soda-tuz bileşimlerine dayalı yerel antiseptiklerin çözümlerini kullanabilirsiniz.

Bu prosedür, boğaz ağrısını ve iltihabı azaltmanın yanı sıra mukoza zarını nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Gargara papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe kabuğu, tel, vb. Bir kaynatma ile gargara edilebilir.

Durulama için diğer eşit etkili tarifler:

 • Sarımsak infüzyonu. Birkaç sarımsak karanfil dilimleyin, doğrayın ve 100 ml kaynamış su dökün. Kap sıkıca kapatılır ve 5-6 saat bekletilir, daha sonra durulama yapılabilir.
 • Elma sirkesi. 250 ml ılık suda, bir çay kaşığı sirke ekleyin, karıştırın ve günde 3-4 kez gargara yapın.
 • Pancar suyu 200 ml taze sıkılmış meyve suyunda, su ile seyreltilmiş bir kaşık sirke ekleyin. Daha sonra bir su banyosunda ısıtın ve durulayın.
 • İyot çözeltisi. 0.5 litre ılık suda 5 damla iyot ekleyin. Bir kaşık deniz tuzu veya sofra tuzu ekleyebilirsiniz. Tiroid bezi ile ilgili problemleriniz varsa, bu reçeteyi kullanma olasılığınız hakkında doktorunuza danışmalısınız.
 • Sodo-tuz çözeltisi. Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin ve karıştırın. Çözelti soğuduğunda, amaçlanan amaç için kullanılabilir.

Gargara her 2-3 saatte bir ve hatta daha sık gereklidir. İşlemden sonra bir süre yiyemezsin. Komplekste tüm yöntemleri uygularsanız, kısa bir süre içinde bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Angina nedir?

Anjin (lat "boğma".) - streptokoklar, pnömokoklar, stafilokoklar ve mantar, virüs (mononükleoz gibi) ve sinüzit, lenf bezleri, çürük ve diğerleri gibi kronik hastalıkların neden olabilmektedir bademcikler akut bulaşıcı bir hastalıktır.

Neden çocuklarda görülür?

Çoğu soğuk algınlığı gibi, çocuklarda anjina, vücutlarının zayıfladığı zaman ortaya çıkar. Kural olarak, bu durum, mevsim ve / veya boğazın hipotermisi, çekimlerde yoğunlaşma, ARI, aşırı yağlanma, kötü beslenme ve bağışıklığı zayıflatan diğer nedenlerden ötürü mevsimsel olarak ortaya çıkar.

Bebeğinizin bağışıklığını zayıflatan stresli faktörlere ek olarak, anjina için bir ön koşul daha vardır - enfekte bir kişi veya enfekte ev eşyaları ile teması.

Bu şart sağlanamazsa, çocuğun boğaz ağrısı olmadığını güvenle söyleyebiliriz. Bununla birlikte, her durumda, uzmana danışılarak reasüre edilmek daha iyidir.

Hangi yaştaki çocuklar genellikle angina ile hastalanır?

1 ile 15 yaş arasındaki çocuklar daha sık anginadan muzdariptir. Bununla birlikte, hastalığın vakaları ve daha büyük yaşlarda vardır. Bu durumda, yenidoğanlar anjina ile hasta değildir ve 6 aydan bir yıla kadar olan çocuklarda, bebekler diğerleriyle daha az temas kurdukları için oldukça nadirdir.

6-12 aylık bebek hala hastalanırsa - anjin genellikle onun için çok zordur.

İstatistiklere göre, insanların yaklaşık yarısının yaşamlarında en az bir kez anjina vardı. Daha önce, antibiyotikler açık ve yaygın olmadığında, boğaz ağrısı etkisiz araçlarla tedavi edildi, yaşlandıkça komplikasyonları vardı.

Şu anda, bu hastalık tamamen çalışılmıştır ve iki sayıyla tedavi edilir.

Hastalığın çeşitleri

Tıbbi uygulama, çeşitli boğaz ağrısını ayırt eder:

Mavi dil

Catarrhal angina, boğaz ağrısı, bademciklerde mukus görünümü ve akut inflamasyonu ile birlikte görülen en hafif formdur. Zamanında ve kapsamlı tedavi ile hastalık, görünümden sadece bir hafta sonra düzelir.

Purulent boğaz ağrısı (streptokok)

Bu tür anjin, sırayla aşağıdaki alt türlere ayrılır:

phlegmonous

Bademciklerden bir tanesi vardır ve sonuç olarak, ağızdan hoş olmayan bir koku gelir, ateş yükselir, çocuk aynı zamanda aşırı derecede hasta hisseder (kusma, kulaklarda ağrı).

Bu tip bir anjina tespit edilirse, çocuk hemen hastaneye kaldırılır.

foliküler

Sarımsı mukus akıntısı bademciklerinin derinleşmesiyle ortaya çıkan görünüm - "kabarcıklar", boğazda kuvvetli bir ağrı, yutulması aşırı derecede güçtür, keskin bir şekilde artan sıcaklık ve çocuğun genel sağlık durumudur.

lakün

Hastalık "başlatılan" ya da düzgün tedavi edildiğinde, mukopurulent hangi patlaması "kabarcıklar", foliküler fazda sonraki ve onların içerikleri tonsil kıvrımlar (boşluklar) lokalizedir oluşur.

Bu tip anjinanın yetersiz tedavisi, ciddi bir "kazançlı" kronik bademcik iltihabı riski doğurmaktadır.

Nekrotik (kangrenli)

Aşırı hastalık, etkilenen bademcikler öldüğünde. Bu durumda acil cerrahi müdahale gereklidir. Bu tip boğaz ağrısı çocukta bademciklerdeki adenoid iltihaplanma ile de ortaya çıkabilir.

Viral

İnfluenza virüsü, adenovirüs, koronavirüs ve diğer viral enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Çoğu zaman bu tür belirtiler eşlik eder:

uçuk

Küçük çocuklar herpes virüsüne (gastrointestinal sistemde parazit yapan enterovirüs) karşı güçlü bir şekilde duyarlıdır ve çoğunlukla herpetik boğaz ağrısından etkilenir. Semptomları aniden ortaya çıkar ve hastalığın kendisi mide bulantısı, gevşek dışkılar ve karın ve kaslarda ağrı ile birlikte yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkar.

Bu boğaz ağrısı tipi genellikle semptomları hafifleten ilaçlarla tedavi edilir. Antibiyotikler burada reçete edilmez (ya da sadece komplikasyonları önlemek için reçete edilir), çünkü hastalık yaşamın hücre dışı formlarından kaynaklanır.

Bebek anjina belirtileri

Çocuklarda angina karakteristik belirtileri:

 • vücut ısısında artış: 38-40 dereceye kadar (bazı durumlarda catarrhal ve foliküler anjina ile, sıcaklık yaklaşık 37 derece tutabilir);
 • farinkste kuvvetli kızarma varlığı, dilin şişmesi, bademcikler ve damak iltihabı;
 • titreme, bacaklarda ağrı, eklemler, baş ağrısı, terleme, genel halsizlik (yani vücudun sarhoşluğu) bulaşıcı bir hastalığın gerçek belirtileridir;
 • nefes darlığı ve yutma, saplantı, boğazda şiddetli ağrı (bu angina (birlikte artan sıcaklık ile) belirleyici özelliklerinden biri olan, normal bir soğuk algınlığı boğaz ağrısı altında daha toleranslıdır);
 • alt çene altında lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Kulakta "yudumlarken", seste burun;
 • bademcikler üzerinde mukus ve sarımsı pürülan scurf (lacunar angina ile);
 • karın ağrısı (neredeyse her zaman stafilokok veya streptokok anjina ile oluşur);
 • ishal ve kusma (herpetik angina ile, çoğunlukla küçük çocuklarda, nadirdir).

Bebeğinizdeki tüm semptomları veya bazı belirtileri fark ederseniz, hemen bir doktora danışın, kendi kendine muayene ve kendi kendine ilaç tedavisi almayın!

5 yaşın altındaki çocuklarda veya aniden şüphelenildiğinde, bir ambulans çağırmak daha iyidir ve doktor hastaneye yatmayı teklif ederse, o zaman reddetmemelisiniz. Ebeveynleriniz ve en önemlisi, çocuğunuzun sağlıklı büyüdüğünü görüyorsunuz.

Çocukları bir anaokuluna veya okula götürme sorunu yoktur. Angina bulaşıcı bir hastalıktır, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Anjin nasıl anlaşılır ya da değil?

Angina denilen her hastalık öyle değil. Gökyüzünde bir parmağı tahmin etmek ve okşamak buna değmez. Her hastalığın kendi tedavisi vardır.

Kronik bademcik iltihabı

Çocuğun bademcikleri sürekli genişlemiş ve iltihaplanmışsa, bu kronik bademcik iltihabına işaret eder (boğaz ağrısı ile karıştırmayın). Kronik bademcik iltihabı, anjina veya bu türden başka bir hastalıktan sonra oluşan bir komplikasyondur.

Çocuğun bağışıklığı zayıflatılır, hipertrofilli bademcikler yeni bir hastalığa yol açan herhangi bir hipotermide veya streste hızla çoğalmaya başlayan patojenlerle baş edemezler.

Çocuklar yılda 4-6 kez bademcik iltihabına yakalanırlar ve bu çok endişe verici bir işarettir. Bu durumda tedavi anjinadan biraz daha farklı bir şekilde atanacaktır: antibiyotikler, ameliyat veya başka yöntemler olacaktır - sadece doktor belirleyebilir.

Benzer semptomları olan diğer hastalıklar

Yukarıda açıklanan semptomlar ayrıca difteri ve enfeksiyöz mononükleozise sahiptir. Difteri özel bir serumla tedavi edilir, tedavi olmadığında böbrekleri, kalp ve sinir sistemini karmaşıklaştırır.

Mononükleoz çok yaygın bir hastalıktır, yatak istirahati ile tedavi edilir, vitaminler ve diğer önlemler, 2-3 haftalık süre, süresini kısaltmak için dersin başarılı olmadığını, hoş olmayan semptomlara katlanmak zorunda kalacaksınız.

Böylece mononükleoz kesinlikle tamamen iyileşir. Komplikasyonları oldukça nadirdir, ancak öncelikle lenf nodları, dalak ve karaciğere yansır. Ayrıca, bademcikler üzerindeki takviyeleri lösemi ve diğer bazı hastalıklar ile ortaya çıkar.

Böylece, benzer nitelikteki hastalıkların doğada temel olarak farklı olduğu ve buna bağlı olarak da tedavinin farklı olacağı açıktır. Doğru teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir.

Bu nedenle, anjine benzeyen yukarıdaki semptomlarla, çocuğu hemen doktora göstermelisiniz! Unutmayın, özel ilaç tedavisi olmadan anjina tedavisi imkansız! O zaman çeşitli komplikasyonlarla uğraşmak zorunda kalmamak için, çocuk doktorunun tüm talimatlarını izleyin.

Hangi durumlarda hastaneye yatış gösterilir?

 1. Zehirlenme ve genel kötü sağlık: yüksek ateş, kötü bayıltır ateş düşürücü, baş ağrısı, konfüzyon, vücut ağrıları, mide bulantısı, karın ağrısı, iştahsızlık, kasılmalar, solunum yetmezliği, yetersizlik yiyecek ve içecek, konuşma bozukluğu yutmak.
 1. Çocuğun 12 saatten fazla bir süre için ihtiyacı olmadıysa (böbrek yetersizliğinin başlangıcı belirtisi).
 2. İyileşmeyi engelleyen konjenital veya kronik hastalıkların varlığı (örneğin, diyabet, astım, böbrek yetmezliği, zayıf kan pıhtılaşması).
 3. Komplikasyonların varlığı, örneğin apse, romatizmal kardit.
 4. Yaştan sene: Hastalığın ciddi komplikasyonları olmasa bile bebeklerde anjina özellikle zor görülür. Küçük bir çocuk, doktorların her gün hastanede görülmesi tavsiye edilir.
 5. Ayrıca, boğaz ağrısı yatarak tedavi iyi çünkü reçete sağlık ve önleyici prosedürler, fizyoterapi ile.

Çocukluk çağı anjina tedavisi nasıldır?

Ebeveynler için ilk ve en önemli kural: bu hastalığın ilk belirtilerinde bir doktoru arayın! Bebeğin boğaz ağrısı olup olmadığına karar verir, doğru tanı koyar ve tedavi önerir.

Hasta bir çocuğun iyileşme koşulları

Boğaz ağrısı hızlı bir iyileşme için, bebeği sağlayın:

 • yatak istirahati (yüksek sıcaklıkta her türlü stres kalbi zorlaştırır);
 • bol içecek (bir çocuk için biraz ılık bir çay vermek, meyve içecekleri, meyve suları, C vitamini bakımından zengin, ayrıca alkali içecek);
 • iştah için besin (sadece hafif yiyecekler: patates püresi, et suyu, tahıllar);
 • ayrı yemekler (kullanıldıktan sonra hemen yıkayın ve tüm mikropları öldürmek için kaynar su ile dökün);

Hastayı, özellikle diğer çocuklarla (!) Diğerleriyle (çocuk doktoru hariç) iletişim kurmasını en üst düzeyde koruyun. Mümkün olduğunca sık, odayı havalandırın ve evde ıslak zeminde temizlik ve kapı kollarının dezenfekte edilmesi (ve hastayla ilgili her şey).

Ellerinizi çocuğunuzla ve kendinizle her saat tam olarak yıkayınız: böylece mikropların yayılmasına engel olacaksınız.

Çocuk, iyileşene ve bulaşıcı hale gelene kadar bu kurallara uyun.

Hangi durumlarda tedavi için antibiyotik gereklidir?

Hastalığın çeşitliliği sadece patojene değil, aynı zamanda bademciklerin yenilgisinin gücüne de bağlıdır. Ağır formlar antibiyotiklerle tedavi edilir ve çocukların vücut ve yan etkileri üzerindeki etkilerinden korkmaya gerek yoktur, aksi halde komplikasyonlar çok daha olumsuz olacaktır.

Antibiyotikler, semptomlar geçmiş olsa bile, bir haftadan az olmamak kaydıyla, sarhoş olurlar. Tüm patojenik bakterileri vücuttan uzaklaştırmak için tedavi edilmesi çok önemlidir, aksi takdirde zayıflamış bir organizmaya dönerler ve çoğalmaya devam ederler.

Orada çocuk böyle bu durumda larenjit veya farenjit, zaten var olan hastalıkların temelinde bir boğaz ağrısı geliştiğinde durumlar vardır tedavi ve primer hastalığı ve anjin ve üzerinde bir doktor tarafından reçete ana tedaviye ek olarak, bebeğin bağışıklık güçlendirmek için önlemler almaya gerek gerekmektedir.

Unutmayın, antibiyotikler bir bebeğin anjinalarını tedavi etmenin tek yoludur, ama eğer onları çok geç almaya başlarsanız çok az kullanacaklardır. Zamanla, tedavi neredeyse tamamen komplikasyon riskini ortadan kaldırmaya başladı.

Bugün, büyük ölçüde antibiyotik sayesinde, çocuklarda angina çok kolay tedavi edilir, bu nedenle tüm ebeveynler için tavsiye: onların kullanımı, sağlık görevlilerine göre gerekli ise, çocuklara vermek için korkmayın.

İlaç tedavisi

Yani, bir çocukta "angina" tanısı doğrulanırsa, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik verin. Çocuğunuz için reçeteli ilacın ne kadar etkili olduğunu takip edin: üç gün boyunca, vücut ısısının dinamiklerini, bebeğin genel sağlığını, bademcikler üzerindeki sarımsı kaplama miktarını gözlemleyin.

Hiçbir koşulda tedavi sürecini kesintiye uğratmayın. Ve doktor tarafından reçetelenmişse bile, antibiyotik olmadan hastalık ile başa çıkmaya çalışmayın!

Bunlara ek olarak aşağıdakiler atanabilir:

 • antipiretik ilaçlar
 • antihistamin (antipiretik etkisini düzeltmek için),
 • antiviraller ve / veya diğer ilaçlar, örneğin, boğaz spreyler (yabancı maddeler solunum yolu dahil edilmemiştir ve böylece çocukların, üç yıllık izin verilir, ancak boğaz içine serpilir edemez ve yanak içi);
 • Nazofarenksin iltihaplı epitelyal dokusunu geri kazandırmak anlamına gelir.

Antibiyotikler sırasında bir alerji ortaya çıkarsa, doktorlar genellikle tedaviye müdahale edilemediği için çocuklara antihistaminik reçete yazarlar.

Unutmayın, sıcaklığın altındaki çocuklar 38 dereceye ulaştığında devrilmeye başlar, çocuklar daha büyüktür - 39 derece. Bu kural angina için geçerlidir.

Yerel tedavi

Hiçbir durumda:

 • Çocuğunuzun boğazını ısıtmayın (!), vücut ısısını daha da arttıracak ve vücuttan bakterilerin yayılmasını hızlandıracak;
 • Boğazın mukoza zarını tahriş edici maddelerle yağlamayın: iyot ve diğer alkollü tentürler, patojenlerin daha derin doku katmanlarına nüfuz etmesine katkıda bulunur.

Ek olarak, yerel amaçlı ürünleri kullanabilirsiniz, ancak sadece antibiyotiklerle kombinasyon halinde (pastiller ve rezorpsiyon tabletleri şeklindeki ilaçlar boğaz ağrısını azaltmaya ve ödemi azaltmaya yardımcı olur). Yerel, dahil olmak üzere anti-inflamatuar etkisi ile phytopreparations vardır.

İyi bir etkisi de potasyum permanganat veya sodyum tuzunun bir zayıf çözelti ile gargara verilir, bir borik asit solüsyonu (% 1), furacilin, stomatodinom, adaçayı tentür, papatya veya kadife çiçeği (saatte bir, cam iyot damla bir çift takviye edilebilir).

Durulama ağız mukozasının sıcaklığı yaklaşık 40-50 derece olmalıdır.

Hangi durumlarda bademcik kaldırmak için bir işlemdir?

Anjina ile komşu bir hastalık adenoidite olur: aynı iltihaplı bademcikler ve nefes darlığı. Bu durumda, doktorun bezleri çıkarmak için bir operasyon göndermesi muhtemeldir.

Ancak, ameliyatın sonucu iki katına çıkacaktır: Çocuğunuz bir daha asla boğaz ağrısı ve adenoidit hastalığına yakalanmayacaktır, ancak aynı zamanda hastalık riski de diğer daha az ciddi rahatsızlıklarla artacaktır.

Bezlerin çıkarılması:

 • düzenli olarak, yılda dört kereden fazla bir çocuk, antibiyotik tedavisi gerektiren bir anjinaya sahiptir;
 • Hastalık sırasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar;
 • bademcikler o kadar çok iltihaplandı ki, bir çocuğun nefes alması zor, uyuyakalır ve uykularda çırpınır.

Operasyonu yapıp yapmamaya karar vermek ebeveynlere kalmış, ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale kabul edilebilir tek seçenek. Bademcikler - patojenlerin vücuda girmesine engel olan bir bariyer.

Angina için halk ilaçları

Angina yardımcı önlemler olarak, halk ilaçları kullanabilirsiniz - onlar enflamatuar süreci azaltmak ve toksinleri vücuttan kaldırmak ve aynı zamanda tonlama ve restoratif etkisi var.

Yani, hangi ev tarifleri bir çocuğun anjina semptomları rahatlatmayı kolaylaştırır?

Sıcaklıkta azalma

Sıcaklığı düşürmek için, aşağıdaki halk ilaçlarını kullanabilirsiniz: bebeği soğuk bir ıslak bezle veya su ve votka karışımıyla ovun, soyunmuş ve sarılmasın.

Ayrıca, çocuğun deniz yosunu ve ahududu, kiraz ve kuş üzümü reçetelerini içmesine izin verin, vücut ısısını 0,5 dereceye düşürmenize izin verin (artan terlemeye katkıda bulunun).

Bağışıklık için genel olarak içecek ve soğuma güçlendirilmesi

 • Limon ve ballı sıcak yeşil çay;
 • ballı kızılcık suyu;
 • ince doğranmış sarımsak eklenmesi ile taze sıkılmış havuç suyu;
 • kızılcık, kızılcık, guelder-gül, frenk üzümü;
 • Calendula çiçeklerinin serin bir kaynağında bal bir çorba kaşığı ekleyin, sonra iç;
 • kaynatılmış ve hafif soğutulmuş sütte bir çorba kaşığı bal ekleyin, içecek (tüm gün boyunca bir bardak içmek, sadece ılık içmek);
 • kekik infüzyonu (cam başına 1 yemek kaşığı oranında kaynar su dökün, soğumaya bırakın, günde 3 kez içilir).

Ve başka bir çok eski ve etkili çare balla turptur: turpta, girintiyi kesip, bir kaşık bal koyup, yarım saat bekletin, sonra tahsis edilmiş meyve suyu ile bal yiyebilirsiniz.

Boğaz için durulama

Gargaraya özel önem verilecektir: bezlerden sarı parlak tortuları yıkamak için faydalıdırlar, ancak bu onların yararlarını sona erdirir. Bir çocukta angina tek başına durulamalarla tedavi edilemez, bu nedenle önemlerini abartmayın (fakat en aza indirmeyin).

Aşağıdaki çözümlerle boğaz ağrısı durumunda çok etkilidir:

 • Etkisi hafifleştirmek için, biraz ılık su bir bardak elma sirkesi 2 çay kaşığı, size birkaç damla iyot (yarım bardak - durulama, diğer yarısı - içecek) ekleyebilirsiniz;
 • taze taze pancar kaynar su dökün (bire bir), demlemek ve serin olsun, 1 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. elma sirkesi, - bu kompozisyon gargara gerekiyor;
 • sitrik asit ilavesiyle su ile durulayın (suyun çok asidik olmadığını hesaplayın. Asidin yokluğunda, limon kullanılır, ancak etki zayıftır);
 • Ağır bir şekilde akan boğaz ağzı ile defne yapraklarının bir kaynatılmasıyla durulayın (et suyunu 3-5 saat dik bırakın);
 • 3 diş sarımsak ilk ezmek, sonra kaynar su dökün, soğumaya kadar demlemek izin, günde 5 kez gargara;
 • adaçayı, zencefil, propolis bir kaynatma ile durulayın.

Buna ek olarak, çocuğun iltihaplı bademcikler kaynamış suda bir propolis solüsyonu ile tedavi edilebilir (bakterilerle mükemmel bir şekilde savaşır, bu çok hoş olmasa da en erişilebilir araçlardan biridir). Propolis (katı formda ise) veya limon çiğnemek de yararlıdır.

Papatya, okaliptüs, yaban mersini yaprağı veya Sibirya mürverinin özütlemelerine dayanarak inhalasyonlar (buhar banyoları değil - vücut ısısını yükseltir) yapmasına izin verilir.

kompres

En küçük için, aşağıdaki kompresler etkilidir:

 • lor (kumaş üzerine bulaşmış ve bebeğin boynuna sarılmış hafif ısınmış süzme peynir, düzeltin, gece için kompresini bırakabilirsiniz)
 • kil (bir kil keki yapın ve boynunuza takın, sonra kil bir bezle sarın ve sıcak bir şekilde sarın, 2 saat boyunca tutabilirsiniz)
 • kumaş (soğuk su ile kumaşı ıslatın, sıkın, boyun çevresine sarın, daha sonra fular veya başka bir sıcak bezin üzerine sarın),
 • lahana (boynuna sürülmüş haşlanmış patates ile bir lahana yaprağı uygulayın, sıcak bir eşarp ile boyun sarın ve yaklaşık 2 saat tutun)
 • Soğan (ince doğranmış soğan orta derecede ılıtılır, daha sonra mendil üzerine konulur ve boynuna konulur, ısıl işlem prosedürü tekrarlanabilir).

Bunlardan herhangi birini kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir.

Ailenin diğer üyelerinin enfeksiyonunun önlenmesi

Dairenin havasını dezenfekte etmek için, küçük bir bütün sarımsak kafasını kesebilirsin, daireler üzerine yayılmışlar (apartman dairesinde olduğu kadar çok olmalılar). Dairelerde su ekleyin, her odaya, mutfağa, banyoda - her yere koyun - bu yöntem, ailenin geri kalan kısmına, özellikle çocukların, enfekte olmamasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın, halk ilaçları bir çocukta hastalığın belirtileriyle daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacaktır, ancak boğaz ağrısına yönelik tam bir ilaç olarak kabul edilemezler. Angina'nın zararlı bir hastalık olduğunu hatırlamakta fayda var, dedikleri gibi, son mikrop kadar tedavi edilmelidir, aksi takdirde tekrar dönecektir.

Çocuğunuza iyi bakın: Bu problemle başa çıkabilmek için kapsamlı bir tedavi kursundan geçin.

İyileşme ne kadar hızlı?

Doktorun reçetesini gözlemleyerek, 7 ila 14 günlük bir süre içinde hastalıkla baş edebileceksiniz (bazen hastalığın çeşitliliğine bağlı olarak daha uzun süre).

Catarrhal angina yaklaşık 6-7 gün içinde foliküler (uygun tedavi ile) ile tedavi edilir - 10 (artı iyileşme sonrası bir ay içinde nazik bir rejime dikkat edilmelidir). Lakunarnaya - eşit derecede uzun bir iyileşme süresi ile iki ila dört hafta tedavi edildi.

Çocuk yılda bir kez düzenli olarak bademcik iltihabı geliştirirse, kulak burun boğaz doktorunu bilgilendirir, sizi önleyici prosedürlere yönlendirir ve kronik bademcik iltihabının etkili tedavi yöntemlerini belirler.

Unutmayın, anjina cisimciklerinin çocuklarda aşılanmasından sonra aşılama yapamazsınız ve Mantoux reaksiyonu (hastalıktan en az bir ay sonra olmalıdır). Çocuğunuzun refahını, özellikle de tam iyileşemediğinde dikkatlice izleyin.

Anjina komplikasyonları

Angina çok zor bir hastalıktır: belirtileri konvansiyonel bir ARI ile benzerdir, bu nedenle ebeveynler genellikle burada büyük bir tehlike görmemekte ve çocukları evde tedavi etmeye çalışmakta, bu da ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Çocuklarda angina'nın uygun tedavisi olmadığında ortaya çıkan komplikasyonlar:

 1. Farinkste, tükürük salgısını artıran ve yutmada büyük zorluk yaratan bir apse (pus), böylece gıda ve tükürüğün nazofarenks ve solunum sistemine girmesi riski ortaya çıkar. Buna ek olarak, iltihap çok acı verici ve tehlikelidir, bu nedenle bu durumda çocuk acilen hastaneye yatış gerektirmektedir.
 2. Akut otitis media.
 3. Lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu. (Lenf düğümleri çocuğun vücudunun üstesinden gelemediği patojenik bakteriler nedeniyle iltihaplıdır).
 4. Menenjit (iltihaplı iltihaplanma: özellikle çocuklar için en tehlikeli komplikasyonlardan biri).
 5. Pürülan kitleler kan dolaşımına girer ve daha sonra boynun derin kısımlarına (acil bir operasyonun gerekli olduğu son derece tehlikeli bir komplikasyon) girer.
 1. Böbrek hastalıkları (glomerülonefrit), semptomlar: baş ağrıları, yüksek tansiyon, şişme (böbreklerin idrar üretimini bozması, toksinlerin vücutta birikmesi ve işlevini engellemesidir). Bu komplikasyon kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek transplantasyonuna neden olabilir.
 2. Scarlet ateşi (angina ile aynı streptococcus'un neden olduğu cilt soyulması, kızarıklık ve boğaz ağrısı gibi semptomlar eşlik eder).
 3. Kronik bademcik iltihabı.
 4. Akut otitis media.
 5. Stomatitis (ağızda ülseratif oluşumlar).
 6. Kalp hastalıkları (miyokardit, perikardit ve çocuğun kalbinin valflerini etkileyen diğer hastalıklar, kalp kusurları ve kalp yetmezliği.) Bu tür komplikasyonlar hem çocuklukta hem de daha sonra kendini gösterir.
 7. Artrit (kronik romatizmal bir hastalığa dönüşen eklemlerin iltihabı).
 8. Ensefalit (merkezi sinir sisteminin romatizmal lezyonu).

Bazı komplikasyonlar sadece cerrahi olarak tedavi edilir, diğerleri uzun yıllar boyunca insanla kalır ve yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. İnsanlarda tüm romatizmal ve renal hastalıkların% 100'ünün tedavi edilmemiş bir anjinadan kaynaklandığını bilmek önemlidir.

Hastalığın önlenmesi

Çocuğun hastalığı yenildiğinde hangi önleyici tedbirler önerilmektedir?

Hayatın yolunu normalleştiriyor

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, bunun korunması gereklidir:

 • Doğru beslenme (çocuğa vitamin bakımından zengin besinler verin, fındık ve taze sıkılmış meyve sularını diyete girin, gazlı içeceklerin kullanımını hariç tutun);
 • ılımlı stres (hastalıktan sonraki ilk ay içinde özellikle dikkatli olmak);
 • güçlü uyku ve rahat koşullar (çocuğu her türlü stres faktöründen en üst düzeyde koruyun);
 • Kişisel hijyen kurallarına daha fazla dikkat edilmesi (ellerin sık yıkanması, bireysel havlular, temiz giysiler).

Ayrıca, bağışıklığın sürdürülmesi ve güçlendirilmesi olarak, çocuğun dişlerinin dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi (zamanında tedavi, bakım, çürüklerin önlenmesi) ve vücudu kızdırması tavsiye edilir.

Başlatma temperleme aşamalı olmalıdır:

 • hava banyoları
 • soğuk sürtünme,
 • dökme,
 • spor eğitimi,
 • kontrast duş,
 • yalınayak yürümek
 • Soğutulmuş yiyecek ve içeceklerin ılımlı olarak kullanılması (çocuğun mukoza zarını mükemmel şekilde eğitir).

Ayrıca evin nem oranının% 40-60 olmasını sağlamak için özen gösterilmelidir. Yetersiz nem ile nazofaringeal mukoza kurur ve çatlaklar kurur ve bu da bakterilerin vücuda daha kolay girmesini sağlar.

Çoğunlukla anne-babaları bu sebeple ihmal ederler ve evde nemin nemi olduğunu öğrenirler ve aslında bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Analizler ve fizik muayene

Boğazdan kurtulduktan sonra çocuk çok önemlidir:

 • kan ve idrar testlerini, hastalığın bir ay sonra - EKG yapmak ve bir doktora danışmak (bu zorunludur!);
 • genel tıbbi muayeneye (özellikle endokrin sistemi, özellikle tiroid bezi çalışması için) girer, buna ek olarak, çocuğun vücutta yeni iltihaplanma odakları olup olmadığını görmek için, bu, bakterinin - hastalığın etken ajanlarının eksik bir şekilde atılmasına işaret edebilir.

Bir çocuğun şişmesi, nefes darlığı, eklemlerde ve göğüste ağrı gibi belirtileri varsa, doktora görünmesi hemen gerekir. Ortaya çıkan komplikasyonlardan sonra iyileşme için bir reçete yazması olasıdır.

güneşlenme

Ultraviyole ışınlama (bir lamba ile veya güneye doğru yürürken) çocuklarda anjinin gelişmesini önlemek için son derece yararlıdır. Vücuttaki D vitamini dengesini geri getirirler.

Güney denizlerinde yılda bir kez bile çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu için soğuk algınlığı ve boğaz ağrısından daha az etkilendikleri kanıtlanmıştır.

Vitaminler ve takviyeleri

Hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, antibiyotiklerle tedavi edilen çocuklara, bağırsak mikroflorasını ve aynı zamanda vitamin ve immünomodülatörlerin yeniden düzenlenmesi için prebiyotikler içmeleri tavsiye edilir. Bu zayıflamış vücutlarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, çocuklarda anjina tedavisinde nüksün önlenmesi antibiyotik tedavisinden sonra ikinci sıradadır. Sadece sonuca ulaşmak için değil, aynı zamanda sağlamlaştırmak da önemlidir.

Bu makalenin bir eğitimsel nitelikte olduğunu lütfen unutmayın, bu yüzden doktorun size vereceği bilgilere ek olarak kullanın ve sonra anjin hızlı ve iz bırakmadan geçecek ve çocuğunuz sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyüyecektir!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit tedavisi için hazırlıklar

Larenjit, bazen bir kişiyi en uygunsuz anda geçiren oldukça hoş olmayan bir hastalıktır. Aniden, bunun bir sebebi olmaksızın ses kayboluyor ya da "havlayan" bir öksürük var.

Bademcikler pürülan tıkanıklık kurtulmak nasıl

Bademciklerdeki pürülan tıkanıklıklar, kronik bademcik iltihabına sahip kişilerde veya başka nedenlerle, hijyen eksikliğinden dolayı boğaz hastalığının bir komplikasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.