Loading

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Çocuk boğaz ağrısı şikayet ediyor mu? Yutması ve boğazının kırmızı olması zor mu? Bunun nedeni anjina veya akut tonsillit olabilir.

Bu belirtilere ek olarak, bebeğin genel durumu kötüleşir, zayıflık ortaya çıkar, sıcaklık artar. Bu halsizlik belirtileri, akut solunum yolu viral enfeksiyonları gibi diğer hastalıkların belirtileri olabilir.

Ancak, anjin, bademciklerin artması ve kızarması ve bunun üzerinde pürülan bir tortu görünümü ile karakterizedir. Çocuğun boğazını ve damaklarını inceleyerek sadece bir doktor doğru teşhis verebilir.

Çocuklarda angina tipleri, ilk belirtiler ve semptomlar

Bebeğin sıcaklığı 38.5 dereceye, boyundaki şişmiş lenf düğümlerine yükselirse, yutulması güçtür ve karın ağrısından şikayetçi, doktora başvurmak gerekir.

Anjina nedenleri olabilir:

 1. Özellikle sonbahar veya kış aylarında azalmış bağışıklık;
 2. Mevsimsel virüs;
 3. Streptococcus bakterileri;
 4. Tahriş edici maddeler (duman, küf, toz vb.);
 5. Hasta ile iletişim (akut tonsillit, havadaki damlacıklar ile bulaşır).

Doktorlar üç ana boğaz ağını ayırt eder:

 1. Catarrhal anjina. Bu boğaz ağrısının en yaygın ve kolay şeklidir. Sıcaklığın 37-38 ° C'ye yükseltilmesi, boğazda minör ağrı, lenf düğümlerinde artış ve bademciklerin kızarması ile karakterizedir. Hastalığın bu formu 1-2 gün sürer. Fakat bir doktor görmezseniz, hastalık daha şiddetli bir şekle girebilir;
 2. Foliküler boğaz ağrısı. Bu anjina formu ile, durum keskin bir şekilde bozulur, boğaz ağrısı daha güçlüdür ve sıcaklık 40 ° C'ye yükselir. Çocuklar eklemlerinde, mide bulantısında ağrı hissedebilirler. Pürülan foliküller palatine bademcikler yüzeyinde görülebilir, lenf düğümleri büyük ölçüde genişler. Hastalık 7-8 gün sürer;
 3. Lacunar tonsillit. Bu hastalık şekliyle, irin sarı-gri bademciklerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplar. Doktor, spatulaların pürülan çökeltilerini dikkatlice çıkarabilir. Hastalığın seyri 7-8 gündür.

Angina ayrıca diğer hastalıklara, örneğin difteri, kızıl ateş, grip, mononükleoz vb.

Web sitemizin yayınında neden doğru göz seğirmesi okunabilir.

Bu makalede artan göz tansiyonu ne kadar tehlikeli olabilir.

Buradan hemoglobini hızla yükseltmenin yollarını öğreneceksiniz.

Çocuklarda anjin tedavisi

Doktor çocuğa gerekli ilaçları reçete ettikten sonra boğaz ağrısı evde tedavi. Bir doktorun tüm önerilerine uymak, yatak istirahatine uymak, vitamin kompleksleri almak önemlidir.

Catarrhal anjina

Catarrhalic tonsillitis, inflamasyon pürülan bir karakter elde edinceye kadar, tespitinden hemen sonra tedaviye başlamalıdır. Akut bademcik iltihabının teşhisini koymak sadece bir doktor olabilir, ebeveynler genellikle angina'yı ARVI veya farenjit ile karıştırırlar.

Tedavinin ilk aşamasında çocuk belirli koşulları sağlamalıdır - odada temiz hava, bol miktarda içki, yatakta kalmak.

Angina ile Suprastin, Tavegil, Claritin, Zodak gibi antihistaminikler almalısınız. Çocuğun organizmasının ilaca karşı olumsuz tepkilerini önler.

Anjina ile savaşırken, boğaz ağrısının tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Doktorlar, çocuklara ağrı kesici haplar veya emilim için pastiller, örneğin, Septotelet, Falimint, Strepsils, Lizobakt, Pharyngosept, Grammidin, Agisept, Sebedin'i önermenizi tavsiye eder.

Akut bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki, boğaz için, Ingalipt, Geksoral, Akvalor, Tantum Verde gibi spreylerle verilir.

durulama

Hızlı iyileşme için bir ön koşul, tıbbi çözümlerle uğraşmaktır:

 • furacilinin çözeltisi;
 • İyodinol çözeltisi;
 • hidrojen peroksit çözeltisi;
 • tuz, soda ve iyot;
 • Miramistin çözeltisi;
 • klorheksidin;
 • okaliptüs infüzyonu;
 • Rotokan çözeltisi;
 • şifalı otlar kaynatma - adaçayı, papatya ve calendula;
 • Chlorophyllipt;
 • Stopangin.

Eğer angina, sıcaklık olmadan kolayca geçerse, doktor, örneğin, Bioparox spreyi ve salin inhalasyonu gibi lokal etki gösteren bir antibiyotik reçete edebilir.

Halk ilaçları

Medikal tedaviye ek olarak, bir çocukta kataral anjina, tedavinin etkisini artırabilecek halk yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak bunları kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bazı ürünlerin bireysel hoşgörüsünü hesaba katmalısınız. Çocuklar için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. Pancar suyu ile durulama. Pancar rendelemek, suyu sıkmak, biraz ısınmak ve durulamak için bebek sunmak için gereklidir;
 2. Ahududu reçeli veya limon rengi ile çay. Yüksek sıcaklıklarda tavsiye edilmez. Bir bardak çay içinde birden fazla yemek kaşığı reçel ekleyin. Kireç çayı yapmak için, hammaddeleri kaynar suyla doldurun ve bir saat kadar ısrar edin;
 3. Kızılcık ve bal ile boğaz yıkayın. Bir bardak ılık su 100 ml kızılcık suyu ve bir kaşık bal ile alınır;
 4. Soğan kabuklarını durulayın. 2 kaşık soğan kabuğu ile 0,5 litre su dökün, kaynatın ve 3 - 4 saat ısıtın;
 5. Siyah bir turpta, bir bıçakla bir delik açın, iki veya üç çorba kaşığı bal dökün, kapağı kapatın, 24 saat demlensin. Bebeğe günde üç kez bir çay kaşığı verin;
 6. Aloe'nin suyunu bal ile bire bir oranında birleştirin ve bu infüzyon bebeğin bademciklerini yağlar.

Foliküler ve lacunar anjina

Bu tür boğaz ağrısı daha ağır geçer. Yüksek ateş yükseliyor, bir yıl sonra çocukların 39 ° C'den sonra düşürülmesi öneriliyor. Yenidoğan çocuklar, bir sene sonra suyla ve çocuklarla birlikte - votka ile silin. Bu yöntemler sıcaklığı azaltmaya yardımcı olmazsa, çocuk ateş düşürücülerini vermeniz gerekir.

Bu tür boğaz ağrısıyla doktorlar antibiyotik reçete ederler. Bir doktor tavsiyesi olmadan bir antibiyotik satın alamazsınız!

Akut tonsillit

Akut tonsillitte, doktorlar genellikle penisilin serilerinin antibiyotiklerini reçete ederler. Çocuklar tarafından daha etkili ve daha kolay tolere edilirler. Bunları yemeklerden bağımsız olarak alabilirsin:

 1. Flemoksin soluteba (amoksisilin);
 2. Augmentin (süspansiyon);
 3. Ekoklav;
 4. Amoxiclav.

Çocuğun penisilileri tolere etmemesi durumunda, bir dizi makrolidden antibiyotik reçete edilir:

Nadir durumlarda, alerjiler ve penisilinler ve makrolidler ile sefalosporinler atayın:

Tedavinin etkinliği uygun seçilmiş antibiyotik tedavisine bağlıdır. İlaçlar sadece doktorun belirlediği derste sarhoş olmalıdır.

Antibiyotik alırken, aynı zamanda bebek probiyotikler vermeye değer. Örneğin Hilak Forte, Beefiform, Lineks.

Şey, mutlaka vitamin kompleksleri - Centrum, Vitrum, Complivit ve diğerleri. Ve ayrıca bir sürü taze meyve.

Angina ile ne yiyip içebilirsiniz?

Akut bademcik iltihabında, çocuk bolca içmeyi gösterir. Bu nedenle, içeceklere özellikle dikkat etmelisiniz. Limon, ahududu, jöle, meyve suları, ballı ılık süt, meyve içecekleri, et suyu, kaynamış su ile bebek çayı vermek faydalı olacaktır.

Çocuğun diyetinden, kızartılmış yiyecekleri dışarıda tutmanız, tercihen yemek pişirmeniz, güveceniz ya da bir çift için yemek pişirmeniz gerekir. Doktorlar, çocuğu aşağıdaki yemeklerle beslemenizi önerir:

 1. Az yağlı çorbalar (sebze veya et);
 2. Et ve balık İyi uydurma pirzola, köfte, zil, köfte, balık pirzola, buğulama. Et ve sebze ile çeşitli güveçler yapabilirsiniz;
 3. Çeşitli tahıllar;
 4. Beyaz ekmek (ama tercihen ilk tazeliği, tercihen dün). Pişmiş pişmiş ürünler hastalık dönemi için hariç tutulmalıdır;
 5. Ryazhenka, yoğurt, kartopu;
 6. Omlet, haşlanmış yumurta;
 7. Sebzeler güveçte ya da buharda pişirilir;
 8. Elmalar, armutlar (tercihen bunları fırında pişiriniz).

Anjina komplikasyonları

Çocuğun genellikle anjinadan muzdarip olması, kronik bademcik iltihabının varlığına işaret edebilir.

Anjinadan sonra en sık görülen komplikasyonlar otitis veya kulak iltihabı, lenfadenit (lenf nodu iltihabı), laringeal ödem, mediastenit (boyunun daha derin kısımlarında irin yayılması).

boğazına çevredeki organları etkileyebilir Bu, yerel komplikasyonları. Bunların yanı sıra, bademcik iltihabı kalp (romatizmal kalp bir komplikasyonu) üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, böbrekler (piyelonefrit), beyin (menenjit), eklemler (eklem romatizması) ağrı olabilir.

iyileştikten sonra komplikasyonları önlemek için hemen bir elektrokardiyogram, toplam geçme testleri yapmak ve Laura göstermelidir.

Bir sonraki videoda - Dr. Komarovsky'den angina'nın nasıl tedavi edileceğine dair ipuçları.

Çocuklarda anjin tedavisi

Angina - bademcik iltihabı, bakteriyel veya viral-bakteriyel bir enfeksiyon tarafından kışkırttı. Her yaştaki çocuklarda bakteriyel anjina tedavisi sadece antibiyotik kullanımı ile mümkündür, tedavi sadece ev ilaçları ile çocuktan daha fazla zarar verebilir.

Angina'nın exciters

Bakteriye ek olarak iltihap, virüslere ve mantarlara neden olur. Viral iltihap, catarrhal anjina şeklinde meydana gelir, sadece bademciklerin mukoza zarını etkiler. Bu hastalık bugün ARVI semptom kompleksinin bir parçası olarak kabul edilir.

Bir mantar enfeksiyonunun neden olduğu boğazın iltihaplanması (genellikle - maya benzeri Candida mantarı), farengomikozu çağırmak daha doğrudur.

Bazen bir doktor ile randevu almadan ebeveynler çocuklara antibiyotik verir, bu da yapamaz, çünkü mantar anjinalarında yararsızdır, çocuğun iyiliğini kötüleştirir. Antibiyotik alımı, farengomikozda mantarların büyümesini artırır.

Ancak soda, bu tür anjin yardımlarıyla durulanır ve bu, evde tedaviyi çocuklara hızlı bir şekilde uygulayabildiğinde geçerlidir.

Teşhisleri yapmak, hangi nedensel ajanın çocuğun acı çekmesine sebep olduğunu belirlemek için bağımsız olarak, bir görevlinin imkansız olması, hastalığınız varsa bir doktora danışmanız her zaman gereklidir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

3-10 yıl içinde daha sık hastalanırlar. Bademcik iltihabı bir yıl kadar bebekler nadiren ağrıyor, çünkü hala anne sütü ile bir anneden bağışıklık var. 3 yaşın altındaki çocukların genellikle sınırlı sayıda temasları, daha az temasları ve daha düşük enfekte olma şansları vardır.

3 ila 5 yaş arasındaki çocuk halihazırda aktif olarak başkalarıyla temas halindedir, fakat bağışıklığı hala oluşum aşamasındadır. Enfeksiyonun invazyonuna spesifik bir yanıttan sorumlu olan immünoglobülinlerin IgA'sı, yetişkinlerden önemli ölçüde daha azdır.

Catarrhal formu

Katarr enflamasyonuna genellikle akut bir seyir ile karakterize olan viral bir enfeksiyon neden olur. Virüsün halihazırda 2 güne sokulması, kendi şartlı patojenik mikroflorasını aktive eder ve hastalık, karışık bir enfeksiyon olarak ilerler.

Bakteriyel anjin, bademciklerin parankiminin etkilenmediği, iltihabın mukoza ile sınırlı olduğu kataral bir formda da ortaya çıkabilir. Ancak daha çok bakteri enfeksiyonu bademciklerin derin dokularına yayılır ve pürülan formlara neden olur - lacunar, foliküler.

Purulent boğaz ağrısı

Foliküler, lacunar formları, bademciklerin lakunalarında bir pus yığınıyla birlikte, bezlerin yüzeyinde pürülan grimsi-sarı bir filmin oluşmasına eşlik eder.

5-6 yaşın altındaki bir çocukta ciddi derecede sızan pürülan anjina, boğaz ağrısı bulaşıcı olduğundan, diğer çocuklarla teması sınırlandırarak hastanede tedavi edilmelidir. Yatağa bağlı kaldığınızdan emin olun, taslaklardan kaçınmaya çalışın.

3-4 yaşından küçük çocukları tedavi etmeyin:

 • Atipik alerjik reaksiyon riski nedeniyle spreyler, laringospazm;
 • Isınma, yüksek sıcaklıkta buhar inhalasyonları, sıkıştırır.

tedavi

Tedavinin görevi sadece hastalığın semptomlarını bastırmak değil, enfeksiyonla başa çıkmaktır. Angina çocukların tedavi edilmeye başlanması sadece teşhis konulduktan sonra.

Ancak evde enfeksiyonun doğasını kurmak imkansızdır, tedavi otoimmün komplikasyonlar nedeniyle doktor tarafından atanmalıdır. Yetişkinlerde streptokok enfeksiyonunun komplikasyonları, böbrek hasarı - glomerülonefrit, vaskülit, romatizmal kalp hastalığı ile kendini gösterir.

3 yaşın altındaki çocukların tedavisi

Çocuğun 3 yılında Lugol, Geksoral, Ingalipt'i spreylerden tedavi etmek mümkündür.

3 yıla kadar olan çocuklarda spreylerin kullanımına ilişkin yasaklamaya, ilaçların bileşimi değil, aerosol spreyinin boğaza enjekte edilmesi sırasında çocuğun nefesini tutmaması ile ortaya çıkmaktadır. Laringospazm esas olarak bu nedenle ortaya çıkar.

Bebeğin maddeye herhangi bir alerjisi yoksa, sprey memeyi çalıştırabilir ve verebilir. Tükürük ile ilaç bademcikler üzerine düşecek.

Boğazdan 3 yaşın altındaki bir çocuğa tedavi etmek gerekli değildir, çünkü ilacı ağzında uzun süre tutamaz. Tabletin trakeaya düşme tehlikesi vardır.

Herpes boğaz ağrısı tedavisi

Güçlü ağrı, herpes boğaz ağrısı olan bebeklere, ilaçlarla tedavi edilen bu tip bir hastalığa dayanmak zorundadır:

 • antiviral - Asiklovir;
 • antihistaminikler - Suprastin, Claritin;
 • antipiretik - Parasetamol, Panadol;
 • anestezi - 12 yıl sonra Nurofen - Nimesil.

Çocuğun herpes boğazını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, iyileşmeyi hızlandırmaktan ziyade mukozaya lokal bağışıklığı aktive eden bağışıklık uyarıcıları gibi araçları kullanmanız gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan yöntemler arasında yüksek B vitaminleri, askorbik asit, Fe, Ca, K, Mg, Se, Zn eser elementleri ile rasyonel beslenme yer alır.

Mantar anjina

Mukoza boğazının mantar enfeksiyonu, hormonal merhemler ile uzun süre kontrolsüz tedavi de dahil olmak üzere antibiyotiklerin, glukokortikosteroid preparatlarının alınmasını, oklüzif bir pansuman olarak kullanımını tetikleyebilir.

Hastalığın fungal formu nadiren teşhis edilir. Çocuk antimikotikler antibiyotiklerden daha mantar anjin doğru davranış tedavisi, ancak bu Geksoral gibi bir vasıta ile tedavi edilebilir - preparasyon, 3 yıla çocuk izin mantarlara ve bakterilere karşı etkilidir.

Evde bir çocukta mantar anjina tedavisi nasıl yapılır:

 • ıspanak, salata, soğanda bulunan grup B, askorbik asit, K vitamini - pıhtılaşmanın vitaminini içmek gereklidir;
 • çözeltiler klotrimazol, Candid, Canison gargara veya beyaz mantar kaplama ile kaplanmış yağlanmış alan bir, çubuk, doktor tarafından belirlenen şemaya göre, anti-fungal maddeler batırılmış
 • bir soda çözeltisi ile durulama yapmak;
 • Pimafucin, Lamizil, Levorin, resorpsiyon tabletleri Dekamin - doktor tarafından atanan tablet, ilaç almak.

4 yaşın altındaki bir çocukta, bademciklerin bir ilaçla tedavi edilmesi, boğaz ağrısının durulamalarla tedavi edilmesinden daha kolaydır. Mantar enfeksiyonunda bademcikler Metilen mavisi (% 2 çözelti), Parlak yeşil (% 1 çözelti) çözeltileri ile yağlanır.

Şiddetli mantar enfeksiyonlarında, antifungal ilaçlar enjeksiyonlarda reçete edilir - Diflucan, Orungal, Flucostat.

Çocukların 4-6 yaş arası tedavisi

Hastalığın ilk günlerinden itibaren hemolitik streptococcus'un neden olduğu pürülan boğaz ağrısı, antibiyotikler ile dozajda ve doktor tarafından yazılan programa göre tedavi edilir:

 • amoksisilinler - Flemoxin Solutab, Amoksiklav;
 • makrolidler - Sumamed, Macroben, Azitrox;
 • sefalosporinler - Suprax, Zinnat, Panzef, Cefurus.

3-6 yaşlarındaki pürülan anjinli çocuktan, daha önce "Prosedürler" başlığı altında anlatıldığı gibi, serum fizyolojik, klorofililptin durulama ile tuzlu suyla teneffüs edilmesi sağlanabilir.

3 yıl sonra ana tedaviye ek olarak, boğazı yumuşatmak için rezorpsiyon tabletleri tavsiye edilir. Kataral enflamasyon şeklinde, buhar inhalasyonları yapılabilir, ancak çocuklara sadece 7 yaşından itibaren izin verilir ve 6 ay sonra bebeklere nebulizer ile inhalasyon yapılmasına izin verilir.

 • Boğazın 3 yıldan beri sulanması için, Cameton, Sebidine, Hexoral, Chlorophyllipt, Hexaspree kullanın.
 • 4 yaşından itibaren Tharyngept'in çözünen bir tabletini sunabilirsiniz.
 • 7-8 yıldan beri, Strepsils, Sepptelet, Anti-Angin formülü ilaçları ile tedavi edilir.
 • Sekiz yıldır boğaz ağrısı sonrası çocuk, oral mukozada kandida mantarı ile birlikte pamukçuk enfeksiyonu için de kullanılan Stopangin spreyi ile tedavi edilebilir.

Bademciklerin yağlı formlarının antiseptikler ile yağlanması tavsiye edilmez. Dikkatsiz bir dakika hareketi hassas dokuya zarar verebilir, iltihaplanmayı artırabilir.

Her türlü anjinalı çocuklar için ahududu, deniz cehri, kızılcık, kalça ile sıcak bir içecek içilmelidir. Yiyecekler boğazı tahriş etmemeli, yumuşak bir şekilde yutularak kolayca yutulmalıdır. Her yemekten sonra ağzınızı çalkalamanız ve dişlerinizi temizlemek için mukus sakızına yanlışlıkla zarar vermemesi için yumuşak bir fırça almanız gerekir.

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Angina nedir?

Anjin (lat "boğma".) - streptokoklar, pnömokoklar, stafilokoklar ve mantar, virüs (mononükleoz gibi) ve sinüzit, lenf bezleri, çürük ve diğerleri gibi kronik hastalıkların neden olabilmektedir bademcikler akut bulaşıcı bir hastalıktır.

Neden çocuklarda görülür?

Çoğu soğuk algınlığı gibi, çocuklarda anjina, vücutlarının zayıfladığı zaman ortaya çıkar. Kural olarak, bu durum, mevsim ve / veya boğazın hipotermisi, çekimlerde yoğunlaşma, ARI, aşırı yağlanma, kötü beslenme ve bağışıklığı zayıflatan diğer nedenlerden ötürü mevsimsel olarak ortaya çıkar.

Bebeğinizin bağışıklığını zayıflatan stresli faktörlere ek olarak, anjina için bir ön koşul daha vardır - enfekte bir kişi veya enfekte ev eşyaları ile teması.

Bu şart sağlanamazsa, çocuğun boğaz ağrısı olmadığını güvenle söyleyebiliriz. Bununla birlikte, her durumda, uzmana danışılarak reasüre edilmek daha iyidir.

Hangi yaştaki çocuklar genellikle angina ile hastalanır?

1 ile 15 yaş arasındaki çocuklar daha sık anginadan muzdariptir. Bununla birlikte, hastalığın vakaları ve daha büyük yaşlarda vardır. Bu durumda, yenidoğanlar anjina ile hasta değildir ve 6 aydan bir yıla kadar olan çocuklarda, bebekler diğerleriyle daha az temas kurdukları için oldukça nadirdir.

6-12 aylık bebek hala hastalanırsa - anjin genellikle onun için çok zordur.

İstatistiklere göre, insanların yaklaşık yarısının yaşamlarında en az bir kez anjina vardı. Daha önce, antibiyotikler açık ve yaygın olmadığında, boğaz ağrısı etkisiz araçlarla tedavi edildi, yaşlandıkça komplikasyonları vardı.

Şu anda, bu hastalık tamamen çalışılmıştır ve iki sayıyla tedavi edilir.

Hastalığın çeşitleri

Tıbbi uygulama, çeşitli boğaz ağrısını ayırt eder:

Mavi dil

Catarrhal angina, boğaz ağrısı, bademciklerde mukus görünümü ve akut inflamasyonu ile birlikte görülen en hafif formdur. Zamanında ve kapsamlı tedavi ile hastalık, görünümden sadece bir hafta sonra düzelir.

Purulent boğaz ağrısı (streptokok)

Bu tür anjin, sırayla aşağıdaki alt türlere ayrılır:

phlegmonous

Bademciklerden bir tanesi vardır ve sonuç olarak, ağızdan hoş olmayan bir koku gelir, ateş yükselir, çocuk aynı zamanda aşırı derecede hasta hisseder (kusma, kulaklarda ağrı).

Bu tip bir anjina tespit edilirse, çocuk hemen hastaneye kaldırılır.

foliküler

Sarımsı mukus akıntısı bademciklerinin derinleşmesiyle ortaya çıkan görünüm - "kabarcıklar", boğazda kuvvetli bir ağrı, yutulması aşırı derecede güçtür, keskin bir şekilde artan sıcaklık ve çocuğun genel sağlık durumudur.

lakün

Hastalık "başlatılan" ya da düzgün tedavi edildiğinde, mukopurulent hangi patlaması "kabarcıklar", foliküler fazda sonraki ve onların içerikleri tonsil kıvrımlar (boşluklar) lokalizedir oluşur.

Bu tip anjinanın yetersiz tedavisi, ciddi bir "kazançlı" kronik bademcik iltihabı riski doğurmaktadır.

Nekrotik (kangrenli)

Aşırı hastalık, etkilenen bademcikler öldüğünde. Bu durumda acil cerrahi müdahale gereklidir. Bu tip boğaz ağrısı çocukta bademciklerdeki adenoid iltihaplanma ile de ortaya çıkabilir.

Viral

İnfluenza virüsü, adenovirüs, koronavirüs ve diğer viral enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Çoğu zaman bu tür belirtiler eşlik eder:

uçuk

Küçük çocuklar herpes virüsüne (gastrointestinal sistemde parazit yapan enterovirüs) karşı güçlü bir şekilde duyarlıdır ve çoğunlukla herpetik boğaz ağrısından etkilenir. Semptomları aniden ortaya çıkar ve hastalığın kendisi mide bulantısı, gevşek dışkılar ve karın ve kaslarda ağrı ile birlikte yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkar.

Bu boğaz ağrısı tipi genellikle semptomları hafifleten ilaçlarla tedavi edilir. Antibiyotikler burada reçete edilmez (ya da sadece komplikasyonları önlemek için reçete edilir), çünkü hastalık yaşamın hücre dışı formlarından kaynaklanır.

Bebek anjina belirtileri

Çocuklarda angina karakteristik belirtileri:

 • vücut ısısında artış: 38-40 dereceye kadar (bazı durumlarda catarrhal ve foliküler anjina ile, sıcaklık yaklaşık 37 derece tutabilir);
 • farinkste kuvvetli kızarma varlığı, dilin şişmesi, bademcikler ve damak iltihabı;
 • titreme, bacaklarda ağrı, eklemler, baş ağrısı, terleme, genel halsizlik (yani vücudun sarhoşluğu) bulaşıcı bir hastalığın gerçek belirtileridir;
 • nefes darlığı ve yutma, saplantı, boğazda şiddetli ağrı (bu angina (birlikte artan sıcaklık ile) belirleyici özelliklerinden biri olan, normal bir soğuk algınlığı boğaz ağrısı altında daha toleranslıdır);
 • alt çene altında lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Kulakta "yudumlarken", seste burun;
 • bademcikler üzerinde mukus ve sarımsı pürülan scurf (lacunar angina ile);
 • karın ağrısı (neredeyse her zaman stafilokok veya streptokok anjina ile oluşur);
 • ishal ve kusma (herpetik angina ile, çoğunlukla küçük çocuklarda, nadirdir).

Bebeğinizdeki tüm semptomları veya bazı belirtileri fark ederseniz, hemen bir doktora danışın, kendi kendine muayene ve kendi kendine ilaç tedavisi almayın!

5 yaşın altındaki çocuklarda veya aniden şüphelenildiğinde, bir ambulans çağırmak daha iyidir ve doktor hastaneye yatmayı teklif ederse, o zaman reddetmemelisiniz. Ebeveynleriniz ve en önemlisi, çocuğunuzun sağlıklı büyüdüğünü görüyorsunuz.

Çocukları bir anaokuluna veya okula götürme sorunu yoktur. Angina bulaşıcı bir hastalıktır, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Anjin nasıl anlaşılır ya da değil?

Angina denilen her hastalık öyle değil. Gökyüzünde bir parmağı tahmin etmek ve okşamak buna değmez. Her hastalığın kendi tedavisi vardır.

Kronik bademcik iltihabı

Çocuğun bademcikleri sürekli genişlemiş ve iltihaplanmışsa, bu kronik bademcik iltihabına işaret eder (boğaz ağrısı ile karıştırmayın). Kronik bademcik iltihabı, anjina veya bu türden başka bir hastalıktan sonra oluşan bir komplikasyondur.

Çocuğun bağışıklığı zayıflatılır, hipertrofilli bademcikler yeni bir hastalığa yol açan herhangi bir hipotermide veya streste hızla çoğalmaya başlayan patojenlerle baş edemezler.

Çocuklar yılda 4-6 kez bademcik iltihabına yakalanırlar ve bu çok endişe verici bir işarettir. Bu durumda tedavi anjinadan biraz daha farklı bir şekilde atanacaktır: antibiyotikler, ameliyat veya başka yöntemler olacaktır - sadece doktor belirleyebilir.

Benzer semptomları olan diğer hastalıklar

Yukarıda açıklanan semptomlar ayrıca difteri ve enfeksiyöz mononükleozise sahiptir. Difteri özel bir serumla tedavi edilir, tedavi olmadığında böbrekleri, kalp ve sinir sistemini karmaşıklaştırır.

Mononükleoz çok yaygın bir hastalıktır, yatak istirahati ile tedavi edilir, vitaminler ve diğer önlemler, 2-3 haftalık süre, süresini kısaltmak için dersin başarılı olmadığını, hoş olmayan semptomlara katlanmak zorunda kalacaksınız.

Böylece mononükleoz kesinlikle tamamen iyileşir. Komplikasyonları oldukça nadirdir, ancak öncelikle lenf nodları, dalak ve karaciğere yansır. Ayrıca, bademcikler üzerindeki takviyeleri lösemi ve diğer bazı hastalıklar ile ortaya çıkar.

Böylece, benzer nitelikteki hastalıkların doğada temel olarak farklı olduğu ve buna bağlı olarak da tedavinin farklı olacağı açıktır. Doğru teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir.

Bu nedenle, anjine benzeyen yukarıdaki semptomlarla, çocuğu hemen doktora göstermelisiniz! Unutmayın, özel ilaç tedavisi olmadan anjina tedavisi imkansız! O zaman çeşitli komplikasyonlarla uğraşmak zorunda kalmamak için, çocuk doktorunun tüm talimatlarını izleyin.

Hangi durumlarda hastaneye yatış gösterilir?

 1. Zehirlenme ve genel kötü sağlık: yüksek ateş, kötü bayıltır ateş düşürücü, baş ağrısı, konfüzyon, vücut ağrıları, mide bulantısı, karın ağrısı, iştahsızlık, kasılmalar, solunum yetmezliği, yetersizlik yiyecek ve içecek, konuşma bozukluğu yutmak.
 1. Çocuğun 12 saatten fazla bir süre için ihtiyacı olmadıysa (böbrek yetersizliğinin başlangıcı belirtisi).
 2. İyileşmeyi engelleyen konjenital veya kronik hastalıkların varlığı (örneğin, diyabet, astım, böbrek yetmezliği, zayıf kan pıhtılaşması).
 3. Komplikasyonların varlığı, örneğin apse, romatizmal kardit.
 4. Yaştan sene: Hastalığın ciddi komplikasyonları olmasa bile bebeklerde anjina özellikle zor görülür. Küçük bir çocuk, doktorların her gün hastanede görülmesi tavsiye edilir.
 5. Ayrıca, boğaz ağrısı yatarak tedavi iyi çünkü reçete sağlık ve önleyici prosedürler, fizyoterapi ile.

Çocukluk çağı anjina tedavisi nasıldır?

Ebeveynler için ilk ve en önemli kural: bu hastalığın ilk belirtilerinde bir doktoru arayın! Bebeğin boğaz ağrısı olup olmadığına karar verir, doğru tanı koyar ve tedavi önerir.

Hasta bir çocuğun iyileşme koşulları

Boğaz ağrısı hızlı bir iyileşme için, bebeği sağlayın:

 • yatak istirahati (yüksek sıcaklıkta her türlü stres kalbi zorlaştırır);
 • bol içecek (bir çocuk için biraz ılık bir çay vermek, meyve içecekleri, meyve suları, C vitamini bakımından zengin, ayrıca alkali içecek);
 • iştah için besin (sadece hafif yiyecekler: patates püresi, et suyu, tahıllar);
 • ayrı yemekler (kullanıldıktan sonra hemen yıkayın ve tüm mikropları öldürmek için kaynar su ile dökün);

Hastayı, özellikle diğer çocuklarla (!) Diğerleriyle (çocuk doktoru hariç) iletişim kurmasını en üst düzeyde koruyun. Mümkün olduğunca sık, odayı havalandırın ve evde ıslak zeminde temizlik ve kapı kollarının dezenfekte edilmesi (ve hastayla ilgili her şey).

Ellerinizi çocuğunuzla ve kendinizle her saat tam olarak yıkayınız: böylece mikropların yayılmasına engel olacaksınız.

Çocuk, iyileşene ve bulaşıcı hale gelene kadar bu kurallara uyun.

Hangi durumlarda tedavi için antibiyotik gereklidir?

Hastalığın çeşitliliği sadece patojene değil, aynı zamanda bademciklerin yenilgisinin gücüne de bağlıdır. Ağır formlar antibiyotiklerle tedavi edilir ve çocukların vücut ve yan etkileri üzerindeki etkilerinden korkmaya gerek yoktur, aksi halde komplikasyonlar çok daha olumsuz olacaktır.

Antibiyotikler, semptomlar geçmiş olsa bile, bir haftadan az olmamak kaydıyla, sarhoş olurlar. Tüm patojenik bakterileri vücuttan uzaklaştırmak için tedavi edilmesi çok önemlidir, aksi takdirde zayıflamış bir organizmaya dönerler ve çoğalmaya devam ederler.

Orada çocuk böyle bu durumda larenjit veya farenjit, zaten var olan hastalıkların temelinde bir boğaz ağrısı geliştiğinde durumlar vardır tedavi ve primer hastalığı ve anjin ve üzerinde bir doktor tarafından reçete ana tedaviye ek olarak, bebeğin bağışıklık güçlendirmek için önlemler almaya gerek gerekmektedir.

Unutmayın, antibiyotikler bir bebeğin anjinalarını tedavi etmenin tek yoludur, ama eğer onları çok geç almaya başlarsanız çok az kullanacaklardır. Zamanla, tedavi neredeyse tamamen komplikasyon riskini ortadan kaldırmaya başladı.

Bugün, büyük ölçüde antibiyotik sayesinde, çocuklarda angina çok kolay tedavi edilir, bu nedenle tüm ebeveynler için tavsiye: onların kullanımı, sağlık görevlilerine göre gerekli ise, çocuklara vermek için korkmayın.

İlaç tedavisi

Yani, bir çocukta "angina" tanısı doğrulanırsa, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik verin. Çocuğunuz için reçeteli ilacın ne kadar etkili olduğunu takip edin: üç gün boyunca, vücut ısısının dinamiklerini, bebeğin genel sağlığını, bademcikler üzerindeki sarımsı kaplama miktarını gözlemleyin.

Hiçbir koşulda tedavi sürecini kesintiye uğratmayın. Ve doktor tarafından reçetelenmişse bile, antibiyotik olmadan hastalık ile başa çıkmaya çalışmayın!

Bunlara ek olarak aşağıdakiler atanabilir:

 • antipiretik ilaçlar
 • antihistamin (antipiretik etkisini düzeltmek için),
 • antiviraller ve / veya diğer ilaçlar, örneğin, boğaz spreyler (yabancı maddeler solunum yolu dahil edilmemiştir ve böylece çocukların, üç yıllık izin verilir, ancak boğaz içine serpilir edemez ve yanak içi);
 • Nazofarenksin iltihaplı epitelyal dokusunu geri kazandırmak anlamına gelir.

Antibiyotikler sırasında bir alerji ortaya çıkarsa, doktorlar genellikle tedaviye müdahale edilemediği için çocuklara antihistaminik reçete yazarlar.

Unutmayın, sıcaklığın altındaki çocuklar 38 dereceye ulaştığında devrilmeye başlar, çocuklar daha büyüktür - 39 derece. Bu kural angina için geçerlidir.

Yerel tedavi

Hiçbir durumda:

 • Çocuğunuzun boğazını ısıtmayın (!), vücut ısısını daha da arttıracak ve vücuttan bakterilerin yayılmasını hızlandıracak;
 • Boğazın mukoza zarını tahriş edici maddelerle yağlamayın: iyot ve diğer alkollü tentürler, patojenlerin daha derin doku katmanlarına nüfuz etmesine katkıda bulunur.

Ek olarak, yerel amaçlı ürünleri kullanabilirsiniz, ancak sadece antibiyotiklerle kombinasyon halinde (pastiller ve rezorpsiyon tabletleri şeklindeki ilaçlar boğaz ağrısını azaltmaya ve ödemi azaltmaya yardımcı olur). Yerel, dahil olmak üzere anti-inflamatuar etkisi ile phytopreparations vardır.

İyi bir etkisi de potasyum permanganat veya sodyum tuzunun bir zayıf çözelti ile gargara verilir, bir borik asit solüsyonu (% 1), furacilin, stomatodinom, adaçayı tentür, papatya veya kadife çiçeği (saatte bir, cam iyot damla bir çift takviye edilebilir).

Durulama ağız mukozasının sıcaklığı yaklaşık 40-50 derece olmalıdır.

Hangi durumlarda bademcik kaldırmak için bir işlemdir?

Anjina ile komşu bir hastalık adenoidite olur: aynı iltihaplı bademcikler ve nefes darlığı. Bu durumda, doktorun bezleri çıkarmak için bir operasyon göndermesi muhtemeldir.

Ancak, ameliyatın sonucu iki katına çıkacaktır: Çocuğunuz bir daha asla boğaz ağrısı ve adenoidit hastalığına yakalanmayacaktır, ancak aynı zamanda hastalık riski de diğer daha az ciddi rahatsızlıklarla artacaktır.

Bezlerin çıkarılması:

 • düzenli olarak, yılda dört kereden fazla bir çocuk, antibiyotik tedavisi gerektiren bir anjinaya sahiptir;
 • Hastalık sırasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar;
 • bademcikler o kadar çok iltihaplandı ki, bir çocuğun nefes alması zor, uyuyakalır ve uykularda çırpınır.

Operasyonu yapıp yapmamaya karar vermek ebeveynlere kalmış, ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale kabul edilebilir tek seçenek. Bademcikler - patojenlerin vücuda girmesine engel olan bir bariyer.

Angina için halk ilaçları

Angina yardımcı önlemler olarak, halk ilaçları kullanabilirsiniz - onlar enflamatuar süreci azaltmak ve toksinleri vücuttan kaldırmak ve aynı zamanda tonlama ve restoratif etkisi var.

Yani, hangi ev tarifleri bir çocuğun anjina semptomları rahatlatmayı kolaylaştırır?

Sıcaklıkta azalma

Sıcaklığı düşürmek için, aşağıdaki halk ilaçlarını kullanabilirsiniz: bebeği soğuk bir ıslak bezle veya su ve votka karışımıyla ovun, soyunmuş ve sarılmasın.

Ayrıca, çocuğun deniz yosunu ve ahududu, kiraz ve kuş üzümü reçetelerini içmesine izin verin, vücut ısısını 0,5 dereceye düşürmenize izin verin (artan terlemeye katkıda bulunun).

Bağışıklık için genel olarak içecek ve soğuma güçlendirilmesi

 • Limon ve ballı sıcak yeşil çay;
 • ballı kızılcık suyu;
 • ince doğranmış sarımsak eklenmesi ile taze sıkılmış havuç suyu;
 • kızılcık, kızılcık, guelder-gül, frenk üzümü;
 • Calendula çiçeklerinin serin bir kaynağında bal bir çorba kaşığı ekleyin, sonra iç;
 • kaynatılmış ve hafif soğutulmuş sütte bir çorba kaşığı bal ekleyin, içecek (tüm gün boyunca bir bardak içmek, sadece ılık içmek);
 • kekik infüzyonu (cam başına 1 yemek kaşığı oranında kaynar su dökün, soğumaya bırakın, günde 3 kez içilir).

Ve başka bir çok eski ve etkili çare balla turptur: turpta, girintiyi kesip, bir kaşık bal koyup, yarım saat bekletin, sonra tahsis edilmiş meyve suyu ile bal yiyebilirsiniz.

Boğaz için durulama

Gargaraya özel önem verilecektir: bezlerden sarı parlak tortuları yıkamak için faydalıdırlar, ancak bu onların yararlarını sona erdirir. Bir çocukta angina tek başına durulamalarla tedavi edilemez, bu nedenle önemlerini abartmayın (fakat en aza indirmeyin).

Aşağıdaki çözümlerle boğaz ağrısı durumunda çok etkilidir:

 • Etkisi hafifleştirmek için, biraz ılık su bir bardak elma sirkesi 2 çay kaşığı, size birkaç damla iyot (yarım bardak - durulama, diğer yarısı - içecek) ekleyebilirsiniz;
 • taze taze pancar kaynar su dökün (bire bir), demlemek ve serin olsun, 1 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. elma sirkesi, - bu kompozisyon gargara gerekiyor;
 • sitrik asit ilavesiyle su ile durulayın (suyun çok asidik olmadığını hesaplayın. Asidin yokluğunda, limon kullanılır, ancak etki zayıftır);
 • Ağır bir şekilde akan boğaz ağzı ile defne yapraklarının bir kaynatılmasıyla durulayın (et suyunu 3-5 saat dik bırakın);
 • 3 diş sarımsak ilk ezmek, sonra kaynar su dökün, soğumaya kadar demlemek izin, günde 5 kez gargara;
 • adaçayı, zencefil, propolis bir kaynatma ile durulayın.

Buna ek olarak, çocuğun iltihaplı bademcikler kaynamış suda bir propolis solüsyonu ile tedavi edilebilir (bakterilerle mükemmel bir şekilde savaşır, bu çok hoş olmasa da en erişilebilir araçlardan biridir). Propolis (katı formda ise) veya limon çiğnemek de yararlıdır.

Papatya, okaliptüs, yaban mersini yaprağı veya Sibirya mürverinin özütlemelerine dayanarak inhalasyonlar (buhar banyoları değil - vücut ısısını yükseltir) yapmasına izin verilir.

kompres

En küçük için, aşağıdaki kompresler etkilidir:

 • lor (kumaş üzerine bulaşmış ve bebeğin boynuna sarılmış hafif ısınmış süzme peynir, düzeltin, gece için kompresini bırakabilirsiniz)
 • kil (bir kil keki yapın ve boynunuza takın, sonra kil bir bezle sarın ve sıcak bir şekilde sarın, 2 saat boyunca tutabilirsiniz)
 • kumaş (soğuk su ile kumaşı ıslatın, sıkın, boyun çevresine sarın, daha sonra fular veya başka bir sıcak bezin üzerine sarın),
 • lahana (boynuna sürülmüş haşlanmış patates ile bir lahana yaprağı uygulayın, sıcak bir eşarp ile boyun sarın ve yaklaşık 2 saat tutun)
 • Soğan (ince doğranmış soğan orta derecede ılıtılır, daha sonra mendil üzerine konulur ve boynuna konulur, ısıl işlem prosedürü tekrarlanabilir).

Bunlardan herhangi birini kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir.

Ailenin diğer üyelerinin enfeksiyonunun önlenmesi

Dairenin havasını dezenfekte etmek için, küçük bir bütün sarımsak kafasını kesebilirsin, daireler üzerine yayılmışlar (apartman dairesinde olduğu kadar çok olmalılar). Dairelerde su ekleyin, her odaya, mutfağa, banyoda - her yere koyun - bu yöntem, ailenin geri kalan kısmına, özellikle çocukların, enfekte olmamasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın, halk ilaçları bir çocukta hastalığın belirtileriyle daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacaktır, ancak boğaz ağrısına yönelik tam bir ilaç olarak kabul edilemezler. Angina'nın zararlı bir hastalık olduğunu hatırlamakta fayda var, dedikleri gibi, son mikrop kadar tedavi edilmelidir, aksi takdirde tekrar dönecektir.

Çocuğunuza iyi bakın: Bu problemle başa çıkabilmek için kapsamlı bir tedavi kursundan geçin.

İyileşme ne kadar hızlı?

Doktorun reçetesini gözlemleyerek, 7 ila 14 günlük bir süre içinde hastalıkla baş edebileceksiniz (bazen hastalığın çeşitliliğine bağlı olarak daha uzun süre).

Catarrhal angina yaklaşık 6-7 gün içinde foliküler (uygun tedavi ile) ile tedavi edilir - 10 (artı iyileşme sonrası bir ay içinde nazik bir rejime dikkat edilmelidir). Lakunarnaya - eşit derecede uzun bir iyileşme süresi ile iki ila dört hafta tedavi edildi.

Çocuk yılda bir kez düzenli olarak bademcik iltihabı geliştirirse, kulak burun boğaz doktorunu bilgilendirir, sizi önleyici prosedürlere yönlendirir ve kronik bademcik iltihabının etkili tedavi yöntemlerini belirler.

Unutmayın, anjina cisimciklerinin çocuklarda aşılanmasından sonra aşılama yapamazsınız ve Mantoux reaksiyonu (hastalıktan en az bir ay sonra olmalıdır). Çocuğunuzun refahını, özellikle de tam iyileşemediğinde dikkatlice izleyin.

Anjina komplikasyonları

Angina çok zor bir hastalıktır: belirtileri konvansiyonel bir ARI ile benzerdir, bu nedenle ebeveynler genellikle burada büyük bir tehlike görmemekte ve çocukları evde tedavi etmeye çalışmakta, bu da ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Çocuklarda angina'nın uygun tedavisi olmadığında ortaya çıkan komplikasyonlar:

 1. Farinkste, tükürük salgısını artıran ve yutmada büyük zorluk yaratan bir apse (pus), böylece gıda ve tükürüğün nazofarenks ve solunum sistemine girmesi riski ortaya çıkar. Buna ek olarak, iltihap çok acı verici ve tehlikelidir, bu nedenle bu durumda çocuk acilen hastaneye yatış gerektirmektedir.
 2. Akut otitis media.
 3. Lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu. (Lenf düğümleri çocuğun vücudunun üstesinden gelemediği patojenik bakteriler nedeniyle iltihaplıdır).
 4. Menenjit (iltihaplı iltihaplanma: özellikle çocuklar için en tehlikeli komplikasyonlardan biri).
 5. Pürülan kitleler kan dolaşımına girer ve daha sonra boynun derin kısımlarına (acil bir operasyonun gerekli olduğu son derece tehlikeli bir komplikasyon) girer.
 1. Böbrek hastalıkları (glomerülonefrit), semptomlar: baş ağrıları, yüksek tansiyon, şişme (böbreklerin idrar üretimini bozması, toksinlerin vücutta birikmesi ve işlevini engellemesidir). Bu komplikasyon kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek transplantasyonuna neden olabilir.
 2. Scarlet ateşi (angina ile aynı streptococcus'un neden olduğu cilt soyulması, kızarıklık ve boğaz ağrısı gibi semptomlar eşlik eder).
 3. Kronik bademcik iltihabı.
 4. Akut otitis media.
 5. Stomatitis (ağızda ülseratif oluşumlar).
 6. Kalp hastalıkları (miyokardit, perikardit ve çocuğun kalbinin valflerini etkileyen diğer hastalıklar, kalp kusurları ve kalp yetmezliği.) Bu tür komplikasyonlar hem çocuklukta hem de daha sonra kendini gösterir.
 7. Artrit (kronik romatizmal bir hastalığa dönüşen eklemlerin iltihabı).
 8. Ensefalit (merkezi sinir sisteminin romatizmal lezyonu).

Bazı komplikasyonlar sadece cerrahi olarak tedavi edilir, diğerleri uzun yıllar boyunca insanla kalır ve yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. İnsanlarda tüm romatizmal ve renal hastalıkların% 100'ünün tedavi edilmemiş bir anjinadan kaynaklandığını bilmek önemlidir.

Hastalığın önlenmesi

Çocuğun hastalığı yenildiğinde hangi önleyici tedbirler önerilmektedir?

Hayatın yolunu normalleştiriyor

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, bunun korunması gereklidir:

 • Doğru beslenme (çocuğa vitamin bakımından zengin besinler verin, fındık ve taze sıkılmış meyve sularını diyete girin, gazlı içeceklerin kullanımını hariç tutun);
 • ılımlı stres (hastalıktan sonraki ilk ay içinde özellikle dikkatli olmak);
 • güçlü uyku ve rahat koşullar (çocuğu her türlü stres faktöründen en üst düzeyde koruyun);
 • Kişisel hijyen kurallarına daha fazla dikkat edilmesi (ellerin sık yıkanması, bireysel havlular, temiz giysiler).

Ayrıca, bağışıklığın sürdürülmesi ve güçlendirilmesi olarak, çocuğun dişlerinin dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi (zamanında tedavi, bakım, çürüklerin önlenmesi) ve vücudu kızdırması tavsiye edilir.

Başlatma temperleme aşamalı olmalıdır:

 • hava banyoları
 • soğuk sürtünme,
 • dökme,
 • spor eğitimi,
 • kontrast duş,
 • yalınayak yürümek
 • Soğutulmuş yiyecek ve içeceklerin ılımlı olarak kullanılması (çocuğun mukoza zarını mükemmel şekilde eğitir).

Ayrıca evin nem oranının% 40-60 olmasını sağlamak için özen gösterilmelidir. Yetersiz nem ile nazofaringeal mukoza kurur ve çatlaklar kurur ve bu da bakterilerin vücuda daha kolay girmesini sağlar.

Çoğunlukla anne-babaları bu sebeple ihmal ederler ve evde nemin nemi olduğunu öğrenirler ve aslında bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Analizler ve fizik muayene

Boğazdan kurtulduktan sonra çocuk çok önemlidir:

 • kan ve idrar testlerini, hastalığın bir ay sonra - EKG yapmak ve bir doktora danışmak (bu zorunludur!);
 • genel tıbbi muayeneye (özellikle endokrin sistemi, özellikle tiroid bezi çalışması için) girer, buna ek olarak, çocuğun vücutta yeni iltihaplanma odakları olup olmadığını görmek için, bu, bakterinin - hastalığın etken ajanlarının eksik bir şekilde atılmasına işaret edebilir.

Bir çocuğun şişmesi, nefes darlığı, eklemlerde ve göğüste ağrı gibi belirtileri varsa, doktora görünmesi hemen gerekir. Ortaya çıkan komplikasyonlardan sonra iyileşme için bir reçete yazması olasıdır.

güneşlenme

Ultraviyole ışınlama (bir lamba ile veya güneye doğru yürürken) çocuklarda anjinin gelişmesini önlemek için son derece yararlıdır. Vücuttaki D vitamini dengesini geri getirirler.

Güney denizlerinde yılda bir kez bile çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu için soğuk algınlığı ve boğaz ağrısından daha az etkilendikleri kanıtlanmıştır.

Vitaminler ve takviyeleri

Hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, antibiyotiklerle tedavi edilen çocuklara, bağırsak mikroflorasını ve aynı zamanda vitamin ve immünomodülatörlerin yeniden düzenlenmesi için prebiyotikler içmeleri tavsiye edilir. Bu zayıflamış vücutlarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, çocuklarda anjina tedavisinde nüksün önlenmesi antibiyotik tedavisinden sonra ikinci sıradadır. Sadece sonuca ulaşmak için değil, aynı zamanda sağlamlaştırmak da önemlidir.

Bu makalenin bir eğitimsel nitelikte olduğunu lütfen unutmayın, bu yüzden doktorun size vereceği bilgilere ek olarak kullanın ve sonra anjin hızlı ve iz bırakmadan geçecek ve çocuğunuz sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyüyecektir!

Çocuklarda pürülan anjina

Çocuklarda pürülan anjina - akut tabii ile karakterize edilen bir hastalık, bir enfeksiyöz etyolojisi, hızla gelişen ve yüzeyleri pürülan kitleler üzerinde oluşumu ile patolojik sürecin bademcikler bir kitle ile genellikle oldukça şiddetli zehirlenme sendromu. Nadiren daha nadiren pnömokok streptokok, stafilokok veya - Bu bulaşıcı hastalığın ana kaynağıdır, genellikle hasta bir çocuğa ya da destek ani nedeni irinli farenjit vermektedir. Bu hastalık için sıcaklık neredeyse her zaman yeterince yükselir, azaltmak zordur.

Pürülan anjina için antibiyotikler, bu enfeksiyonda kullanılan en önemli ilaçlara aittir ve önerilen dozajlarda ağırlık ve yaş ile reçete edilmelidir. Bu enfeksiyöz patoloji ile komplikasyonlar, kural olarak, yanlış veya yetersiz tedavi ile veya çocuklarda yeterince zayıflamış immün yanıt ile gelişir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın süreci, çocuğun organizmasının, özellikle okul öncesi ve okul eğitim kurumlarına devam ederken sürekli olarak karşı karşıya olduğu zararlı mikroorganizmalara direnme yeteneğine dayanır. 3 yaş ve üstü çocuklarda en sık teşhis edilen pürülan anjina, yaklaşık 10 yaşına kadar.

bebekler irinli bademcik çok nadir gelişir olmasına rağmen, oldukça zor gerçekleşir ve onun gelişimi için ana tetikleyici faktör kötü hijyen anne, bir tedavi meme, şişe düzeltmek için başarısızlık yanı sıra bulaşıcı hastalarla doğrudan temas vardır.

en sık streptokoklar tarafından temsil edilen irinli bademcik iltihabı, nedensel maddesi, stafilokok nadiren solunum yolu ile veya sindirim sistemi yoluyla bebek tarafından yutulur. Başlangıçta, ağızda bulunan ve vücudu koruma işlevini yerine getiren bademcikler tarafından yakalanır. Zayıf bağışıklık durumunda, bademcikler enfeksiyonun etken maddesiyle baş edemez ve çocuk hastalanır. Hastalığın da alçaltılmış bağışıklık oluşumu da soğuk mevsimlerde özellikle önemlidir, toplam vücut hipotermi, katkı, el hijyeni, hem de kullanım öncesinde ürünleri, örneğin diş eti iltihabı, stomatit, diş çürük gibi ağız boşluğu içindeki bir kronik enfeksiyon lezyonların varlığı düzensizlik. Çoğu zaman bu, örneğin piyelonefrit, deri lezyonları gibi vücutta çeşitli iltihaplı iltihaplı işlemlerin varlığına katkıda bulunabilir.

Patojenler gibi yaygın nesneleri kullanarak gerçekleştirilebilir olabilir hava veya öksürük, konuşma, hapşırma, öpüşme uyguladığı aerosol, ve kolları ve temas ev iletim yöntemi içermektedir, iki temel yolu, çocuğun vücut girebilir oyuncaklar, havlular, bulaşıklar.

Çok yönlü tanı testleri, ne zaman çocuk genellikle irinli anjina meydana geldiği tespit edilmiştir hemolitik streptokok olarak patojenin etkisi. Stafilokoklar ve karışık floranın bir varyantı gibi bazı mikroorganizmalar daha az sıklıkla izole edilir. Pürülan anjina gibi tehlikeli bir bulaşıcı hastalığın olası tüm patojenleri var olabilir ve bir kişinin derisinde normaldir. Hemolitik streptokok patojenik etkisi en iyi bilinen ve zarar verici etkisi streptokinaz, hemolisin, streptolizin dikkate alınarak bunlar arasında toksin çeşitli üretme aktivitesine bağlı olarak gelişir. Bu vücutta neden olur ve özellikle çocuk için oldukça ağır tolere zehirlenmesi sendromu geliştirir.

Çocukta pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

2 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina genellikle lacunar ve foliküler gibi iki şekilde gelişebilir. angina tipik belirtileri folikül, ödem ve kolayca herhangi bir iz bırakmadan pürülan plak kaldırma olasılığı nedeniyle bademcikler boyutunda anlamlı artış açılması ile sonuçlanır, bademcik boşlukları irin laküner oluşumudur. Bademcik iltihabı ve folikül geçişle birlikte, derinlemesine bademcik lezyonlar ile karakterize edilen, ancak daha yüzeysel bulunur, bunların önemli şişme ve her iki tarafta amigdala tüm yüzeyini uyku moduna ayrı ayrı küçük prizler, olduğu gibi, aynı zamanda, bulunan pürülan plak ayrılması için yetersizlik. Nekrotik ve flegmon gibi formlar da vardır, ancak bunlar nadirdir ve irin ile dolu boşluklar olarak temsil edilir.

Çocukta 3 yıl ve diğer yaştaki çocuklarda pürülan anjina, patojenik mikroorganizma ile doğrudan enfeksiyon sürecinden 3-5 gün sonra kendini gösterir. Bununla birlikte, inkübasyon süresi, vücudun savunma mekanizmalarına doğrudan bağlı olan çok daha kısa olabilir. Çoğunlukla, birçok ebeveyn, çocuğun genellikle anjinaya neden olduğu bir andan endişe duymaktadır. Bu öncelikle bağışıklık sisteminin durumuna, bakterilerin patojenik etkilerine dayanma yeteneğine bağlıdır.

Başlangıçta, çocuklar zayıflıktan şikayet etmeye başlarlar, kaprisli, vızıltılı, yemek yemeyi reddederler, boğaz ağrısının oluşmasından şikayet ederler. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık hemen hemen eş zamanlı olarak yukarıdaki semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkar ve çok çabuk oluşur. Ateş, 39-40 ° C gibi yüksek rakamlara ulaşarak, vücutta güçlü bir ürperti, bir ağrı ile birlikte olabilir. Kural olarak, bir çocukta 2 yıldır pürülan anjina, çok gelişmiş zehirlenme sendromu ile tolere etmek çok zordur.

Dahası, bademciklerdeki boğazda oldukça kısa bir süre içinde, sık sık yeşil renkte kirlilik içeren kirli beyaz veya kirli sarı leke, hoş olmayan bir kokuya neden olur. Çoğunlukla, çocuklar tamamen yemek yemeyi reddedebilir, hatta sert içebilirler, konuşmak çok acı verici olur, bazen kulağa ağrı kesilebilir. Ağız boşluğunu incelerken, hem bademcikler hem de palatine kemerler açısından parlak hiperemi vardır, ancak posterior faringeal duvarın tutulumu yoktur. Görünüşte bademcikler ödemli, büyüklükte büyütülmüş ve pürülan bir kaplama ile kaplanmıştır. Lacunar formu ile, dökülme yaygındır, birbiriyle birleşir, ancak bademciklerin yüzeyini asla terk etmez. Foliküler formda, sadece bademcikler, pürülan birikintiden etkilenir ve plak, füzyona eğilimli olmayan ayrı tıkaçlar şeklinde görselleştirilir. Bazen bademciklerden biri, foliküler formdan ve diğer lacunardan, reçete edilen tedavi şeklinde etkilenebilir, ancak bu hiçbir şekilde etkilemez.

Çoğu zaman 3 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina, çoğunlukla boyunda, alt çene yerleşimli lenf düğümlerinde bir artış ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu semptom, boyunda şişlik olan laringeal ödem gibi zorunlu değildir. Genellikle, küçük çocuklarda hastalık, karın ağrısı, ishal, kusma gibi birkaç atipik semptomla da ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan anjina, organizmalarında, asla unutamayacağınız oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında, daha sonra gelişen piyelonefrit, stenoza larenjit, kalp krizi, miyokardit oluşumu ve daha sonra romatizma, paratonsillar apseler ile böbrek hasarı sayılabilir. Nadiren, ancak, çocuklarda sepsis vakaları gelişir.

Tıbbi uygulamada, genellikle, erken ve geç olarak, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarını izole etmek gelenekseldir. Erken komplikasyonlar hastalık döneminde ortaya çıkar ve enfeksiyöz sürecin, örneğin orta kulak iltihabı, paratonzil apsesi gibi yakın yerleşimli dokulara yayılmasıyla temsil edilir. Geç komplikasyonlar iyileşmeden sonra 3 hafta veya daha sonra ortaya çıkar ve artrit, romatizmal kalp hastalığı, böbrek hasarı gibi patolojiler tarafından temsil edilir. Çoğu zaman, vücudun komplikasyonlar biçimindeki böyle bir reaksiyonu, zamansız başlatılmış doğru tedaviyle ya da hiç yokluğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı teşhisi

virüslü ile olası bir temas kurarak, hem de tarafından laboratuvar tarafından gerçekleştirilen denetim ek yöntemler atama sırasında hastanın görsel inceleme, dikkatli tarih tarafından yürütülen Teşhis irinli anjina çocuklar.

Bir çocuğu muayene ederken, aşağıdaki belirtiler birkaç işarettir, eğer bulunursa, cerahatli boğaz ağrısı ön tanısı yapılır:

- Sıcaklığın ve belirgin sarhoşluk sendromunun keskin yükselişinin gelişmesiyle hastalığın hızlı başlangıcı;

- bademciklerin parlak hiperemi ve üzerlerinde pürülan bir kaplama oluşumu ile birlikte boğazda ani bir ağrı;

- Boyundaki genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan anjina hastalarının gelişmesiyle birlikte burun akıntısı, öksürük rahatsız edilmediği unutulmamalıdır. Patolojik süreç sadece ağız boşluğundaki bademcikleri etkiler. Her iki bademcik üzerinde pürülan çökellerin varlığı bu patoloji için zorunlu olarak kabul edilir.

En sık kullanılan laboratuvar tanı yöntemleri şunlardır:

- pürülan boğaz ağrısının gelişmesiyle, beyaz kan hücrelerinin veya lökositlerin sayısındaki bir artışın, artmış ESR'nin yanı sıra formüldeki çubukların sayısındaki bir artış ile genel kan testinin atanması;

- Bu teşhisi olan çocuk için genel bir idrar testinin, böbrek hasarı şeklinde pürülan boğaz ağrısının bir komplikasyonunu saptamak için reçete edilmesi zorunludur;

- Kanın biyokimyasal analizinde C-reaktif protein miktarında bir artış tespit edilir;

- Çocuklarda irinli farenjit teşhisi yeterince hızlı yöntemler özel olarak tasarlanmış testlerin yardımıyla hızlı tanı olarak kabul, ancak kullanımı nedeniyle düşük duyarlılık için negatif sonuç verme ihtimalinin farkında Orofarenksin sağ çit yapmak için çok önemlidir edilir;

- Pürülan boğaz ağrısının tanısında sıklıkla PCR yöntemi kullanılmamakla birlikte, yüksek hassasiyet ve doğruluk nedeniyle unutulmamalıdır, ancak çalışmanın sonucu sadece birkaç gün sonra elde edilebilir;

- kültür ekim veya orofarenks, yani bademcik yüzeyinden bez alınmasına dayanır bakteriyolojik bir yöntem, bir yöntem olup, bununla birlikte, gelişme pürülan tonsilit neden oldu, fakat, aynı zamanda bir ya da diğer antibakteriyel ilaçların duyarlılığını ortaya çıkarmak için patojenin sadece türünü belirlemek için, Aynı zamanda birkaç gün boyunca sonucu beklemeniz gerekir.

semptomlara enfeksiyonların yeterli sayıda buna benzer çünkü çocuklarda irinli tonsillit ayırıcı tanı daima iltihaplı bademcik iltihabı ile sonuçlanan zaman teşhis olmayabilir, oldukça dikkatli ve ihtiyatlı yapılmalıdır. Bu durum, aynı zamanda, sadece bir elle ve pürülan plağı bunun oluşumu ile lezyon bademcik, özelliği anjin Simanovsky Vincennes örneğin bademcikler üzerinde pürülan baskın, ortaya çıkardı hastalıklar için geçerlidir. Difteri da, yara yüzeyi bırakmadan kaldırmak için ona spatula ile aynı plak tek bademcik etkilenebilir mümkün değildir ve plak damakta yayılır. enfeksiyöz mononükleoz gibi bir hastalık, kan mononükleer hücreleri ve plazma hücrelerinin belirli bir analiz, hem de çocuklarda lenf düğümlerinin hemen hemen tüm gruplarda bir artış belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Oldukça sık irinli bademcik bademcikler bir mantar enfeksiyonu ile karışabilir, ancak orofarinksin neredeyse tüm yüzeyi hiçbir sıcaklık ve baskınlar sadece üzerlerinde bulunan, ancak olabilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan anjinin evde veya hastanede tedavisi sıklıkla patolojinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Ayrıca önemli olan çocuğun bağışıklık sisteminin genel durumu, yani herhangi bir bağışıklık yetmezliği varsa, çocuğun hastaneye yatırılması gerekir, çünkü bu gibi durumlarda komplikasyon riski çok yüksektir. Ayrıca, küçük çocuklar için durağan koşullarda boğaz ağrısı tedavisi uygulanması tavsiye edilir, yani 2 yaşında ve daha küçük bir çocukta pürülan anjina tespit edilirse, tıbbi personelin gözetiminde tedavi edilmesi en iyisidir.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi için aşağıdaki öneriler vardır:

- Özellikle yüksek sıcaklık reaksiyonu sırasında, patoloji gelişiminin ilk günlerinde yatak istirahatinin zorunlu olarak gözlenmesi;

- Yemekler yüksek kalorili, sıcak, en iyi buhar veya haşlanmış olmalı, baharatlı çeşniler eklenmeden, baharatlar, kızartılmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;

- Çocuğun özellikle yüksek sıcaklıklarda zehirlenmenin maksimum etkisini azaltmak ve dehidrasyonu önlemek için sıcak çay, komposto, yabani gül suyu gibi büyük miktarda sıvı tükettiğinden emin olun;

- Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, olası komplikasyonların tedavisi ve önlenmesi için en önemli ilaçlardan biridir;

- Ayrıca çocuğun genel sağlığını kolaylaştırmak için semptomatik tedaviyi ihmal etmek imkansızdır.

Çocuklarda pürülan anjinin tedavisinde çok önemli bir nokta, durulamaların kullanımı, boğulma için özel drajelerin kullanılmasından oluşan boğazın uygun tedavisidir. Boğazın çeşitli antiseptiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilmez, çünkü onların etkilerinin temeli, bademciklerin mukoza zarının bütünlüğünün bir ihlalidir, ki bu da iyileşme sürecini sıkılaştırır.

Durulama çözeltileri olarak, Miramistin, Iodinol, Furacilin gibi kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bitkisel hammaddelerin bir kaynatılmasıyla, örneğin papatya, calenduladan da gargara yapabilirsiniz. irinli tonsillit tedavisi için lokal ajanlar genellikle Ingalipt, Proposol, Geksoral ve diğerleri gibi bu tür spreyler kullanılır gibi, ancak, 2 yaşın altındaki çocuklar yüzünden bronkospazm olası gelişmenin bunları kullanamaz unutulmamalıdır. Bioparox gibi topikal uygulama için iyi kanıtlanmış bir ilaç. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık her zaman yüksek rakamlara ulaşmak mümkün olduğundan antipiretik ilaçlar kullanmak için gereklidir. irinli bademcik genellikle bademcikler şişlik geliştiğinde yana, böyle Parlazin, Zodak, loratadin gibi farklı antihistaminikler, atama önerilir. Tonzilgon, bitkisel bir preparat, çok iyi kanıtlanmış, damlalarda mevcuttur ve kullanımı kolaydır.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, patojen üzerinde hareket edebilecekleri için zorunlu ilaçlardır. Bir grup antibakteriyel ilaç seçerken, pürülan bademcik iltihabının en sık nedeninin streptokok olduğu bilgisinden yola çıkılmalıdır. Çoğunlukla bakteriyolojik aşılama sonuçlarını beklemek mümkün değildir, çünkü bu uzun bir süreçtir ve tedaviyi hemen reçete etmek gereklidir. Bu nedenle, sıklıkla geniş bir etki spektrumuna sahip olan antibiyotiklere ait bir grup penisiline tercih edilir. Çocukların genellikle bir süspansiyon olarak almaları tavsiye edilir. Bir grup penisilin uygulamasının imkansızlığı durumunda, makrolidler veya sefalosporin serisi antibiyotikler reçete edilir. Eşzamanlı olarak antibiyotik almakla birlikte, probiyotiklerin, bağırsak sisteminin normal mikroflorasını koruyabilen ve disbiyoz gelişimini önleyebilen ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bu ilaçlar Lineks, Bactisubtil, Lactobacterin, Bioflora içerir.

Doktor tarafından reçete edilen tedaviye tam uyumu 3-4 gün arasında, kural olarak, normal olarak normalize edilmeli, boğazdaki ağrı yavaş yavaş azalır. Hastalığın ilk semptomatolojisinin başlangıcından itibaren 8-10 gün içinde, çocuk tamamen iyileşir, ancak bu sadece doğru patojenetik tedavi sürecini geçerken olur.

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Cerahatli bademcik evde tedavi etmek yasak değildir, ancak biz oldukça bulaşıcıdır ve evler hala küçük çocuk veya hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ise, onların daha sonraki enfeksiyon ile dolu olduğunu unutmamak gerekir. Bunu önlemek için birkaç basit koşulun gözlenmesi gerekir:

- Hasta bir çocuk mutlaka ayrı bir odada, sağlıklı aile üyelerinin geri kalanından bir oda olmalıdır ve mümkün olduğu kadar onlarla iletişime geçmemeye çalışmalıdır;

- Onun için bireysel çatal bıçak takımı, yiyecek alacağı mutfak eşyaları ve havluları derhal ayırmak gerekir;

- Hastalık çeken anjinin bir çocuk olduğu oda, her gün havalandırılmalı, günde en az 2 kez nemlendirilmeli ve optimum sıcaklık ve nemin korunması gereklidir;

- Hastalık döneminde hasta çocuklarda, oyuncaklarla birlikte kullanılmamalıdır;

- Hasta bir çocuğa bakarken, sağlıklı bir kişiye maske takmanız tavsiye edilir.

- Özellikle yüksek ateşle birlikte semptomatolojinin ilk 24 saatinde, hasta yatağı ile hasta yatağının zorunlu olarak uyulması.

Tüm hastanede tedavi atanan ve evde kullanılabilir, ama biz uzun süreli ateş sırasında dehidratasyon gelişme devletin bozulması durumunda derhal tavsiye almalısınız ve mümkünse hastaneye çocuk olmak unutmamalıyız.

Genellikle pürülan boğaz ağrısı tedavisi 2 aşamaya ayrılır: patojenik ve semptomatiktir. Tedavinin patojenik aşaması, zorunlu randevu ve antibakteriyel ilaçların uygulanmasını içerir. Çocuk evde ise, hastanın yaşına bağlı olarak tablet veya süspansiyon şeklinde verilir. Kural olarak, çocuklar için 5-6 yıla kadar bu ilacın sıvı formu önerilir ve 6 yaşından büyük çocuklar ve tablet şeklinde uygulanabilir. en sık reçete penisilinler, bunlar geniş bir aktivite spektrumuna sahip olması ve pürülan bademcik iltihabı neden olabilir streptokoklar, stafilokoklar, pneumococci ve diğer mikroorganizmaların vücutta üretimini etkileyebilecek gibi. Penisilin veya almalarına izin vermez başka nedenlerle intolerans durumunda, sefalosporinler veya makrolitten kullanılması önerilir.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, sadece zararlı mikroorganizmaları etkileyebildikleri için reçete edilmelidir. Başvurularının süresi en az 5-7 gün olmalı ve çocuğun tedavi görmesi durumunda sadece ilgili hekimin bu sınırları belirlemelidir.

Semptomatik tedavi, bir çocukta pürülan anjinada ortaya çıkan tüm patolojik semptomları düzeltmeyi amaçladığı için, daha az önemli değildir. Örneğin, şurup hazırlanması Ibufen şeklinde öngörülen sıcaklık antipiretik azaltmak için. Bir çocukta pürülan anjinadaki sıcaklığın oldukça zor ve yavaş olduğu her zaman unutulmamalıdır. Ödemdeki bademciklerin giderilmesi için antihistaminikler alınması önerilir, örneğin Parlazin. Boğazın özel antiseptik çözeltilerle veya şifalı bitkilerle durulanması çok önemlidir, hatta sıradan kaynamış ılık su ile de yapmak mümkündür. Bu prosedür günde 4-5 defadan fazla tavsiye edilmez. Durulamadan sonra boğazın ilaç ile örneğin Ingalipt ya da Hexoral gibi bir sprey biçiminde işlenmesi iyidir. Bazen tedavi eden doktor, bileşimde bir antibiyotik içeren boğaz Bioparox spreyinin tedavisi için tavsiye edilebilir.

Ayrıca, çocuğa sıcak çay, meyve içecekleri, komposizyonlar şeklinde bol miktarda sıvı vermek de eşit derecede önemlidir. Çocuk reddederse onu yemeye zorlamayın. Boğazdaki ağrının düzgün bir şekilde tedavi edilmesiyle, çocuklarda bile dinlenmeye bırakılırlar, bırakacaklar ve çocuk normalde yemek yiyebileceklerdir. Bu bademcik mukoza ve epitelizasyon ihlali daha büyük tahriş katkıda gibi, hastanın pürülan bademcik iltihabı sunulan gıda, tuz ve baharatlar ilavesi olmadan, püresi veya rendelenmiş, hafif şeklinde, her zaman sıcak olduğundan emin olmak için gereklidir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin enfekte olmuş bir mikrobiyal maddeye direnmesine yardımcı olmak için, tüm olası immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Reçeteli antibiyotikler alarak, doktorun tüm önerilerine sıkı bir şekilde uyulması durumunda, tedavi mutlaka başarılı olacaktır ve çocuk hızlı bir şekilde iyileşebilecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Foliküler anjin nedir ve nasıl tedavi edilir

Soğuk algınlığı, küçükten büyüğe birçok insanı etkiler. Birincisi boğaz hastalıklarıdır, çünkü zararlı mikroorganizmalar başlangıçta ağız boşluğuna girer. Çok sayıda çarparak, patolojik bir süreci kışkırtırlar.

Çocukta iltihaplı bezleri tedavi etmek için

Çocuk bademcik iltihabı varsa ne yapmalıyım? Benzer bir semptomla karakterize edilen hastalığa tonsillit veya anjina denir. Birçok patojen türü olmasına rağmen, anjinin klasik varyantı her zaman bakteriyel etiyolojinin salgı bezlerinin yenilgisi olarak anlaşılmaktadır.