Loading

Bebeklerde anjin

Angina, bebek çocuk hastalığı için nahoş ve çok tehlikeli olarak adlandırılır. SARS'ın tersine, bunun özel bir yaklaşım ve uygun seçilmiş bir tedavi yöntemi gerektirdiği anlaşılmalıdır. Göğüs hapları, gelecekte ciddi komplikasyonları önleyecek reçeteli ilaçlardır. Ebeveynlerin bebekte anjinin nasıl geliştiğini bilmesi gerekir. Cephaneliklerinde, durumun genel olarak rahatlatılması için ona ilk yardımda yardımcı olacak fonlar olmalıdır.

Angina'nın önemli belirtileri palatin bölgesinde bademcikler iltihabı içerir. İşlem doğada patolojik ise nazofarinkste lenf düğümleri de etkilenir. Hastalığın diline, boğaza yayılmış vakaları kaydedildi.

Bebeklerin hastalığı aşağıdaki faktörlerin olumsuz etkisi ile gelişir:

Tonsillit diğer faktörlerin olumsuz etkileriyle teşhis edilir. Hastalık, havadaki damlacıklar ile bulaşır. Enfeksiyon için, hasta bir kişi ile sadece bir kişi yeterlidir. Bununla birlikte, hipoterminin bir arka planına karşı anjin gelişmesi vakaları belgelenmiştir.

Bir yetişkin için, hastalığın kronik formu yüksek risklidir. Bebeğin böyle belirtileri yok. Bağışıklık, normal ARVI, yetersiz beslenmenin arka planına karşı zayıflayabilir. Sertleşmenin tam olmaması durumunda enfeksiyon olasılığını arttırır.

Hastalığın tezahürünün özellikleri ve çeşitleri

Anjina belirtileri tüm ebeveynler tarafından bilinmelidir. Bu sayede hastalığın gelişiminin ilk aşamasında tanıması mümkün olacaktır:

 • Yutulduğunda belirgin olarak daha kötü olan şiddetli boğaz ağrısı.
 • Vücut ısısını 40 dereceye çıkar.
 • Vücudun genel zehirlenmesi.
 • Yüzdeki lenf düğümlerinde belirgin artış.
 • Olumsuz ses değişimi.

Tıbbi uygulamada, bebek spesifik semptomlar için analiz edilir. Hastalıkların tipini ve tedavinin ilerleyişini seçer.

Akut farenjitde çocuk en sık olarak hastalığın catarrhal formuyla teşhis edilir. Boğazda kuruluk, şiddetli terleme ve yanma şeklinde kendini gösterir. Bebek yutulduğunda ciddi rahatsızlık hisseder. Vücut ısısı 38 dereceye çıkar. Bademcikler kızarır ve şişer. Mukoza zarında küçük iltihaplı enflamasyonlar veya bir film bulunur. Buna ek olarak, üzerinde dil ve plakın güçlü bir şekilde şişmesini de bulabilirsiniz. Lenf düğümleri hafif büyütüldü.

Pürülan faz vücut ısısında 39 dereceye kadar bir artışla geçer. Ağrı boğazdan boğaza, lenf düğümlerine, gökyüzüne veya bademciğe kadar olabilir. Sarı bezler bademcikler üzerinde aktif olarak yayıldı.

Küçük hastanın genel durumu, hastalığın lacunar formunda şiddetli hale gelir. Aynı zamanda pus ceplerde birikir ve dışarı çıkamaz.

Lifli bademcik iltihabı, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür. Küçük hastanın genel durumu, vücudun güçlü zehirlenmesi nedeniyle ağırlaşır. Bademcikler ve bademcikler tamamen sarı bir filmle kaplıdır.

Yenidoğanın fertil bademcik iltihabı sadece bademciklerin bir yenilgisine değil, aynı zamanda genel bir zayıflığa da neden olur. Bebeğin yutma ve ses değişiklikleri ile ciddi zorlukları vardır.

Herpes formu vücut sıcaklığındaki artışa 40 derecedir. Hastada bezlerin bölgesinde ciddi baş ağrısı, kusma, ağrı vardır. Ayrıca aktif olarak kırmızı baloncuklar yayıyorlar.

Tanının özellikleri

Ebeveynler çocuklarının ilk belirtilerini fark ederse, hemen tavsiye almak için bir çocuk doktoruna başvurunuz. Hastalığın tedavi edilmesi için sadece doktor sadece olabilir. Angina, benzer bir semptomatolojiye sahip diğer hastalıklarla kolaylıkla karışır. İlk aşamada, patojeni tanımlamak ve ortadan kaldırmak için tüm çabaları yönlendirmek gerekecektir.

Bunun için uzman aşağıdaki manipülasyonları gerçekleştirir:

 • Ağız boşluğunun detaylı incelenmesi.
 • Lenf düğümlerinin palpasyonu.
 • Genel bir kan testi ESR veya son lökositlerde bir artış gösterecektir.
 • Bakteriyel ekim, farinksden bir swab temelinde gerçekleştirilir.

Görsel değerlendirme lezyonun tipini belirleme fırsatı sunar. Teşhisi açıklığa kavuşturmak için ek önlemler alınır.

Hastalık döneminde bakım

Bebekte anjina tedavisi çoğunlukla ayaktan tedavi edilir. Böyle bir karar, doktorun diğer kronik hastalıkların çocuğunda bulunması durumunda kabul eder. Durum ayrıca, respiratuar rejimin ihlaline yol açan halüsinasyonlar ve nöbetler ile daha da şiddetlenebilir. Hastalığın arka planına karşı, flegmon ve apseler şeklinde ciddi komplikasyonlar da oluşabilir.

Çocuk doktorları hastanede yatmakta ısrar ediyorlar. Bu durumda, bebek gerekli bakım düzeyini alabilecektir. Ebeveynler, başarısız olmadan takip edilmesi gereken aşağıdaki kuralları bilmelidir:

 • Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu yüzden her zaman kişisel hijyen kurallarına uymalısınız.
 • Sıcaklık rejimini normalleştirdikten sonra, çocuk açık havada düzenli olarak yürümelidir.
 • Diyet yeterince sıcak içecek içermelidir. Bir kadın da düzenli olarak göğsüne uygulamalıdır.
 • Diyet, taze yiyecek tarafından oluşturulur.
 • Çocuğun pürülan oluşumları varsa, bu durumda kompres ve inhalasyon yardımı ile tedavi yapılamaz.
 • Oda düzenli olarak havalandırılmaktadır. Günde bir kez temizlenmelidir.

Tedavinin özgüllüğü

Anjinadan muzdarip çocuklar için, tedavi seyri, hastalığın tezahürünün bireysel özelliklerine bağlı olarak seçilir. Antibiyotikler, bakteriyel formu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Boğazdan ekime göre seçilirler.

Klasik anjin tipi, Flemoxin ve Ampisilin ile tedavi edilebilir. Ortalama tedavi süresi on gündür. Süre, tüm bakterilerin tamamen yok edilmesi gerektiğinde artar.

Panangin sadece kalp kası ile ilgili problemler varsa reçete edilir. İlaç yardımı ile kısa sürede vücutta magnezyum ve potasyum eksikliğinden kurtulmak mümkündür. Onun sayesinde, ciddi sonuçların olasılığını en aza indirmek mümkündür.

Herpetik formun teşhisi durumunda antibiyotikler kullanılmaz. İyileşme, ancak vücut yeterli antikor ürettikten sonra gerçekleşir. Fenistil, Diazolin ve bu grubun diğer preparatları inflamasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Lokal Tedavi Seçenekleri

Semptomların yoğunluğunun belirtilerini rahatlatmak, durulama, pastilizasyon ve hapları emme yardımcı olur. Bununla birlikte, her zaman yardımcı olmazlar, çünkü bakterileri yok etmek için ek olarak antibiyotikler kullanılmalıdır. Dış etki yardımıyla boğazda ağrıyı azaltmak mümkündür.

Durulama, günde en az altı kez yapıldığında etkili olacaktır. Ancak, prosedür bir yaşın altındaki çocuklar için kabul edilemez.

Aşağıdaki çözümlerin ağız boşluğunun durumu üzerinde olumlu bir etkisi vardır:

 • Bir miktar normal kaynamış suya az miktarda iyot eklenir. Sadece beş damla yeterlidir. İyot da tuz ile değiştirilebilir.
 • Şifalı otlar boğaz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
 • Eczanede her zaman hazır bir ilaç satın alabilirsiniz. Çok popüler bir çözüm Lugol, Iodinol, Miramistin.

Çocuğun yeterince büyük olması halinde, o zaman spreyler nedeniyle sağlık durumunu hafifletmek mümkündür. Çocuk doktorları Geksoral, Tantum Verde, Ingalipt, Bioparox'ı atamaktadır. Sadece bebek zaten üç yaşında ise kullanılırlar. Ancak, bu yaşta, madde yanakların arkasına püskürtülür.

Çocuğun hapı nasıl çözeceğini zaten biliyorsa, bu tedavi Dr. Mom, Stopangin ve Tharyngept pahasına yapılabilir. Her durumda, kullanma sürecinde çocuğu izlemek önemlidir. Sonuçta, her zaman bir hapı tıkama riski vardır.

Yeni doğmuş bir bebeğin boğazındaki bole infüzyonu papatya infüzyonuna yardımcı olur. Her 60 dakikada bir kaşık verilmelidir. Eczanede, özel bir antiseptik çözümün oluşturulduğu emzikler satın alabilirsiniz.

Boğazı yağlamak için, mumya parmağına bir bandaj sardı ve bir iyileşme çözeltisine azar azar. Ancak, böyle bir prosedür sadece doktorla anlaşarak yapılmalıdır.

Antibiyotiklerin ve lokal terapi seçeneklerinin etkisini arttırmak için başka ilaçların kullanılması da mümkündür. Çocuk doktoru hastanın çalışmasının genel durumunu analiz eder ve şunları atayabilir:

 • Bebekler için şurup veya mum şeklinde mevcut olan antipiretikler. Kullanmadan önce, notu dikkatle incelemeniz gerekir.
 • Bağışıklık sisteminin performansını artırmak için, multivitaminlerin bir ders içmek için tavsiye edilir.
 • Bağışıklık modülasyonu için hazırlık.
 • Probiyotikler, mikroflorayı hızlı ve verimli bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olur. Her zaman antibiyotiklerle birlikte görünürler.

Komplikasyonlar ve gelişimlerinin önlenmesi

Kural olarak, iki hafta içinde hastalıktan tamamen kurtulabilirsiniz. Ebeveynler belirtileri görmezden gelmemelidir. Aksi halde, çocukta ciddi komplikasyon riski artar:

 • Akut formda Otitis veya larenjit.
 • Larinksin kuvvetli şişkinliği.
 • Farinks etrafında apsis.
 • Serebral korteksin iltihaplanması.
 • Romatizma.
 • Sepsis.

Enfeksiyon riskini en aza indirebilir. Bunu yapmak için çocuğun temasını hasta insanlarla sınırlayın. Kişisel hijyen kurallarına uymak önemlidir. Bir kişi antibiyotik almaya çoktan başlamışsa, çevredeki insanlara zarar veren bakteriler zaten tamamen vücuttan serbest bırakılmayı bırakmaktadır.

Aşağıdaki önleyici tedbirler alındığında bağışıklık geliştirilebilir:

 • Dengeli beslenme.
 • İlaçların sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılması.
 • Tüm kronik hastalıklar için doğru seçilmiş tedavi.
 • Vücudun sertleşmesi.
 • Orta derecede fiziksel aktivite.

Angina, doktor tavsiyesi olmadan tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Tıbbi yardımlar zamanında sağlanmalıdır. Bu pürülan plağın, bebeğin bedeni için kızıl, açık ve monotoükleoz ve diğer tehlikeli hastalıkların açık bir işareti olduğunu unutmayın. Sadece bir uzman semptomları ayırt edebilecek ve doğru tanı koyabilecektir.

Çocuk mutlaka yatak istirahatine uymalıdır. İnhalasyondan ve anjina ile sıkıştırılmasından, sadece genel klinik tabloyu ağırlaştırabildikleri için atılmalıdır.

Hastalık düzenli antibiyotik alımı ile ortadan kaldırılır. Herpetik form çocukta bağışıklığın gelişmesinden sonra dış müdahale olmaksızın geçecektir.

Ana önleme yöntemi, çocuğun hastalarla iletişimini sınırlamaktır. Bundan dolayı zararlı bakteriler buralara aktarılamaz.

Bir bebekte anjinin tedavisi, nedenleri ve semptomları

Angina bademcikleri etkileyen ciddi bir hastalıktır. Hastalığın bebeklerde ortaya çıkması halinde, tedavi sürecinin mümkün olan en kısa sürede başlaması gerektiğine inanılmaktadır. Bu, komplikasyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bir bebekte anjin nedenleri

Çocuğun organizması çevrenin etkilerine çok duyarlıdır. Bebek doğduğunda ilk önce çeşitli mikrop ve küçük parçacıklarla temas kurdu. Çocuğun anne sütü ile bebeğe geçtiği, altı aya kadar, süren bağışıklığa sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu süreden sonra, çocuk çevreye maruz kalmaktadır.

Bebeğindeki angina aşağıdakilerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık fonksiyonu;
 • son soğuk algınlığı;
 • enfekte kişilerle temas;
 • viral veya bakteriyel enfeksiyonun penetrasyonu;
 • alerjik reaksiyonların belirtileri.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyonun anneden veya doğum hastanesindeki personelden gelen havadaki damlacıklar tarafından meydana gelebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, yeni doğmuş bebeklerde ilk belirtiler varsa, doktora bilgi vermek ve muayene yapmak gerekir.

Bir bebekte anjina semptomatikleri


Bebeklikte anjinin hemen tanınması oldukça zordur. Mesele şu ki, ilk belirtiler birçok hastalığa benziyor. Bir çocuk kaprisli olabilir ve memeden vazgeçebilir, kötü uyuyabilir ve sinirli olabilir.

Bebekte Angina tam olarak yetişkinlerde olduğu gibi tezahür eder. Ana özellikler şunlardır:

 • boğazda acı verici bir his;
 • bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • sıcaklık göstergelerindeki artış 39-40 dereceye;
 • Vücudun güçlü zehirlenme oluşumu. Bu durum kendini zayıflık, yemek yemeyi reddetme, baş bölgesinde ağrı, acılar şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda kusma ve ishal oluşur;
 • ses kısıklığı;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi ve palpasyonda ağrıları.

Hastalığın dış belirtileri ve semptomları hastalığın biçimine bağlıdır. Bebekte anjina ayrılır:

 1. catarrhal formunda. Akut formda farenjit belirtileri vardır. Boğazda yanma, terleme ve kuruluk ile karakterizedir, hafif bir karakter yutulduğunda acı hissi, 38 dereceye kadar sıcaklık göstergelerinde artış, bademciklerin önemsiz şişmesi ve kızarması, dil üzerinde bir plak oluşumu;
 2. foliküler formda. Bu tür hastalık genellikle pürülan olarak kabul edilir. 39 dereceye kadar sıcaklık indekslerinde artış, boğazda belirgin ağrı, genel refahta bozulma, lenf düğümlerinde ağrı, bademciklerin kızarması ve şişmesi, sararma veya sarımsı noktaların oluşumu ile karakterizedir;
 3. lacunar formunda. Aynı, pürülan belirtiler için de geçerlidir ve foliküler anjina ile benzer semptomlara sahiptir. Ama bir fark var: pus nokta formunda olmayan bademcikler üzerinde bulunur, fakat şeritler;
 4. fibrin formda. Foliküler veya lacunar anjinin bir komplikasyonudur. Boğazda kuvvetli bir acı hissi, genel zehirlenme, bademcikler üzerinde bir film oluşumu ile karakterize edilir;
 5. fantastik bir formda. Bir amigdala'nın pürülan bir lezyonu, güçlü bir zayıflık ve yutma ve konuşma problemi ile karakterizedir;
 6. ülseratif-membranöz bir formda. Bu tip bir hastalık, spiroket ve iğ şeklindeki çubuk temas ettiğinde gelişmeye başlar. Ana semptomlar, amigdalada yaraların görünümü, ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku, artan tükürük üretimidir. Aynı zamanda, sıcaklık göstergeleri normal kalır ve 37.5 dereceyi geçmez;
 7. Herpes formunda. Bu hastalık türü, Coxsackie virüsünün vücuda girmesi nedeniyle ortaya çıkar. Sıcaklıkta kırk derece artış, baş ağrısı, kas yapısında kararsızlık, kusma, boğazda ve mide ağrıları, bez bölgelerindeki kırmızımsı keseciklerin görünümü ile karakterizedir.

Bir bebekte anjina çoğunlukla kataral, foliküler, lacunar veya uçuktur.
Anginaya burun akıntısı veya öksürük eşlik etmez. Çocuklar vücut ısısında yüksek değerlere normal artışa sahip olabilirler.

Bir bebekte anjina teşhisi

Bebeklerde sıcaklık yükselirse, bir doktor çağırmak her halükarda gereklidir. Angina burun akıntısı ve öksürük eşlik etmez, bu yüzden kendi kendine ilaç için buna değmez.

Doktor, bademciklerin artmasını ve kızarmasını görebileceği ağız boşluğunu inceleyecek. Belki de bezlerde pürülan kaplama bulunacaktır. Ayrıca lenf düğümlerinin palpasyonu gerçekleştirilir.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak için, kanın ESR ve lökositlerin miktarının tahmin edildiği, analiz için alınmıştır. Ayrıca bademciklerden bulaşma, hastalığın etken maddesini belirlemek için alınır.

Ayırıcı tanı koymak ve anjini difteri ile ayırmak çok önemlidir.

Bir bebekte anjin tedavisi

Çocuklar için tedavi hastanın durumuna göre reçete edilir. Hem evde hem de hastanede yapılabilir. Hastaneye yatış endikasyonu:

 • bebekte diyabet, böbrek ve kalp problemleri, hemofili şeklinde kronik hastalıkların varlığı;
 • dehidratasyon, halüsinasyonlar, konvulsif durum ve solunum yetmezliği eşlik edebilir vücudun güçlü zehirlenmesi;
 • Flegmon servikal bölge, romatizmal kardit ve apseler şeklinde komplikasyon oluşumu.

Evde bebeklerde angina nasıl tedavi edilir? Düşünecek ilk şey, kurallara uymaktır:

 • yatak istirahatine yapışır. Hastalık çok bulaşıcı olduğundan bebek diğer aile üyelerinden korunmalıdır;
 • Sıcaklık düştükten sonra temiz havada yürüyebilir ve durum normale dönecektir;
 • Çocuğun içkileri, otları, otlardan suyu, suyuyla içmesi çok zordur. İçme çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • Gıda sıvı formda veya bir blender ile öğütülmüş olmalıdır. Baharatlı, ekşi veya tuzlu olmamalıdır. Beslemek için iştah gerekir;
 • Eğer boğaz ağrısı pürüse, çocuklar ısınma kompresleri yapmamalı ve termal inhalasyonlar yapmamalıdır.
 • Oda günde birkaç kez havalandırılmalı ve en az yirmi derece sıcaklığa sahip olmalıdır;
 • havayı sürekli olarak nemlendirir;
 • Dezenfektanların kullanımı ile günlük ıslak temizlemenin potasyum permanganat veya klor çözeltisi şeklinde yapılması gereklidir.

Angina çocuklara nasıl tedavi edilir? Terapötik terapi şunları içerir:

 1. antibiyotikler. Eğer anjinanın bir kataral formu varsa, antibakteriyel maddeler olmadan da yapabilirsiniz. Bir pürülan lezyona çocuk süspansiyon veya Flemoxin Solutab içinde Amoxiclav veya Augmentin reçete edilir. Doz bebeğin ağırlığına göre hesaplanır. Tedavi kursunun süresi yedi ila on gün arasındadır;
 2. antihistaminikler. Bu ilaçlar bademciklerin şişmesini azaltabilir. Bu Fenistil, Zodak ve Zirtek içerir;
 3. boğaz sulama için antiseptik. Bu ilaçlar ile son derece doğru olması gerekmektedir. Boğaz bölgesini değil, yanakların iç tarafını püskürtmemek daha iyidir. Çoğu zaman Lugol veya Miramistin atar;
 4. bademciklerin yağlanması için antiseptik maddeler. İşlemi yapmak için parmağınızdaki bandajı sarmanız ve bir Miramistin, Lugol, Chlorhexidine solüsyonunda nemlendirmeniz ve bademciklerinizi ovmanız gerekir. Bu manipülasyonları mümkün olduğunca sık gerçekleştirin;
 5. boğazını durulamak için şifalı otlar veya deniz tuzu infüzyonları. Çocuklar henüz kendi boğazlarını durulamadıkları için, lastik armunu iyileştirici solüsyona çevirmeli ve jeti sağa doğru boğazda başlatmalısınız. Çocuğun boğulmadığı ve çözeltinin bir farinkste bulunmadığı, başın biraz aşağıya doğru indirilmesi gerektiği;
 6. 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta antipiretikler. Bu amaçla Parasetamol şuruplarını, İbuprofen, Nimulide veya Cefexon veya Nurofen fitillerini kullanabilirsiniz.
  Bebeğin kan damarları, soğuk eller ve ayaklar spazmı varsa, o zaman mumlar koymayınız, aksi halde etki olmayacaktır. Ardından çocuğa Paracetamol, No-shpu ve Suprastin'i aynı anda verebilirsiniz. Bu bebeklere Analgin veya Aspirin veremezsiniz.

Bebeklerde anjina tedavisi çok zordur. Ama işlerin kendi başına gitmesine izin vermenize gerek yok. Eğer anne kendini tedavi edemezse, o zaman hastaneye gitmek en iyisidir. Anjina tedavisi, formuna bağlı olarak on ila on beş gün sürer. İyileşme süresi iki ila üç hafta sürer.

Yeni doğanlarda anjinada palatine bademcik nasıl korunur

Angina bulaşıcı hastalıkların grubuna aittir. Boğazda ağrı, plak oluşumu, keskin sıcaklık artışı eşlik eder. Bebek uyuşukluk, kusma, ishal, uyuşukluk gelişebilir. Boynunu hissettiğinde, lenf düğümlerinde bir artış farkedersin. Fakat bu nadirdir. Daha yaygın olan benzer semptomları olan farenjittir.

Hastalık durumunda, çocuk kaprisli hale gelir, yemeyi reddeder ve sürekli ağlar. Latince, hastalığın adı "sıkıştırmak, sınırlamak" anlamına gelir. Hasta bir kişinin yaşadığı bir duygudur.

Bir bebekte, anjin bir yetişkinden daha uzun sürer. 2 haftaya kadar sürebilir. Bu durumda net olmayan bir klinik tablo tedaviyi çok zorlaştırmaktadır.

En inflamasyon sonucu oluşur:

 • başka bir kişi-taşıyıcı hastalıktan bulaşma;
 • hipotermi tarafından tetiklenebilen bağışıklıkta keskin bir azalma;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • Kötü çevre koşulları ve havanın güçlü bir toz içeriği.

Boğaz ağrısı ana türleri

Yenidoğanlarda tedavi, hastalığın tipinin tanımı ile başlar. En yaygın olanı:

 1. Mavi dil. Çocuklarda görülen oldukça yaygın bir form. Sıcaklık yükselmez veya önemsizdir. Çocuk yutulduğunda ciddi rahatsızlık yaşayacaktır. Bademcikler üzerinde hafif bir kızarma olacak. Uygun ve zamanında tedavi ile 5 gün sonra tam iyileşme meydana gelebilir.
 2. Foliküler. Sıcaklığın 40 dereceye çıkmasıyla birlikte daha ağır bir form. Bademcikler üzerinde farkedilir bir destek olacaktır. Bu boğaz ağrısı tipi iç organları bozan güçlü zehirlenmelere yol açabilir. Küçük bir hasta sadece boğazda değil, eklemlerde, kaslarda, başağrısında da ağrıya neden olur. Bu hastalık ile güçlü salivasyon mümkündür.
 3. Mantar. Hastalığın belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. Sıcaklık pratik olarak artmaz. Ebeveynler bu durumda bebeğin kaprisini not ederler. Bu doğaldır, çünkü yenidoğan özellikle yutulduğunda boğaz ağrısına sahiptir. Dış araştırmada, süzme peynirini hatırlatan badem üzerindeki plakalar dikkate değerdir. Bu tür anjin, bağırsak disbiyozunun bir belirtisi olarak hizmet edebilir. Bu nedenle, ek bir ankete ihtiyaç vardır.
 4. Difteri. Doktorlardan özel ilgi gerektirir. Hastalığın etken maddesi difteri basilidir. Mukoza zarları söz konusu olduğunda, vücut boyunca yayılan zehir üretmeye başlar. Enfeksiyon bir hava akımı ile gerçekleşir. Bu durumda bademciklerde kirli gri bir kaplama görülür.
 5. Karışık. Lenfoid dokunun yenilgisi, aynı anda birkaç patojen tarafından meydana gelir. Böyle bir hastalıkta alevlenme riski çok yüksektir.

İçeriğe geri dön

Bebeklerde anjinin tedavisi için en önemli kurallar

Hastalığın ilk, hatta önemsiz belirtileri, evde bir doktor çağırmak için acil. Angina bağımsız olarak tedavi edilemez, hafif semptomlarla bile bebeğin kalbi ve böbrekleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Pediyatristin gelişinden önce sıcaklık 38.5 derecenin üzerine çıkarsa, antipiretik vermek gerekir.

Bu yaşta aspirin kullanmak kesinlikle yasaktır. Antipiretik ajanlar parasetamol veya ibuprofen temel alınmalıdır. Aksi halde, nöbetlerin başlamasını tetikleyebilirsin.

Yüksek sıcaklıklarda, bebeği sarmaya değmez, bu durum genel durumun bozulmasına neden olabilir. Hiçbir koşulda bebek bezi kullanmamalısınız. Giyim doğal kumaşlardan yapılmalıdır. Ayaklara özel dikkat gösterilmelidir. Sıcak çorap giymeliler.

Bebeğin büyük miktarlarda sıcak içecek sunması gerekiyor. Örneğin, kuru meyvelerden kompostosu kullanabilirsiniz. Hasta bir çocuğun sık sık toplanmasına gerek yoktur. Ona yatak istirahatı sağlamak daha iyidir. Yenidoğanın bulunduğu odada düzenli havalandırmanın yapılması gerekir. Zorunlu ve ıslak temizlik.

Bebeğin vücut toksinlerini temizlemek için lavman koyulması önerilir. Ama birkaç temel kuralları bilmeye değer. Sıradan su lavmanı küçük çocuklar için uygun değildir. Su, bağırsak duvarına hızla emilir. Bu nedenle, küçük çocukların hipertonik bir çözüme girmesi gerekiyor. 200 ml ılık su, bir çay kaşığı tuz içerir.

Kuru hava anjinada ek bir tahriş edicidir. Bu nedenle mağazalarda satılan özel nemlendiricilerin kullanılması gerekmektedir. Sadece ıslak kağıtları odanın etrafına asabilirsiniz.

“Önemli: Kendi başına bir teşhis yapmak neredeyse imkansız. Bademciklerdeki artış her zaman anjinin bir semptomu olmadığı için hastalığı sadece bir doktor belirleyebilir. Ölüm ve plak, difteri ve ölüme neden olan diğer ciddi hastalıklar ile ortaya çıkabilir. Teşhisi açıklığa kavuşturmak için bir bakteri kültürü gerçekleştirilecektir. Boğazdan bulaşma, belirli bir patojen oluşturmaya yardımcı olacaktır. Alınan bilgilere dayanarak, bireysel tedavi seçilir. "

Anjinadan sonra erken ve geç komplikasyonları ayırın. Birinci grup sinüzit, otitis, larenjit içerir. Daha sonraki komplikasyonlar sadece birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar şunlardır: romatizmal kardit, artiküler romatizma ve post-streptokokal glomerülonefrit.

ilaç

Torasal çocukta bir anjina tedavi etmek için, doktor sadece çözebilir. En sık reçete edilen antimikrobiyal ilaçlar. Antibiyotiklerle tedavi süreci en az 5 gündür. Daha önce, antibiyotikler, bebeklerin tolere edebilmesi için çok zor olan enjeksiyonlar şeklinde reçete edildi. Şu anda ilaçlar uygun tozlar, şuruplar halinde üretilmektedir.

Bu ilaçlar alındığında, streptococcus yok edilir. Hastalığın semptomları daha az belirginleşir ve akut periyodun süresi azalır. Antibiyotikler ciddi komplikasyon riskini azaltabilir.

Antimikrobiyalleri alırken, talimatları kesinlikle uygulayın. Hastalığın semptomları gitmiş olsa bile, kabul sürecini kendiliğinden kısaltmayın. Gerekirse, ilaç tedavisi bağırsak mikroflorası üzerinde faydalı bir etkisi olan ilaçların alımı ile birlikte reçete edilir.

Anjina tedavisi için bir antibiyotik seçerken, penisilin sıklıkla tercih edilir. Bu grup çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Onların alımı da büyük bir avantaj olan yemeklere bağımlı değildir. Streptokok enfeksiyonunu kontrol etmede en etkili olan penisilin grubudur.

Çocuk bu antibiyotiklere alerjisi varsa, doktor sefalosporinler veya makrolidler sunar. Güçlü bir alerjik reaksiyondan kaçınmak için antibiyotikler sıklıkla antihistaminikler ile birlikte reçete edilir. Aynı zamanda, şişkinliği gidermeye ve zehirlenmeyi azaltmaya da yardımcı olurlar. Ayrıca, C vitamini alımı reçete edilir.

Sık sık, angina, soğuk algınlığı eşlik eder. Burun sinüslerini temizlemek gerekir. Bunu yapmak için tuz çözeltileri kullanın.

Bir çocuk, sağlıklı bir angina alanı olarak kabul edilir, eğer 5 gün normal bir sıcaklığa sahipse, boğaz ağrısı ve iyi bir test yoktur. Boğazdan bir swab gereklidir. Bu, boğaz ağrısının patojeninin tamamen yok edilmesinin doğrulanmasını sağlar.

Hasta çocuk, 10 gün boyunca evde kalmak ve yabancılarla temastan kaçınmalıdır. Şu anda, yenidoğan bir doktor gözetimindedir. Gizli komplikasyonları engellemek için 7. günde doktor kan ve idrar testi yaptırır. Kalbin bir EKG'si de gerçekleştirilir.

Halk yöntemleri

İnsanların küçük çocuklarda anjina tedavisinin ek bir terapi olarak hareket edebileceğini hatırlamaya değer. Bu hastalık çok tehlikelidir. Çoğu durumda antibiyotik alımı bir zorunluluktur. Yenidoğanlar bir pediyatristin gözetiminde bir hastaneye yerleştirilir.

Halk ilaçları sadece bir uzmana danışıldıktan sonra kullanılmalıdır. Boğazın iyot veya kerosen ile yağlanması yasaktır. Bu fonlar, büyükannemiz ile popülerdi. Ancak bunların kullanımı mikropların bademciklere daha derin nüfuz etmesine yol açar.

Bademcikleri plaktan temizlemek için durulamaya değer. Bu tedavinin en önemli bileşenlerinden biridir. Yenidoğanın boynunu yıkamak için bir şırıngaya ihtiyacı olacaktır. Yürümeye başlayan çocuk, bir yetişkinin göğsüne sırtından basılır. Çocuk lavabonun üzerinde hafifçe öne eğilmelidir. Şırınga ağız köşesine enjekte edilir ve tüm içeriği yavaş hareketlerle serbest bırakılır. Prosedürün her saatte yapılması önerilir. Durulama için kullanabilirsiniz:

 • Bir kabartma tozu çözeltisi. Bir bardak ılık kaynatılmış su ile 1 tatlı kaşığı soda karıştırın.
 • Calancho suyu. 1: 1 oranında su ile seyreltilir. Hazır çözüm eczaneden alınabilir.
 • "Deniz suyu". Bunu yapmak için bir bardak suya, 5 damla iyot, yarım çay kaşığı tuza ihtiyacın var.
 • Papatya. Bir çay kaşığı çiçek alın ve kaynar suda buğulayın. Durulama için, elde edilen sıvı oda sıcaklığına kadar soğutulur.

Bir bebeğe yatmadan önce bir içecek olarak az miktarda tereyağı ile ılık süt verilebilir. Ancak sadece bebekte sıcaklık olmadığında.

Sıklıkla, bal boğaz ağrısına karşı savaşmak için kullanılır. Ancak 1 yaşın altındaki çocuklar için tehlikeli olabilir. Bal, botulizm gelişimini kışkırtır. Bu hastalık tehlikelidir, küçük bir adamın sinir sistemini tahrip eder.

Termal kompresleri boğaza uygulamak kesinlikle yasaktır. Bu ciddi sonuçlara yol açabilecek önemli bir hata olabilir. Bu prosedür uygulandığında, zaten iltihaplanmış olan bademciklere kan akışı büyük ölçüde artar. Bir kompresin sonucu vücutta enfeksiyonun yayılması olabilir.

Bademcikler çıkarılması

Tonsillektomi bademciklerin çıkarılması ile ilişkili bir işlemdir. Bu cerrahi tedavi yöntemi, ancak akut bir sürecin ortadan kaldırılmasından sonra kullanılabilir. Bazı durumlarda, onu taşımak için ciddi endikasyonlar vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Boğaz ağrısı yılda 3 defadan fazla oluşumu.
 2. Apselerin sık gelişmesi.
 3. İç organlardan çeşitli komplikasyonların ortaya çıkışı.
 4. Bademcikler bir çocuğun nefes almasını engeller.

Ancak bademcikler vücuda koruyucu bir bariyerdir. Havaya giren birçok patojen bakteri bademciklere yerleşir. Çoğu otolaringolog doktor, onları sonuncuya kadar kaydetmeye ve tedavi etmeye çalışır, ancak bazı durumlarda, çıkarılmadan yapılması kesinlikle imkansızdır.

Lokal veya genel anestezi kullanıldığı için prosedür hasta için ağrısızdır.

Sadece özel endikasyonlar için bademciklerin çıkarılması 3 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez.

Önleyici tedbirler

Bir çocuk en erken çocukluktan tavlanmak zorundadır. Bu en etkili önleme yöntemlerinden biridir. Bu amaçla, en sık kullanılanlar, mendiller, hava ve ayak banyoları kullanılır. Başlamak için asla çok geç değildir, ama ne kadar erken olursa o kadar iyidir.

Çocuğun damarları sıcaklık değişimlerine alışacak. Avantajları sertleştirmek için tavsiye için aile doktorunuza başvurmalısınız. Çocuğunuzun vücudunun özelliklerine bağlı olarak bu sorunu anlamaya yardımcı olacaktır.

Çocuğa soğuk su ve yiyecek içmeyi öğretmek çok önemlidir. Bu kademeli olarak yapılır. Başlangıçta, oda sıcaklığında ılık su ile ağız durulayın.

Boğazın önlenmesi için, ses tellerini eğitmek gerekir. Bu nedenle, bebek yüksek sesler çıkarmayı seviyorsa, buna müdahale etmenize gerek yoktur. Daha fazla yetişkin çocuk, şarkı söylemek için karaoke veya rekor satın alabilir.

Çocuk tüm gerekli mineralleri ve vitaminleri almalıdır. Sadece bu durumda güçlü bir bağışıklık kurmak mümkündür. Emzirme mevcut ise, Anne diyetlerini dikkatlice düşünmelidir. Gıda dengeli, faydalı ve çeşitli olmalıdır. Ayrıca vitamin komplekslerinin kullanımını da unutmayın.

Hastalık sırasında çocuğun ayrı bir yemeği olmalıdır. Yemekten sonra, hemen kaynar su ile işlemek gerekir. Bu, diğer aile üyeleri arasında hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Angina nasıl ortaya çıkıyor ve bebeklerde tedavi ediliyor

Bebeklerde anjina teşhisi konduğunda tedaviye hemen başlanmalıdır. Bu durumda, bir uzmanla danışma ve denetim zorunludur. Bu, çok fazla komplikasyon verebilen oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bir yaşın altındaki çocuklarda angina nadirdir. Doğumdan sonraki ilk aylar, vücutları anneden elde edilen immünoglobulinler ile korunur. Sonra bebeğin kendi bağışıklık sistemi oluşmaya başlar. Hayatın ilk aşamasında, hala kusurludur. Bu nedenle, bebeğin vücudu hassastır ve her zaman herhangi bir kökene karşı enfeksiyona karşı koyamaz. Hastalık yılın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Güneşli yaz bile, çocuğun soğuk bir hastalığı yakalamayacağının garantisi değildir. Durum, küçük çocukların duygularını anlayamadıkları gerçeği ile daha da kötüleşmektedir. Bu yüzden anianın semptomlarını bilmeniz ve gelişimin en başında tanımlamanız gerekiyor.

Bebeklerde hastalığın belirtileri

Hastalığın başlangıcındaki belirtilerin fark edilmesi güçtür, çünkü yaşamın ilk aylarında bebek, organizmanın çevreye uyumunun neden olduğu rahatsızlık nedeniyle sürekli ağlar.

Tonsillit neden sağlık durumundaki anormallik belirtileri olabilir:

 1. Genel kaygı ve sürekli ağlama. Bu davranışa, bademcik iltihabı eşlik eden güçlü bir ağrı sendromu neden olur.
 2. Yemek yemeyi reddedin. Bu, yutma, acı ve hoş olmayan duyumların eşlik ettiği için, refleks olarak gerçekleşir.
 3. Artan salivasyon. Bezlerdeki pürülan süreçler söz konusu olduğunda, gıda alımı ve ağız boşluğunun genel iltihaplanması ile ortaya çıkan zorluklardan kaynaklanır.
 4. Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Çoğu klinik durumda, alt çene altında bulunan lenf düğümleri genişler. Onlara dokunmak çocuğun davranışından da görülebileceği gibi acıya neden olur.
 5. Vücut ısısında keskin bir artış. Bebeğin yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak, bu gösterge 38-40 ° C'ye ulaşabilir.
 6. Üst ve alt ekstremite krampları. Bu, hastanın vücut sıcaklığının kritik bir sınıra ulaştığının bir işaretidir.
 7. Ses Sesini Değiştir. İltihaplı bezlerin ses telleri üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Pürülan akıntının etkisi altında, hastanın sesi sağır ve boğuk olur.
 8. Kusma ve ishal. Bu tür anormalliklerin nedeni bademciklerden salınan yüksek ateş veya irin olabilir. Benzer bir reaksiyon güçlü bir ağrı sendromundan kaynaklanabilir.
 9. Hacimdeki kızarıklık ve bezlerin artması. Bazı durumlarda, beyazımsı kaplama veya pürülan tıkaçlar ile kaplıdır.

Anjina formuna bağlı olarak, semptomlar kendilerini farklı şekillerde gösterir. Hastalık bademciklerde güçlü bir artış olmadan ve sıcaklıkta bir artış olmadan ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun tipine ve hastalığın nedenine bağlıdır.

Hastalığın nedenleri

Bebekte bağışıklık sistemi yeterince oluşmamış ve onu dış ve iç faktörlerin etkisinden güvenilir bir şekilde koruyamamıştır.

Bir bebekte Angina aşağıdaki nedenlerle gelişebilir:

 1. Şiddetli hipotermi. Hipotermi çocuğun bir taslakta kalması veya yanlış kıyafet seçimi nedeniyle oluşur. Çoğunlukla ebeveynler çocuklarını çok sıcak tutarlar, bu da dona karşı güvenilir bir koruma sağladığını düşünür. Sonuç olarak, çocuk terler, giysileri ıslanır ve ısı yalıtım özelliklerini kaybeder. Donma, vücudun zayıflamasına ve iltihaplı süreçlerin başlamasına yol açar.
 2. Yetersiz düşünülmüş diyet. Doğumdan sonra bebeğin büyüme için çok miktarda besin ihtiyacı vardır. Eğer çocuklar doğru miktarda mineral, protein ve vitamin almazsa, bağışıklık sistemi hastalığa neden olan mikroorganizmalarla mücadele etme yeteneğini kaybeder.
 3. Şiddetli aşırı çalışma. Uzun yolculuklar, bir çocuk polikliniğinde kalmak, bir dairede tamir yapmak veya ebeveynlerin aşırı ilgisi olabilir. Uzun süreli aktivite, çocuğun yaşam gücünü büyük ölçüde zayıflatır.
 4. Hareketsiz bir yaşam tarzı. Birçok ebeveyn, çocuklar için jimnastiği ihmal eder ve temiz havada yürür. Bebeğe bu dikkatsizlik vücudunun durgunluğa ve genel zayıflamasına yol açar.
 5. Aşırı soğuk yiyecek veya içecek içmek. Özellikle yaz mevsiminde bir sıcak hava dalgası sırasında meydana gelirse, anjina riski büyüktür. Aşırı ısınmış organizma ve buz ürünleri arasındaki kontrastın arka planına karşı, bademcik iltihabı riski büyüktür.
 6. İnflamasyon ve pürülan süreçlerin varlığı. Boğaz ağrısı görünümünü provoke etmek için sinüzit, sinüzit, adenoidler veya çürükler olabilir. Bademcikler, virüs ve bakterilerin bolluğu ile baş edemezler ve bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilirler.
 7. Aktarılan bulaşıcı hastalıklar sonrası komplikasyonlar. Hastalığa neden olan organizmalar influenza veya ARVI tedavisi sırasında bademcikler içine girebilir.
 8. Enfeksiyon taşıyıcısından havadaki damlacıklar ile enfeksiyon. Bu şehir etrafında yürüyüşler, toplu taşıma gezileri veya kalabalık yerleri ziyaret ederken gerçekleşebilir. Kitle hastalıkları başladığı sonbahar-kış döneminde enfeksiyon riski artar.

Tedavinin olmaması bebeğin sağlığı için ciddi sonuçlara yol açabilir.

Küçük çocuklarda komplikasyonlar

Küçük bir çocuğun organizması büyüme ve oluşum aşamasındadır. Herhangi bir dış faktör, fizyolojik ve zihinsel gelişiminde ciddi sapmalara yol açabilir.

Yanlış tedavi, bu tür komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur:

 • kronik bademcik iltihabı;
 • romatoid artrit;
 • kalp hastalığı;
 • karaciğerin sirozu;
 • böbrek yetmezliği;
 • varisli damarlar;
 • taşikardi ve hipertansiyon;
 • diabetes mellitus;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • romatizmal kalp hastalığı;
 • flegmon boynu.

Patolojik anormallikler hastalığın başka bir aşamasında başlayabilir. Çocuk bilinçle karıştırılabilir, nefes alma ve hareketlerin koordinasyonu bozulur. Bu gibi durumlarda acil yatış gerekli. Akciğerlerin havalandırılması ve yapay sirkülasyon cihazlarının kullanılması gerekebilir. Tıbbi yardım ile erteleme ölümcül olabilir.

Hastalığın teşhisi

Anjina çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğinden, tedavisi çeşitli yöntemler, ilaçlar ve preparatlarla gerçekleştirilir. Hastalıkla mücadele etmenin en etkili yollarını bulmak için, doğru bir teşhisin belirlendiği kapsamlı bir inceleme yapılır.

Hastanın durumunun incelenmesi aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Çocukta kendini gösteren belirtiler hakkında ebeveynlerle görüşün. Konuşma sırasında uzman, hastalığın olası nedenlerini ve kursun seyrini öğrenir.
 2. Hastanın muayenesi. Ana dikkat bademcikler ve burun pasajlarının muayenesine verilir. Lenf düğümleri problanır, vücut ısısı ve kan basıncı ölçülür.
 3. Analiz için kan alınır. Sonuçlarına dayanarak, enflamasyonu ve onu kışkırtan patojenin varlığı hakkında bir sonuç çıkar.
 4. Pürülan süreçlerin varlığında, boğaz ve burun pasajlarının mukoza zarlarından bir çubuk alınır. Bu, bebeği enfekte eden virüsün türünü belirlemenizi sağlar.

Gerekirse hastaya manyetik rezonans görüntüleme cihazı üzerinde florografi veya araştırma yapılır. Anlık görüntüler, doktorun akciğerlerin, kalbin ve iç organların ne kadar değiştirildiğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Bu aktiviteler sadece klinikte gerçekleştirilmektedir. Oraya çocuk taşımak için arabada ya da bir taksi ile daha iyi. Hasta hastayı toplu taşıma araçlarıyla veya bebek arabasıyla hastaneye götürmeyin. Böyle bir yük durumu daha da kötüleştirebilir.

Hastalığın tedavisi

Bademcik iltihabı çocuğun hayatı için gerçek bir tehdit oluşturduğundan, doktorlar hastalığın bir hastanede tedavi edilmesini önerir. Bu, kardiyak arrest, böbrek yetmezliği veya pulmoner spazm nedeniyle trajik sonuçlardan kaçınacaktır. Bununla birlikte, hastalık hafifse, o zaman tedavi evde gerçekleştirilebilir. İlk olarak, yakın bir insanın tanıdık ortamında küçük bir hasta olacak. Barış, hızlı bir iyileşme için şartlardan biridir. İkincisi, hastane enfeksiyonu riski yoktur. Üçüncü olarak, evde hasta için maksimum konfor yaratabilirsiniz.

Her şeyden önce, çocuğu ayrı bir oda tahsis ederek izole etmek gerekir. İçinde, sessiz bir aydınlatma oluşturmalı ve hava sıcaklığını 22-26 ° C aralığında tutmalısınız. Hastanın bol içecek ve temiz hava düzenlemesi gerekiyor. Bunun için, oda düzenli olarak havalandırılmalı ve hafif bir klor çözeltisi ile muamele edilmelidir.

Tedavi, bu tür ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilir:

 1. Antibiyotikler. Penisilin ilaçlarına tercih edilir. Herhangi bir menşe enfeksiyonla savaşmada oldukça etkilidirler. Bu antibiyotiğin 7-10 gün boyunca kullanımı, beta hemolitik streptokoklardan tamamen kurtulmanızı sağlar. Bu virüs tehlikelidir çünkü iç organların ciddi komplikasyonlarına neden olur. Antibiyotiklerin tipini belirlemek için, uygulamalarının dozu ve sıklığı sadece ilgili hekim olmalıdır. Kategorik olarak ebeveynlere bunu yapmak, üçüncü tarafların reklamlarına veya tavsiyelerine odaklanmak kontrendikedir.
 2. Ateş düşürücü ilaçlar. Onların alımı sadece çocuk 39 ° C'nin üzerine çıktığında, konvülsiyon veya solunum zorluğu gibi endişe verici belirtiler olduğunda gösterilir. Bu tür tavsiyeler çoğu virüsün ve bakterinin 38.5 ° C ve üzeri bir sıcaklıkta öldüğü gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Eğer ciddi problemleri olmayan bir çocuk gün içinde böyle bir ısıya maruz kalırsa, ilaç kullanmadan enfeksiyondan kurtulabilirsiniz. Sıcaklığı ilaçsız bırakmak için sürtünme kullanabilirsiniz. Bunun için çocuğun tamamen ya da kısmen soyunması, ellerini ve ayaklarını su ya da alkol ya da yiyecek sirkesiyle suyla silmesi gerekiyor. Ek olarak, bol terleme vücudun hızlı soğumasını destekler. Bunu başarmak için çocuğa daha ısıtılmış içecek vermeniz gerekir.
 3. Analjezikler. Bu tip ilaçlar ağrı sendromunu azaltmak veya hafifletmek için gereklidir. Bu tür bir tahriş edicinin yokluğu, hastanın yemesine ve tamamen dinlenmesine izin verecektir. Gücü geri kazanmak ve vücudu enerji ile yenilemek, çocuk hızlı bir şekilde iyileşir. Anestezikler dikkatli bir şekilde ölçülmeli, böylece sindirim sisteminde yan etki görülmemelidir.
 4. Antihistaminikler. Çocuğun organizması tahmin edilemez şekilde yeni bir ilaca tepki gösterebileceğinden, ona alerjilere karşı ilaç vermek gerekir. Bu yaklaşım, döküntülerin oluşmasını, mukozada şişme ve bol miktarda rinit oluşumunu önler. Hasta, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler reçete ettiğinden antihistaminikler, uygulamalarına karşı alerjik reaksiyonları azaltacaktır.
 5. Immunomodulators. Bu grubun hazırlıkları, kısa sürede bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur ve bu da patojenlerin zayıflamasına ve tahrip olmasına neden olur. Bu ilaçları alma dozu ve sıklığı dikkatli bir araştırmadan sonra belirlenir.

Küçük çocuklar tabletleri ve hapları yutamaz. Hipoksiyi önlemek için bu ilaç formuna dikkat etmek gerekir. Ayrıca, yerel uygulamadaki aerosolleri çok dikkatli bir şekilde kullanmak gereklidir. İlacın en küçük parçacıkları, şişmeye ve solunum zorluğuna yol açabilen akciğerlere girebilir. En iyi seçenek şurup ve tentürdür. Bir şişeden beslendiklerinde besin karışımları ile birlikte verilebilirler. Gastrointestinal sistemin tahrişini agresif ilaçlardan korumak için, enjeksiyon yapmanız gerekir. Bu en etkili ve güvenlidir.

İyileştikten sonra, çocuk yaklaşık bir aydır doktor gözetiminde kalmalıdır. Bu, tüm olası komplikasyonları erken evrelerinde tanımlamak ve ortadan kaldırmak için gereklidir.

Bebeklerde anjin

Angina (bademcik iltihabı), bir enfeksiyöz kökenli tehlikeli hastalıkları ifade eder. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, sonuçlarla doludur. Özellikle tehlikeli olan, bebekler için her zaman hastalığa neden olan bakterilere dayanamayan ve komplikasyon riskini artıran bebekler için anginadır, bebeklerde angina üç yaşından sonra çocuklardan daha az yaygındır. Angina çocuktan önceki sene ilk semptomlarında tanı koymak için önemlidir. Yenidoğanlar endişelenen semptomlardan şikayet edemezler, ayırıcı tanı genellikle zordur.

Bebekte bademcik iltihabı ile, semptomatoloji hem belirgin ve gizlidir. Her şey hastalığın türüne, sahnesine ve biçimine bağlıdır. Çoğu zaman semptomatoloji telaffuz edilir, vücudun en güçlü zehirlenmesi ile birlikte, doktorlar hastanede bir yıldan küçük çocuklarda anjinin tedavisini önerir.

Bir bebekte anjin nedenleri

Bir bebekte anjin, viral veya bakteriyel bir kökene sahip olabilir. Hastalığın ana nedeni stafilokok, streptokok, daha az sıklıkla - virüsler (pnömokok, adenovirüs, herpes virüsü). Vücut kırıntılarında patojenik mikroplar çeşitli yollara nüfuz edebilir, ancak daha sıklıkla hastalık bir hastayla temas ettikten sonra gelişir. Çocuklarda bademcik iltihabı gelişimi için tetikleyici mekanizma şu şekilde olabilir:

 • vücudun hipotermisi;
 • beriberi;
 • yetersiz beslenme, emzirme eksikliği;
 • sokakta nadir yürüyüşler;
 • soğuk yiyecek veya içecek içmek;
 • iç konjenital veya edinsel enfeksiyonlar;
 • transfer edilen hastalıklar sonrası komplikasyonlar.

Bağışıklık güçlerinin azaldığı sonbahar-kış döneminde morbidite riski artar, akut solunum yolu enfeksiyonlarının insidansı artar.

Hastalık Kliniği

Bebeğin anjina sık sık akut bir başlangıcı vardır. Çocuğun durumu keskin bir şekilde bozulur, aşağıdaki anjin belirtileri vardır:

 • vücut ısısı keskin bir şekilde 39-40 dereceye çıkar;
 • memeyi bırakmak;
 • uyuşukluk;
 • uyuşukluk;
 • sürekli ağlama;
 • gevşek tabureler;
 • titreme.

Bebeğin şişlik mukozası incelendiğinde boğazda mukoza, dil ve bademcikler kızarması fark edilir. Bazı durumlarda yenidoğanın bademcikleri üzerinde beyaz renkte pürülan bir kaplama vardır. Vücut ısısı yüksek olduğunda, çocuğun bebeğin hayatı için tehlikeli olan krampları olabilir.

Viral ve bakteriyel bademcik iltihabı kliniği benzer olduğu için 10 aylık bir çocukta anjinin nedenini veya yeni doğmuş bir bebeği tanımak zordur. Bu nedenle, patojenin saptanması için tek yöntem, swabın orofarenksden bakteriyolojik incelenmesidir. Laboratuvar analizinin sonuçları sadece hastalığın kaynağını tanımakla kalmayacak, aynı zamanda yeterli tedaviyi seçmeye de yardımcı olacaktır.

Hastalık, bazı durumlarda boğazda belirgin bir kızarıklık ve yüksek bir vücut ısısı olmaksızın ortaya çıkar ve bu da büyük ölçüde teşhisi zorlaştırır.

Bebek için anginadan daha tehlikeli

Üç yaşın altındaki yenidoğanların organizmaları aktif olarak gelişmektedir, bu nedenle bulaşıcı hastalıkların herhangi bir hastalığı ciddi sonuçlar doğurabilir. Boğaz ağrısı istisna değildir. Hastalığı zamanında teşhis etmezseniz veya tıbbi tedavileri ihmal ederseniz, buna karşı komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • kronik bademcik iltihabı;
 • romatoid artrit;
 • kalp kusurları;
 • böbrek yetmezliği;
 • konvülsiyonlar;
 • romatizmal kalp hastalığı.

Muhtemel komplikasyonların ortadan kaldırılması için, bir doktorun gözetiminde bir hastanede bebeklerde anjin tedavisi gereklidir. Hastalığın ayakta tedavi edilmesi sadece kolay akışı, ciddi semptomların olmaması ile olabilir.

Tedavi yöntemleri

Çocuğa 8 ay veya bir yıl sonra boğaz ağrısı tedavisi için sadece hastanede gerekli olan tıbbi bakım ile bebeğin sağlanacağı hastaneye başvurulmalıdır. Ancak hastalık hafif olduğunda, evde onunla başa çıkmak mümkündür. Evde tedavinin avantajı, hastane enfeksiyonuna katılma riskinin yokluğudur. Terapi, bebeğin ve onun yaşının vücut ağırlığına göre bir çocuk doktoru veya bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından reçete edilir.

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin tedavisi, ilaçları, uygun bakımı ve ebeveynlerin bakımını içerir.

Antipiretik ve antienflamatuar

Antipiretikler 38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında verilir (Panadol, Ibuprofen, Efferalgan). Çocuğun konvülziyona eğilimi varsa, ilaçlar kullanılır ve subfebril vücut sıcaklığında. Antipiretik ve anti-enflamatuar etkileri olan bebeklere yönelik ilaçlar, bir süspansiyon veya rektal fitiller formunda salınır.

Yerel antiseptikler

Mukoza boğazının tedavisi için antiseptik solüsyonların çoğu, iki yıla kadar olan çocuklar için kontrendikedir. Bu nedenle, doktor ilacın seyreltilmiş bir biçimde kullanılmasını önerebilir. Mukus boğazını tedavi etmek için zayıf bir Furacilin çözeltisi, su içinde Miramistin kullanılır. Pamuklu bir bezle nemlendirir ve ağız boşluğunu ve farenksini işlerler. Prosedürlerin sayısı - günde 4 kez. Alternatif, Tantum Verde, Hexoral gibi ilaçların kullanılmasıdır. Sprey formundadırlar, ancak bebeklerin bunları enjekte etmelerine izin verilmez. Doktor sizi emzirmeye ve bebeğe vermenizi tavsiye edebilir.

antibiyotikler

Hastalığın nedeni bakteriler ise antibiyotikler tedavinin önemli bir parçasıdır. Bebekler için antibakteriyel ilaçlar bir süspansiyon şeklinde bulunur. Doktor ilacın gerekli dozunu seçecektir.

 • penisilinler (Flemoxin Solutab, Augmentin, Amoksisilin);
 • sefalosporinler (Cefazolin, Emsef);
 • Makrolidler (Sumamed, Klaritromisin, Josamisin, Fromilide).

Antibiyotiklerle tedavi 5-10 gün sürer. Doktor ayrıca bebeğin mikroflorasını koruyabilecek probiyotikler reçete eder ve disbiyoz riskini azaltır (Linex, Lactovit, Bifidumbacterin ve diğerleri). 9 aylık bir çocuğun yanı sıra bir yıl sonra boğaz ağrısı tedavisi için, bir uzman ve sadece bir doktor reçete ve tavsiyelerini gözlemleyerek, sadece bir doktor reçete ile gereklidir.

Antiviral ilaçlar

Hastalığın nedeni viral ajanlar ise, antibiyotikler kontrendikedir. Virüsün saldırganlığını bastırmaya yardımcı olacak, bağışıklık savunmasını artıracak antiviral ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar, hastalığın ilk 3 gününde (Viferon, Interferon, Genferon ve diğerleri) etkilidir.

Karmaşık terapide, doktor vücudun hızlı iyileşmesi için antihistaminikler, vitaminler içerecektir.

Yukarıdaki ilaçların hepsi evde kullanılabilir. Ciddi hastalıklarda, bebeğin tüm hastanelerin intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanacağı acil yatışa ihtiyacı vardır.

önleme

Bebekler nadiren anjina hastasıdır, ancak hastalık riskini azaltmak için bazı koruyucu önlemlere uymak gerekir:

 • emzirme;
 • günlük temiz havada yürür;
 • hasta insanlarla temasın ortadan kaldırılması;
 • tüm ilgili çocukluk hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • doktora önleyici ziyaret;
 • aşı takvimine göre aşılama;
 • çocuğun bakımı.

Önleme kurallarına uyulması sadece boğaz ağrısı değil, diğer çocukluk geçiren bulaşıcı hastalıkların da görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bebeklerde anjina - bir doktor ile anında temas için bir fırsat. Hastalığı zaman içinde tanımak, benzer klinik tablodaki diğer hastalıkları (kızıl, mononükleoz, difteri) dışlamak önemlidir. Bebeklerin kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez, çünkü komplikasyon riskini artırır, ölümcül bir sonuca kadar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Eğer boğaz ağrıyorsa, yetişkinler ve çocuklar için ağrı için en iyi, ucuz ve etkili ilaçlar hangileridir?

Her yetişkinin yaşadığı yaşamda en az bir kez boğazda iltihaplanma süreci. Boğaz ağrısına neden olan sebeplere bakılmaksızın, hastalar ucuz ancak etkili olan ve yan etki vermeyecek şekilde tedavi için ilaç arıyorlar.

Larenjit için optimal tedavi: genel bakış

Larenjit karşı bir ilaç, hastalıktan tamamen kurtulmak için olası değildir, çünkü çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Karmaşık kombine araçlar bile tedavinin tamamında larenjit gelişiminin bütün yönlerini kapsamamaktadır, fizyoterapi, ses hijyeni, beslenme ve çevre önemli bir rol oynamaktadır.