Loading

1 yaşında çocuklarda angina nasıl akar ve tedavi edilir

Küçük çocukların bağışıklık sistemi henüz olgun değildir, bu nedenle üst solunum yollarının viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Eğer anjin çocuk 1 yılda başlarsa, bebeğin nasıl tedavi edileceği çocuk doktoru tarafından danışılmalıdır. Çocukların bademcik iltihabı çekmesi daha olasıdır ve sık sık komplikasyonlardan muzdariptir.

Küçük çocuklarda angina

Bebeklerde bademcikler ve müköz boğaz iltihabı genellikle virüsle enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bir çocukta bakteri anjina, okul öncesi çocuklara ve okul çocuklarına göre daha az görülür. Mevsimsel enfeksiyonlar sırasında, virüsler ve bakteriler aynı anda posterior farryngeal duvarın ve palatine bademciklerin mukozasını etkiler ve tonsillofarenjit vardır.

Çocuklarda anjina, büyük ölçüde hastalığın biçimine bağlıdır. Soğuk algınlığına karşı, orofarenksin akut solunum yolu viral enfeksiyonu kırmızılaşır ve şişer. Bademcikler 2-5 gün içinde fark edilebilir beyazımsı plak olduğunu. Bademcikler - catarrhal angina daha az şiddetli inflamasyon geliştirir. 5-7 gün sonra, hastalığın belirtileri geçer.

Foliküler anjin genellikle streptokok ile enfeksiyondan sonra gelişir. Pürülan foliküller, lenfoid formasyonların yüzeyinin granüler görünmesinden dolayı palatine bademcikler üzerinde oluşur. Genel zehirlenme belirtileri vardır. Lacunar angina - bademciklerin (lacunae) kanallarında irin birikmesi. Yüzeyleri sarı kaplama ile kaplıdır. Hastanın genel durumu kötüleşir.

Angina küçük çocuklarda nasıl akar? Genellikle catarrhal formuna sınırlıdır. Daha az sık görülen geçişler: catarrhal → follicular → lacunar → abse. En tehlikeli komplikasyon partonsillittir. Yüzey boyunca ve bir apse (apse) oluştuğunda lenfoid formasyonların kalınlığında hızlı bir enfeksiyon yayılımı vardır. Daha sonra hastanın acil yatışına ve birikmiş irin çıkarılmasına ihtiyacı vardır.

Angina çocuklara nasıl bulaşır:

 • tükürük damlacıkları, öksürük ve hapşırma üzerine mukus;
 • Ortak oyuncaklar, havlular, bulaşıklar;
 • ellerinde toz ve kir, bebeğin ağzına çekdiği nesneler;
 • hasta çocuklar ile genel oyunlar sırasında.

Ebeveynlerin boğaz ağrısı olan bir çocuğu nasıl enfekte etmeyeceğini bilmeleri önemlidir. Hasta ayrı bir fincan, kaşık ve çatal, havlu ayırmalıdır. Ağız ve burun medikal bir maske ile kapatılmalıdır.

Çocuklarda angina tedavisi

Hastalık patojenin doğasına bağlıdır. Vücut, ilk semptomların başlangıcından sonra 5. günde viral enfeksiyona karşı antikor üretir. 37,5 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda yatak istirahatine uyulması zorunludur. Çocuğun bir anjina ile yıkanması mümkün olsa da, pediatristle tartışmak daha iyidir. Normal sıcaklığa sahip çocuklar için su prosedürleri kontrendike değildir.

1 yaşındaki bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir:

 1. Semptomları hafifletmek için antipiretik, antienflamatuar, antihistaminikler verilir.
 2. İmmünomodülatör ve antiviral ajanlar sadece ciddi anjin durumunda doktor reçetesi ile kullanılır.
 3. Tercihen vitaminli daha fazla sıcak içecek sunun.
 4. Papatya infüzyonu ile boğazı sulayın.
 5. Rotokan damlalarına bitkilere dayalı olarak verilir.

Küçük çocuklarda anjinin sıcaklığın artması eşlik ediyorsa, antipiretik bir ajan (38.1-38.5 ° C'de) verin. Daha önce konvülsiyonları olan bir çocuk, 37.5 ° C'nin üzerindeki sıcaklığı "çaldı". Ebeveynler ateşsiz bir boğaz ağrısı olup olmadığından şüphe duyarlar. Catarrhal formu daha kolay ilerler, tüm belirtiler daha az belirgindir. Sıcaklıklar sadece akşamları artabilir.

Erken yaşta antipiretik ve antienflamatuar ilaçların bir şurup şeklinde verilmesi ve rektal fitillerin uygulanması tavsiye edilir. Bu tür ilaçlarda terapötik bileşenler parasetamol veya ibuprofen'dir. Aspirin küçük çocuklar için kontrendikedir. Bir şurup şeklindeki bir ilaç, bileşimde tatlandırıcıların ve aroma maddelerinin mevcudiyetinden dolayı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu konuda mumlar daha güvenlidir.

Anti-inflamatuar ilaçlar ile kombinasyon halinde Fenistil, Zirtek, Parlazin damlalarını kullanmalıdır. Antihistaminikler tahrişi ve boğaz ağrısı azaltır, diğer semptomları hafifletir. Yeni jenerasyonun ilaçları, Dimedrol ve Suprastin'in karakteristik özelliği olan hipnotik etkiden yoksundur..

1 yaşından küçük çocuklar tabletleri eritmeyi, çözmeyi bilmiyorlar. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için limon çiçeği, papatya, kuşburnu suyu ile çay verebilirsiniz. Durulama yerine mukus yanağına bir soda çözeltisi püskürtülür. Boğazın boğazını saran boynun etrafında kuru bir bandaj uygulayın.

Antibiyotik tedavisi

1 yaşın altındaki çocukların tedavisi için penisilin grubundan, sefalosporinlerden, makrolidlerden antibiyotikler kullanılır. Genellikle çocuk doktoru, gastrointestinal sistemde klavulanik asitle bakteriyel enzimlerin yıkıcı etkisinden korunan amoksisilin atar. Antibiyotik kullanım süresi kendi takdirinize bağlı olarak azaltılamaz. Genellikle kurs 5, 7, 10 gün için tasarlanmıştır.

Küçük çocuklarda anjin tedavisi için antibiyotikler (ticari markalar):

 • Zinnat.
 • Augmentin.
 • Amoxiclav.
 • Hemomitsin.
 • Azitromisin.
 • Seftriakson.
 • Sefuroksim.
 • Cefixime.
 • Sumamed.

Sözde çocuk antibiyotik formları - şuruplar ve süspansiyonlar. İlk durumda, ilaç kullanıma hazırdır. Süspansiyonun hazırlanması için toz önce su ile seyreltilir. Azitromisin ile Sumamed ilaç uygulamada güvenli ve gastrointestinal mikroflora üzerindeki etkisini en aza indirirken güvenlidir. 3 gün boyunca bu antibiyotiği alın, günde bir kez verin. Hastalığın ciddiyetine ve hastanın vücut ağırlığını dikkate alarak çocuk doktorunun dozajını belirler.

Antibiyotikler bağırsak mikroflorasını bozar. Bu nedenle, çocuklar dysbacteriosis önlemek için probiyotik ve eubiyotik almalıdır. Eczanelerde bu tür ilaçların geniş bir seçim: tozlar Rotabiotic Bebek, Bifidumbacterin, kapsüller Yoğurt, Lineks.

1 yaşın altındaki bir çocukta angina tedavisinin özellikleri

semptomlar

Anjina semptomları genellikle çok dramatiktir, birkaç saat içinde çocuğun genel durumunu önemli ölçüde değiştirebilir.

Enfeksiyon vücuda havadaki damlacıklar ile girer. Çocukta hastalığın ilk belirtileri, hastayla aynı odada bulunduktan bir gün sonra ortaya çıkabilir. Bir çocuk doktoru olan Dr. Komarovsky, aynı şeyleri kullanmanın, oyuncakların ya da mutfak aletlerinin herhangi bir biçimde bir anjinaya yol açma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Hastalığın nedensel ajanı, mukoza duvarlarına yerleşip çoğalmaya başlayan streptokok ve stafilokoktur.

Doğumdan sonraki ilk yılda, çocuğun organizması, özellikle zararlı mikroorganizmalara karşı dış uyaranlara karşı çok hassastır. Bir yaşındaki bir bebekte, vücuttaki virüsün inkübasyon periyodu 10-11 saat sürebilir.Tonil iltihabı diğer viral enfeksiyonlara veya solunum hastalıklarına göre ani ve erken belirtiler gösterir.

Her şeyden önce, çocuğun yüksek vücut ısısı vardır - 39 dereceye ulaşır. Bu bir viral hastalığın ilk belirtisidir ve sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda diğer enfeksiyöz enfeksiyonların da karakteristiğidir. Çocuk çok zayıf, gergin olur. Sıcaklık baş ağrısı ve kusmaya, ateş ve titreme yol açabilir.

Tonsillit için ağız mukozası ve boğaz duvarları iltihabı ile karakterizedir. Böyle bir semptom, enfeksiyonun ilk gününde görünecektir. Ebeveynler, birkaç saat içinde hasta hayvanat bahçesini tekrar tekrar incelemelidir. Denetim için iyi ışık kullanılmalıdır. Dr. Komarovsky, ağızdaki bademciklerin genişlediğine dikkat çekiyor. Boğaz, mukoza zarının şiddetli iltihaplanmasıyla karakterize olan kırmızılaşır.

Yutulurken ya da içerken, çocuk şiddetli acı çeker. Bir yaşında bir çocuk ağlamaya ve yemeyi reddedmeye başlayabilir. Anjin, sıcaklık olmadan gerçekleşir, ancak böyle bir durumda çocuğun genel durumunu yakından izlemek ve boğazda iltihap olup olmadığını kontrol etmek gerekir - bu semptom her zaman hastada mevcuttur.

Tonsillit çeşitli formlara ayrılır: catarrhal, follicular, lacunar, flegmonus, herpetik, ülseratif-nekrotik. Hastalığın her formu bazı özel belirtilerle karakterizedir.

Sonraki her formda, anjina semptomları daha akut hale gelir. Yani, kataral sinüs ile hastalığa yakalanmış ve hemen tedaviye geçmeden, foliküler ve daha sonra laküner gidebilir. Komarovsky, her bir bademcik iltihabının ana ayırt edici özelliğinin, ağız mukus zarı üzerinde irin oluşumu olduğunu belirtmektedir. Çocuğun boğazını günde birkaç kez incelemek gerekmesinin nedeni budur. Lenf düğümlerini hissedebilirsiniz: vücutta iltihaplanma sürecini belirten, şişer ve büyüklükte büyürler.

Bademcik iltihabında daha az önemli belirtiler vardır: yüzün kızarıklığı, öksürük, gözyaşı ve diğerleri.

Boğaz ağrısı formları

Beyin iltihabının şiddeti ve şiddeti, çocuğun vücudunun karmaşık teşhisi ile belirlenir.

Catarrhal tonsillit

Hastalığın bu formu için çocuğun ağzındaki bademciklerin yenilmesi ile karakterizedir. Sıcaklık 37-38 dereceye yükselir ve vücudun sarhoşluğu ılımlıdır. Hastanın kanında tanı ve analizde, kompozisyonda özel bir değişiklik gözlenmez. Faringoskopi, ağız ve boğazda hiperemi gelişim düzeyini belirlemeyi sağlar. Genellikle iltihap tüm gökyüzünü ve arka faringeal duvarları yakalar. Catarrhal angina şişlik ve bademciklerin infiltrasyonu karakteristiktir. Boğazda boylarında artış ve yabancı bir cisim hissi yaratırlar. Enfeksiyonu zamanında tedavi etmeye başlarsanız, hastalık birkaç gün sürer. Ayrıca, farinksdeki enflamatuar süreç zayıflatılır.

Tedavinin ertelenmesi durumunda, catarrtal tonsillit daha akut bir forma (foliküler olana) geçer.

Foliküler bademcik iltihabı

Bu form daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Vücut ısısı 40 dereceye kadar yükselebilir. Vücudun aşırı sarhoşluğu olur ve bir yaşında bir çocuk çok zor gibi semptomlara tahammül eder. Güçlü zayıflık ve halsizlik hissediyor. Faringoskopi, çocuğun ağzındaki bademciklerin şişlik ve kızarmasını belirler. Epitel yüzeyinde festering folikülleri oluşur. Bir tane büyüklüğü olabilir ve iri beyazımsı ve gri tonu içerebilirler.

Acı hissi sadece boğaza değil, eklemlere ve kaslara da uzanır. Baş ve kalp bolyu.Kak eşliğinde tonsilit Komorowski, bademcik bir şekilde lökositoz neden olabilir ve söz konusu idrar deney Bileşiminde kırmızı kan hücreleri ve proteinleri varlığını tespit edebilir.

Etkili yöntemler tedavi için kullanılmazsa, hastalık lacunar anjina semptomları edinebilir.

Lacunar tonsilliti

Komarovsky, bu formun çok şiddetli olduğunu ve hastanede 1 yaşın altındaki çocukları tedavi etmenin daha iyi olduğunu söylüyor. Foliküller aşırı takviye nedeniyle patladığında, irin sadece çocuğun bademciklerine yayılma ile sınırlı değildir. Lacunar anjinası ile pürülan çökeller, faringeal duvarları, bademcikleri ve gökyüzünü kaplar. Bir hasta yiyecek yuttuğunda, pürülan akıntı trakeaya daha derine girer ve komplikasyonlara neden olabilir. Lacunas genişler ve sarımsı pusla doldurur. Bademciklerdeki plak gevşek. Küçük odakların veya filmlerin görünümü vardır. Pus düzenli bir pamuklu çubukla toplanabilir.

Antibiyotikli bir yaşındaki çocuklarda bu tür bir anjin tedavisi için gereklidir. Etkili ilaçların kullanımı olmadan tedavi gecikecek ve bu durum daha da kötüleşecektir.

Phlegmonous tonsillit

Bu tip hastalık anjinin diğer evrelerinin bir komplikasyonudur ve anjinin semptomlarının ortadan kalkmasından 2-3 gün sonra gelişebilir. Bu tür bir bulaşıcı hastalığın ortak belirtileri vardır, ancak daha akut bir formda. Boğazın flegmonöz formu sırasında, çocukta bol miktarda tükürük, ağızdan keskin ve hoş olmayan bir koku vardır. Sıcaklık 40 dereceye çıkar. Yutulduğunda, titreme yaparken hasta güçlü bir baş ağrısı hisseder. Burun tıkanıklık kaslarının mukozası ve trisusunun şişmesi nedeniyle ortaya çıkar. Çocuk zamansız olarak tedavi edilirse, badem lifinde bir apse oluşabilir.

Herpetik bademcik iltihabı

En çok bir yaşındaki çocuklara maruz kalır. Komarovsky, bu hastalığın çok bulaşıcı olduğunu ve en çok hasta sayısının sonbaharda ortaya çıktığını belirtiyor. Semptomlar solunum hastalıkları ile benzerdir. Herpes formu yüksek ateş, bulantı ve kusma, karın ağrısı, farenjit ile karakterizedir. Farinks duvarlarında ve gökyüzü döküntüler ortaya çıkar. Seröz içerikli küçük kabarcıklar biçimindedir. Veziküller patladıktan sonra, 4-5 gün sonra, ağız mukozası tekrar sağlıklı bir görünüm kazanmalıdır. Angina'nın herpetik formunu tedavi etmek için Komarovsky, boğaz ve ağrının düzenli olarak durulanmasını önerir.

Nekrotik bademcik iltihabı

Çocuğun hastalığın alevlenmesi olarak ihmalkar tedavisi nedeniyle ortaya çıkar. Bebeğin kanının analizi, belirgin bir lösemi ve yüksek ESR indeksi olan nötrofiliyi gösterir. Faringoskopi, etkilenen epitelyumun bölgelerini gri veya yeşilimsi bir pürülan kaplama ile tanımlar. Etkilenen alan fibrin emilimine bağlı olarak yoğunlaşır. Ameliyatla çıkarılırlarsa, bu yüzey kanamaya başlar. Nekroz ve 2 cm'ye kadar olan derin defektler yer yer, nekroz dilini, faringeal duvarları ve gökyüzünü etkileyebilir. Bir yaşın altındaki bir çocuk için, bu hastalık formu yaşamı tehdit edici olabilir ve çok zordur. Hastanede ihtiyacınız olan hastayı güçlü ilaçlarla tedavi etmek.

Tonsillit de kronikleşebilir, belirli tip ve işaretlere sahip olabilir.

Etkili tedavi

Herhangi bir anjin tedavisine başlamadan önce, tavsiye için doktorunuza danışmalısınız. Komarovsky bunun zorunlu olduğuna inanıyor. Sadece nitelikli bir uzman hasta bir çocuğu teşhis edip doğru tanıyı yapabilir. Kan ve idrar testi yapmak gerekebilir. Toplanan tüm veriler komplekste incelenmelidir. Tedavi bireysel olarak atanır.

Hafif semptomları olan anjina ile daha hafif eylem ilaçları reçete edilir. 1 yıldan küçük çocuklara tedavi etmek için antibiyotik yardımı ile gerekli doz için bebeğin ağırlığı dikkate alınır.

Çoğu zaman ebeveynler tedavi için ilaç vermek için yeterli olduğunu düşünür. Ancak uygulamada tedavi kapsamlı olmalıdır. Doktor hastanede tedavi önermediyse, bebek yatak istirahatine uymalıdır. Yüksek ateşte sarhoş olması gereken özel antipiretik maddeler reçete edilir.

Hasta bir çocuğa bol miktarda sıvı verilmelidir - ahududu veya limonlu çay, meyve suları, meyve suları, süt. İçme daima sıcak olmalıdır. Aşırı sıcak içecekler veya çok soğuk ağızdaki mukoza zarını olumsuz yönde etkileyecektir. Bebek katı yiyecekleri çiğnemek ve incitmek için sert olacaktır, bu yüzden doğranmış veya yarı sıvı olmalıdır.

Çocukların en çok yemek sevdikleri şeylere yemek vermek daha iyidir. Böylece hevesle yemek yiyecekler, boğazdaki acının üstesinden gelecekler. Çocukları asla kendi isteklerine göre yemeye zorlamayın.

Daha büyük çocuklar için, anti-inflamatuar ilaçlar ile düzenli boğaz durulama gereklidir. Ancak 1 yıl içindeki bebekler durulama sırasında boğulur ve bir madde yutabildikleri için spreylerin kullanılması arzu edilmez. Anjina tedavisi için güvenli bir ilaç olan Miramistin bile, bu yaştaki doktorlar bunu tavsiye etmiyor.

Ancak bir yaşındaki çocuklarda tonsillit tedavisinin en önemli özelliği antibiyotiktir. Onlar olmadan, hastalığı etkili bir şekilde tedavi etmek imkansızdır. Anjina'nın etken maddesi ile savaşmak için en yaygın antibiyotik penisilindir. Kas içine uygulanır ve etkisinin etkisi birkaç saat boyunca gözlemlenebilir. Zehirlenme belirtileri yavaş yavaş zayıflar, genel esenlik normalleşir. Sıcaklık genellikle sıçramaz ve bebek sürekli antipiretik ilaçlar vermek zorunda kalmaz. Bir çocuğun belirli bir antibiyotiğe karşı alerjisi varsa, her zaman başka bir kişi ile değiştirilebilir. Antibiyotiklerin kabul edilmesi zorunludur.

Daha ağır bademcik iltihabı, daha keskin bir ihtiyaç olan bir antibiyotik ile intramüsküler enjekte edilir. Doğru tedavi için, bebek zaten iyi hissetse bile, bir kursu tamamlamanız gerekir. Bu, bakteri vücutta kalırsa, anjina karakteristik belirtilerinin yeniden ortaya çıkmasına izin vermeyecektir. Kurs kesintiye uğradığında, o zaman bademcik iltihabı olasılığı çok yüksektir.

önleme

Önleme için, çocuğun boğaz ağrısı olan hastalarla iletişim kurmasını engellemeye çalışmak gerekir. Hastalık anaokulunda veya okulda çocuklarda ortaya çıktıysa sorun budur.

Enfeksiyöz bir hastalığın bebeğin bağışıklık sistemini tonda desteklemesini önlemek en iyisidir. Düzenli ve düzenli yemekler her zaman gereklidir. Daha sık yiyin, ama küçük porsiyonlarda. Doğal meyve suları, çay ve temiz su içebilirsiniz.

Vücudu aşırı soğutmayın. Doktorlar vitamin kursunu içmeyi öneriyorlar. Bunu ilkbahar ve sonbaharda yapmak en iyisidir. Mevsime uygun daha fazla meyve yemek gerekiyor.

Temiz havada yürümek ve aktif beden eğitimi çocuğun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olur, ancak bu daha yetişkin çocuklar içindir. Ebeveynler odayı havalandırmalı, düzenli ıslak temizlik yapmalıdır.

Video "Antibiyotikler angina için tedaviye ihtiyaç duyuyor"

Bu konuda, anjina tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını öğreneceksiniz.

Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
 • solunum sinsityal virüsü.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • hipotermi;
 • yorgunluk;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
 • önceki viral enfeksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık.

Çocuklarda anjin çeşitleri

 • birincil - bağımsız bir hastalık;
 • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • Nekrotizan.

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

 • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
 • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
 • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

 1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
 2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
 3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
 4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
 5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
 6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

 • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
 • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
 • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
 • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
 • yaygın kan ve idrar testi.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

 • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
 • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
 • koruma modu.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

 • akut otitis media;
 • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
 • paratonsillar veya faringeal apsesi;
 • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
 • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
 • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
 • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatoid artrit;
 • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • çocuğu temperleme;
 • binaların hijyenik bakımı;
 • süper soğutmaların bastırılması;
 • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
 • rasyonel beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

Çocukta Angina 1 yıl

Bu yaşta, herhangi bir rahatsızlık tedavi etmek zordur, çünkü genç hasta sorunları ve acıları hakkında henüz bilgi veremez. Bu yüzden anjinaya neden olan faktörler, klinik tablo ve uygun tedavi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Angina (bademcik iltihabı), havadaki damlacıklar ile enfekte olduğunda vücudun savunmalarındaki azalmanın arka planına karşı gelişir. Bir hastalığın başlangıcından daha yaşlı çocuklarda, KBB organlarının kronik hastalıklarının alevlenmesi olabilir. Angina'nın provokatörleri sadece hastayla özel temaslar değil, aynı zamanda patojenlerin ağız yoluyla gıda ile birlikte taşınmasıdır. Çoğu durumda bu streptokokdur. Mikroorganizmalar hastalığı sadece ko-faktörlerin varlığında ve gelişimleri için optimal bir ortamın varlığında değil, hemen uyarırlar. Bu faktörler tüm vücudun hipotermisi ve dondurma kullanımı - hastalık için lokal bir katalizördür. İltihaplı adenoidler ve rinit de sıklıkla bu hastalığın gelişim mekanizmasını çocuğun vücudunda tetikler.

Hastalık belirtileri

Boğaz ağrısı için bu yaştaki bir çocuğun şikayetleri ebeveynler için her zaman açık değildir, onların özünün ne olduğunu anlamayabilirler. Fakat erken yaşlarda, anjinin komplikasyonları olabilir ve oldukça ciddi olabilir. Aslında, bu enfeksiyöz hastalık lenf düğümlerinde ve bademciklerde gelişir. Vücutta bir bariyer işlevi görürler, çünkü lenfoid doku, patojen mikroorganizmalardan lenfleri süzer. Yukarıdaki floranın titresi normal sınırlar içinde kaldığında, organizmanın savunması mikroorganizmalarla başarılı bir şekilde baş eder. Düştüklerinde bakteri aktive olur ve çoğalır. Streptokoklara ek olarak, bir yaşındaki çocukta anjina staphylococcus, pneumococcus, adenovirus, hemolitik streptococcus sınıfı ß yıkar.

Bu yaşta hastalık akut ve kroniktir. İkincisi, uygun olmayan tedavi, tıbbi reçetelere uyulmaması ile oluşur.

Akut tonsillit belirtileri - 38-39 derece arasında keskin bir artış, öksürük, yutulduğunda boğaz ağrısı, terleme, yorgunluk, uyuşukluk, iştah kaybı. Bebek kaprisli olur, whiny. Başı ağrıyor. Çocuğun boğaz kırmızı, mukus boğaz gevşek. Lacunar angina, bademciklerin dokularındaki enfeksiyon birikiminin sonucu olarak pürülan "tıkaç" ın ortaya çıkmasıyla birlikte görülür.

Kandaki değişiklikler hakkında konuşursak, testler belirgin bir lökositoz, eritrosit sedimantasyonunun artmış bir oranını gösterir.

Kronik bademcik iltihabı, yukarıdaki semptomların hepsinde daha az belirgindir. Tonsil mukozasında sikatrisyel değişiklikler ile birlikte olabilir.

Bu yaştaki genç hastalarda anjin, vücudu önemli ölçüde zayıflatır.

Bir yaşında bir bebekte anjina nasıl tedavi edilir

Her şeyden önce, anne hasta çocuğu çocuk doktoruna göstermelidir. Odada yatak istirahati ve temiz hava, ıslak temizleme kırıntıların durumunu önemli ölçüde azaltacaktır. Bir çocuğu yutması zor olduğu için, mutlaka yemek öğütülmeli ve sıcak olmalıdır. Tadı tercihlerini dikkate alarak bolca içecek, vücuttan patojenik bakterileri uzaklaştırmanın temelidir. Morse, köpek gülü, yabanmersini, kartopu, kızılcık, ılık komposizyonların infüzyonu hastalığın seyrini kolaylaştıracaktır. Çocuğun doktoru tarafından reçete edilen antibiyotikler 5-7 gün boyunca alınmalı ve üçüncü günde kırılmalar kolaylaşsa bile tedavi kesilmemelidir, aksi halde ebeveynler sadece akut sürecin kronikleşmesine yardımcı olacaktır. Antibakteriyel tedavinin sona ermesinden sonra, çocuklar bağışıklığın bağlı olduğu, bağırsak mikroflorasının normalleştirilmesi için reçete edilir.

Boğazın tedavisi için, Spreyler Geksoral, Ingalipt, reçete edilir. Antipiretik ve vitamin preparatları bebek de bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir.

Boğaz boğazını ısıtmak gerekli değildir, çünkü prosedür sadece enfeksiyonun yayılmasını teşvik eder. Bir kez boğaz ağrısı olan çocuklar Lugol çözeltisi ile tedavi edildi. Bunu yapmak buna değmez, çünkü bu sayede mikroplar daha derine nüfuz eder ve durum daha da kötüleşir.

Durulamalara gelince, anjinada çok yararlıdırlar, ancak bir yaşındaki çocuklarda bunu nasıl yapacağını bilmiyorlar, içerideki tıbbi sıvıları yutacaklar.

Çoğu durumda, bir yaşındaki çocuklarda anjina bir hastanede tedavi edilir, çünkü komplikasyonlara karşı oldukça hassastırlar.

Bir yaşında çocukta anjina

Küçük çocuklar genellikle enfeksiyonlara ve solunum yollarının iltihaplarına maruz kalırlar. Boğaz ağrısı bir yaşında bir çocuksa, doktora göstermek gerekir. Genç bir organizmaya kolayca bir hastalık ile mücadele verilmez, çoğu zaman hastalık komplikasyonlar verir.

Anjina tipleri ve belirtileri

Bademcik iltihabı formunu belirlemek için, kırıntılarınızın organizmasının kapsamlı bir tanısını yapmanız gerekir.

Catarrhal anjina

Bu tip bademcik iltihabı, bebeğin ağzındaki bademcik iltihabı, yaklaşık 37-38 derece vücut ısısı, halsizlik içerir. Önemli değişikliklerin kan analizi sonucunda görünür değildir. Faringoskopi yardımı ile ağızda ve yutaklarda hiperemi gelişimi dikkat çekicidir. Hastalığın bu formu ile bademcikler ödemli bir durumdadır, artışları gözlenir. Gerekli önlemler zamanında alınırsa, hastalık birkaç gün içinde geri çekilecektir. Yakın gelecekte boğazdaki ağrı azalır.

İhmal edilen formda, kataral anjina, akut formla - foliküler ile yer değiştirecektir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bir yıla kadar bir çocuk için böyle bir durum söz konusudur: sıcaklığın 40 dereceye yükselmesi, maksimum zehirlenme, özel zorluk çeken bebek bu tür anjin semptomlarına karşı dayanıklıdır. Çocuklar güçsüzlük yaşarlar. Faringoskopi bezlerin şişmesi ve kızarmasını gösterir, beyaz ve gri pus oluşur. Epitelin yüzeyinde foliküller oluşur.

Ağrı sendromu sadece boğazda değil, kaslara başarılı bir şekilde geçer. Foliküler tonsillit baş ve kalpte ağrıya neden olur, lökositozu provoke edebilir. İdrar analizi normal değildir.

Tedaviye zamanında başlamazsanız lacunar bademcik iltihabı ile karşılaşırsınız.

Lacunar Angina

Hekimlerin önerileri göz önüne alındığında, bir yaşın altındaki çocuklarda bu tür anjin, bir sabit modda tedavi edilir, tavsiye edilir. Çünkü pus çoktur ve sadece bademciklerde değil, farinks ve gökyüzünü korur. Gıdaların yutulmasıyla birlikte, pürülan akıntı vücudun derinliklerine düşer, bu sürecin sonucu komplikasyonlardır. Pus pamuklu çubukla toplanabilen ince bir filme benziyor.

Soru üzerine: "Bir lacunar angina tedavi etmek için?" - Yanıt bir - antibiyotikler. Onların yardımı olmadan, iyileşme süreci uzun sürecek, hastalık kötüleşebilir.

Bu tür bademcik iltihabı, iyileşmeden birkaç gün sonra kendini gösteren, anjinaların diğer formları olan komplikasyonlar şeklinde ortaya çıkar. Önceki türlere benzer semptomatik, ancak daha belirgin.

Akut baş ağrısı, boğazda hoş olmayan duyular, üşüme, yüksek ateş, ağızdan gelen kokuşmuş koku, çok miktarda tükürük salgılanır. Tedaviyi göz ardı etmeyin, aksi takdirde badem liflerinde apseyi alma riski vardır.

Herpetik bademcik iltihabı

Çocuk anjinaya kadar herpetik sık sık karşılaşır. Hastalık aktivitesinin evresi sonbahardır. Semptomlar: karın ağrısı, kusma, ateş. Boğazda küçük toplara benzeyen bir döküntü var, bir hafta sonra rüptürden sonra ağız boşluğu sağlıklı bir görünüme kavuşacak. Sık durulanan durulamalar bu tür bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Nekrotizan anjina

Hastalığın ana nedeni zayıf tedavidir. Bir kan testi kötü bir göstergeye sahiptir. Faringoskopi, epitelin yüzeyinde gri-yeşil bir irin gösterir. Enfekte olan kısım zorlaşır, ameliyattan kurtulurlar (hafif bir kanama olur). Bir yaşında bir çocuk için, bu tip bir anjin yaşam için bir tehdittir ve tedavi edilmesi zordur. Hasta hastanede olmalı, güçlü ilaçlar almalıdır.

Bir çocukta Angina 1 yıl nasıl tedavi edilir

Tedavi sürecinde, nedensel ajan önemli bir rol oynar. Vücut, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra beşinci günde bir yerde hastalık ile savaşmaya başlar. Bir sıcaklık varsa, yatak istirahatine uymalısınız. Hijyen prosedürlerini yürütme olasılığı, ilgili hekim ile tartışılmaktadır. Çocuğun sıcaklığı yoksa, onu yıkayabilirsiniz.

Semptomların giderilmesi için: anti-inflamatuar, antipiretik, antihistaminikler. Antiviral ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir. Tavsiye edilen bol içecek, vitaminlerin alınması, boğazın sulanması, papatya infüzyonu kullanımı, bitkisel damla Rotokan pozitif sonuç verir ve tahrişe neden olmaz.

Eğer boğaz ağrısı bakterilerden kaynaklanıyorsa, patojen tipine uyan ve mutlaka hastanın yaşını dikkate alan antibiyotikler almaya değer.

Bir yıl çocuklarda anjinaya sıklıkla ateş eşlik eder ve 38.1-38.5 ° C sıcaklıkta ateş düşürücü ilaç verir. Bebek daha önce kramp olmuşsa 37.5 ° C sıcaklık düşmüştür. Yetişkinler ateşsiz bir boğaz ağrısı olup olmadığı ile ilgilenmektedir. Örneğin, catarrhal tonsillitis hastalığın daha hafif bir formuna sahiptir, semptomlar zayıf bir şekilde ortaya çıkar. Sıcaklık atlama, kural olarak, gece daha yakın gerçekleşir.

Yılda bademcik iltihabı, çocuklara şurup, ateş düşürücü, rektal fitiller şeklinde anti-enflamatuar ilaçlar verilebilir. İbuprofen ve parasetamol gibi ilaçlarda yeterince güçlü bileşenler. Ama bebeklere aspirin veremezsin. Tıbbi şurupların, içerisindeki lezzet verici maddeler ve boyaların içeriğine bağlı olarak alerjilere neden olabileceğini unutmayın. Mumlara daha iyi bir tercih verin, çocuğunuzun hala formsuz organizması için daha az tehlikelidir.

Anti-enflamatuar ajanların ek olarak burun Fenistil, Parlazin, Zyrtec, tuz çözeltileri (Akvalor Sahlin'in, Su Maris) damla ekleyin. Boğazdaki ağrıyı azaltır ve tahrişi giderir antihistaminiklere yardımcı olur. Modern ilaçların bilinen tüm Suprastin ve Dimedrol aksine, hipnotik bir etkisi yoktur.

Komarovsky, ilaçların yerel prosedürleri uygulamak için değil, ancak sınırlı bir sırayla yapılmasını istedi.

Ne yazık ki, bir yaşındaki çocukların boğazlarını durulama ve tabletleri çözme yetenekleri yoktur. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için bitkilere (ıhlamur, papatya, nergis, ahududu ve siyah frenk üzümü meyvesi) dayalı çay yapın. Sıvı, mukoza zarını incitmeyecek şekilde soğuk ve sıcak olmamalıdır. Diyette, limon ekleyebilir, ancak aşırıya kaçmayın, aşırı miktarda narenciye tüketimi döküntüleri tetikleyebilir.

Durulamaların başarılı bir şekilde değiştirilmesi - yanakların duvarlarının soda bazında bir çözelti ile sulanması. Boyun sıcak bir fularla sarılmalıdır.

Geleneksel tıp dikkatle kullanılır. Sürtünmeyi dene. Kırıntınızın memesini okaliptüs veya diğer doğal maddelerle ovuyoruz. Bu prosedürler nefesi normale döndürmeye yardımcı olacaktır. Ebeveynler genellikle bebek bal vermek, ama bebeklerde botulizm sebep olabilir çünkü bu ürünün, yaşamın erken dönemlerinde olan bir yaşında bebek için yeterli tehlikelidir. Ama başka bir şey, eğer ballı limonla karıştırırsanız ve ılık suyla seyreltiyseniz. Bu basit çare boğazdaki ağrıyı dindirir.

ateş düşürücü

Eczanelerde çocuklara yönelik çok çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bir yaşında bir çocukta pürülan anjina nadiren yüksek ateş olmadan ortaya çıkar, bu nedenle bebeklerin antipiretik ilaçlar alması gerekir. Çocuk doktorlarının, sıcaklığı parasetamol veya ibuprofen ile azaltmaları tavsiye edilir. Ebeveynler, seçecekleri aktif maddenin hangi konsantrasyonunun seçileceği zor bir görevle karşı karşıyadır.

Bu tabletlerin ortak özelliği nedir?

 • Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir yaşındaki çocuklar için güvenli;
 • Şurup, tablet, mum şeklinde satın alabilirsiniz. Formdaki ilaç, bağırsak zarına hızla emilir, hızla kanın içine nüfuz eder, mumların etkisi toz veya şurupla karşılaştırıldığında daha uzundur.
 • Olumsuz olaylar, aşırı dozda uyuşturucu veya uzun süreli kabul ile (beş günden fazla) mümkündür. Bu çok nadiren olur.
 • Emzirme döneminde, her iki ilacı almasına izin verilir, aslında sütü girmezler.
 • Bu ilaçların alımı, sıcaklık varlığında mümkündür. Sağlık durumunu iyileştirirken, semptomları ortadan kaldırdığı ve hastalığı tedavi etmediği için parasetamol ve ibuprofen almayı bırakmak gerekir.
 • Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç, bir öğünden sonra yarım saat sonra verilebilir ve bol miktarda sıvı içilmelidir.

antibiyotikler

Bir yaşındaki çocukların tedavisi için antibiyotikler kullanılabilir. Dozu reçete ederek, çocuk doktoru çocuğun ağırlığını dikkate alır. Ebeveynlerin çoğu tedavi süresince, kendinizi sadece ilaçlarla sınırlandırabileceğine inanır. Doğru yaklaşım karmaşık bir tedavidir. Doktor hastanede tedavi görmeniz gerektiğini söylemişse, tavsiyelerini göz ardı etmeyin.

Hastalığın etken madde tipine dayanarak, antibiyotik ve antiviral ilaçların kullanımı esas alınmaktadır.

Çocukların boğaz ağrısından bir yıla kadar tedavisi, sefalosporinler, penisilinler, makrolidler grubundan antibiyotik alımını içerir. Kural olarak, doktor amoksisilin reçete eder. Antibiyotik tedavisinin süresi sizin takdirinize bağlı değildir. Resepsiyon en az beş gün ve ondan fazla olmamalıdır.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için antibiyotikler:

 • Amoxiclav.
 • azitromisin
 • Zinnat
 • Hemomitsin
 • sumamed
 • seftriakson

Genç hastalar için antibiyotikler süspansiyonlar ve şuruplar şeklinde mevcuttur. Şurup sorularının kullanımı ile ortaya çıkmaz, ancak süspansiyon için toz su ile seyreltilmelidir. Gastrointestinal sistem azitromisin için zararsız ve sumamed preparatlar.

Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorasını olumsuz etkilediğini unutmayın, bu nedenle disbiyozdan kaçınmak, probiyotik almak. Eczanelerde bu tür ilaçların önemli bir çeşidi: Lineks, kapsüller Yoğurt.

Yerel fonlar

Çocuklar bu nedenle bir parçası değil, bir yıl sprey verilmesi tavsiye edilmez çocuklar boğaz sulanmasını nefeslerini tutamayacak yani, laringospazmı neden olabilir. Bir yaşında bir bebek nipeli püskürtmek için bir sprey kullanabilir. Zorunlu olarak, ilacı kullanma talimatlarını okuyun, bebeğinizin yaşını dikkate alın ve doktorunuzun tavsiyelerini izleyin. Otlar üzerindeki preparatlar alerjiye neden olabilir, bebeğin ilaca nasıl tepki verdiğini görün.

Tüm yerel ilaçlar yemeklerden sonra alınmalıdır, ağız boşluğu her üç saatte bir kez tedavi edilmelidir. İşlemlerden sonra yarım saat kadar yemek ve içmek yasaktır, aksi halde tedavi uygun sonuç vermeyecektir. Iodinol ve Lugol - bebeklerin mukoza zarını olumsuz etkileyen ilaçlar. Çoğu durumda, anjina için lokal terapi için, zaten zayıf bir organizmaya zarar vermemek için farklı etki spektrumu olan birkaç ilaç kullanılır.

Bir çocuğun hastaneye yatırılması gerektiğinde

Angina bulaşıcı hastalıklar anlamına gelir ve tedavi etmek zordur. Daha önce, bu sinsi hastalığı yakalayan çocuklar, doktorlar bulaşıcı hastalık bölümünde yatarak tedavi yolladılar. Bugüne kadar, anjina ile kaliteli antibiyotiklerin gelişiyle, genellikle evde mücadele ediyor. Hastalık şiddetli ise ve komplikasyon riski varsa, çocuğun hastanede tedavi görmesi gerekir. Anjina ile tedavi ile tedavi edilemezlerse hastaneye kaldırılırlar.

Olası komplikasyonlar

Bademciklerdeki iltihaplanma süreci genellikle hafta boyunca, bazen de antibiyotik kullanılmadan bile ortadan kaybolur. Ancak boğaz ağrısından kaynaklanan komplikasyonlar tehlikeli olabilir.

Yanlış tedavi edildiğinde, enfeksiyonlar vücutta yayılmaya başlar ve diğer organlarda değişikliklere neden olur.

Erken komplikasyonlar: paranonsillit - amigdala arkasında bulunan gevşek lifte iltihaplanma; gullet apsesi - sadece çocuklar için karakteristik, solunum komplikasyonuna neden olur; akut lenfadenit - servikal ve submandibular düğümlerin inflamatuar süreci; sepsis - enfeksiyon vücudun içinden yayılır, çeşitli organları etkiler, kalbi ve beyni etkiler.

Geç komplikasyonlar bir ay sonra, görünür belirtileri kaybolmasından sonra, hastalığın neden olan bir madde ile değil ilişkilendirilir ve gövdenin bir koruma fonksiyonu bu işlem sokularak böylece görünür. Bu tür hastalıklar şunlardır:

 • Romatizma - sinir ve kardiyovasküler sistemlerin yenilgisi;
 • glomerülonefrit - böbrek yetmezliği.

Bir doktor sivrisinek gelen anjin tedavisi için ipuçları

Ünlü bir çocuk doktoru şunları önermektedir:

 • Hekime zorunlu ziyaret;
 • Akut hastalık döneminde bir zaman içinde test edilen antibiyotiklere (eritromisin, penisilin), tavsiye edilen ders almak, yatak istirahati uymak - 10 gün, ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir, çünkü sağlığının iyileştirilmesi ilk işareti ilaç atmak yasaktır;
 • Otlar (papatya, calendula) dayalı durulama iyi boğaz ağrısı rahatlatmak;
 • Yüksek vücut ısısının varlığında, bebek ateş düşürücü ilaçlar, ağrı ağrı sendromları vermek için gereklidir;
 • Lolipoplar boğazı nemlendirmek için iyidir, fakat unutmayın ki, hastalıkları rahatlatmazlar, ancak sadece boğazdaki hoş olmayan hisleri alırlar;
 • Hastalığın bulaşıcı doğasını düşünün, odanın ıslak temizliğine ve sık sık hava almaya ihtiyacınız var.

Çocuklarda anjinin profilaksisi

Boğaz ağrısı olan hastalıkları önlemek için, sağlıklı bir çocuğun bademcik iltihabı olan çocuklarla temas etmesini sağlayın. temiz havada yürüyüşler organize, sizin bağışıklık bebek güçlendirmek gücü (küçük parçalar halinde sıklıkla) sistematik ve fraksiyonel olmuştur emin olun, taze meyve suları daha fazla su edelim.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde ve çocuklarda bademcikler nasıl tedavi edilir - ilaç ve halk tavsiyesi

Bezler (palatine tonsiller) - vücutta nazofarenks yoluyla enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer. sessizce ama, vücutta yaşayan "uykuda" Bakteriler, en kısa sürede bademcik boşunu verecek şekilde, bakteri acı düşman ve yakında iltihabı gelişir nerede acımasızca, (bademcik bunun oluşmaktadır) lenfoid doku saldırır.

Farenjit ile resorpsiyon için tabletler ve pastiller

Farenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Bu hastalığın semptomları, farinksin iltihabı ile ilişkilidir, bu nedenle boğazda öksürme, terleme ve rahatsızlık içerir.