Loading

Çocuklarda boğaz ağrısı türleri ve halk ilaçları kullanarak evde hastalığın tedavisinde etkili yollar

Angina, farinksin bademciklerinin lenfoid dokusunun yenilmesiyle karakterize bir grup enfeksiyöz hastalıktır. Patoloji, patojenik bakterilerin aktif vital aktivitesinden kaynaklanır.

Çocuklar hastalığa en çok duyarlıdır. İstatistiklere göre, her altıncı çocuğun boğaz ağrısı vardı. Hastalık kurnazdır, özellikle komplikasyonları için tehlikelidir, sıcaklık azalmış olsa bile, küçük hastanın durumu normalleşmiş değildir. Genç ebeveynler hastalığın nedenlerini, savaşma yöntemlerini bilmelidir.

Enfeksiyon nedenleri ve yolları

Doktorlar üç ana boğaz ağrısını birbirinden ayırırlar: viral, mantar, bakteri, adı geçen hastalığın nedeninin spesifik patojenik mikroorganizmalar olduğu açıktır. Derinleştiğinde, çeşitli bakteriler ve virüslerin neden olduğu daha küçük hastalıklar bulabilirsiniz. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan bir kişi ile yakın temas halinde hava yoluyla bulaşır.

Güçlü bağışıklığa sahip sağlıklı bir çocuk, büyük olasılıkla, patojenik bakteriler, virüsler, patojenler vücudun içine girmeye dikkat etmeyecektir. Bu yönüyle çocuklarda anjina oluşumuna katkıda bulunan ek negatif faktörler önerilmektedir:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • fiziksel veya duygusal yorgunluk;
 • çocuğun vücudunun hipotermisi;
 • son zamanlarda bulaşıcı hastalıklar yaşadı.

Bademcik iltihabı ile, faringeal bademcikler iltihaplıdır, lenfoid dokudan oluşur, lenf düğümleridir, palatine ve farenjene ayrılırlar, çoğu durumda ilk tip iltihaplıdır. Lenf düğümleri, yabancı mikroorganizmaları yok eden ve herhangi bir hastalığın gelişmesini engelleyen bir engeldir. Çok fazla bakteri varsa, bademcikler işlevleriyle baş edebilir, iltihaplanabilir, boyut olarak belirgin bir artışa neden olabilirler.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar lenfositleri yer değiştirerek lenf nodlarını yer değiştirmeye başlar. Sorun olan organizma, mikropları öldürerek dengenin yeniden kurulmasına yardımcı olur. Süreç ortalama 3-4 gün sürmektedir. Bu dönemde bebeğe yardım etmek iyileşmeyi hızlandırır, Çocuğun bedeni üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirir.

Çocuklarda zayıf bağışıklık vardır, hemen hemen tüm enfeksiyonlar bademcik iltihabı başlangıcı ile sonlanır. Bu nedenle anjin genellikle çocuklarda görülür, yetişkinler nadiren hastalanırlar.

Çocuklarda Epstein-Barr virüsünün semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocuklarda güneş yanıklarını lekelemek ve tedavi etmekten daha mı iyidir? Cevap bu yazıda.

Karakteristik belirtiler ve semptomlar

Bir çocuğun anjina gelişmesinden şüphelenmek için bir dizi spesifik semptom olabilir:

 • iltihaplanma, kızarıklık, palatine bademciklerinin boyutunda gözle görülür bir artış;
 • çene altındaki lenf düğümlerinin genişlemesi. Bu bölgenin palpasyonuna acı verici duygular eşlik eder;
 • vücut ısısını önemli ölçüde artırır (38 dereceden az olmamak kaydıyla);
 • Bebek hızla yorulur, genel durum halsizdir;
 • çocuk yutmaya ağırır;
 • titreme, ateş;
 • baş ağrısı, bazen baş dönmesi var.

Sınıflandırma ve hastalık tipleri

İki türe ayrılan bir anjina sırasında:

 • Keskin. Farinks ve bademciklerdeki karakteristik döküntülerle karakterize edilen 3-4 gün içinde gelişir;
 • Kronik. Önceki anjin formundan farklı olarak, döküntüler ortaya çıkmaz, bademcikler orijinal görünümünü korurlar, hafifçe kızarırlar. Çocuğun vücut ısısı yükselir, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, vücudun zehirlenmesi, dışkı bozuklukları. Sıklıkla bu form, tanı ve tedaviyi daha zor hale getiren ARVI ile karıştırılır.

Genellikle basit boğaz ağrılar geliştirir, her biri belirli bir klinik tablo ile karakterize edilir, çeşitli türlere ayrılır.

Catarrhal anjina

Hastalık çok nadir görülür, kendini keskin bir şekilde gösterir: vücut ısısı hızla yükselir, ağrı, boğazda kuruluk, yanma, çocuk yutkunmaya acı verir. Palatine kemer kırmızıya döner, palatine bademcikler boyut olarak artar, kırmızımsı hale gelir, belirli bir beyaz kaplama ile kaplıdır.

Çocuğun genel halsizlik, şiddetli baş ağrısı, vücudun genel zehirlenmesi vardır. Çoğu durumda, belirtiler beş güne kadar sürer, uygun tedavi ile bebek daha hızlı iyileşir. Çocuk ne kadar genç ise, daha hoş olmayan belirtiler ortaya çıkar.

foliküler

Enfeksiyon anından semptomların tezahürüne kadar, biraz zaman geçirir: iki saatten bir güne. Foliküler boğaz ağrısı, vücut ısısında belirgin bir artışla başlar (39 santigrat dereceye kadar). Artan tükürük, yutulduğunda ağrı, kulağa rahatsızlık verebilir.

Ayrıca kusma meydana gelir, bazı çocuklar bilinç kaybına uğrayabilir. Bademcikler lenf düğümlerinin yüzeyinin üzerinde yükselen grimsi noktalar ile kaplıdır. Birkaç gün sonra, döküntüler erozyonun ardında bırakarak kendiliğinden patlar. Bu işlem, iyileşmenin başlangıcını, sıcaklıkta bir düşüşü işaret eder. Tam iyileşme yedinci günde gelir.

lakün

Yüksek vücut ısısı ile birlikte keskin bir şekilde ortaya çıkar, semptomlar önceki forma benzer, fakat çok daha güçlüdürler. Tamamen sarı bir kaplama ile kaplanmış bademcikler, kaybolmasından sonra, sıcaklık düşmez. Çene altındaki lenf düğümleri normal boyuta gitmediği sürece, vücudun zehirlenmesi, yüksek sıcaklık devam eder.

Olumlu kurs, zamanında tedavi yedi gün içinde iyileşmeye yol açar. Sekonder enfeksiyon durumunda, hastalık progresyonunun süresi önemli ölçüde artar, ek tedavi yöntemleri gereklidir.

lifli

İki angina formunun seyrinin arka planına karşı ortaya çıkar, endikasyonlar olağan hastalığın seyrinden farklı değildir. Lifli anjini diğer türlerden ayıran nedir? Bademcikler üzerinde beyazımsı plak oluşmuş, difteri tezahürü ile benzerlik belirtisi. Farklılaşma için, boğazdan bakteriyel bir yayma yapılır.

Flegmanoznaya

Bu form aynı zamanda pürülan boğaz ağrısı olarak da adlandırılır. Klinik, diğer anjin formlarına benzer, bademciklerde apselere yol açar. Hastalığın ana tehlikesi, apse kırılmasıdır, daha fazla pürülan şişlik oluşumudur.

alışılmamış

Hastalık normal ortamda tehlikeli olmayan mikroorganizmalar tarafından enfeksiyonun arka planında ortaya çıkar:

 • mantar. Bu, curdled scurf bademciklerinin görünümü, artan vücut ısısı ile karakterizedir. Uygun tedaviden yedi gün sonra geçer;
 • Viral. Çok küçük çocuklar etkilenir, kuluçka dönemi iki günden fazla sürmez. Hastalık çok bulaşıcıdır, kişiden kişiye hızla bulaşır. Çocuğun vücut ısısı hızla yükselir, ateş başlar, karın ağrıları vardır, farinks, dışkı ihlalleri vardır. Bademcikler üzerindeki kırmızı kesecikleri açtıktan sonra, küçük hastanın durumu stabilize edilir;
 • Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjinası, Ağız normal mikroflorasının neden olduğu, normal durumda olumsuz faktörlerin (kanser, bağışıklığın azaltılması), bademcik dokularının nekrozu, vücut ısısında önemli bir artış etkisi altında tehlikeli değildirler. Çocuğun ağrılı pis kokusu, şiddetli ağrıları, vücudun genel zehirlenmesi vardır;
 • Karışık. Enfeksiyon aynı anda birkaç patojen tarafından meydana gelir. Sekonder enfeksiyon, birkaç bakteri türüyle enfeksiyonun eklenmesiyle durum mümkündür. Hastalığın seyri geciktirilir, spesifik tedavi gereklidir.

Evde tedavi yöntemleri

Olguların sadece% 30'unda bademcik iltihabı, anjinin seyrini gösterir, diğerleri ise diğer rahatsızlıkları gösterir. Tıbbi bakım eksikliği komplikasyonlara yol açar, hastalığın uzun süreli seyri.

İlaç tedavisi

Evde bir çocukta angina nasıl tedavi edilir? Özel ilaç seçimi, anjina tipi ve patojenine bağlıdır. Hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, patojenik bakterilerin yok edilmesi, özel aerosoller, spreyler, antipiretikler, anjin, antihistaminikler için antibiyotikler kullanır. Bir çocuğun bağımsız olarak tedavisi için ilaç seçmek yasaktır. Özel teşhis tedbirleri uygulandıktan sonra doktorun sorumluluğu budur.

Halk ilaçları ve tarifler

Çocuklarda anjina tedavisinde özel bir rol doğal ilaçlar oynamak, tıbbi ürünler bebekler için kesinlikle güvenli, hastalık klinik belirtileri ile başa çıkma, kırıntıların durumunu kolaylaştırmak için yardımcı olur.

Etkili tarifler:

 • Çocuğa küçük bir propolis veya limon parçasını iyice çiğnemesini sağlayın. Her iki ajan da antibakteriyel özelliklere sahiptir;
 • günde iki kez, bir restoratif içeceğimiz olsun: bir bardak ılık süt, bir tutam soda, bir çorba kaşığı balya bir parça tereyağı koyun;
 • bebeğin boynunu durulamak için patojenik mikroorganizma solüsyonları için mükemmel çözümler: bir papatya, nergis, St. John's wort kaynatma; çay mantarı infüzyonu; iyot damla eklenmesi ile kabartma tozu zayıf bir çözeltisi;
 • sarımsak infüzyonu. Bir bardak su üzerine, 100 gram ince kıyılmış sarımsak alın, iki saat boyunca ısrar edin, sonra süzün. İlacın 20 ml'si günde üç kez kırılır;
 • Çocuk vücudunu mükemmel şekilde güçlendirir, ilacın aloe bazlı antipiretik etkisi vardır. 300 gram aloe yaprağı alın, bir karıştırıcıda ince doğrayın, 600 ml bal, 300 gram cahor ekleyin, birkaç gün boyunca karanlık ve serin bir yere koyun. Bitmiş ürün bebeğe bir yemekten önce günde üç kez 20 ml verir;
 • suyu soğandan sıkın. Yemek yemeden önce günde iki kez bir çorba kaşığı parçalayalım. Tedavinin seyri üç günden fazla değildir;
 • Tıbbi bitkiler (papatya, okaliptüs, adaçayı) ile anjin inhalasyonu ile mükemmel yardım.

Bütün ilaçlar kırışıklıklar için güvenlidir, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya yardımcı olur. Herhangi bir halk ilaç kullanmadan önce bir doktora danışın.

Çocuklar için suprastin tabletlerin uygulama ve dozaj kurallarını öğrenin.

Bu adreste yazılan bir çocukta sistitin nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında.

Sayfada http://razvitie-malysha.com/zdorovie/immunitet/zakalivanie.html Zayıf bağışıklığı olan bir çocuğu düzgün bir şekilde nasıl sinirlendirebileceğinizi okuyun.

Önleyici tedbirler

Hastalığın gelişimini uyarın, sadece bağışıklığı sürekli olarak güçlendirebilirsiniz: sertleştirme, düzenli ağız hijyeni. Havadaki nemi gözlemleyin, mukoza zarından kuruma, kırıntıların durumunu olumsuz etkiler (bakteriler onlara daha hızlı bağlanır).

Çocuklarda angina belirtileri ve tedavisi hakkında bir sonraki video:

Anjina: Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina semptomları, tipleri ve tedavisi

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademcikler bir kişinin soluduğu bakterileri ve virüsleri yakalar, bademciklerdeki bağışıklık hücreleri ve antikorları boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına yakalanmalarını ve onları önlemelerini sağlar. Angina temel olarak okul öncesi ve okul çağındaki 3 ila 14 yaş arası çocuklar ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir. Üç yaşına kadar erken çocukluk döneminde olan bebeklerde ve çocuklarda, ayrıca 50 yaşından büyüklerde, anjina nadirdir.

Boğaz ağrısı nedenleri

3 yaşından itibaren çocuklarda anjina gelişmesinin ana nedenleri ve yetişkinler mikroorganizmalardır - A grubunun β-hemolitik streptokokları. boğaz ağrısından yaygın nedeni aureus olabilir. Çok az anjin nedeni bir adenovirüs, Coxsackie A virüsleri, Candida cinsinin ve diğer mikroorganizmaların mantar olduğunu.

bademcik kabuk (bunlar boğaz girişinin tarafında yer alan ve açık ağzına bakarsak, açıkça görülebilir edilir) mukozasında maddenin nüfuz olmayan damlalar ya da (su ve / veya gıda ile) sindirim yol meydana gelir.

Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan ve hastalığa neden olmayan mikroplar, örneğin, ortam sıcaklığında soğutma veya ani dalgalanmalar gibi bazı elverişsiz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatmaya, bir bardak soğuk süt içmeye ya da hemen anjinle hastalandıklarından dondurma yemeye yeter.

Yetişkinlerde sık anjin hastalığı ağız (çürüme dişler) da, örneğin burun nefes rahatsız edildiği Burun ve paranasal sinüslerdeki pürülan enflamatuar süreçler, maksiller sinüzit ile ilişkili olabilir ve. tehlikeli ortamlarda, kötü beslenme, vitamin eksikliği çalışma - Ayrıca yetişkinlerde boğaz ağrısı kötü alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı), diğer olumsuz koşullara katkıda bulunabilir neden olur.

Difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz: Buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları ve sistem, anjina (anjin spesifik) olabilir belirtileri ya da komplikasyonların birinin bir dizi vardır.

Angina belirtileri

Her birinin kendine özgü özellikleri olan çeşitli anjina türleri vardır: semptomlar, işaretler ve tedavi yöntemleri. Anjinin klinik belirtileri, doku hasarının derecesine ve patojen tipine bağlıdır. Lokal ve genel semptomları tahsis edin. Lokal semptomlara, angina her türlü ortak bir rahatsızlık veya ağrı boğazda, genellikle oldukça keskin, kötü yutma boynuna yakın alt çene altında hissedilebilir lenf düğümleri içerir. Boğaz ağrısı yaygın belirtileri - halsizlik, halsizlik, ateş 39-40 ° C, üşüme; kaslarda, eklemlerde, kalp bölgesinde olası ağrı.

Çocukta angina belirtileri. Küçük çocuklarda, bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ek olarak, bu tür değil yeme, kulaklarda ağrı, bulantı ve karın ağrısı, gevşek dışkı görünüm, nöbetlerin sıklığı olarak da semptomlarla karakterize. Çocuğun ağlaması, kaprislidir, uykusuzluk, çocuk veya halsizlik veya artmış eksitabilite ile ilgili problemler vardır. Çoğunlukla, çocuklarda angina, otitis ve rinit tezahürleri eşlik eder.

Anjina semptomları soğuk algınlığına çok benzer, ancak anjin daha kötüdür, boğaz ağrısı daha şiddetlidir, hastalık süresi genellikle 5-7 gün arasında daha uzundur.

Palatine bademciklerin hasar derecesine bağlı olarak, çeşitli anjina türleri ayırt edilir:

 • mavi dil (bademciklerin mukoza zarının yenilgisi), anjinin en kolay şekli;
 • pürülan lacunar (lacunaz aparatının, lakunada lakuna ve pus oluşumu ile dahil edilmesi);
 • pürülan foliküler (lenfoid foliküllerin iltihabı);
 • fibröz, flegmonöz, ülseratif-nekrotik ve karışık formlar.

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır.

Bir veya iki bademciğin iltihaplanmadığına bağlı olarak, boğaz ağrısı bir ve / veya iki taraflı olabilir. Birçok durumda, angina farenjit ile birleştirilir - posterior farryngeal duvarın iltihabı, lingual bademcikler, palatine sırtlar, vb.

Angina, özellikle küçük çocuklar için başkalarına bulaşıcıdır, bu nedenle hastayı izole etmeli ve ona ayrı bir çatal bıçak takımı ve bakım ürünü sağlamalısınız.

tanılama

Anjina tanısı, hastalığın klinik semptomlarına dayanmaktadır. Kural olarak, bir tanı konması için, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı tipinin belirlendiği bir doktorun boğaz muayenesini yaptırması yeterlidir. Kan - nötrofilik lökositozun klinik analizinde ılımlı bıçak gövdesi sola kayması, yükselmiş ESR. L-hemolitik streptokokun varlığı da ASL-O (antistreptolisin-O) tayini ile doğrulanmaktadır.

Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik incelemesi, anjinin patojenini tanımlamak için gereklidir, fakat problem, sonucun 3 ila 5 gün arasında daha sık beklenmesidir. Ve antibiyotikler (özellikle çocuklarda), belirli kriterlerin doktorlar streptokok enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek, böylece vücut ısısı 38 ° C, hiçbir öksürük ve burun akıntısı, bademcik şiş, parlak kırmızı üzerindeyse, ya da plaket ve tedaviyi geciktirmek vermemek için Özellikle alt çene altında yer alan bölgesel lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılı olur, daha sonra ekim sonuçlarını beklemeden antibiyotik tedavisi yapılır.

Catarrhal anjina

Diğer formlardan daha sık olarak, esas olarak palatine bademciklerin yüzeysel bir lezyonu olarak kendini gösteren kataral anjina vardır. Catarrhal anjin daha yavaş akar ve nadiren bağımsız bir hastalık meydana gelir. Bu anjina formunda iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerin mukozası ve palatine kemerin kenarları ile sınırlıdır - bunların şişmesi ve kızarıklıkları not edilir. Yaygın belirtiler makul: genel durumu çocuklarda 38.0 ° çıkabilir, tatmin edici olabilir, ancak tezahür zehirlenmesi, letarji, yorgunluk, subfebril vücut sıcaklığının artması (37-37,5 ° C) olan, bozulabilir S. Boğazda yutma, terleme ve kuruluk hissi var. Dil genellikle kuru, kaplıdır, lenf düğümlerinde hafif bir artış olur. Nadir durumlarda, catarrhal anjin daha şiddetli ilerler. Çocukluk çağında çoğu klinik bulgu yetişkinlere göre daha belirgindir.

Kanın klinik analizinde hafif bir nötrofilik lökositoz (7-9 · 10 9 / L) ve solda küçük bir kayma görülür ve 18-20 mm / s'lik bir ESR görülür.

Hastalığın süresi 3-5 gündür, bundan sonra iki olası seçenek vardır: ya farenkseki iltihaplar azalır, ya da anjin daha şiddetli formda foliküler ya da lakünaya geçer. Hastalığın diğer klinik formlarından gelen kataral anjina nispeten kolay akışın farklı olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra bile unutulmamalıdır.

Foliküler (pürülan) anjina

Foliküler anjina da denir irinli ve 38-39 ° C'ye yükselen sıcaklık ile akut olarak başlar, ancak bazen subfebril olabilir. Yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, bu da kulağa verilir. Artan salivasyon olabilir - bu şiddetli boğaz ağrısına ve bunun nedeni tükürüğü yutmamasına bağlıdır. Alt çene ve oksiputun altında genişlemiş lenf nodları problanabilir, palpasyonda ağrılıdır. Belirtilen sarhoşluk, baş ağrısı, halsizlik, ateş, titreme, bazen sırt ve eklemlerde ağrı var.

Kızarık ve şişmiş bademcikler üzerinde foliküller (tıkaçlar) oluşur. folikülleri - bunlar sarımsı veya beyazımsı noktalar olup, yüzey üzerinde bademcikler (taneler, 3 mm'ye kadar iğne başı büyüklüğü), gri-sarı irin ile doldurulur. Bu pürülan foliküller boğazı incelerken açıkça görülebilir ve palatine bademciklerin yüzeyindeki "yıldızlı gökyüzünün" bir resmini oluştururlar. Hastalığın başlangıcından üç ila dört gün sonra, fişler açılır, bundan sonra sıcaklık azalır ve durum iyileşir. Ülser bölgesinde küçük yaralar (erozyon) vardır.

Yetişkinlerde, dışkı gecikebilir, taşikardi, kalpte ağrı görünebilir. Çocuklarda - iştah, bulantı, kusma, gevşek dışkı ihlali. Fakir insanlar ve sağlıksız olan kişilerde bayılma gözlemlenebilir.

Kanın kısmında nötrofilik lökositoz, solda bir bıçak kayması, ESR'de artış, idrarda protein izleri olabilir.

Hastalık yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar (pürülan) anjina

Semptomlar anjin semptomların benzer laküner formu foliküler bademcik: Hastalık 38-39,0 ° C, baş ağrısı, lenf düğümleri, yutma güçlüğü, eklem ağrısı, akut yüksek sıcaklık başlar, ancak şekil daha şiddetlidir. Enflamatuar süreç bademcik dokusunun yüzeyinde olduğu gibi ilerler ve pürülan akıntı lakunada lokalize olur. Foliküler ve lacunar anjina semptomları arasındaki ana fark, genişletilmiş bademciklerde pürülan birikimin lokalizasyonudur. Foliküler formda, bezlerin foliküllerinde pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, lacunarda - palatine bademciklerin kanalları etkilenir.

Çocuklarda Lacunar angina özel bir tehlike arz eder, çünkü sıklıkla bademciklerin güçlü bir iltihaplanması eşlik eder, bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve bazen tamamen bloke edebilir. Bu sürecin ana nedenleri üst solunum yolunun özel yapısıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve zehirlenme nedeniyle çocuk nöbet geçirebilir. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir.

Kan analizinde, artan lökosit içeriği, artmış ESR.

Mantar anjina

Genellikle küçük çocuklarda bulunur. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kaydedilir. Akut olarak başlar, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, ancak genellikle subfebrildir. İnceleme sırasında bademciklerin, parlak beyaz, gevşek, pıhtı benzeri kaplamaların kolayca çıkarılabilen bir miktar ve hafif bir kızarması vardır. Baskınlar 5-7. Günde ortadan kayboluyor. Maya hücrelerinin sürüntüleri, pamukçuk mantarı ve bakteri florası miselleri smearlerde bulunur.

Kızıl saçlı Angina

Çocuklarda çorak nezlesi olan yetişkinlerde boğaz ağrısı insidansı arasında ilişki kurulmuştur. Kızıl ötesi ateş insidansında, artan boğaz ağrısı insidansı vardır. Farenkseki inflamatuar değişiklikler genellikle döküntünün ortaya çıkmasından önce gelişir. Scarlet ateşinin etken maddesi hemolitik streptokok grubu A'dır. Enfeksiyonun bulaşması genellikle 2 ila 7 yaş arası en duyarlı çocuklar olan havadaki damlacıklardır.

Hastalık yutulduğunda sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile akut olarak başlar. Şiddetli zehirlenme ile tekrarlayan kusma meydana gelir. Scarlet ateşi olan angina sabit ve tipik bir semptomdur. Bazen mukozaları soluk gökyüzünün arka plan üzerinde iltihabı açık bir sınır bölgeleri vardır sert damak, uzanan, Canlı hiperemi faringeal mukoza ( "çenesi yanan") ile karakterize edilir. Patates bademcikler şişmiş, grimsi kirli bir plaketle kaplıdır. Bu difteri aksine, sürekli bir karakter değildir ve kolayca çıkarılabilir. Plaklar palatine kemer, yumuşak damak, dil, ağzın alt kısmına yayılabilir.

Viral ve bakteriyel (pürülan) anjina arasındaki fark

Hastalık genellikle boğaz ağrısı olan çocuklarda, bir virüs neden olur, aşağıdaki belirtiler mevcuttur: öksürük, burun akıntısı, bademcik, boğaz görünür mukus arkasındaki, konjonktivit genellikle gözlenmektedir, kırmızıdır. yumuşak damak viral anjin, yutağın arka duvarında kolları, dil, bademcik ve nadiren palatinal zaman, bir toplu iğne başı kırmızımsı kabarcıkların boyutunu küçük ortaya koymaktadır. Birkaç gün sonra, vesiküller yüzeysel, hızlı iyileşen erozyonları geride bırakarak ya da önceki takviye olmaksızın tersine gelişim geçirirler. Viral boğaz ağrısının nedeni influenza, parainfluenza, rinovirüs, koronavirüs, adenovirüstür.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri bakteri: streptokok ve stafilokoklardır. Streptokok anjina, öksürük ve burun akıntısının viral yokluğundan farklıdır. Viralden en önemli fark bademcikler üzerinde beyaz bir dokunuşun varlığıdır.

Viral veya bakteriyel olsun, anjina inkübasyon süresi 5-7 gün arasındadır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Komplikasyonlar streptokok anjinada daha sık görülür ve genellikle hastalığın 4-6. Gününde ortaya çıkan ve genellikle 2-3 hafta sonra gelişen genel olayları içerir:

 • lokal komplikasyonlar - sinüzit, orta kulak iltihabı, servikal lenfadenit;
 • yaygın komplikasyonlar - akut glomerülonefrit (böbrek hasarı), hemorajik vaskülit.

Bazen akıntılı anjina akan bile olsa, kalp hasarı (kalpte romatizma, miyokardit) görülebilir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir. Bu komplikasyonlar çoğu zaman bir kişinin hastalığı "ayakları üzerinde" aktardığı durumlarda kendini gösterir. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Önleme anjina zamanında ve yeterli bir tedavidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde yapılır ve sadece hastalığın şiddetli seyrinde - bulaşıcı bir hastanede yapılır.

Her türlü anjin tedavisinin ilkesi farklıdır. Örneğin, bir virüsün neden olduğu kataral tonsillit tedavisi, viral boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçtiği için hastalığın semptomlarını hafifletmektir. Bu durumda, hastalığın belirtileri hafifletmek için tavsiye edilir: tuzlu su ile gargara veya furacilin, bol bir sıcak içecek bir çözüm. Hastalığın nedeni strep boğaz ise, o zaman pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir.

İlaç dışı tedavi. İlk günlerde katı yatak istirahatı, ve daha sonra - fiziksel aktivite kısıtlaması olan bir ev modu. Bu komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Hasta bir çocuk ya da bir yetişkine, başkalarıyla olan iletişimi sınırlamak için mümkün olduğunca ayrı bir yemek, bir havlu verilmelidir. tavsiye bol sıcak içecek (meyve asidik olmayan sular, çay, gül kalçaları, kurutulmuş meyvelerden komposto, gazsız maden suyu, jöle). Gıda iltihaplı bademcik zarar vermez şey izin ki, iyi nazik, tahriş etmeyen vb sebze, püre haline getirilmiş patates püresi, sebze ya da tavuk suyu, lapası buhar pirzola gibi gıdalar başta olmak üzere süt sebze, vitaminler açısından zengin, Keskin, sert, sıcak veya soğuk yiyecekler vermeyin.

Anjina için antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlar. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastalığın şiddetine ve komplikasyonların tehdidine bağlıdır. Tedavi için, antibiyotikler yaş dozlarında uygulanır. Patojenin antibiyotiklere duyarlılığını dikkate alarak çeşitli bakteriyel anjina antibiyotikleri kullanılır. Acil durumlarda geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atanır (Amoksisilin, Flemoxin-Solutab).

Bebekler için meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinden antibiyotik seçilmektedir. Akut streptokok anjina, Fenoksimetilpenisilin, Ospen. Penisiline alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri (Azitromisin, Sumamed) seçerken.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.

İyileşme genellikle zehirlenme, genel durumda bir düzelme ile birlikte gelir. Bununla birlikte, antibiyotiklerle tedavi, üç ila beş gün daha devam etmelidir.

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına uygun ve zamanında olmalıdır.

Sistemik antibiyotik tedavisi, çok çeşitli etkilere sahip antimikrobiyal ilaçların lokal uygulaması ile birleştirilmelidir. Böyle Geksoral, Ingallipt, Geksasprey, Tantum Verde ve diğerleri gibi Faringosept, Stopangin, Strepsils, Grammidin ve spreyler, - emilebilir tabletleri ve pastilleri kullanabilirsiniz angina ile büyük çocuklarda. Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

İnhalasyon Aerosol, antibakteriyel antiseptik ve anti-enflamatuar kullanım çözeltileri ile sık gargara iyileşme sürecini hızlandırmak ve yerel belirtileri azaltır.

Gargaralar yetişkinler ve büyük çocuklar için mümkündür. farmasötik ot (papatya, okaliptüs, muz, nergis), ilaç olarak uygun durulama için - (FRC çözeltisi Miramistin,% 1 alkol çözeltisi chlorophyllipt, Lugol) tarafından hazırlanabilir soda, tuz ve iyodin ile çözümler boğaz durulama evde. Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için, iyot bazlı durulama çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, güçlü çay ile boğazınızı da durulayabilirsiniz.

İlaca, farenksın derin kısımlarına ulaşıldı, durulama sırasında baş kuvvetlice geri atılmalıdır.

Transfer edilen anjina, özellikle yetersiz tedavi ile bademciklerde kronik bir inflamatuar sürecin oluşmasına öncülük eden bir faktördür. anjina sırayla, şiddetli komplikasyon riskini artırır fazla yılda 2 kez tekrarlanan zaman kronik tonsillit Hakkında durumlarda söylüyorlar. Özellikle çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı olmalı ve sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

Çocuklarda Angina

Çocuklarda Angina - farenks lenfoid doku (genellikle palatine) şu enfeksiyon hastalıkları alerjik karakter giyen çocuk bademciklerinden akut enflamasyon. Anjin bademcikler üzerinde yüksek ateş, zehirlenme şiddetli belirtileri, yutkunma ağrı, submandibuler ve servikal lenf nodları artış, irinli plak olan çocuklarda görülür. Pediatrik KBB uzmanı fizik muayene, pharyngoscope, mikroflora, ELISA kana farinksten smear aracılığıyla gerçekleştirilen çocuklarda boğaz ağrısı tanısı. Çocuklarda anjina tedavi patojenik terapi (antibiyotikler, antiviraller), semptomatik tedaviyi (ateş düşürücü, hassasiyet giderici ajanlar) ve lokal terapi (spreyler, antiseptik boğaz ve otlar durular) içerir.

Çocuklarda Angina

Çocuklarda Anjin (akut tonsilit) - bulaşıcı alerjik hastalık olduğu bademciklerini iltihaplı. Çocuklarda anjina görülme sıklığı% 4.2 ila% 6.7 arasında değişmekte olup, ikincisi ise sadece SARS sıklığı açısından farklılık göstermektedir. Çünkü yüksek yaygınlık ve çocuklarda boğaz ağrısı bulaşabilirliğinin, hastalık Pediatri ve Pediatrik Otolarengoloji ilgi konusudur. romatizma, romatoid artrit, glomerülonefrit, ve diğerleri - dahil Anjin çocuk tehlikeli Onun erken (orta kulak paratonsillar, yanal-yutak ve retrofarengeal apse) ve uzun vadeli komplikasyonları.

Çocuklarda anjinin nedenleri ve patogenezi

Çoğu durumda, çocuklarda anjina, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Olguların% 80-85'inde nedensel ajan beta-hemolitik streptokok grubu A'dır; % 10 - Staphylococcus aureus; en az - (. enterovirüsler, adenovirüsler, herpes virüsü, Epstein-Barr virüsü, ve diğerleri), Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, virüs, mikoplazma, klamidya, mantar, karışık enfeksiyon. Bir kural olarak, 3 yaşın altındaki çocuklarda anjin, viral patojenlerle ilişkilidir; Beş yaşından büyük çocuklarda, bakteriyel bir enfeksiyon hakimdir. Çocuklarda en sık görülen streptokok anjina insidansı 5-10 yaşları arasındadır. Olguların% 10'unda okul öncesi çocuklarda intraküler patojenler tonsillit ve farenjitin nedenidir. Bazı durumlarda, çocuklarda anjina yığın yoğunluğu yüksek ve mikrobiyal hücrelerin büyümesinin bir durumda, ağız boşluğunda fırsatçı bakterilerin neden olabilir.

Enfeksiyonun bademciklere nüfuz etmesinin baskın yolu eksojen (hava-damla, temas-ev, enteral) şeklindedir. Travmatik anjina genellikle nazofarenks ve nazal kavitenin arka kısımlarında (örneğin çocuklarda adenotomi sonrası) operasyonlar sonrasında gelişir. Endojen otoinfeksiyon kronik tonsillit, diş çürüğü, sinüzit, gastroenteritin alevlenmesi ile mümkündür.

Çocuklarda boğaz ağrısı gelişimine zemin hazırlayan faktörler soğuk algınlığı, iklimin ani değişim, vitamin eksikliği, ve diğerleri ile bölgesel ve genel bağışıklık değiştirmek, anayasa (limfatiko-hiperplastik anayasa) ait anomaliler bulunmaktadır.

Çocuklarda angina gelişiminin kalbinde bir alerjik-hipererjik tip reaksiyonu vardır. Bademciklerin bolcaları, patojenik olmayan bir flora, patojenik mikroorganizmalar ve organizmanın duyarlılaştırıcıları olarak hareket edebilen protein degradasyon ürünleri içerir. Ön hassaslaşmanın arka planına karşı, çeşitli endojen veya eksojen enfeksiyöz ajanlar, çocuklarda anjin gelişimini başlatabilir. Patojenler tarafından atılan çok sayıda ekzotoksin, kalp kası, böbrek ve diğer iç organların dokularını etkileyen, CIC'nin oluşumu ile bir bağışıklık tepkisine neden olur.

bademcik giriş ve patojenlerin çarpımına lokal reaksiyon lemfoid doku, kitlelerin, epitel nekroz boşlukları irin pürülan erime köklerinin birikim şişmesi ile karakterize edilen, ve bazı durumlarda, bademcik ve dokularda edilir.

Çocuklarda anjinin sınıflandırılması

Bademcik iltihabı nedenleri göz önüne alındığında, çocuklarda birincil, ikincil ve spesifik anjina izole edilir. Primer anjinada, enfeksiyon başlangıçta bademciklerde gelişir. Çocuklarda Özgül boğaz ağrısı, belirli bir bitki örtüsü nedeniyle bademcikler Yıkımı vb kızıl, kızamık, difteri, mononükleoz, - vb anjin seyri belsoğukluğu, mikoplazma, klamidya, kandidiyazis,..: Çocuklarda Sekonder veya semptomatik anjina genellikle diğer bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkar Çocuklar genellikle tekrarlayan ve kronik olan akut olabilir.

Bademcikteki değişikliklerin tabiatına bağlı olarak, çocuklarda anjinin klinik formları arasında şunlar vardır: kataral, foliküler, laküner, fibrinöz, flegmonöz ve kangrenli.

Çocuklarda catarrhal sinüs ile boğazda bir kontrol bademciklerin yanı sıra palatin kemiklerini de kızarır. Pürülan baskın yoktur; gevşek ve deskuameli epitelin bir arka planına karşı, ince bir seröz beyazımsı plak tabakası belirlenir. Mikroskobik olarak, bademciklerin epitelyumunun lenfositler ve nötrofillerle yoğun infiltrasyonu ortaya çıktı.

Çocuklarda foliküler anjinanın bir göstergesi, 3 mm'ye kadar bademcikler pürülan akustik foliküllerin epitel kaplamasıdır ("yıldızlı gökyüzünün resmi"). Bademciklerin parankimindeki morfolojik değişiklikler (bolluk, hiperemi) daha belirgindir; Pürülan foliküller nekrozis fenomeni olan lökosit infiltratlarıdır.

Çocuklarda Lacunar anjin, bademciklerin lobülleri arasındaki boşluklarda yer alan, sarımsı renkli bir doğrusal pürülan kaplamanın varlığı ile ortaya çıkar. Bademciklerin yüzeyi parlak hiperemik ve şişmiş; lacunas ağızlarındaki plak adaları birleşmeye ve geniş deşarjlı pürülan odakların oluşmasına eğilimlidir. Mikroskobik incelemede epitelde çoklu ülserasyon, mukozanın lökosit infiltrasyonu, foliküllerin pürülan erimesi, küçük damarların trombozu saptanır.

Çocuklarda fibrinoin anjina ile bademcikler film beyazımsı şeffaf bir kaplama ile kaplıdır. Çocuklarda flegmonöz anjina nadirdir; amigdala'nın pürülan erimesi ve bir intratonsillar apse oluşumu (genellikle tek taraflı) eşlik etti.

Gangrenöz anjinada, bademciklerin epitelinde ve parankiminde ülseratif nekrotik bir değişiklik olur. Bademcikler üzerinde boğaz incelendiğinde, çok sayıda bakteri, lökosit, nekrotik doku, fibrin içeren beyazımsı gri bir kaplama bulunur. Plağın yumuşatılması ve reddedilmesinden sonra düzensiz kenarlı ülserler ortaya çıkar. Yaygın bir nekrotik süreç, yıkım ve gelecekte de yumuşak damak ve faringeal hattın skarlanması ile komplike hale gelebilir. Necrotik angina çocuklarda akut lösemi, difteri, kızıl ateş ile oluşur.

Çocuklarda angina belirtileri

Bir çocukta angina bir yetişkinden daha şiddetlidir: daha yüksek sıcaklık, belirgin zehirlenme, sık komplikasyonlar. Çocuklar sürekli olarak bir tür anjinayı diğerine (folikülerde katarr, daha sonra lacunar) veya ilerlemesiz olarak geçebilirler.

Kataral anjina için, çocuklar yutulduğunda daha kötü olan terleme, yanma, kuruluk ve boğaz hissi veren keskin bir başlangıca sahiptir. Vücut ısısı 38-39 ° C'ye yükselir, çocuklar halsiz, halsizlik ve baş ağrısından şikayet eder. Dil kuru, beyazımsı çiçeklerle kaplı; Bölgesel lenf düğümleri hafif büyütülebilir ve hafif ağrılı olabilir. Çocuklarda catarrhal anjina genellikle 5-7 gün sürer.

Çocuklarda foliküler anjina ile, zehirlenme belirtileri telaffuz edilir: halsizlik, ilgisizlik, iştahsızlık, artralji, baş ağrısı. Titreme, kusma, konfüzyon, konvülsiyonlar ile yüksek ateş var. Boğazda tipik şiddetli ağrı, genellikle kulaktaki ışınlanma ile çocuğu yeme ve içmeyi reddetmeye zorlar. Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı belirtileri 2 gün içinde artar; 3-4. günlerde bademciklerin yüzeyinin temizlenmesiyle ilişkili bir gelişme vardır; Ancak yutma sırasında ağrı 2-3 gün daha devam eder. Çocuğun klinik iyileşmesi 7-10 gün içinde gelir.

Çocuklarda Lacunar angina da ciddi intoksikasyon sendromu ile ortaya çıkar. Bıldırcınların ve yumuşak damakların şişmesi ve infiltrasyonu nedeniyle, çocuk ağzını hemen hemen ağzına açar, aynı zamanda onun konuşması bir ses çıkarır ve sesi - bir burun gölgesidir. Çocuklar, şiddetli bir boğaz ağrısı ve ağızda hoş olmayan bir işkenceden şikayet ederler. Bölgesel lenf düğümleri büyür ve başını döndürürken acı verici duyumlara neden olur. Çocuklarda lacunar anjininin seyri 10-14 gündür.

Çocuklarda viral anjina solunum semptomları (rinit, öksürük), stomatit, konjonktivit, ishal ile birleştirilir.

Streptokok anjina çocuklarda en sık görülen komplikasyonlar romatizmal endokardit, nonspesifik poliartrit, glomerulonefrit ve retroparingeal apsedir. Çocuklarda herpetik angina seröz menenjitle komplike olabilir.

Çocuklarda anjina teşhisi

Bir çocuğun ateşi ve boğaz ağrısı olduğunda, bir çocuk doktoruna veya bir çocuk kulak burun boğazına başvurmalısınız. Angina için tipik olan çocuk hekimi, mukoza boğazını incelerken, submandibular ve servikal lenf nodlarının palpasyonunu yaparken objektif bulguları keşfeder.

Kan nötrofilik lökositozun genel analizinde, sola doğru bir sapma, ESR'de bir artış mevcuttur. Farinksden mikroflora yayılan smear çalışması, çocuklarda anjinin nedensel etkisini ortaya koymaktadır. Gerekirse, serolojik tanı (ELISA) gerçekleştirilir: mikoplazma, kandida, klamidya, herpes virüsü, vb. L-hemolitik streptokokun varlığı ASL-O'nun belirlenmesiyle doğrulanır.

Çocuklarda farenjiyoskopi, bademcik ve kavislerin yaygın hiperemisini, infiltrasyonu, plağın varlığını ve doğanın anginanın klinik şeklini yargılamasına izin verir. Anjin içinde pürülan birikimi bir spatula ile kolayca çıkarılır, cam üzerinde ovulur ve kanama yüzeyi (difteri içinde çıkarılması zor bir plağın aksine) bırakmaz.

Çocuklarda angina tedavisi

Çocuklarda hafif ve ılımlı anjin formları ayaktan tedavi edilir; Şiddetli anjina vakalarında, bulaşıcı bölümdeki hastaneye yatış gerekli olabilir.

Çocuklarda anjina tedavisinde, yatak istirahati ve dinlenmesi, hasta bir çocuğun izolasyonu, kişisel bakım ürünlerinin (bulaşıklar, havlular) kullanımı, nazik beslenmenin düzenlenmesi ve bolca içilmesi önemlidir.

Çocuklarda bakteriyel tonsilit patojen (- penisilinler, makrolidler, karbapenemler β-hemolitik streptokok tahsisi) duyarlı olan sistemik antimikrobik tedavi, atanan zaman. antibiyotik tedavisi ile birlikte antihistaminikler, B vitaminleri ve askorbik asit immünomodülatörler alan olarak gösterilmiştir.

Çocuklarda boğaz ağrısı için önemli bir yer topikal tedavi alır: boğazına spreyleri antiseptik solüsyonlar (nitrofurazone, miramistin) ve otlar (nergis, papatya, adaçayı) kaynatma ile gargara.

Çocuklarda viral anjinada antiviral ilaçların atanması, farenksin interferon ile irrigasyonu belirtilmektedir.

Cerrahi tedavi - paratonzilljarnogo / zagrudchnoj açılış apseleri komplikasyonları apse. Çocuklarda tekrarlayan anjinası durumunda tonsillektomi endikasyonları belirlenir.

Çocuklarda anjinin prognozu ve profilaksisi

Streptococcal angina, çocuk tarafından aktarılan EKG'yi, gerekirse idrar ve kanın genel analiz dinamiklerini araştırır - çocuk romatolojisi, çocuk nefroloğu, bir immünolog istişaresi. Zamanında ve tamamen tedaviye başlandığında, çocuklarda anjina iyileşme ile sonuçlanır. Aksi halde kronik bademcik iltihabına geçiş, bölgesel ya da genel komplikasyonların gelişmesi muhtemeldir.

Çocuklarda anjinin profilaksisi, enfeksiyöz hastalarla kısıtlı teması gerektirir, genel direncini arttırır, pürülan odakların sanitasyonu, tam teşekküllü bir vitamin beslenmesi sağlar.

Küçük bir çocukta boğaz ağrısı belirtileri: boğaz fotoğrafı, tedavi ve hastalığın önlenmesi ile belirtiler

Küçük çocuklar genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde soğuk algınlığı alırlar. Bu dönemlerde çocuk bedeni beriberiden muzdariptir, sokaktaki sıcaklık dengesizdir ve bu zaman zaman morbidite riskini artırır. Genellikle her şey soğuk ile sınırlıdır, ancak bazı durumlarda boğaz ağrısı vardır. Karmaşık bir kursa sahiptir ve hızlı gelişim ile karakterize edilir, tedavi derhal yapılmalıdır. Eğer bunu zamanında yapmazsanız, hastalık, boğazın her şeyden önce yaşadığı kronik bir form olacaktır.

Sık görülen, zararsız bir soğuk, boğaz ağrısı ile sona erebilir

Hastalığın tanımı

Angina akut bir enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıktır (akut tonsillit). Patojenler: stafilokok, pnömokok, streptokok, daha seyrek - fungal flora, diğer patojenik virüsler ve bakteriler. Patolojinin oluşumu, çoğaltma için uygun bir ortamın varlığında meydana gelir, örneğin:

 • hipotermi;
 • yetersiz yiyecek;
 • beriberi;
 • düşük aktivite yaşam tarzı;
 • sabit fiziksel ve psikolojik stres;
 • viral enfeksiyonlar.

Yenilgi palatine bademciklere uzanır - iltihaplanma hiperemi ile başlar, büyüklükte büyütme, şişme. Ebeveynler her zaman anjina ile hastalığın tüm şiddetini anlayamazlar.

Sarhoşluk ve patolojinin hızlı seyrinden, tüm vücut acı çeker. Hasta nefes almayı zorlaştırır: Derhal tıbbi yardım almaz ve tedavi görmezseniz, küçük bir çocuk (özellikle bir yıla kadar) asfiksi ölme riskini taşır.

İnkübasyon dönemi ve anjinin enfeksiyözlüğü

Angina, herhangi bir yaştakiler için bulaşıcıdır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile, patolojinin etken maddesi taşıyıcısı olan bir kişi ile kısa bir temas yeterlidir. Enfeksiyon mümkün ve inkübasyon döneminde, yani ilk semptomların ortaya çıkmasından önce enfeksiyondan vücuda kadardır. Kuluçka süresinin süresi aşağıdakilere bağlıdır:

 • patojenik ajanın etiyolojisi;
 • organizmanın genel durumu;
 • hastanın kronik hastalıkları vardır;
 • anjinin çeşitleri;
 • bağışıklık sisteminin işleyiş derecesi.

Bu faktörlere bağlı olarak, çocuklarda anjina inkübasyon süresi 12 saat ila 12 gün arasında değişmektedir. Bu süre zarfında, patojenik bakteriler ve mikroorganizmalar ağız boşluğuna yerleşir ve aktif üremeye başlar. Enfeksiyon sadece patolojinin yüksekliğinde mümkün değildir, çocukta anjina tedavi sırasında ve antibiyotik almakta diğerlerine bulaşıcıdır.

Hastalığın başlangıç ​​aşaması

Kuluçka dönemi geçtiğinde, çocuğun sağlığı keskin bir şekilde bozulur. Angina gelişiminin erken bir aşamasında, burun akıntısı, boğaz ağrısı, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı ve kas spazmı, tüm vücutta bir "ağrı" vardır.

Boğaz ağrısı ilk aşamasında sadece boğaz ağrısı değil, burun akıntısı var, sıcaklık yükselir

Görsel muayenede bademciklerdeki artış ve boğazda hiperemi, servikal ve submandibuler lenf nodları da normalden anlamlı olarak daha fazladır. Angina'nın ilk aşamasında, yapılacak ilk şey çocuk doktoruna yönelir: tanıyı kurar ve yönünü hastalığın etken maddesine ve patolojinin şekline bağlı olan bir tedavi önerecektir.

Hastalığın ileri seyri

Eğer anjinin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra uygun tedavi olmadıysa, hastalık çok hızlı ilerler ve ilerlemesi zordur. Bebeğin iştahı keskin bir şekilde azalır ya da tamamen yoktur, yorgun, kaprisli, en az aktivite gösterir, bir rüyada huzursuz davranır.

Çocuklarda tam olarak ne kadar angina olduğunu söylemek imkansızdır. Zehirlenme tüm vücuda yayılır ve klinik tablo ek olarak aşağıdaki semptomlarla desteklenebilir:

 • bulantı;
 • sindirim sistemi bozukluğu;
 • ishal;
 • ateş;
 • kusma;
 • dilin yüzeyinde beyaz bir kaplama oluşur;
 • bademcikler açık apseler üzerinde.

Fotoğrafta bu enfeksiyöz patolojiyi belirleyen döküntüleri görebilirsiniz.

Angina nedenleri

Soğuk havalarda ani sıcaklık değişimlerinden dolayı anjina tepe insidansı görülmekte, bağışıklık belirgin bir şekilde azalmaktadır. Diğer nedenler: yetersiz beslenme, vitamin eksikliği ve açık havada yürüyüş.

Bademcikler koruyucu bir işlev yapmazlar, bakteriyel üremeyi provoke etmek çok kolaydır - soğuk su içmek yeterlidir. Boğaz ağrısı bulaşıcı olduğunu unutmayın, bu nedenle, bu durumda, hava yoluyla damlacıklar tarafından enfeksiyonu yakalayabilirsiniz. Ek olarak, bulaşıcı hastalık kışkırtır:

 • KBB organlarının ve ağız boşluğunun patolojisi;
 • uzun süreli antibiyotik tedavisi;
 • sık bulaşıcı hastalıklar;
 • bağırsak disbiyozu.

Çocuklarda anjinin sınıflandırılması

Patoloji patolojisi formunda iki aşama ayırt edilir. Akut anjin çok hızlı gelişir ve hemen tedavi gerektirir. Hastalık tedavi edilmezse, kronik formuna girer ve en ufak bir rahatsızlık ile tekrarlayan alevlenme olasılığı çok yüksektir.

Çocuklarda hangi angina:

 • boğaz ağrısı;
 • terleme;
 • kas spazmları;
 • lenf düğümleri ve bademciklerin sıkılması (bazen larenksin girişinin şişmesi nedeniyle tamamen kapanır);
 • apse birikimi.
 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • kırmızı boğaz;
 • mide rahatsızlığı;
 • kusma;
 • siplost sesli
 • gökyüzünde döküntüler.

Bu tip anjin, 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

 • bademcikler üzerinde apse ve şişlik;
 • ateş;
 • öksürük;
 • titreme;
 • Boğazda keskin bir ağrı.
 • zayıflığı;
 • ishal;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • servikal lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • hiperemi.
 • bademciklerdeki çatlaklar ve çatlaklardan etkilenir;
 • apse hızlı yayılması;
 • şiddetli ateş;
 • baş ağrısı, boğaz ve eklemlerde ciddi rahatsızlık;
 • dil üzerinde plak;
 • ağız kuruluğu
 • hastalık bademcikleri etkiler;
 • yüksek sıcaklık;
 • boğazda ağrı (kulağa ışınlama);
 • ses kaybı / ses kısıklığı.

Çocuklar 1-2 yıl yaşayabilir.

Boğaz ağrısı belirtileri

Anjina semptomları ve seyrinde olan çocuklarda önemli ölçüde değişebilir, hastalığın etiyolojisine bağlıdır. Bademciklerdeki bakteri formu beyazımsı bir kaplama oluşturduğunda. Lezyonun tipi viral ise, soğuk algınlığı semptomları (öksürük, burun akıntısı vb.) Daha belirgindir.

Çocukta anjina karakteristik belirtilerini bilerek, bademciklerde artış, ülseratif lezyonlar gibi hastalıkların farkında olabilir. Sıvı ile dolu kırmızı noktalar veya içerideki irin içeriğiyle olabilirler. Ayrıca, her zaman hiperemi ve boğazın şişmesi vardır, dilin kökleri beyazımsı görünür.

Patoloji ajanından bağımsız olarak, boğaz ağrısının genel semptomları şunlardır:

 • vücut ısısında keskin bir artış 37-40 derece;
 • boğazda keskin ağrı;
 • kötü iştah / uyku;
 • güçlü zayıflık;
 • bazen - mide bulantısı ve kusma;
 • baş ağrısı ve kas ağrıları;
 • 12 güne kadar inkübasyon süresi.
Foliküler boğaz ağrısı

tanılama

Bir uzmana başvurduğunda, çocuk doktoru ilk anamnezi toplar: hasta görüşmesi ve faringoskopi yapar. Parlak ışıkta, doktor ağız boşluğunu inceler, boyundaki ve çenenin altındaki lenf düğümlerini araştırır. Daha sonra uygun tedavi reçete edilir. Genellikle doğru bir tanı koymak için görsel ve dokunsal bir inceleme yeterlidir, ancak bazen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır:

 • OAM, UAC;
 • ağızdan bir çubukla;
 • biyokimyasal kan testi;
 • alerjen testi;
 • bağışıklık sisteminin değerlendirilmesi için - ENT ve immünolog istişare.

Angina ve ARVI arasındaki fark

Aynı zamanda, aralarındaki fark çok büyük. Bademcikler üzerinde bademcik iltihabı ile genellikle pürülan yaralar oluşur, hasta kalıcı bir karaktere sahip güçlü ağrılı duyular yaşar. Bu arada, herpes tipi hastalık ile, 3 yaşın altındaki çocuklar rahatsızlıktan şikayet edemez, hazımsızlıklarına sahiptirler.

Yemek yemek ve konuşmak neredeyse imkansız. Vücut ısısı 38-40 derecedir ve birkaç gün sürmektedir, zehirlenme tüm vücuda maruz kalmaktadır. ARVI'da ateş daha az belirgindir ve hızlıca geçer, bundan sonra çocuğun burun akıntısı ve öksürüğü vardır.

Bir sene kadar çocuklarda anjin var mı?

Angina yaşında bir yaşına kadar oldukça nadirdir. Patojenler - virüsler, streptokoklar ve stafilokoklar. Bu çocuklarda hastalığın teşhisi daha zordur çünkü henüz onları rahatsız eden şey hakkında şikayette bulunamazlar.

Bir yaşındaki çocuğun bağışıklığı, anjinin hızla geliştiği ve tüm semptomların çok açık bir şekilde ortaya çıktığı formasyon aşamasındadır. Çocuğun organizması patojenik bakterilere karşı bağışıktır. Aşağıdaki faktörler varsa patolojinin seyri hızlanır:

 • beriberi;
 • zayıf;
 • iklimde keskin bir değişim;
 • çocuk için yetersiz bakım (hipotermi, zayıf beslenme, vb.).
Bir yaşın altındaki çocuklarda angina nadirdir

Angina nasıl tedavi edilir?

Bakteriyel orijinli bir anjin, antibiyotiklerle tedavi edilir, bunlar olmadan enflamatuar süreç ortadan kaldırılamaz ve daha uzun süre dayanır. Terapi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, tüm önerilerine ve reçetelerine uymak gerekir, aksi takdirde komplikasyon riski devam eder (laringeal stenoz - formasyonu boğulmaya yol açar).

Buna ek olarak, hasta yatak istirahatine uymalı, bol bol sıvı tüketin (mors, çay, meyve suyu), günde birkaç kez (özellikle yedikten sonra) ağzı çalkalayın. Odaya temiz bir hava akışı sağlamak gereklidir, bu mümkün değilse, daha sık havalandırılmalıdır. İlaçların listesi şunları içermelidir:

 • bakteriyel etiyoloji için antimikrobiyaller;
 • hastalığın viral yapısında antiviral ve immünmodülatör ajanlar;
 • antihistaminler;
 • yerel ilaçlar (spreyler, emilim tabletleri);
 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • vitaminler kompleksi.

3 yaşın altındaki bir çocuğun tedavi özellikleri

3 yaşın altındaki çocukların tedavisi en iyi şekilde hastanede yapılır, ancak ebeveynler onunla hastanede bulunamazsa, doktorların evde tedavi yapmasına izin verilir. Bu durumda, tüm tıbbi randevuları titizlikle tedavi etmelisiniz.

Reçeteli ilaçların tam bir şekilde tüketilmesi önemlidir - bu, çocuğun ne kadar hastalanacağına bağlıdır, çünkü hastalığı iyileştirmeme riski vardır. Ağız, bebeği 3 yaşından önce durduramayacağından, pediyatri uzmanları spreylerin ve tabletlerin emilmede kullanılmasına izin verir.

Günlük diyetten, katı yiyecekleri ortadan kaldırmanız gerekir, böylece boğaz ağrısı tahriş etmez. Bebeğe sadece sıcak bir ortamda yiyecek ve içecek verebilirsin. Sıcak yemek, bakterilerin çoğalmasını hızlandırır. Ayrıca balın saf formunda kullanılması yasaktır, ancak boğaz ağrısının ana semptomlarından (plak, apseler) sonra faydalı olacaktır.

İlk yardım

Çocuğun sağlık durumu keskin bir şekilde bozulduysa, yapılacak ilk şey doktora başvurmaktır. Bir anjin çok bulaşıcı olduğundan, bir polikliniği ziyaret etmek yasaktır.

Doktorun gelişinden önce, çocuğa Parasetamol veya diğer antipiretik yaşla ilgili doza göre verebilirsiniz. Boğaz anestezi (Tantum Verde, Ingalipt, vb.) Etkisi ile bir sprey ile tedavi edilmelidir veya bir tuzlu su çözeltisi (0.2 yemek kaşığı 1 çay kaşığı) ile durulayın.

durulama

Boğazın durulanması hoş olmayan hisleri (ağrı, pershenie) ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca patojenik süreci azaltmaya yardımcı olur. Durulama sırasında, mukus bademciklerinin iltihaplanması ve yumuşama, tahriş ve şişmesi daha hızlı olacaktır.

Çocuklar için papatya ve adaçayı ya da soda solüsyonu kullanılır. Günde bir boğazın işlenmesi için günde 5-6 kattan fazla bir süreye ihtiyaç duyulmamaktadır, bunun kullanılması ve bir anjinin oluşumu önleyici bakım açısından mümkündür.

Yerel fonlar

Lokal tedavi için emilim tabletleri ve spreyleri kullanın. Yaşı dikkate alarak bir ilaç seçmek gerekir. Genellikle boğaz ağrısı olan bir çocuk için kullandığınız bir ilaç almayın, bunu bir uzmanla önceden bilgilendirerek, değiştirmek daha iyidir.

Angina tedavisinde heksoral kullanılır.

Aşağıdakiler için mükemmel şekilde uygundur:

 • Spreyler: Ingalipt, Geksoral, Stopangin, Tantum Verde, Miramistin, Hexaspree;
 • Resorpsiyon için tabletler: Tharyngept, Lizobakt, Dr. Anne, Strepsils, Grammidin.

Yedikten sonra ağız boşluğunu tedavi etmek gereklidir, böylece ilaç harekete geçebilir. Kullanmadan önce, 2,5 yaşından büyük çocuklar için bazı fonlar olduğundan, ilacın ek açıklamalarını kontrol edin.

Antipiretik ilaçlar

Anjina her zaman ateşin eşlik etmesi, çocuğun antipiretik ilaç kullanma koşullarını hafifletmesidir. Sıcaklığın 38,5 derecenin altına düşürülmesi tavsiye edilmez, bu nedenle ilacın izin verilen tek doza uygun olarak verilmesi gerekir. Bir yıldan az yaştaki çocukların tedavisi için Cefexon D süpozituvarları, Parasetamol süspansiyonu veya Nurofen kullanın.

Çocuk 3-4 yaşından büyükse, o zaman verilebilir ve başka yollarla verilebilir: Efferalgan, Ibuklin (çocuklar için ilacın kullanımıyla ilgili talimatlar), Viburkol. Alıştırmalar arasında 3-4 saat dayanmak gerekir, günlük doz her durumda aşılmamalıdır. Efekti arttırmak için ek olarak antihistaminikler de içebilirsiniz: Fenistil, Zirtek, Suprastin.

antibiyotikler

Antibakteriyel ilaçlar sadece doktor reçetesi için kullanılır.

Formda yazılabilirler:

 • süspansiyon ve tabletler - Amoxiclav, Sumamed, Flemoxin Solutab, Macropen (çocuklar için "Flemoxin Solutab 125" kullanım kılavuzunu okuyunuz);
 • intramüsküler - sefatoksin.

Antibiyotiklerin alınması, patojenik mikroorganizmaların hızlı bir şekilde üstesinden gelmenizi ve komplikasyonların gelişmesini önlemenizi sağlar. Genel durumun iyileştirilmesi birkaç saat sonra görülür. Bazı durumlarda, anjinin akışı ciddi olmadığında, çocuk doktorları boğazın sulanması için antibiyotik sprey Bioparox reçete.

Eşzamanlı terapi

Vitamin ve immünomodülatörlerin kullanılması da mümkündür (örneğin Kipferon fitiller). Ebeveynlerin kendi kullanımlarının uygunluğu konusunda karar vermemeleri, çocuğun genel durumu ile ilgili bilgilerle yönlendirilen bir doktor tarafından reçetelenmeleri gerekir.

Tonsillektomi için endikasyonlar

Bademciklerin çıkarılması aşırı bir ölçü olarak kabul edilir. Ameliyat için ana endikasyonlar şunlardır:

 • terapötik tedaviden sonra ciddi komplikasyonların oluşumu;
 • boğaz ağrısı tekrarlanan oluşumu (genellikle yılda 3-4 kez);
 • Çocuğun özgürce nefes alamaması durumunda bezlerde güçlü bir artış.

Olası komplikasyonlar ve önleme

Çocuğun sağlığına bu tutum, uzun yıllar boyunca onu zayıflatacak ve ciddi komplikasyonlara yol açacaktır: böbrek ve kardiyovasküler sistem, romatizma ihlalleri.

Boğaz ağrısı önlemek için tavsiye:

 • Akut ve kronik KBB hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • Soğuk algınlığı döneminde, nazofarenks'i Aquamaris ile tedavi edin, böylece mukoza periyodik olarak nemlendirilir;
 • Çocuğun beslenmesini izlemek için - yüksek dereceli büyüme için gerekli vitaminleri içermelidir;
 • dişlerin ve ağız boşluğunun yüksek kalitede temizlenmesi;
 • Yaşam alanını havalandırın ve kreşteki havayı nemlendirin.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kulaktan akıyorsa, acilen doktora danışın!

tanıtımOkul öncesi çağdaki çocuklarda nazofarenks enfeksiyonu başlıca sorunlardır.Bir yetişkin veya çocukta taburcu olma nedenleriBiri bekar olabilir birkaç sebep kulaklardan salgıların oluşumu.

Pürülan boğaz ağzı ile gargara yapmaktan daha fazlası: araçlara ve etkili yemek tariflerine genel bakış

Purulent boğaz ağrısı, yaygın, nahoş bir hastalıktır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda güçlü bir inflamatuar bademcik hastalığı sürecinde ortaya çıkar.