Loading

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjina için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü, periodontitis, sinüzit, adenoidler çeşitli hastalıkları olan kişiler içerir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlarla birlikte - üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrılar ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Angina veya bademcik iltihabı bademcikler veya bademciklerin enflamatuar bir enfeksiyöz hastalığıdır. Bu makale size nasıl yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, Hastalığın çeşitleri ile olası komplikasyonlar ve hastalığın nedenleri.

Boğaz ağrısı nedenleri ve çeşitleri

Angina, hasta kişiden hava yoluyla ve iletişim-ev yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Nedensel ajanlar çoğunlukla streptokok veya stafilokok bakterileridir. Vücuda girme, olumsuz etkenlere maruz kaldığında (hipotermi, bağışıklığı azalttı), aktif olarak çoğalmaya başlarlar ve bademciklerin dokularına iltihaba neden olurlar.

Soğuk mevsimde pik insidansı gözlenir. Yakın zamanda bu rahatsızlığı yaşayanlar, 2-3 hafta boyunca hala bir enfeksiyon kaynağıdır. Enfeksiyonun ana faktörleri:

 • ?? hipotermi;
 • ?? zayıf bağışıklık;
 • ?? Hasta biriyle iletişim kurmak.

Eğer bademciklerin mukoza zarına girerseniz, bakteriler aktive olur. Hastanın bağışıklığı enfeksiyonun saldırısı ile baş etmez, iltihaplanma süreci başlar. Angina genellikle yıkanmamış meyve veya sebze kullanımına bağlı olarak gelişir. Ayrıca hastalığın görünümü aşağıdakiler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • ?? nazofarenks (sinüzit, adenoidler) patolojisi;
 • ?? Solunum sistemine toz veya diğer ince maddelerin girmesi.

Bademciklerin yenilgisinin doğasına bağlı olarak, birkaç çeşit anjina vardır:

 • ?? foliküler;
 • ?? laküner;
 • ?? nekrotik;
 • ?? Mavi dil.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi hakkında

semptomlar

Kuluçka süresi iki ila beş gündür. Sonra boğaz ağrısının birincil belirtileri vardır:

 • ?? yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • ?? bademcik ve boğazda hiperemi (kızarıklık);
 • ?? sıcaklık artışı;
 • ?? baş ağrısı.

Ayrıca hastalığa grip benzeyen belirtiler eşlik eder. Bunlar şunları içerir:

 • ?? ateş, titreme;
 • ?? karın ağrısı;
 • ?? kusma;
 • ?? zayıflığı;
 • ?? iştah azaldı.

Proksimal lenf düğümlerinde bir artış var. Bu semptomların ortaya çıktığı ilk aksiyon, kulak burun boğaz doktoruna bir ziyarettir, çünkü sadece doktor doğru tedaviyi reçete edecektir. Boğazın altında, daha tehlikeli hastalıklar genellikle maskelenir - mononükleoz, difteri, boğazda belsoğukluğu. Anjina için yapılan bir kan testi, beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artış ve eritrosit sedimantasyon hızındaki artışa işaret eder.

komplikasyonlar

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi zamanında yapılmalıdır. Bu, hastalığın bu tür hoş olmayan komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir:

 • ?? akciğer iltihabı;
 • ?? nazofarengeal dokuların apsesi;
 • ?? orta kulak iltihabı veya orta kulak iltihabı;
 • ?? bulaşıcı zehirli şok;
 • ?? romatizma;
 • ?? iç organların patolojisi: böbrekler, karaciğer, kalp;
 • ?? beynin iltihabı;
 • ?? sinir sistemi hastalıkları;
 • ?? sindirim sistemi yenilgisi;
 • ?? bademcikler üzerinde kanama hemorajisi;
 • ?? sinüzit;
 • ?? sepsis;
 • ?? flegmon - subkütanöz yağın enfeksiyöz inflamasyonu.

tedavi

Boğaz ağrısının tedavisi için temel şartlar izolasyon ve yatak istirahatıdır. Hasta bireysel havlu ve bulaşık kullanmalı ve içinde bulunduğu oda periyodik olarak havalandırılmalıdır.

Minimum yatak istirahat süresi 5-7 gündür. Hasta yeterli miktarda ılık sıvı ve vitamin almalıdır. Gargara, kabartma tozu, iyot veya furacilinin ılık çözeltileri kullanılarak günde iki ila üç kez yapılır. Bu kullanım ve otların et suyu, örneğin, papatya eczane, St. John's wort, meyan kökü, adaçayı, civanperçemi veya calendula için başarılı bir şekilde. Bu bağlamda, Tharyngept'in yerel eyleminin antiseptik etkisi de etkilidir. Vitaminlerin özellikle askorbik asit (C vitamini) ve B grubunun vitaminleri gösterilir.

Vücut ısısı 37.5 dereceyi aşarsa, antipiretik ilaçlar kullanılır - Parasetamol, Aspirin, Ibuprofen. İkincisi özellikle etkilidir. Tedavi bağışıklık sistemini sürdürmeyi amaçlamalıdır. Bu görev ile Irs-19, Imudon, Immunal, Echinacea ve eşi tentürleri gibi ilaçlar ile başa çıkmak. Ayrıca antihistaminikler Clemastin, Loratadin de reçete edilebilir.

Anjina için antibiyotikler

Boğazların yetişkinlerde antibiyotiklerle tedavisi, ilaç kullanımı ile yapılır:

 • ?? tetrasiklin;
 • ?? eritromisin;
 • ?? bitsillin;
 • ?? amoksiklav;
 • ?? Klerimed;
 • ?? sefazolin;
 • ?? tsiprolet;
 • ?? Siflox veya diğerleri.

Sadece anjina tedavisi için bir antibiyotik seçmek için tavsiye edilmez. İlaç, sadece bir uzman tarafından reçete edilir, çünkü seçimi şiddete, hastalığın biçimine ve enfeksiyonun etkenine bağlıdır. Bir ilacı reçete ederken, ilaca karşı bir alerjinin varlığı dikkate alınır (çoğu zaman penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı bir hoşgörüsüzlük söz konusudur).

Bugün, yerel antibiyotikler eczacılar tarafından oluşturulmaktadır, örneğin Bioparox. Sprey formunda mevcuttur. İlaç alımı 7 ila 14 gün arasında sürer. Kendiniz hakkında daha önce kendinizi iyi hissetmiş olsanız bile, devam etmek önemlidir. Anjina'nın antibakteriyel tedavisi, başarılı tedavi için ana durumdur.

Tedavi sırasında beslenme

Angina'da diyet zayıflatılmış organizmanın besin ve vitaminlerle beslenmesine yöneliktir. Toksinlerin yok edilmesini hızlandırmak için hastaya bol miktarda içecek verilir. Bunlar şunları içerir:

 • ?? et veya balık az yağlı et suyu;
 • ?? limonlu çay;
 • ?? ılık süt;
 • ?? meyveler ve meyvelerin kompostosu;
 • ?? otlar otlar.

Proteinli yiyecek miktarı sınırlıdır, karbonhidrat ve yağ alımı orta derecede olmalıdır. en yetişkinlerde anjin tedavisi Sindirim sistemi üzerindeki yük azalır. Bunu yapmak için, menü bir çift için pişmiş veya püre şeklinde haşlanmış yemekler içerir.

Aşağıdaki ürünler yasaklanmıştır:

 • ?? yağlı ve kızartılmış;
 • ?? "Ağır" tahıllar: mısır, darı, inci arpa;
 • ?? baharatlar ve çeşniler;
 • ?? mantar ve lahana;
 • ?? tavuk yumurtası, sert kaynatılmış;
 • ?? füme ürünler;
 • ?? soğuk yiyecekler;
 • ?? fasulye;
 • ?? tatlılar;
 • ?? konserve yiyecekler;
 • ?? fırında pasta.

Anjinaya faydalı ürünlere, bağışıklığı destekleyenleri dahil edin. Bu dogrose, ekşi süt, yoğurt ve bifidobakteri, taze meyveler, deniz ürünleri, yeşillik, havuç içeren fermente bisküviler.

İzin verilen ürünlerin listesi de şunları içerir:

 • ?? kaynatılmış yumurtalar;
 • ?? az yağlı haşlanmış et ve balık;
 • ?? pirinç, karabuğday, irmik ve yulaf ezmesinden su veya süt püresi;
 • ?? meyveler, sebzeler ve meyveler;
 • ?? bal ve marmelat;
 • ?? sebze çorbaları.

Halk ilaçları

Anjina tedavisi için bu yöntemler sadece yardımcı tedavi olarak kabul edilebilir. Bu konuda geleneksel tıp için birçok yemek tarifleri vardır. Bu yazıda en etkili ismi vereceğiz.

Günlük durulama için araçlar:

 • ?? pancar suyu ve 1 saat L.% 9 sirke;
 • ?? calendula ve muz herb bitkisinin çiçeklerinin eşit parçalarının kaynatılması;
 • ?? elma sirkesi ve ılık su eşit parçaları;
 • ?? su içinde bir limon suyu çözeltisi;
 • ?? adaçayı infüzyonu;
 • ?? meşe ve söğüt ağacının kabuğu karışımı.

Suda söğüt-ot kaynatma, bal ile ılık süt, et suyu yulaf süt, elecampane kök infüzyon oral kullanımı için, bal ve turp suyu, bal ile suyu huş tomurcukları bir karışımını (yarım fincan günde 3 kez çekilmiş). Patateslerin kaynatılmasının etkili bir şekilde solunması, sıcak suda kabartma tozu çözeltisi. Ayrıca, çiğneme propolis ve limon gibi yöntemler kendilerini kanıtlamıştır.

Purulent boğaz ağrısı

Angina'ya sıklıkla bademcikler üzerindeki pürülan formasyonlar eşlik eder. Bu, hastalığın foliküler ve laküner bir şeklidir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi normal boğaz ağrısı ile aynı plana göre yapılır. Sadece küçük farklılıklar var. Antibiyotiklerin bir dizi penisilin preparasyonu tercih edilir. Hoşgörüsüz olduklarında, makrolid gruplarından antibakteriyel ajanlar reçete edilirler:

Bu ilaçlar bir haftadan uzun sürmez. Makrolidler hızlı ve verimli bir şekilde hareket eder. Pürülan boğaz ağrısı ile, folikülden irin çıkarmak ve ilaç doğrudan onlara enjekte gerekebilir. Antiseptik durulama ve iyileştirici etkisi olan solüsyonlarla yağlamalar yararlıdır. Fizyoterapi olarak ultraviyole radyasyon, elektroforez, ısıtma ve inhalasyon kullanılır.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Aşağıdaki durumlarda operatif müdahale kullanılır:

 • ?? bademcikler o kadar genişler ki nefes almak ve yemek yapmak zorlaşır;
 • ?? yukarıda belirtilen tedavi yöntemleri işe yaramadı;
 • ?? Tonsillit çevre dokulara yayıldı.

İltihaplı bademciklerin çıkarılması, eksizyon veya lazer radyasyonu ile gerçekleştirilir.

Şimdi, yetişkinlerde boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğini biliyorsun. Bununla birlikte, bir kulak burun boğaz uzmanına yardım için zamanında uygulama iyileşmenizi önemli ölçüde hızlandıracak ve istenmeyen komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir. Sağlıklı ol!

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı Solunum yolu hastalıklarına ait gruba ait olan ve genel toksikolojik klinik belirtilerin çok şiddetli seyrinin yanı sıra karmaşık formlar geliştirme eğilimi ile karakterize özel olarak enfeksiyöz-bakteriyel bir patolojidir.

Amigdalanın iltihaplı anjinada enflamatuar sürecinin bir tür provokatör olarak, insan vücudunun azalmış immünolojik aktivitesinin arka planına karşı büyük bir patojenik mikroorganizma konsantrasyonunun varlığının bir kombinasyonu vardır. Çoğu durumda, bir yetişkinde pürülan boğaz ağrısı patojenleri bulaşıcı enfeksiyonlar olarak sınıflandırılır, bu nedenle bu patolojinin aktif bir klinik formundan muzdarip bir kişi başkalarına epidemiyolojik bir tehlike gösterir.

purulent patogenezi yetişkinlerde bademcik ve çocuk mikroorganizmaların patojenik eylem da bağlı değil, aynı zamanda çevre, sigara, travma bademcik, sık hipotermi bölüm yanı sıra bağışıklık aktivitesinin ihlalleri çevresel refahı ihlali şeklinde adlandırılan predispozan faktörlerin varlığı insan aparatı. düşük sıcaklık reaksiyonu ve artan nem bir arada olduğunda epidemiyolojik istatistiklerin göstergelere göre, erişkinlerde süpüratif tonsillit maksimum sıklığı, sonbahar ve ilkbaharda yağmur mevsiminde gerçekleşir.

Ancak, yetişkinlerde patolojik olarak pürülan anjina, çocuklarda olduğu gibi, çeşitli biçimlere ayrılır. Bu nedenle, en şiddetli klinik varyant anjin pürülan apse belirgin obscheintoksikatsionnym sendromu ile birlikte ve boyun ödem yumuşak dokuların hızlı bir yükseliş ve bunun bir sonucu olarak yatkın olan - asfiksi. Angina of catarrhal formu pürülan ait değildir, bu nedenle iyileşme için en uygun prognoza sahiptir. foliküler tonsillitte için erişkinlerde lenfadenitin semptomların gelişmesi ile bölgesel lenf toplayıcıları boyun patojenik hastalık sürecinin tutulumu ile karakterizedir. Zor tedavisinde pürülan düzenlemesi düzenli özel enstrümantal yöntem çıkarılmalıdır bademcikler plak oluşumu beyazımsı bir yüzey ile karakterize edilir laküner anjin vardır. Saf formda, klinik ve morfolojik biçimlerin her Çoğu durumda uzmanları angina KBB profil kayıt karışık irinli klinik formları nadirdir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı nedenleri

KBB patolojilerin alanında Bazı uzmanlar yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabı tek olası madde hastalığın aktif klinik döneminde laboratuar yöntemleriyle tanımlanan vakaların yaklaşık% 80'i olan beta-hemolitik streptokok grup A, bir tür olduğuna inanıyoruz. önde gelen pozisyonları da dahil patojenlerin çeşitli, Derneği tarafından erişkinlerde gelişme irinli tonsillit gibi provokatornyh mekanizmalar sadece beta hemolitik streptokok alınır Son bilimsel bakteriyoloji sona sonuçlar, aynı zamanda hemolize Stafilokok aureus, mantar ve hatta viral partiküller. Pürülan boğaz ağrısının viral temsilcileri arasında adenovirüsler belirtilmelidir.

Her zaman bu patoloji, hasta sağlığı patojen iletimi ile ilişkili gelişim olan, episodik (otomatik enfeksiyonunda meydana gelir) ve salgın Yetişkinlerde epidemiyolojik ilkeler pürülan bademcik iltihabı göre farklılık gösterir. bu hastalıktan muzdarip hastalar artmış risk altındadır bu nedenle bazı durumlarda, yetişkinlerde irinli tonsillit komplikasyonlar, kronik tonsillit alevlenmesi bir arka planı ortaya çıkar.

Bir yetişkin vücuduna pürülan boğaz ağrısı patojeni girişi hem eksojen hem de endojen olarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, bir kişinin eksojen enfeksiyonu, kontamine havanın yutulması veya solunmasıyla gerçekleştirilir. Bir yetişkinin pürülan anjina ile endojen enfeksiyon yolu, insan bağışıklık sisteminin fonksiyonu azaldığında ortaya çıkan fırsatçı patojenlerin aktive edilmesiyle gerçekleştirilir. Bademcik iltihabı gibi kronik patolojiden muzdarip tüm hastalarda pürülan anjina gelişiminin endojen yolu gözlenir.

geliştirme irinli tonsillit patogenetik mekanizmaları arasında çevre koşullarında yetişkin soğuk ve keskin mevsimsel dalgalanmalar adaptif yeteneklerini düşüş dikkat edilmelidir. Buna ek olarak, vitamin arka plan üzerinde ürünlerin protein kökenli diyette yaygınlığı gibi insan gıda rejiminin ihlali eksikliği irinli bademcik iltihabı gelişmesine katkıda bulunur. olumlu yutak bademcikler inflamatuar değişikliklerin gelişimini etkileyen bir orjinal arka plan durumları gibi, travma bademcik işaretli limfatiko-hiperplastik Yapı gövde, bozulmuş sinir düzenleme süreçleri, ağız ve yakın burun sinüslerde kronik bulaşıcı bakteriyel yataklarının varlığı, bozulmuş burun nefes.

bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı: fotoğraflar

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri

İlk klinik veya laboratuar belirteçler pürülan anjina hastanın görünümü süresi genellikle en fazla iki gün değil, ilk gün kapama patojen inkübasyon aşamasında üzerine düşer, ve genellikle yaklaşık on saattir. Pürülan tonsillitin klinik belirteçlerinin bir kısmı oldukça patognomoniktir, ancak hastalığın ilk belirtileri genel toksoksik semptomlarla maskelenir.

Hastalığın spesifik ilk belirtilerine boğazda, özellikle yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları geliştiğinde ağrılı bir rahatsızlık verir. Yutulurken boğaz çıkıntısı ile boğaz projeksiyonunda rahatsızlık ağrısı yutulurken, bazı hastalar duyularını “boğazda koma” olarak tanımlamakta ve bu da yutmayı zorlaştırmaktadır. Yukarıda belirtilen ilk pürülan boğaz boğazının gelişmesi, patojenik patojenlerle ilk temasın palatine bademcikler olmasıdır. Dikkate değer bir gerçek, hastalığın bulaşıcı-viral yapısında, boğazda ağrı gibi, ilk boğaz ağrısı belirtisinin ortaya çıkmasının, bakteriyel oluşumdan daha erken gerçekleşmesidir. Erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının patomorfolojik ilk belirtileri arasında bademciklerin yaygın hiperemi, şişlik ve hipertrofisi dikkate alınmalıdır. Boğazdaki acı verici duygular, özellikle ilaçların yetişkinlerde pürülan boğaz boğazından zamanında reçete edilmediği durumlarda iltihaplı ödem büyümesi ile artar.

Erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının böyle bir ilk patojenik belirtecinin, hipertrofi ve bademciklerin hiperemi olarak gelişimi, hastalığın iltihaplı doğasının geri çevrilemez bir kanıtıdır. Bazı hastalarda, bademciklerin hiperemi ve hipertrofisi, erişkinlerde pürülan anjinada antibiyotik kullanıldığında giderek artan bir şekilde görülen ağrı gelişimini aşmaktadır.

Yetişkinlerde irinli tonsillit patogenezinde erken dönemden itibaren nedeniyle patojenlerin onların iltihabı nedeniyle limfagennogo yayılmasına limfadenopatiyaregionarnyh lenf koleksiyoncuları geliştirir. Lenf düğümlerinin ana faaliyet uygulama spesifik olmayan insan patojenlerden organizma, servikal lenf toplayıcılar grubu, birinci tepki patojenler dahil edilmesi için birincil patojenik reaksiyonlar geliştirilmesidir. bir yetişkin ağzında patojenlerin yüksek bir konsantrasyon ile temas ettikten sonra, klinik olarak da oldukça büyük bir boyuta sahip olabilir ki bunların telafi hipertrofi ortaya lenf düğümleri, koruma fonksiyonları aktivasyonunu geliştirir. Dikkate değer bir gerçek, bir antibakteriyel ilacın pürülan boğazdan erişkinlere kadar zamanında reçete edildiği ve bölgesel lenfadenopatinin oldukça hızlı bir şekilde durdurulduğu durumdur.

bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı fotoğrafı

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Erişkinlerde anjina seyrinin en sık görülen klinik varyantı, kataraldır ve burada nispeten az klinik semptomatolojiye sahip olan bademciklerin enflamatuvar yenilgisinin belirgin patomorfolojik belirtileri not edilir. Vücudun anjina'nın kataral şekli ile olan piretik hipererjik reaksiyonu giderek subfebrildir ve hastalığın klinik semptomlarının toplam süresi birkaç gündür. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısından ilaç alırken, komplikasyonların yokluğu ile birlikte inflamasyonun klinik ve enstrümantal belirteçleri hızla azalır.

daha derin bir inflamatuar doku hasarı en folikül gelişimi ile lenfoproliferatif bademcikler, özellikle yutma anında, keskin kırıklık yoğun pireticheskoy reaksiyonu olarak telaffuz faringeal ağrı gösterir obscheintoksikatsionnyh ifade, içinde varlığıyla karakterize yetişkinlerde angina klinik formu görülmektedir. Klinik orta kulak iltihabı, ateş gelişimi ile birlikte foliküler bademcik klinik formunda boğazda genellikle enflamatuar patolojik değişiklikler. şikayeti olan bir hasta foliküler tonsillit Görsel muayene, yüzeyler oluşturulur beyaz sarı irinli folikülleri karakteri dot genişlemiş, şişmiş bademcik farenks tespiti vardır. Yetişkinlerde foliküler bademcik klinik formu için bölgesel lenfadenopati kliniğe gelişimi ile ilişkili vakaların neredeyse% 80'dir. ortalama en fazla yedi daha günlerde klinik belirti süresi koşuluyla yetişkinlerde irinli tonsillit öngörülen antibiyotiklerin ilk günlerinden.

yetişkinlerde laküner bademcik iltihabı klinik-patolojik mekanizmalar neredeyse tüm mukozayı etkileyen büyük boşluklar oluşması bademcik yüzeyi üzerinde, birleşme-enflamatuar pürülan lezyonlar gibidir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı lacunar klinik formunun gelişiminin patogenezinin başlangıcında, irin parlak sarı bir renge sahiptir ve daha sonra gri-sarı renktedir. Pürülan boğaz ağrısının bu klinik formu ile, bilateral lokalizasyon palatine bademcikler bir lezyonu vardır. Lacunar angina'nın ayırt edici bir özelliği, pürülan örtüşen enstrümantal yöntemin engelsiz olarak çıkarılması olasılığı olarak kabul edilir.

Ateşsiz erişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Ateşi olmayan erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının akışı, bu patolojinin atipik klinik bir varyantı olarak kabul edilir ve uygulamada, özellikle de enfeksiyöz genezi göz önüne alındığında, çok nadirdir. örneğin beta-hemolitik streptokok veya sözde Staphylococcus aureus gibi patojenleri Sindirildiğinde bir yetişkin olmadan geliştirme pürülan anjina sıcaklık reaksiyonu görülmektedir. Bu patojenik mikroorganizma temsilcileri, Gram-pozitif bakteriyel flora kategorisine aittir ve vakaların% 25'inde solunum yolunun proksimal bölümlerinde sürekli olarak mevcut olan fırsatçı patojenleri ifade eder. bir yetişkinin vücut özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgili herhangi bir dengesizlik, olduğunda, koruma immünolojik yöntemler kaçınılmaz sıcaklık olmadan irinli tonsillit gelişimi için plan olan ihlal edilmektedir.

Uzmanlar KBB profili doğrudan bademcikler ve stafilokok mukozasını saldırır streptokok bitki örtüsü ile sözde karışık enfeksiyon varlığı kolaylık yetişkin irinli anjin gelişimi, insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu zayıflar konusunda mutabıktır. Çok sık aktivasyon sıcaklığı olmayan gelişme pürülan anjina kronik enfeksiyon ve paranazal sinüslerde lokalize inflamatuar odaklar, çürük etkilenen diş teşvik eder. Yetişkinlerde ateş olmadan irinli bademcik iltihabı gelişmesine katkıda bulunan faktörler de bademcik iltihabı, rinosinüzit, orofaringeal kandidiyazis gibi böyle kronik hastalıkların sağlanmasını, hem de sifiliz bulaşma türlerinden belirli türlerde içermelidir.

Erişkinlerde sıcaklık olmaksızın pürülan boğaz ağrısının en yaygın klinik varyantı, enflamatuar sürecin sadece faringeal mukozanın yüzeysel tabakalarını etkilediği kataraldır. Vücudun tamamen normal bir piretik reaksiyonunun arka planına karşı, yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının belirtileri, boğazda terleme ve kuruluk olarak kabul edilir, bunların yoğunluğu yutma ile artar ve parotis bölgesine yayılır. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının en patognomonik klinik kriteri, sıcaklık artışı olmadan ilerleyen, hiperemi ve pürülan incrustasyon şeklinde farengeal bademciklerdeki patomorfolojik değişikliklerin varlığıdır.

Teşhisi doğrulamak için, bir kulak burun boğaz doktorunun ilk görevi, hastalığın tarihini değerlendirmek ve boğazın kapsamlı bir görsel muayenesini yapmaktır. Aynı erişkinde sık olmayan pürülan boğaz ağrısı boğazlarının görüldüğü bir durumda, patojeni doğrudan tanımlamak için bir dizi spesifik laboratuvar testi gerekmektedir. Bu teknik, cildin sıcaklık reaksiyonu olmadan atipik olarak ilerleyen erişkinlere pürülan boğaz boğazından en etkili ilacı seçmenize izin verir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı teşhisi

hastalığın klinik ve patolojik formu yanı sıra patolojik değişikliklerin gelişme evresini belirlemek için ayrıca teşhis "irinli bademcik iltihabı" doğrulamak, bunlarla için anlamlı değil, tüm olası tanı yöntemleri kullanılmalıdır. Tanı analizinde birincisi, hastanın ilk klinik muayenesinin verilerinin değerlendirilmesidir. Bu nedenle, doktorun görevi laboratuvar öncesi aşamada pürülan anjinadan muzdarip bir hastanın durumunun şiddetini analiz etmektir. Bu yöntem ayrıca, hastalığın klinik semptom kompleksinin ortaya çıkmasıyla ilgili şikayetlerin ve anamnestik özelliklerin dikkatli bir şekilde toplanmasını da içerir. İlk başvurudan önce, nitelikli medikal ve diagnostik yardım almak için önce boğaz ağrısı olan hastanın kullandığı tüm tedavi yöntemlerini öğrenmek gerekir.

pürülan angina şüphelenilen varlığı ile hastanın primer görsel inceleme palpasyon yumuşak doku servikal, oksipital ve parotid bölgeler ve pharyngoscope, yumuşak damağın ima değerlendirme mukoza, yutak duvarı, sakızlar ve kesinlikle tonsillerdir gerekiyordu. Teşhis görsel işaretçi pürülan anjina yetişkin insan tonsil hipertrofisi algılama ve orofarenks mukoza zarının şişme ve tamamen mukozaları kapak veya adacık türüne yerleştirilmiş olabilir pürülan saldırıları varlığıdır.

angina, klinik ve histopatoloji pürülan formu belirlemek için, boşlukların inceleyebilir ve iyice öncelikle lenfoid doku ince granüller çok sayıda şekillendirme gibi pürülan anjin patolojik değişiklikler meydana yutak, arka duvar kontrol edilmelidir. inceleme yöntemleri göğüs orofarinks perküsyon ve oskültasyonun kullanılması yanı sıra, streptokok patojenik bitki miyokarda tropizmi çünkü hemodinamik parametrelerin değerlendirilmesi haricinde olmalıdır solunum yolu uzak kısımlarında enflamatuar lezyonlar anjina yayılımı olarak pürülan komplikasyonlarının mevcudiyetini hariç tutmak için.

enflamatuar markerleri, aynı zamanda viral nitelikte enfeksiyon hastalıklarında meydana lenfositoz, bir göstergelerini dışlamak için de pürülan anjina, genel klinik kan testleri kullanılacak şüphesi varsa standart laboratuar tanısal yöntemler arasında. pürülan angina temel bağlantı tanı patojen ve uygun tıbbi düzeltme şemaları daha ileri seçim tanımlanması için besleyici ortam üzerinde bakteriyolojik tohumlama biyomateryal orofaringeal olup.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi için standart protokoller, bu patolojinin seyrinin karmaşık varyantlarından bahsetmek yerine, her durumda antibakteriyel ajanların kullanımını içerir. Yetişkinlerde anjina varyantının tıbbi olarak düzeltilmesi için en uygun olanı, kataraldır, çünkü durulama çözeltileri şeklinde lokal kullanımın tıbbi ajanları kullanılmaktadır. Bir foliküler veya lacunar pürülan boğaz ağrısı formunda yetişkin bir hastada gelişme durumunda, antibakteriyel ve diğer farmakolojik ajanların kullanımı kesinlikle belirtilir.

Hafif angina antibakteriyel ilaçların verimsiz ve yersiz kullanımı antibiyotik kullanıldığında, çünkü farmakolojik etkinin tam olmaması son derece istenmeyen bir madde ile tekrar temas dirençli klinik formlarının geliştirilmesi neden olabilir. Klinik pürülan bademcik başlangıcında güvenilir neden olan ajanı tanımlamak için mümkün olduğu göz önüne alındığında, bir sözde ampirik antibiyotik tayin için tavsiye edilir farmakolojik etkisi geniş bir yelpazede olan ilaçların kullanılmasını içerir.

Kulak burun boğaz uzmanı pratiğinde en yaygın olanı, penisilin grubunun antibakteriyel ajanları olup, streptokok florasının temsilcileri karşısında belirgin bir inhibitör aktivite gösterir. antibakteriyel ilaç düzeltme süresi klinik ve laboratuvar belirteçleri tam normalizasyon göre belirlenir, ancak kadar en az yedi gün ila 4 milyon arasında bir günlük dozda, tercihen parenteral kullanım Augmentin şekli.

Ne yazık ki, şu anda yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabı patojenlerine dirençli formlar geliştirmektedir, bu yüzden, kulak burun boğaz hangi oldukça sık 1 g ortalama günlük dozda Cefazolin Seftriakson sefalosporinler gibi ilaçlar ya da parenteral olarak öngörülen bağlantılı olarak, penisilin kullanılması olumlu bir sonuç elde yok genellikle Sefalosporin serisinin antibakteriyel ilaçların farmakolojik aktivitesinin yokluğunda, ilaç tedavisi, ka ile ilgili ilaçlar ile takviye edilmelidir Makrolidler, günlük dozu yaklaşık 2 g'dır.

İlacın vazgeçilmez bileşeni etkisi alerjik bileşeninin iltihabik süreç ve kabartma aktivitesinin azaltılması hedeflenmektedir pürülan anjina antihistaminler olarak kabul edilir rejimleri. Şu anda, farmakolojik firmalar uyku hali şeklinde yan reaksiyonlardan yoksun çok sayıda çeşitli antihistaminikler geliştirmişlerdir, bu yüzden aktif bir yaşam tarzına öncülük eden yetişkinler tarafından kullanılmasına izin verilmektedir.

Evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Enfeksiyöz hastanenin dışındaki pürülan boğaz ağrısının tedavisi sadece hafif dereceli klinik ve laboratuvar enflamasyon belirteçleri durumunda mümkündür. Sentetik kökenli ilaçlara ek olarak oldukça erişkinlerde irinli tonsillit tedavisinde iyi bir araç faaliyetlerinin spesifik olmayan doğası kullanılmasıdır. Örneğin, yeme veya dengeli bir gece uykusu, düzeltilmesi gibi etkinlikler tabii ki, tek başına değil, ancak, genel sağlığı iyileştirmek ve dolaylı insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu etkileyebilir, irinli tonsilit aktif inflamatuar süreçler sırasında hastanın tamamen iyileştiğini yol açabilir.

Yetişkinlerde purulent için bademcik hep sendromu obscheintoksikatsionnogo geliştirme, hasta fiziksel aktivite dolu minimizasyonuyla yatak istirahati uygun olmalıdır hastalığın klinik faz bütün eşlik eder çünkü. çoğu durumda irinli bademcik viral kökenli olduğu için, evde kendi tedavi sıhhi ve hijyenik standartlara uygun arka planı yapılmalı, ana unsuru odanın sık havalandırma, karantina ve dezenfektanlarla sık ıslak temizlik gerçekleşmesidir.

irinli anjin muzdarip bir hastanın yeme düzeltilmesi, boğazda rahatsızlık ve mukoza yüzeyi üzerinde mikro-çatlakların gelişimini tetikleyebilir tam dışlama kaba lif katı gıda alımını varsayar. Hastanın günlük menüsü, C Grubu vitaminler veya özel olarak hazırlanmış vitaminli içecekler içeren ürünlerle zenginleştirilmelidir.

Yüksek sıcaklık, reaksiyon, patojenik mikroorganizmaların üreme ve enflamatuar sürecin amplifikasyonunun bir sonucu olarak aktive tetikleyici olarak KBB Uzmanları, alkol ısınma boynuna sıkıştıran, çeşitli kullanımı ile son derece olumsuz bir tutum profil. Çoğu zaman, uzmanlar kompres ısınma kullanımı ile ilişkilidir yetişkinlerde irinli bademcik iltihabı, bölgesel lenfadenitin erken gelişmesini kaydetti.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı gelişimini önlemek için, bu spesifik patolojinin gelişiminin patogenezinin özelliklerini bilmek gereklidir. Dolayısıyla, bir kişinin enfeksiyonu, hasta bir kişiye yakınlığı ve kendi kendini kirletmesinin bir sonucu olarak görülebilir. Çoğu uzman, normalde işleyen bir bağışıklık aparatına sahip bir kişide pürülan boğaz ağrısının gelişmesinin kurallar için bir istisna olduğunu kabul eder, bu nedenle ana önleyici tedbir, bağışıklığı güçlendirmenin haklı olarak kabul edilebilir.

Her yetişkin insan, yaşam koşullarına bakılmaksızın, hem bireysel hem de genelleştirilmiş sağlık ve hijyen standartlarını düzenli olarak gözlemlemelidir. Erişkin üyelerinden birinin bir aile grubunda pürülan bir boğaz ağrısı belirtileri gösterdiği bir durumda, enfeksiyonun olası bir salgın yayılmasını önlemek için hemen karantina önlemleri alınmalıdır.

Buna ek olarak, genel olarak bilinen bir gerçektir yetişkinlerde bu pürülan bademcik iltihabı vakalarının yaklaşık% 90 orofarenks yakın lokalizasyonu ile kronik enflamatuar lezyonlar mevcut arka plan üzerinde geliştirmektir ve enfeksiyon süreci hem spesifik (sifilis, helmint) olabilir ve özgül olmayan karakter. Örneğin, çocukluğunda adenoidektomi geçiren kişiler, erişkin dönemde nadiren pürülan anjinadan muzdariptir.

Yetişkin döneminde yerel koruyucu önlemler, soğuk içeceklerin sistematik kullanımına kadar sertleştirme prosedürlerinin uygulanmasını içerir. bir hastanın laboratuar yöntemleri ile teyit edildiğinde sekonder bağışıklık bağışıklık uyarıcılar tipi timalin, Bronhoimmunala uygulama şeklinde farmakolojik türün angina pürülan önleme izin verilir.

Aynı kişide sık tekrarlayan boğaz ağrısı gelişiminin görüldüğü bir durumda, immünologlar spesifik bikillin profilaksisine izin verirler.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı - hangi doktor yardımcı olacaktır? Eğer bir yetişkinde boğaz ağrısının geliştiğinden şüpheleniyorsanız ya da bundan şüpheleniyorsanız, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiye almalısınız.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur. Bu nedenle, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi yatak istirahatı ve antibakteriyel ajanların kullanımı ile bir doktorun sıkı gözetiminde yapılmalıdır.

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Angina, hava yoluyla veya iç yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bademcik viral ve bakteriyel yenilgi ayırt. Enfeksiyonun doruğu sonbahar-kış döneminde görülür. Hastalığın nedeni, zaten iyileşmiş olan bir hasta veya bir taşıyıcıdır, ancak 1-2 hafta içinde bir enfeksiyon kaynağı kalır.

Erişkinlerde ilk hastalık belirtileri derhal saptanmaz, ancak enfeksiyondan sadece 4-5 gün sonra ortaya çıkar. Her tür boğaz ağrısının karakteristiği olan inflamasyonun yaygın belirtileri vardır:

 • boğazda kızarıklık ve yutulduğunda ağrı;
 • artan vücut ısısı;
 • ses kısıklığı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı;
 • yakınlardaki lenf düğümleri arttı;
 • zayıflık, zayıflık

Anjinin ilk belirtileri göründüğünde, uygun bir tedavi için hemen doktorunuzu aramalısınız. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez. Angina aniden gelişebilecek ve öngörülemeyen şekilde sona erebilen çok sinsi ve tehlikeli ciddi sonuçlardır.

komplikasyonlar

Çoğu zaman, yetişkinlerde boğaz ağrısı herhangi bir komplikasyon olmaksızın tam iyileşme ile sonuçlanır. Ancak doktor tavsiyelerine uyulmaması durumunda sık sık sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, tonsillit tedavisi okuryazar ve zamanında olmalıdır. Bu, bazı ciddi sonuçların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır:

 • Kalbin yardımcısı.
 • Miyokardit (kalp kasının iltihabı).
 • Eklem lezyonları, romatizma.
 • Pnömoni.
 • KBB organlarının hastalıkları (otitis media, sinüzit, sinüzit).
 • Karaciğer lezyonları, böbrekler, merkezi sinir sistemi bozuklukları.

Genel tedavi prensipleri

Yetişkinlerde komplike olmayan boğaz ağrısı genellikle bir ayaktan tedavi edilir. Sıcaklık yükselirse ve boğaz ağrısı varsa, evde kalmanız ve bir doktora başvurmanız gerekir.

Başarılı tedavi ve tam iyileşme için ana koşul en az 5 gün yatak istirahatıdır. Hastalıklarını önlemek için hasta diğer aile üyelerinden tamamen izole edilmelidir. Periyodik olarak dezenfekte edilmesi tavsiye edilen ayrı bir yemek ve bireysel hijyen maddelerini ayırması gerekiyor.

Gıda dengeli olmalı ve korunmalıdır. Mümkün olduğunca sıcak bir içecek içmek tavsiye edilir: asitli meyve içecekleri, gazsız maden suyu, ballı sütler.

Tedavi sırasında, doktorun tüm reçeteleri dikkatlice takip edilmeli ve belirtilen ilaçlar alınmalıdır.

ilaç

Bir yetişkinde bir anjini tedavi etmeden önce nedenini açıklığa kavuşturmak gerekir. Sadece görsel muayene, lenf nodları ve faringoskopi palpasyonundan sonra, doktor lokal ve sistemik antibakteriyel ajanlardan oluşan spesifik bir tedaviyi reçete edebilir.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, tedavi rejimi, semptomların tezahürünü hızla azaltan immünostimülasyon ve antipiretik ajanlar içerir.

Antibiyotiklerle tedavi

Boğaz ağrısı için ilaçlar reçete yetişkinlere, doktorlar çoğunlukla antibiyotik penisilin serisi reçete:

 • sumamed;
 • oksasilin;
 • Amoksisilin Sandoz;
 • Ampisilin trihidrat;
 • diş;
 • Amoxiclav.

Bu ilaçlar doğrudan hastalığın nedeni üzerinde hareket eder. Tedavi süreci genellikle bir hafta geçmez, ancak zor durumlarda 10-12 güne çıkarılabilir.

Eğer anjina komplikasyonlarla ortaya çıkarsa, hastaya genellikle daha geniş bir etki spektrumu ile antibiyotik tedavisinin önerildiği bir hastaneye başvurulur: sefuroksim, levofloksasin, seftazidim, seftriakson. Yedi gün sonra belirgin bir iyileşme olmazsa, teşhisi tekrar kontrol etmek veya başka bir ilacı reçete etmek gerekir.

Patojene zararlı yerel ilaçlar arasında şunlar vardır:

 • resorpsiyon için tabletler - Sepptetha, Stop-Angin, Pharyngosept, Strepsils;
 • antibiyotik veya sülfonamid ile spreyler - Bioparox, Geksoral, Kameton, Inhalipt.

Hafif bir boğaz ağrısı seyrinde, antibiyotik Bioparox sistemik ilaçların yerini alabilir, çünkü aynı anda hem antibiyotik hem de topikal bir preparattır.

Uygulama göstermiştir ki, antibiyotik kullanmadan bademcik iltihabı tedavi etmek neredeyse imkansızdır. En güvenilir ve hızlı etkili yol, ilaçların intramüsküler enjeksiyonu olarak kabul edilir. Enjeksiyonlar, antibakteriyel ilaçların oral uygulamasına kontraendikasyonları olan veya ciddi komplikasyonları olan hastalara yapılır.

Tek başına antibiyotik reçete edilmesi önerilmez. Sadece bir doktor, bir yetişkin boğaz ağrısı ile ne içeceğinizi seçebilir.

Diğer ilaçlar

Tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. Ek fonların amacı hastalığın şekli ve ciddiyetine, patojen tipine ve bir ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonların varlığına bağlıdır.

Genel olarak, anjinin tedavi rejimi aşağıdaki ilaç gruplarını içerir:

 • farinksin yağlanması için çözeltiler: Lugol, Iodinol, Vokadin;
 • gargaralar: Klorheksidin, Furacilin, Romazulan;
 • Parasetamole dayalı antipiretik ilaçlar: Ibuklin, Tylenol, Teraflu, Panoxen, Coldrex, Panadol, Rinza, Koldakt;
 • antihistaminikler: Suprastin, Diazolin, Dimedrol, Claritin, Fenistil;
 • antifungal ilaçlar: Flukonazol, ketokonazol, Flucostat, Nystatin, Levorin;
 • immünostimülanlar: Imudon, IRS-19, Anaferon, Methyluracil (tabletler).

Bu ilaçların birçoğu analjezik bir bileşen içerir, bu nedenle sadece hastalığın nedeni üzerinde felaket etkisi yoktur, aynı zamanda boğazda ağrıyı hafifletir.

Anjina'nın çeşitli tiplerinin tedavi özellikleri

Birçok bademcik iltihabı vardır ve bunların her birinin tedavisi kendine özgü özelliklere sahiptir.

Herpes boğaz ağrısı

Herpes formunun nedeninin bir virüs olduğunu bilmelisiniz, bu nedenle antibiyotik tedavisi bu durumda etkisizdir.

Herpaginlerin tedavisinde antihistaminikler reçete, mukozal ödem, analjezik, anti-inflamatuar ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar ortadan kaldırır. Buna ek olarak, doktor, papatya, nergis veya adaçayı ile durulama önerebilir.

Bu tür anjina ile herhangi bir termal prosedür yasaktır.

Komplikasyonların gelişmesiyle - menenjit veya miyokardit - hastalar zorunlu yatışa tabidir.

Viral bademcik iltihabı

Boğazın bu şekli daha az tehlikeli olarak değerlendirilir, çünkü nadiren komplikasyon verir. Soğuk mevsimde daha sık hastalanırlar. Göğüs iltihabı zayıflamış bağışıklığın arka planına karşı gelişir ve viral bir nedene sahiptir, bu nedenle bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastaya antibiyotik verilmez.

Tedavi için, vücudun direncini arttıran ve antiviral aktiviteye sahip interferonlar kullanılır: Viferon veya Interferon lökosit. Hastaya boğaz yıkaması, inhalasyon ve semptomatik tedavi gösterilir.

Purulent boğaz ağrısı

Diğer anjinalardan farklı olarak, pürülan formu daima akut olarak ilerler. Tedavi için antibiyotik penisilin serileri veya makrolid grubundan preparatlar zorunlu olarak kullanılır:

Anjina semptomlarını azaltmak için kortikosteroidler, ibuprofen ve parasetamol reçete edilir, durulama ve kompresler kullanılır ve boğaz yağlaması yapılır.

Diğer türleri

Foliküler form tedavisinde bademcik iltihabı antibiyotik ve antipiretikler, tabletler ve pastiller tayin etmelidir. Gargara yapmak ve sıkıştırmak için tavsiye edilir.

Lacunar formu da antibiyotik, antipiretik ve antihistaminikler ile tedavi edilir. C vitamini dozunun artırılması önerilir.

Ne zaman catarrhal reçete anti-inflamatuar ilaçlar, sülfonamidler, bademcik durulama ve yağlama.

Operatif tedavi yöntemi

Kural olarak, yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde konservatif tedavi oldukça etkilidir. Ancak bazı durumlarda doktor ameliyatı önerebilir:

 • bademcik iltihabı yılda birkaç kez gelişirse;
 • Bezler o kadar artar ki nefes alması zorlaşır;
 • kalıcı boğaz ağrısı diğer organların çalışmasını zorlaştırır;
 • boğazda pürülan enflamasyon geliştirir (apse).

Cerrahi müdahale aşırı bir ölçüdür. Hastayı operasyona göndermeden önce, doktor lazer laktonomi (bademciklerin lacunae lazer koterizasyonu) önerecektir. Prosedür çok etkilidir ve çoğu durumda sonsuza kadar bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur.

durulama

Yetişkinlerde anjina ile gargara yapmak çok yararlıdır. Sulama iyi bir şekilde nemlendirir ve yumuşatır, rahatsızlığı giderir ve bademciklerden pürülan çökelleri temizler.

Hemen hemen tüm bilinen durulama çözeltileri bu görevleri yerine getirir, böylece hastalığın seyrini büyük ölçüde kolaylaştırır. En az 2-3 hafta boyunca tedavi yapılması tavsiye edilir. Bu, tedavinin etkisini artıracak ve kronik bademcik iltihabının gelişmesini önleyecektir.

Boğazın yağlanması

Prosedür, bademciklerin yüzeyini irin ve patojenik mikroorganizmalardan temizlemek ve bir tıbbi madde uygulamak için tasarlanmıştır.

Yemekten önce veya yemekten sonra bir saat boyunca günde 4-5 kez boğaz yağlayın.

Yetişkinler için prosedür özellikle zor değildir. Tedavi için okunmamış bir kurşun kalem, bandaj veya pamuk yünü ve bir tıbbi ürüne ihtiyacınız olacaktır. Bir kalem üzerinde kalın bir tabaka steril bir malzeme yayar ve çözeltide bolca nemlendirilir.

Kanamayı hızlı ve güvenli hareketlerle yağlayın, böylece bir kusur refleksi oluşturmayın.

soluk alma

Anginada inhalasyonların etkinliği çok yüksek değildir ve bazı formlarda bademcik iltihabı prosedürü yasaktır.

Sıcak buharın solunması aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • iltihap akut hale gelmişse;
 • pürülan veya herpetik boğaz ağrısı teşhisi;
 • artan vücut ısısı.

Buhar prosedürleri sadece hastalığın erken aşamalarında fayda sağlayacaktır. Pürülan inflamasyon varsa, inhalasyonlardan kaçınmak daha iyidir.

diyet

Yetişkinlerde boğaz ağrısını tedavi etmek için, sadece ilaçlar değil, aynı zamanda dengeli beslenmeyi de kullanarak, bütünleştirilmelidir.

Hastalık sırasında diyet kolay ve çeşitli olmalıdır. Mukoza boğazında tahrişe neden olan kontrendike ürünler: keskin, tuzlu, sıcak veya soğuk yemekler, sert yiyecekler.

İzin verilen ürünlerin listesi şunları içerir:

 • tereyağı ile sıcak, viskoz lapası;
 • patates püresi;
 • ince et suyu ile püresi sebze çorbaları;
 • bal;
 • haşlanmış veya haşlanmış et ve balık;
 • süzme peynir, ekşi krema, süt;
 • yumurta.

Terapötik diyet bol miktarda içecek sağlar. Sıcak ve tatlı olmamalı. Yaban mersini ve yabanmersini morselleri, ballı süt, bir dogrose suyu faydalıdır.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabını tedavi etmek için geleneksel olmayan ilaçların yardımı ile sadece temel tedaviye ek olarak mümkündür. Yetişkinlerde boğaz ağrısına yönelik birçok etkili reçete vardır, bunlar hazırlanması ve kullanılması çok kolaydır.

Tonsillit için en popüler halk ilaç durulamadır. Prosedür için, taze pancar suyu, adaçayı infüzyonu, meşe kabuğu ya da söğüt kaynatması, suda elma sirkesi suyu hazırlayabilirsiniz. Boğazın zayıf bir tuz çözeltisiyle (1 litre sıvı başına 1 yemek kaşığı tuz) çok etkili bir şekilde sulanması.

Oral uygulama için, bitkisel çaylar, turp suyu veya soğan bal ile bal, sıcak süt karışımı kullanın.

Hamile kadınlarda anjin

Bademcik iltihabı özellikle gebeliğin ilk üç ayında tehlikelidir. Daha sonraki tarihlerde, fetus için tehdit azalır, ancak hala gerçek kalır.

Gebelik sırasında tonsillit tedavisi önemli zorluklarla ilişkilidir. Yetişkinlerde anjinaya sahip tüm ilaçlar çocuk beklemekte olan kadınlar tarafından kullanılmaya uygun değildir.

Ana tedavi yöntemi hala antibiyotik almayı içerir. Bugün plasentaya nüfuz etmeyen ve fetüse zarar vermeyen epeyce uyuşturucu vardır:

 • penisilin grubunun antibiyotikleri: Amoksiklav, Sumamed;
 • Tsefozolin;
 • Eritromisin.

Tetrasiklin grubundan alınan levomisin ve antibiyotikler, çocuk için tehlikeli olduklarından, hamile kadınlara reçete edilmez.

Antipiretik parasetamol ve Panadol kullanabilir. Rezorpsiyon için çeşitli pastiller ve tabletler, aerosollere izin verilir. İlaçların fazla kullanılmasına izin vermeden doğru dozajı korumak çok önemlidir.

İlaçlar almanın yanı sıra, hasta doktorun diğer tavsiyelerini de takip etmelidir:

 • yatak istirahatine uymak;
 • daha fazla sıvı tüketmek;
 • Diyete uygun.
 • Ilaç tedavisi ile paralel olarak, şifalı otlar infüzyonu ile boğazınızı durulayın, dogrose suyu, bal ile ılık süt içebilirsiniz.

Zamanında başlatılmış ve yetkin tedavi ile anjina ile prognoz genellikle elverişlidir. 10-12 gün sonra hasta tamamen iyileşir ve çalışmaya başlayabilir. Aksi halde, yerel ve genel doğanın ciddi komplikasyonları gelişir, kronik bademcik iltihabı oluşur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pancar, sirke ve diğer halk ilaçları ile anjin tedavisi

Angina (bademcik iltihabı) patojen mikroorganizmaların neden olduğu ve palatine bademcik iltihabının meydana geldiği bir enfeksiyöz hastalıktır.En yaygın anjina türleri şunlardır: flegmonous, fibrinous, follicular, lacunar, catarrhal.

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.