Loading

Boğaz ağrısı çocukta neye benziyor?

Neredeyse her bebek ağrılı olabilir. Bir anjinin bir çocukta nasıl göründüğünü bilmek, tüm ebeveynler için olmalı. Anginanın zamanında saptanması, gelecekte hastalığın tehlikeli komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Ne sebep olur?

Bademcik iltihabı anjina veya akut tonsillit denir. Çeşitli nedenler bu durumun gelişmesine yol açabilir. Çoğunlukla çocukların akut tonsillitine virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bağışıklıkta azalma ve ciddi hipotermi ile çocuk hastalığın olumsuz belirtilerini geliştirebilir.

Angina, bebeklerde neredeyse hiç oluşmaz. Bu, iki yaşından küçük çocuklarda bademciklerin anatomik yapısının özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bebekler, vücutlarını çeşitli enfeksiyonlardan koruyan çok sayıda maternal antikor alırlar. En yüksek insidansı 3 ila 10 yaş arasındadır.

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Hastalığa neden olan mikroplar, üst solunum yollarının mukoz membranlarına ve hasta bir çocuktan sağlıklı bir bademciğe düşer. Eğitim kurumlarına katılan küçük çocuklar arasında en sık görülen akut tonsillit salgınları. Daha kalabalık gruplarda, anjina kasılma riski birçok kez artar.

Hangi belirtiler tanınabilir?

Hastalığı başlangıç ​​aşamasında belirlemek çok zordur. Hastalığın spesifik belirtilerinin ortaya çıkmasından önce, çok zaman geçiyor. Viral anjin için kuluçka dönemi genellikle 3-5 gün, bakteri ile - 7 ila 10 gün arasındadır. Mantar enfeksiyonları, enfeksiyondan sadece birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Angina için karakteristiktir:

 • Boğazda şiddetli kızarıklık. Parlak kırmızı ve iltihaplı hale gelir.
 • Bademciklerde döküntü ve plak görünümü.
 • Vücut ısısını 38-40 dereceye çıkartın. 2-4 gün boyunca devam eder. Sıcaklıktaki düşüş sadece antipiretik ajanların etkisi altında gerçekleşir.
 • Bademciklerin şişmesi ve iltihabı. Parlak kırmızı olurlar, şişmişler. Bir spatula veya kaşık dokunursa, kanama artar, ayrıca ağrı sendromu da vardır.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Servikal, parotis ve oksipital süreçte yer alır. Lenf düğümleri sıkılaşır, cilde sıkı bir şekilde kaynaklanır. Ağır bir akımla, yan taraftan görebilirsiniz.
 • Bebeğin sağlığını keskin bir şekilde bozar. Çocuk daha kaprisli olur, zayıf yiyor. Bazı durumlarda, çocuklar tamamen yemeyi reddeder. Hastalığın ilk günlerinde artmış uykululuk eşlik ediyor. Çocuk neredeyse her zaman yatakta. Uyku refahı kısa vadede iyileştirir.

Çocuklarda akut tonsillit gelişmesine neden olabilecek nedenlere bağlı olarak, tüm anjina ayrılabilir:

 • bakteri;
 • viral;
 • mantar.

Her angina için semptomlar ve klinik belirtiler farklıdır. Genellikle hangi nedensel ajanın hastalığa neden olduğuna bağlıdır. Bakteriyel bademcik iltihabı çok daha fazla gelişir ve tüm olumsuz semptomlara neden olur. Viral enfeksiyonlar akut tonsillite çok daha az neden olur ve çok daha kolay akar. En uzun mantar çeşitleridir. Genellikle zayıflamış ve sıklıkla ağrılı bebeklerde görülürler.

Çocuklarda yaygın anjin tipi

Angina, farinks dokularının akut enfeksiyöz allerjik hastalığıdır. Bugüne kadar, çocuklarda, anjinaya neden olan patojene ve ana tezahürlere bağlı olarak sınıflandırılan bilinen anjina türleri. Patolojinin oldukça yaygın olduğu anlamına gelmesine rağmen, genellikle çocukları ve ilkokul çocuklarını etkiler.

Patolojinin tanımı ve patojenleri

Angina antik çağlardan beri bilinmektedir. Kaynaklara göre, adı Yunanca "angere" kelimesinden türemiştir, yani. sıkıştır, sıkıştır. Boğazda iltihaplanma süreci başladığında hasta bir insanın hissettiği duygudur. Çoğu patoloji palatine bademcikleri etkiler, fakat aynı zamanda yakın dokulara yayılabilir: dil, boğaz, nazofarenks. Buna bağlı olarak, anjin lingual, laringeal veya nazofaringeal olarak ayrılır.

Anjina çeşitleri doğrudan patolojik bir sürece neden olan patojenlerle ilişkilidir. Genellikle inflamasyonun nedeni bakteridir, fakat aynı zamanda mantarlar ve virüsler de vardır. Hastalığın temel neden olan ajanı beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. En tehlikeli patolojinin ortaya çıkışını teşvik eder. Bademciklerin mukoza zarına sıkı sıkıya bağlı olan mikroorganizma, hasta kişinin böbrekleri, kasları ve eklemleri üzerinde olumsuz bir etkisi olan çok sayıda toksin bırakır.

Streptococcus, vücudun savunma sisteminin bağışıklık hücrelerine karşı oldukça dirençli olduğundan tedavi edilmesi zordur ve geç komplikasyonlara neden olabilir. 9-10'uncu günde, özellikle zayıflamış olan çocuk, böbrek veya kalbin ihlallerini ortaya çıkarmaya başlayabilir, romatizmal ateşte ateş oluşabilir.

Patojenler, hasta bir kişiyle ya da ev eşyaları ile uğraşırken, havadaki damlacıklarla bebeğin vücuduna nüfuz eder. Çoğu zaman, hastalık her bir kişinin nazofarenksinde yaşayan kendi streptokoklarının aktivasyonuna yol açar. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatacak ya da soğuk bir şeyler yiyebilecek kadar yeterlidir, ertesi gün boğaz ağrısı vardır.

Bademcik iltihabının ortaya çıkmasında, bağışıklıkta genel bir azalma, burun sinüsündeki kronik pürülan süreçler (sinüzit), çürükler veya hava sıcaklığındaki ani değişiklikler gibi faktörlere yol açabilir.

Streptococcus'a ek olarak, en yaygın patojenler stafilokok, rinovirüsler, adenovirüsler, herpesvirüsler ve diğerleridir.

Patolojinin çeşitleri ve çeşitleri

Birkaç çeşit anjina vardır. Tıpta, sınıflandırma etiyolojinin göstergeleri ve hastalığın klinik tablosuna dayanarak gerçekleştirilir. İkincisi, çocuğun gördüğü şey temelinde, farenksin doku ve mukoza zarının durumunu analiz eden ve çeşitli patoloji olduğu sonucuna vardığı bir doktor tarafından muayene edildiğinde ortaya çıkar.

Anjina etiyolojisine bağlı olarak, şunlar olabilir:

Hastalığın seyri boyunca akut ve kronik ayrılır.

Kataral formun patolojisi

Catarrhal anjin, doğada akut enfeksiyözdür ve kendini posterior faringeal duvarın ve palatine bademciklerin mukoz membranının yüzeysel katmanlarının bir lezyonu olarak gösterir. Çoğu zaman, ortaya çıkmasının sebebi, iklim koşullarındaki değişim, bağışıklık zayıflaması, sonbahar-kış döneminde görülen vitamin eksikliği. Patolojiye herhangi bir mikroorganizma (bakteriler, virüsler, spiroketler, mantarlar) neden olabildiği için, epidemiyolojik doğada olabilir ve çoğunlukla nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu büyük şehirlerde yaşayan çocukları etkiler.

Hastalık enfeksiyondan 2-3 gün sonra başlar ve vücut sıcaklığındaki artış 38 ° C, boğazda ağrı, baş, kas ve eklemlerle karakterizedir. Çocuklar genel halsizlik ve halsizlik şikayet ediyorlar. Yutulduğunda boğazda rahatsızlık daha kötüdür.

Hastalık 3 yaşın altındaki çocuklar için en zor olanıdır. Yemeyi reddetme, uyuşukluk, uyuşukluk, artan salivasyon gibi genel zehirlenme belirtileri vardır. Kramplar oluşabilir.

Hem uzman hem de ebeveynler, kataral anjini aşağıdaki endikasyonlarla tanıyabilir:

 • farinks ve tonsillerin posterior duvarı ödemli, şişmiş, kızardı;
 • bu alanlarda belirsiz bir mukus tabakası vardır;
 • submaksiller lenf düğümleri büyütüldü.

Bu türün patolojisi nispeten kolaydır, sadece 1-2 gün akut semptomlar düzeldikten sonra bebeğin boğazı orijinal görünümünü alır. Komplikasyon boğaz ağrısı foliküler veya lakünyaya geçiş olarak kabul edilir.

Boğazın foliküler görünümü

Foliküler anjin, bademciklerin en sık görülen enflamasyon türü olarak kabul edilir. Enfeksiyon genellikle streptokok, stafilokok, pnömokok ve diğer bakteriler ile oluşur. Enflamatuar süreçler son derece hızlı bir şekilde gelişir ve 1-2 gün içinde ortaya çıktığı andan itibaren boğaz dokularında pürülan değişiklikler meydana getirir. Bademciklerin lenfatik nodülleri (folikül) alanında, pürülan eksüda birikimi olan küçük sarı noktalar vardır.

Bu işlem vücut sıcaklığındaki artış 40 ° C'ye, boğaz ağrısına, güçsüzlüğe ve ağrıyan kaslara ve eklemlere eşlik eder. Ağız boşluğunu incelerken, dil üzerinde kalın bir gri kaplama bulabilirsiniz. Kan testleri beyaz kan hücrelerinde ciddi bir artış gösterir, idrarda protein ve eritrosit izleri vardır.

Çocuklarda bademcik genellikle çok zor ilerler ve bu tür benzeri peritonsiller apse, sepsis, streptokok menenjit, enfeksiyöz şok, romatizma, artrit, glomerülonefrit ve tehlikeli komplikasyonlar verebilir.

Lacunar anjina açıklaması

Lacunar tonsilliti bebeğin vücudunu hem ayrı hem de foliküler anjina ile birlikte etkileyebilir. Bu tip patolojilerin belirtileri aynıdır, ancak ilki daha şiddetlidir. farinks ve bademcik şişirilmiş dokular kapak gevşek zar baskınlar beyaz sarı renkli, üzerinde olabilir laküner bademcik iltihabı tanır. Bazen etkilenen bölgeyi kaplarlar, ancak tıbbi bir spatula veya kaşıkla kolayca çıkarılabilirler. Bu durumda, dokuların kanama izleri yoktur.

Çocuğun organizması lacunar anjinası bir yetişkinden daha ağır bir şekilde tolere eder. Zayıflamış bebekler boğulma ve kasılma saldırılarına başlayabilirler. Çocuklar üzgün mide, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetleri.

Ardı ardına tedavi, en tehlikeli olanların pnömoni olduğu ciddi komplikasyonların gelişimini tehdit ediyor. Bu durum bakterilerin alt solunum yoluna nüfuz ettiğini gösterir. Lacunar bademcik iltihabı da tehlikeli bir komplikasyon olarak kabul edilen fibröze geçebilir. Patolojinin uzun dönem sonuçları miyokardit, romatizma ve nefrittir.

Fibröz türlerin patolojisi

Pseudo-pankreatik veya psödo-disfonksiyonel olarak da adlandırılan bir fibröz boğaz ağrısı oluştuğunda, çocuk şiddetli ateş ve titreme yaşayacaktır. Vücut ısısı kritik bir sıcaklığa yükselebilir. Ön planda genel zehirlenme belirtileri vardır: baş ağrısı ve güçsüzlük. Patolojinin nedensel ajanları, daha az sıklıkla adenovirüs olan bakterilerdir (streptococcus veya staphylococcus).

Bebeğin boğazını incelerken, farinks ve bademciklerin sırtını tamamen kaplayan beyaz bir kaplama gözlenir. Bu fibrin - kan plazmasında bulunan büyük miktarlarda özel bir madde. Örtülü foliküllerden ortaya çıkar ve lakunanın ölmekte olan dokuları üzerinde homojen bir film konsantresi şeklinde palatine kemiği bırakır.

Fibrinöz anjinin gelişmesiyle birlikte, doktorun ana görevi bademcik iltihabını diferansiyasyondan ayırmaktır ki bu da kendisini benzer şekilde gösterir ve ölüme yol açabilir.

Hastalığın komplikasyonları: menenjit, toksik şok, böbrek fonksiyon bozukluğu, boğaz dokularının nekrozu olabilir.

Herpetik bademcik iltihabının tezahürleri

Herpagin (herpes, herpetik) akut hastalıklara işaret eder ve A grubunun Coxsackie virüslerinden kaynaklanır (bazı durumlarda - B). Çocuk gruplarına dağıtıldığında tehlikeli hale getiren artan bulaşıcılık ile ayırt edilir.

Çoğu viral enfeksiyon gibi, herpagina hava yolu ile bulaşır ve keskin bir başlangıç ​​ile karakterizedir. Yutmadan sonra virüsün kuluçka dönemi 3-10 gün sürer. Sonra bebek boğazda güçlü bir ağrı olduğu, (+ 41 ° C... + 40 kadar) keskin vücut ısısı artar, rinit ve artan salivasyon şikayet başlar. Çocuk durgunlaşır ve sızar, yemeyi reddeder.

Tedavi yanlış ise, herpagina kalp kası (miyokardit), ensefalit ve menenjit iltihabına neden olabilir. Ancak genellikle komplikasyon olmaksızın geçer.

Diğer türlerin patolojisi sonucu fertil bademcik iltihabı

Phlegmonous tonsillitis (paratonzillit) kendi başına meydana gelmez. Tıbbi uygulamada anjinin neden olduğu bu komplikasyon. Bademciklerin dokularında gelişen intratoner apsedir.

Patolojinin ana belirtileri:

 • burun sesi;
 • ağız açıklığının kısıtlanması;
 • Başın abse oluşumuna doğru eğimi.

Çoğu zaman en azından paratonzillita folliküler veya laküner bademcik iltihabı gelişmesine yol açar - kızıl veya difteri içinde boğaz dokusunun yenilgiyi.

Patoloji 3 tipe ayrılır ve edemik, infiltratif ve apse olabilir. Çoğu zaman, paratonzillit 15 yaşın üzerindeki ergenlerde, nadiren 6 yaşından küçük çocuklarda görülür. Apse gelişiminden itibaren akut ağrının başlangıcı ile karakterize edilir, böylece çocuk sıvı gıda bile alamaz. Enflamatuar süreç çene eklemini bloke eder, böylece hastanın ağzı sadece birkaç milimetre açılabilir.

anjin başlangıcında (akut semptomlar 2-3 gün sonra kesildi) bebeğin vücut sıcaklığı 40 ° C'ye yükselir çünkü 12. günde de, şiddetli zayıflık, şiddetli baş ağrısı, lenf düğümleri vardır. kademeli acı bir infiltrasyonu dönüştürülmüştür gökyüzü, oral tespit küçük çıkıntı, bakıldığı zaman, orofarenks doğru kayar.

Olgunlaşırken, apse bağımsız olarak açılır ve yaklaşık 30 ml fetid yeşil eksüda bırakılır. Bundan sonra çocuk iyileşir. Ameliyat durumunda nüks oluşabilir.

Ülgin ülseroz nekrozu

Patoloji, ağız boşluğundaki çürük dişler varsa, vücudun zayıflamasına, genel bir tükenmeye karşı oluşur. Genellikle çocuğun durumu tatmin edicidir, vücut ısısı artmaz veya subfebrile indeksleri vardır. Hoş olmayan kokunun patolojisini ağızdan tanır ve salyayı arttırır. Zehirlenme belirtileri zayıf şekilde ifade edilir veya tamamen yoktur.

Tedaviyi reddeden hasta, kusma ve karışıklık nöbetleri geçirir. Ağız boşluğunda, sağlam, pürüzlü bir yüzeye, sarı-yeşil veya gri renkli bir plak bulunur. Filmleri çıkardıktan sonra kanama yaraları açılır. Nekroz nazofarenks, palatine kemerler ve dilin arka duvarını etkileyebilir.

Monositik türlerin patolojisi

Ayrıca t lenfatik anjin dikkate alınması gerekmektedir.. Hastalığı enfeksiyöz mononükleoz bir sonucu olarak çocuklarda geliştirir ve lenf düğümleri ve dalak eşlik etmek.

Genellikle okul öncesi ve ilkokul çocuklarında patoloji görülür. Hastalığın semptomları diğer anjina çeşitleriyle aynıdır ve sadece kandaki lökositlerin (20 binden fazla ünite) ve atipik mononükleer hücrelerde belirgin bir artışta farklılık gösterir.

Çocuğun boğazda ağrısız bir ağrı varsa, tanı için bir çocuk doktoruna danışmak gerekir, çünkü herhangi bir anjin tipi ciddi patolojilere neden olabilir.

Anjina: Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina semptomları, tipleri ve tedavisi

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademcikler bir kişinin soluduğu bakterileri ve virüsleri yakalar, bademciklerdeki bağışıklık hücreleri ve antikorları boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına yakalanmalarını ve onları önlemelerini sağlar. Angina temel olarak okul öncesi ve okul çağındaki 3 ila 14 yaş arası çocuklar ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir. Üç yaşına kadar erken çocukluk döneminde olan bebeklerde ve çocuklarda, ayrıca 50 yaşından büyüklerde, anjina nadirdir.

Boğaz ağrısı nedenleri

3 yaşından itibaren çocuklarda anjina gelişmesinin ana nedenleri ve yetişkinler mikroorganizmalardır - A grubunun β-hemolitik streptokokları. boğaz ağrısından yaygın nedeni aureus olabilir. Çok az anjin nedeni bir adenovirüs, Coxsackie A virüsleri, Candida cinsinin ve diğer mikroorganizmaların mantar olduğunu.

bademcik kabuk (bunlar boğaz girişinin tarafında yer alan ve açık ağzına bakarsak, açıkça görülebilir edilir) mukozasında maddenin nüfuz olmayan damlalar ya da (su ve / veya gıda ile) sindirim yol meydana gelir.

Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan ve hastalığa neden olmayan mikroplar, örneğin, ortam sıcaklığında soğutma veya ani dalgalanmalar gibi bazı elverişsiz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatmaya, bir bardak soğuk süt içmeye ya da hemen anjinle hastalandıklarından dondurma yemeye yeter.

Yetişkinlerde sık anjin hastalığı ağız (çürüme dişler) da, örneğin burun nefes rahatsız edildiği Burun ve paranasal sinüslerdeki pürülan enflamatuar süreçler, maksiller sinüzit ile ilişkili olabilir ve. tehlikeli ortamlarda, kötü beslenme, vitamin eksikliği çalışma - Ayrıca yetişkinlerde boğaz ağrısı kötü alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı), diğer olumsuz koşullara katkıda bulunabilir neden olur.

Difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz: Buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları ve sistem, anjina (anjin spesifik) olabilir belirtileri ya da komplikasyonların birinin bir dizi vardır.

Angina belirtileri

Her birinin kendine özgü özellikleri olan çeşitli anjina türleri vardır: semptomlar, işaretler ve tedavi yöntemleri. Anjinin klinik belirtileri, doku hasarının derecesine ve patojen tipine bağlıdır. Lokal ve genel semptomları tahsis edin. Lokal semptomlara, angina her türlü ortak bir rahatsızlık veya ağrı boğazda, genellikle oldukça keskin, kötü yutma boynuna yakın alt çene altında hissedilebilir lenf düğümleri içerir. Boğaz ağrısı yaygın belirtileri - halsizlik, halsizlik, ateş 39-40 ° C, üşüme; kaslarda, eklemlerde, kalp bölgesinde olası ağrı.

Çocukta angina belirtileri. Küçük çocuklarda, bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ek olarak, bu tür değil yeme, kulaklarda ağrı, bulantı ve karın ağrısı, gevşek dışkı görünüm, nöbetlerin sıklığı olarak da semptomlarla karakterize. Çocuğun ağlaması, kaprislidir, uykusuzluk, çocuk veya halsizlik veya artmış eksitabilite ile ilgili problemler vardır. Çoğunlukla, çocuklarda angina, otitis ve rinit tezahürleri eşlik eder.

Anjina semptomları soğuk algınlığına çok benzer, ancak anjin daha kötüdür, boğaz ağrısı daha şiddetlidir, hastalık süresi genellikle 5-7 gün arasında daha uzundur.

Palatine bademciklerin hasar derecesine bağlı olarak, çeşitli anjina türleri ayırt edilir:

 • mavi dil (bademciklerin mukoza zarının yenilgisi), anjinin en kolay şekli;
 • pürülan lacunar (lacunaz aparatının, lakunada lakuna ve pus oluşumu ile dahil edilmesi);
 • pürülan foliküler (lenfoid foliküllerin iltihabı);
 • fibröz, flegmonöz, ülseratif-nekrotik ve karışık formlar.

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır.

Bir veya iki bademciğin iltihaplanmadığına bağlı olarak, boğaz ağrısı bir ve / veya iki taraflı olabilir. Birçok durumda, angina farenjit ile birleştirilir - posterior farryngeal duvarın iltihabı, lingual bademcikler, palatine sırtlar, vb.

Angina, özellikle küçük çocuklar için başkalarına bulaşıcıdır, bu nedenle hastayı izole etmeli ve ona ayrı bir çatal bıçak takımı ve bakım ürünü sağlamalısınız.

tanılama

Anjina tanısı, hastalığın klinik semptomlarına dayanmaktadır. Kural olarak, bir tanı konması için, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı tipinin belirlendiği bir doktorun boğaz muayenesini yaptırması yeterlidir. Kan - nötrofilik lökositozun klinik analizinde ılımlı bıçak gövdesi sola kayması, yükselmiş ESR. L-hemolitik streptokokun varlığı da ASL-O (antistreptolisin-O) tayini ile doğrulanmaktadır.

Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik incelemesi, anjinin patojenini tanımlamak için gereklidir, fakat problem, sonucun 3 ila 5 gün arasında daha sık beklenmesidir. Ve antibiyotikler (özellikle çocuklarda), belirli kriterlerin doktorlar streptokok enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek, böylece vücut ısısı 38 ° C, hiçbir öksürük ve burun akıntısı, bademcik şiş, parlak kırmızı üzerindeyse, ya da plaket ve tedaviyi geciktirmek vermemek için Özellikle alt çene altında yer alan bölgesel lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılı olur, daha sonra ekim sonuçlarını beklemeden antibiyotik tedavisi yapılır.

Catarrhal anjina

Diğer formlardan daha sık olarak, esas olarak palatine bademciklerin yüzeysel bir lezyonu olarak kendini gösteren kataral anjina vardır. Catarrhal anjin daha yavaş akar ve nadiren bağımsız bir hastalık meydana gelir. Bu anjina formunda iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerin mukozası ve palatine kemerin kenarları ile sınırlıdır - bunların şişmesi ve kızarıklıkları not edilir. Yaygın belirtiler makul: genel durumu çocuklarda 38.0 ° çıkabilir, tatmin edici olabilir, ancak tezahür zehirlenmesi, letarji, yorgunluk, subfebril vücut sıcaklığının artması (37-37,5 ° C) olan, bozulabilir S. Boğazda yutma, terleme ve kuruluk hissi var. Dil genellikle kuru, kaplıdır, lenf düğümlerinde hafif bir artış olur. Nadir durumlarda, catarrhal anjin daha şiddetli ilerler. Çocukluk çağında çoğu klinik bulgu yetişkinlere göre daha belirgindir.

Kanın klinik analizinde hafif bir nötrofilik lökositoz (7-9 · 10 9 / L) ve solda küçük bir kayma görülür ve 18-20 mm / s'lik bir ESR görülür.

Hastalığın süresi 3-5 gündür, bundan sonra iki olası seçenek vardır: ya farenkseki iltihaplar azalır, ya da anjin daha şiddetli formda foliküler ya da lakünaya geçer. Hastalığın diğer klinik formlarından gelen kataral anjina nispeten kolay akışın farklı olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra bile unutulmamalıdır.

Foliküler (pürülan) anjina

Foliküler anjina da denir irinli ve 38-39 ° C'ye yükselen sıcaklık ile akut olarak başlar, ancak bazen subfebril olabilir. Yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, bu da kulağa verilir. Artan salivasyon olabilir - bu şiddetli boğaz ağrısına ve bunun nedeni tükürüğü yutmamasına bağlıdır. Alt çene ve oksiputun altında genişlemiş lenf nodları problanabilir, palpasyonda ağrılıdır. Belirtilen sarhoşluk, baş ağrısı, halsizlik, ateş, titreme, bazen sırt ve eklemlerde ağrı var.

Kızarık ve şişmiş bademcikler üzerinde foliküller (tıkaçlar) oluşur. folikülleri - bunlar sarımsı veya beyazımsı noktalar olup, yüzey üzerinde bademcikler (taneler, 3 mm'ye kadar iğne başı büyüklüğü), gri-sarı irin ile doldurulur. Bu pürülan foliküller boğazı incelerken açıkça görülebilir ve palatine bademciklerin yüzeyindeki "yıldızlı gökyüzünün" bir resmini oluştururlar. Hastalığın başlangıcından üç ila dört gün sonra, fişler açılır, bundan sonra sıcaklık azalır ve durum iyileşir. Ülser bölgesinde küçük yaralar (erozyon) vardır.

Yetişkinlerde, dışkı gecikebilir, taşikardi, kalpte ağrı görünebilir. Çocuklarda - iştah, bulantı, kusma, gevşek dışkı ihlali. Fakir insanlar ve sağlıksız olan kişilerde bayılma gözlemlenebilir.

Kanın kısmında nötrofilik lökositoz, solda bir bıçak kayması, ESR'de artış, idrarda protein izleri olabilir.

Hastalık yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar (pürülan) anjina

Semptomlar anjin semptomların benzer laküner formu foliküler bademcik: Hastalık 38-39,0 ° C, baş ağrısı, lenf düğümleri, yutma güçlüğü, eklem ağrısı, akut yüksek sıcaklık başlar, ancak şekil daha şiddetlidir. Enflamatuar süreç bademcik dokusunun yüzeyinde olduğu gibi ilerler ve pürülan akıntı lakunada lokalize olur. Foliküler ve lacunar anjina semptomları arasındaki ana fark, genişletilmiş bademciklerde pürülan birikimin lokalizasyonudur. Foliküler formda, bezlerin foliküllerinde pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, lacunarda - palatine bademciklerin kanalları etkilenir.

Çocuklarda Lacunar angina özel bir tehlike arz eder, çünkü sıklıkla bademciklerin güçlü bir iltihaplanması eşlik eder, bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve bazen tamamen bloke edebilir. Bu sürecin ana nedenleri üst solunum yolunun özel yapısıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve zehirlenme nedeniyle çocuk nöbet geçirebilir. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir.

Kan analizinde, artan lökosit içeriği, artmış ESR.

Mantar anjina

Genellikle küçük çocuklarda bulunur. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kaydedilir. Akut olarak başlar, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, ancak genellikle subfebrildir. İnceleme sırasında bademciklerin, parlak beyaz, gevşek, pıhtı benzeri kaplamaların kolayca çıkarılabilen bir miktar ve hafif bir kızarması vardır. Baskınlar 5-7. Günde ortadan kayboluyor. Maya hücrelerinin sürüntüleri, pamukçuk mantarı ve bakteri florası miselleri smearlerde bulunur.

Kızıl saçlı Angina

Çocuklarda çorak nezlesi olan yetişkinlerde boğaz ağrısı insidansı arasında ilişki kurulmuştur. Kızıl ötesi ateş insidansında, artan boğaz ağrısı insidansı vardır. Farenkseki inflamatuar değişiklikler genellikle döküntünün ortaya çıkmasından önce gelişir. Scarlet ateşinin etken maddesi hemolitik streptokok grubu A'dır. Enfeksiyonun bulaşması genellikle 2 ila 7 yaş arası en duyarlı çocuklar olan havadaki damlacıklardır.

Hastalık yutulduğunda sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile akut olarak başlar. Şiddetli zehirlenme ile tekrarlayan kusma meydana gelir. Scarlet ateşi olan angina sabit ve tipik bir semptomdur. Bazen mukozaları soluk gökyüzünün arka plan üzerinde iltihabı açık bir sınır bölgeleri vardır sert damak, uzanan, Canlı hiperemi faringeal mukoza ( "çenesi yanan") ile karakterize edilir. Patates bademcikler şişmiş, grimsi kirli bir plaketle kaplıdır. Bu difteri aksine, sürekli bir karakter değildir ve kolayca çıkarılabilir. Plaklar palatine kemer, yumuşak damak, dil, ağzın alt kısmına yayılabilir.

Viral ve bakteriyel (pürülan) anjina arasındaki fark

Hastalık genellikle boğaz ağrısı olan çocuklarda, bir virüs neden olur, aşağıdaki belirtiler mevcuttur: öksürük, burun akıntısı, bademcik, boğaz görünür mukus arkasındaki, konjonktivit genellikle gözlenmektedir, kırmızıdır. yumuşak damak viral anjin, yutağın arka duvarında kolları, dil, bademcik ve nadiren palatinal zaman, bir toplu iğne başı kırmızımsı kabarcıkların boyutunu küçük ortaya koymaktadır. Birkaç gün sonra, vesiküller yüzeysel, hızlı iyileşen erozyonları geride bırakarak ya da önceki takviye olmaksızın tersine gelişim geçirirler. Viral boğaz ağrısının nedeni influenza, parainfluenza, rinovirüs, koronavirüs, adenovirüstür.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri bakteri: streptokok ve stafilokoklardır. Streptokok anjina, öksürük ve burun akıntısının viral yokluğundan farklıdır. Viralden en önemli fark bademcikler üzerinde beyaz bir dokunuşun varlığıdır.

Viral veya bakteriyel olsun, anjina inkübasyon süresi 5-7 gün arasındadır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Komplikasyonlar streptokok anjinada daha sık görülür ve genellikle hastalığın 4-6. Gününde ortaya çıkan ve genellikle 2-3 hafta sonra gelişen genel olayları içerir:

 • lokal komplikasyonlar - sinüzit, orta kulak iltihabı, servikal lenfadenit;
 • yaygın komplikasyonlar - akut glomerülonefrit (böbrek hasarı), hemorajik vaskülit.

Bazen akıntılı anjina akan bile olsa, kalp hasarı (kalpte romatizma, miyokardit) görülebilir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir. Bu komplikasyonlar çoğu zaman bir kişinin hastalığı "ayakları üzerinde" aktardığı durumlarda kendini gösterir. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Önleme anjina zamanında ve yeterli bir tedavidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde yapılır ve sadece hastalığın şiddetli seyrinde - bulaşıcı bir hastanede yapılır.

Her türlü anjin tedavisinin ilkesi farklıdır. Örneğin, bir virüsün neden olduğu kataral tonsillit tedavisi, viral boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçtiği için hastalığın semptomlarını hafifletmektir. Bu durumda, hastalığın belirtileri hafifletmek için tavsiye edilir: tuzlu su ile gargara veya furacilin, bol bir sıcak içecek bir çözüm. Hastalığın nedeni strep boğaz ise, o zaman pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir.

İlaç dışı tedavi. İlk günlerde katı yatak istirahatı, ve daha sonra - fiziksel aktivite kısıtlaması olan bir ev modu. Bu komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Hasta bir çocuk ya da bir yetişkine, başkalarıyla olan iletişimi sınırlamak için mümkün olduğunca ayrı bir yemek, bir havlu verilmelidir. tavsiye bol sıcak içecek (meyve asidik olmayan sular, çay, gül kalçaları, kurutulmuş meyvelerden komposto, gazsız maden suyu, jöle). Gıda iltihaplı bademcik zarar vermez şey izin ki, iyi nazik, tahriş etmeyen vb sebze, püre haline getirilmiş patates püresi, sebze ya da tavuk suyu, lapası buhar pirzola gibi gıdalar başta olmak üzere süt sebze, vitaminler açısından zengin, Keskin, sert, sıcak veya soğuk yiyecekler vermeyin.

Anjina için antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlar. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastalığın şiddetine ve komplikasyonların tehdidine bağlıdır. Tedavi için, antibiyotikler yaş dozlarında uygulanır. Patojenin antibiyotiklere duyarlılığını dikkate alarak çeşitli bakteriyel anjina antibiyotikleri kullanılır. Acil durumlarda geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atanır (Amoksisilin, Flemoxin-Solutab).

Bebekler için meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinden antibiyotik seçilmektedir. Akut streptokok anjina, Fenoksimetilpenisilin, Ospen. Penisiline alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri (Azitromisin, Sumamed) seçerken.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.

İyileşme genellikle zehirlenme, genel durumda bir düzelme ile birlikte gelir. Bununla birlikte, antibiyotiklerle tedavi, üç ila beş gün daha devam etmelidir.

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına uygun ve zamanında olmalıdır.

Sistemik antibiyotik tedavisi, çok çeşitli etkilere sahip antimikrobiyal ilaçların lokal uygulaması ile birleştirilmelidir. Böyle Geksoral, Ingallipt, Geksasprey, Tantum Verde ve diğerleri gibi Faringosept, Stopangin, Strepsils, Grammidin ve spreyler, - emilebilir tabletleri ve pastilleri kullanabilirsiniz angina ile büyük çocuklarda. Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

İnhalasyon Aerosol, antibakteriyel antiseptik ve anti-enflamatuar kullanım çözeltileri ile sık gargara iyileşme sürecini hızlandırmak ve yerel belirtileri azaltır.

Gargaralar yetişkinler ve büyük çocuklar için mümkündür. farmasötik ot (papatya, okaliptüs, muz, nergis), ilaç olarak uygun durulama için - (FRC çözeltisi Miramistin,% 1 alkol çözeltisi chlorophyllipt, Lugol) tarafından hazırlanabilir soda, tuz ve iyodin ile çözümler boğaz durulama evde. Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için, iyot bazlı durulama çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, güçlü çay ile boğazınızı da durulayabilirsiniz.

İlaca, farenksın derin kısımlarına ulaşıldı, durulama sırasında baş kuvvetlice geri atılmalıdır.

Transfer edilen anjina, özellikle yetersiz tedavi ile bademciklerde kronik bir inflamatuar sürecin oluşmasına öncülük eden bir faktördür. anjina sırayla, şiddetli komplikasyon riskini artırır fazla yılda 2 kez tekrarlanan zaman kronik tonsillit Hakkında durumlarda söylüyorlar. Özellikle çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı olmalı ve sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

Küçük bir çocukta boğaz ağrısı belirtileri: boğaz fotoğrafı, tedavi ve hastalığın önlenmesi ile belirtiler

Küçük çocuklar genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde soğuk algınlığı alırlar. Bu dönemlerde çocuk bedeni beriberiden muzdariptir, sokaktaki sıcaklık dengesizdir ve bu zaman zaman morbidite riskini artırır. Genellikle her şey soğuk ile sınırlıdır, ancak bazı durumlarda boğaz ağrısı vardır. Karmaşık bir kursa sahiptir ve hızlı gelişim ile karakterize edilir, tedavi derhal yapılmalıdır. Eğer bunu zamanında yapmazsanız, hastalık, boğazın her şeyden önce yaşadığı kronik bir form olacaktır.

Sık görülen, zararsız bir soğuk, boğaz ağrısı ile sona erebilir

Hastalığın tanımı

Angina akut bir enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıktır (akut tonsillit). Patojenler: stafilokok, pnömokok, streptokok, daha seyrek - fungal flora, diğer patojenik virüsler ve bakteriler. Patolojinin oluşumu, çoğaltma için uygun bir ortamın varlığında meydana gelir, örneğin:

 • hipotermi;
 • yetersiz yiyecek;
 • beriberi;
 • düşük aktivite yaşam tarzı;
 • sabit fiziksel ve psikolojik stres;
 • viral enfeksiyonlar.

Yenilgi palatine bademciklere uzanır - iltihaplanma hiperemi ile başlar, büyüklükte büyütme, şişme. Ebeveynler her zaman anjina ile hastalığın tüm şiddetini anlayamazlar.

Sarhoşluk ve patolojinin hızlı seyrinden, tüm vücut acı çeker. Hasta nefes almayı zorlaştırır: Derhal tıbbi yardım almaz ve tedavi görmezseniz, küçük bir çocuk (özellikle bir yıla kadar) asfiksi ölme riskini taşır.

İnkübasyon dönemi ve anjinin enfeksiyözlüğü

Angina, herhangi bir yaştakiler için bulaşıcıdır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile, patolojinin etken maddesi taşıyıcısı olan bir kişi ile kısa bir temas yeterlidir. Enfeksiyon mümkün ve inkübasyon döneminde, yani ilk semptomların ortaya çıkmasından önce enfeksiyondan vücuda kadardır. Kuluçka süresinin süresi aşağıdakilere bağlıdır:

 • patojenik ajanın etiyolojisi;
 • organizmanın genel durumu;
 • hastanın kronik hastalıkları vardır;
 • anjinin çeşitleri;
 • bağışıklık sisteminin işleyiş derecesi.

Bu faktörlere bağlı olarak, çocuklarda anjina inkübasyon süresi 12 saat ila 12 gün arasında değişmektedir. Bu süre zarfında, patojenik bakteriler ve mikroorganizmalar ağız boşluğuna yerleşir ve aktif üremeye başlar. Enfeksiyon sadece patolojinin yüksekliğinde mümkün değildir, çocukta anjina tedavi sırasında ve antibiyotik almakta diğerlerine bulaşıcıdır.

Hastalığın başlangıç ​​aşaması

Kuluçka dönemi geçtiğinde, çocuğun sağlığı keskin bir şekilde bozulur. Angina gelişiminin erken bir aşamasında, burun akıntısı, boğaz ağrısı, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı ve kas spazmı, tüm vücutta bir "ağrı" vardır.

Boğaz ağrısı ilk aşamasında sadece boğaz ağrısı değil, burun akıntısı var, sıcaklık yükselir

Görsel muayenede bademciklerdeki artış ve boğazda hiperemi, servikal ve submandibuler lenf nodları da normalden anlamlı olarak daha fazladır. Angina'nın ilk aşamasında, yapılacak ilk şey çocuk doktoruna yönelir: tanıyı kurar ve yönünü hastalığın etken maddesine ve patolojinin şekline bağlı olan bir tedavi önerecektir.

Hastalığın ileri seyri

Eğer anjinin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra uygun tedavi olmadıysa, hastalık çok hızlı ilerler ve ilerlemesi zordur. Bebeğin iştahı keskin bir şekilde azalır ya da tamamen yoktur, yorgun, kaprisli, en az aktivite gösterir, bir rüyada huzursuz davranır.

Çocuklarda tam olarak ne kadar angina olduğunu söylemek imkansızdır. Zehirlenme tüm vücuda yayılır ve klinik tablo ek olarak aşağıdaki semptomlarla desteklenebilir:

 • bulantı;
 • sindirim sistemi bozukluğu;
 • ishal;
 • ateş;
 • kusma;
 • dilin yüzeyinde beyaz bir kaplama oluşur;
 • bademcikler açık apseler üzerinde.

Fotoğrafta bu enfeksiyöz patolojiyi belirleyen döküntüleri görebilirsiniz.

Angina nedenleri

Soğuk havalarda ani sıcaklık değişimlerinden dolayı anjina tepe insidansı görülmekte, bağışıklık belirgin bir şekilde azalmaktadır. Diğer nedenler: yetersiz beslenme, vitamin eksikliği ve açık havada yürüyüş.

Bademcikler koruyucu bir işlev yapmazlar, bakteriyel üremeyi provoke etmek çok kolaydır - soğuk su içmek yeterlidir. Boğaz ağrısı bulaşıcı olduğunu unutmayın, bu nedenle, bu durumda, hava yoluyla damlacıklar tarafından enfeksiyonu yakalayabilirsiniz. Ek olarak, bulaşıcı hastalık kışkırtır:

 • KBB organlarının ve ağız boşluğunun patolojisi;
 • uzun süreli antibiyotik tedavisi;
 • sık bulaşıcı hastalıklar;
 • bağırsak disbiyozu.

Çocuklarda anjinin sınıflandırılması

Patoloji patolojisi formunda iki aşama ayırt edilir. Akut anjin çok hızlı gelişir ve hemen tedavi gerektirir. Hastalık tedavi edilmezse, kronik formuna girer ve en ufak bir rahatsızlık ile tekrarlayan alevlenme olasılığı çok yüksektir.

Çocuklarda hangi angina:

 • boğaz ağrısı;
 • terleme;
 • kas spazmları;
 • lenf düğümleri ve bademciklerin sıkılması (bazen larenksin girişinin şişmesi nedeniyle tamamen kapanır);
 • apse birikimi.
 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • kırmızı boğaz;
 • mide rahatsızlığı;
 • kusma;
 • siplost sesli
 • gökyüzünde döküntüler.

Bu tip anjin, 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

 • bademcikler üzerinde apse ve şişlik;
 • ateş;
 • öksürük;
 • titreme;
 • Boğazda keskin bir ağrı.
 • zayıflığı;
 • ishal;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • servikal lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • hiperemi.
 • bademciklerdeki çatlaklar ve çatlaklardan etkilenir;
 • apse hızlı yayılması;
 • şiddetli ateş;
 • baş ağrısı, boğaz ve eklemlerde ciddi rahatsızlık;
 • dil üzerinde plak;
 • ağız kuruluğu
 • hastalık bademcikleri etkiler;
 • yüksek sıcaklık;
 • boğazda ağrı (kulağa ışınlama);
 • ses kaybı / ses kısıklığı.

Çocuklar 1-2 yıl yaşayabilir.

Boğaz ağrısı belirtileri

Anjina semptomları ve seyrinde olan çocuklarda önemli ölçüde değişebilir, hastalığın etiyolojisine bağlıdır. Bademciklerdeki bakteri formu beyazımsı bir kaplama oluşturduğunda. Lezyonun tipi viral ise, soğuk algınlığı semptomları (öksürük, burun akıntısı vb.) Daha belirgindir.

Çocukta anjina karakteristik belirtilerini bilerek, bademciklerde artış, ülseratif lezyonlar gibi hastalıkların farkında olabilir. Sıvı ile dolu kırmızı noktalar veya içerideki irin içeriğiyle olabilirler. Ayrıca, her zaman hiperemi ve boğazın şişmesi vardır, dilin kökleri beyazımsı görünür.

Patoloji ajanından bağımsız olarak, boğaz ağrısının genel semptomları şunlardır:

 • vücut ısısında keskin bir artış 37-40 derece;
 • boğazda keskin ağrı;
 • kötü iştah / uyku;
 • güçlü zayıflık;
 • bazen - mide bulantısı ve kusma;
 • baş ağrısı ve kas ağrıları;
 • 12 güne kadar inkübasyon süresi.
Foliküler boğaz ağrısı

tanılama

Bir uzmana başvurduğunda, çocuk doktoru ilk anamnezi toplar: hasta görüşmesi ve faringoskopi yapar. Parlak ışıkta, doktor ağız boşluğunu inceler, boyundaki ve çenenin altındaki lenf düğümlerini araştırır. Daha sonra uygun tedavi reçete edilir. Genellikle doğru bir tanı koymak için görsel ve dokunsal bir inceleme yeterlidir, ancak bazen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır:

 • OAM, UAC;
 • ağızdan bir çubukla;
 • biyokimyasal kan testi;
 • alerjen testi;
 • bağışıklık sisteminin değerlendirilmesi için - ENT ve immünolog istişare.

Angina ve ARVI arasındaki fark

Aynı zamanda, aralarındaki fark çok büyük. Bademcikler üzerinde bademcik iltihabı ile genellikle pürülan yaralar oluşur, hasta kalıcı bir karaktere sahip güçlü ağrılı duyular yaşar. Bu arada, herpes tipi hastalık ile, 3 yaşın altındaki çocuklar rahatsızlıktan şikayet edemez, hazımsızlıklarına sahiptirler.

Yemek yemek ve konuşmak neredeyse imkansız. Vücut ısısı 38-40 derecedir ve birkaç gün sürmektedir, zehirlenme tüm vücuda maruz kalmaktadır. ARVI'da ateş daha az belirgindir ve hızlıca geçer, bundan sonra çocuğun burun akıntısı ve öksürüğü vardır.

Bir sene kadar çocuklarda anjin var mı?

Angina yaşında bir yaşına kadar oldukça nadirdir. Patojenler - virüsler, streptokoklar ve stafilokoklar. Bu çocuklarda hastalığın teşhisi daha zordur çünkü henüz onları rahatsız eden şey hakkında şikayette bulunamazlar.

Bir yaşındaki çocuğun bağışıklığı, anjinin hızla geliştiği ve tüm semptomların çok açık bir şekilde ortaya çıktığı formasyon aşamasındadır. Çocuğun organizması patojenik bakterilere karşı bağışıktır. Aşağıdaki faktörler varsa patolojinin seyri hızlanır:

 • beriberi;
 • zayıf;
 • iklimde keskin bir değişim;
 • çocuk için yetersiz bakım (hipotermi, zayıf beslenme, vb.).
Bir yaşın altındaki çocuklarda angina nadirdir

Angina nasıl tedavi edilir?

Bakteriyel orijinli bir anjin, antibiyotiklerle tedavi edilir, bunlar olmadan enflamatuar süreç ortadan kaldırılamaz ve daha uzun süre dayanır. Terapi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, tüm önerilerine ve reçetelerine uymak gerekir, aksi takdirde komplikasyon riski devam eder (laringeal stenoz - formasyonu boğulmaya yol açar).

Buna ek olarak, hasta yatak istirahatine uymalı, bol bol sıvı tüketin (mors, çay, meyve suyu), günde birkaç kez (özellikle yedikten sonra) ağzı çalkalayın. Odaya temiz bir hava akışı sağlamak gereklidir, bu mümkün değilse, daha sık havalandırılmalıdır. İlaçların listesi şunları içermelidir:

 • bakteriyel etiyoloji için antimikrobiyaller;
 • hastalığın viral yapısında antiviral ve immünmodülatör ajanlar;
 • antihistaminler;
 • yerel ilaçlar (spreyler, emilim tabletleri);
 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • vitaminler kompleksi.

3 yaşın altındaki bir çocuğun tedavi özellikleri

3 yaşın altındaki çocukların tedavisi en iyi şekilde hastanede yapılır, ancak ebeveynler onunla hastanede bulunamazsa, doktorların evde tedavi yapmasına izin verilir. Bu durumda, tüm tıbbi randevuları titizlikle tedavi etmelisiniz.

Reçeteli ilaçların tam bir şekilde tüketilmesi önemlidir - bu, çocuğun ne kadar hastalanacağına bağlıdır, çünkü hastalığı iyileştirmeme riski vardır. Ağız, bebeği 3 yaşından önce durduramayacağından, pediyatri uzmanları spreylerin ve tabletlerin emilmede kullanılmasına izin verir.

Günlük diyetten, katı yiyecekleri ortadan kaldırmanız gerekir, böylece boğaz ağrısı tahriş etmez. Bebeğe sadece sıcak bir ortamda yiyecek ve içecek verebilirsin. Sıcak yemek, bakterilerin çoğalmasını hızlandırır. Ayrıca balın saf formunda kullanılması yasaktır, ancak boğaz ağrısının ana semptomlarından (plak, apseler) sonra faydalı olacaktır.

İlk yardım

Çocuğun sağlık durumu keskin bir şekilde bozulduysa, yapılacak ilk şey doktora başvurmaktır. Bir anjin çok bulaşıcı olduğundan, bir polikliniği ziyaret etmek yasaktır.

Doktorun gelişinden önce, çocuğa Parasetamol veya diğer antipiretik yaşla ilgili doza göre verebilirsiniz. Boğaz anestezi (Tantum Verde, Ingalipt, vb.) Etkisi ile bir sprey ile tedavi edilmelidir veya bir tuzlu su çözeltisi (0.2 yemek kaşığı 1 çay kaşığı) ile durulayın.

durulama

Boğazın durulanması hoş olmayan hisleri (ağrı, pershenie) ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca patojenik süreci azaltmaya yardımcı olur. Durulama sırasında, mukus bademciklerinin iltihaplanması ve yumuşama, tahriş ve şişmesi daha hızlı olacaktır.

Çocuklar için papatya ve adaçayı ya da soda solüsyonu kullanılır. Günde bir boğazın işlenmesi için günde 5-6 kattan fazla bir süreye ihtiyaç duyulmamaktadır, bunun kullanılması ve bir anjinin oluşumu önleyici bakım açısından mümkündür.

Yerel fonlar

Lokal tedavi için emilim tabletleri ve spreyleri kullanın. Yaşı dikkate alarak bir ilaç seçmek gerekir. Genellikle boğaz ağrısı olan bir çocuk için kullandığınız bir ilaç almayın, bunu bir uzmanla önceden bilgilendirerek, değiştirmek daha iyidir.

Angina tedavisinde heksoral kullanılır.

Aşağıdakiler için mükemmel şekilde uygundur:

 • Spreyler: Ingalipt, Geksoral, Stopangin, Tantum Verde, Miramistin, Hexaspree;
 • Resorpsiyon için tabletler: Tharyngept, Lizobakt, Dr. Anne, Strepsils, Grammidin.

Yedikten sonra ağız boşluğunu tedavi etmek gereklidir, böylece ilaç harekete geçebilir. Kullanmadan önce, 2,5 yaşından büyük çocuklar için bazı fonlar olduğundan, ilacın ek açıklamalarını kontrol edin.

Antipiretik ilaçlar

Anjina her zaman ateşin eşlik etmesi, çocuğun antipiretik ilaç kullanma koşullarını hafifletmesidir. Sıcaklığın 38,5 derecenin altına düşürülmesi tavsiye edilmez, bu nedenle ilacın izin verilen tek doza uygun olarak verilmesi gerekir. Bir yıldan az yaştaki çocukların tedavisi için Cefexon D süpozituvarları, Parasetamol süspansiyonu veya Nurofen kullanın.

Çocuk 3-4 yaşından büyükse, o zaman verilebilir ve başka yollarla verilebilir: Efferalgan, Ibuklin (çocuklar için ilacın kullanımıyla ilgili talimatlar), Viburkol. Alıştırmalar arasında 3-4 saat dayanmak gerekir, günlük doz her durumda aşılmamalıdır. Efekti arttırmak için ek olarak antihistaminikler de içebilirsiniz: Fenistil, Zirtek, Suprastin.

antibiyotikler

Antibakteriyel ilaçlar sadece doktor reçetesi için kullanılır.

Formda yazılabilirler:

 • süspansiyon ve tabletler - Amoxiclav, Sumamed, Flemoxin Solutab, Macropen (çocuklar için "Flemoxin Solutab 125" kullanım kılavuzunu okuyunuz);
 • intramüsküler - sefatoksin.

Antibiyotiklerin alınması, patojenik mikroorganizmaların hızlı bir şekilde üstesinden gelmenizi ve komplikasyonların gelişmesini önlemenizi sağlar. Genel durumun iyileştirilmesi birkaç saat sonra görülür. Bazı durumlarda, anjinin akışı ciddi olmadığında, çocuk doktorları boğazın sulanması için antibiyotik sprey Bioparox reçete.

Eşzamanlı terapi

Vitamin ve immünomodülatörlerin kullanılması da mümkündür (örneğin Kipferon fitiller). Ebeveynlerin kendi kullanımlarının uygunluğu konusunda karar vermemeleri, çocuğun genel durumu ile ilgili bilgilerle yönlendirilen bir doktor tarafından reçetelenmeleri gerekir.

Tonsillektomi için endikasyonlar

Bademciklerin çıkarılması aşırı bir ölçü olarak kabul edilir. Ameliyat için ana endikasyonlar şunlardır:

 • terapötik tedaviden sonra ciddi komplikasyonların oluşumu;
 • boğaz ağrısı tekrarlanan oluşumu (genellikle yılda 3-4 kez);
 • Çocuğun özgürce nefes alamaması durumunda bezlerde güçlü bir artış.

Olası komplikasyonlar ve önleme

Çocuğun sağlığına bu tutum, uzun yıllar boyunca onu zayıflatacak ve ciddi komplikasyonlara yol açacaktır: böbrek ve kardiyovasküler sistem, romatizma ihlalleri.

Boğaz ağrısı önlemek için tavsiye:

 • Akut ve kronik KBB hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • Soğuk algınlığı döneminde, nazofarenks'i Aquamaris ile tedavi edin, böylece mukoza periyodik olarak nemlendirilir;
 • Çocuğun beslenmesini izlemek için - yüksek dereceli büyüme için gerekli vitaminleri içermelidir;
 • dişlerin ve ağız boşluğunun yüksek kalitede temizlenmesi;
 • Yaşam alanını havalandırın ve kreşteki havayı nemlendirin.

Çocuklarda anjin çeşitleri

Çocuklarda angina, hipotermi ve bağışıklığın zayıflaması sonucu görülen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle enfeksiyon, okuldaki veya anaokulundaki hasta akranlarıyla iletişim nedeniyle oluşur, çünkü enfeksiyon havadaki damlacıklar yoluyla kolayca yayılır. Ne tür anjina olduğunu bilmeden önce, bu hastalığın ne olduğunu anlamak önemlidir.

Çocuklarda anjinin nedenleri nelerdir?

Enfeksiyon mekanizmasını ve zararlı bakterilerin gelişimini bilmek, bir çocuğun hastalanmasını sağlamanızı sağlar.

Bademcikler vücudun bir tür filtreleridir, içlerinde yabancı mikroorganizmaların tespiti ve yok edilmesidir. Ancak, sıklıkla, içlerindeki patojenik floranın hacmi, enflamatuar bir süreci kışkırtan, izin verilen normu aşıyor. Çocuklarda anjinin oluşma nedenleri oldukça fazladır:

 1. yetersiz beslenme;
 2. vitamin eksikliği;
 3. düşük fiziksel aktivite;
 4. temiz havada yürüyüşlerin olmaması.

Çocuğun bağışıklığı zayıflarsa, herhangi bir lokal veya genel soğutma, ağızdaki ve bademciklerdeki mikropların büyümesini tetikleyebilir. Enfeksiyon çok hızlı gerçekleşir, bu nedenle enfekte insanlarla bebeğin temasını en aza indirgemek önemlidir.

Ancak, anjina sadece bağımsız bir hastalık olarak gelişemez. Genellikle diğer organlardaki inflamatuar süreçlere bağlı olarak ortaya çıkar. Angina otitis, sinüzit, sinüzit, vb. Tarafından provoke edilebilir.

Çocuklarda angina tehlikelidir çünkü yanlış tedavisi bademciklerin gizli bir iltihaplanmasına neden olur ve bebek bademcik iltihabının kronik bir formunu geliştirebilir. Ek olarak, kalbin, böbreklerin ve damar sisteminin çalışmasını ihlal eden komplikasyon riski yüksektir ve güçlü bir alerji de gelişebilir.

Hastalığın çeşitleri nelerdir?

Bademciklerin derecesi ve tipi, hastalık tipini gösterir. Çocuklarda angina akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Hastalık akut ise, ilk birkaç gün için kızarıklık veya baskın bademcikler üzerinde oluşacaktır. Bu dışsal dışavurumlara bağlıdır ve bu tür anjinleri ayırt eder:

 • kataral;
 • foliküler;
 • laküner;
 • fibrinli;
 • herpes;
 • abseleri
 • ülserli membranöz (Simanovsky-Plauta-Vincent).

Hastalığın kronik formu çocuklarda boğazda ciddi değişikliklere neden olmaz, bademcikler üzerinde herhangi bir kızarıklık yoktur. Bu gibi durumlarda, doktorlar yanlışlıkla akut solunum yolu hastalığı teşhis edebilir ve kronik anjinadan şüphelenemezler.

Catarrhal anjina

Catarrhal türler en kolaylarından biri olarak kabul edilir. Sadece uygun olmayan tedavi ile ve nadir durumlarda daha ciddi bir boğaz ağrısına dönüşebilir. Tipik belirtiler şunlardır:

 1. yanma ve boğaz ağrısı;
 2. sıcaklık artışı;
 3. artan bademcikler;
 4. sağlıksız beyaz plak oluşumu;
 5. gökyüzünün kızarması.

Vücut ısısı önemli ölçüde artmayabilir. Hastalar baş ağrısı, şiddetli zayıflık, mide bulantısı bildirir. Hastalığın uygun tedavi ile belirtileri, enfeksiyondan beş gün sonra geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu hastalık türü daha ciddidir, ayırt edici faktör bademciklerde takviye oluşudur. İlk belirtiler enfekte kişi ile temas ettikten sonra birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Vücut ısısı 38-39 dereceye yükselir, ciddi bir baş ağrısı ve vücudun zehirlenme belirtileri vardır.

Boğaz şişmiş, hastalar titreme şikayet ediyor ve bir ateş beliriyor. Yutma çok şiddetli hale geldiğinde ağrı, lenf düğümleri büyüklüğünde artar ve palpe edildiğinde ağrılıdır.

Foliküller hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra açılır. Bundan sonra, bebeğin sıcaklığı ve refahı yavaş yavaş normale döner.

Lacunar Angina

Çocuklarda patojen - streptokok enfeksiyonu yutulması nedeniyle gelişir. Bununla birlikte, foliküler anjinaya benzer akıntı ve semptomlarla birlikte, daha şiddetlidir ve semptomatoloji daha uzun sürer. Bu tip anjin aşağıdakilerden farklıdır:

 • Boğaz sarı bir filmle kaplıdır;
 • Filmin kaybolmasından sonra sıcaklık düşmez;
 • iltihaplı lenf düğümlerinin büyüklüğündeki bir azalmadan sonra iyileşme gözlenir.

Hastalık sırasında, çocuklar şiddetli bir baş ağrısından şikayet eder, bulantı, kusma meydana gelebilir. Bu tip çocuklarda anjina genellikle yaklaşık beş gün tedavi edilir, ancak sadece tedavi doğru olarak doktor tarafından seçilirse.

Fibrinli tonsillit

Akıntı boyunca çocuklarda bu tür anjin, lacunar veya folikülere benzer. Ana fark, bademcikleri kaplayan sarı-beyaz bir kaplamanın varlığıdır. Plak sıklıkla bademciklerin sınırlarının ötesine geçer ve hatta dil ile kaplanabilirler. Aksi halde, belirtiler oldukça tipiktir:

 1. vücut ısısında bir artış;
 2. yutulduğunda ağrı oluşumu;
 3. artan lenf düğümleri;
 4. baş ağrısı, vücut sarhoşluğu belirtileri.

Fibröz boğaz ağrısının doğru tedavisi bir haftadan fazla sürmez.

Herpetik bademcik iltihabı

Hastalığın kuluçka dönemi, ilk semptomların ortaya çıktığı beş güne kadar sürebilir. SARS'ın tezahürüne benzerler, ancak boğaz açık bir sıvı ile kırmızı veziküller ile kaplanmaya başlar. Herpes ile oluşan döküntüler gibidir. Hastalığın seyri şiddetli, sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir.

Genellikle bebek kusma, bağırsak bozukluğu var. Yutulduğunda ve hatta çiğnendiğinde, kaslarda ve eklemlerde ağrı olduğunda şiddetli ağrı vardır. Çocuk baş ağrısı, titreme ve ateş şikayet ediyor. Baloncuklar patlamaya başladığında vücudun durumu iyileşir. Bundan sonra, oldukça çabuk iyileşen küçük ülserler gelişir.

Phlegmonous tonsillit

Çocuklarda böyle bir anjin bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkmaz. Phlegmonous görünüm, örneğin lacunar veya foliküler gibi diğer hastalık tiplerinin bir komplikasyonudur. Tipik farklılıklar şunlardır:

 1. irin ile dolu bir boşluğun oluşumu;
 2. hastalığın hızlı seyri;
 3. hastanın nazal sesi.

Obsesif süreçler enfeksiyonun boğazın dokularına girmesinden sonra başlar. Apse, açıldıktan sonra birkaç gün boyunca oluşur. Bundan sonra çocuk yatırımı hisseder. Ancak, tıbbi müdahale olmaksızın apse açmak, kanama, genel dolaşımda enfeksiyon ve sepsis ile doludur.

Ülseratif nekrotizan anjina

Her tür anjina arasında bu en tehlikeli olanıdır. Böyle bir hastalığın ortaya çıkması için önkoşullar:

 • Vücudun çeşitli hastalıklarla tükenmesi;
 • bağışıklıkta keskin bir düşüş.

Bu tür bademcik iltihabı bademcik dokusunun ölümü ile karakterizedir. Nekrotizan anjina ile çocuğun ağzından sert ve keskin bir koku duyulur. Bademcikler üzerinde, dokulara nüfuz eden plak lekeleri görülür ve çıkarılmasından sonra, kanama yaraları görülür. Nekroza maruz kalan dokular vücut tarafından reddedilir ve yerlerinde 2 cm derinliğe kadar oluklar kalır.

Menşe göre sınıflandırma

Anjina'nın nedensel maddesi tamamen farklı mikroorganizmalar olabilir. Buna bağlı olarak, hastalığın seyri farklıdır ve olası sonuçları ve tedavi yöntemleri. Anjina kökeni olabilir:

Hastalığın bakteriyel tipi, kural olarak, stafilokok ve streptokok tarafından provoke edilir. Bu, ağır bir şekilde tedavi edilen ve çeşitli komplikasyonlarla dolu olan anjinin en tehlikeli şeklidir.

Viral çeşidi, kızamık virüsü, influenza virüsü veya rinovirüs, adenovirüsün yutulmasıyla tetiklenebilir. Böyle bir anjinin seyri daha kolaydır, komplikasyonlar nadirdir.

Fungal ve parazitli bademcik iltihabı daha az yaygındır; bunlar, ağız boşluğundaki Candida ve amoeba parazitlerinin mantarlarının vücudu içine sindirilerek provoke edilir.

Hastalığın genel semptomatolojisi nedir?

Eğer hangi tür anjinaların ve nasıl farklılaştıklarıyla ilgileniyorsanız, böyle bir hastalığın tüm çeşitlerinin tanımlanması kolay ortak belirtilere sahip olduğunu bilmelisiniz. Eğer gözlemlerseniz, bebeğinizin durumu hakkında endişelenmeye değer:

 • sıcaklık artışı;
 • cilt solgunluğu;
 • boğazda kızarıklık;
 • zayıflığı;
 • artan tükürük.

Anjina'nın kendi kendine tedavisi, komplikasyon riski ya da hastalığın kronik bir forma geçişi yüksek olduğu için olamaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillit ile Lugol: endikasyonları ve kontrendikasyonları

Birçok insan Lugol'un tadı çocukluğundan beri hatırlıyor.Daha önce, bu ilaç sıklıkla boğaz, sinüsler (sinüzit) ve ağız boşluğu hastalıkları için kullanıldı.

Neden mukus boğazda gidiyor ve nasıl kurtulacak?

Boğazda mukus birikmesi, hastaların bir kulak burun boğazına ya da terapistine danışmaları için yaygın bir nedendir. Bu belirti bir sıkıntıdır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.