Loading

Anjina: Hastalığın nedensel ajanı

Anjina ile enfeksiyon odakları mikrobiyolojik çalışmalar, nedensel ajanın en sık streptococcus, daha az sıklıkla stafilokok ve bunların kombinasyonları olduğunu göstermektedir. Ayrıca vakalar azaldıkça, virüsler, iğ şeklindeki çubuklu Vincent spirochaetus, candida mantarları gider.

streptokok

Bademciklerin patojen mikroflorasının çalışmasının sonuçlarına göre, bir gerçek ortaya konmuştur: baskın olarak hafif hemolitik veya yeşil suşları olan bir streptokok mikroflorası hakimdir.

Türlerin özellikleri

Akut tonsillitte enfeksiyon vakalarının yarısından fazlası, β-hemolitik streptokok A'da ortaya çıkar. Angina C veya G'nin nedensel ajanları daha az yaygındır.

Tipik lezyonlar: solunum yolları, deri ve işitme cihazları. Streptokok enfeksiyonlarının neden olduğu patolojiler, anjinaya ek olarak, impetigo, streptoderma, erizipel, kızıl ateşi içerir. Bu tür flora ile enfeksiyon, herhangi bir organ ve sistemde karmaşık bir kursa tehlikeli bir şekilde yatkındır.

Boğaz ağrısı nedensel ajan özellikleri:

 1. Fakültatif-anaerobik globular gram-pozitif bakterileri ifade eder.
 2. Her türlü çevre eylemine dayanıklıdır. Modifikasyon kurumadan taşır. Biyolojik materyaller (balgam, irin) faaliyetlerini dört ay boyunca korurlar.
 3. Suşlar, yarım saat boyunca 60 ° C'lik bir sıcaklıkta ölmektedir. Des fonlarının etkisinden - 20 dakika.
 4. Patojenik koklarla enfeksiyon rezervuarları, taşıyıcılar veya solunum organları ile enfekte olanlardır.
 5. Konuşma sırasında hapşırma, öksürme, aerosol yöntemi ile bulaşır. İnsanlar arasındaki mesafe üç metreden fazla ise, enfeksiyon olasılığı düşüktür.
 6. Nadir durumlarda, sindirilir veya doğrudan temas yoluyla bulaşır: yıkanmamış eller, enfekte yiyecekler ve su.

Streptokok A, büyüme ortamı için uygun olarak (süt ürünleri, yumurta, et ürünleri) elde aktif çoğalır ve kalıcı olarak hastalık oluşturma toksik özellikleri korur.

Patojenisite faktörleri

Bu tür patojenik mikroorganizmalar yanıklar, yaralar ve açık yaralanmaları olan yüksek olasılıklı süpüratif komplikasyonlar olasılığını verir. Risk grubunda:

 • hamile kadınlar;
 • postoperatif hastalar;
 • zayıflamış insanlar;
 • bebekler.

Streptokok hastalığı iki şekilde gelişebilir:

 1. Organın iltihaplandığı primer, kapıya dönüştü ve enfeksiyonu aldı. Örneğin: anjina, farenjit, otit.
 2. İkincil, otoimmün ve toksik-septik mekanizmalar bağlandığında ve enfeksiyon yakın veya uzak organlara ve sistemlere yayıldığında. Bu, romatizma, glomerülonefrit, yumuşak dokularda nekrotik lezyonlar olabilir: apse, flegmon.

Streptokokal lezyonların tedavisi için penisilin serisinin antibiyotikleri, immünoglobulinler ve immünostimülanlar kullanılır.

Hem primer hem sekonder enfeksiyonun tedavisi için tetrasiklinler, gentamisin ve kanamisin gruplarının etkisiz olduğu düşünülmektedir.

Staphylococcus aureus

Angina, orofarenks ve burun boşluğunun diğer patolojileri ile Staphylococcus aureus suşları bulunur. Bunlar, üzüm kümelerini andıran kümelerdeki (koloniler) bir mikroskop altında görülebilen küresel aerobik bakterilerdir. "Altın" tanımı, onun suşları, mikroskop altında açıkça görülebilen özel bir sarı, hafif ışıklı pigment ürettiği için verilir.

Türlerin özellikleri

Patojenik streptokokların aksine, fırsatçı mikroorganizmaları ifade eder. Bilinen 27 formdan 14'ü bir kişinin cildinde ve mukoza zarında yaşar, herhangi bir rahatsızlık ve etkenle birlikte hastalığa neden olabilir. En yaygın anjina patojenlerinin özellikleri:

 1. Staphylococcus aureus. Zarar verme yetenekleri için ilgili bakteriler arasında şampiyon. Antibiyotik ve antiseptiklerle tedavi etmek zordur. Aynı yetişkin ve çocuk sıklığını etkiler, yaklaşık 100 tehlikeli hastalığa neden olur.
 2. Epidermal stafilokok. Her yerde yaşayabilir: mukoza ve cildin herhangi bir yerinde. Hastalığa neden olma yeteneği önemsizdir, çünkü sağlıklı bir organizma için tehlike yoktur. kanalizasyon yoluyla çelimsiz, ameliyat sonrası hastalarda, cerrahi yaralar, kateter içine almak ve endokardit, iç ülser, pnömoni, plörezi, toksik şok sendromuna yol açabilir.
 3. Saprofitik stafilokok. "Favori" habitatlar: genital bölgede cilt, kadınlarda üretra mukozası. Çocuğun vücudunda çok tehlikeli ve patojenik hale gelir.

Patojenisite faktörleri

Staphylococcus aureus, bir insan dünyaya geldiğinde ve yaşam boyunca eşlik ettiği zaman orofarenksin mukoza zarında kolonize olacaktır. Sağlıklı bir vücutta, "sakin" ve patojenik niteliklerini göstermez.

koruma nedeniyle doğuştan eksikliği yerel immün yetmezlik durumları (HIV, AİDS) zayıfladığı zaman Aureus enfeksiyonu (artmış hücre bölünmesi, toksinlerin üretimi) döneminde ortaya çıkar, stres ve uykusuzluktan, zararlı alışkanlıkları ve alkol bağımlılığı sonra. S. aureus kolonileri için tetik aktif banal hipotermi olabilir, çoğalır ve boğaz ağrısı veya farenjit neden başladı.

Orofarenksin kronik iltihapları genellikle, antibiyotiklerin yanlış kullanımından kaynaklanan bakterinin oluşan direncinden (duyarsızlığı) kaynaklanır.

Stafilokok enfeksiyonunu tedavi etmek zordur. Etkili bir antibiyotiği sadece bitkiyi belirli bir ilaca duyarlılık açısından inceledikten sonra seçebilirsiniz.

Aktarılan stafilokok hastalığından sonra, sadece kısa süreli bağışıklık oluşur.

virüsler

Yaygın latent enfeksiyonların nedeni, basit bir yapıya ve parazitleştiren küçük boyuta sahip olan ajanların, ev sahibinin (insan) yaşayan hücrelerinde "gömülü" oldukları ve işlerini bozduklarıdır. Angina ile bademciklerin dokularında doğrudan çoğalırlar.

Türlerin Özellikleri

Tonsillit birçok suştan kaynaklanabilir: mononükleoz, grip, Epstein-Barr virüsleri.

Hücre içi parazitler dış ortamda çok stabil değildir. Havada birkaç saat içinde ve 5 dakika sonra 60 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta ölürler, fakat uzun süre kurumuş halde yaşarlar. Virüsler maruz kalmadan kloramin, formalin, eter, ultraviyole radyasyon, ultrason ve ısıtmadan ölmektedir.

Ajanlar, esas olarak tükürük, mukus parçacıkları ile hava damlasına sahiptir. Kaynak - hastalığın gizli formu olan enfekte veya taşıyıcı.

Patojenisite faktörleri

Virüslerle enfeksiyon çocuklukta ortaya çıkar ve gizlice vardır. Azalan bağışıklığı olan ataklarda, enfeksiyon ani bir şekilde gelişir, kısa bir inkübasyon süresi (3 güne kadar), ateş, baş ağrısı ile başlar. Solunum semptomları takıldıktan sonra, yaklaşık bir hafta sürer.

Herpetik, adenoviral ve influenza bademcik iltihabı, özellikle çocuklarda, genellikle bakteriyel enfeksiyon ile komplike hale gelen veya bir formdan diğerine geçerken şiddetli olarak ortaya çıkar. Viral anjin, antiviral ilaçların bağlanması ile semptomatik olarak tedavi edilir.

Frengi

Bu aileden treponema, borellia ve leptospira insanlar için patojeniktir. Borellias, anjina'nın nedensel ajanı Spiocheta Vincent'dır.

Türlerin özellikleri

Gram-negatif mikroorganizmalar, çok sayıda bukleli, fibrilleri olan, dönme, dönme ve yılan gibi ilerleyebilen tirbuşon şekline sahiptir.

 • çok küçük boyutlarda;
 • güçlü bir hücre zarına sahip olmak.

Uçan böcek türleri ile bulaşan toprakta ve suda bulunur.

Günlük hayatta enfeksiyon, taşıyıcıların veya tükürük maddelerin parçacıklarının kalacağı kişisel eşyalarla gerçekleşir.

Spiroschecha Vincana, orofarenks ve üst solunum yollarının mukoz membranlarında yaşar ve mikroskobik inceleme altında saprofitlerden neredeyse ayırt edilemez.

Patojenisite faktörleri

Tıp literatüründe, bu borealis'in neden olduğu ağız boşluğunun tüm hastalıkları ortak bir grupta birleştirilir: Vincent enfeksiyonu. Bu anjina, stomatit, diş eti iltihabı içerir. Bu patolojilerin ayırt edici özelliği küçük ülseratif-nekrotik kanama alanlarının oluşmasıdır. Bademcikler, kemerler, grimsi-yeşilimsi, kolayca çıkarılmış plak kaplı yumuşak damak.

Mikroskobik incelemede, Vincent'ın spiroketi, iğ şeklindeki bir çubukla birlikte bulunur. Bu nedenle patolojinin bir başka adı - fusipirohitoz.

Hastalığın seyrinde varsa, bulaşıcı süreçlerde yeterli tedavinin stafilokoklar ve streptokoklar içerir ve yenilgi tüm bölümleri kapsamaktadır: palatin kemer, dişeti ve yanak, boğazın mukoza zarını.

Tedavi zamanında başlatılırsa ve antibakteriyel ajanlar doğru seçilirse, iyileşme ikinci haftanın sonuna gelir. Zayıf bağışıklıkla - birkaç ay.

Candida

Ağızdaki maya benzeri mantarlar stomatit, glossit, gingivitis, anjina, nöbetlere neden olabilir ve sıklıkla antibakteriyel tedaviyi zorlaştırır.

Candida cinsi oval, tomurcuklanan maya mikroorganizmalarıdır. Şu anda 150'den fazla tür bilinmekte ve çalışılmaktadır. Suşlar, büyüyen, kremsi, parlak, dışbükey bir koloni oluşturur.

Mantarlar çevrenin ve ev kullanımının herhangi bir nesnesinde yaşarlar, nemi iyi tolere ederler.

Kakaonun en gözde yerlerinde büyük koloniler bulunabilir: süt ve katı gıdalar, yüksek şeker içeriğine sahip sebzeler ve meyveler.

Patojenisite faktörleri

Kandidiyaz spesifik bir hastalık tipine atıfta bulunur, çünkü gelişiminin nedeni zayıf bağışıklık savunmasının arka planında dysbiosis ile doğrudan ilişkilidir. Bu duruma bazı faktörler katkıda bulunur:

 • Diyette değişiklikler, irrasyonel diyetler;
 • uzun süreli antibiyotik kullanımı, immün baskılayıcılar;
 • gizli veya tedavi edilmemiş enfeksiyonlar;
 • metabolik, hormonal bozukluklar;
 • artan cilt nemi;
 • mukozaya hasar.

Candida tipi anjina, palatine bademcikler ve faringeal halkaların hiperemii, beyaz kaplama ile karakterizedir. Antiseptik ve antimikotik ajanlar, immünostimülanlar, durulamalar tedavi için endikedir.

İstatistiklere göre, son 10 yılda, mantar anjinası vakaları% 30 oranında artmıştır. Uzmanlar, bunu gereksiz uzun veya yetersiz antibakteriyel enfeksiyon tedavisi ile ilişkilendirir.

Hastalığa karşı araçların seçimi, patojen tipine bağlıdır. Anjin durumunda kendi kendine ilaç kabul edilemez. Bakteriyolojik inceleme ve klinik kan analizinden sonra sadece bir uzman yeterli ve etkili tedaviyi reçete edebilir.

Ne sıklıkla anginaya sebep olur?

Anjina'nın en sık neden olan ajanı streptococcus'dur. Bu bakteri nedir ve ne kadar tehlikeli? Ve başka anjina patojenleri var mı?

Streptococcus nedir?

Streptokoklar, formu bir zincire benzeyen bakterilerdir. İnsan mikroflorasında yaşayabilirler, araştırmalarının sonuçlarını normatif göstergelerden ayırt edemezler. Ancak bağışıklığın zayıflamasıyla birlikte, bakteri büyümesi artar ve hastalığın semptomları ortaya çıkar. Uyuşuk streptokoklar oluşmaz, bu nedenle kolayca ultraviyole ışınlarına ve antibakteriyel ilaçlara maruz kalmadan ölürler. Ancak, patojen özelliklerini kaybetmelerine rağmen, tozda kalırlar. Uzun (birkaç aya kadar) kurutulmuş irin, kuru kan ve balgamda saklanır. Düşük sıcaklıklara dayanıklıdır, ancak ısıl işlemin en az yarım saat sürmesi şartıyla 56 ° C'de ölür. % 1'lik bir mercurik klorür veya% 3'lük bir karbolik asit çözeltisinin etkisi altında, streptokok en fazla 15 dakika boyunca yok olur.

Anjina'nın nedensel ajanı, beş tür toksini ayırt edebilir:

 • streptolinler (veya hemolisin);
 • eritrojenik (kızıl ateş);
 • lökosidin;
 • nekrotoksin;
 • Ayrıca öldürücü bir toksin.

Streptococcus türleri

Streptococcus genellikle yeşil-yeşil denilen beta-hemolitik ve alfa-hemolitik olarak ayrılır. Beta hemolitik streptokoklar, A'dan U'ye Latin alfabesinin harfleri halinde gruplara ayrılır.

Aşağıdaki önemli streptokoklar tıp tarafından ayırt edilir:

 • Beta-hemolitik grup A ait, Streptococcus pyogenes - normalde onlar boğaz ağrısı kışkırtmak için, can ve bağışıklığın zayıflaması bakarak hastalığa neden olmadan, boğaz yerleşip ancak;
 • Streptococcus pneumoniae - solunum yolu hastalığının nedenleri (bronşit, pnömoni);
 • Streptococcus faecies - sepsisin gelişimini teşvik eder;
 • Streptococcus sanguis, Streptococcus mutans, Streptococcus salivarus, Streptococcus mitis - diş çürümesi görünümünü provoke;
 • Streptococcus lactis bir lactobacillus bakterisidir.

Streptococcus nasıl bulaşır?

Streptococcus'un varlığının gerçeği, yalnızca bağışıklık başarısız olduğunda ve mikroorganizmanın gelişimi için elverişli koşulların oluşması durumunda, bakteriyi zayıflamış organizmaya saldıran hastalığa işaret etmez.

Dışarıdan bir hava damlası, ev, yiyecek ve iletişim yolu ile enfekte olabilirsiniz.

Diğerlerine karşı özel bir tehdit, solunum yollarında streptokok enfeksiyonu olan bir kişi tarafından karşılanabilir, çünkü en hızlı havadaki damlacık tarafından dağıtılır.

Streptococcus'u yenmek için mi?

Pürülan boğaz ağrısının nedenleri antibiyotiklerle yok edilir. Sadece antibiyotik ajanlar streptokoklarla etkili bir şekilde mücadele edebilmekte ve diğer organlara ve vücut sistemlerine daha fazla yayılmalarını önlemektedir. Halk ilaçları ve yerel antiseptikler, pürülan boğaz ağrısının semptomları ve nedenleri üzerinde kesinlikle hiçbir etkiye sahip değildir.

Çoğu durumda, doktor Amoksisilin içeren penisilin ajanları reçete eder. Amoksisilin kendisi ve Flemoxin, Amoxiclav, Augmentin, Ospamox gibi olabilir.

Hastanın Penisiline karşı alerjisi olduğu bir durumda Makrolidler ona alternatif olarak verilecektir: Azitromisin ve Sumamed veya Azitro-Sandoz içerir.

Hastanede ya da semptomların şiddeti durumunda, anjinaları enjeksiyon sırasında Sefalosporin yardımıyla tedavi etmek mantıklıdır.

Diğer patojenler: virüsler

Çocuklarda anjinin daha az görülen nedenleri virüsdür. Özellikle viral boğaz patojenleri adenovirüslerdir.

adenovirüs

Adenovirüs viral globüler bir mikroorganizmadır. İlk olarak 1953'te bademciklerin yüzeyinden alınan bir lekeden izole edilmiştir. Bu keşiften sonra viral bir tonsillit formu ortaya çıktı.

Adenovirüs, vücuda solunum ve sindirim yollarının zarfı içinden girer, aktif olarak çoğalabildiği lenf düğümlerine ulaşır. Enfeksiyon beş şekilde gerçekleşir:

 1. şirketinden;
 2. ev;
 3. Dışkı-ağız yolu;
 4. ürünler aracılığıyla;
 5. su kütlelerinin yanı sıra.

Bu virüsün "hayatta kalma" kaynaklanmaktadır. Suda, açık güneşte ölmez ve uzun bir süre göz damlalıkları üzerinde kalır.

Göz damlasından bahsetmek gerekirse, konjonktivitin adenovirüs enfeksiyonunun ana belirtisi olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum.

Aktarılan virüsün ardından, hasta, benzer patojen türlerine karşı bağışık kalır, ancak bu, bağışıklık tüm adenovirüs çeşitlerini kapsadığı anlamına gelmez.

Coxsackie virüsü

Çocuklarda anjinin viral nedenleri, Coxsackie virüsünün ilerlemesinden oluşur. Adı, kökenini, aynı adı taşıyan Coxsackie kasabasında, Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez teşhis edildiği için kökeninden kaynaklandı.

Coxsackie, ayırt edici özelliği gastrointestinal sistemde reprodüksiyon olan bir enterovirüs olarak sınıflandırılır. Virüs, üç tipte enterovirüs A, B ve C grubundan ayrılan 29 serotipe ayrılır.

Tip A, kural olarak mukoza zarını, deriyi, solunum sistemini ve gözleri etkiler. Çocuklarda anjinaya ve ayrıca aseptik menenjite neden olan Coxsackie tip A virüsüdür.

B tipi kalp, karaciğer, plevra, pankreası etkiler.

Enfeksiyon taşıyıcısından bulaşıklar, düzgün işlenmemiş gıdalar, içme suyu, yıkanmamış ellerden aktarılırlar.

Başlangıçtaki semptomatoloji, sıcaklıktaki 40 ° C'ye yükselme ile fark edilebilir, daha sonra boğazda ve mide ağrısı, baş ağrısı, sindirim bozukluğu, iştah kaybolur. Ağız boşluğunda iki gün sonra patlayan ve yerlerinde küçük yaralar bulunan kabarcıklar görülür.

Virüslerin tedavisi

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının nedenleri ve tedavisi sadece doktor tarafından belirlenir, yanlış tedaviden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar tehlikesi nedeniyle, kendi kendine ilaç tamamen dışlanmalıdır.

Viral bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilmez. Tedavi sadece bademcik iltihabı semptomatik, belirgin bireysel belirtiler reçete edilir.

Yüksek sıcaklık, herhangi bir varyasyonda Parasetamol veya Ibuprofen bazlı antipiretik ajanlar ile normalize edilir. Bunlar şunlar olabilir: Efferalgan, Panadol, Piaron, Imet, Ibufen, vb.

Patlama keseciklerinin takviyesinden kaçınmak için, tercihen lokal antiseptikler kullanmalısınız, tercihen analjezik etkiye sahip olanlar: Ingalipt, Hexoral, Angie Sept. Yaraların erken iyileşmesi için Panthenol ile bir sprey reçete edilir. Vazgeçilmez artı, iki kez diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve her yemekten sonra ağız ve boğazın durulanması dahil olmak üzere, ağız hijyeni arttırılır.

İnterferon bazlı ilaçlar kanıtlanmış bir antiviral etkiye sahip değildir, bu nedenle kullanımları, bir çocukta ve bir yetişkinde viral boğaz ağrısının tedavisinde haklı bir adım olmayabilir. Daha verimli bir şekilde etkilenebilir: hasta odasında taze, serin, nemlendirilmiş hava, iştah için rasyonel beslenme, artan sıvı hacmi ve katı yatak istirahatı.

bir antiviral tedavi tabletler ve rektal fitiller halinde bunun emme ile ilgisi olan bir transfüzyon sıvı interferon kullanımı olabilecek ciddi durumlarda hasta hastaneye yatırılmasını gerektirmektedir.

önleme

Bir boğaz ağrısı bakteriyel veya viral bir patojen tarafından enfeksiyonu önlemek için, sadece birkaç basit kurallar izlemeniz gerekir:

 • Bağışıklık güçlendirmek. Savunma kuvvetleri "üstte" ise, çocuklarda ve yetişkinlerde anjin görülmez. Bu çok fazla şey gerektirmez: düzenli ve akılda kalıcı yiyecekler tüketmek, vitamin-mineral kompleksleri almak ve kötü alışkanlıkları bırakmak.
 • Salgın hastalık dönemlerinde, büyük insan konsantrasyonlarından kaçının. Virüsler genellikle havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.
 • Kendi ilacına girmeyin, sadece doktor, belirli bir durumda hangi ilaca ihtiyaç duyulduğunu ve bunların alındığı dozu ve süreyi belirleyebilir.
 • Gerekmediklerinde antibiyotik almayınız. Antibakteriyel ilaçların nedensel kullanımı antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkma nedenidir.
 • Zaman içinde, ağız boşluğu ve nazofarinkste enfeksiyonları tedavi edin.

Boğaz ağrısı belirtileri

Anjina (akut tonsillit) lenfadenoid faringeal halkanın bademciklerini etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Bademcikler, nazofarenks, larinkste bulunan enfeksiyon patojenleri için bir bariyer görevi görür. En büyük palatine bademcikler, ağız boşluğunda dilin kökünde yer alırlar.

Angina'nın exciters

Olguların% 40'ında, hastalığın nedensel ajanları adenovirüsler, influenza virüsleri, koronavirüslerdir. Angina temel olarak çocuklara, ergenlere, 40 yaşına kadar olan yetişkinlere bağlıdır.

Bu oldukça bulaşıcı hastalığın aktivatörleri, genellikle streptokoklar, pnömokoklar, spiroketler, mantarlar, Candida maya, küf mantarları, Escherichia, Pseudomonas aeruginosa, Chlamydia, mikolazmy.

Anjina semptomlarının şiddeti ve tedavisinin yolları, patojenin virulansına (saldırganlık), hastanın bağışıklık durumuna bağlıdır.

sınıflandırma

Hastalıkların uluslararası sınıflandırmasında, en sık görülen ve atipik olan angina önemsizliğini ayırt eder. Ayrıca, anjin bazı bulaşıcı hastalıkların, kan hastalıklarının ilk belirtisi olabilir.

Sifiliz, kızamık ve HIV enfeksiyonu olan anjinada spesifik semptomlar görülür. Bazı angina tiplerinde, faringeal tonsil tonsus enflamasyonu izole edilir.

Banal boğaz ağrısı

Yetişkinlerde ve çocuklarda en sık görülen akut tonsillit türleri muzlardır.

Boğaz ağrısı formları tahsis:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • abseleri
 • Karışık.

Bu gruptan belirli formlardaki hastalıkların izolasyonu şartlıdır, genel olarak tek bir enflamatuar süreci temsil eder.

Her tür muzal anjina süresi 7-10 gün ortalamalar.

Catarrhal anjina

En sık viral enfeksiyonla oluşur, akut başlar. Hasta titriyor, vücut ısısı 39 СC'ye yükseliyor, baş ağrıyor. Boğazda kuruluğun eşlik ettiği halsizlik, halsizlik, halsizlik, ağrılar.

Anjina belirtisi submandibular lenf düğümlerinde bir artıştır. Catarrhal angina ile boğazda artan ağrı şikayeti, persistan persenisi.

Ateş, çocuklar için 5 güne kadar sürer - bir haftadan fazla. Hasta çocuk yemek yemeyi reddediyor, iyi uyumuyor. Küçük bir çocukta catarrhal sinüsün bir işareti kulaklarda gürültü, konvülsiyonlar, adenoidlerin iltihabı, ense ağrısı olabilir.

Ergenlerde ve yetişkinlerde, catarrhal sinüs genellikle komplikasyon olmadan ilerler, 5-7 gün sonra hastalığın semptomları azalır.

Hastalığın komplikasyonu ve pürülan bir forma geçiş, boğaz ağrısı gibi semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte kabul edilebilir:

 • sıcaklıkta 40 dereceye yükselir;
 • boğazda artan ağrı, ağrı, gürültü, kulakta rahatsızlık;
 • Ağzı açarken baş, göğüs, ağrıyı çevirirken ağrı.

Catarrhal angina makalesinde catarrhal sinitis detayları.

Purulent boğaz ağrısı - foliküler, lacunar

Viral enfeksiyona streptokok enfeksiyonu eklenmesi, kataral anjinin pürülan folikülere dönüşmesine yol açar.

işaretler foliküler boğaz ağrısı Fotoğrafta görüldüğü gibi, sarı renkte bir iltihaplı palatine bademcikler üzerinde bir darı tohumunun büyüklükte pürülan oluşumları vardır.

Hastanın genel refahı keskin bir şekilde kötüleşir, sıcaklık 40 ± 0'a yükselir, lobda ağrı, bacakların kasları vardır. Streptokok enfeksiyonunun yüksek agresifliği ile foliküllerin inflamasyonu palatine bademciklerin ağzındaki patolojik bir süreçle birleştirilir.

için Lacunar Angina kademeli olarak amigdala yüzeyine yayılan grimsi veya sarımsı plağın karakteristik formasyonu. Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının belirtileri neredeyse ayırt edilemez, mukus bademcikler üzerindeki pus karakteristik fotoğrafları fotoğrafta açıkça görülebilir.

Purulent angina lacunar ve foliküler tip çok zor olabilir. Semptomlar hızla artmaktadır ve zehirlenme belirtileri açıkça ortaya konmaktadır.

Bademcikler üzerindeki pürülan çökeltiler hastalığın 2. gününde gözlenmiştir. Boğazdaki ağrı, tükürüğü yutmasına izin vermez, çünkü çenenin aşağı akması ve silinmesi gerekir.

Baş ağrısına, gözlerden sonra ağrı katılır, mide bulantısı. Hastanın nabzı sıklaşır, nefes yüzeysel, kramplar, bilinç kaybı olur.

Lacunar anjina semptomları foliküler pürülan formdan daha belirgindir, zehirlenme etkileri daha belirgindir. Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın bir işareti, boğuk bir konuşma, bir burun sesidir.

Lenf düğümleri artar, kalınlaşır, ağrılı hale gelir.

Çocuklarda ve ergenlerde, pürülan anjinada iştah kaybı, boğaz ağrısı belirtileri, ağızda hoş olmayan tat, koku vardır.

Pürülan bademcik iltihabı ile karakterizedir, hastalığın şiddeti ve semptomların doğası hastanın yaşı ve durumuna göre belirlenir. Zayıf çocuklar gelişir fibrinöz anjina bir seçenek olarak lacunar.

Fibrinöz anjinin tedavisi lacunar ile aynıdır, ancak bu formların belirtileri vardır ve bademcikler incelendiğinde bezlerin fibröz iltihaplanması ile sarımsı plak adaları (foto) ile kaplıdır.

Fibrinli anjina ile çocuk hemen boğazda keskin bir ağrıya, yüksek ateş, lenfatik servikal düğümlerde artışa sahiptir. Zehirlenme belirtileri hastalığın ilk günlerinden - kusma, ishal, baş ağrısı, bilinç karışıklığı - not edilir.

Bazı olgularda, fibröz anjin, çocuğun durumunda belirgin bir bozulmaya yol açmadan neredeyse asemptomatik olarak ortaya çıkar.

Pfeiffer'ın asasının neden olduğu anjin, aynı zamanda, pürülan formlara da atıfta bulunur, hemen hemen her zaman, çocuklarda görülür ve larenksin hızla artması, asfiksi tehlikesi ile karakterizedir.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık nadirdir. Akut tonsillitin diğer formlarından farklı olarak, flegmonöz bademcik iltihabı ile bir amigdala etkilenir. Hastalık erişkinlerde görülür, bademcikli bademcik iltihabının bir işareti bademcik ülseri (fotoğraf) oluşturur.

Tedavi flegmonöz tonsillit cerrahi, apse açılır, yara antiseptik ile tedavi edilir.

Tedavi olmadan apse, fistül oluşumuyla birlikte ağız boşluğuna bağımsız olarak açılabilir. Anormal bir anjina seyrinde, apse çevredeki dokuları eritir ve kafatasının tabanına yayılır.

Atipik anjina

Atipik angina tanısı atipik semptomlar, inflamatuar patojenler ile komplike hale gelir. Atipik angina, tehlikeli bulaşıcı hastalıkların ilk belirtisi olabilir.

Ülseratif film anjina

Hastalık, ağız boşluğu ve iğ şeklindeki çubuğun spiroketine neden olur. Hastalığın predispozan faktörleri yetersiz beslenme, kötü diş bakımı, diş çürüğüdür.

Hafif bir ülseratif-filmli anjinle, hastanın yutmada ağrı şeklinde tek bir semptomu olabilir. Bu tip anjinanın karakteristik bir işareti, ağız boşluğundan gelen kötü kokudur.

Yüksek ateş ve titreme sadece istisnai durumlarda belirtilmiştir. Lenf düğümleri orta derecede büyümüştür.

Herpetik bademcik iltihabı

Hastalığa, insan herpes virüsleri, ECHO virüsü, picornovirüs ve FMD neden olur.

Herpetik bademcik iltihabı çok bulaşıcıdır, yaz ve sonbaharda enfeksiyon salgınları yaymaktadır. Çocuklar çoğunlukla hasta, bebek yaşlarında herpetik anjina seröz menenjite neden olabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının ilk belirtileri, sıcaklığın 40 ° C'ye, herpetik döküntülere yükselmesiyle kendini gösterir. Hastalık yutma, öksürük, boğuk ses, stomatit sırasında ağrı ile karakterizedir. Kaslarda çok sayıda ishal, kusma, ağrı vardır.

Angina Ludwig

Hastalık özellikle şiddetlidir, Ludwig anjinası antibiyotiklerle tedavi edilir. Antibiyotiklerin keşfinden önce, bu hastalıktan ölüm oranı% 60'a ulaştı.

Ludwig'in anjinası, bezin submaksiller tükürüğünün iltihaplanmasıyla başlar. Acı verici, çok yoğun hale gelir. Hasta titriyor, sıcaklık yavaş yavaş 39 ° C'ye çıkıyor.

Ağız boşluğunun dibinde, ağrı hissedilir ve yutulduğunda daha da kötüleşir. Bir kişi uyku, iştah kaybeder. Cilt pedleri soluklaşır, daha sonra anaerobik patojenler için tipik olan kızarıklık, bronz lekeler ile kaplanır.

Anjin Ludwig'in nedeni alt çenedeki diş çürüğü olabilir.

Enflamasyon ağzın alt kısmını kaplar, farenksin daralmasına neden olur, konuşmakta zorluk çeker, yutma. Hasta sindirimden rahatsız olur, yüksek ateş yükselir, halsizlik ortaya çıkar.

Hastaları, dokuların şişmesi nedeniyle ağzını açmak için acıtıyor, şiddetli bir şekilde Ludwig'in anjinasıyla, ödem boyuna geçiyor, laringeal ödem nedeniyle nefes almayı durdurmakla tehdit ediyor.

Bir yetişkinde anjina Ludwig'in karakteristik semptomları ağız boşluğundaki değişimlerdir:

 • dil şişer, dil altı alanı bir "ikinci dil" görünümü ile artar;
 • dil üzerinde koyu kahverengi bir kaplama belirir;
 • ağız daima açık.

Hasta zor nefes alıyor, oturmaya zorlanıyor. Anjina Ludwig'in semptomları yıldırım hızla büyür, hastalığın ilk haftasının sonunda kalp aktivitesi ihlal edilir, zayıflama, ter dökmesi, titreme görülür. Herhangi bir tedavi yoksa, hastalığın ikinci haftasında ölüm meydana gelebilir.

Angina, difteri

Bademciklerin akut iltihabı, difteri toksik formunda gözlenir. Hastalık esas olarak 40 yaşın üzerindeki kişilerdir, ancak çocuklar hasta olabilir. Erişkinlerde anjinin semptomları hızla ortaya çıkar, damak dokular, farenks şişmesi, sıcaklık 39-40 ° C'ye ulaşır, hasta tekrar tekrar kusar.

Lenf düğümleri artar, yarı saydam bir örümcek ağı bademciklerin yüzeyinde görülür, yavaş yavaş dilin üzerine, yanakların iç yüzeyine yayılır.

Kızıl saçlı Angina

Kızıl ateşin akut bulaşıcı bir hastalığı, farinks, zehirlenme ve sıcaklıkta bir artış ile başlar.

Kırmızı ateşte anjina belirtileri, catartal formun semptomları olarak gözlenen ve balgamik olarak değişen derecelerde ifade edilir.

Hastanın kızıl saçmaya başladığı gerçeğinin bir işareti, "parlak bir farinks" dir - inflamatuar sürecin açıkça tanımlanmış bir sınırına sahip parlak kırmızı mukoza farenksidir. Uylukun iç tarafındaki karın, kalça üzerinde küçük, noktalı kırmızı döküntülerin ortaya çıkması, kızıl ateşinin başlangıcını doğrular.

Neden bir doktorun gözetiminde angina tedavi etmek önemlidir?

Anjin, sadece bağımsız bir hastalık olarak değil, aynı zamanda bulaşıcı, sistemik hastalıklardan da önce gelebilir. Evde, anjinin doğasını belirlemek ve uygun tedaviyi seçmek imkansızdır.

Bir doktorun kontrolü olmadan kendi kendine ilaçlama, bakteriyel nakil olgusuna yol açabilir.

Bacteriovenositel - anjinadan iyileşmiş, dışardan mükemmel şekilde sağlıklı olan, konuşma sırasında en küçük tükürük spreyi ile tehlikeli bir enfeksiyon yayılan, kişisel eşyalarla temas eden bir kişidir.

Bir doktorun gözetiminde tedaviye zamanında başlanması, tam bir iyileşmeye yol açarak, bir bakteriyokarder fenomeni riskini ortadan kaldırır.

Hangi bakteriler bademcik iltihabı ve bademcik iltihabına neden olur?

Anjina patojenleri, hastalığın doğru teşhisi için bir fikre sahip olmalıdır. Hangi bakteriye neden olduğunu bilmeden, yeterli tedaviyi seçmek mümkün olmayacaktır. Tüm anjina komplikasyonları vakalarının% 50'sinden fazlası, ilaçların yanlış reçete edilmesi ve akut dönemde hastanın bu mikroplardan tamamen ilaç almasından kaynaklanmaktadır.

Angina veya bademcik iltihabı sadece bakteriler tarafından değil, çoğu zaman bu hastalık virüs ve mantarlarla enfekte olduğunda veya diğer organların patolojilerinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Yaralanma sonrası ortaya çıkabilir. Fakat eğer boğaz ağrısı ve patojenleri bakteri ise, o zaman etkili ilaçların doğru seçilmesi için hangi patojenik mikroorganizmaların uğraşacağını bilmeniz gerekir. Akut anjina gelişirse, etken maddesi bakteri ise, bu hastalık formuna nonspesifik veya olağan denir.

En yaygın olarak kabul edilir, en çok iki ila 12 yaş arası çocukları etkiler. Hastalık, bu türlerin patojenik mikroorganizmalarının aktif büyümesine neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • streptokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazma.

Anjina'nın semptomatolojisi üzerindeki patojen tipi hemen hemen hiç etkilenmez. Ancak tedavi farklı olmalıdır, çünkü stafilokokların büyümesini baskılayabilen ilaçlar klamidya ile ilgili olarak etkisiz olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Her bakteri tipinin özellikleri detaylı olarak ele alınmalıdır.

Staphylococcus aureus

Bu bakteriler Gram-pozitiftir, penetrasyon yeteneği hiyaluronidaz enzimi tarafından sağlanır. Ayrıca, hastada toksik bir şoka neden olan ve hemoliz - kan hücrelerinin tahribatını tetikleyen diğer agresif ajanları üretirler. Bu anjina maddesi sülfanilomidlere ve antibakteriyel ilaçlara duyarlıdır.

Staphylococci'nin neden olduğu bademcik iltihabını tedavi etmek için, hazır antikorlar, polivalent fajlar, stafilokokal anatoksinler veya otovasin içeren preparatların yardımı ile önerilmektedir.

Pnömokok ve streptokok

Anjinaya neden olan bu bakteri, bir streptokok alt grubudur. Daha sıklıkla bir zatürre neden olurlar, ama neden olabilir ve bir tonsillit.

Pnömokoklar streptokoklarla aynı ilaçlara duyarlıdır, benzer bir şemaya göre tedavi yapılır.

Bakteriler Gram pozitif mikroorganizmalara aittirler, fakültatif anaeroblar olup, oksijenden yoksun bir ortamda aktivite gösterirler. Smear resminde, streptococci'nin 2 veya daha fazla hücre grubuna yerleştirildiğini görebilirsiniz. Streptokokal bakteriler iki ana tipte toksin atıyor:

 • Kan hücreleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip O ve S-streptozolinler;
 • Hastalık sırasında hastada vücut ısısında artışa neden olan pirojenik eritrojen.

Streptokok bakteriler, virüs fajları tarafından baskın olarak bastırılır.

klamidya

Tam olarak bakteri değil, virüs bile değil. Zorunlu, hücre içi parazitleri ifade ederler. Başka bir deyişle, kendi hücrelerine sahipler, DNA'ları var, ama parazitleştirdikleri sıcak kanlı cismin hücreleri dışındaki yaşamsal aktiviteyi desteklemek için klamidya yapamazlar. Klamatyanın vejetatif formları, bulaşıcı türlerden büyüklük, konfigürasyon ve aktivite dereceleri bakımından farklılık gösterir.

Bu bakteriler, sağlıklı hücreleri emer ve vaküoller - fagozomlar oluşturabilir. Ayrıca hücrelerin bağışıklık kapasitesini ezici bir şekilde etkileyecek şekilde endotoksinler ve ekzotoksinler de dışarı atıyorlar.

mikoplazma

Yapısında klamidya anımsatandır: ayrıca virüslerden daha karmaşıktırlar, fakat bakterilerden daha ilkeldirler. Mikoplazmalar Gram pozitif mikroorganizmalara ait değildir, esas olarak hücre zarlarının yüzeyinde tespit edilebilirler.

Yetişkinlerde miyoplazmalar çok nadiren boğaz ağrısına neden olurlar, çocuklar genellikle acı çekerler. Fakat vücuttaki metabolik süreçleri ciddi şekilde bozabilir ve hatta bilgilerini genlere taşıyabilirler. Bu nedenle gebelik sırasında mikoplazma ile enfeksiyon özellikle tehlikelidir - çoğu durumda gebeliğin kendiliğinden sona erdirilmesini tehdit etmektedir. Mikoplazmalar fagositler tarafından baskılanır - hücreleri emerler ve tamamen yok ederler.

Mikoplazmalar ve klamidyaların neden olduğu anginada tipik semptomlar lenfadenit (servikal lenf nodlarının artışı ve ağrıları) ve kuru öksürüktür.

Bu iki patojen, penisiline karşı duyarsızdır, tedavi, bazı hastaların belirli ilaçların tolere edilebilirliğini dikkate alarak seçilir.

Neden bakteriyel tonsillit gelişebilir?

Angina bağımsız bir izole bir hastalık olabilir, fakat aynı zamanda bakterilerin neden olduğu diğer enfeksiyonların bir komplikasyonu olarak da görülebilir - çoğunlukla difteri veya kızıl ateşi.

Difteri ile oluşan anjinada, larinksin tüm yüzeyi üzerinde yoğun bir beyaz kaplama karakteristiktir. Scurf kazıma yaparsa, bademciklerde ülser kanaması meydana geldi. Hastalığa neden olan diphtheria bacillus sadece özel antidifteri serumu ile yok edilir.

Scarlet ateşinin etken maddesi beta-hemolitik streptokoklardır. Bu bakteriler ağızda mukozada güçlü bir kızarıklığa ve alerjik deri döküntülerine neden olan toksinleri dışarı atar. Bu, hastalığın karakteristik semptomlarıdır.

Bakteriyel tonsillit ve viral arasındaki ayrım nasıl yapılır?

Hastalığın nedensel etkisinin kesin bir şekilde belirlenebileceğini, özellikle de kan tahlili, idrar ve boğazdan gelen bir yayma yoluyla olabilir. Doktor, sadece bakteri değil aynı zamanda hastayı bu veya diğer ilaçlara karşı duyarlılığını ortaya çıkarmak ve en uygun olanı seçmek için mutlaka tankta bir ekmek gönderecektir.

Hastada bu tür dış semptomların saptanmasında, bakteriyel orijinli bir boğaz ağrısından şüphelenmek mümkündür.

 1. Yüksek sıcaklık. Hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, termometre 40 dereceye kadar yükselebilir. Bir virüs enfeksiyonu ile, bu çok nadiren olur.
 2. Yutulduğunda bademcikler ve acılarda güçlü bir artış - bezlerin şişmesiyle birlikte bir viral enfeksiyon, daha sonra önemsiz.
 3. Sık görülen zehirlenme belirtileri - baş ağrıları ve eklem ağrıları, halsizlik, bulantı, iştahsızlık.

Bu durumda, kuru öksürük, burun iltihabı ve burun tıkanıklığı, genellikle viral hastalıklarda, bakteriyel anjina yokluğunda bulunurlar.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina'nın exciters

İstatistiklere göre, nüfusun yarısından fazlası kulaktan kulağa tanıdık değil, kendi deneyimlerinden haberdardır. Angina nedir? Nereden geliyor? Ve hepimiz aradığımız boğaz ağrısı mı?

Angina, bilimsel olarak "akut tonsillit" olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Angina, eski Yunancadan tercüme, sıkmak, boğmak anlamına gelir, bu yüzden yutmaya ne zaman acı çekerseniz, anjinle ilgili düşünceleriniz sizde ziyaret edilir. Ama tüm boğaz problemleri anjina değil. Yüksek ateşiniz varsa (38 C'nin üzerinde), zayıflık, vücut ağrıları, titreme, şişmiş lenf düğümleri vardır ve yuturken, anjinle yakalanırsınız ve acilen doktora gitmeniz gerekir!

Romatizmal hastalıklar ve glomerülonefrit, anjinaya karşı doğru tutumun kötü sonuçlarıdır!

Angina'nın nedensel maddesi, streptococcus'un yanı sıra virüs de olabilir. Örneğin, herpes virüsü adenovirüs. Sfilitik anjin, Simanovsky-Plaut-Vincent anjina, bir mil-şekilli çubuk, aynı zamanda ağız boşluğunun ortak bir spiroketi neden olur. Anjina'nın nedensel maddesi aynı zamanda mantar, klamidya, mikoplazma olabilir. Bademciklerin yenilgisi tüberküloz, difteri olabilir.

Bugüne kadar, yaygın bir enfeksiyöz hastalık olan mononükleoz, semptomları strep boğazına çok benzemektedir.

Bu nedenle, zamanında bir doktora danışmak çok önemlidir, sadece yetkili bir uzman doğru tanı koyabilir ve buna göre doğru tedaviyi reçete edebilir!

Angina birincil ve ikincil. Primer anjin oluşur bağımsız bir hastalık olarak ve çoğu zaman neden olan ajan streptococcus'dur. İkincil angina, başka bir hastalığın, örneğin difteri veya radyasyon hastalığının bir belirtisidir. Primer ve sekonder anjinin semptomları uyuşmaz, ancak çok ortak noktaları vardır.

Eğer anjin sabit ve yavaş ise, o zaman kronik bir süreç demektir ve denir. kronik bademcik iltihabı.

Birincil anjina çeşitli türleri vardır - catarrhal, follicular ve lacunar. Bademciklerin yenilgisi yüzeysel ise, o zaman bu bir kataral anjinadır. Bu, hastalığın en kolay şeklidir. Hasta çok yüksek bir sıcaklığa (40C'ye kadar) sahipse, parankimin ve bademciklerin foliküler aparatının derin bir lezyonu vardır, o zaman bu foliküler anjinadır.

Lakuler anjiyografide lakuna bölgesinde bademciklerin yenilmesi, çok submandibuler lenf nodlarının genişletilmesi lacunar anjinada meydana gelir. Diphtheria, lacunar angina'ya çok benzer, bu yüzden onları karıştırmamak çok önemlidir.

Kendi kendine ilaç verme! Hastalığın ilk belirtilerinde bir doktora danışın!

Anjina'nın etken maddesi: Hastalığın nasıl geliştiği

Angina - bademcik akut enfeksiyöz ve alerjik tutulum varlığı ile karakterize patolojik bir süreç. Hastalarda tanı sırasında, farenksin diğer dokularında inflamatuar bir süreç olduğu durumlar vardır. Patolojik süreçte guttural, lingual, nazofaringeal tonsiller yer alabilir. Tedavi sırasında anjin tipini ve oluşumunun nedenini belirlemek çok önemlidir.

Patolojinin oluşumunu neler etkiler?

Doktorun etkili tedavi önerebilmesi için, anjin oluşumuna neden olan sebebin belirlenmesi gereklidir. Bu bakterileri, virüsleri ve mantarları içerir.

bakteriler

Çoğu durumda, sunulan hastalığın oluşumu, A grubu streptokoklar gibi mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir ve tüm "yoldaşları" nın en tehlikeli olanına aittir.

virüsler

Bu nedenle tıbbi uygulamada da çok yaygındır. Eğer anjin bir virüs tarafından vücudun yenilgisinin bir sonucu olarak ortaya çıkarsa, buna herpetik denir. Kural olarak, enterovirüsler bu sürece dahil olur. Bu tür bir hastalık, mukoza zarları üzerinde oluşan spesifik kesecikler nedeniyle olmuştur. Viral anjina en sık 3-10 yaş arası hastalarda teşhis edilir.

mantar

Mantar anjina savunma sisteminde bariz ihlalleri gösterir. Candida albicans - insan vücudunda sürekli bulunan mantardır. Hastanın bağışıklığı azalırsa, o zaman hastalığın oluşumuna katkıda bulunur. Koruyucu işlevlerin azaltılması, hangi antibiyotiklerin kullanıldığı için hastalıktan kaynaklanmaktadır.

Çeşitleri ve oluşumu için nedenler

Anjina'nın nedensel ajanını belirlemek için, görünümünü doğru bir şekilde teşhis etmek gereklidir. Sonuçta, her hastalığın kendi eğitim nedenleri vardır. Sınıflandırma patolojinin etiyolojisi ve faringoskopik semptom indekslerine göre gerçekleşir. Birçok insanın bir sorum var: faringoskopik resim nedir? Bu, farenks ve boğaz mukozasının muayenesi sırasında doktorun aldığı verilerdir. Alınan resme göre, bu tür anjinler ayırt edilir:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • fibrinli;
 • herpes;
 • abseleri
 • Nekrotizan.

Video, anjinin nedensel ajanının tanımını anlatıyor:

Mavi dil

Kataral iltihap oluşumunun nedenleri bu tür mikroorganizmalar olabilir:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • Diğer bakteriler farinkste yoğunlaşmıştır.

Resimde - bir anjin nasıl görünüyor

Lokal bağışıklık aktif aktivitelerini azaltmaya yardımcı olur, bunun sonucu olarak patolojik bir sürecin oluşmasını engellemek mümkün olur. Enfeksiyonun bulaşması havadaki damlacıklar tarafından gerçekleştirilir.

Bu anjina çeşidi aniden ortaya çıkar, ancak semptomları akuttur. Hastalığın bu formunun semptomları terleme ve küçük bir ağrılı sendromdur, vücut ısısı çok nadiren artar ve normal değerleri de aşmaz. İnflamatuar süreçten etkilenen mukoza zarında hendek kızarıklık ve şişliği tespit edebilir ve bademciklere verilen hasar yüzeysel olarak meydana gelir.

Vücudun zehirlenmesi orta şiddette. Kanı analiz ederken, küçük değişiklikleri veya bunların yokluğunu tespit etmek mümkündür. Eğer catarrhal anjini diğer türlerle karşılaştırırsanız, o zaman dersi en kolay olanıdır.

Hastalığın süresi - 1 ila 2 gün, ve sonra tüm semptomların ortadan ve kendisi başka formu.Zdes gidebilir hastalık belirtileri ve akıntılı anjin tedavisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

foliküler

Bu süreç için nedensel ajanlar vebir virüs, bir rinovirüs, bir grip virüsü. Streptococcus A grubunun bademciklerinin akut enfeksiyonlarının gelişimini destekler. Bademcik iltihabının nedeni, bu virüslerin vücuda girmesidir.

 • Staphylococcus aureus;
 • difteri;
 • frengi;
 • streptococcus pnömoni.

Enflamatuar sürecin başlangıcında, sıcaklık göstergelerindeki artış 38-39 dereceye kadardır. Ek olarak, hasta yemek sırasında boğazda şiddetli ağrıya sahiptir. Foliküler anjinin karakteristik belirtileri de titreme ve ateştir. Lenf düğümlerinde bir artış var, problandığında ağrılı hale geliyorlar.

Bademcikler ve palatinler şişlik ve kızarıklığa sahiptir. Bir kan testi yapıldığında, hasta yüksek bir lökositoza ve idrar - kırmızı kan hücrelerine ve protein izlerine sahiptir.

Bu enflamatuar sürecin sonucu, mukozadan folikül ve translusensin enjekte edilmesidir. Bundan sonra, bazı durumlarda açılan küçük baloncuklara dönüştürülürler. Burada çocuklarda foliküler boğaz ağrısının semptomları ve tedavisi açıklanmaktadır.

lakün

Anjina oluşumunu desteklemek için ağız boşluğu ve diş rahatsızlıklarında çeşitli cerrahi müdahaleler olabilir. Dış faktörler aynı zamanda lacunar anjina'nın nedensel ajanları olarak da rol oynayabilir. Bunlar soğuk, ani sıcaklık arızaları, nemde uzun süreli maruz kalmayı içerir.

Bu tip hastalıklar için önceki anjina (foliküler) semptomları karakteristiktir. Hastalığın seyri daha şiddetli bir şekilde gider. Lenfositlerde lökositler fazla miktarda bulunur.
Farinksin ödemine ek olarak, beyazımsı tortular oluşur. Çoğunlukla, bademciklerin tüm yüzeyini birleştirir ve etkilerler.Bağlantı, evde lacunar anjin tedavisini tarif eder.

irinli

Bu patoloji formunun etken maddeleri, belirli koşullar altında vücudu etkileyen bakteri ve virüslerdir. Pürülan boğaz ağrısı oluşumunun nedenleri şunlardır:

 • çeşitli bakteri türleri;
 • viral enfeksiyon;
 • Candida dahil çeşitli mantarlar;
 • Klebsiella, tifo, soluk spiroket;
 • mikoplazma, ureaplasma, klamidya.

uçuk gibi

Herpetik anjina nedensel ajanların rolünde, grup A, B-3'ün Coxsackie virüsleri ve ayrıca ECHO virüsleri harekete geçebilir. Enfeksiyon, inhale hava veya fekal-oral yoldan bulaşabilir. Virüslerin prevalansının zirvesi, sonbahar-yaz döneminde düşmektedir.

Böyle bir anjinanın başlangıcı grip benzeri semptomların ortaya çıkmasıdır. Hastada halsizlik, apati, ateş, iştahsızlık var. Bu belirtilerden sonra, boğazda keskin bir soğuk, acı ve yanma gelişir. Bademcikler ve dil, içinde seröz içerik bulunan küçük kabarcıklar oluşturur. Görünüşte herpes döküntüsü gibi görünüyorlar. Hastalığın daha karmaşık seyri için ishal, mide bulantısı ve kusma varlığı ile karakterizedir.
Enflamatuar sürecin başlangıcına, sıcaklık göstergelerindeki artış 39-40 dereceye kadar eşlik eder. Kan testi sırasında hastanın küçük lökopeni olduğu bulunmuştur. Herpetik boğazın nasıl bulaştığını okuyun. Çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri burada açıklanmıştır.

phlegmonous

Bu patoloji diğer anjina formlarının arka planına karşı ortaya çıkan bir komplikasyon ile karakterizedir. Ağızdan kuskus bademcik iltihabı açılması için nazal ses karakteristiktir. Burada flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Ülseratif nekrotik

Bu hastalığın nedeni vücudun zayıflaması ve tükenmesinde yatmaktadır. Ayrıca, nekrotik anjin ülserasyonu, ağız boşluğundaki nekroz odaklarının varlığından kaynaklanabilir. İyi hissettiriyor, vücut ısısı yükselmiyor. Tükürük ve ağız kokusu var. Zehirlenme belirtileri zayıf bir şekilde ifade edilir.

Angina'yı tanımak çok basittir, çünkü semptomları başka bir hastalık ile karıştırılamaz. Formu ve oluşumunun sebebini bilmek zordur. Bunun için, elde edilen sonuçlara dayanarak, bir test yaptırmak gereklidir, doktor etkili tedaviyi reçete edecektir.

Buna dayanarak, kendi çabalarınıza güvenmemelisiniz ve hastalıkları evde tedavi etmemelisiniz. Sadece nitelikli yardım ve zamanında teşhis, anjin rahatsızlığının tüm semptomlarını unutturmayı mümkün kılacaktır. Belki de anjina ile gargara yapmak için furatsilina'nın kullanımı hakkında bir eğitime ihtiyacınız olacak.

Angina (bademcik iltihabı)

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, çoğu zaman bu terim, özelliklerinde benzer şekilde, boğazdaki çeşitli ağrılı koşullar olarak anlaşılır. Bununla birlikte, aslında, anjin nedenleri tamamen farklı olabilir. Bu bağlamda, tüm anjina üç kategoriye ayrılabilir: birincil, spesifik ve ikincil (semptomatik)

Birincil bademcik iltihabı

Birincil angina altında anlaşılması - nispeten kısa süreli ateş, genel zehirlenme ağırlıklı olarak streptokok etyolojisi akut enfeksiyon hastalığı, çoğu zaman boğaz, lenfoid dokuda inflamatuar değişiklikler - bunlara bademcik ve lenf nodlarında. akut glomerülonefrit ve böbrek ve kalp ağır hasar eşlik romatizmal ateş gelişmesine yol açabilir belirli protivostreptokokkovogo tedavi olmadan otoimmün süreçler geliştirme Anjin riski.

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), anjinin nedeni bazen streptococcus ile birlikte altın bir stafilokoktur. Çok nadiren, nedensel ajan streptococcus pnömoni, hemofilik rod, corynebacterium'dur.

Anjina enfeksiyonunun kaynağı, çeşitli akut hastalıklar ve patojenik mikroorganizmalar taşıyıcısı olan bir hastadır. En büyük önem üst solunum yollarında enfeksiyon odakları olan hastalar içindir.

Anjina ile enfeksiyonun ana yolu, hasta grupla yakın temas halinde, büyük gruplarda kolayca gerçekleştirilebilen havadandır. Enfeksiyon, staphylococcus (salata, süt, kıyma, komposto) ile enfekte olmuş gıdaların kullanımı ile oluşabilir.

İnsanlarda anjina patojenlerine karşı duyarlılık aynı değildir ve büyük ölçüde bademciklerin lokal bağışıklık durumuna bağlıdır: o kadar düşükse anjina riski de o kadar yüksektir. Diğer olumsuz faktörlerin etkisi altında hastalık riski hipotermi, aşırı yağlanma ile artar.

Anjina patojenlerinin reprodüksiyonunun ana yeri palatine bademcikler ve nadiren - lingual bademcikler, posterior farryngeal duvarın lateral çıkıntılarıdır. Bademciklerin lokal korunmasının üstesinden gelen boğaz ağrısının etken maddesi çoğalmaya başlar ve iltihaplanma sürecine neden olan çeşitli maddeleri salgılar. Çoğu zaman, patojen ve onun hayati aktivitesinin ürünleri en yakın (bölgesel) lenf düğümlerine nüfuz eder ve iltihaplanmalarına neden olur. Çoğu durumda, mikropların yayılması bademcik ve lenf düğümlerine sınırlıdır, ancak bazı durumlarda, bu bariyerleri aşmak, patojen hatta sepsis bademcik (paratonzillit peritonsiller yetmezlik) çevreleyen dokuların enflamasyona neden olur, ve. kan damarlarının, merkezi ve periferal sinir sistemi, böbrek, karaciğer, miyokard ve diğerleri: Ürünler hayati mikroplar, vücut dokusu toksik hasara yol kan içinde.

Bademcikler kalple birlikte sinir yolları ile bağlanır, bu nedenle, anjina ile, kalp bozuklukları bir refleks yolu olarak meydana gelebilir.

Bazı durumlarda anjinin nedensel ajanın (kişinin predispozisyonu, streptokok enfeksiyonu) girişine cevap olarak gelişen immün süreçler yanlış, patolojik formu alabilir. romatizmal ateş geliştirilmesi - Bu durumda, elde edilen immün kompleksler bunları yok etmek yanlışlıkla yabancı başlar gibi dokuları ayırt kalp, böbrek ve bağışıklık sistemi dokularında yatırılır. Bu tür süreçlerin nedeni, özellikle, zamansız veya etkisiz bir tedavidir. Otoimmün süreç riski tekrarlanan anjina ile artar. Her yıl ya da her iki yılda bir en az bir kez muzdarip kişilerde tekrar tekrar anjin adı verilir.

Doğası gereği, anjin, kataral, foliküler, lacunar veya nekrotik olabilir. Catarrhal anjinada, iltihap bademcikleri örten mukoza zarı ile sınırlıdır. Foliküler anjina ile amigdala - foliküllerin spesifik oluşumlarının takviyesi gerçekleşir. bademcik Laküner bademcik iltihabı dokunun derinlerine nüfuz zaman iltihaplanmış folikülleri bademcik yüzeyinde bir iltihaplanmış baskını bırakarak, bademcik lacunae içinde bölünürler.

Lacunar tonsillitis: faringeal mukoza iltihaplı, bademcik pürülan kaplama

Angina belirtileri

Anjina ile inkübasyon süresi 1-2 gün sürer. Hastalık akutlaşmaya başlar: tam sağlık arasında ürpertiler, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, genel halsizlik, yutulduğunda boğaz ağrısı vardır. Hastalığın belirtileri en çok lacunar anjinada belirgindir: şiddetli titreme not edilir, vücut ısısı 40 ° 'ye kadar çıkabilir, iştah ve uyku rahatsız edilir. Boğazdaki ağrı yavaş yavaş yoğunlaşır, sabit hale gelir, ikinci günde maksimumlara ulaşır. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir. Genel olarak ağrının yokluğunda veya farenksin yanından herhangi bir belirsiz duyumda, primer anjina tanısı belirsizdir.

Angina ile döküntü olmaz.

Primer anjin için zorunlu olan, alt çenenin köşeleri bölgesinde lenf nodlarının artması ve ağrılı olmasıdır: hissedildiğinde, kolayca değişirler.

boğazdan bakıldığında, büyütülmüş bademcik kızarmış (eritematöz) görülebilir, nokta sarımsı formasyonların (23 mm) ve folikül fibropurulent laküner angina ile düzensiz bir şekle basar.

Iyileşme aşamasında Angina, pürülan kitlelerin çekilmesinden sonra genişletilmiş lacunae görebilirsiniz

angina Ciddi durumlarda kaba bir tabana sahip, genellikle düzensiz bir şekle sahip, daha sonra 1 cm onların yerine oluşturulduğu reddedilir ve doku defektleri olan koyu gri nekroz (nekroz) bademcikler alanlarda meydana gelebilir.

Paratonilillit ve paratonsillar apse (flegmonöz tonsillit) anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

bademcik çevresinde ilk bir enflamasyon, doku Paratonzillit peritonsiller apse ve aynı yöntem, iki faz, - paratonzillit daha sonra pürülan füzyon - bir abse meydana. Bu komplikasyonlar boğazdan 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Birden fazla yan yutma ağrı sıcaklığı hızla yükselir bulunmaktadır. Ağzı açmak zor, artan tükürük var. Hastanın kafası pozisyonunun Karakteristik: etkilenen dokuların stresi azaltmak için, bir hasta bir şekilde yatırır. farenks belirgin asimetri incelemesinde: rahat etkilenen bademcik ve merkeze kaymıştır, ödemli yumuşak damak, dil bir yana kaymış.

Kişiyi derhal doktora yöneltmesi gereken işaret ve işaretlerin toplanması arzu edilir:

bulaşıcı bir toksik şok - hastalığın ciddi komplikasyonların belirtileri - Heyecan, mavimsi bir renk, bilinç bozukluğu, vücut sıcaklığında çok hızlı bir azalma alternatif uyuşukluk, soluk deri, münavebeli, idrar miktarı büyük ölçüde azalmıştır. Nöbetler, bayılma - vasküler geçirgenlik ve kan pıhtılaşmasının ihlal - sinir sisteminin hasar ve kanama ortaya işaretleri. Uzun vadeli, en fazla beş gün sıcaklık koruma - antibiyotik tedavisinin etkisiz bir işareti. kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği belirtilerinin - hava eksikliği, göğüs donuk ağrısı, ağrı, bel bölgesinde ve idrar morbidite ile bağlantılı olarak karın yanal bölgelerinin, idrar, renkte bir değişiklik duygusu ortaya çıkması. Amplifikasyon boğaz ağrısı, ağız açıklığı darlığı, yutma güçlüğü - işareti (muhtemelen pürülan) bademcik dokusu ile ilgili enflamasyonlar.

Belirli boğaz ağrısı

Boğaz Difteri, Sıradan (birincil) anjin benzer belirtiler olabilir. - kaplama, bademcikler taşmadığından dağıtımı - yumuşak damak, farenks arka duvarı ve toksik Bademciklerin ötesine baskın - boğaz ve boyun deri altı dokuda şişme ile lokalize: difteri boğazın üç biçimi vardır. yoğun oluşumu ile karakterize edilen difteri plak ilk iki biçimleri sırasında bademcik yenmek pek toz haline getirildi ve su içinde çözündürülür filmi kaldırıldı plak çıkarıldıktan sonra kanama dokuların temel yüzey tonsil çıkarıldı.

Boğaz Difteri: bademcikler üzerinde yoğun, kötü kaldırılmış baskınlar

Antidifteri serumu verilmeden, hastalık ilerler - hafif form daha şiddetli ortak veya toksik bir forma dönüştürülür.

Fungal boğaz ağrısı Organizmanın genel reaktivitesinde azalma, antibiyotiklerle uzun süreli tedavi ile maya benzeri mantarlardan kaynaklanır. Bu gibi anjinler, sıcaklıkta hafif bir artış, zayıf zehirlenme ile primerden farklıdır. Bademciklerin yüzeyinde gevşek, "pıhtılaşmış" baskınlar, kolayca çıkarılır, pürüzsüz, iltihaplı mukoza (sözde "vernikli mukoza") ortaya çıkar.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent - ağız boşluğunda yaşayan mikroorganizmaların simbiyoz (birlikte yaşama) mevcudiyetinde ortaya çıkar: spiroketler ve iğ şeklindeki çubuk. Ağız boşluğu, tütün kötüye kullanımı, bakımsız olarak, patojenik özellikler kazanabilirler. Hafif zehirlenme zeminine karşı, bir tarafta ülseratif nekrotik bir süreç gelişir. 2 gün içinde, amigdala üzerinde grimsi beyaz bir kaplama ortaya çıkar ve 4-5 gün boyunca, düzensiz kenarlı derin bir ülser ve plak bölgesinde kirli bir gri alt form oluşur. Plak amigdala ve ötesine yayılabilir, ancak asla diğer tarafa geçemez. Hastalık yaklaşık 2 hafta sürer.

İkincil boğaz ağrısı

anjina boğazında değişiklikler vardır ki, hastalık semptomları ortak bir dizi - birçok bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklarda, çeşitli organ ve sistemlerin yenilgi ek olarak adlandırılan ikincil anjina vardır. Bu tür değişiklikler influenza, SARS, kızıl, tularemi, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, tüberküloz, frengi, hematopoietik organlarda (lösemi, agranülositoz) hastalıklarında gözlenebilir.

Kızıl saçlı Angina nezle ve folliküler, laküner bir şekilde hastalığın ilk günü, birinci (yanan ağız) parlak mukoza zarının rengi ile karakterize edilir görünür ve bir 4-5 günlük bir hastalık için kaybolur. Birincil allow anjin ayırt tipik kızıl belirtileri: mukoza boğaz parlak renkli, alt karın, iç uyluk tipik lokalizasyonu soluk Nasolabial üçgen, nokta döküntü ile birlikte belirgin papilla ( "ahududu") dil, yanakların ile parlak kırmızı, Ellerin ve ayakların bükülme yüzeyi.

Sifiliz ile Angina Lezyonun oral mekanizması ile gelişir. Enfeksiyondan üç ila dört hafta sonra bir tonsil artar ve sıcaklık biraz artar. Birkaç gün sonra amygdala üzerinde sert bir şans var. Çoğu zaman aşındırıcı bir lezyon şekli vardır: amygdala üzerinde düzenli bir şekil, çapı 0.5-1 cm, açık kenarlı erozyon ve pürüzsüz, parlak bir taban görülür. Sekonder sifilizli boğaz ağzı, yüzeyin üzerinde yükselen ve kenarları kırmızı bir ağızla çevrelenmiş, çapı 0.5 cm olan beyaz lekeler gibi görünür. Sekonder sifilizde, her iki bademcik de etkilenir.

Anjiyamide tularemi, genellikle bir yandan, catarrhal, filmy veya nekrotik olabilir. Bademciklerin yüzeyinde, daha sonra difteri ile benzer kalın, kalın bir film oluşturan, birleştirilmiş, sarımsı bir beyaz kaplamanın adacıkları oluşur. Boynun lenf düğümleri önemli ölçüde artar, ağrılı hale gelirler, konglomeraları birleştirirler, sonra bastırılırlar. Tularemi ile karaciğer ve dalak artar.

Lösemi durumunda Angina yüksek (39-40 ° C) sıcaklık, baş ağrısı, titreme ile akar. Genellikle burun kanaması vardır, deri ve mukoza zarında kanamalar vardır. Başlangıçta kataral olan anjin nekrotik bir karaktere bürünür: kirli-gri çökeller, reddedildikten sonra, düzensiz bir yüzeye açık kusurları ortaya çıkarır. Bir kan testinden sonra teşhis rafine edilir: lökositlerin sayısı normları 20 kattan fazla aşabilir.

Anjina agranülositozda lösemide anjinaya benzer bir ülseratif-nekrotik karaktere sahiptir. Kanda, analizde, neredeyse tamamen lökosit yokluğu (granülositler).

Enfeksiyöz mononükleozda anjin genellikle hastalığın ilk günlerinden ortaya çıkar, ancak 5-6 günde gelişebilir. Bademciklerin lakazında, kolayca çıkarılabilen gevşek, kaba bir kaplama görülür. Bu boğaz ağrısı ayırt etmek için bir mononükleozun semptom karakteristiği sağlar: lenf düğümleri yenilgi: aksiller, servikal, inguinal, oksipital, subklavian, sığır. Karaciğer ve dalak büyümüştür.

Enterovirüs enfeksiyonu olan angina ya da herpangina, 40 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışı ile başlar, bademciklerde, açılmaları ince bir beyazımsı kaplamayla kaplı yüzeysel yaralar ortaya çıktıktan sonra, bir kabarcık döküntüsü ortaya çıkar. Hastalık 6-7 gün sürer.

Anjina tanısı anjinin karakteristik özelliklerinden oluşur. Gerekirse, patojeni ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik çalışmalar yapılır. Komplikasyonların erken teşhisi amacıyla elektrokardiyografi ve biyokimyasal kan testleri yapılır.

Boğaz ağrısı tedavisi

çoğu durumda anjina Streptokok neden ve romatizmal ateş, glomerulonefrit ve miyokardit streptokok enfeksiyonu saat tam ortaya olduğu göz önüne alındığında, tedavi penisilin antibiyotik ile başlatılır. Beta-hemolitik streptokok benzilpenisilinin karşı en etkilidir. makrolid antibiyotikler (eritromisin, azitromisin) uygulanan penisilinler, alerji varlığında. Genellikle, bir kısa süreli penisilin kas içine enjekte edilebilir ilaçlar, uzun etkili penisilin sonra - 3-5 bitsillin. Popüler sülfonamidler (trimetoprimsülfametoksazol) ve tetrasiklin (doksisiklin) anjin etkili değillerdir.

Antibakteriyel tedaviye ek olarak, quinsy hastaları bol içecek şeklinde detoksifikasyon ihtiyacı ve glukoz, sodyum klorür çözeltilerinin intravenöz infüzyonları şeklinde ciddi durumlarda. Kısa süreli, düşük tolere edilen ısıyla, analjezikler reçete edin: parasetamol, aspirin.

Hasta anginas tekrar öngörülen bağışıklık uyarıcılar: leucogen sodyum nukleinat. askorbik asit, B vitamini, basit multivitamin: ilaçların takviye tatbik vitaminler de. Antibiyotik ile tedaviden sonra reçete ilaçlar bağırsak mikroflorası (baktisubtil, Linex) normalleştirmek. ihtiyaç daha hijyenik amaçlarla gargara - bu amaçlar için, bu nedenle, patojenik mikroflorasına antiseptik önemli bir etki ile durulama, yeterli derecede ısıtılır karbonat çözeltisi kullanımı. refahı sadece bir görünüş bir enflamasyon işareti ve lokal anestetikler - boğazda ağrı gidermek için, lozanjlar ve mukoza zarının duyarlılığını azaltan maddeler (mentol, nane yağı, lokal anestetikler) ihtiva eden sprey kullanabilir, ancak bir ağrı olarak kötüye edilemez.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi.

Birincil anjinin tedavisinde önemli ölçüde farklı olabilir neden (etiyotropik terapi) üzerindeki etkisi ile ilgili olarak ikinci anjin tedavisi tek tek semptomlar (ateş, ağrı, iltihap, zehirlenme) ile ilgili etkileri açısından, (ilgili hastalıkların tedavisi için makaleleri) - benzerdir ve aynı tarafından taşınan Primer anjinin tedavisi anlamına gelir.

Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları

Geleneksel tedavi yöntemleri, farenksdeki enflamatuar fenomenleri azaltmayı, vücudun savunmasını güçlendirmeyi, hastalıktan sonra erken iyileşmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar için, anti-enflamatuar etki ile bitkilerin (papatya, adaçayı, meşe kabuğu), çaylar ve yüksek vitamin içerikli meyveler (kuş üzümü, kızılcık, dogrose) ile süspansiyoları kullanılır. Rus saunası ve saunası genel bir güçlendirme etkisine sahiptir, toksinlerin giderilmesine katkıda bulunur, ancak iyileşme döneminde uygulanmalıdır. Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir.

Anjinin profilaksisi

Anjina önlenmesi, hastalığa yatkın, kronik enfeksiyon odakları olan kişilerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu insanlar için gözetim kurulur, ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının tedavisi, nazofarenks gerçekleştirilir. İletim mekanizmasını kırmaya yönelik önlemler kullanıldığı için: dezenfektan tesisleri ile havalandırma ve temizlik. Pişirme teknolojisine uyum, enfeksiyonun yemek yolunu önleyecektir. Sertleşme, spor, beslenme ve uyku, sigarayı bırakma, bir bütün olarak vücudu güçlendirmeye katkıda bulunur ve sadece anjinin nedensel ajanlarına karşı direnci artırır. Organize gruplarda, bicillin ile acil profilaksi yapmak mümkündür.

Bir doktorun anjina konusundaki görüşleri:

Kronik tonsillit ve sık anjina arasındaki fark nedir?
Anjinadan sonra, sık olsa bile, tam bir iyileşme olur ve kronik tonsillit, alevlenmelerin mümkün olduğu kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan anjina, bir kişinin streptokok enfeksiyonu ile temasından sonra ortaya çıkar ve soğuk yiyecekler, soğuk su ve genel süper soğutmadan sonra kronik bademcik iltihabı alevlenmeleri gelişir. toksisite açık belirtileri olmadan boşluklar bademcikler palatin tonsiller kemerli adhezyonların, yara izi bademcikler, pürülan kütle: kronik bademcik boğaz karakteristik değişiklikler için.

Kronik tonsillit belirtileri: bademciklerin sikatrisyel değişiklikleri, palatinlerle yapışıklıklar

Boğaz ağrısı ile hasta olmamak için bademcik kaldırmak daha iyidir?
Palatine bademcikler içeren farinksin sözde lenfoid halkası - patojenlerin yolunda koruyucu bir bariyerdir. Bademcikleri çıkarmak için işlevlerini sürdürmeyi bıraktıkları ve kendilerinin de örneğin kronik bademcik iltihabında bir enfeksiyon kaynağı haline geldikleri durumlarda gereklidir.

Boğaz ağrım var. Doktorun bana önerdiği bir penisilin antibiyotik kullandım, ama anjin gitmiyor ve sıcaklık hala duruyor, başka hangi antibiyotik içmem gerekiyor?
Başka bir antibiyotiğin tayin edilmesinden önce, mikropun farklı tipte antibiyotiklere duyarlılığı ile, bakteriyel inokülasyon ile patojen tipinin belirlenmesi arzu edilir.

Anjina için maksimum ve minimum antibiyotik tedavisi nedir?
Tabii giriş bitsillina üçüncü gününde tamamlanabilir strep boğaz penisilin enjeksiyonu tedavisinde iki hafta - Antibiyotikler genellikle 7 gün, maksimum hızı için reçete edilir.

Ben antibiyotiklere karşıyım. Boğaz ağrımın erişilebilir halk yöntemleri ile baş edebileceğini düşünüyorum.
Pratikte, bu genellikle, özellikle doktorlar aşırı tanı ile meşgul olduğunda olur. Bununla birlikte, spesifik bir patojenin neden olduğu gerçek anjin için antibiyotiği reddederek, sorumluluk aldığınızı ve sakatlığa ve hatta ölüme yol açabilecek olası komplikasyonların olasılığını artırdığınızı fark etmek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir.

Evde bademciklerden pus sıkmak nasıl?

Bademcikler üzerinde apse görünümü - özellikle çocuklukta oldukça yaygın bir fenomen. Pürülan oluşumlar, kendiliğinden veya başka bir hastalığa karşı ortaya çıkabilecek azalmış bağışıklık ve bakteriyel enfeksiyon ile ilişkilidir.