Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Anjin tedavisinin antibiyotiklerle ilgili detayları

Daha fazla öğreneceksiniz:

 • Her zaman boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek zorunda mısın?
 • Anjina tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?
 • Hastalığı evde tedavi etmek mümkün mü?
 • Ne kadar süreyle antibiyotik almalıyım?
 • Dahası, antibiyotikler dışında hastalık ile mücadele etmek mümkündür.

Antibiyotiklerle anjina tedavisi her zaman yapılır. tanısı "boğaz ağrısı," güncelleme bulunmadığı, bu kelime bakteriyel tonsilit hızlı ve yeterli antibiyotik tedavisi sıklıkla kalp hasarı, menenjit, böbrek ve diğer ölümcül komplikasyonlara yol açar olmadan akan akut başvuruyorsa.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisinin gerekli olmadığı düşüncesi, sadece bakteriyel bademcik iltihabı değil, boğaz iltihabı olarak anjinin kullanılması nedeniyle uzman olmayanlar arasında bulunur. Özellikle, çeşitli ARVI, kronik bademcik iltihabı, kızamık ve difteri içinde boğaz iltihabı ile oluşan viral farenjit genellikle anjina ile karıştırılır. Bu hastalıklar çoğu durumda tedavi için antibiyotik gerektirmez, ancak tipik anjina değildir.

Tıbbi uygulamada, yerleşik alışkanlıklardan dolayı, "anjin" terimi de farklı bir kökene ait bazı hastalıklar için kullanılmaktadır. Örneğin, streptococcus ile ilişkili olmayan enterovirüs veya Simanovsky-Vincent'ın anjinadan kaynaklanan herpetik anjin. Bu anjinler tipik değildir ve doktor böyle bir tanı koyduğunda, mutlaka hastalığın tipini belirler. Bir uzman, normal bir boğaz ağrısı teşhisi konduğunda, sadece antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Anjin için kesin bir bilimsel tıbbi isim akut BHSA-tonsillittir. BGAA, hastalığın ana etken maddesinin, etkili kontrol yokluğunda çok tehlikeli olan A grubu hemolitik streptokok olduğunu gösterir. Nadiren daha az sıklıkla, anjina, çok nadir durumlarda glorokoklar olan stafilokok veya yaygın bir streptokokkal stafilokokal enfeksiyondan kaynaklanır. Tüm bu durumlarda basitçe anjina denir ve antibiyotiklerle tedavi edilir.

hem-hemolitik streptococcus grup A - anjinin ana nedensel ajanı

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavi edilmesi ihtiyacı hastalığa karşı mücadelede temel kuraldır. Ancak antibiyotik tedavisinin kendisi birkaç katı gereklilik uyarınca gerçekleştirilmelidir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi için üç temel kural

Kural 1: Belli bir vakada belirli bir hastada anjina tedavisinde hangi antibiyotiğin seçileceğini yalnızca doktor seçmelidir.

Bu seçim ile, birçok nüans dikkate alınır:

 • Hastanın durumu ve hastalığın gelişim evresi;
 • Hastanın bazı ilaçlara alerjisi vardır;
 • Bazı antibiyotiklere mümkün anjina patojen direnci (doktorlar genellikle bölgede sirkülasyon enfeksiyonların bir fikir, ve belirli bir olasılık tahmin edebilirsiniz ile, bu nedenle, uyarıcı angina hiçbir şekilde direnç yoktur);
 • Farklı, antibiyotik uygulama yöntemleri - iç, kas içi, intravenöz olarak;
 • Belirli bir hastada anamnez verileri, geçmişte anjina ve romatizma vakaları;
 • Profesyonel sezgi ve bir doktorun kişisel deneyimi...

... ve diğerleri. Hasta tarafından kendi başına seçilen anjina tedavisi için antibiyotik, bu hasta için özellikle etkisiz veya tehlikeli olabilir.

Azitin - geniş spektrumlu antibiyotik bazlı bir ilaç

Kural 2: Doktorun belirttiği sürece boğazını antibiyotiklerle tedavi edin.

Çoğu durumda, hastalığın ana semptomları etkili ilaç tedavisinin başlamasından sonra 2-3 gün içinde kaybolur ve hastalar kendilerinin tedavi edilmesine ve daha fazla antibiyotik tedavisinin gerekli olmadığına karar verirler. Aslında, bu zamanda vücutta hala ilaç çekildiğinde çoğalmaya başlayabilen birçok streptococcus hücresi vardır. Bu zamanda antibiyotik kullanımını durdurmak için, hastalığın yüksek bir komplikasyon olasılığı ile.

Kural 3: Antibiyotik almanın etkisi 2-3 gün içinde ortaya çıkmazsa, ilaç değiştirilmelidir.

Tüm etkili antibiyotikler streptokok enfeksiyonuna çok hızlı bir şekilde etki eder. Çoğu ilaç, ilk 12-24 saat içinde bademciklerdeki bakterileri tamamen yok eder, birkaç saat sonra, inflamasyon azalmaya başlar ve ağrı sendromu azalır. Bu gerçekleşmezse, antibiyotik enfeksiyon üzerinde etkili değildir ve bunun yerine etkili kullanılmalıdır.

Yine, çare, doktorun gözetiminde ve denetiminde değiştirilmelidir. Neyse ki, bugün tıbbın, streptokok enfeksiyonunu etkili bir şekilde yok eden yeterli sayıda kaynağı vardır.

Amosin genellikle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan başka bir araçtır

Anjina için hangi antibiyotikler kullanılır?

Boğaz ağrısı tedavisi çoğu durumda penisilin grubunun basit ve ucuz antibiyotiklerle başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Streptococcus'a karşı etkili kalırlar ve sadece bazı durumlarda yanlış ateş edebilirler:

 1. Angina, özellikle penisilinlere veya genel olarak p-laktam antibiyotiklere dirençli stafilokoklardan kaynaklanır;
 2. penisilin ve patojene karşı onları etkisiz hale gelmesine parçalayan enzim - birlikte bademcik dokusu streptokokun ile penisilinaz üretmek mevcut olmayan patojen bir bakteridir.

Fluoksoksilinin yapısal formülü penisilin grubunun antibiyotiğidir.

Ayrıca, bazı vakalarda, anjina, penisilin ailesinin antibiyotikleri ile hastadaki alerjiden dolayı tedavi edilemez.

Antibiyotiklere karşı alerji genellikle daha önce hastanın kendisinin ve kurallara göre antibiyotik almaması ya da zamanından önce alımlarını kesintiye uğratması nedeniyle gelişir. Yani, alerjilerinde, çoğu hasta kendilerini suçluyor ya da çocuklarla ilgili ise - ebeveynleri suçludur.

Penisilinler arasında tercih edilen ana antibiyotik, amoksisilindir. Çok sindirilir, nadiren yan etkilere neden olur, çok hızlı hareket eder (kas içi enjeksiyondan sonra bile diğer bazı antibiyotiklerden daha hızlı). Buna dayalı hazırlıklar - Amosin, Amotite, Flemoxin Solutab ve diğerleri. tabletler, kapsüller, granüller, enjeksiyon için su içinde tozu çözmek üzere - bileşimin hazırlanması Flemoxin Solutab bu antibiyotik en sık olarak, farklı farmasötik formun açıklaması nedeniyle angina tedavi etmek için kullanılır.

Flemoxin Solutab, etken maddesi amoksisilin trihidrat olan geniş bir etki spektrumuna sahip bir antibakteriyel maddedir.

Bu grubun anjina tedavisi için etkili olan diğer antibiyotikler:

 • ampisilin;
 • diş;
 • Benzatin benzilpenisilin'dir.
 • oksasilin;
 • Azkalsin...

... ve diğerleri. Bunlar arasında, yeni nesil antibiyotikleri (oksasilin, flyukloskatsillin) penisilinler dirençli ve patojen amoksisilin veya ampisilin dirençli olduğu durumlarda kullanılabilir. Çok pahalıdırlar.

Bugüne kadar, penisilinler - anjin tedavisi için en zararsız antibiyotikler. Uygun uygulama nadiren alerjik reaksiyonlara neden olarak, gastrointestinal sistemin bakteriyel arka planını etkileme olasılığı en düşüktür. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorları reçete eder.

Penisilin molekülünün 3 boyutlu modeli

Ayrıca anjin tedavisi için penisilin serisinin antibiyotiklerin uygun preparatlarıdır:

 1. Bicillins - Bicillin-1, Bicillin-3, Bicillin-5, Moldamine, Retarpen, Extensillin. Bunlar başlıca özelliği kan dolaşımına çok yavaş bir salınım olan ve enfeksiyon üzerinde uzun süreli bir etki olan benilpenisilin tuzlarına dayanır. Bu antibiyotikler doktorun talimatları ve içme değil hapları uymayan hastalarda angina tedavisinde ya kullanılmaktadır (Bitsillin sadece intramüsküler olarak uygulanır), ya da zaten başka bir ilaç tedavisinin kurs sonunda anjina komplikasyonların önlenmesi için.
 2. İnhibitör korumalı penisilinler. Bunlar klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav Soljutab) veya sulbaktam (sultamisilin, AMPİSİD) ile ampisilin karışımı ile amoksisilin bir karışımını temsil eder. Klavulanik asit veya sulbaktam, bakterilerin korunmasını nötralize eder ve antibiyotiğin kendisi ölümüne yol açar.

Belli bir durumda, penisilinler bir etkiye sahip değilse veya hastaya alerjisi nedeniyle kullanılamıyorsa, doktor anjini başka bir antibiyotikle tedavi etmeye karar verir:

 1. Sefadroksil - amoksisilin ile güvenlik ve etkinlik açısından karşılaştırılabilir;
 2. Sefalosporin grubunun diğer antibiyotikler: sefaleksin, sefaklor, seftriakson;
 3. Makrolid ailesinin antibiyotikleri - eritromisin, azitromisin, josamisin ve diğerleri.

Eritromisin, bu arada, anjinin tedavisi için en ünlü antibiyotiklerden biridir. Bugün, farklı ülkelerdeki vakaların yaklaşık% 5-10 kullanımı çok aktif yüzünden, bunun nedeni Streptococcus onu büyüyen direniş etkisizdir. Bununla birlikte, popülerlik, satın alınabilirlik ve düşük fiyat, onu en sık kullanılan penisilinler olmayan yöntemlerden biri haline getirmektedir. Ana dezavantajı sindirim sisteminden çok sayıda yan etkidir.

Bugün, anjina tedavisi için tüm makrolidlerin, en çok tercih edilen antibiyotik azitromisin'dir. Bu madde, bağışıklık sisteminin hücreleri ile iltihap bölgesine taşınabilme özelliğine sahiptir, aynı zamanda oldukça güvenlidir ve bu nedenle çocuklarda anjina ile mücadele etmek için sıklıkla kullanılır. En yaygın azitromisin preparatları Azivok, Azitro-Sandoz, Sumamed'dir.

Sadece anjina tedavisinde ne makrolid ne de β-laktam antibiyotiğin alınamadığı durumlarda, hastaya linkoamidler yazılabilir. Bu ajanlar sıklıkla yan etkilere neden olur ve daha az tatmin edici farmakokinetik özelliklere sahiptir.

Levomisetinler ve anjinli aminoglikozidler gibi çok şiddetli antibiyotikler reçete edilmez. Başvurularının sonuçları anjinin kendisinden daha şiddetli olabilir.

Streptomisin, bir dizi aminoglikozitin bir antibiyotiğidir.

Hastalığın seyrinin şekli, doktorun, boğaz ağrısını tedavi etmek için hangi antibiyotiklerle ilgili kararını hemen hemen hiç etkilemez. Lacunar angina, catarrhal veya foliküler ile aynı ilaçlarla tedavi edilir: bu hastalıkların etken maddesi aynıdır ve tıbbi maddeler, bakterilerin her tür lokalizasyonuna eşit olarak kolaylıkla nüfuz eder. Anjinin çeşitli semptomları - ağrı, sıcaklık, zehirlenme - pratikte ilaç seçimini etkilemez, ancak yardımcı terapötik ajanların seçimini belirler.

İlacın fiyatının genellikle etkinliği ile ilişkili olmadığını anlamak önemlidir. Ucuz eritromisin, pahalı tikarsilin gibi boğaz ağrısına karşı da etkili olacaktır. Pahalı antibiyotikler genellikle hastanın ucuz olanlara alerjisi olduğu durumlarda boğaz ağrısını tedavi eder. Pahalı ithal edilen bir antibiyotiğin doktorunu "yalvararak" daha katı ve güçlü görünmesi tam anlamıyla mantıksızdır. Günümüzde anjina, antipiretik ve analjezik olmak üzere semptomatik tedaviden daha ucuz olan bu antibiyotiklerle oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Tymantin - ticarcillin bazlı kombine bir antibiyotik

İdeal durumda, antibiyotiklerin atanmasından önce, doktor patojeni ve farklı maddelere karşı direncini belirlemelidir. Uygulamada, bu tanım 3-4 gün süren oldukça uzun bir çalışma gerektirir - bakteri kültürü veya PCR. Hızlı aynı antijenik testler çok pahalıdır (maliyeti genellikle boğaz ağrısını tedavi etme maliyetini aşmaktadır). Bu nedenle, neredeyse her zaman doktor, anjinaya geniş spektrumlu bir antibiyotik tedavisi için sezgisel olarak reçete eder ve eğer bir sonuç vermezse, onu başka bir sınıfın bir aracıyla değiştirir. Bu taktik zaman kazandırır ve neredeyse her zaman bir sonuç verir.

Ayrıca, hem çocuklar hem de yetişkinler aynı antibiyotikleri kullanırlar. Streptokoklara karşı etkili olan hemen hemen tüm ilaçların doğumdan alınmasına izin verilirken, çocukta anjina, bademcik eksikliği nedeniyle yaşamın yarısından daha erken gelişemez. Bu nedenle doktor, hem çocuk hem de yetişkin için aynı ilacı reçete ederse, kesinlikle normaldir. Çocuklar bazen sadece diğer dozaj formlarında reçete edilen ilaçlardır - örneğin, aynı Flemoxin Solutab veya Azitro-Sandoz süspansiyon şeklinde.

Hamilelik ve emzirme tıbbi gözetim angina altında penisilin ile tedavi edilebilir - aynı amoksisilin ile, ampisilin (nedeniyle daha az aktif farmakokinetik bu durumlarda tercih edilir) - hem de sefalosporinler. Bu antibiyotikleri kullanırken, emzirme durdurulamaz, ancak çocuk doktoru çocuğun durumunu izlemelidir.

Ampisilin bir semisyentetik penisilin antibiyotiktir

Tabletler veya enjeksiyonlar?

Çoğu zaman anjinin tedavisi için antibiyotikler dahili olarak alınır. Yetişkinler için, çocuklar için tabletler veya kapsüller reçete edilir - süspansiyonların hazırlanması için toz. Çoğu ilaç, farklı formlarda mevcuttur ve bu da doktorun seçim özgürlüğünü artırır. Medeni bir dünyada, antibiyotik sadece bu gibi durumlarda enjekte edilir:

 1. Hasta, tabletleri içmeyi reddedemez veya kategorik olarak reddedebilir. Bu, psikiyatri kliniklerinde, mahkumlarda, bilinçsiz bir durumda olan hastaların tedavisinde olur;
 2. Hasta düzenli olarak antibiyotik alma şansına sahip değildir. Bu durumda, birkaç haftaya kadar çok uzun bir süre sürecek bir bikillin enjeksiyonu yapılır;
 3. Uzun bir süre anjina komplikasyonlarını önlemek için gereklidir. Bu profilaksi, sadece bibillinler tarafından gerçekleştirilir ve bunlar, sırasıyla, intramüsküler olarak uygulanır;
 4. Şiddetli dispeptik bozukluklar, hastada kusma;
 5. Sınırlı bir dizi ilaç, eldeki kas içi enjeksiyon için sadece antibiyotikler var.

Bicillin bir penisilin antibiyotiktir

Diğer durumlarda, hemen hemen her zaman enjeksiyonlar bir antibiyotiğin yutulmasıyla değiştirilebilir. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir, çünkü antibiyotik enjeksiyonları ağrılıdır ve tedavide kalıcı bir korkuya neden olabilir. Aynı zamanda teorik olarak enjeksiyonlar daha etkili ve güvenilirdir. Her halükarda, her zamanki hasta (ve özellikle bebek) doktorun antibiyotik enjeksiyonu yapması halinde, tabletlerin veya süspansiyonların enjekte edilmesinin neden imkansız olduğunu sorduğunuzdan emin olun.

Anjin için antibiyotikler sadece sistemik olarak alınır. Onlar vücuda üç şekilde uygulanır:

 1. Oral olarak - tabletler, kapsüller veya süspansiyonlar halinde;
 2. Kas içi (genellikle kalçada);
 3. İntravenöz olarak - klinikte.

Anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmenin diğer yolları - boğazlarını durulama, şekeri çözme, inhalasyon, losyon - etkisizdir ve hastalığın etken maddesiyle savaşmaya izin vermez. Böyle bir yöntem, ilaçların tam teşekküllü bir sistemik alımını değiştirmeye çalışırsa, yüksek anjina olasılığı ile komplike olur.

Kalp yetmezliği yanlış tedavi ile anjinin komplikasyonlarından biridir.

Boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi: rejim ve para almak için kurallar

Kural olarak, hafif ila orta dereceli anjin tedavisi evde yapılır. Antibiyotik doktoru ya klinikte ya da hastaya evin çıkışında reçete eder.

Sadece kliniğimizde tedavi edilmek için anjina fizyolojik durumunun ciddi şekilde ihlal edildiği ciddi durumlarda gereklidir. Fotoğrafta - ilaçların intravenöz jet uygulaması ile antibiyotik ile boğaz ağrısı tedavisi:

Hasta için akut seyrinin süresi boyunca yatak istirahati düzenlenir, diğerlerinden izole edilmelidir. Antibiyotik kullanım talimatlarına uygun olarak alınır - her ilaç için farklı nüanslar olabilir: doza bağlı olarak ilacın farklı alım sıklığı reçete edilebilir, ilacın farklı miktarlarda çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir. Bu öncelikle doktorun (ve hastanın ya da ailesinin bunu iyi anlaması gerektiğini) söylemeli ve daha sonra tedaviyi belirli bir ilaca talimatla karşılaştırmak gerekir.

Her durumda, kapsüller ve süspansiyon genellikle bir öğünden önce bir saat ya da bir yemekten iki saat sonra alınır. Tabletler yemeklerden bağımsız olarak sarhoş olabilir.

Evde anjina antibiyotiklerin tedavisinde ana gereklilik: Bol içecek ve yiyecek sadece istenirse. Mümkün olduğu kadar iç - bu durumda, sıcaklık düşecek ve vücuttan gelen bakteriyel toksinler ve çürüme ürünleri daha hızlı ortadan kaldırılacaktır. Hastanın hasta bir kişiye (çocuk dahil) sahip olmasına zorlamak imkansızdır - vücuttaki azalmış tonlarca gıda fazla yeme bozukluğuna yol açabilir.

Anjinli hasta için gıdalar yumuşak, tercihen püre şeklinde, baharatlı ve tuzlu olmamalıdır.

Elma püresi - anjin ile önerilen yemeklerden biri

Anjina ile antibiyotik tedavisi sırasında yatak istirahatının şiddeti görecelidir. Hasta temiz havada yürümek için yeterince iyi hissediyorsa, güvenli bir şekilde yürüyebilir. Bir çocuk annesini oynarken daire oynamak ve oynamak isterse - bunu yapmak için cesurca izin verilebilir.

Hastalığın akut döneminin sonunda (sıcaklığın düşmesi ve sağlığın normalleşmesiyle), hasta yürüyebilir ve yürümelidir. Kural olarak, antibiyotiğin alınmasından 2-3 gün sonra, hasta normal bir yaşam sürdürebilecek kadar iyi hisseder.

Boğaz ağrısı ne kadardır ve yatak ne kadar dayanır?

Resmi bir bakış açısıyla, anjini olan bir hasta, etkili bir antibiyotik kullanmaya başladıktan 7-10 gün sonra diğerlerine epidemiyolojik bir tehlike arz etmeyi bırakmaktadır. Aslında, bademcik dokudan patojen ortadan kaldırıldıktan sonra, boğaz ağrısı artık bulaşıcı değildir. Yani, hastanın boğaz ağrısı ve sıcaklığının azaldığı andan itibaren, onunla iletişim kurmak güvenlidir. Genellikle bu 2-3 günlük tedavide gerçekleşir. Hasta çocuklarının, antibiyotik tedavisinin bitimine kadar okul ve anaokullarına girmelerine izin verilmemesi ve doktordan uygun bir sertifika alınması.

Artan vücut ısısı ve boğaz ağrısı, hastanın bulaşıcı olduğu dolaylı bir işarettir.

Antibiyotik tedavisi şartları

Her zamanki durumda, anjina tedavisinde antibiyotik 10-12 günlük bir süre için reçete edilir. Çok zor durumlarda, vücutta bir ajanın varlığının belirtileri bu dönemin sonunda kaldığında, tedavi toplam 21 güne kadar uzatılabilir.

Boğaz boğazını 7 günden az bir süre boyunca antibiyotiklerle tedavi edemezsiniz. Tıbbi uygulama, daha kısa süre antibiyotik alırken, hastalığın ciddi komplikasyonlarının sayısının dramatik olarak sepsis ve kalp lezyonlarına kadar arttığını göstermektedir.

Sepsis nedeniyle adrenal bezde kanama (otopsi sonucu çekilen fotoğraf)

Bu nedenle, bu arada, hastanın durumunu normalleştirdikten hemen sonra antibiyotik almayı bırakmak yasaktır. Tedavi, doktorun belirttiği süre kadar devam etmeli ve kalan süre boyunca herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa, ilaç başka bir antibiyotikle değiştirilir.

Antibiyotikler, hastalığın başlangıcından sonra en geç 9 gün içinde içmeye başlamalıdır. 3-4 günlük anjinanın tedavisinin başlangıcında, komplikasyonların olasılığının, hastalığın ilk iki gününde antibiyotiklerin başlamasından daha düşük olması ilginçtir.

Antibiyotik güvenliği

Tüm antibiyotikler, en zararsız, hatta yan etkilere neden olabilir. İlacın türüne ve hastanın vücudu ile olan etkileşimine bağlı olarak, bu veya bu hastalıkların olasılığı ve şiddeti büyük ölçüde değişir - bazı ilaçlar yan etkilere çok nadiren neden olur, diğerleri için bu normaldir. Bazı ilaçların alınmasının sonuçları neredeyse görünmezken, diğer ilaçlarda yan etkiler anjinin kendisinden daha şiddetlidir.

Anjina ile antibiyotik almanın en yaygın yan etkileri:

 1. Anneleri antibiyotik alan bebeklerde de dahil olmak üzere sindirim bozuklukları;
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı;
 3. Alerjiler - derideki döküntülerden anafilaktik şoka (son derece nadir durumlarda).

Antibiyotiklerle yapılan bu yan etkilerin, anjina komplikasyonlarından antibiyotik yoksunluğundan daha az ortaya çıkması daha az olasıdır. Bu nedenle, boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek gereklidir - bu, kişinin kendi sağlığına daha uygun ve güvenli bir yaklaşımdır.

Antibiyotik alırken anafilaktik şok olabilir, ancak çok nadiren olur

Bir kural olarak, doktor belirli bir hastanın özelliklerini ve ilacın özelliklerini doğru bir şekilde değerlendirdiğinde, bir yan antibiyotiğin uygun şekilde atanmasıyla çoğu yan etkiden kaçınılabilir. Yan etkiler ortaya çıkarsa, doktor ilacı değiştirmeye veya bu bozuklukları düzeltmek için ilaçları reçete etmeye karar verir. Buradaki hastanın görevi, doktorla olabildiğince yakın bir şekilde etkileşime girerek tüm talimatlarına uymaktır.

Hastanın alerjisi varsa, herhangi bir antibiyotik kontrendikedir. Her belirli ilaç için ek kontrendikasyonlar gebelik veya laktasyon dönemi olabilir (bazı durumlarda, anjin tedavisi için emzirilmemelidir), bronşiyal astım, böbrek hastalığı. Bu nedenle, her durumda, hangi antibiyotiğin anjini tedavi edebileceğini belirlemek için sadece bir uzman olabilir.

Yardımcı terapi: boğaz ağrısı semptomlarını rahatlatmak için nasıl?

Evde her zaman boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek için yardımcı ilaçların kullanılması gerekir. Bir istisna, erişkinlerde kataral anjina olmadığı sürece, sıklıkla oldukça kolay ilerler ve semptomatik tedavi gerektirmez.

Bademciklerde görülebilir apsenin yokluğu - belirgin bir catarrhal sinüs özelliği

Semptomlara bağlı olarak, anjinanın antibiyotiklerle tedavisi aşağıdakilerin kullanımını gerektirebilir:

 • Antipiretikler - Parasetamol, Nurofen ve bunların benzerleri. Sıcaklık 39 ° 'nin üzerine çıktığında kullanılmalı ve bu nedenle hasta açıkça kötü hissediyor;
 • Inflamasyonu gidermek için antihistaminikler;
 • Sistemik ağrı kesiciler - Aspirin, aynı Parasetamol veya Nurofen, Tempalgina - boğazda ağrı çok güçlü ise ve içme ve yeme ile etkileşime girerse;
 • Lokal anestezikler - ağrı sendromunu azaltabilen, analjeziklerle birlikte şekerleri ve şekerleri (antibiyotikli şeker şekerleriyle karıştırmayın);
 • Boğazların yıkanması için hazırlıklar - otların et suyu, antiseptik çözeltileri, analjeziklerle birlikte maddeler. Acıyı hafifletmenize ve püyenin bir kısmını bademciklerden temizlemenize izin verir;
 • Anti-enflamatuar ilaçlar - bademciklerin normal yutmaya müdahale edebilecek boyutta arttığı durumlarda.

Fotoğrafta - bademciklerin iltihabı, yiyeceklerin yutulmasına müdahale edecek şekilde:

Semptomatik tedavi yöntemleri zorunlu değildir ve sadece gerektiğinde uygulanır. Sadece antibiyotik kullananlar yerine kullanamazlar - anjinin nedenini etkilemezler, patojeni ortadan kaldırmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye izin vermezler.

Anjinayı antibiyotiksiz tedavi etmenin imkansız olduğunu anlamak önemlidir. Başka herhangi bir çareler, yalnızca hastalığın semptomlarını etkileyebilir, ancak nedenleri onu ortadan kaldırmaz.

Angina'yı antibiyotiklerle boğazınızı yıkamak için pastiller veya solüsyonlar şeklinde tedavi edemezsiniz. Topikal antibiyotik uygulamasıyla bakteriler bu ajanlara daha hızlı direnç gösterir ve vücut alerjisi, fonların sistemik olarak uygulanmasıyla aynı sıklıkta gerçekleşir. Aynı zamanda, şekerlerdeki ve boğazın durulanması için çözeltilerdeki antibiyotikler, anjinin nedensel etkeni üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değildir.

Çözeltiler antiseptikler de anjin tedavisinde çok az kullanılmaktadır. Enfeksiyonun odak noktası derin dokulardayken bademciklerin sadece yüzeyini dekontamine edebilirler. Enfeksiyon üzerindeki etkiler antiseptiklere sahip değildir.

Bir furacilin çözeltisi bilinen bir antimikrobiyal boğaz durulamadır.

 • Anjina antibiyotiklerle tedavi edilmelidir;
 • Angina basit, oldukça zararsız ve ucuz antibiyotiklerle oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir;
 • Belirli bir anjinası olan belirli bir hasta için spesifik bir ilacın seçimi sadece bir doktor olmalıdır. Başvurusunun bir sonuç vermemesi durumunda çözüm yolunu değiştirebilir;
 • Antibiyotikleri bademcik iltihabı ile tedavi edebilir ve birçok durumda evde ihtiyacınız vardır, ancak doktor tedaviyi reçete etmelidir, önemli değil - evde veya hastanede;
 • Antibiyotikler dışında herhangi bir yol sadece anjina semptomatik tedavi için tasarlanmıştır. Sadece hastalığı tedavi edebilir ve komplikasyonların gelişmesini engelleyebilirler.

Boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi

Akut ve kronik anjina tedavisi, ilaç kullanmadan tamamen imkansızdır. Sıklıkla antibiyotikler anjina ilaçları için reçete edilir, ki bu etki bakterilerin yok edilmesine yönlendirilir.

Boğaz boğazını antibiyotiklerle tedavi etmek ne zaman gereklidir?

Tüm vakalarda ortaya çıkan anjinanın antibiyotiklerle tedavisi gösterilmemektedir. Bir kişi büzülme ve diğer ev tedavi yöntemlerini kullanacaksa, hafif bir şekilde kabarma ve zehirlenme belirtileri göstermeden, hafif formlu bademcik iltihabı - catarrhal, iki ila üç gün geçebilir. Ancak, belirli ilaçların ne zaman uygulanacağına karar vermek size kalmış ve kullanımlarını ne zaman terk edebilecekleri sadece doktor olabilir. Durumlarının ciddiyetinin göz ardı edilmesi çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. En iyi ve en güvenli antibiyotiği seçmeden ve reçete etmeden önce, bir doktor hastanın muayenesini yapmalı ve bademcik ve boğazın iltihaplı iltihabının şiddetini belirlemelidir. Aşağıdaki belirtiler bulunursa mutlaka bir antibiyotik reçete edilir:

 • Bademcikler üzerindeki çıplak göz saldırılarına görünür.
 • Yüksek vücut ısısı, bir iki gün düşmeden.
 • Genişletilmiş submandibular ve servikal lenf düğümleri.
 • Öksürük ve rinit yokluğu.
 • Özellikle kalp, böbrek ve diğer organların neden olabilir kan dolaşımında enfeksiyon kapma beri irinli anjin için antibiyotik gerekli.

Yüksek sıcaklıkta mutlaka bir antibiyotik reçete edilir.

Anjina doktorundaki antibiyotikler, bağışıklık sisteminin tam güçte çalışmadığına veya ciddi komplikasyonlar geliştireceğine dair kanıtlar varsa atar. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi, muayeneden hemen sonra reçete edilir, ancak patojenin türünü doğru bir şekilde tanımlamak için, hekimin tedavi başlamadan önce bademcikler ve boğazlardan sürüntü alması gerekir. Mikroflora laboratuvar araştırmaları gelecekte belirlenen patojen üzerinde hareket eden bileşenleri, ilaç seçmek için izin verecektir.

Anjina ile ne tür antibiyotikler? Hastalığın ilk günlerinde, faaliyetleri geniş bir yelpazede sahip sadece edenler olarak, yani birkaç patojenlerin aktivitesini inhibe edebilir. Çocuklarda anjina tespit edilirse ilaç seçimine özel dikkat gösterilmelidir. Çocuklar için ilaçlar, yaşlarına ve hastalığın seyrinin şiddetine göre seçilir. Doktor vücut üzerinde güçlü bir toksik etkisi olmaz bu antibiyotiği atamak istediğiniz, ama tamamen bakteri florasının yok edecek.

Eğer bademcik iltihabı virüslerden kaynaklanıyorsa antibiyotik kullanmak etkili değildir. Sadece nitelikli bir doktor, enfeksiyonun gelişimindeki viral etkiyi belirleyebilir ve bu nedenle, bir doktorun tedavi sürecini tayin etmenin başka bir nedenidir.

Anjina'da etkili antibiyotik grupları

Daha önce belirtildiği gibi, anjina ile hangi antibiyotiklerin alınacağını bir doktor atar. Şu anda, farklı isimlerle yüzlerce antibakteriyel ilaç üretilmekte, ancak bunların hepsi yetişkinlerin ve çocukların boğaz ağrısının tedavisi için uygun değildir. Bu gerekli değildir ve hızlıca enfeksiyondan kurtulmak için yardımını umut ederek, özellikle güçlü bir antibiyotik seçin. Bu tedavi özellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda ciddi komplikasyonlarla doludur. Çeşitli bademcik iltihabı formlarında kullanılan antibiyotikler çeşitli gruplara ayrılabilir. Tedavinin başlangıcındaki doktorlar her zaman penisilin serisinden bir antibiyotik seçmeye çalışmaktadırlar, çünkü en düşük toksisiteye sahiptir ve aynı anda hem stafilokok ve streptokokları etkiler.

Penisilin antibiyotikler, bakteri hücrelerinin proteinlerinin metabolizmasını bloke eder, bu da mikropların korunmasının zayıflamasına yol açar. Bu grupta en çok kullanılan ilaçlar şunlardır:

Sefalosporinler güçlü antibakteriyel ajanlardır, bu yüzden pürülan anjina tespit edilirse sıklıkla kullanılır. Sefalosporinler, mikrobiyal hücrenin yapısını bozarak yıkımına neden olur. Yetişkinlerin ve çocukların tedavisi için:

Anjina için kullanılan üçüncü grup antibiyotikler makrolidlerdir. Penisilin serisinin alerjisi varsa, bu ilaçlar reçete edilir. Makrolidler şunları içerir:

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi bazı doktorlar son jenerasyon antibiyotikler - florokinol kullanımı ile başlar. Florokinolonlar hızla gelişen bağımlılık olduğundan, bunların sadece penisilin veya sefalosporin antibiyotiklerinden etkilenmediği durumlarda reçete edilmesi gereklidir.

Bir antibiyotik kullanımı ile hastalığın seyrinde pozitif dinamizm, ancak tedavi doğru seçilmiş ise, hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Çoğu durumda bir yetişkinde anjinada antibiyotik, bir tablet formunda reçete edilir. Çocukların tedavisi için, özellikle yüksek ateş varsa ve hastalığın tüm belirtileri ifade edilirse, enjekte edilebilir ilaç formları seçilebilir.

Çocukların tedavisi, ana aktif bileşeni bir antibiyotik olan bir sprey olan Bioporoks ile hazırlanabilir. Hastalığın nedensel ajanı vücudun içinde yok edilmesi gerektiğinden, lokal tedavi internal ile kombine edilmelidir.

Antibiyotik almak için kurallar

Mikroflora üzerinde analizlerin yapılması patojen tipinin doğru bir şekilde belirlenmesini sağlayacaktır.

Anjinadaki antibiyotikler, yalnızca yetkin bir şekilde kullanıldığında belirgin bir terapötik etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle, anjina ile sadece hangi antibiyotiklerin içilmediğini bilmek önemlidir, ancak hangi dozda ve hangi kurallarda daha iyi alındıklarını anlamalısınız. Antibakteriyel tedavinin en etkili şekilde yapılmasına yardımcı olacak birkaç genel tavsiye geliştirilmiştir.

 • Tedavinin başlangıcından önce, mikroflora üzerinde testlerin geçirilmesi arzu edilir, bu, patojenin tam tipini belirlemesine izin verecektir.
 • Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, ilacın etki mekanizmasına göre gerektiği kadar kesin bir dozajda ve gerektiği kadar günde bir kez alınmalıdır.
 • Hasta herhangi bir ilaca alerjisi varsa, doktor bilgilendirilmelidir.
 • Antibiyotiklerle tedavi 10 günden az süremez. İstisnalar uzun süreli etki gösteren ilaçlardır, örneğin Sumamed.
 • Bir antibakteriyel ilaç bir yemekten bir saat önce veya alındıktan iki saat sonra alınır.
 • Sadece suyla antibiyotik içirin.
 • Eşzamanlı olarak antibiyotiklerle, mikrofloranın normalleşmesine katkıda bulunan probiyotikler içmek arzu edilir.

Bu kuralları pratikte kullanırsanız, anjin tedavisi en hızlı olacak ve ilaç almanın hoş olmayan sonuçları olmayacaktır.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Anjina'nın etkin tedavisi açık klinik teşhis ve yeterli farmakoterapi ile sağlanır. Anjina, spreyler ve gargara için antibiyotikler, tedavi süresini önemli ölçüde kısaltır, hastalığın şiddetini azaltır ve insan bağışıklık sisteminde önemli bir bağlantı olarak vücudun koruyucu faktörlerini korur.

Angina, faringeal lenfoid halkanın yapılarının akut inflamasyonu fenomeniyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Grip ve ARI sonrası en sık görülen hastalıklardan biridir.

Anjin tedavisi karmaşıktır ve şunları içerir:

 • Antimikrobiyallerle yerel etiketleme.
 • Ağrı kesici.
 • Sistemik antibiyotiklerin amacı.

Anjina için antibiyotikler

Bademcik iltihabı vakalarının% 70 kadarı virüslerden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları korona ve rinovirüslerdir. Geriye kalan% 30, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar tarafından muhasebeleştirilir. Bakteriyel gine kaynaklı anjina vakalarının% 80 kadarı beta-hemolitik grup A streptokoklardır (Streptococcus pyogenes, BHSA).

Anjin içinde bir antibiyotiğin zamanında atanması için, "Streptatest" sistemini kullanarak antijenleri BGSA'ya tanımlamak gerekir.

Streptapt, boğazda ağrı nedenini 5 dakikaya kadar sağlayan evrensel bir araçtır. Oral kavitedeki beta-hemolitik streptococcus A grubunun varlığını hızlı bir şekilde kuracaktır ve böylece yeterli antimikrobiyal tedavinin zamanında tahsisinde yardımcı olacaktır. Bir patojenin yokluğunda, streptaptist, boğaz ağrısının antibiyotiklerle mantıksız tedavi edilmesini önleyecektir. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 1. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 2. Streptapt, boğazda ağrı nedenini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayan evrensel bir araçtır.

Şek. 3. Streptate ile çalışma şeması.

Anjina için antibiyotikler. Doğru seçim

Streptokoklar penisilin grubu ilaçlara yüksek hassasiyet gösterir. İlaç intoleransı veya patojenin direnç göstermesi durumunda (direnç), birinci veya ikinci kuşak makrolidler ve sefalosporinler reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi, aşağıdaki grupların antibiyotiklerle yapılır.:

Penisilin grubunun preparatları:

 • diş hekimleri
 • Augmentin, amoksiklav
 • amoksisilin

Fenoksimetilpenisilin, bu antibiyotiğin bir süspansiyon şeklinde salınması nedeniyle küçük çocukların tedavisinde faydalıdır.

Amoksisilin, artmış biyoyararlanım (hasarlı dokularda birikme kabiliyeti) ile karakterize edilir. İlaç, serum proteinleri ile daha az ilişkilidir.

Birinci jenerasyonun sefalosporinleri oldukça etkili antibiyotiklerdir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Yüksek anti-streptokok aktivite, makrolid grubunun antibakteriyel ilaçları tarafından bulunur. Lezyonda yüksek konsantrasyon oluştururlar.

Anjina için doğru seçilmiş antibiyotikler istenen sonucu hızlıca elde eder, komplikasyonların gelişmesini engeller ve sürecin kronizasyonunu önler.

Şek. 4. Fotoğrafta penisilin grubu Amoksisilin ve makrolid grubu Azitromisin hazırlanması.

Anjina için antibiyotikler. Başvurmak ya da değil mi?

Hastalığın ilk belirtileri olan erişkinlerde ve çocuklarda antibiyotik kullanılamaz. Sadece enfeksiyonun bakteriyel yapısı durumunda gösterilirler. Uzmanlar tarafından geliştirilen McAisek ölçeği, viral ve CSA-tonsillit arasındaki ayırıcı tanının yapılmasına yardımcı olur.

 1. Ölçek 1'den fazla puan yazılmazsa, anjina için antibiyotik gösterilmez. Anjina semptomatik tedavisi. Ek tanı yöntemleri gerekli değildir.
 2. Skor 2 puan ise, o zaman antibiyotik reçete sorusu doktor tarafından karar verilir.
 3. Ölçeğin 3'ten fazla olması durumunda, boğaz ağrısının antibiyotik sistemik eylemle tedavisi belirtilmektedir.

Anjina için antibiyotikler. Tedavi süresi

Uygun seçilmiş antibakteriyel tedavi ile hastanın durumu hızla iyileşir. Ancak doktorun görevi sadece hastayı hızlı bir şekilde kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesini de önler. Bu, en az 10 gün boyunca antibiyotik kullanımı ile ortaya çıkan patojenin tamamen yok edilmesi ile elde edilir.

TSHA-tonsillit ve bağışıklık

BCAA-bademcik iltihabı kalıcı bir bağışıklık bırakmaz. İyileşme sırasında hastalığın geri dönüş olasılığı yüksektir.

Antibiyotiklerin mantıksız kullanımı

Anjinada antibiyotiklerin mantıksız kullanımı patojenlerin direncinin gelişmesine ve istenmeyen reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Çoğunlukla antibiyotik reçete etme nedeni ağrı sendromudur. Bununla birlikte, anjinada ağrı, anestetiklerle topikal uygulama için iyi bir şekilde azaltılır.

Rusya'da, antibiyotiklerin yaklaşık% 70'i haklı değildir. Yaklaşık% 25'i haklıdır, ancak başvuruları her zaman başarılı değildir.

Virüsler için antibiyotikler işe yaramıyor. Viral bademcik iltihabı ile lokal ilaçların atanması sınırlanabilir.

antihistaminikler

Anjina'nın antihistaminik ilaçlarla tedavisi, sadece hastalığın erken döneminde önerilebilir. Suprastin, tavegil, fenkarol, claritin, telfast, vb. Gibi ilaçlar gösterilir.

Şek. 5. Antihistaminikler.

Boğaz ağrısının topikal preparatlarla tedavisi

Günümüzde topikal uygulama için kombine preparatlar, anjina tedavisinde en popüler olarak kabul edilmektedir. Bu antiseptik ve dezenfektan, antibakteriyel, anti-mantar ve anti-viral, anestetik maddeler, bitkisel yağlar, ve vitaminler içerir.

Nadiren bu bölgeyi etkileyen mukoza zarını tahriş etmeden, hastalıklı organı etkileyen alerjik reaksiyonlara neden olabilir orofaringeal hastalıkların topikal tedavisinde güncel ilaçlar, yüksek derecede toksik ve pratik uygulama alanında absorbe değil değildir.

Topikal kullanım için kombine preparasyonlar, spreyler, durulama çözeltileri ve emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. Ağız boşluğu, larinks, farinks, anjina ve kronik bademcik iltihabı hastalıklarında kullanılırlar, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılırlar.

Angina'nın lokal tedavisi için geniş ilaç kullanımı, antibakteriyel ilaçların haksız kullanımını azaltmayı ve mikroorganizmaların direncini geliştirme riskini önlemeyi mümkün kılmıştır.

Anjina tedavisi için topikal preparatlar

Bioparox bir aerosoldür. Antibiyotik fusafungini içerir. 7 günden fazla olmamak üzere doktor reçetesine göre kullanılır. Tedavinin sonlandırılması üzerine zorunlu tıbbi gözetim.

Şek. 6. Bioparox, aerosollerde bir antibiyotiktir.

TeraFlu LAR - tabletler ve sprey. Lidokain, benzohekzonyum ve nane içerir. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir. İlacın bir parçası olan Benzoxonyum klorür antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkiye sahiptir. İlaç herpes virüsüne, influenzaya ve parainfluenzaya karşı aktiftir. Lidokain lokal anestezi etkisine sahiptir. Boğaz ağrısının şiddetini ortadan kaldırır veya azaltır. Nane mentol bazlı esansiyel bir yağ içerir. Nane analjezik, antispazmodik, antiseptik etkiye sahiptir. Karakteristik ferahlatıcı bir tat ve aromaya sahiptir.

Şek. 7. Anjina TerraFlu LAR - tablet ve sprey tedavisi için ilaç. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir.

Flurbiprofen non-steroid anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Rezorpsiyon için tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Anestezinin etkisi 15 dakika içinde gelir ve birkaç saat sürer.

Strepsils Intensive - flurbiprofen içeren tabletler (NSAID'ler). Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). Çözelti, sprey, tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür. Antiseptik heksetidin, dezenfektan ve uçucu yağlar içerir. Aerosol ve durulama şeklinde kullanılır. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. Lokal hemostatik, analjezik, zarflama ve koku giderici etkiye sahiptir.

Stopangin - çözelti, sprey. Antiseptik heksetidin ve bitkisel yağlar içerir. Antimikrobiyal, antifungal, analjezik ve zarflama etkisine sahiptir. İlaç stomatit, diş eti iltihabı, periodontitis, bademcik iltihabı, glossite, farenjit, kandidiyaz ve kötü nefes endikedir.

Heksoral - aerosol, çözelti. Antiseptik heksetidin içerir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı, glossit, farenjit için endikedir.

Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir. Antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı ve farenjit için endikedir.

Strepsils - tabletler antiseptik ve dezenfektan içerir. İlaç stomatit, gingivitis, farenjit, bademcik iltihabı için endikedir.

Strepsils Plus - tabletler ve sprey. Antiseptik, dezenfektan ve lidokain içerir. Antimikotik, antiseptik, lokal anestezi ve antiem ödem etkisine sahiptir. İlaç larenjit, farenjit, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı için endikedir.

Inhalipt - aerosol ve sprey. Sülfanilamidler ve nane ve okaliptüsün bitkisel yağları içerir. Anti-inflamatuar, antiseptik ve ferahlatıcı etkiye sahiptir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiftir. İlaç aft ve ülseratif stomatit, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit için endikedir.

Yoks - çözüm, sprey. Antiseptik ajanlar içerir. Antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktiviteye sahiptir. ilaç protozoaya karşı aktiftir.

Kamerun - aerosol. Antiseptik klorobutanol, kafur, mentol ve okaliptüs yağı içerir. Klorobutanol antiseptik bir etkiye sahiptir. Mentol, kolay bir analjezik etkiye sahiptir. Kafur, yerel kan akışını arttıran, tahriş edici bir etkiye sahiptir. Okaliptüs yağı antienflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Tahriş edici etkisi, lokal kan akışını güçlendirmek, ferahlatıcı etkisi, doku yenilenmesini teşvik eder.

Miramistin antiseptik bir çözümdür. Benzyldimethylamonyum klorür, bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiviteye sahiptir.

Neo-angin hapları. Antiseptik, dezenfektan ve mentol içerir. Antimikotik, antiseptik ve lokal anestezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, farenjit için endikedir.

Pharyngosept - Tabletler. Antiseptik ve dezenfektan içerir. Antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit için endikedir.

Ilaç kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız! Her ilacın yan etkileri vardır ve alerjilere neden olabilir.

Şek. 8. Sprey Geksoral ve resorpsiyon için Faringosept tabletlerin bir fotoğraf üzerinde.

Boğaz ağrısı: terapötik taktikler ve ilaçlar

Boğaz ağrısı akut solunum yolu enfeksiyonlarında sık görülen bir semptomdur. Tüm boğaz enfeksiyonlarının% 80'i bu semptomla ortaya çıkar. Boğaz ağrısı genellikle hastalıklarla baskındır ve kaçınılmaz olarak hastanın yaşam kalitesini etkiler. Boğazdaki ağrının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu zaman doktorlar, angina ve farenjit ile boğaz ağrısı olan hastalar tarafından tedavi edilir.

Boğaz ağrısı asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol, ibuprofen veya naproksen ile iyice temizlenir. Bu ilaçlar anestezi ve ateşin etkisini birleştirir. Boğaz ağrısı genellikle antibiyotik reçete nedenidir. Bununla birlikte, virüsler için antibakteriyel preparatların çalışmadığı bilinmektedir. Ancak anjina virüslerinin% 70'inde hastalığın sebebi vardır. Anestezikli lokal ilaçlar, meydana gelme sebebine bakılmaksızın ağrıyı etkili bir şekilde durdurur. Bunlar mentol, tetrakain, lidokain veya flurbiprofen içerir.

Ağrı sendromlu anjin tedavisi için hazırlıklar

 • TerraFlyu LAR - antiseptik ve dezenfektan ile sprey ve tabletler. Lidokain ve nane içerir.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey. İlaç bir antiseptik, bir dezenfektan ve lidokain içerir.
 • Strepsils Yoğun - analjezik ve anti-enflamatuar etkileri olan flurbiprofen (NSAID'ler) içeren tabletler.
 • flurbiprofen - Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç (NSAID) içeren tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.
 • Tantum Verde - Çözelti, sprey, tablet. Lokal anestezi etkisi olan, mukoza zarının şişmesini ve şişmesini azaltan benzidamin içerir.
 • Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir.
 • Neo-angin - tabletler. Kombinasyon ve mentolde antiseptik ve dezenfektan içerir.
 • kameton - aerosol. Antiseptik klorobutanol hidrat, kafur, mentol, okaliptüs yağı içerir.

Kompozisyonlarında ağrı kesiciler içeren lokal preparatlar, laringospazm gelişme riski nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Şek. 9. TeraFlu LAR - En etkili kombine preparatlardan biri. Anestezik Lidokain içerir.

Boğaz için sprey

Boğaz için bir sprey, uygulandığında, mukoza zarında, bileşimini oluşturan yüksek konsantrasyonda ilaç oluşturur.

Boğaz için spreylerde, ilaç maddesi bir mikrodözer ile sağlanır. Sprey ile püskürtülmüş ilacın parçacıkları, bir aerosol ile püskürtülmüş parçacıklardan daha büyüktür. Püskürtme hızı düşük. Aerosol formundaki preparatlar alt solunum sistemine ilaç verebilir.

Boğazların ilaçlarla spreyler halinde tedavisi tekrar tekrar etkinliğini kanıtladı. Boğaz için spreyler yaygın olarak diş hekimliğinde kullanılır.

Hem sprey hem de aerosol aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Hızlı bir terapötik etkinin başlangıcı,
 • Terapötik etki, ilacın daha küçük bir dozu püskürtülerek elde edilir.
 • Spreyler ve aerosollerin uygulanması uygundur.

Şek. 10. Spreyler son yıllarda geniş popülaritesi kazanmış olan orofarenks ve burun hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Fotoğraf, boğaz spreyi nasıl kullanıldığını gösterir.

Boğaz için bazı spreyler

 • TerraFlyu LAR
 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Strepsils Plus
 • Ingalipt
 • Joks

Şek. 11. Orofarenks hastalıklarında spreyler.

Boğaz durulama

Boğazın gargarası anjina, kronik bademcik iltihabı, farenjit, ağız boşluğu hastalıklarında endikedir. Gargara için ilaç, bir doktor tarafından profesyonel olarak tavsiye edilir. Bazı durumlarda, hasta tek başına durulama yardımcısı seçer.

Boğaz durulama sırasında, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarı ile temas eder. Gargara yapmak için resmi ve geleneksel ilaçların cephaneliği harika. Antimikrobiyal aktivite, diklorobenzen, metakresol, heksetidin, benzalkonyum, timol, ambazon ve klorheksidin ile elde edilir. Bunlar yapay kökenli maddelerdir. Sadece patojenik mikropların değil, aynı zamanda ağız boşluğunun normal mikroflorasının gelişimini de baskılamakta, bu da onların kullanımını 6 yaşın altındaki çocuklarda sınırlamaktadır.

Gargara için bazı antiseptik türleri

 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Tantum Verde
 • Joks
 • Miramistin

Bazı bitkiler hafif bir antienflamatuar ve dekontaminasyon etkisine sahiptir. Bunlar arasında papatya, adaçayı, calendula, ahududu yaprağı, St. John's wort, kekik, okaliptüs vardır. Boğazın durulanması, şifalı bitkilerin toplanması için daha iyidir, çünkü birbirlerinin etkilerini arttırabilirler.

Doğru gargara nasıl

 • Boğazın durulanması, çözelti ile ılık bir biçimde gerçekleştirilir.
 • Durulama yardımcısının bir kısmını ağzınıza dökün.
 • Nefes al.
 • Başını eğin (sıvı boğazın içine düşer).
 • Akışkanın yavaşça nefes almasını sağlayın, bu da sıvının salınmasına neden olur.
 • Son kullanma süresinden sonra, kafa öne eğin ve ağzınızı lavabonun üzerine bırakın.
 • Prosedürü birkaç kez tekrarlayın. Bu yarım bardak solüsyon veya kaynatma kullanır. Günde 6 kez boğazını durulayın.

Şek. 12. Boğaz durulama yaparken, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarına temas eder.

Boğaz ağrısı homeopatik ilaçlar ile tedavi

Catarrhal angina ve komplike olmayan kronik tonsillit formları her zaman antibiyotiklerle tedavi edilmez. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, mikroorganizmaların çoğalması kritik düzeyde süperenfeksiyona erişmediğinde, homeopatik ilaçların kullanımı haklı gösterilebilir. Homeopatik ilaçlar ile terapi, vücudun kendi kendini düzenlemesi süreçlerini etkiler. Angina ve kronik bademcik iltihabı, anayasal zayıflığın ve kalıtsal yatkınlığın özel bir tezahürü olarak kabul edilir. Alman uyuşturucu Tonzilotren, yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek etkinliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Şek. 13. Alman uyuşturucu "Tonzilotren" yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek verimliliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Bazı angina tiplerinin tedavisi

Herpes boğaz ağrısı tedavisi

Antiviral aktiviteye sahip topikal preparatlar:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.

Topikal preparatlar ağrıyı hafifletir:

 • TerraFlyu LAR
 • Strepsils Plus
 • Strepsils Yoğun
 • flurbiprofen
 • Tantum® Verde
 • Anti-Angin Formülü
 • Neo-angin
 • kameton

İyi bir sonuç, inhalasyon veya nebulizasyon şeklinde sıvı antiviral interferonun kullanılmasıdır. Ultraviyole radyasyonun tamir süreçlerini ve helyum-neon lazerin ışığını güçlendirir.

Fungal boğaz ağrısı tedavisi

Mantar anjina gelişiminin suçlu antibiyotik kullanımı yetersiz ise, o zaman hemen iptal ve sistemik antifungal ilaçlar reçete edilmelidir:

Decamine sentetik bir antifungal ilaçtır. Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu durumunda iyi bir etkiye sahiptir. İyi tolere edildi. Karamel ve merhem şeklinde kullanılır.

Topikal uygulama için aşağıdaki preparatlar antifungal aktiviteye sahiptir:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Stopangin - çözüm ve sprey.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.
 • Neo-angin hapları.

Doğru seçilmiş ve zamanında tedavi, patolojik sürecin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayacak, yutak ve faringeal lenfoid halkanın mukoza zarının koruyucu işlevlerini, lokal ve genel bağışıklığın önemli bir faktörü olarak koruyacaktır.

Boğaz tıkanıklığı ile boğaz ağrısı tedavisi makaleye bakın

Kronik tonsillit tedavisi (tonsillektomi), makaleye bakınız

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ses tellerinin iltihaplanması - semptomlar ve tedavi

Tıpta ses tellerinin iltihaplanması larengit denir. Bu ses kaybına ve hatta ölüme yol açabilecek ciddi bir patolojidir. Çoğu zaman, rahatsızlık larinksin iltihaplı bir lezyonu ile başlar, bundan sonra nazofarenks içine geçer.

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.