Loading

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür. Sonuç olarak, irin oluşur. Aşağıdaki talimatlardan anjina ile hangi antibiyotikleri alacağınızı öğreneceksiniz, çünkü bunlar bu hastalığın ana ilaçlarıdır.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Diğer herhangi bir hastalık gibi, pürülan anjina aşağıdaki noktalarla tedavi edilir;

 • hastanın yaşı;
 • Bazı ilaçlara olası bir alerji;
 • hastalığın şiddeti;
 • büyük hapları alma yeteneği;
 • Hastalığın doğası - birincil veya kronik.

Bu faktörlere bağlı olarak ve bir yetişkin veya çocukta pürülan anjinin tedavi edilmesine göre seçilir. Bu enfeksiyonun ana tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Patojenin bu veya diğer ilaçlara olan duyarlılığını dikkate alır ve aşağıdaki grupları kullanır:

Penisilin antibiyotikler

Pürülan anjina için standart antibiyotikler penisilinler olarak kabul edilir. Daha güvenli ve daha erişilebilir olarak kabul edilirler. Sadece pürülan boğaz ağrısı patojenlerinin basit penisilin ile stabilitesi, beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte kullanılır:

 1. Augmentin. Kullanım endikasyonları üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi, gün boyunca 3 tabletin 250 mg alınmasıyla en az 5 günlük bir süre boyunca gerçekleştirilir. Bu dozaj yetişkinlere ve ayrıca yaşı 12 yıldan fazla olan çocuklara da gösterilmektedir. Kurs 2 haftadan fazla olmamalıdır. Fiyat 150 r. bir toz için ve 290 r'den. tabletler için.
 2. Flemoclav Solutab. Bu antibiyotikler bademcik iltihabı, pürülan anjina, sinüzit ve üst solunum yolu, eklemler, kemikler veya deri ile ilişkili diğer enfeksiyonlar için kullanılır. Yetişkinler için her 12 saatte 875 mg alın. Aynı şey 12 yaşın üzerindeki çocuklar için veya 40 kg ağırlığa ulaşmış olanlar için önerilir. Devam tedavi, hastalığın şiddetine dayanmalıdır, ancak 14 günlük süreyi aşmadan. 340 rub.

amoksisilin

Korunmasız penisilinler arasında, Amoksisilin özellikle etkili ve aynı zamanda uygun maliyetlidir. Onun maliyeti sadece 30-50 ruble. Sadece pürülan anjina için değil, aynı zamanda solunum yolu, örneğin, bronşit veya zatürre diğer enfeksiyonları için de kullanılır. Doktor, dozu bireysel olarak reçete edebilir. Çoğu durumda bir kerelik bir yetişkin veya 12 yaşındaki bir çocuk için 250-500 mg'dır. Hastalık şiddetli ise, doz 1 g'ye çıkarılır, minimum tedavi süresi 5 gündür.

Flemoxin çözün

Anjinadan elde edilen bu antibiyotikler ayrıca amoksisilin trihidrata da dayanır. Önceki hazırlıktan aşağıdaki gibi farklılık gösterir:

 1. Daha uygun bir formda mevcut. Soluteba, tabletin yutulması, çiğnenmesi ve suda çözünmesi anlamına gelir. İkincisi özellikle çocuklar için uygundur.
 2. Hoş bir mandalina-limon aromasına sahiptir.
 3. Yetişkinler ve çocuklar için 10 yıldan fazla, günde iki kez 500-700 mg için farklı bir dozda alınır.
 4. Daha yüksek bir maliyeti var - yaklaşık 250-300 ruble.

sefalosporinler

Aşağıdaki antibiyotikler sefalosporinler grubuna aittir. Avantajları daha az yan etkidir. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı patojenleri sefalosporinlere daha az dirençlidir. Tıpta, daha sıklıkla bu tür antibiyotikler 2 ve 3 kuşak kullanılır. Bu ilaçlara Ceftriaxone ve onun analoglarını - Rocefin, Cephson'u taşımak mümkündür. Sefalosporinler grubundan Suprax etkilidir. Yaklaşık 700 r'lik bir maliyetle granüller veya kapsüller formunda üretilir. Doz, bir hafta boyunca her gün 400 mg'dır.

makrolidler

Anjina'nın etken maddesi, penisilinler ve sefalosporin gruplarından beta-laktaz ile antibiyotiklere dayanabiliyorsa, tedavi makrolidlerle gerçekleştirilir. Böyle bir hastalığa karşı daha yüksek etkinliğe sahiptirler. Antibiyotik-makrolidlerin dezavantajı, sindirim bozuklukları ile tedavinin sıklıkla eşlik etmesidir. Bu nedenle, hastanın penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjisi varsa kullanılır. Makrolidlerin, daha fazla bütçe seçeneği Azitromisin ve Eritromisin'dir. Bu ilaçların analogları da vardır.

sumamed

Pürülan boğaz ağrısı için bu antibiyotikler çeşitli şekillerde kullanılabilir:

İlacın ikinci formu, bir toz temelinde hazırlanan ve infüzyonlar için kullanılan bir çözelti için gereklidir. Bu antibiyotiğin ana bileşeni dihidrat azitromisin'dir. Madde protein üretimini baskılayarak patojen ile savaşır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar veya 45 kg ağırlığında bir kerelik 500 mg'lık bir kullanım gösterilir. Angina'yı tedavi etmek için üç günlük bir tedavi süreci geçirmeniz gerekir. Fiyatı 500 r.

klatsid

Makrolid grubunun bir başka antibiyotiği, klaritromisin gibi bakterisidal bir maddeye dayanmaktadır. Salım biçimleri arasında haplar, liyofilizat ve toz bulunur. Rejeksiyon günde iki kez 250 mg alım miktarına dayanmaktadır. Daha ciddi vakalarda, doz 2 kat arttırılır ve ilaca 2 hafta kadar devam edilir. Maliyeti yaklaşık 600 ruble.

Anjinalı çocuklar için antibiyotikler

Çocuklar için antibiyotik tedavisinin reçetelenmesindeki zorluk, bebeklerin kapsül veya büyük tablet kullanamamasıdır. Ek olarak, doz doğru bir şekilde eşleştirilmelidir. İlaçların çoğu 6 aylıktan itibaren çocuklar için kullanım izni ile düzenlenir, ancak yeni doğan bebekler için bile uygun olanlar da vardır. Çocuklarda anjina için antibiyotikler kullanılır ve yerel:

 1. Fusafungin veya Bioparox, ona dayalı - boğaz için bir antibiyotik ile bir sprey. Çocukları 2,5 yaşından itibaren enjekte etmek için önerilir. 6 saat aralıkları gözlemleyerek, günde 4 kez tekrarlayın. 10 gün boyunca tedaviye devam edin.
 2. Gramisidin, 20-30 dakika içinde birbiri ardına 2 parça halinde rassevat olması gereken, tablet şeklinde boğaz için lokal bir antibiyotiktir. Tekrarlama prosedürü günde 4 kez gereklidir.

Pürülan anjina için antibiyotikler, lokal tedavi ve antiseptik ilaçların yardımıyla eşlik edebilir:

 1. Hexoral - 3 yaşından itibaren aerosol. 1-2 saniye boyunca doğrudan ağız veya boğaz içine enjekte edilir.
 2. Lugol - iyot bazlı bir sprey. Solunum yollarının kronik enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. İlaç tüm gün boyunca 4-6 kez oral veya farengeal mukoza ile sulanır.
 3. Lizobakt - resorpsiyon için tablet şeklinde mevcut bir yerel antiseptik. 3 yıl izin - günde 3 adet. Daha büyük çocuklar için, yani 7 ila 12 yıl arasında - 4 tablet.
 4. Furacilin - boğazın durulanması için bir çözelti hazırlanmasında kullanılan tabletler.

süspansiyonlar

Çocuklarda pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Çocuğun yutulması daha kolay olan süspansiyonun kıvamında antibiyotik kullanmak gereklidir. Bu fonksiyonla, süspansiyonu hazırlamak için toz formundaki preparasyonlar gereklidir. Yeni doğmuş bebekler için Amoksiklav, Klamosar, Amoksiklav + Klavulanik asit gibi antibiyotiklere izin verilir. Bu ilaçlar, bir beta-laktamaz inhibitörü olan penisillere işaret eder. 3 aylıktan itibaren bebekler, yarım yıl - Sumamed ve 3 yıl - Amosin ile Augmentin verilebilir. Sadece bu ilaçlar toz halinde alınırsa.

tabletler

Bugün, bu tabletler sadece yutulmasıyla alınmayan üretilmektedir. Bazıları bir şurup yapmak için 20 ml'de çiğnenebilir veya çözülebilir. Bu gibi antibiyotikler şunları içerir:

 1. Josamycin ve onun analog Wilprafen Solutab. Makrolidlerdir ve ağırlığı 10 kg'ın üzerinde olan çocuklar için izin verilir.
 2. Flemoxin Solutab - penisilin, doğumdan izin verilir. Daha büyük çocuklar için önerilen bir analoğu var - 3 ay. İlacın adı Flemoclav Solutab'dır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler


Pürülan anginan piyojenik mikroorganizmalar (stafilokoklar, streptokoklar) neden olduğu bakteriyel tonsilit (laküner, folliküler, yetmezlik), yaygın bir şekilde adı farklı olan. Bademcik enfeksiyonu bademcikler yüzeyi üzerinde iltihabı, vücut koruma oluşturulmasında büyük miktarlarda ortaya çıktığında kalıp bağışıklık sistemi hücrelerinin çok sayıda içerir. bu nedenle pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler tercih edilen ilaçlar.

seçim yetişkinlerde pürülan anjina için antibiyotikler Bu hastaya, (yaş, bir hastada alerji varlığı, boğaz ağrısı için büyük tabletlerin alımı karmaşıklığı) yanı sıra, hastalığın özellikleri (ya da patojenin duyarlılığı tankı. Tohumlama göre ilk kez yeniden ortaya).

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan antibakteriyel ilaçlar:

1. Penisilinler, anjin tedavisinin ilk ilaçlarıydı, ama onlara olan duyarlılık yüksek ve bu güne kadar.

 • fenoksimetilpenisilin (Fenoksimetilpenisilin, Ospen) 500 mg * 3 r / gün. İlk kez seçim ilacı, anjina vardı;
 • amoksisilin (Flemoxin Solutab, Amosin) 1 * c 2 r / gün ya da patojen enfeksiyon ciddiyeti ile 7-10 gün süreyle 0.5 ° C 3R / gün;
 • ampisilin + oxacillin (Ampiox, Oxamp) - daha yüksek verim için penisilin kombinasyonları kullanılır. 4 bölünmüş dozda 2-4 g / gün dozunda kullanın.

Bir beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte penisilin (patojenin basit penisiline dirençli olması):

 • amoksisilin klavülonat (Flemoclav Solutab, Augmentin). Doz: 825 + 125 mg 2 r / gün 7-10 gün;
 • amoksisilin + sulbaktam (250/250 ve 500/500 mg'lık tabletlerde trifamox). Günde 2-3 kez 0.5 / 0.5 gram kullanın.

2. Sefalosporinler alternatif ilaçlar olarak kullanılır. Halen II ve III kuşaklarının sefalosporinleri daha sık kullanılmaktadır.

 • Sefaleksin (Keflex, Solexin, Cefalexin-AKOS) Her 6 saatte 0.5 g;
 • Cefixime (Suprax, Panzef) 10-14 gün boyunca günde 400 mg için 1 resepsiyon.

(Son 6 ay için), beta-laktamlar son kullanımda, β-laktam antibiyotikler (penisilinler, sefalosporinler), anjin tekrarlanan bölümlerin patojenlere karşı bağışıklık kullanılan 3. makrolidler, hastada mevcut β-laktam antibiyotikler alerjik reaksiyon.

 • Azitromisin (Sumamed, Azitral, Azitroks, Zitrolid, Hemomitsin), günün her seferde 500 mg / gün. Resepsiyon süresi, ilk kadar 6 gün tekrarlanan enfeksiyonlar (son tablet kullanımı ile dört gün boyunca tutulur ilacın kanda gerekli konsantrasyon) boyunca zabolevanii- 3 gün, mooted ne
 • Klaritromisin (Clacid, Klabax, Clarithromycin, Fromilide) 7 gün ila 2 hafta arasında 250-500 mg arasında hastalığın şiddetini dikkate alarak;
 • Eritromisin (Eritromisin, Hermitsed) 0.25-0.5 g 4 r / gün;
 • Roxitromisin (Rulid, Vero-Roxithromycin, Elroks) 1-2 doz için günde 0.3 gr; 2-3 bölünmüş dozlarda Jozamisin (Vilprafen) 1-2 g / gün; Midekamisin (Macropen) 400 mg * 3 r / gün daha az sıklıkla kullanılır (ikinci satırın preparatları olarak).

4. Lincosamides-tekrarlayan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır:

 • Lincomycin (Lincomycin-AKOS, Neloren) 500 mg * 3-4 r / gün;
 • Klindamisin (Dalacin, Klimitsin, Clindovit) 6 saatte bir 150 mg.

İlaçların tankın sonuçları ile seçilmesi en uygunudur. Belirli bir antibiyotiğe hastalığa neden olan mikrop duyarlılık tanımına orofarenksten tohumlama. Böylece tedavi en etkili olacak.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı antibakteriyel tedavisi.

Seçiminde ana zorluklar Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler küçük hastalar tarafından küçük kapsüller ve büyük tabletlerin alınmasının imkansızlığının yanı sıra, çocuğun ağırlığına bağlı olarak antibiyotik dozunun kesin bir seçimine duyulan ihtiyaçtır.

Çocuklar için aşağıdaki ilaç gruplarına izin verilir

penisilinler:

 • Amoksisilin (Bir meyve aromalı bir süspansiyon hazırlamak mümkün olan Flemoxin Soltabl çözülebilir tabletler), günde 2-3 kez 30-60 mg / kg. Yaşamın ilk günlerinden izin verilir;
 • Amoksisilin + klavulonik asit (Flemoclav Solutab). Günlük 20-30 mg amoksisilin ve günde 2-3 kez kg başına 5-7.5 mg klavülonik asit. 3 aydan itibaren izin verilir;
 • Amoksilin + sulbaktam 40-60 mg 2 yaşından küçük (125 ± 125 mg / 5 ml, 250/250 mg 5 ml başına bir süspansiyonunu üretmek için IBL Trifamoks toz) 6 ay izin / 2 ile birlikte, günde 2-3 kez kg 0.25 gram günde 3 kez, 6-12, 0.5 3 katı günde 6;
 • Ampisilin + oksasilin (Ampioks 0.25 gr kapsüller içinde) 3-7 yıl 4 2-4 g / gün, 14 yıl boyunca 50 mg günlük / kg, en 7 ila 14 yaşındaki günlük / kg, 100 mg -6 kere.

sefalosporinler:

 • Günde 8 mg / kg vücutta Sefixim (5 ml'de 100 mg, Ceforal Solutab süspansiyonunun üretimi için Suprax granülleri). 6 aydan itibaren izin verildi

makrolidler:

 • Azitromisin (bir süspansiyon yapmak için Sumamed tozu, 100 mg / 5 ml şurubu) 3-5 gün boyunca günde 1 kez 10 mg / kg. 6 aydan itibaren uygulanır.
 • Jozamisin (Wilprafen solutab 500 mg) günde 30-50 mg / kg vücut ağırlığı. Vücut ağırlığı 10 kg'dan fazla olan çocuklarda kullanılabilir.

Pürülan anjina için lokal antibiyotikler

Çok önemli bir rol topikal düşük toplam absorbe de ocak yüksek konsantrasyonu, oral uygulama için antibiyotiklerle birleştirme yeteneği, tedavinin etkinliğini geliştirmek için (çünkü sprey veya pastiller gibi) antibakteriyel ilaçların kullanımı ile oynanır:

 • Fusafungin (Bioparox), her 4 saatte bir etkilenen bademcik başına 4 enjeksiyon ve 10 güne kadar olan çocuklar için 6 saat sonra fusafungin (Bioparox). 2.5 yaşından itibaren izin verilir (genç yaşta refleks laringospazm gelişimi tehlikesi).
 • Gramisidin C (Grammidin, Grammidin NEO). Yetişkin 1 tam rezorpsiyona kadar 3-4 r / gün pastil, çocuklar 4-12 yaş, bir pastil 1-2 r / gün. Kurs 7 günden fazla değildir. Boğulma tehlikesi nedeniyle 4 yıla kadar yasaktır.

alma pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler, Belirtmek gerekir ki, yaştan bağımsız olarak, ilaç kesinlikle belirtilmelidir ve belirtiler ortadan kalktığında bile doktor tarafından reçete edilen tam bir ders olmalıdır. İlacın etkinliği, toplam zehirlenmeyi (sıcaklığın normalleşmesi) ve lokal belirtileri (boğaz ağrısı, bademciklerin şişmesi) azaltmak için 72 saat sonra tahmin edilmektedir.

Çocuklar ve yetişkinler için pürülan anjina için en iyi antibiyotik

Angina, streptokok ve stafilokok gibi mikroorganizmaların etkisi altında vücutta gelişen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu patoloji oldukça bulaşıcı olarak kabul edilir ve onun ciddiyeti bademciklerin yenilgisinin şiddeti ile belirlenir.

Pürülan anjina için antibiyotikler zorunlu bir tedavi yöntemidir ve tabletler, enjeksiyonlar ve durulama çözeltileri şeklinde uygulanabilir. Tedavinin başlangıcından önce, hastalığa neden olan sebebi bulmak ve hastanın kapsamlı bir incelemesini yapmak gerekir.

Nedenleri ve Belirtileri

Purulent angina çeşitli mikroplardan kaynaklanan bademciklerin bir hastalığıdır.

Anjina ciddi komplikasyonlara neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Bademcik iltihabının etken maddeleri patojenik mikroorganizmalar, yani streptokok, stafilokok, enterovirüsler ve pnömokoklardır.

Bademciklerdeki enfeksiyonlar, burun boşluğunun ve nazofarenksin arkasındaki cerrahiden sonra hava yoluyla ve enteral yollara girebilir. Ayrıca, bademciklerden muzdarip olan kişilerde bademciklerin mikroflorasının aktivasyonu ile patolojinin gelişmesi mümkündür. Anjina nedeni çürük, gastroenterit ve pürülan sinüzit gibi patolojik süreçler haline gelebilir.

Vücudun üzerindeki etkisinin boğaz ağrısına neden olabileceği bazı faktörleri tahsis edin:

 • keskin sıcaklık değişiklikleri
 • güneş ışığı eksikliği
 • yetersiz ve yetersiz beslenme
 • genel tükenme
 • vücut hipotermi

Birkaç çeşit anjina vardır, ancak bunların her biri aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 1. vücut ısısı 39 dereceye kadar yükselir
 2. genel halsizlik ve ağrı
 3. eklemlerde ağrılar
 4. yutma yemi ağrı sendromu
 5. genişlemiş lenf düğümleri
 6. dilin parlak kırmızı renginde, bademcikler, palatine kemerler ve yumuşak damak renklerinde renklendirme
 7. apse veya pus birikmesi alanları

Anjina semptomları, kataral hastalığına benzer, ancak daha ağırdır ve şiddetli akut ağrı eşlik eder. Ek olarak, anjina normal soğuktan çok daha uzundur ve çeşitli komplikasyonlar riski yüksektir. Hastalığın mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi ve etkili tedaviye başlanması gereklidir.

Olası komplikasyonlar

Başlatılan hastalık paratonsillar apseye neden olabilir.

Angina, komplikasyonları için tehlikeli olan ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Çoğunlukla, hastalara tonsillitin devamı olarak kabul edilen parathonsillar apse tanısı konur.

Hasta iyileşmiş gibi görünse de, bir süre sonra her gün artan ani boğaz ağrısına sahiptir. 2-3 gün sonra yutma işlemi imkansız hale gelir, sıcaklık artar ve terleme artar.

Yavaş yavaş, hastanın durumu o kadar bozulur ki, yutulduğunda, yumuşak damak şişmesi nedeniyle burun ve burun içine girebilir. Bir paratonsillar apse ile hastada solunum bozulur ve bu durumda acil hastaneye ya da ameliyata yardımcı olabilir.

Angina, boyun fıtığı ve lenf nodlarının iltihaplanması gibi lokal komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Bu patolojinin yaygın komplikasyonları miyokardit, menenjit, sepsis, piyelonefrit ve miyokardittir. Bu nedenle, herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için boğaz ağrısı sonrası çalışmalara girmek gereklidir.

Antibiyotik reçete endikasyonları

Kompleks terapiye pürülan anjina antibiyotikler dahil edilmelidir

Antibiyotikler, pürülan, foliküler ve diğer anjin formlarının tedavisi için gerekli bir koşul olarak düşünülür, çünkü bu tür güçlü ilaçların yardımıyla, hastalığın olumsuz tezahürlerini daha çabuk ortadan kaldırmak mümkündür. Ayrıca, tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olurlar.

Doktor, aşağıdaki endikasyonlarda hastaya antibakteriyel ilaçlar reçete edecektir:

 1. önemli ölçüde artırılmış vücut ısısı
 2. bezlerde oluşan görünür bezler
 3. boyunda ve lenf düğümlerinde ağrı

Antibiyotik almak için endikasyon, yukarıdaki semptomların tümü için öksürük ve soğuk algınlığı olmamasıdır.

Hem genel hem de yerel antibiyotikler kullanabilirsiniz. Sadece lokal akut tonsillit tedavisi hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir. İlaveten, ilacın düşük bir dozajı, bakterilerin hızlı bir şekilde adapte edilmesini teşvik eder, bu da daha sonra bunların daha sonraki işlemlerini zorlaştırır.

Yetişkin terapisi için ilaçlar

Tüm antibiyotikler gelen bileşenler, özellikler ve alım şemasında farklılık gösterir.

Bugüne kadar, pürülan boğaz boğazını tedavi etmek için kullanılan çok sayıda antibakteriyel ilaç vardır. Her biri, kurucu bileşenlerinde ve vücutta uyguladığı eylemde farklılık gösterir.

penisilinler

Çoğu zaman angina tedavisinde penisilin grubunun antibiyotik reçete edilir, bunlar oldukça güvenli ve uygun fiyatlı olarak kabul edilir:

 • Augmentin. Böyle bir güçlü ajan genellikle alt solunum yollarında meydana gelen enfeksiyöz süreçlerin tedavisinde reçete edilir. Tedavi süresi 14 günü geçmemeli ve dozaj doktor tarafından seçilmelidir. Bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler ve toz formunda bir ilaç üretilir.
 • Flemoclav Solutab. Bu antibiyotik, pürülan boğaz ağrısı ve solunum organlarının patolojisi ortadan kaldırıldığında endikedir. Tedavi süresi, iltihaplanma derecesi ile belirlenir, ancak iki haftadan fazla sürmemelidir.
 • Amoksisilin. Bu antibiyotik, düşük maliyeti için dikkate değerdir ve sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda solunum sisteminin diğer bulaşıcı patolojilerinin tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ilacın dozu, hastanın vücudunun patoloji ve bireysel özelliklerini dikkate alarak, doktor tarafından tek tek seçilir.
 • Flemoxin Solutab. Bu antibiyotiğin bileşiminde amoksisilin trihidrat bulunur ve ilaç daha uygun bir biçimde üretilir. Draje suda çözülebilir, çiğnenebilir veya yutulabilir.

Penisilin grubunun antibiyotik alımının istenilen etkiyi yaratmaması durumunda sefalosporinler veya makrolidler uygulanabilir.

sefalosporinler

Sefalosporin grubunun antibakteriyelleri sıklıkla pürülan boğaz inflamasyonunu tedavi etmek için reçete edilir. Temel avantajları yan etki riskinin minimal olması ve bakterilerin bu antibiyotiklere daha az direnç göstermesidir.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için en etkili ve etkili olarak kabul edilen Rocefin, Cephson ve Suprax reçete edilebilir. Suprax, granüller ve kapsüller formunda üretilir ve 7 gün boyunca işleme tabi tutulur.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

makrolidler

Makrolid grubunun antibiyotikleri, pürülan boğaz ağrısının giderilmesinde oldukça etkilidir, ancak önemli bir olumsuz yanı, alındıktan sonra gastrointestinal sistemin sık sık rahatsız olmasıdır. Uzmanlar, bu tür güçlü ilaçları ancak hastanın diğer antibiyotik gruplarına karşı alerjik reaksiyonları varsa reçete eder.

Anjina ortadan kaldırıldığında, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sumamed, çözelti hazırlama için drajeler, kapsüller veya toz liyofilizat formunda mevcuttur. Protein üretimini önlediği için bakterilerle savaşmada etkilidir. Bu antibiyotik ile pürülan anjin tedavisi kursu ile 3 gün sürer.
 • Klatsid. Bu antibiyotik makrolid grubunun temeli klaritromisin olup, ilaç toz, draje ve liyofilizat şeklinde üretilir. Dozaj, ilgili hekim tarafından seçilir ve patolojinin karmaşık bir seyri durumunda, iki katına çıkarılabilir.

Yetişkinlerde pürülan anjina ile mücadelede antibiyotikler etkili bir araç olarak kabul edilir, ancak sadece bir doktor tarafından seçilmelidir.

Çocukların tedavisi için hazırlıklar

Çocuklara şurup veya süspansiyon şeklinde antibiyotik verilmelidir.

Çocuklarda angina tedavisi, hem genel hem de yerel eylemden oluşan çeşitli grupların antibakteriyel ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir. İlaç dozu hastanın yaşını ve durumunun ciddiyetini dikkate alarak seçilir.

Pürülan boğaz ağrısı ortadan kaldırıldığında, yerel eylem antibiyotikler reçete edilebilir:

 • Bioparoks. Boğazın tedavisi için tasarlanmış bir sprey şeklinde üretilmiştir. Enflamasyon odaklarını günde birkaç kez tedavi ederek, 2,5 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Geksoral. İlaç belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir ve bir aerosol formunda mevcuttur. Heksoral, günde 3 enjeksiyon yaparak 3 yaşından itibaren kullanımına izin verilir.
 • Lugol. Bu ilaç, bir kronik doğanın patolojilerini ortadan kaldırmada etkili olan iyodine dayanan bir spreydir. Çocuklarda angina tedavisi sırasında, rahatsız edici semptomların ortadan kaldırılmasına kadar boğaz boğazını günde birkaç kez sulamak gerekir.
 • Lizobakt. Bu antibiyotik iltihap odağı üzerinde lokal bir etkiye sahiptir ve rezorpsiyon için tabletler formunda salınır. Çocukların 3 yaşından itibaren tedavi edilmesine izin verilir ve dozaj günde 3-4 tablet olabilir.

Küçük çocuklar için antibakteriyel ilaçlar genellikle kullanımdan hemen önce tozdan hazırlanan bir süspansiyon şeklinde verilir. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki ilaçlar tarafından verilir:

Daha yaşlı bir yaşta, antibiyotikler çiğnenmesi veya suda çözülmesi gereken tabletler formunda uygulanabilir. Çocuklarda pürülan anjina için en etkili antibiyotik, Jozamycin ve Flemoxin Solutab'dır.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamile kadınlar için güvenli bir antibakteriyel ilaç sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir!

Hamilelik sırasında anjin çocuğun sağlığına ciddi zarar verebilir, bu nedenle boğazın enfeksiyöz lezyonları mutlaka uygun şekilde tedavi edilmelidir. Gebeliğin ilk trimesterinde antibiyotik almasına izin verilmez, çünkü bu süre boyunca fetusun tüm hayati organları ve sistemleri oluşur.

İlaçlar, hamilelik dönemini ve hastalığın ciddiyetini göz önünde bulundurarak sadece ilgili doktor tarafından seçilir ve atanır. Çoğu zaman, hastalığı ortadan kaldırmak için, penisilin grubunu antibiyotik uygular, bu da fetusu olumsuz etkilemez ve normal gelişimini etkilemez. İlaçlar enjeksiyon formunda ve tabletlerde alınabilir.

Sefalosporin grubunun antibiyotikleri plasentaya nüfuz edebilir, ancak fetus üzerinde belirgin bir etki göstermezler.

Bu tür ilaçların kullanımı sadece iltihaplı mikroorganizmalar penisilin dirençli ise başvurulur. Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, Ceftriaxone, Cefazolin, Eritromisin ve Wilprafen gibi antibiyotikler reçete edilebilir.

Antibiyotik almak için kurallar

Antibiyotiklerin doğru kullanımı, hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır!

Antibakteriyel tedavinin etkili olabilmesi için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 1. Tedavinin başlangıcından önce, patojenin tam olarak tanımlanması için analizin bir mikroflora aktarılması gerekir.
 2. antibiyotikler kesinlikle reçete edilen bir dozda alınmalıdır ve gün içinde belirtilen sayıda kez belirtilmelidir.
 3. Antibakteriyel tedavinin seyri genellikle uzun süreli etki gösteren ilaçların dışında en az 10 gün sürer.
 4. ilaç bir öğünden bir saat önce veya iki saat sonra alınmalıdır
 5. sadece antibiyotik içmek izin verilir
 6. aynı zamanda antibakteriyel ilaçlarla birlikte intestinal mikrofloranın normalizasyonu için probiyotik alınması önerilir

Anjina, çeşitli şekillerde ortaya çıkabilen ve komplikasyonların gelişmesiyle sonuçlanan tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Doğru antibakteriyel tedavi, yalnızca hastalığın hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda hastanın iyileşmesini hızlandırır.

Çocuklarda pürülan anjina

Çocuklarda pürülan anjina gibi bir kavram, herhangi bir tıbbi referans kitapta bulamayacaksınız. Bununla birlikte, konuşma dilinde, bu ifade bademcikler üzerinde bademciklerin oluştuğu bir durumu belirtmek için sıklıkla kullanılır. Aslında, bademcik iltihabı (pürülan boğaz ağrısının bilimsel adı), anjina foliküler veya lacunar formunda gözlemlenebilir. Kural olarak, hastalık çok sert ilerler ve yutulduğunda ağrı ile ifade edilen, sıcaklıkta önemli bir artışa eşlik eder, sıklıkla kulak verir, baş ağrısı, genel sağlıkta ani bir bozulma.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Çoğu durumda, çocuklarda pürülan anjinin nedeni bakterilerdir: streptokoklar, stafilokoklar, diplokoklar, pnömokoklar ve diğerleri. Bununla birlikte, aynı zamanda, bademciklerin mikroflorasının patolojik aktivitesinin virüsler (influenza virüsü ve parainfluenza, adenovirüs) tarafından kışkırttığı görülür. Genellikle enfeksiyon, havadaki damlacıklar veya yiyeceklerle bademcikler içine girer. Pürülan boğaz ağrısına, burun boşluğu ve nazofarenks iltihabı üzerindeki operasyonlar son derece nadiren geliştikçe, farinks ve bademciklerin mukoz membranında yaşayan mikroplar neden olabilir.

Pürülan boğaz ağrısının görünümünü belirleyen bir takım faktörleri tanımlayabilirsiniz. Bunlar arasında:

 • Vücudun alt soğutulması;
 • Keskin iklim değişikliği;
 • Havadaki toz ve gaz kirliliği, zayıf çevresel koşullar;
 • rutubeti;
 • Her türlü zehirlenme;
 • Aşırı güneş ışığı (doğrudan güneş ışığında kal);
 • Olumsuz yaşam koşulları;
 • Dengesiz beslenme;
 • Aşırı çalışma.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Çocuklarda pürülan anjinin ana belirtileri arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Genel halsizlik;
 • Şiddetli zehirlenme;
 • Şiddetli boğaz ağrısı;
 • Yüksek vücut ısısı (38-40 ° C);
 • solgunluk;
 • Yutma ve çiğneme güçlüğü.

Bu tür belirtilere sahip her bakım veren anne çocuğun ağzına bakmalıdır. Pürülan boğaz ağrısı durumunda orada ne görebilirsin? İlk olarak, bademcikler büyüklükte büyürler, birbirleriyle tanışırlar ve iki kırmızı topu andırırlar. İkincisi, yüzeylerinde pürülan bir kaplama var. Şiddetli durumlarda, bademciklerin tüm yüzeyine yayılabilir, ancak genellikle küçük adacıklar tarafından lokalize edilir. Enfeksiyondan sonraki ilk gün, plak olmayabilir, ancak bademcikler zaten boyutunda artacaktır.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının genel prensipleri

Çocuğun iyileşmesini hızlandırmak için, tedavi eden çocuk doktorunun tüm önerilerini başarısızlıkla takip etmek önemlidir. Çocuklar ve erişkinlerde irinli tonsillit tedavisi sıvıları ve vitamin tedavisinin bol içme, antibiyotikler, eubiotics, antihistaminikler ve ateş düşürücü, gargara kapsar. Isı yalnızca patojen mikroorganizmaların büyümesini teşvik ve durumu ağırlaştırmaktadır bu nedenle kontrendike olduğu ısınma prosedürünü (sıkışırken ısınma merhem ve kremler, ve sıcak buhar teneffüs) anjin unutmayın.

Pürülan anjinalı çocuklara verilecek antibiyotikler

irinli tonsillit durumunda çocuk için antibiyotik seçimi, tercihi her zaman streptokok enfeksiyonu en etkili oldukları gibi, penisilin verilir oldukça kolay çocuklar bulunmakta, ancak uygulama gıda alımının programa bağlı değildir için. Pürülan anjinası olan çocuklar için antibiyotiklerin sadece bir doktor tarafından reçete edilmesi gerektiğini unutmayın.

Öyleyse, ebeveynler bademcik iltihabı için antibakteriyel tedavi hakkında ne bilmelidir?

 1. Çoğunlukla, çocuklara koksulanilin (Amoksiklav, Ecoclave, Augmentin, Flemoclav Solutab) ile kombinasyon halinde amoksisilin reçete edilir;
 2. Çocuğun penisilin grubunun antibiyotiğine alerjisi varsa, makrolidler, özellikle azitromisin (Sumamed, Hemomisin, Macroben, Azitrox) kullanılır;
 3. Sefalosporinler nadiren reçete edilir. Penisilin ve makrolitlerin kullanılamaması durumunda bu ilaçlar bir alternatiftir. olası varyant sefaleksin (Apo-Tsefaleks, Ospeksin, Kefeksin), sefuroksim (Zinnat, Aksetin, Tsefurus) ve sefiksim (Pantsef, Supraks) arasında;
 4. Genellikle pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi 7-10 gündür;
 5. Çocuk doktoru yerel antibiyotik kullanmak için gerekli görürse, Bioparox kullanabilirsiniz - bir sprey inhaler, hangi antibiyotik fusafungin aktif madde;
 6. Bazen bakteriyel pürülan tonsillit tedavisi için Biseptol, Bactrim ve diğerleri dahil olmak üzere sülfonamidler - antimikrobiyaller kullanın. Ancak bu, bu ilaçların etken maddelerin dirençli bakterilerde tespit vakalarının% 50 not edilmelidir, ve 1-2 gün tedaviye başlandıktan sonra, belirgin bir iyileşme gözlenmiştir halinde, daha güçlü antibakteriyel ilaçların kabul başlatmak için tavsiye edilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Eğer zamansız veya yetersiz tedavi varsa, çocuklarda pürülan anjina şartlı olarak erken ve geç olanlara bölünmüş bir takım komplikasyonlara neden olabilir. İlki, bademciklerin yakınında bulunan dokulara ve organlara enfeksiyonun yayılması ile ilişkilidir. Bu şunları içerir: otitis, sinüzit, paratonsillar apsenin yanı sıra bölgesel nodların pürülan lenfadeniti. Bu koşullar acil müdahale gerektirir, ancak genellikle iz bırakmadan geçer.

Geç komplikasyonlar, transfer edilen anjinadan 3-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar şunlardır: artrit, post-streptokokkal glomerülonefrit, romatizmal kalp hastalığı. Bu rahatsızlıklar uzun süreli tedavi gerektirir ve daha sonra hastanın sakatlanmasına neden olabilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının önlenmesi

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısını önlemek için özel önlemler yoktur. Hastalığın gelişmesini önlemek için, ebeveynler çocuğun sağlığına azami dikkat göstermelidir. Düzgün bir şekilde yaşamalı, tam dinlenmeli, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmelidir. Vücuttaki enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis edilmesi ve ortadan kaldırılması ile, özellikle sertleştirme gibi genel güçlendirme prosedürlerinin önemli bir rolü vardır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler pürülan

Yetişkinler ve çocukların tedavisi için pürülan anjina için antibiyotikler

Bu tür bir hastalık, pürülan anjin gibi, piyojenik bakterilerden kaynaklanır - stafilokok ve streptokoklar. Bıldırcınlarda bulunan büyük miktarlardaki bağışıklık hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumak için ölür. Sonuç olarak, irin oluşur. Aşağıdaki talimatlardan anjina ile hangi antibiyotikleri alacağınızı öğreneceksiniz, çünkü bunlar bu hastalığın ana ilaçlarıdır.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Diğer herhangi bir hastalık gibi, pürülan anjina aşağıdaki noktalarla tedavi edilir;

 • hastanın yaşı;
 • Bazı ilaçlara olası bir alerji;
 • hastalığın şiddeti;
 • büyük hapları alma yeteneği;
 • Hastalığın doğası - birincil veya kronik.

Bu faktörlere bağlı olarak ve bir yetişkin veya çocukta pürülan anjinin tedavi edilmesine göre seçilir. Bu enfeksiyonun ana tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Patojenin bu veya diğer ilaçlara olan duyarlılığını dikkate alır ve aşağıdaki grupları kullanır:

Pürülan anjina için standart antibiyotikler penisilinler olarak kabul edilir. Daha güvenli ve daha erişilebilir olarak kabul edilirler. Sadece pürülan boğaz ağrısı patojenlerinin basit penisilin ile stabilitesi, beta-laktamaz inhibitörü ile birlikte kullanılır:

 1. Augmentin. Kullanım endikasyonları üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi, gün boyunca 3 tabletin 250 mg alınmasıyla en az 5 günlük bir süre boyunca gerçekleştirilir. Bu dozaj yetişkinlere ve ayrıca yaşı 12 yıldan fazla olan çocuklara da gösterilmektedir. Kurs 2 haftadan fazla olmamalıdır. Fiyat 150 r. bir toz için ve 290 r'den. tabletler için.
 2. Flemoclav Solutab. Bu antibiyotikler bademcik iltihabı, pürülan anjina, sinüzit ve üst solunum yolu, eklemler, kemikler veya deri ile ilişkili diğer enfeksiyonlar için kullanılır. Yetişkinler için her 12 saatte 875 mg alın. Aynı şey 12 yaşın üzerindeki çocuklar için veya 40 kg ağırlığa ulaşmış olanlar için önerilir. Devam tedavi, hastalığın şiddetine dayanmalıdır, ancak 14 günlük süreyi aşmadan. 340 rub.

Korunmasız penisilinler arasında, Amoksisilin özellikle etkili ve aynı zamanda uygun maliyetlidir. Onun maliyeti sadece 30-50 ruble. Sadece pürülan anjina için değil, aynı zamanda solunum yolu, örneğin, bronşit veya zatürre diğer enfeksiyonları için de kullanılır. Doktor, dozu bireysel olarak reçete edebilir. Çoğu durumda bir kerelik bir yetişkin veya 12 yaşındaki bir çocuk için 250-500 mg'dır. Hastalık şiddetli ise, doz 1 g'ye çıkarılır, minimum tedavi süresi 5 gündür.

Flemoxin çözün

Anjinadan elde edilen bu antibiyotikler ayrıca amoksisilin trihidrata da dayanır. Önceki hazırlıktan aşağıdaki gibi farklılık gösterir:

 1. Daha uygun bir formda mevcut. Soluteba, tabletin yutulması, çiğnenmesi ve suda çözünmesi anlamına gelir. İkincisi özellikle çocuklar için uygundur.
 2. Hoş bir mandalina-limon aromasına sahiptir.
 3. Yetişkinler ve çocuklar için 10 yıldan fazla, günde iki kez 500-700 mg için farklı bir dozda alınır.
 4. Daha yüksek bir maliyeti var - yaklaşık 250-300 ruble.

Anjina ile sefalosporinler

Pürülan anjina için kullanılan aşağıdaki antibiyotikler sefalosporin grubuna aittir. Avantajları daha az yan etkidir. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı patojenleri sefalosporinlere daha az dirençlidir. Tıpta, daha sıklıkla bu tür antibiyotikler 2 ve 3 kuşak kullanılır. Bu ilaçlara Ceftriaxone ve onun analoglarını - Rocefin, Cephson'u taşımak mümkündür. Sefalosporinler grubundan Suprax etkilidir. Yaklaşık 700 r'lik bir maliyetle granüller veya kapsüller formunda üretilir. Doz, bir hafta boyunca her gün 400 mg'dır.

makrolidler

Anjina'nın etken maddesi, penisilinler ve sefalosporin gruplarından beta-laktaz ile antibiyotiklere dayanabiliyorsa, tedavi makrolidlerle gerçekleştirilir. Böyle bir hastalığa karşı daha yüksek etkinliğe sahiptirler. Antibiyotik-makrolidlerin dezavantajı, sindirim bozuklukları ile tedavinin sıklıkla eşlik etmesidir. Bu nedenle, hastanın penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjisi varsa kullanılır. Makrolidlerin, daha fazla bütçe seçeneği Azitromisin ve Eritromisin'dir. Bu ilaçların analogları da vardır.

Angina ile Sumamed

Pürülan boğaz ağrısı için bu antibiyotikler çeşitli şekillerde kullanılabilir:

İlacın ikinci formu, bir toz temelinde hazırlanan ve infüzyonlar için kullanılan bir çözelti için gereklidir. Bu antibiyotiğin ana bileşeni dihidrat azitromisin'dir. Madde protein üretimini baskılayarak patojen ile savaşır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar veya 45 kg ağırlığında bir kerelik 500 mg'lık bir kullanım gösterilir. Angina'yı tedavi etmek için üç günlük bir tedavi süreci geçirmeniz gerekir. Fiyatı 500 r.

klatsid

Makrolid grubunun bir başka antibiyotiği, klaritromisin gibi bakterisidal bir maddeye dayanmaktadır. Salım biçimleri arasında haplar, liyofilizat ve toz bulunur. Rejeksiyon günde iki kez 250 mg alım miktarına dayanmaktadır. Daha ciddi vakalarda, doz 2 kat arttırılır ve ilaca 2 hafta kadar devam edilir. Maliyeti yaklaşık 600 ruble.

Çocuklar için antibiyotik tedavisinin reçetelenmesindeki zorluk, bebeklerin kapsül veya büyük tablet kullanamamasıdır. Ek olarak, doz doğru bir şekilde eşleştirilmelidir. İlaçların çoğu 6 aylıktan itibaren çocuklar için kullanım izni ile düzenlenir, ancak yeni doğan bebekler için bile uygun olanlar da vardır. Çocuklarda anjina için antibiyotikler kullanılır ve yerel:

 1. Fusafungin veya Bioparox, ona dayalı - boğaz için bir antibiyotik ile bir sprey. Çocukları 2,5 yaşından itibaren enjekte etmek için önerilir. 6 saat aralıkları gözlemleyerek, günde 4 kez tekrarlayın. 10 gün boyunca tedaviye devam edin.
 2. Gramisidin, 20-30 dakika içinde birbiri ardına 2 parça halinde rassevat olması gereken, tablet şeklinde boğaz için lokal bir antibiyotiktir. Tekrarlama prosedürü günde 4 kez gereklidir.

Pürülan anjina için antibiyotikler, lokal tedavi ve antiseptik ilaçların yardımıyla eşlik edebilir:

 1. Hexoral - 3 yaşından itibaren aerosol. 1-2 saniye boyunca doğrudan ağız veya boğaz içine enjekte edilir.
 2. Lugol - iyot bazlı bir sprey. Solunum yollarının kronik enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. İlaç tüm gün boyunca 4-6 kez oral veya farengeal mukoza ile sulanır.
 3. Lizobakt - resorpsiyon için tablet şeklinde mevcut bir yerel antiseptik. 3 yıl izin - günde 3 adet. Daha büyük çocuklar için, yani 7 ila 12 yıl arasında - 4 tablet.
 4. Furacilin - boğazın durulanması için bir çözelti hazırlanmasında kullanılan tabletler.

süspansiyonlar

Çocuklarda pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Çocuğun yutulması daha kolay olan süspansiyonun kıvamında antibiyotik kullanmak gereklidir. Bu fonksiyonla, süspansiyonu hazırlamak için toz formundaki preparasyonlar gereklidir. Yeni doğmuş bebekler için Amoksiklav, Klamosar, Amoksiklav + Klavulanik asit gibi antibiyotiklere izin verilir. Bu ilaçlar, bir beta-laktamaz inhibitörü olan penisillere işaret eder. 3 aylıktan itibaren bebekler, yarım yıl - Sumamed ve 3 yıl - Amosin ile Augmentin verilebilir. Sadece bu ilaçlar toz halinde alınırsa.

tabletler

Bugün, bu tabletler sadece yutulmasıyla alınmayan üretilmektedir. Bazıları bir şurup yapmak için 20 ml'de çiğnenebilir veya çözülebilir. Bu gibi antibiyotikler şunları içerir:

 1. Josamycin ve onun analog Wilprafen Solutab. Makrolidlerdir ve ağırlığı 10 kg'ın üzerinde olan çocuklar için izin verilir.
 2. Flemoxin Solutab - penisilin, doğumdan izin verilir. Daha büyük çocuklar için önerilen bir analoğu var - 3 ay. İlacın adı Flemoclav Solutab'dır.

Video: Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

yorumlar

Natalia, 29 yaşındayım: Oğlum 2.5 yaşında. ODS sonrası pürülan anjina tanısı kondu. Kayıtlı antibiyotik tedavisi var. Doktor Sumamed ve Klacid arasında seçim yapmayı söyledi. İkincisi, içtiğim içti, ondan sonra mideye çok üzüldüm. Sumamed'i aldım ve pişman olmadım - tedavi boyunca hiçbir yan etkisi yoktu.

Valeria, 35 yaşında: Doktorla yarışmaya devam ettim, boğazımı furatsilin ile yıkadım, heksoral serpildi - Geçeceğini düşündüm. Sadece her geçen gün bir gelişme olmadı. Doktora gitmem gerekti, acilen Augmentin reçete yazdı ve ayrıca bir domuz yağı için boğazdan bir ekmeğe gönderdim. Daha sonra uzun bir hastalık nedeniyle eklemlerle ilgili problemlerim vardı. Benim tavsiyem, kendinize muamele edilmemeniz.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Ana tedavi olarak pürülan anjina için antibiyotikler. Antibakteriyel ilaçlar, tablet formunda veya enjeksiyon formunda (şiddetli koşullarda) verilebilir.

Çoğu zaman, anjinin nedensel ajanı, penisiline duyarlı olan streptokoktur. Genellikle pürülan boğaz ağrısı olan doktorlar ampisilin veya amoksisilin atar.

Amoksisilin çoğu durumda iyi tolere edilir, vücuttan atılım yavaş yavaş gerçekleşir, bu nedenle ilacı günde 2-3 kez alınır, bu da onu diğer penisililerden önemli ölçüde ayırır.

Ayrıca ampioks, oxacillin, fenoksimetilisin vb.

Doz, ağırlığa, hastanın yaşına, durumun ciddiyetine ve olası komplikasyonlara bağlı olarak hesaplanır.

Penisilin alerjisi olduğunda, doktor makrolid veya sefalosporin grubundan antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir.

Makrolidler arasında spiramisin, sumamed, midecamycin, roksitromisin en sık reçete edilir.

Sefalosporinlerden pürülan boğaz ağrısı ile sefuroksim, sefaleksin iyi bir etkinlik gösterir. Komplikasyonlar geliştirirken, çoğu patojen mikroorganizmalar için zararlı olan meropenem veya imipenem kullanın.

Pürülan boğaz ağrısı ile, topikal tedavi için bir hazırlık - fizafungin içeren biyoparoks da reçete edilebilir. İlaç, boğaz ağrısını tedavi eden bir sprey formunda mevcuttur. Bioparcos ayrıca anti-inflamatuar bir etkiye de sahiptir.

Bioparox, sistemik antibiyotiklerle kompleks tedavinin bir parçası olarak reçete edilir.

İlaç, hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanıldığı için, kan dolaşımına emilmez.

Pürülan boğaz ağrısı olan çocuklar için antibiyotik

Yüksek Sıcaklık (380'den fazla C), birkaç gün boyunca aşağı düşmemesi olan atanmış pürülan anjin çocuklarda antibiyotikler, bademcik üzerinde plak veya püstüller saptanması, boyun lenf düğümleri.

Sadece yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklara antibakteriyel ilaçlar penisilin, sefalosporin veya makrolit grubu reçete edilebilir.

ekoklav, amoxiclav, amoksisilin, flemoksin, Augmentin - uzmanlar genellikle antibiyotik penisilin serisi reçete böylece Streptokok, irinli tonsillit en sık patojendir., Hemomitsin macrofoams, Azitroks sumamed - penisiline alerjik reaksiyonlara mevcut ile, makrolidler kullandı.

Sefalosporin antibiyotikler sadece penisilin ve makrolit grubundan gelen ilaçlar uygun etki göstermediğinde kullanılır.

Genellikle çocuklara sefaleksin, sefuroksim, sefurus, okset, supraks, pancef verilir.

Antibiyotik tedavisi 7 ila 10 gün sürer (en fazla 5 gün boyunca alınan toplamlar hariç).

Doz ve Yönetim

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler herhangi bir şekilde bir doktor tarafından reçete edilebilir: haplar, intravenöz veya kas içi enjeksiyonlar. Penisilin serisinin antibiyotik dozu, doktor tarafından çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir: hastanın durumu, genellikle ilacı 4-6 saatte bir alır.

En etkili kas içi enjeksiyondur.

Makrolidlerin alınması ve dozajı, ilaca ve hastanın durumuna bağlıdır. Tabletler yemeklerden önce reçete edilir veya günde 1-2 defa yemeklerden bağımsız olarak günde bir kez antibiyotik enjeksiyonları reçete edilir. Tedavi süresi 3-7 gündür.

Tablet şeklinde sefalosporin ilaçları her 6-12 saatte bir reçete edilir.

Enjeksiyonlar günde 2-4 kez reçete edilir. Tedavinin seyri 7-10 gündür.

Yetişkinlerde pürülan anjina ile hangi antibiyotik almalıyım?

Bademcikler üzerinde pürülan formasyonlarla anjinada antibiyotiklerin alınması zorunludur. İlaç kullanımı ile tedavi sayesinde hastalık daha da kötüye gitmeyecek. Yetişkinlerde pürülan anjina için antibiyotikler, sadece daha önce hastayı muayene eden ve ilaca karşı duyarlılık testi yapan terapist tarafından reçete edilmelidir.

Pürülan boğazdan kurtulmak için hangi antibiyotik yardım eder? Bu soru birçok hasta için ilgi çekicidir. Hastanın yaş kategorisine, olası bir alerjinin varlığına, boğazdaki ağrı nedeniyle ilacın tablet şeklini alma zorluğuna bağlı olarak bir antibiyotik seçilir. Hastalığın ilk defa mı gerçekleştiğini veya daha önce tedavi edilmek zorunda olduğunu bilmek, enfeksiyonun analize duyarlılığını belirlemek için önemlidir.

Hastalığın özeti

Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, pneumococcus olan etken maddeleri olan en ciddi hastalık formlarından birini ifade eder.

Hastalığın nedenleri:

 • rinit;
 • sinüzit;
 • çürük;
 • stomatit;
 • kronik patolojiler;
 • uzun süreli hastalıklar;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.
 • sıcaklıkta ani artış;
 • bademcikler daha büyük olur;
 • bezlerde irin oluşumu;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda ağrı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • ishal;
 • kusma;
 • vücuttaki zayıflık;
 • otitis olabilir.

Pürülan anjina teşhisi için, hastayı, bezlerin yüzeyinden alınan analizi yaparken de gözle muayene edebilirsiniz. Patogenezi belirledikten sonra optimal bir tedavi rejimi reçete edilir.

İlaç almayı durdurabilir miyim?

Hızlı bir iyileşme için pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi zorunludur. Anjin, bakteriyel bir hastalık olduğundan, bu nedenle ortadan kaldırmak için antibiyotikler gereklidir. Kabul etmeyi reddederek, yaşam için ciddi ve tehlikeli bir komplikasyon tehdidi olabilir.

Bademcikler üzerinde irin oluşumu bakteriyel tonsillit nedeniyle meydana geldiğini bilmek önemlidir. irinli bademcik sevimsiz plaket şekillerde olsa da viral ve mantar anjina, irin olmadan gelişir. Doktor irinli anjin (bakteriyel hastalığın mantar hastalığı ayırt edebilmektedir) teşhis Bu durumda, bu antibiyotik ile bir çare gerektirir ve sadece bu tür enfeksiyon hareket edebiliyor.

Bir antibiyotik almak ne kadar doğru?

Tedavi edilecek pürülan anjina, doktorun reçetelerine sıkı sıkıya uyulmalıdır. Kursun süresi, kullanılan dozlar, entegre kullanım için hazırlıklar kümesi bireysel olmalıdır. Sağlık durumu ve anjinası olan hastalarda hastalığın seyri farklı olabileceğinden. Bir hasta için bir antibiyotiğin alınması pozitif sonuç verirse, diğerine hiç uymaz. Ayrıca, bir yetişkin için ilacın dozu olumsuz etkileyemezken, çocuklar ve hamile kadınlar için zararlı olabilir.

Antibiyotikli quinsy tedavisinin, gerekli ilaçları tek tek alıp reçete edecek uzman bir doktor tarafından yapılması önemlidir.

Antibiyotik alırken aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 • ilacın seyri sonuna kadar uygulanmalıdır. Bu nokta, aynı zamanda, hastanın iyileştirmelerinin 3. günde zaten fark edilebildiği durumlar için de geçerlidir. Kesinti, komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, eğer reçete, alım haftasının süresini gösterirse, bir hafta boyunca onu daha az içmemelisiniz;
 • Cihazın minimum uygulaması 7 gün, ortalama 10 gün sürer;
 • Bir antibiyotiği diğerinde değiştirmek veya alımını iptal etmek için, genelde sadece doktor yapabilir. Eğer tedavi doğru etkiyi sağlamazsa veya analiz patojenik bakteriler tespit edilmediyse ve mantarlar varsa doktor ilacı iptal edebilir. O zaman mantar hastalığını tedavi etmelisin.

Yan etkiler varsa, doktor ilacı değiştirebilir veya yardımcı ilaçları reçete edebilir. Bu gibi olumsuz belirtilerin semptomatik tedavisinde gereklidirler.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

pürülan anjina grubundaki antibiyotik penisilin, daha önce kullanılan penisilin alerjik reaksiyonlar, bronşiyal astım, saman nezlesi, ürtiker hastalarda kontrendikedir.

Bu türe alerjilerin varlığında makrolid grubu ilaçlar ve sefalosporinler kullanmayın.

Bir kadın hamile olduğunda, almayı önermeyiniz:

Emzirme sırasında, kadınlar reçete edilmez:

 • josamisin;
 • klaritromisin;
 • midekamisin ve niddamisinin;
 • roksitromisin;
 • spiramisin.

Penisilin grubu antibiyotikler, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde daha az toksisiteye sahiptir. Onları kullanırken, mümkündür:

 • alerji oluşumu;
 • ciltte bir döküntü;
 • anafilaktik şok gelişimi;
 • bulantı durumu;
 • oral mukoza iltihabı;
 • ishal;
 • dildeki enflamatuar süreç;
 • Cilde, mukoza zarına, mantarlı iç organlara zarar verir.

Doz aşıldığında hasta sanrısal olabilir, kramplar olabilir.

Makrolid dizileri en güvenli olarak kabul edilir, nadiren yan etkiler görülür. Aynı zamanda, bu gibi istenmeyen reaksiyonlar kaydedildi:

 • kusma;
 • bulantı;
 • ishal;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • değişmiş kalp hızı;
 • damarların iltihabı.

Alerjik reaksiyonlar meydana gelse de sefalosporin antibiyotikleri nadiren uygulanır. Bu olabilir:

Anafilaktik şok da gözlenir, kan kompozisyonu değişir, kusma, kanlı ishal, mide ağrısı, kandidiyaz.

Bir hastada böbrek yetmezliği varsa, yüksek doz konvulsif duruma yol açabilir.

Anjina için hangi ilaçlar reçete edilir?

Hastalık ile antibiyotikler tedavide temeldir. Hastanın ciddi bir hastalığı varsa, hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda reçete edilir.

Bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı oluşumu penisilin grubunun antibiyotikleri olmadan devam etmez. Genellikle terapist, pürülan anjina gibi ilaçlarla içmeyi önerir:

 • amoksisilin;
 • diş;
 • ampisilin;
 • oksasilin;
 • benzatin penisilin.

Bu ilaçlar sağlık için güvenli, iyi sindirilebilirliğe sahip, bakteriyel enfeksiyon üzerinde etkili bir etkiye sahiptir.

Amoksisilin toleransı genellikle iyidir. Çare, vücuttan yavaşça çekilir, bu nedenle günde 3 kez alınmalıdır. Dozaj doktor tarafından hastanın ağırlığı, yaşı, durumuna göre hesaplanır, olası komplikasyonlar hesaba katılır.

Penisilin grubunun antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımına neden olmadığı durumlar vardır. Bu, bu süre boyunca, onlara direnç geliştiren bakteri suşlarının (streptococcus, staphylococcus) olduğunu gösterir. Bu nedenle, genellikle korunan penisilinler reçete.

Amoksisilin ve klavulanik asit:

Ampisilin ve sulbaktam:

Klavulanik asit veya sulbaktam sayesinde bakterilerin korunması nötralize edilir ve antibiyotik bakteri duvarını tahrip eder.

boğazından Bir bezi almak değilse ilaç Penisilin grubu, yetişkinlere reçete ve doktor güvenle belirli ilaçlara anjina yatkınlık konusunda diyemeyiz. Bu nedenle, irinli tonsilliti ilaç seçimi doktor analizini yapmıyor, amoksisilin daha bakterilere karşı mücadelede en iyi eylemi sağlayacaktır amoksiklav dikkate almak.

Bir yetişkin penisilin grubu ilaçlarına karşı toleranssızsa, doktor sefalosporin reçete edebilir.

Sıklıkla, bir pürülan anjina olduğunda, tedavi sefadroksiloma randevusu ile geçer. Bu ilaç penisiline kıyasla güvenlidir. Sefadroksiloma dayalı preparatlar vardır.

Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, meropenem, imipenem uygulayın. Çoğu patojen için zararlıdırlar.

Sefalosporinler de enjeksiyon şeklinde kullanılır. Bu tür ilaçların çok az yan etkisi vardır.

Hastanın pürülan anjina antibiyotik grubu makrolidleri varsa Yardım.

 1. Eritromisin.
 2. Azitromisin.
 3. Spiramycin.
 4. Sumamed.
 5. Midekamisin.
 6. Klaritromisin.
 7. Roksitromisin.
 8. Jozamisin.

Bu ilaçlar, pürülan boğaz ağrısına neden olan enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Hastada sindirim bozukluğuna yol açsa da, ilk 2 antibiyotik grubuna alerjisi varsa atanırlar.

Rekürren anjina için münhasıran linkozamid kullanımı.

Hasta için pürülan anjina için hangi antibiyotikler gerekli olacak, doktor bireysel olarak karar verecektir.

Lokal antibiyotik kullanımı

Angina tedavisinde önemli bir rol, yerel karakter antibakteriyel ajanlar tarafından oynanır. Bunlar spreyler, pastiller. Genel olarak düşük emilim ile odakta yüksek bir doygunluk olduğundan, bunlar gereklidir, bunlar bir antibiyotik ile kombine edilerek oral yoldan alınabilir ve böylece tedavinin etkinliğini arttırılabilir.

 1. Fusafungin (bioparox) - sprey boğaz ağrısı tedavisi, iltihabı giderir.
 2. Gramisidin C (grammidin) - pastiller.

Angina nasıl tedavi edilir?

Antibiyotik salınımının formu, tabletler ya kapsüller, terapistin tavsiyelerini izleyerek günde 4 kez tüketilmelidir. Bu hastalıktan kurtulmak nasıl daha iyidir? Son zamanlarda, farmakolojik pazar, günde 2 defaya kadar tüketimi azaltmanızı sağlayan aktif bir madde ile ilaç satmaya başladı. Hasta için oldukça uygundur ve tedavinin etkisini azaltmaz.

Hastalığın şiddetli olduğu durumlar vardır. Bu, senkop, faringeal halkanın tam örtüşmesi, yutulememesi, daha sonra enjeksiyonların reçete edilmesidir. Bir antibiyotik bir solüsyonda reçete edildiğinde, ilacın düzenli olarak kas veya damar içindeki hastaya uygulanması gerekir.

Bu yöntem daha sonra hastanın mide, bağırsak, böbrek, karaciğer gibi kronik hastalıkları varsa veya bunlara bir eğilim varsa kullanılır. Bir hastaya enjeksiyon yapmak ne sıklıkla gereklidir, ilacın bileşimine bağlıdır. Frekans günde 2-4 kez. Eğer bademcik iltihabı şiddetli ise, o zaman enjeksiyon sayısı 6 katına çıkmaktadır.

Bazen anjina sivilce ile 1 kez enjekte edilen ilaçlar. Dokularda daha uzun süre dayanırlar ve hastalığı iyileştirmek için gerekli olan kadar etkilerler. Bu ilaçların bir kısmı bir aya kadar sürüyor. Bu fonlar, benzilpenisilin tuzları olan penisilin serisinden (becillinler). Bu tür antibiyotiklerin özelliği, midede tam bir yarılma ve sindirimsizliktir, bu yüzden sadece kasın iç kısmına enjekte edilirler.

Bu ilaçları aşağıdaki noktalara uygulayın:

 • Anjina tedavisinden sonra komplikasyon belirtileri vardır. Bu durumda bicillinlerin kullanılması komplikasyonların oluşumunu önlemek ve tamamen bastırmak için gereklidir;
 • Hastaya reçete edilen fonları almayacak ciddi bir korku ile. Bunlar kural olarak, psikiyatri hastaneleri, ıslah kurumları, çocuklar;
 • Enjeksiyonlar dışındaki diğer ilaçlar elinizde değilse.

Spreylerin kullanımı, iltihaplı odakların lokal tedavisi, çocuklar, hamile, emziren anneler için endikedir, çünkü vücutta bu tür bir saldırganlığı solüsyon ve tablet olarak taşımamaktadır.

Hasta anjina tedavisi ile antibiyotik tedavisine girdiğinde, antibiyotiklerin neden olduğu mantar hasarını önlemek için antifungal ilaçlara paralel olarak reçete edilir.

randevu belirli bir süre ve tam sahasında sürekli yapılmalıdır olduğunu bademcikler üzerinde irinli oluşumlarla bademcik iltihabı için antibiyotik kullanırken, belirtiler geçti bile unutulmamalıdır. Gerekli antibiyotiğin seçilmesinin birçok nedeni göz önüne alındığında dozun, kullanım süresi, sadece doğru teşhis konmuş olan doktor tarafından belirlenir.

Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

Pürülan anjina için antibiyotikler mutlaka alınmalıdır. Sadece böyle bir tedavi, hastalığın çok ciddi sonuçlarla komplike olmayacağının bir garantisidir.

Aynı zamanda, pürülan boğaz ağrısından antibiyotik seçiminde spesifik bir özgüllük yoktur. Bıldırcınlarda foliküllerin veya lakunanın ağızlarının takviyesiyle birlikte eşlik eden hastalığa, catarrhal anjin ile aynı patojen neden olduğu için, aynı araçları ve hatta aynı miktarları gerektirir. Sadece nadir durumlarda, irinli bademcik antibiyotik tedavisi standart 12-14 gün biraz daha uzun harcamak zorunda, ancak bu tür tedavi için her durumda hastalığın irinli formlarının tedavisi için aynı antibiyotik seçilir.

Büyük bir kümede Streptokok hücreleri

Pürülan boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler alınır?

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde altın standart penisilin serisinin antibiyotik kullanımıdır:

 1. amoksisilin;
 2. diş;
 3. ampisilin;
 4. Benzatin penisilin (daha sık olarak bikillinler şeklinde).

Kas içi enjeksiyon için ampisilin biraz eskimiş olsa da hala etkili antibiyotiktir.

Bu ilaçlar olabildiğince güvenlidir, iyi emilir (amoksisilin genel olarak bademcik iltihabına karşı en fazla biyoyararlı antibiyotik olarak kabul edilir), anjinaya neden olan bakteriyel enfeksiyonlarda etkilidir.

Aynı zamanda, irinli anjin standart penisilin antibiyotik nedeniyle bu grubun ilaçların uzun süreli kullanımı sırasında kendilerine karşı direnç geliştirmek, streptokok ve stafilokok suşları görünür olduğu gerçeğine etkisiz olabilir. Bu nedenle, bugün korunan penisilinler, günümüzde giderek daha fazla kullanılmaktadır:

 1. Amoksisilin ve klavulanik asit (Amoksiklav, Augmentin, Flemoclav Solutab preparatları);
 2. Ampisilin ve sulbaktam (Sultamycillin, Unazin, Sultasin, Ammiside).

Bu ilaçlarda klavulanik asit veya sulbaktam bakterilerin korunmasını nötralize eder ve antibiyotik bakteri duvarının tahribatına yol açar. Bu gruptaki antibiyotik genellikle erişkinlerde pürülan boğaz ağrısı için kullanılır, farenksden bir bakteriyel swab yapılmadığında ve doktor, hastalığın nedensel maddesinin spesifik bir ilaca duyarlı olup olmadığını kesin olarak söyleyemez. Korunan penisilin bu gibi durumlarda daha güvenilir davranır. Bu nedenle, farinksden kapsoseva olmadan bir antibiyotik seçerken, doktor, örneğin, anjin içinde amoksiklav amoksisilin daha iyi olduğunu dikkate alır.

Korunmuş penisillerin dezavantajı nispeten yüksek bir fiyattır: basit amoksisilin, Augmentin'den birkaç kat daha ucuzdur.

Penisiline antibiyotiklere hasta intoleransı durumunda, o reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler. Bu kişilerin çoğu durumda (penisilinler ile bu kaliteyi karşılaştırın) tatminkar farmakokinetik sahip güvenlidir ve dozaj formları çeşitli gelir çünkü irinli anjina hekimler tsefadroksilom tercih tedavi etmek. Ona dayalı ilaçların isimleri - Biodroksil, Duratsef, Zedroks ve diğerleri. Ayrıca angina sefuroksim tedavisi için popüler. Diğer sefalosporinler genellikle enjeksiyon şeklinde verilir. Bu ilaçların ana avantajı, bakterilerdeki bakterilere karşı, penisilinler için daha az yan etkilerin yanı sıra az sayıda yan etkilerdir. Ana dezavantaj yüksek fiyatlardır.

Duracef, sefadroksil bazlı bir preparattır.

 • Makrolidler - eritromisin, azitromisin, josamisin ve diğerleri. Son derece irinli tonsillit patojenlere karşı etkili, ama çoğu zaman sindirim bozuklukları ve diğer yan etkilere neden ve bu nedenle hasta tüm β-laktam antibiyotikler (penisilin ve sefalosporinler) alerjisi vardır durumlarda kullanılır. Eritromisin ve azitromisin ucuzdur ve tedavi sırasında tuvalete sık ziyaretleri tolere etmeye istekli olanlar için düşük maliyetli bir seçenektir.
 • Eritromisin anjinin tedavisi için en uygun antibiyotiklerden biridir.

  Her bir hasta için, pürülan boğaz boğazından antibiyotik bireysel olarak seçilmelidir. Bu, vücudun farklı ilaçlara verdiği reaksiyonun özelliklerini, anamnezde alerjilerin (ilaçların kendisi de dahil olmak üzere) varlığını, geçmişte hastanın anjina tedavisinin etkinliğini dikkate alır. Açıkçası, sadece bir doktor ve sadece dikkatli bir incelemeden sonra ve bakteriyosunun sonuçlarının elde edilmesi, belirli bir hastada pürülan anjina ile hangi antibiyotiğin daha iyi olacağını söyleyebilir.

  Çok şiddetli pürülan boğaz ağrısının tedavisinde bile, yetişkinler hiçbir zaman toksisite açısından levomisetin, aminoglikozid ve benzeri grupların ağır antibiyotiklerini kullanmazlar. Linkoamidler bile nadiren reçete edilir ve sadece hastanın penisilinler veya makrolitleri tolere etmediği durumlarda.

  Çocuklar için ilaç seçimi

  Pürülan anjini olan çocuklar için, aynı antibiyotikler yetişkinler için seçilir (çoğu 6 aylıktan itibaren izin verilir), ancak yaş göz önüne alındığında, farklı şekillerde ilaçlar reçete edebilirler.

  Bu nedenle, 4-5 yaşına kadar olan çocuklara genellikle bir toz formunda bir antibiyotik reçete edilir, bunun için bir süspansiyonun yutulması için hazırlanır. Daha yaşlı bir yaşta, çocuklara hem süspansiyonlar hem de tabletler ile eşit başarı verilir. Burada ebeveynler için, pürülan anjinaya sahip çocuklarda kullanılan antibiyotiklerin, süspansiyonlar biçiminde olduğundan daha pahalı (bazen önemli ölçüde), ancak tabletler halinde olması önemlidir.

  Çocuklar için, penisilin hattının en güvenli antibiyotik kullanımı, yetişkinlere göre daha uygundur. Bunun nedeni, çocuklarda pürülan anjinada herhangi bir penisilinin alerjiye neden olma ihtimalinin düşük olması ve bunun sonucunda doktorun bunları başka yollarla değiştirmek için daha az nedene sahip olmasıdır. Bu arada, daha küçük olan çocuk ve daha az sıklıkla antibiyotik reçete edildiğinde, alerjiye sahip olma olasılığı o kadar düşüktür.

  Augmentin çocuklar için reçete edilebilir, ancak hasta çocuğun durumunu izlemek için gereklidir.

  Antibiyotikleri bıçakla, hap mı içer, yoksa lolipopları mı emersin?

  Pürülan anjina olan olguların büyük çoğunluğunda, antibiyotikler tablet şeklinde reçete edilir. Bu ilaçların kullanımı en basit olanıdır ve ayakta tedavi için kullanılabilir.

  Dahası, bugün tabletlerdeki antibiyotiklerle ilgili fikirler, enjeksiyonlardan daha az etkili olan preparatlar olarak hızla modaya dönüşüyor. Yutulabilir tabletlerden elde edilen modern antibakteriyel maddeler, populasyonda 15-20 yıl önce kullanılan ilaçlardan daha hızlı bir şekilde sahneye düşer. Bu durumda, bunların kullanımı ağrı, kalıntılar üzerinde sızıntı ve ödem görünümü, çocukların doktor korkusu ve tedavisi ile ilişkili değildir. Bu nedenle, pürülan anjina ile, antibiyotik içmek tercih edilir. Yetişkinler - tabletler ve kapsüller içinde, çocuklar - süspansiyon şeklinde.

  Sefoperazone güçlü bir geniş spektrumlu antibiyotiktir. Bununla birlikte, sadece enjeksiyon olarak da kullanılabilir.

  Pürülan boğaz ağrısı için kullanılan tüm grupların tabletleri ve süspansiyonları şeklinde antibiyotikler üretilir:

  1. Penisilinler - amoksisilin, ampisilin, sultamycillin, klavulanik asit ile amoksisilin, fenoksimetilpenisilin;
  2. Makrolidler - eritromisin, azitromisin, josamisin;
  3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefuroksim, sefaleksin ve diğerleri.

  Hastalık senkop, tam örtüşme boğaz halkasına ve yutamamanın, enjektabl formu irinli anjina atanan antibiyotiklerle hastalarla, çok zor çok nadir durumlarda. Bu durumda, aynı ilaçlar intramüsküler veya intravenöz olarak uygulanır, bunlar oral uygulama için başka durumlarda kullanılır, bazen tabletler veya süspansiyonlar halinde bulunmayan özel ajanlar uygulanır.

  Antibiyotiklerle yapılan enjeksiyonlar en acı verici olanlardan biridir.

  Birçok durumda, sadece doktorlar daha alışık ve daha rahat olduğu için antibiyotik enjekte edilir.

  Ayrıca, irinli anjina kez vücuda (veya en fazla 2-3 kez) içine böyle antibiyotikleri dikmek için gerekli olmakla birlikte, uzun süre dokularda depolanır ve hastalıkla mücadele için gerekli süre boyunca yürürlükte kalmaktadır (bazıları - bir ay kadar). Bu ilaçlar penisilinlere aittir ve benzilpenisilin tuzlarıdır, bunlar bibillinler olarak adlandırılır. Ana özelliği, kas içine enjekte edilerek vücuda alınabilecekleri için midede tam bölünme ve asimilasyon eksikliğidir.

  Pürülan boğazdan alınan bu antibiyotikler bu gibi durumlarda reçete edilir:

  • Hastalığın tedavisinden sonra komplikasyon belirtileri varsa. Bicillins, komplikasyonların gelişmesini ve tam baskılanmasını önlemek için bir araç olarak kullanılır. Bu kullanım bikillin profilaksisi olarak adlandırılır;
  • Hastanın pürülan boğaz ağrısı için doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler içmeyeceği konusunda ciddi endişeler varsa. Yetişkinlerde, bu durum, çocuklara yönelik bir rehabilitasyon merkezi olan ya da şiddetli nörolojik bozuklukların reddedilmesi ile birlikte, psikiyatri hastanelerindeki çocuklara yönelik tedaviyle ilgilidir;
  • Elde başka antibiyotik yokken. Bu, deniz yolculuklarında bir hastayı tedavi ederken, seferi ve yürüyen koşullarla ilgilidir.

  Bazen enjeksiyonlar reçete edilir, eğer durum kritikse, hasta hapı yutmaz veya tabletin kendisi el altında değildir.

  Ancak, pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavi edilmesi için emziren hap ve spreylerin bileşimi anlamsızdır. Bu ilaçlar, midede emilmeyen veya tamamen ayrılmamış ve sistemik bir etkiye sahip olmayan antibakteriyel maddeler içerir. Bu tür bademcik ilaçları ile lokal olarak tedavi edildiğinde, düşük konsantrasyonlardan dolayı bakteriyel enfeksiyonu etkilemezler. Buna göre, bu durumda tedavi gerçekleşmeyecektir.

  Pürülan boğaz ağrısı gibi antibiyotiklerin ve preparatların alınmasında bir nokta yoktur:

  1. Fusafungin (Bioparox sprey);
  2. Gramisidin C (Gramikidin C ve Grammidin Neo lozenges);
  3. Titrotrikin (Stopangin 2A'nın emilmesi için tabletler).

  Angina dan gramicidin dayalı fonlar yardım etmiyor!

  Ağzınızı antibiyotik çözeltileriyle yıkamak da işe yaramaz, ancak daha sonra yutmayın. Yani bazen penisilinin bir çözümünü kullanmaya çalışın. Diğer antibiyotikler gibi, lokal olarak işe yaramıyor ve pürülan boğaz ağrısı yardımcı olmayacak.

  Antibiyotik olmadan pürülan boğaz ağrısı olmadan yapmak mümkün mü?

  Genel olarak pürülan bir anjini tedavi etmek için antibiyotiksiz olmak imkansızdır. Angina her zaman bakteriyel bir hastalıktır ve antibiyotikleri sistematik olarak mücadele etmek için kullanmak gerekir. Onlar olmadan yapmaya çalışırsanız, ciddi ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlar geliştirme riski büyük olacaktır.

  Besin ortamı üzerinde Staphylococcus aureus koloni.

  - streptokok, stafilokok ve gonokokal bakteriyel tonsillit içinde irin vardır: Hatta dikkate basitçe anjina kişilerde arayıp, antibiyotik tedavisi gerektiren açık olmayın hastalıklar olabilir gerçeğini alarak. Olarak, "Viral" ya da "mantar" "anjina" bazen yanlış viral bademcik iltihabı, farenjit, ve faringomikozy, bir iltihap olarak adlandırılır, fakat son bahsedilen durumda, bir beyaz peynir plak vardır gibi. Bir doktor teşhis nedenle, irinli tonsillit antibiyotikle tedavi (bakteriyel gelen mantar hastalığı ayırt edebilecektir doktor) ve sadece onun ortaya atana hareket edecek olanlar olduğunu.

  Neden nezle boğazını antibiyotik kullanmadan tedavi edemeyeceğiniz ve bu tedavinin nasıl bitebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Pürülan anjina için antibiyotik kullanımı için kurallar

  Pürülan anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmek, doktorun talimatlarına uymalıdır. Gerçek şu ki tedavi süresi, kullanılan dozajlar, yardımcı tedavi araçlarının takımı çok bireyseldir ve hastanın durumunu ve hastalığın seyrini dikkatli bir şekilde analiz etmeyi gerektirir. Bir hastaya yardımcı olan bir antibiyotik başka biri için yararlı olmayabilir. Sıradan bir yetişkin için güvenli olan dozlar bir çocuk veya hamile bir kadın için zararlı olabilir.

  Bu nedenle, pürülan tonsillitin antibiyotiklerle (özellikle çocuklarda) tedavisinde ana kural iyi bir okur-yazar hekim tarafından böyle bir tedavinin atanmasıdır. Ülkemizde böyle bir doktoru bulmak için antibiyotik tedavisini anlamaktan bazen daha zor olduğu, ancak bu şekilde daha güvenli ve daha etkili olduğu açıktır.

  Ayrıca, pürülan boğaz ağrısına karşı antibiyotikler aşağıdaki kurallara göre alınır:

  1. Antibiyotik en az bir kez alındığında, uygulama süreci sona erdirilmelidir. Bu aynı zamanda normal vakalarda ilacın ikinci veya üçüncü gününde hastanın iyi hissettiği durumlarda da geçerlidir. Eğer bu zamanda rahatlamak ve ilacı almayı bırakmak için komplikasyonlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, doktor 7 gün boyunca antibiyotik reçete ettiyse - üç hafta boyunca atanırsa 7 gün içmeniz gerekir - üç hafta içmeniz gerekir;
  2. Pürülan boğaz ağrısı antibiyotik ile minimum tedavi süresi 7 gündür, normal - 10-15 gündür. Bu kuralın istisnası, anjinin azitromisin ile tedavisidir. Anjin tedavisinin süresi ile antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi edinin;
  3. Sadece bir doktor antibiyotiği iptal edebilir veya değiştirebilir. İlacın uygulanması bir etki yaratmazsa, iptal yapılır ve bakteriyolojik sonuçlara göre yaymada patojenik bakteriler saptanmaz, ancak mantarlar ekilir. Bu durumda, bir mantar hastalığı tedavi edilir. Antibiyotik, ya ciddi yan etkilerin gelişmesiyle ya da etkisizliğiyle değişir. Yine, sadece ilacı almayı bırakamazsın.

  Bakteriyoziden sonra, Petri kabında bir mikroorganizma kolonisi gelişir, bu türün tanımı ve türü, antibiyotiklerin teknoloji meselesidir.

  Yan etkilerin ortaya çıkmasıyla, doktor ya ilacı değiştirebilir ya da bu yan etkilerin semptomatik tedavisi için ek fonlar reçete edebilir.

  Herhangi bir uygun tedavi rejimini gözlemleyerek evde pürülan anjina ile herhangi bir antibiyotik içebilirsiniz. Böyle bir tedavi ile, özel bir diyet gereklidir ve sıklıkla (hemen hemen her zaman pürülan anjina ile), semptomatik tedavi - analjezik, antipiretik, anti-enflamatuar aracı - almakta kullanılır.

  Anjin tedavisinin antibiyotiklerle ilgili daha fazla bilgi edinin...

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

  Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.

  Bir çocukta larenjit tedavisi

  Makalenin içeriğiLarenjit nedeni enfeksiyon ve enfeksiyöz olmayan bir faktör olabilir. Patojenik mikroorganizmalar arasında sıklıkla vardır: viral enfeksiyon (kızamık, grip, suçiçeği, adenovirüs); bakteri (streptokok, stafilokok, pnömokok); mantarlar (candida, kalıp).