Loading

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için hafif antibiyotikler seçin

Larenjit, laringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir.. Tezahürleri farenks, kuruluk, boğaz ağrısı, nefes alma zorluğu, kuru, "havlayan" öksürük, ses kısıklığı veya ses kaybı olabilir.

Bu hastalığın aşağıdaki türlerini ayırt edin:

 • Akut larenjit: erken dönemlerinde, antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık eşliğinde 7-10 gün sürer veya soğuk, aşırı yorgunluk ses telleri maruz kalma sonucu.
 • Kronik formu, zararlı faktörlere sürekli maruz kalma nedeniyle gelişebilir: sigara, alkol, kontamine hava.
 • Yanlış kasıklar (laringospazm) - gırtlakın daralması, eşlik eden "havlayan öksürük", nefes almada zorluk. Bu durum ortaya çıktığında 3 yaşın altındaki çocuklar için son derece tehlikelidir, bir ambulans çağırmak gereklidir.

Larenjit için antibiyotikler ne zaman uygundur?

Antibiyotikler sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. Hastalığın evresine, görünümünün nedenlerine, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak antibiyotik tedavisine olan ihtiyaca karar verir. Sıklıkla, bu hastalık ARI ve ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Durulama, antiseptik sulama yutak, topikal preparatlar, (sıcak ve soğuk, keskin, asidik, katı gıda hariç) hafif bir diyet, sıcak alkali içecek, inhalasyon: Bu durumda, primer hastalığın tedavisinde paralel olarak semptomatik tedavi önerilir.

Hastanın durumu 3-5 gün içinde iyileşmezse, genellikle larenjitin antibiyotiklerle tedavisi belirtilir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır:

 • Ana hastalık bakteriyel enfeksiyonların patojenleri neden olur. Böyle bir durumda, antiviral ajanların kullanımı sırasında semptomların giderilmesi söz konusu değildir. Hastalığın nedenini belirlemek ve antimikrobiyal ajanların atanmasına karar vermek laboratuvar araştırmalarına yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, terapist, genel bir kan testinin sonuçları ile, larenjitin tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını belirler. Hastanın ciddi bir durumunda ve analiz için biyomalzemelerin verilmesi için polikliniğe ulaşamaması durumunda, doktor klinik tabloyu çizerek bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Viral bir enfeksiyonun arka planı karşısında, mukoza zarında bakteriyel komplikasyonlar gelişir. Bu varsayımın yüzde birini doğrulamak ve belirli ilaç sınıflarına olan duyarlılık hakkında rapor vermek sadece farinksden gelen kovaların protokolünü yapabilir. Prosedürün kendisi zor değildir: burun ve bademciklerden bir leke çıkarmanız gerekir, ancak analiz sonuçları ortalama 2 hafta beklemek zorundadır. Eğer tedavi ertelenemezse, terapistler, orta ve şiddetli hastalığı olan yetişkin hastalarda larenjit ile hangi antibiyotiklerin alınması gerektiğini seçmeli ve sadece semptomlara odaklanmalıdır.

Hastalığın kronik seyrinde, antibiyotik tedavisi de mümkündür, ancak bunları kullanmadan önce, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer sağlıksız sağlık nedenlerini dışlamak gerekir:

 • reflü gastropati;
 • mantar enfeksiyonu;
 • bağlarda artan yük;
 • alerji;
 • sigara.

Larenjit tedavisinde kullanılan antibiyotik tipleri

Larenjit tedavisi için antibakteriyel tedavide, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

penisilinler

Penisilinler, Penicillium cinsinin kalıpları tarafından üretilen beta-laktam antibiyotik gruplarından biridir. Birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. Kas içi enjeksiyonla, penisilin serisi ilaçlar tüm dokulara ve vücut sıvılarına nüfuz eder, hızlı bir şekilde bunların içindeki terapötik konsantrasyonlara ulaşır.

Bu, penisilinlerin, etkili oldukları bakterilerin neden olduğu çeşitli enflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılabileceği anlamına gelir:

 1. Doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) esas olarak Gram-pozitif bakteriler ve koklar (streptokoklar, enterokoklar) ve bazı Gram-negatifler ile savaşmada etkilidir. Beta-laktamazlardaki kararsızlıklarından dolayı stafilokok, tüberküloz ve influenza üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 2. Izoksazolilpenitsilliny stafilokok enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu alt grubun en popüler ilacı oksasilin'dir.
 3. Geniş eylem penisilinler - ENT enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yarı sentetik uyuşturucular, bunların kullanımının rahatlığından ve çeşitli enfeksiyon patojenleri gruplarına etki etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle, augmentin ve amoksiklav, antibiyotiğin yok edilmesini önleyen ve böylece etki alanını genişleten amoksisilin ve klavulanik asidi içerir; Ampiyoller ampisilin ve oksasilini birleştirir. Amoksisilin ve ampisilin benzer bir etkiye sahiptir.

diğer

II) Makrolidler ve azalidler: Gruplar azitromisin ve klaritromisin de dahil olmak üzere yaklaşık on farklı antibiyotiği içerir. Hepsi doğal eritromisin ile belirli bir yapısal benzerliğe sahiptir. Bu ilaçların önemli bir özelliği Gram-pozitif koklara ve hücre içi patojenlere karşı aktiviteleridir: Campylobacter, Mycoplasma, Chlamydia, Legionella. Pnömoni önlenmesi için üst solunum yolu, difteri, kızıl ateş enfeksiyonları için kullanılırlar. Küçük bir toksisite var, bu yüzden larenjit ile bu antibiyotikler sıklıkla atanır.

III) Sefalosporinler - Beta-laktamazlara karşı daha büyük bir dirence sahip oldukları, penisilinler ile ilgili bir sınıf antibiyotikler. Yüksek antibakteriyel aktiviteye ve geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptirler.

IV) Florokinoller ayrıca geniş bir etki spektrumuna sahiptir, gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere, diğer antibiyotiklere dirençli birçok mikroorganizmaya (örneğin klebsiella) karşı etkilidir. Bu sınıftaki ilaçların kullanımı için endikasyonlar listesinde kronik larenjit vardır.

Larenjit tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlar

1. Augmentin (amoksisilin + klavulanik asit) üç dozaj formunda satılmaktadır:

 • film kaplı tabletler 250 + 125 mg, 500 + 125 mg, 875 + 125 mg;
 • süspansiyon 125, 200 ve 400 mg hazırlanması için toz;
 • enjeksiyon formu 500, 1000, 2000 mg.

Bu, yetişkinler ve 3 aylıktan itibaren çocuklar için uygun geniş eylem penisilin bir kombinasyon ilaç, doğal besleme sırasında izin verilir. Düşük toksisite ile karakterize edilmiştir. Ana kontrendikasyonlar penisilinler ve böbrek yetmezliği alerjisidir.

2. Amoksiklav - Augmentin analogu. şekiller:

 • tabletler, film kaplı (250, 500 ve 875 mg);
 • süspansiyonun hazırlanması için toz (125, 250 ve 400 mg);
 • intravenöz enjeksiyonlara ihtiyacınız varsa - solüsyonun hazırlanması için toz (500 ve 1000 mg);
 • Tabletler dağılabilir (625, 1000 mg).

Son form 12 yaşın altındaki çocuklara gösterilmez. Gastrointestinal sistem hastalıklarının varlığında ve hamilelik dikkatle kullanılır.


3. Sumamed (azitromisin) - Makrolidlerin antibiyotik grubu, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Staphylococci, streptococci, mikoplazmalar, klamidya ve diğer bakterilerin ve hücre içi mikroorganizmaların bazı suşlarına karşı savaşır. Mikropların ilaca karşı kazanılmış direnci.
Farklı dozaj formlarında üretilmiştir:

 • 100 mg süspansiyon seyreltmek için çilek aromalı toz;
 • iki dozajda tabletler: 125 ve 500 mg;
 • 250 mg kapsül;
 • Enjeksiyonlar için - 500 mg'lık bir çözeltinin hazırlanması için liyofilizat.

Toz 6 ay, 125 mg tabletler - 3 yıl, kapsüller - 12 den kullanımına izin verilir. Laktasyon için önerilmez. Ergotamin ve dihidroergatomin ile bir kerede alınmamalıdır.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Antibiyotiklerin birtakım kontrendikasyonları ve yan etkileri olan oldukça toksik maddeler olduğunu hatırlamak önemlidir. Klinik tabloyu, anamnezi ve hastanın bireysel özelliklerini değerlendiren çocuk doktoru, çocuğunuzda antibiyotik olmadan larenjit tedavisinin mümkün olup olmadığına karar vermelidir.

3 yaşına gelmemiş bir hastanın ses kısıklığı veya zarar ile akut larenjit - Genellikle BPO sadece hasta bir çocuğa, bir istisna atama hiç acelesi vardır. Nefes alırken bir vızıltı var, nefes zordur, glottis daraltır olduğu koşulu - Bu önlem daha solunum çocuklar yavru kuş sistemiyle ilişkili ve onların sahte krup tehlike olabilir.

laringeal spazm hala oluştuysa, bir nebülizatör varlığında, inhalasyon veya ventalinom berodualom ile yapılabilir, odada bir serin, nemli havayı temin etmek, bir ambulans çağırmak çocuk sakin gereklidir.

Diğer durumlarda (ihmal edilen - daha sonra doktorun takdirine bağlı olarak verilen antibiyotik), doğru tedaviyi atamak için, laboratuar testlerinin yapılması gerekir: boğazdan kan ve bakteri kültürünün genel bir klinik analizi. İkincisi, çeşitli ilaçlara duyarlılık tanımını içerir. Bulgulara dayanarak, çocuk doktoru bu durumda çocuklarda larenjit için hangi antibiyotiğin en iyi olduğunu belirler.

Bir çocukta larenjit için antibiyotikler bir çocuk doktoru atarsa:

 • testlerin sonuçları, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını rapor eder;
  3 yaşından küçük bir çocuğun kuru öksürük ve ses kısıklığı vardır (laringospazm tehlikesi nedeniyle);
 • Uzun süreli terapi pozitif dinamizm vermez.
 • İstisnai durumlarda (vb rejimi tutumlu ve uyma yetersizlik öyküsü olan sık şiddetli larenjit varlığı.) doktor, hastalığın erken döneminde erişkinlerde larenjit hızla tedavisi için bir antibiyotik tavsiye etme hakkına sahiptir.

Tüm antibiyotikler çocuklara verilemez. En yaygın olanları arasında sumamed (6 aydan itibaren kullanımına izin verilir); bir şurup şeklinde klarit - klaritromisin, 3 yaşından büyük çocuklar için, augmentin süspansiyon - 3 yaşından büyük çocuklar için gösterilir. Antibiyotikler-sefalosporinler genellikle intramüsküler veya intravenöz olarak çocuklara uygulanır.

Gebe kadınların ve emziren annelerin larenjitini antibiyotiklerle tedavi etmek zararlı mıdır?

Antibiyotikler tüm gebelik boyunca tavsiye edilmez, ancak hastalığın ciddi bir aşamasında reçete edilebilir. Bundan önce, doktor iddia edilen zararı fetüs için ilaçla ve ilacı reddetmesi durumunda hasta için riskle ilişkilendirmelidir.

Emziren anneler, ilacı alma ve tedavi etme dönemi (emzirmeden vücuttan tamamen alınana kadar) emzirmeyi bırakmalıdır. Bazı antibakteriyel ajanların beslenme sırasında kullanılması için izin verilir (Augmentin). Bebek geçici olarak karışıma aktarılmazsa, bebeğin pamukçuk olmadığından emin olmanız, hem anne hem de bebeğe probiyotik vermeniz gerekir.

Antibiyotik almak için kurallar

 1. Doktor tarafından reçete edilen ilaç sıklığını ve sıklığını tam olarak gözlemleyin. Bu, kandaki ilacın gerekli konsantrasyonunu koruyacaktır.
 2. Antibiyotik tedavisinin seyrini rasgele kesmeyin.
 3. Talimatları dikkatlice inceleyin, kontraendikasyonlara, olası yan etkilere dikkat edin.
 4. Larenjit ile antibiyotik almayla ilgili talimatlardaki tavsiyelere dikkat edin: yemek öncesi, sırasında veya sonrasında, içmekten daha iyi.
 5. Koruyucu bir diyete uymak: yağ, ağır gıda ve gaz oluşturan ürünleri dışarıda bırakmak. Probiyotik bir ders içmek için harcamak. Bu, disbiyoz ve sindirim problemlerinin gelişmesini engeller.
 6. Kandidiyazın profilaksisini bunun için reçete edilen ilaçlarla, örneğin flukonazol ile gerçekleştirin.

Larenjit antibiyotik olmadan nasıl tedavi edilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığı tedavi etmenin başlıca yolları:

 • Soda ile durulayın, otlar suyu (papatya, calendula). Alkol, müköz kuruduktan sonra uygulanacak tentürler tavsiye edilmez.
 • Sodyum klorür ile inhalasyon. Sadece bir nebulizer yardımıyla. Buharın üzerinden nefes almayın!
 • Lokal antiseptiklerle boğaz tedavisi.
 • Diyet. Kolay bölünmüş güç. Bol sıcak (sıcak değil!) İçecek. Boğaz ılık sütü, 1 tatlı kaşığı bal, yumurtanın ucunda aynı miktarda tereyağı ve kabartma tozu ile yumuşatın.
 • Ses bittiyse, keten tohumu infüzyonu ile gargara yapın (1 bardak kaynar su için 1 çay kaşığı demleyin).

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Çocuklar ve yetişkinler için larenjit antibiyotikler

Tipik olarak larenjit, bir viral enfeksiyonun penetrasyonuna ve bazı faktörlerin hipotermi, kimyasalların solunması ve bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması biçimindeki etkilerine bağlı olarak ortaya çıkar. Çoğu durumda, hastalık sadece larinks bölgesini etkiler. Ancak, semptomatolojinin burun veya ağız boşluğuna ve ayrıca bronşlara geçtiği durumlar vardır. Bu, ikincil bir enfeksiyonun birleştiğini gösterir. Peki larenjit ile antibiyotik almak ne zaman gereklidir?

Larenjit için antibiyotik ihtiyacı

Birçok hasta, böyle bir hastalıkta antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını ve bunları almaya ne zaman başlayacağını merak eder. Çoğu durumda, larenjitin, bir viral enfeksiyonun vücuda girmesinin bir sonucu olarak meydana geldiğini belirtmek gerekir. Hastalık soğuk algınlığı veya grip sonucu gelişebilir.

Boğaz ağrısı, rahatsız edici öksürük, sıcaklık göstergeleri 39-40 dereceye artış, genel halsizlik ve ses kaybı şeklinde rahatsızlık semptomları bir hastalık tarafından karakterize edilir. Larinksin şişkinliği nedeniyle solunum yetmezliği ortaya çıkabilir.

Ortalama olarak, hastalık yedi ila on gün sürer ve belirtiler yavaş yavaş boşa gelir. İyileştikten sonra hastanın sesi geri döner, sıcaklık iyileşir ve acı hissi geçer.

Erişkinlerde viral orijinli larenjit sıklıkla olumsuz sonuç vermeden geçer. Bir doktorun önerilerini takip etmek ve tıbbi bir işlem yapmak yeterlidir. Fakat çocuklukta her şey çok daha karmaşıktır. Sıklıkla viral bir larenjit, ikincil bir enfeksiyon ile ilişkilidir, bu da tracheit veya bronşit gelişimine neden olur. Bütün bunlara rağmen, üç yaşın altındaki çocukların yanlış bir krup olma olasılığı yüksektir. Bu hastalık larinksin daralmasına yol açar. Antibiyotik almadan böyle bir hastalığı tedavi etmek oldukça zordur. Ancak doktorların antibakteriyel tedavi reçete etmek için birkaç göstergesi vardır. Bu içerir:

 • analizle teyit edilen bakteriyel larenjit;
 • balgam pürülan veya mukopurulent tezahürü;
 • larinkste pürülan zarların görünümü;
 • larenjit sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar;
 • ikinci, üçüncü ve dördüncü derece darlık larenjitinin oluşumu;
 • beş günden fazla süren bir ısı;
 • hastalığın uzun süreli seyri;
 • kronik tipte bir larenjitin sürekli alevlenmeleri.

Larenjit için antibakteriyel ajan tipleri

Larenjit tedavisi için hangi ilaçlar? Uygulamada, larenjit tedavisinde kullanılan üç ana antibiyotik grubunu ayırt etmek gelenekseldir:

 • penisilin grubunun bir parçası olan ilaçlar. Bu Amoksiklav, Amoksillin, Augmentin içerir;
 • sefalosporinler grubuna ait fonlar. Bu Ceftriaxone içerir;
 • Makrolid grubunun bir parçası olan ilaçlar. Bunlardan Azitromisin ve Sumamed izole edilir.

Tedavi için kullanılan ilaçlar, hangi etken maddenin vücudu etkilediğine ve hastanın hangi yaşta etkilendiğine bağlı olarak seçilir.

Larenjitin antibiyotiklerle etkin tedavisi


Larenjit için antibiyotikler genellikle çocuklukta reçete edilir. Erişkinlerde hastalık daha hafif bir formda geçer ve kendiliğinden komplikasyonlar bırakmaz.

Larenjit için en etkili antibiyotikler:

 1. Amoxiclav. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotiği. Penisilin grubunda yer almaktadır. Amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Preparatın bileşenleri, çeşitli patojenler bakteriyel form ile mükemmel bir şekilde rekabet eder. Çocuklarda larenjit ile bu tür antibiyotikler on gün boyunca bir süspansiyon şeklinde reçete edilir. Günlük alım günde üç kez kadardır. Doz, hastanın yaşı ve ağırlığına göre hesaplanır. Amoksiklav, hastalar tarafından iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda, karın bölgesinde bulantı, ishal ve ağrılı duyular şeklinde yan etkilere neden olabilir.
 2. Sumamed. Bir grup makrolid olan antibiyotik. Birkaç gün içinde hastalığı tedavi etmenizi sağlayan modern ilaçları ifade eder. Preparasyon, süspansiyonun hazırlanması için ve kapsül ve tabletler formunda granüller ve toz formunda mevcuttur. Yetişkinlerde ve çocuklarda kullanılır. Larenjit ile Sumamed, beş gün boyunca günde bir kez alınması tavsiye edilir. Penisilin grubunun pozitif bir etkisi olmadığı veya bileşenlere karşı alerjik bir reaksiyon aldığı durumlarda bu tavsiye edilir. Nadir durumlarda, karın, ishal ve bulantıda ağrıda ifade edilen yan etkilere neden olur.

Larenjit için antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Larenjit için antibiyotikler her zaman reçete edilmez. Uzmanlar, bunların basitçe uyumsuz şeyler olduğunu söylüyor. Ancak, hastalığın ilk belirtilerindeki birçok hasta, antibiyotikler için eczaneye gider ve bu nedenle yanlış yapar.

Uzmanlar, bir çocuğun ya da bir yetişkinin aşırı soğutulması anlamında bir antibakteriyel ilaç kullanmanın yararsız olduğunu savunuyor. Vücut, hastalık ile kendi başına baş edebiliyor. Böyle durumlarda tedavi, larenjit ısınma kompresleri, durulama, sıcak içecekler alarak ve boğazın sulanması ile olabilir.

Çoğunlukla larenjit soğuk algınlığı ve gribin bir sonucu olarak ortaya çıktığından, viral bir enfeksiyon için antibiyotikler reçete edilmez. Sadece virüslerle baş edemiyorlar. Aksine böyle bir süreç hastayı zedeleyebilir. İlk olarak, bağışıklık işlevi virüslerle savaşma yeteneğini kaybeder. İkincisi, bağırsakta mikroflora ihlali var. Ve bu da sağlığa daha büyük zararlar getirir.

Antibiyotik tedavisi sonrası iyileşme

Hasta larenjit antibiyotiklerle tedavi edildiyse, vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmanız gerekir. Buradaki şey, antibakteriyel ilaçların, sindirim sistemini, ağız ve genital organların mukoza zarlarını etkileyen zararlı etkilerin gelişimine yol açmasıdır. Çocukların ve yetişkinlerin içtiği ilaçlar, sadece zararlı bakterileri değil, aynı zamanda yararlı mikroorganizmaları da yok eder.

Hızlı bir şekilde iyileşmek için, hastaya aşağıdaki önerileri takip etmesi önerilir:

 1. dengeli bir diyete geçiş. Diyet, baharatlı yemekler, marinades, yağlı çorbalar, gazlı içecekler şeklinde zararlı gıdalardan dışlanmalıdır. Hasta sebze ve meyveler, haşlanmış veya buhar et ve balık, tahıl gevrekleri, tahıllar şeklinde sağlıklı yiyecekler tüketmelidir. Ayrıca ekşi sütlü ürünlerin içilmesi gereklidir;
 2. büzücü veya müshil etkisi olan ilaçları almak. Bu tür fonların sadece bitki kökenli olması arzu edilir;
 3. Gıdaların sindirimini kolaylaştırmak için enzim kullanımı, Mezim veya Creon'a başvurabilirsiniz;
 4. probiyotikler ve bifidobakterileri içeren ilaçların kullanımı. Bunun için Normabakt, Lineks. Bu fonlar bağırsak mikroflorasını hızla geri yükleyecektir.
 5. Kadınlar için özel araçların kullanımı. Çoğunlukla, nüfusun kadın yarısı vajinadaki mikrofloranın ihlalidir. Her şeyi normale döndürmek için, antimikotik ilaçları ve laktobasili olan süpozituvarları almanız gerekir. Seçim bir jinekoloğa yardımcı olacaktır;
 6. Her gün essentuki veya Borjomi şeklinde maden suyu alımı. Eylemleri, mide-bağırsak sisteminin mukoza zarının rejenerasyonuna, karaciğer ve cildin saflaştırılmasına yöneliktir;
 7. bitki bazında çay içiyor. Gastrik ve bağırsak organlarının aktivitesini arttırırlar. Keten tohumu, yabanmersini yaprağı veya kuş üzümü infüzyonları içebilirsiniz;
 8. bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek için immünomodülatör ilaçların kullanılması. Onları sadece doktor reçete edebilir.

Larenjit ile hipertrofik form, steroid bazında aerosol tipi fonlar reçete edilir. Antibakteriyel ilaçlarla mükemmel bir şekilde kombine edilebilirler. Ek bir tedavi olarak, hastalara ultrason tekniği veya ultrasofor şeklinde fizyoterapi verilir.

Larenjit ile tedavi edici süreç, inflamatuar süreci ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu problemler bir antibiyotik ile tedavi edilir. Ancak, paralel olarak etkilenen bölgedeki kan akışının aktivasyonunun yapılması ve larinksin dokularındaki metabolik süreçlerin normalleştirilmesi gereklidir. Bu amaçla, UHF-indüktotermi ve dürtüsel akımlar kullanan tedavi tekniği reçete edilir.

Bu antibakteriyel tedavi işe yaradı, sadece antibiyotik içmek değil, aynı zamanda formdaki çeşitli önerilere de uymak gerekiyor:

 • ilk iki veya üç gün içinde antitusif ilaçlar almak;
 • sıvılaşma ve balgam atılımı için mukolitik maddelerin uygulanması;
 • inhalasyonların fizyolojik solüsyon ilavesiyle bir nebulizer vasıtasıyla gerçekleştirilmesi;
 • Isınma kompreslerinin boğaz veya sıcak ayak banyolarında uygulanması. Bu gibi prosedürler, sadece hastanın sıcaklık değerleri 37.5 dereceyi geçmediğinde gerçekleştirilebilir;
 • Deniz tuzu ya da şifalı otlar infüzyonu ile gargara. Manipülasyon günde on kereye kadar yapılmalıdır;
 • boğazın antiseptik solüsyonlarla sulanması;
 • antibakteriyel etkiye sahip tabletlerin emilmesi.
 • kendilerini konuşmaya ve üç ya da dört gün boyunca sessiz kalmaya;
 • odadaki havayı nemlendirin;
 • yatak istirahatine uymak;
 • Bal, maden suyu veya soda ile süt içmek.

Çocuklarda larenjit için ciddi sonuçlara yol açmaz, en kısa zamanda bir doktor çağırmak gereklidir. Çok daha fazla zarar verebileceğinden, antibiyotikleri kendiniz reçetelendirmeyin. Tedavi sürecinin tamamı tedaviyi yapan doktorla koordine edilmelidir.

Larenjitli çocuklar için hangi antibiyotikler kullanılır?

Çocuğun içindeki larenjit, virüs aktivitesi nedeniyle ortaya çıkmışsa, neredeyse hiç fark edilmeyebilir. Hastalığın viral formu en kolay olduğu için, tedavisi için yeterli halk ilaçları vardır. Bununla birlikte, olumsuz koşullar altında, viral larinjit bir bakteriyel enfeksiyon ile komplike olabilir ve daha sonra tracheitis veya bronşit haline gelebilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler doğrulanmış bakteriyel enfeksiyon ile kullanılabilir. Hastalığın kökenini anlamak için tabiki bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Aynı zamanda ebeveynlerin, bakteriyel larenjit ile ilgili belirtilerin neler olduğunu ve çocuklarda en çok hangi antibiyotiklerin etkili olacağını bilmeleri gerekir.

Makalenin içeriği

Antibiyotik gerektiğinde

Çocuklarda larenjit ile antibiyotik tedavisi ne kadar uygun? Bu sorunun cevabı bu hastalığın kökeninde gizlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, 2 tip larenjit - viral ve bakteriyel vardır. Birincisi soğuk algınlığı. Karakteristik belirtiler arasında ateş, tıkalı burun ve kuru öksürük olarak adlandırılabilir. Bu durumda, rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak için tedavi anti-catarrhal olmalıdır. Çocuğun sadece yatak istirahatini gözlemlemesi ve daha fazla sıcak içecek alması gerekir. Ayrıca bir vitamin içme içmek için tavsiye edilir.

Bu tür aktiviteler viral larenjit ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Antibiyotikler burada ve hatta daha fazla gerekli değildir - tamamen işe yaramaz. Larinksin iltihaplanması bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesinden kaynaklanıyorsa, o zaman antibakteriyel ilaçların kullanımı sadece gerekçelendirilmekle kalmaz, aynı zamanda gerekli de olur.

Bakteriyel larenjit genellikle streptokoklara veya stafilokoklara neden olur. Bu tür bir hastalığı tanımak, 38 ° C'ye kadar yükselebilen ve hatta 39 ° C'yi aşabilen, sıcaklıkta karakteristik bir artışla olabilir. Çocuğun 39 ° C'nin üzerinde bir sıcaklığı varsa, hemen bir "ambulans" çağırın ya da hemen doktorunuza gönderin.

Hastalığın bakteriyel kökeninin başka bir belirteci bir ürpertidir. Bazen bir çocuk pus eklenmesiyle balgam çıkarılabilir. Eğer titreme ve bu balgamda ateş eşlik ediyorsa, antibiyotik tedavisi en etkili olacaktır.

Ancak bakteriyel larenjitle karşılaştığınıza kesin olarak inanıyor olsanız bile, bir antibiyotik için eczaneye girmeyin. İlk önce doktorunuza danışın. Sonuçta, hataların maliyeti bebeğinizin sağlığı olabilir.

Doktor genellikle aşağıdaki çocuklara antibakteriyel ilaçlar reçete eder:

 • bakteri larenjitinin sonuçları ile teyit edildi;
 • kronik otitis media;
 • düzenli olarak gelişmekte olan ARI;
 • ateşin 3 gün boyunca korunması;
 • pürülan doğanın komplikasyonları;
 • sinüzit görünümü;
 • bronşit veya zatürree şeklinde komplikasyonlar.

Larenjit ateşin eşlik etmemesi durumunda, kural olarak, antibiyotikler reçete edilmez. Sıradan bir soğuk ile aynı şekilde muamele edilmelidir. Doğru ve zamanında teşhis ve uygun şekilde reçete edilen tedavi ile çocuk 7-10 gün içinde tamamen iyileşir.

Çocuklar için ilaçların listesi

Antibiyotikler çok dikkatli reçete edilmelidir. Bu ilaçlarda bol olan yan etki olasılığını dışlamak gerekir. Sonuçta, ana görev larenjit tedavisi ve buna ek problemler eklemektir.

Bir çocuk doktoru, sadece genel bir analiz için kanı teslim ettikten sonra bir çocuk için antibakteriyel ilaç reçete edebilir. Sonuçları, hastalığın kökenini açıklığa kavuşturmak için bir fırsat sağlayacaktır. Bu analize ek olarak, doktor larinks mukozasından bir leke alır ve bunu bakteriyel bir çalışmaya gönderir. Smearın sonucu yaklaşık 3-4 gün içinde hazırdır. Lekeli temizlemenin larenjit şüphesiyle her tedavide yapılmadığını unutmayın.

Bazen tanı için yeterlidir ve klinik semptomlar (özellikle de telaffuz edilirse). Çoğu durumda, hastalık hali hazırda kronik bir form aldığında, bakteriyel muayene reçete edilir. Bu analizin temel amacı bakterilerin antibakteriyel ilaçlara direncini belirlemektir.

 • Çocuk 3 yaşına gelmişse ve larenjit oldukça kolay ilerlerse, kendinizi yerel bir antibiyotikle sınırlandırabilirsiniz. Bu durumda konuşma, antibakteriyel ve anti-inflamatuar eylemlerin karakteristik olduğu "Bioparox" preparasyonu ile ilgilidir. Streptokok, stafilokok, pnömokok ve mikoplazmanın yıkımı amaçlanmıştır. İlaç bir aerosol formunda mevcuttur. Doğrudan ağız içine püskürtülmelidir, böylece aktif madde larinkse etki eder. Lokal antibiyotiğin etkinliğini arttırmak için inhalasyon ve durulama yapılmalıdır. Ayrıca, tedaviyi yardımcılar ile tamamlayabilirsiniz. Tabii ki, bu kullanılan sıvının miktarını arttırmayı gerektirir.
 • larenjit sert çalışır ve komplikasyonlar olsaydı, doktor veya makrolidler ( "Azitromisin", "Eritromisin", "Klaritromisin") (örneğin, "Ekoklav", "amoxiclav" için) kategorisinden sistemik antibiyotikler penisilin alma emreder. Dozaj sadece bir doktor tarafından seçilebilir. Her durumda, kendinden haklı olmak imkansızdır.
 • darlığı larenjit (hastalığın en tehlikeli biçimlerinden biri), çocuk genellikle sefalosporinler ( "sefotaksim" "Seftriakson'a" "Sefepim") ile ilgili ilaçlar reçete edildiğinde.
 • Hastalık çok zor ise, çocuk tedavi için bir hastaneye sevk edilir. Hastanede antibiyotikler-karbapenemler (enjekte edilebilir) kullanılır.

Çocuklarda bakteriyel larenjitin bir antibakteriyel ilaç solüsyonuyla da tedavi edilebilir. Kulak burun boğaz uzmanı, özel bir şırınga kullanarak, çocuğun larenksine döküyor. Bu prosedür damlatma (dökme) hidrokortizon ile birleştirilmelidir.

Eğer larenjit sıklıkla tekrarlanırsa, o zaman doktor antibiyotik reçete eder, ancak larinksden alınan smearın bakteriyolojik muayenesi sonucu hazırdır. Çoğunlukla klamidya gösterir. Bu durumda, antibakteriyel tedavi, rekombinant interferon (mum formu) ile desteklenir. Alternatif bir seçenek, bir ay antihistaminiktir.

Çocuğunuzun bir antibiyotik (son kez hasta olunca, doktoru yazdım) ihtiyacı tam olarak ne olduğunu bile, hala bir çocuk doktoru veya otolaringolojist danışın. Sonuçta, bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı yan etkilerin ortaya çıkışını tetikleyebilir.

Doktor tüm faktörleri (semptomatoloji, zehirlenme derecesi, test sonuçları, nüks sayısı) dikkate alacak ve bebeğiniz için en uygun ve en etkili ilacı seçecektir.

Kabul kuralları

Herhangi bir yan etki oluşmasını önlemek için, herhangi bir antibakteriyel ilaç alırken, belirli kurallara uymalısınız. Bunları listeliyoruz:

 1. Ilaç seçimi doktora emanet edilmelidir.
 2. 3 gün antibiyotik kullanımından sonra doktora gösterilmelidir. Doktor bebeğin durumunu değerlendirecek ve kursu tamamlamanızı veya tedaviye devam etmenizi tavsiye edecektir.
 3. Çocuğun alerjik reaksiyonu varsa (kaşıntı, kızarıklık, ürtiker veya başka bir şey), doktoru hemen bilgilendirmek gerekir. İlacın değiştirilmesi gerekecek.
 4. Reçeteli ilaçları aldıktan sonra bebeğin durumu kötüleştiyse, bu ilaçları vermek artık mümkün değildir. İptal et ve bir doktora görün.
 5. Dozaj ve zamanlama kesinlikle dikkate alınmalıdır. Keyfiliğe kesinlikle uyulması yasaktır. 2 haftadan uzun bir süredir antibiyotik kullanımı, bakteri patojeninden aktif maddeye karşı direncinde artış ile doludur. Bu daha sonra daha güçlü bir ilaç almanız gerektiği anlamına gelir.
 6. Antibakteriyel ilaçların alınması sırasında koruyucu bir diyetin sürdürülmesi tavsiye edilir.
 7. işlem tamamlandıktan sonra, arzu edilir bir vitamin kompleksi alarak bir ay içinde bir alt (seçimi için - "zirve", "Vitrum Kidz", "Vitrum" "Supradin"). Buna ek olarak, bağırsak florasını getirmek için ( "Hilak forte", "Linex") öncesi ve probiyotikler almak gerekecektir.
 8. Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra bebeğin sindirimi bozulursa, durum 2 haftalık bir Mezima veya Pankreatin alımı ile düzeltilecektir.

Bu basit kuralların uygulanması, larenjitin şiddetlenmesine ve akut formda ilerlerse kronikleşmesine izin vermeyecektir.

Ancak, bir antibiyotiğin mevcut tüm bakteri türlerini yok edemeyeceğini anlamak çok önemlidir. Bu nedenle, tedavinin başlamasından 2 gün sonra herhangi bir gelişme olmazsa tedaviye uyum sağlanmalıdır.

Birçok antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar şunlardır:

 • ilacın veya alerjinin bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü hakkında bilgi anamnezinde (örneğin, penisilinler üzerinde) mevcudiyet;
 • erken çocukluk - 3 yıla kadar.

Ve sonunda

Reçete antibakteriyel ilaçlar sadece deneyimli bir uzman olabilir. Bunlar ilk "hapşırma" ile bir çocuğu teneke edemeyeceğiniz ciddi ilaçlardır. Bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı, zararlı bakterilerin kendilerine karşı direncinin yanı sıra hoş olmayan ve tehlikeli yan etkilerin gelişimini de tehdit etmektedir.

Larenjitin antibiyotik olmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Test sonuçlarını ve bebeğinizin muayenesini yönlendirerek sadece doktor bu soruya cevap verebilir. Ve eğer antibakteriyel ilaçlar olmadan yapamayacağını iddia ederse, onları almak zorunda kalacaklar. Sonuçta yanlış tedavi edilen bir larenjit ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Larenjitli çocuklar için en etkili antibiyotikler: detaylı açıklama ve kullanım

Çocuk larenjitleri genellikle bağımsız bir hastalık olarak değil, diğer soğuk algınlığı sonucu.

Hastalığın ana belirtisi, sıklıkla antibiyotik tedavisi gerektiren larinksin iltihaplanmasıdır.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Başlangıç bir bebekte larenjit her zaman burun mukozası ile karakterize, Diğer belirtiler daha sonra ortaya çıkmaya başlar:

 • ses oturmaya ve bazen tamamen ortadan kaybolmaya başlar;
 • boğulma olası tezahürü, mavi dudaklar eşliğinde;
 • sıcaklık vücut limite kadar yükselebilir 39 derece;
 • nefes alırken, ıslık çalma ve hırıltı duyulabilir;
 • belirir havlayan öksürük;
 • yutma ağrıları;
 • Solunum yüzeysel ve ağır olur;
 • içinde alanı gırtlak hissedilir yanma hissi.

Tipik olarak, bu belirtiler iyi olsa bile, geceleri veya şafak vakti ortaya çıkar.

Bu durumda, çocukların uykuya dalması zor ve Bu, en az iki gün sürerse - bir uzmana başvurmanız gerekir, Antibiyotiklerin kullanımı ile uygun tedavi yöntemini kim yazacak?

Antibiyotik tedavisi ne kadar etkilidir?

Genellikle larenjit ile ilk günlerde, basit anti-soğuk ilaçlar reçete edilebilir ve soğuk algınlığı hastaları için standart önlemler reçete edilir.

Hangi durumlarda antibiyotik reçete edilir?

Larenjitli çocuklar için antibiyotik ilaçlar, yalnızca hastalığın neden olan etkeninin enfeksiyon olduğunu doğru bir şekilde belirleyebildiği durumlarda reçete edilir.

Bunu yapmak için bir dizi analiz yapmak gereklidir. aralarında larinksin yüzeyinden bir leke.

Malzemenin araştırılması sırasında, tedavinin seyrini belirlemeyi ve bazı ilaçları reçete etmeyi mümkün kılan patojenin kendisini tanımlamak da mümkündür.

Bu yöntemin olumsuz tarafı 10-14 gün içinde sonucun beklenmesi gerekliliğidir, bu nedenle çocuk doktoru aşağıdakileri içeren sadece semptomlara dayanarak antibiyotik reçete edebilir:

 • sabit titreme;
 • mukus yüzeyinde irin atılımı;
 • vücut sıcaklığında artış.

Çıktı, tabletlerde veya şuruplarda bulunan zayıf antibiyotik ilaçların belirtilen semptomlarının uygulanmasıdır.

Enjekte edilebilir ilaçlar sadece ciddi vakalarda ve çocuğun altı yaşından büyük olması şartıyla reçete edilir.

Ateşli çocuklar için larenjit için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Birkaç antibiyotik grubu vardır. ve her birinde, çoğu çocuklara uygun olmayan düzinelerce ilaç vardır.

Bu, ilaçların varlığının çok sayıda yan etki ve enfeksıyon böbrekleri üzerindeki etkinin tahmin edilememesinden kaynaklanmaktadır.

Ancak klinik çalışmalar ve istatistiklerin toplanması sırasında, hangisinin antibiyotikler hem zararlıdır hem de aynı zamanda larenjitin ateşle tedavi edilmesinde etkilidir.

 1. Sumamed. İlaç tabletlerde üretilir ve asgari yan etkilere rağmen, ilacın genç yaş grubu için kullanılması, ilacın düzgün bir şekilde nasıl yutulacağını anlayamayacağı için kabul edilemez.
  Daha büyük çocuklar için kullanıldığında Sumamed, üst solunum yollarındaki enfeksiyonları etkili bir şekilde ortadan kaldırır, ve farenksin durumu tekrarlama riski olmadan normale döner.
 2. Amoxiclav. İhraç edilen en yaygın "çocuk" fonlarından biri bir süspansiyon şeklinde (beş yaşından küçük çocuklar için), ve tabletlerde.
  İlaç sadece enfeksiyonu ortadan kaldırmaz, aynı zamanda mukoza zarının şişmesini de giderir ve aynı zamanda pürülan oluşumları ve plakları gidermeye yardımcı olur.
 3. Miramistin. Çocuklar için böyle bir ilacı almak için kontrendikasyon yoktur (bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğünün gözlemlendiği nadir durumlar hariç).
  Aynı zamanda, larinksin yüzeyindeki ödemlerin giderilmesine yardımcı olan antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir ilaçtır.
 4. Flomax. İlaç, farenksin sulanması için tasarlanmış bir sprey formunda üretilir.
  Üç yaşından itibaren kullanılabilir, Sadece bu hastalığı tedavi etmek için değil, aynı zamanda en şiddetli solunum yolu hastalıklarının semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır.
 5. Pulmicort. Süspansiyon olarak üretilen bu ürünle birlikte, inhalasyon için ek bir nebülizör satın almak gerekir.
  Bir pulmicort kullanılması tavsiye edilir Altı aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için larenjit alevlenmeleri ile.
 6. Ambrobene. İçinde çeşitli biçimlerde üretilmektedir. Çocuklar için sadece çözümler veya şuruplar uygundur. zayıf bir antibiyotik konsantrasyonu içerir.
  İlaç sadece larinkste değil, aynı zamanda akciğerlerin içine nüfuz ederek hastalığın köklü patojenlerini ortadan kaldırır.
 7. Deksametazon. Ilaç tavsiye altı yaşından büyük, Bu tablet şeklinde mevcuttur ve esas olarak kronik larenjit için kullanılır.
 8. Sinekod. Popüler çocuk antibiyotik şurup, hangi verilebilir, başlangıç üç yaşından itibaren. için iki aylık bebekler tavsiye edilir bırakın.
  Antibiyotik maruziyetine ek olarak, sinecode da öksürük ve boğaz yardımcı olur.
 9. prednisolon. Tek antibiyotik bu 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılamaz, Çünkü yüksek etkinliği nedeniyle ilaç, larengit semptomlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan aktif bileşenler içerir - bunlar arasında güçlü bir şişlik vardır.
 10. Ascoril. Ilacın uygulanması doktorunuzla zorunlu danışma gerektirir (özellikle altı yaşın altındaki çocuklara geldiğinde, ancak bu tür hastalara nadiren bu antibiyotik reçete edilir ve sadece şiddetli vakalarda).
  Üst solunum yollarında biriken enfeksiyonları etkili bir şekilde etkiler.
 11. Erespal. tavsiye yaşlılık grubu için Şu anda erespal, bebekleri tedavi etmek için uygun olan bir şurup şeklinde temin edilebilir.
  İlaç ARI, bronşit ve larenjit de dahil olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının tedavisi için tasarlanmıştır.

Kabul kuralları

Antibiyotikli çocuklarda larenjit tedavisi sırasında, komplikasyonları önlemek için belirli kurallara sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır:

 • dozajın kullanım talimatlarına dayanmadığını, ancak sorumlu doktorun önerilerine göre belirlemesini;
 • tedavi süresince, reçete edilen kursun daha fazla uygunluğunu belirleyebilecek bir çocuk doktorundan antibiyotik almanın üçüncü gününden sonra ek bir muayeneye tabi tutulmalıdır;
 • Bazen sağlık durumu hem antibiyotik maruziyeti hem de ilaç çalışmadığı için kötüleşebilir ve bu gibi durumlarda tedavi kursu ayarlanabilir.

Antibiyotikler - çocuklarda larenjitin tedavisinde etkilidir, ancak sonuç vermeden geçmez.

Yararlı video

Bu videoda, antibiyotiklerin ardından çocukların rehabilitasyonunu öğreneceksiniz:

Başlatılan ve larenjitin şiddetli formları, bu tür pasif yöntemler ile tedavi edilemez, bu yüzden 1-2 gün içinde iyileşme olmazsa - Halkın tedavi yöntemlerinden kaçınmak için bir uzmana danışmak ve aynı zamanda Çocuğun sadece daha kötüsü olabilir.

Larenjit için hangi antibiyotiklere ihtiyaç vardır - en iyi ilaçlara genel bakış

penisilinler

Larenjit tedavisinde en sık kullanılan penisilin serisinin ilaçlarıdır. Yaşamın ilk yılından itibaren hamile kadınlara ve küçük çocuklara reçete edilebilir. Penisilinler düşük toksiktir, çok çeşitli etkilere sahiptir, ancak diğer antibiyotiklere göre daha sıklıkla alerjiye neden olurlar. Kabul için ana kontrendikasyon bireysel hoşgörüsüzlük olduğunu.

Larenjitli penisilin grubunun en iyi yolu:

Amoksisilin bazlı ilaçlar, oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltır. Kadınlar bunu hatırlamalı ve penisilinler sırasında ek ilaçlar kullanmalıdır.

Gastrointestinal anormallikleri olan hastalar dikkatlice klavulanik asit içeren ilaç almalıdır. Bileşen, mide ve bağırsak duvarlarını olumsuz etkiler, bu nedenle gastrit veya ülser hastaları daha iyi bir antibakteriyel ilaç seçer.

sefalosporinler

Sefalosporinler genellikle penisilinlere karşı toleransı olmayan hastalara reçete edilir. İlaçlar larenjit tedavisinde iyi sonuçlar verdi, hamile kadınların ve bebeklerin yaşamın ilk haftalarından itibaren izin verilebilir. Çoğu intravenöz ve intramüsküler uygulama için kullanılır.

Sefalosporinlerin en iyisi:

Sefalosporin grubunun preparatları genellikle yan etkilere neden olur: ishal, mide bulantısı, alerjik reaksiyonlar.

makrolidler

Bu grubun fonları, antibakteriyel ilaçların en güvenli olduğu kabul edilir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir. Bunlar penisilinler ve sefalosporinler kadar sık ​​kullanılmazlar, çünkü ilaçlar yavaştır ve başlıca bakteriyostatik etkiye sahiptir.

Makrolidler iyidir, çünkü penisilinlere ve sefalosporinlere alerjisi olan hastaları tedavi etmeye yardımcı olurlar. Ancak antibiyotiklerde önemli bir dezavantaj vardır - çoğu stafilokok ve streptokoklar hızla direnç geliştirir, bu nedenle 3-4 aydan önce tekrarlanan ilaç kullanımı yapılmaz.

Nadir durumlarda, antibiyotik tedavisinden sonra, istenmeyen reaksiyonlar gelişir: mide bulantısı ve kusma, ishal, sindirim sisteminde ağrı.

fluorokinolonlardır

Bunlar daha önce göz önüne alınan en güçlü ilaçlar. Bu ilaçlar sadece ciddi hastalıklarda kullanılırlar, çünkü ilaçların ciddi kontrendikasyonları vardır ve iskelet ve kıkırdak dokularının gelişimini durdururlar. Bu nedenle, fluorokinolonlar reçete edilmez:

 • 18 yaşına kadar çocuk ve ergenler;
 • hamile ve emziren anneler;

Mutlak kontrendikasyon, ilaçların bireysel intoleransıdır.

KBB hastalıklarının tedavisinde kullanım:

Tüm florokinolonlar pek çok yan etkilere neden olur: kas ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, mide bulantısı, sindirim sisteminde rahatsızlık, baş dönmesi. İlaçlar ultraviyole radyasyona karşı duyarlılığı arttırdıklarından yaz aylarında kullanılmamalıdır. Aşırı durumlarda, bir antibiyotik ile birlikte, bir güneş koruyucu alın.

Tablet formlarına ek olarak, aktif maddeyi içeren damlalar ve spreyler de vardır. Onları sadece hafif hastalıklarla atayın. Süspansiyonlar, yutma kapsüllerinde güçlük çeken çocuklar ve yetişkinler için uygundur.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği ilk 4 gün içinde değerlendirilir. İlaç larenjit belirtilerini ortadan kaldırır ve hastanın durumunu hafifletirse, tedaviyi daha erken kesemezsiniz. Bu, bu antibiyotiğe kalan bakterilerin direncini (stabilitesini) ve daha sonraki tedavide tam bir yetersizliğe yol açacaktır.

Antimikrobiyal ajan yardımcı olmazsa ve hastalık gelişmeye devam ederse, ilacı değiştirmek için doktorunuza danışmalısınız.

İstenmeyen reaksiyonların ortaya çıkması (hafif mide bulantısı, mide ağrısı, hafif ishal) her zaman reçete edilen antibiyotiğin vazgeçilmesini gerektirmez. Kural olarak, günlük dozajı ayarlamak veya istenmeyen fenomenlerin şiddetini azaltan şema ilaçları içine sokmak yeterlidir.

Yetişkinler için antibiyotiklere genel bakış

Peki, yetişkinler için hangi antibiyotikler reçete edilir? Tabii ki, mümkün olduğunca güvenli olmalı ve hızlı bir şekilde tedavi edilmeli. Bu nedenle penisilin grubu ilaçlarla antimikrobiyal tedavi başlanır. Larenjitte en etkili olanları Augmentin, Amoksiklav ve Amoksisilin'dir.

Penisilinlerin zayıf toleransı ile sefalosporinler, örneğin Maksipam ve Cefixim reçete edilir. Makrolidler ve florokinolonlar daha az sıklıkla kullanılır, çünkü ilk iki grubun antibakteriyel maddeleri enfeksiyonu iyileştirmede mükemmeldir.

Larenjitli yetişkinler için en iyi antibiyotikleri ayrıntılı olarak ele alalım.

amoksisilin

İlaç, solunum organlarını tedavi etmek için harikadır. Sindirim sisteminde hızla emilir ve biyoyararlanımı herhangi bir uygulama şemasında yüksek kalır.

12 yaşından sonra yetişkinler ve adolesanlar günde 3 kez 1 tablet içmek için reçete edilir. Aktif maddenin dozu (250 veya 500 mg) hastalığın şiddetine bağlıdır ve doktor tarafından belirlenir. Zor durumlarda, bir ilacın tek bir dozunun 1000 mg'a çıkmasına izin verilir.

Tedavinin seyri 7 ila 10 gündür. Hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, 3 gün daha Amoksisilin içmek arzu edilir. İlaç toksisitesinde düşüktür ve minimum yan etkilere sahiptir, ancak tüm bakterilere dayanamaz. Birçok suş, bu ilaca dirençli direnç geliştirmiştir.

augmentin

İlaç Amoksisilin eksiklerinden tamamen arındırılmıştır. Kompozisyonunda yer alan klavulanik asit, beta-laktamazlara karşı güvenilir koruma sağlar.

Tabletlerde Augmentin 12 yaşından sonra yetişkinlere ve çocuklara içilmesi için reçete edilir. Yemekten önce al. İlacın tek ve günlük dozajı hastanın ağırlığına ve hastalığın karmaşıklığına bağlıdır.

 • Hastalığın yumuşak formunda, 250/125 kapsül günde bir ila üç kez reçete edilir;
 • Sıcaklık ile larenjit, tabletlerin 500/125 randevu gerektirir. İlk durumda olduğu gibi kullanım sayısı ve sıklığı;
 • Şiddetli veya tekrarlayan bir patoloji her 12 saatte bir 875/125 - 1 kapsül ile tedavi edilir.

Diğer antibiyotiklerden daha sık ilaç, bulantı, ishal ve mide ağrısına neden olur.

Korunan (beta-laktam) penisilinler Amoksiklav, Flemoklav ve Panclav içerir. Vücut üzerindeki etkileri ile onlar Augmentin ile aynıdır. Günlük ve tekli ilaç dozu hastanın ağırlığına göre hesaplanır.

cefixime

İlaç beta-laktamazlara, Pseudomonas aeruginosa, staphylococci ve Klebsiella için mükemmel tedaviye dirençlidir. En az kontrendikasyon ve yan etkileri vardır. Bunların en sık görülenleri şunlardır: alerjiler, artmış kanama ve mukus kandidiyaz gelişme riski.

Yetişkinler günde iki kez 200 mg antibiyotik ya da günde bir kez 400 mg içmek için reçete edilir. Tedavi kursu bir haftadır. Hemodiyaliz hastaları için günlük doz yarı yarıya azalır.

Ciddi bir larenjit formu olan Cefixime, Maxipim (Cepepime) ile değiştirilir veya tamamlanır. İlaçlar kas içi veya intravenöz olarak uygulanır.

bioparoks

Antibiyotiklerin tablet formuna sıklıkla yerel topikal ajanlar eklenir. Biyoproks, herhangi bir şiddetin larinjitini tedavi etmek için tavsiye edilir. Hastalığın en başında, tek bir ilaç olarak kullanılmasına izin verilir ve daha sonraki aşamalarda antibakteriyel ve semptomatik tedavi ile kombine edilmelidir. 12 yaşından itibaren kullanmayı kabul ediyoruz.

Normal dozda sprey, günde üç kez 4 enjeksiyondur.

Eğer larenjitin akut formunu tedavi etmezseniz, sonunda kronik bir form haline gelir, bundan kurtulmak çok daha zor olacaktır.

Çocuklar için antibiyotiklere genel bakış

Larenjitli çocuklar için oral antibiyotikler yetişkinlere göre daha az görülür. Tipik olarak, pediatristler yerel antimikrobiyal ajanlar ile yapmaya çalışırlar. Spreyler, hastalık belirtileri açıkça ifade edilmediğinde, hastalığın erken evrelerinde yardımcı olur.

Hastalığa güçlü bir öksürük, burun tıkanıklığı ve ateş eşlik ediyorsa, bebeğe oral ilaçlar reçete edilir. 12 yaşından sonra veya 40 kg'ı aşan vücut ağırlığında olan çocuklarda yetişkinlerle aynı dozda tabletler gösterilir.

Bebekler genellikle reçete edilen sıvı süspansiyonlardır. Günlük bölüm doktor tarafından belirlenir. Çoğunlukla kilogram başına 20-35 mg aktif madde.

Pediyatride kullanılan antibiyotiklerin adı:

 • augmentin - Evde bir süspansiyonun hazırlanması için bir toz formunda yapılır. İlaç 3 aydan genç bebekler için önerilmez.
 • amoksisilin - Bağımsız olarak yetiştirilen granül şeklinde atayın.
 • sumamed - Çocuk hazırlığı süspansiyonlar için bir toz ile sunulur. Altı ay sonra çocuklara gösterilir.
 • Zinnet - Meyveli bir aromalı tahıldan sıvı bir tıbbi karışım hazırlayın. 3 aylıktan küçük çocuklar için kullanmayın.

Larenjitin çocuklukta antibiyotiklerle tedavisi kesinlikle doktor reçetesine göre yapılır. İlaçları tek başına almak ve sadece bir çocuğa vermek, çünkü doktorun son kez aynı şeyi reçete etmesi kesinlikle yasaktır. İlaç maddesinin günlük ve bir kerelik dozajını hesaplamak da sadece bir uzman olabilir.

Çoğunlukla, ebeveynler antibiyotik tedavi rejimini bağımsız olarak değiştirmeye, bir kısmı azaltmaya veya bir ilacı bir diğeriyle değiştirmeye başlarlar. Bu tedavinin sonucu, hastalığın akut formunun kronik olana geçişi olacaktır. Ek olarak, çocuk çok fazla komplikasyon kazanır.

Tedaviye başlandığında, antibiyotiklerin larenjit faydaları ile yetkisiz kullanımının getirmeyeceğini açıkça anlamanız gerekir. Sadece bir uzman, patojenin yapısına, direncine ve hastalığın ciddiyetine dayanarak gerekli preparasyonu seçebilir ve reçete edebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında tonsillit nasıl tedavi edilir

Çocuk sahibi olma süreci, her kadının hayatında neşeli bir olaydır. Şu anda çok fazla olumlu duygular yaşamakta, kısa bir süre içinde hayatında bir kırıntı yaşayacağı gerçeğine hazırlanmaktadır.

Öksürük için kakao yağı uygulanması

Öksürüğün etkili tedavisi sadece ilaç endüstrisinin geniş bir ürün yelpazesinde sunduğu ilaçlarla değil, aynı zamanda kakao yağı ile temsil edilen alternatif araçlarla da yapılabilir.