Loading

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Çocuk larenjitinin, form ve formdan bağımsız olarak ciddi tedaviye ihtiyacı vardır. Kural olarak, karmaşıktır ve balgam söktürücü, antihistamin veya anti-enflamatuar etki için ek ilaçlar almanın yanı sıra inhalasyon ve fizyoterapiyi içerir. Ama çocuklarda larenjit tedavisinde antibiyotiklere mi ihtiyacımız var? Birçok kuşak doktor bu konuda tartışıyor. Buna ayrıntılı olarak bakalım.

Tedaviyi belirlemek ve antibiyotik reçete etmek için gerekirse doktor, hangi mikroorganizmaların hastalığın etken maddeleri olduğunu bilmelidir. Bunun için, larinksin bir sürüntüsü alınır.

Larenjit, sonuç olarak larenjit (larenks) veya laringotrakit (lezyon ve larinks ve trakea) için reçete edici antibiyotiklerin uygunluğunu belirleyen çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu hastalıkların farklı kökenleri olabilir:

 • bakteriler
 • mantar
 • virüsler
 • Larinks ve ses telleri üzerinde mekanik etkiler.

Çoğu zaman, larenjit virüslerden kaynaklanır (adenovirüs, rinovirüs, vb.). Bu durumda, hastalığın semptomları diğer larenjit formlarından farklı olacaktır. Hastalığın genel resmine hızlıca yükselen yüksek bir sıcaklık ve kas ağrıları eklenir. Tedavi için antibiyotikli böyle bir larenjit, herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Sonuçta, antibiyotikler bakterileri ve bazı mantarları etkili bir şekilde yok eder, ancak virüslerle baş edemezler.

Bununla birlikte, hastalık bakteriyel kökenli ise, antibiyotikler tedavisinin temeli olacaktır.

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri

Çocuklarda larenjit, erişkinlerdeki rahatsızlıktan önemli ölçüde farklıdır, bu da bebeklerde tedavinin farklı olacağı anlamına gelir. Gerçek şu ki 10 yaşın altındaki çocuklarda, vücuttaki tüm mukoza zarları çok gevşek ve larinkste bir istisna değildir. Bu nedenle, genç laparozum en tehlikeli ve tatsız olan "yanlış tahıl" olan larenjit komplikasyonları alma riski vardır.

Ayrıca lomber astar olarak da adlandırılır ve maalesef tıp pratiğinde bu tür bir komplikasyon ortaya çıkar. Vokal akorların bölgesinde mukoza larenksı sürekli şişmeye dönüşür. Çocuğun son derece zor bir nefes alması, hipoksi, cilt ilk soluk ve daha sonra tamamen maviye dönüşmeye başlar. Bu durumda, sadece ambulans yardımcı olabilir.

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Larenjit veya laringotrakitli çocuklar en aşırı vakada antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Hastalığın kökeni çoğunlukla kurulmaz. Mesele, polikliniklerin çoğunda bakteriyolojik laboratuvarların bulunmaması ve eğer varsa, analizin sonucunun yaklaşık 10-14 gün kadar beklenmesidir. Larengit tedavisinde alışılmış uygulama - fizyoterapiyi bypass ederek, antiviral ilaçlar alırken. Bazen doktor yerel antiseptikleri boğazın sulanması için bir sprey şeklinde onaylar, mesela Miramistin.

Eğer ikincil bir bakteriyel enfeksiyon birincil viral enfeksiyona katılırsa, doktor mutlaka reçete edici antibiyotik sorununu gündeme getirecektir.

Larenjit için antibiyotik reçete edildiğinde

Larenjitin formları ve aşamaları vardır, burada antibiyotik tedavisinin fizibilitesi söz konusu değildir.

Bu durumlarda, antibiyotikler daima reçete edilir:

 • Larenjit bakteriyel kökeni analiz ile doğrulanırsa,
 • Larenjitli çocuk pürülan veya pürülan mukus balgam görülürse,
 • Larinkste larenjit ile pürülan bir film görülürse,
 • Viral larenjit komplikasyonlarla sonuçlanırsa,
 • Eğer bir çocuğun larenjitleri uzarsa,
 • Oldukça sık alevlenen kronik larenjitli.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Genellikle larenjit ve laringotrakit ile birlikte çocuklarda penisilin grubunda antibiyotikler, makrolidler ve azalidler oldukça etkilidir. Hastalık şiddetli ise, sefalosporin ailesinin antibiyotikleri yardımcı olacaktır.

Antibakteriyel ilaç adı

Kullanım endikasyonları

Antibiyotik Dozu

Antibiyotik salınım formu

Kontrendikasyonlar

"Amoxiclav"

Larenjit akut, larenjit kronik, larenjit uzamış

Bebekler 3 aydan 1 yıla kadar bir buçuk saat slozhki süspansiyonları günde üç kez.

7 yaşından küçük çocuklar - günde 3 kez 1 çay kaşığı süspansiyon.

14 yaşın altındaki ergenlere - günde üç kez 2 çay kaşığı ilaç.

Süspansiyon tozu, enjeksiyon için toz.

Mononükleoz, lenfositik lösemi, kolestatik sarılık ve hepatit, hepatik yetmezlik.

"Augmentin"

Larenjit ve larinotrakit

3 aya kadar olan çocuklar için, süspansiyonun dozu bireysel olarak hesaplanır. 12 ila 12 yaş arası çocuklara 1 kg vücut ağırlığı başına 20-40 mg'lık bir süspansiyon verilir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için tozlar

Fenilketonüri. 12 yaşın altındaki çocukların tablet formunu antibiyotik vermesi yasaktır.

«Flemoklav Solutab»

3 aydan 2 yıla kadar olan çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg (2 bölünmüş dozda).

2 ila 7 yaş arası çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg. (3 kabul).

7 ila 12 yaş arası çocuklar - günde 62.5 mg (her 8 saatte 3 bölünmüş dozda).

Böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz.

"Aksetin"

Akut ve uzun süreli formda larenjit

Çocuğun ağırlığının kilogramı başına 3 ila 30 yaşından büyük çocuklar günde 3-4 kez. En uygun günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 60 mg'dır. Yenidoğan ve 3 yaşın altındaki çocuklar - 2-3 saatte günde kilogram başına 30 mg.

Enjeksiyonların hazırlanması için tozlar

Vücudun toplam tükenmesi,

Kronik böbrek yetmezliği, yenidoğanlarda prematürite,

Mide ve bağırsak hastalıkları.

"Seftriakson"

Larenjit ve larenjesit

12 yaşından büyük çocuklar için ilacın dozu - 0.5 gr. her 12 saatte bir.

12 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanır.

Enjeksiyonların hazırlanması için kuru madde

Karaciğer ve böbrek patolojisi, sefalosporinlere karşı tahammülsüzlük.

"Cefixime"

Larenjit akut, kronik, uzun süreli

12 yaşından sonra çocuklar 400 mg reçete edilir. ilacın günde bir kez, 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanmalıdır.

Kendinden süspansiyonlu tabletler ve pudralar

Porfiri durumu, ağacın yaşı 6 aya kadar.

"Azitromisin"

Çocuklara günde bir kez vücut ağırlığının her bir kilogramı için 5-10 mg ilaç reçete edilir.

Artan makrolid intoleransı, karaciğer yetmezliği.

"Klaritomitsin"

Günlük doz, hastanın kilosunun 1 kilogramı başına 7.5 mg'dır. Maksimum günlük doz 500 mg'dır.

Şiddetli karaciğer yetmezliği, hepatit, porfiri.

Ek olarak, larenjitli bir çocuk olan antibiyotikler, inhalasyonlar sırasında ve alınabilir. Bu şekilde, antibakteriyel ilacı doğrudan etkilenen bölgeye "dağıtabilirsiniz". Bu tedaviyi hızlandırır, dysbiosis riskini azaltır.

İnhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • "Bioparox » - Bitki antibiyotik fusafungin dayalı bir preparat. Eczanelerde değiştirilebilir nozulları ile aerosol şeklinde satılmaktadır. Ağızdan veya burun içinden enjekte edilebilir. Larenjit tedavisinde ilk yöntemin seçilmesi tercih edilir. "Bioparox" ile yapılan inhalasyonlar 7 günden uzun süredir uygulanmamalıdır.
 • "Fluimucil" - Toz formunda veya inhalasyon için bir çözelti şeklinde alınabilen mukolitik bir ilaçtır. İlacın dozu, hastanın durumunun karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Larenjit ile inhalasyonun seyri genellikle 5 ila 10 gün sürer, doktorun izni ile kronik larenjit ile, altı aya kadar sürebilir.
 • "Gentamisin" (bir nebülizatör için ampullerde). 12 yaşın üzerindeki çocuklar için bir inhalasyon için, 20 mg ilaç gereklidir, prosedür günde 1-2 kez tekrarlanır. 2 ila 12 yaş arası çocuklar, bir inhalasyon için en fazla 10 mg ilacı alabilir. Bir antibiyotik yetiştirmek için 1 ila 6 oranında salin takip eder.

Ana durum - evde bir inhaler varsa, antibiyotiklerle inhalasyon yapılmalıdır. İnsanların kaynar suya, haşlanmış patateslere - solunum yolu ile solumak yolları - larenjitin tedavisinde bir sorun olabilir ve iltihaplanma süreci daha da kötüleşecektir.

Larenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

 • Antibiyotik aldıktan 3 gün sonra herhangi bir iyileşme olmazsa, doktor ilacı değiştirmelidir.
 • İyileşme başlangıcı imkansız olduğunda antibiyotik almayı bırakın. Öngörülen tüm dersi bitirmek gereklidir.
 • Larenjit ile antibiyotik almak için bir çocuk 5 günden az olmamalı, ancak 14'ten fazla olmamalıdır. Çünkü 2 hafta içinde bakteriler ilaca karşı kendi bağışıklıklarını geliştirecektir. Kurs süresi sadece doktor tarafından belirlenir.
 • Yüksek ateşli larenjit ile antipiretiklerin antibiyotiklerle birlikte alınmasına izin verilir. Ne - doktor söyleyecektir.
 • Larenjitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi sırasında, çocuk vücudundaki toksinlerin giderilmesi için disbakteriyozun önlenmesi ve bolca içilmesi hakkında hatırlamak önemlidir. Çay, yabani gül, papatya ile kaynatın.
 • antibiyotikler Oral kullanım için tabletler ya da süspansiyonlar şeklinde larenjitin tedavi düzeni bulunan ve soluma için çözeltiler, paralel olarak ise, iki farklı ilaç uyumluluk ve etkileşim hakkında doktora sorun.

Antibiyotikler hakkında, ne zaman ve nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın. Yorum popüler çocuk doktoru Komarovsky tarafından verilir.

Larenjitli çocuklara hangi antibiyotik vermeliyim?

Larenjit genellikle çocuklarda soğuk algınlığının sonucudur. Hastalık larinksin iltihabı ile karakterizedir. Bebek, yutulduğunda ağrılı hislerin yanı sıra boğazda ter ve kuru hissetmeye başlar. Larenjit gelişimi sırasında, seste ses kısıklığı, hatta tam kaybı görülebilir. Patojenik virüslerin veya mikropların larenksine girmenin bir sonucu olarak hastalığın ciddi bir formu gelişebilir. Bu gibi durumlarda, tek tedavi, çocuklarda larenjit için antibiyotiktir. En etkili antibakteriyel ajanlar daha ayrıntılı olarak düşünülmelidir.

Kabul fizibilitesi

Larenjitli çocuklar için antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Bu hastalık, genellikle vücut ısısında, kuru öksürükte, burun tıkanıklığında bir artışla birlikte olduğu için soğuk algınlığında tipik bir tezahürdür. Tedavi genellikle hoş olmayan semptomların giderilmesi için anti-soğuk reçete edilir. Bu bol bir sıcak içecek, yatak istirahati, vitamin kullanımıdır. Bu tıbbi önlemlerin kompleksi kolayca larenjitleri ortadan kaldırır.

gırtlak iltihabı, antimikrobiyal ilaçların kullanımına ilişkin olarak, gırtlak gırtlak zararlı bakteri ve mikropların neden olduğu sadece antibiyotikler ile tedavi edilir. Larenjit çocuklarda ne kadar sürer? Bebeğin doğru tedavi bir hafta içinde tam bir iyileşme hissettiğinde.

Hatırlamak önemlidir! Özellikle çocuklarla ilgiliyse, kendi kendine ilaç verme! Larinksin iltihaplanması için antibiyotik kullanmanın yararı sadece bir uzman tarafından belirlenebilir.

Ateşli larenjit ile

Yüksek sıcaklıkta antibakteriyel ajanların alınması gereklidir. Sonuçta, ısı vücutta aktif bir inflamatuar süreci gösterir. Doktor, böyle durumlarda bir antibiyotik reçete:

 • zararlı virüsler ve bakterilerin neden olduğu larenjit;
 • bebekte kronik otitis;
 • düzenli ARI;
 • sıcaklık 3 günden fazla düşmez;
 • pürülan bir doğanın komplikasyonları;
 • sinüzit görünümü;
 • bronşit veya zatürre.

Çoğu zaman, sıcaklık olmayan larenjitli antibiyotikler reçete edilmez. Anti-soğuk ilaçları almak ve çok fazla sıcak çay veya şifalı bitkilerin tadına bakmanız yeterlidir. Bu tür eylemlerle, hastalık soğuk algınlığı ile gider.

Hatırlamak önemlidir! Antibiyotiklerle tedavi sadece bir uzman tarafından reçete edilebilir! Antibakteriyel ajanların birçok yan etkisi vardır, bu nedenle çocuklarda larenjit ile hangi antibiyotiğin verilmesi gerektiğini bir uzmana emanet edin.

Antibakteriyel ilaçların isimleri

Farmakoloji piyasası çocuklarda larenjit tedavisine yönelik çeşitli ilaçlar sunmaktadır. En etkili ilaçların listesi aşağıdadır:

 1. Amoxiclav. Bu ilaç tabletler ve süspansiyonlar halinde temin edilebilir. Tabletler 6 yaşından büyük çocuklara alınmalıdır. Askıya alındığında, bu formda çocuk bir yıla kadar sürebilir. Amoksiklav boğazdaki şişlikleri giderir ve ayrıca larinkste pürülan oluşumlarla baş eder.
 2. Sumamed, Tablet şeklinde üretildiğinden, sadece büyük çocuklar tarafından kullanılabilir. Üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıkları ile kolayca başa çıkabilir, larinksin mukoza zarını normalleştirir.
 3. Pulmicort. Bir inhalasyon nebülizörü olarak kullanılması gereken bir süspansiyon şeklinde üretilmiştir. İlaç 6 aylıktan küçük çocuklara bile gösterilir. Bronşiyal astımın yanı sıra alevlenme sırasında solunum yollarının kronik hastalıkları için kullanılır.
 4. Flomax. Bu ilaç bir aerosol sprey şeklinde satılmaktadır. Çocuklara davranma Berodualom 3 yaşından itibaren olmalıdır. Bronşit ve solunum sisteminin diğer ciddi hastalıklarının çeşitli formları için etkili araçlar.
 5. Sinekod. Bu şurup 3 yaşından büyük çocuklara alınmalıdır. Ayrıca Sinekod, 2 aylık bebekler için kullanılabilen damla şeklinde mevcuttur. Bu etkili bir antitussif. Kuru öksürüğü ortadan kaldırır, boğazda kuruluğu ve terlemeyi rahatlatır.
 6. Miramistin. Larenjit tedavisi için, çocuklar için kontrendikasyonları olmayan bir çözelti kullanılır. Antibakteriyel, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Larinksin şişkinliğini hızla çıkarır.
 7. Erespal. İlaç, bebeklerde bile, ancak sadece bir şurup şeklinde kullanılabilir. Erespal da 14 yaşından büyük çocuklar için kullanılan tabletler şeklinde satılmaktadır. İlaç bronşit, akut solunum yolu hastalığı, orta kulak iltihabı tedavisinde kullanılır. Semptomları larenjit ve KBB organlarının diğer hastalıkları ile temizler.
 8. Deksametazon. Solunum hastalıklarının tedavisi için bu ilacı tabletlerde almak gerekir. Deksametazon 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Belirli bir uyaranın güçlü bir alerjisinden kaynaklanan larenjit için kullanılır.
 9. Ambrobene. Çocuklar sadece bir şurup veya çözelti şeklinde alınabilir. Akciğerlerdeki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır, böylece etkilenen larinksi faydalı bir şekilde etkiler.
 10. Prednizolon. Daha büyük çocukların tedavisinde kullanılır - 12 yıldan fazla. İlaç bir süspansiyon şeklinde. İltihap ve laringeal ödemi etkili bir şekilde temizler.
 11. Ascoril. Bu şurup 6 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır. Bebeklerin daha küçük bir çocuk doktoru ile Ascoril kullanımını koordine etmeleri gerekiyor. Üst solunum yollarının akut ve kronik hastalıklarında vücut üzerinde faydalı etki.

Hastalığın nedenine bağlı olarak, doktor çocuklarda larenjit ile hangi antibiyotiğin kullanılacağını seçmelidir. Sadece bir uzmanın yetkinliğindedir. Ebeveynler çocuğa hangi antibiyotiği vereceğini seçemez.

Kabul kuralları

Antibakteriyel ajanlar birçok yan etkiye sahip olduklarından, alındıklarında bu kurallara uyulmalıdır:

 • Ilacın dozu sadece doktor tarafından reçete edilir;
 • 3 günlük girişten sonra, bebeğin durumu ve sağlığı için daha fazla antibiyotik tedavisinin tavsiyesini değerlendiren doktora görünmek gerekir;
 • durum kötüleştiğinde ilacı almayı durdurmak gerekir;
 • Ilacı belirtilen doz ve zamanda kesinlikle tüketin;
 • Doğru beslenmeye bağlı kalın.

Hatırlamak önemlidir! Bağırsak ile ilgili sorunları önlemek için, mikroflora geri yüklemek için antibiyotik ve probiyotikler ile alınmalıdır!

Antibiyotiksiz larenjit

Larenjitli çocuklar için antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Eugene Komarovsky, SARS veya ARI'nin neden olduğu larenjitin antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan kolaylıkla tedavi edildiğine inanmaktadır. Aşağıdaki terapötik önlemler sayesinde bebeğin bedeni geri alınacaktır:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • bol sıcak içecek;
 • Hasta çocuğun bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi;
 • düzenli temizlik ve tesislerin havalandırması.

Ayrıca, larenjit artmış vücut ısısına eşlik etmiyorsa, bebeği her gün yürüyüş yapmak için sürmek gerekir. Temiz hava, vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve daha dinamik bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için hafif antibiyotikler seçin

Larenjit, laringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir.. Tezahürleri farenks, kuruluk, boğaz ağrısı, nefes alma zorluğu, kuru, "havlayan" öksürük, ses kısıklığı veya ses kaybı olabilir.

Bu hastalığın aşağıdaki türlerini ayırt edin:

 • Akut larenjit: erken dönemlerinde, antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık eşliğinde 7-10 gün sürer veya soğuk, aşırı yorgunluk ses telleri maruz kalma sonucu.
 • Kronik formu, zararlı faktörlere sürekli maruz kalma nedeniyle gelişebilir: sigara, alkol, kontamine hava.
 • Yanlış kasıklar (laringospazm) - gırtlakın daralması, eşlik eden "havlayan öksürük", nefes almada zorluk. Bu durum ortaya çıktığında 3 yaşın altındaki çocuklar için son derece tehlikelidir, bir ambulans çağırmak gereklidir.

Larenjit için antibiyotikler ne zaman uygundur?

Antibiyotikler sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. Hastalığın evresine, görünümünün nedenlerine, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak antibiyotik tedavisine olan ihtiyaca karar verir. Sıklıkla, bu hastalık ARI ve ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Durulama, antiseptik sulama yutak, topikal preparatlar, (sıcak ve soğuk, keskin, asidik, katı gıda hariç) hafif bir diyet, sıcak alkali içecek, inhalasyon: Bu durumda, primer hastalığın tedavisinde paralel olarak semptomatik tedavi önerilir.

Hastanın durumu 3-5 gün içinde iyileşmezse, genellikle larenjitin antibiyotiklerle tedavisi belirtilir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır:

 • Ana hastalık bakteriyel enfeksiyonların patojenleri neden olur. Böyle bir durumda, antiviral ajanların kullanımı sırasında semptomların giderilmesi söz konusu değildir. Hastalığın nedenini belirlemek ve antimikrobiyal ajanların atanmasına karar vermek laboratuvar araştırmalarına yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, terapist, genel bir kan testinin sonuçları ile, larenjitin tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını belirler. Hastanın ciddi bir durumunda ve analiz için biyomalzemelerin verilmesi için polikliniğe ulaşamaması durumunda, doktor klinik tabloyu çizerek bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Viral bir enfeksiyonun arka planı karşısında, mukoza zarında bakteriyel komplikasyonlar gelişir. Bu varsayımın yüzde birini doğrulamak ve belirli ilaç sınıflarına olan duyarlılık hakkında rapor vermek sadece farinksden gelen kovaların protokolünü yapabilir. Prosedürün kendisi zor değildir: burun ve bademciklerden bir leke çıkarmanız gerekir, ancak analiz sonuçları ortalama 2 hafta beklemek zorundadır. Eğer tedavi ertelenemezse, terapistler, orta ve şiddetli hastalığı olan yetişkin hastalarda larenjit ile hangi antibiyotiklerin alınması gerektiğini seçmeli ve sadece semptomlara odaklanmalıdır.

Hastalığın kronik seyrinde, antibiyotik tedavisi de mümkündür, ancak bunları kullanmadan önce, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer sağlıksız sağlık nedenlerini dışlamak gerekir:

 • reflü gastropati;
 • mantar enfeksiyonu;
 • bağlarda artan yük;
 • alerji;
 • sigara.

Larenjit tedavisinde kullanılan antibiyotik tipleri

Larenjit tedavisi için antibakteriyel tedavide, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

penisilinler

Penisilinler, Penicillium cinsinin kalıpları tarafından üretilen beta-laktam antibiyotik gruplarından biridir. Birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. Kas içi enjeksiyonla, penisilin serisi ilaçlar tüm dokulara ve vücut sıvılarına nüfuz eder, hızlı bir şekilde bunların içindeki terapötik konsantrasyonlara ulaşır.

Bu, penisilinlerin, etkili oldukları bakterilerin neden olduğu çeşitli enflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılabileceği anlamına gelir:

 1. Doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) esas olarak Gram-pozitif bakteriler ve koklar (streptokoklar, enterokoklar) ve bazı Gram-negatifler ile savaşmada etkilidir. Beta-laktamazlardaki kararsızlıklarından dolayı stafilokok, tüberküloz ve influenza üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 2. Izoksazolilpenitsilliny stafilokok enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu alt grubun en popüler ilacı oksasilin'dir.
 3. Geniş eylem penisilinler - ENT enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yarı sentetik uyuşturucular, bunların kullanımının rahatlığından ve çeşitli enfeksiyon patojenleri gruplarına etki etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle, augmentin ve amoksiklav, antibiyotiğin yok edilmesini önleyen ve böylece etki alanını genişleten amoksisilin ve klavulanik asidi içerir; Ampiyoller ampisilin ve oksasilini birleştirir. Amoksisilin ve ampisilin benzer bir etkiye sahiptir.

diğer

II) Makrolidler ve azalidler: Gruplar azitromisin ve klaritromisin de dahil olmak üzere yaklaşık on farklı antibiyotiği içerir. Hepsi doğal eritromisin ile belirli bir yapısal benzerliğe sahiptir. Bu ilaçların önemli bir özelliği Gram-pozitif koklara ve hücre içi patojenlere karşı aktiviteleridir: Campylobacter, Mycoplasma, Chlamydia, Legionella. Pnömoni önlenmesi için üst solunum yolu, difteri, kızıl ateş enfeksiyonları için kullanılırlar. Küçük bir toksisite var, bu yüzden larenjit ile bu antibiyotikler sıklıkla atanır.

III) Sefalosporinler - Beta-laktamazlara karşı daha büyük bir dirence sahip oldukları, penisilinler ile ilgili bir sınıf antibiyotikler. Yüksek antibakteriyel aktiviteye ve geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptirler.

IV) Florokinoller ayrıca geniş bir etki spektrumuna sahiptir, gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere, diğer antibiyotiklere dirençli birçok mikroorganizmaya (örneğin klebsiella) karşı etkilidir. Bu sınıftaki ilaçların kullanımı için endikasyonlar listesinde kronik larenjit vardır.

Larenjit tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlar

1. Augmentin (amoksisilin + klavulanik asit) üç dozaj formunda satılmaktadır:

 • film kaplı tabletler 250 + 125 mg, 500 + 125 mg, 875 + 125 mg;
 • süspansiyon 125, 200 ve 400 mg hazırlanması için toz;
 • enjeksiyon formu 500, 1000, 2000 mg.

Bu, yetişkinler ve 3 aylıktan itibaren çocuklar için uygun geniş eylem penisilin bir kombinasyon ilaç, doğal besleme sırasında izin verilir. Düşük toksisite ile karakterize edilmiştir. Ana kontrendikasyonlar penisilinler ve böbrek yetmezliği alerjisidir.

2. Amoksiklav - Augmentin analogu. şekiller:

 • tabletler, film kaplı (250, 500 ve 875 mg);
 • süspansiyonun hazırlanması için toz (125, 250 ve 400 mg);
 • intravenöz enjeksiyonlara ihtiyacınız varsa - solüsyonun hazırlanması için toz (500 ve 1000 mg);
 • Tabletler dağılabilir (625, 1000 mg).

Son form 12 yaşın altındaki çocuklara gösterilmez. Gastrointestinal sistem hastalıklarının varlığında ve hamilelik dikkatle kullanılır.


3. Sumamed (azitromisin) - Makrolidlerin antibiyotik grubu, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Staphylococci, streptococci, mikoplazmalar, klamidya ve diğer bakterilerin ve hücre içi mikroorganizmaların bazı suşlarına karşı savaşır. Mikropların ilaca karşı kazanılmış direnci.
Farklı dozaj formlarında üretilmiştir:

 • 100 mg süspansiyon seyreltmek için çilek aromalı toz;
 • iki dozajda tabletler: 125 ve 500 mg;
 • 250 mg kapsül;
 • Enjeksiyonlar için - 500 mg'lık bir çözeltinin hazırlanması için liyofilizat.

Toz 6 ay, 125 mg tabletler - 3 yıl, kapsüller - 12 den kullanımına izin verilir. Laktasyon için önerilmez. Ergotamin ve dihidroergatomin ile bir kerede alınmamalıdır.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Antibiyotiklerin birtakım kontrendikasyonları ve yan etkileri olan oldukça toksik maddeler olduğunu hatırlamak önemlidir. Klinik tabloyu, anamnezi ve hastanın bireysel özelliklerini değerlendiren çocuk doktoru, çocuğunuzda antibiyotik olmadan larenjit tedavisinin mümkün olup olmadığına karar vermelidir.

3 yaşına gelmemiş bir hastanın ses kısıklığı veya zarar ile akut larenjit - Genellikle BPO sadece hasta bir çocuğa, bir istisna atama hiç acelesi vardır. Nefes alırken bir vızıltı var, nefes zordur, glottis daraltır olduğu koşulu - Bu önlem daha solunum çocuklar yavru kuş sistemiyle ilişkili ve onların sahte krup tehlike olabilir.

laringeal spazm hala oluştuysa, bir nebülizatör varlığında, inhalasyon veya ventalinom berodualom ile yapılabilir, odada bir serin, nemli havayı temin etmek, bir ambulans çağırmak çocuk sakin gereklidir.

Diğer durumlarda (ihmal edilen - daha sonra doktorun takdirine bağlı olarak verilen antibiyotik), doğru tedaviyi atamak için, laboratuar testlerinin yapılması gerekir: boğazdan kan ve bakteri kültürünün genel bir klinik analizi. İkincisi, çeşitli ilaçlara duyarlılık tanımını içerir. Bulgulara dayanarak, çocuk doktoru bu durumda çocuklarda larenjit için hangi antibiyotiğin en iyi olduğunu belirler.

Bir çocukta larenjit için antibiyotikler bir çocuk doktoru atarsa:

 • testlerin sonuçları, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını rapor eder;
  3 yaşından küçük bir çocuğun kuru öksürük ve ses kısıklığı vardır (laringospazm tehlikesi nedeniyle);
 • Uzun süreli terapi pozitif dinamizm vermez.
 • İstisnai durumlarda (vb rejimi tutumlu ve uyma yetersizlik öyküsü olan sık şiddetli larenjit varlığı.) doktor, hastalığın erken döneminde erişkinlerde larenjit hızla tedavisi için bir antibiyotik tavsiye etme hakkına sahiptir.

Tüm antibiyotikler çocuklara verilemez. En yaygın olanları arasında sumamed (6 aydan itibaren kullanımına izin verilir); bir şurup şeklinde klarit - klaritromisin, 3 yaşından büyük çocuklar için, augmentin süspansiyon - 3 yaşından büyük çocuklar için gösterilir. Antibiyotikler-sefalosporinler genellikle intramüsküler veya intravenöz olarak çocuklara uygulanır.

Gebe kadınların ve emziren annelerin larenjitini antibiyotiklerle tedavi etmek zararlı mıdır?

Antibiyotikler tüm gebelik boyunca tavsiye edilmez, ancak hastalığın ciddi bir aşamasında reçete edilebilir. Bundan önce, doktor iddia edilen zararı fetüs için ilaçla ve ilacı reddetmesi durumunda hasta için riskle ilişkilendirmelidir.

Emziren anneler, ilacı alma ve tedavi etme dönemi (emzirmeden vücuttan tamamen alınana kadar) emzirmeyi bırakmalıdır. Bazı antibakteriyel ajanların beslenme sırasında kullanılması için izin verilir (Augmentin). Bebek geçici olarak karışıma aktarılmazsa, bebeğin pamukçuk olmadığından emin olmanız, hem anne hem de bebeğe probiyotik vermeniz gerekir.

Antibiyotik almak için kurallar

 1. Doktor tarafından reçete edilen ilaç sıklığını ve sıklığını tam olarak gözlemleyin. Bu, kandaki ilacın gerekli konsantrasyonunu koruyacaktır.
 2. Antibiyotik tedavisinin seyrini rasgele kesmeyin.
 3. Talimatları dikkatlice inceleyin, kontraendikasyonlara, olası yan etkilere dikkat edin.
 4. Larenjit ile antibiyotik almayla ilgili talimatlardaki tavsiyelere dikkat edin: yemek öncesi, sırasında veya sonrasında, içmekten daha iyi.
 5. Koruyucu bir diyete uymak: yağ, ağır gıda ve gaz oluşturan ürünleri dışarıda bırakmak. Probiyotik bir ders içmek için harcamak. Bu, disbiyoz ve sindirim problemlerinin gelişmesini engeller.
 6. Kandidiyazın profilaksisini bunun için reçete edilen ilaçlarla, örneğin flukonazol ile gerçekleştirin.

Larenjit antibiyotik olmadan nasıl tedavi edilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığı tedavi etmenin başlıca yolları:

 • Soda ile durulayın, otlar suyu (papatya, calendula). Alkol, müköz kuruduktan sonra uygulanacak tentürler tavsiye edilmez.
 • Sodyum klorür ile inhalasyon. Sadece bir nebulizer yardımıyla. Buharın üzerinden nefes almayın!
 • Lokal antiseptiklerle boğaz tedavisi.
 • Diyet. Kolay bölünmüş güç. Bol sıcak (sıcak değil!) İçecek. Boğaz ılık sütü, 1 tatlı kaşığı bal, yumurtanın ucunda aynı miktarda tereyağı ve kabartma tozu ile yumuşatın.
 • Ses bittiyse, keten tohumu infüzyonu ile gargara yapın (1 bardak kaynar su için 1 çay kaşığı demleyin).

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Larenjitli çocuklar için en etkili antibiyotikler: detaylı açıklama ve kullanım

Çocuk larenjitleri genellikle bağımsız bir hastalık olarak değil, diğer soğuk algınlığı sonucu.

Hastalığın ana belirtisi, sıklıkla antibiyotik tedavisi gerektiren larinksin iltihaplanmasıdır.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Başlangıç bir bebekte larenjit her zaman burun mukozası ile karakterize, Diğer belirtiler daha sonra ortaya çıkmaya başlar:

 • ses oturmaya ve bazen tamamen ortadan kaybolmaya başlar;
 • boğulma olası tezahürü, mavi dudaklar eşliğinde;
 • sıcaklık vücut limite kadar yükselebilir 39 derece;
 • nefes alırken, ıslık çalma ve hırıltı duyulabilir;
 • belirir havlayan öksürük;
 • yutma ağrıları;
 • Solunum yüzeysel ve ağır olur;
 • içinde alanı gırtlak hissedilir yanma hissi.

Tipik olarak, bu belirtiler iyi olsa bile, geceleri veya şafak vakti ortaya çıkar.

Bu durumda, çocukların uykuya dalması zor ve Bu, en az iki gün sürerse - bir uzmana başvurmanız gerekir, Antibiyotiklerin kullanımı ile uygun tedavi yöntemini kim yazacak?

Antibiyotik tedavisi ne kadar etkilidir?

Genellikle larenjit ile ilk günlerde, basit anti-soğuk ilaçlar reçete edilebilir ve soğuk algınlığı hastaları için standart önlemler reçete edilir.

Hangi durumlarda antibiyotik reçete edilir?

Larenjitli çocuklar için antibiyotik ilaçlar, yalnızca hastalığın neden olan etkeninin enfeksiyon olduğunu doğru bir şekilde belirleyebildiği durumlarda reçete edilir.

Bunu yapmak için bir dizi analiz yapmak gereklidir. aralarında larinksin yüzeyinden bir leke.

Malzemenin araştırılması sırasında, tedavinin seyrini belirlemeyi ve bazı ilaçları reçete etmeyi mümkün kılan patojenin kendisini tanımlamak da mümkündür.

Bu yöntemin olumsuz tarafı 10-14 gün içinde sonucun beklenmesi gerekliliğidir, bu nedenle çocuk doktoru aşağıdakileri içeren sadece semptomlara dayanarak antibiyotik reçete edebilir:

 • sabit titreme;
 • mukus yüzeyinde irin atılımı;
 • vücut sıcaklığında artış.

Çıktı, tabletlerde veya şuruplarda bulunan zayıf antibiyotik ilaçların belirtilen semptomlarının uygulanmasıdır.

Enjekte edilebilir ilaçlar sadece ciddi vakalarda ve çocuğun altı yaşından büyük olması şartıyla reçete edilir.

Ateşli çocuklar için larenjit için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Birkaç antibiyotik grubu vardır. ve her birinde, çoğu çocuklara uygun olmayan düzinelerce ilaç vardır.

Bu, ilaçların varlığının çok sayıda yan etki ve enfeksıyon böbrekleri üzerindeki etkinin tahmin edilememesinden kaynaklanmaktadır.

Ancak klinik çalışmalar ve istatistiklerin toplanması sırasında, hangisinin antibiyotikler hem zararlıdır hem de aynı zamanda larenjitin ateşle tedavi edilmesinde etkilidir.

 1. Sumamed. İlaç tabletlerde üretilir ve asgari yan etkilere rağmen, ilacın genç yaş grubu için kullanılması, ilacın düzgün bir şekilde nasıl yutulacağını anlayamayacağı için kabul edilemez.
  Daha büyük çocuklar için kullanıldığında Sumamed, üst solunum yollarındaki enfeksiyonları etkili bir şekilde ortadan kaldırır, ve farenksin durumu tekrarlama riski olmadan normale döner.
 2. Amoxiclav. İhraç edilen en yaygın "çocuk" fonlarından biri bir süspansiyon şeklinde (beş yaşından küçük çocuklar için), ve tabletlerde.
  İlaç sadece enfeksiyonu ortadan kaldırmaz, aynı zamanda mukoza zarının şişmesini de giderir ve aynı zamanda pürülan oluşumları ve plakları gidermeye yardımcı olur.
 3. Miramistin. Çocuklar için böyle bir ilacı almak için kontrendikasyon yoktur (bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğünün gözlemlendiği nadir durumlar hariç).
  Aynı zamanda, larinksin yüzeyindeki ödemlerin giderilmesine yardımcı olan antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir ilaçtır.
 4. Flomax. İlaç, farenksin sulanması için tasarlanmış bir sprey formunda üretilir.
  Üç yaşından itibaren kullanılabilir, Sadece bu hastalığı tedavi etmek için değil, aynı zamanda en şiddetli solunum yolu hastalıklarının semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır.
 5. Pulmicort. Süspansiyon olarak üretilen bu ürünle birlikte, inhalasyon için ek bir nebülizör satın almak gerekir.
  Bir pulmicort kullanılması tavsiye edilir Altı aylıktan itibaren bebeklerin tedavisi için larenjit alevlenmeleri ile.
 6. Ambrobene. İçinde çeşitli biçimlerde üretilmektedir. Çocuklar için sadece çözümler veya şuruplar uygundur. zayıf bir antibiyotik konsantrasyonu içerir.
  İlaç sadece larinkste değil, aynı zamanda akciğerlerin içine nüfuz ederek hastalığın köklü patojenlerini ortadan kaldırır.
 7. Deksametazon. Ilaç tavsiye altı yaşından büyük, Bu tablet şeklinde mevcuttur ve esas olarak kronik larenjit için kullanılır.
 8. Sinekod. Popüler çocuk antibiyotik şurup, hangi verilebilir, başlangıç üç yaşından itibaren. için iki aylık bebekler tavsiye edilir bırakın.
  Antibiyotik maruziyetine ek olarak, sinecode da öksürük ve boğaz yardımcı olur.
 9. prednisolon. Tek antibiyotik bu 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılamaz, Çünkü yüksek etkinliği nedeniyle ilaç, larengit semptomlarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan aktif bileşenler içerir - bunlar arasında güçlü bir şişlik vardır.
 10. Ascoril. Ilacın uygulanması doktorunuzla zorunlu danışma gerektirir (özellikle altı yaşın altındaki çocuklara geldiğinde, ancak bu tür hastalara nadiren bu antibiyotik reçete edilir ve sadece şiddetli vakalarda).
  Üst solunum yollarında biriken enfeksiyonları etkili bir şekilde etkiler.
 11. Erespal. tavsiye yaşlılık grubu için Şu anda erespal, bebekleri tedavi etmek için uygun olan bir şurup şeklinde temin edilebilir.
  İlaç ARI, bronşit ve larenjit de dahil olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının tedavisi için tasarlanmıştır.

Kabul kuralları

Antibiyotikli çocuklarda larenjit tedavisi sırasında, komplikasyonları önlemek için belirli kurallara sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır:

 • dozajın kullanım talimatlarına dayanmadığını, ancak sorumlu doktorun önerilerine göre belirlemesini;
 • tedavi süresince, reçete edilen kursun daha fazla uygunluğunu belirleyebilecek bir çocuk doktorundan antibiyotik almanın üçüncü gününden sonra ek bir muayeneye tabi tutulmalıdır;
 • Bazen sağlık durumu hem antibiyotik maruziyeti hem de ilaç çalışmadığı için kötüleşebilir ve bu gibi durumlarda tedavi kursu ayarlanabilir.

Antibiyotikler - çocuklarda larenjitin tedavisinde etkilidir, ancak sonuç vermeden geçmez.

Yararlı video

Bu videoda, antibiyotiklerin ardından çocukların rehabilitasyonunu öğreneceksiniz:

Başlatılan ve larenjitin şiddetli formları, bu tür pasif yöntemler ile tedavi edilemez, bu yüzden 1-2 gün içinde iyileşme olmazsa - Halkın tedavi yöntemlerinden kaçınmak için bir uzmana danışmak ve aynı zamanda Çocuğun sadece daha kötüsü olabilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotik kullanımı - kabul kuralları


Olgunlaşmamış bağışıklık arka planı, sık soğuk algınlığı, çocuğun üst ve alt solunum yolu çeşitli hastalıkları vardır. Çoğunlukla larinksin iltihabı olarak teşhis edilir. Çocuklarda larenjit için antibiyotikler sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir. Öneriler ve alım kuralları takip edilirse, tedavi sırasında ve tedavinin sona ermesinden sonra olumsuz reaksiyonların görünümünü en aza indirmek mümkündür.

Çocuklarda hastalığın özellikleri

Larenjit, hipotermi altındaki çocuklarda, viral hastalıkların, adenoiditin, uzamış öksürüğün bir arka planına karşı gelişir. Hastalık akut veya kronik formda ortaya çıkabilir.

Bazı anatomik özellikler, çocuklarda inflamatuar sürecin seyrini kötüleştirir:

 1. Herhangi bir iltihaplanmaya, etkilenen bölgeye artan kan akışı nedeniyle dokuların şişmesi eşlik eder. Ancak çocuklarda larinks, darlığı, ödemin arka planına karşı lümeni hızla daraltır, çocuğun nefes alması zordur.
 2. Çocuklarda mukoza zarı gevşek olduğundan, herhangi bir patojenik mikroorganizma dokulara kolayca nüfuz eder - iltihap şiddetli formda ilerler.
 3. Larinksin şişkinliğinin arka planında, bir çocuğun nefes alıp vermesi zordur, bebek korkar, kas krampları ortaya çıkar, bu da nefes almayı daha da zorlaştırır.

Önemli! Larenjit yaşının altındaki çocuklarda nadiren teşhis edilir, hastalığın zirvesi 2-5 yaşına düşer.

Tedavide antibiyotik ihtiyacı

Antibiyotikler sadece bakteriyel larenjit ile alınmalıdır. Hastalık nadiren sıcaklık olmadan çalışır, belirtiler genellikle belirgindir. Mantarlara, virüslere, alerjenlere karşı, bu ilaçlar güçsüzdür.

Bakteriyel larenjit nasıl tanımlanır:

 1. Hastalığın keskin bir başlangıcı, çocuğun sağlığı birkaç saat içinde daha da kötüye gidebilir.
 2. Sıcaklık 38 veya daha fazla dereceye yükselir.
 3. Şiddetli zehirlenme belirtileri vardır - zayıflık, iştahsızlık, baş ağrısı, kas ağrısı.
 4. Ses tellerinin yenilgisiyle bağlantılı sesin ses kısıklığı vardır.
 5. Kuru öksürük havlama güçlü nöbetleri tarafından rahatsız. Enfeksiyon düşerse, tracheitis, bronşit gelişir, balgam, bazen kanın bir karışımı ile ortaya çıkar.
 6. Boğazdaki Pershenie farenjit ile ortaya çıkar - faringeal iltihaplanma her zaman larenjitle eşzamanlı olarak gelişir.
 7. Gırtlağın güçlü bir şekilde şişmesi, nefes darlığı, nefes darlığı ile gösterilir.
 8. Larinksin mukoza zarında sesin öksürüğünün ve ses kısıklığının ortaya çıkmasından 2-3 gün sonra, sarımsı bir filmle kaplı yaraları görebilirsiniz.

Önemli! Antibiyotikler de influenza olan bir çocuk için reçete edilebilir. 5 gün sonra sağlık durumu düzelmezse, bakteriyel enfeksiyonun birleşmesi olasılığı büyüktür. Bu uygulama pediatristler ve terapistler arasında yaygındır. Ancak resmi ilaç, antibiyotik tedavisinin başlamasından önce hastalığın bakteriyel etiyolojisinin doğrulanmasını gerektirir.

Antibakteriyel ilaçlara genel bakış

Larenjit tedavisi için, çocuklar son nesil ilaçları penisilinler, sefalosporinler, makrolid gruplarından kullanırlar. Çok çeşitli etkilere sahiptirler, oldukça etkilidirler, düşük toksisiteye sahiptirler, çoğu günde 1-2 kez almak için yeterlidir. Pediyatride izin verilen ilaçların listesi küçük bir ilaç listesi içerir.

Çocukları tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır - tedavinin adı ve şeması

11 yaşından büyük - her 6 saatte 3-4 doz.

Süspansiyon - doğumdan;

tabletler - 12 yıldan beri.

12 yıla kadar - günlük dozaj 1 kg başına 20-40 mg süspansiyondur, ilacı günde iki kez alır;

12 yıl boyunca - 1 tablet 625 mg günde üç kez veya günde iki kez 1000 mg;

12 yaşından büyük - intravenöz damla veya damla uygulama için, her 8 saatte bir 1000/200 mg doz

tabletler ve kapsüller - vücut ağırlığı fazla 45 kg.

Süspansiyon - 1 kg başına 10 mg aktif madde, 3-5 günde bir 24 saatte bir.

tabletler - 12 yıldan beri.

3 aydan fazla - günlük dozaj eşit olarak bölünen 25 mg / kg, çocuğa sabah ve akşam verir;

tabletler - 8 saatte 375 mg veya 12 saat sonra 625 mg.

12 yıla kadar - 20-75 mg / kg, günde bir kez;

12 yaşından büyük veya 50 kg'dan fazla vücut ağırlığında - günde 1-2 gr, bir veya yarım dozda 12 saatlik aralıklarla

İnflamasyonu antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim? Larenjit patojenik bakterilerden kaynaklanıyorsa, larinks, diğer tehlikeli komplikasyonların stenozunu önlemek için antibakteriyel ilaçlar almak gerekir. Ayrıca, buharla veya nebülizörle inhalasyon yapmak, anti-öksürük, antihistaminikler almak gereklidir.

Önemli! Ortalama antibiyotik tedavisi süresi 5-7 gündür. Şiddetli formlarda, doktor 10-14 gün uzatabilir, kronik larenjit formu 2-3 hafta boyunca tedavi edilir.

Nasıl başvurulur

Antibiyotikler, özellikle zayıf bir çocuğun vücudu için oldukça agresif ilaçlar, bu nedenle bu ilaçları almak için kurallara uymak zorundasınız.

Antibiyotikler doğru şekilde nasıl içilir:

 1. Antibakteriyel tedaviye başlamak için, sadece doğrulanacak olan analizlerden sonra, patojenik bakterilerin, akut larenjitin etken maddeleri olduğu gereklidir. Hastalığın kronik formunda, ilacın aktif maddelere olan duyarlılığını tanımlamak için ek testler yapılmalıdır - patojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklere karşı bağışıklığı hızla geliştirirler.
 2. Dozaj dikkatli bir şekilde gözetilmelidir. Dozu arttırmak hızlı bir iyileşmeye yol açmaz, ancak güçlü advers reaksiyonların gelişmesine yol açabilir ve doz düşürüldüğünde, bakteriler ilacın aktif maddelerine karşı bağışıklık kazanır.
 3. Çocuğun durumu önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, kursa müdahale edemezsiniz, hastalığın belirgin belirtileri yoktur. Aksi takdirde, hastalık ağır kalp, renal patolojilerin gelişmesiyle doludur, yavaş bir şekle girecektir.
 4. İlaçların zamanını ve sıklığını tam olarak gözlemlemek gereklidir - aktif madde tamamen iyileşene kadar, aktif maddeler her zaman belirli bir konsantrasyonda olmalıdır. Eğer ilacın günde üç kez alınması gerekiyorsa, her 8 saatte bir içilirse, saatte bile sapma antibiyotiklerin terapötik etkisini azaltır.
 5. İlaç 2-3 gün içinde yardımcı olmazsa, başka bir ilaç seçmeniz gerekir - hastalığın etken maddeleri, antibiyotiğin aktif maddelerine tepki vermez.
 6. İçki antibiyotikler sadece karbonatlanmamış sudan arındırılmalıdır, diğer herhangi bir içecek buna uygun değildir.
 7. Komarovsky, hastalık sırasında çocukları, özellikle de larenjit ateşle sızıyorsa, beslememeyi önerir. Tüm yiyecekler hafif, diyetli, yumuşak kıvamlı, rahat bir sıcaklığa sahip olmalıdır.
 8. İçme rejiminin gözlenmesi, hastalığın daha hızlı, normal veya hafif alkali sudan, meyve içeceklerinden, kompostolardan, bitkisel soğumadan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Önemli! Antibakteriyel tedavinin sona ermesinden birkaç gün sonra, probiyotikler, prebiyotikler kullanmaya başlamak gerekir. Bu ilaçların etkisi bağırsak mikroflorasını düzeltmeyi amaçlar, çünkü antibiyotikler sadece zararlı değil aynı zamanda yararlı bakterileri de yok eder.

Kontrendikasyonlar

Modern antibiyotikler, selefleri kadar agresif değildir, ancak ek açıklamada belirtilen belirli kontrendikasyonları da vardır.

Bir ilacı seçerken, çocuğun yaşını, kronik hastalıkların varlığını göz önünde bulundurmalısınız. Antibiyotik almak için en sık kontrendikasyonlar, bireysel hoşgörüsüzlük, böbreklerin ciddi hastalıkları, karaciğer, sindirim sistemi, sinir ve dolaşım sistemi.

Şuruplarda, süspansiyonlar çocukta diyabet varsa, bu maddelerin hoşgörüsüzlüğü göz önüne alındığında laktoz, glikoz, sakaroz bulunabilir.

Larenjit ve farenjit çocuk için tehlikeli hastalıklardır. Uygun tedavi olmadan, şiddetli şişlik, gırtlak stenozu gelişebilir, bu boğulma ile doludur. Ses kısıklığı olduğunda, sert bir kuru öksürük LOR veya bir çocuk doktoruna hitap edilmelidir, doktor güvenli ve etkili ilaçları seçebilecek.

Çocuklarda larenjit için antibiyotik tedavisi

Çocuk larenjit trakea (alt kısım) ile farinks (üst kısım) arasında larinkste kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu sitede çocuğun vokal akorları vardır. Çocuklarda larenjit için antibiyotikler standart prosedürlerle birlikte kullanılır (inhalasyonlar, steroid olmayan ilaçlar). Kullanmadan önce, deneyimli bir çocuk doktoru, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotik tedavisi

Bu ilaçlar sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. Hastalığın süresini, yan etkilerin varlığını, patolojileri, çocuğun kan hücrelerindeki en küçük değişiklikleri kaydeder. Çocuk larenjitinin tam tedavisi şu şekilde başlar:

 • Penisilin koruması - Augmentin, Amoksiklav;
 • Makrolid grubu - Klaritromisin, Macropen;
 • Sefalosporin bazlı tabletler ve şuruplar (Cefix, Cefadox). Kritik bir durumda, Fortum, Ceftriaxone (enjeksiyon) kullanılır.

Ebeveynler bu hastalığı her zaman anlayış ve sorumlulukla tedavi etmezler. Ateş ile birlikte bir boğuk ses - larenjit bariz belirtileri. Havlayan öksürük, kan tahlillerinde değişiklikler gösterir, bakteriyel veya viral bir enfeksiyonu gösterir. Bir not için genç anneler! Etkili tedavi çocuğun larenksinin özelliklerine bağlıdır (yapı, damar sayısı ve durumları). Antibiyotikler ödemi kaldırır, böylelikle alt solunum yolunu serbest bırakır. Hava, trakea boyunca farinksden serbestçe geçer. Bununla birlikte, larenjit nedeni, patojenler, kalır. Antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek yardımcı olacaktır:

 • Yan etkileri (uyuz ve spazmlar) ortadan kaldıran ilaçlar - buzağılar, ayaklar (çocuğun sıcaklığı yoksa);
 • Beklentiler - Lazolvan, Erespal;
 • Fizyolojik çözüm temelinde ultrasonik inhalasyonlar;
 • Patates kabuğu veya papatya ile ev buhar inhalasyon.

Çocuk larenjitinin antibiyotiklerle giderilmesi

Ana ilaçları almakla birlikte, çocuklara probiyotik reçete edilir. Aslında, Bifilak-ekstra, Lactobacterin, Yoğurt (kapsül), Bio-gay ilaçların uygun asimilasyonu için bifido ve lactobacilli.

Yaşamın ilk yılındaki bebeklere, 3 gün boyunca sadece sıcaklıkta önemli bir artışta yoğun bir seyir verilir.

Bebeğin bağışıklığı sürekli gelişmektedir. Sadece kanıtlanmış ilaçları kullanmanız önerilir:

 • Cephixime türevleri (Ixim-Lupin, Ceforal, Suprax);
 • sefuroksim;
 • Zinnat.

Antibiyotik enjeksiyonları çocuk için, özellikle de Cefotaxime enjeksiyonları için çok ağrılıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda, genellikle “yanlış tahıl” vardır - alt kısımda mukoza zarının şişmesi. Gerçek patoloji sadece difteri olan hastalarda görülür. Gevşek ve aynı zamanda yoğun kabuk, solunum yolunu tamamen kapatır. Larenjit belirtileri olan 3 yaşın altındaki hastalar (havlayan öksürük, iltihaplı larinks, nefes darlığı), doktor antibakteriyel ilaçların bir yolunu reçete eder. Ebeveynlerin görevi, çocuk bedenini ağır ilaçlarla aşırı yüklememektir. Ödemi evde kaldıramazsanız, ateş düşürücü kullanmaya devam etmeli ve ambulans çağırmalısınız. Antibakteriyel bileşikler, genç hastaların iç organlarını sürekli olarak etkiler. Karaciğer, pankreas ve tiroid bezi çekmektedir. Bu nedenle, antibiyotik alırken dikkatli olmak zarar vermez. Biraz özetleyelim:

 • Larenjit nedeni bakteriyel bir enfeksiyon ise, antibiyotikler ve düzenli inhalasyonlar yardımcı olacaktır;
 • Antihistaminikler, analjezikler ve glukokortikosteroidler kullanılırken antibiyotik tedavisi daha etkili olur;
 • İlaveten, tedavi ayrı bileşimlere, örneğin bir Bioparox karışımına dayanan ultrasonik inhalasyon yardımı ile yapılabilir.

Çocuklarda antibiyotik larenjit tedavisi için öneriler

Eğer larenjit doğal olmayan bir nedenden kaynaklanıyorsa, örneğin, asit, alkali etkisi altında, bu durumda, etki, etkilenen dokuların hacmine, mukozanın genel durumuna (semptomlara) bağlıdır. Larenjit tedavisi aşağıdaki koşullar altında etkili sayılır:

 • Ebeveyn, hastalığın bakteriyel veya viral yapısına tam olarak güvenir;
 • Belirli ilaçları kullanmadan önce, çocuk bir çocuk doktoru ile tıbbi muayene yaptırdı;
 • Ebeveyn, hastalığın aşamalarını ve olası komplikasyonları ayırt edebilir.

Bu tür ilaçların düzenli kullanımı, çocuğun gastrointestinal sistem ile ilgili sorunlara neden olur. Böyle bir sorunu ortadan kaldırmak bifidobakterilerin, fermente süt ürünlerinin alınması olabilir. Bir çocukta enflamatuar süreçlerin tedavisinin bir çocuk doktorunun ayrıcalığı olduğu unutulmamalıdır. Olağan soğuk algınlığına benziyorsa larenjitin bariz belirtilerini göz ardı etmeyin.

Doktor, hastalığın nedenini analiz etmek, uygun tedaviyi reçete etmekle yükümlüdür.

Ebeveynlerin görevi, hastalığın nedenini belirlemektir. Organizma patojenik organizmalar içeriyorsa, antibiyotik reçete zamanı. Doz ve uygulama süresi, kapsamlı bir incelemeden sonra sadece doktor tarafından reçete edilir. Belirtileri belirleyin, çocuğun zehirlenme seviyesi patojenler, idrar analizi, hastanın anamnezinde ciddi patolojilerin varlığı için ayrıntılı bir kan testine yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kuru boğaz nemlendirir daha

Kuru boğaz - bir teşhis, doktorlar, bugün büyük şehirlerin neredeyse tüm sakinlerini, gelişmiş bir endüstri ile yerleşim yerleri koyabilirsiniz. Soruna neden olan faktörler çoktur - kötü alışkanlıklardan ve ciddi hastalıklarla sonuçlanmaktan.

Virusa.ru sitesinden

Grip, sinüzit, bademcik iltihabıFlemoxinum silyutab angina ile etkili tedaviAnjin - romatizmal ateş - bozuk veya mantık dışı muameleye, yaşamı tehdit eden ve sağlık komplikasyonlara yol açtığında orofarenks, lemfoid aparatı etkileyen bir bakteriyel hastalık.