Loading

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Yetişkinlerde Angina

Yetişkinler anjinadan 30-35 yaşına kadar sıkıntı çekmektedir. Bu, lenfoid dokunun yaşla ilişkili bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda, bademcik iltihabı nadirdir, silinmiş semptomlarla ortaya çıkar.

pnömokok, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, mantar, sipiriller, mikoplazma, klamidya - Bakteriyel anjin hastalığı, daha çok beta hemolitik streptokok A bulunan aralarında patojenler, Staphylococcus aureus, en azından karşı aktiviteye sahip maddeler kullanıldığında.

Beta-hemolitik streptokok en patojeniktir. Bu bakteriler, spesifik bir immün yanıtı aktive eden endotoksinleri salgılar, şunları içerir:

 • miyokarda bağlanan ve kalp hasarına neden olan antijenler;
 • Böbrekleri yok eden bağışıklık kompleksleri.

Streptokokal akut tonsillit formu glomerülonefrit, romatizmal ateş ile komplike olabilir. Komplikasyon olasılığından dolayı, bakteriyel boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi edilir ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak bir ilacı almak için en iyi ilacın hangisi olduğuna karar vermek doktora kalmıştır.

Angina belirtilerimizdeki angina semptomları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotikler reçete edildiğinde

Antibakteriyel ajanlar, ilaçlarla boğaz ağrısının konservatif tedavisinin temelidir. Hastalığın ilk gününden itibaren, streptokok anjinası olan yetişkinler için antibiyotik reçete edilir.

Bu enfeksiyöz hastalığın yetişkinlerdeki payı palatine bademciklerin tüm enfeksiyonlarının% 15'ini oluşturur. Akut bademcik iltihabının streptokokal şeklini, boğazın arka duvarından alınan bakteri mikroflorası üzerinde bir leke ile teşhis edin.

Streptokok formu, 3 yıl ve ergenlik çağındaki çocuklar için daha tipiktir (toplam vaka sayısının% 30'una kadar). Hastalık şiddetlidir, yeterli tedavinin yokluğunda, romatizma, glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlar verir.

Erişkinlerde komplikasyon olasılığı daha azdır, streptokokal formu çocuklarda olduğundan daha az görülür, ancak bu bakteriyel hastalık antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir.

Streptococcal bir akut tonsillit formunun öksürük, soğuk algınlığı yokluğunda olabileceğini varsayalım.

 • yutulduğunda akut ağrı;
 • 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar.

Genellikle bir yetişkine içmek için reçete edilen anjina ile hangi antibiyotiklerin alınması, boğazın işi durdurmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Bu sorular bazen erişkinlerde ortaya çıkmaz, çoğu zaman boğazdaki ağrıya önem vermez, bu da soda durulamalarıyla tedaviyi sınırlandırır.

Bu arada akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi almayan bir hasta, ailede ve işte bir enfeksiyon kaynağı olur.

penisilinler

Yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi sırasında penisilinler kullanılır - fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin. Bir hastanede, çoğunlukla içte, enjeksiyonlarda bir antibiyotik reçete edilir.

Akut tonsillitin streptokokal formu için tercih edilen ilaç, fenoksi-memil penisilin'dir. Tabletlerde, bu antibiyotikler yetişkinler 10 gün boyunca 0,5 g için 6 saat içinde alırlar.

Streptococcal anjinada fenoksimetilpenisilin seçimi, streptokoklara karşı yüksek antibiyotik etkinliğine sahip, ancak dar bir etki spektrumu. Dar etki spektrumu nedeniyle, ilacın normal bağırsak mikroflorası üzerinde daha az etkisi vardır.

Bu doğal penisilin dezavantajları ilaca karşı yüksek bir alerji olasılığı içerir. Bu durumda amoksisilin atar.

Bu antibiyotiğin seçimi, streptococci'ye karşı bir aktiviteye sahip olan amoksisilin vücuttan yavaşça atıldığı gerçeği ile açıklanır, bu ilacı günde 2-3 kez almak yeterlidir.

Tabletlerde sık sık Flemoxin Solutab atandı. İlaç çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir, günde 2 kez yeterince al.

Penisilinlerden anjinli yetişkinlere randevu için en iyi antibiyotiklerin listesi şunları içerir:

Yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir inflamasyon şekli, korunmuş penisilinler, ilaç amoksisilin + klavulanik asit ile tedavi edilir. Klavulanik asit, amoksisilin, midede tahribattan korur, bu da ilacın terapötik etkisini arttıran enzimlerdir.

Penisilinler sıklıkla alerjiye neden olurlar. Hastaların yaklaşık% 6'sı penisilinlere reaksiyon gösterir ve bunların yarısı sefalosporinlere çapraz reaksiyon gösterir.

makrolidler

Penisiline alerjisi olduğunda, akut tonsillit, makrolidler - azitromisin, spiramisin, roksitromisin, midekamisin, josamisin grubundan ilaçlar ile tedavi edilir.

Makrolidler, streptokokların aktivitesine ek olarak, St dahil olmak üzere stafilokoklara etki ederler. aureus, gram-negatif mikroflora, anaeroblar, spiroketler, hücre içi parazitler - klamidya, mikoplazma.

Anjinadaki bu tip antibiyotik, yetişkinlerde etkili makrolidlerin Azitromisin yanı sıra, Azitroks, Sumamed, Zitrolid analogları olan tabletlerde reçete edilir.

Bu uzun etkili ilaçlar, hastalığı ayakları üzerinde taşımak zorunda kalan yetişkinlerin tedavisi için son derece uygundur. Tedavi süresi 3 gündür, her gün 1 tablet almak için yeterlidir.

Staphylococcal anjina antibiyotikler ile eritromisin tedavisi öncelikle reçete için, makrolid grubundan ilaçlar vardır.

sefalosporinler

foliküler, laküner anjin - Bu hastalığın irinli formlarında Gram-pozitif kokoid enfeksiyonların neden olduğu ağır akan bademcik iltihabı için reçete ilaçları sefalosporin.

İlaçlar enjeksiyonlarda, tabletlerde reçete edilir. Sefalosporinler, ilacı günde iki kez girmenize ya da almanıza izin veren bir terapötik konsantrasyonda uzun süre kanda kalır.

Cefpirome, sefepim, fakat alma sonuçları, yetişkinlerde yan etkiler bilinmezlik dikkatle boğaz ağrısı için onları reçete - Yüksek verim, geniş spektrumlu sefalosporin antibiyotikleri yeni nesil var.

Erişkinlerin tedavisi için ateşi olan pürülan anjina ile güçlü antibiyotikler Sefuroksim, Sefaleksin, Seftriakson, Cyphran kullanılır.

karbapenemler

Karbapenemi antibiyotikler yaygın olarak aktiftir, ciddi hastalıklar için kullanılırlar. Karbapenemler gram-pozitif, gram-negatif mikroflora, spor oluşturucu anaeroblara karşı aktiftir.

Enjeksiyonlarda bu grubun reçeteli ilaçları, ilaç rezerv grubuna karbapanemleri içerir. Diğer grupların antibiyotik tedavisinin yokluğunda kullanılırlar, yüksek sepsis riski vardır. Bu grubun hazırlıkları - Meropenem, Imipenem.

Angina tedavisi

Akut tonsillit ile birlikte antibakteriyel ajanlarla eşzamanlı olarak şunları yaparlar:

 • antihistaminikler - loratadin, klemastin;
 • B grubu vitaminler, askorbik asit.

viral bir enfeksiyon nedeniyle mantar hastalığının şeklinde ve anjin tedavisi için antibiyotik kullanmayın, antibiyotikler yalnızca laboratuvar testleri, hastanın durumu, hastalığın dinamiklerinin ifadesine reçete.

Erişkinlerde viral anjinada antibiyotiklerle tedavi için endikasyon, mukoza boğazının kendi mikroflorasının aktive edilmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanması veya bağlanması tehdididir.

Kural olarak, orofarenksin mukoza zarına nüfuz eden virüs, bademciklerin normal mikroflorasını aktive eder, patojenik mikrofloranın çoğalmasında bir artışı tetikler.

Staphylococci, gram-negatif mikroorganizmalar primer miyokardit, kolesistokolangit, romatizma, poliartritin suçlularıdır. Bu gibi durumlarda, kendi kendine tedavi hastalığın akut formunun kronik bademcik iltihabına ve aynı zamanda kalp ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonlara geçişini tehdit eder.

Bu materyale ek olarak, boğazınızı yıkayarak anjin tedavisini okuyun.

Boğazların yetişkinlerde tedavisi: en etkili antibiyotikler

Hastalığın nedensel ajanları olan anjina stafilokok veya streptokok tedavisi, bir kişiye çok daha fazla zarar verebilir.

Antibiyotikler, doktorun akut tonsillit (angina) için reçete ettiği ilk şeydir. Bu ilaçları almayı reddetmeyin ve vücut üzerinde zararlı etkileri olduğunu reddedin. Staphylococci veya streptococci, hastalığın patojenleri, hemen tedaviye devam etmezse, bir kişiye çok daha fazla zarar verebilir.

Hastalık semptomlarını ortadan kaldırmak, paratonzilliti, romatizmal ateşi ve diğer komplikasyonları önlemek ve hızlı bir iyileşme sağlamak için boğaz ağrılarından yetişkinlere kadar antibiyotikler reçete edilir.

Yani, yetişkinlerde anjina tedavisinde hangi antibiyotikler?

Anjin. Genel bilgi

Angina, sıklıkla patojen mikroorganizmaların neden olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır - stafilokok, streptokok ve diğerleri.

Hastalığa aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • sağlık durumu kötüleşir;
 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir, titreme oluşur;
 • baş ağrısı, eklemlerde ağrı, halsizlik;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • iştah ve uykuda bozulma;
 • lenf düğümleri büyütüldü;
 • Bademciklerin büyüklüğünde ve şişmesinde artış, sarı renkte nokta formasyonları, pürülan plak vardır;
 • Bademcikler üzerinde ciddi bir bademcik iltihabı koyu gri renk nekroz alanları görünür.

Angina, soğuk algınlığı tolere etmek daha zordur. Boğazdaki ağrı bir haftadan fazla sürerse, soğuktan hiç söz edilemez. Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa, derhal tıbbi yardım almanız gerekir:

 • siyanotik cilt tonu;
 • uyarma geciktirme ile değiştirilir;
 • vücut ısısı keskin bir şekilde düşer;
 • ayrılan idrar hacmini azaltır;
 • konvülsiyonlar, bilinç kaybı (sinir sisteminin iltihaplanması süreci başlar);
 • kanama belirtileri (kan pıhtılaşma süreci bozulur, kan damarları zarar görür);
 • nefes almak zordur, hasta ağzını açamaz, ağrı büyür;
 • hava eksikliği, sırt ağrısı, sternumun arkasında, idrar renginde bir değişiklik (böbreklerin bozulması, kalp).

Isı beş veya daha fazla gün devam ederse, doktor tedavi planını değiştirmelidir. Boğaz ağrısı ile ne tür antibiyotikler?

tedavi

Yetişkinler için boğaz ağrısına karşı antibiyotikler tabletlerde ve enjeksiyonlarda mevcuttur. Aşağıdaki ilaç grupları etkilidir:

 1. Penisilinler (Amoksisilin, Amoksiklav ve diğerleri).
 2. Makrolidler (Sumamed ve diğerleri).
 3. Tetrasiklinler (Tetrasiklin, Doksisiklin).
 4. Florokinolonlar (Siprofloksasin, Ciprolet).
 5. Sefalosporinler (Cyphran, Ceftriaxone, Cefalexin).

penisilinler

Penisilinler, bir doktor tarafından reçete edilen bir yetişkinde anjina için ilk antibiyotiklerdir. Penisilin grubunun preparatları, bakteri direncinin gelişmesine bağlı olarak etkinliğini yitirmiştir, ancak penisilin temelinde yeni ilaçlar icat etmeye devam etmektedir.

Penisilinler daha az sıklıkla diğer antibiyotiklere göre yan etkilere neden olurlar. Ama yine de bazen bir alerji vardır, bağırsak mikroflorası kırılır. Bu grubun antibiyotiklerini bronşiyal astımlı ve alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde kullanmak yasaktır. Diğer ilaçlarla birlikte kombine edilirler. Bir hastanede antibiyotikler genellikle enjeksiyonlarda reçete edilir ve evde bunları içine alırlar.

Streptokok hastalığı ile birlikte, fenoksimetilpenisilin reçete edilir. Anjina ile bu antibiyotik yetişkinlere on gün boyunca her 6 saatte bir 0.5 g formunda reçete edilir. İlaç strep boğazının tedavisi için oldukça etkilidir, fakat ajanın bağırsak mikroflorasına daha az zarar vermesinden dolayı dar bir etki spektrumu vardır.

Bu antibiyotiğe karşı bir alerji geliştirme olasılığı yüksektir. Yan etkiler durumunda, Amoksisilin reçete edilir. Vücuttan yavaşça dışarı atılır, günde üç kez alınır.

Penisilin grubunun en etkili antibiyotikleri:

Amoksiklav, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlacın aktif maddeleri: klavulanik asit ve amoksisilin. Tedavi süreci, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından reçete edilir. İlaç hızla ağrıyı hafifletir ve vücudun genel durumunu iyileştirir.

makrolidler

Son hastada ani alerjisi varsa, yetişkinlerde anjina için penisilinleri değiştirmek için hangi antibiyotik? Makrolidler de bu hastalığın tedavisi için reçete edilir. Bu grubun antibiyotikleri şunlardır:

Makrolidler streptokoklara, stafilokoklara, klamidyaya, mikoplazmalara karşı etkilidir. Bu grubun antibiyotikli yetişkinlerde anjin tedavisinin seyri sadece 3 gün bırakır. Günde bir tablet al. Bu ilaç grubu hastaların% 90'ında streptokok hastalıklarına karşı etkilidir.

Bir anjina yetişkindeyken hangi hastalığı antibiyotik kullanacak, eğer hastalığın bacaklarına dayanmaya zorlanıyorsa? Sumamed, geniş bir etki yelpazesine sahip güçlü bir çözümdür. Form sürümü: tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyonlar. Günde bir kez al. Ancak ilacın kontrendikasyonları vardır:

 • bireysel hoşgörüsüzlük;
 • karaciğerin disfonksiyonu, böbrekler;
 • hamilelik, emzirme.

Olası yan etkiler (nadiren gelişmiş):

 • midede ağrı;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • iştah ihlali;
 • ciltte döküntüler.

İlaç ile tedavi süreci beş günü geçmemelidir. Sumamed yemeklerden bir saat önce veya üç saat sonra alınır. Terapide, bağırsak mikroflorasını koruyan ilaçlar almak önemlidir. Ayrıca, Sumamed pnömoni, bronşit, cilt hastalıkları, peritonit, genitoüriner sistem hastalıkları tedavi yardımcı olacaktır.

Diğer ilaçlar

Anjina ile hangi antibiyotikler içebilirim?

Pürülan boğaz ağrısı ile bir sefalosporin grubu antibiyotik ve florokinolonlar genellikle reçete edilir. Ancak bu fonlar sadece penisilinler ve makrolidler etkisiz olduğunda alınır. Florokinolonlar ve sefalosporinler ile tedaviye başlamayın. Bunlar çok güçlü ilaçlar ve hızlı bir şekilde bağımlılık geliştiriyorlar.

Anjina'nın başarılı tedavisi için öncelikle hastalığın etken maddesini belirlemeniz gerekir. Anjina stafilokok veya streptokoklardan kaynaklanıyorsa, penisilinler ve makrolidler en etkili olacaktır. Ancak diğer mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için başka ilaçlar kullanmalısınız.

Anjina ile hangi antibiyotikleri alabileceğinizi sadece doktor size söyleyecektir. İlacın bağımsız olarak seçilmesi ve terapi seyrinin ihlali, insan sağlığına ciddi zarar verebilir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Anjina antibiyotikler ile etkili

Palatine bademcik iltihabının tüm "lezzetlerini" hiç yaşamamış bir insanı bulmak zordur. Boğazda kuruluk ve yanma hissi, titreme, yutma güçlüğü - tüm bu belirtiler, anjina gelişiminin başlangıcını belirterek, hipotermiden birkaç saat sonra, hasta bir kişi ile iletişim veya soğuk içeceklerin kullanılmasından sonra ortaya çıkabilir. Ciddi tedavi görmeden, “ayakları üzerinde” dedikleri gibi, rahatsızlık çekenler, uzun yıllar boyunca nüksden muzdarip olabilirler.

Tonsillit (yani hastalığın böylece resmi adı duyulur) - doğada bulaşıcı alerjik ve enflamatuvar süreçler ile ortaya çıkar ile akut hastalık bademcik (bademcik) lokalizedir - En patojenler vücuda girer yolunda ilk engeli.

Bazen anjina oluşumu, kızıl ateş, difteri veya lösemi gelişimi için endişe verici bir işarettir.

Yeterli bademcik iltihabı tedavisinin reddedilmesi aşağıdakiler dahil ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

Bu bağlamda, boğaz ağrısının başlangıcını gösteren semptomlar bulunursa, daha tehlikeli hastalıkların olmadığını doğrulamak ve kalite tedavisi almak için sağlık merkezine başvurmalısınız.

Hastalık türleri

Çeşitli kriterler temelinde çeşitli sınıflandırmalar bademcik iltihabını sistemleştirmektedir.

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak, hastalık çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Viral anjina - Vücudun içine nüfuz eden patojenlerin (adenovirüs, herpes virüsü) aktivitesinin neden olduğu, vücudun genel sıcaklığında bir artış olmadan ortaya çıkan bir hastalıktır.
 2. Genellikle çocuklarda bulunan fungal, gelişim Candida tipi bir mantarı kışkırtır.
 3. Bakteriyel - ortaya çıkmasının nedeni pnömokok, stafilokok, streptokoklardır; Hastalığın seyri palatine bademcikler üzerinde pürülan oluşumların varlığı ile eşlik eder.

Akut birincil tonsillit arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Katarrhal tipi, 1-2 gün süren. Belirtileri titreme, boğaz ağrısı ve hafif bir sıcaklık artışıdır. Hastalığın ilk semptomunun ortaya çıkış anından iki gün sonra ya iyileşme gelir ya da anjin bir sonraki paragrafta belirtilen hastalık türüne akar.
 • Lacunar ve foliküler tipler klinik tabloya önemsiz derecede farklılık gösterir. Fark esas olarak mukus birikimi (pus) ile belirlenir. Birçok uzman, ön tanı koyarken bu tip hastalıklar arasında net bir çizgi çizmez.

Akut enfeksiyöz hastalıklar ve dolaşım sistemi hastalıkları ile ilişkili ikincil bademcik iltihabı akut bademcik iltihabı grubuna ait olduğuna dikkat edilmelidir (yukarıda belirtilmiştir).

Yukarıdakilere ek olarak, aynı zamanda hastalık seyrinin benign doğasını ayırt eder ve komplikasyonlara eğilimi vardır; kronik bademcik iltihabı vb.

Anjin için antibiyotik reçete ediyorlar mı?

Herhangi bir bademcik iltihabı tedavi edilirken, çok miktarda sıvı almanız, küçük porsiyonlarda yemek yemeniz ve yatak istirahatini gözlemlemeniz gerekir. Hastalık hemen hemen asemptomatik ise ve zehirlenme çok belirgin değilse, o zaman özel araçlar kullanmadan yapabilirsiniz.

Bazen hastalığın ortak belirtileri aşağıdakiler tarafından birleştirilir:

 • kritik sıcaklıklarda keskin bir artış;
 • submaksiller bölgede ağrı;
 • bademcikler üzerinde festering;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu semptomların varlığı, anjina için antibiyotik içeren bir tedaviyi reçete etmesi muhtemel bir doktora gitme ihtiyacını işaret etmektedir. Antibakteriyel ve antimikrobiyal ilaçların bağımsız olarak (tıbbi konsültasyon olmadan) alınmasının yasaklandığı unutulmamalıdır.

Bu belirtilerin üçü bir uzman tarafından belgelenirse, boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi yetişkinlerde mikrobiyolojik çalışmaların sonuçları olmadan başlar.

Bu çalışma yöntemi değerli zaman tasarrufu ile açıklanır, bazen kaç saat bile olsa olumsuz sonuçlar doğurabilir. Testlerin sonuçlarını alırken, doktor terapinin bazı yönlerini düzeltir.

İlaçların sınıflandırılması

Anjina için antibiyotikler hastalığın semptomlarını hafifletmek ve tehlikeli komplikasyonları önlemek için reçete edilir.

Tonsillit tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar, 4 gruba aittir:

 • Penisilinler, tedavide yer alan ilk ilaçlardır. En etkili olanları Ampiox, Oxacillin, Amoxicillin, Flemoxin, Ampisilin, Augmentin'dir.
 • Makrolidler - yukarıdaki ilaçlara alerjik reaksiyonların saptanmasında rol oynarlar. Bunlar Rulid, Azitromisin, Sumamed, Eritromisin içerir.
 • Florokinoller - ilaçlar, amacı komplike anjinanın şiddetli seyrine bağlıdır. Bunlar arasında Levofloksasin, Ofloksasin, Sparfloxacin,
 • Tsiprofloksotsin.
 • Sefalosporinler enjeksiyon tedavisi için kullanılan antibiyotiklerdir (Cyphran, Ceftriaxone).

Anjina için en iyi antibiyotik

Tedavi için belirli bir ilacı öneren her doktor, bademcik iltihabı ve eşlik eden hastalıkların gelişimine neden olan bir veya daha fazla patojen türünü baskılama yeteneğine dayanır. Hastalar, sırayla, sadece aktif maddenin etkinliğine değil, aynı zamanda maliyetine de dikkat ederler.

Ve henüz, yetişkinler için anjin için hangi antibiyotik daha iyidir? Maksimum iki tarafın Amoxicillin isteklerine karşılık gelir. Antimikrobiyal ajanın bu varyantı iyi emilir, etkinliği arttırır, demokratik bir fiyatla ayırt edilir.

İlaç neredeyse disosiyoza neden olmaz, vücudu minimal olarak etkiler, pürülan boğaz ağrısının tedavisi için uygundur. Bademcik iltihabında bir antibiyotik tozunun süspansiyonu çocuklara içilebilir.

Tıp alanında çalışan bazı araştırmacılar, antimikrobiyal ve antibakteriyel ajanların alınmasına yönelik kurallara sıkı sıkıya bağlı kalarak, çoğu bademcik iltihabının Amoksisilin tarafından 5-6 güne kadar fazla çaba göstermeden kürlendiğine inanmaktadır.

Şüpheli liderler arasında ilk ilaçla aynı fiyat kategorisine ait olan Flemoxin Solutab ve Amoxiclav da var. Biraz daha pahalı Rapiklav ve Panklav, bir yetişkin anjina için önerilen, son derece etkili antibiyotik mal olacak.

İlaç fiyatlarındaki değişikliklerin bölgeye, tedarikçiye ve ilaç üreticisine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir.

Sık sık tedavi için kullanılır

Doktorların anjina için yetişkin bir hastaya reçete ettiği en yaygın ilaçlar aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • Amoksiklav - penisilin ilaçlarına alerjisi olmaması önerilir. İlaç hızla boğazdaki ağrıyı hafifletir, genel esenliği dengeler. Bir bireyin bireysel özelliklerini dikkate alarak uygulanır. Resmi talimatlara göre, 1 kapsül için günde üç kez Amoxiclav içmelisiniz.
 • Augmentin - patojenlerin büyümesini önler, Amoksisilin dirençli patojenleri yok edebilir. Hemen hemen hiç yan etkisi yoktur.
 • Bioparox - kronik bademcik iltihabı için bir soluma olarak kullanılır. Başvuru süresi 10 gündür. Terapi, bir uzmanın sıkı denetimi altında yapılmalıdır.
 • Flemoxin, geniş bir etki yelpazesine sahip bir ilaçtır. Satışta hem tablet formunda hem de askıda bulunur. Farklı yaşlardaki çocuklara tahsis edilebilir. Şiddetli anjina formları olan hastaların 14 güne kadar ilacı içmeleri önerilir.
 • Sefaleksin - Bu ilacın tedavisi, yeme zamanından bağımsız olarak gerçekleştirilir. Maksimum doz günde 2 gram antibiyotiktir. Öngörülen miktarda Cefalexin 24 saat içinde 3-4 doz ayrılır. Kursun ortalama süresi 10 güne kadardır.
 • Flemoxin Solutab penisilin grubu ile ilgili yarı sentetik bir ilaçtır. Staphylococci'nin neden olduğu bademcik iltihabı ile mücadelede kullanılır. Hastalığın ortalama şiddetinde, tedavi süreci 10 güne kadar sürebilir. Hastalarda lösemi ve enfeksiyöz mononükleoz tespitinde kontrendikedir.

Çeşitli bademcik iltihabı tedavisi

Anjina ile hangi antibiyotiğin alınacağını belirleyen tedavi rejimleri birbirinden biraz farklıdır. Bu bademcik iltihabı türlerine yaklaşım yöntemlerinden kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman çok farklı yaşlarda çocuklarda teşhis edilen anjina streptokok şeklinde olduğunda, çoğunlukla uygulanması önerilir:

 • Amoksisilin (doğum anında kullanılır);
 • Ecoclave (3 aydan başlayarak);
 • Roxithromycin (4 yaşında olan çocuklar için);
 • Minosiklin - 8 yıldan beri.

Sıradan bir hastalığın pürülan bir forma geçişi durumunda, penisilin grubundan (Ampisilin, Azitromisin) ilaçlar kullanılmalıdır. Hasta bu tip ilaçlara tolerans göstermezse sefalosporinlerle tedavi uygulanır.

Lacunar tip anjinası için antibiyotikler, enfeksiyöz organizmayı desteklemek ve yutmayı kolaylaştırmak için antihistaminler ve vitaminlerle birlikte reçete edilir.

Eğer bademcik iltihabı ateşe eşlik etmiyorsa, ancak bir dizi işaret özel bir tür tedaviye ihtiyaç olduğunu gösterirse, genişletilmiş maruz kalma spektrumunun (ampisilin, amoksisilin) ​​antimikrobiyal maddeleri kullanılır.

Tabletler, vitaminler ve yardımcıların kullanımı için kullanılan programlar doktor tarafından reçete edilir.

Viral bademcik iltihabı ile (örneğin, herpetik anjin) antibiyotikler reçete edilmez!

Hamile anneler için hazırlıklar

Gebelik sırasında anjinada hangi antibiyotiklerin kullanıldığı sorusuna cevap vermek kolay değildir. Bunun nedeni çoğu ilacın fetusun ciddi şekilde zarar görmesine neden olabileceğinden “ilginç” bir pozisyonda kullanılması yasaktır.

İlaçların atanması, sadece hamilelik süresi ve hastalığın ciddiyetini dikkate alarak, gelecekteki annenin durumunun kapsamlı bir değerlendirmesiyle gerçekleşir.

İlk üç aylık dönemde ise antibiyotik içmek daha iyi değil, ama fetus için riskinden fazla anneye yararı, eğer (tabletler gibi ve kas içi enjeksiyon) tedavisinde kullanmak üzere izin verilebilir penisilin grubu (Oksamp, Amoksisilin) ​​anlamına gelir.

Enfeksiyonun direnç gösterdiği durumlarda sefalosporin kullanılması önerilir (örn., Cefazolin). Kesinlikle gerekliyse, Zitrolil ve Sumamed kullanın.

Hamilelik sırasında boğaz ağrılarını tedavi etmek için yeni bir jenerasyonun antibiyotikleri ile ilaçların fetus üzerindeki etkisinin yetersiz çalışılması nedeniyle yasaklanmıştır.

Bebekler ve gençler

Çocuklarda sıklıkla karın keskin ağrılar eşliğinde genç yaşta, özellikle de içinde tonsilit, bu yüzden bir tanı doktorunuzun ek kullanımların gerçekleştirilmesi olabilir akut apandisit şüphesi önlemek için (uzmanlar ekte özellikle lenfoid sistemin bu belirti tepkisini, açıklamak).

En küçük hastaların tedavisi için antibiyotik kullanımı, karmaşık bir hastalık veya pürülan boğaz ağrısının gelişmesi belirtileri için haklı olarak kabul edilir.

En yaygın araçları Amosin, Augmentin, seftriakson, Eomitsin, Hemomitsin vardır.
14 yaşından itibaren çocukların tedavisi için, kural olarak, bu fonların çoğu yer almaktadır.

Florokinollerin sadece 18 yaşından beri kullanıldığını hatırlamak önemlidir.

Sonunda bazı ipuçları

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için antibiyotik uygulamak, mümkün olan en kısa zamanda fonların maksimum etkisini garanti eden bir dizi basit kural izlemelisiniz:

 • Hastalığın ilk belirtilerinde hemen bir doktora danışmanız gerekir, kendi kendine ilaç kesinlikle yasaktır;
 • ilaç kullanımının seyri, rölyefin başlangıcında bile kesintiye uğramaz;
 • antibiyotik alımı sırasında beslenme için dikkatli bir yaklaşım disbiyozun tezahürü önlemek için yardımcı olacaktır;
 • İlaçlar kesinlikle zamanında sarhoş olmalıdır;
 • biraz alkol bile bozulmaya yol açabilir;
 • Eğer ilacın bir yan etkisi bulunursa, doktor (kritik durumlarda - acilen hastaneye gitmesi) konusunda uyarılmalıdır.

World Wide Web sorgusu bucaksız Üzerine "Nasıl? Antibiyotiklerle boğaz ağrısını tedavi etmek" en popüler listesine dahil mi. Uygulamada bilgilerin gelecekteki uygulama için bilgi boşluklarını doldurmaya çalışan ve doktora zam planı yoktu araştırmacılara çoğunluğu. Ve bu, çoğu zaman acınacak sonuçlara yol açan en büyük hatadır.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Tabletlerde bir yetişkinde anjin için antibiyotikler

Angina bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde bulunur. Hastalık ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için, doktor hasta antibakteriyel tedaviyi reçete edebilir. Tedavinin hastanın vücuduna zarar vermemesi için, tabletlerde bir yetişkinde anjina durumunda hangi antibiyotiklerin içmesine izin verildiğini bilmek gerekir.

Angiens ne zaman antibiyotiklere ihtiyaç duyar?

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın bakteriyel formu için önemlidir. Diğer hastalıklar bu tür ilaçlardan etkilenemez. Çoğu durumda, anjina, hemen kendisini (çok yüksek bir sıcaklık artışı, vücudun genel zehirlenmesi belirtileri, püstüler döküntüler ile) göstermeye başlar, daha sonra güçlü ilaçlar genellikle tedavinin başlangıcından itibaren reçete edilir.

Antibakteriyel ilaçların alımı sadece doktorun gözetiminde mümkündür. Sadece ilaç doğru seçilirse, hastalıkla hızlı ve başarılı bir şekilde baş edebilir.

Tedavinin sona erdirilmesi ve hastalığın hoş olmayan semptomlarının ortadan kalkmasından sonra ilacı terk etmemesi önemlidir. Yetersiz beslenme durumunda, patojenik mikroorganizmalar reçete edilen antibiyotiğe direnç geliştirecek ve bir dahaki sefere daha güçlü bir ajan kullanılması gerekecek.

Ilaçların sınıflandırılması

Bademcik iltihabı fonlarının tedavisi için 4 grup kullanılır:

 1. Penisilinler. Bu grup hekimlerin ilaçları genellikle hastanın kendilerine bir alerjisi olmaması durumunda tercih edilir. İlk sıranın antibiyotikleri mevcuttur ve çabuk hareket eder. Doğru, birçok bakteri onlara karşı direnç geliştirir.
 2. Sefalosporinler. Bu antibiyotikler bilinen en bakterilerle baş edebilmektedir. Hasta yüksek ateş, ciddi mukozal ödem ve diğer ciddi semptomlar varsa, doktor penisilin yerine ikinci sıra ilaçları seçecektir. Kural olarak, ilaçlar hastanede ve enjeksiyon şeklinde kullanılır.
 3. Makrolidler. Yukarıda listelenen ilaçlar alerjik reaksiyonlar ise, bunlar makrolidler ile değiştirilebilir. Bu tür ilaçlar orta şiddette baş edebilir.
 4. Fluoroquinol. Bu grubun antibiyotiklerin atanması hastalığın ciddi komplikasyonlarından kaynaklanır.

Tetrasiklinlere gelince, tartışılan hastalıkta çok nadiren kullanılırlar. Bu ilaçlar, olası yan etkilerin etkileyici bir listesine sahiptir.

Tabletlerde anjin için antibiyotikler: liste

Antibakteriyel ajanlar çoğunlukla tabletlerde reçete edilir, çünkü bu form bademcik iltihabının tedavisinde en uygun olanıdır.

Ayrıca bir anjinle karşı mücadelede maksimum etkinliği gösteren preparatların listesi yayınlanır:

 • Penisilinler. Bunlar: Augmentin, Amoksiklav, Amoksisilin.
 • Sefalosporinler. Bunlar: Tsifran, Cefalexin.
 • Makrolidler. Bunlar: Macropen, Zitrolid, Sumamed.
 • Florokinolonlar. Bunlar: Levofloksasin, Ofloksasin.

Top-5 en etkili ilaçlar

Uzmanlardan ve hastalardan alınan geri bildirimlere dayanarak, bademcik iltihabına karşı en etkili antibiyotiklerin derecesi derlenmiştir:

Amoksisilin.

Bu araç, sadece yüksek verimlilik ve mükemmel emilim ile değil, aynı zamanda bütçe maliyetiyle de hastaları memnun eder. İlaç, hastalığın pürülan şeklini tedavi etmek için bile uygundur. Vücut üzerinde çok az olumsuz etkiye sahiptir ve nadiren disbiyozise neden olur.

Amoxiclav.

Kısa bir süre sonra, boğaz ağrısındaki ağrı ve yetişkin hastanın genel sağlığını hafifletir. Kendi kendine tedavi için kesinlikle uygun değildir. Böyle bir ilaç sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Sumamed.

Geniş bir spektrumun çok etkili hazırlanması. Tedavinin sonucu ikinci günde farkedilir. Tabletleri günde sadece bir kez iç. Tedavinin tam akışı - 5 günden fazla değil.

Macrofoams.

Böyle bir çare, aldıktan sonra 2 saat içinde çalışmaya başlar. Yemeklerden önce tabletleri içmelisiniz. Penisiline dirençli patojenik mikroorganizmalara karşı etkili bir şekilde savaşır.

Augmentin.

Hastanın vücuduna düşen çeşitli enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşır. Birkaç formda mevcuttur, ancak yetişkin hastalar genellikle tablet şeklinde reçete edilir. Böyle bir ilaçla tedavi süresi 2 hafta kadar sürebilir.

Doğru hap nasıl seçilir?

Sadece deneyimli bir uzman, her bir vakada yetişkin bir hastaya hangi antibiyotiklerin anjin içinde içeceğini belirleyebilir.

Bir ilaç seçerken, aynı zamanda terapi ve dozajın seyrini yaparken, doktor aşağıdaki noktaları dikkate almalıdır:

 • hastanın vücudunun yaşı, ağırlığı ve bireysel özellikleri;
 • ilacın çeşitli bileşenlerine alerjik reaksiyonların varlığı;
 • hastalığın şiddeti;
 • Hastalığın gelişimini tetikleyen patojen tipi.

Çeşitli ilaçlara mikroorganizmaların duyarlılığını belirlemek antibiyotiğe yardımcı olacaktır. Elde edilen sonuçlara göre, ideal olarak uygun bir ilaç seçilecektir.

Anjina için kaç gün antibiyotik içmeniz gerekir?

Hasta, ilacı hastaya alma gün sayısını bağımsız olarak belirleyemez. Antibiyotiklerle tam tedavi süresi, uygun muayenelerden sonra ilgili hekim tarafından tayin edilmelidir.

Ortalama olarak, bu ilaçlar 7 ila 10 gün arasında alınır. Ancak, örneğin, amoksisilin ile tedavi komplikasyonu belirgin komplikasyonlar olmaksızın 5-6 gün sürer. Ve tabletlerde Augmentin ile tedavi süresi 14 güne kadar artırılabilir.

Çözünme tabletleri için bir hastalık durumunda yardım?

Bazı durumlarda yerel ilaçların sistemik antibiyotiklere göre bir avantajı vardır. Dolayısıyla, emilmeye yönelik tabletler, iltihaplanma odağı üzerinde bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda hastanın bağışıklığını etkilemez.

Bunlar arasında şunlar vardır:

Strepfen.

Bunlar, boğazdaki ağrıyı hızla azaltan hoş bir tada sahip pastillerdir. Şiddetli inflamasyonun bile tedavisi için uygundur. Ancak 3 günden uzun süredir kullanılması önerilmez.

Faringosept.

Boğaz ağrısı karşı çok yumuşak çare. Bir antibiyotik içerir, ancak preparat hemen hemen hiç kontrendikasyon içermez. Mikropları yok eder, iltihapları giderir.

Tetracaine.

Bu ilacın bileşimi sadece antibiyotik değil, aynı zamanda anestezik içerir. Tıbbın ana avantajı, her türlü anjina ile iyi bir şekilde baş etmesidir. Burada sadece bu ajandaki kontra-endikasyonların listesi çok geniş çıktı.

Neo-Angın.

Bu ilaç, hastalığın pürülan formu ile bile kullanılmasına izin verilir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etkisi olan doğal yağlar temelinde oluşturulur.

Sadece pastilleri kullanarak boğaz ağrılarını tedavi sadece nadir durumlarda olabilir. Hastalığın başlangıçtaki inflamasyonu veya çeşitli komplikasyonları ile başa çıkamayacaklardır. En etkili olanları antibiyotik içeren ilaçlar. Ancak doktorları bile diğer ilaçlarla takviye edilmesini önermektedir.

Bir boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim?

İnsanlar, herhangi bir ilaç kullanmadan bile angina'nın 6-7 gün içinde ortadan kalkacağını söylüyor. Bu gerçekten öyle. Tonsillit geçecek, ancak bundan sonra kesinlikle tehlikeli komplikasyonlar olmaya devam edecektir. Bu nedenle, söz konusu rahatsızlığın tedavisi karmaşıktır ve sonuna kadar getirilmelidir.

Anjinayı antibiyotik olmadan tedavi edip edemeyeceğimizi öğrenmek için, hastalığın şeklini göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, Bakteriyel, etkili antibiyotiklerin zorunlu atanmasını gerektirir. Bunların reddi, paratonsillar apse, akut glomerülonefrit ve diğer benzer tehlikeli sonuçların gelişimine yol açabilir.

Bu durumda bir virüs tonsilliti hakkında konuşmak gerekirse, antibakteriyel tedaviyi reddetmek oldukça kabul edilebilir. Toksinleri vücuttan çıkarmak ve hastalığın hoş olmayan belirtileriyle başa çıkmak için yeterli olacaktır.

Mantar anjinada, antibiyotikler hiç kullanılmaz. Sadece hastanın durumunu kötüleştirebilirler. Çoğu zaman onların uzun alımı ve bu hastalık formuna yol açar.

Anjina tedavisinde antibiyotikler sülfonamidlerle değiştirilir. Örneğin, bir hastaya Streptocide reçete edilir. Çok önemli olan semptomatik tedavi, katı yatak istirahati, boğaz ağrısını daha da rahatsız eden kaba ve baharatlı yiyeceklerden oluşan bir diyet ve aynı zamanda sıcak bir içecek.

Erişkinlerde boğaz ağrısına karşı antibiyotik

İnsanlarda antibiyotik almanın zararı onların yararlı etkilerini aştığı görüşündedir. Bu böyle mi? Klinik gözlemler, boğaz ağrısı sırasında antibiyotik almanın sadece hastalığın süresini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda (en önemlisi!) Boğaz ağrısından sonra ortaya çıkan komplikasyonlardan kaçınılabileceği sonucuna varmıştır.

Genellikle, doktor test sonuçlarını aldıktan sonra bir antibiyotik kürü reçete eder. Amaçları, hastalığın etken maddesini belirlemek, buna karşı duyarlılığını veya bu tür antibiyotikleri belirlemektir. Ancak, doktorun bu ilaçları test sonuçlarını beklemeden atadığı durumlar vardır.

 • Sıcaklık 38 ° 'yi aşıyor.
 • Bademcikler, gökyüzü, larinks üzerinde plak vardır.
 • Lenf düğümleri büyütüldü.
 • Bu belirtilerle, öksürük ve burun akıntısı yoktur.

Bu belirtiler, antibiyotik reçete etmek için yeterli göstergelerdir. Genellikle terapist hastalığın ilk günlerini atar:

 • penisilin veya türevleri. Bu geniş spektrumlu ilaçlar bakteriyostatik ve bakterisidal özelliklere sahiptir. Genellikle kas içine atandı. Mükemmel emilir, boğaz ağrısının akışını kolaylaştırır.
 • amoksisilin. Penisilin grubundan alınan bu yarı sentetik antibiyotik, çoğu aerobik gram-negatif bakteriyle iyi başa çıkmaktadır.

Hastada bu ilaçlar için alerji veya yayma testi sonuçları varsa, bu ajanlara karşı duyarlı değildir, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir.

 • Klastik (klaritromisin). Antibiyotik değil, bir grup makrolid anlamına gelir. İlaç, başta dokuda olmak üzere kan serumu değil, iyi bir şekilde emilir.
 • sefaleksin. Temsilcisi sefalosporin serisi geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bakterisidaldır.
 • sumamed. Makrolidlerin grubundan Azalid. İlacın avantajı, günde birkaç kez alınmaması, ancak günde sadece bir kez olmasıdır.
 • Tsefazemin.
 • Sefalosporinler grubundan gelen ilaç genellikle enjeksiyon şeklinde verilir, bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Hastanın durumuna ve anjinalarının özelliklerine bağlı olarak, doktor, Kural, Eritromisin, Lendacin veya diğer antibiyotikler reçete edebilir.

Antibiyotiklerin yan etkileri nelerdir?

Bir doktorun randevusu olmadan, antibiyotik alamazsınız.

 • Dozajları yetersiz ise, bakteriler ilaca daha dirençli hale gelecektir: hastalığı yenmek daha zor olacaktır.
 • Aşırı doz zehirlenmeyi, zehirlenmeyi tehdit eder.
 • Yanlış seçilmiş bir antibiyotik sadece patojen üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır.

Ancak uygun şekilde seçilmiş antibiyotikler bile hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Hastaların sahip olabileceği:

 • Hazımsızlık (kabızlık, ishal, mide bulantısı): antibiyotikler bağırsak florasını bozar.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Baş dönmesi.
 • İç organların ihlali.

En düşük toksik ve dolayısıyla zararsız ilaçların penisilin grubundan ilaçlar olduğu belirtilmelidir.

Son kuşaktan sefalosporinler, ilk nesillerin aynı ilaçlardan çok daha az toksiktir.

Antibiyotik aldıktan sonra yan etkiler olmazsa:

 • Doktor, hastanın özelliklerini odaklanarak ilacı seçer.
 • Randevuda anjina tipi, patojeninin duyarlılığı somut bir preparat olarak kabul edilir.
 • Antibiyotiklerle birlikte, bağırsak florasını restore eden ve alerjik reaksiyonları önleyen ilaçlar reçete edilir.

Hatırlanması önemlidir: anjin farklıdır ve doktorun tedavi için reçete ettiği antibiyotikler patojenleri üzerinde hareket etmelidir.

Bir anjinada antibiyotik ne kadar doğru içilir?

 1. En önemli kural: anjinadaki antibiyotikler, diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, sadece bir uzmanın önerisinden sonra reçete edilen dozajlarda içilebilir.
 2. En etkili antibiyotiği seçmek için, nedensel ajanın spesifik ilaçlara duyarlılığının belirlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi test yapılmalıdır.
 3. İlaçları düzenli aralıklarla bol su ile alınız.
 4. Tedavinin seyri, doktorun belirttiği gibi, kesintisiz olarak sürmelidir.
 5. Antibiyotiklere paralel olarak, bağırsak florasını yeniden düzenleyen ilaçların alınması önerilir: Bifiform, Acipol, vb.
 6. Tedavi süresince alkolü tamamen terk etmeli ve diyete dikkatle uymalıdır.

Kataral anjina tedavisinde antibiyotikler

 • diş hekimleri. Mikroorganizmaların aktivitesi temelinde geliştirilen penisilin grubunun doğal bir antibiyotik. Hafif veya orta formda ortaya çıkan anjin tedavisinde kullanılır. Dar görüşlü bir etkiye sahiptir, ancak yan etkilere, çok istenmeyen, mide bulantısı, kusma, deri döküntüleri neden olabilir.
 • Oksatsilin. Fenoksentilpenisilin vermeyen stafilokok enfeksiyonlarını öldüren yarı sentetik penisilin. Özellikle aşırı duyarlı kişilerde farklı tiplerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, sadece seçilmiş bir dozda sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.
 • ampisilin. Önceki tüm ilaçlar gibi geniş spektrumlu penisilin grubunun antibiyotiklerine aittir. Semisyentetik ampisilin, enfeksiyona neden olan bakterilerin hücre duvarlarını yok eder. Astım, böbrek hastalığı için önerilmez.

Tüm bu antibiyotikler belirgin bir antibakteriyel (öldürücü bakteri) etkiye sahiptir, düşük toksiktir, fakat farklı stafil ve streptokok tiplerini seçici olarak etkiler. Enflamasyon odaklarına girerler. Bir uzmanın görevi, hastalığa neden olan türün doğru bir şekilde belirlenmesi ve en etkili ilacın seçilmesidir.

Penisilin grubundan farklı olarak sefalosporinler hızla ve hassas bir şekilde inflamasyon odaklarına düşer, bu yüzden bugün en çok kullanılan ilaçlardır. Bu grubun ana dezavantajı, sık kullanım ile artan alerjik reaksiyonlardır. Şiddetli formda ilerleyen katarr sinüs ile doktor şunları yazabilir:

 • tsefaloridinom, Gram-pozitif ve Gram-negatif koklar üzerindeki etkileri. Kötü bir şekilde emilir, bu nedenle çoğu zaman tablet şeklinde değil, ama enjekte olarak uygulanır.
 • sefazolin. Çok çabuk emilir, bu nedenle genellikle tablet şeklinde genellikle uzmanlar tarafından reçete edilir.

Unutulmamalıdır: herhangi bir antibiyotik almak sıkı bir gıda rejimini takip eder.

Lacunar anjina için antibiyotikler

Catarrhali anjinada olduğu gibi, hastalığa stafilokok veya streptokoklar neden olursa, hasta sefalosporin veya penisilin grubundan geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir. Ek olarak (veya bunun yerine), doktor makrolid grubundan bir antibiyotik reçete edebilir. Onların ayırt edici özelliği bakteriyostatik eylemdir. Mikroorganizmalarda ortaya çıkan protein sentezini inhibe eder, onları üreme kabiliyetinden yoksun bırakırlar. Özellikle çoğu zaman atandı:

 • klaritromisin. Semisyentetik makrolid antibiyotik, hücre içine ve hücre zarlarına yerleşmiş mikroorganizmalarda protein sentezini bozar. Çoğu strepto ve stafilokok suşlarına karşı aktiftir. Kolayca sindirilir, bakteriyel enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşır. Gebelik ve böbrek hastalığında kontrendikedir.
 • Klarbakt. Bakterilerin çoğalmasını önler. Clarbaca yan etkileri arasında - uykusuzluk, kabuslar, baş dönmesi, gıda sisteminde rahatsızlık.

Lacunar anjinası nedeni olarak adenovirus

Lacunar anjinasının nedeni bir adenovirüs olabilir. Bu, farklı serotiplere atıfta bulunabilen DNA içeren virüsün adıdır. Adenovirüslerin çoğu ARVI olarak bilinen bir hastalığa neden olurlar, ancak bazen lacunar anjinanın nedensel bir ajanı olabilirler. Bu durumda, Staphylococcal veya Streptococcal enfeksiyonu gibi, hastalar sefalosporinler grubundan geniş etki gösteren antibiyotiklerle tedavi edilir. Makrolidler veya penisilinler.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler

Foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için antibiyotikler başarısız olarak reçete edilir. Amaçları:

 • Boğaz ağrısı semptomlarının azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması.
 • Hastalığa neden olan patojenlerin yayılmasını imha etmek veya durdurmak.
 • Olası komplikasyonların profilaksisi.
 • Hastalığın süresinin azaltılması.

En etkili antibiyotiği seçmek için, boğazdan yayma testleri yapın ve ardından doğru ilacı reçete edin. Hastanın durumu şiddetli ise, o zaman 2-3 gün içinde, analiz hazırlanırken, doktor daha geniş bir etki spektrumu için bir antibiyotik reçete edebilir.

Diğer vulgar angina tiplerinde olduğu gibi, hastalara Ciprofloxacin, Amoxiclav, Doksisiklin veya penisilin, makrolidler, sefalosporinler grubundan başka ilaçlar reçete edilir.

Mantar anjina için antibiyotikler

Hastalık vücudun tamamen zayıflamasına neden olmaz. Sıcaklık yok, boğaz ağrısı yok. Sadece gökyüzünde ve bademcikler beyaz, süzme peynir benzeri, kırılgan bir plakettir. Çıkarılmasından sonra vernikli bir mukoza gibi parlak bir kırmızıya maruz kalır. Lenf düğümlerinin büyümesi neredeyse hiç fark edilmez ve ağrısızdır.

Mantarlar antibiyotiklere karşı kayıtsız oldukları için, mantar anjina tedavisinde kullanılmazlar. Temel tedavi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak (örneğin, sigarayı bırakmak, antibiyotikler, vb.), Yaşam tarzını normalize etmektir. Antifungal ilaçlar, iltihabı hafifleten spreyler: Nystatin, Geksoral, vs., önce gelir.

Flegmonöz anjina için antibiyotikler

Phlegmonous anjina üç aşamada ortaya çıkar. İlk olarak, oral mukozanın şişmesi olur, daha sonra ağrılı, gözle görülür bir infiltrasyon oluşur (kan ve lenf ile karıştırılmış ölü hücrelerden oluşan bir küme). Daha sonra bir apse gelişir. Antibiyotiklerle, durulamalarla vb. Apse bağımsız olarak açılmamış, cerrahi müdahale gösterilmiştir. Her durumda apsenin yerinde belirgin bir fistül kalır, ancak bu durum keskin bir şekilde normalleştirilir. Bununla birlikte, bazen, zorla diseksiyondan sonra, dokuların yapışması nedeniyle, hastanın durumu tekrar bozulabilir. Her durumda, hastanın bir antibiyotik tedavisi gerekir. Makrolidler veya sefalosporinlerle birlikte, doktorlar genellikle şunları atar:

 • Anti-inflamatuar ilaçlar: Nimesil, Ibuprofen, vb.
 • Antialerjik ilaçlar: Loratadin, vb.

Tüm anjina türleri tedavi edilebilir, ancak sadece tedavi doğru seçilmiş ve zamanında başlamışsa.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı, okoloth halkasının bademciklerinin iltihaplandığı, dokularda püy görüldüğü enfeksiyöz bir hastalıktır. Evde nasıl tedavi edilir, bademcik iltihabı, gargaradan daha hızlı bir şekilde bademciklerden gelen bademciklerden temizlemek için bir yetişkin, makaleden öğrenmenizi öneririz.